m Invoer van tal van artikelen weer voor een jaar beperkt. Kolonel Lindbergh te Rotterdam. 1 Rente van Rvjkswoningwet- voorschotten verlaagd tot stadsnieuws. I REEUWIJK. nSf845 20890 ii X 1057 21060 «X21240 21216 «2 21439 21469 Beurs van Amsterdam. wisselkoersen. De beperking van den invoer van niet houtvormende siergewassen, alsmede van azalea's en hortensia's, werd bij Konink lijk besluit van 29 Augustus 1938 met in gang van 1 Sept. 1938 voor het tijdvak van een jaar verlengd. ingevolge artikel 3 der Crisisinvoerwet 1937 is een wetsvoorstel ten aanzien van het in bovengenoemd besluit bepaalde bij de Tweede Kamer ingediend. Aangezien de motieven, welke indertijd tot het instellen van deze contingentee- ring hebben geleid nog steeds van kracht zijn, is de minister van Economische Za ken van meening, dat de onderhavige invoerbeperkende maatregelen voors hands niet kunnen worden gemist. Voorts is ingediend een wetsontwerp tot bekrachtiging van het Koninklijk be sluit van 26 Augustus 1938, tot regeling van den invoer van meubelen van bam boe, rotting, riet, teen of twijgen, al of niet bekleed en onderdeelen van deze meubelen. De beperking van den Invoer dezer ar tikelen werd eveneens met ingang van 1 September 1938 voor het tijdvak van een jaar verlengd. Aangezien bij ophefiing der contingen- teering overmatige invoer moet worden gevreesd, terwijl ook overigens de situatie van de Nederlandsche industrie steun gewenscht doet zijn, meent de minister dat invoerbeperkende maatregelen nog niet kunnen worden gemist. Het percentage werd ongewijzigd vast gesteld op 45 van het bruto-gewicht. Hetcrisistijdvak werd gewijzigd van 1934 in 1937. Mede is ingediend een wetsontwerp houdende bekrachtiging van het Konink lijk besluit van 16 Juli 1938 tot regeling van den invoer van rijwielbuiten- en rijwielbinnenbanden en van rubber slangstukken. De beperking van den invoer hiervan werd met ingang van 1 Augustus 1938 voor het tijdvak van 12 maanden ver lengd. Aangezien bij opheffing der con- tingenteering van rijwielbanden een overmatige invoer, met name uit landen, die thans niet over cintingenten beschik ken, wordt gevreesd en deze invoerbe perking bovendien handelspolitieke be- teekenis heeft, diende zij, naar het oor deel van den minister te worden voort gezet. Voor verlenging der contingenteering van rubberslangstukken zijn de overwe gingen, die destijds tot het instellen de- 3 zer invoerbeperking leidden, nog immer van kracht. De percentages bleven ongewijzigd: voor rijwielbanden 25 van het aantal stuks, voor rubberslangen 100 van het aantal strekkende meters. Als basis voor de berekening der auto- Op weg naar Berlijn, met zijn vrouw op Waalhaven geland. Gistermiddag omstreeks vijf uur is ko lonel Charles Lindbergh, vergezeld van zijn vrouw, in zijn Miles Mohawk vlieg tuig waarmede hij van Parijs gestart was om vandaag te Berlijn het Lilien- thal-congres bij te wonen, op het vlieg veld Waalhaven geland. Kolonel Lind bergh stapte welgemoed uit zijn toestel, en onderhield zich even met de weinigen die bij de aankomst van het vliegtuig aanwezig waren, waarna hij opdracht, gaf het toestel gereed te maken om er den volgenden morgen mede naar Ber- lijiWte kunnen doorvliegen. De komst van kolonel Lindbergh was volkomen onverwacht. Te Parys had hij gezegd naar Berlijn te zullen vlie gen, en ook te Rotterdam was men ge heel onkundig van zijn plannen. Zoo was er dan ook niemand die wist van wien het kleine sierlijke sportvliegtuigje was dat tegen het vallen van den avond op het Rotterdamsche vliegveld neer streek. Onmiddellijk nadat-op het vliegveld de verschillende formaliteiten waren ver vuld begaf de vlieger zich met zijn vrouw naar de Maasstad, alwaar zij den nacht hebben doorgebracht. Verlaging leerlingenschalen. Actie wordt voortgezet. Dezer dagen vergaderden de samen werkende onderwijzersorganisaties ter bespreking van de actie, die gevoerd wordt voor verlaging der leerlingenscha len Met het bekende adres hadden reeds instemming betuigd bijna 300 ge meentebesturen en -raden en de bestu ren van ruim 400 christelijke en bijna 900 katholieke scholen, zoomede de ouder commissies van 350 openbare scholen, terwijl nog dagelijks nieuwe adhaesiebe- tuigingen binnenkomen. Een adresbeweging onder de intellec- tueele leiders van ons land bracht in weinige dagen de instemming van 120 hoogleer aren a an*verschillende instellin gen van hooger onderwijs, 80 rectoren en rectrices van openbare en bijzondere gymnasia en lycea, 90 directeuren van hoogete burgerscholen en handelsscholen en verschillende directies van openbare leeszalen en volksuniversiteiten. In November zullen openbare vergade ringen worden gehouden te Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Enschede, Arnhem, Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Middelburg, ter ondersteuning van de actie. Deze vergaderingen zullen niet slechts toegankelijk zijn voor onder wijzers, doch ook voor gemeente- en schoolbesturen, oudercommissies, enz. Eindelijk werden plannen In overwe ging genomen voor een groote adverten tiecampagne om de aandacht van het groote publiek te vestigen op de nood zakelijkheid van verlaging der leerlin- nome contingenten bleven voor rijwiel banden de jaren 1928, 1920 en 1931 ge handhaafd. Voor de verdeelingen der toewijzingen onder importeurs werden deze gewijzigd in 1036 en 1937. Voor rubberslangstukken werd, zoowel voor de berekening der autonome con tingenten als voor de verdeeling der toe wijzingen onder importeurs, opnieuw het tijdvak van 1 Augustus 1934 1 Augustus Voorts is een wetsvoorstel tot bekrach tiging van het Koninklijk besluit van 25 Juli 1938 tot regeling van den invoer van rijwielen, rijwielframes, electrische rij- .wiellantaarns en rijwielonderdeelen, in- Ook van dezen invoer is de beperking met ingang van 1 Augustus 1938 voor het tijdvak van een Jaar verlengd. Bij rijwielen en frames wordt het ge vaar van grooten invoer nog steeds latent aanwezig geacht. I De Nederlandsche fabrieken van rij- wiellantaarns