Kou Zijn laatste avontuur. T Beurs van Amsterdam. heel wat gebeuren. Een moeilijkheid b.v. vuur het maken van schuilloopgraven is de slappe bodem. Spr. zal de aangelegenheid van de luchtbescherming nauwkeurig na gaan. Under een te bouwen werkplaats voor de lichtfabrieken zal een schuilplaats wor den gemaakt. De subaidieering vun de muziekkorpsen verzoekt spr. nog even aan te houden, om er een nader inzicht in te krygen. Overi gens kan het wenschelyk zyn beter één goed muziekkorps te hebben dan vier kleine. Aan speelplaatsen voor de jeugd is in derdaad behoefte, want dagelyks spreken de politie-rapporten van daden van balda digheid. Getracht za.' worden iets voor de jeugd te doen. De huisvesting van de afdeelitigen op het stadhuis is inderdaad slecht. Tegen den tyd dat het politiebureau vrijkomt, zal men deze zaak dienen te overwegen. Ook de restau ratie van het stadhuis staat er mede in ver band, omdat aan de restauratie een plan tot indeeling dient vooraf te gaan. .Spr. constateert, dat al is de begrooting somber, verschillende belangryke werken tot uitvoering zullen worden gebracht. Ove rigens ziet spr. de toekomst nog niet zoo donker in. Hy heeft den indruk dat voor Gouda nog niet zoo'n slechten tyd is weg gelegd. Noodljjdendheid dient men daarom te voorkomen en daartoe een zuinig beheer te voeren. Het gemeentebestuur zal er op dienen te letten om Gouda tot een aantrek kelijke en aangename stad te maken. De algemeene beschouwingen in eerste instatntie zyn hiermede geëindigd. REPLIEDEN. De VOORZITTER verzoekt geen replie ken te houden, doch de heer Van Triet wil nog gaarne het woord voeren. De heer VAN TRIET (e.g.) vindt het on juist iemand, die den vinger op wonde plek ken legt, voor N.S.B.-er uit te maken. Men heeft gezegd, dat spr. geen aanwijzingen heeft gegeven hoe het wel moet, maar dit heeft de raad hem onmogelijk gemaakt, door hem niet in de raadscommissies te benoe men. Spr. is nooit tegen de spaarbank ge weest, maar w-el tegen den stortings- en ophaaldienst, omdat deze ten koste van de spaarbank met verlies werkt. Wat de op merkingen tegen spreker's meening betreft, verklaart hy Nederlander te zyn en Neder- landsche opvattingen te koesteren. De post voor bestrating is uitgetrokken als een sluitpost, dus niet wat noodig is, maar wat over is. Is daarmede de noodly- dendheid feitelyk niet uitgesproken.' Het putten uit de reserve van de spaarbank acht spr. onjuist, omdat de reserve moet dienen voor het opvangen van koersverliezen. Nu de wethouder heeft gezegd, dat de reserve aan de spaarbank blftft, kan spr. er mede accoord gaan. Spr. heeft niet gezegd, dat de democra tie de schuld is van de crisis, maar dat zij er ni^t in is geslaagd de crisis te verzach ten of op te heffen. Men geeft de totali taire staten de schuld, maar in 1929 begon de crisis en toen was alleen Italië totalitair en dit land kon toch heusch niet een crisis ontketenen. De overige leden zien af van replieken en B. en W. van duplieken. De algemeene beschouwingen zyn hier mede geëindigd. De artikelsgewy'ze behan deling van de begrooting is nu aan de orde. Post abonnement op he,t staatsblad enz. De beer POiLMAN (s.d.) verzoekt de ver schillende bladen voor de raadsleden ter le zing te leggen. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. dit zullen overwegen. De heer MIDDELWEERD (r.k.) merkt op, dat ook uitgaven van politieke partijen ter lezing liggen. Hy vraagt of deze gratis worden gezonden? De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Post onderhouden en schoonhouden van de kamer van den burgemeester en van het college van B. en W. De VOORZITTER merkt op, dat de res tauratie iets meer heeft gekost, maar nu is deze ook afdoende. De post moet met 600 verhoogd worden. Daartegenover staan totaal gelyke inkomsten wegens verhuur van de Beukmolen en van sociëteit „Vrede best", nu de werken aan de Mallegatsluis pas in 1940 worden uitgevoerd en de weg door „Vredebest" nog niet dit jaar zal wor den aangelegd. De heer J. S. VAN SOEST" (s.d.) had het beter gevonden, dat by de restauratie van de kamer aan de deuren een meubel maker in plaats van een timmerman was tewerkgesteld. De heer DESSING (r.k.) is het hiermede niet eens. Het werk is goed verricht. I'oet kosten van het woonwagenkamp. De heer VAN WIJK (a.r.) constateert, dat de verplaatsing, waartegen indertijd nogal oppositie bestond, in de practyk goed voldoet. I'ost wachtgelden. De heer J. S. VAN SOEST (s.d.) zal gaarne afwachten wat de wethouder met 1 cursussen voor de lichamelijke opvoeding kan doen. De VOORZITTER antwoordt, dat ai het mogelyke zal worden gedaan. Post Renten van geidleeningen. De heer PREVOO (s.d) merkt op, dat voor het grondbedrijf altyd nog een leening van 4% 'h loopt. Hy vraagt tot conversie over te gaan. Wethouder DE WITT WIJNEN (lib.) deelt mede, dat dit voor 1941 niet mogelijk Griep Pijl Mynhardtjes bewijzen U goede diensten. Doos 30 en 50 ct. Poet Koeten politiebureau. De heer J. S. VAN SOEST (s.d.) verzoekt eenige kleine reparaties te laten verrichten, en er niet van af te zien nu er een nieuw bureau komt. In den vloer zitten eenige groote gaten. De VOORZITTER zegt overweging toe. Post Kosten >an bescherming der be volking tegen aanvallen uit de lucht. De heer PREVOO (s.d.) verzoekt voor lichting van de bevolking door de gemeente over hetgeen in tyd van nood dient te ge schieden. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. de voorlichting zullen stimuleeren. Post subeidie aan de gewestelijke land stormcommissie Gouda. Wetnouder SANDERS (s.d.) verzoekt aanteekening, dat de s.d.a.p.