Der mannen plicht. Een en ander over koffie. I Landbouw verlangt meer I vrijheid. FILMNIEUWS. Kleedingvoorschrifta in vroeger tijden. RECEPTEN. Hoffelijk zijn tegenover iedere vrouw. Eigenlyk is, wat hier volgt, spe- houdt, loop aan den buitenkant van ciaal voor het sterke geslacht be stemd. Zorgt dus, gij vrouwen, dat zij het onder de oogen krijgen. Gelukkig vinden we dit zij op den voorgrond gesteld doch altijd nog goede en welgemanierde mannen, Maar kijk eens om u heen. Langzaam maar zeker is de hoffelijkheid tegen over de vrouw aan het verslappen. Hoe komt dit? Ja, en dit moest u maar niet aan uw man laten lezen eigenlijk is een groot percentage van de schuld te vinden bij de dames zelf. Zij willen de gelijken zijn van de mannen, zij ambieeren mannenbaan- tjes, zij rooken en drinken tegen de mannen op en haar taal, vooral die van jonge meisjes met veel branie, is vaak verre van lady-like. Is het dan vreemd, dat de man voor zoo'n man nelijk doend wezen, dat drinkt, rookt en ruwe taal uitsluit en in alle opzich ten zijn „collega" tracht te zijn, geen égards meer in acht neemt? Zij willen zoo graag doen als de mannen, dan hebben zij ook geen recht meer op hoffelijkheid, hoorden wy laatst een heer opmerken. 't Is jammer, maar een beetje waar. En toch, al zijn er dan veel vreemde dames, maar in de eerste vrouwen en meisjes, die graag een Plaats voor uw eigen vrouw en ook, tikje mannelijk doen, zij vinden het als ge die hebt, voor uw dochters, niettemin heerlijk als een man hoffe- j Denk er aan, 't zijn óók dames, lijk is en... de hoffelijke man heeft Hoffelijkheid geeft aan reeds oude bij de dames altijd een streepje voor. re heeren een zekere jeugd en char- Natuurlijk behoeft de man geen me .En ook heeren gaan graag voor onuitstaanbare saletjonker te zijn, jeugdig door! U kamt toch ook uw maar hij dient zich toch aan de een- haar graag over 't kale plekje heen, voudlge usanoes, welke we hier laten u stopt toch ook grijze haren onder volgen, te houden: ridderlijkheid mag de jeugdiger toonende, u zorgt toch geen rang of stand kennen. Neem uw j óók, dat u geen buikje krijgt? U hoed even diep af voor het nieuwe tracht jong en sportief te blijven, typistetje op uw kantoor dat u I maar... de beste methode om bij jon- het trottoir, als ge met haar wandelt. Ga vóór haar het restaurant binnen of een trap op, maar laat haar weer vóór gaan bij het afdalen van een trap. En hoe wel ons land niet rijk is aan hittegolven, het kan toch wel eens gebeuren, dat u het erg warm hebt. Vergast dan uw omgeving niet op een paar bretels, vest enz., door uw jasje uit te trekken. Dat kan alleen gebeu ren, als ge er op gekleed zijt, dus geen bretels of een vest aan hebt, maar een mooi overhemd. Rook niet als ge met een dame wan delt en vraag als ge u in damesgezel schap bevindt, ook in dat van uW eigen vrouw, of het goed is, dat u een sigaret of sigaar opsteekt. Help een dame uit tram of trein, houd bij een begroeting uw hoed in de hand. Doe dit ook in een lift of taxi. En dan, neem, als ge in een restau- I rant iets gaat gebruiken, nooit plaats 1 vóór de dame zit en laat haar ook bij J het vertrek het eerst opstaan, j 't Zijn allemaal kleinigheden. Maar f het doet zoo aangenaam aan. En bo- venal, wees niet alleen hoffelijk voor I misschien een vreeseljjk onbeduidend kind vindt als voor de vrouw van j één der heeren van de directie. Sta nooit met uw handen in uw zakken, terwijl ge u met een dame onder- ge en oude dames populair te zijn en dat is toch eigenlijk de bedoeling is: wees hoffelijk op elk moment van den dag en tegenover iedereen! Door G. C. Meijer-Schwenoke. Eenige interessante wetenswaar digheden ojntrent. koffie werden on langs in een Amerikaansch tijdschrift gepubliceerd. Aangezien koffie zoo'n groote plaats onder de genotmiddelen inneemt, meenen wij eenige aandacht aan dit onderzoek te moeten schen ken. Bij den scheikundige van een be kend Amerikaansch laboratorium vervoegde zich een handelaar, die een partij ongebrande koffie van enkele duizenden dollars besteld had op mon sters, afkomstig van een plantage in Columbia. De grossier leverde het eerste gedeelte dezer partij, doch na ontvangst bleek, dat de koffie niet in overeenstemming was met het mon ster. De