Gebr. Bouter Wanneer U zich moe en overwerkt voelt, neem Tonicum Noury TONICUM NOURY Vehkafa een milliard mark boete opgelegd GRATIS Ivordt sas** v. r. £ssolube Jantje EEN HALF PONF m (gOUDSCHE COURANT Maandag 14 November 1938 Tweede blad Metaalwarenfabriek fitriiK-Etili|H vagchriomDlnikkelmetaai flu 14 NOVEMBER 1938 HE OPGEVOERDE STANDARD KWALITEIT WORDTM ÊSSO STANDARD WORDT NU verdubbel Uw energie t, 'Meerrt' BESCHUIT Vaderftfe Langbi Hedenavond Uitverkocht I In pasvorm en kwaliteit! -kw,,r Kwade kans..tl Kleeding AAN DUITSCHE JODEN. Verordeningen van Göring. Inbeslagneming van alle Joodsche eigendommen verwacht. NIEUWE PEELONTGINNING BIJ VENRAY GEOPEND. Minister Romme steekt de eerste spade. De Dame, die zich Bancroft noemde. Voor iodor Winkolbodrijf Nlouwsto modollon torturing BazO«kt ORZe th Voordsallgste prijzen Laigi Biiistrut Broottte tsto klat afwerking |36SO STANDARD jjP den 1«" Juni maakten wij aan alle automobilisten en motorrijders in Nederland bekend, dat als gevolg ^van de kwalitcitsopvoering der normale Standard benzine, de verkoop van een speciale brandstof tegen een hoogeren prijs gestaakt zou worden. De opgevoerde Standard kwaliteit bleven wij tegen normalen prijs verkoopen. De verkoops politiek van de Standard is er over den geheelen wereld immer op gebaseerd geweest om alleen eerste klas producten ten verkoop aan te bieden. De algemeene instemming, ondervonden bij de invoering van de opgevoerde kwaliteit der Standard benzine, hebben wij gemeend te mogen beschouwen als een waardeering voor het streven om immer op de bres te staan voor het toepassen van verbeteringen aan producten, die den automobilisten en den motorrijders ten goede zouden kunnen komen. Hierdoor gesterkt meenen wij thans aan onze opgevoerde kwaliteit Standard benzine den naam Esso te mogen geven. Esso was een naam, die altijd duidde op een product, dat niet alleen het beste was, dat de AMERICAN PETROLEUM COMPANY kon bieden, maar dat het beste was van alle soortgelijke producten. Onze nieuwe Standard kwaliteit bewees in korten tijd den onderscheidingsnaam Esso waard te zijn. Daarom zullen, ingaande 14 November 1938, de Standard pompen den naam Esso dragen. Voor een betere smering van den motor gebr ui te men uitsluitend ée olie uit de serie Esso-producten. ffST-r Onderga de opwekkende en versterkende werking, die lichaam en geest nieuwe krachten schenkt. Ondervind den weldadig kalmeerenden Invloed op Uw zenuwen, die U rustiger en beheerschter maakt- Moe heid en slapte verdwijnen doorTonloum NouryI Eén theelepeltje vóór den maaltijd. BIJ alle-apothekers en drogisten verkrijg baar è>f 1.50 per flacon. Oubb. flacon f 2.25 Niets schenkt zooveel weerstandsver mogen tegen de gejaagdheid en ruste loosheid van dezen tijd als Tonicum Noury. Welk een weldadig kalmeerende werking op het zenuwstelsel, welk eèn rustgevenden Invloed op den geest welk een krachtige versterking voor ^het geheele lichaam 1 Tonicum NouryI Roods spoedig bemerkt don heerlijk opwekkenden middel, hot schenkt invloed van dit buitengewone Uw lichaam kracht en weerstandsvermogen kalmeert de etnmven. Geen beter middel om spoedig weer volkomen fit te wordenI eet zijn beschuit pap nog vlugger, nu hij weet.clat er van die mooie plaatjes zijn ver pakt bij de rollen BIJ AANKOOP VAN f 1.- WINKELWAREN* WAARONDER EEN HALF POND KOFFIE VAN DEZELFDE KWALITEIT BOVENDIEN OP BIJNA ALLE WINKELWAREN 15°/o KORTING GELDIG VAN MAANDAG, 14 NOVEMBER T/M ZATERDAG, 19 NOVEMBER Uitgezonderd Suiker, Margarine. filiaal Ti. GOUDA. Hoogstraat 2 en 6 THALIA THEATER Het succes is overweldigend. ALLE voorstellingen waren BESPROKEN Uil VERKOCHT. DINSDAGAVOND: Plaatskanrten (Stalles) 60 ct. UITVERKOCHT. BESPREEKT TIJDIG UW PLAATSEN. 