m RADIO BODE Miele LHAIIIIIIMIIItVIIMIII GE L De hand aan de knop... De nood der Joden in Duitschland. tl* TEGEN NORMALEN PRIJS cssolube Cssoleum f Verrukkelijk fijn Banketbakkerij Fa.T.ZAAL GOUDSCHE COURANT Vrijdag 16 December 1938 Tweedè blad Het ontzettende drama der Joden in Duitschland verwekt in geheel de wereld ontsteltenis. Het aantal slachtoffers is schrikbarend. Stort Uw bijdrage op Postrekening 214.500 ten name van „Prof. Dr. D. Cohen, Noodfonds 1933". n Kantoor Gouda Rotterdamsche Bankvereeniging dan zal Tonicum Noury U goed doen! verdubbel Uw energie Wij moeten handhaven! Te land en ter zee, maar ook in de lucht. Steunt het: Lucht Verdediqings Fonds UW U dm tUMreofeu. Sfofyuiger? Koopt dan een v«U"r""!£ DIT IS HET, WAT HET £SSO TEEKEN BEDUIDT STOP BIJ HET ESSO TEEKEN! neem JONlUlllVI NOURY Cannes, de stad der duizend geuren. De Kersttafel. öoe verkrijgt men een mooie heg Ambtenaren tot Maandinkomen zonder borg. Wettelijk tarief. Inlichtingen (postz. v. iantw.) en afwikke ling schriftelijk. N.V. NATIONALE VOLKSBANK, GELDSCHIETBANK, Mauritsweg 3, Rot terdam. Voor morgen speciaal aanbevolen: Fijne Geurige Ham 28 ct.,per ons Schouderham 18 ct. per ons Rolham 24 ct. per ons Onze Specialiteit Kalfscroquetten 12 Vz ct. per stuk A. J. OPSTELTEN, Teleph. 3082 Hoogstraat 8 Gevestigd 1905. adicALE RATTENDöooe Uw drogist verkoopt thans ook RODONT voor rat en muis, doch onge vaarlijk voor huisdieren en pluimvee Per doos 40 cent zijn onze heerlijke BOTER- en SPRITS KRANSEN, onze feestelijke KERSTTAARTEN, KERSTBROODEN (Weihnachtstollen) of KERSTCAKES. Ook onze BOTER-, Citroen-, Amandel-, Schuimkransjes, enz. zijn bijzonder lekker. Bovendien nog MARSEPAIN- en CHOCOLADE KRANSEN. Tracteer U zelf of Uw gasten op iets verrukkelijks en bestel dit bij MARKT 32 (naast „De Zalm") TELEF. 3351. Laat uw medegevoel zich uiten in hulpvaardigheid en opoffermg»- gezindheid. Steunt daartoe het JOODSCHE VLUCHTELINGEN-COMITé, dat voor de groote taak der hulpverleening staat. Het Comité voor Bijzondere Joodsehe Belangen, A. ASSCHER, voorzitter. Prof. Dr. D. COHEN, secretaris. Storting Uwer bijdrage kan ook geschieden bij het Goudsche Comité aan onderstaand adres: H. HARMS, Penningmeester. Neem eens een tijd lang regelmati Tonicum Noury. Onderga de weldadig kalmeerende werking op het zenuw stelsel. den pittig opwekkenden Invloed op den geest Ondervind hoe Uw ge- heele wezen na het gebruik van Tonicum JJoury wordt verkwikt. Hoe Uw werklust en veerkracht worden verhoogd. Dan zult U tot Uw vreugde bemerken, wat bet beteekent, volkomen gezond, sterk en fit te zijn; geen last te hebben van moehefci, prikkelbaarheid en gejaagd- £fn onovertroffen middel bif slapte, oververmoeid heil nervositeit, overspanning, lusteloosheid. Ein theelepeltje voor den maalti/d f 1.50 per flacon. Dubbele flacon f 2.25 Fabrikante N V. Nour ypharma Deventer Zal het een aarzelende besluiteloze hand zijn? Zal zij zoeken op goed geluk, vertrouwend of speculerend op het toeval, dat een begeerd pro gramma uit de luidspreker klinkt? Zal zij de oorzaak zijn van ge prikkeldheid in de huiskamer, om- dal de radio weer zulke Infernale geluiden voortbrengt, omdat de hand als die van een blinde tast? OF zal zij recht op haar doel afgaan. Zal zij onmiddellijk de klank roepen die wordt verlangd? In het laatste geval is er maar één, maar dan ook een afdoende oplossing. Aanschaffing van een Gids bij het luisteren, die zijn sporen heeft ver diend, n-1 de Radio Bode, Neder- land's leidende programma-blad. Abonneert UI U behoeft er slechts F 3 - voor te storten op Qlro 128.000 AVRO, A'dam, met vermelding „Nieuw abonnéof aandecassa's van Hoofdkantoor of bijkantoren. Ook kunt U aan één onzer propa gandisten betalen. U ontvangt dan Neérlands mooiste programmablad (minstens 96 pagi na's met programma's, artikelen en illustraties) 'n half jaar bij U thuis I Doe het nü en U ontvangt méérl le Alle nog in December verschijnende nummer». 