en rijwielonderdeelen on dervinden bij voortduring ernstig nadeel van den invoer uit het buitenland en kunnen derhalve, naar de meening van den minister, den steun der contingen teering nog niet missen. De percentages bleven ongewijzigd: voor rijwielen 1U0 van het aantal stuks, voor rijwielframes, -lantaarns en -ach terlantaarns 40 van het aantal stuks, voor onderdeelen 40 van het brutoge wicht. Als basistijdvakken werden eveneens ongewijzigd vastgesteld het Jaar 1934 I voor de bepaling der autonome contin genten en de Jaren 1932, 1933 en 1934 voor de verdeeling der toewijzingen onder im porteurs. Tenslotte is ingediend een wetsontwerp houdende bekrachtiging van het Ko ninklijk besluit van 9 Augustus 1938, tot regeling van den invoer van draadna- gels en draadkrammen, spijkers, getrok ken ijzer- en staaldraad, van prikkel en puntdraad, welke Invoerbeperking met ingang van l September 1938 voor het tijdvak van een Jaar werd verlengd. De contingenteering van den invoer van de onderhavige producten Weeft tot dusver bevredigend gewerkt. Bij ophef fing van dezen invoerbeperkenden maat regel zou evenwel een overmatige invoer j zijn te verwachten uit verscheidene lan den, terwijl ook, afgezien daarvan, de positie van de betreffende industrie zou worden verzwakt. De minister is derhalve van meening, dat deze contingenteering i voorshands dient te worden gehand haafd. Als basistijdvak werden ongewijzigd de jaren 1931 en 1932 vastgesteld. Het per centage werd verlaagd van 40 tot 30 naar het brutogewicht. Chamberlain en het huldeblijk uit Zeeland. De Britsche premier weigert het bijeengebracht geld te aanvaar den. De Inzameling ten behoeve van een Zeeuwsch geschenk aan Chamberlain heeft een bedrag van 1.139.23 tot resul taat gehad. Chamberlain heeft eéfiter, met betuiging van zijn erkentelijkheid voor de hulde voor zijn werk in het be lang van den vrede geweigerd, het geld te aanvaarden en heeft verzocht het te gebruiken voor een plaatselijke liefda digheidsinstelling. Vrijkomende relden versterken huurverlagingsfonds. De circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeente besturen betreffende de renteverlaging van de RijkswonLngwetvoorschotten ls Ten einde de rente van de Rijkswo- ntngwetvoorschotten meer in overeen stemming te brengen met den geldenden rentestand, alsmede om tegemoet te ko men aan de vele verzoeken van gemeen tebesturen om renteverlaging, wordt met ingang van het annuïteitsjaar 1938-1939 de rente van alle verleende voorschot ten, voor zoover daarvoor thans een hoogere rentevoet geldt, verlaagd tot 3J De verlaagde annuïteiten berekend naar dezen verlaagden rentevoet en ge baseerd op den dan geldende restant looptijden, zullen derhalve voor de eer ste maal zijn verschuldigd per den ver valdag der annïteiten in IS met de hernieuwde renteverlaging vrijkomende gelden, t.w. de verschillen tusschen de thans geldende en de nieu we (vCTlaagde) annuïteiten komen we derom ten bate van het huurverlagings fonds en zijn uitsluitend bestemd voor versterking van de middelen van dat fonds. In de eerste plaats strekken deze gel den dus voor dekking van de kosten der na 1 Januari 1934 ingevoerde huurver- lagingen, voor zoover deze kosten nog niet ten volle uit het fonds konden wor den geput Wat daarna nog in het fonds beschikbaar blijft, zal in mindering ko men van de exploitatiekosten, en der halve uiteindelijk van de Rijks- en ge meentelijke bijdragen. In afwijking van het vroeger bepaalde zullen de vrijgekomen gelden niet mogen dienen ter verdere verlaging van het huurpeil. Ook voor de voorschotten, te verleenen op of na de dagteekening van deze cir culaire, wordt de rente bepaald op pet. Voor deze verschotten zal, om tege moet te komen aan. het bezwaar, dat de lasten over den geheelen looptijd der voorschotten, onveranderd blijven., gedu- 15 Jaar een annuïteit gelden, berekend naar een rente van 3$ pet. en gebasseerd op een aflossingster mijn der voorschotten van 40 Jaar. Na afloop van deze periode zal met betrek king tot het dan bestaande schuldres tant een nieuwe annïteit worden vast gesteld, gebaseerd op een rentevoet van 3j pet. en een (restant) looptijd van 35 jaren, of zooveel langer of korter als in verband met de dan geldende omstan- GEMENGPE BERICHTEN. GESLEPEN BENDE WEET OUDE DAME OP TE LICHTEN. Haar goedgelovigheid kost haar meer dan honderdduizend gulden. De hoofddaders zijn gearresteerd. Een oude en zeer vermogende dame te Ginnlken, mevrouw K., is het slachtoffer geworden van een geraffineerde opiich- tersbende. Voor meer dan 100.000 is zij opgelicht. De twee hoofddaders, vader en zoon D. zijn dezer dagen door de rijksrecher- chers Hersmin en Feenstra gearresteerd. De vader is een oude bekende van de justitie. De zoon, oen nauwelijks meerderjarige jongen, hoorde tn, October van het vorige jaar, dat de oude dame veel geld aan liefdadige Instellingen schonk. In Novem ber bracht hij hadr een bezoek, deed zich voor als noodlijdende kunstenaar en wist haar voor een flink bedrag eenige waar- delooze schilderijen te verkoopen. Korten tijd later kwam hij met een zielig verhaal over huiselijke ellende en hij wist de goëdgeloovige en ^oédgeef- sche dame over te halen hem een be drag ter hand te stellen, waarmee zijn vader een schilderijenzaak in Amster dam zou kunnen beginnen. Nog was de Jongeman niet tevreden, hij schreef haar brief op brief, waarin hij haar bedankte voor de „redding" van het gezin, doch in welke brieven hij den weg baande voor nieuwe oplichterijen van grooten omvang. Hij gaf voor, dat zijn vader eigenlijk mijningeneur was en in Australië con cessies had op groote stukken land, waarin zich mineralen bevonden. Hij toonde papleren, kaaften en berekenin gen en tenslotte liet zij zich bepraten om geld in de exploitatie van die lande rijen te steken. Zoo was zij in totaal I05.QQ0 aan den man kwijt, een bedrag, waarvan zij geen cent terug zal zien. Om de zaak echt te doen lijken werd de oude dame herhaaldelijk z.g.n. uit het buiten land opgebeld. Zelfs