I I STiDSSPjuimiiiK - mooi Garnizoen in Gonda J. C. den BOEK, Wzn. A\V\WW v. WIJK EIGENHEIMERS Brandstof van Jongste bediende (vr.) tweeaankomendebedienden yr. Sensationeele vondst in de brievenbus NIETS DAN LOF ZIE ONZE ETALAGE. TOMATENSOEP 18 cent per blik Tel. 2012. Groenendaal 13. DE NIEUWE TIJD AARDEWERKFABRIEK MOTORRIJWIEL. Administratieve Hulp. 38.- G. Leeflang, IJssellaan 84, Nieuwe Moderne WON •J IN GEN, c. VERHOOG, houdt spreekuur te Gouda Openbare Verkooping. B. J. N. AKKERSDIJK 44 HANDWAGENS, BOVENHUISJE, C. M. BEZEM, NET MEISJE, voor 40 cent per mud 2.45. Tel. 3601. Naaierstraat 5. Hrtzoo'n schep A.VINGERLING STOFZUIGERSSTOFZUIGERS BEKWAAM AUTOMONTEUR. KANTOOR VRAAGT i jn dus ten volle oorzaak van de hoogere raming van den post „aflossin gen". Pi i f| Minder opbrengst Tol Stolw«kcr- De ontvangsten op dit hoofdstuk zijn ruim 13.1)00,lager geraamd. De posten „straatbelasting" en „begr«. fenisrechten" zyn met betrekkelijk kleine bedragen verhoogd, doch de opbrengst van tollen op wegen, vaarten, enz. is rond 15.500,— lager geraamd wegens te ver wachten mindere opbrengst van den Tol aan de Haastrechtsche brug wegens de openstelling van "den ryksweg dei. Haag- Utrecht. De op dit hoofdstuk geraamde rente c aflossing ad 4826,39, verschuldigd aan het Rijk wegens het verleende crediet uit het Werkfonds voor onderhoudswerken in werkverschaffing, zijn er oorzaak van, dat de totale uitgaaf van dit hoofdstuk rond 5000,— hooger is geraamd. De onder. 1 oudsposten zijn dus vrijwel gelijk aan de ramingen over 1938. GOUWE 2 hoek WIJDSTRAAT Meer dan 5000 spaarders. DUS OOK UW SPAARBANK. Drastische bemoeiingen. De oorspronkelijk door den Directeur van Gemeentewerken ingediende begrooting van den dien3t, de z.g. fabricagebegrooting, is op een zeer drastische wijze besnoeid, of schoon de ramingen van den Directeur, uit een technisch oogpunt bekeken, volkomen juist waren te noemen, noodzaakte de alge- meene financieele politiek B. en W. er toe. slechts datgene te doen uitvoeren, wat een algeheel verval kan voorkomen. Ondersteuning aan behoeftigen. Subsidie aan Maatschappelijk Hulpbetoon 1.090.720. Het geraamde subsidié aan den Gemeen telyken dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon bedraagt 1.102.200,—, terwijl de nader gewijzigde begrooting 1938 een sub- aidie ad 1.090.720,— vermeldde. Het sub sidie over 1939 zal dus met rond 10.400, dat over het afgeloopen jaar overschrij den. De aanvankelijk ingediende begrootiijg van den dienst gaf zelfs een nadeelig slot van, 1.122.200,doch in verband met een fn voorbereiding zijnde reorganisatie van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, waaromtrent den raad eerlang en voorstel zal worden aangeboden, is aangenomen, dat op de kosten van nees-, heel- en verloskundige hulp een be drag ad 4500,— kan worden bezuinigd, terwijl de dienst er voorts in is geslaagd het subsidiebedrag met 15.500,— te ver lagen. By het aanbrengen van deze bezui nigingen is, hetzij ten overvloede vermeld, niet uit het oog verloren, dat de zuivere armenzorg niet mag worden verwaarloosd. Subsidie van jaar tot jaar telkens 10.000 hooger. B. en W. wijzen erop, dat niet alleen het subsidie over het jaar 1939, doch ook die over 1937 en 1938 telkens met rond 10.000 zijn toegenomen. Dit stelt hen voor de vraag, of de uitgaven voor dezen dienst ook rog verder zullen stijgen. Zulks is moei lijk te voorspellen, doch er zal helaas reke ning mede gehouden moeten worden, dat steeds meer werkloozen, thans gesteund met bijdragen uit het WerklooBheidssubsi- diefonds, naar de groep „armlastigen", voor welke zorg de gemeente alle kosten draagt, zullen overgaan. In dit verband zij opgemerkt, dat volgens de toelichting op de hiervoren genoemde door de Regeering ingediende wetsontwer pen het in de bedoeling ligt ook de rege ling van de uitkeeringen uit het Werkloon 1-eidssubsidiefonds op sommige punten te wijzigen. Verwacht mag worden, dat deze wijzigingen vooral aan die gemeenten zul len tegemoet komen, welke zware lasten voor armenzorg hebben te dragen. Steunverleening en werk verschaffing. Voor steunverleening en werkverschaf fing luiden de posten; in 1938: (na wijziging) 738.110,— respectievelijk 226.194,—; in 1939: 724.620,—, respectievelijk 299.466,70. De-lagere raming van den post „steun verleening" zou als een gunstig teeken zijn te beschouwen, ware het niet, dat het ver schil ad 14.000,— door de verhooging van den post „werkverschaffing" ruimschoots wordt gecompenseerd. Is het een verheugend feit, dat de werk loozen dezer gemeente telkens voor eeni- gen tijd door tewerkstelling aan den dage- lijkschen lediggang worden onttrokken, B en W. moeten er by herhaling op wijzer, dat het een zeer veel gelukkiger omstan digheid zou zyn, wanneer de werkverrui ming in het normale bedrijfsleven deze* stad zou plaats vinden. Uit het hierna volgende overzicht van de bijdragen van het Rijk in de kosten van steunverleening en werkverschaffing kan de omvang van het financieele werkloos heidsprobleem voor Gouda duidelijk worden rekening 1935: uitkeering werkloosh.- subsidiefonds'848.650,17; rekening 1936: uitkeering werkloosh- nubsidicfonds 847.059,25, extra uitkeering werkloosh.