Wat is kanker FILMNIEUWS. Waarom zoo'n roode neus De Italiaansche aristocratie koopt haar toiletten bij een Nederlandsche dame. Beyer's Mode für Alle. Zalf als heel- en schoonheidsmiddel. recepten. Kans op oplossing van het vraagstuk. Kankerstatistieken als onmisbare basis. In Duitschland heeft het georgani seerde kankeronderzoek zoo juist een krachtige uitbreiding ondergaan. Twee jaar werkte reeds met succes het „Landesverband für Gesehwulst- iorsehung" in Mecklenburg. Thans zyn dergelijke landelijke organisaties opgericht voor Saksen-Anhalt en Saarland, waardoor het kankeronder zoek in Duitschland zich nu over on geveer 5 millioen menschen meer uit strekt. Onze kennis van den kanker, dien verschrikkeljjken geesel der mensch- heid, is nog zeer gering. Terwijl de bestrijding van de tuberculose een betrekkelijk eenvoudige zaak is, nu de verwekker en de verbreidingswijae van deze ziekte eenmaal bekend zijn, is het met den kanker nog lang zoo ver niet. Alle pogingen ten spijt, is het nog niet gelukt, een verwekker van kanker vast te stellen. Het re cente onderzoek helt over tot de op vatting, dat er in het geheel geen sprake is van een verwekker. Even min is het bekend, of de kanker nu meriek of relatief toeneemt, noch we ten wij, of het stijgen der jaren het optreden van kanker in de hand werkt, dan wel, welke verschillende invloeden er in. het spel z\jn bij de diverse soorten van vrouW^nkanker. Vroeger nam men algemeen aan, dat kanker een ouderdomsziekte was. Deze veronderstelling kon opgaan in een tijd, toen hooge leeftijden tot de uitzonderingen behoorden. Bij een gemiddelden leeftijd van 40 tot 45 jaar kofo kanker, optredende in het veertigste levensjaar, terecht- als een ouderdomsverschijnsel worden be schouwd. Thans echter ligt de gemid delde levensduur van den mensch in de Westersche staten om en bij de 60 jaar, zoodat wij nu niet meer met ze kerheid kunnen zeggen, of wij hier met een ouderdomsziekte in den eigenlijken zin van het woord te doen hebben, dan wel dat deze ziekte ook op middelbaren leeftijd reeds veelvul dig optreedt. Waarschijnlijk is het er zoo mee gesteld, dat ten gevolge van het hoogere leeftijdsgemiddelde te genwoordig veel meer menschep den voor kanker vatbaren leeftijd berei ken. Het nut van kanker statistieken. Het is dus van het grootste belang te weten te komen, of de kankerziek te in bepaalde leef tij dsphasen bijzon der veelvuldig optreedt, doch dan moet zulk een statistisch onderzoek over een zoo groot mogelijke bevol kingsgroep worden uitgestrekt. Van evenveel belang is het te weten, in welke verhouding kanker ibjj mannen en vrouwen voorkomt en hoe de ziek te zich gedraagt ten opzichte van de verschillende organen. Ten slotte zijn ook betrouwbare gegevens betreffen de eveht. invloeden van voeding en genotmiddelen (alcohol en nicotine) evenals in het algemeen van de omge- ving waarin men leeft, voor het kan- keronderzoek van de grootste waarde. Waarschijnlijk zouden de hier in het kort aangestipte vragen met be hulp van een omvangrijke kanker statistiek te beantwoorden zijn. Wat er op het oogenblik in dit opzicht in de klinieken aan statistieken bijge houden wordt, is ten eenenmale on voldoende en kan in het gunstigste geval slechts een overzicht geven van een kleine groep van. gevallen. Slechts dan heeft zulk een ziektegevallensta- moet de feestelijkheden bijwonen, welke 's avonds in de vele lokalen plaats vinden, van den Tiroolschen boerenavond tot een speelavond in het Casino. Kitzbühel is mondain maar het heeft zijn eigenaardig ka rakter -behouden en de voorname toe rist voelt er zich evengoed thuis, als hij ,die slechts met een rugzak reist. Maar elke skilooper moet eens te Kitzbühel zijn geweest! tistiek waarde, wanneer z\j zich uit strekt over een zoo groot mogelijke bevolkingsgroep en over een tijdvak van minstens 5 tot 10 jaar. De bui tengewoon groote