handelaar kon het bewijs echter niet leveren en verzocht den scheikundige een onderzoek in te stel len* 'X 'i U liSii.i Onderzoek door middel van een microscoop. Grootte, vorm en het type der boo- nen gaven de overtuiging, dat zjj in derdaad afkomstig waren uit Colum bia. Enkele boontjes werden aan dun ne schijfjes gesneden en onder een sterke microscoop gelegd, waarna uit de cellenbouw bleek, dat beide soorten inderdaad uit dezelfde streek uit Co lumbia afkomstig waren, d.w.z. zoo wel het monster als de geleverde kof fie. Met deze proef kon echter niet worden volstaan, want het zachte aroma, dat de beste koffiesoorten kenmerkt, wisselt menigmaal naar gelang van de streek en de plantage, waar zjj verbouwd worden. Kleine afwijkingen van den grond, van wa ter, bemesting, hoogte boven de zee en bewerking beslissen over het ka rakter en de waarde der boonen. Als eindproef werd een aantal kof- fieboonen in ongebranden toestand in een mortier fjjn gestampt, waarna enkele zuren toegevoegd wérden om het organische materiaal te neutrali seeren en de resteerende oplóssing op metalen onderzocht werd. Aanwezigheid van metalen. In koffie bevinden zich verschillen de metalen als ijzer, koper, nikkel, magnesium mangaan, tin, alumi nium doch de verhouding waarin een en ander in de boonen aanwezig is, geeft vrij nauwkeurige aanwijzingen ten opzichte van de bodemgesteldheid en omgeving waarin de koffie is ver bouwd. De analyse wees uit, dat de hande laar gelyk had met zjjn klacht, want de geleverde koffie bevatte meer ijzer dan het monster en kon niet van de zelfde plantage afkomstig zijn. Na deze resultaten stelde de schei kundige zich in verbinding met een groothandelaar in koffie en vroeg de zen een zestal monsters van koffie uit Columbia, die daarna alle op metalen onderzocht werden. De verhoudingen van een défcer soorten kwam precies overeen met de eerst onderzochte party, die de win kelier ontvangen had en in samen werking met den groothandelaar werd de plaats van herkomst vastge steld. De reageerbuisjes leverden niet alleen het bewijs, dat monster en ont vangen koffie niet in overeenstem ming waren doch tevens kon de plaats van herkomst nauwkeurig vastgesteld worden. Koffie^pr oevers. Koffieproevers zijn de onmisbare krachten voor den groothandel, die de verschillende mellanges en soorten koffie op smaak keuren. Jarenlange practyk oefent he?t zintuig van den smaak in hooge mate, zoo zelfs, dat onmiddellijk geconstateerd wordt, in dien het porseleinen kopje waaruit geproefd wordt, niet volkomen gaaf is. Bevinden zich daa.rin barstjes dan zal de koffie er in dringen en is het niet mogelijk het vocht door wasschen volkomen te verwijderen, waardoor een volgend zetsel altjians voor den koffieproever een bijsmaak Overheidsmaatregelen leiden tot verstarring;. Verschenen, is het rapport betreffende het overnemen van de landbouwcrisis- maatregeden door bednjf sgenooten, welk rapport is opgesteld met medewerking van de dageiijksche besturen van het Koninklijk Nederlandsch Landbouwco- mite den Kath. Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond en den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland. Het rapport komt tot de conclusie, dat de overheidsmaatregelen tot verstarring leiden. Door het zeer groote aantal be drijf sgenooten kan de landbouw echter niet zooals vele andere bedrijfstakken tot een vrijwillige economische sa menwerking komen. De rapporteurs meenen, dat de landbouw alleen dan de regeling van het bedrijf en de verster king van zijn economische positie ter hand kan nemen, wanneer er organen- worden ingesteld, die bepaalde bevoegd heden zullen krijgen. Door een dergeiijke regeling wordt het bedrijl primair en de overheid secun dair, terwijl thans het tegenovergestelde het geval is. De regeling van de organisatie. In het rapport, dat bij de Landsdruk kerij in Den Haag is verschenen, wordt in zeven hoofdstukken uitvoerig de re geling voor het georganiseerde bedrijf ontvouwd. Van de bedrijfsorganen, waarvoor de vereenigingsvorm de voorkeur verdient, zullen de organisaties der bedrijf sgenoo ten de leden zijn, terwijl de bedrijfsge- nooten als aangeslotenen zullen toetre den. De besturen zullen door de leden worden benoemd, doch het rapport