-fractie tegen is. Poet Kosten van den geneeskundigen dienst. De heer SPRUIJT (lib.) verzoekt er bij de reorganisatie op toe te zien, dat de schoolarts geheel met zyn primaire taak, het geneeskundig schooltoezicht, zal worden belast. De VOORZITTER verklaart, dat B. en W. de reorganisatie over twee maanden aan den raad hopen voor te stellen. Post Kosten van bestrijding van de tuberculose. De heer VAN ESSCHOTEN (c.h.) dankt B. en W., dat zij de juistheid van zyn vorig jaar gemaakte opmerking hebben ingezien en de post verhoogd. Post uitkeering aan den gecommitteer de der gemeente by de Goudsche Wa terleiding Maatschappij. De heer POLMAN (s.d.) vraagt waarom de post van 50 tot 200 is verhoogd. Wethouder DE WITT WIJNEN (lib.) antwoordt, dat dit is gebeurd voor het ge val iemand buiten den raad tot gecommit teerde wordt benoemd. Overigens kan geld voor onderzoek noodig zyn en dit wordt op deze wijze beschikbaar gesteld. Post Kosten van schoolbad. De heer VAN WIJK (a.r.) vraagt of het Volksbad schade ondervindt van het Spaar ders bad. Wethouder POLET (a.r.) antwoordt, dat dit momenteel nog niet te zeggen valt, al zal er wel eenige schade zyn. Post Onderhoud straten en pleinen e.a. De heer SPRUIJT (lib.) gelooft, dat voor hetzelfde geld meer straten zouden kunnen worden hersteld, indien dit geschiedde bij openbare aanbesteding. Hy vraagt dit te onderzoeken. Voorts dringt hy er op aan by nieuwbouw den bouwer te verplichten straten vijf in plaats van drie jaar te on derhouden. Spr. meent, dat door een andere werkwyze meer voor de plantsoenen kan worden gedaan. De heer DESSING (r.k.) vestigt speciaal de aandacht op den slechten toestand van de gesloten wegdekken en dringt op ver betering aan. De heer MIDDELWEERD (r.k.) vraagt wanneer is te verwachten dat de Voorwil lens in het tertiair wegenplan van de pro vincie wordt opgenomen en dientengevolge verbeterd kan woeden. Voorts informeert hy of de wegbeheerder niet tot verbetering gedwongen kan worden. De heer HEERKJKNS (r.k.) dringt aan op afrastering van de plantsoenen. De heer MAASKANT (s.d.) wijst er op, dat in den Voorwillens dagelyks verzakkin gen zyn. De toestand is inderdaad ernstig. Is er vóór de vaststelling van het provin ciaal wegenpian g-en oplossing te vinden 1 By de provincie is voorts te wyzen op den slechten toestand van den Goejanverwelle- dyk tot Hekendorp. De heer H. VAN SOEST (s.d.) vraagt b(j den minister aan te dringen op een spoe dige oplossing inzake de Nieuwehaven. De heer PREVOO (s.d.) verzoekt B. en W. na te gaan of het met geringe kosten niet mogelyk is spoedig een voetbrug over den Turf singel te leggen. De heer VAN ESSÜHOTEN (c.h.) dringt er op aan in de plantsoenen meer banken en meer papierbukken te plaatsen. Wethouder POLET (a.r.) antwoordt, dat al meerdere banken zijn geplaatst. De plaatsing van papierbakken zal worden overwogen. Inzake een voetbrug over den Turfsinge! deelt spr. mede, dat het ge meentebestuur verwachtte, dat in 1939 de brug over den Turfsingel er zou komen. De provincie heeft nu haar plannen een jaar verschoven. De idee van een voetbrug lykt spr. een mogelyke oplossing. Hy deelt me de dat B. en W. het voorstel van de s.d.- fractie overnemen en dat spoedig plannen voor een voetbrug zullen worden uitge werkt. ONHER ROBPELUK! valt 15 Maart a.s. de groote beslissing in de Nationale Geluksrace 1939. De inzen ding der gele kaarten sluit op Maandag 13 Maart a.s. Vraagt kosteloos toezending: Postbus 2004 Utrecht. De Nieuwehaven moet geen sleepende zaak worden. Wat dan ook, er dient spoe dig iets te gebeuren. De financieele noodzaak dwingt bij het .stratenonderhoud zeer sober te zyn. Verbe tering van Westhaven en Veerstai zal wor den overwogen middeis den kapitaaldienst. Het aanbesteden van bestratingen is inder tijd afgeschaft, omdat het zeer onvoordee- lig voor de gemeente was. Met de plantsoe nen is het evenzoo gesteld als met de be stratingen. Ten aanzien van den Voorwillens, wijst spr. er op dat B. en W. jaar in jaar uit met deze zaak bezig zyn. De ingelanden van polder Stein vóelen er weinig voor er een cent voor uit të trekken. Daarbij komt, dat de gemeente geen medewerking ondervindt van het provinciaal bestuur, «lat naar een commissie verwijst, die echter niets doet. Uiteindelijk heeft de rechtskundig adviseur aan de gemeente den weg aangeboden voor 10.000. Op de bewoners rust onderhouds plicht en daarom wil de gemeente den weg gratis overnemen en dan tevens den onder houdsplicht aanvaarden. Er zit heel veel aan deze zaak vast, maar B. en W. zullen naar een oplossing blijven streven. De af rastering van plantsoenen zal worden voort gezet. Wethouder DE WITT WIJNEN (lib.) verklaart, dat hij, nu de raad zoo ernstig op verbetering aandringt, zal overwegen gelden beschikbdar te stellen om het ge sloten wegdek op de Haven door een klin- kerbestrating te vervangen. De VOORZITTER schorst hierna te 12 uur de vergadering tot Dinsdagavond X uur. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting geldig van hedenavond 1 tot morgenavond'ongeveer 9 uur: I Voor het geheele land: Krachtige, tij - delijk stormachtige, zuidelijke tot zuid- westelijken wind; zwaar bewolkt tot be- trokken met eenigen regen; iets zachter des nachts; overdag iets kouder. BINNENLAND. De nieuwe kamerheer van H. M. de Koningin. De levensloop van mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh. Het heeft H. M, do Koningin behaagd bij besluit van 22 Februari Hoogstderzel- ver kamerjonker mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, ingaande den len Maart, te bevorderen tot Harer Majesteits kamerheer in gewonen dienst en hem met gelijken datum werkzaam te stellen op Hoogstderzclver secretarie. De nieuwbenoemde kamerheer ln gc- wonon dienst van H. M de Koningin, ale zooals gemeld Is met 1 Maart a.s. in lunctic treedt, en werkzaam is gesteld bij Hr. Ms. secretarie, mr. Jacques Henri Locanurd Jean Baron Sweerts de Landas Wyborgh, werd op 7 April 1891 te Buiten zorg geboren. Zijn vader was lid van den raad vun Nederlandsch Indië en is later burgemeester geweest van Arnhem en 's-Gravenhage en commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland. Op 5-Jarigen leeftijd vertrok hij met zijn ouders naar Nederland en doorliep te Arnhem de lagere school en een gedeelte van het gymnasium. In 1904, toen zijn. vader burgemeester van 's-Gravenhagc was geworden, heelt hij aldaar zijn gym nasium-studie beëindigd en is in 1911 aan de Leidschc universiteit gaan studeeren. In 1914, toen ons land mobiliseerde, heeft hij als vrijwilliger dienst genomen. In Juni 1920 was