wSm Op jacht naar de parasieten der flora Gezond haar verhoogt het uiterlijk schoon Nieuwe Uitgaven. FILMNIEUWS. SMAKELIJK ETEN RECEPTEN. Zal de blauwe ichrysant nog tens bloeien Zeldzame bloemen hebben den mensch altijd in verrukking gebracht. Reeds de oude Romeinen gaven som men gelds uit voor exotische planter, een hartstocht, dien zy overgenomen hadden van de Oosterlingen. De hoog- mogenden van Azië lieten zich betoo- veren door den zachten geur, door de uitgesproken kleuren, door de sierlijk gevormde kelken. Maar nimmer heeft men het mysterie van bloemen als or chideeën kunnen doorgronden. Daar door hebben w\j nog altijd een even groote interesse voor deze soort bloepi. Want ook tegenwoordig worden voor orchideeën nog groote sommen betaald. De prijs hangt af van de zeldzaamheid en het stadium van be zetenheid, waarin de verzamelaar verkeert! Er zijn soort^p, die met een rijksdaalder betaald zijn, maar ook, die met enkele duizenden guldens goedkoop" gekocht zijn. Wanneer men hoort, van de verschrikkelijke avonturen, die orchideeënjagers heb- ben beleefd, dan zijn leeuwenjachten en poolexpedities daarbij vergeleken ongevaarlijke ondernemingen. De bloemenliefhebber kent de or chidee als een zacht violette lavendel- kleurige bloem, de Cattleyea, een bas taard, die voor den handel gekweekt wordt. In werkelijkheid is het slechts één uit de duizenden orchideeën- soorten, die thans bekend zijn. Onder de exotische soorten treft men exem plaren aan, die doen denken aan het voorkomen van een duif, van andere zou men zweren, dat het vlinders zijn met trillende vleugels. Daar is, om een voorbeeld te noemen, de Miltonia, waarvan de binnenste bloembladen doen denken aan een vleermuis. Er bestaan bloedroode en tijgerachtig ge- teekende orchideeën, maar ook kel ken, die smetteloos wit zijn als een bruidskleed. Overeenkomst met plant- en diervormen! Eigenaardig is, dat deze bloemen zooveel overeenkomst vertoonen met andere verschijningsvormen uit de planten- en ook wel uit de dierenwe reld. Men hteft getracht deze gelijke nis te verklaren door mimicry, dat wil zeggen: aanpassing aan vorm en kleur der omgeving, hetgeen dikwijls* geschiedt uit zelfbescherming. In het geheel zijn meer dan 6000 soorten bekend, waarvan ongeveer 1000 in Europa voorkomen. Men on derscheidt twee groepen, namelijk de soorten die groeien in de aarde en op boomen. De laatste vormen luchtwor tels en worden in Europa niet aange troffen; zij gedijen slechts in de tro pische zon. Den laatsten tijd kan men weer een opbloei van de orchideeëncultuur waarnemen. België, Frankrijk en Duitschland leggen zich'daarop voor al toe. Daar het moeilijk is orchideeën te kweeken uit zaden, importeert men doorgaans jonge planten. Wij merkten reeds op, dat het „ja gen" op orchideeën behoort tot de ge vaarlijkste en avontuurlijkste beroe pen ter wereld. De menschelijke of fers liggen begraven in Panama, in Madagascar, in Ecuador, in Brazilië en aan de Orinoco. De namen van de pioniers dér orchideeëngeschiedenis, die terwille van de bloemen hun leven hebben gelaten, worden door de ver zamelaars en liefhebbers met achting genoemd. Overal stooten deze mannen op gevaren: malaria, vijandig gezinde inboorlingen, roofdieren, slangen. En niet in de laatste plaats wordt hun arbeid verzwaard door het feit, dat de orchideeën dikwijls groeien op de toppen der boomen. Dat beteekent dan zelf naar boven te klauteren, ter wijl het absoluut niet denkbeeldig is, dat zich slangen in het gebladerte verscholen houden, of het leven van een inboorling en wat belangrijker is, de zeldzame orchidee op het spel te zetten! Een enkele maal is de jager genoodzaakt een tak, waarop zich de begeerde plant bevindt, omlaag te ha len. Geen wonder derhalve dat orchi deeën duur zijn! En ook dan nog, wanneer de plan ten het goed en wel tot het schip heb ben gebracht, waarmee de overtocht gemaakt zal worden, wordt de zeereis haar dikwijls noodlottig. Van een ver zending, die onlangs plaats vona van 27.000 orchideeën uit Amerika, kwa men slechts... twee behouden aan. Van een andere zending, die bestond uit 1000 zeldzame exemplaren, af komstig van de Pihilippijnen, bleef niets over. Het spreekt