Begrootingsdebat aangevangen. Het Landbouwcrisisbeleid. Een legep van mnr dan 100.000 aotiava Ivapol-sohuim- De Dame, die zich Bancroft noemde. stadsnieuws. Meer regeeringssteun aan V reemdelingen verkeer. Beurs van Amsterd; heteekenenden naam St. Johnstreet in Voortrekker-straat veranderen en Hospital Roud naar Andries PretorluH noemen. Daar. op richtten de jongemannen palen op met borden met de nieuwe namen. Eenige van deze palen die op particulier terrein waren geplaatst, werden weggehaald. Uit andere steden kwamen bewijzen van instemming met dit optreden; een bewoner van St. Johnstreet ontving per post een brief geadresseerd Voortrekker-straat. TWEEDE KAMER. Interpellatie aangevraagd inzake de wilde busdiensten. Ir. Albarda eerste spreker. De Tweede Kamer heelt een aanvang gemaakt met de algemeene beschouwin gen over de rijksbegrooting 1939. Tevoren merkte de heer Woudenberg (n.s.b.) op dat er ongerustheid is in den ldnde over de houding van den minister van Justitie in de zaak-Oss... De Voorzitter hamert, en heeft den heer Van Woudenberg alleen het woord gegeven voor een interpellatie-aanvrage. De heer Woudenberg verzoekt, den mi nister van justitie te'mogen interpellee- ren in zake de wilde autobusdiensten. Hierover zal nader worden beslist. Algemeene beschouwingen. De heer Albarda (s.d.) opent de rij der sprekefs bij de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting voor 1939. S(pr. behandelt de positie van dit ka binet. Hij acht dit even ongeschikt als voorheen voor de eischen van het oogen- blik. Spr. kan bezwaarlijk aannemen dat er overeenstemming bestaat tusschen anti-revolutionnaire en katholieke mi nisters. Over ep. weer moeten er conces sies worden gedaan. Nog pas is dit ge bleken ten aanzien van de handelspoli tiek. Tegenover een coalitiekabinet stelt spr. een samengaan van R.-Katholieken en Soc. Democraten in het regeeren. Thans is de aanpassings-politiek als mis lukt te beschouwen. Spr. herinnert aan den bekenden brief der „Negen man nen", en oefent daarop critiek. Ons volk leeft, volgens hen, op te grooten voet. Maar hebben ze dan nooit gehoord van de ellende in tal van werklooze gezinnen en, van ouden van dagen, door den staat in den steek gelaten? Spr. constateert een overheerschende positie der Katholieken in het kabinet, doch niettemin gaan de heeren Colijn en De Wilde voort met hun deflatiepoli- tiek. Wat de belastingplannen betreft, een loonbelasting van 2 pet. schijnt een voudig, maar is in werkelijkheid een ge duchte aantasting van het consumptieve vermogen des volks. Het herstel van het arbeidsvermogen kan niet geschieden zonder medewer king van den Staat. De regeering gaat reeds eenigermate den weg op, in het plan van den arbeid aangewezen. Het heeft altijd gegolden, dat er in ons land niet voldoende werkobjecten zijn. Thans hoort men andere opvattingen. Hoeveel demoralisatie en ellende zou te vporko- men zijn geweest, als men eerder in de richting van een positieve welvaartspo- lltleÉ was gegaan, zooals minister Rom- me nu wil? Er is geen eenheid in het regeerings- beleid, allerminst in de herstel-politiek. Bovendien is de afstand tusschen woor den en daden zoo groot. Voorts moet er voor de werkloozen zooveel mogelijk werk worden gezocht in hun eigen bedrijf. Ook op de belastingplannen der regee ring moet spr. critiek oefenen. De heer De Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) zegt dat Colijn en zijn politieke vrienden de laatste Jaren de staatszaken beheeren zooals ze dat zeiven willen. Zij zijn dus verantwoordelijk voor het hui dige stelsel Wat hebben de heeren met hun practisch onbeperkte macht ge- daanV Ons land is aan den rand van den afgrond geweest. Wat heeft Colijn ter versterking onzer weermacht gedaan, behoudens de laatste jaren? In Genève is men voortgegaan op den door spr. voorgestanen weg, het moet er toe ko men dat geheel met den Volkenbond -wordt gebroken. Nederland moet streven naar goede verhoudingen zoowel met Duitschland als Engeland. Het moet oen rechtstaat zijn, ook jegens nat.-soc. Jeugdorganisa ties. Tenzij er een omkeer komt in het landsbeleld, gaan we zeker een staats bankroet tegemoet. Financieel en econo misch gaat het ons niet goed. De kleine man heelt het gelag betaald en betaalt het gelag nog. Als het parlement deze regeering niet beduidt dat ze moet heen gaan, verzuimt het zijn plicht Jegens het volk. Vijf Jaar lang heelt ze haar vol komen onmacht getoond. Oroote kapi- taiert%Iljven onbelegd, omdat men geen vertrouwen heeft in het beleid der laat ste jaren. De heer Kersten (Staatk. Geref.) be toogt, dat de overheid ons land regeeren moet overeenkomstig het Christendom op grond van de tien geboden. Spr. ori- tiseert wederom der samengaan der antl-revolutlonnairen met Rome. De verarming van ons land neemt toe. Zedelijke en maatschappelijke verwilde ring breiden zich uit, Het leven moet eenvoudiger en goed koope? gemaakt worden, ook de stand heeft alleen daarbij baat. Opnieuw dringt spr. aan op losmakli van de kerk uit de banden van den Staal De Koninklijke besluiten, waarbij aan! de Ned. Herv. Kerk een organisatie werd opgelegd, moeten vervallen. De heer Deckers (r.k.) zegt( dat de R.