moeilijkheden, die een zoodanige statistiek met zich me debrengt, zijn oorzaak geweest, dat hiervan tot nog toe nog nergens iets is gekomen, ofschoon onderzoekers in binnen en buitenland herhaaldelijk op het belang ervan hebben gewezen. Wat er reeds gedaan is. In Duitschland heeft men zich se dert 1933 met kankerstatistieken op meer uitgebreide schaal beziggehou den. Men bepaalde zich voorloopig tot het gebied van Mecklenburg, waar onder leiding van dr. Blome gedu rende twee jaar een kankerziekte statistiek voor het geheel laüid is bij gehouden. Natuurlijk bezat ook Duitschland reeds zijn sterftestatistiek. Doch deze is om verschillende redenen niet vol doende nauwkeurig. Zoo geeft zij b.v. kanker al§ doodsoorzaak aan op de tweede plaats na hart- en vaatziek ten, terwijl de sterfte aan tuberculose pas op de derde plaats komt. Het staat echter reeds vast, dat in werke lijkheid de sterfte aan kanker op de eerste plaats komt. De te lage cijfers van de sterf testatistiek zijn hierdoor te verklaren, dat op de overlijdens- hcten in vele gevallen niet de eigen lijke ziekte (namelijk de kanker), staat aangegeven, maar de begelei dende ziekte, die ten slotte den dood heeft veroorzaakt (bijv. hartzwakte, longontsteking, enz.). Voorts ver- brengt zich de kankerziekte heel vaak achtér de diagnose ouderdomszwakte, waterzucht, enz. Met ontzaggelijke moeite is uit de sterftestatistieken een buitengewoon omvangrijk materiaal betreffende kankérziekte bijeengebracht. En toch is ook nu nog zeer weinig feitelijks over deze ziekte bekend. Men ziet nu het eenige middel om hierin verbete ring te brengen in een ziekte- in- plaats van een sterftestatistiek. Deze heeft ten doel, de ziekte in haar ge- heele verloop te volgen en vast te leg gen, opdat men kan nagaan, waar zij ontstaat en welke resultaten de be handeling heeft. Zooals reeds gezegd, is een derge lijke ziektestatistiek nu voor 't eerst op groote schaal in Mecklenburg bij gehouden. En de bijzonder goede re sultaten daarmede bereikt, zijn aan leiding geweest, dat ook voor Saksen- Anhalt en Saarland een dergelijke organisatie in het leven is geroepen. Beide staan eveneens onder leiding van dr. Blome. De voordeelen van individueele statistiek. Het groote voordeel van de nieuwe werkwijze is, dat nu alle nieuwe ziek tegevallen van den aanvang af wor den geregistreerd, waardoor de mo gelijkheid wordt geboden, elk geval over een tijdsverloop van jaren in het oog te houden. Na een aantal ja ren kan men zich dan een nauwkeu rig oordeel vormen over het verloop van elk afzonderlijk geval en over do resultaten van de verschillende toe gepaste behandelingsmethoden. De Mecklenburgsche statistiek rechtvaardigt reeds de meening, dat de kankerziekte in werkelijkheid niet toeneemt. Doch tevens bewijst zij dat er veel meer kanker heerscht dan men .veelal aannam. Het schijnt er zoo mee gesteld te zijn, dat de kankersterfte tot op zekere hoogte een constante factor is. Is dit juist, dan is het moei lijk aan te nemen, dat kanker een in fectieziekte zou zijn. Zuiver biolo gisch is het trouwens onwaarschijn lijk, dat er een verwekker van kan ker zou bestaan. Volgens de ervaringen in Mecklen burg moet op een bevolking van één millioen zielen jaarlijks op 2500 nieu we gevallen van kankerziekte worden gerekend. Verder is ook reeds 't bui tengewoon belangrijke feit gebleken, dat ongeveer 30 der kankerpatiën ten of 'veel te laat den dokter raad plegen, of zich tegen ieder medisch advies in niet aan eenige causale be handeling willen onderwerpen. Tevens hebben de in Mecklenburg verzamelde gegevens aan het licht gebracht, dat het niet aangaat, van kanker als van een ouderdomsziekte te spreken. Want een groot percen tage der mannelijke patiënten blijkt nog in de volle kracht van hun leven te zijn, terwijl bij de vrouwen een groot deel der gevallen onder moeders van pasgeboren zuigelingen