vanzelf, dat de enkele planten, die hier in Europa verhandeld worden, tevens den prijs moeten opbrengen van alle onderweg gesneuvelde proefplanten. Heeft de blauwe chrysant ooit gebloeid? Blauwe chrysanten een droom, een onvervulde of onvervulbare wenschï Het schijnt niet zoo te zijn. Want men heeft op oude Japansche prenten de blauwe chrysanten waar genomen, men heeft in de oude lite ratuur nauwkeurige aanwijzingen en beschrijvingen gevonden, maar nooit heeft men de bloem gezien. Nog te genwoordig treft men in Japan vele oudere tuinders aan, die vast geloo- ven, dat de blauwe chrysant gebloeid heeft, maar spoorloos is verdwenen. Dat men tegenwoordig, nu de plan- tenkweek zulke enorme vorderingen heeft gemaakt, niet in staat is deze bloem te kweeken, baart terecht onze verwondering. Wanneer wij de Japansche aanwij zingen volgen, moeten wij enkele eeuwen terug gaan. In het Oosten van Japan heerschte toentertijd een groo te sjogoen, die niet alleen over een enorme kracht, maar ook over een ongevoelig hart beschikte. Maar op een goeden dag werd de ongenaakbare heerscher verliefd op een eenvoudige geisha. En zij slaagde er in den sjo goen te verteederen. Het volk merkte terstond de verandering en haar in vloed op den heerscher en deze werd nog grooter, toen de geisha haar zin nen had gezet op blauwe chrysanthen en om aan haar wensch te voldoen, loofde de sjogöen een belooning uit aan degenen, die hem deze bloemen kon brengen. Op een dag liet zich een jonge kweeker aandienen en in zijn arm droeg hij een bos blauwe chry santen. Terstond kreeg hij het opper toezicht over de kweekerij van den sjogoen en had slechts tot taak de mooiste bloemen te kweeken, in het bijzonder de blauwe chrysanten. Er verliepen jaren en inmiddels ontwikkelde zich tusschen den kwee ker en de geisha een groote genegen heid. Zij ontmoetten elkaar meer dan het toeval veroorloofde. Op een avond in het voorjaar, toen de kersenboomen in vollen bloei ston den, verrastte de sjogoen zijn geisha samen met den kweeker. Razend van woede sloeg hij den jongeman neer, maar het meisje had zich tusschen hen in geworpen en werd eveneens doodeljjk getroffen. Sedert dien is men niet meer in staat blauwe chry santhen te kweeken. Men zegt, dat de bloemen na dit vreeselijk voorval... wit werden. Waarschijnlijk berust het vertelsel op waarheid. Misschien voegde de kweeker bepaalde chemische stoffen aan de aarde toe, waardoor de kleur veranderde. In elk gevalblauwe chrysanthen heeft men niet meer kunnen verkrijgen. Het nut van goede fraarwaschmiddelen. Een zeer bekende kapper en be kwaam vakman, zeide mij eens: „Iedere vrouw heeft het haar dat zü verdient!" Het is een feit, dat het övergroote deel der vrouwen het haar verwaar loost, er vlug enkele malen per dag de kam even doorhaalt en dan al te vreden is, als het kapsel er „behoor lijk uitziet". Wanneer wij hierover nadenken, vragen wij ons onwillekeurig af, waarom men op dat punt zoo onacht zaam is, terwijl toch genoeg aandacht besteed wordt aan uiterlijkheden, die gerust minder "In het oog mochten vallen, als o.m. sterk gelakte nagels en gekleurde lippen. Iedere vrouw heeft het in haar hand om te zorgen, dat haar haren een verzorgden indruk maken, waar onder wij volstrekt niet alleen ver staan, dat het onberispelijk geondu- leerd is. De meeste vrouwen en meisjes die het haar zelf wasschen, koopen een of ander willekeurig waschmiddel, doch daaronder zijn er verscheidene, die de uiterst fijne en gevoelige haar tjes volkomen bederven. Het haar, dat volgens de geldende mode geper manent, gebleekt, geverfd en geondu- leerd wordt en daarbij 's zomers vaak aan zeewater is blootgesteld of aan zonnebaden, vereischt heel wat meer zorg dan dat in den tijd, van onze grootmoeders het geval was. Het lijkt ons daarom niet overbodig, dat wij het chapiter „haarwaöschen" eens wat grondig behandelen, omdat het *zeer actueel is; en trouwens, welke vrouw stelt er geen prijs op om ge zond en veerkrachtig haar te hebben De uitwaseming van de hoofdhuid en het stof, dat zich op het haar vast zet, maken regelmatig wasschen noo- dig; en in verband met dit feit raden wij iedere vrouw aan zulk^met zorg en overleg te doen of te laten