-ivcmoL A HET DOODE PUNT DIERENLEVEN IN ARTIS" tejji Verkade's Album De Goudsche Fruithandel Jtaote unffce tanden Haarden en Haardkachels G. A.| jBELONJE^ M! GOUDSCHE COURANT Dinsdag 4 October 8 Tweede blad vetscleilenhei! Draagt Toonkamer CRABETH Firma Wed. A. RIETVELD, Wjj etaleeren de nieuwste van dit seizoen reeds vanaf 44.—. Voor LIPS' Brandkasten en Slotenfabriek N.V. IJZERHANDEL P. ROND Pz. - Gouda. LangO"lendew#g'96 Ttlafoon 2235 50 MENSCHEN HEBBEN 50 VERSCHILLENDE PAREN VOETEN WILLEM SCHULD, SSftsnSïV. ''"'Sm Opkomst van dienst plichtigen. Dierendag de vierde October der allerlaatste modesnufjes biedt IJ onze buitengewoon geslaagde NAJ AARS-COLLECTIE. Let U eens op de aparte modellen en de nieuwste modetinten, maar vooral ook op de prachtige kwaliteit, pasvorm en afwerking! DAMESMANTELS H.™ - 15.™ - 22.™ - 29.™ - 37.™ 49.™ en hooger. DAMESJAPONNEN 3.™ - 5.™ 7.™ - 11.™ 15.™ 19.™ en hooger. DAMESREGENMANTELS 11.™ - 13.™ - 17.™ - 19.™ - 22.™ - 27.™ en hooger. Speciale afdeeling Dameskleeding naar maat. Exclusieve stoffen. kleetliiig HOOFDSTEEG ROTTERDAM Dit boek, waaraan bijna 2 jaar is gewerkt, is volgens den schrijver A. F. J. Portielje vooral bedoeld om U vertrouwd te maken met het dierengedrag, waaromtrent zoo veel „praatjes, die geen gaatjes vullen" in omloop zijn. Verkade's nieuwe album „Dieren leven in Artis" is dan ook een werk geworden, zooals er nog nooit over dieren is verschenen! Hoe leert een leeuw jagen? Kan een vogel direct vliegen? Hoe komt de wasbeer aan zijn naam? Op deze en op tientallen andere vragen geeft Pprtielje een verras send antwoord. De kunstenaars zagen zich voor geen gemakkelijke taak gesteld! Hier konden geen „dierenportretjes" dienstdoen, hier moest Portielje's uiteenzetting op den voet worden gevolgd, en in elk plaatje is dan ook 'n karakteristie- kehoudingvanhetdiervastgelegd! Bestelt nu Uw album. Prijs 75 ct. De plaatjes (grootendeels kleine) worden verpakt bij Verkade's beschuit, koek, enz. V&ihcJk NIEUWE TASSCHEN en WEEFWERK (kussens, kleedjes, theemutsen, enz.) CRAHETHSTRAAT 8. TELEFOON 2020. BLAUWE DRUIVEN PERZIKEN MELOENEN TAFELAPPELEN TAFELPEREN SINAASAPPELEN CITROENEN BANANEN TOMATEN GRAPE FRUIT VRUCHTEN IN BLIK EN GLAS DIVERSE SOORTEN NOTEN OUDSTE ADRES voor OPGEMAAKTE FRUITMANDEN. BLIKGROENTEN van prima kwaliteit tegen scherp concurreerende prtfzen LANGE TIENDEWEG 27 TELEFOON 3316. Daarom past EEN soort schoenen NOOIT voor ALLE voeten. Een voet is geen product van de lopende band. Iedere voet is anders en daarom moet iedere voet een passende schoen hebben. By WILLEM SCHULD wordt ieder paar voeten individuee behandeld, vooral aan gevoelige en afwijkende voeten wordt speciale zorg besteed. Daarom gaat iedereen die moeilijke voeten heeft schoenen kopen by' fENSCHEN, die scheppend m* verrichten en bovendien no~ Pcr' soneel moeten leiden, hebben dringen behoefte aan een gezonden stimulant. Een geurige kop Thee geeft nieuwe energie, verheldert den geest en ver kwikt het lichaam. Het drinken van Thee is ccn^jenot en komt Uw wer ten goede mits goed gezet! Vooral ook de architect heeft werk, dat hem voor 100 opeischt. Geest en lichaam raken eens ver moeid! Dan komt het „doode punt"! THEE HELPT HEM HIEROVER HEENI Monter en opgefrlscht kan hl] weer uren voort. Inderdaad: „Van Thee knap ie óp!" PUIUC A Til VAN HST THEE- PROPAG AND AkMSAU.'AMSTERO AM BINNENLAND Ii, plaats van 4 October op 10 October a.s. th ïegeeiingspcrsdicnst