Miele TONICUM NOURY Hollandsch Kleedinghuis Avondretours geldig van 17.30 af G E LD Schortenstoffen ehe Waarom nar hel m. "n fioot succes!! BARBIER NUTSSPAARBANK SPAARBUSJ ES KLUISLOKETTEN OPHAALDIENST GOUDSCHE COURANTVrijdag 21 October 1938 Tweede blad Slechts enkele centen meer dan enkele reis-prijs Da nieuwste dessins in W-M U den aUerMm Sbfyuiger? Koopt dan een Brandwonden Klumpers Kleeding BLEEKERSSINGEL 56 - GOUDA, OMDAT U daar een ENORME SORTEERING vindt, PRIMA STOFFEN en PASVORM en PRIJZEN BENEDEN ELKE CONCURRENTIE. UITSLUITEND a CONTANT. LET OP HET JUISTE ADRES. IS HET U BEKEND te GOUDA OOSTHAVEN 12 Vraagt inlichtingen ten kantore der Bank, Badplaatsen in het Sudetenland. radïCALE RATTENDÓööèS Ingaande ZATERDAG 22 OCTOBER a.s. ziin de Avondretours reeds geldig in de treinen, die volgens de dienstregeling vertrekken ten 17.30 N.V. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Uw drogist verkoopt thans ook RODONT - doodelijk voor rat en muis. doch onge vaarlijk voor huisdieren en pluimvee Pe. doos 40 cent. KOSTELOOS. By beschikking der Arr. Rechtbank te Rotterdam dd. 19 October 1938 is het fail- 'isqement van F. EIKENBOOM, wonende te Gouda aan de Komijnsteeg no. 14 en zaai- •1 rijvende aan de Raam no. 294 aldaar, op geheven. Mr. R. RENSMA, Gouda, 20 Oct. 1938. curator. Tegen 1 Nov. a.s. GEVRAAGD tot het scheren, zoo noodig knippen van Patiënten in het van Iterson-Ziekenhuis. Salaris 300.'s jaars. Sollicitaties a/d administrateur. Nadere inl. desgewenscht in. het Zieken huis op Maandag 24 Oct. a.s. tusschen 7 en 9 's avonds. Ambtenaren tot Maandinkomen zonder borg. Wettelyk tarief. Inlichtingen (postz. v. antw.) en afwikke ling schriftelyk. N.V. NATIONALE VOLKSBANK, GELDSCHIETBANK, Mauritsweg 3, Rot terdam. zijn juist aangekomen. KOMT U EENS KIJKEN? hij I A C W C GOUWE 145 L> C. V Ci t/o de Turfm. 36e WETTIGE HACO TREKKING Se KLASSE, 17e LIJST TBEEKING VAN VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 HOOGE PREMIEN f 1000.— 14435 met premie van f 30.000.—. 7417 met premie van f 3000.— 200 19201 t 100— 12392 13042 PREMIËN VAN 70. 1654 1911 2880 4057 4835 4873 4954 8346 6898 7346 7601 7603 8173 8365 8467 8500 9089 10991 1 «759 15788 16172 17263 1?176 18762 19f 296 827 841 1295 3903 4008 4155 4189 7465 8055 8342 8627 - 11091 11328 12578 12859 12946 13014 13242 13303 13390 13675 1373') 13832 13839 13902 14128 14401 14739 15523 16049 17040 17115 17305 17376 17411 17975 18188 19389 19621 19717 19875 20295 20331 20382 20023 Verbetering vorige lijst: 12261 m. z. 10261, vergeten f 70; 19489 met f 70; 9073 zonder 1 nle 8167 6996 10974 13530 15751 19409 1104» tegen de nieuwe verlaagde prijzen Ideaal Fl. 36.25 Model L. Fl. 45,25 Meüor Fl. 50,25 MeliorLuxe Fl.55,25 Model K. Fl. 78, ^Verkrijgbaar in alle eerste klas zaken? Gebruik eens een tijdlang regelmetl, Tonicum Noury, één theelepaltja uoorden maaltijd. Binnen korten tijd tuit U de hut. HJke werking van dit buitengewone rnlddat ondervinden. Oe rustgevende Invloed, die Tonicum Noury op Uw tenuwen vit. oefent. J.,de krachtig versterkende«w. king op Uw geheele lichaamde opwi. kende, verkwikkende Invloed op Uwgvesl Moeheid, lusteloosheid en nervositeit dwljnen snel, de spler-energle neamttoe, de veerkracht wordt verhoogd. U lult zich kalmer en rustiger gaan voelen. Sterker en opgewekter. Door Tonicum Noury, het onovertroffen middel bij slapte, oververmoeidheid, overspanning, nervo