doen, omdat hiervan grootendeels het sla gen om gezond haar te krijgen, af hangt. Wat gebeurt er bij het wasschen? Wanneer het haar met water en een of ander zeepachtig product ge- wasschen wordt, wat gebeurt er dan Het dunne vetlaógje, dat zich over de geheele lengte van het haar uitstrekt wordt door de inwerking van de zeep tot een emulsie gemaakt. Het laat los van het haar, waarop de microsco pisch kleine schubjes open gaan, on geveer op dezelfde wijze als men in het groot bij een denappel kan waar nemen. Bij deze laatste gaan de schub ben, al naar belang het vochtig of droog weer is, uitstaan of liggen zij vast aaneengesloten aan elkaar. Dit voorbeeld is natuurlijk sterk overdreven, doch indien men een ster ke loupe of microscoop heeft, kan men de verandering van een haar nagaan voor en gedurende het wasschen. Het haar wordt schoon, want stof en over dadig vet zijn verdwenen, maar de u; ?rst fijne haasbuisjes, die door de behandeling open en zonder eenige bescherming zijn, worden bloot ge steld aan de inwerking van de sham pooing. Voldoet het waschmiddel dus niet aan hooge eischen en bevat het bijtende middelen, dan zal het haar hierdoor lijden. Vele shampo<?jngs be vatten o.m. potasch, soda en alkali, en het gebruik van dergelijke inferieure samenstellingen maakt, dat het haar op den duur verteert en afbreekt. Langzamerhand verdwijnt de vitali teit en het haar wordt dood en glans loos. Wanneer zij dit leest, krijgt onge twijfeld iedere Vrouw het gevoel, dat zij dit tot iederen prijs voorkomen wil, want, zooals reeds gezegd, ont trekt het permanenten ook vet aan het haar. Het laatste is vooral het ge val bij de goedkoope behandelingen, want een goede permanent vereischt het gebruik van uitstekende prepara ten, waaronder een bepaalde oliesoort een groote plaats inneemt en is dien overeenkomstig prijziger. Wasschen met oplosbare olie. Een simpel oliebad, waarvoor men o.a. olijfolie neemt, zal de haren reeds veel soepeler maken en is vari tijd tot tijd ongetwijfeld aan te bevelen, om dat het hierdoor gevoed wordt en het Het wijst niet op wijs beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is Wijst uw ven, geetachtige medeauto mobilisten daar eens opl 'n Richtingaanwijzer is een, nuttige helper, maar 'GEEFT HEM RUST NA DE BOCHT tekort aan vet aanvult. Het is echter een behandeling, die eenvoudiger lijkt dan zij is. Na het invetten van de hoofdhuid zal men het haar terdege moeten uitkammen, terwijl men het meermalen moet uitwasschen en her haaldelijk moet spoelen, om het over tollige vet te verwijderen. Op chemische wijze heeft men ech ter een oplosbare olie weten samen te stellen, waardoor een preparaat ver kregen is, dat het haar tegelijkertijd schoonmaakt. Veel te weinig dames laten het haar met oplosbare olie wasschen, eener zij ds omdat zjj niet bekend zijn met dit preparaat en de goede werking dus niet naar waarde weten te schat ten en anderzijds omdat het wasschen iets duurder is. Bij een dergelijke wassching moet ongeveer 75 gram olie op het haar gedruppeld worden, en wanneer alle hoofdharen doortrok ken zijn volgt een massage van de hoofdhuid gedurende ongeveer tien minuten. De bloedsomloop wordt be vorderd en de haarwortels zullen te vens gevoed worden. Het hoofd wordt vervolgens met een warmen doek be dekt, zoodat de olie gelegenheid heeft op het haar in te werken. Nadat men aldus een kwartier gezeten heeft, wordt het haar gewasschen met warm water, dat echter geen kalkdeelen mag bevatten, waarna nog enkele spoelingen volgen. Het haar is na deze behandeling schoon en niet vet, noch plakkerig, doch heeft een zekere soepelheid ver kregen, glanst mooi en is gemakke lijk te bewerken. Zeewater en zonnebaden. Hebben wij hierboven gewezen op het groote belang van het gebruiken van goede haarwaschmiddelen, zoo noemen wij thans nog twee natuur lijke vijanden van het haar, n.l. zee water en de ster ke inwerking der zon nestralen. Wel is waar duurt het nog ettelijke maanden voor en aleer de genoegens van het strandleven weer aanbreken, doch desondanks willen wij op de slechte inwerking van beide op het haar wijzen. Men heeft verschillende scheikundige preparaten samenge steld om''de