-Kath. hopen, te kunnen voortgaan met het verleenen van medewerking aan deze regeering. Spr. hoopt, dat de financieele politiek der regeering evenwijdig zal zijn aan haar sociale en economische politiek. Blijkens de vele tienduizenden werkloo zen bloeit het bedrijfsleven niet. Er is eenige opleving geweest. Er is grond voor de verwachting dat de conjunctuur zich in gunstigen zin zal ontwikkelen. Ver schillende maatregelen om het bedrijfs leven te stimuleeren zijn thans niet ab normaal meer. Terecht heeft ook de mid denstand de aandacht van de regeering. Er moet gestreefd worden ook naar verdere werkverruiming op het land. Spr. waarschuwt tegen te groot optimis me in zake het plan-Westhoff, en wijst op het nut van decentralisatie. Men houde ook rekening pet de belangen der defensie bij oefenterreinen, alsook met die van het behoud van natuur schoon. Vooral op zorg voor behoud van dit laatste dringt spr. met klem aan. Er worde zorgvuldig overleg gepleegd met de deskundigen te dezer zake. Aandrang tot vereenvoudiging van het steisel van den Landbouwsteun. Verhooging van de richtprijzen bepleit. Voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake begrooting Landbouwcrisisfonds. Aan het voorloopig verslag over de be grooting van het Landbouwcrisisfonds is het volgende ontleend: Vele leden verklaarden zich in hoofd zaak met het gevoerde Landbouwcrisis beleid te kunnen vereenigen, al hadden zij tegen verschillende onderdeelen daar van bezwaren. Enkele leden waren het met de ge voerde crisispolitiek in het geheel niet eens. Zij erkenden, dat de landbouw steun behoeft, doch dit moet geschieden zonder dat de particuliere vrijheid zoo sterk wordt beknot als vólgens het thans gevolgde systeem geschiedt. Verscheidene leden, die zich met de gevolgde politiek op vefle punten wel konden vereenigen, zagen daarin niette min, een zekere tegenstrijdigheid tus schen de teeltbeperkingen, welke immers dienen om de productie aan te passen aan de gedaalde afzetmogelijkheden eenerzijds, en de bevordering van land aanwinning, ontginning en ontwatering maatregelen gericht op vergrooting van de productie anderzijds. Andere leden achtten vergrooting van de bodemproductie wel degelijk wensche- lijk. De crisismaatregelen. Was men het er vrij algemeen over eens, dat van afschaffing der landbouw crisismaatregelen in den zin van prijs regeling der landbouwproducten voor loopig nog geen sprake kan zijn, sommi ge leden verbonden hieraan opnieuw de vraag, of het stelsel van den landbouw steun nlot kan worden vereenvoudigd, Indien de verbouw van granen door het heffen van hooge graanrechten wordt aangemoedigd. Deze leden meenden, dat het op den duur onmogelijk is voort tc gaan met het lmpofteeren van groote hoeveelheden buiterilandsche grondstof fen (krachtvoeder), die worden gebruikt om producten te verkrijgen, welke met verlies moeten worden geëxporteerd. Andere leden konden deze opvatting niet deelen; het kan voor ons land ais geheel een voordeel opleveren, zoo meen den, zij, goedkoope bultenlandsche granen te importeeren, ook al zou op den uit voer van andere producten, welke ten deele met behulp van die granen hier te lande worden verkregen, verlies ge leden worden. Vele leden spraken als hun overtui ging uit dat de Regeering ten aanzien van het organisatievraagstuk voor den landbouw op den goeden weg is. Verscheidene leden waren van mee ning, dat van overneming van regelingen door de bedrijfsgenootcn geen sprake kan zijn, indien in de belooning vgn den landbouw geen verbetering komt. Zoo lang de regeering geen duurzame garan tie kan geven, dat de prijzen der land bouwproducten eert redelijke» belooning van allen, die in het landbouwbedrijf werkzaam zijn, mogelijk zullen maken, kunnen h.i. de organisaties der belang hebbenden de verantwoordelijkheid voor de maatregelen, die tot dusverre door de Regeering werden genomen, niet dragen. Andere leden zouden het bedenkelijk achten, indien de Re^geering aan dezen aandrang tot verhooging van den steun aan den landbouw zou toegeven. Verscheidene léden verklaarden, dat het h.i. de plicht der Regeering is, een redelijke verhouding tusschen de beloo ning van den landbouw en die van de andere bedrijfstakken tot stand te bren gen. Nog altijd zijn de prijzen der land bouwproducten zoodanig, dat het niet mogelijk is, na aftr.ek van pacht of hy potheekrente, zoowel den boer als den landarbeider een redelijk bestaan te ver- De vleeschprijzen. Sommige leden waren van meening, dat de vleeschprijzen thans te laag zijn Dit achtten zij vooral met het oog op de instandhouding van den varkensstapel gevaarlijk Zij zouden het op prijs stel len, indien de Regeering ee novercom- pleet aan varkens uit de markt zou wil len nemen. Ook met het goedkoope rund vee zou dit dienen te geschieden; het al dus verkregen vleesch zou dan gebruikt worden vpor de fabricage van in blik ten behoeve van de wer- Een aantal leden was van oordeel, dat de handelwijze van de Veehouderijcen trale ten opzichte Van den particulieren handel niet door den beugel kan Deze centrale behoort tad. niet zelf als koop man op te tredpa. Margarine en boter. Opnieuw betoogde^ sommige leden, dat het niet aangaat op de gebruikers van margarine, oliën en vetten voor een groote gedeelte behoorende tot 't minst draagkrachtige gedeelte der bevolking zware lasten te leggen, ten einde de ver liezen, geleden op den export van boter, goed te maken. Deze export zal sterk moeten worden beperkt; mocht dat niet mogelijk zijn, dan moeten de verliezen gedragen worden door de geheele bevol king en niet voornamelijk door de minst draagkrachtigen. Andere leden merkten naar aanleiding van dit betoog op, dat, al is de toestand op dit gebied zeker onbevredigend, de boterexport niet zonder groote nadeelen zou kunnen worden beperkt. Weer andere leden zouden nog liever de geheele margarine-productie, die bovenmatige winsten oplevert, stopgezet zien. Het argument, daartegen dikwijls aangevoerd, dat de margarine-Industrie werkgelegenheid schept, sloegen zij niet hoog aan. Hiertegen werd aangevoerd dat stop zetting van de margarinefabricage voor den landbouw geen voordeel zou opleve ren. Ook de belangen van Ned.