Goed stoken houdt gezond. Wordt lang haar weer mode Vermijdt het gebruik van benzine in huis. FILMNIEUWS. RECEPTEN. Het planten. By het planten van vruchtboomen maakt menige beginneling de fout, de wortels te diep in den grond te brengen. Van te voren heeft hy na tuurlijk een veel grooter plantgat ge maakt dan de wortels noodig hebben, omdat hy den grond voor den jongen boom zooveel mogelyk wil verbeteren En daaraan heeft hy goed gedaan. Maar voordat hy den boom plantte had hy de kuil met den nieuwen grond en meststoffen weer dicht moe ten maken, daarby den nieuwen grond met den ouden grond vermengend. Djt moet een dag of veertien voor het planten geschieden, dan kan de grond wat aanzakken en heeft men een vas- teren bodem voor het planten. Want men moet niet vergeten, dat de grond by de voorbereiding veel dieper omgewoeld wordt dan dè wor tels in den eersten tyd reiken. De boom staat dus eerst op lossen grond, die langzamerhand meer en meer aan gedrukt wordt. Daarby zakt ook de nieuwe boom met het gevolg, dat zich rondom den wortelhals een inzinking in de aardoppervlakte vormt. Vult men deze inzinking later met aarde aan, dan komt een stuk van den stam onder den grond en dat is voor de latere ontwikkeling van den boom zeer nadeelig. De wortels, die de boom meebrengt, zyn gewend aan een be paalde ligging in den grond, waarby de uitwisseling der lucht een rol speelt. Komen zy nu by de planting dieper in den grond te liggen, waar door ze meer van de lucht zyn afge sloten, dan belemmert dit hun groei kracht met het gevolg, dat de boom slecht groeit en slecht gevoed wordt. Vooral op zwaren grond zyn de ge volgen van deze fout ernstig. Door de aanraking met de vochtige aarde wordt wel is waar de schors van den stam boven de oude wortels tot het voortbrengen van nieuwe wor tels geprikkeld, maar dit is een om weg die veel tyd kost en veel krach ten van den boom vergt. Bij boomen, die aan den wortelhals veredeld zyn, heeft zulk een nieuwe wortelvorming bovendien nog de nadeelige uitwer king ,dat het voordeel van de onder- I laag geheel verloren gaat. Deze heeft 1 namely k tot taak ,den groei van de soort tegen te houden, opdat zy snel ler vrucht gaat dragen. Wanneer zich nu op de plaats van veredeling wor tels gaan vormen, dan wordt de boom een gewone wildstam, die rechtstreeks uit zaad is gekweekt. Om de bovengenoemde nadeelen van te diepe planting te vermyden, doet men goed, de gemaakte kuil aan te vullen tot 10 a 20 c.M. boven den omringenden grond. In dit boven den grond uitstekende bergje maakt men dan het plantgat, juist zoo groot, dat «de wortels er gemakkelijk een plaats in kunnen vinden. By het inzetten 'van den boom moet nu gezorgd wor den, dat de wortelhals, d.i. de plaats, waar de groene kleur van den stam in de bruine van de wortels overgaat, boven den bovenkant van dit bergje komt. Het gemakkelijkst vindt imen de juiste hoogte, als men een lat over het plantgat legt. Het latere inzakken van den grond kan men ook voorko men door voor het planten de aarde van het bewerkte deel van den grond met een paar gieters water aan te slempen. Dit mag men echter alleen doen by lichten, van nature lossen grond. Het grondwater. Iets waarop men by het aanleggen van een tuin en het planten van vruchtboomen vooral moet letten, is de stand van het grondwater. Voor op wildstam veredelde vruchtboomen mag de grondwaterstand in lichten grond niet hooger dan 150 c.M. onder de oppervlakte liggen, in zwaren grond niet hooger dan 200 tot 250 c.M. Vruchtboomen op dwergonder stam verdragen een hoogeren water stand ,maar toch moet ook hier het grondwater minstens 120 c.M. onder de oppervlakte liggen. Als men den te hoogen waterstand kan verhelpen door het graven van afvoergreppels, dan is het terrein nog wel geschikt voor vruchtboomen, maar als buizen drainage noodig is, dan wordt de zaak over het algemeen te duur. In vele gevallen levert te water rijke grond alleen in den eersten tyd gevaar voor de