inwerking van zeewater en zon op het haar tèniet te doen, totdat men tenslotte de ervaring heeft opgedaan, dat twee zeer eenvoudige en tevens goedkoope middelen het beste resultaat geven. Het eerste is een mineraal product petroleum en het andere een plant aardig, n.l. ricinusolie. Deze laatste wordt reeds veelvuldig toegepast om den groei van wenk brauwen en oogharen te bevorderen. Evenals gezuiverde petroleum in den vorm van'parafine kan men dit eenvoudige middel met de vinger toppen op de hoofdhuid brengen en deze onder zachten druk masseeren. Men bereikt hiermede, dat het haar bedekt wordt door «een uiterst dun en niet zichtbaar laagje vet, dat beschef- mend en isoleerend werkt en het on gevoelig maakt tegen de krachtige werking van zeewater en zon. Zonder dit weinig kostbare hulpmiddel loopt men de kans, dat het haar na genoten vacantie-vreugde sterk verminderd blijkt te zijn en zooals steeds is het beter een kwaal te voorkomen dan te genezen. „Weet wat je eet!" Encyclopaedi, voor de voeding van mensch en dl» I samengesteld door Dr. Ir. P. SchnZ'! Uitgave N.V. Uitgevers-My. A p I Kluwer, Deventer. I De algemeene belangstelling £,1 voedingsvraagstukken gedurende dJ laatste jaren by het publiek gaa.1 krygen, is aanleiding geweest de vél lerlei verzamelde gegevens op voej dingsgebied te verwerken en uit tel geven. Behalve een groot aantal 1 gevens omtrent de cheihische samênJ stelling van een aantal voor Neder'! land belangryke voedingsmiddelen ijl in deze verzameling ook getracht t aantal begrippen die in de voedings.. leer gebruikt worden, in het kort weer! te geven. In alphabetisehe volgorde worden! de voedingsmiddelen en -begrior» behandeld. 1 Wat wij alten van de huishwiiiJ moeten welen. Leerboekje voor Land-j bouwhuishoudsoholen en Huishoud scholen door H. J. Dommerhold Uil gave J. B. Wolters, Groningen, Van dit practische eenvoudig, 1 boekje voor Landbouwhuishoudcur- sussen en korte huishoudcursussen werd deze tweede druk geheel herzien en bijgewerkt, i Het bevat vele interessante gei. vens voor elke huisvrouw, zy zullei er ongetwijfeld vele bijzonderhedei 1 in vinden die hen van pas kunnei 1 komen. Ook deze tweede druk zal zjj; weg wel vinden. 1 Gordon Young, „Red Clark in iej bocht". Uitgave A. G. Schoonde] 1 Laren. Korte inhoudRed Clark, een rood harige jonge cowboy met een vroolijl gemoed en een kinderlijk hart, kon met zijn vrienden Tom Jones en Bill Haynes naar de stad Martinez, jongens zoeken wat vertier in voor hun opgespaarde geld en zjj len, als het kan een aanstelling te krijgen bij Jake Dunham, de g ste veehouder uit tien districten, niet in eenigen twist betrokken tf worden (de stad wemelt van geluk- men van de irrigatiewerken te beletten. Gene Autry kon/; met zijn kameraad Kik ker naar het stadje en hoort, dat de sluis wachter by een dynamiet-aanslag op een sluis verongelukt is. Hij solliciteert naair deze betrekking en ho.ewél Buil, een hand langer van Moore, alles in het werk stelt om deze baan te krijgen, wordt Gene aan genomen. Conway, de boekhouder van de irrigatie maatschappij, is jaloersch, omdat Mairy Baxter 4e dochter van den directeur, zich voor Gene blijkt te interesseeren. Samen met Buil laat hij door handlangers van Moore de kas stelen op den dag, dat de ar beiders uitbetaald moeten worden. Terwijl de arbeiders ontevreden worden en rad draaiers hen opstoken de irrigatiewerken te vernielen, achtervolgen Gene en Kikker de dieven in de woestijn, waar zij Buil bij de verdeeling van de buit betrappen. Gerte weet Buil te dwingen alles te bekennen en krijgt zoo de zekerheid, dat Moore en Conway in het complot betrokken zijn. Met Buil en het geld gaat Gene terug naar het stadje. Intusschen ziet Moore in', dat bet land geen waarde meer voor hem heeft en samen met Gonway probeert hij de gemoederen te kalmeeren. Door de dreigende houding van de mannen, die na de terugkomst van Gene op de hoogte zijn van de rol, die Moore ge speeld heeft, moeten de twee vluchten en verongelukken door een aanrijding met een lading dynamiet. Eenigen tijd later viert het stadje de vol tooiing van de irrigatiewerken en tevens het huwelijk van Mary en Gene. VADERTJE LANGBEEN. Het Thalia-Theater zal