Pracht IJsbaan op ELFHOEVEN Vorstmaatregelen van den Rijkswaterstaat. Dr. De Vlugt vraagt ontslag als burgemeester van Amsterdam. Ongelukken op onbewaakte overwegen. GELD EN LIEFDE. Chr. Lagere Landbouwschool heden officiëel geopend. Ze begint 3 Januari 1939 met 37 leerlingen. Bodeeraven. Beurs van Amsterdam. G. VAN BAREN bepaling, die ook op zich zelf alleszins redelijk is, is zeer algemeen gehouden. Zij is als sluitstuk te beschouwen in dezen zin, dat zij beoogt er tegen te waken, dat in de toekomst echtgenooten, wier gezamenlijk verlangen uitgaat naar echt scheiding, eep werkelijken echtscheidings grond in het leven roepen, nu zij de kans ioopen, dat een gefingeerde grond niet langer dienst zal kunnen doen. Dit artikel luidt als volgt: „De echtgenoot zal in zijne regstvor- dering tot echtscheiding niet ontvanke lijk zijn, indien de daadzaken, welke grond tot dezelve hadden kunnen op leveren, met zijne uitdrukkelijke of stil zwijgende toestemming hebben plaats wordt uitgeoefend. Het vertrekuur van het eene schip, dat van de eilanden naar Harlingen gaat, is vastgesteld op den gewonen tijd (7.30 uur v.m.), de boot uit Harlingen vertrekt om 9 uur v.m. naar de eilanden. Voorts wordt voorgesteld om met hand having van den reeds bestaanden grond van wederzijdsche toestemming tot ont binding van het huwelijk na scheiding van tafel en bed, den wachttermijn, die moet verloopen tusschen de scheiding van tafel en bed en de vordering tot ontbinding van het huwelijk in te kor ten van 5 tot 3 Jaren. Met het oog op het belang, dat er aan moet worden gehecht, dat de rechtbank haar beslissing in echtscheidingszaken zoo goed mogelijk voorgelicht neme, is het voorschrift opgenomen, dat 't Open baar Ministerie steeds zal worden ge hoord in genoemde zaken en is derhalve de toestand hersteld, zooals die te dezen bestond vóór de wet van 3 December 1932. Tenslotte wordt voorgesteld de nieuwe wetsbepalingen toepasselijk te maken ook op vorderingen tot echtscheiding ep scheiding van tafel en bed, die reeds aangevangen doch nog niet voleindigd waren vóór de inwerkingtreding der nieu we bepalingen, met dien verstande, dat genoemde nieuwe wetsbepalingen wor den toegepast in den stand, waarin de zaak zich bevindt op het oogenblik van genoemde inwerkingtreding. Gestaakte bootdiensten en verkeersstremmingen Nederland op de schaats. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie „Boven rivieren" te Arnhem maakt bekend, dat, in verband met den ijstoestand op de rivieren, de betonning van den Waal, Ne- derrijn, Lek en IJssel wordt weggenomen. Voorts zijn de volgende bootdiensten gestaakt: Middelharnis—Rotterdam, Den BrielVlaardlngen en Oud-Beijerland Rotterdam. De volgende veerdiensten zijn beperkt: veerdienst Zijpe—Numansdorp (haven) wordt als volgt uitgevoerd: vertrek Zijpe 6.10 uur, vertrek Numansdorp (haven) In aansluiting op tram van 10.30 uur van Rotterdam veerdienst Willemsstad—Numansdorp (haven) vóór 8 uur en na 16 'uur ge staakt; veerdienst Hellevoetsluis—Middelhar nis, laatste vaart vertrek Hellevoetsluis 22.36 uur, vertrek Middelharnis (haven) 23.15 uur. De bij het Keteldiep vastgeraakte postboot „Geusau". De postboot „Geusau", die gisteroch tend met honderd passagiers aan boord uit Kampen naar Urk is vertrokken en ter hoogte van het Keteldiep in het in middels 25 c.M. dikke ijs was vastgeraakt is er gistermiddag in geslaagd even bui ten de Ketel te komen. Echter achtte de bemanning het raadzamer niet verder te varen. Heden zal men bij daglicht naar Urk probeeren te komen. Vijftien passagiers hebben de boot ver laten en zijn over het ijs naar Schokland geloopen, waar zij in een werkkeet aan den dijk den nacht doorbrachten. De overige passagiers, een honderdtal, bleef aan boord van de postboot. Heden morgen om 7 uur zijn zij per fiets over het ijs gereden naar Urk, waar zij in goede conditie arriveerden. De bootverbinding tusschen Harlin gen en Vlieland en Terschelling. Tot dusver kon de bootverbinding tus schen Harlingen. en Vlieland en Terschel ling normaal doorgang vinden. In ver band echter met den zwaren ijsgang zul len heden twee schepen dezep dienst on derhouden, die anders door één boot Dordrecht—Zwijndrecht normaal, Dor drecht—Papendrecht normaal, 's-Gra- vendeel—Wieldrecht normaal, Kop van het Lahd—Werkendam normaal, Rozen burg—Brlelle normaal, Maassluis—Ro zenburg normaal, Dlntelsas—Ooltgens- plaat normaal, NumansdorpDen Bom mel gestremd, Hendrik-Ido-Ambacht— Alblasserdam gestremd, overtocht alleen overdag voor wielrijders, voetgangers en motorrijders. Lexkesveer gestremd, overtocht alleen voor voetgangers en wielrijders; Doesburg: de schipbrug is weggenomen Druten-Dodcwaard gestremd. Burgemeester dr. W. de Vlugt heeft in de heden gehouden zitting van den ge meenteraad van Amsterdam mededee- ling gedaan van het feit, dat hij aan H. M. de Koningin ontslag heeft gevraagd als burgemeester van Amsterdam tegen April 1939. Reeds lang was het bekend, dat de bur gemeester voornemens was, zijn functie, welke hij sedert 1921 bekleed heeft, neer te leggen. De officieele mededeeling daarvan aan de wethouders en den Raad, en zoodoende aan de burgerij, is thans heden geschied. Aalsmeer lijdt veel schade. Het wordt van uur tot uur duidelijker, dat de vorst voor den kweekersstand en handelaren te Aalsmeer een ramp betee- kent, waarvan de omvang nog niet is te overzien. Veel materieel is vernield. Ke tels, buizen en kranen van verwarmings installaties zijn stuk gevroren. De schade beloopt zeker reeds vele duizenden gul dens. Alle bloemen vervoer geschiedt per as, daar het vervoer te water geheel is stilgelegd. In deze omstandigheden is de handel, welke doorgaans voor de Kerst mis een hoogtepunt bereikt, zeer gehan dicapt. De straathandel is geheel uitge schakeld. De potplantenveiling in de cen trale Aalsmeersche veiling, anders op Dinsdag de belangrijkste markt, onder vond een totale inzinking. In plaats van 3200 zendingen werden er thans 600 zen dingen geveild. Orchideeën, die tijdens het vervoer waren bevroren, vonden