A> VEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 19851 Kleeding erkade’s iwe Album 77e Jaargang BARCELONA GELAST VRIJWILLIGERS TE VERTREKKEN. Franco ziet hierin slechts misleiding der openbare meening. 5” Trein door een vlieetuig gebombardeerd. Pauseljjke nuntius naar Weenen. ■V Ook H. M. de Koningin pleit voor moreele en geestelijke herbewapening. BELGISCH VERKEERSVLIEGTUIG IN DUITSCHLAND VERONGELUKT. Toestel van de Belgische Sabena in Westphalen neergestort. Geruchten inzake wapen stilstand in Palestina. Het Engelsche Koningspaar naar Canada. Rein Tsjechische gemeenten in het bezette gebied. Nieuwe Britsche troepen naar Palestina. Dinsdag 11 October 1938 oikslhe tin Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen onzer WILHELMINA. de Oostenrij ksche katholieken, ren. het een i is meer dan udeert, die lier gekend irijver voor et ons hier 'en en ge- irom wordt rtielje geeft i eenvoudig childerden, hun karak* laatjes zijn erkelijk op Franco wenscht 10.000 vrijwilligers te niilen voor heilige rentenrechten. dat zij te Londen wapenstilstand in T. waarborgen voor de rechten van alle burgers. De Joodsche organisaties in de Ver- eenigde Staten hebben bij MacDonald, den minister voor de Koloniën, reeds een protest laten hooren tegen een mogelijke stopzetting van de Joodsche Immigratie. Gewelddaden. Zondag zijn op verschillende plaatsen in Palestina drie Arabieren en twee Jo den gedood. Nabij de kolonie Zirkhon Yakov zijn acht Joden min of meer ern stig gewond door de ontploffing van een mijn juist op het oogenblik, dat de vrachtauto, waarin zij hadden plaatsge nomen, passeerde. Rebellen hebben te Jenin een veertigtal hulzen in brand ge stoken en nabij Lydda een goederentrein tot ontsporing gebracht. Voorts wordt melding gemaakt van talrijke overvallen o.a. op het politiebu reau te Jenin en op verscheidene Jood-, sche kolonies, alsmede van bomontplof fingen in de onmiddellijke omgeving van Jeruzalem. Het spoorwegverkeer tusschen Haifa en Lydda Is verbroken, daar hier een goede rentrein tot ontsporing Is gebracht even wel zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Het gevoel van onveiligheid is thans zoo toegenomen, dat het verkeer tus schen de voornaamste steden nagenoeg geheel stil ligt. de stad Carthagena gebombardeerd, vliegtuigen kruisten op 5000 m. met bloed doordrenkt.” Het officieele te Burgos verschijnende Maandagblad meldt onder het opschrift: „Nimmer bemiddeling”, dat „verraders niet kunnen worden toegelatén tot een gemeen schapsleven met hen, die alles voor het va derland hebben opgeofferd en voortgaan met alles op te offeren. Zjj, die droomen van een bemiddeling zijn er naast. Zij dip. nu wij dicht bij de eindoverwinning staan, daar aan nog denken, zijn dezelfde als de genen, die steeds een zwak Spanje hebben gewenscht. Ons Spanje is echter sterk.” a October, kelier, voor m de plaat* ils vroeger) i begonnen. gedurende den tijd, onderhandelen, een acht te nemen. keerswezen, drie deskundigen van zijn departement per vliegtuig naar Duitsch- land gezonden, ten einde er ter plaatse een onderzoek in te stellen. Ook eenige leden van de directie der Sabena zijn, vergezeld van deskundigen per vliegtuig naar Soest vertrokken, maar tot dusver zijn er geen berichten omtrent de resul taten van dit onderzoek ingekomen. Minister Marck ontving na het onge- lujjk twee telegrammen van rouwbeklag, het eerste van veldmaarschalk Herman Göring, het tweede van generaal Milch, staatssecretaris van het Duitsche Rijks- mlnisterie van Luchtvaart. Zestien passagiers en 4 koppen bemanning omgekomen. I Gisteren is een vliegtuig aer Sabena Soest in Westphalen verongelukt. Bij dit ongeluk zijn twintig personen Honderdvijftig dooden en meer dan 300 gewonden. Zaterdagavond