hij algestudeerd en pro moveerde op stellingen als doctor in dc rechtswetenschappen. Kort daarna is hij bij de Nederland se he Handelmaatschappij te Rotterdam in functie getreden, waar hij tot 1925 werkzaam was. Vervolgens werd hij aa- mlnlstrateur van de Internationale Cro- diet Compagnie te Amsterdam. Toen Duitschland het betalingsverkeer sloot, werd deze instelling echter geliquideerd. Daarop is baron Sweerts een groote reis gaan maken naar Indië en China, waar van hij eind 1935 is teruggekeerd. Hij is toen gehuwd met méj. de Meijier. Met zijn echtgenoote is hij daarop een nieuwe groote reis gaan ondernemen door Zuld- Amerika, Zuld-Alrika en Indië. In 1936 is hij van deze reis teruggekeerd en sinds dien tijd is hij werkzaam als juridisch adviseur bij de maatschappij voor in dustriefinanciering N.V., waaraan hij nog is verbonden. In 1925 werd be.on Sweerts benoemd j tot kamerjonker van H M. de Koningin. V erbindendverklaring heel't vertraging. Van de dertien aanvragen inzake een G'.A.O. slechts één ingewilligd- In een nota naar aanleiding van het verslag over de aanvullingsbogrooüng \an Sociale Zaken voor 1938 schrijft de minister: I Zooals reeds bij de schriftelijke en mondelinge behandeling van de rijks- j begrooting voor 193) ls uiteengezet, zijn verschillende omstandigheden, oorzaak. dat de behandeling van aanvragen tot i verbindendverklaring van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten tot dusver meer tijd vorderde dan in dc toekomst het geval zal behoeven te zijn. Van de dertien aanvragen, welke in het tijdvak 1 April31 December 1938 zijn ingediend, is er één ingewilligd. In en kele andere gevallen, waarin de verbin dendverklaring niet kon worden verleend, is overleg gepleegd met de aanvragers, hetgeen geleid heeft of nog zal lelden tot wijziging van de betreffende collec tieve arbeidsovereenkomst en indiening van een nieuwe aanvrage. Het laat zich aanzien, dat de afdoening van de ove- rlge aanvragen binnenkort zal kunnen J plaats hebben en dat, dank zij den be langrijken voorbereidenden, arbeid die tot dusver is verricht, in den vervolge in vele" gevallen een spoediger behandeling I mogelijk zal zijn. 1 VEREENIGING VOOR NATIONALE VEILIGHEID. Voorraadsvorming door particulieren. Het is reeds geruimen tijd geleden, dat \oor het eerst op het belang van een voor- ïaaösvorming door particulieren tot ver hooging van de weerbaarheid van het Ne- cerlandsche volk werd gewezen, in den vorm van enkele dagbladartikelen, daarna door enkele personen uit de kringen van theorie en practyk. Sinds de September^ gen van 1938 is over dit vroegtijdig hm"* «teren meer geschreven als reactie op je •nde tekorten, die de levensmiddels voorraad in ons land voor geval van oorlo en oorlogsgevaar hier en daar vertoonde Al zyn enkele goederen wellicht meer voorradig dan in 1914 en dit mede tense olge van maatregelen zooals de Landbouw Crisiswet, toch mag men In het algemeen aannemen, dat door de ^erfecte werking van het vervoerwezen de meeste voorraden zeker by particulieren, tot het minimum zyn teruggebracht. Om het hamsteren 0p j critieke momenten tegen te gaan, 0m daar- door prysverhooging te voorkomen, joch j bovenal om den totalen voorraad van goe deren te verhoogen, werd het „hamsteren I in rustiger tijden" aan bevólen. Men mag echter betwijfelen of dergely. 1 ke gedachten verwezenlijkbaar zijn, indien er geen systematische actie voor wordt go- I voerd. Waarschijnlijk zal het dan beperkt blijven tot enkelen, die na overweging over gaian tot het aanschaffen van een grooten voorraad. De hier bedoelde oprlug J zou echter pas boteekenis krijgen, indien i hij inderdaad op groote schaal zou geBchie- den. De Vereeniging voor Nationale Veilig, j beid meent daarom goed te doen deze ge- J dachte krachtig te propageeren. Immers i eon actie als deze ligt geheel 0p het tcr- rein van deze vereeniging, welke zich ten J doel stelt een geest van weerbaarheid op te wekken bij liet Nederlandsche volk. Wie er van overtuigd is, dut in een toekomstige oorlog elke landgenoot zal moeten mede htryden, dat, zooals men dit heden noemt, een oorlog een totalitair karakter zal dra- gen, zal ook begrijpen, dat iedere landge noot er toe moet worden opgevoed om op i-ijn manier aan de voorbereiding van de weerkracht mede te werken. Om een ieder te overtuigen, dat ook ln vredestijd elkeen zich op zulk een toestand kan en moet voorbereiden, wil de vereeni ging voor Nationale Veiligheid thans alter aandacht vestigen op de wenschelykheid van voorraadsvorming door particulieren. Van verschillende zijden is reeds aange voerd, dat dit hamsteren niet sociaal zou zijn, waarmede bedoeld werd. dat hut schrijnend zou zyn voor de armsten der be volking, die tot het vormen van een voof. raad wegens hun geringe koopkracht niet in staat zouden zyn. Het moge juist zyn dat de voorraadsvor ming geschiedt door wie bet betalen kan, dit heeft i„ elk geval tengevolge, dat daar door de landsvoorraad wordt vergroot. In geval van nood zal daardoor de plotselinge koop, het ?.g. hamsteren sterk verminderor en dientengevolge zullen grootere hoeveel heden cverblijven bij den handel, die dan voor alle landgenooten kunnen dieiioi.. Het zal remmend werken op de pr(jsveAoo- ging, zoodat ook hiervan de minst kooji- krachtigen kunnen profiteeren en tenslotte zal onder zulk een noodtoestand een vrij willige afgave van hen, die tevoren we', konden hamsteren aan degenen, die hiertoe niet in staat waren, als een bijzondere daad van naastenliefde mogelijk blijven. Ook wanneer liefdadigheidsinstellingen vooreer grooten voorraad zorgen, dan kunnen zeik zij het natuurlijk in betrekkelijke zwakke mate, ook de armsten direct hiervan voor deel hebben. Het moeilijkste element in deze actie is. het feit, dat de meesten nu eenmaal niet tot zulke veiligheidsmaatregelen willen overgaan voor zij het gevaar direct voor zich zien en wanneer na een tijd van span nlngen de wolken weer wegdrijven, dan zal men geneigd zijn om die voorraad weer weg te werken. Hiermede zou het doel na tuurlijk niet zyn bereikt. Noodzakelijk W hiervoor, dat de eenmaal aangelegde voor raad in stand wordt gehouden al is een re gelmatige ververaching evenzoo noodzake lijk. Het is vooral daarom, dat de Vereen, voor Nationale Veiligheid op allen, die he belang van deze aangelegenheid inzien, een beroep doet niet enkel om deze gedacht' eenmaal opgang te doen maken, maar voor al om haar door te laten werken en om hn« in stand te houden. Ik kreeg 'n erfdeel, schoon en uitgebreid'. I)e Tijd is mijn bezit, mijn akker is de Tijd FEUILLETON. Humoristische Roman van JOH BRAND. (Nadruk verboden). 