URY g NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP. GOUDERAK, HAASTRECHT. MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK WADDINXVEEN, ^VENHUIZEN, enz. No. 19918 77e Jaargang Donderdag 29 December 1938 t Gemeenteraad van Gouda. VOORZIENINGEN INGEVAL VAN OORLOG. Bedrijfsleven kan tot medewerking worden gedwongen. ekbank 1 jer? za :um.,Noury ed doen! Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van HOORWEG en die in oorlogstijd met de uitvoering Regeering dient acht ontwerpen in. Deskundigen uit industrie en handel zullen worden geraadpleegd. tie en verbruik voor het geval van. isole ment dient te worden voorbereid, doch krijgen van dringend benoodlgde import- artikelen, niet kunnen worden ontbeerd. De gemeenteraad is gisteravond 8 uur in openbare vergadering bijeengekomen. Een lid van het College van regenten van het rusthuis „Huize Juliana”. Be noemd wordt de heer L. van der Pol af treden). Twee leden van het College van regen ten van £et Hoffman’s Gesticht. Benoemd worden de heer S. Vingerling (aftredend) en in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer E. Grendel Sr., de heer T. van Vliet. Een lid der Commissie voor de Hoff- man’s Stichting „Volksgaarkeuken”. Be noemd wordt de heer J. Dercksen H<Mzn. (aftredend). Drie leden van het College van regenten flapte. oververmoeidheid ’istelooshtid. Ein theelepeltp flacon Dubbelt flacon ƒ2.25 urypharma. Dewni Benoeming van leden van commissies en instellingen. Bouw van hoog* spanningsstation in Woerden. Gasprijsverlaging voor bewoners aan den Bodegraafschen straatweg onder Waddinxveen. Aanleg van het derde gedeelte der Joubertstraat en van de Pieter Maritzstraat. Aankoop van het voormalig stoomgemaal van Rijnland. Bouw van 73 huizen aan Koninginneweg en J. P. Hejjestraat. Vragen over het sneeuwruimen en den extra-steun middels het Crisis-Comité B in de koude-periode. van conwnwsies Idem. Goedkeuring der rekeningen van de Hoffman’s stichtingen en der instel lingen van weldadigheid. De rekeningen worden zonder discussie en stemming goedgekeurd. Het voorstel betreffende den bouw van een hoogspanningsstaition in de ge meente Woerden. Het voorstel wordt zonder discussie en •zonder stemming aangenomen. held om in oorlogstijd door intematio- nalem ruil in de behoeften te voorzien 1 tr van moeten uitgaan, dat ons land tijdens den geheejsn duuf daarvan, in nog sterkere mate op zichzelf zal zijn aangewezen. Men denke ook aan het wa pen der economische blokkade, dat, naar In het bovenstaande werd een over zicht gegeven van de maatregelen ten behoeve van de economische verdediging, welke, in geval van oorlog of oorlogsge vaar of andere buitengewone omstandig heden getroffen zullen moetep. worden; het onderhavige wetsontwerp beoogt der regcering een bevoegdheid te verleenen, J welke zij reeds in vredestijd noodig heeft om deze maatregelen op doeltreffende wijze te kunnen voorbereiden, de be voegdheid namelijk, om de bij die voor bereiding noodzakelijke medewerking van het bedrijfsleven te verlangen en zoo noodig af te dwingen. De hierboven genoemde problemen en in het bijzonder die met betrekking tot de orgarilsatie der productie kunnen uiteraard niet tot een bevredigende op lossing worden gebracht, voordat velerlei gegevens betreffende productie-capaci teit en productieprogramma, aard van den tc verrichten arbeid, arbeidsbezet- tlng, voorraden e.d. verkregen zijn. Voorts zal in vele gevallen een beroep moeten worden gedaan op de medewerking van deskundigen uit industrie of handel, b.v. waar het betreft de talrijke technische moeilijkheden, die zich bij de omschake ling van het productie-apparaat en de vervaardiging van vervanglngsproducten, alsook bij de voorbereiding van eventueel noodzakelijke evacuaties zullen voordoen. Tevcms zij hier genoemd de mogelijkheid, dat van de ondernemers in sommige be drijfstakken zal worden verlangd, dat zij van bepaalde goederen minimum voor raden aanhouden. In het