DAMPO De jubileerende Kon. Landmacht. UW KINDJE VERKOUDEN dagorder voor de Schepen in het ijs. GELD EN LIEFDE. Vergadering Kamer van Koophandel. Nieuwjaarsrede van den heer Herman A. Schreuder Sr., die mededeelt dat hij besloten heeft als voorzitter en lid te bedanken. Beurs van Amsterdam. overheid. Zonder dat zou elke gezags- uiting in tijden van nood slechts een. ij del gebaar blijken, waardoor een oorlog niet zou kunnen worden voorkomen, maar zelfs geweld als het ware zou wor den uitgelokt. Is dus de dag van heden in de eerste plaats van groote beteekenis voor al die schoone regimenten, die hun herdenking in goede kameraadschap en saamhoorig- heid van officieren, onder-officieren, korporaals en soldaten op waardige wijze vieren; deze dag is niet zonder belang ook voor u, die in het verleden het uwe; in welken vorm ook, hebt bijgedragen tot wat de weermacht is geworden en die in de toekomst ook uw deel van de verant woordelijkheid zult dragen ten aanzien van hare verdere ontwikkeling. Want het behoeft in onzen tijd, waar spanning volgt op spanning en acuut oorlogsgevaar een ieder nauwelijks drie maanden geleden voor oogen stond, toch niet te worden aangetoond, dat de tijden ernstig zijn en ernstig blijven. Welke zal de verdere geschiedenis zijn dezer regimenten, die, op een schoone traditie en een eervolle geschiedenis terugzinde, thans hun herdenkingsfeest vieren! Niemand van ons kan het zeggen. Maar dit staat vast: het verleden en de houding in het heden van al deze on- derdeelen is er ons borg voor, dat zij, ge dragen door het vertrouwen van hun Koningin en de liefde van het geheele volk van Nederland, nimmer zullen ver sagen, hun plicht volbrengend wat ook komen moge. Het Prinselijk paar bij het feest der huzaren te Amersfoort. De viering van het 125-jarig bestaan van heteerste regiment huzaren is Maandagmiddag voortgezet met een cross-country in de buurt van het Haze- water. Doordat Prins Bernhard de wensc te kennen had gegeven dezen cross te willen meerijden, werd aan dit ge deelte van het programma den noodigen luister bijgezet. Nog meer won dit num mer der feestelijkheden aan historische waarde, toen in den loop van den middag Prinses Juliana van haar belangstelling blijk gaf. Bij zijn aankomst aan den start werd de Prins verwelkomd door luit.-kolonel M. E. A. Bisschoff van Heemskerck, com mandant van het eerste regiment hu- Wrijf dan kaal, rug en bontje in met Dampo. Wonderlijk zooali cfèthelptt ,Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doo» 30 ct. JUBILEERENDE REGIMENTEN. De Commandant van het Veldleger, luitenant-generaal J. J. C. baron van Voorst tot Voorst, heeft gisteren de vol gende dagorder uitgevaardigd: Officieren, Onderofficieren, Korporaals en Soldaten, Hare Majesteit dé Koningin heeft mij opgedragen aan U op den dag waarop het 125 jaren geleden is, dat de SJ.am- onderdeelen van Uwe Regimenten wer den opgericht, Hoogstderzelver geluk wenschen over te brengen. Mij kwijtende van deze dervolle taak, noodig ik U uit, U diep te doordringen van hetgeen deze gelukwenschen van de Koningin en het daaruit blijkende ver trouwen van Hare Majesteit voor U allen beteekent. Zij moge U een aansporing zijn, om, voortgaande in verhoogde dienstbe- trachting, in offervaardigheid en geest drift, te wedijveren. Aldus pal staande voor 's Lands hoog ste belangen, zult gij ook onder de ern stigste omstandigheden ten volle aan Uwe taak en roeping voldoen: het vor men van een hechte stutse om Vorsten huis en Vaderland. Lang leve Hare Majesteit, onze geëer biedigde Koningin! 's-Gravenhage, 9 Januari 1939. De Luitenant-Generaal, Adjudant in b.d. van H. M. de Koningin, Commandant van het Veldleger, (w.g.) J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST. Wethouder De Miranda doet voorstel. Ondersoek door den Raad van uitgifte erfpachtsgronden. Naar het Alg. Hbld. verneemt, heeft in een gisteren gehouden vergadering van het college van burgemeester en wethou ders van Amsterdam, wethouder De Mi randa een voorstel aanhangig gemaakt, om den Raad uit te noodigen uit zijn midden een commissie te benoemen, welke tot taak zal hebben te onderzoe ken de wijze, waarop en de omstandig heden waaronder, in de laatste jaren gronden in erfpacht zijn uitgegeven of verkocht. Het parcours was uitgezet door wacht- i meester Kroon, die een half-zwaren cross had weten op te bouWen ter lengte van ongeveer 3 km. Luit-kolonel M. R. A. i Bisschoff van Heemskerck startte als oerste deelnemer met Juliana en in den t tijd van 5 min. 121/5 sec. reed hij het parcours rond. Na hem volgde ritmeester i Cnopius met Aubépine, die een tijd van i 5 min. 362/5 sec. maakte. Prins Bernhard startte als vijfde deel nemer met den schimmel Bunny. Z.K.H. legde het parcours in 5 min. 26 3/5 sec. af. Later maakte luitenant Simons denzelf- 1 den tijd, zoodat de Prins de eerste plaats met hem moest deelen. Luit. Gruppelaar wist tegen het einde met Patrick een nog karteren tijd te maken, n.l. 5 min. 23 sec. Intusschen was Prinses Juliana, verge zeld van Jkvr. De Brauw, geheel onopge merkt bij den start gearriveerd. Na de begroeting door de luit.-kolonels Camer- ling Helmolt en Bisschoff van Heems kerck, werden mevr. Camerling Helmolt en mevr. Bisschoff van Heemskerck aan H. K. H. voorgesteld. Nadat ook de onderofficieren den wed strijd hadden uitgereden heeft H. K. H. de prijzen aan de winnaars-officieren uitgereikt, waarbij Zij den derden prijs aan Haar echtgenoot, die de loting om de tweede plaats met lult. Simons had verloren, ter hand stelde. De Prins heeft daarop de prijzen aan de onderofficieren uitgereikt. De receptie, door de commandanten der vier Amersfofertsche regimenten ge houden, was druk bezocht; vele militaire en burgerlijke autoriteiten boden geluk wenschen of geschenken aan. Ook des avonds werd druk feest gevierd, waar aan de burgerij spontaan deelnam. Ook te Bergen op Zoom en te Assen, waar resp. het 3e en 14e, en het le en 9e regiment Infanterie in garnizoen liggen, hadden feestelijkheden plaats, waarbij van de zijde der burgerij trommels aan de jubileerende