33) Ja, dat weet ik, interrumpeerde de brigadier. We hebben zelf handen vol werk gehad, by na vijfhonderd verkeersagenten en de noodige rechercheurs. Werkelijk? Emil huiverde by de ge dachte aan dit leger van vyanden, waar aan hij slechts door een toeval ontsnapt was. Neemt u my niet kwalyk, meneer de graaf, ik heb u onderbroken. Dat is niets, brigadier, wat u daar vertelde vond ik zeer belangwekkend. Wat wou ik ook weer zeggen? Ah, juist ja, ik stond dus besluiteloos by de poort, niet we tende, wat te doen, toen die heer daar hy wees met een gebaar naar het aangren zende vertrek my vriendelijk inviteerde mee te ry'den. U begrijpt, dat ik dat aan bod niet afsloeg. Zoo, dat is alles, wat ik Ik dank u- Nu nog één ding. Is het u niet opgevallen, dat de man er zeer zon derling uitziet? Zyn met modder bespatte kleeding, zijn verwarde haren Wel neen, antwoordde Emil, die nu het oogenblik gekomen achtte, waarop hy zyn nieuwen kameraad misschien van dient zou kunnen zijn. Daar heb ik geen moment by stil gestaan. Niemand weet beter dan ik, dat een sportman om zoo te zeggen met het straatvuil op zeer ver- trouwelyken voet staat, omdat hy er altijd inligt! Hij lachte zelf hartelijk om deze grap en de brigadier stemde er uit beleefdheid mee in. Nog een vraag? informeerde Emil bereidwillig. Dank u; ik zou niet weten, wat ik u nog vragen moest U hebt me toch alles verteld, wat u weet, nietwaar? Ja, dat is alles Emil stond op. Dan kan ik zeker wel gaan? Hij t voelde zich thans weer volkomen op zijn gemak. j Het spijt me, meneer de graaf, dat ik u moet verzoeken nog een oogenblik geduld te willen hebben. Waarom? vroeg Emil. wiens wan trouwen onmiddellijk weer ontwaakte Ik moet nu dien man daarbimfën nog een verhoor afnemen. De mogelijk heid is natuurlijk niet uitgesloten, dat zijn verklaringen niet geheel met de uwe overeenstemmen en dan is uw aanwezlg- heid misschien al voldoende om hem tot andere gedachten te brengen. Bovendien bespaar ik u daardoor de kans op een tweede verhoor, dat dan later door den commissaris zou moeten worden afge- Als je eens wist, dacht Emil. hoe wei nig ik me van je latere verhooren zou aantrekken! Als ik er nu maar heelhuids tusschenuit kom! Overluid zei hij: bent zeer vriendelijk, brigadier maar mijn tijd is zeer beperkt. Daai- zal ik zooveel mogelijk reke ning mee houden. Hopenlijk duurt het niet te lang. Ik zal den kerel flink aan pakken om spoedig tot een resultaat te komen, dat beloof lk u. Mag Ik u nu ver zoeken zoolang in de kamer hiernaast plaats te nemen. Het spijt me, dat ik u geen comfortabeler verblijf kan aanbie den. Hij vergezelde Emil tot de deur, open de deze en verzocht hem binnen te tre den. Hé daar! riep hij tegen Rolf. Kom er eens uit! Hij wenkte met een energiek gebaar van zijn hand. Weest u maar niet bang, zei Emil luid tegen Rolf, wien hij snel een blik van verstandhouding toewierp, ik heb den brigadier al verteld, dat u zoo vrien delijk was mij uit te noodigen Pardon, onderbrak de politieman hem haastig, volgens de voorschriften is het niet geoorloofd met een verdachte te spreken. Neemt u mij niet kwalijk, verzocht Emil deemoedig, dat wist ik niet. En om zijn kameraad van het allernoodzake lijkste op de hoogte te brengen, vóór de brigadier weer gelegenheid zou krijgen om in te grijpen, liet hij er haastig op volgen: Daar ik den man eerst sinds een half uur ken en ik hem persoonlijk voor onschuldig houd. zullen die paar woor den waarvoor ik u nogmaals om excuus vraag het verhoor toch wel niet beïn vloeden, nietwaar? Waarschijnlijk niet, graaf. Maar het is nu eenmaal voorschrift. Roll spitste de ooren. Graai? Die brave Emil scheen zich een brutaal grapje ver - oorloofd te hebben. Maar naar 't scheen had hij daarmede zijn doel bereikt. Zijn brutaliteit was bepaald bewonderens waardig Misschien zou hij door zijn ver klaringen den jongen nog een handje kunnen helpen, maar het was zaak voor zichtig te zijn om het kaartenhuis, dat dc ander zoo slim had opgebouwd, niet omver te stooten. In het voorbijgaan stelde hij Emil ge rust door een knipoogje, dat op dezelfde wijze beantwoord werd. De brigadier nam weer achter zijn schrijftafel plaats. Hoe is uw naam? Waarom biedt u mij geen stoel aan, als u zelf ook zit? vroeg Rolf, uiterst I kalm. Een oogenblik staarde de politieman hem perplex aan. Toen schreeuwde hij: j Wilt u wel eens onmiddellijk uw brutalen mond houden? U hebt te ant woorden op hetgeen ik u vraag, verder niets! Dat kan zoo niet in uw instructies staan, antwoordde Rolf. Ik kan toch be zwaarlijk aannemen, dat men u voor schrijft menschen, die niets, maar dan ook totaal niets gedaan hebben, als eon mis£\diger behandelen Niets gedaan?! Dat zal nog wel blij ken! Juist daaromMaar vóór het geble ken is, verzoek ik u mij correct te be handelen. Iemand, die cr zoo uitziet als u. snoof dc woedende brigadier, op «w bemorste kleeding wijzend, heeft niet n recht Uam Daarin vergist u zich! viel Roll n in do rede. Ik kan niet helpen, dat Ut de modder gevallen ben. Wilt u mij eindelijk antwoord geveu of niet? Als u mijn vragen vlug nauwkeurig beantwoordt, zullen wij gauwst klaar zijn. Mijn tijd is beperkt Dat kan ik me zoo voorstellen. Rolf Maar het is niet mijn schuld ik hier door een of andere dwazeve sing wordt vastgehouden en u met nutteloos verhoor uw tijd verbeuzelt. 't Is goed. De brigadier maakte een afwerende beweging met de nam greep haastig een pen. Antwoord delijk maar eens! Rrf( Vraagt u maar! Jep"ce.