belang, zoowel van het bedrijfs leven als van een rationeele werkwijze, zal de regeering ook bij de uitvoering van de onderhavige wet voortgaan met zooveel mogelijk overleg te plegen met instanties en instellingen, die uit hoofde van hare werkzaamheden over waarde volle gegevens beschikken. Tenslotte zij nog gewezen op de nood zakelijkheid reeds thans de organen in het leven te roepen, die in vredestijd de regeering zullen adviseèren over de in vragen waardoor zooveel mogelijk deze laatste dienstbaar gemaakt wordt aan het ver- kunnen beraden. Behalve de genoemde problemen op het gebied van de productie, de dlstrlbu- I tie, de prijsvorming en den intematio- nalciv handel, moeten nog worden ver- meld: die betreffende de financiering, I de buitenscheepvaart, het binnenland- i sche transport, kortom betreffende al die onderwerpen, die met het functlonnee- ren der volkshuishouding onder bedoelde buitengewone omstandigheden verband houden. James. Alle leden 'zyn aanwezig. De notulen van de vergaderingen van 29 November en 2 December 1938 worden aan- gehouden. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Sprayt en mevr. Van Dantzig verzocht 1 hebben vragen aan B. eh W. te mogen stel len, waartoe na afhandeling van de agenda gelegenheid zal worden gegeven. Voorts deelt de voorzitter mede, dat de algemeene gedragslijn zal zijn, dat er gelegenheid zal worden gegeven in de raadsvergadering te stellen, indien deze schriftelijk worden ingediend en vier-en-twintig uren voor de vergadering in het bezit zijn van B. en W.. die zich dan over het antwoord I Het economische leven en de welvaart v^n ons lamd zijn onder de tegenwoor dige omstandigheden zoozeer afhankelijk van den internationalen goedefenruil, dat een streven naar autarkie ten be hoeve van de economische weerbaarheid 1 niet in aanmerking kan komen De re geering stelt zich dan ook op het stand- punt dat wel een organisatie van produc- I Voorzitter burgemeester dr. K. F. O. muiib uienv ve wuiuexi vuuruereiu, uucn dat slechts van enkele, voor de verdedi- ging des lands onontbeerlijke artikelen een economische binnenlandsche voort- I brenging, ter vervanging van Import, in vredestijd mag worden aangewakkerd. Van de in bovenstaande uiteengezette politiek ten aanzien van de binnenland sche productie en het verbruik mag der halve geenszins worden verwacht, dat zij ons land ten aanzien van talrijke essen- tieele grondstoffen op den, duur van het buitenland onafhankelijk zal maken. Naast de organisatie van binnenlandsche voortbrenging, en verbruik zal dan ook een regeling van den in- en uitvoer, id zal zy'n gekomen* |Kudlib.) vraagt of deze ^Budt, dat geen reke- met den moge- ^MlrnenbeWnqrplaats. |^K(a.r.) antwoordt, dat J^aanbesteed de aanleg Het ophoogen van een aat nog niet vast hoe de begraafplaats zal worden ingericht. De mededeeling wordt voor kennisge ving aangenomen. Dat Ged. Staten hebben medegedeeld de goedkeuring van de besluiten van de "Ra den der gemeenten, welke gezamenlijk de z.jh stamregeling voor de onderlinge hulp- verleening in geval van brand in de pro vincie ZuidJHolland, hebben getroffen. Dat de Minister van Economische Za ken heeft medgedeeld, dat by Kon. be sluit is goedgekeurd het raadsbesluit tot wijziging der verordening op de winkel sluiting voor de gemeente Gouda. De nadere verdeeling van de aan hjin’ College opgedragen taak. Deze mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Ingekomen Stukken. Van den Directeur van Gemeentewerken het verslag van dien dienst over 1937. Voor kennisgeving aangenomen. Van het College van Brandmeesters, het verslag over 1937. Voor kennisgeving aangenomen. Van de commissie van samenwerking voor actie voor kindertoeslag, ingesteld door organisaties van personeel in over heidsdienst, een verzoek om aan het per soneel in gemeentedienst een kindertoelage toe te kennen. De heer MIDDEIJWMEIÜD (r.k.) acht het vraagstuk van het geven van kinder toeslag urgent, nu de