2e het zeldzaam-mooi uitgevoerde Kerstnummer met verhalen van bekende auteurs en teke ningen en reproducties van beroemdheden I 3e en bovendien,'(indien U dit jaar nog geen abonné was op ons blad), $ie AVRO-kalender die elk jaar zoveel bewondering wekt en het dit jaar nog meer zal doen. 'n Juweel van drukkunst.een kleine schilderijenverzamelingi Daarom i ABONNEERT U NU I Aparte schriftelijke aanmelding is niet nodig. Toezending Radio Bode en Kalender volgt na ontvangst van het bedrag. Neérlands nationaal radioblad. Postgiro 287177 Den Haag, ten name van it Veteeniging voor Nationale Veiligheid tegen de nieuwe verlaagde prilzen Ddeaal Fl. 36,25 Model L. FL 45,25 Melior Fl. 50,25 MeliorLuxe Fl.55,25 Model K. FI.78,— ^Verkrijgbaar in alle eerste klas zaken? HU 'id' MOTOR OIL 20 W In de stad of op den weg zorgt er voor steed* de best verkrijgbare automobielproducten te gebruiken; Bsso is over de gcheele wereld her symbool van de hoogste kwaliteit. De opgevoerde kwaliteitsbenzine nü ain alle Esso pompen verkrijgbaar, heeft bewezen het prcdicaat „Esso waardig te zijn De eigenschappen van deze brandstof garandeeren tegen normalen prijs de voordcelen, die alleen een eerste klasse benzine geven kan; groote klopvastheid, meer kilometers, betere resultaten, dus bezuiniging. imtriig „rtfuiuni yMr Dt wtntirolit uit dt terit Etlo-producltn. OllS - 6REASES (STANDARD AMBRIKAANSCHE PETROLEUM COMPAGNIE N.V GEBGUW PETROLEA 'S-GRAVENHAGE De bloemenweiden van Grosse. Een stukje paradijs in het Zuiden van Frankrijk. Cannes verlaat, wordt verrast door het panorama, dat zich voor zjjn blik ontrolt. Daar ligt de stad voor bem de huizen duiken als witte, roode en grijze stippen op te midden de rozenvelden en jasmijn-aan- plantingen, welke zich over de ber- gea tot aan de zee uitstrekken. ln snelle vaart rydt de auto langs gryze boerderijen, die op de heuvelen ijjn gebouwd of in de dalen achter de boomen liggen verscholen. In de stad steken de huizen boven de hooge gra nieten muren uitalle bedolven onder roode hanggeraniums. In het park kunnen wy de vele oud-Italiaansche paleizen tusschen de hooge palmen oen doorschemeren. Midden in de stad ligt het witte plein door balu strades omsloten. En dan het uitzicht op de blauwe golf en het grillige voor gebergte van de Esterel, die er in een bocht omheen looptIn de lanen zit ten de vrouwen in de schaduw der platanen en slaan de kinderen by hun spel gade. De bronnen ruischen en de vreemdeling kykt met bewondering naar het landschap, dat zich daar be neden uitstrekt: de wyde baai op ie hooge heuvels die uit de zee schy- oen op te rijzen, liggen prachtige bouwwerken, die in den gouden zon negloed van uit de verte aan tempels loen denken. Het bekoorlijke beeld van Grasse de oude, gele en roode dorpsdaken steken in verschillende hoogten boven elkaar uit daartus- schen verheffen zich de vierkante stompe torens van een bruin Middel- eeuwsch kasteel. In de verte de ber- 1 naby Magagnose; in alle scha keeringen van blauw loopen de berg hellingen in elkaar over. Grasse is niet alleen bekend om zyn schoonheid en om zyn bergklimaat, dat