-Indlë, dat Immers grondstoffen voor de margarine fabricage levert, zouden door stopzetting daarvan geschaad worden Sommige leden verzochten de Regee- ring haar invloed te willen aanwenden, opdat aan de h,l. bevoorrechte positie van het Unl-Leverconcern in de marga- rlneconventle een einde kome en er meer bestaansmogelijkheid ontsta voor de kleinere zelfstandige bedrijven. De fa brieken, die in de afgeloopen Jaren hun quotum aan de Unl-Lever hebben ver kocht, behooren naar de meening van deze leden hun vroegere productie niet blijvend in de conventie te kunnen doen gelden. GEMENGD NIEUW». De smokkelarij in het Nederlandsch- Duitsche grensgebied. Twintig Duitsche douanebeambten te Emmerik gearresteerd. Dezer dagen hebben wij melding ge maakt van de onthulling van een uitge breid smokkelcomplot aan de Neder- landsChDuitsche grens, waarbij een aantal Duitsche douanebeambten be trokken was. Reeds toen is de veronder stelling geopperd, dat het hier niet een geval op zich zelf betrof, maar dat ook elders de betrouwbaarheid van het Duit sche douanecorps te wenschen zou over laten. Deze veronderstelling is juist gebleken, want thans zijn te Emmerik niet minder dan 20 Duitsche douanebeambten gear resteerd en geschorst onder verdenking van in strijd met hun ambtsverplichtin gen giften te hebben aangenomen van opvarenden van schepen, die zij op mo gelijke overtreding van douanevoor schriften moesten controleeren. De hoofddaders zijn reeds naar de ge vangenis te Kleef overgebracht. Binnen kort zullen alle betrokkenen terecht moeten staan. Door een samenloop van omstandig heden is de aandacht van de Duitsche autoriteiten op den toestand te Emmerik gevestigd. Eenige maanden geleden wer den in ons land eenige Oostenrijkers aangetroffen, die hun land na de Duit sche bezetting hadden verlaten. Zij war ren niet in het bezit van de voor toe lating in Nederland verelschte papieren, zoodat kon worden vastgesteld, dat zij op clandestiene wijze het land waren binnengekomen. Bij hun verhoor beken den zij, dat dit inderdaad het geval ge weest was en dat zij zich aan boord van een den Rijn afkomend schip verstopt hadden en er aldus in geslaagd waren de Duitsche douane te Emmerik en de Nederlandsche douane te Lobith te ver schalken. De publicaties hieromtrent in de Ne derlandsche pers waren niet aan de aan dacht van de Duitsche autoriteiten ont snapt en dezen trokken daaruit de voor de hand liggende conclusie, dat de con trole van de. schepen te Emmerik veel te wenschen overliet en dat, wanneer daar menschen uit Duitschland konden worden gebracht, ook smokkelwaar in het land kon worden ingevoerd. Daar dit geval ongeveer tegelijkertijd plaats had, met de eerste onthulling om trent het douanecomplot aan de Neder- landsch—Duitsche grens bij Nijmegen, werd het onderzoek naar de lekken aan de grens in het bijzonder gericht op Em merik. De grootste omzichtigheid werd hierbij betracht, maar de douanebeambten wa ren door de arrestaties van de dezer da gen veroordeelde beambten op hun hoe de en zoo kon men, ofschoon het ver moeden daaromtrent wel haast aan zekerheid grenst, niet bewijzen dat de beambten te Emmerik bij het smokkel complot waren betrokken en metterdaad aan den sluikhandel hadden deelgeno men. Wel kon men bewijzen, dat de man nen zich bij hun controlewerkzaamheden aan boord van de schepen royaal lieten tracteeren op sigaren en drank, en giften in geld hadden aangenomen. Bovendien bleek, dat een der beambten zich ge regeld aan diefstal van goederen en brandstoffen aan boord van ~«3L had schuldig gemaakt. Het gebeurde heeft te Emmerik en in het aangrenzende Nederlandsche gebied groot opzien gewekt. Intusschen zetten de Duitsche auteri telten het onderzoek voort en men ver" wacht, dat binnenkort nog meer arrest»" tics zullen volgen. Taptoe tijdens bezoek Koning Leopold III. Alle militaire muziekcorpsen nenni er aan deel. Ter gelegenheid van het bezoek van Koning Leopold UI van België aan H u Koningin Wilhelmlna zal, naar wU uit goede bron vernemen, voor het palels on den Dam In de hoofdstad des avonds od 21 November onder leiding van kap dr C. L Walter Boer een groote militaire taptoe worden gehouden. Hieraan zal door alle militaire muziekcorpsen wor den deelgenomen, ni. de Koninklijke Mi" litaire Kapel, dirigent dr. C. L. Walter Boer, het muziekcorps van het zesde re giment infanterie, kapelmeester A. C v Leeuwen, het muziekcorps vijfde regl ment'infanterie, kapelmeester Van der Glas, en het muziekcorps eerste regiment infanterie, kapelmeester Van Leeuwen. De „Gooi Express" rydt weer, Amsterdammers kunnen gratU naar Hilversum en de Hilversum mers gratis naar Amsterdam. De wilde-busdienst Amsterdam—Hil versum v.v. rijdt weer! Maandagmorgen nog was het den exploitant verboden gratis passagiers te vervoeren, maar gis termiddag heeft hij een officleele toe stemming hiervoor gekregen. Maandag ochtend nog, kwam de Gooi-Express met haar gratis passagiers niet verder dan de grens van de gemeente Amsterdam. Gistermiddag echter bracht zij haar passagiers van de Ceintuurbaan in Am sterdam naar het hartje van de foren- senstad Hilversum. Maar gratis. „Oeen vergoeding, in welken vorm ook" zoo luidde de officleele tekst van de voor waarde, die aan het verleenen van de vergunning werd verbonden. Ik ben Maandag, zoo vertelde de eige naar van de Gooi-Express, direct nazr den procureur-generaal gegaan en ik heb hem gevraagd op welken rechtsgrond het mij verboden was gratis passagiers te vervoeren. De procureur-generaal heeft zich toen ln verbinding gesteldmet het departement van Justitie en ook mijn rechtskundige adviseur is in Den Haag geweest. Het resultaat hiervan is geweest dat de minister heeft gezegd geen be zwaren te hebben tegen gratis vervoer, mits dan ook geen enkele vergoeding, in welken vorm ook, werd geaccepteerd. Onder deze voorwaarde mocht ik Dins dag weer rijden Ik heb die voorwaarde aangenomen en 's middags hebben twee bussen den uurdienst tusschen Amsterdam en Hil versum hervat. Onderweg worden de wa gens geregeld aangehouden. Dan komen polltie-ambtenaren in den wagen en wordt den passagiers gevraagd of ze zonder vergoeding meerijden Wanneer allen de vraag bevestigend hebben be antwoord, worden de namen van twee passagiers genoteerd en mag de bus ver der rijden. Tot zoover (ie explojtant van de Gool- Express, die den moed niet opgeeft en zeer optimistisch is ten aanzien van de verdere ontwikkeling van dezen strijd. mtusschen profiteert het publiek van deze gratis verbinding dankbaar. Reedi gistermiddag en -avond hoewel het gratis vervoer nog niet algemeen bekend kon zijn waren de bussen bijna steedi voor tweederde bezet. De export van boter naar België» Naar wordt gemeld heeft de Belglirte regeering voor invoer gedurende d« maand een globaal contingent van totaal 100.000 kg. vastgesteld. Het aandeel van Nederland be draw hierin 27* pet.; de betrokken hoev«[- heid moet uiterlijk 30 dezer in Belg» worden ingevoerd. j- „««irht- blaasjes dringt by elke poetsing met Ivorol reinigend door tot in de gevaarlijke schuilhoekjes tusschen tanden en kiezen en bare barstjes en gaatjes waar de borstel en gewone tandpasta niet komt. Zóó voorkomt U tandbederf. Tube 60-40-25 ct. Doos de oniicM' In het ieven zijn de dissonanten even onontbeerlijk als in de muziek. FEUILLETON. Roman van NORBERT GARAI. Nadruk verboden. 