siteit, lusteloosheid, herstel na iwut. Verkrijgbaar bij alle apothekers sa drogis ten 11.50 per flacon. Oubbelt flacon fm Pu rol er op Puro! geneest Wat Munhardt maakt i» goed gesloten huis t.o. Gemeente Zwembad. dat de FRAAIE NIKKELEN uitgeeft, beschikbaar heeft in haren brand- cn inbraakvrijen kelder en EËN heeft ingesteld, waarbij duizenden zich reeds hebben aangesloten Wie HILLE's album „Artis" .heeft gezien, dat kleurige boekwerk over de wondere dieren wereld, wil het terstond hebben. De vermaarde radio causeur G. de Josselin de Jong, waar heel Nederland naar heeft geluisterd, houdt oud en jong geboeid door zijn interessante visie en door den schat van wetenschap, die hij op zijn wereld reizen heeft verzameld. De 104 aquarellen, een lust voor het oog, zijn verkrijgbaar tegen inwisseling van de bons, ge merkt met roode letter A., verpakt bij HILLE s beschuit, HiLLE's ontbijtkoek enz. Koop of bestel HILLE's album „Artis" bij Uw winkelier of bij ons Geschenkenkantoor, Keizers gracht 388, Amsterdam C. Prijs slechts 50 cents, dus in ieders bereik. Of stort F. 0.70 op giro rekening 55836, Zaandam, voor franco toezen ding. Ook voor HiLLE's album „Artis" geldt: HILLE IS KWALITEIT. Burgemeestersbenoemingen. pe Nederlander (c.-h.) schrijft: Wanneer ln Rotterdam een nieuwe --gemeester wordt benoemd ls"het ge woonte dat de Raad bijeenkomt om deze -cirtng te critlseeren. Dit is niet ver ben. Wél onverstandig. Hen Jaar geleden werd een liberaal tenoemd De liberalen vormden slechts een tamelijk kleine reactie in den Raad. Daarom was Rotterdam in last. Vooral anti-revolutionairen bliezen toenter tijd hoog van den toren en werkten zelfs met een Interpellatie, gevolgd door mo ties, die uiteraard voor de prullemand bestemd waren. En de a.-r. loco-burge meester van die dagen achtte het zelfs oirbaar ln zijn rede bij de installatie van den nieuwen burgervader aan zijn kwade bul lucht te geven. Dat was tien jaar geleden. Hetzelfde stuk ls thans zij het ln eenigszins an dere bezetting opnieuw voor het voet licht gebracht. Ditmaal ls een vrijzinnig democraat benoemd en ziet, zijn partij ls in den Rotterdamschen Raad ln het geheel niet vertegenwoordigd... Opnieuw discussies In den Raad en weer een in terpellatie en een motie. Ditmaal niet van een anti-revolutionair, maar voor de variatie van een communist Ook d.w.z. de motie bestemd voor de „Qeen grooter smaad dan rassenhaat"- mr. W. C. Wendelaar, lid van de Tweede Kamer, over: „Eerherstel voor het par ticulier initiatief!", en dr. P. H. Ritter Jr.. ^letterkundige, over: „Vrijheid of GEMENGDE BERICHTEN. Het is een uitwas van de democratie, wanneer men in ernst gaat verkondigen, dat tot burgemeester een lid van een be paalde partij moet worden gekozen om dat die partij de grootste of een "groote raadsfractie in de betreffende gemeente bezit. En het ls evenzeer een uitwas, wanneer men de benoeming van een bepaald per soon afkeurt omdat diens partij niet in den Raad is vertegenwoordigd. Deze theorie zou b.v. al direct tot de zonder linge consequentie voeren, dat iemand, die niet bij een politieke partij is aange- stot©, geen kans heeft ooit tot burge meester te worden benoemd. M hebben het al^meer geschreven en zuien'tnogmaals doen: Bij een benoe ming en zeker ook bij een burgemees- tgjffemlng zullen bekwaamheid en fadtiktheld voorop hebben te staan. m die geschiktheid betreft, zeker zal