regimenten werden aan geboden. De reserve-officieren van het 3e regiment Infanterie boden hun regi ment het door den kunstschilder Baard mans geschilderde portret van H. M. de Koningin aan. f Ook uit andere garnizoensplaatsen be reikten ons nog berichten van een opge wekte feestviering. In Hoek van Holland is gistermiddag het feest ter herdenking van het 125- jarig bestaan van het regiment Kustar- tillerie voortgezet met een voetbalwed strijd voor minderen op het terrein van de voetbalvereniging Hoek van Holland. Inmiddels' hield in de manschappen- cantine van het fort de commandant, kapitein v. Dort, een receptie. De pestu ren van de vereeniging Algemeen Belang en de Middenstandsvereeniging boden een bloemenhulde aan. Te halfvier werd een veldloop gehou den voor onderofficieren en manschap- peiArer een afstand van 1 km.winnaar werfflBe sergeant Reinders; de tweede en derd^plaats werden ingenomen door de dienstplichtige soldaten C. de Jong en H. Huisman. De dag eindigde met een garnizoens avond in Hotel Amerika, waarbij alle of ficieren, onder-officieren en manschap pen te Hoek van Holland tegenwoordig waren. Luitenant De Jonge reikte de prij zen uit van de 's middags gehouden wed strijden, o.a. een beker aan het winnen- de voetbalelftal. GEMENGDE BERICHTEN. Een vaatje boter als geschenk naar Duitschland gestuurd. Geadresseerde moest met dagen concentratiekamp betalen. Een zeer bekend Amsterdamsch arts was tijdens de laatste zomervacantie een paar weken met zijn echtgenoote naar Duitschland geweest en had daar de gastvrijheid genoten van een eerste klas familie. Bij thuiskomst in Amsterdam besloot de dokter, als bewijs varf erkentelijkheid, een geschenk naar zijn vriendelijke gast- vrouwe te zenden. "Maar, wat voor een geschenk? De keuze was moeilijk, want de zeer welgestelde familie had aan let terlijk niets behoefte, althans niet aan weelde- of gebruiksvoorwerpen. Maar de echtgenoot© van den arts wist onmiddel lijk, wat voor geschenk het moest zijn. Zij sprak als volgt tot haar man: „Kijk es, we hoeven er geen doekjes om te win den, maar het lag er daar ginds duimen dik op, dat boter en vet daar sporadisch te verkrijgen zijn. Als we nu eens een echt Nederlandsch geschenk gaven... een vat Nederlandsche roomboter? Ik weet heel zeker, dat ze zich daardoor aller minst beleedigd zouden achten." De arts was het hiermee eens en het vat werd verzonden. Het werd ook in orde en, zeer vermoedelijk, ook met groo te vreugde ontvangen. Maar... zeer kort na de ontvangst ver voegden zich, zoo schrijft het „Dgbl. van Noord-Brabant en Zeeland", ten huize van de gastvrije familie eenige ambte naren, die met de papieren in de hand, bewezen, dat er een vat, boter uit Neder land bezorgd was. Dit feit werd, „ten laste" gelegd. Wie boter ontvangt en nog wel in zulk een hoeveelheid, moet' ge- klaagd hebben over tekort aan boter. „Ik kan toch piet helpen, dat ze me iets ten geschenke geven, iets, waar ik allerminst om gevraagd heb en waar Ik ook nooit om zou vragen." „Best mogelijk, maar dan had u dien schijn moeten vermijden." „Ik had er niet het geringste vermoe den van, toen ik de zending aanvaardde, dat het een vat boter was." „Ook mogelijk, maar dan had u het moeten terugzenden." Het geschenk is betaald geworden met veertien' dagen concentratiekamp. Verduistering van 25.000 gulden. Kassier te Zutfen gearresteerd. De recherche te Zutfen heeft gisteren ochtend aangehouden den kassier K. van de firma B. aldaar, die verdacht wordt van verduistering van hem toevertrouw de gelden, voor zoover tot heden kon worden nagegaan ten bedrage van onge veer 25.000 gulden. De boeken en bescheiden zijn in beslag genomen. K. is in het politiebureau inge sloten en zal ter beschikking van de jus titie worden gesteld. De „Wilhelmina Goedkoop" naar het Enkhuizërzand vertrokken ter aséristentie. De ijsbreker „Wilhelmina Goedkoop" is hedenmorgen naar de Oranjesluizen ver trokken, om daar verdere orders af te wachten met het oog op de positie van de sleepboot „D&nipl Goedkoop'', welke Vrijdagmiddag naar het IJsselmeer is vertrokken om den ijsgang te verkennen. Blijkens vliegtuigrapporten bevindt de „Daniël Goedkoop" zich in het ijs vijf kilometer ten zuiden van het Enkhuizer- zand, in de nabijheid van het beurtschip „IJsselstroom", dat reeds eenige weken vast zit. Hedenmorgen heeft de sportvlieger Postma van de V:O.S. een tocht naar de beide schepen gemaakt, teneinde de situatie op te nemen. Tevens heeft hij levensmiddelen uitgeworpen In het ijs waren de woorden geschreven: „Alles klaar". Dit werd eveneens gerapporteerd door het £weedsche vliegtuig S.E.B.A.C., op weg van Schiphol naar Kopenhagen. Men, meent hieruit op te kunnen ma ken, dat de „Daniël Goedkoop" gereed is den terugtocht naar Amsterdam te aanvaarden. Vanmiddag om kwart over twaalf is de heer Postma met zijn vlieg tuig opnieuw naar het IJsselmeer ver trokken, teneinde nogmaals poolsoogte te nemen. Indien blijken mocht, dat de „Daniël Goedkoop" zich niet uit het ijs kan loswerken, zal de „Wilhelmina Goed koop" ter assistentie uitvaren. Tank booten reddeloos verloren. De kleinste reeds gezonken. Omtrent de drie tankbooten, die in het ijs van het IJsselmeer bekneld zijn ge raakt, wordt uit Stavoren nog gemeld: De kleinste boot, de Leonide VH, is reeds .gezonken. De andere twee booten zijn zoo verwrongen, dat men geen hoop op behoud meer heeft. Van de gezonken boot zijn de deksels van de tanks geslagen. Het auto'tje van den zoon van den eigenaar is mede in de, lucht gevlogen. De sleepboot Tina heeft reeds afgezien van het reddingswerk en is binnendoor, langs de Galamadammen naar Snetk gevaren om het ijs te breken. Bij Stavoren begint thans het ijs te kruien en hier en daar is het reeds over den, dijk gekomen. Een huis heeft een oogenblik in gevaar verkeerd. Bij den afsluitdijk is er geen sprake van kruiend ijs. Er is daar integendeel nog een vaargeul. Visschersschuit vermist. Vermoedelijk met twee opvarenden gezonken. Aan den Dollarddijk bij Termunten in Groningen zat reeds eenige dagen in het ijs vastgevroren een