melüi, dut do onkomsi ter inlijviug van Den, die be stemd waren om op 4 October 1038 te worden ingelijfd, en de opkomst van hen, aie als gevolg van verleend uitstel enz wel zijn ingelijfd, doch op 4 October 195b ae eerste oefening moesten aanvangen, tnans op iü October 1938 moet praats hebben. Dit gelat ook voor hen, die be stemd waren om op 4 October 1938 op te komen voor opleiding tot reserve-officier. Op to October moet de opkomst ge schieden, op plaats en uur, zooals voor 4 October was bepaald, ook al wordt geen nieuwe oproeping, ontvangen. Degenen, die voor viij vervoer naar de plaats van opkomst ten vervocrbcwijs noodig heb ben en niet in het bezit zijn vfln een be- wys, geldig voor iu October, kunnen zoo danig bewijs aanvragen ter gemeente secretarie van hun woonplaats, bureau voor militaire zaken. Ten aanzien van de herhalingsoefe ningen van dc dienstplichtigen, voor wie het opkomen voor deze oefeningen in verband met dc buitengewone omstand- digheden werd uitgesteld, is nog geen be slissing genomen. Grensbeveiligingst roepen keeren terug. Feestelijke ontvangst. Heden zullen de troepen, welke op last van de regeering onder de wapenen zijn geroepen ter versterking van de grensbe- veiligtng, naar de mobilisatiecentra terugkeeren, alwaar een feestelijke in tocht zal plaats vinden en voor de mili taire en burgerlijke autoriteiten zal wor den gedefileerd De territoriale bevelhebbers, die m hun bied met de grensbeveiliging zijn 2ulien het défilé in verschillende a, afnemen. De chet van den generalcn staf, onder wiens bevel de gcheele grens- en kustbe- veiliging en de luchtverdediging zijn ge steld zal te Maastricht het défilé bijwo nen Donderdag 6 October zal op overeen komstige wijze de terugkeer van de grens bataljons in hun garnizoenen geschieden. Sluiting veldpostkaittoren. De in verband met de bijzondere mili taire maatregelen te Groningen, Apel doorn, 's-Hertogenbosch en Maastricht ingerichte veldpostkantoren zullen heden na afloop van den dienst worden opge heven. Voor dengeen die z'n leven wijden wil aan alle leven, zijn mensclien, dieren en bloemen als kostbaar heden van Goddelijken stempel. Het Is al jaren lang gewoonte in den kring van Dierenbescherming en wat heeft die kring den laatsten tijd een i» vang aangenomen! om op den vierden October den sterldag van Franciscus van„ Assislë te herdenken, den sterfdag van den grooten man, wiens gansche leven één gloeiende prediking was van recht voor het door God geschapene, van eer bied voor alle bestaan, in menschln, in bloemen, in dieren, recht en eerbied voor alles wat in de schepping bloeit en de wereld siert, recht en eerbied zou men kunnen zeggen voor de meest-volstrekte levens-harmonie. Er zijn vereenigingen, die den vierden October bestemmen voor een openbare demonstratie ter onderstreeping van deze erdenklng. Hé^is in overeenstemming daarmede aat wij een oogenblik belangstelling vra- len, voor het streven van den man, die destijds het groote levens-principe ver kondigde al het geschapene sta veilig in ieders bescherming, omdat het in de we reld gesteld is door den Allerhoogste. Wiens werk door den mensch niet worde aangerand Met andere woorden: heb liefde onder elkander en sluit niemand en niets buiten die liefde. Juist in. deze wereld met haar toegescherpte verhou dingen, is het voorbeeld dat Franclscus van Assisië gaf, waard aan die wereld ter nadrukkelijke herinnering te worden