ALBERT HEIJr KAAS Ruim 9 millioen voor Defensie aangevraagd. De uitspraak van het zuiver Nederlandsch. iMüï jijnp De Dame, die zich Bancroft noemde. (BH Krimpen a. d. IJssel. Stolwijk. Beurs van Amsterdam, Gelden benoodigd voor de verlenging van de eerste oefening der lichting 1938. Strategische maatregelen. Ingediend is thans een wetsontwerp, waarin worden aangevraagd de geiden, benoodigd voor de uitvoering van maat regelen ais gevolg van de door de Regee ring genomen beslissing tot verlenging van den duur der eerste oefening van de onbereden dienstplichtigen der lich ting 1938 en de daarmede verband hou dende reorganisatie en dislocatie van het leger. Tevens zijn er in opgenomen de gel den, benoodigd voor verschillende voor zieningen van materieelen aard, die met betrekking tot de strategische beveili ging moesten worden getroffen. Voorts was het noodzakelijk in ver band met een nieuwe kostenverdeeling voor de Zeemacht welke in afwach ting van de definitieve' vaststelling, sedert 1 Januari 1938 voorloopig reeds toepassing vindt de op eenige artike len uitgetrokken bedragen te verhoogen. Deze verhooging betreft in hoofdzaak de uitgaven voor de uitreis naar Neder- landsch-Indië van Hr. Ms. kruiser „Java" en de terugreis in dit Jaar van Hr. Ms. kruiser „Sumatra", waarmede bij de raming van de defensiebegrooting 1938 geen rekening kon worden gehouden. Hoewel het aanvankelijk in het voor nemen heeft gelegen den verlangden duur der eerste oefening voor de eerste maal toe te passen voor de lichting 1939, is de ontwikkeling der internationale verhoudingen in Europa oorzaak geweest dat de Regeering zich in Maart voor de noodzakelijkheid zag geplaatst de uit voering van het inmiddels tot wet ver heven, in den aanhef genoemde, wets ontwerp te verhaasten en den verleng den duur der eerste oefening reeds van toepassing te verklaren op de lichting 1938. Ter voorziening in de legering van de daardoor aanzienlijke vergroote nage noeg verdubbelde sterkte aan onder de wapenen zijnde dienstplichtigen was het noodzakelijk bijzondere maatregelen te treffen. In de behoefte aan legeringsruimte is gedeeltelijk tegemoetgekomen door het treffen van voorzieningen aan bestaande gebouwen, gedeeltelijk door het huren van logiesruimten en, voor zooveel zulks niet mogelijk was, door het bouwen van barakken. Voorts moesten maatregelen worden getroffen ten aanzien van de encadree- ring. Volledigheidshalve vestigt de Minister er nog de aandacht op, dat mede in voorbereiding is een wetsontwerp tot verhooging van het bedrag van 53.4 millioen, vermeld in de wet van den 27en Maart 1936 tot instelling van een Defen siefonds. In hoofdzaak is deze verhoo ging een gevolg van de door de regeering in 1936 genomen monetaire maatregelen waardoor het bedrag voor den ten laste van genoemd fonds komenden aanbouw van oorlogsvaartuigen ontoereikend is geworden. Bij het onderhavige wetsontwerp is op den gewonen dienst voor 1938 9.39 mil lioen aangevraagd Gramaphoonplaten voor Koning Leopold. Prof. dr. Jac. van Ginneken publiceert in Onze Taaltuin een „Willecome in Hol land Gij Koning der Belgen", waarin hij aan het slot mededeelt, dat op voorstel van mej. dr. L. Kaiser, Lector in de Ex- perimenteele Phonetiek aan de Amster- damsche Universiteit voor twee Jaar een commissie voor de uitspraak van het Nederlandsch werd gevormd, bestaande uit den inspecteur van het Middelbaar Onderwijs G. Bolkestein, den heer P. J. Meertens, secretaris van het Neder landsch Dialectenbureau der Koninklijke Nederlandsche Akademie, den heer H. D. Bouman, assistent aan het physiologisch Laboratorium te Amsterdam, den heer K. Veldkamp, voorzitter der Vereeniging vqor Spraakleer aren, mej. dr. L. Kaiser en prof. Jac. van Ginneken. Deze commissie besloot zes gramo- phoonplaten te laten uitgeven, en wel bij de Decca te Hilversum. Zij koos als sprekers en spreeksters daarvoor uit de dames: Ellen Russe (mevr. v. d. Velden- Vygh), Willy Haak (mevr. Carpentier Alting-Haak), Lilly Bouwmeester (mevi. L. v. d. Lugt MelsertijBouwmeester) en de heeren Kommer Kleyn, Jos. van der Velden (Vlaming van geboorte) en Guus Weitzel, die alle zes, om hun goede uit spraak in Noord-Nederland een zeer goeden naam hebben verworven. Boven dien noodigde zij verder: om den over gang van de hoogere beschaafde taal naar het lager beschaafd van het ge wone gesprek te typeeren, twee leerlin gen (een meisje en een jongen) en twee leeraren der Middelbare school dr. G. I Stuiveling en D. de Vries tot medewer- 1 king uit. Hiermee echter niet tevreden, meende de Commissie, eer zij tot de defi- I nitieve uitgave overging, de opgenomen proef platen eerst te moeten rondzenden aan een vijftigtal organisatiebesturen en ahdere door hun positie ten deze tot oor- deelen bevoegde personen, om critiex en desiderata, die aanvankelijk overvloeoig, mar later begrijpelijkerwijze eenigszins spaarzamer binnenkwamen. Deze critlek werd dan met de sprekers en spreeksters besproken, totdat een algeheele overeen stemming werd bereikt. En tenslotte gaf prof. dr. G. A. van Poelje, de directeur- generaal van het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ons met zijn hooge bescherming een warme aanbeveling voor alle Nederlandsche scholen mee. „Zoodoende is er in ieder geval iets tot stand gekomen, wat nog voor geen enkele vroegere periode onzer taal be staat. Maai1 bovendien werden in een be geleidende toelichting nog schroomvallig alle afwijkingen opgegeven, die bij het "afhooren en weder- af hooien der platen, de Commissie nog van eenig belang leken. Wij hebben hier dus, althans zeker in de vier eerste platen, een optimale uitspraak van de tegenwoordige Neder landsche cultuurtaal vastgelegd. „Mag ik dus in dezen geest aan Uwe Majesteit, namens de Commissie voor