om 8 uur is bij San Vincente de Calderas een personentrein gebombardeerd door een rechtsch vlieg tuig. Op het oogenblik, waarop de trein van 8 wagons bij San Vincente aankwam wierp een watervliegtuig 6 bommen van 100 kg bij den spoorweg neer. De loco motief en verscheidene rijtuigen, die vol reizigers zaten, werden omvergeworpen en vlogen in bran0, waardoor een pa niek ontstond. De overlevenden verdron gen elkander, om aan den dood te ont komen. In het donker moest de eerste hulp worden geofganiseerd. Tot 3 uur verzorgden de toegesnelde artsen tpr plaatse de gewonden, terwijl de dooden langs den spoorweg werden gelegd. Naar Havas uit Barcelona meldt, zijn 150 personen gedood en meer dan 3<)O gewond. Barcelona meldt nog: Maandagochtend hebben verscheiden vliegtuigen der recht- schen de haven en een gedeelte van de stad Carthagena gebombardeerd. De vliegtuigei kruisten op 5000 m. hoogte. Vanochtend om elf uur en daarna om half twaalf hebben verscheiden vliegtuigen der rechtschen de haven en een gedeelte van De hoogte. De projectielen hebben verscheiden jr bouwen verwoest. Er zijn dooden en gewon den. Om kwart voor één vlogen vijf Savoia- watervliegtuigen, afkomstig van Majorca op zeer groote hoogte. Zij hebben de haven gebombardeerd ondanks hot vuren van luchtafweergeschut. Voor instellen van onderzoek naar gebeurde met Innitzer. De Pauselijke Nuntius te Berlijn is te Weenen aangekomen om een onderzoek in te stellen naar de jongste gebeurte- I nissen. j Zijn aankomst wordt niet officieel ge meld. In het paleis van kardinaal innitzer is vanmiddag een conferentie begonnen. Innitzer was toegestaan aan de bespre king deel te nemen, doch hij mag nog j niet zijn woning verlaten of telefonee- ren. De officieele woordvoerder te Weenen verklaart, dat de hechtenis van Innitzer een maatrégel is, welke uitsluitend is genomen ter bescherming van den kar dinaal. De Duitsche bladen maken nog geen melding van de jongste anti-katholieke betoogingen. Officieel wordt gemeld, dat de volgen de week te Weenen een groote betooglng der N.S.D.A.P. zal worden gehouden. Een hooge nazl-autorltelt, waarschijnlijk gouwleider Bürckel, zal in verband met de jongste gebeurtenissen het geheele vraagstuk der betrekkingen van de Kerk met den Staat en de N.S.D.A.P. in Oos tenrijk bespreken. Op het Vatlcaan zijn nog geen gede tailleerde berichten ontvangen over de jongste betoogingen tegen kardinaal In nitzer, aangezien te Weenen tot heden geen pauselljkee Nuntius aanwezig was. In de kringen van het Vatlcaan verklaart men echter, dat, hoe pijnlijk het nieuws ook zij. het niet bijzonder verrassend was. daar in Duitschland geweld tegen de Kerk en haar vertegenwoordigers den laatsten tijd weer opmerkelijk veelvuldig voorkomt. t De „Osservatore Romano” publiceert op de eerste pagina een bericht over de ongeregeldheden te Weenen en het blad voegt hieraan toe: „Wij publlceeren dit pijnlijke nieuws met een gevoel van ver bijstering, en zullen er op terugkomen Uavas seint uit Valencia, dat de buiten- landsche vrijwilligers, die sedert het begin van den oorlog in het republikeins$;he leger strijden bevel hebben gekregen, voor- zoover zij zich in de centrale zóne van Spanje bevinden, hun posten te verlaten. Deze maatregel beteekent het begin van de daadwerkelijke terugtrekking van het bui- Cnlandsche element uit het republikeinsche leger. In een speciaal interview, dat Franco den Eeuter-conespondent heeft toegestaan, heeft de generalissimus verklaard, dat er narep»trleering van 10.000 vrijwilligers u’t het rechtsche Spanje geen reden zou zijn, om het de belligerentenrechten langer te onthouden. Franco verwierp het denkbeeld van be middeling. Hij verklaarde, dal de oorlog niet op andere wijze kon worden