voorgehouden. Er is een tijd geweest, dat om deze herinnering werd gelachen; maar de tijd van heden heeft die lach doen verstommen en ruimte geboden voor ernst. Ernst die zich óók manifes teert ln het feit, dat alle Radio Omroep Vereenigingen hun medewerking er toe verleenen, om aan den vierden October bekendheid te geven vanwege de diepe beteekenis, die een herinnering aan dien dag rechtvaardigt. Men heeft den*vferden Octoberdag den Dierendag willen noemen, om ln naam vhn Franclscus van Assisië één maal 's jaars het groote belang van het Dierenbeschermingswerk uit te roepen en aan het Nederlandsche volk te vragen aan dien arbeid niet in onverschilligheid geringschattend voorbij te gaans maar zich daar wijd voor open te stellen om aldus het algemeene beschavingspeil om hoog te stuwen en de samenleving te grondvesten op een hechter basis, door versterking van het alles-samenbindendc cement: de liefde voor wat zich in de wereld strekt naar de mogelijkheid ten leven, de mogelijkheid waarvoor wij aan sprakelijkheid drftgen alsdeel van de schepping, voor welke aansprakelijkheid wij roeping-in ons hebben en plicht. Wie zich daarvan op den vierden Octo ber nog eens sterk bewust wil zijn, zal ook op alle andare dagen des jaars in dat bewustzijn rondgaan over de wereld, levenseerbied opeischende voor wat in die wereld naast ons gaat op den weg naar hetzelfde Licht! Dan zal Dierendag rijzen tot: taen- I schendag! De belastingdruk in ons land. Laatste jaren belangrijk toegenomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft weder de nieuwste gegevens op be lastinggebied vereenlgd tot een publi catie. die onder den naam van „Belas tingdruk in Nederland 1938-1939" het licht heeft gezien. De tabellen met gegevens betreffende elke belasting, die door het rijk, de pro vinciën of de gemeenten over dit jaar worden geheven, stellen in staat voor elk willekeurig inkomen of vermogen na te gaan, hoeveel belasting hiervoor in elke der 1056 gemeenten verschuldigd is. De inleiding somt allereerst op, welke wijzigingen ln de jaren 1934 tot en met 1938 in de belastingen gebracht zijn. Het aantal gemeenten, waarin geen opcenten op de gemeentefondsbelasting rechtstreeks worden geheven, is gedaald van 81 over 1934-1935„tot 14 over 1938-1939, terwijl het aantal gemeenten met het hoogst mogelijke aantal opcenten in dit tijdvak is gestegen van 427 tot 708. Het aantal gemeenten, waarin geen op centen op de vermogensbelasting worden geheven, die rechtstreeks aan do gemeen te ten goede komen, is gedaald vin 208 over 1934-1935 tot 61 over 1938-1939. Daar entegen is het aantal gemeenten met het hoogst mogelijke aantal opcenten op deze belasting gestegen van 784 tot 941. Over de jaren 1934-1935 tot 1938-1939 wordt verder een vergelijking gemaakt tusschen den totalen belastingdruk op het inkomen in de verschillende gemeen ten. De voor enkele belastingen geldende progressie blijkt duidelijk hieruit, dat over 1938-1939 bij een inkomen van 1000 de hóógste totale druk 1.33 pet. en bij een inkomen van j 19.000 13.06 pet. van dit inkomen bedraagt. Deze progressie blijkt ook hieruit, dat over laatstgenoemd jaar een gehuwde zonder kinderen bij een inkomen van 800 minstens 0.46 en hoogstens 1.67 pet. van dit inkomen aan inkomsten- en ge- mcentefondsbelasting tezamen betaalt, terwijl bij een inkomen van 500.000 min stens 36.88 en hoogstens 45.12 pet. van dit inkomen moet worden betaald. Bij een vermogen van