geen koopers of werden voor één cent aan den man gebracht. Moeilijkheden in de N.S.B.? Er zou een conflict zijn tusschen de heeren Mussert en Rost van Tonningen. Naar de „Standaard" uit betrouwbare bron verneemt, is er in de N.S.B. den Laatsten tijd weder veel innerlijke ruzie en verdeeldheid Hetmoet het Tweede Kamerlid de heer Rost van Tonningen zijn, die reeds gedurende eenigen tijd den Leider der beweging, ir. Mussert, er ernstige verwijten van maakt, dat deze bij de inleiding der beweging en het be- bepalen van het door de beweging ter zake van verschillende aangelegenheden in te nemen standpunt, steeds achter de feiten aanloopt, waardoor ernstige fou ten worden gemaakt. Waarbij dan nog komt dat, indien later blijkt, dat inderdaad zulk een fout is gemaakt, de leider hem of hen, die terzake in zijn opdracht heeft of hebben gehandeld, desavoueert en de schuld voor de gemaakte fout op hem (hen) schuift. Dit geschil, dat aanvankelijk binnen de kringen der hoogere regionen van de beweging is gebleven, is nu ook, zoo be richt de „Standaard" verder, naar de lagere instanties der N.S B. doorgedrupt, waar het nu ook de meeningen verdeeld houdt en zóó doorwerkt, dat tot oordee- len bevoegde personen de verwachting gewettigd achten, dat heb binnenkort in de N.S.B. weer tot. een openlijk conflict tot een „explosie", zooals in het ver leden in de beweging reeds meermalen heeft plaats gehad zal komen. Ook wat het flnancieele betreft, schijnt de beweging moeilijke tijden door te ma ken, en met name de exploitatie van het „Nationale Dagblad" moet daardoor ern stig bedreigd worden. De Koningin spreekt op 22 Januari a,s. Zooals reeds werd medegedeeld, zullen in verband met de Wereldtentoonstelling welke het volgend jaar in New-York wordt gehouden, verschillende vorsten en staatshoofden op achtereenvolgende Zondagen het woord voeren. Wat zij te zeggen hebben, zul over de geheele we reld worden uitgezonden. Zondag 22 Januari a.s zal H. M. Ko ningin Wilholmina het woord voeren. De totale uitzending cAiurt een half uur, dé rede van de Koningin,, welke vijf minu ten zal duren, .zal worden aangevuld met nationale muziek door het Rotterdariisch Philharmonisch Orkest en ae Konink- lijijke Militaire Kapel. Westlandsche asperges aan de Koningin aangeboden. Proeven met electrische verwarming. Terwijl de thermometer 14 gr. onder nul wees zijn Dinsdag de eerste West landsche asperges, in een kistje met oranjekleuren versierd, aan H. M. de Ko ningin aangeboden. Het kistje werd aan het paleis Noordeinde gebracht door den voorzitter en secretaris van den proef tuin Zuid-Holland-Glasdistrict Naald wijk, waai- de, gjqente werd geteeld. Op i December j.l. begon men daar de geplante asperges electrisch te verwaf- men en reeds 18 dagen later konden zij worden geoogst. De bedoeling van deze proeven, welke onder leiding van den rijkstuinbouwconsulent ir. J. J. Riemens geschieden is, de groote mogelijkheden van deze cultuur nog eens onder de aan dacht der Westlandsche kweekers te brengen. Het is thans nl. zoo, dat de asperge-oogst In het Westland gelijk valt met den tijd van het druivenkrenten, waardoor alle aandacht naar de druiven uitgaat en de asperge-teelt steeds min der wordt beoefend. Wanneer men na door verwarming erin kan slagen ae teelt Iets te vervroegen heeft deze cul- tuur misschien weer een groote toekomst Er zijn natuurlijk ook goedkoopere me thoden dan de electrische verwarming, Het vorige Jaar werden de eerste asper ges, op gelijke wijze geteeld, pas om streeks Februari aan Prinses Juliana aangeboden. De kunst veiling voor de uitgewekenen. Geschenk van het Prinselijk Paar. Het comité van organisatie voor de kunstveiling ten bate van de uitgeweken kinderen, ontving gistermorgen de mede deeling, dat Jprinses Juliana en Prins Bernhard bij een bekend kunstenaar een schilderij hebben doen aankoopen, om dat des avonds, ln dezelfde veilingzitting als het door H. M. de Koningin Jer be schikking gestelde schilderij, te laten verkoopen. De veiling vond plaats bij Frederik Muller en Co., Nieuwe Doelen straat. Een tentoonstelling. Het bestuur van den Hollandsbhen Kunstenaarskring heeft het initiatief ge nomen tot het organlseéreri eener ten toonstelling van werken van beeldende kunstenaars, schilders en beeldhouwers, uit het geheele land, ter leniging van den nood onder de Duitsche vluchtelin gen hier te lande. Het bestuur heeft derhalve een circu laire doen toekomen aan alle schilders en beeldhouwers, waarin het hen uitnoo- digt een hunner werken ter beschikking te stellen en den minimumprijs te be palen, die bij verkoop ln rekening moet worden gebracht. De tentoonstelling, waar de ter be schikking gestelde kunstwerken door het publiek zullen kunnen worden gekocht, zal van 7—28 Januari a.s. worden gehou den in het Gebouw Westeinde 24 te Am sterdam. Kon. Ned. Middenstandsbond. Raad van Advies uitgebreid. Het hoofdbestuur van den Koninklij ke Nederlandsche Middenstandsbond heeft tot leden van den Raad van Advies benoemd de heeren jhr. ir. O C. A. van Lidth de Jeudé, oud-minister van Water staat, en mr. P J. Oud, oud-minister van Financiën en burgemeester van Rotter dam. 1 Van dit college maakten, reeds deel uit de heeren prof. dr. H. W. C. Bordewijk, mr. D. Fock, prof. mr. A. C Josephus Jitta en prof. dr. N. J. Polak. Het hoofdbestuur zal dezer dagen met de leden van den Raad van Advies over leg plegen omtrent het vraagstuk van de verhouding tusschen groot- en kleinbe drijf in den detailhandel. GEMENGD NIEUWS. Kommies van strafgevangenis aangehouden. HU had gelden verduisterd. In de strafgevangenis te Scheveningen bevindt zich een afdeeling, de z.g. cel lenbarak, waar personen worden opge sloten, die een principale hechtenis of een vervangende hechtenis moeten on dergaan. Het komt vaak voor, dat fami lieleden v&n hen, die vervangende hech- j tenls zitten, geld sturen om de straf af Een 37-jarige kommies bij de strafge vangenis, die belast was met de adminis tratie van deze cellenbarak, heeft gedu rende geruimen tijd