weder „Vadertje Langbeen" prolongeeren. Dit behoeft niet te verwonderen, want overal heeft deze voortreffelijke Nederlandsche film een Een geheel nieuw uitgebreid voorpro gramma gaat aan deze succesvolle rolprent vooraf. I met de halve stad op hun hielen d< bergen in te vluchten. De aflooj schijnt niet moeilijk te raden. En toch... Maar dat kan men niet navertellen. Dat moet men lezen! Red Clark, een man, wien vree even onbekend is als een slecht hu meur, zal vele vrienden maken en mi nig lezer zal dit boek van zijn A RTI STEN BLOED. Kt Martha Eggerth en Frits van Dongen. Schouwburg-Bioscoop. Generale repetitie! De regisseur is aan «einde van zyn kunnen, de kassier en de |«teur vliegen elkaar in de haren en de fiers zijn nerveus en toch neemt niemand tragisch op. Immers, hoe slechter de /Wie repetitie, hoe beter de première. Krkeljjk, deze wordt een geweldig suc- Vooral de geliefde revue-ster Maritta Jrol valt een ware ovatie ten deel. Vele zwermen om haar heen, als de mot- zn om de lichtende kaars, maar Marietta ktst iedere toenadering. Ze kent de laffe wmpiimentjes der manlien, met hun onver- njjdelyke gevolgen. Efen van de meest zoekers en vechtersbazen) geven zij standvastige onder haar aanbidders is Paul hun revolvers by den sheriff in be-j Hlings, die, omdat het ook hem niet mag waring. Zy ry den in onbesuisde vaart plukken de rest van de avond met Ma- naar de stalhoudery om hun paardel fttta alléén door te brengen, het geheele te stallen en werpen by den ingani fraegezelschap uitneodigt, de soirée, dat van de loods een groot, zwaariyvil Moclub diezelfde avond geeft, bij te man van de sokken, wat voor hen vei "J6"' gevolgen heeft die minder pretty zyn. Dit avontuur is echter slecht landgoed in de buurt van Weenen be- een bagatel vergeleken bij de ander heeft. lHy is geen man van dè we- moeilijkheden en gevaren, die 'hu dd, hij kent zelfs de beroemde revue-ster deel vormen. Billy wordt beschuldig Iet eens en wat hem nog meer in Marietta's van valsch spelen, Red raakt slaag jfcting doet stijgen: hti maakt haar geen met den beruchten Tig Burns en wei complimentjes. De vriendschap neemt nige uren na hun aankomst zyn zi »°k JT. reeds^ genoodzaakt als paardendievei ^"«waarde', dafrijTet to'oneel vallen dichtslaan met een gevoel van landgoed van Hans en Marietta. Hans 18 spijt, dat het uit is. „De Populieren fluisteren". Roman uit het leven der vlasboeren, dooi Lode van der Schelde. Verscht de Cultuurserie van de Zuid-Holland- sche Uitgevers-Mij., Den Haag. „De Populieren fluisteren" is een oorspronkelijke Nederlandsche roman waarin de auteur, die zelf uit het zuiden van ons land stamt, op vo< treffelijke wijze het milieu schetst ook de karakters van de menschen treffend en raak teekent. Men le> mee, bladzijde na bladzijde, met het romantisch verhaal van de groote hofstede ,,'t Schutterhof", van de kleine herberg „In den Ondank", met het heele leven der vlasboeren, en op den achtergrond het klooster, even buiten het dorp gelegen. De groote charme van Van der Schelde is zp vitaliteit. Hij boeit, hij doorschouwd diep de menschenziel, in zijn veme-j venheid, in zijn hartstochtenen iP pen, die zoo gemakkelijk vloeit, ver schaft den lezen een literair £en0\. j Deze nieuwe roman Js in een smW'j vol kleed gestoken. Raderlijnen en hare geheimen. Beyer's Mode voor allen. ^etf mode. Pr. Hendrikkade 48, Ams dam C. Dit boeltje is een geflh handleiding voor het vervaard g van knippatronen volgens de beK Raderbladen, welke gratis pU modetijdstriften worden verstrekt. Vele lezeressen, die tot-nu jj* het gebruiken van de rar moeilijkheden ondervom het verschijnen van deze sche handleiding zeker toejuichen. tal verlaten. Aanvankelijk wil ze hiervan natuurlijk niets weten, maair Amor schijnt it keer wel héél raak geschoten te hebben. Hut liefde is sterker dan haar hang naar het tooneel. Marietta -en Hans trouwen. Intusschen is het gezelschap waartoe Ma rietta behoorde, door het verlies van zijn grootste attractie, aan lager wal geraakt en leidt een kwijnend bestaan in de pro- Op een goede dag geeft het een gMtvoorstelling in een plaatsje dicht bij het voor een paar dagen naar Weenen en Ma rietta maakt van deze