boomen, later ontwa teren zy hem vanzelf. Men heeft be rekend, dat vruchtboomen gemiddeld 120 c.M. neerslag noodig hebben. In werkelijkheid bedraagt de hoeveelheid neerslag echter veel minder, zoodat er een aanzienlijk tekort zou zyn. Hierin kan het grondwater voorzien. iTakkenbossendrainage In de eerste vyf jaar zendt de boom zyn wortels nog meer in de breedte dan in de diepte. Wanneer de grond waterstand niet al te hoog is, behoeft de grond in dezen tyd daarom niet gedraineerd te worden. Ongeveer van het tiende levensjaar af zal de boom zoo veel water verbruiken, dat hy den grondwaterstand zelf op een onscha- gely'k peil doet dalen. Moet het over tollige water by het planten worden afgevoerd, dan kan dit het best ge beuren door takkenbossendrainage. Dit gebeurt door middel van twee drie meter lange en 40 c.M. dikke bundels rijshout, die in 60 a 70 c.m. diepe greppels worden gelegd. Nadat men de randen met afvaltakjes heeft opgevuld, dekt men het geheel af met een laag graszoden, die met den groe nen kant naar onderen worden ge legd. Zulk een takkenbossendrainage past zich geheel aan de behoefte van de boomen aan, want langzamerhand verrotten de takkenbundels in de aar de en hoe minder water ze in den loop der jaren afvoeren ,hoe meer hebben de boomen noodig. Het probleem van de hamer temperatuur. In deze dagen van „bobs", „perma nent" en soortgelijke kapsels is het geen wonder, dat de lange lokken van de filmster Dorothy Lamour de nau welijks verborgen jaloezie van vele Hollywoodsche schoonen opwekken. De exotische ster van „De Jungle Prinses" en „Orkaan" heeft zijdige, ravenzwarte haren van 75 c.M. langte, en zegt Leonore Sbin, die de scepter zwaait over de kapsalop van Paramount's studio's, het is een zwa re en gezonde haardos, zooals er maar weinige in de filmkolonie te vinden zijn. Dorothy's haren hebben geen ge ring aandeel gehad by het snelle sla gen van hun eigenares in filmland. Paramount had 't scenario van „De Jungle Prinses" al maanden klaar lig gen, doch maakte geen haast de film in productie te geven, daar men het niet eens was over de keuze van de jongedame die de titelrol zod hebben te vervullen die van een meisje dat bruikbaarheid in deze rol getest, en eerst toen alles hopeloos scheen, zag een der studio-officials juffrouw La mour, die toen in een Californisch station voor de radio optrad. Toen men Dorothy's proef opname zag, von den de productieleiders dat 'het geen nut had nog verder te zoeken. Haar lange lokken gaven een cachet van „echtheid" aan haar creatie van de oerwoud-prinses, die met geen prui ken was te bereiken. Buitendien, en dat was belangrijk, had zy er geen bezwaar tegen samen met den tijger in één, met tralies beschermd, décor op te treden. Nu was de tijger natuur lijk goed getemd, wat niet wegnam dat vele der andere candidaten wei nig animo toonden mét deze junglebe woner als partner voor de lens te tre den. Schoonheids-experts hebben nu na tuurlijk al voorspeld, dat Dorothy's populariteit van invloed zal zijn op de mode, voor zoover het de haardracht heel alleen in het oerwoud leeft, met betreft. Ze beweren dat de kunstig slechts een aap en een groote tyger ale geblondeerde schoonen steeds minder makkers... A in getal worden, en er zyn by na geen Vijftig meisjes werden voor hun sterren met overdreyen korte haren Ventileer en, W wordt weer gestookt en omdat de kunstmatige warmte kostbaar is, daifr de brandstol duur moet worden betaald, komt men licht in de verzoe king de ramen hermetisch gesloten we houden. Als gevolg daarvan treedt by eenigszins langer verblijf in ongeven tileerde kamers vermoeidheid en hooidpyn op, terwy 1 ernstiger be zwaren geenszins uitgesloten zyn. Hierin is gemakkelijk en afdoende te verhelpen, door voor de noodige ver- sche lucht te zorgen. Dit is heel goed mogelyk, zonder al te veel van de kostbare warmte te behoeven op te offeren. Permanente ventilatie. Twee methoden om lucht aan te brengen komen in aanmerking: de permanente