lorp BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht. 1 Gemeenteraad van Gouda. 1 No. DE NEDERLANDSCHE ONAFHANKELIJKHEID. Woensdag 30 November 193877e Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT. MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER. REEUWIJK. SCHOONHOVEN. STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. ARETTEN VOORRADIG, inkeliers tegen TELEF. 3475 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen uvvuunmun, DVanwr, UUUUEKAn, HAAÖ1 ivrjvn 1luvvnunuk iii, mviJiiv/1. X. nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwijk, schoonhoven, stolwijk waddinxveen, zevenhuizen, v. M. van rookartikelen Gorln- alsvoren van dezelfde diensten op 1 No vember 1938. de resultaten van het onderzoek van het zwemwater gedurende het seizoen 1938. Al deze mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Demping Nieuwehaven. dat spoedig een aanvang met demping van de Nieuwehaven zal worden gemaakt. De VOORZITTER deelt mede, dat hel sluiten totTwfci aan de vereeni tfrond aan |M. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en 15 regels 1.30, elke regel 1—6 regels 1.55. elke regel r bijslag op den prijs. Liefdadig! besluit tot het a alsvoren wtgc besluit tot l^Kj rende het 4eyj>a alsvoren de goedkeuring van het raads- Hoe het in 1813 te Gouda toeging. En inmiddels was te Gouda het regel matig bestuur van Hollandschen oor sprong hersteld. Daar, zoowel als te Nieuwpoort en Schoonhoven, werd een stedelijke regeering gevormd, die den eed van trouw aan den Prins van Oranje, al dadelijk als Souvereine Vorst erkend, deed. De bevolking van Godfla had het beter dan die van omliggende plaatsen, want daarvan werd door het doortrek ken van troepen nogal wat gevergd. Er werd veel onderdak gevraagd, er werden veel requisltiën gedaan, ja zelfs werden inwoners uit Nieuwpoort gebezigd voor de belegeringswerkzaamheden van Go- rlnchem. Te Gouda kon men dat alle§ kalm aanzien; het gewone leven hernam zijn loop, al was men eerst geheel gerust toen einde Maart van 1914 de Verbonde nen Parijs binnentrokken en aan Napo leon’s macht definitief einde te zijn ge maakt. Maar reeds lang voor dien waren ook te Gouda de jongelieden opgerofepen om dienst te nemen onder de vanen van den Souvereinen Vorst en mede te wer ken tot verdediging van het bevrijde vaderland tegen aanvallen, die opnieuw mochten worden ondernomen! alsvoren de goedkeuring van de raadsbe- 'trhuur van een voetbalterrein iniging O.N.A., tot verkoop van J. J. Tak, tot aankoop van een 'woning in de Boomgaardstraat van W. Zandqk e.c., en tot ruiling van grond met J. L. Hulleman. Alsvoren de goedkeuring van het raads besluit tot het koopen van gronden van Wed. R. U. Jongenburger e.a. alsvoren de goedkeuring van het raads besluit tot het voeren van een rechtsgeding tegen de N.V. Heinsius Transport en Ver voer Maatschappij te Rotterdam. alsvoren de goedkeuring van het raads besluit van 5 October j.l., tot wijziging der begroeting, dienst 1938. dat Gedeputeerde Staten hebben beslist op het beroep der schoolbesturen dér Chris telijke scholen, ex-art. 101 der Lager On derwijswet 1920 voor 1938, waarbij het be drag per leerling ex-art. 55bis dier wet werd gewijzigd. het procesverbaal tot opneming van kas en boeken van den Reinigings, en Ontsmet- tingsdienst en het Marktwezen op 13 Se pi tember 1938. De heer C. v. d. ,Berg herdacht-Demping Nieuwehaven nog niet beslist, minister draagt Monumentenzorg een onderzoek op. Inzake hoofden van scholen is overplaatsing-Jaring geschied en benoeming aan school 7 aange houden. Onteigening van bermen aan den Goejanverwellediik.Bouw' werkplaatsengebouw voor Lichtfabrieken. Nader onderzoek betreffende bouw van arbeiderswoningen. Verruiming verkoopgelegenheid bloemen op Zondag aan ziekenhuizen en begraafplaatsen. Verbod van