minister van Binnen landsche Zaken richtlenen heeft gegeven. Hjj verzoekt B. en W. een prae-advies voor de behandeling van de begrooting 1939 uit te brengen en deze aangelegenheid ook in het georganiseerd overleg te behande len. De heer MAALKANT (s.d.) vraagt by het eventueel invoeren van kindertoeslag tevens de bepaling te maken, dat bij de bedrijven geen vaders van groote gezinnen zullen worden geweerd. Wethouder SANDERS (axi.) antwoordt, dat het juist is, zooals de heer Middelweerd zeide, dat de minister van Binnanlandsche Zaken eenige lüchtlyenen heeft gegeven. Er is echter niet bijgezegd w’aar het geld vandaan moet komen en dit zullen B. en W. bjj de bepaling van hun prae-advies moeten nagaan. Het verzoek wordt in handen van B. en W. om prae-advies gesteld. Van den heer A. J. J. Vos een verzoek om ontslag als lid van het College van Re genten van het Van Iterson Ziekenhuis. Het ontslag wordt eervol verleend onder dankbetuiging. AAN DE ORDE< Benoeming van leden en instellingen. De heer VAN TRI ET (e.g.) is over de wyze van voordracht niet tevreden en acht hier sprake van politieke commissies. Hij betreurt het, dat op de voordracht niet voorkomt een aanbeveling voor de benoe ming van een gecommitteerde bjj de Goüd- sche Waterleiding Maatschappij, w$ke functie al eenigen tijd vacant is. Spr. heeft voorts bezwaar tegen de voordracht voor een bepaalde commissie, omdat hy de voor- gedrgene niet deskundig acht. Mevr. VAN DANTZIG (s.d.) acht het op grond van practische ervaringen juist, dat personen van verschillende richting in de commissies zitting hebben. Spr. merkt op, dat de raad nog nooit iemand heeft be noemd, die niet bekwaam was. De heer MUYLWIJK (a.r.) noemt de op merking van den heer Van Triet niet fijn. De opmerking had in besloten zitting moe ten worden geplaatst. De VOORZITTER antwoordt, dat het feit dat geen aanbeveling van een gecom mitteerde by de Waterleiding Maatschappij wordt gedaan samenhangt met de omstan digheid, dat B. en W. het vraagstuk van de waterleiding wijder moeten gezien. Wat de voordracht voor de door denbeer Van Triet bedoelde commissie betreft, vinden B. en W. geen aanleiding hun aanbeveling te herzien, doch zoo mogelijk tullen zij in de toekomst met de opmerking rekening houden. Hierna wordt tot stemming overgegaan. Drie leden der Commissie van toezicht op de Stedelijke Bad- en Zweminrichtin gen. Benoemd worden de heeren J. Derck sen H.Mzn., Mr. S. H. Smit en G. v. Span gen, allen aftredend. de ervaring uit de jaren 19141918 heeft Wleerd, mede gebruikt kan worden om druk te oefenen op neutrale mogend- teden. De economische verdedlgingsvoor- tereidlng is een noodzakelijko voorwaar de om onze tradltloneele zelfstandig- jeldspolltiek meer kracht bij te zetten. De regeering is er zich daarom van be- J’M dat een zoodanige voorbereiding op belde situaties gericht moet zijn. j Ten einde tijdens een oorlog, waarin Msjand al dan niet betrokken is, in de ^hoeften van weermacht en burgerbe- ^ds de binnenlandsche voortbrenging «worden gericht op hetgeen het meest n°odig is en anderzijds het verbruik te Worden beperkt tot de bevrediging der dringende behoeften. Zulks zal ult®raard niet automatisch door de vrije JJktag der economische krachten ge- «Weden Ingrijpen flgn regeeringswege de productie en de distributie, zoowel gebruiksartikelen en halffabrikaten, W grondstoffen, zal derhalve in vele I ballen noodzakelijk zijn. i Hefeeifde geldt voor de prijsvorming. MEDEDEELINGEN. Burgemeester en Wethouders deelen de’ Raad mede: dat Ged. Staten de goedkeuring hebben bericht var. de raadsbesluiten tot koop van grond van T. van Herk en M. van Vliet e.e. en van den Polder Reeuwyk; alsvoren de goedkeuring van de raadsbe sluiten tot wijziging der begrooting, dienst 1938; alsvoren de goedkeuring van de raadsbe sluiten tot wijziging der begroetingen van het grondbedrijf, de gasfabriek, den Reini gingsdienst en het Slachthuis, dienst 1938; alsvoren de goedkeuring van