25 Zij liet Berry ln den gang staan en ging de voor hen gereserveerde coupé binnen. Hij volgde haar. Je hebt je dus in het hoofd gezet mijn zuster te j willen worden. Hoe stel je Je dat eigen lijk voor? Zij voelde, dat zij zich verdedigen moest. Zijn toon was zoo uitdagend en beleedigend, dat haar trots ontwaakte. Hoe ik me dat voorstel, Lord Davls? Zeer eenvoudig. Daar is niet zoo heel veel phantasie voor noodig. Jij, juist jij m'n zuster! »Je moest toch zelf zoo verstandig zijn om in te zien, dat het voor jou onmogelijk is in de Londensche society, waar iedereen van je bedriegerijen op de hoogte is, als mijn zuster op te treden. En wat mij zelf betreft, je begrijpt zeker wel, dat ik er niet veel voor voel mij voor de tweede maal belachelijk te maken! Dan had u zfch deze reis naar Schotland «kunnen besparen. De kalme wijze, waarop Nicole deze troef op tafel gooide, bewees, dat zij haar zelfbeheer- 1 sching had teruggevonden. 1 Onvoorziene omstandigheden waren oorzaak... Hij aarzelde en wierp haar een verachtelijken blik toe. Maar waar om zou ik jou dat eigenlijk vertellen. Mr. Savages zal Je immers van een en ander wel volledig op de hoogte hebben gesteld. Met een driftig gebaar zette zij haar hoed af en legde die naast haar op de bank. Wij zullen Mr. Savages er bui ten laten. Waarom? Krenkt het je misschien als ik over hem spreek. Hij is toch een zeer vrijgevig man? Hij schijnt kosten noch moeite te hebben gespaard om Je weer behoorlijk voor den dag te laten komen. Nicole moest erkennen, dat Savages het ook ditmaal aan het rechte eind had gehad. De beminnelijke, charmante Lord Berry Davis kon zeer cynisch en boos aardig worden, als hij iemand vijandig gezind was en het niet noodig oordeelde zijn ware gevoelens te verbergen. Zij stond op en keek naar bulten, waar een afwisselend landschap aan haar oog voorbij trok. Langzamerhand nam haar gelaat een peinzende uitdrukking aan. Die boomen daarbuiten, die bergen... begrijp je, wat het voor mij beteekent in een trein te zitten en de wijde wereld in te trekken? Het genot van een derge lijke rft in de vrijheid kan slechte iemand beseffén, die maanden lang van de we reld was afgesloten. Dag aan dag achter getralide vensters! Dan wordt een boom ln volle bladertooi tot een belevenis, een bosch gelijkt een kerk, waarin men vol verheven aandacht bidden kan... Zij ging weer op haar plaats xltten, Ja, Lord Davls, Jou getuigenverklaringen destijds in mijn proces... Vaak heb ik er aan moeten denken... Maar laten we daarover zwijgen; Ik heb hoofdpijn. Het v.ele spreken vermoeit me. Ze sloot haar oogen Na eenigen tijd.scheen het, alsof zij was ingeslapen. Berry observeerde haar heimelijk vanonder zijn wenkbrauwen. Hij betreurde het nu, dat hij aanvan kelijk op zoo kwetsenden toon tot haar gesproken had. Niet echter, omdat haar woorden eenig medelijden bij hem zou den hebben opgewekt. Hij haatte haar, hij haatte haar als nooit tevoren. Zij drong nu opnieuw in zijn leven zonder ook maar ln het minst rekening te hou den met hetgeen tusschen hen was voor gevallen. Zij wilde een rol spelen ln de groote wereld. Geen trots, geen eerge voel, niets van dat alles scheen zij te be zitten en zelfs het minste gewetensbe zwaar bleek haar te kunnen weerhouden om haar doel te bereiken Berry zag thans in, dat hij zijn tactiek moest veranderen. Hij dacht aan den avond in de Westminster Poloclub, toen hij haar had leeren kennen en toen zij het slachtoffer gewprden was van de charme, die er vpn hem uitging. Hij was vrouwenkenner genoeg om te zien, dat Nicole hem nog steeds lief had. Als hij diplomatiek te werk ging, zou hij er zeker in slagen invloed op haar te krij gen en dan was er een mogelijkheid om de plannen van Savages te dwarsboomen. En toen hij 's avonds met Nicole in den restauratiewagen zat, ontpopte hij zich weer als de amusante causeur, die uitstekend de kunst verstond zich met dames te onderhouden. Hij wist het han dig te doen voorkomen, alsof zijn stem ming geheel was omgeslagen, praatte druk en opgewekt en vertelde haar ten slotte het een en ander van zijn vader. En toen hij bemerkte met hoeveel be langstelling zij naar hem luisterde, zette hij zijn verhaal voort en beschreef zoo uitvoerig de plaats, waar hij zijn Jeugd had doorgebracht, dat Nicole het kasteel met de antieke gevels en erkers meende te zien. Een kronkelend pad slingerde zich van den breeden hoofdweg door vlierboschjes naar den imposanten hoofdingang. ZIJ zag het park met de oude eiken en de kleine beek, welke op sommige plaatsen zoo smal was, dat men er gemakkelijk over heen kon springen. Zij stoeide met Suleika, de groote Duit sche dog en wandelde door het groote bosch, dat, zooals Berry schuldbewust meedeelde, vele kale plekken telde, een reuzenhoofd dat heel wat harea had moeten missen om Berry's schulden te betalen. En* dan was daar nog Berry's vader, de oude Lord Douglas Davls. Met hoe veel eeden had die reeds gezworen zijn zoon, dien verkwister, geen penny meer te geven. Desondanks zond hij hem steeds weer ophieuw geld, omdat, nu Ja, omdat Berry nu eenmaal zijn oogappel was en zoo sprekend op zijn helaas te vroeg overleden moeder geleek. En omdat er nog zooveel te vertellen was van den ouden bediende Josua en van Bessie, de dochter van den brieven besteller, de eerste liefde van den jongen GOUDA, November 1«4«. L-elfinf Ziekenhulsverplejtinn Gouda. ,tmi»g»vond werd onder leiding van "J! Joh. Mulder een druk bezochte ««dering gehouden van de alhier Veniniging Ziekenhuisverpleging to19"i» onder de auspiciën der te DlMts werkende Ziekenfondsen werd Jht en waaraan de Ziekenfondsen als Kn aanvangskapitaal van 4000.