s gsreei Vliet is Cadeau» NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 7 HAASTRECHT, jflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen DE EVIAN-COMMISSIE VERGADERT. Aan de Burgerij van Gouda. 75 I ’5 r. De bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika. Chamberlain 11 Januari naar Rome. RIJ M K ITSLETTERS iS. MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. C. BONBONS Besprekingen met Duitschland over het Vluchtelingenvraagstuk. TELEF. 2267. De Italiaansche verlangens. I No. 19898 Maandag 5 December 1938 77e Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK. - „zw,r>z ir>r7TT V I KfjIvVIxXl’A A J V WU, UV/1712jV»AU2A V AJLV DVJÖIX Wx VTVU IJUIimV, linrikJUV^viii» 1 GOUDA, 3 December 1938. I z 1 KLM - Zaterdagmiddag I DftO vautu tEN vanaf 10 «J- het plein De Teleg^ir. meldt: Wellicht om een einde te maken aan de geruchten over een mogelijk uitstel van het bezoek der Britsche staatslieden aan Rome, als gevolg van de jongste anti-Fran- sche incidenten in de Italiaansche Kamer, wordt van officieele Britsche zijde mede gedeeld, dat met de Italiaansche regeering is overeengekomen, dat Chamberlain en lord Halifax op 11 Januari a.s. te Rome zullen aankomen. Zij zullen tot den 14den in de De Burgemeester, JAMES. M.-vlucht naar„ gelegenheid vai» van Dingaansdag van den Grooterc bemanning een proefvlucht gemaakt, die ook elk Indië-vllegtuig eenige dagen voor zijn vertrek met de eigen bemanning pleegt te doen. De twee bestuurders, Scholte en Vlruly, hebben het toestel, zooals het door den technischen dienst is gereed gemaakt, geïnspecteerd en in orde bevonden. De radio-telegrafist Pestman heeft korte- en lange golf-zender en -ontvanger, als mede den boordpeiler in orde bevonden. De boordwerktuigkundige Dunk is tevre den over motoren, pompen en andere technische ingewikkeldheden, waarover hij het wakend oog heeft te laten gaan. En de steward Eggenhuizen is voldaan over zijn „pantry”, de ijskast en den vic- tualiënvoorraad, die gereed ligt om in geladen te worden, terwijl hij met trots is vervuld wegens het in het toilet aan gebrachte stopcontact, welks bestemming wordt aangeduid door het woordje „sha ver”; het is bestemd voor het electrlsch- scheerapparaat, dat voor de eerste maal een K.L.M.-toestel ter beschikking van zijn passagiers meevoert. De „Reiger” verschilt in geen enkel opzicht van elke andere D.C. 3 die voor een Indië-vlucht is gereed gemaakt. Ook hier zijn tal van Stoelen er uit genomen, zoodat er slechts twaalf plaatsen zijn overgebleven, waar de passagiers ruimte hebben om desge- wenscht languit te gaan' liggen. Niettemin heeft de voorbereiding van de reis toch nog bijzondere zorgen ge- eischt, omdat natuurlijk de grondorga- nisatie in orde moest zijn. De heer G. J. Reyers van het hoofdkantoor der K.L.M. heeft zich met deze voorbereiding belast en zal voor de K.L.M. de reis meemaken. Voor het grootste deel leidt het traject langs door andere luchtvaartmaatschap pijen bevlogen routes; overal vindt men, wat van zeer groote beteekepis is, een goeden grond-radiodienst. Tusschen Brokenhill en Livingstone wordt een traject gevlogen waarop geen Ook Poolsche verlangens. Het is gisteren een dag van zonneschijn geweest; bij Mj en mijn echtgenoote heeft de zon ook diep in het hart geschenen. Wij zijn van dankbaarheid vervuld voor de feestelijke begroeting, welke ons van Uw zijde is ten deel gevallen. Ik denk hierbij zoowel aan onze inkomst in de stad als aan de receptie na de aanvaarding van mijn ambt en aan het défilé der vereenigingen in den avond. Deze eerste officiëele kennismaking met onze nieuwe stad heeft het ons tot een groote vreugde gemaakt, nu ook Uw mede burgers te zijn geworden. Ik hecht er aan van die erkentelijkheid bij deze getuigenis af te leggen. Wilt dezen dank als aan ieder Uwer in het bij zonder gericht beschouwen. De „Reiger” gereed voor het vertrek. 