f 20.000 moet aan vermo- gens- en verdedigingsbelasting tezamen minstens 0.13 en hoogstens 0.16 pet. van dit vermogen betaald wordfen, terwijl bij een vermogen van l millioen dit het geval is voor resp. 0.46 en 0.55 pet. van dit vermogen. Ook betreffende andere belastingen worden in de inleiding vergelijkingen ge maakt, waaruit duidelijk blijkt, dat de belastingdruk in do laatste jaren nog belangrijk is toegenomen. Voor bijzon derheden wordt naar de publicatie zelve 1 GEMENGD NIEUWS. I Ongeluk met een geweer. In de kazerne te Amersfoort. Twee gewonden. Te Amersfoort is gistermiddag in de infanteriekazerne van het 16e regiment infanterie bij de herhalingsploeg een ernstig ongeluk gebeurd. Na het middag appèl, dus ongeveer om twee uur, zou de soldaat H. Baan zijn kameraden de werking van zijn geweer laten zien. Per ottgfeluk ging onverwacht een schot af, waardoorde 25-jarige dienstplichtige Dros uit Utrecht, in qlen buik geraakt werd. Nadat de kogel zijn lichaam had verlaten, werd de qchter hem staande v. Dam nog door een schampschot in den rug geraakt, meldt de ,.N. R. Crt.". Twee militaire artsen verleenden direct hulp. waarna de slachtoffers naar het militaire hospitaal zijn vervoerd. De kinderverlamming Te Zijrierveld (gemeente Assen) ls een geval van kinderverlamming geconsta teerd bij een meisje van vier jaar. Het kind is ln het R.-K. ziekenhuis te Assen opgenomen. Rond een opzienbarende brochure. Van den directeur van gemeente werken te Bergen op Zoom. De directeur van gemeentewerken te Bergen op Zoom, ir. v. R., had voor eeni- ge dagen een brochure verspreid, ge titeld: „Die duivelsche drie-eenheid". Et telijke passages in die brochure zijn in hooge mate kwetsend voor verschillende bevolkingsgroepen in en buiten Neder land. Dit was voor B. en W. maar ook voor de gemeenteraad van Bergen op Zoom aanleiding, zich te beraden wat in dezen ten aanzien van den schrijver zou moeten worden gedaan. Twee uur lang heeft de Raad Vrijdagmiddag in besloten zitting hierover beraadslaagd, waarbij de heer v. R. werd gehoord. Na heropening legde deze laatste de volgende verklaring af: ,,Ik verklaar hierdoor, dat het samen stellen van de door mij geschreven bro chure „De duivelsche drie-eenheid" in verband met verschillende omstandig heden in overspannen geestestoestand is geschied en dat ik hierbij genoemde bro chure in haar geheel herroep." Na deze verklaring besloot de Raad den heer v. d. R. voor den duur van twee maanden ziekteverlof te verleenen. Personenauto op onbewaakten overweg door trein gegrepen. De bestuurder op slag gedood. Uitzicht belemmerd door den regen. Op den onbewaakten overweg te Nije- zijl, gemeente Sneek, is een personen auto door een trein gegrepen. De be stuurder is hierbij om het leven gekomen. Omstreeks tien uur passeerde de auto welke bestuurd werd door den 60-jarigen heer Haagsma uit Sneek, directeur van de Kon. Ned. Roomboterfabrieken, den onbewaakten overweg en werd door den sneltrein Leeuwarden—Stavoren gegre pen. De auto werd weggestooten en kwam tien meter verder tegen den schui nen kant van de spoorbaan tot staan. Het voertuig werd ernstig beschadigd. De heer Haagsma werd door de ach terruit uit den wagen geslingerd en kwam een dertigtal meters verder terecht. Hij was vrijwel op slag dood. Onoplettendheid van den chauffeur? Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan onoplettendheid van den chauffeur. Hij had den bewaakten overweg willen passeeren. doch daar deze gesloten wa ren is de heer H. naar den één kilometer- verder gelegen onbewaakten overweg te Nijezijl gereden. Het slachtoffer had vrij uitzicht op de spoorbaan. Aan den anderen kant van den overweg stond een-gaelkauto voor denzelfden trein te wachten. Het regen de op dat oogenblik, hetgeen het uitzicht even belemmerd schijnt te hebben, wat den heer H. noodlottig? is geworden. Dit is het 46ste doodelijk verongelukte slachtoffer van de onbewaakte overwe gen sinds l Januari J938. Een huldeblijk van de Zeeuwen. Een extra boot uit Zeeland naar Engeland. Zoodra het resultaat van de besprekin gen te Munchen bekend geworden was, heeft zich. gelijk gemeld, op initiatief van de directie der Middelburgsche Cou rant in Zeeland een comité gevormd met het doel minister Chamberlain een Zeeuwsch huldeblijk aan te bieden. Uit alle deelen der provincie stroomden gif ten binnen en hoewel de lnteekening nog niet gesloten is, is reeds een bedrag van ruim 1000 ontvangen. Vermoedelijk zal het huldeblijk bestaan in een antieke Zeeuwsche kast of klok. Over den datum waarop het huldeblijk zal worden aangeboden is overleg ge pleegd met het Nederlandsch gezant schap |e Londen. Behalve de commissie van aanbieding, bestaande uit. vijf per sonen, waarvan drie er nog drager en draagster van het Zeeuwsch costuum zijn, zullen anderen in de gelegenheid worden gesteld van de aanbieding van het huldeblijk getuige té zijn. Het comité heeft zich in verbinding gesteld met de Mij. Zeeland en heeft van de maatschappij bericht ontvangen, dat 100 inwoners der provincie tegen een af wijkend tarief naar Londen zullen wor den vervoerd. Ontploffing in een kelder. Drie meisjes te Rotterdam min of meer ernstig gewond. Ravage in het pand. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier werden de voorbijgangers op de Schiekade O.Z. in Rotterdam, opgeschrikt door een hevigen knal, welke werd ver oorzaakt door een ontploffing in pana 172, waar gelijkvloers is gevestigd de N.V. Eerste Nederlandsche Snarenfabriek van den-heer Jacq. W. Hakkert. Toen alom hulpvaardigen toeschoten bleek, dat drie meisjes min of meer ern stig met brandwonden overdekt waren. De 15-jarige mej. G. Busse rende, hc-/ig geschrokken, het huis uit en sprong luid gillend in de Schie. Met vereende krach ten bracht men het meisje op het droge.^ Het bleek brandwonden aan armen en gelaat te hebben opgeloopen, evenals de 17-jarige mej. F. van Rooyen Beide meis jes werden met een wagen van den met drie auto's uitgerukten geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Berg weg overgebracht. Het derde slachtoffer de 26-jarige mej. A. Kros was er ernsti ger aan toe. Haar geheele lichaam was overdekt met brandwonden. Mej. K. werd in het ziekenhuis aan den Coolsingel op genomen. De ravage, die in het oorspronkelijk als heerenhuis gebouwde pand werd aan gericht. was aanzienlijk. Door de ont ploffing ontstond brand in den kelder cn op' het middenalarm rukten vele slangenwftgens uit, terwijl de motor- reservewagen onder leiding van den heer Keizer goede diensten bewees Het brandje werd met twee stralen op de waterleiding gebluscht. Hamsteraarsleed. Tabak voor thee. Een sigarenwinkelier aan den Amstel- veenscheweg in de hoofdstad kreeg iemand in zijn winkel, die een ons tabak vroeg. De winkelier gaf het gevraagde, maar toen het op betalen aankwam, haalde de klant ln plaats van zijn porte- monnaie een