een van de factoren, die haar bij een burgemeestersvacature bepalen, de mo gelijkheid zijn van aanpassing van den caMdaat aan de geestelijke en politieke sfeer van de betreffende gemeente. Maar verder mag men niet gaan. De rekenkundige methode van benoe ming is verfoeilijk. Onze Nederlandsche democratie werkt gelukkig in het alge meen nog met levende menschen en niet met doode cijfers. Dat moge zoo blijven. Maar dan dienen zij, die van die demo cratie het Juiste begrip hebben, waak zaam te zijn en telkens als het noodig ls bun stem te doen hooren. Want het is niet alleen de Rotterdam- sche Raad, die hier schuld heeft. Ook de Begeering gaat juist op het stuk van burgemeestersbenoemingen niet vrij uit, doordat zij in het algemeen een veel te ïtoote waarde toekent aan de verkLe- lingicijfers in de verschillende gemeen ten. Wij en ook de Rotterdamsche raads leden zijn geleidelijk aan opgevoed ln het geloof, dat het bezit van de grootste raadsfractie automatisch recht op een burgemeestersbenoeming geeft. En men spreekt somtijds al van roomsch-katho- lleke, chrlstelijk-historische of andere burgemeestersvacatures. Het is noodig radicaal met dergelijke methoden te breken. In het welbegrepen belang juist van onze democratie. De eerste vrouw die den Mont Blanc besteeg. I Ruim honderd Jaar geleden, in Sep- tember 1830, gelukte het voor de eerste maal aan een vrouw, de Fransche Hen- riette d'Angeville, den hoogsten berg van Eurapo, den, Mont Blanc, te bestijgen, aldus schrijft de persdienst van de N.R.V. Weliswaar was reeds 30 jaar voor haar een eenvoudige dienstbode uit Chamonix Marie Paradies, meer gedragen en ge trokken dan klauterend, op den Mont Blanc-top gekomen, maar dit avontuur verdient slechts geringe sportieve be langstelling, daar het alleen uit zuivere winzucht werd ondernomen Henrlette d'Angeville was reeds 44 jaar oud toen zij, na een stelselmatige voor- bereiding, met zes gidsen en even zoovele j dragers de beklimming van den in haar typ nog gevreesden berg ondernam. Voor het „bezoek aan het hof van den Alpen- koning", had zij een doelmatige en ori- gineele uitrusting laten vervaardigen, in f een pofbroek en blouse van Schotsche wol, met een met pels bezette dames- schulthoed op, met een groote zonne- stroohoed op den rug en met een ijzer beslagen stok in de rechterhand, zoo is zij in de herinnering bewaard gebleven. Als proviand nam de karavaan mee: 24 hoentjes, 2 schapenbouten, 2 (kalfsbou ten, 6 brooden van 3 tot 4 pond, 18 fles- schen wijn, bovendien nog een heel vat wijn en verschillende andere levensmid delen. De expeditie verliep zonder eenig ongeval. Op de Grands Muiets vereenig- de zich met de karavaan van Henrlette d'Angeville een tweede; tot deze kara vaan behoorden de bezitter van het Union-Hotel uit Chamonix met zijn hond Diane, de eerste hond, die den Mont Blanc-top bereikte en een Poolsch Dit worde speciaal vermeld om ver wring te voorkomen. De communisti- «che vragen van 1938 waren n.l. gelijk- aan de anti-revolutionaire van Kolonel Van Aller verlaat den Marinevliegdienst. Gisteren heeft de commandant van Mr. Vliegkamp De Kooy, kapt. ter zee K. ja Aller, het commando over het vlieg- JJmP in handen gelegd van zyn opvolger, «Pitein luit. ter zee J. W. G. van Hengel, "ttrna de kolonel binnenkort den zeedienst ?ut verlaten. Bijna twintig jaar heeft kolonel v. Aller JÜ den marinevliegdienst gediend, afwisse nd in