visscherschuit met een garnalendrogerij aan boord, van den visscher P. J. Bakker. Zondagavond heb ben twee zoons van Bakker, die op den Dollarddijk wonen, zich aan boord van de schuit begeven. Zij hadden opdracht van hun vader, zoodra het vaartuig los raakte, dit aan den wal te meren. Gistermorgen ontdekten de ouders, dat de schuit was verdwenen. Van de jon gens was evenmin een spoor te ontdek ken. Men heeft hiervan onmiddellijk de politie in kennis gesteld. Het vermoet bestond, dat de schuit was afgedreven in de richting Embden (Duitschland), zoo dat het onderzoek zich in deze richting uitstrekte. Er is echter geen spoor van de schuit en haar bemanning gevonden, zoodat men vreest, dat het vaartuigje is gezonken, waarbij de jongens zijn o RADIO-NIEUWS. Woensdag 11 Januari. Hilversum I, 1875 en 301.5 M. VARA-Uit. g, 10—10.20 v.m. en 7.30—8 VPRO: 8.Orgelspel (om 8.16 Berichten); 8.30 Gramofoon; 9.30 Keukenpraatje; 10.— Morgenwijding; 10.20 Programma voor ar beiders in de continubedrijven; 11.40 Cau serie „De regeeringsplamien met de werk looze jeugd"; 122.Gramofoon (om 12.15 Berichten); 12.30 Orgelspel; 1—1.45 VARA orkest; 2.Voor de vrouw; 3.15 Voor do kinderen; 15.30 Gramofoon; 6,De Ram blers (om 6.28 Berichten); 6.40 Causerie „Crisisbeleid in Zweden"; 7.— VARA-Ka- lender; 7.05 Felicitaties; 7.10 Vocaal con cert; 7.30 Causerie „Ons werk en ons ge loof"; 8.— Herhaling SOS-Berichten8.03 Berichten ANP, VARA-Varia; 8.16 Voor schakers; 8.15 VARA-orkest; 9.— Cabaret programma (opn.); 10.Berichten ANP; 10.05 Viool en piano; 10.40 Gramofoon; 11.Causerie „Het Hastings schaaktour- nooi"; 11.15 Zang en piano; 11.30—12 Gra mofoon. Hilversum II, 415.5 M. NCRV-Uitzendfng, 6.307 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart 8.— Schriftlezing, meditatie; 8.15 Gra- mofoon (9.309.40 Gelukwenschen); 10.30 Morgendienst; 11.Gramofoon; 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoon; 12.Berichten; 12.15 Solistenconcert; l. Gramoofon; 1.30 Het All Round Sextet en gramofoon; 2.30 Voor jeugdige postzegel, verzamelaars; 3.Vervolg concert en gra- mofoon; 4.— Gramofoon; 4.45 Gelukwen schen; 5.Voor de kinderen; 5.45 Gramo foon; 6.Land- en tuinbouwuitzending; 6.20 Gramofoon, berichten; 6.30 Taalles en Causerie over het Binnenaanvaringsregle ment; 7.Berichten; 7.15 Muzikale cause rie; 7.45 Causerie over leerbewerking; 8.— Berichten "ANP, herhaling SOS-berichten: 8.15 Propaganda-Ketting-Avond; 10.— èe- richten ANP, actueel halfuur; 10.30 Lede" van het NCR V-orkest; 10.45 Gymnastiekles 11.Het NCRV-orkest ;11.25 Gramofoon; 11.50—12 Schriftlezing. Zonder oordeel, weinig voordeel. FEUILLETON. Roman van HUGO BETTAUER. 26 Frances vond dat allemaal goed; aan vankelijk tegenstribbelend, maar ten- Slotte berustend. Zij voelde, dat zij aan de vele en zware eischen van het society- leven zelf niet kon voldoen. Hoe onzeker van zichzelf was ze, wan neer ze alleen tegenover haar honderd gasten stond! Weliswaar had ze hulp aan Dora Horak, die haar als een zuster liefhad, maar ook Dora was voor dit bonte en schitterende gezelschap te een voudig, kende niet alle bijzonderheden daarvan en was te weinig op de hoogte van hetgeen deze „opperste vierhonderd" samenbond. En ook nog om een andere reden vond Franzi het goed, dat haar den last der maatschappelijke verplichtingen van de schouders werd genomen. Ze bedwelmde zich met al deze praal en schittering, die haar echter innerlijk vreemd bleven en die haar zelfs tegenstonden. Zoo kwam het, dat zij, in de weinige ureil van rus tig overleg, van alleen zijn met zichzelf, een ongelukkige vrouw was, die bittere tranen vergoot! Henry Garrick werd reeds lang weer door zijn razende, warrelende en op- zweepende zaken in beslag genomen en had voor zijn vrouw hoegenaamd geen tijd. Hij beminde haar, verheugde zich haar te bezitten en verheugde zich ook erover, dat zij zoo vereerd en verafgood werd maar tijd, neen, dien had hij niet voor haar. Hij beminde haar als een kostbaar kleinood, dat men aange kocht heeft en In een pronkkastje zet; als een fraai schilderij, waarnaar men In het voorbijgaan telkens weer met be wondering kijkt en dat men voor geen geld zou willen missen. Maar zijn tijd kon hij aan haar niet besteden, die be hoorde aan hem en aan zijn eerzucht en zonder dat hij het bemerkte, 'verdween zij ook uit zijn gemoedsleven. Want ook zijn gemoed werd door zijn wilde jacht naar nleüwe millioenen in beslag geno men en afgestompt. In den herfst had Garrick, op verlan gen van zijn vrouw, vroeg in den morgen ritten met haar gemaakt door het Cen traal- of Branxpark. Hij had daarvoor kostbare paarden gekocht en zich een week lang kostelijk geamuseerd als Fran- ces, frisch en bevallig als een blond prin- I sesje, naast hem galoppeerde. Maar op zekeren dag deelde hij mede liever reeds om zeven uur naar zijn kantoor te willen gaan, omdat er zooveel te doen was. Den volgenden dag zeide hij te vermoeid te zijn, daar hij tot na middernacht ge werkt had, terwijl hij op den dérden dag Frances verzocht, deze ritten toch liever met Lilian te maken, daar zij teveêl van zijn tijd in beslag namen. Met Lilian wilde Frances niet rijden. Dora kon niet paardrijden en zoo ge- wende zij zich er aan, naar het voorbeeld van andere Amerikaansche dames, tot laat in den voormiddag te bed te blijven. I Tschaljapin zou voor de eerste maal in de Metropolitan Opera optreden en de I loges werden aan de meestbiedenden toegewezen. Garrick liet door Fred Hol- I me een loge nemen voor een prijs, die, i in Oostenrijksch geld omgerekend, twee- honderd millioen kronen bedroeg. Toen Frances dat hoorde, schrok zij werkelijk. Pas had zij een heel zwaarmoedigen brief van haar jeugdvriend Rolf ontvangen, die van verlangen naar haar en van neerslachtigheid en armoede getuigde. Hij schreef o.a.: „Hier in Weenen gaat alles onderste boven; stakingen en ontslag zijn aan de orde van den dag. De prijzen van de noodzakelijkste levensmiddelen stijgen nog dagelijks en er heerscht dan ook algemeen gebrek. Met mij gaat het ook slecht. Niemand heeft geld over om zijn portret te laten