acht het raadzaam, dat in voorkomende ge vallen ook aan de individueele bedrijfs- genooten eenige invloed op den gang van zaken wordt toegekend. De leden zullen zijn de drie centrale landbouw organisaties (andere landbouworganisar- ties zijn overigens niet k priori uitgeslo ten) en voorts de specifiek technisch- economische organisaties, waarvan de positie voor elk geval afzonderlijk zal moeten worden bezien. Aanbevolen wordt het systeem van richtprijzen te vervangen door een stel sel, waarbij de overheid zulke voorwaar den schept, bijvoorbeeld door heffingen en financieele bijdragen, dat het bedrijf door het nemen van daarop gerichte maatregelen voor zijn producten een prijs kan bereiken, welke gelegen is bin nen ruime prijsgrenzen, die na overleg tusschen overheid en bedrijf zijn vast gesteld. Als zulke prijsgrenzen worden to het rapport genoemd voor rogge en gerst 7—9 en voor boter 1.20—1.60. Voor het geval de prijs van het product onder de benedengrens mocht zakken hetgeen zich slechts zal voordoen in on voorziene omstandigheden zal de overheid maatregelen dienen te nemen, dat de landlj>ouwer voor zijn product weer een prijs ontvangt, die boven deze grems ligt." Zou de prijs van het product boven de bovengrens stijgen, dan zal het de regeering vrij staan in haar maatre gelen zulke wijzigingen aan te brengen, dat de prijs weer onder de bovengrens daalt. Wanneer dit systeem wordt aanvaard, zullen de regeering eai belanghebbenden voor elk product besprekingen voeren over de prijsgrenzen en vervolgens, wan neer deze zijn vastgesteld, over de maat regelen, die de regeering moet nemen om zulke voorwaarden te scheppen, dat het bedrijf een prijs kan bereiken, welke binnen deze marge is gelegen. Eigen verantwoordelijkheid. Op deze wijze zal het bedrijf zelf bin nen zekere grenzen het risico en de ver antwoordelijkheid voor zijn maatregelen dragen en zal aan het bedrijf groote, vrijheid kunnen worden gelaten. Contributie. De inkomsteai der organen zullen be staan uit heffingen, in te stellen bij de bedrijfsgenooten en voorts uit bijdragen uit het Landbouw-crisisfonds, waarin de opbrengst vloeit van de door de overheid vastgestelde heffingen. krygt. Ook de hoeveelheid koffie on de wjjze, waarop deze gezet wordt, hebben de aandacht van de profevers, die zooals te begrijpen is, zoo min mogelijk van het kostelijk vocht inslikken en thuis zijnde onge twijfeld evenveel genieten van hun kopje koffie als U en ik! Koffie ,die koud geworden is, ver liest smaak en aroma, terwijl voor 't zetten bij voorkeur een steenen pot en filtreer gebruikt dient te worden. Het smakelijkst is pas gezette koffie, die gefiltreerd is en naar den eisch, d. w. z. met zorg en langzaam afgetrokken is. Wanneer men twee huisvrouwen van een zelfde hoeveelheid gemalen koffie deze „goden drank" laat zet ten, zal de een iets weten te brou wen, dat aan alle eischen voldoet, ter wijl het kopje koffie dat de ander U aanbiedt slap en smakeloos zal zijn. De reden hiervan is, dat zelfs het zet ten van een kopje koffie zorg en ge duld vereischt. De niet te grof gema len koffie moet in een fijnen filtreer gedaan worden, opdat het gegoten water niet rechtstreeks in den pot te recht zal komen. De gewenschte hoe veelheid wordt aangestapt in de fil- „DE HOFSTADBLOEM". Groote tentoonstelling op „Houtrust". Van 30 Maart tot en met 10 April a.s. zal in beide Houtrusthallen te 's-Gratan- hage de tweede „Hofstadbloem"-ten- toonsteliing worden gehouden. De eerste tentoonstelling van diep naam werd in 1937 gehouden ter gelegen^ held van de opening van het tentoon stellingscomplex op „Houtrust". Echter zal de aanstaande tentoonstelling veel groober zijn dan de vorige, welke overi gens verscheidene tienduizenden bezoe- kers heelt getrokken. Thans zal, zooals gezegd, geëxposeerd worden in beide hal len, terwijl in 1937 slechts over één hal beschikt kon worden. In totaal zal „De Hoistadbloern II" ongeveer 9000 M2 op pervlakte in beslag nemen en daarmee tot de grootste „binnententoonsteüin- gen", ooit in ons land gehouden, gaan Was „De Hofstadbloem I" grootendeels een tentoonstelling van de beste en nieuwste producten van de bloemisterij en de bloem bollencuitures, ditmaal neemt ook het boomkweekerscentrum Boskoop