voor gevallen zal ook een plaatsel^l handeling moeten worden 1 Het tweede stadium kenmeiit' door platte bobbeltjes op een ondergrond en is zeer licht te komt. Dat Mecklenburg als eerste land voor het aanleggen van een uitge breide kankerziektestatistiek werd gekozen, vindt vooral hierin zijn ver klaring, dat dit gebied vrij afgeslo- j selen met een anderen vornj vanj ten is en dat hier geen groote magra- den neus, de lupus. Dit is ehter tiebeweging is. Door het gebied van onderzoek met Saksen-Anhalt en het Saarland (beide overwegend indus triestreken) uit te breiden, kan nu bovendien worden nagegaan, of ge ografische en klimaatsinvloeden by het optreden en het verloop van de kankerziekte in het spel zijn. Zichten dei' talgklieren en de gevolgen daarvan. Menigeen denkt nog altijd, dat een roode neus een karakteristiek ken merk is van drankzucht. Doch dit gaat lang niet altijd op; integendeel, j een roode neus kan zeer verschillen de oorzaken hebben. Roode neuzen 'worden op alle leeftijden en bij alle geslachten aangetroffen en men kan toch wel moeilijk aannemen, dat vrouwen en kinderen zich zoozeer aan alcoholgenot te buiten gaan, dat de juist bij hen veelvuldig voorkomende roode neuzen uit drankzucht te ver klaren zouden zijn. Verreweg de meest voorkomende oorzaak van een roode neus ia een chronische ziekte der talgklieren, waaraan de huid van den neus en vooral van de punt van den neus bij- zonaer rijk is. Deze ziekelijke veran dering van het uiterlijk van den neus aie in de wandeling oekendstaat als „jeneverneus", kenmerkt zich door hel- tot donkerroode gelijkmatig ge kleurde of geaderde vlekken, üp deze roode vlekken, die na verloop van tijd in elkaar overloopen, treden dan tal- looze kleine roode zacht elastische knobbeltjes op, die de oppervlakte van den neus een oneffen, bobbelig aanzien geven. In dit proces zijn drie graden te onderscheiden: de eerste graad bestaat hierin, dat de punt van den neus en haar omgeving een door* gaans gelijkmatige, iichtroode kleur aanneemt. Dé patiënten meenen, dat hun neus bevroren is. Gemoedsopwin ding lichamelijke inspanning en tem peratuursverandering veroorzaken in dit stadium een heet en branderig gevoel. Dit Stadium van het proces kan vele maanden, zelfs jaren duren, waarna het euvel tenslotte geheel kan verdwijnen. De kwaal kan zich echter ook tot een tweeden graad ontwikkelen. Dan ontstaan er op de roode oppervlakte felroode, elastische, niet pijnlijke bob beltjes. In het derde stadium krijgt men dien wonderlijken toestand, dat de neus abnormale vormen gaat aan nemen. Er vormt zich een net van vrij sterk verwijde bloedvaten, die door hun blauwachtige tint het aan zien van den neus nog wonderlijker maken. j l. 4'- l De oorzaken. De oorzaken van den jeneverneus zijn velerlei. De eerste en tweede graad ontwikkelt zich veelal bij het vrouwelijk geslacht en wel op den leeftijd, dat zekere veranderingen m de bloedcirculatie plaats grijpen en verder ook bij bloedarme en bleek zuchtige vrouwen en meisjes. Daar uit kan de gevolgtrekking gemaakt Nvorden, dat de kwaal uit storingen VvViidJ EEN STOPNAALD ontbreekt op alle auto'»: 'de naald van den snelheidsmeter ver- elt u niet, dat uw rei»* weg verviervoudigt ale rm snelheid verdubbelt! U koet pas goed autorijden, ale J van de bloedcirculatie voortkomt. Ook ondoelmatige voeding kan bij perso nen van beide geslachten oorzaak van het euvel zijn. En ten slotte kan men biet zelden waarnemen, dat men schen die permanent in de buiten lucht vertoeven, door de ziekte wor den aangetast. De behandeling, voor al in het tweede en derde stadium, vereischt veel nauwgezetheid en vol harding. In het eerste stadium zal men er bij de behandeling vooral naai' streven, de oorzaken op te heffen. Door een juist dieet verdwijnen lich te gevallen vanzelf. Bij hardnekkige J zich op het (vegnemen der oorzafa tuberculeuze ziekte