ING NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT. MOORDRECHT, 1.222.222"” NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ►-nieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen I MOERCAPELLE, enz. Stakingsbevel blijft gehandhaafd. OPZIENBARENDE POOLSCH-RUSSISCHE verklaring. Warschau tracht zijn positie ten opzichte van Duitschland te versterken. Grensoverschrijding wordt moeilijker. Groot plan voor Joodsche - kolonisatie. Engelsche vliegboot bij Bagdad verongelukt. pfo 19893 Dinsdag 29 November 193877e Jaargang k BINNENLAND. Melk en zuivel naar Amerika. Heffing compenseerende invoer rechten opgeschort. De Regeeringspersdienst bericht: Blijkens telegrafische mededeeling van Hr. Ms. gezant te Washington is de hef fing van compenseerende invoerrechten op Nederlandsche Zuivel- en Melkpro ducten, welke heden zou ingaans hangen de een nader onderzoek opgeschort. De Koningin naar Den Haag. H. M. de Koningin zal binnenkort haar verblijf op Het Loo beëindigen en zich, weer in Den Haag vestigen. ’EPERMUNTl De Fransche regeering vertrouwt in staat te zijn een verlamming van het nationale leven te voorkomen. Het personeel der Renaultfabrieken ontslagen. CHAMBERLAIN EN HALIFAX NAAR ROME. Officieel wordt medegedeeld, dat minis ter-president Chamberlain en de minister van buitenlandsche zaken, Halifax, in de eerste helft van Januari een bezoek aan Mussolini zullen brengen. De „Daily Telegraph” schrijft, dat de Britsche en de Italiaansche regeering bezig zijn de plannen voor dit bezoek te bespre ken, dat een onderdeel zal vormen van een korte vacantie, die Chamberlain op de Mid- cellandsche Zee wil doorbrengen. mevrouw Schuschnigg uit Hongarije vertrokken om Eigen ruiten ingegooid. Duitschland zal voor 5 mill, glas moeten invoeren. Naar Reuter uit gewoonlyk goed inge lichte kringen verneemt, heeft de jongste anti-Joodsche agitatie, waa’rby vele winkel ruiten het moesten ontgelden, niet de goed keuring weggedragen van tal van vooraan staande personen in regeering en partij. De glasschade alleen bedraagt GYs millioen mark, Duitschland heeft op het oogenblik slechts een voorraad glas van ongeveer 1% millioen mark, zoodat voor 5 millioen mark aan ruiten moet worden ingevoerd om het dringend noodige herstel uit te voeren. Deze invoer moet in buitenlandsche devie zen voldaan worden. Circulaire van Minister Goseling. Minister Goseling heeft Maandagochtend a^^lle doorlaatposten der douane aan de w-ertzen per circulaire bevolen, voortaan al leen tot ons land toe te laten de officieele kindertransporten en de Duitsche Joodsche kinderen, die begeleid worden door hun ouders, die zelf oveir de noodige papieren beschikken om in Nederland te mogen ver- blijven. - Deze nieuwe circulaire vergroot in be langrijke mate de moeilijkheden der Duit sche Joodsche kinderen, dit zwervend langs de greyzen illegaal pogen Nederland te be reiken, dan wel die legaal dé grenzen hopen te passereen, t^hvij'l hun ouders gevangen zitten of om andere redenen Duitschland niet kunnen of mogen verlaten. gere bestuursambtenaren vereenigd zijh, heeft gistermorgen haar bureau afgevaar digd naar Reynaud, wien het de verzekering gaf, dat de federatie volledig zal medewer ken voor een reorganisatie der openbare diensten. ‘Het bestuur van den nationalen bond van filiaalbedrijven deelt mede, dat alle aan gesloten zaken, baza“rs, warenhuizen en een- heidswinkels Woensdagochtend op het ge wone uur open zullen gaan. of plechtigheden, zooals andere leden van de koninklijke