® daarop een stoel naderbij trekkend en plaats nemend oen De politieman beet zich op de "PP doch hij deed. alsof hij dit elgenm optreden niet bemerkte. Hoe heet u? Graal Rolf Godau yer Wa-aat? De brigadier boog zie de tafel heen en staarde zijn ar wezenloos aan. ontf, Graaf Rolf Godau, herhaald» Waarom verbaast u zich daar^zoo De brigadier smeet zijn pen w en sprong woedend op. (Wordt vervolg" Oude dubbeltjes verdwenen. Die van vóór 1926 zullen aan de circulatie worden onttrokken. Naar wij vernemen, zal in April van dit jaar bij wijze van proef vla de postkan toren een zuivering van de ticncentstuk- ken worden gehouden. Deze zuivering heeft ten doel de dubbeltjes, welke vóór 1926 aangemunt zijn, geleidelijk aan de circulatie te onttrekken. Ope het oogenblik bestaat ongeveer dc helft van het in omloop zijnde aantal dubbeltjes uit muntstukken, welke vóór 1926 aangemunt zijn Men is reeds eenigen tijd bezig deze in te nemen, doch thans wil men de postkantoren daarbij inschakelen. Het publiek zal hiermede weinig te maken hebben. De postkantoren zullen namelijk den geheelen voorraad ontvan gen dubbeltjes bij de Rijksmunt te Utrecht inleveren en hiervoor nieuwe, nó 1926 aangemunte terugontvangen. De in geleverde munten zullen dan bij de Rijks munt gesorteerd worden. Na April zal worden uitgemaakt in hoeverre deze proof is geslaagd en hoe het percentage gewijzigd is. Haagsche Dierentuin onder voorbehoud verkocht? Het staat nog niet vast wat er met de levende have moet gebeuren. Eenigen tijd terug Is gemeld, dat er plannen bestonden om de Haagsche Die rentuin te verkoopen. Volgens he^ „Vad." heeft er nu inder daad een verkoopstransactie plaats ge had, echter onder het voorbehoud dat de gemeente eerst een gewijzigd stratenplan zou goedkeuren Hiermee wordt beoogd, het bestaande gebouw af te breken en een soortgelijk gebouw in een andere hoek van het terrein op te richten. Men kan n,l. het gebouw niet geheel en al doen verdwijnen, aangezien hierop een servituut ligt. Laat men het gebouw op de plaats waar het nu staat, dan zou men te veelbouwruimte verliezen. In het bestaande stratenplan is echter reke ning gehouden met de tegenwoordige ligging van het gebouw, zoodat de Ge meenteraad eerst kijn sanctie zal moe ten hechten aan een ander stratenplan, waardoor verplaatsing van het gebouw mogelijk wordt. De tuin zou zijn verkocht aan een En- gclsche maatschappij voor een bttfrag van 900.000. Het staat nog niet vast. wat er mét de levende have zal geschieden. i Veertigste Jaarbeurs van 1 4tot 23 Maart. De Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs heeft de veertigste Jaarbeurs vastgesteld van 14 tot 23 Maart a.s. te Utrecht. In een suggestieve reclameplaat, ontworpen dooi den artist Henk Nieuwenhuys, wordt op het belangrijke gebeuren voor handel en industrie de aandacht gevestigd. Op wandelende huzaren ingereden. Drie hunner naar het Mil. Hospitaa.l Een colonne huzaien, die hadden deel genomen aan een oefeningsmarsch. ge organiseerd door de Wandclsportverceni- glng .Graaf Floris", keerden Vrijdag avond over de v Alkemadclaan terug naar het kazernement Het was om streeks kwart over zeven, terwijl het regende en de weg daar ter plaatse bij de Van Zaeckstraat nogal donker was. Daaraan zal het vermoedelijk tc wijten zijn geweest, dat mr M S A H H die op dat oogenblik in zijn personenauto reed, den op den rijweg marcheerendcn troep niet heeft opgemerkt en er op in gereden is Drie militairen werden daarbij gewond. Het zijn de 21-jarige J J B.. die het lin kerbeen brak. de 20-jarige P. L. Vwaar van het linkersleutelbeen gebroken werd on de evenoude H J G., die er met oen gecompliceerde linkerbeenbreuk, wat ernstiger aan toe is. Zij zijn door den OG. en G D naar het Militaire Hospi taal gebracht, waar zij zijn opgenomen Naar de oorzaak van dit ongeluk stelt de politie een onderzoek in. tjes, welke tot afrastering van het fiets pad dienen, uit den grond werden ge trokken en links en rechts werden neer geworpen. De auto, een wagen van klein modei, werd totaal vernield. Met de tram, waarmede de botsing ge schiedde, werden geen passagiers ver voerd. Marechaussees hebben den eigenaar opgespoord. Tegen hem wordt proces verbaal opgemaakt. Diesel trein beschadigt bewaakten overweg te Maassluis. Zondagnacht omstreeks hall één is op den bewaakten overweg aan de Govert van Wijnkade te Maassluis een ongeval gebeurd met een leegén Diesel trein, die van Hoek van Holland naai' Rotterdam moest en met een snelheid van ongeveer löü kilometer reed Door onbekende oor zaak is een ketelvormig luchtreservoir, dat zich onder het laatste treinstel be-' vond, losgeraakt. Op den overweg te Maassluis is dit voorwerp juist voor de brug over de Buitenhaven, achter de dwarsliggers van den overweg geraakt. Met donderrend geraas werden vier dezer dwarsliggers meegesleurd en onge veer 36 meter verder in stukken langs 4en overweg aan de andere zijde van de spoorburg, de Burg. de Jongkade, ge worpen. De overwegwachter Pons kon door op zij te springen zichzelf voor letsel behoe den, want de stukken hout en steenen vlogen tegen het toestel waarmede hij den overweg had gesloten. Zelfs werd een wissel verbogen. Als dit ongeval overdag gebeurd was, zouden ongetwijfeld op den drukken overweg slachtoffers zijn gevallen. De suooxwegen hebben direct een on derzoek langs het geheelc traject van Hoek van Holland tot Rotterdam doen instellen en nog denzelfden nacht den overweg doen herstellen, zoodat het ver keer Zondagmorgen normaal den over weg kon passeeren. Kindje ln een teil kokend water gevallen Aan de bekomen verwondingen overleden. Het IJ-jarig dochtertje van de familie Groeneveld uit Vlaardingen vlei van de trap en kwam precies terecht in een teil met kokend water, dat een dienstmeisje er juist had neergezet. Het kind kreeg ernstige brandwonden en is aan de.be komen brandwonden overleden STADSNIEUWS RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. Verlaten auto op een trambaan. Onverwacht obstakel door de tram vernield. Een automobilist uit Lareh. die van Amsterdam komende huiswaarts zou f?re"' ls oorzaak geworden, dat even 'Oor het Merwedekanaal een hevige