der huid, waai zich op de rood ontstoken oppervl^ der huid een menigte kleine tuber leuze knobbeltjes vormt. De knobb tjes zijn aanvankelijk hard, m, worden later zacht. Ook hier is dische behandeling noodzakelijk tijdig toegepast, levert zij zeer go« resultaten op. Een roode neus fa een vorm van kanker (carinoma)z doch dit komt zeldzamer voor. 0 hierbij is de neus zeer rood en h« hij een onregelmatig, hobbelig uiti lijk. En dan is er ten slotte nog die vot van een rooden neus, die aan de heele groep haar naam heeft gegevt de jeneverneus. De „echte" jenei neus is altijd een bewijs, dat de treffend persoon in een vergeyoi stadium van drankzucht Over het algemeen vertoont de ja verneus veel overeenkomst met eerste stadium van den rooden na hiervoor genoemd. Ook de behaoé ling is dienovereenkomstig. Zjj rid Een »ta"ke f,lm met Sabu, het Britsch- vermoord Heeft om ln het bezit te komen van de- erfenis, alleen één persoon Mingo Truschwokitz (Gerardine Katt) is overtuigd van zijn onschuld Veel moeite geeft ze zich om hem te helpen, maar steeds wijst dr. Deruga die hulp op brute wijze van de hand Kathe Haack is de huishoudster van dr. Deru ga. De oplossing van het geval is zeker verrassend en het zou niet aardig zijn daarop vooruit te loopen. Maar dat velen zich zullen vergissen in het aanwijzen van den dader staat in ieder geval vast. De film werd gemaakt naar de roman „Der Fall Deruga" van Richard Huch. HET SCHIP DER VERVLOEKING.' met in de hoofdrollen W'arner Baxter, Freddie Bartholomew en Arleen Whelan. In Rome staat een huis op de Piaz za di Spagna, waar Bernini zijn weer- galooze marmeren baroktrap opslin- gerde naar de Triniti del Monti. Dit huis is alleen bekend aan twee- of driehonderd dames van de Romein- sche aritocratie en de vrouwen van ambassadeurs en gezanten. Duizenden gaan er dagelijks voor bij zonder te weten wie er woont, maar daarentegen zou ook menigeen de hooge eer willen genieten het te betreden. Het is geen tempel of pa leis, het is geen nachtclub of socië teit, maar een modehuis, waar vor stinnen en prinsessen zich haar gar derobe aanschaffen en waar 4e cou peuses de kleinste fouten kennen in de figuren van alle vrouwelijke Ita liaansche beroemdheden. Dit huis wordt alleen betreden door dames met een ohvervalscht konin- ginne, prinsesse, markiezinne, gra- vinne of baronesse kroontje op haar kaartje. En bij afwezigheid van een kroontje moeten er minstens zes nul len achter den naam kunnen worden ingevuld. Vijf nullen draagsters wor den doof de Nederlandsche directrice öp besliste wijze afgewezen. Ja, het is een Nederlandsche vrouw die dit modehuis beroemd heeft ge- Minister zijn in Italië is daara alleen al' geen pretje, omdat' de SABU, DE JEUGDIGE BlRlTSOH-INDISCHE FILMSTER, ALS PRINS AjZIiM1 IN DE FILM „THE 'DRUM". „THE DRUM". maakt door zijn hooggeplaatste clie tèle, door de mooiste mannequins vi Europa en door de exclusiviteit vi zijn modellen, welke uit Parijs Londen afkomstig zijn. Andere m dehuizen trachten vaak zich van modellen op de hoogte te stellen, d« middel van mode-spionnage, nu een contra-spionnage is ingesteld a te verhinderen, dat hetzelfde mod gelijktijdig door twee dames gedura de hetzelfde seizoen wordt gedrag» de Oosten en Westen zich zeer" scherp Indische olifanten-joch der hoofdrollen. Thalia-Theater „The Drum", waarin de jonge Britsch- Indische filmacteur Sabu eén der hoofd rollen speelt, moet een der succesvolste films zijn, welke tot nu toe de Denham studio's hebben verlaten En dat lijkt niet onwaarschijnlijk, want „The Drum" is een zoogenaamd sterke film, waarin de boeiende en spannende compositié op bet eerste plan Is gebracht ten koste van het evenwicht tusschen rede en logica. Het valt niet te ontkennen, dat er uit sluitend naar gestreefd is zoo groot mo gelijke effecten te bereiken door de ka rakters in goed en-kwaad sterk uiteen te