noemd met haar spreeksters en sprekers, ons Album met gramophoonplaten en daarbij behoorende teksten aanbieden? Het zal ons een groote vreugde zijn, als Uwe Majesteit dit eenvoudig geschenk, ais een kleine symbolische hulde, bij Uw bezoek aan Noord-Nederland zult willen aanvaardeh." Dr. A. Loudan naar Amerika vertrokken. Dr. A. Loudon, Hr. Hs. nieuw-benoemde gezant te Washington, de opvolger van jhr. mr. H. M. van Haersma de With, is gisteravond met de Nieuw Amsterdam naar de Vereenigde Staten vertrokken. TWEEDE KAMER. Volkshuisvestin a aan de orde. „Rouw van goedkoope, doeltreffende arbeiders woningen blijft noodig". De Tweede Kamer heeft gisteren de be grooting van binnenlandsche Zaken afge- nandeld. De heer Posthuma (c.d.) critiseert de ma nier, waarop verschillende gemeenten de armlastigen afschuiven, de financieele ver houding van rijk en gemeenten staat een behoorlijke regeling in den weg. Er zyn menschen in nood. Dezen hebben als schep selen Gods recht om te worden geholpen. De minister betrachte spoed. Een deel der schipperij by v. komt daarby om van ellende. De heer JJsselmudden (r.k.) zegt dat zoo wel gemeenten "als betrokkenen van armen zorg een afkeer hebben. Particuliere instel lingen kunnen de armlastigen beter ophef fen dan by de overheid het geval is. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Van Boeyen zeide dat inzake de af schuiving van armlastigen door gemeenten een bepaalde jurisprudentie bezig is zich te ontwikkelen. De gemeentebestuuren worden geenszins belemmerd als ze hun armlasti gen tegen ziekenhuiswerzorging willen ver zekeren. Spr. is steeds bereid, met sociale zaken overleg te plegen over de vraag, hoe een algemeene regeling voor de kleine zelf standigen te treffen. Thans kan spr. alleen by de gemeenten stimuleerend werken. By afd. VI (volkshuisvesting) behandelt de heer Steinwetz (r.k.) het tempo van de zorg voor de volkshuisvesting, dat naar hij meent, moet worden opgevoerd. De krot opruiming woirde aangevat. Spr. bepleit de instelling van woningscomimissies. Strenger moet de hand worden gehouden aan ontruiming van onbewoonbaar verklaar- i de woningen. Het euvel der samenwoning i neemt meer toe, in de groote steden zoowel j als ten plabtelande, een gevolg van het feit, dat de huren anders niet kunnen worden betaald, niet door een streven in de eerste plaats om op beteren stand te wonen. De heer Drees (s.d.) wyst op de groote beteekenis van de woningwet. In het geheele land moet by de uitbreidingsplannen met het natuurschoon rekening wotrden gehou den. Het woningoverschot neemt over het al- vooral in de .groote steden, af. Het is gewenscht, den bouw sterker te hervatten. De regeering verstirekke op ruimere schaal bouwvoorschotten. Vooral ten plattelande is er nog een groot aantal ontoelaatbare woningtoestanden, met name wat betreft de slaapgelegenheid. Het probleem der woonwagens en sohepen moet tot oplossing worden gebracht. De heer Ter'Laan (s.d.) critiseert 's mi nisters circulaire van 23 Juni 1938, welke tot gevolg heeft dat qomplexen oude en slechte woningen nog jaren zullen blijven bestaan. Spr. bepleit ordening in de woningvoorzie ning. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Van iBoeyen zeide dat verzoeken om medewerking tot huurverlaging steeds ern stig worden bezien, maar los van de kwes tie der renteverlaging voor de woningbouw verenigingen. De bouwvoorschotten zullen in 1938 de vier millioen naderen. T.a.v.-den woning bouw wordt er het noodige gedaan. Er zijn ruim 2000 aanvragen voor verbetering van ongewilde woningen aanhangig, een bevre digend resultaat. Spr. wil de woningtoestanden ten platte- lande gaarne verbeteren, maar de gemeen tebesturen moeten ook hun medewerking verleenen. Spr. is van oordeel dat in het algemeen het woningvraagstuk ten platte- lande op te heffen is. De regeeiring laat in het vraagstuk van den woningbouw het behoefte-element sterk gelden. Het vraagstuk der woonwagens en -sche pen is zeer belangrijk en heeft alle aan dacht. De begrooting van het departement van binnenlandsche zaken voor 1989 wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Geen urnenbewaarplaats op begraafplaats. De Kroon heeft een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij een besluit van «Jan Haagschen gemeente raad tot het inrichten van een urnen bewaarplaats op dé algemeene begraaf plaats was goedgekeurd, als zijnde in strijd met de wet vernietigd. GEMENGD NIEUWS. Autobotsing bü Ypenburg. Een doode, een gewonde. Op den Rijksweg tusschen Delft en Rijswijk ter hoogte van het vliegveld Ypenburg, heeft gistermiddag om kwart over vijf een autobotsing plaats gehad, waarbij de bestuurder van een vracht- auto gewond werd. Uit de richting Delft naderde een per- j sonenauto met groote snelheid, bestuurd j door den 26-jafigen M. H-. uit Rotterdam. Van de Hoornbrug te Rijswijk kwamen j achter elkaar Wee vrachtauto's aange- reden, resp. bestuurd door J. van G. uit Rotterdam en L. van T. uit Den Haag. j M. H. wilde een voor hem rijdende auto passeeren en haalde daarbij zoover naar links uit, dat hij met den wagen van J. van G. in botsing kwam. Van de aange reden auto werden beide voorwielen weg gerukt. De bestuurder liep geen letsel op. Nog was de-vaart van de uit Rotter dam gekomen auto niet gestuit. Met groote kracht reed deze recht op het volgende voertuig aan, dat, zooals ge meld, eveneens uit Den Haag naderde. Bij deze botsing werd de aanrijdende wagen geheel vernield, waarbij M. H. be kneld raakte tusschen de brokstukken. Nadat de ongelukkige onder toezicht van de doktoren Stoop uit Vlaardingen en Kemme uit Rijswijk uit de ruïne was bevrijd, bleek hij een schedelbasisbreuk te hebben bekojnen. Tijdens het trans- port naar het ziekenhuis St. Antonius- hove is hij