familie. In verband hiermede kan er op gewezen worden, dat de hertog van Windsor als per- i soonlijk eigendom Tort Belvédère heeft be houden, zoodat te Allen tyde bezoekers zou den kunnen worden ontvangen. De indruk dn gezaghebbende kringen is ►'echter, dat men niet moet verwachten, dat de Windsors naar Engeland komen, vóór een- zeker aantal maanden verstreken is. •1-5 M. AVRO-Uitzen- en 6.30—7 RVU; (c.a. 8.15 Berichten); 10.15 Orgelspel (Opn.): w; 10.35 Ensemble Bert Causerie „Onze woning. een harmonisch inte- ible Bert van Dinteren; 18 De Twilight Serena- on; 1,15 Omroeporkest iVRO-Vaudeville-orkest, sten (opn.); 2.45 Knip- met pianobegeleiding; t; 4.30 Kinderkoorzang; 5.30 Omroeporkest; nt U evenwichtig (2)”; ren7.05 Kinderkoor gelsche les; 8.— Berich. ►umaal, mededeelingen; Isoproep; 8.30 Bonte 10.— Radiotooneel; Berichten ANP, hier- ïe „20 jaar dansmuziek ft.). aan de regeeiring der Karpathische Oekraine worden toegevoegd. Wanneer men bedenkt dat de Poolsche regeeringspers dezer dagen de Karpathische Oekraine een „wespen nest” noemde, dat noodzakelijkerwijze moest worden vernietigd ter voorkoming van een Oekrainsche vrijheidsbeweging wordt het begrijpelijk, dat Warschau deze kwestie zeer ernstig neemt, en alle midde len aangrijpt om zijn politieke en strate gische positie te versterken. Gezien het feit, dat de Oekraine thans voor verreweg het grootste deel binnen de grenzen der Sovjet-Unie is gelegen, en het Derde -Rijk geen geheim heeft gemaakt van zijn vijandige gevoelens jegens het huidige Russische regime, noch van zijn belangstel ling voor de aan graan en minerale grond stoffen zeer rijke Oekraine, gevoelt Moskou zich nog veel meer bedreigd dan Polen, dat er althans in geslaagd is sedert eenigè jaren een op zekere bases rustende vriendschap met den 'Duitschen buurman in stand te houden. Wanneer Warschau zich derhalve "thans moeite geeft voor een steun in den rug door de betrekkingen met de Sovjet- Unie nauwer aan te halen, zal het daarbij dooir Moskou, zooals de feiten uitwijzen, gaarne tegemoet worden gekomen. Frankrijk echter biedt een leerzaam voor beeld van de gevaren, welke vriendschap met de Sovjet-Unie met zich brengt. Haalt Warschau thans het paard van Tiroje bin nen? Daladier heeft er in zyn radiorede op gewezen, hoe de communistische agitato ren de poging der Fransche regeering, de betrekkingen met Duitschland op notrmale, vreedzame basis te schoeien, trachten te doen mislukken door een stakingsactie te ontketenen, welke voor het Fransche aan zien in het buitenland, en voor het econo mische leven slechts noodlottige gevolgen kan hebben. Reeds jaren lijdt Frankrijk on der de „chantage-politiek” der communisten, welke dootr Daladier met begrypelijke ver ontwaardiging aan de kaak is gesteld. Hoe zeer de nieuwe oriëntatie der Poolsche po litiek ook verklaarbaar moge worden ge acht, men mag de oogen niet sluiten voor het daarmede ontstaande gevaar eener in filtratie van de in zeer moeilijke omstan- digheden levende Poolsche bevolking met communistische tendenzen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f 2.26, per week 17 cent, overal waar de beiorging par looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantooren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Tejef. latere 2745. Postrekening 48400. DE WINDSORS BINNENKORT WEER NAAR ENGELAND? Welingelichte kringen in Londen vatten het resultaat van het onderhoud, dat Cham berlain te Parijs met den hertog van Wind sor heeft gehad als vqJM samen: Geen