10 «5 EN MGENIASSEN-. Q50 9 I Hn «norm* UMli„, maatkleeping^U In uw wagen moet u niets wagen autorijden mig geen kansspel zijn: op den weg moet u het zéker weten! HOOFDSTIEG f Een Ghetto bij Berlijn? Joden verwijderd uit het bedrijfsleven. voorzitterschap van generaal-veld- maarschalk Göring, den gevolmachtig de voor het vierjarenplan, is Zaterdag een -«rekijig gehouden, waaraan de rijks ministers dr. Frick, dr. Göbbels, dr. Gürt- ner graaf Krosigk en Funk deelnamen, om cver de dringend noodig geworden oplos sing van het Jodenvraagstuk te beraadsla gen. Len retks zeer ingrijpende maat .eg ei. werd tot c; lossing van de Jodenkwestie --proken cn voor een deel reeds aangeno men. Göring heeft een verordening uitgevaar digd, krachtens welke den Joden van 1 Jan. 1939 af verboden wordt een detailhandel te dieven, verzendhuizen of bestelkantorente hebben of zelfstandig een handwerk uit te ■'enen. Voorts kan ingevolge deze verer ing een Jood van 1 Januari 1939 af geen jjfsleider meer z\jn in den zin van de t tot ordening van den nationalen arbeid nm 1 Januari 1934. Is een Jood in een lei- Hide betrekking in eep handelsonderne ming werkzaam zonder bedrijfsleider te ijjn, dan kan de bedrijfsleider hem met een jüön van zes weken den dienst opzeggen, f'Voorts heeft generaal Göring een ver- aiing uitgevaardigd, krachtens welke de •die schade, welke door de „Verontwaar dig van het volk over het gestook van Internationale Jodendom tegen het nat.- istische Duitschland", op 8, 9 en 10 - ber 1938 aan Joodsche zaken en wo- is aangericht, door de Joodsche ■ars, resp. door de Joodsche handel den, terstond moet worden hersteld, sten van het herstel komen voor re- van den eigenaar der betrokken «che handelszaken, resp. woonhuizen, spraken op verzekeringsuitkeeringen nn Joden van Duitsche nationaliteiten worden ten bate van het Ryk in beslag ge nomen. De verdere ingrijpende maatregelen, dienende om „het Jodendom uit het Duit- gche bedrijfsleveh uit te schakelen en een eind te maken aan toestanden, welke een provocatie vormen", zullen zeer binnenkort In verordeningen en wetten worden vast gelegd. Met name is nog het besluit genomen, om de Duitsche Joden gezamenlijk in den vottn eener geldboete ten bedrage van een mil liard rijksmark te straffen „voor den snoo- den moord te Parijs". Dit bedrag komt vol ledig ten goede aan het Rijk. De gevol machtigde voor het vierjarenplan he-ft reeds een dienovereenkomstige verordening uitgevaardigd. Joden uit schouwburgen en bioscopen geweerd. Zij zullen niet meer worden toe- gelaten. ^Rijksminister dr. Göbbels heeft in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Rijks- cultuurkamer, allen leiders van schouwbur gen, organisatoren van concerten en voor drachten, bioscoopondernemers en onderne mers van cabarets e.d., alsmede organisa toren van dansuityoeringen en van open bare tentoonstellingen' van cultureelen aard verboden, Joodsche personen toe te laten. Op overtreding staan zware straffen voor de organisatoren en in het bij zonde voor de Joden. De verordening treedt onmiddellijk in werking. Dr. Göbbels wijst er in zijn verordening op, dat de nationaal-socialistische staat den Joden sedert tihans meer dan 5 jaar binnen speciale Joodsche organisaties het behartigen van hun eigen cultuurleven heeft mogelijk gemaakt. Daardoor bestaat er geen aanleiding meer den Joden het be zoeken van bedoelde voorstellingen en/ on dernemingen toe te laten. De instelling van Ghetto's. Het aantal b\j de Jodenvervolging in Duitschland gearresteerde mannen en vrou wen wordt door den Berlijnschen correspon dent van de „Daily Telegraph" op 35000 geschat, waarvan alleen te Berlijn 8000. Vele hunner zijn/ naar concentratie-kampen gezonden. De aangekondigde nieuwe wetten tegen de Joden zouden omvatten: le. Volledige in beslagneming van alle Joodsche eigendom men en kapitalen; 2e. Instelling van Ghetto's zooals in de 16e eeuw. Met