gelegenheid gebruik haarroude vrienden en collega's uit te noo- digen. Spoedig zijn alle zorgen vergeten en een ware artistenfuif vormt het hoogtepunt van dit onverwacht wederzien. Midden in de feestroes verschijnt plotseling... Hans! Ma rietta danst juist een czardas voor het uit gelaten gezelschap, dat haar met aanmoe digend geroep en spontaan handgeklap ac compagneert. Een onvermijdelijke scène volgt, Marietta verlaat Hans en sluit zich an bij het revuegezelschap, dat weer spoe dig tot zp oude roem terugkeert. De Vijfde Piloot ,met (Anna Bella. ibloed". (Schouwburg-Bioscoop. HET CONGRES DANST. Schouw bur g- Bioscoop. Zondagmorgen draait in de Schouwburg- Bioscoop nog eens „Het congres danst", met Lilian Harvey en Willy Fritsch, de film die met groot succes ook in dit theater avond aan avond is vertoond. Een aanbeveling van deze rolprent is zeker wel overbodig. „DE VIJFDE PILOOT" met Anna Bella. Réunie-Bioscoop. De Réunie-Bioscoop brengt „De vijfde pi loot, met de Fransche actrice Anna Bella en haar echtgenoot Jean Murat in de hoofd* rollen. Op een vliegveld vormen 5 piloten een clubje apart. Op een morgen krijgt één van hen bijna een ongeluk, hetgeen door hen als de schuld van den ingenieur wordt gehou den. De betrokken ingenieur blijkt een jong meisje te zijn ,die de woede spoedig doet vergeten. Anne Marie, een practisch meisje, zou gaarne haar potlood tegen een stuur- knuppel van een vliegtuig verwisselen. Na van de Directie toestemming te heb ben gekregen, blijkt dat zy een even char mante als kundige leerlinge is. De piloten wikken, maar de liefde be schikt. Als zy haar brevet heeft gehaald is er een jong uitvinder, die een groote plaats in het hart van Anne Marie weet te ver overen, dit tegen den zin der piloten. Na tal van verwikkelingen, gaat één der piloten, die op Anne Marie verliefd is ge worden, een brief scbryven aan haar, even voor hij een proefvlucht moet maken. Ech ter het vliegtuig verongelukt en de para chute weigert. De brief wordt door Anne Marie gelezen. Zy' denkt dat deze door den jongen uitvinder is geschreven. Hiertegen kunnen de vrienden niets zeggen. Als nage dachtenis voor den gevallen vriend, wil An ne Marle een record breken. Dit echter mis lukt. Zij komt in een onweersbui en de radio raakt defect. De nacht valt en Anne Marie weet niet haar vliegtuig aan den grond te zetten. Door een lumineus idee van den uit vinder, wordt zij gered, waardoor de bezwa ren voor een huwely'k opgeheven zijn. Als tweede hoofdfilm draait in dit thea- i ter „De sperado's van de Roode Rivier", met Gene Autry, de zingende cowboy in de hoofdrol. De vallei van de roode rivier wordt ge- teisterd door lange perioden van droogte. De bewoners van de vallei hebben daarom een maatschappij opgericht om kostbare irrigatiewerken aan te leggen. Op alterlei manieren probeert Moore het tot stand ko- jRéunic-Bioscoop. Gevulde vleeschpahnekoek. 76 gram zelfrijzend bakmeel, 2 eieren, 2 kleine theekopjes melk, zout, 30 gram boter, vleeschresten, 1 uitje, kerry, 1 lepel bloem, 1 flinke lepel boter, 1 kopje half water half jus. j Het fyngesnipperdde uitje gaar smoren in de boter en kerry, daarna de lepel bloem erdoor roeren en het kopje water en jus of 1 kopje heet water, waarin 1 bouillon blokje is opgelost, het sausje even laten i doorkoken en het zeer fijn gesneden vleesch erdoor roeren en dit door en door warm laten worden. J De beide eieren worden geklopt met de I melk en 'n tikje zout. De gezeefde bloem I wordt in een kom gedaan, in het midden een kuiltje gemaakt en hierin een weinig van de eiermelk gegoten, roerende met de bloem vermengen, daarna telkens oen weinig melk by het beslag totdat aLles verbruikt is en een mooie gelyke massa is verkregen, zon der klontjes. De helft van de boter wordt in de koeke- pan gesmolten en met de helft van het be slag (met een deksel op de pan) een panne- koek gebakken, die als Üy mooi goudgeel is op een verwarmde schaal wordt gebracht en belegd njet de vleeschfjarce, daarna wordt met de rest van 'het beslag een tweede koek gebakken, die over het vleesch komt. Goed warm opdienen. Jam Rolly-PoUy. Engelsche pudding. 