— rtachonken. be* Mulder deed in deze vergadering *rif verslag van den gang van zaken ifgeloopen jaren, waaruit bleek, dat eerste jaren telkens een, zy het ook - voordeelig saldo kon worden ge- 'terwljl helaas later, dit voordeelig ii veranderd in een nadeelig, waar- ,het niet meer mogeiyk is de bestuans- rhcid der vereeniging te waarborgen. I nideelig saldo ia het gevolg van «lei oorzaken: primo het feit dat in de jaren xecir vele leden gebruik van nekenhuis hebben gemaakt; secundo li gemeente, die aanvankeiyk voor elk gt in een ziekenhuis moest worden op- Hicn 215 deel der koeten per verpleeg- betaalde, dit standpunt in de laatste heeft gewüzigd, zeer in het nadeel fwwniging. lui betaalt de gemeente enkel nog 12/5 deel deir verpleegkosten voor die rier maatschappelijke positie niet ge- dat een deel der kosten op hem verhaald. laniien van wie dat wel het geval is, rit de vergoeding van 2/5 deel vermin- met het bedrag, dat naar het oordeel ie gemeente op het lid zelve verhaal- ria. Aangezien de vereeniging geen kos- op de leden kan verhalen, was deze itregei een groot nadeel voor de ver- W Opgrond van deze overweging en ook om hulp ia de toekomst op breede basis te jou verleenen (hierby wordt in de eerste uti gedacht n vergoeding van opera- I, nrvoor by de bestaande ver* KANTONGERECHT GOUDA. «ipupu vergoeding werd gegeven, en a tmfc plaats aan uitbreiding van rt ligdagenstelde de he?r Joh. TÜriwr om met ingang van 7 Novom- étortaande vereeniging te liquideeren «r#ertyd de nieuwe vereeniging op Lord Davis, bemerkten tenslotte Nicole noch Berry, dat zij alleen ln den restauratiewagen zaten. Eindelijk keek Berry op zijn nonog^ Over een kwartier zouden ze in Duna zijn, het doel van hun reis. Haastig ver zocht hij den kellner om af te reKene^ Op het perron te Dundee, waar n» kleine stationnetje als een dwerg terma- den van geweldige opslagplaatsen ugj werden zij opgewacht door Josua, a ouden bediende. Een flauw branden^ lantaarn wierp een matte lichtóchUn W het grijze haar van den ouden mm, toen deze met de hoed In den hand w Berry toetrad om zijn Lordschap nan®- lijk welkom te heeten. Dat ls nu Josua, zei Berry tot Nico» Josua, die me heeft opgevoed. Nicole reikte den ouden man.vru»»^ lijk de hand Lard Berry heelt «P veel van u verteld. Zoo o.m., dat u vaak noodig hebt geoordeeld hem flink pak slaag te geven. .„j-te Ik zou zoo vrij willen zijn Myjaw verzekeren, antwoordde Josua, meew lend, dat dat slechts in het allenaoou zakelijkste geval..., hij schraapte de keel, ...als het werkelijk niet and£ ging,., en natuurlijk slechts ln opdr van Zijn Lordschap ^vodit Maar ook wel eens niet in op^raf.ei van Zijn Lordschap, oude Berry hem vergenoegd in de reae. (Wordt vervolgd.) foorstellen, die alreeds op de agen- kt vergadering geplaatst waren, v/er- kor de vergadering zonder hoofdelijke tong aangenomen. •rechter van de ruim 10.000 leden der vereeniging volgens het reglement voldoend aantal aanwezig was om tot itie der vereeniging een rechtsgeldig lit te kunnen nemen, zal binnen een een tweede ledenvergadering wor- thouden, waarin alsdan, ongeacht het "Wazige aantal leden, het besluit tot. Mie kan worden genomen, tostuur vroeg en verkreeg machti- m de noodige maatregelen te nemen dlnd met de liquidatie der oude ver- pag en de functionneering der nieuw* Wtie. «acept-statuten en -reglement zullen Je leden worden toegezonden, waarna rtingen hierop schriftelijk by het be- itifediend moeten worden, toot wnchillende leden werden allerlei gengwteld, die door den voorzitter wer- beutwoord. oewel er zeer veel verhandeld was kon b» Mulder reeds om halftien de ver- tong sluiten, waarby hy de aanwezigen bracht voor de welwillende wyze, men hem had aangehoord en ook .Je wyze waarop de discussie was ge- Jubileum Joh. Mulder. 25 jaar bestuurslid van Centrale Bond van Ziekenfondsen. j.l. was het 25 jaar geleden dat itrale Bond van Ziekenfondsen werd tocht. Tegeiyk vierde dien dag ze taoot, da heer Joh. Mulder, zyn 25- f jubileum als bestuurslid. De heer J«r behoorde tot de oprichters van den werd als voorzitter gekoaen en ver- k deze functie twintig jaar, tot 1983, 1 hij haar ln andere handen overgaf, h lid van het bondsbestuur bleef. bet jubileumnummer van het bonds- toi worden zeer waardéprende woorden lden heer Mulder gewyd. Het bonds- toir verklaart, dat de jubilaris zeer veel bijgedragen tot de ontwikkeling van "ekenfondswezen en wel in het byzon- v°or den groei en uitbouw van het on- 'inS «iekenfondswezen en de landelyke !r»tie. Met groote voldoening mag de op deze 25 jaar terugzien, de zie- •rtorging is, mede door zyn arbeid, ito verbeterd, aldus het bondsbestuur, tal slotte zegt, woordefi te kort te ko- om de erkentelykheid te uiten voor al toe, wat de heer Mulder vooi' de orga- f» beeft gedaan. gedenkboek, dat de Bond heeft ult- N. herinnert menigmaal aan onze ln de stichtingsvergadering trad de toche Vereeniging vdor genees-, heel- tajoskundige hulp met acht andere J® tot den Bond toe, de beer Mulder voorzitter, de tweede vergadering to Gouda gehouden. gedenkboek wordt ook met waar- JJg herdacht de arbeid, die wb'Ien onze ftnoot dr. A. C. "A. Hoffman voor de jtoiondsen heeft verricht. J de beeltenissen van vooraanstaande toto in het ziekenfondswezen heeft men, to foto's van den heer Mulder en wij- Hoffman en Dr. Beyers, die van onze jnooten J. N. de Groot en J. H. v. d. Zeg het met vet. in tien minuten tyd zestig gulden verdie. non, dit buitenkansje in een moeilijken tyd had vanochtend een Goudsche slager, die in verzet was gekomen tegen een vonnis, waarby hy wegens overtreding van de Cri- «Iszuivelwet was veroordeeld tot 100 boete. Het betrof hier een eenvoudige zaak, die, doorr een onaangename gebeurtenis pro porties had gekregen. Ambtenaren waren de zaak binnengeioopen en vroegen de echt- genoote of er gesmolten vet ln voorraad was. Neep, klonk het antwoord, maar het werd niet geloofd en toen men wat verder keek trof men in de keuken op een plank een emmer met negen pond pas gesmolten bakkersvet zonder merken. Nu mag men vyf pond hebben, maar er zyn omstandig heden dat de voorraad grooter 1b. De con troleur vertelde, dat hü dit best kon begrij pen en dat er voor die vier pond teveel niet krap gekeken wordt. Het onderhoud met de echtgenoote verliep echter niet plezierig. Men ging wederzyds aan den begeerden emmer trekken en ten slotte gooide de vrouw den emmer met het vette goedje over de uniform van den tevens aanwezigen agent. En toen was natuuriyk de boot aan, terwyi er anders door de geringe beteeke- nis van het feit geen procesverbaal zou zbn opgemaakt. De kantonrechter vond de bejegening allesbehalve en hy sprak er schande van. 