den bouw van een Ghetto (aparte Jodenwijk) in de omgeving van Berlijn zou men reeds begonnen zijn. De Duitsche Joden werden onlangs ge dwongen eeni nauwkeurige opgaaf te doen van al hun bezittingen. Dit alles zou, na aftrek van de kosten voor noodzakelijk le vensonderhoud, door den staat in beslag worden genomen. Reeds op 3 November had het orgaan „Schwarze Korps" de instelling van Ghet to's geëischt. Het Joodsche Ghetto-stelsel bestond in de Middeleeuwen en werd in 155$ een vaste instelling. De Ghetto's wa ren omringd door mureni en de poorten wa ren des nachts en gedurende kerkelijke feesten gesloten. Joden moesten buiten het Ghetto speciale hoeden of kenteekenem dra gen. Binnen het Ghetto beschikte men over een zekere mate van vrijheid, ^doch de Jo den moesten zeer zware belastingen opbren gen. Hun 'economische activiteit was be perkt. De Ghetto's werden tijdens de vrijheids bewegingen van de 19e eeuw overal afge schaft. Veertienhonderd arrestaties te Mümchen. Meer dan de helft naar e«n concen tratiekamp. Het aar.tal gearresteerde Joden bedraagt te München 1400. Meer dan de helft zijn overgebracht naar het concentratiekamp van Dachau. Arrestatie van Joden te Frankfort a. d. Main. Alle mannen tusschen 18 en 60 Jaar naai' concentratiekamp. Te Frankfort a. d. Main zijn alle mannek lijke Joden tusschen 18 en 60 jaar, die Duitsch onderdaan zijn, door de politie op gespoord en naar een concentratiekamp ge zonden. Ook zijn eenige Joodsche vrouwen, <lie reeds eerder met de politie te maken hebben gehad, in hechtenis genomen. Men meent te weten, dat de Joden zelf hun huisvestings- en onderhoudskosten zul len moeten betalen en dat de Joodsche ge meenschap zal hebben te betalen voor hen, die geen middelen van bestaan hebben, zoo- dat de gearresteerde Joden niet ten laste van de Duitsche belastingbetalers zullen komen. I)e Joden boven de 60 jaar en Joodsche vrouwen en kinderen worden ongemoeid gelaten. Kampen voor buitenlandsche Joden in België. In België, op ongeveer 10 K.M. van de Nederlandsche grens, is, naar de N. R. Ct. verneemt, sinds enkele dagen een soort Belgisch concentratiekamp voor buitenland sche Joden geopend. Bereids zijn er een 200 Joden in ondergebracht, welk aantal tot ongeveer 5000 zal worden uitgebreid. Het kamp is gevestigd in, de gebouwen der voormalige landlooperskolonie te Merx- plas en Wortel, waar in de na-oorlogsche jaren 7000 landloopers waren onderge bracht. Dit aantal is thans teruggebracht tot 1800, welke in een vleugel van het gebou wencomplex zijn ondergebracht. De andere gebouwen zullen nu dienst doen om de uit Duitschland en Oostenrijk gevluchte Joden, die op illegale wijze Bel- I gië zijn binnengekomen of die zonder mid- i delen van bestaan zijn, onder te brengen. Het kamp is georganiseerd door een te Brussel gevestigd Joodsch Comiteit in sa- 1 menwerking met de Belgische regeering. De voeding en huisvesting, welke volkomen gelijk is aan die van de verpleegden der landlooperskolonie, worden betaald door het Joodsch Comiteit, hetgeen op deze wijze voorkomt, dat de gevluchte, op illega le wijze binnengekomen of zonder middelen van bestaan zijnde Joden, als ongewenschte vreemdelingen worden uitgewezen. Het ver blijf in het kamp is in zekeren zin vrijwil lig, aangezien degenen die voor opname in aahmerking komen, voor dé keus worden gesteld zich in het kamp te laten opnemen' of uitgewezen te Worden. De in het kamp opgenomen refugié's (het kamp heet officieel Maison de refugié's) genieten een zekere mate van bewegings vrijheid en voorzien onder toezicht van een viertal beambten van de Landlooperskolo nie zelf in den bewakingsdienst. In het kamp verrichten de refugié's veld arbeid op de uitgestrekte terreinen der ko lonie, terwijl handwerkers, als schoenma kers en kleermakers, eventueel ook timmer lui, in de