ventilatie en het meerma len daags ververschen van de lucht. By de permanente ventilatie blijft het raam voortdurend een kiertje open, of wel men brengt door middel van een glasjalouzie of een bovenraam de noodige lucht aan. Deze wijze van ventileeren heeft een nadeel. Daar de warme lucht omhoog stijgt en de kou de lucht naar beneden zakt, vloeit bij perma/iente ventilatie warme lucht? af terwijl onafgebroken koude lucht toe stroomt, die zich in een laag op den vloer uitspreidt. Dientengevolge be vinden onz^ voeten zich dus altyd in de koude lucht. Nog iets anders komt daar bijhet onafgebroken wegtrek ken van warme en toestroomen van koude lucht verwekt in de kamer een permanente luchtstrooming. Ook dat is voor den mensch niet gezond. Be- ter is het daarom, telkens een kort oogenblik de ramen wagenwijd open te zetten, zoodat de heele kamer zich met versche lucht kan vullen en ze dan weer te sluiten. Op deze wijze wordt op de snelste en radicaalste wijze de lucht in de kamer ververscht. Wie zulk een plotselinge tempera- tuurswisseling niet kan verdragen, kan tijdens het „spuien" even de ka mer uitgaan. Wp.t is de beste kamertempe ratuur Evenals, de luchtverversching be zorgt ook ihet stoken ons in den win ter heel /wat ergernis en hoofdbre- hoe kens. Niet weinig ziekten zijn aan verkeerd of onvoldoende stoken toe te schrijven. Welke soort verwarming is uit hygiënisch oogpunt het meest aanbevelenswaardig te noemen 'l Ka chel- of centrale verwarming? Het antwoord op deze vraag is al heel een voudig: beide methoden zijn precies even goed, want het nadeel van cen trale verwarming het uitstralen van een zeer droge warmte, waardoor de slijmvliezen geprikkeld worden kan door het aanbrengen van water bakken afdoende worden ondervan gen. Hoofdzaak is, dat in de kamer een behaaglijke, gelijkmatige tempe ratuur heerscht, die in dagverblijven 17 a 19 graden Celsius moet bedra gen, indien men er zittend werk ver richt. In vertrekken, waar lichame lijk werk wordt verricht, kan de tem peratuur lager zyn. De temperatuur moet echter, op de boven omschreven oogenblikken van „spuien" na, zoo veel mogelyk gelijkmatig zyn, anders zullen verkoudheden aan de orde van den dag zyn. Stoken op slaapkamers Moet op de slaapkamers ook ge stookt worden? Over deze vraag loo- pen de meeningen uiteen. Ook onder de medici. De eene dokter zal u zeg gen Weg met de kachel uit de slaap kamer men moet het lichaam harden door in een onverwarmde kamer te slapen en daarom zoo mogelyk de ra- j men openhouden, zelfs bij strenge koude. De ander neemt het wat kal- mer op en vraagt: Waarom zou men I in een koude kamer slapenwat voor bezwaar kan er bestaan tegen een ma- tig verwarmd slaapvertrek? 's Zo mers slapen wy toch ook in de warm te en harden kan men zich ook op andere wijze. Beide zienswijzen heb ben natuurlijk ook onder de leeken hun aanhangers, doch aangezien de 1 wetenschap het er nog niet over eens is, welk standpunt het juiste is, zal ieder verstandig doen, op grond van eigen ervaring uit te maken, wat voor heiy persoonlijk het best is. Met één raad zal evenwel een ieder rekening moeten houdende temperatuur in dé" slaapkamer mag nooit hooger dan 10 graden Celsius zyn. Telkenmale weer hoort men van ongelukken, vaak met doodelyken af loop, tengevolge van het wasscheri van kleedingstukken in benzine. Vele huisvrouwen meenen, dat de z.g.n. „waschbenzine" minder gevaarlijk is, gieten deze snel ontbrandbare vloei stof in een teil en reinigen de klee dingstukken in de keuken. Men denkt niet aan het brandgevaar, dat zelfs dreigt vanuit nevenvertrekken, waar een kleine gaspit brandt, of een thee lichtje. Zelfs de kleine pit van een geyser of gaskoelkast, het aansteken van een sigaar, kunnen oorzaak zyn, dat de opstijgende dampen ontbran den. Een explosie volgt en het resul taat is een ware catastrophe! Niet voorzichtig genoeg kan met benzine omgegaan worden en iedere meer te vinden. Miss Lamour's suc ces valt samen met een