drijven, aarzelingen, welke uit den booze en noodlottig kunnen zijn, te juis ter tijd ingang te doen vinden, en tegen stellingen te maken, waaruit het conflict tusschen het elkaar nimmer ontmoeten- beeld in deze gekleurde film," dikwijls fantastisch, biedt de film een overvloed van heftige emoties, die te sterker zullen worden gevoeld, naarmate men de be koring ondergaat van den kleinen Sabu, de gevluchte prins, wiens vader laaghar tig werd vermoord, en aan wiens ingrij pen het Engelsche leger het ten slotte dankt, dat het door de machinegeweren i van den valschen prins Ghul niet vol ledig wordt uitgemoord. Het verhaal is zeer knap opgezet, het is ook zeer gaaf gehouden in de onbe grepen sfeer van Oostersche mentaliteit. De kleine Sabu neemt ln deze geschie denis de plaats in van den onbevangen jongen, die den Westerling vrij en frank tegemoet treedt en zich bij de beoordee ling: van menschen eerder door hun ka rakter dan door hun huidskleur laat lei den. Ook Sabu neemt zijn plaats hier met overtuiging en met al de charme van zijn jeugd in. „The Drum" is oen film vol pracht en praal en riatuur- schoonheid Freddie Bartholomew en C. Aubrey Smith in de 20th Century-Foxfilm HET SCHIP DER VERVLOEKING. opdringt. Maar het doel, dat de middelen heiligt, is ten volle bereikt en het valt niet te Het Februarinummer van „Beyer's Mode für Alle" brengt ons Modepa rade Voorjaar 1939. Op de tweede pagina: 24 geestig geteekende, origi- neele ideeën voor Uw eerste voor jaar sjqrk of pakje; wie zou daar niets bij vinden? Een nieuwelingetje in onze garderobe is de z.g. blouse jurk, die we in de stad onder een In passend jasje of lange mantel, en la ter als leuke vacantiejurk dragen. Een bijzonder vlot effect geven de „Windstoss"-revers aan één der af gebeelde jasjes. Voor de middageen elegante blouse van glanzend satijn of fijne kant en een eenvoudige rok vormen een smaakvolle combinatie; op de jurk uit cloqué zijn garneering en ceintuuT yan gelakte zijde buitenge woon geslaagd. Verder is er een pagina gereser veerd voor rokken; blouses, jasjes en capes, waarmede men de aardigste combinaties vormen kaneenige blad zijden verder vinden wij een schat tige, met opengewerkte zigzagstre- pen gebreide jurk ,een leuk gebreid meisjestruitje en een gehaakt heeren- vest. Overal is een duidelijke beschrij ving bij, terwijl de patronen eveneens „Beyer's Mode für Alle" is OVB in de boekhandel verkrijgbaar. Tef inzending van 10 cent in postaep i voor portokosten, stelt de Hoofdvi tegenwoordiging, N.V. Wereldmoó Prins Hendrikkade 48, Amsterdfl gaarne gratis proefnummers bescii baar. STOFFEN .8 MOEILIJKER DAW K1JDBWI op de raderbladen te vinden zijn. zuilen sorteeren. Behalve menig nistersvrouw, direct nadat de benoef betwijfelen, dat de noodigc opwinding ming van haar echtgenoot is i m--8parm*ng ln "The Drum haar effect men, zich naar dit huis begeeft waardige toiletten uit te zoeken, we ker kosten het ministerssalaris te in ven dreigen te gaan. Het is namelj onmogelijk zich origineele modelk aan te schaffen onder de 700 iJl gulden. En dit schoons wordt sledd één keer gedragen. Een van dek kendste vrouwelijke leden vati Italiaansche vorstenhuis, schaft per jaar voor ongeveer 40.000 V toiletten aan in dit mysterieuze dehuis^Millioenen worden er jaarlj| aan kleeren uitgegeven. Turijn is de laatste jaren doorq permanente modetentoonstelling ■modecentrum geworden van -Itiü CRIMINEEL RAADSEL. De rechtzaak Dr. Deruga. Willy Birgel als verdachte in een Schouwburg-Bioscoop. De vrouw van een bekenden keelspe- clalist, dr Deruga, die reeds meer dan tien jaar gescheiden leeft, wordt dood ln haar bed gevonden en ondanks de verklaring van den hulsdokter, dat zij I aan een hartverlamming Is overleden, rijst er een sterke verdenking van moord tegen dr. Deruga (Willy Birgel). Ziehier I de kwestie, waar deze erimineele film om draait. Robert Louis