werkplaatsen der kolonie hun vak kunnen uitoefenen. Zij krijgen daarvoor een klein loon uitbetaald, zoodat zij op den duur een bedrag kunneil sparen, waarmede zij later eventueel iets beginnen kunnen. De leeftijd der refugié's in het kamp va rieert van 18 tot 40 jaar en onder hen vindt men menschen van allerlei rang en stand, terwijl ook het intellectueele element r.iet ontbreekt. Zelfs vindt men onder de kampbewoners een Joodsch medicus uit Vrouwen worden niet in het kamp onder gebracht. Deze verblijven door Particulier Joodsch initiatief elders, doch zij mogen eiken Zondag hun verwanten in het kamp bezoeken. Met het oog op de zekere mate van be- wegingsvrijheid en gezien het feit dat voor- heenoveel verpleegden van de landloopers- kolonie trachtten naar Nederland de vlucht te nemen, zal de Nederlandsche grensbewa king te Strijbeek, Meerseldreef, Grazen en Baarle-Nnssau worden verscherpt, aange- zien de vrees gewettigd is, dat van tijd tot tijd in het kamp Ondergebrachte refugié's zullen trachten op illegale wijze ons land binnen te komen. SINCLAIR OVER DE JODEN VERVOLGING IN DUITSCHLAND. Vluchtelingenprobleem moet thans onverwijld bestudeerd worden. In een .rede te Northampton heeft Archi bald Sinclair, de leider van de liberale op positie in Engeland, over de vervolging der Joden in Duitschland sprekend, gezegd, dat uit deze gebeurtenissen twee lessen moeten worden getrokken en wel ten eerste, dat het noodzakelijk is het vluchtelingenprobleem onverwijld te bestudeeren en de verplichting jegens het wereldjodendom in Palestina ge trouw na te komen, ten tweede dat „aan een regeering welke een dergelijke uitbarsting van barbaarschheid duldt en zelfs aanspoort geen van de primitieve volken van Afrika kan worden toevertrouwd." Van een derge lijke oplossing van het koloniale vraagstuk mag, aldus voegde spreker een aan toe, geen sprake zijn. Zeshonderd arbeiders zullen gedurende vijf jaar werk vinden. Prof. mr. C. P. M. Romme. minister van Sociale Zaken, heeft Zaterdag door het 6teken van de eerste spade op sym bolische wijze de nieuwe peelontginning bij Venray geopend. Zeshonderd arbeiders zullen gedurende ongeveer vijf jaar in deze nieuwe ont ginning werk vinden. Voorloopig echter zijn het er slechts tweehonderd, omdat de werkkampen voor arbeiders van ver afgelegen plaatsen nog gebouwd moeten worden. Het gebied omvat 830 H.A. en sluit aan bij de thans in bewerking zijn- de Sevenumsche peelontginning van 600 H.A., welke evenals het Venraysche plan onder leiding staat van de N.V. GrontmiJ. Zeer vele autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Zij werden welkom geheeten door den burgemeester van Venray, mr. A. H. M. Janssen, die in het vervolg van zijn rede een overzicht gaf van de wordingsge schiedenis van dit ontginningswerk. Hoewel deze ontginning zoo zelde hij zal geschieden in werkverschaf fing bij velen bekend staande als de groote natuurschoonvernieler zal het hier uit te voeren plan, dank zij de on derlinge samenwerking der verschillende Instanties, niet alleen den ontginnings voorstander, doch ook den natuurlief hebber ten volle kunnen bevredigen. Niet alleen immers zal een groot complex woeste gronden, grenzende aan het thans te ontginnen gebied, worden beboscht met naald- en loofhout, waardoor het natuurschoon in dit gedeelte der ge meente ontegenzeggelijk zal worden ver hoogd, doch ook is bij de ontginning van het onderhavige complex zooveel moge lijk rekening gehouden met de bevorde ring van het landschapschoon. Zal de langs de Limburgsch-Brabantsche grens geprojecteerde groenstrook met rijwiel pad dit landschapschoon zeer ten goede komen, niet minder zal zulks worden be vorderd door de ligging en groepeering van het zestigtal te bouwen boerderijen, die schuil zullen gaan ln het groen der omringende beplanting. En wanneer