-subs. fonds 130.350,08, belas tingbydrage 132.850,—; rekening 1937; uitkeering werkloosh.- subsidfefonds 757.452,39 benevens rente loos voorschot ad 56.706,extra uitkee ring werkloosh. subs, fonds 81.194, belas tingbydrage 87.600, rekening 1938: uitkeering werkloosh.- subsidiefonds 827.427,40, extra uitkeering werkloosh. subs, fonds 134.862,56, belas- tingbydrage 133.401,23; rekening 1939: uitkeering werkloosh.- subsidiefonds 871.196,61, extra uitkeering werkloosh. subs, fonds 143.491,21, belas- tingbijdrage 135.350,—. Belastingen. Het voordeelig slot van dit hoofdstuk-dat 648.936,— bedraagt, is 13.600,— hooger geraamd dan voor 1938. Voor een bedrag van 2000,— is dit te verklaren uit een hoogere begrooting van de op dit hoofdstuk 'verantwoorde belastmgbijdrage van het Rijk. Daarnaast mag een bedrag van 11.600,meer dan in 1938 aan 1>elasting- opbrengst worden verwacht. De posten „Opbrengst hoofdsom en op centen Grondbelasting" zyn 5600,— hoo ger geraamd, terwijl de post „Opcenten op de hoofdsom Personeele belasting" uitge trokken op 163.000,—, een hoogere bate cd 5000,— aanwijst. De op grond van vroegere berekening vastgestelde raming tot een bedrag van 163.000,— aan opcenten op de hoofdsom der personeele belasting is evenwel vry optimistisch, daar het bedrag aan onthei- fingen en vrijstellingen in deze gemeente ook voor 1939 zeer hoog zal zyn. Volgens een dezer dagen ontvangen mededeel^ van den Inspecteur der Directe Belastmgen werd de opbrengst dan ook nader geraanui op 160.000,—. Indien deze nadere raming wordt ge handhaafd, zal de begrooting op dit punt worden gewijzigd en de middelen tot dek- Voorktmt- verkoudheid en keelpijn Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tand pasta den mond dagelijks grondig desinfec teert. king moeten worden aangewezen. De raming van de inkomsten uit de be lasting naar het inkomen, ongeveer gelijk aan die voor het jaar 1938, demonstreert zeer duidelijk, dat in de financieele draag kracht der ingezetenen geen vooruitgang is te bespeuren. De Bedrijven. De totale 'uitkomst van de bedrijven ie rond 41.000 gunstiger. De Lichtfabrieken winst 287.500. Voor de Gemeente-Lichtfabrieken is een winst geraamd op de afd. Electriciteit van f 269.950 en voor de afd. Gas van 17.600. Op de begrootirig 1938 waren de winstra mingen resp. 246.110 en 14.037. Het Marktwezen raam een winst van 14.615. Een feestweek op komst. De begrooting van het Marktwezen sluit met een totaal aan uitgaven en inkomsten van 57.160 met een winstbedrag van 14.615. Deze winst is verkregen o.a. door een raming van 10.000 netto-opbrengst van een in den a.s. zomer te houden Feest week De verpachting van staanplaatsen wor lt geraamd op 13.500, waartegenover 8500 byzondere uitgaven komen. Vernieuwingen Burgemeesterskamer. Op den kapitaaldienst is een bedrag van 1100 uitgetrokken voor het aanbrengen van een parketvloer en nieuwe Wandbespan ning in de bugremeesterskamer ten stad- huize. Vernieuwing van straten. Voor 1939 is ongeveer hetzelfde bedrag voor stratenaanleg op den kapitaaldienst gebracht als in 1938. Thans is 38.369 geraamd. Herstraat zullen worden Korte Dwars straat, Bothastraat, Vierde Kade, St. Job straat, Régentesseplantsoen, Lange Dwari- str$a, Joubertstraat vanaf Bothstraat tot Goejanverwelledy k, Bockenbergstraat, Ju- lianastraat, Van der Palmstraat, da Costa- kade, Const. Huygensstraat vanaf da Cos takade tot Nic. Beetsstraat; voorts zal de Derde Kade' noordzijde worden bestraat. Voor de vernieuwing van de walmurun langs de Gouwe en de Peperstraat is 11.550 uitgetrokken. De Nieuwe Haven. De post van 65.000 voor het dempen van de Nieuwe Haven, welke in 1938 op de begrooting is gebracht, is thans, daar in 1938 daarvoor geen uitgaven zyn gedaan, op de begrooting 1939 gebracht. De aankoop van Rijnland's Stoom gemaal en de verke-ersverbetering aan de Hanepraaisluis. Voor den aankoop van Rijnland's Stoom gemaal en de verkeersverbetering aan de Hanepraaisluis is 40.000 geraamd. Het veerpont je van de Turf sin gel gaat verdwijnen en er komt een op haalbrug. Op de begrootin# is een memoriepèst ge bracht voor het bouwen van een ophaal- brug over de Turfsihgel ter vervanging van het veerpontje daar, dat zal gaan ver dwijnen. Zoodra het overleg met den Prov. Wa terstaat tot een gunstig resultaat Is geko men, zullen B. en W. een voorstel tot brug. bouw doen, L. O. school in de Korte Akkeren. B. en W. hebben het voornemen over te gaan tot den bouw van een openb. lagere school in de Korte Akkeren. Op deze be grooting is een bedrag uitgetrokken van 500.— voor de voorbereidingskosten van den e.v. bouw. 5.000 Holtamkchc - guldens voor.. 