laar NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN - GOUDA naar Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN GOUDA. 38 ct. 38 et 85 et. 52 et 15 ct. pondspot 25 ct. pondspot Maandag 14 November 1938 77e Jaargang NU988O__ De Koning van België te Amsterdam. REYNAUD’s BOODSCHAP AAN FRANKRIJK. FRANKRIJK’s HERSTELPROGRAM. Ingrijpende maatregelen. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, IJGEKCAFL NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, IPING Ier Sigarenfabri. te Gouda - - haastrecht, moordrecht, moercapelle, enz. 'eg 54, Tel. 2110 brïtsoh-italiaansch Streng optreden tegen nationaal-socialisten in Zwitserland. Mr. Dr. K. F. O. JAMES. Te koop gevraagd een e» onderhouden Kinderwagen. Zijde 338, Boskoop. Bij Kon. besluit is met Ingang van 1 Dec. 1938 benoemd tot Burgemeester van Gouda, de heer Mr. Dr. K. F. O. James te Rotterdam. N.V. A. JONKER Zn Jaagpad 25, Tel. 2734, Go Abest platen, PIRASSTRO De beste Vioolsnaar JAGER, Westhaven 2(1 juffrouw M. van der Hoop, enkele jaren geleden, is deze wensch opnieuw en in sterkere mate naar voren gekomen. Door zijn benoeming tot burgemeester van Gouda is deze wensch thans in vervul ling gegaan. Gouda krijgt thans een burgemeester, die door zijn werkkring en zijn contact met velerlei kringen der bevolking een veelzijdige voorbereiding voor het bur gemeestersambt heeft verkregen, en een burgemeestersvrouw, die in het Hoofdbe stuur van den Ned. Bond voor Zieken verpleging en het Tehuis voor Werkende Vrouwen te Rotterdam, hare belangstel ling in socialen arbeid heeft getoond. Gouda zal ongetwijfeld zijn nieuwen burgemeester, die in srtjn eerste gemeen te veel en belangrijk werk zal kunnen verrichten, met belangstelling ontvan gen. •i De nieuwe burgemeester en mevrouw James zullen zich hier zoodra zij een voor hen passende woning hebben gevonden, vestigen. UW ADRES voor ALLE sop B R A NDSTOFFE’ A. VERMIJ, Varkenmarkt OliimiE COURANT Radiodokter, Wy repareeren AmerihM® en andere merktoestaöflrie^B1 concurr. prijzen. W. IwteB2 straat 39. Donderdag en wB’ dag standplaats Markt. J - Gevraagd voor terstond net Dagmeisje. Te bevragen M. Zwijnenburg, Dorpstr. A Nieuwerkerk a. d. IJssel. Het programma. Naar wij vernemen is het programma voor het bezoek van Koning Leopold III van België op 21, 22 en 23 dezer aan Am sterdam als volgt vastgesteld; een nade re opgaat van de verschillende tijdstip pen der bezoeken en ontvangsten, enz. volgt nog. Maandag Aankomst van Z. K. H. Koning Leo pold III om 3 uur n.m. aan het C.S. Tevoren komen H. M. de Koningin en vermoedelijk ook H K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard per auto op het Paleis te Amsterdam aan, waarna H. M. uitrijdt naar het Centraal Station om den Koning van België te verwel komen. Te 7.30 gala-diner ten Paleize. Te 10 uur n.m. taptoe op den Dam. Dinsdag: Des voormiddags, rijtoer door de stad en ontvangst door het gemeentebestuur ten Stadhuize. Vervolgens vertrek naar Soestdijk en om 3 uur van Soestdijk naar Amersfoort (plechtigheid bij het Belgisch monu ment). Na terugkeer te Amsterdam: bezoek aan het Rijksmuseum. ’s Avonds te 9.30: Galaconcert in het Concertgebouw. Daarna rijtoer langs de illuminatie. Woensdag: Des voormiddags bezoek aan de Fok kerfabrieken in Noord, daarna vertrek naar ’s-Gravenhage. senapsenoon, net vreenmeuuiscuvv»*cw, de opleiding en ontwikkeling vanl Jongere ka„ de .tut werkloozen, de cultureele Werkloozen- wits «P™ zorg, t r c.-bestrlidlng. algemeene ge- I niet idM bleven 1 de cultureele werklozen zorg, T.B.C.