deze gelden verduis terd. Hij eigende zich de gestuurde be dragen toe en liet de menschen vrij. Daartoe moest hij natuurlijk ook trucs in de boekhouding toepassen. Deze op lichting zou niet zijn uitgekomen, wan neer niet een vrouw bij het kantonge recht te Amsterdam had verteld, dat zij naar de strafgevangenis te Scheveningen geld had gestuurd, opdat haar man vrij zou komen van zijn vervangende hech tenis. Het kantongerecht meende even wel, dat de man zijn straf geheel had uitgezeten. Toen deze twijfel was ge rezen, ging men onderzoeken^ waarbij bleek, dat de kommies reeds 1500, tel kens met kleine bedragen, te eigen voor- deele had gebruikt. De man heeft bekend en is opgesloten. RECHTZAKEN. Uitspraak in appèlzaak. De Rotterdamsche Rechtbank heeft een 57-jarige papierfabrikant te Gouda, in ap pèl gekomen van een vonnis terzake van overtreding van de politieverordening te Gouda, veroordeeld tot een boete van 0.50 subs. 1 dag hechtenis. RADIO-NIEUWS. 'Donderdag 22 December. Hilversum I, 1875 en 415.5 M. 89.15 KRO, IQ.NCRV, 11.— KRO, 2—12 NCRV: 89.15 Gramofoon (c.a. 8.15 Berichten); 10.Gramofoon; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoon; 11.30 Causerie „Schept moed en vreest niet langer"; 12.— Berich ten; J.2.16 KRO-orkest (1—1.20 Grama. foon); 22.55 Handwerkuurtje; 3.Gra mofoon; 3.45 Bijbellezing; 4.45 Gramofoon; 5.— Handenarbeid voor de jeugd; 5.30 De Vedelaars en gramofoon; 6.45 Causerie ,(Kerk en Zeeman"; 7.Berichten; 7.15 Boekbespreking; 7.4$ Causerie ^Volharden bij het ideaal"; 8.Berichten ANP, herha ling SOS-Berichten; 8.15 Koninklijke Zang- vereeniging „Excelsior", Regidentie-orkesl en solisten8.45 Causerie „Rondom de kribbe"; 9.15 Orgelconcert; 10.Berichten ANP, actupel halfuur; 10.30 Grartiofoon; 10.45 Gymnastiekles; ,11.Gramofoon; c.a 11.50—12 Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 M. AVRO-IJitzen ding: 8.Gramofoon (om 8.15 Berichten); 10.Morgenwyding; 10.15 Graryofoon; 10.30 Voor de vrouw J 10.36 AVRO-Amuse- mertsorkest (opn.); 11.20 Orgelspel; 12.— Winia Farberow's ensemble (om 12.15 Be richten); 12.45 Omroeporkest en gramo foon; 2.Voor de vrouw; 2.30 AVRO- Anolian-orkest; 3^- Cursussen voor de vrouw; 3.45 Gramofoon; 4.r- Voor zfeken- °n thuiszittenden; 4.30 AVRO-Dansorkest en 6oliste (opn.); 5.— AVRO-Weekkaleidos c.op; 5.25 Gelukwenschen; 5.30 AVRO Amusementsorkest; 6.26 Berichten; 6.30 Sportpraatje; 7.-— Voor de kinderen; 7.05 Pianovoordracht; 7.30 Engelsche les; 8.— Berichten ANF, Radiojournaal, mededeelin. gen; 8.20 Omroeporkest en solisten; 9.15 Radiotooneel9.46 Vervolg concert; 10.30 AVRO-Dansorkest; 11^- Berichten ANP, hierna Ensemble Pali; 11.4012 Gramo foon. GOUDA, 21 December 1938, Twee dooden te Nootdorp Wederom «pn op spoorlijnen in 'de bmm van Gouda «enige ongelukken gebeurd niL maal waren het de onbewaakte overweg, die van ilch deden spreken en helass ,i|n eemge slachtoffers te betreuren. Van ernstigen aard was het ongeluk d„t gistermiddag op den onbewaakten overwe, te Nootdorp in de spoorlijn Gouda—Tw. Haag geschiedde. Eerdge minuten over half vier naderde uit de richting Nootdorp een traetor met aanhangwagen van de firma Wllemse uit Baarn den overweg. De aüto werd he- tuurd door den 26-jarigen expediteur J T Willemse te Baarn, terwyl naast hemde 33-jarige P. Altena, tuinbaas van beroep eveneens uit Béarn, was gezeten. De trailer kwam van de Culvéfabrieken te Delft waar men zoojuist veekoeken had geladen. Men was op weg naar huis. Op het moment dat Willemse den overweg wilde passeeren na derde de electrische trein, welk-» om 15 23 uur Van Gouda was vertrokken. Met een geweldigen klap botste de trein tegen den vrachtauto. De gevolgen waren ontzettend. De cabine, waarin Willemse en Altena waren gezeten, werd eenige meters medegêsleurtï en kwam vervolgens 0p het ys van de langs den spoorweg loopend-» sloot trecht. De cabine was totaal versplin. terd. Tusschen de wrakstukken van*de cabirte trof men het verminkte lijk van Willemse aan, hy bleek op slag gedood te rijn. De medepassagier Altena vond men op het |js. Hy was ernstig gewond en werd bewuste, loos opgenomen. De levensgeesten waren nog niet geweken en men heeft hem der halve onmiddellyk naar het ziekenhuis St. Anthoniushove te Voorburg overgebracht Zonder echter by kennis te zyn gekomen is het slachtoffer aldaar om half xeten aan de bekomende verwondingen overleden. Willemse was ongehuwd terwijl Altena gehuwd was en vrouw en twee kinderen achterlaat. De trein, die driehonderd- meter verder tot stilstand kwam, werd aan de voorzijde ingedeukt, terwijl door de botsing de ruiten werden vernield. Hierdoor liep de machinist aan beide handen kleine verwon dingen op, welke dadelyk werden verbon den. De lading van den auto lag over de spoor baan verspreid. Treinpersoneel heeft een en ander zoo snel mogelyk opgeruimd. Het treinverkeer naar Den Haag heeft ander half uur vertraging ondervonden. De trei nen naar Gouda hadden weinig vertraging. Motortrein te Boskoop in ïotsfajt. Ook op den onbewaakten overweg in de «Zyde te Boskoop is gistermiddag een aan rijding tusschen een trein en een vracht auto geweest. De motortrein, die om 16.05 uit Gouda vertrokken was, greep een uit de rfchting Hazerswoude komenden vracht auto, welks bestuurder den trein niet tijdig had opgemerkt. De wagen raakte tusschen den trein en een hek aan den kant bekneld, waarby de hak van den auto afgerukt en het hek ernstig beschadigd werd. De be stuurder bleef ongedeerd. Men moest eerst de brokstukken van den auto voor den trein weghalen, voör deze kon verder rijden. Dit heeft een uur geduurd, gedurende welken tyd het verkeer op dit enkelsporige baanvak gestagneerd was. Do trein van 16.21 naar Gouda is uitgevallen. •Andere treinen in beide richtingen h«Den eenige vertraging. De by de aanrijding be trokken motorwagen werd te Boskoop "-it den dienst genomen. Het bleek, dat de tre n slechts licht beschadigd was. Later is M op eigen kracht naar Gouda teroggeke3 Ook te Stolwijkersluis aut<) gegrepen. Ten slotte is er een botsing geweest op den onbewaakten overweg in den weg Gou da—Haastrecht naby Stoiwykersluifl in de Geluk en glas, breekt even ras. «•WTTTÏXETON Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). 