meldde eens de stem van een „telefoonjuffrouw", dat zij uit Sydney werd opgebeld. Eindelijk krijgt iemand argwaan. Tenslotte koesterde iemand uit de om geving van de oude dame argwaan. Steeds weer merkte zij, dat mevrouw K. groote sommen opnam, wanneer de jon geman D. een bedoek had gebracht. Men waarschuwde een familielid In Den Haag een advocaat, die $en nauwkeurig onder zoek instelde en. al spoedig tot de ont dekking kwam, crat men met brutale op lichters te doen "had. Vader en zoon D. werden te Amsterdam ingerekend door de rijksrechercheurs en ook een chauf feur, die den zoon dikwijls naar Ginnl ken had gereden", doch die nooit in de woning van meVrouw K. was geweest, werd gearresteerd. Op verzoek van zijn verdediger mr. dr. Benno J. Stokvis is hij ln vrijheid gesteld. Vader en zoon zijn echter ingesloten en worden thans voor den rechter van instructie geleid. Als hun verdediger treedt op mr. Fran cois Pauw^ls. De chauffeur, een garagehouder Haarlem, is, zooals hy volhoudt, met een van de belde mannen werkelijk in Aus tralië geweest om daar landerijen te koopen. De passen duiden ook op een reis naar Australië en het is niet onmo gelijk, dat een deel van het geld daar in veiligheid is gebracht. Dit zou ook de brieven uit Australië, die mevrouw K. ontving, verklarpn. Onderling vertrouwen- Bij de arrestatie van den chauffeur deed men een merkwaardige vondst. Op hem trof men ook een papier aan, waar bij drie personen verklaarden, dat zij mevr. K. hadden opgelicht. Deze verkla ring is onderteekend door den zoon D., een juffrouw (familielid van den vader en zoon D.) en nog door een derden man. Deze verklaring is waarschijnlijk opgemaakt, omdat de leden van de bende elkaar niet vertrouwden. Deze bende, waartoe nog meer personen behooren, heeft de gewoonte om kennis met haar a.s. slachtoffers te maken door verkoop van schilderijen. Later pogen de leden dan chantage te plegen. Van het geld verkregen door oplich ting van mevrouw K. schijnen zeer veel personen geprofiteerd te hebben. Geheimzinnig drama te Nuland. ider raadselachtige door v. d. Veer een besmet stuk vee was vervoerd. Dit moet ook ter kennis zyn ge komen van boeren, die eveneens hun vee weidden in „de Ryt". Groot was de verbazing van Van de Veer, toen hy daags daarna zyn kalf aan de knop van de voordeur zag vastgebonden. Hjj in formeerde naar de daders, doch ook de bu ren konden hem hierover niet inlichten. Hy besloot aangifte te doen by" den burgemees ter. Deze wees hem allereerst op het feit, dat hy geen aangifte had gedaan van zyn besmet kalf en zegde vervolgens een onder zoek toe naar de personen, die het kalf uit de weide hadden gehaald en by hem aan de deur hadden gebonden. Toen de boer daags daarna nog niets vernomen had, stapte hy opnieuw naar den burgemeester en ook Za terdagmorgen vervoegde hy zkV weer op het gemeentehuis. De boer begreep maar niet, wie hem op deze wtfze had dwars ge zeten en iedereen vroeg hy ernaar. Zaterdagavond begaf hij zich op het ge wone uur naar bed. Tegen half elf bemerkte de vrouw, dat haar man het bed had ver laten en toen hy na een kwartier nog niet terug was, besloot zy een onderzoek te gaan irtbtellen. In huis bevond hy zich niet, voor de woning evenmin. Zy begon luidkeels te roepen, doch er kwam geen antwoord. Ein- delyk besloot zy ook een onderzoek in de schuur in te stellen. Hier deed zij evenwel een afgryselyke gewaarwording; direct by binnenkomst zag zy haar man aan een paal vastgebonden met een touw om de keel. Reeds toen ghf hy geen teekenen van leven meer. Onmiddellijk werd burgemeester Theu- nissen gewaarschuwd, die op zijn beurt een geneesheer waarschuwde. Deze kon slechts den dood constateeren. Het parket te Den Bosch is Zondag met het geval in kennis gesteld. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. De ramp met de Sch. 102. Behalve vele wrakstukken is (ook het lijk ,van een der slachtoffers aange- Een even mysterieus als tragisch sterfge val heeft, naar wij in de Crt. lezen, Zondag de gemoederen in het anders zoo rustige dorpje Nuland (-NjB.) danig in beweging gebracht. Tegen het middernachtelijk uur van Zaterdag werd de 49-jarige landbou wer Joh. v. d. Veer door zyn echtgenoote dood in de schuur gevonden. Omtrent de toedracht tot dit geheimzinnig ongeval tast men tot nog toe in het duister, doah de vol gende geschiedenis is. hieraan voorafgegaan, i In het midden der week haalde de landbou wer een kalf, dat door mond- en klauwzeer was aangetast, uit de weide in den Maas kant en vervoerde dij; naar het weiland „de Rijt" langs den Ryksweg den Bosch-Grave onder de gemeente Geffen. Enkele arbeiders, die 'onder Nuland be zig waren met verbetering van den weg naar Oss, hadden dit transport gezien en deelden de Nulandsche bevolking mede, dat De zee is tot rust gekomen, want de wind is tot matige kracht afgenomen. Voor de Scheveningsche haven ligt het wrak van de Sch. 102, welke Zondagmiddag een prooi der golven is geworden, waarbij drie leden van de bemanning het leven verloren. Aan het strand voor Scheveningen en Wassenaar spoelden reeds wrakstukken van het schip aan; op het dek was alles radicaal stuk ge slagen. Gisterochtend is op het Wassenaar- sche strand het lijk van den 16-jarigen Hen drik Roeleveld te Scheveningen aangespoeld. Vermist wordt dus nog de 14-jarige Cor Bruin uit Scheveningen. Zooals wy reeds meldden is de reddings boot „Zeemanshoop" tijdens de reddingspo gingen beschadigd. De steven werd gedeel telijk ingedrukt, evenals de onder-kin-kiel ban stnuurboord, waar ook lichte deuken in den wand werden geconstateerd. De „Zee- manshoop" is tweemaal door e«n golf te gen den logger aangeslagen en eenmaal stond de reddingsboot met de kiel op het boord van den logger. De reddingsboot is thans in reparatie. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Bodegraven. 11 Oct. Aanvoer 296 partyen, tezamen 12915 stuks. Pry's le soort met.r.m. 27 28, idem 2e srt. 2426, zware tot 29. Handel matig. Veemarkt Rotterdam. 