pakje thee te voorschijn. Hij verzocht den winkelier in vredes naam de tabak met thee te mogen be talen. daar een meer normaal betalings middel op dit oogenblik niet tot zijn be schikking was. De man wsfs een hamsteraar. die al zijn geld besteed haê om voorraad in te slaan. Maar met thee kon hij zijn pijp niet stoppen. Wfó# -i -i-e De sigarenwinkelier voelde er niets voor, zoo lezen wij in de "„Tel.", tot den ouden ruilhandel terug te keeren en zoo verdween de klant nog zonder tabak. Voorshands heeft hij genoeg te drinken; zijn rookgenoegens zal hij echter moeten uitstellen tot betere dagen voor hem zijn aangebroken. Moutfabriek te Swalmen ingestort, ten arbeider aan verwondingen ln het arie jaar geleden gebouwde ge- üeene van ae mouterij aei ia. J. Hen- ui ïekxciijns te bwaimcn heelt gister- uuuuag een instorting plaats geiiad. Een uxücuuer aie zien op ae vierae veraiepmg oevona, wist zien vast te grijpen aan een duik aie sieents langzaam aoorzakté en swum met een nente nooiawonae op den ucgunen -grona.sten anaere arbeider, die zien genjKvioers bevond, wera onacr val- icnu nuut cn ijzer Deaoiven en kon siu.cnts met groote moeite uit zijn oenar- ue positie woraen verlost. Hij had een ueKK^nnuctuur, i.erwiji zijn reenterbeen Duna gene ei verbrijzeld werd. Verder nad nij een Dioeaenao wonae aan het hooiü. net siachtoner werd naar net öint Lau- renuus-ziekennuis te Roermond overge- Dracnt, waar nij heaennaent ik over leden. omtrent de oorzaaK van ae instorting tast men ln het duister. i Crisis-humor. Uit het buitenland. We lezen in het officieel orgaan van de F.N.Z.: Het Belgische Zuivelblad bevat een ver taling van een brief van. een Amerikaan- schen landbouwer tot zyn minister var landbouw. Doo^1 de vertaling in het sappige Vlaamsch wordt de brief er zeker niet min der aantrekkelijk door. Hier volgt ze: Heer Minister. Myn vriend Slim uit Goedenaarde, heeft dit jaar een check van 1000 dollar gekre gen omdat hy geen varkens gekweekt heeft. Wy hebben dus op onze hoeve besloten een zaak van niet-kweekerjj van varkens op te richten. Dit schynt ons zeer interessant en zelfs boeiend. We zullen daardoor ook enkeje werkloozen aan het werk kunnen zetten. We zouden nu gaarne vernemen, Heer Minister, welke streken en welke soort van varkens het best geschikt zyn voor die on derneming. Is het geraadzamer witte daa wel zwarte zwy'nen te nemen, of zyn de Berkshire de beste Wat ons echter het moeilijkste schynt, is het opmaken van de inventaris van de var kens, die we niet gullen gekweekt hebben. Slim is zeer optinBUsch gestemd, rakende de toekomst van ®ze onderneming. Hij zegt dat hygedurenffe een twintigtal jaren ?wynen gekweekt heeft en dat hem dat jaarl(jks een 350 dollar opbracht en in 1913 zelfs 400. En verleden jaar had hü een winst van 1000 dollar door er geen te kwee ken. Ge zult moeten bekennen, Heer Minis- ter, dat de geschiedenis van dien man wel roerend is» die zyn leven lang varkens Kweekt, zonder maar te vermoeden, c. 1 hl) meer kon verdienen met er geen te Kvee ken. Indien we 1000 dollar kunnen kryftei. voor het niet-kweeken van 500 vaxkens, krygen we natuurlijk het dubbel voo* het niet-kweeken van 1000 zwijnen. We zyx. zinnens de zaak in 't klein te beginnen en we gullen dus een aanvang nemen met het niet-kweeken van 4000 varkens dit jaar. hetgeen ons een winst van 8000 dollar zat bezorgen. Er is echter nog wat anders. Deze var kens die we niet zullen kweeken, zouden