'n kwartje De gele kaart... Heel Nederland spreekt er over van Noord tot Zuid en van Oost tot West. De beroemde gele kaart met de groote mogelijkhedenDe kaart met de mogelijkheid een heel gezin voor 3 volle jaren van alle geldzorgen te bevrijden. De kaart met 4 kansen op meer dan 10.000 aan prijzen. De groote sensatie van 1939, waaraan al onze abonné's kunnen meedoen. Of zoudt U het niet heerlijk vin den nu eindelijk eens drie lange jaren met uw gezin zonder eenige geldzorg te kunnen gaan rentenieren? Of, dat U de toekomst van uw zoon of dochter kunt verzekeren door een studiebeurs van 2.000? Of, een complete moderne woninginrichting, meu belen en stoffeeren voor drie kamers, zoo maar cadeau krijgt? Maar misschien voelt U meer voor een centralp verwarmings installatie van 1000 of een zomerreis naar Madeira, de Dolomieten of Egypte? Uw gele kaart kan U dit alles mogeiyk De prijzen liggen voor het grijpen! U be- hoeflfc slechts uw kwartjes in postzegels op de kaart te plakken en uw kansen zyn ver zekerd. Uw kwartjes vormen de bouwstee- nen voor de zoo noodige nieuwe tehuizen voor Dakiooze Vrouwen en Meisjes van alle gezindten. U steunt dus een mooi en natio naal werk. Hier te helpen is een eerezaak voor allen. Het Comité, dat gevormd is door de HM. Mr. A. I. M. I. Baron van Wijnbergen, voor zitter, Mr. C. H. J. W. van Soest, secre taris, Dr. A. W. Ausems, vrouwenarts, Jhr. Dr. J. J. M. van der Does de Willebois, Dr. M. C. A. Klinkenberg, chirurg, staat U borg, dat het geld goed besteed wordt. Plak dus de kaart vol. Bouw mee aan dit mooie nationale werk en win een van de vele kostbare prijzen! Maar haasib U. De tyd is nog maar kort! 28 Februari 1939 vindt ten overstaan van Notaris A. J. P. Merens te Utrecht de trek king plaats. Gryp deze kans! Mochten er abonné's zyn, die nog geen gele kaart hebbge ontvangen... U kunt ze nog kosteloos bekomen door even een brief kaart te zenden aan het Comité tot Ver zorging van Dakiooze, Vrouwen en Meisjes van alle Gezindten to Utrecht, Postbus 2004. (Doe het gauw Do it now! Werken in werkverschaffing. Gerurende het volle jaar 400 man gemiddeld aan 't werk. Volgens de begrooting van „Maat schappelijk Hulpbetoon" zullen bij de werkverschaffingswerken gedurende het geheelé Jaar 1939 gemiddeld 400 man wor den te werk gesteld. Blijken nog meer dere werken voor uitvoering in werkver schaffing In aanmerking te kunnen ko men, dan zullen ook deze In het belang der werkeloozen worden aangevat. VERKOOP OUD*! VROUWENHUIS AAN WINKELBEDRIJF J. L. BRUNS. Winkelpand Bruns tot kantoor en showroom der Lichtfabrieken bestemd. B. en W. hebben thans in een officieel schry ven aan den Rajul mededeeling gedaan van hun voornemen om het Oude Vrouwen huis aan den Kleiweg te verkoopen aan de N.V. Handel Mij. v.h. J. C. Raming te Breda onder beding1 dat de aan deze on derneming 'behoorende gebouwen, waarin het winkelbedrijf van de firma Bruns en annexen is gevestigd, in eigendom aan de gemeente zouden overgaan. Daartoe doen B. en W. thans het voorstel. B. en W. deelen. mede, dat zij alvorens de onderhandelingen met de genoemde N.\. Raming te voeren, gezocht hebben naar een voor de gemeente bevredigende oplossing om het Oude Vrouwenhuisgebouw en ter rein, een geschikte bestemming te geven. Daarin zyn B. en W. niet geslaagd. Toen zyn B. en W. ih onderhandeling getreden met de N.V. vk. Raming. De voorgestelde transactie Week intus- schen ook voor de gemeente een aantrekke lijke zijde te hebben, daar vastgesteld kon worden, dat het bedoelde winkelhuis aan de Turfmarkt zich er toe leent, om inge richt te worden voor administratie van de. Gemeente-lichtfabrieken. Zoodoende zou dus ook in de lang gevoelde behoefte van de Lichtfabrieken aan meer kantoor- et. etalageruimte kunnen worden voorzien. Er was onder deze, omstandigheden voor B. en W. alle aanleiding, de onderhandelin gen op den geschetsten grondslag voort te zetten, wanneer deze, ook voor wat de fi nanciën betreft, tot een bevredigend resul- I Thans is dit laatste, naar het B. en W. voorkomt, bereikt en kunnen zy deze aan- gelegenheid aan den Raad voorleggen. De door de gemeente over te dragen gronden bestaan uit de kadastrale percee- len, sectie C nos. 1079, 2190. thans by verlenging tot 31 December a.s. verhuurd aan het R. K. Kerkbestuur en het deel van het kadastrale perceel sectie C no. 3439, dat aan de Veemarkt toebehoort, doch in feite deel van het Oude Vrouwenhuis- I complex uitmaakt, een en ander groot resp. 996 c.A., 110 c.A. en pl.m. 46 c.A. Daarentegen ontvangt de gemeente van de wederparty, t.w. de N.V. Handel My. v.h. J. C. Raming te Breda, in eigendom de pereeelen sectie B nos. 2259 (Turfmarkt 144-146), 2206 (woonhuis Gouwe 155), 1982 (pakhuis Gouwe 166)'en 2260 (open per- ceeitje grond naast ey achter gemeld win kelhuis), groot resp. 8fc0 c.A-, 31Ï c,A., 170 c.A. en 51 c.A. - B. en W. hebben deze peroeelen door des kundige schatters doen waardeeren. Omtrent de aan deze pereeelen te geven definitieve bestemming, zullen B. en W. den Raad nadere voorstellen doen. Hiervoren werd reeds in dit verband de behoefte van de Lichtfabrieken aan kan- f toorruimte genoemd. De N.V. Raming betaalt bovendien aan de gemeente een bedrag van 25.000.