vele menschen tot zich trekt. Het is ook de stad van de parfumdaar rustte Napoleon uit, na zyn ontsnap ping van Elbahet is ook de geboorte stad van den grooten Fragonard. Wie de stad bezoektkieze een goeden tijd uit! Wie de parfumerieën van Grasse vil bezoeken, moet zorgen, dat hij daarvoor een goeden tyd uitkiest, na mely k wanneer de bloemen worden verwerkt tot fmrfum. Einde Juli ko men de vrouwen met ladingen jas mijn naar de fabrieken. De zakken worden leeggeschud en de bloemen op witte was uitgestrooid. De vierkante plakkaten zien er wel uit als was, maar in werkelijkheid is het runder- of varkensvet. Drie maanden lang leggen de arbeidersters er steeds nieuwe bloemen op; ze worden net zoo lang ververscht, tot de jasmyn- geur in het vet is doorgedrongen. Vervolgens wordt deze massa samen met alcohol in vergaarbakken gestort en heen en weer geschud. De alcohol neemt nu op haar beurt de bloemen- ■geur over. De zoo geliefde parfum wordt wel op een heel zonderlinge en prozaïsche manier verwerkt: al de groote hallen waar het vol staat met retorten, ko peren ketels, waar de bloemen in ge kookt worden en glazen buizen, waar men het extract als een bruinachtig sap uit ziet druipen, zy doen niet be paald poëtisch aan. Aan het hof van de Medici's in Florence kon men de eerste parfum- fabriek vinden. By na gelijktijdig maaikte men ook reeds in Grasse ge parfumeerde olie en rozen w^ter. De producten werden in ruwe potten en kruiken gedaan en met ezels naar de beroemde markt van Beaucair ge bracht. De wijze van parfum maken, door bloemen op vet te leggen, is een uitvinding van Grasse en de groote fabrieken die thans nog bestaan Court, Fontaines, Molinard en Fra gonard ojitstonden reeds omstreeks 1830. Evenals by de proefstations zyn de parfumfabrieken vaak omringd door groote tuinen, waarin blauwe laven del, mimosa, die vier keer per jaar bloeit en kruiden, afkomstig van Ja va of de Antillen, groeien. Bloemen.overal waar men ziet! Wanneer men in Grasse op een van de pleintjes staat, ziet men overal te gen de berghellingen, langs de mooie oude huizen en tusschen de villa's bloementuinen liggen. Tuinen vol witte en roode oleanders, in een zee van bloemen, boomen en struiken. Dit maakt de stad Grasse zoo mooi en aantrekkelijk! Beneden de terrassen van het stadspark van Grasse met de hooge, groene magnolia's, die vol reusachtige witte bloesems zitten, staat een oud paleis, verscholen ach ter een ry palmen. Dat is het Frago- nardmuseum, vroeger het wintervei> blijf van Markiezin de Cabris, een zuster van Mirabeau. Hier vindt men verschillende origineele teekeningen, en allerlei andere dingen, die ons her inneren aan den grooten meester, die hier als kind leefde, als zoon van een schoenmaker. Fragonard was eerst schrijver-bij een notaris te Grasse. Zyn voornaam ste werk bestond hierin, dat hjj de groote juridische pandakten van zyn patroon met overmoedige randteeke- ningen moest versieren. De notaris merkte zijn talent op en raadde hem aan dit verder te ontwikkelen. Moeder Fragonard ging toen met haar zoon naar Parijs en bracht hem by Boucher. Deze sprak de volgende veelzeggende woorden tot hem„Mij n beste Frago, je moet naar Italië gaan De laatste weken van 't jaar bren gen de huisvrouw meestal heel wat drukte, zelfs al viert ze het feest van het licht niet met een kerstboom en cadeaux. Iets wordt er toch gedaan, zelfs al bestaat dit maar uit een klein dinertje. Iedere zorgende huis moeder weet bij ervaring, dat er van het kerstfeest toch altijd iets bijzon- uitgaat. De