Stevenson, vruchtbare, doch jong gestorven roman schrijver, liet zijn roman „Kidnapped" spe len in het midden van de 18e eeuw, een be- wogena ty'd voor Engeland, een bijzonder dramatische episode voor Schotland. De twee buurlanden waren toen op voet van oorlog, zy worstelden om de macht en dit kwam niet tot uiting in den vorm van veld- I slagen, maar in dien stillen genadeloozen strijd van list en boosheid, verraad en sa- menzwering, bedrog en omkoopery, valsch- j heid, machtsmisbruik en foltering. De rebellie viert hoogtij en onder die om standigheden komt de jeugdige knaap Da vid Balfour, wiens naam de zeer aanzien lijke familie verraadt, waartoe hy behoort, alleen op de wereld te staan. Wijl hy zyn 'ouders heeft verloren, rest hem niets meer dan een bloedverwant in afgelegen streken, een oom, Ebenezer Balfour, een heele reis Voor zulk een onervaren knaap in deze ge vaarlijke tyden! Deze reis is het groote avontuur dat deze film vervult en wel .doordat David Balfour den wild-romantischen rebel Alan Breek ontmoet, met wiens lot van ongejaagden balling hy zich verbindt. Getweeën weldra gedrieën, want ook de schoone Jean Donald voegt zich by hen, vluchten zy voor de En- gelschen. Op Alan Breck's hoofd is een pry's van 500 pond sterling uitgeloofd. Maar al te velen willen dit fortuin veixiienen. En oom Ebenezer Balfour "blijkt een oude schurk te zyn ,die zich van zyn pllotseling opgedDemden neef David wil ontdoen. Op verschillende laaghartige wijzen poogt deze Ebenezer den «jongen kwyt te raken en ten slotte ,met behulp van den misdadigen ka pitein Hoseason, komt de jonge David en komen ook Alan Breek en zyn bruid aan ooord van het Schip der Vervloeking. De martelingen, die zij daar doofstaan, zijn niet te beschrijven, totdat ten laatste het verzet losbreekt in Alan Breek en hy zien en zyn medeslachtoffers weet te bevrijden. Helaas- Deze vrijheid is slechts van kor ten duur .De Engelschen grypen Alan Breek en aangezien er zull^ «n hooge pry's op zijn hoofd gesteld is, kam van pardon geen sprake zijn, zal het schavot hem wachten zonder kans óp eenige genade. Hoe dan Alan Breek toch nog het leven er weet af te brengen, behoort tot de span nendste episoden, zoodat ook deze ffilm weer weet te eindigen met een gelukkig einde. CHAPLIN DE ZWIJGER ZAL SPREKEN. In zijn nieuwe film „De Dictatoren". Charlie Chaplin heeft thans aangekondigd j dat over een maand de opnamen voor zijn nieuw* film „De Dictatoren" zullen begin- nen. Hij zal daarin voor het eerst een spre- kende rol vervullen, of liever gezegd twee sprekende rollen ,daar men hem niet alleen als dictator zal zien en hooren, maar ook als diens dubbelganger in een concentratie- kamp. „Het gegeven", zei Chaplin, „dient in de eerste plaats om het publiek te laten la chen. Het type van den autoritairen heer- scher verschaft ons in het licht van de te genwoordige politieke situatie een kostelijke stof voor blijspelen. Menschen met een groot surplus aan waardigheid en een te veel aan macht zyn tenslotte altyd doel wit van spot en gelach geworden." De opnamen zullen 15 Maart beginnen. In September hoopt men de film gereed te hebben voor vertooning. „VELDSLAG IN NEW-YORK" is de titel van de tweede hoofd film in de Reünie-Bioscoop. Het scénario is van Lou Breslow naar een vertaling van Norman Houston. De regie van deze Fox film is van George Marshall. De hoofdrollen worden gespeeld door McLaglen, Louise Hovick en Brian Doulevy. De film speelt tijdens een oor lóg, waaraan Amerika heeft deel genomen, maar de verschrikkingen daarvan zijn vergeten en de her innering wordt voornamelijk leven dig gehouden door de j aarlij ksche reünies van de oud-strijders, die uit alle hoeken en gaten van de Vereenigde Staten naar New-Yorjc komen om elkaar weer te zien en een beetje plezier te maken. De iiverse hotels van de metropolis verdienen er aardig wat aan, maar daar