No. 19889 BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak. g ir REMIE- 2/c regei- chijnen Mbt Koningin Wilhelmina aan zijn zijde heeft Konlng Leopold gisteren zijn intocht in de residentie gedaan. Om even na 4 uur hield, onder daverend ge juich der vele duizenden toeschouwers, de Koninklijke auto stil voor het pavil joen „Het Wachtje” nabij de Boschbrug, en kreeg burgemeester, mr. S. J. R. de Monchy gelegenheid zijn opwachting te maken. Na alle leden van het dagelijksch bestuur der gemeente aan de Hooge be- wekers te hebben voorgesteld, zelde hij: KONING LEOPOLD IN DE RESIDENTIE. Geestdriftige verwelkoming. De Koning bezoekt de Belgische Legatie. Britsche ministers te Parijs. Donderdag 24 November 1938 77e Jaargang HAASTREC HT. MOORDRECHT, LIO D, TELEFOON 831S- Boete van één milliard moet in 4 termijnen worden voldaan. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK. HAASTRECHT. MOORDRECHT, MOERCAPELLE. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. L—----- ---- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Overeenstemming met België. Ldl er van Even voor elf uur arriveerde de Ko- af- lalagc-Reclama arrestaties plaats vonden. De arrestanten maakt de Yorkshire Post zich tot echo van Begroetingsrede van den Burgemeester. jegens de Britsche gasten te hebben geuit, doch slechts te hebben geprotesteerd tegen den ordedienst, welke hun belette hun trein, op tyd te bereiken. Een groot aantal gasten bleef nog ge- luimen tijd bijeen. De Yorkshire Post is van meening, dat het bezoek der Engelsche ministers aan Parijs van aanzienlijke beteekenis is. Het blad verklaart te hopen, dat de ministers, na te hebben geconstateerd, dat een aan zienlijke wijziging is gekomen op het vaste land van Europa sedert de besprekingen te München, de maatregelen zullen bestudee- ren, welke genomen zullen moeten worden op het gebied der landsverdediging, met het oog op den nieuwen toestand, zooals deze voor Frankrijk en Engeland is ontstaan. derhield. Na eenigen tijd zag men Prins Bern- Ten aanzien van het Spaansche vraagstuk hard temidden der gasten, nu eens met - geruchten, volgens welke een compromis zou kunnen tot stand komen. „De niet-in- mengingscomimissie zou ieder staatslid de vrijheid kunnen laten, indien deze zulks wenscht, oorlogsrechten toe te kennen.” Incidentje op Boulevard Denain. Met tien minuten vertraging reed de trein, waarmede de Britsche ministers gis teren naar Parys zijn gekomen te 17.50 uur het Gare du Nord binnen. Als eerste steeg minister-president Chamberlain uit. Hy was in het zwart gekleed en had zy”n traditio- neele parapluie onder den arm. Na hem volgde zijn echtgenoote en vervolgens lord Halifax en zyn echtgenoote, waarna de ove rige leden van het Britsche gezelschap den trein verlieten. Minister-president Dai ad ie r en minister i Bonnet begroetten de beide Britsche staats lieden en schudden hen hartelyk de hand. Vervolgens sprak minister-president Cham berlain enkele woorden voor de microfoon. Te kwart over zes zyn de Britsche minis ters met hun gezelschap bij de Britsche am- het station naar de ambassade, hebben zoo wel minister-president Chamberlain als mi nister lord Halifax hun voldoening uitge sproken over de hartelyke ontvangst. De politieke besprekingen zullen heden- ochtend tien uur dene personen en bewoog zich gerulmen tijd ondergasten. j Even na tienen gingen de deuren open en traden Koningin Wilhelmina met aan Onmiddellyk vóór de aahkomst van de Engelsche ministers te Parys, is de offi- cieele aankondiging geschied van een Fransch-Duitsche verklaring. Men ziet daar in een onpleizierige verrassing voor de Brit sche staatslieden, want de stemming in 'En geland is op het oogenblik allesbehalve pro- Duitsch. Engeland zou zeker een accoord tusschen Frankryk en Italië met grooter vreugde begroet hebben. Het Fransche volk staat sceptisch tegen over de nieuwbakken „verklaring”, welke de veirbintenis tot raadpleging, in geval van een conflict, zal behelzen „onder reserve der byzondere betrekkingen met derde mo gendheden”. Men acht in Frankryk de waar de van dergelyke documenten betrekkelyk. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt er, ten aanzien van de Fransche mededee- lingen over de „verklaring", aan herinnerd, dat Hitler reeds meer dan eens heeft ver- De Fransch-Duitsche verklaring. Berlijn voldaan, Parijs secptisCh, en Londen7 ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantooren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. [nterc 2745. Postrekening 48400. Verging Engelsch vliegtuig met niet vijf personen bij oirze kust? iLjjk van piloot herkend. Men heeft thans zekerheid, dat het op 3 November j.l. op het Egmondsche stand gevonden lijk is van den vlieger F. D. Ha milton uit Suffolk, in dienst van de Royal Air Force. Zyn vliegtuig werd eenige maan den geleden vermist en nooit heeft men er eenig spoor van kunnen ontdekken. Behalve Hamilton bevonden zich nog vier personen in het vliegtuig. Men vermoedt, dat dit vliegtuig vlak bij de Nederlandsche kust Sire. I De burgerij van 's-Gravenhage is ten forste verheugd Uwe Majesteit in haar midden te mogen begroeten als gast van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Ko ningin, wier residentie deze gemeente het voorrecht heeft te zijn. Ik beschouw het als een hooge eer aan deze gevoelens van blijdschap en toegenegenheid, die tot Uwe Majesteit uitgaan, uiting te mo gen geven en Uwe Majesteit namens het gemeentebestuur eerbiediglijk van gan- scher harte welkom te heeten in ’s-Gra venhage. Göbbels instrueert propagandisten. Dr. Göbbels heeft gisteravond in de Kroll Opera een rede gehouden, welke werd aan gehoord door 2000 propagandisten uit Ber lijn. Göbbels besprak het Joodsche vraagstuk en de debatten hierover in het Britsche La gerhuis. Hy zeide, dat men in Engeland, wanneer men vriendschap wil sluiten met het Duitsche volk, deze niet afhankelijk moet maken van binnenlandsche toestanden in Duitschland. De Duitsche natie laat zich thans geen inmenging en voogdij meer welgevallen. Het optreden van de Joden in Duitschland zelf dwingt tot een ingrijpende en snelle oplos sing en men zal niet loslaten. De nationaal- socialisten wenschen niet ieder oogenblik in Berljjn ingeslagen ruiten te zien, hetgeen alleen voortkomt uit het feit, dat deze rui ten hooren by” Joodsche winkels. Vervolgens verzette hy zich krachtig te gen de voorstelling van een zekere buiten- landsche pers, dat er ook geplunderd is tij dens de „spontane protestactie tegen de Joden”. Ten aanzien van het voorbeeld dat by een Joodsche juwelierszaak in „Unter den Linden” te Berlijn geplunderd zou zyn, zeide dr. Göbbels, dat de Joodsche compag non van den eigenaair gebruik heeft ge maakt van de actie om juweelen te stelen en later te beweren, dat zij by de actie ge plunderd waren. Tenslotte besprak minister Göbbels den woningbouw te Berlyn. Het plan dat Berlyn een nieuw aanzien moet geven loopt tot 1950; Tot dan toe zullen 30.000 a 35.000 woningen per jaar worden gebouwd om een einde te maken aan den woningnood. Spoorbrug stort in bij passeeren van trein. L Twee wagons vallen in (rivier bij Udine. Tengevolge van de was der rivieren is naby Udine in Italië een spoorbrug inge stort, terwijl een personentrein passeerde. Twee wagons zyn in de rivier gestort. Tot nu toe zyn drie lijken geborgen; vijf tien personen zyn gewond. Men vreest even wel, dat in de wagons, welke onder water liggen, nog meer slachtoffers liggen. Piloot die Chamberlain naar München vloog verongelukt. Kapitein Robinson, die in September j.l. het vliegtuig heeft bestuurd waarmede mi nister-president Chamberlain naar Mün chen is gevlogen, is gisteren bij een vlieg tuigongeluk by Bristol om het leven ge- 5 ct. ’/2 pond oHee's N SDADELS BUK EN GLAS 'EN NOTEN UITMANDEN. :oncurreerende prü«n ithandel ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55. elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den pry's. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van sohede Boek handelaren. Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde» prijs Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Aankomst bij het paleis. Bij het paleis wachtte een dichte men- schenmassa in spanning op de komst van Koning Leopold. De klok voor het paleis wijst reeds over vier en de stadslampen, alsmede de oranjeballons in den boom voor het pa leis zijn reeds ontstoken. Dan klinken commando’s, ten teeken, dat de Konink lijke stoet het paleis nadert. De Koninklijke militaire kapel zet de „Brabanyonne” in, de beide standaarden worden op het paleis geheschen en onder enthousiaste toejuichingen van het pu bliek inspecteert Koning Leopold steeds lalueerend, de eerewacht, welke tegen de beide colonnades is opgesteld. Daarna begeven de Vorsten zich In het paleis en terwijl de auto’s met het gevolg voor rijden, gaan de groote balcondeuren open, waarna Koning Leopold en Konin gin Wilhelmina op het balcon verschij- nen, om nogmaals de toejuichingen van het publiek in ontvangst te nemen. Op- nieuw speelt de Koninklijke militaire kapel de „Brabanconne". Bezoek aan den gezant. Korter dan aanvankelijk de bedoeling was blijft Koning Leopold in het paleis; om vijf minuten over half vijf komt hij weder naar bulten om in een dichte auto plaats te nemen, welke hem naar den Belgischen gezant zal brengen. De Ko ning is thans zonder jas. Het militaire escorte, bestaande uit twee motorrijders, rijdt naast de auto en zeer langzaam veerdwijnt de stoet in de richting van de Zeestraat. Ook nu jui chen allen den Vorst hartelijk toe. Onmlddellijk na zijn aankomst in het -v “.ajvoucu wcru uuur ut auw uv- •eield door Baron Herry, minister Spaak en vlce-admlraal Vos, die bij den Koning de auto stapte. Onder luid gejuich wenkte de wagen om het gazon en iwó even later in snelle vaart denzelfden weg aaar het paleis in het Noordeinde terug. Galamaaltijd in het gebouw der Belgische Legatie. Aan den gala-feestmaaltljd in het ge- der Belgische Legatie hebben 64 «jsonen deelgenomen Behalve H. M. de Koningin J^Jhg Leopold, Prinses Juliana en Prins ^“bard, waren aanwezig de Belgische Zy bedraagt in |totaal 20 yan |he< Joodsche vermogen. Buitenlandsche Joden vrijgesteld. Het „Reichsgesetzblatt” publiceert een door den ryksminister van financiën onder- teekende uitvoeringsverordening inzake de aan de Joden opgelegde boete. Volgens deze verordening wordt de cyjis van één milliard mark als heffing van het vermogen van de Joden die Duitsch onder daan zyn en van de Joden die statenloos zyn, geïnd. Verplicht tot de heffing by te dragen, is iedere Jood die volgens de verordening in zake de aanmelding van het vermogen van Joden van 26 April 1938 zyn geheele bin nen -en buitenlandsche vermogen moest aanmelden en schatten. Joden die buitenlandsch onderdaan zyn, vallen niet onder de verplichting tot beta ling aan de heffing. De heffing wordt niet toegepast wanneer de totale waarde van het vermogen na af trek van de verplichtingen een bedrag van 5000 R.M. niet te boven gaat. De heffing bedraagt in totaal 20 van het vermogen en moet in 4 termijnen wor den betaald. Betalingen op grond van verzekerings- aanspraken van Joden, die Duitsch onder daan zyn en van statenlooze Joden (ver ordening tot herstel van het straabeeld by Joodsche zaken van 12 November 1968) moeten onverwijld bij het betrokken belas tingkantoor geschieden. Met deze betalingen wordt rekening ge houden by de heffing van den Jood die recht heeft op de verzekering. Verzekerings- sommen ,die het bedrag van de heffing van 20 van den betrokkene te boven gaan, vervallen aan den staat. begonnen. Op de boulevard 1 Denain ontstond by het voorbyryden van de I Britsche gasten een tumult, waarbij enkele arrestaties plaats vonden. De arrestanten --- - - - verklaarden later geen vijanddijke kreten «aard, dat tusschen belde mogendheden ix geen twistpunten meer bestaan, welke een hindernis zouden kunnen beteekenen voor de vredespolitiek. Bloemengroet uit Indië voor Koning Leopold. Gistermorgen om 10 uur heeft een vaardiging van zes jongelui uit de jeugdaf deling van de Indische Club te Amster dam aan Koning Leopold een