band, die de gezins leden bindt, wordt weer hechter, want ook degenen, die uitgevlogen en niet meer in het ouderlijk huis vertoeven, zullen deze feestdagen weer gaarne „thuis" zijn. Feestelijk ziet het huis er uit met - frissche takken gëurend demien- ÜToen versierd, de afhangende roode 'loten, de hulst en een bosje mistletoe tot wellicht met een sierlijk lint bij- ingebonden aan een stevigen zwar- J®n draad van de zoldering af zal en. Rood en groen zijn de kleu- in, die bij het kerstfeest behooren. telijk zal de kersttafel er ook uit boeten zien, wanneer huisgenooten a en gasten zich naar de eetkamer be geven. Voor de versiering zullen wij frisch rood lint spannen, ongeveer U/è c.m. breed, zoowel in lengte als breedte, waardoor vakken ontstaan, die ieder voor zich weer een versiering krij gen. Vanaf de lamp, in het midden boven de tafel, worden linten geleid tot boven het bord der aanzittenden ep met een roode punaise vastge hecht. Deze laatste kunnen trouwens bedekt worden door het menu, dat het Kerstmannetje op den rug draagt. Takjes fijn groen mogen evenmin ontbreken als roode suikeramande len, die overal verspreid liggen over de tafel, terwijl naast elk bord een rood zakje wordt geplaatst, waarin enkele bonbons, chocolade kerstklok jes, fondant kransjes enz. Als tafel versiering worden uitgeholde aard- om de werken van Raphaël en Michel Angelo te zien, maar dit zeg ik je in vertrouwen, vriendje, wanneer je het ernstig opvat, ben je verloren!" Tij dens al Hie jaren, dat hij in Parijs en Italië werkte, ging de kunstenaar heel zelden naar Grasse toe, maar toen hy 37 jaar oud was, huwde hij met Ma rianne Gerard, een meisje uit zijn geboortestad. De oude stad Grasse. Het oude gedeelte van.de stad Gras se ziet er heel eigenaardig uit. Vol met smalle stoepjes en bordesjes; poorten, die er uitzien als donkere gewelven, waar hier en daar een stukje blauwe lucht doorheen sche mert. Er gaat dezelMe betoovering van uit als van de stad Toledo. Zoo ziet Rue Sans-Peur eruit en Rue Tracastol; in de laatstgenoemde straat» staat op nr. 6 het huis, waar Fragonard werd geboren. Dan komt er weer een lichter stadsgedeelte. Lichtgele huizen, met tallooze raam pjes, waaruit de veelkleurige wasch hangt te drogen. Door een poortje heen kan men de pomp zien, waar de vrouwen onder een gezellig babbeltje hun emmers komen vullen. De Place des Aaires is werkelijk een verrassing. Daar ligt onder de hooge groene platanen de Romein- sche bronhet ruischende water wordt in drie bekkens opgevangen. Het wordt overschaduwd door arca den en zuilengangen; djj&r ziet men het drukke gewoel van de markt; de zuidvruchten liggen er in roode en goudkleurige hoopen opeengestapeld; men hoort er gesprekken der in het zwart gekleede boerinnen met hun groote stroóhoeden op; zy praten in hun sappig dialect, met een specialen klemtoon op de laatste lettergreep, dat aan het Italiaansch doet denken. Het zonlicht g|ydt spelend over do bladeren der platanen en geeft er ve lerlei kleur aan. Overal 'n gewirwar van menschen, overal iets dat boeit: een bruinejnet houtsnijwerk versierde deur met een klopper, een balkon met kleine pila ren, een nis met een naief sculptuur. En daarbij de menschen, die zoo ge moedelijk hun wijn zitten te drin ken of aan het zingen en musiceeren zijn; overal dat zorgelooze rondslen teren, babbelen en luieren! Op de heuvels rondom Grasse groeien de olijf boomen, die zulke kost bare olie opleveren en dan nog de eeuwenoude eiken; onder de vygen- boomen stroomt een kristalhelder