aan de tentoonstelling deel. Uit de cen tra Aalsmeer, Rijnsburg, Utrecht en het Westland kunnen wederom belangrijke collectieve inzendingen worden verwacht Ook zal nu weer bijzondere aandacht worden besteed aan orchideeën en tro pische gewassen, waarvoor in 1937 groote belangstelling bij h$t publiek bleek te Het doel van „De Hofstadbloem" is uiteraard te trachten den afzet op de binnenlandsche markt te vergrooten. Maar den export wil het tentoonstel- lingsbestuur toch niet geheel op den achtergrond plaatsen. En dat wordt het bestuur zeer gemakkelijk gemaakt, want het tweejaarlijksche congres van de in ternationale bloemenwinkeliersorganJsa- tie „Fleurop" zal tijdens de tentoonstel ling in Den Haag bijeen komen. Deze omstandigheid was voor het bestuur aan- leiding voor „De Hofstadbloem" vrii «j gebreide propaganda in het buiu? te maken, daarbij in makende van de A.N.V.V. en haar1» tegenwoordigers. Mede dit feit heeft het 1 geleid voor de tentoonstelling een u breicjp internationale jury te benoe Eén bijzondere attractie van del toonstelling zal zijn de inzendlnB» een aantal tuinbeelden en -pia^ Daartoe aangemoedigd door een prijsvraag, uitgeschreven doorhetlu sche gemeentebestuur, zullen tien! kende Haagsche beeldhouwers od i Hofstadbloem" met tuinbeelden e.d li komen. Een afzonderlijke commissie n der leiding van dr. H. E. van GetoL directeur van den gem. dienst voord en W., heeft deze inzèndlng voorbeJI Het eventueel bekroonde ontwerp zahl blijvend materiaal worden uitgevoerd J door het gemeentebestuur worden gekocht voor plaatsing in een der B sche parken. De aanleg van de tentoonstelling ook nu weer geschieden naar een oi werp van den tuinarchitect G. pp verman, daarin bijgestaan door den 4 recteur van den Gem. Plantsoendleiw, den heer S. G. A. Doorenbos. De B. Teunissen zal de ieiding bij de n voering van het werk hebben, gelijk] 1937. In het midden van het uit| tentoonstellingscomplex komt een g waterpartij en tegen den achtc een kunstmatige waterval worden a&J gebracht. Dank zij de medewerking der 1 bakkerij „De Rijn" zal vrijwel collectie vazen worden gebruikt, 1 op de wereldtentoonstelling te NewYcJ deel zal uitmaken van der Net sche inzending. Met de directie van de Ned. f gen worden onderhandelingen om goedkoope retours van de ste stations af gedurende den duur 4 tentoonstelling beschikbaar te 1 EEN BOEMELAVOND. J „Boemelavond" of „De kunst om te le- j van" vertelt de geschiedenis van een revue ster die geplaagd wordt door haar familie, die niet anders doet dan van haar profitee red Het is een stel parasieten teerend op 'haar inkomen. Irene Dunne is de revuester, haar partner is Douglas Fairbanks Jr j yShe's a lady" zegt de Amerikaan van Irene Dunne, wat zooveel wil zeggen als „Zy is op en top een dame", en met deze simpele verklaring geeft hij een afdoende persoonsbeschrijving van de RKO-actrice. Of ze nu een aangrijpende, dramatische f scene speelt of een dol-humorisiische, of dat ze ihaar typische, bekoorlijke zangstem de volle vrijheid geeft in een Jerome Kern- 1 song ,Miss Dunne is een actrice van top tot teen. Maar tusschen de bedrijven door I en vooral in haar privé leven, herkent men niets van de actrice in deze bescheiden, 011- I opvallende jonge vrouw. Altijd rustig, voor komend en innemend, is zij het voorbeeld van een vrouw van goede opvoeding. I Douglas Fairbanks Jr. heeft maar één voornaam, maar als hy een tweeden .had, zou deze Doorzetter luiden. Een filmartist van naam te worden was een moeilijke taak voor den zoon van een beroemden ster uit den tijd der stomme films. Vele deuren ble ven gesloten voor hem in de eerste jaren van zijn carrière, daar de onjuiste veron derstelling had post gevat, dat hy trachtte zich omhoog .te werken door den roem van zijn vader. Mariene Dietrich als Gravin Alexander. Thalia-Theater. treer en ter verkrijging van een be tere kleur wordt een mespunt ge brande suiker toegevoegd. Eerst worden op de koffie twee eetlepels koud water gegotey, die slechts langzaam door zullen drtippe- len; daarna giet men kokend water op en bevordert het doorloopen niet door tegen de filtreer te kloppen. Kof fie zetten is een werkje, dat veel tijd vereischt, wil men ze goed af laten trekken en daarom is het aan te be