schilderen en dus moet ik voor armzalige geïllustreerde blaadjes werken om mijn ouders niet tot last te zijn. Ik zou zoo graag nog veel willen leeren en eindelijk naar Italië reizen, naar Florence en Rome. Maar dat zal I nog wel lang duren en voorloopig zeker nog een droom blijven." Tweehonderd millioen voor een loge; daarmee zouden niet alleen Rolf, maar nog veel meer andere ongelukkige men- schen in Weenen geholpen kunnen wor den! Rolf zou wellicht geen geld van haar dollars zou zij heel wat ongelukkige menschen kunnen redden... Met de grootste moeite gelukte het haar op dienzelfden dag nog haar echt genoot onder vier oogen te spreken. Be deesd vertelde zij hem wat zij verlangde waarop hij, de rijkste man ter wereld, geërgerd antwoordde: Je bent nu Amerikaansche, lieveling en als je weldadig wilt zijn, wees dat dan in de eerste plaats voor je landge- nooten. Hier is waarlijk ook armoede en ellende genoeg. Bovendien heb ik Juist uit eigen fondsen een nieuw ziekenhuis op Long Island gesticht, zoodat mijn budget voor liefdadigheid vooreerst uit geput is. Frances boog haar hoofdje en bracht het gesprek op een ander onderwérp. Evenwel verheugde zij zich op het be zoek aan de Opera, omdat haar echtge- 'noot voor de eerste maal weer eens tijd vond om met haar uit te gaan. En zij verheugde zich nog meer, toen zij be merkte, hoe duizend binocles op haar ge richt werden en hoe men in het reus achtige gebouw praatte en fluisterde: Daar is Henry Garrick met zijn mooie vrouw! Nauwelijks echter was de ouverture ge ëindigd, of een van Garrick's secretaris self betrad de loge en sprak enkele woor den met zijn patroon, waarop deze op stond, zich verontschuldigde en heen, ging. Zijn zaken eischten hem weer op. (Wordt vervolffd.) STADSNIEUWS. GOUDA, 10 Januari 1939, Hinderwet. Inrichtingen, welke gevaar, m,.. hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders ter algemeene kennis, dat op de l ter visie is gelegd een verzoek r Iran de N.V. Schoc „Bata" te Best om vergunning j rjchten van een schw en het hebben daarin van 4 ele met een vermogen van resp. P.K. voor het drijven van eenige 1 in het perceel Nieuwehaven no. dastraal beken<^ in gemeente B, no. 2293. Koepokinenting en hérinenting Burgemeester en Wethouders ter algemeene kennis: dat op den eersten Vrijdag maand, des voormiddags te" het v.m. St. Catharina Gast- genhuis aan de Oosthaven no. 10 voor iedl die zich daarvoor aanmeldt, gelegenheid bestaan om zich geheel kosteloos te inenten of herinenten. Gevaccineerden worden op gemaakt, dat: le. bij niet opkomen de eerfete vaccinatie de toch verplicht zijn zich aan te melden, opdat dezen dan eenejp klaring model 4 kan ter hand gesteld*, den; 2e. dat kinderen, die huiduitslagei toonen of wier huisgenooten aan hi ten lijdende zijn, gedurende het staan der ongesteldheid voor inenting in aanmerking kunnen komen. li* Kamer ran Koophandel en Fabrieken Goulia en omstreken heeft hedenmid- HeToudstTM leef'Üd, de heer Her- A Schreuder Sr, heeft in rijn ope- aineswobrd onder applaus van de leden den reer Van Vliet gelukgewenscht met diens fherstel van de gevolgen van een auto-onge. li Met elf stemmen en een o.«.eo >verd de heer Hermann A. Schreuder Sr. als voor in,!' v'jTSer sprak hierna een Nieuw jaarsrede uit, waarin hj' o.m het volgende ye,de' 40 jaar in K. v. K. On 28 Januari 1899 deed ik mijn intrede Kamer van Koophandel en Fabrieken dn te ihoonhoven. Thans, schrijven wc 1939. Ik behoef U wel niet te zeggen, als ik die - reeks van jaren aan mi'n oog laat bont beeld vormt er in dien langen hebben plaats- lange reeks van jaren a». en er opmefkftJ .voorbijgaan, dat zü een b 1 van de wisselingen, welke f van de p kk?, tijd in het economisch level e belanghebtaï; ..gevonden, bij den vaccinal Ook toen hadden we pas >n»»ï groote werkloosheid geken !ld«. het langzaam aan in opg techniek ontwikkelde zich meer en m Imensch stond voor a'fts! Daih alli groeit heeft in zich de kiem om v vergaan en zoo staan we dan thans a den tijd, waarin alles een ander een periode van iheid gekend; na dien ging in opgaande iijn. De .eer, de alles, wat weer te midden aspect krijgt, ^waarin oude waarden schijnbaar althans hebben afgedaan en waarin be zig is iets nieuws te groeien. Samenwerking, op elk gebied, dat is. wat op' het oogenblik de wereld vraagt. Waar internationaal hiervan nog geer. spoor te bekennen viel, is het toch in eigen land, dcor de omstandghede i gedwongen, dat men zich meer en meer aaneensluit, om met vereende krachten te trachten, datgene t-j behouden wat als minimum van bestaans recht kan worden beschouwd. Zoo /.iet men allerlei gebied in handel en industrie een aaneensluiting, h'er en daar gesteund r dcc overheidsmaatregelen. Dat door deze l aaneensluitingen weder -m t^en groot aantal kl"'i,ere bedrijven in de verdrukking komt. is te begrijpen, doch de groote moeilijkheid ie tra deze categorie voor algeheelen onder gang te bewaren. De arbeid voor de Kamers wordt immer grooter. Allerlei maatregelen worden haar ter uitvoering opgedragen en we kunnen er ons slechts in verheugen, dat daardoor haar aanzien steeds wint. Gang van zaken in de bedrijven. Mede dank zy de feestelijke gebeurtenis sen in -het afgeloopen jaar, was er voor de Aard&werkindustrie in ons district vrij aar dig werk, hoewel de prijzen nog abnormaal laag bleven. In het Was&cherybedryf was de toestand iwwitje «o niet rooskleurig te noemen, hoewel hij wel bevredigend kon worden geacht. Voor 1939 uur matinee: Sneeuwwit! worden Seen gunstige verwachtingen ge- koesterd, gezien het feit, dat het tweede halfjaar van 1938 weder een teruggarg in de hoeveelheid van de te verwerken goede ren per wasch, te zien gaf. De meerdere Kaasexport naar Duitsch land gedurende,de eerste' 3 maanden van het jaar heeft een groot gedeelte wegge nomen van de bestaande voorraden, zoodat het overige gedeelte tegen betrekkelijk loo- rtende prijzen kon worden geruimd. Da pro ductie, die in de maanden April, Mei en Juni niet onbelangrijk grooter was dan in het vorige jaar is echter in de maanden Augustus tot einde October aanmerkelijk verminderd door het optreden van het mond. en klauwzeer. De afzet is niet vlot gegaan, doordat Duitschland, in verband met het bovenstaande, in het derde War taal minder heeft afgenomen dan het normale. Het gevolg is dan ook, dat nog - zeer groote voorraden aanwezig zijn, die, wanneer er geen bijzondere dingen gebcu- ren, tot verliesbrengende prijzen zullen i moeten worden geruimd. Bijna 1000 gecollecteerd. Ten bate van de Sint Vincentiui ging is Zondag in de Katholieke f 978.90 gecollecteerd. Exam eet boekhouden. Mej. W. de Zeeuw is geslaagd voor examen boekhouden van de Vereeniging leeraren in de handelswetenschappen. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 6 Jan.; Elisabeth Geei d. van C. S. Voorderhaak en P. Tollensstr. 139. Simon, z. van S. van Veen en B. van der Hoeven, Boschweg 7 Jan.: Johanna Margaretha, d. van H. Bijl en C, M. d0 Jong, P. C. Bothstr. Maria Anthonetta Gerarda, d. van H. Klerks en M. M M. Gordijn, Gr. vj straat 97. 5 Jan.: Bartholomeus, z. van L. Valk en P. A. M. van Vliet, Turfmarkt 8 Jan.Haatje Ewald, z. van H. S. K< en E. Turck, Westhaven 11. -OVERLEDEN: 7 Jan.; Lucas van (lf! Meer, 71 j. Johanna Belt echtgenoote Wfe M. van Lammeren, 70 j. 8 Jan.: Kryntje Oudshoorn wad. var! Verwoerd, 78 j. Martinus Hendrik Nieuwkoop, 15 mi AGENDA Schouwburg-Bioscoop Thalia-Theater: IJsco-toeristen. W< A -zur matinee: IJsco-toeristen. Réunie-Bioscoop: De koning en het revw meftsje en Circusclown. Woensdag 2 uur matinee: Circusclown 11 Jan. 8 uur Daniël. Damescursus E.H.f 0„ leider C. van $Lk. 11 Jan. 8 uur Réunie. Spreekbeurt ds. Borger voor Logos-verband. 11 Jan. 8.15 uur Réunie. Propaganda-av«i Ned. Ver. voor natuurgeneeswijze, 12 Jan. 8 uur Vrye Evangelische Gemeente/ Eerste veertiendaagsohe Evangelisatie-/ samenkomst. 12 Jan. 8 uur Réunie. Ijzing met licht den Alg. Coöp. Begrafenisve: Rotterdam. 12 Jan. 8.15 uur Réunie. Eerste vooi mr. W. C. Feitkamp leergang V< verslteit. 12 Jan. 8% uur Soc. Ons Genoegen, drive voor de leden. 13 Jan. 2 uur De Zalm. Verkooping notes' K. Zeevat, machinerieën en kanW' inventaris. 18 Jan. 4 uur Bewaarschool Pat Trekking verloting gemengde eenlging Excelsior. 14 Jan., 8 uur. Gfficieele opening Spatf dersbad. 14 Jan. 7.30 uur Nieuwe Schouwburg. Uil voering gymnastiekvereniging Excelsi® revue Klaar voor den start. 16 Jan. 8 uur Remonstr. kerk. V.P.B.Ö avond. 16. Jan. 7.30 uur De Zalm. Verkooping W taris K. Zeevat. 16 Jan. Rem. Kerk, Keizerstraat; Vri)X Prot. Groep V.P.R.O.-avond. Spr. Ds. J. Thomsen en mej. mr. M. A. Klofl Zangkoor. 18 Jan. 8 uur Daniël. Cursus E.HJB.0., W De Dakpannenindustrie meldt, dat het afgeloopen jaar voor deze branche bevredi gend is geweest. Ook in de Rijnsteenindustrie valt eenige verbetering te constateeren, ofschoon de Steenfabrieken in deze omgeving zeer moei lijk kunnen concurreeren tegen de moderne bedryven langs de groote rivieren. Hieraan is wel toe te schrijven, dat de bestaande industrieën in de Rijnstreek de laatste jaren verminderen. De export van andere dan de genoemd? Zuivelproducten was tot in de. eerste helft van 1938 bevredigend. Door de crisis van de achter ons liggende jaren is het aantal personen, dat in de Goud- en zilverindustrie een bestaan vindt, kleiner geworden, de thuiswerkers zijn be langrijk vermindeid, de ouderen verdwijnen en de jongeren vestigen zich niet. Dit wil echter niet zeggen, dat er ook in 1938 een teruggang is geweest. Over net algemeen was de gang van zaken bevredigen^. De Meubelindustrie vertoont een zelfde beeld van het vorig jaar, terwyl ook geen verbetering voor 1939 wordt verwacht. De Boom en plantenhandel is over het verloopen jaar m.i. niet ontevreden, al ia hy ook nog verre af van den vroegeren tijd, toen Boskoop vry' en onbelemmerd naar alle landen exporteerde. Naar enkele landen kon deze export by vorige jaren vergelekennog worden uitgebreid. De PypeninBustrie had ook dit jaar op de binnenlandsche markt weer zeer st'.rk te lijden van den invoer van goedkoope bui- tenlandsche houten pijpen. De Nederland sche markt blyft nog steeds het afzetge bied voor de goedkoope uitschotkwaliteiten van de Italiaansche en Fransche industrie. Van een noemenswaardige opleving in de Bouwbedrijven was ook in het afgeloo pen jaar geen sprake. Er zijn enkele groo te weAen onderhanden. De particuliere woningbouw in Gouda hield vol en bleef zich, bezighouden «met het stichten van nieuwe woningcomplexen in de Korte Akkeren, Onder de Boompjes en Burgvlietkwartier en Kort Haarlem. Op den duur zullen er wel te veel woningen komen, hetgeen dan ten nadeele komt van de oudere huizen. In de omliggende ge meenten is zulks niet in die mate het ge- J val. De kosten van het bouwen zijn over het algemeen gelyk gebleven. De prijzen der bouwmaterialen bleven behoudens een schommeling in de ijzermarkt door de oor- logsgerucihten 'in October, vryVel station- nair. Men bemerkte in de Touw- en garenin dustrie een kleine vooruitgang in den om zet van henrveptouw, doch moest daarente gen de orders voor de visscherij vrijwel ge heel missen, tengevolge van het feit, dat de Regeering den steun aan de zoetwater- visschers Ihet vorig jaar niet meer in na- tura heeft verstrekt. De groote import uit België is dit jaar iets teruggeloopen, maar de binnenlandsche toestand eli handel zijn er inmiddels niet beter op gewerden. Vooral de lapdbouw en veeteelt, aan welke bedrijven men voorheen steeds veel touwwerk leverde, zijn nog zeer zuinig geweest met inkoopen. J)e middenstand. Van eenige blijvende opleving is in den kleinen Middenstand niets te bespeuren geweest. Wel kan worden gezegd, dat de in dezen zomer gehouden Tentoonstelling Goudsche Glazen vele vreemdelingen naar Gouda heeft gelokt, welker bezoek zeker de daarvoor in aanmerking komende zaken gunstig heeft beïnvloed. Toch gaat het den middenstand zakelijk nog- zeer slecht. Velen houden slechts met groote moeite het hoofd boven water. Dat 1938 nog geen verlichting van lasten bracht en ook het eindig van de zoo knellende Om zetbelasting nog Afl^in uitzicht werd ge steld, valt zeer t^treuren. Niet