bot slng heeft plaats gehad tusschen een motorwagen van de Gooische tram en «en auto. welke hij op het voreaibedoel- ae weggedeelte in den steek had gelaten, uit het onderzoek is gebleken, dat de automobilist, toen hij de Hoolbrug was gepasseerd, zoodanig met zijn wagen is gaan slingeren, dat hij eeinlge paaltjes pp* p anken- welke tot afschutting van hMf?arlCeerp'aats dlenst deden. vernield frt eh op het spoor der Gooische tram '«terechtgekomen Dit heeft hij over een «stand van circa 4CO M gevolgd, totdat «ui? .11 wissel, welke vóór dc Merwede Het schot op den veldwachter. In hooger beroep. De 36-jarige landarbeider Hendrik R. i wonende te Waddinxveen. die vorige week door de rechtbank te R'dam tot 8 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, omdat hij van den rijksveldwachter C v (I Hoef nadat deze hem op stroopen in den Zuldpiaspoldev had betrapt met een schol hagel den rechterarm boven den elleboog had verbrijzeld, heeft tegen dit vonnis beroep aangeteekend Naar men weet. werd zijn patroon, de 40-jarige Willem H, uit de zelfde ge meente. vrijgesproken, na verdacht te zijn geweest op het moment, waarop zijn knecht het schot loste, den veldwachter met zijn lichtbak verblind te hebben. Mr. J Simons uit Utrecht zal R voor het Hot in Den Haag verdedigen. croorde» ld. H. W. C. V., 2t> jaar, timmerman, js duor dc Rotterd. Rechtbank wegens het aan zyn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat de door hem bestuurde auto, op den Plas- weg, onder de gemeente Waddinxveen, in botsing was gekomen met langs den weg staande boomen, tengevolge waarvan twee passagiers uit zijn auto kwetsuren had'lon bekomen, tot 14 dagen hechtenis en ontzeg ging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tyd van 1, jaar ver oordeeld. Voorts heeft de rechtbank overeen komstig den eiseh veroordeeld J H.. 29 jaar. chauffeur te Utrecht, wegens het aan zijn onvoorzichtig en roekeloos rij den te wijten hebben, dat de door hem bestuurde autobus op den Zulder IJssel- dijk. onder de gemeente Haastrecht, in botsing was gekomen met een uit tegen overgestelde richting komende autobus, tengevolge waarvan passagiers van beide autobussen kwetsuren hebben opgeloo- pen. tot 200 boete subs. 14 dagen hech tenis met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden De koe moest kalven. En daarom £on niet worden verduisterd. De politie maakte ln den avond van 19 Januari, toen Zuid-Holland aan een GOUDA, 28 Februari J939. Staking in de werkverschaffing. Het werk spoedig hervat. De arbeiders, die zyn tewerkgesteld bij de werkverschaffing voor den aanleg van een nieuwe aigiemeene begraafplaats aan den Goejanverwelledyk, zyn gisterochtend in staking gegaan. De oorzaak zyn de ge ringe verdiensten, die over het algemeen beneden de steunuitkeering blijven. Kr zyn by het werk 97 personen tewerkgesteld. De staking is overigens niet van lange., duur geweest, want des middags hebben de betrokkenen na een bespreking met den rijksinspecteur het werk hervat. Er is een onderzoek toegezegd naar de klachten over de geringe verdiensten. Hinderwet. Inrichtingen welke gevaar, echade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders brengen ia- gevolg» artikel 8 der Hinderwet ter alge meene kennis, dat zy vergun»Ag hebben verleend aan C. Nieveld en zyne rechtver- krygenden tot het oprichten van oen siga renfabriek met droogkast in het perceel '1 urfmarkt no. 99; en aan de NA Ned. Schoen- en Leder- fsbriekep „Bata" en hare rechtverkrijgen den ut het oprichten van een s-l.oenreya- raiit-inrichting en het hebben daavn van l 'leciromotoren met een gezameniyl ver-' mogen van 3'-a P.K. voor het dry ven vui eenige machine» in het perceel Nieu wehaven no. 106, behoudens het recht van be.'angi.ebbende(n) tot het instel'en van beroep binnen 14 dagen by H. M. de Ko ningin. ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Tienduizendste zwenilustige in Spaai dersbad. 250 bezoekers per dag. Het getal van tienduizend zwemmers in de overdekte zweminrichting „Spaarders- i Gouda" is reeds bereikt. Z .n Jagmor- ge;i kwam de 10.00Q.ste bezoeks.e-, mevr. l'rin». Zij kreeg van den voorzitter der stichting, den heer J. C. den Boer. eon aar- uige verrassing. in de 40 dagen, dat het bad nu geopend is, zyn er dus gemiddeld 250 zwemmers en zwemsters per dag geweest. Plated-Zilver van J. L. Bruns. Het feit dat iedere huisvrouw prijs stelt op zilveren voorwerpen, is voor de firma J L. Bruns alhier aanleiding geweest om gedurende de maand Maart een Plated- Zilver-reclame te organiseeren. Zij ste'de zich in het bezit van een byzonder fraaie collectie gebruiks- en luxe voorwerpen door de bekende Schoonhovensche Zilverfabriek van H. Hooykaas van plated-zilver vervaar digd, teneinde haar cliëntè^p Ue gelegenheid te bieden by haar aankoopen van goederen in haar magazijnen voor zoo goed als nie mendal in het bezit te komen van fraaie plated-zilveren artikelen. De sorteering daarvan is bijzonder uitgebreid. Zoo zyn er oud-Hollandsche lepeltjes en vorkjes en ver dere lepels en vorken en scheppen alle in rococostijl voor allerlei doeleinden, bonbon-, brood-, fruit-, gebak-, presenteer- en an dere schalen in diverse grootten, roomstel- len, voorts aschbakjes en andere artikelen van glas en plated-zilver gecombineerd. In een speciale étalage van het magazijn aan de Turfmarkt kan men al deze luxe voorwerpen bewonderen. Voor nadere bijzonderheden verwyzen wy terder naar de aankondiging van de firma Bruns in onze advertentierubriek. Benoeming tijdelijk onderwijzers derde bewaarschool. B. en W hebben tot tijdelijk onderwij zeres aan de derde openbare bewaar school. hoofd mej. Hogedoorn. voor welke betrekking eenige weken geleden sollicitanten zijn opgeroepen, benoemd mej. J Wiarda, alhier. Boompjes 20. 26 Febr.: Walther, i. van H. Geukes en A. C. van Vliet, F. W. Reitz- straat 12. OVERLEDEN: 23 Febr.: Wiggert de Bruijn, 73 j. 25 Febr.: Elizabeth van Leeuwen, gehuwd met A. L. Gestel, 62 j. AGENDA. Réunie-Biocoop: Daar waar mij'n Sari woon en Charlie Chan in Monte Carlo Woensdag 2 uur matinée: Reizigers in tractors. Thai ia-Theater: Mannequin. Schouwburg-Bioscoop: Roes. Eiken Zaterdagavond 8—11 uur Café Ter Gouw dancing. 