18 I den en 20 met een vrij beroep. Naar ver klaard wordt zullen de onderhandelingen waarschijnlijk tegen het einde der maand beëindigd zijn. Het consulaat-generaal van Uruguay te Hamburg deelt volgens het Duitsehe Nieuws Bureau mede, dat thans geen ver zoeken om visa voor Uruguay voor vesti ging aldaar in behandeling worden geno men. Ook de reeds ingediende aanvragen zullen tot nader order niet kunnen worden af gewikkeld. De Roemeensche regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij wordt be paald, dat zij, die niet kunnen bewijzen,, dat zij Roemeensch staatsburger zijn en die geen buitenlandsche pas hebben, een identi teitskaart zullen krijgen, welke geldig i- voor één jaar. Men veronderstelt, dat deze maatregel vooral betrekking heeft op de Joden. De autoriteiten van de vrije stad Dantzig hebben bij decreet van 1 December Voor den eersten keer ongewenschte burgers var hun Dantzigsche nationaliteit vervallen ver klaard. Dit geschiedde met zes Joodsche families, die binnen zes dagen het grond gebied van Dantzig moeten verlaten. Alle aan Dantzigsche of buitenlandsche Joden toebehoorende bankrekeningen werden ge blokkeerd. Het leidende Duitsehe economische blad „Der Deutsche Volkswirt”, wydt een be schouwing aan het probleem der Duitsehe Joden. Hieruit blijkt, dat de Duitsehe re geering de emigratie van alle Joden v.i< Duitschland wenscht, behalve van diegenen, die boven He 55 jaar zijn en „een uitster- vingsproces in Duitschland zullen kunnen beleven”. Dit getal van Joden boven de 55 jaar wordt op een kwart van alle Joden geschat, terwijl het aantal voor emigratie in aanmerking komende Joden op 650.000 geraamd wordt. Engeland en Amerika wor den aangewezen landen genoemd voor het opnemen dezer emigranten .terwijl voor de financiering daarvan een crediet van een milliard dollar voor den tijd van tien jaar, door de Amerikaansche Joden op te bren gen, wordt voorgesteld. Het aansnijden var het Joodsche probleem door de Duitsehe regeering wordt als een eerste begin be schouwd voor een algeheele „zuivering” van Midden, en Zuid-Oost Europa van alle Joodsche bewoners. Jn een communiqué uit Londen wordt ver klaard, dat de voorzitter, de onder-vour- jitter en de directeur der inter-gouveme- menteele commissie tot voortzetting en ver- cere uitwerking der werkzaamheden van de duchtelingen-conferentie van Évian te Londen een informeele bijeenkomst heeft gehouden. 1 Reuter verneemt, dat eenige voortgang «is gemaakt by de besprekingen met de S ftutsche regeering ten aanzien van ce toorwaarden, waaronder Joden Duitsch Irohdgebied zouden kunnen verlaten. De 'Vertegenwoordiger der Vereenigde State: |Klyron Taylor, deed het belang uitkomen, Slat het Amerikaansche volk en de presi- B dent hechten aan de oplossing van hel vluchtelingenprobleem'. Hy zette de werk- uamheden uiteen van de commissie van idvies van den president, welke te New- Jork bijeenkomt om inlichtingen te ver- I krijgen over vrywilligen financieelen bij- 1 nland. I Berenger wees op hetgeen Frankrijk reeds had gedaan en zeide, dat Frankrijk thans naar de mogelijkheid zoekt voor de Joden plaats te vinden in zijn koloniale be- zittingen. Het verluidt, dat Frankrijk over weegt 10.000 personen toe te laten mits con cessies worden gedaan door de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië. Lord Winterton gaf een uiteenzetting van het Britsche standpunt. Naar verlóidt, heeft Winterton de commissie er van in kennis gesteld, dat een voorloopig verslag is ontvangen, dat inhoudt,, dat Britsch- Guyana een geschikte plaats voor vestiging is. Hy maakt ook melding van het aanbod van Australië en weidde uit over de ver-* klaring van Chamberlain, dat Kenya on Tanganjika geschikt zouden kunnen zijn I voor Duitsehe vluchtelingen. De Poolsche I eisch om de positie der Poolsche Joden, die uit Duitschland zyn gezet, onder oogen te zien, werd cverwezen naar de a.s. plenaire vergadering; Een niet nader genoemde Midden-Ameri- kaansche staat heeft volgens het Joodsche telegraaf agentschap aangeboden, lO.OOu vierk. mijl land open te stellen voor 25.000 Joodsche gezinnen. Hiervan moeten echte" 40% landbouwers zyn, 40% handwerkslie- XBONNEMENTSPRUS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.15. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bji onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantooren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc 2745. Postrekening 48400. ER? Duur wonen in een a lang huur betalen? 01 n eigen huis en toch in huis geheel afbetalen >etalen of het rentebedrag ld af te lossen? YP” - AMSTERDAM] d. Bankier: De Twentechj raagt inlichtingen bjj dei| JOHAN DESSING VESTHAVEN 45. wordt niet tot bandistricten worden ver klaard, zoodat deze districten in overwegen de mate als woonwijken voor de Joden in aanmerking komen. Antwerpsche Duitsehe firma schenkt frs. 500,000 voor vluchtelingen. De te Antwerpen verschijnende „Joodsche Gazet voor België” deelt mede, dat een groote plaatselijke exportfirma, behoorend aan zuiver Arische Duitschers, die lid zijn van de nationaal-socialistische party, als protest tegen de gebeurtenissen in Duitsch land een bedrag heeft geschonken van frs. 500.000 ten behoeve van de slachtoffers van het huidige regime. By nader onderzoek if. aan de Joodsche perscommissie gebleken, dat het hier een scheepvaartmaatschappij betreft. Aan deze gift was een begeleidende brief toegevoegd, gericht tot een bekend Joodsch persoon te Antwerpen, waarin werd medegedeeld, dat de firmanten zich onder deze omstandigheden innerlijk schaamden, nog Duitschers te zijn; zy troostten zich echter met de gedachte, dat het Duitsehe volk evenals zijzelf met de vandalen niets te maken wil hebben. Aan het slot van hun brief geven zij uiting aan de hoop, dat aan het Duitsehe volk weldra de gelegenheid zal worden geboden, het onrecht weer goed te maken. De hertog van Kent naar Noorwegen. Gisteren werd officieel medegedeeld, dat de hertog van Kent den koning zal verte genwoordigen bij de begrafenis van ko ningin Maud van Noorwegen. De hertog zal vandaag uit Londen ver trekken De hertog van Gloucester, die van ztfr paard is gevallen en een sleutelbeen heeft gebroken, is per auto te Londen terugge keerd. I Athene—Cairo, biedt den pilotep geen I verrassingen, want het is. een gedeelte J van de hun zoo bekende Indlë-route. Op de terugreis wordt hierin dan ook een I kleine variatie gebracht door van Cairo via Amseat, Benghazi, Catania op het eiland Sicilië, en Napels naar Marseille te vliegen. Er bestaat in Zuid-Afrika zeer veel be langstelling voor deze reis, die men ap precieert als een bijzonder vriendschap pelijke geste van Nederland. Dit blijkt uit de groote collectie knipsels, zoowel uit in het Engelsch als in ’t Afrikaansch verschijnende Zuid-Afrikaansche kran ten. Het blijkt ook uit de ontvangst, wel ke men bemanning en passagiers van de „Reiger” wil bereiden in alle plaatsen binnen de Unie, waar geland wordt. Toen bij een voorloopige herziening van het oorspronkelijke reisplan besloten werd, Durban, dat in dat plan was opgenomen, niet aan te doen, ontving de K.L.M. een soort petitie van eenige honderden voor aanstaande ingezetenen van deze stad om toch vooral te Durban te landen, aan welk verzoek men zal voldoen. Buitengewoon groot is de belangstel ling voor het verzenden van post met de „Reiger”, en reeds eergisteren had men op het postkantoor Amsterdam (Cen traal Station) meer dan tienduizend en veloppen ontvangen voor de heen- en retourvlucht, waaraan gedurende vele dagen een 20-tal beambten bezig was om ze van de voor deze gelegenheid