het vliegkamp De Mok en op De Jo°y- De laatste drie jaar voerde hy het *jel 0Wr het groote marinevliegkamp by Helder. Het waren niet de gemakke- JWte jaren in het bestaan van het vlieg- «»P, maar kolonel v. Aller heeft zich in tijd doen kennen als een commandant zeer bijzondere kwaliteiten. Niet al- *®J> was hy" technisch en bekwaam vlieg- ®icier, maar hy bezat daarby mensche- •.J» eigenschappen, die het afscheid voor JW personeel tot meer dan een gewone mu- - zullen maken. technische bekwaamheden van den "~Jant werden erkend door zijn be- k--® in tal van commissies. /«Augustus 1908 werd de heer v. Aller tot adelborst le kl. bij de Kon. Liberale demonstratie. Woensdag 2 November in het Concertgebouw. ,^°e^ag 2 November a.s. des avonds KZal in de S*oote zaal van het LOflCPrtn u naai vudé. liet IS ,uw Amsterdam een open- J t^deil demonstratI« worden ge- zullen hier optredenprof. h... de Vries, hoogleeraar aan de Aan den voet van den ijsmuur van. de Grande Cóte werd Henrlette door de bergziekte aangetast. Vier uur lang had zij tegen heftige hartkloppingen en ver lammende vermoeidheid te kampen. Op het oogenblik, dat het gezelschap op den top aankwam, „was ik als door een wonder met nieuw leven bezield", schreef de eerste Mont Blanc-beklimster ln haar dagboek, het „carnet vert". Een postduif werd losgelaten om het bericht van de goede aankomst naar Chamonix te brengen; het arme dier is echter nooit op de plaats van bestemming aange komen. Bij den terugkeer bereidde men de moedige bergbeklimster te Chamonix een triomphale ontvangst Hoewel zij voor een kleine huldiging niet ongevoelig was, heeft zij deze huldebetuiging niet al te gewichtig genomen. Het verslag van haar Mont Blanc- bestijgLng bevatte ook aantcekeningen over de temperatuur, de weersgesteld heid en waarnemingen over polsslag, ademhaling enz. Met de verovering van den Mont Blanc was de werkzaamheid van Henrlette d'Angeville nog niet geëindigd. Toen zij reeds 69 jaar was, ondernam zij in hoe pelrok en op pantoffels, haar 21ste en laatste bestijging van den Oldenhorntop. Op 78-Jarigen leeftijd is de „bruid van edn Mont Blanc" gestorven Het roode achterlichtje Driehonderd bekeuringen op één avond te Utrecht. Het achterlichtje heeft Maandagavond driehonderd Utrechtenaren een booze bui bezorgd Eenige dagen geleden wa ren op twee punten van de stad onver wachte controles gehouden en toen wer den er nog maar waarschuwingen uit gedeeld. De waarschuwingen liepen toen in de duizendtallen, zoo weinig deugd zame achterlichtjes zaten er op ae Utrechtsche fietsen. Maandagavond was het opnieuw controle en. nu bleef het eens niet bij waarschuwingen. De politie achtte nu termen aanwezig om tot be keuren over te gaan. En h^t gevolg was, dat de eerste afdeeling nlefl minder dan 176 „bonnen" vermeldde en de tweede „maar" 124, aldus de Msb. In totaal zijn dus driehonderd wielrijdende Utrechte naren de dupe geworden van de nukken van hun achterlichtje met of zonder rijkskeur... Bra7iliaansche naar Amsterdam? Reuter meldt uit Rlo de Janeiro: Naar verluidt is de naar president Var gas genoemde reuzendiamant. welke te Minas Geraes is gevonden en die op drie na de grootste ter wereld is. voor een be drag van 80.000 pond sterling aan een Nederlandsche firma verkocht. De steen zal ter bewerking naar Amsterdam ge zonden worden. Verwacht wordt, dat hij daarna in Engeland ten verkoop zal wor den