verkoop van rookartikelen aan kinderen ingetrokken. stelde zich voor Nieuwpoort zoo erg aangenaam zou zijn geweest. Dat dit ook alweer niet tot gerustheid der bewoners van Gouda medewerkte, is te begrijpen. Bovendien, wat zou Molitor doen? Al spoedig had men uit Utrecht bericht, dat het garnizoen zich tot uit trekken gereed maakte. Het is gebleken, dat Molitor de positie te Utrecht on houdbaar achtte; de burgerij was hem weinig welgezind, en de Verbondenen naderden snel vanuit het Oosten en het Zuiden. Maar dat wist men te Gouda nog niet, en de afstand was niet groot. Op luchting schonk het, toen men hoorde, dat Molitor rechtstreeks op Gorinchem aanrukte, zelfs Schoonhoven vermeed. Maa-r toch, juist omdat het algemeen be stuur in Den Haag nog niet was gevormd aarzelden de Goudsche burgemeester en zijn collega te Haastrecht, die in vol komen overleg handfelden. Men ging voort om in de regeering te voorzien, maar men sprak enkele dagen al niet meer van herstel van onafhan kelijkheid; men wachtte liever af. Wel ontvingen beide Maire’s de proclamaties van Van Hogendorp en de zijnen, maar zij wisten niet goed wat er mede te doen. Ze wilden wel, maar ze wachtten op den Prins van Oranje, en deze kwam pas later. Men ziet het, dat ook hier ter plaatse de toestand als onzeker werd be schouwd. Men zag wel een nieuwe vrij heid gloren in de toekomst, maar was deze toekomst al zoo dicht bij? Het is begrijpelijk, dat men omzichtigheid pleegde en men werd erin versterkt toen men hoorde, dat een officier, aangesteld en afgezonden door generaal Sweerts uit Rotterdam, te Nieuwpoort weinig had kunnen uitrichten, ja zelfs bij de zgn. Oranje-Prulsen geen medewerking had ondervonden om Fransche plunderaars, die zich aan de zijde van Langerak had den vertoond, te bestrijden. Dat was de moeilijkheid die zich overal in Neder land voordeed: men wilde het Fransche juk afschudden, maar zelfs tegenover de achtergebleven Fransche troepenmacht had men zoo weinig effectiefs! De man nen, die zich beschikbaar wilden stellen, konden nauwelijks van wapens worden voorzien; er was geen organisatie, er was nauwelijks geld. Toch zijn ook te Gouda de Verbonde nen, de Pruisen en de Russen, niet ge komen in een stad, die zij nog hadden vrij te maken. Men kan zeggen dat ook Gouda reeds vrij was; het had een regel matig bestuur; het had in den heer Van der Hoeve een stadscommandant, die niet naliet om tegen Molitor’s dreigende bewegingen hulp in Den Haag te verzoe ken. Intusschen nam men zelf maatre gelen, riep de voormalige Nationale Garde onder de wapenen, zette posten uit in de richting van Haastrecht en naar andere zijde. Op 1 December kwam ér hulp, een detachement cavalerie en artillerie, ter wijl tegelijkertijd vernomen werd, dat Kozakken te Schoonhoven hun intocht hadden gedaan. Weer een dag later kwam een vrijcorps, een 160 ruiters en een 100 man voetvolk sterk, te Gouda binnen; zij kwamen van Arnhem. Toen moest er natuurlijk wel het noodige ge daan worden om deze troepen onderdak en voeding te verleenen. Daaraan vol deed men gaarne en zonder verzet, niet alleen in Gouda, maar ook in de omlig gende plaatsen. Trouwens, heel veel last had men van deze troepen niet,1 want zij i nnoLf goedkeuring van het raads- ipnemen van kasgeld gedu- rartaal 1938. De gemeenteraad is gisteravond in' open bare zitting bijeen geweest. Voorzitter: wethouder mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, loco-burgemeester. Alle leden zijn aanwezig. Herdenking C. v. d. Berg. De VOORZITTER opent te 7.40 uur de vergadering. Voor met de werkzaamheden aan te vangen, herdenkt hij, terwijl alle aanwezigen zich van hun zetels verheffen, een figuur, die zoo lang aan den raad ver bonden is geweest, den heer C. v. d. Berg, directeur van de Stenografische Inrichting van de Staten-Generaal en