-bcstrljdlng, algemeene ge zondheidszorg, om maar enkele te noe men. De interessante tentoonstelling te Rotterdam is gehouden, stond onder, de leiding van Mr. James. x De nieuwe burgemeester van Gouda is niet een politieke figuur. Van huls uit Ned. Hervormd, heeft hij, nadat hij als student en lid van het L.S.C. te Leiden j reeds bestuurslid was der Ned. Chr. Stu- dentenvereeniging, zijn belangstelling later overgedragen op de Chr. Hist. Unie, waarbij hij thans is aangesloten. Mr. James heeft zich nimmer op het politie ke strijdtooneel begeven, waartoe zijn groote werkzaamhêld op velerlei terrein hem ook geen tijd zou hebben gelaten. In de vrije uren waarover hij nog be schikt, geniet hij gaarne wandelend van stads- en natuurschoon, waarvan hij een groot bewonderaar is en van de roeisport, welke hij gaarne beoefent. Gouda’s kerk en Reeuwijk’s Plassengebied zijn hem niet onbekend. Vanaf zijn komst in Rotterdam heeft Mr. James zich bijzonder tot het burge meestersambt aangetrokken gevoeld. De ziekte en het overlijden van zijn eerste vrouw vormden daarvoor echter een be letsel. Na zijn tweede huwelijk met me- De nieuwe burgemeester komt hier on- aer gunstiger verhoudingen dan die wel- er waren toen zijn ambtsvoorganger n Mei 1927 zijn taak aanvaardde. Sinds- zijn deze verhoudingen zoozeer ver- Werd, dat die taak in dat opzicht min- ®er zwaar is geworden. Dat neemt niet *e8 dat de huidige tijd aan de goede ver- uillng van het burgemeesterjfembt zeer n°oge eischen stelt. Te koop een Haard en Gasfornuis. W. Kaptijn, H<» weg E 80, Nieuwerkerk a.d Te koop een goed onderh. Kinderwagen. Te bevr. Ke weg 80, Waddinxveen. De „National Zeitung” te Bazel bericht, dajt Ernst Leonhardt, de leider van den „Volksbujj”, de Zwitsersche Nationaal-So- cialistisclw Arbeiderspartij, tezamen met twee andere leiders van de partij te^ Bazel is gearresteerd. Deze arrestatie is geschied in verband Te koop partij Red. 8 puike Eetaardappelen en id Poters van zware kleigron D. Schuurkamp, Middel» E 6, Moordrecht. Iheeft een flink krachtig burgemeester joodig, die naast kennis en bekwaam heid ook beschikt over de andere kwali- Itelten, die voor het ambt van hoofd der temeente en voorzitter van den Raad [ook noodlg zijn om het contact met de bevolking in haar verschillende geledin gen en in haar verschillende uitingen. tot stand te brengen en in een geest van ^menwerking en vertrouwen te onder- uur v.m. op het isweg. 12 en van 2—4 ZIG, Piersonweg 6, In een persoonlijk onderhoud dat wij Zaterdagmiddag met den nieuwen bur gemeester ten zijnen huize te Rotterdam mochten hebben, hebben wij de overtui ging gekregen dat Mr. James zijn geheel nieuwe taak met groote ambitie zal aan vaarden. De belangrijke functie van chef van de afdeellng Havenbeheer van de gemeente Rotterdam en daarnaast het dagelijksch contact met het hoofd dier gemeente en diens vertegenwoordiging in talrijke aangelegenheden in binnen- en buitenland, welke Mr. James thans vervult, heeft hem vertrouwd gemaakt met veel wat tot de taak des burgemees ters behoort. Daarnaast heeft Mr. James in de jaren van zijn verblijf te Rotter dam voortdurend contact gehouden met het maatschappelijk leven in velerlei vormen dooi’ zitting te nemen in bestu ren van vereenlgingen van verschillen den aard, zoowel op het gebied van han del, nijverheid en scheepvaart als op an der terrein, de zorg voor stads- en land schapschool het vreemdelingenverkeer, p OUDA heeft een nieuwen burgemees- m ter gekregen. Met ingang van 1 December a.s. is Mr. Dr. K. F. O. James, thans chef van de afdeellng Havenbe