het raadsbe sluit tot wyziging der Verordening op het beheer van het Woningbedrijf; alsvorens de goedkeuring van “eenige raadsbesluiten tot wijziging der begrooting dienst 1938; alsvoren de goedkeuring van het raads besluit tot wijziging der begrooting, dienst 1938; alsvoren de goedkeuring van het raads besluit tot het aangaan eener geldleening, groot 130.700. alsvoren de goedkeuring van het raads besluit betreffende het opnemen van kas geld, gedurende het le kwartaal 1939; alsvorens de goedkeuring der raadsbe sluiten tot verkoop van grond aan Gebr. van Willigen, aan J. B. van Hoorn, Dr. J. Leest en C. van Eyk, tot verpachting van het recht van doorvaartrechten van het "Reeuwüksche. en Sluipwyksche Verlaat en tot aankoop van de huizen Boomgaard- straat no. 63 en 57, resp. van J. M. Smits en de erven C. v. d. Post; Alsvoren de goedkeuring van het raads besluit tot conversie eener geldleening, groot 150.000*—; het procesverbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger op 15 November 1938; alsvoren op 23 November 1938; dat by Kon. besluit tot uiterlijk 1 Januari 1941 concessie is verleend tot heffing van doorvaartrechten aan het z.g. Reeuwtfksche- en Sluipwyksche Verlaat Al deze mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. dat zij hun nadere voorstellen ten aanzien van den aanleg van een urnenbewaarplaats op de nieuw aan te leggen Algemeene Be graafplaats eerst zullen kenbaar maken, wanneer de aanhangige wyziging der Be- graafwet tot st De heer mededeelin^^H ning lijken^HMI van het Van Iterson Ziekenhuis. Benoemd worden in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer E. G. Gaarlandt, de heer Dr. K F. O. James, de heer Ed. van Dantzig (aftredend) en in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer A. J. J. Vos, de heer A. J. Kéttler. Twee leden van het bestuur van den Ge meentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Benoemd worden: lid-raadslid de heer A. van Wyk (aftr.) en lid niet- raadslid mevr. A. Vroman-Vromen (aftr.). Een lid der Commissie voor het Steddyk Museum van Oudheden, tevens LibryeiA^js ters. Benoemd wordt de heer J. F. v. 4. Pol (aftredend). Een lid der Commissie van toezicht op 'het Middelbaar Onderwijs. Benoemd wordt de heer A. R. van de Putte (aftredend). Een regent van het Vereenifd Wees- en Aelemoeseniershuis. Benoemd wordt de heer A. Goedewaagen (aftredend). Een regentes van het Vereenigd Wégs- en Aelemoeseniershuis. Benoemd wordt mevr. M. Dercksen-van Andel (aftr.). Een curator- voor het Stedelyk Gymna sium. Benoemd wordt de heer Mr. H. C. J. M. Francken (aftredend). De gedelegeerden der gemeente in het bestuur der Openbare Leeszaal Benoemd worden de heeren E. van Dantzig, W. Hoonhout, P. D. Muylwyk en mevr. Dr. j'M. C. C. de Witt Wijnen-Koumans (allen aftredend) Twee gecommitteerden der gemeente in het bestuur der Vere .üging „De Am bachtsschool voor Gouda en omstreken. Be noemd worden de heeren P. Bokhoven en Th. de Ruwe (beide aftredend). De commissaris der gemeente in de N. 'V. tot exploitatie der machtiging voor ra- diodistributie in Gouda (G.RD.). Benoemd wordt de heer W. Sanders (aftredend). Een gedelegeerde der gemeente in het bestuur der Goudsche Industrie- en Huis houdschool in de vacature, ontstaan door het bedanken van mevr. H. J. M. Gaar. Jandt-de Kat. Benoemd wordt mevr. M. James-van der Hoop. Vyf vertegenwoordigers van het Ge meentebestuur in de Commissie van over leg voor de ambtenaren en voor de werk lieden. Benoemd worden de heeren A. Heerkens, J. H. Prevoo, F. Stalenberg, J. K. Begeer en H. M. van Triet (allen aftre dend1). .Het voorstel tot benoeming van tijde- lijk personeel der Handelsavond- school. De heer VAN WIJK (a.r.) vraagt of er per 3 Janauri nog niet een vacature aan de Handelsavondschool ontstaat. Wethouder DE WITT WIJNEN (lib.) antwoordt, dat de opmerking juist is. De vacature is vry plotseling ontstaan. B. en W. hebben reeds een voordracht gemaakt. Deze moet echter