tegenover staat, dat deze oud-soldaten wel eens heel erg te keer gaan als ze goed in de stem ming komen, dat zij nog weieens, heel wat glaswerk breken en dat de overige gasten dikwijls zeer ge rechtvaardigde klachten hebben over nachtelijk rumoer en overlast. Gebruik dateert uit de grijze oudheid. Phoi UI* HAmmerei 'M Bi Geraldine Kalt In deze film komt eigenlijk alles neer op de rechtszitting, waar een groot aan tal getuigen achter elkaar gehoord wordt Van de rechtszitting is een zeer sober, maar zeker boeiend geheel gemaakt. De camera-instellingen zijn zoo gekozen, dat ze een goed beeld geven van de verschil lende personen, die bij de zaak betrokken zijn en richt zich afwisselend van den beklaagde naar de getuigen, van het pu bliek naar hét gerechtshof en de ver dedigers. De getuigenverklaringen wor den vlot gesproken en de verscheiden heid en volgorde der typen valt zeker te loven. Willy Birgel geeft een aanneme lijke, goed volgehouden creatie van dei* j verdachte dr Deruga, tegen wien zich de getuigenverklaringen onrustbarend opstapelen. Ieder is de meening toege daan, dat hij inderdaad zijn eigen vrouw Kmschoteltje. 14 om margarine, V. liter melk, 2 groote 'omaten, 4 eetlepels fijne broodkruim, 3 ootiapels Parmezaansche kaas, een mes- Mat droge mosterdpoeder, zout, 2 eieren. D= kwart liter melk (ongeveer 1 beker) «Wdt aan de kook gebracht en de boter ««smolten, daarna worden de zeer fijne o'oodkruimels toegevoegd en de ge- kaas evenals het mosterdpoeder en «'entueel wat zout. De tomaat wordt eeni- minuten in heet water gelegd, waarna rjelletje eemakkeiijk verwijderd en de in kleine stukjes verdeeld kan wor- «Mie evenals de geklopte eierdooiers en ®™tle ook het zeer stijf geklopte eiwit '1 dl overige ingrediënten worden gevoegd, «t vuurvast schoteltje wordt ingevet en wordt de massa overgebracht, om «•duwnde 16 minuten in een heete oven t «orden Compote van gemengde vruchten. 44 ons gedroogde abrikozen, 2 ons ge- ™°Sde pruimen, 100 gram sultana rozü- I "n. 2 groote appels, citroenschil, 76 gram hierop komt'w Ïj 4 "ter 1 <1-L- *«- Kens mokka en De a en pruimen worden goed geweekt. De appels worden geschild, klok huizen verwyderd en in achten Verdeeld, suiker en citroenschil op een heel laag pitje ongeveer 20 minuten gekookt, de vruchten worden daarna uitgeschept, en in een gla zen schotel gedaan, citroenschil verwijderd en het overgebleven vocht met een weinig maizena gebonden en over de vruchten ge goten. Koud opdienen. Mokka-cake. 1 d.L. sterk koffieextract, 60 gram "boter, of margarine, 50 gram basterdsuiker, 2 eierdooiers, 6 cake-jes van 5 cent, 2 d.L slagroom. De boter wordt tot room geroerd en de eierdooiers goed geroerd tot een gelyk ge - heel; afwisselend voegen we een lepel sui ker en een lepel ei by" de roomachtige boter en mengen er van ty'd tot tyd ook een lepel koffie-extract door, totdat het geheel een mooie gelijkmatige massa is geworden. We nemen nu een vorm, b.v. waarin we een cake bakken of desnoods een gewone stee- nen kom en beleggen deze met een laag van de in drieën gesneden cake-jes en deze weer met een laag vulsel (ongeveer de helft), ser een laag cake, vervol de laatste laag bestaat uit cake. Het beste is, om het vulsel eerst even in de eerste laag te laten trekken, alvorens Püot. erer (M 49 Wllly Birgel waarna we een of ander zwaar voorwerp er op zetten om het geheel stevig te ma ken. J Volgende dag wnkeeren en langs de kan ten bedekken met geslagen room; op den bovenkant kunnen we wat roosjes spuiter 1 Griesmeel met peren. 