'k Was zelf niet thuis, verontschuldigde de slager zich. 't Is by u altyd wat, repliceerde de kan tonrechter, mr. T. de Jong Tzn. 't Zbn de geest en de sfeer, die bü u niet deugen en iemand, die vet op z'n hoofd heeft, moet niet in de zon gaan loopen. Als de boel in orde was, dan behoefde uw echtgenoote niet zoo te doen en dan zouden trouwens de ambtenaren uw zaak wel voorbyioopen. 'k Heb (iog nooit last met de controleurs gehad, wierp de slager tegen. Maar ze hadden last met u, klonk het antwoord. Het O.M. vond, dat er niets nieuws was gebleken en vorderde bevestiging van het verstekvofinla. De slager erkende al tal van malen we gens overtreding van de Vleeschkeurings- wet te zyn veroordeeld, maar het was voor de eerste maal, dat hy met de CrisiszuiVel- wet in botsing kwam en daarom vond hy lir-t niet juist hierby de feiten betreffende de Vleeschkeuringswet te laten wegen. De kantonrechter besloot het verstekvon- nis te vernietigen en 40 subs. 10 dagen op te leggen. Da's nog een hooge boete en dan heb je zestig gulden verdiend, voegde hy er aan toe, en zorg nu, dat ik je hier niet weer zie. Hengel-perikelen. "Het vis8chén in de Rotte by Zevenhuizen is een nachtmerrie voor den kantonrechter. Inderty'd is er heel wat te doen geweest om uit te maken of het visschen met den hen gel al dan niet mocht en toen na behande lingen hier en elders eindelijk in hoogste instantie beslist was, dat het hertgelen ln dat geliefde water verboden was, toen kwa men en komen er nog ettelyken, die het er maar op wagen. Er schynt wel een bijzon dere aantrekkingskracht van het Rotte- vater uit te gaan, want de politie heeft er dagwerk. Alleen zy, die van de rechthebbenden op het water een schriftelijke vergunning kry- gen, mogen hun hart ophalen, maar ook daarin is de klad gekomen, want het zit yiet die vergunningen niet glad. Hier is myn vergunning, ik heb er vyf gulden voor betaald en toch ben ik bekeurd, verzuchtte een der ontgoochelde henge- laari. I 4|| Met een kaart gewapend, kwam de veld wachter de zaak uitleggen. De betrokkene, en al xoovelen voor hem, waren naar ver- koerd water afgedreven. De man van de vyf gulden-vergunningen heeft geen ideaal vischwater, het is er ondiep, de visch blijft weg en daar de hengelaars gekomen zi|n om wat te vangen, zoeken ze dieper water op en dan komen ze op het gebied van een ander, die het uiteraard niet prettig vindt, dat zyn visch verdwynt. L>e veldwachter had nog een prettige mtdedeeling. Van den rechthebbende, die 1 het lucratieve zaakje drijft met telkens vyf 1 gulden te incasseeren, loopt de pacht bin- nenkort af en dan zal het Hoogheemraad- pchap, dat eigenaar van het water is, de huur niet verlengen. Da's een zegen, verzuchtte blymoedig de kantonrechter, die in het onderhavige geval anderhalven gulden boete oplegde, in de h' up. dat deze straf een afschrikkende macht zal hebben. Fietser, dig^r niet was. j Natuuriyk was er weer iemand, die een koe van een door mond- en klauwzeer be- J smet terrein had vervoerd en die de ge- bruikelyke vyf en twintig gulden kreeg, boete dan, en evenzeer waren er aanrijdin gen uit te pluizen. In den Ridder van Catsweg had de be- stuurder van een vraahtauto uitgehaald om een achterop komende motor gelegenheid te geven te passeeren, maar weer opgetrok ken voor de motor voorby was, met het ge volg, dat de motorryder thans een rekening van 40 presenteerde voor geleden schade. Man, je mag je wel vyfmaai verzekeren, voor je een vrachtauto voorbygaat, vond de kantonrechter, want meestal wyst de tpiegel van den wagen naar de maan, zyn de portierramen dicht en zit de bestuurder te praten. Het waarom van de optrekkende manoeu vre bleef een geheim. De chauffeur zeide, dat er een wielrijder voor hem reed, maar de kantonrechter noemde het een fantasti sche uitvlucht, want niemand had een fiet ser gezien. Alle getuigen zyn tegen me, antwoordde de man berustend. Hy vond het ook best toen de ambtenaar 26 subs 5 dagen eischte, al wist hy niet hoe hy het betalen moet. De kantonrechter legde f 10 subs. 2 oagen op, daarby rekening houdend met den civielen eisch van 40, die toegewezen werd. Verkeerkvraagstuk. Dan verscheen er een fietser, althans, dat was hy, toen de aanrijding gebeurde, want nu liep hy, die rydende over de Spiering- straat geen voorrang had verleend aan een ftielryder, die uit de Kees Faessens Rolwa- gensteeg kwam. Den Gouwenaars zal deze situatie llchtelyk ridicuul lyken, want de Kees zooals de kantonrechter, die het biykbaar een ingewikkelde straatnaam vond, by afkorting zeide is nu bepaald geen verkeersweg en men zou eerder zeg gen, dat het beter was, dat fietsers uit die sleeg afstapten en de Spieringstraat oplie pen, dan dat het Spieringstraat-verkeer be dacht zou moeten zijn op verkeer van rechts. In dit geval stond er bovendien nog een groentenwagen vlak by de steeg en dit maakte de zaak nog ingewikkelder. Als ik iemand niet kan zien aankomen, hoe kan ik hem dan voorrang verleenen, merkte de fietser op en deze vraag telken- de de situatie. De kantonrechter begreep het. Hy sprak schuldigverklaring zonder toepassing van straf uit. Ten hoogste