11 Oct. Aanvoer in totaal 4688 stuks, zijnde 839 vette runderen, 1450 magere runderen, 30 vette kalveren, 634 graskal veren, 877 nuchtere kalveren, 5 vbrkens, 18 veulens, 167 paarden, 517 schapen of lam meren, 151 bokken of geiten. De prijzen waren: vette koeien le kw. 71, 2e 60, 3e 40—50; vette ossen le kw. 69, 2e 57, 3e 4151 ct. per k.g.; stieren le kw. 62, 2e 55, 3e 50 ct. per k.g.; 285, 210, 155 per stuk; vette kalveren le kw. 1.08, 2e 98, 3e 60—70 ct. per k.g.; graskalveren 2e kw. 52, 3e kw. 42 ct. pe rk.g.; 55, 45, 30 per stuk; slacht nuchtere kalveren le kw. 46, 2e 41. 3e 36 ct. per k.g.; 13, 9, 7 per stuk; fok nuchtere kalveren 25, 21, 18 per stuk; slachtpaarden le kw. 51, 2e 46, 3e 36 ct. per k.g.; 215, '175, 110 per stuk; werkpaarden 330, 270, 180; hitten 240, 195, 100 per stuk; schapen le kw. 43, 2e 35, 3e 28 ct. per k.g 24, 20, 16 per stuk; lammeren le kw. 50, 2e 45, 3e 40 ct. per k.g.; 16, 13, 10 per stuk; kalfkoeien 280, 220, 150; melkkoeien 275, 220, 160; vare koeien ƒ200, 160, 140; vaarzen 190, 170, 150; pin ken 155, 125, 100, bokken of geiten 13, 10, 5 per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer laim, han del stil,, pryzen dalende, prima koe 76 ct., prima os 72 ot. .Stieren: aanvoer grooter, handel traag, pryzen lager. Vette kalveren:,aanvoer gely'tc aan vorige week, handel matig, prezen als gisteren, prima's 1.18. Gras kolveren: aanvoer gr.'ot, handel re delijk .piyzen iets lager. Nuchtere slacht -en foitxalveien aanvoer ru n.tr, handel tamelijk, pryzen ie'- stijver Paarctn: aanvoer iets grooter har.ch? flauw, pryzen slachtpaar ier. i sta stjjVer, overigens onveranderd. f-'.'.uien en lammeren: aanvoer aanmer- ka-1 ijk ruimer, handel kalm, prijzen als vo rige week. Kalf- en melkkoeien: aanvoor veel groo ter. h-u-del redelijk, pryzen stabiel. Var» koeien: aanvoer ruimer, hand tl trcef, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken: aanvoer grooter, han del matig, prijzen Onveranderd. Bokken of geiten: aanvoer ruimer, handel vlot, prijzen iets lager. 478e NEDERI, STAATSUwjn, 5e klasse. Trekking V1„ Hooge |,rijzen: 15.000: 13617 f 1000 5624 5646 8149 14427 400: 11564 18821 200 2843 3918 4429 12367 16794 100: 1274 1441 1775 2534 11549 16334 17849 20429 PrUzen van 79—, 1013 1098 1162 1260 1409 1510 1531 1694 1836 1886 1918 2092 2126 2211 2327 2422 2424 2440 2538 2588 277e f 3208 3299 3315 3342 3512 3680 3749 2® 3758 3810 3865 3890 3921 3942 414, 4326 4338 4512 4571 4596 4765 498» ,,7 8048 5140 5288 5885 5440 5549 555, ï!f 5831 5973 6974 6035 „6075 6163 618, 6269 6488 6640 6672 6690 6694 675 2 6878 6931 6963 7106 7286 7418 75.4 7810 7847 7865 7874 8078 8103 8131 8204 8222 8269 8497 8560 8572 8627 8676 8851 8868 8912 8933 9010 905» Z 9161 9417 9492 9561 9582 9652 9706 2 9876 9970 9997 10832 10343 10844 10506 10629 10739 10856 10949 10986 m 11052 11075 1110O 11310 11411 11447 11641 11678 11777 11825 11843 11974 122.73 12422 12565 12679 f2777 12888 13008 13037 13166 13277 13870 1834: 13448 13482 13562 13701 13755 13767 14075 14169 14207 14213 14237 14388 u 14659 14662 14761 16115 15178 16190 ra,'. 15230 15342 15363 15619 15648 1679, la, 15983 16214 16250 16558 16621 16857 16854 16866 16869 17141 17201 17379™,'; 17679 17790 17940 18028 18044 I8O55 1 1S131 18518 18556 18738 18795 18835 «7 18974 1 9217 1 9358 1 9384 1 9502 19523» 19671 19761 19844 19968 20064 20177 20394 20396 20426 20434 20480 20484 20712 20731 20770 20803 20925 20966 S 21068 21222 21385 21363 21416 21416 2» 21584 21626 21630 21825 21850 21984 Nieten: 1009 1018 1051 1975 1083 1096 1166 111, 1221 1264 1307 1338 1345 1407 1443 1572 1583 1672 1678 1692 1771 1796 1895 1 911 1915 1 923 1936 1987 2020 2059 2061 2088 2119 2127 2155 2210 »j 2233 2236 2248 2284 2315 2324 2345 2420 2504 2511 2620 2662 2576 2579 K» 2647 2786 2791 2804 2820 2844 2853», 2943 2958 2969 2984 2988 3006 39# 31* 3132 3157 3213 3243 3297 3338 3878 3381 3392 3435 3526 3528 3551 3601 3676 3701 3709 3735 3767 3795 80 3821 3891 3906 3963 3958 3997 4020 405, 4057 4085 4109 4188 4207 4279 4285 4» 4322 4335 4364 4440 4415 4431 4438 14# 4468 4485 4534 4589 4638 4660 4682 4111 4723 4743 4752 4761 4787 4792 4818 481 4838 4914 4943 4961 4996 4997 6003 5035 5060 5080 5097 5121 5124 6142 5194 5349 5430 5467 5458 5479 6506 5512 5817 5535 5548 5551 5560 5575 5602 5634 5» 6718 5724 5775 6796 5818 6825 5873 5917 5930 6942 5977 5996 6003 6008 6053 6055 6056 6093 6105 6131 6147 621! 6229 6236 6265 6282 6325 6343 6854 6401 6424 6439 6458 6502 6514 6596 6607 6624 6663 6664 6697 6710 6722 6747 M 6855 6801 6863 6874 6893 6908 6933 SOI! 7069 7101 7107 7178 7174 7231 7273 72:5 7292 7326 7332 7370 7877 7382 7401 7423 7442 7466 7471 7478 7492 7524 7549 701! 7673 7718 7728 7763 7772 7812 7848 7K 7875 7930 7940 8021 8038 8042 807» lift 8119 8160 8159 8178 8227 8230 8242 ftfl 8288 8312 8889 8394 8402. 8447 8474 847) 8495 8524 8549 8551 8616 8625 8635 864" 8696 8714 8761 8755 8860 8927 9008 0011 9072 9073 9084 9086 9111 9141 9168 9171 9183 9256 9291 9394 9449 9468 9478 9504 9527 9579 9639 9732 9807 9856 9926 9934 10008 10025 10027 10081 II 10110 10175 10214 10239 10297 10870 11 10408 10453 10499 10537 10696 10606 (J 10718 1076 610787 10790 10799 10803 II 10866 10873 10893 10919 10946 10953 1# 10999 11000 110O5 11041 11062 11082 111» 11122 11125 11152 11154 11204 1122711» 11249 11346 11362 11360 11365 11879 1» 11399 11433 11478 11484 11506 11510 Ui» 11572 11602 11626 11632 11633 11660116» 11683 11714 11722 11745 11833 11865 112» 11886 11899 11904 1190J 11916 11934 119» 11989 12003 12037 12047 12050 1206912W 12089 12099 12148 12159 12216 1221812® 12266 12289 12812 12464 12468 12684 12588 12608 12637 12687 12690 12726 12W 12839 12870 12874 12899 12901M"2 12988 12990 13031 13043 13118 13146 4»1 13202 13226 13262 13356 13393 l34591;?! 