enkele hinderpaal ligt een terug keer van den hertog naar Engeland meer in den weg' en een bezoek op een min of meer nabyen datum moet als een blijvende mogelijkheid beschouwd worden. Tezelfder tijd voegen dezelfde kringen hieraan toe, dat van toekenning aan de hertogin van den titel „koninklijke hoogheid” geen spra ke is, althans niet binnen afzienbaren tijd, aangezien ’t volksgevoelen blijft, dat de abdicatie en de persoonlijkheid van mrs. Simpson twee verschillende zaken zijn. De toestand kan dus als volgt ontleed worden: de hertog van Windsor en de her togin zullen van nu af aan in Engeland als particulier verblijf kunnen houden zonder critiek van hofkringen. ,Zy kunnen echter niet deelnemen aan verschillende functies Conferentie in Den Haag. Naar United Press te Parys verneemt, zal een groot plan tot financiering van de emegratie en kolonisatie van vluchtelingen, die op grond van ras of religie verdireven zijn, Donderdag a.s. in Den* Haag worden besproken.. De bespreking zal geschieden tusschen Nederlandsche en Amerikaansche financieele groepen. Louis J. Ruskin uit Chicago is als ver tegenwoordiger van de Amerikaansche groep uitgenoodigd in Nederland te komen, na zyn herhaalde besprekingen iin Londen en Parys. Hij' zal daarbij zyn ervaringen in Parijs en Londen aan de Nederlandsche be langhebbenden meedeelen. Men verwacht'in Parijs, dat uit deze con ferentie te Den Haag belangrijke resultaten zullen voortkomen, daar het plan gesteund wordt door vooraanstaande financiërs in Amerika, Engeland, Nederland en Frankrijk. Het zou in het voornemen liggen, een groot pirogramma ten uitvoer te leggen, dat uit drie stadia bestaat: eerst de emigratie van de bedreigden uit de betreffende stre ken, dan de rehabilitatie der emigranten door speciale training vooir hun toekomstig bedrijf en daarop de overbrenging naar nog „open!” gebieden onder souvereiniteit van die landen, die willen meewerken. Men verwacht met eenige waarschijnlijk heid, dat een permanente commissie voor de coördinatie van het werk zal wofden ge- eticht en dat deze eventueel in Den Haag zitting zal hebben. Het bestuur van het Fransche vakver bond, dat gistermiddag in vergadering bij een is geweest, heeft besloten hét tegen 30 November uitgegeven stakingsbevel te Handhaven. In een oproep aan de leden deelt het be stuur van den Nationalen Bond van Post-, Telefoon- en Telegraafpersoneel mede, dat Woensdag de diensten niet zuilen function- iieeren, wat de minister van P.T.T. ook mag denken en zeggen. in een vergadering der gedelegeerden van typografen bij de Parysche bladen ié eenstemmig besloten, dat van hedenavond tot Woensdagavond gestaakt zal worden en dat de bladen Woensdag niet zullen ver schijnen. De bond van Christelijke werklieden deelt mede, dat hy zijn standpunt ten aan een, der decreten handhaaft en wettige ac tie zal blyven voeren tot de door hem ge laakte maatregelen geheel of gedeeltelijk Wden ingetrokken. Intusschen herhaalt de bond, dat hij de wetten wil eerbiedigen en zich tegen een algemeene staking verzet. In het na afloop van de vergadering van ''ot bestuur der C.G.T. uitgegeven commu- ’’•Qué wordt gezegd, dat het bestuur kennis “®oft genomen van de verschillende voor bereidende maatregelen der vakvereenigin- ?en voor de toepassing der genomen beslui- Overigens heeft het met sympathie genomen van den stap der oud-stry- ers en heeft het besloten te antwoorden n'eb dank te betuigen voor dezen stap en de 29 November. 5 en 415.5 M. KRO-Uit- an (om 8.11 Berichten)- 11.