overleden. L. van T. brak een dijbeen en eenige ribben. Hij werd naar het Ziekenhuis Zuidwal gebracht. De beschadigde wagens zijn naa$ een garage gesleept. bedrag aan het Comité op te zenden. Het werd „met groote blijdschap" gegeven, als resultaat van een week spkren, door niets op het brood te eten, van 75 kinde ren..." Vijf en zeventig „verlaten kinderen aten een week lang een „kale boterham", omdat zij ook zoo .graag iets .wilden doen vóór die andere „in nood verkeerenden". Verlaten kinderen offeren voor verlaten kinderen en hun boterhammetje werd met recht het bekende boterhammetje met „tevredenheid". Inbraak by goudsmid in De Meern opgehelderd. Buit siond hier op Sinterklaas avond klaar voor vervoer. In verband met de vele inbraken in den laatsten tijd'worden alhier oude be kenden van de politie in het oog gehou- dfen. Dit heelt geleid tot de opheldering van enn inbraak, die eenige dagen ge leden in De Meern (gem. Oudenrijn) is gepleegd. Rechercheurs hadden namelijk opgemerkt, dat een viertal mannen ge regeld met een auto heen en weer reden en daarbij nogal geheimzinnig te werk gingen. Toen ze voldoende materiaal ver zameld hadden zijn ze er op St. tyicolaas- avond toe overgegaan een inval te doen in een perceel in de Schlegelstraat, waar de vier mannen aangetroffen werden. En niet alleen de vier mannen trof men daar aan, maar eveneens een groot aan- lal sieraden als horloges, dames- en hee- ï'enpolshorioges, kettingen, brilmonturen, halskettingen, wekkers en een pendule. De heele voorraad stond klaar om ver voerd te worden. Nu werd ze echter sa men met de vier mannen naar een an dere bestemming vervoerd: het hoofd bureau van politie. Denzeliden nacht werd nog een vijfde persoon, die relaties onderhield met de anderen, in een café in de nabijheid van zyn woning gearresteerd. Alle vijf vol- narden echter in een stug stilzwijgen. Maar tenslotte werd de politie gewaar, dat de goederen afkomstig moesten zijn van een inbraak in een goudsmidswinkel in De Meern. Inderdaad bleek dat het geval en het edele vijftal werd dan ook I ter beschikking van de politie in De Meern gesteld. Daar was men echter niet ingericht op het insluiten van vijf per sonen tegelijk en de inbrekers werden dan ook zoo lang uitbesteed bij de Utrechische politie. Later is nog de be wuste auto in een garage in Den Haag in beslag genomen. Daarin werd een aantal inbrekerswerktuigen aangetroffen. RADIO-NIEUWS. Van een verlaten kind voor een verlaten kind. Een week lang een „kale boterham". Het Haagsche Comité voor hulp aan buitenlandsche kinderen schrijft ons: Te midden van al de naargeestige be richten omtrent vervolging wegens ras en geloof, van kinderleed en oudersmart, doet de volgende mededeellng weldadig en tevens ontroerend aan. Het was een briefje van mevr. Antoinette van Dijk, dat luidde: i „Heden schreef ik op het gironummer 344344 van uw Haagsch Comité voor Vluchtelingen over de somma van 10.25. Dit werd mij toegezonden door het-Te- huls voor verlaten kinderen De Licht hoeve te Santpoort, met het verzoek dit Vrijdag 9 December. Hilversum 1, 1875 en 415.5 M. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO: 8—9.15 Gramofoon (C.a. 8.16 Berichten); 10.— Gramofoon; 11.30 Bijbelsche causerie; 12.— Berichten; 12.15 KRO-Melodisten en solist (11.20 Gramofoon); 3 Gramo foon; 3.05 Orgelconcert en gramofoon (c.a 4.Berichten)4.— KRO-Kamerorkest en solist; 4.45 Gramofoon; 5.— KRO-orkest; 5.45 Gramofoon; 6.— Land. en tuinbouw - Causerie; 6.20 Gramofoon (c.a. 6.30 Berich ten); 7.Berichten; 7.15 Luchtvaartcause- rie; 7.30 Musica Catholica; 8.— Berichten ANP; 8.16 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist; 9.15 Programma, gewijd aan Neerlands Weermacht; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Bela Kiss en zyn Hongaarsch orkest; 11.— KRO-Boys en solist (11.20- 11.30 Gramofoon); 11.60—12 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. 8^- VARA, 10.- VPRO, 10.20 VARA, 12.— AVRO, 4.— VA RA, 7.30 VPRO, 9.— VARA, 10.40 VPRO. 11—12 VARA: 8.Gramofoon (c.a. 8.16 Berichten); 40.Morgenwijding; 10.20 Viool en piano; 10.50 Declamatie; 11.10 VARA-orkest; 12.- De Palladians (c.a. 12.15 Berichten); 12.45 Gramofoon; 1.15 AVRO-Amusementsorkest 2.Voordracht; 2.25 Aeolian-orkest (opn.) J g.Cabaretprogramma; 4.Gramofoon; 5_ Voor de kinderen; 5.30 Orgelspel; 6.— Esmeralda; 6.28 Berichten; 6.35 Literaire causerie; 6.56 Gramofoon; 7.VARA-Ka- lender; 7.05 Causerie over Goya en Dau- mier; 7.23 Berichten ANP; 7.30 Causerie „Morgen kómt de nieuwe Psalmen, en Ge zangenbundel van de Nederduitsch Her vormde Kerk uit"; 7.40 Caus:rie „Wat en hoe gelooven wij?"; 8.— Zang en piano; BRUG BIJ HET ZWIJND&ECHT- SCHE VEER TE DORDRECHT. Bouw van het laatste viaduct. Op 20 December a.s., aldus meldt de A.N.W.B., zal de Rijkswaterstaat het maken van een viaduct over den Dort- SChen straatweg in den noordelijken toe gangsweg tot de nieuwe brug over de Oude Maas te Dordrecht, aanbesteden Dit is het laatste kunstwerk, dat in verband met den bouw van deze brug nog mqet worden gemaakt, zoodat na voltooiing van dit viaduct en van de óve rige reeds in uitvoering zijnde werken de brug voor het verkeer zal kunnen worden opengesteld. Dit viaduct dat zal worden gemaakt van gewapend beton, heeft drie onder doorgangen, waarvan een der buitenste bestemd is voor de tram en de middelste doorgang voor het gewone verkeer. Deze doorgang is ruim 11 M. breed en bestaat uit een ruim 9 M. breede rijbaan met twee verhoogde trottoirs. STADSNIEUWS. re nAHLN v/ADi/cr De weg Rotterdam—MöerdijkbrUg 2fit in de toekomst geheel als autosnelweg, d.w.z. met gescheiden rijbanen worden uitgevoerd. Blijkbaar zal deze scheiding der twee verkeersrichtingen ook op het nieuw te bouwen viaduct worden doorge- "M»8 »Pr;. dat