alleen dat het beurtvaartbedryf een belangrijk gedeelte van het vervoer is kwyt geraakt aan 't vervoer lar.gs den weg, doch bovendien is door deze concurrentie het vrachtenpeil zoodanig gezakt, dat van een eenigszins loonend vervoer geen sprake 19 Jan. 9% uur Gebouw Eierveiling. cieele opening. s-Gravenhage komende zes-persoons auto van dén ongeveer zes meter hoogen dyk gereden. De wagen vernielde eenige "er- keerspaaltjes, rolde naar beneden en kwam in een greppel teTecht. De bestuurder, de eenige inzittende., kreeg geen letsel van beteekenis. De auto werd zwaar beschadigd en is later met een kraanwagen wegge sleept. BERGAMBACHT Wielrijder aangereden en gedood. Geen achterlicht gehad- Op de Fransche Kade tusschen Haas trecht en Schoonhoven is Maandagavond een wielrijder door een auto aangereden en gedood. Van zijn werk te Haastrecht reed de de» C. yan Elk. i lS-jarige" A. Duhèn ~iüMeZ"naMliuïs! fe Achfor VtoTv. i._ 1 Achter hem kwam een personenauto van een fabrikant uit Schoonhoven en van "t""1"1*. i .uuiiMuii, uit öcnooxuioven en van 19 Jan. 8.15 uur Réunie. Tweede voorffl*» den anderen kant naderde eveneens een mr. W. C. Feitkamp leergang Volk»*| auto. De automobilisten dimden en hier- versifceit. de fabrikant het, dat hij den 19 Jan. 8.30—10.30 uur Verduifrteringfl»» *Jelr,Jder zag. te méér, daar vol- voor beachemtag tewm «M'hen.de longen geen brandend ach- vrucht had. De inhalende auto greep I den fietser, die met zijn hoofd op de motorkap terecht kwam. De Jongen was op slag dood. De politie stelt een onderzoek in ten behoeve waarvan de auto, de fiets en net stoffelijk overschot zijn in beslag ge- Van 25 M. hoogte gevallen. Arbeider ernstig gewond. Bij het gedeeltelijk omwerken van den 25 meter hoogen fabrieksschoorsteen op de graanniaalderij van de Coöperatieve Inkoopvereeniging „Samenwerking" te Bergstoep is Maandag een ernstig onge luk gebeurd. De schoorsteen verkeert in slechten toestand en moet daarom tot de helft afgeschoken worden, met welk werk de 28-jarige arbeider M. Krijnberg uit Rotterdam Juist begonnen was. Door nog onbekende oorzaak is de man van het hoogste punt af gevallen en, van 25 meter hoogte neergestort, waarbij hij op het terrein naast de graanmaalderij te recht kwam. Hoewel men het ergste vreesde, bleek de man nog in leven. HU had echter ernstige verwondingen. Per ziekenauto is hij naar het Van Iterson ziekenhuis te Gouda vervoerd. UIT DEN OMTREK. MOORDRECHT. Auto van den djjk gestort. Op den nieuwen weg Den Haag- ter hoogte van den Zuidelijken onder deze gemeente, is een uit TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting geldig van hedenavond: Voor Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg: Matige tot zwakken wind uit wes telijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets kouder. Voor het noorden en midden: Meest matige westelijke tot noord-westelij ken wind, half tot zwaar bewolkt, kans op enkele regenbuitjes, kouder. Stormwaarschuwingsdienst: Het sein „Weest op uw hoede" is hedenmorgen te 820 uur neergehaald. Verschillende beurtvaartbedryven in ons I district hebben dan ook in het afgeloopen jaar den stryd moeten opgeven en werden opgeheven, in de ons bekende gevallen ver voeren deze ex-beurtvaarders thans uitslui tend langs den weg. Aan de A.T.O. is vergunning verleend tot ihet inwerking stellen van een autobus dienst tusschen Gouda en Schoonhoven op den dag, dat de spoorlijn tusschen die twee plaatsen zal worden opgeheven, of voor een gedeelte zal worden opgeheven, zoodat we thans zullen beleven, dat, indien de spoor van Gouda zal loopen tot Ammerstol, ter wijl men bijvoorbeeld intusschen de spoor weg tot verkeersweg zal transformeeren, de reis verder per autobus zal moeten wor den gemaakt. De spoorweg zal 4us verdwij nen. Laat men echtèr wel gewaarschuwd zijn, dat, indien de wegen in de Krimpener- waard niet worden verbeterd of tijdelijk al thans van wisselplaatsen worden voorzien, de ergste ongelukken te wachten staan. Voorzitter treedt af. 'Óe theer Sdhreuder besloo-t zijn rede als volgt'. Gij hebt mij wederom tot uw voorzitter benoemd voor het komende jaar en ik heb deze functie aanvaard. Echter is het niet myn bedoeling dit jaar het presidium te blijven waarnemen. Reeds heb ik het bureau van mijn voornemen in kennis gesteld om, zoowel als voorzitter als als lid uwer Ka mer heen te gaan. Dit voornemen heb ik na rijp beraad genomen, want U zult voe len, dat het niet Jicht valt een post, die men 40 jaren by'na heeft bekleed, te ver laten. Dooh eenmaal komt voor ons alle maal de tyd en ik ben van meening, dat dit oogenblik thans voor mij is gekomen In overleg met het bureau der Kamer heb ik besloten de verkiezing van voorzitter te laten doorgaan en U daarna deze mededee- ling te doen, opdat U zich kunt bezinnen op de keuze van mijn opvolger. In de eerst volgende vergadering der Kamer stel ik my voor deze benoeming aan de orde te stellen. Tenslotte wenschte de voorzitter de leden en hun gezinnen veel heil en zegen in 1939, voorspoed in zaken en gezondheid toe. (Ap plaus). RECHTZAKEN. STROOPERS SCHOTEN VELDWACHTER NEER. Tfen en zes jaar gevangenisstraf geëischt. In den nacht van 4 op 5 October van het vorige Jaar is de Zuidplaspolder het tooneel geweest van een afschuwelijke schietpartij, waarvan de 34-jarige rijks veldwachter C. van der Hoef het slacht offer is geworden. Den avond tevoren was er een vergadering geweest te Wad- dinxv^en van de Vereeniging voor Lucht bescherming, waarbij, in verband met de maatregelen, welke met het oog op een verdulsteringsproel moesten worden ge troffen, alle gemeente-veldwachters aan wezig moesten zijn. Men begreep, dat-de stroopers van deze gelegenheid zouden tjrofiteeren in den polder konijnen en hazen te gaan schieten en men had den rijksveldwachter v. d. Hoef opdracht ge geven, dien nagHt een oogje in het zeü te houden. Het was te omstreeks twee uur des i nachts, toen de rijksveldwachter op een ronde door het polderland het schijnsel van een lantaarn waarnam, dat kwam uit de richting van een langs den weg loopend stuk