^0 Godsdienstige eau’ tenc 12.15 KRO-orkest i); 3 Voor de vrouw; .05 Berichten, cellovoor’ >on; 4.50 KRO-orkèst' 5.05 KRO-Melodisten en ten; 7.15 Causerie „De r. Oh. Ruys de Beerem tpraatje; 8.— Berichten n; 8.15 KRO-Sympho, 9.— Causerie Prof. Mr. 9.20 Vervolg concert; 10.30 Berichten ANP; i solist; 11.Sigmund 1.20 KRO-Boys; 11,40— Geen passagiers aan boord. Van vijf koppen bemanning één dood, twee vermist en twee gewond. Verkenners van de Engelsche luchtmacht hebben gistermorgen een vliegboot van de Engelsche luchtverkeersmaatschappjj „Im peria! Airways” opgespoord, die sinds Zon dagavond werd vermist. Het toestel was afgeladen met post. Er waren geen passagiers aan boord. Van de vyf koppen bemanning is er één gedood, twee zyn gewond en twee worden vermist. De verkenners vonden het wrak in het meer Ramadi, 80 k.m. t. W. van Bagdad. Het toestel, dat Caepurnia genaamd is, was op weg van Alexandrië naar Bagdad. Het ligt in 2 m. 40 water. Het eenige lijk, dat gevonden is, bleek van den marconist te zyn. De vlieger blijkt Zondagavond voor een zandstorm een noodlanding te hebben ge maakt. Vermoedelijk is het toestel in het water gedoken door te laat af vangen we gens slecht zicht. De Caepurnia behoort tot de reeks van 23 vliegbooten, die Short Bros te Rochester gebouwd hebben voor de Engelsche Impe riale lijnen. Verantwoordelijke Autoriteiten hebben, naar Reuter verklaart, vandaag uitdrukking gegeven aan het vertrouwen, dat de regee ring in staat zal zyn een verlamming van het nationale leven door de algemeene sta king, die voor Woensdag a.s. ontworpen is, te voorkomen. De voornaamste krachtproef zal te Parys geleverd worden en een psy chologisch beslissende factor zal zijn of de regeering al dan niet in staat zal zijn de transportdiensten gaande te houden. Ambtenaren verwachten vandaag, dat de helft der autobus-arbeiders’’zich zullen aan melden en dat zelfs meer dan de helft der arbeiders bij den Metro zal opkomen. Er zullen geen troepen gebruikt wor den om de staking te breken, doch de autobusremises zullen bewaakt worden eri op eenigen afstand zullen cordons worden gevormd ter bescherming van de werkwilligen. Tevens zullen sterke afdeelingen mobiele garde patrouilleeren langs alle belangrijke autobusroutes De sieutelstations van den Metro zullen eveneens zwaar bewaakt worden. Moge- lijk zullen eenige kleine stations worden gesloten. Van betrouwbare zijde wordt geraamd, dat thans 12.000 man beschikbaar zijn te Parijs en in de onmiddellijke omgeving voor de handhaving van de orde. Deze man schappen behooren tot de mobiele garde, terwijl voorts politie in burger aanwezig is, republikeinsche gardetroepen en gewone troepen. De directie der Renaultfabrieken, zoo meldt Havas, heeft vanochtend een schrij ven gezonden aan elk der 28.000 arbeiders der fabrieken, waarin met name wordt ver klaard: „Door op Donderdag 24 November het werk neer te leggen, hebt gy de over eenkomst verbroken, welke u met onze maatschappij verbindt. Wij kunnen van deze daad slechts acte nemen, zooals wij u op 24 Novem ber door aan plakbrieven in en bij de fa briek hebben medegedeeld. Indien gij wenscht te solliciteeren naar een betrekking by onze maatschap pij, zoudt gij er wel aan doen in de in gesloten omslag het hierbij gevoegde verzoek in te zenden. Dit zal ons in staat stellen de moge lijkheid te overwegen u een nieuwen werkkring aan te bieden.” Bij vandaag afgekondigd decreet wordt de opeisching gelast van de diensten der Metro en autobusondernemingen dit zal