13493 13520 13581 13584 13595 13699 13718 13723 13741 13816 13859 13869 I»" 13972 14044 14078 14101 14189 14192 1W 14278 14294 14307 14352 14376 14434 1«® 14495 14527 14560 14564 14573 14607 14» 14661 14688 14690 14703 14711 14760 «o 14886 14913 14917 14969 14976 14997 ir GOUDA, 11 October 4988. Historisch Genootschap ,,De Maze". In gebouw Arti Legi. in aansluiting op ons bericht betreffende de fcerfstvergadering van het Historisch Ge nootschap „De Maze" in het Gebbuw „Arti tggi", welke Zaterdag b October* hier ter jtede'werd gehouden, vernemen wij met be trekking tot de voordracht van dra. A. van jer Boom uit Haarlem over de Goudsche daien nog het volgende: Spreker begon met te wijzen op de tra- t wede verbondenheid dei löde eeuwsche iBj,en met de ontwikkeling der glasschil derkunst, welke er aan voorafging. Ondanks de technische perfectie in de 16de eeuw, «erkt een traditie door, gegroeid uit een kern van eenvoudig ambachtelijk streven, fy enkele uitweidingen van het karakter W Het gebrandschilderde raam en de waar de van Let licht ten i, pziohte van vorm en r, werden aan d* hand van lichtbeel- veKchillende fazên van bewerking ge- d; het antiek glas en zijn bewerking, t met ivet gruisyzei, later met den dia- t, de zich by het loodweefsel aanslui tende ijzeroxyde of brandverf en het ver- ichjl in behandeling by" een I3de-eeuwso.hen en een 16de-eeuwschei> kop, verder het sy- ,teein van inbranden, de toepassing van het lilvergeel» en van de kleuren m twee lagen op elkaar (z.g. piaquë's). Maar uitvoer g werd aandacht geschonken aan de tech- he veranderingen in de vroege 16de v, met name aan het gebruik der email- en en hun invloed op het vorm- en kleur- Urakter der ramen, zooals dat vooral tot oiting komt in de Zuid-Nederlandsche gla- ,en (Brussel, Hoogstraten, Doornik, Mons em.). Daarbij sluiten zich geheel aan de schamele resten in ons land, waarop dan de volledig bewaarde Goudsche venster-cyclus, gelukkige uitzondering maakt. Zich ten- te bepalend tot dezen cyclus, wees spr. it op een uiterlijk, doch belangrijk feit, n.l. de groote brand van 1552, waarbij de bestaande kerk, waarin nog rmen van Lu cas van Leyden waren, verloren ging en de glasschilderkunst dientengevolge voor een nieuwe opgave werd gesteld. Belangrijke krachten moesten zich op dat oogenblik in Goadi samentrekken. Een eerste vraag is nu: heeft men de geboden kans benut, m. s. w. heeft men een algemeen plan voor de van den Sint Jan gemaakt? Vn dergelijk plan, tevens werkplan met in- thakeling van bepaalde kunstenaars, heeft «er vermoedelijk niet bestaan. Daarbij hunt ook, dat de ramen geschenken waren nu ieer verschillende zijden. Wel blijkt in het koor, zonder van iconografisch ver- and sprake is, een bepaald plan van opzet ijjn, n.l. het geven van een doorloopend Htaal uit het leven van Johannes den tooper in zyn aanknoopingspunten met dat ran Christus. Aanvankelijk: lijkt het ook 'met den inzet der drie koorramen (14, 15 16) van Dirk Crabeth een nieuwe phase 'dêglMSchilderictmst zal komen, doch a! poadig wordt diens plan doorkruist door 'ere in de vooral officieele stijl-opvattin der Antwerpsche school, waarbij zich beide Crabeths de jongere Wouter Ijkbsar meer van iharte dan de oudere in- jener Dirk later ook gedeeltelijk uiten. Toch toont de gansche cyclus een betrekkelijke eenheid, waarin de opvattingen schuil gaan. ar deze eftriheid werd toch vooral tot nd gebracht door de waarlijk brillate bovendien zoo prachtig op het Holland- licht afgestemde kleur. Evenwel, boe ook zij, de Goudsche ramen, inzonder- die van de Crabeths, behooren zonder tot het allerbeste en allermooiste, toen door de Europeesdhe glasschilder- is voortgebracht. vergadering werd besloten met een an de Groote Kerk onder de des leiding van Drs. Van der Boom. 15117 15129 15169 15228 15297 15-- 15435 16444 BS499 15591 15701 1571* JJ' 15742 15743 15814 16819 15822 15830 15850 16878 15924 16028 16059 16061 16098 16138 16186 16187 16191 16196 16224 16274 16278 16285 16314 16364 1 j 16418 16448 16531 16533 16540 16559 1 16562 16567 16624 16645 16722 16728 16W 16760 16811 16821 16848" 16885 16896 16» I 16941 16972 17002 17028 17049 17060 1WI 17089 17108 17111 17152 17157 17215 1W 17235 17249 17303 17394 17402 17403 1™» 17600 17634 17643 17717 17771 17811 17822 17848 17871 17896 17915 179261' 17977 18008 18016 18024 18049 18093 1» 18218 18238 18245 18252 18258 83" „onr,a ,oiA9 1 CASK 18413 l8*6" 154C2 Bever gaat van hier na Bet drcus Bever, dat sinds Zaterdag hier succes voorstellingen heeft gegeven, heden zijn tournee in Gouda, de af scheidsvoorstelling hedenavond "trekt dit circus naar Breda. Ssterennamiddag omstreeks 4 uur zyn op w Kleiweg naby de St. Anthoniestraat *e auto's op elkaar gereden. De auto die bestuurd werd door een 25-ja- Pfc chauffeur uit Hazerswoude, die op J Kleiweg reed, stopte plotseling, tenge- "P waardoor de vlak daarachter aanko- Jxte wagen, bestuurd door een 60-jarig 'wtfeur uit Zoeterwoude, op de voorste "t" üep. De aanrijding liep nog al af, daar ®d« achterste wagen alleen het rechter- Jtjwd en de rechter koplamp werden be- fcKtode Is onderling geregeld. fabriek Hercules v.h. Joh. C. van Winger den, die de in de bouwwereld bekende „Her- oules"-wloeren in den handel brengt. Jaarvergadering Bond van Gemengde Zangvereenigingen. Zaterdag 15 October a.s. houdt de Boiwl van Gemengde Zangvereenigingen in Ne derland hier ter stede zijn jaarvergadering. In den namiddag wordt door het bondsb-^- stuur en de afgevaardigden een bezoek ge bracht aan de St. Janskerk, hiertoe uitge- noodigd door het Gemengd koor „Toon kunst Caecilia" en de R.K. Oratorium-Ver. eeniging, beide by genoemden bond aange sloten. Tijdens dit bezoek zullen de kooren ge zamenlyk eenige werken ten gehoore bren gen. Schaakclub „Messemaker". Ter opening van bet winterseizoen heeft een wedstrijd plaats gehad tusschen het le en 2e tiental en tusschen 3e en 4e tiental van „Messemaker" waarvan de uitslag is als volgt: Messemaker 1 Messemaker 2. A. RietdijkJ. Reneman 01; J. O. Ka mer—-H. Binnendijk 01; J. J. JagerG. H. Aalfs 1—0; C. P. HpoimeyerJ. M Naerebout 10; H. LakerveldL. Joosten 01; P. HekkerF. Eynwachter; Mr. M de MolJ. J. Hollebeek 1—0; P. Rogeveen Th. v. d. Wiel 10; Balt. A. de JongJ den Broker 10; T. v. d. CaayP. v. d. Zouwen 10. Totaal 64. Messemaker 3 Messemaker 4. A. P. HolthuyzenA. Hey 01; J. H. v. d. HorstW. H. H. vaa\ G^elen 01; A. v. d. Heuvel—F. van Katwijk 01; T. Rook— A. v .d. Vlist 1O; F. P. Oomens-W. Bos winkel 1—0; A. Vente—C. Vis O—l; W. d« Jong—A. R. Smit 1—0; A. H. Kulik—J Hamerslag; J. v. d. Marei—C. Mcireserno 0—1; N. J. T. Hoogendoorn—J. H. Rem 0—1. Totaal 4—6. 