wij dan verder bedenken zoo ging spr. verder dat deze im mense peelvlakte, grootsch door hare eentonigheid en verlatenheid, binnen enkele jaren door den noesten arbeid van den mensch zal herschapen zijn in een wijde uitgestrekte vlakte van vruchtbaar akker- en weideland, dan is het begrij pelijk, dat op dezen vreugdevollen dag naast gevoelens van blijdschap ook ge voelens van dankbaarheid, van groote dankbaarheid, omgaan in ons hart. Vooral bezielen ons op dezen dag ge voelens van grooten dank Jegens den minister van Sociale Zaken, die door het rechten van zijn fiat aan de plan nen, onder toezegging van een subsidie van 100 pet. in de loonen, een zoo spoe dige uitvoering van dit belangrijke werk voor de gemeente heeft mogelijk ge maakt. Opdat nu de herinnering aan dit heug lijk gebeuren voor het verre nageslacht bewaard blijve, is besloten, op de plek, waar zoo straks door den minister de eerste spade zal worden gestoken, een eikenboom te planten Spr. hoopte, dat de minister bereid zou zijn deze planting te verrichten. Deze eik welke ln de toekomst zal genoemd worden „De mi nister Romme eik" zal niet slechts zijn een herinnering aan dit plechtig ge beuren, doch tevens vormen een sym bool van de ontwikkeling en groei van het thans te ontsluiten gebied. Aan het slot van zijn rede heeft spr. een woord van hulde gebracht aan den pionier op ontginningsgebled in Noord- Limburg, wijlen den heer Jan Poels. Monumenten en kerkgebouwen in Zuid-Holland. Provinciale subsidie. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben een voorstel ingediend bij de Provinciale Staten tot het verleenen van subsidie in de kosten van herstel van de volgende gebouwen met oudheidkundige of kunstwaarde: den gemeentetoren te Groot-Ammers, de pastorie der Neder- duitsche Herv. Gemeente te Naaldwijk, den toren der gemeente Giessendam, het perceel Brugstraat 30 te Gorichem en het kerkgebouw der Nederduitsch Herv. Ge meente te Strijen. Belangrijke Nederlandsche bestelling van Engelsche motorrijwielen. Voor een bedrag van een half millioen. De N.V. Handelsmaatschappij R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam heeft aan de Engelsche motorrijwielindustrie een order verstrekt voor een bedrag van circa een half millioen gulden. Deze order is alleen reeds ongeveer anderhalf maal zoo groot als de totale exRort naar Nederland van Engelsche motorrijwielen ln de laatste jaren heeft bedragen. De Nederlandsche gezant te Bern. Benoeming van wacht van mr- E. N. van Kleffens. Naar verluidt, valt binnenkort de be noeming te verwchten van mr. E. N. van Kleffens, thans chef van de afdeeling diplomatieke zaken van het ministerie van buitenlandsche zaken, tot buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Bern, als opvolger van dr. A. Loudon, die kortgeleden tot gezant te Washing ton benoemd is. De heer Van Kleffens is den I7en No- vermber 1894 geboren te Heerenveen, pro moveerde in 1918 te Leiden op de disser tatie „De internationaalrechtelijke be trekkingen tusschen Nederland en Ja- pn". Vn. 1919—1920 was hij verbonden aan het Volkenbondssecretariaat, van 1921 1922 aan hél secretariaat van de directie der Kon. Shell te Londen, om daarna in 1922 over te gaan naar het departement van buitenlandsche zaken, eerst aan de afdedling Juridische en daarna aan de afdeeling dplomateke zaken. Tot opvolgers van mr. Van Kleffens als chef van de afdeelng diplomatieke zaken schijnt bestemd te zijn dr. J. H. v. Roijen, thans gezantschapssecretaris 1ste klasse te Tokio. Het Landgoed Zorgvliet. In de M. v. A inzake de begrooting van het Departement van Financiën lezen wij o.a. dat wat Zorgvliet betreft, in het stadium, waarin deze aangelegen heid thans verkeert, bezwaarlijk nadere mededeellngen kunnen worden gedaan betreffende het stichten van een repre sentatief gebouw