28 Febr., 8 uur. Stadhuis. Vergadering van den gemeenteraad. 28 Febr. 8.15 uur Réunie. Literaire avond Volksuniversiteit, voordracht Jac. van Elaacker. 28 Febr. 8.30 uur Daniël. Inleiding ds. F L. van Muiswinkel voor Chr. Midden standsvereeniging. 1 Maart 8.15 uur Schouwburg-Bioscoop. Causerie C. Peeren over K.I..M. Vert o ning nieuwste KX.M.-films. RADIO-NIEUWS. tttt den omtrek Muur ingestort. Ken twee en een halven meter hooge muur, die aan de Peperstraat de tuinen afsluit van eenige woningen aan de West haven, is over een lengte van zeven metc; omgevallen en in het water terecht geko men. Bouw- en woningtoezicht heeft nog een gedeelte, dat gevaar opleverde, doen omhalen. De muur was geheel verweerd en door het verkeer losgetrild. Met hand bekneld. Door de geringe breedte van de brug over Gouwe tegenover de Groenendaal ,'s i 1U UllUdl X, lUW1I XJUXU xxuxxuxxu XXCAxx cvxx verduisteringsproef was onderworpen. ^,steren <*n vrachtauto teg*n een tweewie- verbalen od en de rechterlijke instanties wagentje van den reinigingsdienst g' verbalen op en de rechterlijke instanties krijgen nu de straffen er voor te be palen. Het aantal excuses is groot en verschillend. Een landbouwer uit Woubrugge, Tb W., moest Maandag terechtstaan voor Vlartii éi -"~x.x, wcxive vuui uu merweue w., inot'si maauuug teiecuuiuuui vooi R Crt 'S vas^ge^oopen- a^dus de N den Haagschen politierechter. Hij gaf dc Crt. De onfortuinlijke autobestuurder is wnnbf€n passeerehdon auto naar zijn «enw egaan *nmlddels stond zijn wa- stuiu-T eerd op de traibbaan De be- 's mo Van de Goolsche tram. welke tp. rgfns 5 uur van de remise in Wa- ken Smeer naar Laren vertrok- Amst0n!iVan daarult den eersten rit naar tour** Iftm te rUden, is met zijn motor auto volle vaa*t op den stilstaanden van H8ereden de verklaringen tal hS bestuurder. zou hij zijn llch- auto m°eten dimmen voor een rlchtbJru van de tegenovergestelde voprhu am 06 bestuurder heeft het waidri k'aarplijkelijk niet zien staan beid ta!?r met onverminderde snel- Deze w a den 8tNstaanden auto botste toeter 1 0Ver een af8tand van circa 30 «M feET8,!6611'' waardoor tegelijker- Hugs de trambaan staande paal- volgende uiteenzetting: Alles in huis was netjes verduisterd, maar op zeker oogen blik bemerkte hij. dat de koe moest kal ven. De landbouwer dacht om de héelc verduisteringspïoef niet meer. draaide het licht in do stallen" aan, waarop prompt de politie verscheen. Had je in de stallen niet kunnen verduisteren? informeerde de politie rechter. Maar verdachte zei. dat hij daar geen tijd voor had. Is het kalf ook geboren dien avond? informeerde de officier belangstellend. Dat was inderdaad het geval De officier wilde wel rekening houden met de omstandigheden en volstaan met een geldboete van 10 subs 10 dagen hechtenis. De politierechter vertrouwde het geval toch blijkbaar nog niet heelc- maal en wilde eerst den veldwachter nog hooren. alvorens vonnis te wijzen. I i eden. De bestuurder, een gemeentewei k- j mar., raakte met zyn hand tusschen het wagentje en de brugleuning bekneld. Met I een ontvelde hand kwam hij er goed af. j Diefstal van een paar dubbeltjes. 1 Ten nadeele van een bankwerker zyn van een rijwiel, dat eenigen tyd onbeheerd in de Muilenpoort stond, da gloeilampjes vai' voor. en achterlicht ontvreemd. Feestavond van de padvinders. Groep 1 van de afdeeling Gouda van de Nederlandsche Padvindersvereeniging or ganiseert a.s. Zaterdag om 8 uur in „Kunst min" een feestavond. Er is een uitgebreid en gevarieerd programma van tooneel en muziek, door de padvinders zelf te verzor gen. Na afloop wordt een bal gehouden. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 22 Febr.: Willy Johannes, z. van E. J. de Jong en W. J. Ma trigt, Tol- lenssTaat 95. Willem, z. van P. Kortland e.a L. J. Duwar, aan boord Gouwe. 25 Febr.: Thomas Anthonius Gerardus, z. van A. Brenkman en W. M. BinnendijTc, O. de SCHOONHOVEN. De spoorlijn GoudaSchoonhoven. Zooals reeds bekend, zal dezen zomer de spoorlijn GoudaSchoonhoven worden op geheven Het personenvervoer zal dan door de A.T.O. (Aigiemeene Transport Onderne ming) worden verzorgd. Binnenkort zal reeds het stukgoederenvervoer aan de A T. O. overgaan. De tegenwoordige besteller, de heer A. de Jong is na overeenkomst door de A.T.O. met dat vervoer tusschen Gouda en Schoonhoven belast. De grenswijziging. Eenige leden in de Tweede Kamer waren by de behandeling omtrent de grenswijzi ging Schoonhoven en Bergambacht van ooi deel, dat het voorstel van den minister niet ver genoeg gaat. Zij achten het beter ue gemeente Ammersto] op te heffen en een groot gedeelte van Bergambacht by Schoonhoven te voegen. De voorgestelde uitbreiding van Schoonhoven met 71 H-A. is huns inziens vooral in de toekomst te gering. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. A.s. Zondag een inhaalprogramma. De programma's voor 5 en 12 Maart aijn opgeschoven naar resp. 12 en 26 Maart. Op i2 Maart is ingelascht O.N.A. 2 Schoonhoven 2, 11 uur. Voor a.s Zondag is een inhaalprogram ma vastgesteld, dat voor de Goudsche elitallen vermeldt de wedstrijden Steeds VolhardenOlympia, Olympia 2ONA 2 en Gouda 3»—VOC 2. Uitslagen >an Zondag. Kon. Ncd. Voetbalbond. AFDEELING IV. Ie klasse: JulianaM.V.Y. 12. Goudsche Voetbalbond. Alle vastgestelde wedstrijden zijn wegens terreinafkeuring niet doorgegaan. WATERPOLO. Wedstrijd in Spaardersbad. Het programma voor de wintercompeti tie van den Zwemkring Gouda vermeld deze week de wedstrijd G.Z.C.A.Z.C., »ii« is vastgesteld op hedenavond 9.15 uur. MARKTBERICHTEN. Woensdag 1 Maart. Hilversum I, 187.» en 3012» M. VARA- Uitzending, 10—10.20 v.m. VPRO. 6.30—7 RVU, 7.30—8 VPRO: 8.— Gramofoon (om 8.16 Berichten); 9.30 Causerie „Onze keuken"; 10Mor genwijding; 10.20 Uitzending voor werk- loozen; 12.— Gramofooy; 12.15 Berichten; 12.17 Esmeralda en solist; 12.45 Gramo foon; 1.