gedruk te speciale postzegels te voorzien. Ook uit het buitenland worden zeer veel enve loppen gestuurd. Van de bemanning is de commandant Scholte de eenige, die reeds eerder in Zuid-Afrika heeft gevlogen, namelijk in 1929, toen hij tezamen met Geijssendorf- fer in particulieren dienst was van den inmiddels overleden Amerikaanschcn millionnair Van Lear Black. Wie deelnemen aan de vlucht naar Zuid-Afrika. Aan de bijzondere vlucht naar Zuid- Afrika zal op heen- zoowel als terugfels door de volgende passagiers, vermeld in alfabetische volgorde, worden deelge- VdHOJ <AT vanaf 65—130—250 IAI vanaf W INSTELLING VAN VOOR JODEN VERBODEN GEDEELTEN VAN BERLIJN. Geldt o.a. ook voor sportterreinen en badinrichtingen. De hoofdcommissaris van politie van Berlijn heeft een verordening uitgevaar digd inzake het instellen van „Judenbar.n- bezirken” (districten voor Joden verboden) in de rykshoofdstad, welke op 6 dezer van kracht wordt. Deze verordening is gegrond op de politieverordening van 28 November inzake het optreden van Joden in het openbaar. Straten, pleinen, plantsoenen en gebou wen, waarover de „jodenban” wordt afge- kondigd, mogen krachtens deze verordening door Joden van Duitsehe nationaliteit en staatlooze Joden niet worden betreden of bereden. Voorzoover Joden bij het van kracht worden van de verordening nog bin nen een district wonen, waarover de „Joden - ban” ig afgekondigd, hebben zij voor het passeeren van de bangrens een vergunning van de politie noodig. Tot bandistricten worden verklaard: alle Schouwburgen, bioscopen, concertzalen, mu sea, de ,-Deutschlandhalle”, het sportpaleis, bet rykssportveld, alle sportterreinen en «He openbare en particuliere badinrichtin gen. Verder de Wilhelmstrasse van de Leip- zlger Strasse tot de Linden en van het Reichsehrendenkmal. Tegelijkertijd worden nog verdere veror deningen aangekondigd ter uitvoering van bovengenoemde politieverordening. Waar- Mmnljjk zal de „Jodenban” binnenkort ook borden uitgesproken over den Kurfürsten- dam, de Friedrichstrasse, Unter den Lin den en andere hoofdstraten. De in het centrum en in het noorden van Berlijn gelegen straten waarin sedert jaren tal van Joden wonen,, zullen naar verwacht Ook Londen wint te Rome inlichtingen in. t Ciano bereid, eenige passages van zijn rede toe te lichten. De Britsche ambassadeur te Rome, lord Perth, heeft, naar Reuter verneemt, Zater dagavond om 8 uur een tweede bezoek ge. bracht aan den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. Werd by het bezoek van Zaterdagmorgen slechts gesproken over de reis van Chamberlain naar Rome, thans heeft lord Perth de anti Fransche betooging in de jongste Italiaan sche Kamerzitting ter sprake gebracht. Lord Perth vroeg CiAno onder meer, wel ke beteekenic men aan het gebeurde in de Italiaansche Kamer moet toekennen. Naar men aanneemt, heeft de Britsche ambassa deur daarbij gewezen op het Italiaansch- Britsche a^'oord, waarby beide mogendhe den verklaarden, dat zij geen verandering in den status quo in het Westelijke deel der Middellandsche Zee wenschen. De diploma tieke correspondent van Reuter vernam Zondagavond, dat er geen reden is om te veronderstellen, dat Italië de bedoeling zou hebben, zich niet aan de artikelen van dat accoord te houden. Genoemde correspondent verneemt voorts, dat graaf Ciano lord Perth evenals den Franschen ambassadeur heeft medege deeld, dat hij bereid is, eenige passages van zijn redevoering nader toe te lichten, doch dat hij niet in staat is de verantwoor delijkheid op zich te némen voor de uit roepen, die enkele afgevaardigden daarop lieten volgen. Demonstraties op Corsica. Inmiddels hebben de Franschen op Cor sica en in Tunis gisteren opnieuw betoo gingen gehouden, om tegen de uitroepen in de Italiaansche Kamer te protesteeren en hun aanhankelijkheid aan het moederland te betuigen. Op een der groote pleinen van Bastia, de havenstad in N.O.