op het landgoed Zorg vliet in Den Haag. De Regeering is voornemens binnen kort hieromtrent een beslissing te nemen. Naar wij vernemen zou het plan zijn op Zorgvliet een gebouw te stichten voor groote officieele ontvangsten en congres sen. Ook goedkoop naar Den Haag. Bij het bezoek van den Koning van België. Nu de Koning van België voornemens blijkt te zijn, ook op 23 dezer Den Haag te bezoeken, Lebben de N. S„ naar wij vernemen, besloten, ook voor reizen naar Den Haag, uitbreiding te geven aan de I geldigheid der avondretourkaarten. Be halve dus op 21 en 22 dezer van alle sta tions naar Amsterdam, zullen op 23 No- I vember, de avondretours van een bepaal- den kring om Den Haag, naar deze stad, den geheelen dag geldig zijn. Deze kring omvat de stations, gelegen aan of bin nen de lijnen: Haarlem—Leiden—Woer den—Utrecht—Den Bosch—Eindhoven— Tilburg—Breda—Vlissingen Wist iemand, wat geschieden zal H» ware vrij van ongeval. WttUILLETON. Roman van NORBERT GARAI. Nadruk verboden. De man met de twee gezichten. In den namiddag van denzelfden dag flat Lord Douglas Davis in de bibliotheek van zijn landgoed Nicole hield hem ge- flelschap. De oude Jieer gewaagde ook nu nog met geen woord van de reden, welke hem aanleiding had gegeven Nicole te verzoeken hem naar de bibliotheek te vergezellen Maar toen zij hem verzocht haar levensgeschiedenis te mogen vertel len, knikte hij haar belangstellend toe. Met groote aandacht volgde hij het verhaal en toen zij had uitgesproken, baarde hij nog eenigen tijd nadenkend voor zich uit. Eindelijk zei hijDie dr. tyanhope heeft u met zijn rapport dus eigenlijk in de gevangenis gebracht. Nicole zweeg. Zij sprak niet graag over 8tanhope. Zij haatte hem. Hij had haar bestolep, moreel bestolen, want hij Eim haar de eenige verontschuldi- welke zij voor zichzelf had, de ver huldiging, dat zij haar misstap be- fcan had uit liefde voor Berry Moedig zij de ontzettende gevangenisstraf gedragen hebben, ongevoelig voor al het afschuwelijke, dat zij daar had moeten beleven, wanneer haar tenminste de troost was gebleven, dat zij terwille van haar liefde moest lijden. Maar dr. Stan hope had immers beweerd, dat het niet liefde was geweest, die haar in de gevan genis had gedreven, maar levenshonger! Levenshonger... een woord, dat niets zei, maar nochtans over haar lot besliste. Ik heb in de gevangenis zooveel doorgemaakt, zelde zij. in pijnlijke her inneringen verdiept, dat ik de menschen niet benijd, op wie de verantwoording rust over anderen recht te moeten spre ken. De motleven, die iemand tot mis daad kunnen drijven, zijn zoo verschil lend, zoo tragisch en vaak ook zoo ver geeflijk, dat men zich afvraagt waarom menschen, wier schuld werkelijk niet zoo heel groot was, te gronde moesten wor den gericht. Vele mijner medegevange nen hadden gestolen en bedrogen, maar bij de meesten was het de nood, die haar daartoe gedreven had. Ik heb in die kooi, heel wat leed gezien. Lord. Douglas, en niet mijn eigen leed alleen, maar ook dat van anderen heeft mij te denken gegeven. En daarom haat ik dr. Stan hope, die het waagt met één woord met een mensch af te rekenen. Lord Douglas troostte haar met de ver zekering. dat zij ook deze tragisevhe epi sode van haar leven spoedig vergeten zou zijn. Handig gaf hij daarna het ge- sprek een andere wending. Hij vertelde haar. hoe verbaasd hij geweest was. toen eenige dagen geleden geheel onverwachts Savage'» secretaris, mr. Hayneg, was ver schenen om hem mede te deelen, dat Mr. Savages bereid was de op het land goed rustende hypotheek over te nemen, zij het dan onder één voorwaarde: dat hij, Lord Douglas, bereid was Nicole Ir vine, dezelfde, die ongeveer een jaar ge leden zijn zoon Berry in zoo'n moeilijk parket had gebracht, te adopteeren... Ik kan je wel zeggen, m'n lieve kind, vervolgde de oude heer