bloemengroet uit Indië aangeboden. Het waren orchi deeën, aangekomen per vliegtuig van de K.LjM. De delegatie bestond uit Mej. M. Ch. Nauta, die de bloemen overhandigde, den heer W. Riphagen, die daarby ene oorkonde aanbood, alsmede uit Mej. C. R. Nauta, Mej. T. Riphagen, Mej. A. Jantzen en den heer H. de Jong. De jongelui werden door Koning Leopold, in tegenwoordigheid van Koningin Wilhel mina, in de Mozeszaal ontvangen. Koning Leopold verklaarde diep getrof fen te zyn door deze bloemenhulde uit In- sulinde en ook de Koningin voegde daar eenige vriendelyke woorden aan toe. Daarna werden de jongelui op koffie en gebak onthaald. legatie, hij werd opgewacht door Prins Bernhard. Hartelijke woorden van den Bel gischen Vorst over Nederland. Bij de ontvangst op het Belgische ge zantschap zijn, zoo verifemen wij, o.m. ook eenige in Nederland gevestigde en werkzame correspondenten van Belgische bladen aan Koning Leopold III voorge^- steld. Van een hunner vernemen wij, dat de Koning in het, uit den aard der zaak korte onderhoud, dat op de voorstelling volgde, uitdrukking gaf aan zijn diepe ontroering over de Hem hier te lande ten deel gevallen ontvangst. De Vorst voegde hieraan nog toe, dat hij altijd gaarne in Nederland komt en dat hij houdt van Nederland en van het Neder landsche volk. spoedig zou vertrekken. De hof auto reed ^°or. de motoragenten sloegen hun mo toren aan en inderdaad opende zich even [ater de deur van het gezantschapsge- °ouw en werd de Koning in de vestibule zichtbaar. Zijne Majesteit werd naar de auto be- stelijke personen minzaam naar beide deze, dan weer met gene pratend. Om ruim kwart vöor elven vertrok de Koningin met de Prinses en den Prins. Onder de tonen van het Wilhelmus, dat het orkest, dat op de galerij rond de hall was opgesteld, ten gehoore bracht, ver liet de Koningin, begeleid door Koning minister van buitenlandsche zaken, de heer Spaak, de Belgische gezant, J. baron Leopold, het gezantschapsgebouw. Bij de Herry en echtgenoote, het gevolg van de vestibule nam de Koningin afscheid Koningin, bestaande uit graaf Dumon- i ceau, opperceremoniemeestor, .mevrouw H. Snouck Hurgronje geb. jkvr. van Tets, I dame du Palais, lult, ter zee le klas jhr. E. J. van Holthe, adjudant, ,het gevolg van Prinses Juliana en Prins Bemhard, bestaande uit E. H. Juckema van Bur- mania baron Rengers van Warmenhui zen, dienstdoend grootmeester, jkvr. A. M. de Brauw, hofdame en kapitein J. K H. de Roo van Alderwerelt, adjudant. Voorts zaten aan vicc-admiraal A. Vos, de gep. generaal-majoor der artillerie van het K.N.I.L. J. H. Wesseling, kamer heer Ph. J. graaf van Zuylen van Nije- velt en de ordonnans-officier van de Ko ningin, ie luit, der artillerie, jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst, allen toe gevoegd aan Koning Leopold. Het gevolg van den Koning bestond uit opperka- 1 merheer graaf Cornet de Ways Ruart en luit.-generaal Tilkens. Tot de genoodigden behoorden de mi- i nister-president, dr. H. Colijn, de minis- ter van buitenlandsche zaken, mr. J. A. N. Patijn, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos v. Steen- wijk, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schalk, de president van het Noordeinde. Te 12 uur kwam ook Ko- den Hoogen Raad, Jhr. mr. R. Feith, de ning Leopold terug van de Belgische president van de Alg. Rekenkamer R. I - Zuyderhoff, de vice-president van den R^ad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de minister van Staat Jhr. mr. H. A. van Karnebeek, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol- land, de Nederlandsche gezant te Brussel, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, de oud-minister van buitenland sche zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag, dr. W. de Vlugt en mr. S. J. R. de Monchy. Vele gasten waren vergezeld van hun dames. Het menu luidae als volgt: Fumet de Tortue au Xérès,, Truites saumonées de la Lesse la Bristol Selle de Chevreuil Saint-Hubert, Coeurs d’Artichauts Prlncesse, Parfait -de foie gras de Strasbourg, Délices