750 gram peren, 1% L. bessensap, 1 kop je water, ruim een half kopje suiker, L. 1 melk, 1 ei, 40 gram griesmeel, 50 gram 1 suiker, stukje boter. De peren worden geschild, in vieren ge- sneden .klokhuizen uitgehaald, met water 1 en bessensap zachtjes gaar gekookt, daal- 1 na door een paardeharen zeef gewreven en 1 de suiker er door geroerd. Melk aan de kook brengen en de gries- meet er ln strooien, evenals de suiker, daar- 1 na roerende eenige minuten door laten ko- 1 ken, pan van het vuur nemen, het geklopte ei erdoor roeren en het:stukje boter en de pudding met de garde luchtig opkloppen, daarna de helft in een glazen schaal doen, vervolgens purée en daarna de rest van de griesmeel. Sabu als Pril» Al!» in de film „The Dnutt j^vessehen en in de halve liter water daags J de volgende er op komt. We zetten den 'evoren geweekt, minstens 24 uur. De ge- a88°hen rozijnen worden enkele uren mee- vorm weg tot den volgenden d&g en leggen eerst een vel papier over de bovenlaag, Zalf speelt in d° heelkunde een zeer groote rol, die echter niet minder be langrijk is, waar het de verzorging van het uiterlijk en die .van de huid in het bijzonder betreft. De medicus beschikt over een aantal ?alven en smeersels, die naar gelang van den aard der wonden of huidziekten voor geschreven worden. Van groote be- teekenis is vet; en aangezien de huid een zeker vetgehalte behoeft om goed te functioneeren en tevens soepel en frisch te blijven, verdient het aanbe veling er regelmatig gebruik van te maken. De natuurvolken zalven hun lichaam met olie, zooals de natuur hun deze verschaft. Niet alleen be schouwen zij olie als reinigingsmid del, doch tevens als middel om de huid te beschermen tegen den invloed van de weersgesteldheid en om haar bovenal soepel en elastisch te hou- den. Dierlijke en plantaardige vetten hebben evenwel de eigenschap, dat z\j, aan de lucht blootgesteld zijnde, ranzig worden en onaangenaam gaar ruiken. De beoefening der verschillende takken van sport en de hiermede samenhangende vermeerderde li chaamscultuur deden de behoeften aan goede huidverzorgingsmiddelen steeds grooter worden. De chemische industrie heeft in verband hiermede de meest uitge breide proeven genomen met de pro ducten, die met de bereiding van zalf, crème dus onmisbaar zijn. Oliën en vetten werden zoodanig verwerkt, dat zij duurzaam blijven en de uit werking op de huid tevens de ge- wenschte resultaten geeft. Eerst was men de meening toegedaan, in de mi nerale vetten glycerine en vaseline de ideale middelen voor huidver zorging gevonden te hebben, doch ook deze preparaten voldeden niet in alle opzichten, al toonen zij zich goed houdbaar en kunnen zij gemakkelijk over de huid uitgewreven worden. De huid heeft ook ivater noodig Een belangrijke stap voorwaarts was de vinding, dat een emulsie van waterdruppels en vet heel veel gun stiger uitwerking op de huid had, dan zuiver vet. De huid is sterk water houdend en heeft behalve vet ook water noodig om haar soepelheid te bewaren. Om echter waterhoudende zalf of crème in een houdbaren vorm te bereiden moet men de beschikking hebben over een vetsoort, die water in zeer verdeelden vorm in zich op neemt. Gebleken is, dat z.g. wolvet, afkom stig van schapenwol deze eigenschap bezit. Levertraan in zalf! De chemie beschikt over steeds meer vloeistoffen bindende middelen, die zeer zeker ten goed$ komen aan de, in de heelkunde vereischte heel- en wondzalven. Na veel experimen teeren heeft men een zalf weten te prepareeren o.a .door toevoeging van levertraan, die met veel succes wordt toegepast bij moeilijk te heelen won den. De bacteriën dooden de eigen schap van levertraan, met andere ver bindingen bevordert het genezings proces, waardoor deze vinding terecht van groot belang mag heeten. In tegenstelling met den vooruit gang die zich ontwikkeld heeft bij dc bereiding van uitwendige geneesmid delen, in casu zalfsoorten, hebben die welke voor inwendig gebruik aange wend worden, slechts geringe wijzi gingen ondergaan, waar het de bind middelen betreft. Van oudsher worden o.a. tragant agar-agar, Arabische gom en pectine gebruikt en deze hebben steeds het gewenschte resultaat opgeleverd.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4