door den minister wor den goedgekeurd en daarop dient gewacht te worden. Tot tydelyk leeraar wordt met algemee ne stemmen benoemd den heer H. E. L. Valkhoff te Rotterdam. Het voorstel tot jvoorloopige vaststel ling der rekeningen voor de bedrij ven, dienst 1937. Het voorstel wordt zonder discussie en stemming aangenomen; de wethouders ont houden zich van stemming. Het voorstel ,tot voorloopige vaststel ling der gemeenterekening, dienst 1937. IiOHNJIE (lil HAM. ADVERTENTIEPRIJS: Udt Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring- 1—6 regels 1.55. elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prifs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van sohede Boek handelaren. Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Bij de Staten-Generaal zijn acht wets ontwerpen ingediend, houdende regelen met betrekking tot de voorbereiding van voorzieningen in geval van oorlog, oor logsgevaar of andere buitengewone omr standlgheden In de behoeften van volks huishouding en landsverdediging. In de toelichting tot het eerste wets ontwerp (wet medewerking verdediglngs- voorbereldlng 1939) schrijft de regeering: Het ontwerp heeft ten doel de werking der bij de wet economische verdedlglngs- voorbereidlng 1938 gestelde regelen te be stendigen. De regeering grijpt deze gelegenheid tevens aan om den Staten-Generaal een nadere uiteenzetting te geveja nopens de maatregelen, welke haars inziens ter voorbereiding van de economische ver dediging des lands noodzakelijk zijn. De behoefte ter verzekering van de veiligheid des lands maatregelen voor te bereiden, die niet alleen van militairen, doch ook van economlschen aard zijn, vindt haar oorzaak in den aard van den modernen oorlog, Welke steeds meer het karakter van een totalitairen oorlog schijnt te zullen aannemen. In den modernen oorlog is het verloop van den strijd in hooge mate afhankelijk van het economische aanpassings- en uithoudingsvermogen van een land. Het zeer groote materiaalverbruik door de weermacht maakt deze steeds meer af hankelijk van de mogelijkheid om in haar behoeften te voorzien. Een onge kende vraag naar grondstoffen zal ont staan, die in vele gevallen het aanbod verre zal overtreffen. Een en ander zal er ongetwijfeld toe lelden., dat in het bij zonder de oorlogvoerende mogendheden de in haar bezit zijnde voorraden niet of slechts onder zeer bezwarende voorwaar den ten uitvoer zulen toelaten. Wordt de aanvoer uit het buitenland in het algemeen hierdoor in geval van oorlog reeds hoogst onzeker, nog sterker geldt dit voor den aanvoer vanXverzec door do groote gevaren, die in oorlogstijd ook de neutrale scheepvaart bedreigen. Consequenties. De hierboven geschetste omstandighe den hebben voor Nederland verschillende consequenties, waarmede de regeering reeds thans ter dege rekening moet hóu den, zoowel voor het geval, dat ons land in een oorlog zou worden betrokken, als voor het geval, dat het er opnieuw In mocht slagen zijn neutraliteit te hand haven. Mocht ons land in een conflict worden betrokken, dan kan, naar de meening van de regeering, althans in de eerste periode niet aanstonds op den stam van eventueele bomdgenooten wor den gerekend. Bij een neutraliteitspositie Mimen gezien de beperkte mogelijk- «Bjand al dan niet betrokken is, In de volking te kunnen voorzien, dient eener- tijderfovan nood te treffen maatregelen hm. u. --cn dle Jn oorlogstijd met de uitvoering daarvan zullen worden belast. Kernen van zoodanige organen, waarin vertegem- woordigers van en deskundigen uit het bedrijfsleven zijn opgenomen, zijn voor de meest essentieele takken van indus- trie en handel reeds gevormd, dan well verkeeren in een vergevorderd stadiuml van voorbereiding. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, overal wMr de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantooren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef latere 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 1