beekje, dat met tallooze watervalle tjes naar de vlakte afdaalt. Koningin Pauline, de zuster van Napoleon, met wie hy gebrouilleerd was, zocht hier in het zachte winterklimaat genezing. Zy hield van deze bergpaden, van waar men steeds de blauwe zee kon zien en liet zich altijd in een draag stoel naar deze bosschen brengen. De mooie jonge vrouw leefde gescheiden van haar echtgenoot, den Prins van Borghese. Wie van Nice komend den roman- tischen weg door het gebergte inslaat, wordt op het eind verrast door den aanblik op Grasse. Daar ligt de stad in terrassen tegen de berghelling op gebouwd, met den ouden toren in het midden. Het beeld verdwijnt iederen keer, om na een poosje terug te keeren, al naar gelang de auto een bocht maakt. appeltjes gebruikt, waarvan men aan den onderkant een plak afsnijdt om de „kandelaar" stevig te doen staan. Onder dit snijvlak plaatst men ech ter een cartonnetje om te voorkomen dat het roode vloei, dat er om komt, vlekken op het tafelkleed geeft. Men kan deze tafelversieringen zoo een voudig en ingewikkeld maken als men zelf verkiest, indien men maar zorgt, dat rood, groen en wit den bo- ventoon voeren en de tafelverlichting zoo mogelijk alleen door kaarsen plaats vindt. De sfeer, die van dit al les uitgaat, zal ongetwijfeld het sa menzijn verhoogen. Soorten te kust en te keur. Dobr RUURT BORSBOOM. f Om veel te veel tuinen ziet men nog altijd leeljjke prikkeldr^jdafzettin gen, onooglijke, roestige kippengaas- afrasteringen of misschien nog het ergst van al houten heiningen, die licht noch lucht doorlaten. Dat alles is te vermijden door het aanleggen van een levende haag, die het aanzien van den tuin aanmerkelijk verfraait. Goedkoop e$i gemakkelijk verkrijg baar zijn de jonge heggeplanten te genwoordig. Wat zou ons dus nog langer ervan weerhouden, onzen tuin met een levende heining te omgeven Duurder dan een doode schutting be hoeft het zeker niet te zijn en het oog wint er heel wat bij. Vooropgesteld natuurlijk, dat de haag van een ge schikte soort plant op de juiste wy'ze is aangelegd en goed wordt onderhou den. Dan zal men er echter ook voor jaren en jaren plezier van hebben. Meer vogels in den tuin. Wanneer we langs de randen van den tuin, zooals gewoonlijk gebeurt, ongelijkmatig groeiende heesters van verschillende hoogte planten, dan zullen we buitendien nog een schut ting noodig hebben, omdat zoo'n men gelmoes van planten nooit een geslo ten haag kan vormen. Vele van de heesters, die in den achterkant van de borders gebruikt worden, leenen zich bovendien niet voor hegvor ming. Gebruiken we echter bepaalde heesters of boomsoorten, die er tegen kunnen we hiervan een heg vormen, en geregeld gesnoeid te worden, dan kunnen we hirvan een heg vormen, •die elke andere omheining of afras tering met glans kan vervangen. Ze geven den tuin een vaste grens, die mensch en dier in acht moeten ne men, beschermen tegen al te indrin gerige blikken en geven hun die er binnen vertoeven een prettig gevoel van veiligheid en geborgenheid. Maar ook anderen zullen ons dankbaar zijn voor zulk een natuurlijke afbakening van ons kleine grondgebied en wel de vogels. In het voorjaar zal het te mer ken zyn, dat meer gevederde zangers in onzen tuin nestelen dan vroeger, toen er geen haag was en dit zal aan groei en bloei van onze planten ten goede komen, die nu minder dan voor heen door allerlei ongedierte geteis terd zullen worden. Want niet alle nuttige vogels kan men door het op hangen van nestkastjes naar z'n tuin lokken. Er zijn er ook vele, die