beëindigd dan door onvoorwaardelijke overgave van de edelmoedigheid van de overwinnaars. Franco zeide, dat het een geweldige on rechtvaardigheid is, dat na twee jaar oor log, de .réchten van het rechtsche Spanje nog niet zjjn erkend, ondanks het feit, da' de regeering er van door elf landen, waar onder twee der grootste mogendheden en door tien andere de facto is erkend, en bovendien nog officieele betrekkingen on derhoudt met veertien andere landen. Met betrekking tot de vrijwilligers in he' kamp der regeering zeide Franco, aai 50.000 gevallen zijn, dat velen de vlucht hebben genomen, doch dat er nog 60.0CC over zijn. Franco voegde hieraan toe, dat de aankondiging van hun evacuatie niet anders is dan een nieuw rad dat de wereld voor de oogen wordt gedraaid, aangezie.i de werving in Europa en Amerika met her nieuwde kracht wordt voortgezet, en in n- kele havens nieuwe vrijwilligers worden in gescheept. Franco besloot het interview met de ver jaring dat zjj, die de geschiedenis var panje analyseeren, tqt de conclusie zullen beten komen, dat in Spanje het democra- khe en parlementaire regime altijd ten pwste verbonden is geweest met een tijd Mc van verval. „Het is het democratische reces, dat culmineerde in de groote tra- «die, welke heden ten dage onzen grond Eerlijkheid, vertrouwen en liefde richtsnoer tusschen personen en volken. H. M. de Koningin heeft het vol gende persoonlyke woord geschreven. „Met instemming nam ik kennis ook van het vervolg van den oproep voor moreele en geestelijke herbewa pening. Nu de beklemmende dagen achter ons liggen, waarin het dreigend ge vaar ons zoo duidelyk voor oogen stond, nu voor het oogenblik de mo gelijkheid van de algeheele vernieti ging onzer besahaving is afgewend, is het een, verheffende gedachte ons alleen vervuld te weten van denzeh- den wensch: den zegen van den vrede te bewaren. Die begeerte naar vrede vormt c band tusschen alle volken. Toch deze, gepaard aan de versteviging weermacht, nog niet genoeg wil die vrede duurzaam zyn, zoo moet hy gedragen worden door de gedachte gegrondvest in den oproèp. Allen zonder onderscheid kunnen wy persoonlek bedragen tot den groei en de ontplooiing van de ge dachte, door van heeler harte mede te werken tot de moreele en geestelyke herbewapening ,dien innerlyken drang welke ook uitwendigen ommekeer te weeg brengt en tot gevolg heeft dat eerlykheid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden tusscihen personen en volken. Behoef Ik U te verzekeren dat hoe dieper onze overtuiging is en hoe meer ons eigen leven zelf die uitdraagt en verder geeft in eigen kring en daar buiten, des te grooter de kans wordt op het verwezenlyken van een betere toekomst. Wie de teekenen des ty’ds begrypt, weet dat thans van ons gevraagd wordt eene daad vaA vertrouwen, van zelfopoffering en zedelyken moed en van geloof. Commissie inzake verdeeling publiceert rapport vóór 31 October. De troepenversterkingen welke worden verwacht en de besprekingen, die te Londen tusschen MacDonald, den minis ter van Koloniën, MacMichael, den Hoo- gen Commissaris van Palestina, en Cort, den chef van den generalen staf worden gevoerd, hebben te Jeruzalem tot de op vatting geleid, dat Palestina voor histo rische en dramatische veranderingen staat. Men gelooft, dat een aantal vooraan staande Arabieren in Palestina, aanhan gers van den Moefti van Jeruzalem, van plan is onmiddellijk na het Pan-Arabi- sche congres naar Londen te gaan om te trachten daar tot een regeling te i komen. Het verluidt, dat zij er intusschen bij hun volgelingen op willen aandringen «h het leven gekomen, n.l. zestien pas sers en de vier leden der bemanning. Het vliegtuig was gisterochtend om half elf Van het vliegveld Haren bij Brussel vertrokken. Het