10 In Bakerstreet, in de onmiddellijke nabijheid van het Regent Park, liet Cissy de auto stoppen en nam hartelijk af- seheld van den Amerikaan. Ik zal nooit vergeten, welken dienst u me bewezen hebt. Stelt u eens voor, dat ik naar Londen terug had moeten ioopen! Fred hield haar handje in de.zijne. Wanneer zou hij haar weer mogen ont moeten? Cissy beloofde over drie dagen, in den damessalon van Hotel Majestic, op hem te zullen wachten. Des Woens dags was zij steeds vrij, wijl Lady Wil- ford dan altijd bij haar grootmoeder in Windsor vertoefde Toen Fred alleen was, knarste hij de tanden. Dat vreeselijke Europee iche slaven leven! Zij had vrij als een dienstbode, niettegenstaande ze „au pair" woonde. Enfin, als ik definitief besloten en voor Henry Garrick een huwelijksaanzoek ge daan heb, zorg ik voor kamers in het deftigste pension van Londen. Fatty zuchtte diep. Eigenlijk beviel Cissy hem zeer goed en zij had hem bij het afscheid nemen zoo lief aangekeken. Misschien hield ze van hem en zou haar hart breken als hij haar met Henry Gar rick wilde laten trouwen! Dwaasheid; dwaasheid! Henry ën ik een onmogelijke vergelijking! Hij, de rijkste man ter wereld, slank, gespierd, energiek ik, slechts een ondergeschlk te, dik, slap en lui, verschrikkelijk lui! Maar toch, als Garrick er niet was, zou hij toch zeker wel eenige kans hebben bij Cissy. 's Woensdags zat Cissy precies om zes uur in den damessalon van het hotel, met tranen ln haar mooie oogen. Op de belangstellende vraag van Fred, begon zij te snikken en vertelde: Mama heeft me een wanhopigen brief geschreven, Ik heb dien bij me hier nee ik heb hem thuis laten liggen stel u voor, m'n eenige broer is spoorloos verdwenen! Een paar dagen geleden kwam er een geheime afgezant van De Valera, <Jie zich langen tijd met m'n broer onderhield en deze is nu ver dwenen. Hij liet slechts een briefje achr ter met de woorden: „Het vaderland roept! Onze have en goed voor Home- rule!" Papa loopt van den vroegen mor gen tdt laat ln den nacht zijn biblio theek in ons slot op en neer, zonder een woord te spreken. Is het niet vreeselijk? Fatty werd boos. Op de een of andere manier geraakte hij uit zijn evenwicht, hij begon aan zijn verstand te twijfelen, stelde ln alle haast vast, dat hij dezen dag slechts één flesch Rotspon en drie Manhattan-cocktaUs had gedronken, dat hij derhalve dus onmogelijk onder den invloed kon zijn en begon op spijtigen toon: M'n lieve baronesse Cissy O'Connor, ik begrijp van dat alles niets. Uw vader is geëxecuteerd, uw twee broers ^erden terechtgesteld.' uw moeder kon, zooals me trouwens zeer,, aannemelijk voorkomt, niet al die tegenspoeden overleven en nu is uw eenige broer verdwenen, uw papa loopt z'n bibliptheek op en neer en uw moeder schrijft brieven! Neemt u me niet kwalijk, maar ik begrijp er geen zier van. Cissy keek hem met haar groote oogen droomerlg aan. Ik mag niet méér zeggen dan ik al verteld heb; dat zou verraad zijn jegens de Iersche zaak mijn papa -* neen, laten we er liever over zwijgen, u zult het immers tpch niet begrijpen. Ierland is diep ongelukkig, mijnheer! Fred was gerust gesteld. Hij stond hier voor een raadsel en vroeg niet verder. Hij verheugde zich, toen hij zag, dat Cissy weer wat opgewekter werd pn met genoegen een uitnoodiglng voor ëeii voor- in hét Operette-Theater aan- Te middernacht bracht hij haar weer naar Bakerstreet, daarna reed hij naar de Imperial-elub in Piccadilly. Hij was door den vice-president van die club, een Amerlkaansch studiegenoot van Garrick, geïntroduceerd. Dokter Johnson, de vice- president begroette hem vriendelijk, leidde hem door de fraaie zalen van de zeer voorname club en stelde bem in een kamer, waar juist flink gedronken werd, aan een dozijnbaronets, lords, earls en dukes, zoomede aan verscheidene Mem bers of Parliament voor, waarbij Fred natuurlijk de meeste namen niet ver stond. Fred Holme werd als prtvé-secfetaris van den rijksten man ter wereld met alle onderscheiding hegtoet en het gesprek ging dadelijk over Amerika. De Earl ot Londonderry prees de Vereenigde Staten, j Het ts het gelukkigste land ter we reld, omdat het geen. natlonallteitskwes- j ties kent. Nu ja. de negers, maar dat Is dan ook het eenige lastige punt. Wij daarentegen wij vermoorden ons zelf met Ierland, zullen daarmee nooit tot over- eenstemming komen, en verkwijnen ter- wllle Van dat miserabele groene eiland, Tja, de zonden der vaderen hè..., merkte een der heeren op, waarop een ander heftig antwoordde: Dat is het niet, Lord Wilfred, het komt ten slotte alles voort uit het feit, dat deze hoogbegaafde Ieren een volk zonder begrip van de werkelijkheid zijn. j Fantasten, die zich slechts inleven, lh een onwezenlijke romantiek Zij toonen veel overeenkomst «fet de Polen, die al evenmin ln deze wereld leven, maar In hun eigen luchtkasteelen. Fred Holmè had, toen hij den naam Lord WUford hoorde, echerp toegeluis terd en toen deze nu weer het woord nam, spitste hij de ooren. U hebt volkomen gelijk. In ieder ge val staat het wel vast, dat geen mensch zoo kan liegen als een Ier. Ik ondervind dat dagelijks in mijn eigen huls. Mijn vrouw heeft sinds eenige maanden een Iersche kamenier, werkelijk een goed kind voor haar werk, «laar dat ons toch dagelijks aanleiding tot groote "ooltl»- heid geeft, pit meisje liegt er werkelP zander eenige reden maar op los. vader Is een kleine landbouwer, ln een van de dórpen aan de Oostkust, J"" afwisselend laat ze hem generaal, ban» schilder, beeldhouwer en weet lk watnis meer, zijn. Als ze haar uitgaansdag gehad, komt ze 's avonds met de mert- waardlgste verhalen thuis De eene rot" vertelt ze, dat gemaskerde roovera tm wilden ontvoeren; dan weer was ze tulge van een gruwelijken moord, t» duel of Iets anders. Verleden zondag w» ze in Richmond, 's Avonds vroeg vrouw: Wel Olssy ze heet Cissy ow» nor - wat