stenograaf van den gemeenteraad van Gouda, op 21 No vember j.l. overleden. Sedert twintig jaar verzorgde de heer v. d. Berg de stenografi sche verslagen. Ook in tijden, dat de de batten in den raad wel eens bewogen wa ren, kon men altijd op keurige, correcte en onpartijdige verslagen rekenen. Met waar- deering releveerde de voorzitter de houding van den heer v. d. Berg, die, toen de finan- cieele toestand der gemeente zeer slecht was cn van hoogerhand er de aandacht op gevestigd werd, dat ook op de stenografi sche verslagen te bezuinigen was, onmid- delljjk bereid was tegen een veel kleiner belooning de verslagen te blijven verzorgen, omdat hy ook zelf niet de banden met den raad van Gouda wilde verbreken. Wij zul-' len, besloot de voorzitter, deze accuraten stenograaf, deze artistieke figuur en zijn 'sympathieke gezicht noode missen. Hij ruste in vrede. De notulen der vergadering van 5 (Tcto- ber 1938 worden gearresteerd. MEDEDEELINGEN. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede: dat Gedeputeerde Staten hebben medege deeld de goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van grond aan den heer Ir. G. r. J. J. de Vries. alsvoren de goedkeuring van het raads besluit tot het aangaan eener geldleening, groot 226.000. alsvoren de goedkeuring van het raads- jt aangaan eener geldleening, omstreken (behoorende tot den bezorgkring): ‘gel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: ,C1 meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 J’jheids-advertentiën de helft van den prijk. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 18o ’09 0 81®3®J de voorpagina 50 hooger. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs .Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. alsvoren de goedkeuring van het raads besluit tot toetreding als lid der verwaar- borgingsregeling der Fraude Risico Onder linge van Gemeenten. alsvoren tot goedkeuring der begrooting, dienst 1938 der gemeente en'hare bedrijven en van het raadsbesluit tot wijziging dier begrooting. alsvoren de goedkeuring van het raads besluit tot koop van grond van de Neder- landsche Spoorwegen te Utrecht. alsvoren de goedkeuring van het raads besluit tot het aangaan van een deposito- overeenkomst met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten. aani te houden tot na afhandeling van de agenda orfi dan den raad gelegenheid te ge ven zich er over uit te spreken. Maandag avond is echter een telegram ontvanger, van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin deze verzoekt de uitvoering van het raadsbesluit tot dem ping van de Nieuwehaven aan te houden om den uitslag af te wachten' van een nader onderzoek, dat de minister aan de Rijks- commissie voor Monumentenzorg heeft op gedragen. In verband met dit telegram stelt de voorzitter voor dit punt van de agenda af te voeren en het resultaat van het in te stellen onderzoek af-te wachten. Aldus wordt besloten. dat de minister van Waterstaat heeft medegedeeld, dat het niet wenscheljjk Is anders dan in bijzondere gevallen het geven van fluitseinen bij de nadering van onbe waakte overwegen aan de machinisten of wagenvoerders voor te schrijven en zooda nig geval zich bij de overwegen in deze ge meente niet voordoet. De heer MUYLWIJK (a.r.) vraagt of B. en, W. zich nog gewend hebben tot de Spoorwegen om een onderhoud met de di rectie. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet is geschied. B. en W. wenschten eerst de "beslissing van den minister af te wachten. Nu deze bekend is, ziet het er voor een onderhoud met de directie van de Spoor wegen niet hoopvol uit. INGEKOMEN STUKKEN. Van Mevr. H. J. M. Gaarlandt-de Kat, een verzoek om ontslag als gedelegeerde der gemeente in het bestuur der Goudsche Industrie- en Huishoudschool. Het ontslag wordt verleend met dankbe tuiging. Van den heer J. P. van den Bosch een verzoek om eervol ontslag als onderwijzer aan de o. 1. school no. 8. Het ontslag wordt verleend conform hef verzoek m.i.v. den door B. en W. te bepa len datum. Van Mevr. M. W. Kamphuisen eefi ver zoek om ontslag als leerares in de Duit- pche taal aan de Handelsavondschool m.i.v. i Januari 1939. Het ontslag wordt eervol verleend over eenkomstig het verzoek. Van den Directeur van het Marktwezen een wijziging der begrooting, dienst 1938. Goedgekeurd. Van de commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken het verslag over 1937. Voor kennisgeving aangenomen. Van F. Flux, Prins Hendrikstraat 110, een reclame tegen zijn aanslagen in de hon denbelasting over voorgaande dienstjaren. In handen van B. en W. om advies ge steld. Van de. afdeeling Gouda e.o. van het Ne- derlandsch Onderwijzers Genootschap een verzoek om niet tot benoeming van een hoofd aan de o. 1. school 7 over te gaan, alvorens gelegenheid is gegeven zich als sollicitant hiervoor aan te melden. Te behahtielen bij het betreffend punt der agenda. Van de afdeeling Gouda en omstreken van de Vereeniging van hoofden van scho- lelv een verzoek als voren. Te behandelen bij het betreffend punt oer agenda. Van A. Borst, J. R. Borst, P. M. de Groot, J. Houdijk, C. Noordegraaf en C. van' Vliet een schrijven, waarin zij naar aanleiding -an het voorstel van B. en W. tot ont eigening van de aan hen toebeh^qrende bennen aan den Goejanverwelledijk ten be hoeve van den aanleg van een nieuwe alge- meene begraafplaats mededeelen, dat zij zich zeer gedupeerd voelen door de schat ting van den directeur van gemeentewerken van hun eigendommen op 20 cent per M2., dat de door hen gevraagde prijs van 95 cent per M2, zeer redelijk is te achten, dat zij het zeer zouden betreuren als de gemeente door verkeerde inlichtingen op een dwaal spoor zou worden gebracht ten nadeele van adressanten en dat zij daarom verzoeken het voorstel aan te houden en adressanten in de gelegenheid te stellen hun standpunt uiteen te zetten. Te behandelen bjj het betreffend punt der leven zijn gewonen gang maar in Nieuwpoort en Schoonhoven, en in geheel de streeks langs de Lek bleef het geruimen tijd een gaan en komen van vreemde troepen. Dat kan niet ver bazen, want generaal Rampon had Go rinchem versterkt, er èen flink garnizoen samengetrokken en was, voorshands, niet bereeid zich over te geven. De stad zou menige beschieting moeten doorstaan, alvorens 'dit geschiedde. De veerman bij Schoonhoven kreeg (huk werk. Eerst waren het Kozakken, soms honderdtallen tegelijk, die hij had over te zetten. Daar na kwamen de Pruisen, zoowel de lijf- huzaren als de doodskophuzaren. Zij bleven ten deele te Schoonhoven ge legerd, maar detachementen voor den veiligheidsdienst werden naar Meerkerk en naar het Westfront van Gorinchem gezonden. Troepen bleven er zoodoende in deze plaatsen tot aan het einde van December; toen was alles wat voor de belegering van Gorinchem noodlg was, voorbij getrokken en de stad zoodanig nauw Ingesloten, dat haar lot niet meer twijfelachtig was, al hield zij het toch nog weken vol. n »ttU besloten ons eerste artikel met er W op te wijzen dat men te Gouda dclLteleurgesteld gevoelde, ornaat in t>en Haag slechts weinig aandacht werd be steed aan de houding van het Stadsbe stuur. Maar men bleef op zijn hoede. Generaal Molitor had zijn, nog altijd vrij sterke troepenmacht, te Utrecht ge concentreerd. Dat was een sterk garni- zoen, goed van artillerie voorzien, gedis ciplineerd en in staat om elk oogenblik In te grijpen. Wat dat beteekende, on dervond het ongelukkige Woerden slechts akele dagen na den 17 November. Ge- araal De Jonge en kolonel Oldenbarne- idt waren met een slecht uitgerust I geitje van uitsluitend vrijwilligers op prden aangetrokken; zij hadden het