Vatel, Chester-Cakes, Fruits, Desserts. De maaltijd duurde tot ongeveer half tien. De soirée. Tegen half tien was het» in het anders zoo stille Zorgvliet een ongekende druk te. Reeds op de Laan van Meerdervoort bij het Métropole Palace begonnen de politiemaatregelen om de stroom van gasten, welke zich tegen dat uur naar de Belgische legatie zou begeven, te verwer ken, en het verkeer te regelen. In de Johan de Wittlaan moesten alle auto’s gezantschapsgebouw begaf Koning Leo- POld zich naar de salon, waar Baron i Herry aan zijn zijde plaats nam en ver- 1 vulden zlch langzamerhand met een I ae* de Belgische consuls in Nederland, ----tc c- ultgclcccr. ceharc van Daarna werden ongeveer J00 leden van TOraaMtaanden"üit'dën 'lande Een ieder wachtte in spanning het ver- Internationale problemen besproken aan noenmaal ten Paleize te Amsterdam. Volledig begrip voor eikaars standpunt. De Regeeringsperslienst meldt: Gisteren hebben ten paleize te Am sterdam aan het noenmaal van Hunne Majesteiten mede aangezeten de voor zitter van den Nederlandschen raad van ministers, de Nederlandsche en de Belgische ministers van Buiten landsche Zaken en de wederzij dsche gezanten. Aldus was de gelegenheid bjj uitstek geschikt voor de bespre king van een aantal internationale problemen, waarby zoowel Nederland als België geïnteresseerd zijn, I Gemeld wordt, dat in den loop der bespreking bleek van volledig begrip voor elkanders standpunt, en, in ruime mate, van overeenstemmend 1 van gezind- j heid werd vastgesteld wat betreft parkeeren en weldra stond hier een on afzienbare rij. De fraaiefcalons van het legatiegebouw vulden J x groote en uitgelezen schare van de meest gH.» vooraanstaanden uit den ItuMië. I ae Belgische kolonie in Nederland aan j in snunnimr het vnr 1 bassade aangekomen. Tydens den rit van den Koning voorgesteld. De Koning gaf I Een ieder w»chtte in spanning het ver- -- 8 wuxtjuöuciu. xvo MS schijnen der Vorstelijke personen. Ter- I wijl de gasten de salons reeds vulden, werd in een der salons ’de koffie geser veerd. Omstreeks kwart voor tien kwam Prins Bernhard uit de eetzaal in de hall. Z. K. H. onderhield zich met verschel- hun allen een hand. Deze receptie duur de ongeveer een half uur. Vertrek van de legatie. Ruim drie kwartier bleef Koning Leo pold ten huize van den Belgischen ge kant. Om even over half zes kon men I van bulten af waarnemen, dat de Koning H%ar rechterzijde Koning Leopold bin- 1 nen. Terwijl de aanwezigen zich in twee I dichte rijen opstelden, schreden de Vor kanten groeiend, door de ineenloopende zalen. I De Koningin en Koning Leopold, bij 'reed wIe zIch‘ Prinses Juliana en Prins Bernhard voegden, begaven zich naar een der salons, waar buffetten waren j aangericht. Daar werden tal van perso nen ontboden om aan den Koning te worden voorgesteld. Tot de eersten, die daartoe geroepen werden, oehoorde oud- Gouverneur-Generaal De Graeff, met i wien de Koning zich gerulmen tijd on- M. de Koningin en Z. M. van barones Herry en dankte haar voor de hartelijke ontvangst. De Koning ging tot aan de auto der Koningin en bleef toen voor het bordes van het gezantschap staan, totdat Hare Majesteit en Prinses Juliana met Prins Bernhard vertrokken waren. Daarna keerde Zijne Majesteit in het gezant schap terug. Nog tal van personen werden vervol gens aan den Koning voorgesteld. Het was reeds over half twaalf toen de Koning, die zich met verschillende Nederlandsche autoriteiten lang had on derhouden, zich gereed maakte om te vertrekken. De Koning nam hartelijk af- j scheid van barones Herry en van den gezant, drukte nog enkele personen de i hand en terwijl de muziek nu de Bra- i bamjonne speelde, verliet Zijne Majes- maie’ van1..1°yePr’ teit met den vice-admlraai Vos het lega- nizicht, terwijl gelykheia tiegebouw. heid werd vastgesteld vraagstukken van. internationale or- - ganisatie, handel en verkeer. Terug op het Paleis Noordeinde. I Even voor elf uur arriveerde de Ko ninklijk familie weer in het Paleis in

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 1