—, I terwy'l zy op zich neemt alle kosten, welke aan de overdracht der terreinen en gebou wen zyn verbonden. Het geveltje blyft behouden. De grootte van deze som maakt het mo gelijk een bedrag voor den wederopbouw van het geveltje van het Oude Vrouwenhuis, althans van het middenstuk daarvan, te reserveeren. Het geeltje zal naar een na der vast te stellen plaats woiden verplaatst. Tot de nadere voorwaarden, onder welke deze transactie tot stand zal komen, be hoort nog de overdracht aan de N.V. Ra ming, tegen nader door B. en W. vast te stellen voorwaarden van een door grond- ruiling met den heer J. L. Halleman aan de gemeente in eigendom overgegane per ceeltje. Ook zal gedurende den overgangstijd aan de N.V. Raming het pand Turfmarkt 146 c.a. tij del yk in gebruik worden gegeven tegen' aan nader door B. en W. te bepalen ver goeding. Voorts is door de gemeente ten behoeve van de in het Noorden aan het Oude Vrou wenhuis-complex grenzende perceel bedon gen, dat in de overeenkomst met de N.V. Raming zal worden vastgelegd, dat de koopster medewerking zal verleenen om aan dit perceel aan de zyde van de Veemarkt uitpad te verleenen en voorts, dat door den bouw van het nieuwe winkelpand licht schepping van genoemd aangrenzend per ceel, voor wat de tweede en daarboven ge legen verdiepingen van het daarop gebouw de woonhuis betreft, niet zal worden be lemmerd. Ten slotte hebben B. en W. als voor waarde gesteld, dat de gemeente eigena resse bly'ven moet van alle zaken aan of in het Oude Vrouwenhuis c.a., welke uit een oogpunt van geschiedenis of kunst voor de gemeente waarde bezitten. Onder overlegging aan den Raad van de adviezen der Commissies van by stand in het beheer van Gemeentewerken en van de Gemeente-Lichtfabrieken, alsmede de ove rige op deze zaak betrekking hebbende stukken, doey B. en W. den Raad de voor deze transactie noodige voorstellen. Bevordering van het V reemdelingenverkeer. By het Secretariaat der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Gouda komen her haaldelijk aanvragen in van reisvereeni- gingen, reiabureaux, verkeerslichamen e.d. om te weten welke feestelijkheden, tentoon stellingen, congressen, bijeenkomsten, con coursen, wedstrijden, plechtigheden e.d. vao welken aard ook er in den loop van het jaar in Gouda en omgeving zuilen plaats hebben. Deze vragen beoogen te overwegen of met het oog op die festiviteiten of plech tigheden het organiaeeren van uitstapjes naar Gouda mogelijk is. Teneinde de aanvragers zoo volledig mo- gelyk op de hoogte te kunnen stellen, ver zoekt het bestuur van de V.V.V. hier ter stede aan alle colleges, instellingen, ver enigingsbesturen, bijzondere comités, on dernemingen en particulieren, aan het Se cretariaat Markt 31 daarvoor alle noodige inlichtingen te verschaffen, opdat deze in zeer breeden kring kunnen worden ver breid. Renteverlaging Gemeente-Spaarbank van 2.70 tot 2.25 Het rendement van de beleggingen van de Gemeentespaarbank maakt het noodza kelijk de rentevergoeding aan de Inleggers van spaargelden welke van 1 Januari tot en met 81 Maart 1939 2.7 bedraagt, van af 1 April a.s. te verlagen en te bepalen op 2.26 Door de daling van den rentestandaifrd zien B. en W. zich verder genoodzaakt de rentevergoeding voor grootere bedragen al dus te bepalen: tegoed boven 2600 t.m. f 6000 1 rente en tegoed boven 5000 t.m. I 10.000 0.3 rente. Boven 10.000 wordt geen rente vergoed. De rente <to«r de gemeente aan den stor tings- en ophaaldienst te vergoeden, wordt dan van 3% op 3 teruggebracht. B. en W. hebben daartoe voorstellen aan den Raad gedaan. Gemeenteschulden per 31 Dec. 1938. Benten en aflossingen gedurende 1939. Het bedrag der gemeenteschulden beloopt per 31 Dec. 1938 5.968.000, dat der an- ïiuïteitsleeningen 3.550.000. Aon renten moet gedurende 1939 wor den opgebracht-206.287.—, terwijl aan af lossingen moet worden betaald 841.900.—. Prae-advies van B. en W. inzake de kindertoeslagen. Naar aanleiding van het by B. en W. in gekomen adres van de Commissie van sa menwerking voor actie voor een. kinder toelage, ingesteld door de Alg. R.K. Amb- tenarenorganisatie^. den Alg. Chr. Ambte. naarsbond, den Bond van Chr. Politie dienaren, den Ned. R.K. Politiebond St Michael, den Ned. R.K. Bond van Over heidspersoneel St. Paulus en den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken dienst deelen B. en W. mede dat 'zy daarop prae- advies zullen uitbrengen aan den Raad, teneinde daarover een principieele uit- spraak te krijgen. Voor het geval dat de Raad zich in meer derheid daarvoor uitspreekt, zal deze nog in het loopende jaar in werking treden. hebéen xü, die VERHUISD zijn door L. N. POLDERVAART. i TURFMARKT 1. Tel. 2534. GOUDA. Lage Prijzen. Volle Garantie Vakkundig en vertrouwd personeel. Brandvrije Bergplaatsen. j BELEEFD AANBEVELEND. Feestavond Leeszaal 8 Februari. Onder verwijzing naar de advert^ willen we nog een en ander meedeelen 0vtr de feestelijke plannen van het Leeszaal stuur voor deze avond. Het wordt een vro*. lijke avond, terwijl by alle nummers het boek een, meest vroolyke, rol speelt. Denkt U in dat o.a. Erasmus zal converseeren mt Meryntje Gijzen, terwijl Marie Antoinette daarbij tegenwoordig is. Het stuk waarin dit gebeurt heet: „Aan de Haven staat een huis...!" geschreven door Gré Meyer «i, geregisseerd door den heer Hagedorn, eveneens de leiding op zich heeft genomen van de Revue „Boekenland", die door fafo van de jeugdbibliotheek wordt opgevoerd Het geheel wordt opgevroolykt door mu ziek, terwy'l Dr. Schotman de al| f eestleiding heeft. Behalve de wedstrijd, waarover wij reeds schreven, wordt ook een Amerikaansche verkooping gehouden, waarbij men voor een luttel je- drag bezitter van iets moois kan worden. Bezoekt U dezen avond! Pr0 Juventute. Het bestuur van de Afd. Gouda der Ver. eeniging „Pro Juventute" verzoekt ona mede te deelen, (Jat