IPJ de blinden erken- qöÜIDA, 8 December 1988. ])e afd. Gouda van de Zuid- Hoilandsche Ijsbond wordt: „IJpclub Gouda". _iBteren gehouden ledenvergadering de afd. Gouda van den Z.H.IJ.B. heeft belangrijke besluit genomen om toe te alb lid van den Kon. Ned. Schaatsen- r7~ in verband waarmede den i der afdeeling wordt gewijzigd in dien ijeolub Gouda", waarvoor statuten- ""liging moet Plaats hebben en rechtsper- Skheid moet worden aangevraagd aansluiting heeft ten doel dat vanaf rt seizoen l9$9/'40 op de baan te Gouda officieel® wedstrijden in schoonryden vei jkfjÜJB. zullen kunnen worden gehou- De baan op het v.m. Schietterrein aan Hoogen Schielandschen Zeedijk wórdt verbreed, daar dit terrein niet meer „or schietwedstrijden wordt benut. Voor de ideële wedstrijden hardrijden is de baan k te klein. Be aansluiting by den K.N.S.B. verhin- fcrt niet dat ihet contact met de omliggende «genten voor de yswegen van en naar boda blijft bestaan. Wanneer de a.s. winter goed ys zal ge nial er zoodra mogelijk een ijsfeest wor- id gegeven, terwijl ook een wedstrijd zal orden georganiseerd >ten bate van de "Goud- te behoef tigen. Het jaarverslag van den secretaris, als- ede de rekening van den penningmeester, met een klein batig saldo sluit, werden iter dankzegging aan de functionarissen iedgekeurd en vastgesteld. de contributie kwam geen wijziging. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Hubregtse, D. Stuurman en J. F. W. Tu bs iferden herkozen. Be vergadering werd met de gebruikelijke erloting van wild besloten. Avond van het N.O.G. De belangen der blinden. Jjsteravond werd in de bovenzaal van het lurant „Ter Gouw", uitgaande van de lling Gouda van het Nederl. Onderwij- Genootschap, een avond gegeven, ge- tan de belangen der blinden, waarin de Joh. v. d. Berg uit Oosterbeek, propa- list van de Nederl. Blindenbond een Ie hielcL Spr. begon met te zeggen, dat het gemis gebrek behoeft te zyn. De blinde mist maar zelf was ik 17 jaar toen ik blind loo zeide spr. Vroeger meende men, it de blinden de gestraften waren, dus de iadeirwaardigen. Daardoor voelden zy" zich A als zoodanig. Doch ook door de groo- invloed van het Christendom de blin- xjjn nu gekomen aan de oppervlakte van leven. Geestelijk is de blinde gelijk aan ziende. In 1895 werd de Nod. Blindenbond opge- i die zich aanvankelijk ten doel stelde band van vriendschap te sluiten onder Hinden onderling. Dit doel is uitgegroeid het streven naair het beginsel van de dale gelijkwaardigheid. Wy vragen voerd, gezien de beschikbare breedte van 17 meter. Het geheele werk zal zes maanden na den datum van aanvang moeten zijn vol tooid, dus medio 1939. 8.30 Berichten; 8.35 Causerie „Advent en Kerstmis in andere landen; 1. Zweden"; 9.De Ramblers en solist; 9.30 Sylvia; 10.Esmeralda en soliste; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Avondwijding; 11.Crilo e" piano; 11.30 Jazzmuziek (gr.); 11.55—12 Gramofoon. TELEGRAFISCH WEERBERICHT 8 December. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor de kuststrook: Krachtige tot mab gen Zuidelijken tot Westelijken yind; be trokken tot zwaar bewolkt; waarschynlijK eenigen regen. Voor het binnenland: Meest matige t deljjken tot ZuidwestelUkwi wind; ken tot zwaar bewolkt; waaraohunUlt eenigen regen; iets zachter. Wie pan lichtgeraaktheid lijdt, loopt kans iederen dag de gevolgen van (die kwaal te ondervinden. J FEUILLETON. Roman van NORBERT GARAI. Nadruk verboden. 49 Inderdaad bleek de kajnenier reeds op Nicole te wachten. Zij verzocht mylady plaats te' nemen, sleepte een aantal doo- zen naderbij en begon haar haastig te ontkleed en. Uit de doozen kwamen een wit crêpe georgette toilet en een paar zilverbrokaat schoentjes te voorschijn; welke uitstekend bleken- te passen. Daar na liet zij den scheepskapper ontbieden. Deze bleek een zeer spraakzame Franse hm an te zijn, die, terwijl hij han dig met kam en krultang manoeuvreer de, Nicole onmiddellijk meedeelde dat zij de 25ste bruid was, die hij de eer had in zijn vierjarige loopbaan als scheepsoffi cier der „Rajputana" met bruidsluier een myrthenkrans voor de huwelijksplechtig heid aan boord van dit|schip te mogen tooien. Nicole schrok op. Bruidsluier? Myr thenkrans? Dat was de oplossing van het raadsel. Baby! Bij de gedachte aan hem, die zich vanaf het eerste oogenWik, waarop zij met hem kennis maakte, had ontpopt als eén goede, eerlijke vriend, werd het haar warm om het hart. Baby? Verdiende hij dien naam eigenlijk nog wel? In de drie jaar, welke zij elkaar niet gezien hadden, was hij een heele heer ge worden. Hoe kort ze hem aan den wal in Colombo ook gezien had, dat was haar toch wel opgevallen. Zij kon trotsch op hem zijn. Slechts één ding scheen hem nog altijd te zijn bijgebleven: zijn lust in kwajongensstreken. De ijverige Figaro ratelde intusschen Onafgebroken voort. Volgens zijn erva ringen, zoo betoogde hij met een ver makelijke ernst, kon "hij scheepslröwelij- ken iedereen slechts aanbevelen. Deze toch vormden de beste waarborg voor een goed en gelukkig huwelijk. Alle vier entwintig paren, die tijdens zijn aanwe zigheid op de „Rajputana" getrouwd wa ren, hadden tot dusver slechts geluk en voorspoed in hun huwelijk gekend. Het was hem nog geen enkele maal ter oore gekomen, dat een dezer huwelijken weer ontbonden was. Het derde paar, zekere Mr. en Mrs. Brown uit Londen Mylady- had den naam waarschijnlijk wel meer gehooxd, maakte twee maanden ge leden nog" een v^cantiereis met dezelfde boot. De familie bleek zich tot zeven per sonen te hebben uitgebreid een twee ling en een drieling waren Mr. en Mrs. Brown geschonken, in drie jaar tijds. Slechts van één paar, het vierentwintig ste, dat eerst veertien dagen geleden in het huwelijk was' getreden, kon hij niets met zekerheid zeggen. Zij, zeer