heb je vandaag weer bel»™ Waarop haar dat kind vertelt, dat ing John. D. Rockefeller uit New-York aangesproken en gevraagd zijn vrouw wilde worden. Ja, ja a» het en vandaag zou ze een rend»-' met hem hebben, waarbij hij voor «J» de beroemde paarlen van zijn overlM» echtgenoote zou meebrengen. Mn kon natuurlijk niet meer ran t 1» Gelukkig lette niemand tijdens n vertelling op den Amerikaanscben g«£ anders zou men zich ongetyrtjMdJj^ ben afgevraagd wat dezen P u. mankeerde. Want Fatty selijke grimassen. HIJ rolde 'Svjd en blies z'n 'wangen bol, werd^JTkSrten begon Zelfs aan zijn stompen, neus te frommelen. (W*rdi wrvolff Het jarenlange pogen van den kring Gouda van den Chr. Land- en Tuinbouw- bond om in Gouda als centraal punt van een landbouwstreek een lagere landbouw- echool te ikrygen, is thans met succes be kroond, nadat van Rijkswege daarvoor do vereischte medewerking is verleend en de gemeente Gouda daarby op belangryke w(jte is tegemoet gekomen om deze school een goede huisvesting te verleenen. Hedenmorgen heeft in het Veemarkt restaurant, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten van Ryk en Gemeente en op het gebied van den landbouw de offi cieele opening plaats gehad van de Chris telijke Lagere Landbouwschool, welke ge vestigd wordt in het daarvoor aangewezen schoolgebouw in de Geuzenstraat. Met het bestuur van den kring Gouda van den Chr. N.L.T.B. en hoofdbestuurs leden van den Chr. N.L.T.B. waren aan wezig Burgemeester en wethouders en den Gemeente-secretaris van Gcyida, de Com missaris van Politie, de Inspecteur van het Jager landbouwonderwijs, de heer (D. S. Huizinga als vertegenwoordiger van den Directeur-Generaal van den Landbouw, de fjjkalandbouwconsulenten Ir. de Groot en Ir. W. J. 'Huisman, vertegenwoordigers van de gemeenten Waddinxiveen, Haas trecht en Vlist, de heer W. van Wijnen als vertegenwoordiger van De Producent, de Bond van Kaasproducenten en van den Gezondheidsdienst, voorts vele anderen, o. w. tal van ouders en a.s. leerlingen der school. Welkomstwoord van den voorzitter. Na een welkomstwoord van den voorzit ter van den kring Gouda, den heer D. S. Hoogendyk, vestigde hy de aandacht er on dat sinds 1934 pogingen zyn gedaan tot vestiging eener lagere landbouwschool te Gouda, doch dat eerst in 1937 de mogelyk- heid werd verkregen. Dank zy de activiteit van den propagandist van den Chr. N.L. T.B., den heer P. J. Kolyn, den 2en voor zitter van den Ghr. N.L.TJB., den heer Chr. van den Heuvel, de subsidieverleening van Rykswege en de groote medewerking van B. en W. van Gouda is de school tot stand kunnen komen en is het mogen gelukken den heer C. Vink, hoofd der landbouwschool te Ottoland tot hoofd der nieuwe school te Gouda te benoemen. Spr. noemde den dag van iheden een bly- de dag voor den kring Gouda, een dag van beteekenis ook voor het Christelyk land- bouwonderwys. Gelukwensch van Burgemeester James. Burgemeester James heeft namens het gemeentebestuur van Gouda het bestuur van den kring Gouda van den Chr. N.L.T. B. met de totstandkoming der school ge- lukgewenscht. Spr. wilde gaarne het goede voorbeeld volgen van zyn ömbtsvoorgan- gewylen burgemeester Gaarlandt, die voor de vestiging dezer school hier ter ztede zyn volle medewerking heeft ver leend. Installatie van den heer C. Vink tot Shoofd der Chr. Landbouwschool te Gouda. De heer Chr. van den Heuvel, 2e voor zitter van den Chr. N.L.T.B., heeft daarop den heer C. Vinfc, die tot hoofd dezer land bouwschool is benoemd, in zyn nieuwe func tie geïnstalleerd (voor by"zonderheden om trent zyn afscheid uit Ottoland verwyzen wjj naar ons blad van gisteren). tramlyn GoudaSchoonhoven. Van een uit de richting Utrecht komenden personen auto zag de bestuurder, een propagandist ,uit Amsterdam, te laat den trein, die onj 16.44 van Gouda naar Schoonhoven waB ver trokken. De automobilist kon niet meer Btoppen en reed tegen de treeplank van bet eerste rytuig achter de locomotief. Het voertuig werd door het hek naast den over weg gedrukt en viel vervolgens van den dijk, waarby het op zyn kop m den berm terecht kwam. De inzittenden kwamen er n°g goed af. De bestuurder, de heer v. d. Weerd, werd aan oor en vinger gewond, een tweede inzittende, de heer Dekker, eveneens een propagandist uit Amsterdam bnd een wond aan zyn been. De ryksveld- mchte r te gtotwljkersluls, de her J- P. de Vos, heeft beiden verbon den. De auto werd aan de voorzyde ern. «tig beschadigd. D© machinist heeft niets bemerkt, de trein is doorgereden. De nieuwe weg Rotterdam—Gouda. Een dubbele rybaan. Een belangryke verbetering van het weg- Vak RotterdamMoordrecht is thans by den Rykswaterstaat in voorbereiding melde de Autokampioen. Z(j betreft den aanleg van dubbele rybaan, gescheiden door een middenberm. Elk der rywegen zal een breedte krygen van 6.25 m. In den bestaanden toestand wordt de ■enkelvoudige baan door twaalf zywegen i niveau gekruist. Met de verbetering van b«t profiel zullen de gelykvloersche krui singen worden opgeheven door den bouw 7an viaducten. Parallelwegen zullen de zy wegen verbinden, waardoor het aantal via ducten tot vyf beperkt kan biy'ven. Te Rotterdam zal de weg uitkomen op «en nieuw aan te leggen ceintuurbaan om de stad, welke een profiel zal krijgen, ge- 'ijk aan dat van den autosnelweg. Deze «insluiting, waarmee waarschyniyk in het «instaande jaar een begin zal worden ge- JJükt, ral tevens een gemakkelyke ver- Mnding met de Maastunnel mogeiyk ma- doordat de traverse door de Btad ver fden wordt. Spr. wees allereerst op de groote betee kenis van het Chr. landbouwonderwys voor den boerenstand. Het wordt nog niet door ieder gewaardeerd, er is in agrari sche kringen in dat opzicht nog te veel conservatisme. Dit onderwys richt zioh op de practyk van het leven. Voor de toe komst van het jongere geslacht is het een noodzakelijkheid. Spr. wenschte den kring Gouda geiuk met de benoeming van den heer Vink, die in Ottoland het landbouw onderwys tot groeten bloei heeft weten te brengen. Van hem kan worden verwacht dat hy alles zal