een spreekuur is mge- steld voor ouders en verzorgers van min derjarige kinderen waarop hun door des kundigen kosteloos advies zal worden ge. geven in moeilijkheden hij de opvoeding Dit spreekuur wordt gehouden in het Con. sultatiebureau aan de Spieringstraat 1U van 78 iederen len en 3en Dinsdag vm de maand en voor het eerst Dinsdag 7 Ie bruari 1939. Afscheid van Mej. Snoep door de leerlingen van School C. Gistermiddag hebben de leerlingen vu school C, aan de A. G. de Vryesbraat, af scheid genomen van hun schoolhoofd, Mej. P. A. Snoep, die wegens 't bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd het onderwijn, ging verlaten. Het was voor de kinderen een heel feest; zy werden onthaald op ge bakjes en chocolade, er werd een film vertoond en de leerlingen van de hoogere klassen voerden „Doornroosje' stukje naar het bekendp sprookje. Alle kin. deren zongen Mej. Snoep een hartelijk af- scheidslied toe, waarna deze tenslotte zicht baar ontroerd van iedere leerling persoon lijk afscheid nam. Afscheid van den heer Jaring als hoofd van school 7. Groote waardeering betoond. In de openbare lagere school no. 7 aan de Eerste Schoolstraat is Donderdag een bijzondere oudeyavond gehouden. Het was voor een goed bezette zaal, dat de voorzi:- ter van de Oudercommissie, de heer J. Goudkuil, het doel van de bijeenkomst uit eenzette, ri.l. het afscheid nemen van het hoofd, den heer S. Jaring, die twee en een half jaar op voorbeeldige wyze zijn taak heeft vervuld en thans is benoemd tot hoofd van de openbare lagere school C. het geen een erkenning is van zyn capaciteiten, zooals de wethouder van onderwijs, mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, die den avond bijwoonde, mededeelde. Het onderwijzend personeel, de ouders, de kinderen, namen noode afscheid van don heer Jaring, die de bijzonder© gave heeft -om met iedereen te kunnen omgaan. Hu maniteit en goedmoedigheid teekenen zjjr karakter. Op spontane wijze kwam tot uiting hoezeer de ouders den heer Jar'm waardeerden en hem zijn promotie van harte gunnen. Als stoffelijk blijk van huldf en sympathie werd hem een moderne bu reaulamp aangeboden. Oud-commissieledw schonken bloemen. Verscheidene aanw«i- gen voerden het woord. Een hunner dedi- meerde een door hem zelf geschreven ge dicht „Scheiden". Mej. P. A. v. Eijk (piano), de heer J. D. de Jong (viool) en de kinderen van do hoogste klasse met Krontjong-liederen on der leiding van mej. van Eijk luisterden den avond op. Vooral de zesde Sonate van C. M. von Weber boeiden de aanwezigen. De avond zou niet compleet geweest zijn zonder een filmvoordracht van den heer A. J. Bijl, die op zyn bekende geestige wij# de aanwezigen een kijkje gaf op Zeeland en de Zeeuwen. De heer Jaring, zichtbaar getroffw» sprak zyn hartelijken dank uit aan allen die dezen avond voor hem en zijn vrouw tot een onvergetelijken hebben gemaakt. Hij sprak er zijn groote voldoening over dat hem opnieuw is gebleken hoe intens i" de Korte Akkeren het contact is tusschs® het onderwijzend personeel en de ouders Een zilveren zakenjubileum. JX Woensdag was het 25 Jaar geled» dat de heer P. v. d. Heuvel, Burgenwjjj ter Martenssingel 131, zijn schoennwMW begon. Ter gelegenheid van dit de heer v. d. Heuvel voornemens nl» cliëntèle een verrassing te bereiden O» de begunstigers van de magazijnen ver 4 en de Lelie wordt in de kofflCDw maanden een verrassing bereid. Voor nadere bijzonderheden d* de advertentie elders in dit blad, van het Oude Vroui huis aan den Kleiweg. (j„ Middenstands Centrale ^Middenstands Centrale te Qouda' S met een adres tot den Raad ffpmeente gewend, m verband met ikooP van het Oude Vrouwenhuis v.„ Kleiweg aan de firma J. L. Adressante noemt het onbegrij- X? hoe een gemeentebestuur er toe mPde te werken aan een dergelijk «td dat voor een zeer groot gedeelte Sudsche Middenstandszaken ïnder- s zal blijken fnuikend te zijn. nJLeven moet worden, dat index* s het groote bedrag, dat de gemeen- Lr deze grond krijgt, terwijl daar «t nog de N.V. Bruns hare panden de Gouwe daarbij aan de gemeente s- kooP toe geeft, - wel zeer verlei- -,rden geacht, zijn van oordeel dat door hier een bedrag van 75 000 aan de gemeente wordt ge- nnken" om in het bezit te komen van on eerste stand gelegen terrein. 71e zooals wij, zoo gaat het adres rtvan nabij in den laatsten tijd de iï volgt welke de middenstand tegen grootwinkelbedrijf heeft te strijden, ïtp strijd dezer dagen zijn uiting heeft den in de stichting van de Natio- Anti-Poliep-Actie (meer speciaal en een bepaald concern gericht) kan mgst niet van zich afzetten, dat door dergelijk besluit van het gemeente uur als hierboven aangegeven, tevens doodvonnis wordt geteekend van een tal middenstanders, die tot nog toe Bds hebben behoord tot getrouwe en ere burgers, doch die in hun steeds er wordende benauwenis zich van Overheid zullen gaan afwenden. Middenstands Centrale kan verder vrees niet van zich afzettén, dat de jen der Gemeentelijke Llchtfabrie- die thans, doordat zij de beschik- krijgen over de gebouwen der N.V. ns moéten afzien van een oorspron- jk denkbeeld om een kantoorgebouw 100.000 neer te zetten (voor n.b. licht 30 ambtenaren!) verder gaan stichting van een kan rgebouw en over zullen