-Corsica, verzamelden zich Zondag, eenige duizenden personen, vanwaar een indrukwekkende stoet, met den burgemeester, de leden van den ge meenteraad en een aantal oud-strijders aan het hoofd, door de straten trok, waar var alle huizen de Fransche vlaggen wapper den. Voor het eereteeken der gevallenen op de Place Saint-Nicolas werd een minuut stilzwijgen in acht genomen, waarna Fer- racci, de voorzitter van de vereeniging der oud-strijders, een geestdriftig toegejuichte rede hield, die eindigde met den eed: „Ten aanschouwen van geheel de wereld, zweren wy, by onzen roem, bij onze wiegen en onze graven, als Franschen te leven en te sterven.” Na het zingen van de Marseillaise begaf een delegatie van de betoogers zich naar den prefect om hem een motie te overhan digen, waarin gezegd wordt, dat 40.000 Corsicanen voor Frankrijk gevallen zijn en men het als een beleediging beschouwt, wanneer de trouw aan Frankrijk in twijfel wordt getrokken. Corsica is bereid, zich te verdedigen en wijst alle aanspraken op dit land met verontwaardiging af. Ook te Ajaccio werd een dergelyke be tooging gehouden. Een kilometer large stoet volgde de autoriteiten by een optocht door de met Fransche vlaggen getooide straten, terwijl voortdurend de Marseillaise werd gezongen en men herhaaldelyk de kreten hoorde: „Leve Corsica, leve Frank rijk”. Ook hier werd een motie aan den prefect overhandigd, waarin betoogd wordt dat Corsica Fransch is en Fransch blijft en de wensch wordt uitgesproken, dat inciden ten als die, welke zich in de Italiaansche Kamer hebben voorgedaan, niet meer her haald zullen worden. Toen de menigte uit éénging, trok nog een groep naar het Ita liaansche consulaat, dat echter door een sterke politiemacht bewaakt werd. Er deden zich eenige schermutselingen voor, doch de politie wist de menigte op een afstand te houden en na nogmaals trouw aan Frank rijk beloofd 'te hebbten, ging zij ten slotte uiteen. Ds. Niemöller weldra in vrijheid? Hitler zou het hebben toegezegd. Het schijnt, aldus meldt zoowel Reuter als Havas, dat ds. Niemöller weldra uit het concentratiekamp van Sachsenhausen zal worden» bevry’d. Reuter meldt, dat rykskan- selier Hitler de schoonzuster van den Beier- schen minister van Onderwijs heeft ontvan gen, die de vrijlating van Niemöller be pleitte. Naar Reuter verneemt, moet de Führer daarop geantwoord hebben, dat zijn vrijlating binnenkort zou plaats vinden. Havas herinnert aan de verzoekschriften, die den laatsten tijd door vooraanstaande personen aan tlitler gezonden werden om ds. Niemöller zyn vrijheid terug te geven. Nog onlangs richtte maarschalk von Mac- kensen een dergelyk verzoek tot den Führer. Het aantal gearresteerde predikan ten van de oppositioneele kerk is in de af- geloopen week tot zeventien gestegen. In negentien gevallen werden de traktementen ingehouden; 38 predikanten is het verbo den te preeken, 19 zijn uit hun parochies Italiaansche hobfdstad blijven, gebannen en 53 zijn geschorst. I vaste luchtdiensten, worden onderhouden j Deze omweg wordt gemaakt om een be zoek te kunnen brengen aan de Victorla- Zaterdagmiddag heeft het K.L.M - watervallen. En het eerste gedeelte van vliegtuig „Reiger”, de Ddtiglas DC. 3, de reis, Amsterdam—Marseille—Napels— waarmee Dinsdag a.s. de bijzondere K.L. j 3uid-Afrlka begint ter de 100ste herdenking en van het eeuwfeest Trek, met zijn colledige net COMESTIBL» f 2.50. vanaf 50 ERS vanaf 23 c“ ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55. elke regel meer f 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den pry's. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde^ prijs Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. (lülIISÜlE ÜIIIIAVI.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 1