velen reeds vroeg te beginnen. Versch gemalen boonen geven de smakelijk ste koffie, terwijl de geur behouden bljjft indien men gedurende het zet ten den deksel op de feeltreer houdt en de tuit afsluit met een kurkje of propje vloeipapier. Het smakelijkste kopje koffie wordt verkregen van ex tract, waarbij eenw derde koffie en twee derde heete melk gebruikt wordt. Men rekent op 1 lood koffie X d.L. water, terwijl sommigen er de voorkeur aan geven enkele korreltjes zout toe te voegen. Extract word; niet warm gehouden op een lichtje, in tegenstelling met de koffie, die in den pot gezet wordt, iets wat echter nog in weinig gezinnen plaats vindt. Men heeft verschillende andere manieren van koffie zetten, doch deze laten we buiten beschouwing. Gekookte koffie verliest geur en smaak en daarom zal men koffie in den pot gezet steeds op een klein lichtje moeten la ten trekken. Onderzoekingen hebben bewezen, dat op het oogenblik, dat 't •water begint te koken, in het afgiet sel een chemische verandering plaats vindt. Oxyden ontwikkelen zich en 't aroma verandert. Proefondervinde lijk is bewezen, dat koffie smaak noch aroma kan behouden, indien men ze weer opwarmt. Gemalen koffie bestaat voor een vijfde deel van het gewicht uit was achtige, harsachtige, onoplosbare vet ten. Afkoelen en opwarmen van de koffie maakt, dat deze vetten smelten en den smaak volkomen wijzigen. Voorts moeten gebarsten filters en kopjes niet gebruikt worden, indien men hooge eischen stelt aan het kop je „troost". Afgescheiden van den weinig aesthetischen aanblik van ge schonden steengoed. Ook aan het malen en branden wordt in den koffiehandel groote aan dacht besteed, evenals men met een menigte andere factoren rekening dient te houden. Zelfs indien men aan bepaalde prij zen gebonden is en de goedkoopere soorten moet betrekken, zal men toch werd beboet, omdat zij een nog moeten trachten er het beste uit te halen wat mogelijk is. Koffiezetten vereischt niet minder toewijding dan het 'bereiden van de fijnste gerechten, die voor een feestdisch moeten d nenen dit is iets, wat vele huis wen maar al te vaak vergeten. In oude buitenlandsche kr< lezen wij, hoe de overheid zich tijds met het kleedingvraagstuk hield, teneinde zoo noodig vooi ten te geven tegen, volgens h) gripifen, ohtbelaatbare kleeding. In de oude hanzestad Bremen voorbeeld werd een eeuw of zes leden paal en perk gesteld aan schik en overdaad en vooral ging tegen den burgerman,'die zich groote uitgaven ten opzichte "der kk ding mocht veroorloven. In de eeuw richtten de verordeningen „tegen de wijde mouwen en diq plooien", terwijl men in 1371 in rich een gemeentelijke verordenii uitvaardigde, waarbij het de vrouwi verboden werd rokken van meer 4én kleur te dragen. En de mannen Ook zij vielen onder de bepaling» met betrekking tot de kleuren mochten geen gekleurde gestreept broeken dragen! In Bern werd 1470 een veldtocht ondernomen tege pofmouwen, hanen veeren, kante jabots en pofbroeken. Een lajidvoof des aldaar woonachtig, werd bjj vroede vaderen ontboden, omdat een reusachtig groote baret dr«| Buitenlandsche bontsoorten en puf len mochten tot in de achttiende eeffl niet gedragen worden in ZwitserM In Zürich had men een commissie» mengesteld, die te zorgen had voori naleving der kleedingvoorschrifl& Deze bestond uit twaalf personen;» werd de „zedelijkheidscommissie" f noemd en twaalf raadsleden, nat»» lij,k zeer waardige heeren, masW er deel van uit. Zij kwamen iedeW Dinsdag bijeen en bespraken deev» tueele boeten, welke opgelegd ten worden bij overtredingen iö» de kleeding. De overheid wenadj niet ,dat de kerkgangers sierad» droegen, terwijl fluweel in het gel niet en zijde slechts bij trou^_ V doopplechtigheden en soortgW I feesten gedragen mocht worden. 