ongeveer 100.000 bussels graan verslonden hebben. Men zegt ons, dat gij ook Meld geeft aan de landbouwers die geen graan telen. We hopen dan ook, dat ge ons iets zult geven voor di© 100.000 bussels graan, d'e niet zullen geteeld worden voor die 4000 varkens, die we niet kweeken. Het zou ons zeer aangenaam zyn. Heer Een goede verwachting wordt dikwijls teleurgesteld FEUILLETON. Marion's groote avontuur. Roman van I. F. J. GROOTHEDDE We hebben bezoek gehad, dat is v*st, zei Tom nadenkend ik denk In dianen of Eskimo's. Wat ik niet begrijp, kwam Hall, dat de hulden onaangeroerd hebben ge laten. Geen Eskimo of Indiaan, die daar de waarde niet van kent. 't Is onbegrijpelijk, beaamde Pat, 200 iemand zal het ook niet geweest zijn, "aar wie dan wel? Wacht, peinsde Hall hardop, die weet, die ik meende te hooren. Zal ik je det eens zeggen? Iemand heeft ln de andere shack gelogeerd en als aanden ken aan dat aangename verblijf een Paar souvenlrtjes meegenomen. at w&s de deur al yit en de anderen JMKden hem snel. Het eerste, wat ze jagen, waSi dat het pas gesnoeuwd had. een spoor viel er te ontdekken, draafden achter elkaar naar de ïeserve-shack. d-Net' wat lk dacht, riep Hall, kijk, maar deze was verlaten. Met een oog opslag zagen ze. dat alle dekens van de bedden waren verdwenen. Verder ont- brak er niets, behalve het kacheltje. Wat een koukleum, lachte Baby. Maar Tom merkte op: Hij zal nog last genoeg van de kou hebben, als hij den nacht in de open lucht moet doorbrengen. Maar dat neemt niet weg. dat hij er eerst wel eens be leefd om had^ kunnen vragen. voor de deur ls opgeruimd, arht v dat van de blizzard. Onze ge- e bezoeker slaapt nog, of ls gisteren vertrokken. traden voorzichtig de hut binnen, Ze stonden een oogenblik in beraad wat ze zouden doen. - Laten loopen?, stelde Hall voor. De anderen keken hem met groote oogen aan. Laten loopen?, haperde Pat, en mijn absinth dan? Wou je de kans loopen, dat hij nog eens terugkomt?, vroeg Tom. En Baby I voegde er aan toe: Vannacht weer liggen rillen in bed? Ik denk er niet aan. Bovendien ben ik tamelijk benieuwd wat voor een snuiter het is. Ik wil hem in leder geval zien en 1 hem beleefd vragen of hij wel genoeg dekens heeft. Met dat al staan we onze tijd te verpraten en zit de dief misschien al in Kansas, merkte Hall nuchter op, als we wat willen doen. moeten we opschieten. Ze holden naar hun eigen shack terug en zadelden de paarden, die vroolijk hin nikten bij het vooruitzicht, een tijdlang uit den benauwden stal verlost te wor den, Ook namen ze een paar van de Eskimohonden mee, daar die dieren goe de diensten konden bewijzen bij het op sporingswerk. De boodschap. Toen de blizzard voorgoed losbarstte, bevond Jim Plavick zich aan den oever van het Groot-Berenmeer. Aanvankelijk had hij weinig acht geslagen op de felle windstooten, omdat al zijn aandacht was gericht op het dal naast het dennen- j woud en op de hut, die zich daar be- j vond. Van twee zijden had hij een slede zien komen, maar door den grooten af stand kon hij de gezichten niet onder scheiden van de mannen, die zich er bij bevonden. Toen hij nog aan het overleg- 1 gen was wat hij zou doen, aankloppen 1 om logies of verder rijden, om wederom een ellendigen nacht bij een' kampvuur door te brengen, was eensklaps de sneeuwstorm als een woedende furie op hem aangestormd. Shella wilde omkec- ren. maar hij dwong het dier tegen de striemende sneeuw in, te gaan. Hij