heer der gemeente Rotterdam en chef •roor de kabinetszaken van den Burge meester dier gemeente, tot Burgemeester ran Gouda benoemd. Twee en een halve maand zijn verloo- pen sinds door het onverwacht overlijden un burgemeester Gaarlandt de burge- meestersvacature ontstond, gedurende welke periods de wethouder van Finan ciën Mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen op zeer te waardeeren wijze het burgemees tersambt heeft waargenomen. Een zeer zware taak is gedurende deze periode den loco-burgemeester óp de schouders gelegd. Na de dagen voorafgaande aan en tijdens de feestweek, welke ter eere van het 40-jarig Regeerlngsjubileum van H. M. de Koningin was georganiseerd, dagen van diepen rouw om het verschel den van burgemeester Gaarlandt eener- zijds en van vreugde over de heugelijke [herdenking van H. M.’s regeerlng ander- [zijds, zijn gevolgd de dagen van grooten ernst en zorg, wijl de oorlogsdreiging door de zeer scherpe internationale ver houdingen zeer gewichtige en ingrijpen- de maatregelen noodzakelijk maakte, die van het hoofd der gemeente in zeer bij zondere mate grooten persoonlijken en verantwoordelijken arbeid elschte. De benoeming van Mr. Dr. James tot burgemeester van Gouda zal voor velen een verrassing zijn. En bij hen, die voor dezen belangrijken post gaarne een be noeming in anderen geest zouden heb ben gezien, ook een teleurstelling. Uit het feit dat de beslissing voor deze be noeming zoo lang op zich heeft laten wachten, mag worden afgeleid dat het aan eenstemmigheid bij de keuze van den te benoemen candidaat moet heb ben ontbroken. Wij spreken gaarne de hoop en de ver- I wachtlng uit dat de thans benoemde functionaris een goed burgemeester voor Gouda zal blijken te zijn. Het is verheugend dat iemand in de volle kracht van het leven, met goede capaciteiten toegerust, tot het burge- Een flinke Jongen ge'™ Dieestersambt hier is geroepen. Gouda A. de Rooy, Boskoop, i landel en Autogarage. Telef. 7, Zijde 116- Slaolie 55 cent per fles Koopmans Bakmeel 2 pakken voor 25 e G. Wientjes - Tiendewq itige collectie, ook •rdeelige, overjarige ’adio-ontvangers. schap van vereenigingen welke betrekking met het buitenland onderhouden en gevaar lijk izyn voor de binnen- en buitenlandsche veiligheid van den staat, strafbaar wordt gesteld, evenals het opwekken van haat tegen bevolkingsgroepen om redenen van ras of godsdienst. Karei Frederik Qtto James, zoon van den lult.-kolonel der artillerie b.d. J. A. G. James, werd geboren te Dordrecht op 15 Juni 1899 en is dus thans 39 jaar oud. Hij studeerde van 1919—1923 in de rechts wetenschappen aan de Rijks-Universi- teit te Leiden en promoveerde in 1925 op een proefschrift over nationaal en in ternationaal publiek recht getiteld „Het Saarbewonerschap”. Na eenigen tijd te hebben gereisd werd Mr. James aangesteld tot ambtenaar bij het Internationaal Intermediair Insti tuut te ’s-Gravenhage. In 1924 volgde zijn aanstelling tot commies ter gemeen- te-secretarie van Rotterdam, afd. Alge meene Zaken, toegevoegd aan d(?n Bur gemeester; later volgden bevorderingen tot hoofdcommies en referendaris; in 1932, met behoud van de meeste tot dusver verrichte werkzaamheden, tot chef van de onder den Burgemeester res- sorteerende secretarie-afdeeling Haven beheer, terwijl hem daarnaast goeddeels de kabinetszaken werden opgedragen. De afdeellng Havenbeheer in Rotterdam behandelt in samenwerking met het Ha venbedrijf der gemeente de haven-poli- tiek, de bedrijfsbegrooting, de aange legenheden der navenretributies, de straf- en belastingverordeningen