1 f Postduiven vereen. „De Reisduif". Nu de vluchten afgeloopen zyn, is de tijd voor de tentoonstellingen en clubavonden aangebroken. Met deze laatste wordt van daag een begin gemaakt. Zij worden gehou den in het lokaal Vondelstraat en zyn voor alle leden en donateurs toegankelijk. Aan vang 8 uur, einde 10 uur. De kampioenschappen werden dit Jaar door de volgende heeren behaald: le klasse: Vitesse le G. de Vos 52 pt.; 2e P. J. Vermeulen 54 pt.; Fond le G. Ouwe neel 8 pt.; 2e C. W. Blok 15 pt.; Jongen le A. Blom 61 pt.; 2e P. Koek 62 pt.; Na- vlucht le P. Koek 37 pt.; 2e A. Blom 30 pt.; Generaal le P. Koek 197 pt.; 2e M. Dijkman 222pt.3e G. de Vos 235 pt. 2e klasse; Vitesse le T. Hornis 57 pt.; 2e M. Wabbijn 59 pt.LFond le A. Terlouw 23 pt.; 2e H. L. Lakerveld 25 pt.; Jongen le W. G. v. Waas 68 pt.; 2e M. de Bruin 76 pt.; Navlucht le G. IJscistyn 45 pt.; 2e J. G. v. Ee 46 pt.; Generaal le H. L. Laker veld 241 pt.; 2e W. G. v. Waas 812 pt.; 3e T. Hornis 319 pt. w Van de le naar de 2e klasse degradee/e'. W. v. d. Valk, J. B. de Jong, P. v. d. Lin- den, A. Schouten en H. Anker. Van de 2e naar de le klasse promoveeren H. L. Lakerveld, W. G. v. Waas, T. Hornfs, J. W. v. Bergen en Abr. Wout. Kampioen in de matchvlucht werden; le P. Koek 173 pt.; 2e G. de Vos 217 rt.; 3e M Dykman 236 pt.; 4e P. de Braber 241 pt 5e P. J. Vermeulen 260 pt. Nieuwe Telefoonaansluitingen. 3772 M. Dykwal, Joubertstraat 15. 3444 <2 lijnen) Goudsche My. voor Zie kenhuiskosten, Crabethstraat 66. 3611 P. Haaksman, Goejaitverwelledyk. 3423 K. Terlouw, Snoy straat 65. 3524 Ir. G. C. C. J. de Vries, van Bergen IJzendoornpark 3. 3741 (2 lijnen) N.V. v.h. Joh. Wolf ei. Co., Fluweelensingel 86. Bergambacht: 76 W. J. Koutstaal, Raadhuisstraat C 179 75 B. Noorlander, Voorstraat C 216. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Nieuwe aanwinsten. Onderstaande werken liggen van 1 tot 15 October op de leeszaal ter lezing en kun nen nu reeds besproken worden. richting van een wetenschappelijk centrum voor lichamelijke opvoeding 1937. E. de 3ruyne: Wat is cultuur? E. A. van Beresteyn: Iconografie van Prins Willem I van Oranje. E. van Wessem: Een prince van Oran- giën. In de maand September werd de leeszaal door 1080 personen bezocht, waarvan 959 mannen en 121 vrouwen. Uitgeleend werden 5616 banden: Jeudblibliotheek 2" De toestand van Rijksveldwachter C. v. d. Hoef bevredigend. Omtrent den toestand van den rijks veldwachter C. v. d. Hoef te Waddinx- veen, die na den op hem ln het Jacht veld nabij den Onderweg te Waddinx- veen door twee stroopers gepleegden aanslag, in het Van Iterson Ziekenhuis is opgenomen, vernemen wij dat deze be vredigend kan worden genoemd. Hinderwet. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders doen te we ten dat zy" by besluit van heden de beslis sing hebben verdaagd op het verzoek van A. van Dyk, om vergunning tot het uitbreiden van zijn inrichting voor mengen en verpak^ ken van boter en margarine door bijplaat sing van 1 electromotor van 1 PJL voor een koelinrichting in het perceel plaatselijk ge merkt Gouwe no. 102, kadastraal bekend ge meente Gouda Sectie B no. 2375. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 8'Oct.: Hendrika, d. van J. Verbeek en C. van Waas, Pr. Hendrikstr. 113. Maria, d. van J. Schuling en M. Michaëlis, Krugerlaan 175. OVERLEDEN: 6 Oct.: G. Grotendorst, 73 j. weduwe van E. van Hemert. 8 Oct.; S. Mils, 63 j. weduwe van J. J. Kolster. T. Blok, 60 j. C. Sanders 78 j. weduwe van J. Gravesteijn. 9 Oct.: H. Vermeulen, 84 J. AGENDA. Schouwburg-Bioscoop: Een bijzondere vrouw. Thalia-Theater: Drie handige meisjes. Réunie-Bioscoop: Footlight Parade. 11 Oct., 814 uur. Concordia, Westhaven. Openingsavond Volksuniversiteit. Harry v,an Os en Felix de Nobel, volksliederen. J2 Oct. 8H uur Nieuwe Schouwburg. Eer ste Tooneelavond N.V. „Het Residentie- fooneel" dir. Dirk Verbeek. 12 Oct. 8)4 uur Bovenzaal Schaakbord, Klei weg. Goudsche Winkeüersvereeniging Alg. Ledenvergadering. 12 Oct. 8 uur Soc. de Réunie, Bovenzaal. Ds. J. Borger voor het Logos-Verband. 14 Oct. 8)4 uur Bovenzaal Soc. Réunie. Eerste gemeente-avond Rem. Geref. Ge meente. Spreker Ds. P. Eldering. 20 Oct. 8)4 uur R.K. Leesvereeniging West haven. Lezing Leo Vos, 'Voorz. District IX Kon. Ned., Middenat. Bond over Elec- tricitejtstarieven in Nederland. UIT DEN OMTREK. BONT-SHOW van het Parijsche Modehuls Max in Carlton-Hoitel te Amsterdam. Reeds op den eersten Zaterdag: van Octo- ber zou in het Carlton-Hotel in Amster dam, waar telken jare bij de wisseling der seizoenen de Parijsche Modehuizen hun nieuwe creaties toonen met den zwier en élegance, die deze modekunstenaars zoo verstaan, een show plaats hebben van het Parijsche bonthuis Max, maar de dreiging, die in de tweede helft van September ovar ens werelddeel hing, heeft dat voornemen onmogelijk gemaakt en zoo waren het eerst j.l. Zaterdag en Zondag de groot- dagen, waarop Parys Kwam toonen weiae nieuwe ontdekkingen de modekunstenaars hetiuen gedaan, om aan het bont in zyn groote verscheidenheid vormen te geven, die zov- wel beoogen warmte en oeschutting te geven, zooals in den oertyd reeds het geval was, maar daarnaast door snit en als gar neenng modellen te scheppen, die de scno i- ne draagsters flatteerea door hun charme LAND- EN TUINBOUW. Als U mij vraagt...! In land- en tuinbouw moet steeds bij zonder op kleinigheden gelet worden. Want die kleinigheden beteekenen vaak grootheden wat de gevolgen aangaat. Kleinigheden zijn het die ziekten en be schadigingen van onze cultuurgewassen veroorzaken en groote schade kunnen f In de groote feestzalen van Carlton, die zich zoo by uitstek leenen voor zulk