dankbaar, zeide de wlelry- der en tevreden ging hy naar huls. WaaiNchijnlijk 100.000 voor komend jaar. De minister van Economische Zaken, heelt de Algemeene Vereonlglng voor Vreemdelingenverkeer een aangename verrassing bereid dooi' de aankondiging ln de memorie van toelichting van een belangrijke verhooging van het subsidie. Voortaan zal, üoo wordt gezegd, de A.N. V.V. een subsidie ontvangen gelijk aan het bedrag, dat deze vereeniging en de bij haar aangesloten vereeniglngen van andere zijde ontvangen, tot een maxi mum van 100.000. Tot nog toe wordt alléén het bedrag dat de A.N.V.V. rechtstreeks van andere zijde ontvangt, door de Regeering ver dubbeld. In de toekomst zal, indien de Volks vertegenwoordiging zich er mede ver- eenigt, deze verdubbeling zich ook uit strekken over de inkomsten, welke de bij haar aangesloten vereeniglngen genie ten, een en ander tot een maximum van 100.000. Dit maximum is ook in den bestaan- den toestand aangegeven maar de recht- streeksche bijdragen aan de A.N.V.V. be reikten niet meer dan ongeveer 60.000, hetgeen dus ook het subsidiebedrag der Regeering werd. I Rekening houdend met de totale som I van de bijdragen aan de bij de A.N.V.V. aangesloten vereeniglngen, overeenkom- stig welk totaal de Regeering nu ook sub- sidie zal verleenen, mag verwacht wor den, dat nu de Regeerlngsbijdrage het 1 maximum, n.l. 100.000 zal bereiken. Ned. Spoorwegen. I>e doorwerking der reorganisatie. Naar wij vernemen hebben de plannen tot hergroepeering van de diensten van vervoer en handelszaken en van exploi tatie bij de Nederlandsche Spoorwegen thans hun definitieven vorm gekregen. De zeven afdeelingen van eerstge- noemden dienst en de vijf afdeelingen van de tweede, penevens een der afdee lingen van denlalgemeenen dienst, zul len worden samengevoegd tot elf afdee lingen, waarvan zeven zullen behooren tot den dienst van het vervoer en vier tot de commercieele afdeeling. Aan deze elf wordt nog een nieuwe afdeeling toe gevoegd, welke zich zal bezig houden met de ontwikkeling van het reizigersvervoer in denzelfden geest als reeds geschiedt voor dat van goederen. Het is de bedoe ling, dat de met het bovenstaande sa menhangende verschuivingen op 1 Jan. a.s. hun beslag zullen hebben gekregen. boeren; 7.— BBC-orkest m.m.v. solist; 7.50 Rudiotooneel met muziek; 8.50 Causerie The Mediterranean: The Adriatic"; 9.20 Berichten; 9.45 Victor Silvester en zijn dansorkest; 10.20 Korte Kerkdienst; 10.40 Uit Aemrika: „Mainly about Manhattan", causerie; 10.65 Nadia Boulanger's vocaal ensemble en het Boyd Neel Strijkorkest; 11.25 Jack Chapman en zbn Band en solis ten; 11.60—12.20 Dansmuziek (gr.)« Arbeid iit banketbakkerijen. In verband met de a.s. feestdagen. De minister van sociale zaken heeft; A. aan hoofden of bestuurders van ban ketbakkerijen niet tevens broodbakke- ryen in alle gemeenten des rijks vergund, dat, in afwyking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919: 1ste in het tydvak van 18 tot en met 28 November door mannelyke arbeiders van 18 jaar of ouder gedurende 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat; met uitzondering van de Zaterdagen, de arbeids- tyd in zbn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags en op Zaterdagen de arbeidstyd in zyn ge heel gelegen is tusschen 7 uur des voormid- dags en 10 uur des namiddags; 2de in het tydvak van 18 November tot on met 5 December, benevens op 23, 24, 30 cn 31 December, door jongens van 16 en 17 jaar gedurende 10 uren per dag en ten hoogste 55 uren per week arbeid wordt ver richt, onder voorwaarde, dat de arbeidstyd ?n zbn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags; een en ander met dien verstande, dat, in- dier involge het onder 1 en 2 bepaalde een arbeider op Zaterdag na 1 uur des namid dags arbeid verricht, hy in dezelfde week, hetzij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, geen arbeid mag verrichten. Voor nadere byzonderhedén zie men de Staatscourant van gisteren (no 216). Hinderwet. Inrichtingen, welke 8diade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bölag«n van Gebr. P. en H. Blok, alhier, om ver gunning tot het oprichten van een machine- herstelplaats met 3 electromotoren van 2-1 on 0,8 P.K., een smidse, een autogeen lasch- icestel en verdere werktuigen in het per ceel gelegen Vest 79, kadastraal bekend ge meente Gouda, sectie D no. 24008. Opdracht voor de N.V. Goedewaagen. De directie van de Stoomvaart-Mij. „Nederland" heeft aan deiTheer Willem Stuurman te Zeist, lid van het Amers- foorteche kunstenaarsgllde, opdracht verleend tot het ontwerpen van een mo zaïekwerk van ongeveer zeven vierkante meter, ten behoeve van het vlaggeschlp dier maatschappij, de „Oranje". De uit voering van het ontwerp ls opgedragen, aan de N.V. Goedewaagen's Pijpen- en Aardewerkfabrieken te Gouda. Waterbouwkundig opzichter. Voor het examen Waterbouwkundig Op zichter Zeeland, dat onlangs gehouden ïb, is nog geslaagd onze oud-stadgenoot de heer D. Negryn, thans te Woerden. De heer Negryn heeft zyn opleiding genoten by' den heer W. Wissink, opzichter bij den Provin. cialen Waterstaat alhier. AGENDA. Thalia-Theater: De schik van Brimstone. Schouwburg-Bioscoop: De boekanier. Woensdags 89% u. en Zaterdags 35 u. Achterzaal Soc. „Vredebest", Byz. Vryw. Landstorm. Schietoefeningen. 9 Nov. 8 uur Zaal Concordia. Eerste avond Natuurkundig Genootschap, Derde Artis- film. 9 Nov. 8.16 uur Daniël. Ledenvergadering A.R. Kiesvereeniging. 10 Nov. 9 uur Voorm. kazerne. Cursus Roo- de Kruis Transportcolonne. 12 Nov. Speldjesdag voor suppletiefonds Gouda van sanatorium Zonnegloren. 12 Nov. 10 uur Veémarktterrein. Keuring rij- en voertuigen. 12 Nov. 9 uur Kunstmin. Feestavond Goud sche H.B.S.-vereeniging. 14 Nov. 7.30 uur De Zalm. Verkooping no taris K. Zeevat. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden», 9 Nov. Aanvoer 225 party en kaas. Pry ren: le kw .m. r.m. 2728.50; 2e kw. m. r.m. 24.50—26; zware 30.50. Handel matig. RADIO-NIEUWS. Donderdag 10 November. Hilversum I, 1875 en 415.5 M. 8—9.15 KRO, 10.