200 gram zelf ry zend bakmeel, 2 eieren, 100 gram boter, wat zout, jam. Biloem met zout zeeven en daairna met de vingers de boter ermede vermengen tot een fijn kruimelige massa ontstaat, die daarna met een eetlepel water tot een elastische bal wordt gekneed. Aanrecht en deegplank met bloem -bestui ven en met bebloemde deegrol de bal uit rollen tot een dunne langwerpige lap, die met bloem bestreken en daarna opgerold wordt. Men zorgt, dat de jam eenige c.m. van de kanten blyft, bestrykt deze voor het oprollen met een weinig water en drukt ze goed vast. Een servet in water uitspoelen 1 met bloem bestrooien en dit om het deeg rollen en de uiteinden op 2 c.m. hiervan met een touwtje dichtbinden, daarna wordt de pudding ongeveer 1 uur in water gekookt. Warm opdienen met bruine suiker. HARTIGE HAPJES. Een van de smakelijkste hartige hapjes J in den loop van den middag of vóór het eten 1 vormt een hompje lekkere pittige kaas en het is dan ook geen wonder, dat een derge- lijk even eenvoudig als goedkoop „gairni- tuur" in het cafébedrijf al jarenlang bur gerrecht heeft gekregen. Waarom zou dat in de huiskamer niet met even groot suc ces kunnen plaats vinden. Het is waar dat de daar geschonken drank omstreeks dien tyd meestal uit thee bestaat, maar ook thee smaakt voortreffelijk met een blokje kaas er by. En de huisvrouw, die dit in een nog wat attractiever vorm wil geven kan dit d en door er in een oogwenk epn heerlijk coquant balletje van te bakken. I WE MAKEN BORSTPLAAT. Bepaald moeilijk is het borstplaat maken niet: 't komt echter aan op nauwkeurigheid, goed opletten en... een beetje geduld. Het gaat niet zóó maar tusschen 't andere keu kenwerk door, maar 't vraagt een paar rus tige uurtjes en een léege tafel (liever nog een mairnyjren of steenen aanrecht). Voor lekkere niet te harde borstplaat kunn»n we als grondverhouding aannemen: 3 deelen sq|ier met 1 deel vloeistof, b.v. 3 afgestreken eetlepels suiker met 1 eet lepel water of melk. We nemen dus, om een borstplaat van 100 gram t krygen: 6 afgestreken eetlepels sul-* ker met 2 -eetlepels water of melk; verder 1 theelepel van de een of andere essence of 3 afgestreken theelepels cacaopoeder. In een vooral niet te groote pan (bij voorkeur een z.g. „steelpannetje"') brengen we de suiker met het water of de melk zachtjes aan de kook, af en toe voorzichtig roerende, zóó, dat de lepel enkel den bodem raakt en zich vooral geen suikerstroop langs den wand van het pannetje verspreidt (dat kan aanleiding geven tot een leelijke grof- gekristalliseerde borstplaat!). Nu en dan probeeren we piet den lepel, of een druppel van de suikerstroop, die we van de punt laten neervallen, een uiterst fijn „haartje" achter zich laat aanwappe- ren in plaats van het dikke „draadje" dac er in t' begin van den kooktijd afdruipt. I Is het 'haartjes-stadium bereikt, dan ne- I men we het pannetje van het vuur en roe ren rustig in de suikerstroop, tot ze wat bekoeld is; we voegen er de essence by en I blijven roeren, tot by verdere afkoeling de eerst heldere oplossing ondoorschijnend be- I gint te worden, daarna dof wordt inplaats van glanzend en tegelijkertijd ook dik vloei baar is geworden (maar toch zoo dat ze goed is uit te schenken!). We gieten dan vlug den borstplaatring vol en laten dien rustig staan tot de borst plaat voldoende stevigheid heeft (pl.m. 10 minuten). Vervolgens tillen we het papier wat op zoodat de ring op zyn kant komt te staan; we trekken het papier van den achterkant der borstplaat weg en laten den ring eenigen tijd zoo staan, tot de borst plaat geheel koud en droog is en geschikt om uit den ring te worden genomen. Deviezensmoklielary. Rechtbank te Krefeld lest zware straf op. De rechtbank te Krefeld heeft Woens dag uitspraak gedaan inzake de gerucht makende deviezensmokkelaffaire aan de Duitsche grens bij Venlo. Eenigen tijd geleden hebben ambtena ren van de deviezencontrole te Dussel- dorp te Kaldenkirchen bij Venlo een de- viezensmokkelarij ontdekt. In verband hiermede werd een vracht auto van een bekende Nederlandsche expeditie-onderneming uit Venlo, welke veel relaties in Duitschland heeft, aan de grens vastgehouden. Dit bericht ver wekte te Venlo groote opschudding. Na derhand bleek echter na een grondig on