de voorkeur geven aan het dichte tak ken gewir van een gezonde haag en daar hun tenten opslaan. Omstandigheden bepalen de keuze. Eif zijn een rhenigte boomen en heesters, die zich zeer gewillig tot groei in haagvorm laten dwingen en wy kunnen de keuze der soort dan ook doen afhangen van de gesteld heid van den grond in onzen tuin. Al te veel behoeft dit onze keuze intus- schen niet te beperken, want voor el ke haagsoort zal het aanbeveling ver dienen den grond goed voor te berei den en te verbeteren. De meeste voor bereiding vereischt zeer lichte, zan dige grond, omdat hierbij vooral het "gevaar dreigt, dat de jonge haag plantjes zullen verdrógen, zoolang hun wortels nog niet diep genoeg tot den ondergrond zijn doorgedrongen. Trouwens, het spreekt wel vanzelf, dat planten die zoo dicht op elkaar staan, als bij een haag het geval is, in elk opzicht hooge eischen aan den grond stellen. Is deze dan ook van nature arm, dan zal er een flin ke lading goed verteerde stalmest, goede compostaarde en leem of mer gel aan toegevoegd moeten worden. Teveel kan men in dit opzicht haast niet geven. JVat we vooral niet moeten probee- ren is, het tekort aan voedsel in den grond te willen goedmaken door de planten verder uit elkaar te zetten, want hoe grooter de afstand tusschen de planten is, hoe moeilijker is het, eey^mooie, gesloten haag te krijgen en des te gemakkelijker kruipen er dieren door. De takken groeien niet, zooals menigeen het liefst zou willen, in de richting van de haag in elkaar, doch zij trekken altijd naar den bui tenkant, naar het licht toe. Over het algemeen kan men rekenen: drie of vier planten op een meter. Geschikte soorten. Een van de beste heggeplanten is de witte of haagbeuk. Hij leent zich voor het vormen van lage of hooge hagen en heeft het voordeel, dat hij maar heel weinig last van insecten- vretery heeft. Hij verdraagt den snoei uitstekend, zoodat men beuken hagen zoo smal kan houden als men maar wil. Ook de roode beuk is heei geschikt voor heggen, ofschoon hy er veel minder voor gebruikt wordt dan de witte. Roode beukenhagen houden hun blad den heelen winter door en worden dus nooit zoo kaal als andere hagen van loofhout. Tegen hagedoorn bestaat nogal wat vooroordeel, omdat hij bekend staat als een broedplaats van insecten, die schadelijk zyn voor onze vruchtboo- men. Dit nadeel kunnen we echter be langrijk reduceeren door in onzen tuin de vogels alle mogelijke gelegen heid te geven om te nestelen. De in secteneters onder hen houden het ge vaar dan wel binnen de perken. Mooie, ondoordringbare hagen kunnen we verder ook van egelantier maken. Bij het planten w<n$en de jonge egelantieren tot op 10 a 15 c.m. ingesnoeid. De takken van het eerste jaar worden zijwaarts omgebogen en vastgezet. Deze vormen dan in het tweede jaar krachtige takken, die op nieuw omgebogen en door elkaar ge vlochten worden. Pas in het derde of vierde jaar laten we de takken recht omhoog groeien en door insnoeien in den winter en met St. Jan (24 Juni) verkrijgen we dan een dichte groene haag. Andere goede soorten. Onder de groenblijvende hegge planten staat de levensboom boven aan. Dan komen hiervoor ook spar en klimop in aanmerking. De laatste wel is waar onder voorbehoud, omdat haar blad vergiftig is. Hulst en lau rier groeien in ons klimaat niet krachtig genoeg om er mooie hagen van te maken. Je 'bent all getrouwd en nu wil je nog eens met m(j trouwen. Weet je welke straf daarop staat? Ja, twee schoonmoeders.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 3