land, waarop bieten werden verbouwd. Terwijl de regen in stroomen neerviel en de stormwind over de'velden joeg, waren een 35-jarige landbouwer en diens 39-jarige knecht in het bietenland aan het stroopen. De knecht droeg een dubbelloops jachtgeweer, de landbouwer zelf had een groote accu op den rug, die verbonden was met een electrische lan taarn, die tot over een afstand van veer tig meter een fel schijnsel uitstraalde. De veldwachter zag kans de beide man nen zeer dicht te benaderen, zonder dat zij hem opmerkten. Terwijl hij het zwak ke licht van een zaklantaarn in hun richting liet schijnen, riep hij luid: Halt, politie! Op dat moment draaiden beide man nen zich om. De landbouwer liet den fei len lichtbundel van de electrische lan taarn op den politieman vallen en oiv middellijk daarop loste zijn knecht een schot uit het jachtgeweer. De hagelkor rels troffen 's mans bovenarm, die ge deeltelijk werd verbrijzeld. Hevig bloe dend zakte het slachtoffer in elkaar, t Terwijl de knecht nog steeds den loop van het geweer op den politieman ge richt hield, verwijderden de beide man nen zich, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Toen de beide mannen zich nog vlak bij de plaats bevonden, waar het schot was gevallen, had de politieman, die voelde, dat hij zwaar was gewond, hun om hulp gesmeekt. „Help me toch", had hij geroepen, „denk om mijn vrouw en kinderen". Het baatte niet. pe zwaar ge wonde heeft nog kans gezien naar den weg te strompelen. Daar heeft hij het bewustzijn verloren Des morgens om half vier heeft de bakkersknecht H. G.1 Muyen het slachtoffer gevonden. Door het vele bloedverlies was de man totaal uitgeput. Op het oogenblik wordt het slachtoffer nog steeds verpleegd in het Van Iterson ziekenhuis en het staat wel vast, dat de veldwachter, die g. tijd agent te Dordrecht is geweest nog maar kort geleden in 's Rijks dienst was getreden, zJjn geheele leven invalide zal blijven. Deze laffe aanslag was nog maar en kele uren oud, toen de politie de daders in handen had, Gistermiddag hebben zij voor de Rotterdamsche rechtbank te recht gestaan. De mannen toonden wei nig berouw^ De landbouwersknecht ver klaard, dat het achat per ongeluk was staat welt geruimem sst en dia? afgegaan. Zijn patroon zeide zich maar weinig van het gebeurde te kunnen her inneren, aangezien hij te zeer geschrok ken was. Verklaring van het slachtoffer. Het slachtoffer van den aanval, de rijksveldwachter C. v. d. Hoef, die den rechterarm nog in verband heeft, klaarde, dat, toen hij te omstreeks twee uur surveilleerde, hij op een land aan den Onderweg twee personen bezig zag met een lichtbak. Hij heeft toen zijn fiets aan den kant van den weg gelegd en is op het land gegaan, om die per sonen te kunnen volgen. Hij was ze tot op 40 h 50 meter genaderd, toen het licht uitging. Getuige heeft gewacht, totdat hij het schijnsel weer zou waarnemen en kort daarop ging op eeh aangrenzend land de lichtbak weer aan. Getuige heeft daarop zijn cape afgelegd, opdat de over treders zouden kunnen zien, dat zij met een rijksveldwachter te doen hadden en hij is hen toen weer achternagegaan. Hij is tot op 2 éi 3 meter genaderd en heeft toen luid geroepen: Halt, politie. Een electrische lantaarn heeft getuige daar bij in de rechterhand gehouden, die hij opgeheven had ter hoogte van zijn hoofd. De kleine man, die den lichtbak droeg, keerde zich om en liet het scherpe licht van zijn lichtbak op getuige vallen. Ook de lange man draaide zich om. Deze droeg het geweer met den loop naar beneden en het in die houding hou dend, heeft hij zich ook naar getuige toe gedraaid. Getuige heeft toen waargeno men,'dat die man het geweer schouderde, en op hem richtte. Dadelijk daarop viel het schot, dat getuige in den rechterarm trof. De man stond toen op ongeveer anderhalven meter afstand. Na het schot heeft getuige geroepen: Help, ik ben ge raakt. Verdachte R. was na het vallen van het schot blijven staan, het geweer op getuige gericht houdend. Verdachte R.: Die man staat te liegen! Getuige gaat voort, en zegt, dat toen* hij zag, dat geen van beiden zich om hem bekommerden, hij* getracht heeft met zijn linkerhand zijn revolver te grijpen. Vermoedelijk heeft R. dit gezien, want met het geweer in den aanslag is hij, achteruitloopend geretireerd en in een greppel gekropen, die op 6 meter afstand lag. Van daar uit heeft hij het gewe^ op getuige gericht gehouden. Getuige h/eft daarop gezegd, dat hij niet meer k(>n en hij heeft gesoebat, dat men todh abtfzijn vrouw en kinderen zou denken en hem den arm zou Afbinden. Maar er volgde geen antwoord. Getuige is toen in elkaar gezakt en het laatste dat hij zich uit deze periode herinnert, is dat hij R. uit den greppel heeft zien weg gaan. De andere strooper is ook weggeloopen en volgens getuige moet deze ook gehoord hebben, dat hij geroepen heeft om hulp. Strompelend is getuige toen later weef naar den weg gegaan, waar hij is blijven liggen, totdat de bakker hem er gevon den heeft. Getuige had nog getracht om met behulp van zijn gummistok zelf den arm af te binden, doch dit was niet ge lukt. Op het oogenblik heeft men ter vervanging van het verbrijzelde been 'een zilveren buis in getuige's bovenarm gezet en men hoopt te verkrijgen, dat hijt nog iets met dien arm zal kunnen doen. Verdachte H. moest den president, mr. J. G. Huyser toegeven, dat het al fout is, als patroon en knecht samen gaan stroo pen. Hij heeift het hulpgeroep wel ge hoord, maar hij dacht, dat dit bedoeld was voor een collega van den veldwach ter. Hij is weggeloopen, maar op ^en af stand van 40 meter blijven staan. Als v. d. Hoef toen nog eens geroepen zou hebben, dan zou verdachte zker terug gekomen zijn. Verdachte is zeker nog wel twintig minuten in die omgeving geble- De president: En dè veldwachter heeft zelfs gesmeekt hem te helpen! Verdachte R. zegt,'dat bij het om draaien het geweer afgegaan moet zijn door een onwillekeurige beweging. Er is gaan sprake van, dat verdachte het ge weer aan den schouder had en dat hij op den veldwactiter zou hebben gericht. Het hulpgeroep van den veldwachter