1 ge meisjes mochten 's Zondag» 1 halfzijden japonnen gekleed g**1 GRAVIN ALEXANDRA. Mariene Dietrich in haar eerste Engeische film. Thalia-Theater. In haar eerste Engelse he film „Kniglit with-out armour" speelt de exotische Mariene Dietrich de rol van een verlei delijke Russische gravin, terwijl tegen speler Robert Donat een geheimzinnige moderoe ridder is, wiens haat verandert in een beschermende liefde, gedurende een reeks avonturen, die zij samen be leven tijdens een opstandige vlucht door het roode en opstandige Rusland. Jacques Feyder, de regisseur wiens reeds groote reputatie in de filmwereld alom erkenning vond door zijn veelbe sproken „Kermesse Heroique" verzorgde de regie naar een verhaal van den mo menteel zeer populairen James Hilton, wiens „Lost Horizon" door Capra in een grootsche film werd vastgesteld. Het draaiboek werd vervaardigd door een der eerste specialisten op dit gebied, de in Hollywood zeer gewaardeerde Frances Marion, die een ongekend groot aantal successen op haar naam heeft. Mariene heeft in deze film een zeer afwisselende rol. Prachtige scenes aan 1 het Russische hof, wagrimi zij in een rijk- dom^yaftv^costuums haai- bijzondere schoonheid kaÏKlaten bewonderen, wor den spoedig gevorgékdooF-scenes, waarin ze in boerenkleeren en lommen is gehuld cn waarin haar rol al haar acteer talenten vraagt om de afwisselende emo ties van angst, liefde, verguizing, totale uitputting, hoop en droefheid, to snelle opeenvolging uit te beelden. In de meeste Dietrich-films is alle aandacht op haar geconcentreerd, maar ditmaal zijn de schijnwerpers ook scherp op Robert Donat gesteld. Hij krijgt volop gelegen heid zijn spel te ontplooien, niet alleen in de scenes, voordat hij Mariene ont moet heeft, maar ook tijdens zijn samen zijn met haar. Jacques Feyder heeft voor een harmo nieus geheel gezorgd en een film ge maakt vol actie, spanning en avontuur, doch niet vergeten dat hij oen der be roemdste actrices van het witte doek onder zijn leiding had. De Russische sfeer is prachtig getroffen en de vlucht van Alexandra met den gewezen volks commissaris Ouranow, die eigenlijk A. J. Fotheringill heet, is van een aangrijpen de spanning. teneinde zich op haar best aan de wely kscandidaten te vertoonen. nen droegen eerst omstreeks de tiende eeuw horloges. De daten der zedelijkheidscommissie ren wel heel grappig- Juff*"01^ 1 sief»1 droeg, dat uit zilveren bestond en meneer N., omdat de stad liep te wandelen met é60 kleurd buis en wandelstok. :V: Uw» Stone in „De vader die zich zelf beschuldigde". Schouwburg-Bioi Douglas Fairbanks Jr. Irene Diinne in „Een Boemelavond". Reünie-Biocosop. Zyn oorspronkelijk verlangen om kunst schilder te worden, opgevend, speelde de jonge Douglas reeds op - veertien jarigen leeftyd zyn eerste filmrol. De studioleiding verkeerde in de meening dat hy werkelijk 18 jaar, den leeftijd waar Kg1 zich voor uit gaf, waS, door zijn lengte en zyn mannelijke stem. Maar hy was nog niet ryp genoeg om zich aan de publiciteit aan te passen, die de consequenties van zyn beroep waren en het werd een episode waar hy heden ten dage liever niet meer aan denkt. Van de film waarin dit tweetal optreedt schreef 0.m. het Alg. Hbld.: „De boemelavond neemt een groot ge deelte van de film in beslag en is tevens het vermakelijkste gedeelte... De aange schoten boemelaars bedrijven allerlei clow nerie en de bioscoopbezoekers lachen tra- I nen... Irene Dunne is altyd onweerstaan- j baar in rollen waarin zy" het koppige, zelf- standige geestige meisje kan uithangen, het meisje dat „alle vragen .kent en alle antwoorden weet". Zy heeft in zulke ge vallen een pittigen dialoog en een innemen- den partner noodig, en kreeg in „Joy of Living" den een zoowel als den ander, want de dialoog is vlot en raak en Fairbanks Jr. is een goed acteur." Wmtschotel met eieren. Men neemt een grooten ovalen schotel en legt in het midden verschillende soorten worgt, aan beide kanten garneert men den M «tel met gehakt ei, dat in kleine papie- ren gedaan wordt, die wy gebruiken °m caketjes te hakken. Het eiwit wordt P"0' gehakt en de dooier zeer fyn gehakt etl ,ennengd met een weinig mayonnaise en Ser&8Pte mierikswortel. We zullen de Papieren bakjes met eiwit, hierop wordt *at eigeel geschept, dat met een klein kap je van een tomaat bedekt wordt. De scho- kan nog gegarneerd worden met aan *aaiertjes gesneden augurkjes. Flensjes met ham. ,1 ^am bloem, 1 eetlepel slaolie, S *ri, 20uti ongeveer L. melk,'ongeveer ona ham, geraspte kaas, boter of slaolie' bakken. Ualag maken door de bloem in een kom doen, 2out toevoegen. Eieren met melk schuimig kloppen en met kleine eutjög aan de toevoegen, liefst n het midden uit. Zorgen, dat zich geen iJTkÜ! vormen en tenslotte slaolie door beslag doen, dat ongeveer één uur af- p weggezet wordt. Olie of boter in een an goed warm laten worden en de flensjes kamt beWe Z^den bakken- °P ellc flensje een plak ham, waarna men het oprolt op een schotel legt, die boven een pan T warm gehouden wordt. Men kan de flensjes «ok in hun geheel op een bord leg gen en met een plak ham beleggen, daarna, als alle gebakken zyn in punten snyden, nadat ze eerst bestrooid zyn met geraspte kaas. Gevulde broodpudding. 