gedecideerde verandering in het schoonheidstype, dat Hollywood lanceert, en de moge lijkheid is niet denkbeeldig dat Doro thy zooveel navolgsters krijgt, dat men van een kleine revolutie in de haarmode zal kunnen gaan spreken. In haar beide voorgaande Zuidzee- films, zoowel als in de nieuwe in Technicolor opgenomen rolprent „Go din der Jungle" draagt Dorothy het haar natuurlijk loshangend, doch in het dagelij ksch leven, zoowel als in eenige rollen die nu eens niet in de wildernis spelen „De Laatste Trein uit Madrid" of in „Vloeibaar Goud", kapt zij haar zwarte haarpracht in een klassieke wrong, laag in den nek gedragen, met een lichte dubbele pon- ny op het voorhoofd. huisvrouw moet het zich tot 'n plicht rekenen de meest mogelijke voorzor gen in acht te nemen, beter nog is bm deze licht ontvlambare vloeistof reglement, voorzóoveel hier van Parkeeren van auto's geduren den nacht. Hooge Raad doet uitspraak. Iemand, die gedurende den nach auto op den openbaren weg te l onbeheerd had laten staan, werd de rechtbank daar veroordeeld t boete van 1 wegens het gebit den openbaren weg als bergplaats, geen bij artikel 41 der Utrechtsche tieverordening Is vei i De Utrechtsche rechtbank 1 uitspraak in hooger beroep bevestl Op het door den i de cassatieberoep bij den te 's-Gravenhage heeft generaal overwogen, dat het bette artikel niet geldt aangezien het 's nachts laten staa l een auto valt onder het begrip p ren, dat reeds door den 1 gever is geregeld. Het onderhavig! keeren is zijns inziens dus niet s op grond van de Utrechtsche ve ning en naar de meening van de j reur-generaal ook niet volgens e dere wettelijke bepaling. De procureur-generaal conclui tot vernietiging van het 1 vonnis en requireerde, dat Raad den automobilist alsnog zal slaan van alle rechtsvervolging. De Hooge Raad heeft gisteren ev< i het cassatieberoep verworpen. 1 oordeel van den Hooge Raad t ïibis van het Motor- in het geheel niet in huis te nemen. Wanneer men bedenkt welke voor zorgen in garages e.d. In acht geno men dienen te worden volgens de wet telijke voorschriften, dan is dit zeker niet minder noodig voor het gebruik van benzine in de huishouding. Zelfs indien er geen vlam in de nabijheid is, kan benzine ontbranden door de wrijvingen van het wasschen, terwijl het weggieten na gebruik van dit waschmiddel door de afvoerbuis van den gootsteen eveneens explosies kan geven. Is het met deze wetenschap voor oogen dan eigenlijk niet onverant woordelijk, dat benzine nog steeds in de huishouding gebruikt wordt, zelfs het op den openbaren I korteren of langeren tijd In s hebben, van motorrijtuigen, f brengt niet mee, dat artikel 41 m| i verordening althans auto's niet verbindend zou ziJA I artikel 41, toegepast op auto's, verl niet het enkele op den openbaren! laten staan van auto's in gevallen,] die volgens normale verkeersgewr ln een garage worden geborgen. rechtbank had blijkens haar overw gen artikel 41 ln dien zin opgevat. Waarom sla je die jongen? Hy heeft me een reuze dikzak ge noemd. Maar hem daarvoor een pak slaag geven helpt je niet. Waarom maak je niet een vermageringskuur door? voor het w&sschen van het haai Voor het uitmaken van viel heeft men een uitstekend middel; benzine vervangen kan, n.l. ichloorkoolstof, dat onbrandbaai Gebruikt men grootere hoeveeüw dan is het aan te bevelen een te openen, aangezien sommige schen de opstijgende dampen kunnen verdragen. In chemische wasscherijen w uiteraard veel benzine gebruikt, hier werkt men degelijk volgem paalde voorschriften. De moeten geaard zyn, zoodat geen trische spanningtoestand kan staan. Heeft men kleedingstukken nigen, dan zal men verstandig deze op deskundige wijze te la handelen waardoor rpéti tevens komt, dat het wasschen in benz111 leurstellingen geeft. Vrouw overboord! Franciska Gaal op het moment waarop zy dooi muitende zeeroovers gedwongen wordt naar piratentrant de loop plank van het kaperschip af te wandelen. „DE BOEKANIER" Paramonnt-Ulm. poort