aangeboden. Het was ons niet mogelijk in. diamant kringen te Amsterdam bevestiging van dit bericht te verkrijgen. Integendeel achtte men een dergelijke transactie in verband met den ongunstigen bedrijfs- toestand zelfs uitgesloten. Visschersbotter op het IJsselmeer omgeslagen. De beide opvarenden met veel moeite gered. Gistermiddag omstreeks half één ls op het IJsselmeer bij Schokland op de z.g. Schokkergronden de visschersbotter Har derwijk 19, die het kullnet had uitgezet, door een plotselingen rukwind omgesla gen. De beide opvarenden de schipper H. Het Sudetenland is een verarmd land, maar toch zoo geweldig rjjk. Wie eens het geluk heeft gehad door dit gebied te trekken, de ghstvryheid zij ner bewoners te leeren kennen en de vele schoonheden ervan te genieten, zal er steeds van blijven houden. Tot heil van de mensohheid heeft de na tuur dit gebied gezegend met gezond heid-schenkende bronnen. Namen als Karlsbad, Marienbad, Franzenbad en vele andere hebben in de gansche we reld een goeden klank. Geen land ter wereld is niet onder hun gasten verte genwoordigd Eeuwenoud is de roem dezer bron nen. Karlsbad zou zijn bestaan te dan ken hebben aan Keizer Karl IV, die hier in 1370 vertoefde. Volgens de sage zou op een ja«ht een hond, die oen hert vervolgde, in het kokend, wa. ter zijn geraakt en aldus zou de bron zijn ontdekt. In werkelijkheid was dit echter reeds vroeger bekend al dacht toen wellicht niemand er aan het water voor gezondheidsdoeleinden te gebruiken. Sedert dien tijd heeft Karlsbad zich voortdurend ontwik keld en ondanks oorlogen en nood kan het trotsch op $yn verleden zijn en de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. In het smalle bed van de Tepl strekt zich de badplaats over een vrij lang gebied uit. Met een geweldigen druk spuit te Karslbad het bronwater huizen hoog uit de aarde. Zijn tempe ratuur bedraagt 72 graden Celsius. 6000 liter worden in de minuut ge produceerd, dus 2.9 millioen liter per dag. Deze hoeveelheid bevat 19.000 kilogram opgeloste zouten, elk uur ontsnappen meer dan 250 kilogram koolzuurgas aan het bronwater. Be halve deze „Sprudel" bezit Karlsbad nog zeventien verdere heelkundige bronnen, welker temperatuur vari eert van 30 tot 65 graden Celsius. De badgast beschikt hiér over de mo dernste badinrichtingen. Het bron water kan voor de meest verschillen de doeleinden worden gebruikt. In de eerste plaats is Karlsbad de badplaats voor hen, die aan lever- of galziekten lijden, maar dit belet niet, dat ook rheumatiek, vetzucht, ziekten der stofwisseling, maag- en darmziekten hier met succes worden bestreden. Karlsbad ligt als het ware gedrongen in het smalle dal, maar hierdoor ont stond een aantrekkelijk architecto- tonisch geheel. Van geheel anderen aard is Marien bad, het heeft den vorm van een hoef ijzer, is omgeven door heerlijke bos- schen. De stad strekt zich langs de hoogten uit. Vrijwel elk huis ligt in 't groen. Het midden van het dal is herschapen in een prachtig, goed verzorgd park. Ma- Karlsbad: „Sprudelhalle" en Pfarrkirche rienbad bezit alle voordeelen van een stad, maar tevens ook die van een idyllisch vacantie-oord. Marienbad bezit niet minder dan veertien be langrijke bronnen. Reeds in de 17de eeuw kende men de geneeskundige kracht van het bronwater. Zijn bestaan als badplaats heeft Marienbad te danken aan Karl Rei- tenberger, den abt van Klooster Tepl. Zijn eigen generatie is hem