had wel zooveel van de blizzard gehoord, dat hij wist, dat het den dood beteekende, als hij den nacht in de open lucht moest doorbrengen. Daarom besloot hij, of schoon hij. tengevolge van, de voortdu- 1 rende achtervolging, een ziekelijke vrees 1 koesterde voor alles wat mensch was. toch naar de hut te gaan. In. een oogenblik tijds had de fijne jachtsneeuw hem verblind. Hij zag dal noch hut meer. maar dreef Shella recht tegen den storm op, overtuigd, dat hij j dan zijn doel wel zou bereiken. De blizzard greep hem aan met woeste rukken, slingerde hem achteruit, huilde, raasde en tierde om zijn hoofd, terwijl een doordringende koude hern tot in zijn gebeente verkilde. Het werd een ontzet tende worsteling, een kamp op leven en dood. Langzamerhand kroop een loom, slaperig gevoel in zijn ledematen, een doffe wanhoop maakte zich van hem meester en hij had grooten lust, om te keeren en zich met den orkaan mee te laten voeren. Met een schok keerde hij tot de werkelijkheid terug, sprong van het paaid en tot aan zijn knieën door de sneeuw wadend, worstelde hij voor waarts, diep voorovergebogen, Shella aan de teugels meevoerend. Herhaaldelijk viel hij en werd dan bedolven, door de fijne sneeuw, die hem vast scheen te wil len houden. Maar telkens ook weer krab belde hij overeind en dwong zich tot voorwaarts gaan, kruipend soms. De kou de werd met de minuut heftiger, beet vinnig in zijn gelaat, stak snijdend in zijn ooghoeken en scheen bloedwarm te en leven uit hem weg te zuigen. Plotseling zag hij de hut vlak naast zich opdoemen. Op hetzelfde moment; echter maakte de wind een snelle, onbe rekenbare zwehking en sleurde hem weg van de hut, van de redding. Hij slaakte een wanhopigen kreet kreeg het gevoel, of hij door het luchtruim zweefde, zijn handen grepen in het lecge en dan werd hij met zoo'n reuzekracht ergens tegen aan geslingerd, dat hij bewusteloos in een zonk. Dit duurde echter maar een oogenblik. Hij opende zijn oogen en zag. dat hij tegen de hut aanlag. Met moeite werkte hij zich overeind en zocht tastend naar de deur. Een donkere schaduw liep met hem mee. „Shella", mompelden zijn Ver stijfde lippen Hij vond den deurknop en werd letterlijk naar' binnen geslagen, onmiddellijk gevolgd door Shella.' Met inspanning van zijn laatste krachten wist hij de deur weer te sluiten en zonk dan uitgeput neer. Hoe lang hij zoo ge- legen had, zou hij niet hebben kunnen zeggen, maar ineens drong het tot hem l door, dat hij alleen was in de hut. Waren er niet vier mannen naar binnen ge- j gaan? Of sliepen ze? Maar neen, het was intens koud, de kachel brandde niet. Hij richtte zich stijf op en zocht naar zijn lucifers. Het duurde lang, voor hij i de lamp had ontstoken. Alle gevoel was 1 uit hem geweken, het was, of hij aan den buitenkant r<?eds gestorven was. j Hij greep een handvol van de sneeuw, die mee naar binnen gestoven was en begon er zich handen en gezicht mee in te wrijven. Langzaam keerde het ge voel terug met vreeselijke pijnen. Hij moest zich in de lippen bijten, om het niet uit te schreeuwen Toch ging hij door met wrijven, zoolang, tot het bloed weer normaal door zijn aderen stroom de. De kachel brandde niet, maar stond klaar, om aangestoken' te worden. Een, oogenblik later vlamde er een lustig vuur op en begon er zich een weldadige warmte door het vertrek te verspreiden, heerlijke warmte, die hem doorgloeide. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 3