4 eetlepels broodkruim, 4 eetlepels kren ten, 4 eetlepels kleine dobbelsteentjes zure appel, 4 eetlepels suiker, de geraspte schil van een citroen, een mespunt nootmuskaat, een mespun' zout, 2 groote eieren, een half kopje melk, een theelepel bakpoeder. De broodkruimels worden met alle andere ingrediënten in een kom gedaan, nadat eerst de krenten uitgezocht en goed ge- wasschen zjjn, daarna schept men alles om en om en voegt er de geklopte eieren bij, vermengt alle ingrediënten met elkander en laat het mengsel ongeveer een uur staan, waarna het in melk aangemaakte bakpoe der wordt toegevoegd en goed vermengd wordt met de overige massa. Overbrengen in een ingevette puddingvorm, waarvan ook het deksel met boter is vet gemaakt en ge durende 1% uur in een pan met water plaatsen, dat zachtjes aan de kook moet blijven. Voor het storten zoo mogelyk even in de oven op laten drogen. Gnocchis irtet kaas en gnesmeel. 2 bekers melk, 1 beker wa*ér, 200 gram griesmeel (grove), 60 gram boter, 3 eieren, zout, 100 gram geraspte kaas, liefst Par- Melk, water en boter aan de kook bren gen ,zout toevoegen, griesmeel al roerende instrooien. Zoolang met houten lepel blij ven roeren totdat het mengsel van de pan loslaat als een ^vige bal, daarna laten afkoelen en er ééfi voor één de eieren door mengen en een deel van de kaas. Massa uitspreiden op groote schaal of op bebloem de deegplank en koud laten worden. Ver volgens worden er rondjes van gestoken met een glas, die men aan beide kanten in de koekepan bruinbakt en warm opdient, bestrooit met de rest van de kaas. Men kan ze ook in beboterde vuurvaste scho tel doen en «eerst even in de bloem wen telen, daarna ieder laagje met kaas be strooien, overgieten met wat gesmolten bo ter en de schotel ongeveer 30 min. in den oven plaatsen. VOOR DE KOFFIETAFEL. Vleeschsla met tomaten. Vleeschresten worden eenige uren weg gezet in een marinade van azijn, olie, peper, zout en gesnipperde ui, nadat er eerst dun ne reepjes of blokjes van z(jti gesneden. Eenige mooie gave tomaten worden aan dunne plakken gesneden, evenals eenige hardgekookte eieren .daarna doet men de vleeschsia en de tomaten en eieren laag om laag in een glazen vlaschotel en overgiet het met de marinade. We gebruiken een glazen vlaschotel, omdat een slabak of kom wellicht te groot is voor de klaargemaakte hoeveelheid. Noah Beery Jr., Dorothea Kent en Nan Grey in „Sommige blondines zijn gevaarlijk". DE VADER DIE ZICH ZELF BESCHULDIGDE. Schouwburg- De acteur Lawrence Fontaine is schijn baar bezeten door eetn zucht naar publi citeit, welke zich uit in zijn herhaalde lijke bezoeken aan het hoofdbureau van politie en zijn mededeelingen dat hij een moord heeft gepleegd. De recherche be schouwt hem als een idioot en lacht om zijn. bekentenissen, maar niemand be grijpt dat hij zich zoo gedraagt om een weloverwogen, uiterst scherpzinnig plan ten uitvoer te brengen. Fontaine wil namelijk George Bradley, die hem jaren geleden vrouw en kind ontnomen heeft vermoorden, maar voor dat hij zijn plan ten uitvoer kan bren gen komt hij in aanraking met een jongmenbeh, dat hem door een actrice van zijn gezelschap wordt voorgesteld. Het blijkt dat de jongen'zijn eigen zoon is en Bradley tot voogd heeft. Als het zich bij de politie' aan, maar de beamb ten lachen hem uit en zetten hem bui ten de deur, terwijl Tommy, beschuldigd van moord, gearresteerd wordt. Fontaine is wanhopig. De politie wei gert hem te gclooven en zijn zoon zal reddeloos verloren zijn, mits hij 1 moord wapen kan toonen. De zaak komt voor en Fontaine over stelpt de gezworenen met bewijzen 'van zijn schuld. Hij wordt echter naar een psychopafhenasyl overgebracht maar ontsnapt weer 3m de revolver te zoeken. Vlak voordat Tommy naar den electri- schen stoel wordt gezonden vindt hij het moordwapen en overtuigt eindelijk de jury van zijn schuld. Met opgeheven hoofd zal hij zijn vonnis oritiergaan. „Tsarina van Rusland" met Mariene Dietrich. Zondagmorgen wordt gedraaid Mar iene Dietrich in „Tsarina van Rusland", de bekende geschiedenis van het Duit- - j - *0.1.1. 