I.Atsje, slechts door 25 Franschen bezet, makkelijk vermeesterd. Maai* Molitor, Ie in een dergelijke afsnijding van den leg naar Holland niet kon berusten, nnd een sterke troepenmacht uit, die, iegunstlgd door nachtelijk duister, tot ilak bij Woerden oprukte. Men had er »o weinig voorzorgen genomen, dat op de forten nauwelijks wacht werd gehou den en de poort niet kon worden geslo ten. Zoo drongen de Franschen gemak- kelijk binnen; zij beschikten ook nume riek over een overmacht, en al werd er door de vrijwilligers moedig gestreden, il spoedig moesten zij aftrekken. Daar lijn in Woerden tooneelen voorgevallen, die men van gedisciplineerde Fransche troepen niet had verwacht, al staat op pond van verschillende schrijvers vast, lat deze tooneelen wel zijn overdreven. Ie werden echter in deze overdreven ■zing door het land voortgeplant, en tok te Gouda vernam men ervan en ge welde men zich weinig op zijn gemak, tiende wat Molitor nog vermocht en uit kijkend, doch voorloopig vergeefs, naar te hulp, die van de zijde der Verbonde- «n was toegezegd. Daar kwam nog bij, dat inmiddels door de Franschen de noo- dlge maatregelen waren genomen om Gorinchem, belangrijke vesting in het Zuiden, van een sterk garnizoen te voor den. De daar aangewezen vestingcom- nandant generaal Rampon, een soldaat »an het oude genre, zond zijn troepen tot ver in de omgeving uit teneinde eenerzijds gehoorzaamheid voor het Fransche gezag te behouden, anderzijds levensmiddelen te vermeesteren. Een dergelijke afdeeling van Nationale Gardes, uit Antwerpen afkomstig, ver toonde zich in de onmiddellijke nabij heid van Nieuwpoort en Schoonhoven. j De eerste plaats werd bezet; mfn rukte toen naar de andere op, doch zond een soldaat op kondschap uit teneinde den toestand op te nemen. Al was hij in het tetgewas verborgen, hij werd door de towoners van Schoonhoven opgemerkt, rile met behulp van een paar Oranje- ’rijwilllgers, zich ’(van hem meester ®aakten en hem gevankelijk binnen •nachten. Men zond nu boodschappers to de omgeving uit, en het is te begrij- l*n. dat het in Schoonhoven weinig Wenaam aandeed, toen men vernam, dezelfde troepen, die te Woerden Mden geplunderd, zich bevonden onder p afdeeling, die de plaats naderde. Het liep hier intusschen wel eigenaar- K De Franschen trokken inderdaad Roonhovon binnen, en met den Maire f®rd overlegd wat gedaan kon en moest, [orden. Inmiddels hadden een paar zoonhoven aren zich naar buiten be- fven. zij stelden ook de landlieden op ÉJhoogte. Nu lieten de Franschen het B* van de troep buiten de stad en zónd frenners in de richting van Haas- ult- «In de buurtschap Vlist kwa- p deze verkenners een boer tegen, die, zenuwachtig aangedaan, met ver- Feurde kleeren, hen toeriep dat de Kp<Men reeds gezien en nabij waren. KlAlint het zelf geloofd te hebben; B'yanschen geloofden het ook, en nu Kp de terugtocht bevolen. Men nam I -- - mede’ die men maar Rijgen maAr in elk geval trokken zij op chem terug. ;ir.# bleven slechts een dag en een nacht, en trokken toen door. Hetzelfde was te Schoonhoven het geval; de Kozakken zonden een patrouille langs den Lekdijk, en openden geweervuur op de Franschen, die zij aan den overkant bemerkten. Zelfs deden zij het, door Pruisische mar- - - schen op de trommel te slaan, voorko- Kr00t J men alsof een Pruisische troepenmacht nevens hen aanwezig was. Of dit de Franschen al dan niet misleid heeft, moge in het midden worden gelaten, 1 <->n rtnrin- --- - t t besluit tot koop van grond van den heer s iy. j. in: <7; els rt. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantooren. (hue bureaux zijn dagelijks geopend van 9-6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc 2746. Postrekening 48400. voor Schoonhoven 'noch voor Spoedig hernam in Gouda het

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 1