voor de haven en handelsterreinen, de exploitatie en de personeelszaken van handelsin- richtingen, den haven- en loodsdienst, de dokken en veren, de uitgiften in huur en erfpacht van haven- en industrieter reinen, de propaganda, de aantrekking van industrieën, problemen van haven en wegenaanleg in verband met het Werkfonds enz. Door deze afdeellng kwam Mr. James voortdurend in aan raking met de Kamer van Koophandel van de havenstad en meerdere andere instellingen op dit terrein. In deze func ties was Mr. James gedurende tal van jaren belast met de z.g. burgemeesters- zaken en met zaken de politie en de strafverordeningen betreffende, ook was hij aangewezen als lid-secretaris van de commissie van enquête inzake de politie en secretaris van de commissie voor de strafverordeningen, later ook lid-secre taris van de verkeerscommlssie. Voorts is Mr. James ook ingeschakeldi bij het voeren der’ onderhandelingen en bespre kingen met het Rijk en met derden in zake de tunnel en de brugkwestie te Rot terdam. Ook trad hij o.a. voor den Bur gemeester op als bemiddelaar in het ar beidsconflict bij de Kon. Vereenigde Ta- pijtfabrieken. In 1931 werd Mr. Dr. James benoemd tot plaatsvervangend lid. der Arrondisse ments Rechtbank te Rotterdam, in welke functie hij in de vacantiekamers geregeld zitting heeft. Ook maakte hij meermalen deel uit van commissies van arbitrage. Behalve het contact dat Mr. James uit hoofde zijner gemeentelijke functies had met de consuls van vreemde mogend heden, de militaire autoriteiten, de Bur gerwacht en den Technischen Nood dienst, die in de groote havenstad een plaats van beteekenis Innemen, had hij ook aanraking met tal van diensten, in stellingen en vereenigingen, wier werk zaamheden liggen op maatschappelijk terrein, op sociaal en cultureel gebied, waarvoor hij zeer groote belangstelling heeft. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkringj 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55. elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Ldefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke, regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkoanst van snliede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomeii, teneinde van opname verzekerd te zijn. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prfls Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Moderne Ulsters en Wi jassen voor weinig geld, U in de Kleermakerij va Leeflang, IJssellaan 84. Stoppage-inrichting. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, overal waar de gorging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantooren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. latere 2745. Postrekening 48400. met de actie van de federale politie tegen anti-defnocratische organisaties. Ook te Zürich werden in verband met deze actie arrestaties verricht. Het totaal aantal gearresteerden is niet bekend. Is Blücher door een vrouw verraden? Hy zou Stalin naar het leven hebben gestaan. Uit Warschau wordt aan de „Daily Mail” gemeld: De wraak van een vrouw is de oorzaak, dat Blücher, eens de machtige legeraan voerder in Siberië, naar de Lubianka ge vangenis is vervoerd om daar het lot af te wachten, dat maarschalk Toschatsjefski ten deel is gevallen. De vrouw, die door Blücher terzijde was geschoven, heefti aan Stalin onthuld, dat Blücher een complot tegen hem op touw gezet had. Zooals zoovele andere sovjet-machtheb- berg is Blücher, die thans 50 jaar is, ver scheidene keeren getrouwd en gescheiden. Na zijn benoeming tot opperbevelhebber van het leger