vliegtuig werd bestuurd door den hekenden Belgischen piloot Joseph van oen Eynde, die ook op Schiphol geen on bekende is, daar hij in 1935, onmiddellijk “adat hij de militaire luchtvaart had verlaten, om in dienst van de Sabena te “eden, een tijdlang op de lijn Brussel— «nsterdam heeft gevlogen. Van den Jbde is 34 jaar oud geworden j Retoren in 1904, nam hij op 18-jarigen «itijd dienst bij de militaire luchtvaart «n werd al spoedig een der beste Belgl- J®6 escadrille vliegers. Bij zijn overgang jle Sabena werd hij door den be aamden Belgischen piloot Coquit in de ei men van de verkeersvliegerij inge- ea al spoedi8 genoot hij in het jps zijner collega’s een goede reputa- Aanvankelijk vloog hij op de lijnen Zf "Verdam, Bazel. Zuid- en Zuid- «v-wankrijk, Londen en Hamburg, om ciaiieoerV01gens als nachtvlieger te spe- den ZT’ waarbiJ hij dienst deed in Keulen wienst op Londen, Parijs en dienst u gerulmen tijd dezen nacht- Uldi0»„ hebben vervuld, vloog hij een Wang op de lijnen naar Berlijn, Ko- wanneer wij rechtstreeks inlichtingen over de oorzaken en bijzonderheden om trent deze zoo ernstige gewelddaden hebben ontvangen. Op dit oogenblik ge voelen wij ons broederlijk verbonden met -----met de katholieken van alle landen, met alle I fatsoenlijke lieden. Wij protesteeren als l Christenen en betuigen den aartsbisschop van Weenen onze diepe en oprechte deelneming met de aanvallen op zijn persoon, den Godsdienst en de Kerk van Christus. in 1936 had hij 7800 vlieguren, een af stand van 1 mill, km in dienst van de Sabena afgelegd en was daarmede de jongste „millionnair” van Europa. Hij gold als een der beste en betrouwbaarste piloten van de Sabena. Verschillende malen viel hem de onderscheiding ten deel, passagiers van Koninklijken bloede te mogen vervoeren, daaronder Prins Karei van Zweden, den vader van Ko ningin Astrid en de Prinsen Axel en Erik van Denemarken. De tweede bestuurder van het veron gelukte vliegtuig, Moulin, was eveneens een ervaren piloot, die reeds jaren lang in dienst van de Sabena stpnd en even eens reeds eenige honderdduizenden vliegkilometers op zijn actief had. De beide andere leden der bemanning wa ren de radiotelegrafist Baus en de meca nicien Delleuse. Van den Eynde, Baus en Delleuse wa ren gehuwd, alleen Moulin was onge huwd. De zestien verongelukte passagiers wa ren allen van Duitsche nationaliteit. Volgens Belga zijn de namen van de verongelukte passagiers: Menzen, Ross- ner, Ullman, het echtpaar Dlmer, Berr, Piespectock. Kischees, dr. Witt, Maurach, Lothaer en het echtpaar Keppes met hun drie kinderen. Onmiddellijk, nadat men te Brussel be richt van de ramp had ontvangen, heeft Marck. de Belgische minister van Ver- penhagen en Stockholm' en maakte te- vens eenige vluchten naar Belgisch Con go. Niet minder dan 4000 maal is hij per i vliegtuig het Kanaal overgestoken. Reeds Van het Balmoral kasteel, waar koning George en koningin Elizabeth van Enge land op het oogenblik vertoeven, wordt ge meld, dat het Britsche koninklyke paar de aitnoodiging van den Canadeeschen mi nister-president MacKenzie King om volgend jaar een bezoek te brengen ‘aan Canada, heeft aangenomen. Hunne ma jesteiten hopen vroeg in den zomer aan te komen en drie weken in Canada te vertoe ven. Nadere regelingen Van het bezoek zyn nog niet getroffen. Het zal de eerste re's van den koning zyn in eenig deel van het Imperium buiten het Vereenigd Koninkryk. De koning en de koningin zullen naar men verwacht den tocht over den Oceaan maken in een speciaal daarvoor in gereedheid ge bracht mailschip. Tot dusverre heeft nog nimmer een regeerend Britsch vorst voet gezet in de nieuwe wereld. Volgens tot nu toe ontvangen officieele informaties zullen in het district Policka 10 gemeenten met 8245 