op dezelfde voorwaarden geschieden als voor de spoorwegen is bepaald. De minister-president heeft vandaag een telegram gezonden aan de prefecten en alle chefs van dienst, waariOiij er aan herinnert, dat de neerleggi^ van het werk een ernstige fout zou beteeke- nen, welke den ambtenaar, die er zich aan schuldig maakt, voor ontslag in aan merking zou doen komen. De opgaven van geconstateerde afwezig heid zal door iederen chef van dienst moe ten worden opgesteld, met het oogop de toepassing van sancties. Zij zal per tele gram worden toegezonden aan den minis ter-president. Daladier verzoekt ten slotte in het bij zonder melding te maken van „iedere pro paganda, welke beoogt de stopzetting van het werk uit te lokken”. Volgens een bericht uit (Duinkerken zyn aldaar 5000 metaalbewerkers in staking ge- I gaan toen de arbeiders-afgevaardigden daairtoe het parool gaven, nadat het werk I aanvankelijk normaal was hervat. De Union Socialist» et Republicaine, waarvan Paul Boncour de voorzitter is, tracht Daladier te bewegen het parlement op 6 December by een te roepen, en de C.G. T. de algemeene staking tot na dien datum uit te stellen. In hét Scheldebekken blijft de toestand zich verbeteren. De bijna 24.000 arbeiders van Anzin Doughy, Vicoigne en Crespin heb ben het werk hervat. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. De minister van arbeid, zoo verneemt Hdvas uit Parys, heeft bekend gemaakt, dat uit verklaringen, die tot hem gericht zyn door leiders van groepeeringen, blijkt, dat de groote magazijnen, de banken, cre- dietinstellingen en verzekeringsmaat schappijen Woensdag den geheelen dag in geheel Frankrijk geopend zullen zijn. Hun normale werkzaamheden zullen verzekerd worden. De nationale federatie, waarin de hoo- KOMT SCHUSCHNIGG VRIJ? De oud-kanselier zou onder te Kerst- am nest ie vallen. Het A.N.P. verneemt dat de Rijkskanse- lier Adolf Hitler Zaterdagnacht in Weenan heeft doorgebracht in het paleis Schönbrun en daar in de nachtelijke uren heeft gecon fereerd over de vrijlating van Schuschnigg. Den oud-kanselier Schuschnigg zou vrij heid voor zichzelf, zyn vrouw en zijn zoon om het land te verlaten zyn aangeboden. H*ij heeft het aanbod echter van de hand gewezen en als voorwaarde gesteld, dat ook leden van zijn staf in vrijheid gesteld zou den worden. Hitler heeft Zondagmorgen vroeg W§enen weer verlaten. Gisteren is Weenen naar voorbereidingen te treffen voor de vrijla ting van oud-kanselier von Schuschnigg, die naar uit betrouwbare bron verluidt, onder een Kerstamnestie zou vallen. jerwijl Frankrijk poogt zich te ontworste len aan den invloed van het communis- op zyn binnen- en buitenlandsche poli tiek, publiceeren Moskou en Warschau een ïerklaring, welke duidt op pogingen tot teibetering der Poolsch-Russische betrek kingen en uiting geeft aan een reeds met feiteljjke resultaten bekroond streven naar uenadering. Het niet-aanvalsverdrag van JS2 is verlengd tot 1945, terwijl maarrege ls worder. aangekondigd voor uitbreiding lg Poolsch-Russische handelsbetrekkingen ede grensincidenten van den laatsten tijd |n worden geregeld. Deze verklaring (Moskou en Warschau heeft, zooals te 'pijpen valt, allerwege het grootste op- |n gebaard; uit Praag wordt zelfs ge reld, dat tiaar „hevige sensatie” is gewekt door de berichten over de Poolsch-Russi- Kbe toenadering, aangezien men te Praag nttst dat daaruit nieuwe moeilijkheden in Dost-Europa zullen kunnen voortvloeien. Warschau koestert klaarblijkelijk ernstig wantrouwen jegens de Duitsche