gevonden werd; een eenige malen gevouwen papier, geheel ln het Fransch gesteld, en door een Heer van Zuylen zijn hardheid van bestaan, zijn prac- tisch levensbesef Toen dan ook Metro Goldwyn Mayer besloot om met „De schrik van Brimsto ne" een „western" te maken, haar stan ding als grootste filmfirma waardig, kon men er verzekerd van zijn, in het een voudig gehouden verhaal trekken van grootheid terug te vinden in de verfil ming, technische vondsten en fotogra fische kwaliteiten, die het gehele werk tot iets bijzonders zouden maken. Wal- j lace Beery, de groote held van hetstorm- achtig bewogen „Viva Villa", speelt hier voor het eerst ha jaren weef een groote rol, waarin deze ruige, veelzijdige volks- acteur ai zijn talenten kan ontplooien. Vijf-en-twintig jaar geleden, in den i eersUp tijd van de „western', begon i Wallace Beery soortgelijke rollen bij de i oude Essanay studio's. Toen w-as de jon- ge held, die in deze film als vuistvechter en als frisch, charmant acteur debuteert, Dennis O'Keefe, nog nauwelijks geboren! „MAMY" met Bobby Breen. Reünie-Bioscoop. Er heerschten in Amerika vele eigen aardige toestanden na den oorlog tus- schen de Noordelijke en Zuidelijke Sta ten, toestanden die niemand scheen op te merken. Alleen Pater Josef, een pa rochie-geestelijke, schijnt het op te val len dat Philip, een blanke Jongen van i negen jaar, woont bij de negerin Toinet- te; niemayd verwondert er zich over dat I zij hem met eei^ toewijding een men- i geling van moederliefde en ontzag voor j den blanken knaap acht jaar lang 1 reeds heeft opgevoed. Toinette haat de Yankees, zooals de afschaffers der sla- vernij uit het Noorden werdey genoemd, i Pater Josef weet dat Philip nog een grootmoeder, in. leven heeft in New York, mevrouw Harriet Ainsworth en hoewel hij er tegen opziet den gelukkigen tijd va.n Toinette en Philip te verstoren, acht hij het zijn plicht tegenover den jongey hem terug te brengen naar zijn familie. Te dien einde begeeft hij zich op zekeren avond naar de hut, welke ge len film vol kleur, actie en romantiek- e oor r, f".legen is aan den rand van de Detrava Krhniiwhurir-Rinscoon. bezittingen, waar het groote huis jaren Schouwburg-Bioscoop. Cecil B. de Mille, de kdrJng der show- Mi, goochelaar met millioenen dollars, tót onafzienbare menschenscharen, met legers en vloten, een geweldenaar met durf. met toomelooze energie, met ein deloos talent, meester-schepper voor wlen Wets grootsch, moeilijk, duur, enorm, geweldig genoeg is, presenteert u zijn •ttleuwste werk, „De Boekanier"! Deze boeiende, opwindende super-film brengt a de kleurige, romantische, Aandoenlijke, soms ook harde en rauwe avonturen roman van Jean Lafitte, de gevreesde heerscher van de Caraïbische Zee, die menig groot fregat met kostelijke lading plunderde en menig zeevaarder over de kling jaagde. „De Boekanier" brengt de populaire Fredric March en Franciska Gaal, de ras-acteur Akim Tamiroff en tientallen anderen in zonder uitzonde ring gróotsche t.ypeeringen, brengt dui zenden figuranten in de kleurige cos- tuums van Napoleon's romantische tijd, en brengt honderden scènes volgepakt met alle denkbare emoties, die als een orkaan over het doek wervelen In deze film krijgt Greetje van hoar familie geld en een pas toegestuurd om uit New Orleans naar Holland te kunnen terugkeeren. De Mille wendde zich tot de Neder landsche legatie te Washington, om te informeeren hoe een Nederlandsch pas poort uit het jaar 1814 er uit zag. Daar men niet over zulke oude formulieren be schikte kreeg het Nederlandsche filiaal der Paramount opdracht een exemplaar naar Amerika te zenden. Natuurlijk bel de men toen Amsterdam's Burgerlijken Stand op, waaj heden ten dage passen worden uitgegeven. Maar dat viel tegen - dergelijke oude formulieren had men er niet. Toen belde Paramount het Stad huis op, maar ook hier werd bol gevan gen. Logischerwijze volgde een telefoon tje naar het Gemeente-Archief, maar dit verwees naar het Gemeente-Oud-Archief