gaan tot het gen van gemeentelijke toonkamers, instelling, die wederom, indien ze pdt toegepast als in de groote steden, nekslag voor de middenstand betee- n het belang van de Goudsche mid- istand, in het belang dus van een r groot deel Goudsche burgers, die h ernstig in hun bestaan bedreigd len door de voorstellen van het coi- e van Burgemeester en Wethouders, •zoeken zij den Raad dit voorstel niet a te nemen, daii wel daarvan aan- uding te verzoeken, opdat niet onver- ld een besluit worde genomen, waar de gevolgen niet direct zijn te over- Mlet adres is geteekend door de heeren Korf, voorzitter, D. L. Wagenaar, se- "Sfculs. M, Wegenwijs, M. W. G. M. van M. Th. Vonk een C. Teekens Ozn. Jen deelt ons mede dat de Minister Economische Zaken van dit adres de hoogte is gesteld. Opening Knigge's Rijwielhuis aan de Tiendeweg. tn het pand Lange Tiendeweg 73 opent len Knigge's Rijwielhuls een nieuwe Een kijkje in de zeer ruime en irig verzorgde étalage geeft een goe- indruk van het wezen van deze zaak, wijl bij het binnentreden de groote >rraad van allerlei artikelen direct ralt. In Knigge's Rijwielhuls worden t alleen rijwielen, maar ook stofzui- s, strijkijzers e.a. electrisch materiaal •kocht. Bovendien is aan den winkel reparatie-inrichting verbonden; in achter de voor verkoop bestemde mte gelegen werkplaats, kunnen alle •reken aan rijwielen, stofzuigers enz. dcundig worden hersteld. Voorts is er uitgebreide sorteering onderdeden voorhanden, itellig is het aanzien van de Tien door deze keurig ingerichte zaak angrijk verbeterd. Behandeling der begrooting in den raad. vernemen zal de gemeesnte- 1939 op 13 Februari in de af- worden onderzocht De behan- in den Raad Is in het laatst van maand te verwachten. Uitvoering schilderwerk in werk verschaffing vervuld. Tweede deel ook dezen winter. Naar wij vernemen hebben B. en W. i verband met de groote werkloosheid ""de schildersgezellen besloten het poeren van schilderwerk ln werkver- pafflng aan verschillende gemeente- gbouwen te bespoedigen. Aanvankelijk 'i het schilderwerk over drie winters fden verdeeld, maar thans is bepaald, ij dezen winter niet alleen het eerste Jdeelte, dat reeds in uitvoering is, maar P het tweede zal worden verricht. Ook gedeelte betreft onderhoudswerk aan r schillende gemeente-gebouwen. De ^besteding ia vastgesteld op 14 Febr. Schouwburg-Bioscoop. George Raft en Dorothy Lamoer In „De Zeewolf». fcZooala dat wel meer met films ge- £urt: de titel van de hoofdfilm sloeg e een tang op een varken. Na afloop i de film hebben wij ons afgevraagd P® vat toch wel met die zeewolf be drid zou kunnen zijn, maar dat is ons et mogen gelukken, wat wel aan ons liggen! Dit neemt niet weg, dat film is, die bij velen wel in de "ak zal vallen. Het is een Amerikaan- i rolprent, niet bepaald uit het socie- fieven, maar merkwaardigerwijs ook jet spelend in de Far West. Wij gaan ^aal iets noordelijker, naar Alaska, nog primitieve methoden bestaan om maatschappelijke kankergezwellen te vernietigen. Primitief, maar radicaal en Jblijkbaar de eenige geschikte voor oen 'pioniernederzetting. Wij verdwalen te midden van de zalmvisschefs en de zalm- stroopers, waartusschem eeln strijd op leven ear dood wordt gestreden. Er is een onsympathieke parasiet op de gemeen schap, er zijn twee vrienden en twee meisjes. De twee vrienden worden van elkaar verwijderd, omdat de een andere opvattingen heeft over de wijze om voor uit te komen dan de ander. Dat geeft conflicten op leven en dood. De oude boezemvriendschap blijft ondanks alles echter gehandhaafd, al is de schijn vaak tegen. Het is een leven onder ruwe ke rels, dat wij meemaken, kerels die slechts de wet erkennen, die zij zelf maken. George Raft, die de hoofdrol speelde, is altijd de moeite waard en Dorothy La- moer is wel een zeer liefelijke verschij ning temidden van de ruwheid en de barbaarschheid, waarmede wij worden overstroomd,. Fantastisch zijn ook d<a opnamen van ijs- en sneeuwlawines, cUe door luid geschreeuw verwekt kunnen worden. Gedeeltelijk zijn dit trucopna men, maar heel knappe! In het voorprogramma een kostelijk Popeye-filmpje, een reeks opnamen van een poema-vangst in Amerika en de ge bruikelijke journaals. As. Zondag draait de bekende film „Dr Jekyll en Mr. Hyde", een sensatie film van bijzondere beteekenis, geheel vallend bulten het gewone kader. Fre deric March en Miriam Hopkins vervul len er de hoofdrollen in. Men ga er heen! Voor de volgende week staat op het programma „De zaak Deruga". Thalia-Theater. „Circusreizigers". Thalia brengt deze week als hoofd nummer „Circusreizigers"; een filmwerk dat heel sterk, in gunstigen zin, verschilt van de gebruikelijke circusdrama's. Het heeft een veel rijkeren en diepèren in houd en is daarom aanmerkelijk boeien der. Wel speelt ook in deze film de lief de een groote rol, doch ook aan span ning, sensatie en humor is een groote plaats ingeruimd. De film is daardoor afwisselend, vol leven en actie. Hans Albers vervult als Fernand, een ontsnapt misdadiger, de hoofdrol. Terwille van vrouw en kind tracht Fernand een'an der en beter mensch te worden; aanvan kelijk lukt hem dat vrij goed, doch op een zeker moment blijken de banden die hem aan de misdadigerswereld binden te