jong, eigenlijk nog maar een bakvisch en hij reeds een man op leeftijd... Hier en daar had hij wel wat hooren mompelen, maar daar wilde hij natuurlijk de zegsman niet van zijn. Ja, Mylady, zoo besloot hij zijn philosofische beschouwingen, als coiffeur wordt men een goede menschen- kenner. Men kfijgt gelegenheid eens achter de coulissen, te kijken en men heeft toegang tot alle hutten... Zijn taak was geëindigd. Mylady ziet er waarlijk betooverend uit, riep hij met een bepaald vermakelijk pathos. De lieftalligste bruid van allen, die ik to.t dusver onder mijn schaar heb gehad! Enfin, Mylady is dan ook eigenlijk mijn jubileumbruid! Hij opende de deur. Mylady is be reid, riep hij in de gang. Wij kunnen beginnen! Hij opende de deur. Op hetzelfde oogenblik zette de scheeps- kapel, die zich aan het einde van de gang had opgesteld, een plechtige koraal in en even plechtig, zich geheel aanpas send aan het rhythme der muziek, tra den nu Mr. Savages en Elis de hut bin nen. Baby, die zij in hun midden hadden genomen, deed zichtbaar zijn best om zich aan de ernst van het oogenblik aan te passen. Zijn Jongensachtig gelaat was in een strakke plóoi getrokken, maar toen hij Mylady zijn arm bood, bewees een vroolijke flikkering in zijn oogen, dat hij moeite had zich goed te houden. En de geheime boodschap, Mr. Wil- kins, vroeg Nicole, hoe staat het met de geheime boodschap, die Sir Reynolds mij voor u toevertrouwde? Nu barstte Baby in een schaterlach uit. Hij tastte in de binnenzak van zijn rok en overhandigde haar het, nu ge- opende, geheime document, le - Hiermede bevestigen wij Lady Davls, aldus las Nicole, dat haar op eigen verzoek op de meest ee"°!T„ b|j ontslag ls verleend als 8ecr=t"Salm. het Rijkscontrolebureau v°<# port in Britseh-Indië. Lady Nlcok Da» St Zich in den loop van haar driejarige werkzaamheid aan ons to doen kennen als een zeer accuraat ambitieus employé, die wiJ sle?ï? %)y zien vertrekken. Wij wemchen"». Nicole Davis alle goeds voor haar i le ZlTliet de hand, waarin rij he' cent hiéld, zinken. - BaW. m lachte en huilde tegehlk, z\d J nooit ophouden een kwajongen - M'n lieve kind, antwoordde^» lachend, geloot me datvrie mlJn ,ven eischte tenslotte te vitel aader9 zenuwen. Er was werkelijk e mogelijkheid om onze corresjmn® ,te beëindigen dan door je eenvou mijn vrouw te maken. Vol#)- wilt als gelijkwaardige medemenschen. ij willen niet afhankelijk zyh van de lief- idigheid. De Ned. Blindenbond streef' itr opheffing van oude vormen. vraag wordt vaak gesteld, of het in ijjractyk mogelijk is de blindep op te ne- «n temidden van anderen. Spr. beant- oordde deze vraag bevestigend, na eerst «degedeeld en met cijfers aangetoond te sbben, dat Nederland met zijn 4000 blin- tn een zeer gunstige plaats inneemt, ver taken bij andere landen. Er is natuurlijk in goede scholing en opleiding noodig en lurom vragen de blinden de leerplicht voor wdeelde kinderen. Hoewel dit hier nog niet igevoerd is, zooals in Amerika, staat het aderwija aan deze kinderen toch op een l»og peil in ons land. Spr. wees vervolgens op het baanbreken- fe werk van Louis Braille, zelf een blinde, wt zijn bekend puntenschrift. Of een blinde een plaats waardig is in maatschappij, blijkt wel hieruit, dat in Nederland 48 blinde kerkorganisten, 8 blin- te masseurs en masseuses, 21 blinde mar- «Mdatem en tenslotte 8 blinde kantoorbe dienden bij" Philips zijn, die allen weirk heb- )en en dit goed verrichten. Het speet spr. zeer, dat van Staatswege •iets voor de blinden wordt gedaan, dit laat over aan particulieren en aan sommi- I® iwneentebesturen. Wij vragen geen medelijden. De oogen der Wotoa zijn aar binnen gericht en de :h leeft toch van binnen uit. De menscb "J** Óen strijd aanvaarden en nuttig willen fa gelijk anderen. Zoo willen de blinden Ptaigen, .besloot spr. Vervolgens werden twee buitengewoon 'ante en leerzame films vertoond. De „Wakende oogen" Het de trouwe iten zien van' de geleidehonden voor De tweede „Lichtende verte" be dde het onderwijs aan blinden, de vak- en de groote beteekenis van het '-schrift. Beide films werden dootr den van den Berg toegelicht. Door auto aang«redetn. I^P den hoek Kleiweg'Sint Anthonie- Tat is een 34-jarige wielrijdster door een waarvan de bestuurder onbekend if tven, aangereden. Zij kwam te vallen kon niet meer op staan. Op advies van Kroondijk is de wielrijdster ter obsèr- l^je in het Sint Jozefpaviljoen opgeno- Wedstrijd voor Kindervoeding. j®® gistermiddag op het O.N.A.-terrein Mate van de Neutrale Vereeniging Kin- te spelen wedstrijd tusschen óftallen van werlAoozen, ls tot nader I Walen datum uitgesteld. Kinderverlamming. In Breukelen is by een 2-jarig knaapje kinderverlamming geconstateerd. Het kind is naar de barakken van het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht overge. bracht. Tweede Nuatavond. „Die crisis is voorbij". Voor de leden van het Nutsdepartement Gouda zal Donderdag 15 December a.s. in den Nieuwen Schouwburg worden vertoond de Fransche film ,/De ctrisis is voorbij" met Aüibert Prejean, Danielle Darrieux, Carpen tier en Susanna iDehelly in de voornaamste orllen. Voorts staan op het programma Journaal, teekenfilm enz. Een Kerstfeest voor de misdeelde jeugd. In de stam'hut van de Voortrekkers is er de laatste dagen eiken avond een groote bedrijvigheid. Er wordt gehakt en gekloofd, groote stukken hout worden kleineu- ge maakt en daarvan snijdt de vlijmscherpe bijl dunne stokjes, die gebundeld worden tot bosjes, zeer geschikt om de kachel een heerlijk vuurtje te geven. En onder het wer ken door klinkt opgewekt een lied. Zoo heerscht in deze stamhut een echte, fync Vetrkenrierssfeer. Ruim 1500 bosjes lagen Dinsdagavond al gereed, maar dat ia nog lang niet voldoende. Vierduizend moeten er komen en dus is