in het Verre Oosten werd hij verliefd op een aardig, maar eenvoudig ko zakkenmeisje. Na eenigen tijd trouwde hij haar. Naarmate Blücher’s positie belangrijker werd, kwam hij tot het besluit, dat hij een beter opgevoede echtgenoote moest kiezen. Zyn keus viel op een van zijn typisten, de dochter van een kolonel van het vroegere keizerlijke leger. Blücher scheidde van zijn vrouw en huw de met de typiste. Toen begon de moeilijk heid. De verstooten vrouw besloot wraak te nemen. Toen zij iets van Blücher’s complot vernam, waarschuwde zij de geheime poli tie om Fedko, den assistent-commissaris van defensie, in verhoor te nemen, daar fleze van het complot tegen Stalin afwist. Dit leidde tot de arrestatie van Fedko, die alles verklapte. raau anuerc Stalin gaf Blücher bevel naar Moskou te staatsgevaarlijke actie, waarbij het lidmaat- j komen, terwijl Mechlis, de legercommissa- - -rjg een onderzoek in het Verre Oosten ging instellen. Tevergeefs poogde Blücher’s vrouw hem er van terug te houden naar Moskou te gaan, waar hy thans in de ge vangenis zit opgesloten. ACCOORD 16 DEZER IN WERKING. Havas seint uit Londen dat op 16 No vember het Britsch-Italiaansch accoord in werking zal treden en zal lord Perth, de Britsche ambassadeur te Rome, zijn nieuwe geloofsbrieven aan den Koning van Italië, Keizer van Ethiopië overhandigen. staan op het spel. Tofin ik de portefeuille van financiën aanvaardde, aldus de minis ter, voorzag ik, dat wy zestig milliard1 zou den moeten leenen, als in den toestand geen verandering gebracht werd. Verblind nader den wy den afgrond. Men kent het lot van de Duitsche republiek van Weimar met zyn monetaire martelingen^ Dat zal in Frank rijk niet geschieden, want er zijn beslissin gen genomen. De Regeerlng heeft zich daarby laten leiden doör den trots van het Franschman zijn en het wonen in een vrij land. Vrijheid op economisch gebied hangt samen met vrijheid op politiek gebied. Wy zullen in het kader van de vryheid een nieuw nationaal inkomen scheppen. Wij zullen de moeilijkheden te boven komen, wij zullen het klaarspelen, iZoo eindigde de Mi nister. Bonds-president Baumann kondigt verbod van bepaalde vereenigingen aan. Zaterdag is te Bern in den nationalen raad de actie van de politie tegen het na- tionaal-socialisme besproken. De president van Zwitserland, Baumann, heeft als hoofd van het departement van politie en justitie een uiteenzetting gegeven, waarin hij zeide, dat tot nu toe nog niets is gebleken van in menging in de Zwitsersche zaken door Duit- sche nationaal-socialistische groepen. Wel heeft de politie geconstateerd, dat Zwitsersche nationaal-socialistische groepen uit het buitenland afkomstige denkbeelden aanhangen en dat in sommige gevallen per soonlijke relaties met Duitschland worden onderhouden. Uit de actie van de politie te Zürich is gebleken, dat althans een van'de groepen verdachte betrekkingen onderhield met het buitenland. De president verklaarde niets te willen zeggen over het nationaal-socialisme in Duitschland. Ieder volk is vry zijn eigen regiem te kiezen. Hij is evenwel van mee- ning, dat het nationaal-socialisme in Zwit serland ongewenscht is en hy merkt met voldoening op, dat het algemeen door volk en autoriteiten wordt verworpen. De presi dent verklaarde de anti-democratische bewe ging gevaarlyker te achten, daar in de pers de fundamenteele instellingen van de demo cratie belachelijk worden gemaakt en hij deelde mede, dat de extremistische bladen „Schweizer Volk” en de „Angriff” te Zü rich in be&lag zyn genomen Verder kondigde hij aan, dat de