heeffc verdachte niét gehoord en dat spijt hem ontzettend. Hij is naar huis gegaan en heeft nog lekker geslapen. Zou dat het geval geweest zijn, als hij geweten had, dat hij te voren een veldwachter had neergeschoten? De president hechtte weinig geloof aan de verklaringen van de verdachten, voor al, toen het slachtoffer, wiens arm nog in verband was gewikkeld, had verklaard dat de knecht het geweer kalm aan deir schouder had gebracht alvorens het schot afging. Behalve het slachtoffer werden er nog tien getuigen gehoord, o.a. eenige des kundigen, die allen verklaarden, gezien de vernielingen aan den bovenmouw van de jas, en aan den arm, dat het geweer moet zijn gericht geweest, alvorens het schot werd gelost. De deskundigen waren het er ook allen over eens, dat men met het jachtgeweer, dat verdachte heeft ge bruikt, iemand dood kan schieten, voor al, wanneer een schot wordt gelost qp een afstand van enkele meters, zooals in dit geval. Het Openbaar Ministerie, waargeno men door mr. J. C. V. Meischke, ging in den breede na, wat er in (jen bewusten nacht is gebeurd. Ook voor spreker staat het vast, dat hier niet van een ongeluk kan worden gesproken. Volgens hem- hadden de mannen de afspraak gemaakt dat wanneer zij dopr een politieman zou den worden verrast, de een met de lamp zou werken, terwijl de ander het schot zou lossen. Spr. achtte hier geen enkele verzachtende omstandigheid aanwezig. Tegen den knecht eischte hij tien Jaren en tegen den landbouwer zes jaren ge vangenisstraf. Nadat beide raadslieden clementie hadden bepleit, bepaalde de rechtbank de uitspraak op 20 Januari a.s. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Bodegraven. 10 Jan. Aangevoerd 114 partijen m. r.m., 5210 stuks, 76890 K.G. Prijzen: le kw. m. r.m. 26—27, 2e kw. m. r.m. 24—25. el matig. Veemarkt Rotterdam. 10 Jan. Aanvoer in totaal 3732 stuks. Paarden 159, veulens 3, magere runderen 865, vette rfanderen 815, vette kalveren 51, graskalveren 161, nuchtere'♦kalveren 1152, schapen en lammeren 438, varkens 4, bok- ,'ken en geiten 69. Pry zen per K.G.: Vette koeien le kw. 68, 2e kw. 58, 3e kw. 48; Vette ossen le kw. 66, 2e kw. 58, 3e kw. 83—48; Stieren le kw. 60, 2e kw. 54, 3e kw. 48; Vette kalvêren l'e kw. 120, 2e kw. 1.10, 3e kw. 70—80; Giraskalve- ren 2e kw. 50, 3e kw. 40; Nuchtere kalve- ren le kw. 38, 2e kw. 33, 8e kw. 28; Slacht- paarden le kw. 50, 2e kw. 40, 3e kw. 30; Schapen le kw.'45, 2e kw. 39, 3e kw. 30; i Lammeren le kw. ^0, 2e kw. 44, 3e kw. 40. j Pryzen per stuk; Nuchtere slachtkalve- ren 9—7—5; Nuchtere fokkq)veren 25—22 I —18; Slachtpaarden 210—160—90; Werk- paarden 310—250—100; Hitten 225—180— 100; Stieren 240—200—140;' Kalfkoeien 1-300—240—170; Melkkoeien 295—23Ö—170; I Varekoeien 2W>—-160—140; Vaarzen 180— V100120; P/nken 150—120—100; Gras- kalveren 59/35—25; Bokken en geiten 9— 65. - Vette koeien en ossen, aanvoer korter, handel lui, pryzen iets lager. Stieren, aan voer als vorige week, handel flauw, pryzen iets lager. Vette kalveren, aanvoer iets klei ner, handel matig, pryzen onveranderd. Schapen en lammeren, aanvoer als vorige week, handel flauw, pryzen onveranderd. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer iets ruimer, handel flauw, pryzen lager. Paarden, aanvoer iets kleiner, handel flauw, pryzen zelfde als vorige week. Kalf- en melkkoeien, aanvoer kleiner, handel kalm, pryzen onveranderd. Varekoeien, aanvoer iets hooger, handel stil, pryzen onveran derd. Vaarzen en pinken, aanvoer gering, handel stroef, pryzen als vorige week. Graskalveren, aanvoer als vorige week. han del kalm, prijshoudend. LAATSTE BERICHTEN. Prinses Beatrix grevaccineerd. Verklaring van den geneesheer. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix is op 24 December jj. door my tegen de pokken gevaccineerd. De entpok ken hebben zich goed ontwikkeld, en het proces is, behoudens koorts gedurende en kele dagen, zonder ernstige reactie verloo pen, zoodat de Prinses thans weder volko men welvarend is. Zij ontwikkelt zich licha melijk en geestelijk zoo goed als men op haar leeftijd mag wenschen. (get.) CARSTENS, kinderarts. H. M. de Koningin naar Zeeland. Niet alleen Zeeuwsch-Vlaanderen doch ook Middelburg zal Zaterdag a.s. met een bezoek van H. M. de Koningin worden vereerd. Na de te water lating van het motor- schift „Koningin Emma" van de Mij. „De Schelde" zal H. M. de Koningin een be zoek brengen aan den Commissaris der Koningin van Zeeland te Middelburg en met hem een onderhoud hebben over verschillende aangelegenheden de pro vincie betreffende. WISSELKOBRSBN. 9 Jan. 10 Jan. Officieel. Londen 8.54% 8.58% Berlijn 73.70 73.72% Parys 4.85 4.85% Brussel 31.05 31.06 Zwitserland 41.52 41.57 Kopenhagen 38.27 38.32^ Stockholm - 44.25 44.20 Oslo 43.20 43.15 New-York 1.83%' •1.83% Het werkelijke vertrouwen in het pond sterling is, na de Jongste maatregelen van de Britsche autoriteiten, blijkbaar nog niet teruggekeerd. Gisterenmiddag viel reeds e|n verzwakking waar te ne men en ook hedenmorgen was de stem ming voor het Engelsche ruilmiddel aan den gedrukten kant. Terwijl gisteren de pond-dollarnoteering bij het slot 4.6743 was, werd hedenmorgen bij de opening te Londen gehandeld tegen. 4.6693, zoodat wederom een inzinking kon worden ge- sonstateerd. De Amerikaansche dollars waren zoo goed als onveranderd en bewogen zich rondom 1.83-f§. Fransche francs kwamen een fractie naar beneden en werden af gedaan tegen 4.844 4.84J. Het disogio voor termijnfrancs vertoonde nog een neiging tot inkrimpen en bedroeg heden morgen voor l maand een halve öent en voor drie maanden twee cent. Belga's werden tegen ongeveer de prij zen van gisteren genoteerd en waren 31.01 A 31.05. Het effectenverkeer op de beurs was van kalmen aard. De stemming was ge drukt. De Amerikaansche waarden wer den meerendeels even beneden de prijzen avn gisteren afgedaan, voor zoover ten minste "transacties tot stand kwamen. De locale markt had een lusteloos voorko men. De toonaangevende inheemsche fondsen werden bijna algemeen lager af gedaan.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2