Toen ook daar men paspoort uit 1815 te krijgen was. begin men toch een beetje raar te kijken, maar toen een intercom munaal gesprek met Den Haag ook al geen resultaat opleverde werd er ronduit gekreund. Particuliere archieven werden nage snuffeld, doch zonder resultaat, brieven aan de Rijksarchieven in de provinciale hoofdsteden leverden evenmin lets op, tot eindelijk in Maastricht een oud pas- rel van Hogendorp op 6 Mei 1814 in Den Haag uitgereikt. Zoo kan men nu in „De Boekanier"' Franciska Gaal aan boord zien gaan van een passagiersschip met een copie van dit paspoort, het eenige in heel Nederland, in de hand. geleden verbrandde, toen Toinette nog slavin bij- de familie Detrava was. Toi nette verklaart van niets te weten. Zij blijft er bij dat zij Philip gevonden heeft en wil voor hem blijven zorgen. De gees telijke ziet zich derhalve genoodzaakt zich met mevrouw Ainsworth in verbin- „De SCHRIK VAN BRIMSTONE" met Wallace Beery. Thalia-Theater. Slechts zelden maakt Metro Goldwyn Mayer een z.g. „western": een dier avon turenfilms uit Amerika's jongste histo rie, waarin de dieren en de natuur wel haast een even groote rol spelen als de menschen, die gelijk ln elke primitieve kolonie uiteenvallen in hen. die de wet hoog houden en hen, die zichzelf buiten de wet stellen Maar juist omdat de „western" het karakter van den mensch in zijn primi tieven, ongeciviliseerden vorm naar vo ren pleegt te brengen juist omdat zij filmisch een zoo prachtige aanleiding biedt tot bewogen actie en eenvoudig, natuurlijk spel, Is dit soort films even zeer uit de kinderjaren van Hollywood levend gebleven, als anderzijds de wild west atmosfeer nog steeds leeft in het zooveel geraffineerder geworden jonge Amerika: zijn gangsters, zijn menigten, SHORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Programma voor Zondag 6 Nov. G. V. B le klasse; Moercapelle 1—ON A 3; Nieuwveen 1—Gouda 4, 2.30 uur GSV 3— Groot-Ammers 1, 11 uur; Bergambacht l —Stolwijk l; Nieuwerkerk l-Groeneweg 1. OvergangsklasseONA 4Nieuwkoop 1, 11 uur; Nieuwerkerk 2—Lekkerkexk 2, 11 uur; Zwervers 2Olympia 3; Moordrecht 2—Dilettant 2. 2e klasse A: Woerden 2—Voorwaarts 1; Waddinxveen 2—Haastrecht 2; Gouda 5 —Nieuwveen 2, 11 uur: ONA 5—Olympia 4, 11 uur; BoSfc. Boys 2—Oudewater 2, 12 uur. 2e klasse B: Olympia 5—GSV 4, 11 uur; Ammerstol 2—Ouderkerk 1Lekkerkerk 3 —Gouderak 3, 11.30 uur. 3e klasse A: Moercapelle 2—Gouda 6, 11 uur; Moordrecht 3^-Zwervers 3,11 uur; Oudewater 3—Nieuwerkerk 3; Groeneweg 2—Bosk. Boys 3. 3e klasse B: Ouderkerk 2—Ammerstol 3 Groot-Ammers 2—Haastrecht 3; Stolwijk 2—Bergambacht 2. 3e klasse C: Olympia 6—Nieuwkoop 2, 11 ujir; Gouda 7—Nieuwveen 3; Voor waarts 2Woerden 3; Waddinxveen 3 Bodegraven 3, 12 uur; Stolwijk 3ONA 7, 11.30 uur. Wallace Beery in „De schrik van Brimstone". Thalia-Theater. ding te stellen, en hoewel de kleine jon gen het verschrikkelijk vindt, vindt hij later bij haar een goed thuis en groote hartelijkheid. Bobby Breen is de kleine Philip en hij zingt ook in deze film weer ontroerend schoon. De beroemde karakterspeelster Louise Beavers draagt veel bij tot het welsla gen van deze mooie rolprent. ROBERT WOOLSEY OVERLEDEN. Partner van Bert Wheeler in vele filmkluchten. De filmacteur Kotert Woolsey, die jaren lang tezamen met Bert Wheelef, een zeer populaire combinatie vormde, is te Holly wood overleden. Kluchten met Wheeler en Woolsey zijn vooral den laatsten tyd in ons, land Sog al eens in volkstheaters als de Passage-bios coop te Amsterdam met succes vertoond. Het Nederlandsche publiek kent dus deze verdienstelijke komieken van het tweede plan, den magere, onverstoorbare, veelal met'hoogen hoed, een uielebril* en een lef- sigaar getooid, en zjjn beweeglijken, zenuw- achtigen compagnon met de donkere oogen en het krullende haar. Robert Woolsey, een geboren en getogen Yankee ,had als jockey jaren lang spoi- tieve successen,-totdat hy zyn been brak I en ongeschikt werd voor dit vermoeiende werk. Hij