Duitschers bez.it worden, waaronder ook de stad Policka, die volgens de laatste volkstelling 5891 Tsje chen, 149 Duitschers, 42 andere nationali teiten en 13 vreemdelingen bevatte. Naast dit voorbeeld toont zich als een voorbeeld van volkomen onrechtvaardigheid de bezet ting van de volgende gemeenten: Korouhev heeft 1635 Tsjechen en slechts 8 Duit schers, Rohzna 1984 Tsjechen en 26 Duit, schers, Svojanov 560 Tsjechen en 1 Duit- scher en Chrastavec 469 Tsjechen en 64 Duitschers. Aan Duitschland komen in het district Litomysl 16 gemeenten en 3 dorpen d.w.z. 12^22 Duitschers, en 1786 Tsjechen. Bezet zulen worden de volgende rein Tsjechische gemeenten; Kozlov 289 Tsjechen en 5 Duitschers, Pazucha 345 Tsjechen en 32 Duitschers, het dorp Sucha (behoort bü de stad Litomysl) 184 Tsjechen en 1 Duit- scher, Benatky 435 Tsjechen en 20 Duit schers, Nova Ves 148 Tsjechen en 12 Duit schers, Pohodli 308 Tsjecheh en 8 Duit schers, het dorp Vysohy Les 77 Tsjechen en 10 Duitschers. Van zijn waardevolle bezit zal he< district Litomysl de helft van het Hooge Woud, ter waarde van 6 millioen Kc, ver liezen. Ev|nzoo gaat het in vele andere distric ten met rein Tsjechische gemeenten, die in het bezettingsgebied ingenomen werden. De nieuwe grensbepaling verstoort he- langrijke verbindingen, in het byzonder het voornaamste deel van den spoorweg Praag- Brünn en PraagOstrau over een lengte van 1% k.m. en daarna over een lengte van 25 k.m. Alle staats- en districtswegen in het aistrict Litomysl worden onderbroken vooral de rijksweg naar Moravi?. De stad Policka heeft aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken een telegram gezonden met het verzoek dat ter bevoeg de plaatse tegen deze onrechtvaardigheid geprotesteerd wordt. Tot nog toe werd nog niet over het lot der rein Tsjechische gemeenten en dorpen besloten. Het Britsche departement van Kolo niën heeft bekend gemaakt, dat beslo ten is nieuwe militaire versterkingen naar Palestina te zenden. Nog vier bataljons en ten batterij ar tillerie, benevens eenige pantserwagens met hulptroepen zullen in de loop van de eerstvolgende twee of drie weken in Palestina aankomen. Dit zal de sterkte der militaire troepen brengen op 17 ba taljons infanterie, twee regimenten cava lerie, een batterij artillerie en pantser wagens. Men gaat voort met omvangrijke ver dere recruteering van oud-militairen der Britsche afdeeling van de Palestijn- sche politie. .Uit Londen: De militaire versterkin gen, welke volgens de mededeeling van het ministerie van Koloniën naar Pales tina zullen worden gezonden, bestaan in het geheel uit 5000 man. Met inbegrip dezer versterkingen zal de troepenmacht in Palestina ongeveer 18.000 man bedra gen. Daarbij komen politiestrijdkrachten ter sterkte van 6000 man. Sir Charles Te- gart heeft tegenover de regeering ver klaard het vertrouwen te hebben met deze troepenmacht voor Kerstmis het verzet te kunnen breken. Naar de Daily Telegraph meldt, neemt de overtuiging toe. dat de verdeelings- polltiek als zoodanig opgegeven zal wor den ten gunste van een plan van een vereenigd Palestina, met dwingende ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goüda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55. elke regel meer f 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Ldefdadigheids-advertentiën de helft van den pry’s. INGEZONDEN MEDEDEELINGh!n: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van snliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer geredueeerden prijs Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. rotte® 4B0NNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.15. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantooren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 1