bedoelin gen ten aanzien van de Oekraine. Daartoe bestaat aanleiding, gezien den steun welke het Oekrainsche nationalistische streven van Duitsche zijde heeft ontvangen, nadat de aan het einde van den wereldoorlog ont stane zelfstandige Oekrainsche staat na enkele jaren werd ingelijfd by de Sovjet- Unie. Hoewel men de huidige bewindheb bers te Warschau bezwaarlijk „russophie- len” vermag te noemen, zien de Polen zeer vel, dat een door Duitschland gesteunde Dekrainsche vrijheidsbeweging niet zou halthouden voor de Poolsche grenzen, maar tich zou uitstrekken tot de vele millioenen tellende Oekrainsche minderheid in Polen. Het streven van Boedapest en Warschau naar de vorming van een gemeenschappe lijke Poolsch-Hongaarsche grens is door Duitschland met "kracht tegengegaan. Een dergelyke grens door Beek gepropageerd als een „barrière tegen Russischen invloed” - zou in feite Duitschland op viry effectieve wijze van het Oekrainsche gebied afsluiten. Berlijn heeft duidelijke waarschuwingen ge richt tot Warschau en Boedapest, dat het een inlijving van.de thans autonoom gewor den Karpathische Oekraine bij Hongarije niet zou dulden. 'Zelfs zal thans een Duit sche officier, met den titel van „raadsman”, TönKÈHTOMTT ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkringj 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den beZorgkring: 1—5 regels 1.55. elke regel meer f 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den pry's. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1 —4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van snliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde!, prijs Groote letters en randen warden berekend naar plaatsruimte. verzekering te geven, dat het voor alle be sprekingen, welke nuttig worden geoor deeld, ter beschikking zou blyven. Het bestuur heeft vervolgens met alge meene stemmen den tekst van een open brief aan Daladier goedgekeurd. Onze beweging, aldus het schrijven, is niet politiek. Zij is niet gericht tegen uw buitenlandsche politiek, doch tegen wets- decreten, die de arbeiders wreed treffen. Daar gij de sociale wetten hebt willen wei geren zonder ons te hebben geraadpleegd, in feite zonder voorafgaande besprekingen de 40 urenweek hebt willen afschaffen, hebt gij zelf den arbeiders tot het eenige doel matige protestgebaar, dat hun overbleef, gedwongen: de staking. Kunt gij zeggen, dat deze tot 24 uur beperkte staking, daar alle veiligheidsmaatregelen genomen zijn, een revolutionnaire daad is? Het is niet voldoende de waarheid te verdraaien om ge lijk tti krijgen. Ge schept er behagen in, met een politiek doel, te probeeren de open bare meening op te zweepen. Wij, de C.G.T., stellen haar gerust: geen bezetting van fa brieken, geen betoogingen, geen vergade ringen, alles in orde en kalmte. Tot onze kameraden zeggen wy: „Minacht allen, die u zouden raden tot daden, welke in strijd zijn met de bslissing der C.G.T. als onnoo- zelen of provocateurs. f Niet van onzen kant zal de wanorde ko men. Het werk zal Donderdagochtend over al worden hervat. Uw „algemeene mobili satie” zal er niet anders over beslissen”. In den brief doet het C.G.T. vervolgens uitkomen, dat de werkelijke beteekenis der beweging zuiver economisch is. Na be toogd te hebben, dat ‘de C.G.T. niet gehoor zaamt aan buitenlandsche invloeden, noch aan druk, verklaart de brief tenslotte', dat de staking op economisch terrein zal blij ven en niet op dat der politiek.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 1