doen tot vorming van een geslacht dat toegerust is met de kennis, die voor den landbouwer in de huidige tyden noodzakelyk is. Spr. installeerde de heer Vink in zyn fuctie met den wensch dat Gods zegen op zyn arbeid zou mogen rusten (Applaus). Verschillende toespraken. Na deze installatie werd het woord ge voerd door den heer W. van Wynen, die namens De Producent, den Bond van Kaas producenten en den Gezondheidsdienst het bestuur gelukwenschte met de totstandko ming dezer school en tevens met de be noeming van den heer Vink, die in de Al- blasserwaard veel góeds heeft verricht in het belang van den boerenstand. Spr. zeg de den heer Vink de voile medewerking zyner organisaties toe. De heer H. S. Huizinga, inspecteur van den Landbouw, vertolkte de gevoelens van den Directeur-Generaal van den Landbouw, die zich in de opening dezer school ver heugt. Spr. wees er in zijn rede op da' het landbouwonderwys de boeren krachtig heeft gemaakt. Dat de belangstelling daar voor toeneemt blykt uit het aantal leerlin gen over de laatste 5 jaren: 4600 4900 5200 - 5700 - 6300 leerlingen. Het diploma van het lager landbouwonderwys heeft groote beteekenis voor jonge men schen. In de Wieringerwaard is het reeds als eisch gesteld aan de jonge boeren. Op dit onderwys moet nog een bovenbouw vol- gen. De leerlingen blyven onder goede lei ding en krygen daardoor een inzicht ook in de economische verhoudingen. Spr. eindigde zyn rede met den wensch dab de thans geplante boom goede vruch. ten zal mogen dragen. Vervolgens spraken Mr. W. Rip als ver tegenwoordiger van het Hoofdbestuur van den Ghr. Boerenl en Tuindersbond, dè heer Joh. Verkuyl namens den kring Holland- Noord^Brabant, de heer J. van Tol namens het gemeentebestuur van Waddinxveen, dat tot zyn spyt verhinderd was te komen De voorzitter, de heer Hoogendyk, dank- te alle sprekers voor de goede wenschen er wenken door hen gegeven. De vraag daar by geuit of ook tuinbouwonderwys op deze school zou kunnen worden gegeven, werd daarby door spr. ontkennend beantwoord, daarvoor zyn speciale scholen. Toespraak van het hoofd der school, den heer C. Vink. In een uitvoerige rede heeft de heer C. Vink dank gebracht voor zyn benoeming, en voorts uiteengezet waarom hy naar Gouda is gekomen en hoe hy zich zyn werk hier voorstelt. Wij komen hierop nader terug. Na deze toespraak heeft Ds. E. E. de Looze de bijeenkomst met dankgebed ge sloten. Velen begaven zich daaropnaar het schoolgebouw tot bezichtiging daarvan. Vluchtelingen-Comité Gouda. Hulp aan de Goudsche kinderen in verband met dien nood tengevolge van de groote koude. Gisterennamiddag vergaderde het Vluch telingen-Comité te Gouda onder voorzitter schap van den Burgemeester. Tegen wel iedere verwachting in moest worden vastgesteld dat in verband met re gelingen en eischen van Regeeringswege betreffende het onderbrengen van vluchte lingen-kinderen, van het zooveel belovende aanbod van het Weeshuis alhier om een 40- tal kinderen op te nemen, geen gebruik kan worden gemaakt en dat door het thans niet beschikbaar4 zyn van andere geschikte in richtingen, waarschyniyk in het geheel g-een kinderen te Gouda zullen kunnen wor den ondergebracht. Waar echter nog yiet te zeggen valt hoe het in verdere toekomst met het geheele vluchtelingen-vraagstuk zal verloopen en men dus zou kunnen aannemen dat Gouda te eeniger tyd toch nog op een of andere wijze in aanmèrking kan komen, meende het Comité de nu eenmaal voor dit doel in gezamelde gelden voorloopig hier te moe ten aanhouden, met uitzondering van de opbrengst van de straatcollecte op Zater dag 3 dezer, die gevoegd zal worden bi} de opbrengst van de over geheel Nederland op dien dag gehouden nationale collecte. Nu zoo dadelyk dus voor behoeften in Gouda op zichzelf niet méér geld noodig schynt te zyn, zal de iftning van de weke- lyksche en maandeiyksche toezeggingen, voor zoover nog niet afgedragen, nader on der de oogen worden gezien. Nogmaals zegt het Comité ondertusschen dank aan allen die er toe hebben by gedra gen de inzameling ten behoeve van de vluchtelingen zóó goed te doen slagen, want naar verhouding tot de hevolkingssterkte en de economische gesteldinlstd van onze stad, is de opbrengst heel hoog te noemen. Behalve de af te dragen opbrengst van de nationale collecte op 3 dezer ad 350. beschikt het Comité thans over een contant bedrag van ruim 0300.—, welk laatste be drag dus voor het nul eenmaal beoogde doel ter beschikking wordt gehouden. Waar in het Comité de verzorging van vluchtelingen-kinderen uitvoerig werd be sproken, kon het onder de huidige grnnmi- ge weersomstandigheden wel niet uitbiy- ven dat ook de daardoor zoo plotseling ont- j stane byzondere nooden in vele Goudsche gezinnen werden besproken. De zoo vroeg en onverwacht en sedert jaren niet zoo hevig ingezette winterkoude toch, die verhooging van de werkloosheid 'veroorzaakt, vele werkzaamheden tot stil stand brengt en dus de gelegenheid tot geldverdienen doet inkrimpen, veroorzaakt door de noodzakelykheid van betere dek king en verwarming, plotselinge nood in vele gezinnen, vooral voor de jeugd. Nu gaat het bezwaariyk om van de gel den die het Vluchtelingen-Comité beschik baar kreeg voor het bekende speciale doel, wat af te nemen voor andere zoo plotseling opgekomen nood door de groote koude, doch het Comité was van oordeel dat waar on- middeilyke hulp voor de Goudsche misdeelde jeugd in den vorm van betere dekking en voeding, beslist noodig is geworden, van dat geld wel dadtelyk een bedrag van 1000 voorgeschoten kon worden om in de ergste nood te voorzien, in het vertrouwen dat de Goudsche ingezeteren, evenals voor de Duitsche vluchtelingen, wel even spontaan zóóveel bij elkaar zul led -willen brengen, dat dat voorschot verrekend kan worden en dat nog wel méér kan worden gedaan. Het werk-comité van het Vluchtelinge^. Contité heeft zich daarom in dezelfde sa menstelling nu ook gevormd tot een Comité voor De Koude-nood 1938/39 en doet nu als zoodanig bij dezen een dringend beroep op de ingezetenen van Gouda om