voegde zich by een reizend too- neelgeïelschap, waar hij zich verdienstelijk maakte als manusje-van-alles en na eenigen tijd zag men hem op de planken debuteeren met zijn confrater Bert Wheeler, een ex- i krantenjongen, die z«n onafscheidelijken metgezel in filmland is geworden. Het twee tal brad op in het tooneelstuk met zang en 1 dans „Rio Rita" en daarna in de succesfilm, die naar dit showstuk werd vervaardigd. Van hun latere filmproducties noemen wij „The Cuckoos", „Dixiana", „Half Shot at Sunrise", ,jBabes in Toyland" en ,jHook, lme and sinker". Na de komieken-duo's Watt en Half Watt en Laurel en Hardy is dat van Wheeler en Woolsey nu het derde, dat op tragische wyze wordl Letsel door schuld. De Rotterd. rechtbank heeft veroor deeld L. J. v. d. L., 26 jaar, chauffeur, wegens het aan zijn onvoorzichtigheid te wijten hebben, dat drie werklieden, die herstelwerkzaamheden uitvoerden aan den provincialen weg te Hoencoop, door de door hem bestuurde auto werden aan- en omvergereden, waarbij alle drie verwondingen hadden opgeloopen veroordeeld tot 3 maanden hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. tfugh Herbert in „Het geheim van den Vuurtoren". Réunie-Bioscoop. Gerechtshof te 's-Hertogen bosch. De kindermishandeling te MUI. Verdachte tot 2 jaar en 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof heeft gisteren den ar beider A. K., uit Mill, veroordeeld tot 2 jaar en 8 maanden gevangenisstraf, we gens doodelijke mishandeling van zijn 3-jarig stiefkindje. De advocaat-generaal mr. Massink, had 14 dagen geleden be vestiging geëischt van het vonnis der rechtbank, dat luidde 2 jaar en 6 maan den. Journalist voor den politierechter. Smaadschrift ten laste gelegd. Een verslaggever van een aantal bla den in Zuid-Holland heeft een berichtje verspreid, waarin hij melding maakte van een inval van de politie bij een land bouwer te Leidschedam, waarbij aan het licht zou zijn gekomen, dat de landbou wer een ziek varken in de grond zou hebben gestopt. Aan dit Berichtje had hij de volgende toelichting toegevoegd: „De truc is dergelijke dieren, in de grond te stoppen, waardoor het vteesch wedfer blank wordt, om het daarna door z.g. koudslagers weer in consumptie te, doen brengen." Daar de initialen en woonplaats van den landbouwer in het berichtje waren genoemd, zoodat de bevolking gemakke lijk kon begrijpen over wiep. het ging, had deze een klacht wegens smaadschrift bij de Justitie ingediend. Gisterochtend lïeeit de verslaggever zich. voor dit feit voor den Haagschen politierechter fte verantwoorden, gehad. Te zijner veront schuldiging voerde hij o.a. aan, dat in de laan, welke hij genoemd heeft, twee landbouwers van dezelfde naam wonen, zoodat men niet weet. wie er eigenlijk wordt bedoeld, „Die het gedaan heeft kan niet klagen en die het niet gedaan heeft, kan zich niet beleedigd voelen",zeide verdachte. De Officier van Justitie eischte een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. Fredric Marsch als de vrijbuiten Jean Lafitte, met zijn papegaai, die in l film vrpolyk „beautiful dfiy" roept. GROENTESCHOTELS IN DEN door Martine Wittop Koning. In een maaltijd, die er wat méér verzorgd moet uitzien dan we dat op gewone werk dagen verwachten, zal een z.g. „groente schotel" altyd uitstekend op zyn plaats zyn. We verstaan daaronder dan een gerecht, dat geheel op zichzelf wordt gepresenteerd, zonder dus begeleid te worden door het vleesch of de aardappelen, die in gewone ge vallen tegelyk met de groente rondgaan. Ook het gebruik van een dekschaal ver valt by deze „tusschenschotels": ze worden opgediend hetzij op een ronden of ovalen vleeschschotel, hetzij in en voor het doel geschikten vuurvasten schotel. Verder spreekt het wel vanzelf, dat we voor dit doel een keus doen uit de f y" n e r e groentesoorten; in dezen tyd van het jaar komen daarvoor zeker in aanmerking: bleek selderij, Brusselsch lof en schorseneeren. Schotel van bleekselderij met kaas broodjes (6 personen). 