glimlachend dat ik me, zoo lang ik kon, tegen deze eisch verzet heb. Je moet me goed be grijpen. M'n familieleden hebben je zoo heel anders geschilderd dan je in wer kelijkheid bent, maar ik moet je eerlijk bekennen, toen ik vanmorgen onder de betreffende acte mijn handteekening plaatste, deed ik dat geenszins met tegen zin. Toen ik Je leerde kennen, was ik aangenaam getroffen door den indruk, dien je op mij maakte. Neen, neen, m'n lieve kind. het ligt niet in m'n bedoeling je een complimentje te maken. Maar één vraag moet Je me toch nog beantwoor den. oprecht beantwoorden, wat ik Je verzoeken mag: hoe is je verhouding tot Savages? Nicole keek den ouden heer vrijmoe dig ln het gelaat. Hij is als een vader voor me. antwoordde zij zonder aarze len. En als Mr. Savages er niet geweest was. dan zou ook voor mij het leven geen waarde meer hebben gehad. En daarom verlangde hij, dat je mijn dochter zou worden? Mr. Savages wilde slechts, dat lk de zuster van uw zoon zou worden. Ik ver zoek u over hetgeen lk u nu zal zeggen, geen woord met Berry te spreken. Het is mijn taak uw zoon van Mrs. Savages verwijderd te houden. Ik moet over hen waken en er voor zorgen, dat zij elkaar niet meer ontmoeten. De oude heer staarde haar verbluft aan. Even bleef het stil. Toen was het, alsof hij zich verontrust voelde door een plotseling opkomende gedachte, welke hij ook onmiddellijk, zij het ook eenigs- zins aarzelend onder woorden bracht: Maar... als Berry aan het samenzijn met jou nu zoo gewend raakt, dan. zie je, ik heb altijd zoo gehoopt, dat Berry een rijke vrouw zou trouwen. Doch Nicole stelde hem gerust. Lord Douglas, antwoordde zij op ernstige toon, ik geef u mijn woord, dat ik voor uw zoon Berry nooit meer zal zijn dan een zuster. Tot haar vreugde constateerde zij, dat hij haar volkomen scheen te vertrouwen, want een enkele belofte van haar, die toch uit de gevangenis kwam, was vol doende om hem geheel gerust te stellen. Ja, de oude heer begon zich zelfs plotse ling voor het plan van Savages te inte resseeren. Het feit, dat Berry nu onder een soort bewaking zou staan, vond hij bepaald amusant. Mischlen was Nicole als Berry's zuster wel ln staat een gun- stigen invloed uit te oefenen op den jon gen. wiens eenige bezigheid bestond in uitgaan en geld uitgeven. En, zoo kwam het. dat Nicole, behalve de taak, die haar door Savages op de schouders was gelegd, nog een tweede opdracht köfeg van Lord Douglas. Nicole, doe Je best om van Bercy een bruikbaar mensch te maken, zei hij fijn tjes; ik beloof Je, dat je daarbij in alle opzichten op mijn steun zult kunnen re kenen. De overeenkomst werd gesloten. Vroolijk en tevreden strompelde daar na de oude heer aan Nicole's zijde weer naar de hall terug, waar de burgemees- ter, de geestelijke en eenige ambtenaren, j die bij de adoptie als getuigen waren op getreden, nog steeds bijeen zaten Lord Douglas beweerde weliswaar, dat hij zich spoedig voor zijn dagelijksche siësta zou terugtrekken, maar de tijd verstreek zonder dat hij aanstalten maakte het gezelschap te verlaten. Hij verheugde zich zichtbaar over Nicole, die temidden van deze, haar goed gezinde menschen, een ongedwongenheid en een j opgewektheid ten toon spreidde, die den ouden heer bepaald goed deden Tegen, vier uur verscheen Berry, die bij kennissen in de omgeving een bezoek had gebracht. Hij bleek een telegram voor Nicole, dat hij onderweg van den besteller had overgenomen, bij zich te hebben. Het was afkomstig van Savages, die haar verzocht hem om 6 uur aan het station te verwachten. Nicole was zeer verbaasd over dit be richt. Waarom kwam Savages naar Dun dee? Beteekende dat. dat er iets bijzon ders gebeurd was of vreesde hij, dat in Schotland niet alles naar wensch ver liep. (Wordt vervolgd). 4

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 3