federale raad andere maatregelen zal treffen tegen Gevraagd: flinke Huisnaaister, Br. no. 5386 Bur. v. d. THIA Bloemwerken Keurig en VoJ^,r.at £)e Fransje Regeering heeft een aantal decreten uitgevaardigd, die beteekenen een algeheele ommekeer in de financieele en economische experimenten van de laatste jaren. De voornaamste inhoud der decreten luidt als volgt: Het totale tekort der Fransche staats financiën zal in 1939 met circa fr. 20 mil liard verlaagd worden, oa. door een buiten gewone belasting van 2 op alle inkom sten, verhooging der couponbelasting en verlaging der uitgaven. De goudvoorraad van de Banque de Fran ce zal een herwaardeering ondergaan op de basis van fr. 170 per pond sterling. De vrij komende. boekwinst wordt aangewend tot aflossing der ongedekte voorschotten der Banque de France aan den Staat. De tewerkstelling van nieuwe ambtenaren wordt aan strenge bepalingen onderworpen; 40.000 spoorwegbeambten worden volgend jaar naar het bedrijfsleven overgeheveld. Voor de verhooging der productie wordt de werktijd verlengd o.a. door afschaffing van de „week met de twee Zondagen”. In» een radio-rede welke Minister Rey- naud, de Minister van financiën, Zaterdag avond heeft gehouden, heeft hij er op ge wezen dat Frankrijk sedert acht jaar in de crisis leeft. In die acht jaar is de schade groot geweest. Hoe is de verhouding tus- schen de industrieën van Frankrijk en an dere landen in vergelijking met 1930? Ik moet u tot myn leedwezen zeggen, dat wij achteraan komen. In 1933 produceerde Frankrijk méér gietijzer dan Duitschland; nu brengt het viermaal minder voort. De uitvoer van onze fabrieksproducten is met de helft gedaald. Het spoorwegverkeer is met een derde verminderd. Er zyn 40.000 werkloozen meer dan verleden jaar. Een aandeelhouder van een groote onderneming heeft sedert negen jaar zestig procent van •zij'n kapitaal verloren en de rest bestaat uit franken, die meer dan de helft van hun waarde verloren hebben. Terwijl by ons de activiteit in het bouwbedrijf met de helft gedaald is, is zij in Duitschland de laatste negen jaar met zestig procent gestegen. De ïlransche vloot is van de derde plaats in 1900 teruggevallen tot de vy'fde in 1914 en de achtste op dit oogenblik. Onze schepen zijn evenals onze huizen, oud geworden. Bovendien zijn wij getroffen door de ern stige kwaal der wapening. De drie ministers voor de defensie vragen voor het volgende jaar 25 milliard voor de vervaardiging van wapenen. Deze 25 milliard beteekenen on getwijfeld economische activiteit. Maar voor eiken arbeider in een vliegtuigenfabriek moeten zijn kameraden in geheel Frankrijk werken om hem te voeden en te kleeden. De productie van Frankrijk moet omhoog; wel nu, ze neemt af. GyM zult u er niet over verwonderen, dat het tekort groeit. Dan moet er geleend wor den ep daarmede begint een nieuwe marte ling, want de staat leent altijd tegen hooge jente. Het spreekt vanzelf, dat de kotjrs van vorige uitgiften langzamerhand daalt. De staat schaadt zich zelf en anderen. En Gêvr. een Meisje lagen. Adres: J. v. nanspolder 3, Zevenhui»» SANITAS. lummiwaren, houden, niddelen, VerpletlnP*n' Bezorging aan hui»- ange Tiendeweg 6 hoe*- 0 Tiéndeweg Tel 3636. lok ingang Achter de Ongeveer dertig Belgische journalisten worden ter gelegenheid van het bezoek van den Koning, hier te lande verwacht; te hunnen bchoevjfczijn met medewer king der autoritei®, de noodige rege lingen getroffen. Dit, aldus Reynaud, wat het verleden be treft. Thans de toekomst. Er moet gehan- uur.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 1