1Kb UU1U bovendien tusschen Tommy (zooals de sche prinsesje dat als vrouw werd uit jongen heet) en Bradley tot een. hevigen verkoren voor den geesteszwakken groot- twist komt acht Fontaine zijn tijd ge- vorst Peter van Rusland. Als Catharina komen en begeeft zich naar het hotel II van Rusland beklom het kleine prln- van Bradley. Hij vermoordt hem en geeft sesje later den Russlschen troon. Marlène Dietrich als Catharina II. ZARAH LEANDER GEOPEREERD. Licht van schijnwerpers had haar oogen aangestast. De Zweedsche filmster Zarah Leander, die voor de Ufa te Neubabelsberg werkt, heeft eenige dagen geleden in de studio een ernstige oogontsteking opgeloopen. Tydens de opnemingen in de openlucht voor de Ufafilm „Es war eine rauschende Ballnaoht" moest o.a. een scène tijdens een sneeuwbui worden gedraaidvTerwyl van een houten toren af kunstsneeuw omlaag werd geworpen, stond Zarah Leander een tyd- lang in het felle licht van eenige batterijen schijnwerpers. Door een noodlottig toeval was verzuimd de sterke koollampen af te dekken, zoodat de kunstenares blootstond aan de ultraviolette stralen, die een nood lottige uitwerking op haar oogen hadden, aldus de Tel. Het oogvlies werd aangetast en Zarah Leander moest, door hevige pijn gekweld, haar spel staken. De atelierdokter werd on middellijk geroepen en kon de eerste hulp verleenen, maar de toestand van Zarah Leander's oogen verergerde zich zoodanig, dat de filmster dadelijk naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Professor Gaedertz, een van de beroemd ste Duitsche oogspecialisten, opereerde on middellijk, hetgeen naar volle tevredenheid is verloopen. De patiënte zal voorloopig nog in het ziekenhuis moeten blijven en, hoewel zij veel pijn lijdt, sehynt er voor het behoud van haar gezichtsvermogen geen gevaar te bestaan. Men hoopt zelfs, dat zy over een dag of tien weer aan hec werk zal kunnen gaan. De werkloosheid eind Januari. Aanzienlijke daling. Blijkens de gegevens van het Centratil bureau voor de statistiek waren in de week van 23 tot en met 28 Januari 1939 by ge subsidieerde vereenigingen met werldoo- zenkas aangesloten 572.338 personen, onder wie 75.134 landarbeiders. Van de 497.204 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloosheidsper- centagB^fi.9. In de vorige verslagweek 9 tot en 14 Januari 1939 was dit percentage 29.3. Van de 572.338 verzekerden, met inbegrrip van de landarbeiders/ was het werkloos heidspercentage 27.7; vorige verslagweek 31.7. In de overeenkomstige verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren, waarbij tüsschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten: 1932 29.2 (28.0); 1933 39.7 (38.8); 1934 34.2 (31.8); 1935 36.0 (35.2); 1936 38.0 (36.8); 1937 36.1 (34.4; 1938 31.0 (80.3); 1939 27.7 (28.9). 'r iPP*. Op 28 Januari 1939 bedroeg bet aantal tewerkgestelde werkloozen 66.067 en bet aantal gesteunde werkloozen 157.3*53, teza men 223.400 verzorgden. Onder ben bevin den zich verzekerden, wier steun bestaat uu een aanvulling van de uitkeering uit hun werkloozenkas. Bij. werken, die met behulp ^an het Werkfonds worden uitgevoerd, waren eind Januari Werkzaam 6440 arbeiders. Volksdansen te Brussel. Evenals in Nederland heeft de beoefe ning van den volksdans ook In België een groote vlucht genomen, en misschien nog meer dan bij ons staat de volksdans daar op het werkprogramma van vele scholen en jeugdirganisatles. Sedert eenige Jaren poogt het Vlaamsch Insti tuut voor Volksdans en. Volksmuziek iV.I.V.O.) de contral, zwaard- en mor. risdansen ook in Vlaanderen fngang te doen vinden em wel met veel succes. Het V.I.V.O. zal nu te Brussel op Za terdag 18 en Zondag 19 Februari een volksdansweekeind orgarüseeren, waar van de leiding is opgedragen aan me vrouw dr. Elise van der Ven—Ten Bensel, leidster van het Nederlandsch Centraal Bureau voor Volksdansen, gevestigd te Oosterbeek.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4