een modefestyn, wyl in dit milieu een bijzonde re sfeer is, hebben de gracieuse mannequin^ onder de lichte muziek van een dei Carlton. orkesten een weelde gedemonstreerd van lange en driekwart jassen, mantels, capes, balero's in een verscheidenheid van bont- soorten en kleuren die telkens nieuwe ver rassingen boden en herhaalde malen da" ook aanleiding gaven tot een kreet van be wondering, als er iets subliems werd ge- Zoo'n show brengt de dames in verruk king. Welke vrouw van smaak blyft er on gevoelig voor een chique gedragen Persia- ner mantel met een toque en een wit herme lijnen mof? Of een bolero of cape van breit- schwanz, van bever, petit gris, skunks of renard? iDaar waren avondmantels van vorstelijke allure met broderieën gegarneerd, een lust voor de oogen. By sommige mantels behoor de nog een bontkleed voor de reis in trein of auto. i Het Pary'sche hoedenhuis Saint Cyr zorg de voor de nieuwste creaties der hoedjes. Daar waren kleine en ook hooge, ook zeer excentrieke, vaak was een rozet of rand van bont erin verwerkt. Ook waren er ca puchons, die aan jas of cape bevestigd, het gelaat der gracieuse draagsters geheel om- Kleinigheden zijn het vaak, die de voeding van ons vee beheerschen, want zijn het niet de vitaminen (waarvan we nog zoo weinig weten, zooals groote ge leerden eerlijk verklaren) die een groote rol spelen bij allerlei levensverrichtingen en groeiverschijnselen. Kleinigheden zijn de mineralen, die evenmin gemist kunnen worden in het voedsel. Kleinigheden zijn het vaak, die de ont wikkeling van onze cultuurgewassen be ïnvloeden en dus voor de rentabiliteit van ons bedrijf van'Veel beteekenis zijn. De aardedeeltjes b.v. zijn maar kleinig heden, maar hun onderling verband, de structuur, zooals wij dat noemen, is van groote beteekenis voor de groeimogelljk- heid van de planten. De bemesting met organische mest stoffen, zooals stalmest of groenbemes- ting, moet zorgen, dat de noodige klei nigheden, de micro-organismen in den bodem komen en daar een werkzaam bestaan kunnen leiden. De eischen, die men tegenwoordig aan de opbrengsten van onze cultuurgewas sen stelt, vorderen, dat de onvoldoende hoeveelheid stalmest aangevuld wordt met kunstmest, die in zeer groote hoe veelheden aangewend wordt, doch waar bij men ook alweer opgemerkt heeft hoe kleinigheden van groote invloed kunnen zijn. Hoe kalkgebrek schaden kan! Het is de onvergetelijke verdienste van Ir. Cleveringa geweest, die daar de oogen voor deed opengaan. Zooals hij ook op de beteekenis van de structuur van den bodem de aandacht vestigde. LAATSTE BERICHTEN. „De beker der vernedering". „Vandaag is het de bitterste dat' van De tiende October de dag van de vol tooiing van fle bezetting der vyfde zone door de Duitschers wordt in de Tsjechi sche bladen aldus beschreven. Gemeld wordt dat de Duitsche troepen oprsommige plaat- Een de demarcatie-lün overschreden heb ben. Dit was met name het geval by Brau- nau, waar twee rfèmeeiuten teveel bezet Rijkstuinbouwschool te Boskoop. Veertigjarig bestaan. Op 28 en 24 November zal de Rijkstuin bouwschool te Boskoop ihaar veertigjarig bestaan vieren. Arboricultura, de vereeniging van oud leerlingen en leerlingen, heeft de voorberei ding van dit feest op zich genomen. De school telt thans reeds 760 oud-leer lingen, die over de geheele wereld verspreid wonen en van wie velen het tot leidende functies in onze culturen in binnen- en bui tenland, vooral ook in de overzeesche gebie den, gebracht hebben. Reeds velen hebben bericht, dat ze naar Boskoop zullen komen om aan de herdenkingsfeesten deel te ne men. k pluimvee- en konljnenhoudersvereeni- ^"Gouda en Amstreken" zal op 3 en 4 een nationale konijnenten- G. P. Bakker: In geheimen dienst. G. H. Carroll: Op den drempel van het leven. E. Eewyck: Kunstzy. Magnhild Haalke: Alli's zoon. Leentje M. Hiagen: Dolle kervel. A. M. de Jong: Merijntje Gyzen's jonge jaren. Dl. 4. Een knaap wordt man. iH, Kingmans: Wordingsgety. J. Rnape Mzn.: Polderland. S. Palmer: Moordend parfum. Annie Vreeland: De nieuwe phase. "K. H. Waggerl: Het jaar des Heeren. 1SH/60 1WHO 1 u\J\ru xvuuvinK 104BJ 19279 19320 19362 19870 19390 19426 19473 19474 19583 19604 19609 1973 19798 19830 19851 19871 19976 19978 N.V. Joh. C. van Wingenten. N October j.l. was het 25 jaar geleden heer Joh. C. van Wingerden Mer ter ulterr6zzobedr«f vestigde. Later is in de N.V. Vloeren- 20233 20312 20320 20496 20515 20569 20705 20709 20812 20924 20927 20930 21106 21138 21176 21312 21333 21336 21473 21478 21568 21632 21643 2165f 21706 21757 21903 "20126 20132 20.178 X7 20426 20466 1*4 20666 20662 "2 «s 21606 21616 121664 21693 R. Aldington: Seven against Reeves. O. Gmelin: Das Haus der Traume. Studiewerken. J. H. Scheurer: Jong in het volle leven. Verv. op: „Het volle leven tegemoet". E. Brunner: Het woord Gods ep de mo derne mensch. E. Kruisinga: Het Nederlands nu. R. Klimsch: De hemel (R.K. studie over het hiernamaals). Antisemitisme en nationaal-socialisme in Nederland. D. E. Tekenbroek: Het wetsvoorstel tot herziening van de omzetbelastingwet 1933. Beatrice Willing: De steen op het pad. (Vertellingen uit Zwitserland). C. A. C. Nell: W»t denkt U van 't weer? Zelfbeschermingsmaatregelen (Luchtbe scherming). Verslag van de Ned. Vereeniging tot in- Comité Te Reeuwijk heeft zich een comité ie vormd voor den Nederlandschen Blinden, bond. Het comité bestaat uit: Burgemees ter L. J. Lucasse, dokter J. Batelaan, dok ter Van Hees, zuster van Zalingen, mej. G de Boer, onderwijzeres aan school, A. C Bontelbal, C. L. Hark, hoofd school A mevr. G. Kwakemaak-PaulD, D. Paul, mej. J. Edelman Cd. en M. Oosterom Az. Het comité deelt mede, dat Woensdag avond 2 November a.s. in de openbare school A Reeuwijk-dorp een propaganda, avond zal worden gehouden, waarbij vei toond zal worden de nieuwe film van den Ned. Blindenbond „Lichtende Verten". De heer Joh. van den Berg, propagandist van den Blindenbond en die zelf blind is, zal een duidelijke explicatie van de film geven. SCHOONHOVEN. Dood gevallen. De 