derzoek, dat de bedrijfsleider van het filiaal der expeditie-onderneming te Kal denkirchen, zich had schuldig gemaakt aan overtreding der deviezenverordening. Daarop werden de vrachtwagens weer vrij gegeven tegen betaling van een door de firma van 10.000 mark. De bedrijfsleider, die sinds 1922 in dienst is bij de Venlosche firma te Kal denkirchen, kreeg zijn salaris steeds in Venlo in Nederlandsch geld uitbetaald. In plaats van dit geld via de Rijksbank naar Duitschland te doen overmaken, wisselde de bedrijfsleider de guldens te Venlo in marken om, welk bedrag hij dan in gedeelten naar Duitschland over- bracnt. Hierdoor profiteerde hij van het aanzienlijk koersverschil tusschen den oilicieelen markkoers en den te Venlo bij banken gebruikelijken lagen koers. Dc firma maakte ook gelden over per clearing voor het kantoor te Kaldenkir chen. Gebleken is echter, dat de bedrijfs leider ook wel eens gelden tot het toege stane bedrag meenam om deze voor an dere doeleinden te gebruiken dan waar voor dit toegestaan is. Gisteren stond de bedrijfsleider voor de rechtbank- te Krefeld terecht. Hij be kende, zich aan deviezensmokkelarij te hebben schuldig gemaakt. Het door de rechtbank genoemde bedrag van 36.000 mark zou echter niet kloppen. Een des kundige van de deviezencontrole uit Dusseldorp beweert echter het tegendeel. In verband met het feit, dat de be klaagde in den oorlog vijfmaal gewond was en daarbij een schot in het hoofd kreeg, waarvan hij nog veelvuldig last heeft, stelde de gevangenisdokter een onderzoek in naar zijn toerekeningsvat baarheid. De dokter noemde den bedrijfs leider echter ten volle verantwoordelijk voor zijn daad. Het vonnis van de recht bank luidde: 15 maanden gevangenis straf en een geldboete van 20.000 mark, subs. 4 maanden gevangenisstraf. De 10.000 mark borgstelling van de firma werden verbeurd verklaard. NIEUWE UITGAVEN. „Beyer's Mode für Alle". Vol verwachting klopt ons hart... wat het Decembernummer van „Beyer's Mode für Alle" ons brengen zal. En, zooals al tijd, worden al onze verwachtingen over troffen. Voor middagjurken worden dit seizoen bijzonder veel wollen stoifen gebruikt, die, door hun dikwijls zeer aparte be werking, maar heel weinig garneering noodig hebben. Een smal leeren cein tuurtje in een afstekende kleur, een paar aardige knoopen of een bontgekleurd sjaaltje vormen de finishing touch. Dan valt onze blik op de pagina blous- jes; alle dragen ze een eenigszins spor tief karakter, maar door het gebruikte materiaal zijn sommige ervan schattige avondblouses. Met het oog op de komende feestdagen wordt in dit nummer een collectie avondjurken gebracht, uitmuntend door élégance Een fleurige taftzijden ruit met een wijd-klokkende rok, die bij het dansen vroolijk om haar heen zwiert, zal ongetwijfeld iedere bakvisch in verruk king brengen Echter ook voor de oudere dames zijn er gedistingeerde modellen te kust en te keur. Bij het zien van de prachtige bruids jurken zal menig aanstaand bruidje een uitroep van verrassing niet kunnen weerhouden. Bijzonder geslaagd lijkt ons het toilet van ragfijne witte georgette over een onderjurk van glanzend wit satijn. Ook de wintersport-pagina moeten wij nog even memoreeren; deze is werkelijk te leuk om over het hoofd gezien te wor den. Iedere vrouw, die van plan is dit jaar haar wintervacantie op ski's door te brengen, zal haar plezier in de witte wereld verhoogd zien door zoo'n vroolijk helgekleurd skipakje. Voor de jeugd vinden we ditmaal ge- kleede jurkjes en pakjes, en ook al ski- en schaatsuitrustingen! Daar dit nummer bovendien nog een massa leuke tips voor St. Nicolaas- en Kerstcadeautjes geeft, mag het zeker in geen enkel huisgezin ontbreken. Op de bijgevoegde 3 raderbladen wor den alle patronen van de meer dan 100 modellen in de meest gangbare maten gegeven. .Beyer's l^ode für Alle" is overal in de boekhandel verkrijgbaar. Tegen inzending van 10 cent in postze gels voor portokosten stelt de hoofdver tegenwoordiging N.V. Wereldmode, Prins Hendrikkade 48, Amsterdam, gaarne gra tis proefnummers beschikbaar. yiian H%£yey als uQhrl&eL in ,JHet Congres Danst". Schouwburg-Bioscoop.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 4