4 struiken bleekselderij, 1 afgestreken theelepeltje „marmite", wat zout, 30 gram boter, een paar theelepels aardappelmeel; 6 k 8 dunne sneetjes oud brood, 50 gram boter, 100 gram geraspte belegen kaas, een snuifje paprika. Snyd van de struiken selderij het lossere bovengedeelte (bladeren en dunne stengels) af ,tot ongeveer een „stronk" van 20 c.m. overblijft; bewaar het losse gedeelte om er den volgenden dag een soép van te bereiden. Verwijder van den stronk de buitenste sten gels, schrap de rest goed schoon,en rond den stronk van onderen wat af; verdeel de stukken dan in de lengte in tweeën en kook ze, in een breede pan gaar met wat kokend water en zout, af en toe de stukken voor zichtig keerende. Neem na 1 1% uur, als n.l. de groente door en door zacht is, te stukken met een schuimspaan uit de pdJl, laat ze flink uitlekken en schik ze met den platten kant naar beneden op een verwairmden vleeschschotel, die boven een ,t pan met kokend water is geplaatst. Zeef het selderij-kooknat en gebruik er 1 Vt d,L. van om er de marmite in op te lossen; bind den verkregen bouillon met het aangemengde aardappelmeel tot een gladde sau?, neem de pan van het vuur en roer er vlug de in kleine klontjes verdeelde boter door. Giet de saus over de selderij struikjes. Roer, terwijl de selderij bezig is met gaar woirden, de boter voor de kaasbroodjes tot room; meng er de geraspte kaas door en maak het mengsel op smaak af met de pa prika. Laat intusschen de tot kleine rond jes uitgestoken sneetjes brood goudbruin roosteren en wat afkoelen; verdeel er de kaasbotetr over, strijk die netjes glad en schik ze als rand om de èeldertf. ■EST, Schotel van Brusselsch lof (onge veer 5 personen). 1 K.G. Brusselsch lof, 150 gram ham, 100 gram oude geraspte kaas, Vi liter melk, 40 gram boter, 40 gram bloem, wat zout. Kook de struikjes lof, die zooveel mogelyk gelijk van grootte moeten zijn) op de ge wone wijze gaar en druk ze goed droog uit. Wikkel elk struikje in een plakje ham en schik de rolletjes in een vuurvasten schotel. /Verwarm terwijl de groente kookt roerende de boter met de bloem tot een ge lijk mengsel, giet er geleidelijk de melk bij, laat de saus even doorkoken en vermeng ze met byna de geheele hoeveelheid geraspte kaas (op 1 eetlepel na) en zooveel zout als voor den smaak noodig blylft/ Giet de saus over Met lof, bestrooi den schotel met de nog overgehouden kaas (iwaardoor een 1 pel paneermeel is geroerd) en leg er hier en daar een klontje boter op. Zet den schotel in den oven tot zich een goudbruin korstje heeft gevormd. Schorseneeren au gratin (5 pers.). 1 K.G. schorseneeren, liter melk (ook wel 4 d.L. melk met 1 d.L. room), 40 gram boter, 40 gtram bloem, 100 gram geraspte oude kaas, wat zout. Schrap de schorseneeren, verdeel ze in vingerlange stukjes en kook die gaar in wa ter met een scheutje melk en wat zout, zeó Bereid intusseften een kaassaus op de wyze, die in het vorige «recept beschreven is; meng de schorseneeren met een gedeelte van de saus door elkaar en. breng ze over in een vuurvast schoteltje. Bedek ze geheel met de rest van de saus, strooi er een meng sel van geraspte kaas en paneermeel over, leg er eenige klontjes boter op en laat de schotel in den oven goudbruin kleuren. Gestoofd konijn. 1 konijn, 1 ons boter, 2 tomaten, 1 ui, peper, zout, 1 eetlepel bloem, L.( water, 1 ons machinaal gesneden rookspek of ba- Het konijn aan stukken vwdeelen en was schen, daarna met zout en eventneel met peper bestrooien. Boter bruin laten worden en het vleesch rondom bruin braden, daarna op een bord leggen, uien in dezelfde boter fruiten, doch niet te Bruin laten wofden, tomaat bijvoegen, die aan stukjes gesneden is, vervolgens de bloem en langzaam het water hügieten, vleesch weer in de pan doen en alles nog een goed uur laten stoven. Opdienen op verwarmde schaal, overgieten met gezeefde jua en garneeren met het niet te sterft uitgebakken spek.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 4