hiervoor geenszins dankbaar geweesthij stierf zelfs in ballingschap. Aan hem is het eerste plan tot bebouwing van Marienbad te danken. Hij richtte bad inrichtingen op en als sociaal denkend man, ook een thuis voor onbemiddelde zieken. Even veelzijdig als de samen stelling van het bronwater, zijn ook de successen, welke te Marienbad bij de behandeling der zieken worden ge boekt. Zijn wereldvermaardheid heeft Marienbad echter verworven als „slankheidsbadplaats". Wel nergens hebben de vermageringskuren zulke resultaten opgeleverd als hier. Een geheei ander karakter heeft 't vriendelijke Franzensbad. Het ligt in een vlakte, beschermd door een bosch rijk gebergte. Het is een mooie tuin stad met niet minder dan 27 bronnen, waaronder de sterkste glauberzout- bron ter wereld. De badplaats is ook bij uitstek geschikt voor het nemen van modderbaden. Meer nog dan aan zijn staal-bronnen, zijn koolzuurbaden en zijn glauberzout-bronnen heeft Franzensbad zijn vermaardheid wei aan deze modderbaden te danken. Evenals te Marienbad en te Karlsbad is de therapie ook hier veelzijdig. Maar in de eerste plaats is Franzen bad een badplaats, waar vrouwenziek te worden behandeld. Op de zuidelijke helling van het Ertsgebergte ligt de vriendelijke bad plaats Teplitz-Schönau. Het is een aardige, kleine Duitsche stad met goed verzorgde tuinen en parken. Al leen het gedeelte der stad met de bad inrichtingen heeft het typische uiter lijk van een badplaats. Teplitz-Schö nau dient in het bijzonder om zijn ra dio-actieve bronnen te worden ver meld. De „Urquell" brengt eiken dag 25.000 Hectoliter bronwater met een temperatuur van M graden. Lijders aan rheumatiek, ischias en jicht zoe ken hier herstel. Veelal worden de zieken, die zich moeilijk kunnen be wegen, in de Kuurhuizen zelf opge nomen. Tot de verdere badplaatsen van hei Sudetenland behooren nog Bad Joa- chimsthal in het Ertsgebergte en Jo- hannisbad in het Reuzengebergte. JoachimsthaJ bestaat ongeveer veertig jaar als badplaats. Zijn radio actieve thermaal-bronnen genieten wereldvermaardheid. Ook Johannis- bad, hetwelk niet ver van de Sohnee- koppe in een zijtak van het Aupa-dal is gelegen, bezit dergelijke bronnen. Al deze badplaatsen worden niet slechts opgezocht door zieken, maar in de eerste plaats door menschen, die niet ziek wenschen te worden. Zij zijn, zonder uitzondering, zeer mo dern ingericht en overal wordt ge zorgd voor verstrooiing en onderhoud der gasten. Do meeste gasten zijn hier thuis, daar zij oude bekenden zy'n. Want wie eens hier was, keert meestal terug. Kok en diens zoon, slaagden erin, op de naar boven drijvende kiel te kruipen en zich vast te klemmen. Na een half uur heeft een Bunschoter visscher het wrak opgemerkt. Tengevolge van het onstui mige weer kon hij slechts den zoon aah boord nemen, die later is overgegaan op de H.K. 2. De schipper is gerulmen tijd daarna opgepikt door de H.K. 64. Men. hoopt het omgeslagen schip nog te kun nen bergen. De instortingsramp te Rotterdam. Stadsarchitect en aideeüngschef I verdachten. De instructie gesloten. Woensdag 11 Mei van dit jaar werd Rotterdam getroffen door een ramp, welke zeven menschen het leven kostte. In de Valkensteeg stortte een losstaande muur ln en daaronder werden verschei dene menschen bedolven. Na een uitgebreid onderzoek in deze zaak is de Instructie tegen twee verdach ten gesloten. Twee verdachten, die zich wegens dood