— Orgelspel; 1.30—1.45 Gramo foon; 2.Voor de vrouw; 3.15 Voor de kinderen; 5.30 VARA-orkest; 6.28 Berich ten; 6.30 Caoserie „Traditie en Idealen"; VAR A-Kalender; 7.06 Gelukwenschen; 7.10 Causerie vanwege net NVV; 7.30 Bij belvertellingen; 8.— Herhaling SOS-berich- ten, Berichten ANP, VARA-Varia; 8.20 Radiotooneel; 9.2() Esmeralda en soliste; 10.Berichten ANP< 10.10 Causerie over „Schuldig of Onschuldig?" 10.15 Gramo foon; 10.30 VARA-orkest m.m.v. solisten; 11.15 De Ramblers; 11.4512 Gramofoon. Hilversum II. 4152» M. NCRV-l'it/.en- ding. 6.307 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.Schriftlezing, meditatie; 8.15 Bei'ch- ten, gramofoon (9.309.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst; 11.Gramofoon; 11.20 Fluit en piano; 12.Berichten; 12.15 Gra mofoon; 12.30 Orgelconcert;' 1.30 Gramo foon; 2.Zang en pianobegeleiding en gra mofoon; 2.55 Chfistelijke lectuur; 3.30 Pla- novnordracht en gramofoon; 4.15 Het BI >e- mendaaische meisjeskoor met pianobege leiding en gramofoon; 4.45 Gelukwenschen; 5.Voor jongens en meisjes; 5.45 Orgel spel, hierna Berichten; 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsregle- ment; 7.Berichten; 7.15 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten; 7.30 Koninklyxe Oratoriumvereeniging „Kerkgezang", Cl.r. Oratoriumvereeniging, solisten en het l'tr. Stedelijk orkest; 9.15 Declamatie; 9.45 Gra mofoon; 10.Berichten ANP, actueel half - uur; 10.30 Gramofoon; 10.45 Gymnastiek les; 11.Gramofoon; c.a. 11.5012 Schriftlezing. LAATSTE BERICHTEN. V Kaasmarkt Bodegraven. 28 Febr. Aangevoerd 66 partyen, te zamen 2970 stuks. Prys ie srt. m. r.m. 25 26, 2e srt. m. r.m. 23.5024.50 Handel matig. Veemarkt Rotterdam. 28 Febr. Aanvoer in totaal 4798 stuks, zijnde 862 vette runderen, 965 magere run neren, 30 vette kalveren, 121 graskalveren, 2123 nuchtere kalveren, 6 varkens, 4 veu lens, 269 paarden, 356 schapen en 2 lam meren, 60 bokken of geiten. De pryzen waren als volgt; Vette koei« 11 le kw. 72. 2e 60, 3e 36—46 ct. per k.g.; Vette ossei. le kw. 66, 2e 58, 3e 3646 ct per k.g.; Stieren, le kw. 60, 2e 54, 3e 48 ct per k.g. 270, 200, 140 p. stuk; Vette kal veren le kw. 100, 2e 90, 3e 60—70 ct. pc: k.g.; Graskalveren 2e kw. 50, 3e 40 ct. per k.g., 50, 35, 25 per stuk; Slacht nuchtere kalveren le kw. 30, 2e 25, 3e 20 ct. per k.g„ 7,/i, 6, 4 per stuk; Fok nuchtere kalveren lt kw. 22. 18, 15 per stuk; Slachtpaardei le kw. 53. 2e 43. 3e 33 ct. per k.g., 2T.C, 190, 110 per stuk; Werkpaarden 340, 270, 130 per stuk; Hitten 250, 190, 120 per stuk; Schapen le kw. 47, 2e 41, 3e 30 ct. per k.g., 23, 18, 16 per stuk; Lammeren le kw. 52, 2e 45, 3e 40 ct. per k.g., f 19. 15, 11 per stuk; Kalfkoeien f 280, 215, 150 per stuk; Melkkoeien 275, 205, 150 pc' stuk; Varekoeien 195, 160, 140 per stuk; Vaarzen f 175, 155, 115 per stuk; Pinken f 145, 115, 95 per stuk; Bokken of gpite.i 10, 8, 5 per stuk. Vette koeien en ossen, aanvoer groot handel zeer kalm, pryzen als gisteren, pr:- ma koe 74 ct., pr. os 68 ct. Stieren, aanzie" rslyk aan vorige week. handel flauw, mij zen als vorige week. Vette kalveren, aan voer gewoon handel tamelijk, prijzen al« gisteren, prima's 1.10. Graskalveren, aan voer gelijk aan vorige week, handel traag, prijsen onveranderd. Nuchtere slacht, o»* fokkalveren, aanvoer flink, handel tame lijk, prijzen iets stijver. Paarden, aanvoer Izeer ruim, handel matig, prijzen bcpU werkpaarden en hitten iets duurder, vei Ier t onveranderd. Schapen en lammeren, aun- voer ruimer, handel lui, prijzen als giste ren. Kalf- en melkkoeien, aanvoer groot< 1 handel stroef, prijzen terugloopend. Azana heeft zijn ontslag genomen als President der Spaansehe republiek. BURGOS. 28 Febr Officieel wordt thans medegedeeld dat Azana., de presi dent van de Spaansehe republiek, aan Barris, den voorzitter van de Cortes. heeft medegedeeld dat hij ontslag uit zijn functie heeft genomen. Wordt Spaak wederom kabinetsformateur? BRUSSEL. 28 Febr. Vanochtend heeft Koning Leopold verschillende besprekin gen gehouden met de leiders van ver schillende partijen teneinde tot een op lossing te komen van de kabinetscrisis, die opnieuw de aandacht vraagt. Kamiel Huysmans zeide, van meening te zijn dat alleen Spaak in staat zal zijn een oplossing te brengen. Heijmans en Rous in Alorstar. De sportvliegers Heymans en Rous zijn gistermorgen om halfzeven uit Calcutta vertrokken. Nu een tusschenlanding te Rangoon vlogen zij tot Mergui aan de kust van Birma, 3CO km ten zuid-westen van Bangkok. Mooi weer begunstigde den tocht. Hedenmiddag zijn ?ij te Alorstar ge land. WISSELKOERSEN. 27 Febr. 28 Febr. Officieel. Londen 8.84 8.81% Berlijn 75.55 75.37% Parijs 4.99tt 4.98% Brussel 31.69 31.62 Zwitserland 42.87 42.75 Kopenhagen 39.47 39.35 Stockholm 45.52 la 45.42 Va Oslo 44.42'-2 44.30 New-York 1.88% 1.88 Beursoverzicht. Hedenmorgen kon op de beurs van een gedrukte stemming van den Nederland- schen gulden niet meer gesproken wor den. Weliswaar had de toestand zich nog niet volkomen geconsolideerd, maar van een dringende waag naar vreemde valuta's was niets te bemerken. Het Ne derlandsche egalisatiefonds bleef geheel buiten de markt. Het Britsche pond werd ingezet op circa 8.81J 8.82 en zakte nadien vrij scherp in. waarna later in den ochtend weer een kleine stijging viel te consta- tecrcn en op ongeveer het peil van de openingspnjzen werd gehandeld. Het pond sterling werd met een disagio ver handeld. dat voor 1 maand cents en voor 3 maanden circa U cent bedroeg. De Amerikaarische dollars werden aan vankelijk genoemd in de omgeving van 1 -87j 1.88 en na kleine schommelingen werd later in den morgen eveneens op dit niveau gehandeld De Fransche francs bewogen zich tusschen 4.971 en 4.981. met een disagio voor termijnfrancs van omstreeks 1 cents voor 1 maand en li cents voor 3 maanden. Belga's waren 31.56 31.62. De nieuwe kabinetscrisis in Belgié kwam tot uitdrukking in het toenemen van het disagio voor termijnbelga's. dat voor 1 maand omstreeks 25 cents en voor 3 maanden 55 cents bodroeg. Zwitser- sche francs waren 42.72 éi 75.45. De Scan dinavische deviezen werden algemeen beneden de prijzen van gisteren geadvi seerd.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2