giften, zoo in geld als in goederen en waren, die kun nen dienen om in de koude-nood te voorzien. Dit als het ware nieuwe comité twyfelt er niet aar of het mag op dezelfde groote milddadigheid rekenen als betoond werd ten opzichte van de buitenlandsche vluchtelin gen. De penningmeester van dit Comité voor de Koude-nood 1938/39 is dezelfde als van het Vluchtelingen-Comité, n.l. de Rotter damsche Bank, Oosthaven 2 alhier, Telefoon 32011 postgiro 2708 Het Goudsche hart dat zich zoo goed heeft doen kennen voor de vluchtelingen, zal zich zeker ook wyd openen voor onze Goudsche nooddruftigen als gevolg de groote winterkoude en het ComitiÜhi: daarom, met dt aainteekening: voor de Koudr-nood 1938/39. gaarne en spoedig flinke bydragen tegemoet. Het Comité stelt zich voor ook nog op andere wyze spoedig een beroep op de in gezetenen te doen, doch ondertusschen wachte men niet, maar geve, even spontaan en op ruime schaal als kortgeleden, dit maal voor een doel dat allen óók zoo na aan het hart zal liggen en ook zoel sprekend aangevoeld kar. worden. Hinderwet Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders doen te weten dat zy vergunning hebben verleend aan de fa. Gebr. de Jong, en haar rechtver krijgenden tot het uitbreiden der koek_ en banketbakkerij en het hebben daarin van 3 dubbele heeteluchtovens, 2 koelcellen, 1 gas-(bak)oven, 1 gaswafeloven, alsmede 12 electromotoren met een totaal vermogen van 23 P.K. voor het dry ven van eenige machines in de perceelen gelegen Peper straat 3646/Komynsteeg 15, gemeente Gouda; aan II. Eyssen's Kaashandel N.V. en haar rechtverkrygenden tot het oprichten van een kaasbereidplaats en het hebben daarin van 7 electromotoren met een vermogen van 6,8 P.K. voor het dryven van een lift, 3 machines en 2, ventilatoren in het perceel gelegen Gouwe no. 119. Verdaagd is het besluit op het verzoek van de fa. P. de Jong Jzn. om vergunning tot het uitbreiden der machinale timmerfa briek door by plaatsing daarin van 1 electro motor van 2 P.K. voor het dryven van 1 boormachine fn het perceel Kuiperstraat 27. Verdaagd is ook de goedkeuring op het /erzoek van de N.V. de Goudsche Machinale Garen spinnery om vergunning tot het uit breiden der fabriek door wyziging en ver plaatsing van het aantal electromotoren en het hebben daarin van 4 ketels van 333. 110, 110 en 60 M2. V.O. voor het dryven van 1 turbogenerator van 1100 P.K., stroom leverend aan 140 electromotoren met een vermogen van 1285% P.K. in het perceel gelegen Turfsingel 29. Verdaagd is de beslissing op het verzoek an Chr. G. F. de Jong om vergunning tot het uitbreiden der machinale timmerfabriek door het vervangen van 1 electromotor van 4 PJC. dotf een van 6% P.K. en het bij plaatsen van 1 electromotor van 2 P.K. en 1 van P.K. in het perceel gelegen Peper straat 112114. Uitslag aanbesteding levering schoolkleeding 1939. By de gehouden aanbesteding voor leve ring van schoolkleeding gedurende 1939 is de levering gegund' aan de navolgende fir ma's: klompen: H. G. <5. van Meerten; kousen en borstroKtenfa. Vroom en Dreesman; flanellen en katoenen hemden; fa. S. T, Cats; onderbroeken en hemdrokkenA. J. L. v. d. Veer; directoire: C. v. Buuren. Auto in brand. In een garage aan de Gouwe is gisteren een auto by het starten in brand geraakt. Het vuur is met eigen middelen spoedig gebluscht. De auto werd licht beschadigd. Gouden) jubilaresse op de I Kaarsenfabriek. I Mej. A. Signer gehuldigd. Vandaag herdenkt mej. A. Signer, wo nende Raam 304, het feit, dat zy vtfftig jaar by de N.V. Koninklyke Stearine Kaar senfabriek „Gouda" in betrekking is. De jubilaresse is vanochtend in het di rectiekantoor ontvangen, waar de directeu ren dr. J. P. Treub en ir. T. Knape haar hartelyk hebben gelukgewenscht. Dr. Treub bood haar het gebruikeiyk geschenk onder ccouvert aan en tevens overhandigde hy haar de gouden draagpenning met bybe- hoorend diploma van de Maatschappy voor Ny'verheid en Handel voor 60-jarige trouwe plichtsvervulling. Ook het personeel heeft mej. Signer met een geschenk zyn sympathie betoond. In verband met de Kerstdrukte in het bedryf zullen de verdere huldiging en de feeste- lyke herdenking van het jubileum in Ja nuari geschieden. Door de koude bevangen. Op den provincialen weg GoudaRotter dam is gisteren de bestuurder van een vrachtauto uit Gouderak door de koude be vangen. De man is per auto van den G.G.D. naar het Van Iterson Ziekenhuis vervoerd, waar hy ter observatie is opgenomen. De patroon van den chauffeur heeft den auto verder vervoerd. AGENDA. Thalia-Theater; Vleugels boven Honolulu en Ruzie drie hoog achter Schouwburg-Bioscoop: Manege. Zondag 10.30 uur: La crise est finie. 21 Dec. 9.30 uur Blauw© Kruis. Officiee'.e opening Chr. lagere landbouwschool. 21 Dec., 8 uur. Réunie. Spreekbeurt Ds. J. Borger voor Logos-verband. 22 Dec. 8 uur Zaal Concordia. Feestavond Utile Dulci. 24 Dec., 11 uur. Luthersche kerk. Kerst- wyding. 26 Dec., 1 uur. O.N.A.-terrein. Ingebruik neming nieuwe tribune. 27 Dec., 10 uur. Stadhuis. Verpachting van recht van tolheffing op Amsterdamsche en Goudsche Rypad. UIT DEN OMTREK. Laffe mishandeling. De politie te Bodegraven werd in kennis gesteld met een geval van ernstige mishan deling, gepleegd op den veehouder K., wo nende aan het Weyland onder die gemeente. K. bevond zich in de morgenuren achter ln zyn weiland om naar zyn schapen te kyken, toen hy plotseling werd aangevallen door O., den knecht van zyn buurman V.. die, naar achteraf bleek, al langen tyd met wraakzuchtige .bedoelingen achter den boer aanliep. Hy trof het ditmaal wel by zonder, want K. liep met een gewonden arm in een doek en kon niets tot zelfverdediging uitrichten. Dat was voor den laffen aanvaller echter geen enkel bezwaar. Hy sloeg den weer- loozen man midden in het gezicht en toen deze, terwijl het bloed hem uit neus en mond stroomde op den grond viel, bleef hy hem in groote woede nog verder bewerken Met groote moeite wist de man hevig bloe dend zyn woning te bereiken, waar hij hulpeloos neerviel en moest worden opge