er voorloopig nog wat te doen. De Voortrek kers en oudere Verkenners zijd evenwel vol goeden moed; ze zullen blijven aanpakken en Zaterdagmiddag a.s. zal het reusachtige werk zyn volbracht. Vier duizend bosjes is veertigduizend houtjes. Veertig duizend houtjes, die het mogelijk zullen maken, dat enkele honderden arme Goudsche kinderen straks een genotvol Kerstfeest krijgen. Het is U bekend waairvoor de Verkenners aan den slag zyn gegaan. Dat vervaardigen van bosjes hout heeft een doel, een prachtig doel. Zaterdagmiddag a.s. trekken de Goud sche Verkenners, van alle richtingen, uit; zy zullen dan de bosjes bout te koop aan bieden en uit de verkregen financieele op brengst wordt een Kerstfeest georganiseerd voor misdeelde Goudsche jeugd. Reeds verscheidene jaren achtereen heb ben de Goudsche ingezetenen de Verkenners geholpen by hun ongetwijfeld te waardeeren arbeid. De verkoop van kachelhoutjes le verde een opbrengst op, waaruit het Kerst feest voor de arme jeugd kon worden be kostigd. Hoe zal 't dit jaar gaan? Het antwoord is aan U, stadgenooten. Van Uw milddadig heid zal het afhangen of ook thans weer eenige honderden kinderen zullen deelen in de vreugde, die aan het Kerstfeest zoo eigen is. Koopt daarom iZaterdagmiddag een bosje hout. Helpt mede met Kerstmis vreugde te brengen by hen, die reeds zooveel ontberen moeten! FILMNIEUWS. Thalia-Theater. Vijf millioen zoeken een erfgenaam. Thalia-Theater vertoont van Vrijdag het bekende succeswerk „Vyf millioen zoeker, een erfgenaam" waarin Heinz Rühmann de hoofdrol speelt. De naam van dezen voor- treffelijken filmkomiek zegt al genoeg en als men dan weet, dat hy in deze rolprent een dubbelrol speelt, dan is tevens gezegd dat „Vyf millioen zoeken een erfgenaam" een zeer grappige film is, waarom men zich kostelijk zal ami Twee hoofdnummer». De Schouwburg-Bioscoop brengt van Vrijdag ter gelegenheid van het twaalf jarig bestaan een feestprogramma met twee hoofdnummers. In de eerste plaats gaat de geheel in natuurlijke kleuren opge nomen film „De godin van de jungle", een film vol avontuur en mysterie met Dorothy Lamour en Ray Milland. Voorts wordt ver toond „Zijn tweede moeder", een film vol menschelijkheid, waarin Hilde Hildebrandt, Hilde Körber en Alfred Abel de hoofdroler Vrijdagavond na afloop der voorstelling wordt een jubileumbal georganiseerd met muzikale medewerking van „The sorrow expellers". Zondag is er ochtend voorstelling met „Problemen der jeugd". Réunie-Bioscoop. Twee hoofdfilms. De Jlèunle-Bioscoop zal vertoonen het Mysterie van het Yoshiwara, het zeldzame meesterwerk van Maurice Dekobra. Als tweede hoofdfilm draait de romanti sche spannende avonturenfilm „Op vrije voeten" met Hoot Gibson, Tom Tyler, Fred Scott en Harry Carey in de hoofdrollen. Als extra actuatliteit brengt de directie de intocht van Gouda's nieuwe burgemees ter. Zondagochtend draait Bette Davis in „Jezebel". Woensdag is er matinee met Wheeler en Woolsey, de bekende Ameri- kaansche komieken in „De tegenmakers". Poetduivenvereeniging „De Releduif'. tf.a Zondag 4 December j.l. hield de boven genoemde vereeniging haar jaarlijksche clubtentoonstelling. Ruim 300 vogels wa ren ingezonden. De keurmeester, de heer Jan 'Lambrechts uit Roosendaal, stond voor een moeilijke taak. Uitstekend heeft hii zich hiervan gekweten. Hfl kende de volgende bekroningen toe: Klasse 1. Oude doffers 200300 K.M.: C. Walraven le prijs; A. Wout 2e; P. Koek Se; P. v. d. Linden 4e; A. Postmus 5e; A. Kulik 6e; G. IJsselstyn ZJE.V.; J. Valk Z. E.V.; W. Rietveld E.V. Klasse 2. Oude doffers 300—600 K.M.: J. v. Delft le prijs; M. Dykman 2e; N. van Veen 3e; W. Rietveld 4e; W. v. Bergen 5e; A. Slobbe 6e; A. Schouten 7e; A. Ver burg Z.E.V.; J. Dykman Z.E.V.; P. Ver meulen E.V. Klasse 3. Oude doffers 500-800 K.M.: M. (Dijkman le prijs; Th. Spruit 2e; J. van Delft 3e; P. Vermeulen 4e; W. Rietveld Z. E.V.; W. van Bergen E.V.; P. Koek E.V. Klasse 4. Oude doffers 800 K.M. en hoo- ger: J. A. Bron le pry's; A. Verbuirg 2e; M. Dykman Z.E.V.; iM. Wabbyn E.V. Klasse 5. Oude duiven 100—300 K.M.: A. Blom le prys; A. Schouten 2e; J. van Delft 3e; P. (Boo* 4e; W. v. Bergen 5e; J. Koren Z.E.V.; W. Ouweneel E.V. Klasse 6. Oude duiven 300—500 KM.: N. N. O. le prys; A. Snoek 2e; J. v. Delft 3e; P. Vermeulen 4e; A. Postmus 5e; C. Wabbyn Z.E.V.; A. Verburg E.V.; M. Dijk man E.V. Klasse 7. Oude duiven 600—800 K.M.: A. Snoek le prijs, 3e en Z.E.V.; J. A. Bron Th. Spruit E.V. Klasse 8. Oude duiven 800 K.M. en hoo- ger: J. v. Delft le prys; P. v. d. Linden 2e; P. Zeilstra Z.E.V.; W. van Waas Z.E.V.; G. Hammer E.V.; P. Vermeulen E.V. Klasse 9. Jonge doffers 100-^200 K.M.: J. J. Lakerveld le prys; G. Hammer 2e; A. Verbuirg 3e, E.V.; W. v. Bergen 4e; W. van Waas 5e; J. Dykman 6e; J. Koren 7e; P. Boot Z.E.V.; J. Valk E.V. Klasse 10. Jonge doffers 200 K.M. en hooger: J. J. Lakerveld le prys; G. Ham mer 2e; P. Boot 3e; M. Dykman 4e; W. v. Bergen 6e; P. Koek 6e; P. Vermeulen 7e; W. Valk 8e; J. ©roer Z-E.V.; J. Bron E.V.; H. Scholten E.V.; A. Snoek'E.V. Klasse 11. Jonge duiven 100—200 K.M.: J. Koren le prys; H. Merbis 2e; A. Blom 3e; J. v. Delft 4e; P. v. d. Linden 5e; W. v. Bergen 6e; M. v. Wamel 7e; J. Valk 8e; A. Schouten ZjE.V.; A. Verburg Z.E.V.; W. Rietveld E.V. Klasse 12. Jonge duiven 200 K.M. en hoo ger: C. Wabbyn le pry's; P. Koek 2e; A. W. Soet 3e; W. v. Waas 4e; P. Zeilstra 5e; Th. Spruit Z.E.V.; A. Schouten E.V. Klasse 13. Oude doffers onbevlogen: A. W. Soet le prys; J. J. Lakerveld 2e; C. Walraven 3e; J. v. Delft 4e; J. Valk 5e; W. v. Bergen ZjE.V.; A. Oompeer E.V. Klasse 14. Oude duiven onbevlogen: W. van Bergen le prys; A. Blom 2e; A. Ver burg 3e; J. Koren 4e, E.V.; B. de Waal 5e; A. Kulik Z.E.V.; J. J. Lakerveld Z.E.V.; Th. Spruit E.V. Klasse 16. Jonge doffers onbevlogen: C. Walraven le prys; P. Koek 2e; Th. Spruit 3e; P. Zeilstra 4e; H. Scholten Z.E.V.; A. Rustwat E.V. 2e; Th. Spruit E.V. Zeilstra le pr(js; A. Brouwer 2e; M. van Wamel 3e; A. Verhurg Z.E.V.; P. Koek E.V. Klasse 17. Late jonge doffers: M. van Wamel le prys; W. Valk 2e; A. Compeer 3e; N. N. O. Z.E.V.; F. J. de Jong E.V. Klasse 18. Late jonge duiven: A. Rust- wat le prys; M. v. Wamel 2e; M. Dijkman Z.E.V.; P. Koek E.V. Beste vogel in de vliegklasse: J. J. La kerveld. Voor de op de beide Kerstdagen te hou den tentoonstelling van kring B van de C. P. B. zyn reeds verschillende mooie eere- p rij zen geschonken. Als deteekenen niet bedriegen wórdt dit een succes-tentoonstel- ding. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Elck wat wils". Romans. Rosamond Lehmann: Episo de. Dit boek geeft éen merkwaardig portret van een moderne vrouw, die liefheeft. Voor haar is er slechts één man op de wereld e" haar illusie is, dat hy haar eveneens wer kelijk zal liefkrygen, maar voor hem is slechts een tydpasseering, een episode in een periode, dat er in zyn eigen huwelijk moeilijkheden zyn gerezen. Hij voelt wel voor haar maar houdt geen oogenblik op, zijn vrouw lief te hebben. H. de Man: Aart Luteyn de andere. Dit vervolg op „Kapitein Aart Luteyn" ver plaatst ons naar de Rijnvaart. De neef van den beurtschipper Luteyn is de hoofdper soon van deze roman. G. Sava: Het reddende mes. Een autobio grafische roman van een man, die plotse ling zijn levensdoel chirurg te worden -- voor oogen zag en dit dank zy zyn ontem bare energie ria vele avonturen ook weet te bereiken. Studiewerken. P. W. Scharroo: Het heden, de toekomst en wy. Hier is een mar. f,an het woord, die weet wat hij wil! Met e=n groote dosis menschenkennis wijst hij op de positieve waarden van het leven, legt de vinger op de wondeplekken en verklaar ons veel, dat reeds in ons onderbewust- sluimerde. J. Veringa: Linoleumsnede. Handleiding voor het snijden en drukken van linoleum snede. Het richt zich tot den „liefhebber", tot hen die zich tot teekenen aangetrokken voelen en thuis wel in staat zyn een een- voudig drukwerkje samen te stellen. - Burgerlijk* Stand. GEBOREN6 Dec.: Johanna Geertruida Maria, d. v. L. C. Nieveld en P. Wagemans, Geuzenstraat 57. Jacob, z. v. C. Schuit» en T. van der Muiden, Raam 230. Maria Jacoba, d. v. J. J. Th. Kerper en M. E. Kei ler ,de la Reijlaan 3. - Sijna Hendrika, d. v. G. Idenburg en G. Diepenhorst, Kleiweg- straat 24. 7 Dec.: Hendrika Johanna, d. v. K. Loendersloot en H. J. Verblaauw, Kie vitstraat 12. GETROUWD: 7 Dec.: W. van Grieken en P. Blom. OVERLEDEN: 6 Dec.: Cornelia Francina Buitelaar, 3d. Pieter Schairloo, 12 d. AGENDA. 8 Dec. 8 uur Vrye Evang. Gemeente. Bijbel lezing en Bidstond. 8 Dec., 8 uur. Daniël. Dr. J. C. Hooykaa* van Dussen (N.-Br.). Onderwerp: Prof. Bavinck en de Geref. Kerken. b Dec. 8.15 uur Réunie. Inleiding prof. dr. J. Boeke voor Volksuniversiteit. 9 Dec. 8.16 uur Peperstraat 20. Lezing J. 10 en 17 Dec. Verkoop bosjes hout door Goudsche verkenners voor Kerstmiddag 12 Dec. 7.30 uur De Zaliu. Verkooping no taris K. Zeevat, inzet. 12, 13 en 14 Dec. Collecte Leger des Heils voor uitdeeling Kerstgeschenken aan ar- 13 Dec. 8 uur Blauwe Kruis. Lezing P. Win tering voor Orde van Goede Tempelieren. IS Dec. 10 uur Stadhuis. Aanbesteding klompen, kousen en onderkleedinig ton behoeve van schoolgaande kinderen. 14 Dec., 8 uur. Ter Gouw. Lezing F. Wegter voor Nat. Bond van handels- en kantoor bedienden Mercurius. 15 Dec. 8.15 uur Réunie. inleiding ir. de Jongh voor Volksuniversiteit. 15 Nov., 8^4 uur. Nieuwe Schouwbutrg» Tweede Nutsavond. Filmvertooning. 17 Dec., 8 uur, Hollandia. Feestavond Goudsch Revue-gezelschap. UIT DEN OMTREK. Aan gevolg«n overleden. Het slachtoffer van het motorongeval in de beruchte bocht by Montfoort, is in het, ziekenhuis te Utrecht aan de bekomen ver wondingen overleden. Het slachtoffer was afkomstig uk Krim pen a. d. IJssel en eenige weken geleden by het slippen van een motor gevallen, waarbij hy een zware hersenschudding opliep, ter wijl hy door den val tevens blind was ge worden. HAASTRECHT. OpbrengBt collecte. De opbrengst der j.l. Zaterdag gehouden collecte ten behoeve van de vervolgden om geloof en ras heeft opgebracht in Haas trecht 112.43, in Viist 23.81. Nog goed afgrioopen. Een motorrijder, die met groote vaairt over de Hoogstraat reed, is ter hoogte van de lierenfabriek uit de bocht gevlogen en tegen het huis van den heer W. Uittenbo- gaart gesmakt. Een raam in den voorgevel werd finaal vernield. De motorrijder kwam er goed af, doch zyn rijwiel werd ernstig beschadigd. Collecte Kerstfeest. In de eerstkomende dagen; zullen de in- teekenlijsten voor 't Kerstfeest, uitgaande ivan de Zondagsschool der Hervormde gemeente, gepresenteerd worden. Daar er iniet minder dan twee en twintig kinderen .wegens 't verlaten der school een kerkboek je zullen ontvangen, kan men wel begrijpen, dat het bestuur hoopt op een uitstekende collecte. Rectificatie. Of 't de schuld van 't drukfoutenduiveltje is geweest dan wel van schrijver dezer be richten in ieder geval ontbrak in d( specificatie der collecte voor de Duitsche vluchtelingen de opbrengst van Beneden, keric en Bovenkerk. Daarom volgen deze alsnog hier: Benedenkerk 12.61, Boven kerk 9.41%. Men zal zich herinneren dat de totaal-opbrengst was 161.18. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. G.V.B.-competitie. Voor beide Kerstdagen en voor Zondag 1 Januari zullen geen competitiewedstrijden voor den" Goudschen Voetbalbnd worden vastgesteld. Het derde elftal van Nieuwveen, dat uit kwam in de 3e klasse C, is teruggetrokken. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 8 Dec. Aanvoer in totaal 1078 stuks, waarvan 41 slachtvarkens. Vette 2526 ct. per pond levend met 2 korting; 466 ma gere varkens 2035, 510 biggen 710, Gelderache 11—44, 6 irunderen 140— 180, 37 nuchtere kalveren 6—10, 1 gras- kalf, 17 bokken en geiten 2—7 per stuk. Handel matig. Kaasmarkt Gouda. 8 Dec. Aanvoer 239 partijen. Prijzen: le kw. met r.m. 27—28, idem 2e kw. 25— 26, zware tot 28. Handel matig. Crisis aftrek 9.6 cent. 'EIEREN: Aanvoer 10.200 stuks. Prijzen: kipeieren 4.20—4.80, kleine kipeieren 3.25 —4.00, eendeieren 2.75—3.00 p. 100 stuks. Handel matig. BOTER: Aanvoer 110 ponden. Prijzen: Goeboter 86—80 ct., weiboter 80—85 ct. per pond. Handel vlug. Coöp. Zuid-Hollandsche Eierveiling G.A. te Gouda. 8 Dec. Aanvoer 98.200 kipeieren. Pry- zen: 56-68 K.G. 4—4.40, 68-60 K.G. 4.40 —4.70, 60-6(2 K.G. 4.70—4.90, 62-68 K.G. 4.90—5.50, bruine 58-70 K.G. 4.55—5.60, kleine eieren 3.353.95, heneieren 3.20 3.30 per 100 stuks. Eendeieren: Aanvoer 1600 stuks. Pry zen: 2.70—6 per 100 stuks. Graanmarkt Gouda. 8 Dec. Rogge 7.50—7.85, gerst 7.75 8.00, haver 6.507.50, erwten 9.60 10.50, bruineboonen 23—26.50 per 100 K.G. Commissierioteering Nederlandsche boter. De Commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 82 cent. Deensche botemoteering. De boternoteering te Kopenhagen is he den vastgesteld op 260 kronen is 100 cent. LAATSTE BERICHTEN. Vooratter Boerenleenbank gearresteerd. Verdacht van verduistering van 1UÜ.00U. EMMEN, 8 Dec. Door de marechaussees ia heden in arrest gesteld de voorzitter van de Coöp. Boerenleenbank te Emmer-Coni- pascuum, de landbouwer C., wonende te Roswinkel, eigenaar van een groot land- Douwoeuiyi; aiuaar, veruacni van vexuuistt- ing van een aauzieniyx oeilrag, uai ou»c«. ue luu.uuu uitgaai. net is nog niet mogrigk meerdere byzm - derheden hieromtrent te krygen. De gearresteerde nam in zyn woonplaats een vooraanstaande plaats in, Hy genoot net volste vertrouwen, het beheer van ae hank werd geheel door hem gevoeru, ny werd ter zijde gestaan door een raad van beheer, bestaande eveneens uit landbou wers. De arrestatie heeft groot opzien ge baard. De Nationale Collecte. 3'hans 366.000 ontvangen. Nederlandsch Jeugdleidersinstituut gistermorgen wederom overschrijvin gen ontvangen met het resultaat van de collecte voor vervolgden om geloof en ras in eenige tientallen plaatsen. Het totaal is daardoor gestegen tot 366.000. Van nog 200 gemeenten moeten de resultaten binnenkomen. Von Ribbentrop vraagt deelneming van Duitschland in bestuur van Tanger. De correspondent van de Evening News in Pairys meldt, dat Vion Ribbentrop daar met Bonnet ook de aangelegenheid heeft besproken, die Duitschland beschouwt als de laatste onbillijkheid van het verdrag van Versailles, n.l. zyn uitsluiting van het in ternationale bestuur van Tanger. Duitsch land wil voortaan weer aan het bestuur van deze haven tegenover Gibraltar deelnemen. Het wil ook de beperkingen op de vestiging van Duitschers in Fransch-Marokko opge heven zien. Onderwijs in Hongaarsch. Privaat docente te Utrecht. Mej. A. E. Hoekstra te Apeldoorn, die als privaat docente in het Hongaarsch aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is toegelaten, werd in 1897 in Groningen geboren. Zy io de eerste Nederlandsche, die aan een Rijks universiteit hier te lande deze taal zal on derwijzen. Na de acte Italiaansch M.O. behaald te hebben, werd zij als beëedigd translatrice aan het Italiaansche consulaat-generaal er de Italiaansch-Nederlandsche Kamer van Koophandel te Amsterdam verbonden. Te vens was zij toen werkzaam als repetitor van de candidaten van het examen voor het Italiaansch M.O. Mej. Hoekstra studeerde reeds lang Hon gaarsch, maar er bestond geen gelegenheid, daarin een bevoegdheid te verkrijgen. Zy werkte eerst hier te lande en later te Boe dapest als redactrice van de Hongaarsche Heraut, publiceerde literaire en journalisti- sche artikelen in binnen, en buitenlandsche bladen en hield voordrachten. Ook was zy een tyd lang als tolk in Duitschland werk zaam. Vorig jaar behaalde zy haar diploma voor een Hongaarsche universiteit. Dit voorjaar kwam bij de uitg. Thieme te Zutfen haar Hongaarsche grammatica uit, 'waar voor de Hongaarsche regeering haar subsi die verleende. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New-York BEURSOVERZICHT. Reeds gisteren viel op de internationale wisselmarkt een kentering waar te nemen, in zooverre de Britsche Ponden en de Fran sche Francs weer duidelijke teekenen van verzwakking gaven. Naar bet scheen moest dit worden toegeschreven aan de ongunsti ge interpretatie van de wrijving tusschen Italië en Frankrijk. Het Britsche Pond, dat tegenwoordig bij zonder gevoelig is voor politieke invloeden, werd hedenmorgen neit onbelangrijk bene den den vorigen prys ingezet. Terwijl aan vankelijk transacties werden afgesloten te gen circa 8.59% h 8.60, viel reeds spoedig een verslechtering waar te nemen en later in den ochtend werd gehandeld tegen 8.58% k 8.58%. Voor de Fransche Francs was He tendens eveneens ten nadeele gekeerd. By de opening werd een prys genoemd van 4.85, doch kort daarop werd afgedaan tegen 4.84 k 4.84%. In het disagio voor ter. mynfrancs was echter niet veel verandering gekomen en dit bedroeg circa 1 cent voor 1 maand en 3 cents voor 3 maanden, waar uit valt af te leiden, dat zich geen onrust openbaart. Voor Belga's was het herstel dat zich gisteren openbaarde, van voorbij- gaanden aard geweest. Hedenmorgen werd op lager peil gehandeld, waarbij voorname lijk zaken werden gedaan, tegen1 prijzen loo- pende van 30.94 tot 30.98. Het disagio voor termynbelga's was circa 12 cents voor t maand en 35 cents voor 3 maanden. 7 Dec. 8 Dec. Officieel. 8.62 8.62 73.67 73.65 4.86% 4.86% 30.94 30.96 41.61 41.64% 38.50 38.35 44.45 44.30 43.65 43.20 1.83% 1.83%

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 2