73-jarige timmerman-aannemer Joh Klip te Schoonhoven liep Zaterdagmorgen in een aldaar in aanbouw zünde woning op oe tweede verdieping over een balklaag Daarbij is hij misgestapt en met zijn borat op de balken gevallen. Ernstig gekneusd werd hij opgenomen, waarna bleek, dat ver schillende ribben gebroken waren en een der ribben waarschijnlijk in de longen ge. drongen was. Het slachtoffer is per zieken, auto naar de rijksklinieken te Utrecht g bracht, waar hij aan zijn verwondingen overleden is. OUDERKERK <L IJSSEL. De kracht van den storm. Door den storm van Dinsdag, dié d*s middags ongeveer 3 uur tijdens opkomende Luien bijna in orkaankracht overging, werd de overkapping van de vrachtauto van den heer M. C. de Ridder, in z'n geheel van de i Maison Max heeft bont voor den a.s. win ter getoond, in al zyn weelde, en al zyn charme en passend voor elk doel, tot af- weer van koude en voor gracieuzen tooi. Deze show in Carlton was weer een mode- feest vol gratie en bekoring. auto gerukt en in het luchtruim geheven Deze kap kwam terecht op een lood^ var de houtwarenfabriek van de fa. C. Vermeer Zonen in de Kromme. Een aantal dak pannen werden verbrijzeld terwyl ook een gat werd geslagen. Een nog uitstaande vlaggestok knapte af. In den Groenendijk werden van het mo torschip „Rival" van den beurtschipper Goudriaan, dat voor de graanmalerjj var. 1 den heer H. Evegroen gemeerd lag een aan- tal luiken door den wind opgeheven en in den IJssel geslingerd. Persoonlijke onge lukken deden zich by beide gevallen geluk kig niet voor. De palen van het electriache Jichtnet hadden het ook zwaar te verant woorden, Wy zagen hoe sommigen palen by na een halve meter uit het lood wei-den gedrukt. j Ned. Chr. Blindenbond. Door de Ned. Chr. Blindenbond zal op Donderdag 13 October a.s. in de Chr. School t I in de Kromme een propaganda-avond worden gehouden. De heer 6. Wagemakei j lid van het hoofdbestuur uit Hillegersberg 1 sal een causerie met lichtbeelden houden over „Uit het lichtlooze land". Medewer king verleent de Chr. Gem. Zangvereeni- ging „Oefening en Stichting", dir. de heci N. D. Sloof en den heer J. Vuyk, cither- spel. De heer W. A. Brouwer, hoofd van de Chr. school, zal de samenkomst openen en ds. D. A. Vogel zal deze sluiten. De pro gramma's voor dezen avond zyn by den heer J. Vuyk, Kromme B 35 alhier, vet krygbaar. Aanbesteding. De architect D. Burger alhier zal op 12 October a.s. aanbesteden het bouwen van 12 woningen aan de Burgerdijkstraat te Krimpen a. d. IJssel voor rekening van den heer W. Hagen te Aerdenhout, welke aanbesteding vorige week was uitgesteld. 1 Het café „Het zwaantje". Het café „Het Zwaantje" zal worden verbouwd en meer naar de eischen des tijds wqrden ingericht. De voorgevel van het pand is momenteel geheel wegge- Volgens niet-officieele ramingen te Ber- lyn heeft Tsjecho-Slowakye aan Duitsch- land een gebied van ongeveer 30.000 vier kante kilometer afgestaan, aan Polen een gebied van circa 900 vierkante kilometer. By verordening van den Fiihrer worden voor het Sudetenland o.a. de hakenkruis-: vlag en de Duitsche emblemen ingevoerd. De Tsjechische zender van Moravisch Ostrau, die in het bezette gebied ligt, is thaps in Duitsche handen overgegaan. De zender is voorloopig by het programma van Breslau aangesloten. De hoofdredacteur van het „Prager Ta- geblatt", dr. Rudolf Thomas en zyn echtge noote hebben gepoogd een einde aan hun leven te maken. Met een ernstige luminal vergiftiging is het echtpaar in het zieken huis opgenomen. De geneesheeren achten hun toestand hopeloos. In een afscheids brief zegt het echtpaar, dat „voor Duitsch- sprekenden in het nieuwe Tsjecho-Slowa- ktfe geen plaats meer is". 10 Oct. 11 Oct. Officieel. Beriyn Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Coöp. I Het kantoor van bank alhier zal gedurende maanden ook geopend zijn eiken Maan dag- en Donderdagmiddag van 3—5 uur. Tot bestuursleden van de geltenfok- vereeniging „Veredeling zij ons doel" vhor Gouderak en omstreken, werden ge kozen de heejeli W. Trouwborst en W. Slappendel, afiiier. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 12 Oct.: Aanvankelijk matige Westelijke tot Zuid- wetelyken wind; later krimpend en toene mend; aanvankelijk licht tot half bewolkt; droog weer; later toenemende bewolking ns op regen; koude 8,77% 8.76% 73.70 73.76 Parijs 4.90% 4.89% •Bifssel 31.17 31.16 41.92 41.83 •39.30 39.12 45.22% 46.15 44.10 44.05 1.847* 1.847* BEURSO VERZICHT. De kapitaalvluoht uit Europa in de rich ting van de Vereenigde Staten schynt nog onverminderd aan te houden en dit komt tot uitdrukking in het achteruitlopen van het Britsche pond ten opzichte van den Ameri- kaanschen dollar. De ongunstige Britsche betalingsbalans speelt overigens ten aan zien van de zwakke stemming, welke voor het pond sterling bestaan, eveneens een niet onbelangrijke rol. Hedenmorgen werden de Engelsche ponden te onzent wederom op een lager peil verhandeld. By de opening werd een prys van 8.75% 8.76 geadviseerd, doch het duurde niet lang of voornamelijk werden transacties af gesloten tegen pryzen varieerende van 8.76% tot 8.75%. De Atnerikaansche.JJ|llars werden aanvankelijk vernomen tegen 1^4 1.84"/*, doch geleidelijk aan werd de span ning kleiner en werd gehandeld tegen 1.84% h 1.847*. Het Nederlandsche egalisatiefonds hield zich afzijdig. De Fransche francs, die zich in overeenstemming met het Britsche ruilmiddel bewegen, en op ongeveer de mi nimumgrens ten opzichte van dit devies worden gehandhaafd, werden hedenmorgen ten onzent aafgedaan tegen 4.89 k 4.90. 'Het disagio voor termynfrancs was overi gens ingekrompen en bedroeg 5% cents voor een maand en c.a. 16 cents voor drie maanden. IBelga's waren 31.12 h 31.16, met een disagio van c.a. 6 ets voor een maand en c.a. 25 cents voor drie maanden. Zwit- sersche francs waren 41.82 k 41.87. De Scan dinavische deviezen zakten in navolging van het pond sterling verder in. Duitsche marken waren 73.65 k 73.75.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 2