door schuld zullen hebben te verantwoorden, wanneer te zijner tijd de Officier van Justitie deze strafzaak voor de openbare terechtzitting zal bren gen. Het zijn de stadsarchitect ir. A. v. d. S. en de architect, afdeelingschef J. P. De conclusie der commissie van onder zoek is, dat het reclame-bord van de firma Mickx. dat aan den vrljstaanden muur was opgehangen, voor dezen muur te zwaar is geweest. De muur welke een zwakke plek had even boven het fun dament heeft dit gewicht op den duur niet kunnen dragen. Een losstaande muur, met een zwakke plek ter hoogte van de zijstraat en een te zwijken in een straat, waardoor per dag ruim-1400 voertuigen tnet mechanische tractie en ruim 600 met paardentractie Het langdurige, zeer uitgebreide onder zoek nu heeft uitgewezen, dat de tegen woordige stadsarchitect ir. A. v, d. Sin dertijd in het bezit was van een teeke- ning van den muur en dat op zijn ad vies het reclamebord aan den muur -.on worden bevestigd. Do vraag, waarvoor de justitie thans nog staat is. na te gaan of de berekening, welke moest worden gemaakt, foutie^was of dat er misschien zelfs ln het geheel geen berekening is gemaakt. Weer drie inbraken te Leischendam. Politie visiteert late wandelaars In den afgeloopen nacht hebben te Leidschendam wederom drie inbraken plaats gehad. Door verbreking heeft men zich toegang verschaft tot Onnema's vleeschwarenfabriek aan de Leidsche- kade. Er wordt voor ca 40 aan worst en vleeschwaren vermist. Bij den landbouwer H. de Vreede aan den Polderweg heeft men zich door een raam op te schuiven toegang verschaft; het geheele huis is doorzocht en f 2b aan geld werd meegenomen. Door het raam heeft men het huis weer verlaten. Bij den. landbouwer P. Henkenmeester aan den Middenweg heeft men ook ge tracht binnen te komen. Men heeft daar een ruit verwijderd, de bloempotten, wel ke zich op de vensterbank bevonden, bulten gezet. Vermoedelijk zijn zij door eenige onraad gestoord en op de vlucht geslagen. Er wordt niets vermist. Gisteravond tusschen acht en tien uur heeft de politie ln de omgeving van den Broekweg verschillende personen aange houden, welke in het bezit waren van tasschen of koffers. Men heeft dezen ge- viciteerd, doch zonder succes Nederlandsch militair vliegtuig in Duitschland neergestort. Bestuurder ongedeerd. Eerst thans is bekend geworden, dat verleden week Vrijdag de sergeant-vlie ger De Z. uit Soesterberg met een Ne derlandsch militair toestel in Duitsch land een ongeval heeft gehad, waarbij het toestel werd vernield, doch de vlie ger vrijwel ongedeerd naar ons land kon terugkeeren. De sergeant-vlieger maakte een vlucht boven Oost-Nederland en raakte den koers kwijt, waardoor hij bij Coesfeld op Dultsch gebied een noodlanding moest maken. Deze slaagde heel goed. Nadat de Duitsche autoriteiten een on- derzoek hadden ingesteld en aan onzen landgenoot toestemming hadden gegeven naar Nederland terug te keeren met het vliegtuig, steeg de vlieger op. Hierbij raakte het toestel verward in een hoog spanningsnet, met hetgevolg, dat het toe stel neerstortte. Het vliegtuig werd vrij wel totaal vernield. De vlieger, wist uit het toestel te klau teren; hij liep geen letsel op. Hij %erd naar het grensstation te Kotten, ge meente Winterswijk, gebracht. Daar werd hij van geld voorzien, zoodat hij des avonds weer naar Soesterberg kon door reizen.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 3