sterk, hij wordt gedwongen oud col lega's te helpen en die hulp is oorzaak dat Flora, zijn vrouw, terwijl zij met haar tijgers optreedt, gewond raakt. Fer nand wordt tenslotte door een verstoo- ten minnares van zijn zoon, aan de po litie verraden. Tusschen deze spannende en toch echt menschelijke geschiedenis door, vlecht zich een boeiende en niet minder menschelijke liefdestragedie, waarin Marcel Hannes Stelzer en Yvonne Irene von Meyendorff de hoofdfiguren zijn. Het spel van Hans Albers is meesterlijk, stellig is dit een van zijn best geslaagde creaties. Ook Francolse Rosay, als Flora, speelt voor treffelijk, terwijl ook de vertolking van de overige rollen niets dan lof verdient. „Circusreizigers" is een echte Hans Al bers film, een film waar men geheel in opgaat en waarvan men zou wenschen dat ze eens zoo lang zou duren. Blijk baar trekt een Hans Albers film het Goudsche publiek sterk, gisteravond al thans was het bezoek zeer talrijk en stel lig zijn allen uiterst voldaan huiswaarts gekeerd. Aan het bijprogramma ls veel zorg be steed. Naast PoJygoon's Wereld- en Hol- landsch nieuws biedt het een aardig spannend en komisch filmpje, een Loo- ney Tunes teekenfilm en voorts toont het The Ramblers met hun Hl Ha Hol land dans. Het is een bijzondere attrac tie deze artisten, die men zoo vaak hoort, nu eens niet alleen te hooren, maar ook in levende lijve te zien. Een goede reparatie behoeft niet duur te zijn. ZOLEN EN HAKKEN DAMES 60 Ct. HEREN 90 Ct. MARKT 19 - GOUDA I 4.1 Reünie-Bioscoop. Twee hoofdnummers. Wie achter de film „Modern huwelijk' waaruit de song „Bei mlr bist du schön" over de geheele wereld is gegaan, een onschuldig vroolijk niemandalletje ver wacht, vergist zich. In dit werk met zijn huwelijksopvattingen, die de Nederland- sche niet zijn, wordt een probleem be handeld: moet de zoon vechten om zich een bestaan te verwerven, of zal hij den weg der geleidelijkheid bewandelen, suc ces oogsten, maar een evengoed verliezer In de ouders treffen elkaar de uiter sten, die hun standpunten te ver door voeren met het gevolg, dat de sympa thieke jongelink niet op zijn eigen bee nen komt te staan. Tot hij wakker ge schud wordt en in een braaf echtelijk robbertje hem de schubben van de oogen worden getimmerd. Dan heeft de onder nemende vrouw, die niet ten onrechte „Bei mir bist du schön" zingt, een man gekregen, die een kerel is en die weet wat hij wil. En als men weet, dat hij iemand als Dick Foran model knock out slaat, dan weet men tevens, dat hij uit het goede hout ls gesneden. Wayne Mor ris en Friscilla Lane zijn innemende hoofdrolspelers. Geld is niet alles, dat is de van het tweede hoofdnummer. „De ge vangene van het Alcatraz-eiland", waar in Ann Sheridan en Pohn Litel de voor armste zijn van tal van uitstekende artisten. Er is een spannend verhaal ge weven om de verfilming van het leven ln de Alcrftraz-gevangenis op het ontoe gankelijk eilantf ih de baai van San Francisco, waar ernstige misdadigers onder strenge tucht verblijven. Vooraf gaan het journaal, dat o.a. op namen brengt van het bezoek van Chamberlain en lord Halifax aan Italië, en voorts een muzikale film, waarin de band een verbluffende vaardigheid toont. Voor Zondagochtend staat op het pro gramma „Geldhonger" met Jack Oakie, Cary Grant en Stanley Fields. Burgerlijke Stand. GEBOREN: l Febr.: Pieter, z. v. H. An ders en A. Blok, Pr. Hendrikstraat 60. Arnold Jacob Marinus, z. v. A. Sierink m A. J. Kastlein, Joubertstraat 148. 2 Febr.: Jozina Teuntje Cristlna, d. J. van Vliet en C. van der Valk, Heeren- straat 53. Paulina Anna Elizabeth Grietje, d. v. P. C. Langezaal en A. van Leeuwen, Gouwe 156. ONDERTROUWD: 2 Febr.: C. van Zan- in en C. C. van den Berg. OVERLEDEN: 2 Febr.: Jan den Ouden, 59 jaar. 3 Febr.: Gerrit van der Horst, 55 jaar XUEDliUiL UiilKlV TE HUUR: EEN PRACHTWONING in een der 'buitenwijken, veel zon, veel speel- gelegenheid voor kinderen. Huur slechts 6.50 per week. Direct te betrekken. Huur gaat in per 1 April 1939. Br. onder No. 457 Bur. Goudsche Courant, Markt 31. GEZOCHT voor afname der produc tie, financieele deelname of te huur. Br. onder No. 435 Bur. Goudsche Courant, Markt 31. Zondag 5 Februari. GOUDA. Kerk, 10)4 u. v.m. Ds. A. 11. Haentjens van Haarlem, Kleine Kerk, Peperstraat 128, 10Va u. v.m. Dr. Horreus de Haas van Zwolle. Onderwerp: „De Ruiter op het Witte Paard". (Openb. VI 1—11 en XXI :1—7. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Sim<m. Oud-Katholieke Kerk, 10% u. v.m. en 6 u. n.m. Past. J. A. Roeseling. Soc. De Réunie, Logosverband, Woensoag 8 Febr. Ds. J. Border. Onderwerp; De vraag, wat de mensch zelf voor een ver schijnsel is in verband met het Evangelie. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. J. P. C. ten Brink. Geref. Gemeente, Stationslaan, 10 u. v.m- en 5% u. n.m. Ds. A. de Bloii. Chr. Geref. Gemeente, Gouwe, 10 u. v.m. en 5( u. n.m. Ds. C. S. v. d. Ven van den Haag. Oud-Geref. Gemeente, 10 u. v.m., 3 u. en 5% u. n.m. Ds. Joh. v. Weizen. Vrije Evangelische Getmeente, 10 u. v.m. Ds. H. C. Leep. Bed. H. Avondmaal. 6 u. n.m. Ds. H. C. Leep. Opw. samen komst met zangkoor. Donderdag 9 Febr. 8 u. n.m. Evangelisa tie-samenkomst. 7.30 Bidstcfrid. Ver. Calvyn, Turfmarkt, 10 u. v.m. De heer G. Mouw van Gouderak. BERKENWOUEffi. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Prof. P. A. IL de Boer van Leiden. Bevést. van Ds. J. W. Zevenboom. 2 u. n.m. Intrede Db. Zevenboom. GOUDERAK Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Cand. T. J. de Heer van Meern. Geneeskundige dienst op Zondag. Vanaf Zaterdagmiddag 3 uur tot Zondag avond 12 uur vervoege men zich bij afwe zigheid van den huisarts bjj de doktoren. N. Tom, arts, Burg. Martenssingel 69, Telef. 2609. Dr. A. Beek, L. Tiendeweg 54, Tel. 3181. Apotheek. Van Zaterdag tot en met volgende week Vrijdag zal de avond-, nacht- en Zondags dienst worden waargenomen door apotheek. Teepe, Gouwe 136. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting: Algemeene vooruitzich ten: Mooi winterweer met afnemende bewolking en dool. ADVERTENTIëN. Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid, onze beste zorgzame Man, Vader en Behuwdvader, de Heer GERRIT VAN DER HORST, in den ouderdom van 55 jaar. M. G. VAN DER HORST— SPARNAAIJ- J. AMESZ— VAN DER HORST- W. AMESZ Jr. K. J. VAN DER HORST en VerloofJÖe H. VAN DER HORST. M. J. VAN DER HORST. M. G. VAN DER HORST. Gouda, 3 Februari 1939. Turfmarkt 42. Geen bezoek Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaats heb ben Dinsdag a.s. te 2 uur vanaf het sterfhuis, te 2.45 op de Algemeer.e Begraafplaats te Gouda. TE' KOOP GEVRAAGD een nieuw of zoo goed als nieuw Adres: J. C. P. JANMAAT, Oranje- liaan 16, Waddinxveen. GEVRAAGD aan het Districte- Consultatie Bureau voor de Tubercu losebestrijding te Gouda een Aanvangsalaris 750.'met opklim ming tot 1060. Kennis van laboratoriumwerkzaam heden strekt tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties aan het CONSULTATIE BUREAU, Oost haven 50, Gouda. Persoonlijke aanmelding alleen na oproep. GEVRAAGD een NETTE WINKELJUFFROUW, niet beneden 18 jaar. Zij, die eenige vakkennis hebben, genieten de voorkeur. EEN PRIMA MAATCOSTUUM. Nieuwe stoffen. Vraagt stalen bij GUUDA. WEGENS VERTEEK TE KOOP Mahonie Huiskamerameublement Leg- en Hangkroonkast, klein kastje, Biedermeyer Canapé met 6 stoelen en arm stoel; Ledikanten, kinderledikanten, wieg kinderbad, Inventa Gasfornuis, tafeltje «n nog div. meubelen. Te bezichtigen: L. N. POLDERVAART, VoorwillenB 66, Gouda. TE HUUR, Gravin Jacobastraat: :amers en suj Homoeopatisch Arts, eiken Maandag 78 n.m. in Hotel DE MINK, Crabethstraat 71. bevattende: 2 kamérs en suite, keu ken, kelder, 3 slaapkamers en ruime zolder. iiuuiprys 6.75 per week. Te bevragenGebrs. KOK, Achter- willens H 2 B, Gravin Jacobastraat 26. Ui-FICLEELE CRISIS-PUBLICATIES. Steunvergoeding erwten en veidboonen. De Nederlandsche AkkerbouwcentraK maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd in het tijdvak van 30 Januari tot en met 4 Februari 1939, zal bedragen 1.75 per 100 K.G. voor groene erwten, welke door handelaren zyn gedenatureerd en voldoen aan het standaard monster van kwaliteits klasse C, en 1.25 per 100 K.G. voor voeder- erwten, welke zyn gedenatureerd door telera, die deze erwten zelf hebben geteeld De steunvergoeding voor veidboonen, van den oogst 1038, welke in genoemd tijdvak door telera of handelaren zyn gedenatu reerd en voldoen aan de kwaliteitseischen zal 2.16 per 100 K.G. bedragen. 's-Gravenhage, 3 Februari 1939. DEURWAARDER te GOUDA, zal op MAANDAG 6 FEBRUARI a.s„ n.m. twee uur, in de waigenverhuur- derij Nieuwe Markt 19 en Lemdul- steeg nos. 7 en 9 te Gouda, publiek h contant verkoopen: alsmede een partij handwagenwielen en onder doelen. Kijkdag Maandag a.s. 12 uur. Slachtvee voor bükvieesch- De Nederlandsche Veehoudarijcentrale maakt 'bekend, dat op Zaterdag 11 Februari 1939 de overneming van slachtvee zal wor den beëindigd. Voor heft laatst zullen der halve 'n de. week van 611 Februari op de verschillende markten runderen, bestemd voor de bereiding van vleesch in blik, wor den overgenomen. Ln het geheel waren op 1 Februari jX 11991 runderen afgenomen. 's-Gravenhage, 3 Februari 1939. TE HUUR het Bosdhfweg, hoek Heerenstraat, voor twee menschen of juffrouw alleen. MOLENAAR, v. Strijenstraat 48. Galanteriën en Huish. Artikelen, NIC. BEETSSTRAAT 3. Mevr. MULLER, Bleekerssingel 20, VRAAGT voor zoo spoedig mogelijk voor den dag of d. en n., goed kun nende koken en werken. Zich aan te malden hedenavond n* 7 uur. GAAT DOOR. 20 pond (klare bloem) von ome brandstof 1 1 r, geeft urenlang heerlijke warmte v/H S.D.BOON cCo KOLENHANDEL Vraagt VRIJBLIJVEND demonstratie uit één van onderstaande merken De GROOTSTE SORTEERING hebben wfl hienn o.a PROGRES STOFZUIGERS vanal BELONJE STOFZUIGERS PROTOS STOFZUIGERS RITSEMA STOFZUIGERS ERRES STOFZUIGERS g» 50 ELECTRO BEZEM STOFZUIGERS 5b au HOOVER, DALTA, ELECTRO-LUX en andere merken reeds van 19.,23.en 30. Wü ruilen Uw oude stofzuiger in. Ook in huur vanaf 50 cent per week, na 1 jaar Uw eigendom. ZIE ETALAGE. Ttlefoon 2235 G. A BELONJE l!ana« Tiendewag 96 Reparatiewerkplaats voor alle merken stofzuigers. garagebedrijf vraagt Brieven met opgave van leeftijd, vorige werkkring en verlangd loon ondr no. 470 bureau Goudsche Courant, Markt 31. Brieven met uitvoerige mlèchtmgen onder No. 450 Bureau Goudsche Courant, Markt 31.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2