— NCRV, 11— KRO, 2—12 NCRV: 89.15 Gramofoon (om c.a. 8.15 Berich ten); 10.Gramofoon; 10.15 Morgendienst 10.45 Gramofoon; 11.30 Godsdienstige cau serie; 12.Berichten; 12.15 KRO-orkest (11.20 Gramofoon); 22.55 Handwerk- uurtje; 8.Zang, piano en gramofoon; 3.45 Berichten, Bybellezing; 4.45 Gramo foon; 5.Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.30 Gramofoon; 6.30 Causerie over tomaten; 7.Berichten; 7.15 Boekbespre king; 7.45 Gramofoon; 8.Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten; 8.15 Orgelspel; 3.Causerie over de beteekenis van de Christelyk-sociale beginselen voor dezen tyd; 9.30 Christelyk Radiokoor en gramo foon; 10.Berichten ANP, actueel pro gramma; 10.30 Sonora-kwintet; 10.45 Gym nastiekles; 11.Vervolg concert; 11.40 Gramofoon; c.a. 11.5012 Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 M. AVRO-Uitzen- ding: 8.Gramofoon (om 8.15 Berichten); 10.— Morgenwyding; 10.15 Gewyde muziek (gr.); 10.35 Omroeporkest (In de pauze: Causerie „Waarom is er onrust in Palesti na?"; om 12.15 Berichten); 12.30 Het AVRO-Amusementsorkest; 1.15 AVRO- Aeolian-orke8t m.m.v. soliste; 2.Voor de vrouw; 2.30 Cellovoordracht; 3.Cursus sen voor de vrouw; 3.45 Gramofoon; 4. Voor de zieken; 4.30 Orgelspel; 5.— Week. Kaicidoscoop; 5.20 Gelukwenschen; 5.30 De Twilight Serenaders en gramofoon; 6.30 Sportpraatje; 7.Voor de kinderen; 7.05 Hft AVRO-Dansorkest; 7.30 Engelsche les; 8Berichten ANP, radiojournaal, mede- deelingen; 8.20 Het Concertgebouworkest m m.v. soliste (In de pauze: Causerie „Shaw over Beethoven"); 10.35 Gramofoon; 10.45 Schaaknieuws; 11.Berichten ANP, hier na het ensemble Friedl J3chick, m.m.v. so liste (tot 12. 14 Nov. 8 uur Ter Gouw bovenzaal. Leden vergadering Ver. van Vryz. Ned. Her vormden. 14 t.m. 19 Nov. 104 uur Voorm. Oude Vrouwenhuis. Tentoonstelling schilderyen enz. Goudsche en oud-Goudsche kunste naars. 12 Nov. 3 uur officieele opening van deze Tentoonstelling. 17 Nov. 8.15 uur Nieuwe Schouwburg. Eer ste Nutsavond: concert Rotterdamnch Philharmonisch orkest. 19 Nov. 10 uur Veemarktterrein. Nakeuring ry- en voertuigen. 23 en 80 Nov. uur Zaal Concordia, West haven. Clubavond CJ.M.V. Daniël. SPORT EN WEDSTRIJDEN. SCHAKEN. Euwe wint van Flohr. Tweede ronde A.V.R.O.-schaaktournooi. De uitslagen van de gisteren te Den Haag gespeelde tweede ronde zijn: KeresBotwlnnik 1—Reshevsky— Fine O—l, Capablanca—Aljechin afgebr., Euwe Flohr l-O. dammen. Overwinning vaai Gouda. Voor de competitie van den Ned. Dam- uonü le klasse is gisterenavond in café Duinstee de ontmoeting Gouda'R.(£G. ge speeld. Na een spannenden strijd slaagden oe Gouwenaars er in den kamp in hun voordeel te beslissen. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt i Gouda R.O.G. J. GoudriaanJ. Huibers 11; P. v. d. l,indeH. W. Borghardts 20; A. A. de JongJos. Lodewykx 20; van Byk A. v. d. L-oan 02; P. SchoutenA. J. Lo dewykx 20; J. HoogendoornO. Ryksche 20; G. van ArdenneJ. Verhoef 02; J. de Jong>B. C. Wouters 11; W. A. Piets P, Bonavang 02; Th. v. d. Veer—M. Gordyn 11. Totaal uitslag 119 voor Gouda. LAATSTE BERICHTEN. Kemal Atatuiks toestand. Een ongunstige wending. Officieel wordt medegédéeld, dat Ke mal Ataturk, plotseling ernstiger ziek is geworden. In een communiqué, dat Dins dagavond om half zeven is gepubliceterd, werd gezegd, dat de ziekte van Kemdl Ataturk plotseling een ernstige wenbing heeft genomen. De pols ls regelmatig en telt 100 slagen per minuut, de ademha ling is 22, de temperatuur 36.4. Acht geneesheeren verblijven voortdu rend bij den zieke. De Turksche minister-president Celal Bayar, heeft zich ln allerijl naar Istan- boel begeven, waar hij to den loop van den ochtend wordt verwacht. Prins van Trivulzio vermoord. Revolveraanslag te Milaan. Gisteravond is te Milaan op straat de 69-Jarlge prins Lulgl Aleberico Trivulzlo door een 40-Jarige vrouw met vijf revol verschoten vermoord. De vrouw, Maria Antonietta Lazzarlni genaamd, ls gear resteerd. De prins behoorde tot de oudste Mila- neesche adel. Zijn gemalin ls hofdanfe van de Koningin-Keizerin en zijn doch ter is hofdame van de prinses van Pie- mont. WISSELKOERSEN. Officieel. 8 Nov. 9 Nov. Londen 8.76 8.75 Berlijn 73.671 73.65 Parijs 4.90J 4.90 Brussel 31.09 31.10 Zwitserland 41.721 41.72 Kopenhagen 39.121 39.10 Stockholm 45.15 46.07 Oslo 44.021 43.95 New-York 1.83H 1.83# BEURSOVERZICHT. Op de wisselmarkt was de handel he denmorgen van een rustig karakter. De stemming voor het Brltsche pond was geheel omgeslagen. Terwijl van den aan vang van de week af een vaste stemming kon worden waargenomen, en een op- waartsche richting werd gevolgd, trad heden een reactie in. Aanvankelijk werd een prijs van 8.75 genoemd, doch het duurde niet lang of tegen een prijs van 8.741 8.74| werden zaken gedaan. Daarna echter trad een kleine verbe tering in en werd gehandeld tegen 8.73J en 8.75f. De oorzaken hiervoor waren niet gemakkelijk te vinden, doch zooals bekend geeft de wisselmarkt meermalen mutaties te aanschouwen, zonder dat de krachten, welke daartoe aanleiding geven kunnen worden opgespoord. De Ameri- kaansche dollars waren vastgestemd en bewogen zich tusschen 1.83H en 1.84^. Fransche francs werden, een kleinigheid lager .afgedaan en golden 4.89 k 4.891. Deze kleine verzwakking hield verband met de Inzinking van het Brltsche ruil middel. De beoordeeling van francs op zichzelf was er echter niet slechter op geworden, hetgeen werd weerspiegeld door het kleiner worden van het disagio voor termijnfraUcs, dat hedenmorgen cents voor 1 maand en 101 cents voor 3 maanden bedroeg. Belga's waren 31.09 h 31.11, met een disagio voor termijnbelga's van 34 cents voor l maand "en 14 cents voor 3 maanden. Zwitsersche frans wa ren 41.70 k 41.74. Duitsche 73.63 k 73.67. De Scandinavische deviezen kwamen conform het pond sterling iets lager te liggen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 9 November. Verwachting: Meest matige, later wel licht toenemende wind uit zuidelijke richtingen, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 2