nomen. Onmiddellyk werd de politie gewaar schuwd en toen deze ter plaatse verscheen en K. den knecht O. als den dader aanwees, werd deze dadelyk in arrest gesteld en op gesloten. STOLWIJK. Hardrydery op de korte baan. Dinsdagmiddag werd op de banen der IJsclub Stolwijk een hardrydery voor man nen op de korte baan fehouden. Er waren 8 deelnemers. De le pry's werd behaald door J. de Bruyn te Ouderkerk a. d. IJs sel, 2e pry's M. v. d. Hengel en 3e prys M. Schmidt, beiden alhier. De belangstelling was niet groot. Dinsdag werd op de banen der IJsclub ,t Beiereche" aan de Beiersche weg een ringrydery voor paren gehouden. De prij zen werden behaald als volgt: le pry'3 Mej. M. Both en den heer J. de Jong; 2e prys Mej. H. Molenaar en den heer J- Both ;3e prijs Mej. A. Graveland en den heer P. de Jong te Bergambacht; 4e prys Mej. B. Verburg en den heer G. v. Bem- mel. Voor zoover geen plaatsnaam ge noemd allen alhier. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden*. 21 Dec. Aangevoerd 75 partyen m. r.m. Prijs: le kw. m. r.m. 2627, 2e kw. m. r.m. f 2425 Handel matig. 479e STAATSLOTERIJ. 3e klasse. Trekking van 21 Dec. Hooge prijzen; f 100: 2866 6723 7216 Pry zen van f 45.—; 1196 1263 1486 1913 1965 2092 2180 2280 2651 2798 2913 3220 3380 3891 3984 4402 4625 4859 4879 5108 5472 5525 5794 603^ 6124 6346 6364 C392 6542 6611 6685 7805 7559 8629 8673 8806 8888 8558 9011 9248 9298 9538 9738 9847 10462 10793 10877 11177 11200 11280 11856 12052 12155 12283 12346 12716 13194 13235 13379 13631 13690 13752 13867 13984 14719 14892 14957 15275 15609 15749 16023 16U4 16212 1 6225 16702 16813 17489 17668 17894 18181 18389 18596 18018 18623 19371 19430 19967 19991 20255 20279 20295 20318 20976 21180 211®5 21513 21984 j LAATSTE BERICHTEN. I Gasvergiftiging te Honselersdijk- 1 Drie dooden. Een gasvergiftiging omtrent welks oor zaak men nog in het duister tast, heeft vannacht te Honselersdijk den dood ver oorzaakt van drie menschen. in de Dijk- straat no. 72 woonden de 87-jarige P. Hulspas en zijn 83-jarige echtgenoote, die gistermiddag bezoek ontvingen van hun schoonzoon v. d. Ende eai zijn vrouw, i Omstreeks vijf uur 's avonds snelde deze v. d. Ende een winkel aan de over zijde van de straat binnen met de mede deeling, dat beide oudjes en ook zijn vrouw onwel waren geworden. Men belde l een geneesheer op, die den toestand van de vrouw ernstig vond. In de woning was echter niets bijzonders te bespeuren, zoo dat de dokter na enkele instructies te hebbeft gegeven, vertrok, i Inmiddels was mej. v. d. Ende door haar echtgenoot naar haar eigen woning j gebracht, wat haar redding is geweest. De toestand van de oude vrouw ging achteruit, waarop de familie werd ge waarschuwd. Toen deze om tien uur ar riveerde overleed de vrouw. De dokter kwam opnieuw en het zag er toen naar uit, dat de oude man wel zou opknappen. Besloten werd, dat twee schoonzoons, de 47-JaHge D. Bouwman uit Poeldijk en De Bruin den nacht in het huis zouden blijven bij den ouden i man. De overige familieleden vertrokken. Toen vanmorgen een buurman, die ge woon was de oude menschen thee te brengen, het huisje binnentrad, consta teerde hij met ontzetting dat zich vier slachtoffers in de kamer bevonden. On middellijk werden de politie en de ge neesheer weer gewaarschuwd en het bleek, dat overleden waren de oude vader en de schoonzoon Bouwman. De schoon zoon De firuln kon door kunstmatige ademhaling, weer tot bewustzijn worden gebracht. Uit het onderzoek bleek, dat in de wo ning wel een bedorven lucht hing, doch men kon niet uitmaken waarvan die af komstig was. Men denkt aan een gescheurde llcht- gasleidlng waardoor het gas zeer lang zaam en onmerkbaar in de woning kon doordringen. Ook de mogelijkheid van kolendamp vergiftiging wordt niet uitgesloten. Het gasbedrijf heeft de straat openge broken om naar een eventueele scheur zoeken. De overleden D. Bouwman, was gehuwd en vader van dertien kinderen. Het gebeurde heeft in het dorp groote verslagenheid verwekt. WISSELKOERSEN. 20 Dec. 21 Dec. Officieel. Londen 8.59% 8.57% Berlyn 73.77% 78.77% Parys 4.84% 4.84% Brussel 31.01 31.01% Zwitserland 41.6(2 41.55 Kopenhagen 36,37 36.27 Stockholm 44.67% 44.15 Oslo 43.20 43.10 New-York 1.84 1.84 Beareoverzicht. Het meest typische kenmerk van de wisselmarkt was hedenmorgen de Inzin king van het pond sterling. Men meende deze daling te moeten toeschrijven aan de verklaring van den Britschen minis ter van financiën, dat op buitenlandsche leeningen in het vereenigd koninkrijk weer beperkende bepalingen zullen wor den toegepast. Bij de opening werd een prijs verno men van 8.58 tot 8.581, waarna de koers snel naar beneden liep, en zelfs daalde tot 8.561 8.57, waarna tenslotte in hoofd zaak werd afgedaan omstreeks 8.57. De Amerikaansche dollars bewogen zich tus schen i 83H en 1.84. De Fransche francs werden voor een kleinigheid lager afge daan en hielden zich aanhoudend op in de onmiddellijke nabijheid van 4.84. De inzinking van het Brltsche ruil middel was aan de kleine reactie van den iranc wellicht niet geheel vreemd. Zwitsersche francs waren 41.58 41.62. De Scandinavische deviezen werden in overeenstemming met het pond sterling lager afgedaan. Duitsche marken waren 73.75 73.80. De affaire op de niet-officieele beurs was van kleine afmetingen. De Ameri kaansche fondsen waren prijshoudend. De locale aandeelen werden meerendeels tegen ongeveer de vorige prijzen afge daan. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Matige vorst. De verwachting voor het geheele land is: Matige oostelijke tot noord-oostelijke wind. Weinig of geen sneeuw Matige vorst Sneeuw in Groningen, Friesland en Drente. In Rotterdam is vanmorgen om 8 uur 10 graden Celsius vorst waargenomen. O E O P E N O geheel in de luwte gelegen, en spiegelglad. Direct bereikbaar met een brug vanaf de Breevaart. AVONDVERLICHTING. Het Elfhoeven-Restaurant beschikt thans naast het Theehuis over een glasdichte serre met 150 zitplaatsen, alles goed verwarmd. DE EIGENAAR.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 2