Initiatief-voorstel van de N.S.B. verworpen. 'fiynmM IJ NHARDTJES" f*) f' Zijn laatste avontuur. stadsnieuws. Beurs van Amsterdam. l)e begrooting van F .TT. wordt verhoogd. De heer de Marchant et d'Ansembourg mag niet interpelleeren. interpellatie-Wijnkoop. De Tweede Kamer heeft gistermiddag toen de vergadering na do incidenten heropend was. gestemd over het voorstel van den voorzitter betreffende de inter pellatie-aanvrage van den heer Rost van Tonningen. De heeren de Marchant et d'Ansem- I bourg. Dieters en Woudenberg (n.s.b.) stemmen tegen. Het voorstel werd aan genomen, zoodat de interpellatie niet toegestaan is. Voortgezet werd de behandeling van het initiatief-voorstel de Marchant et d'Ansembourg. De heer Woudenberg (n.s.b.) verdedigt in het bijzonder de 'afschaffing van de rijwjelbelasting. Üe heer De Geer (c.h.) kan zich niet voorstellen, dat dit voorstel komt van voorstanders van slagschepen. Spr. be strijdt het voorstel. Do heer de Marchant et d'Ansembourg bestrijdt de meeningen van de verschil lende sprekers. De heer Bierema (lib.) motiveert de stem van zijn fractie tegen het voorstel. Hij wijst er op. dat men het initiatief van de regeering moet afwachten. Het voorstel komt in stemming. Het wordt verworpen met 81 tegen 3 stem men. Voor stemden de drie aanwezige N.S.B.'ers. Posterijen. Aan de orde is het wetsontwerp ver hooging van de begrooting van het staatsbedrijf der Posterijen. Telegrafie en Telefonie voor 1037 (verschillende on derwerpen). De heer Vos (s.d.) komt er tegen op. dat de minister poogt, nu een voorstel tot het vormen eener algemeene reserve werd afgewezen, op de bij dit wetsvoor stel aangegeven wijze een stille reserve te vormen. Spr. zou het op prijs stellen, te weten, tot hoe ver men bij P T T. 'gevorderd is. met de extra-afschrijvingen. De heer IJssclmuiden (r.k.) ziet geen reden om liquidatie van beleggingen bij den postchèque- en girodienst aan te nemen. Spr. betoogde, dat de afschrij- vingspolitiek van den minister eigenlijk reserveeringspolitiek is. Bij de toekom stige besteding van deze gelden moet de Kamer een. woord medespreken. De minister van Binnenlandsche Za ken. de heer Van Boeijen zegt, dat er geen bezwaar gemaakt wordt tegen re servevorming om koersverliezen op te vangen bij pensioenfondsen en rijkspost spaarbank, waarom dan wel bij den post- chèflue- en girodienst? Spr. is van meening, dat reserve-vor ming zeker noodig is. Het wetsontwerp wordt z.h. st. aange nomen. Het wetsontwerp wijziging van de grens tuSschen de gemeenten Schoon hoven en Bergambacht wordt z.h.s. aan genomen. i Tandheelkunde. Aan de orde is het wetsontwerp nadere voorzieningen inzake de tandheelkunde. Mevr. Bakker-Nort (s.d.) acht het sympathiek, dat thans gepoogd wordt, aan de bestaande ontevredenheid een einde te maken Minister Slotemaker de Bruine stelde den eisch, dat de tandheelkundigen, die aan het examen wilden deelnemen, in 1913 den leeftijd van 17 jaar bereikt moe ten hebben. Hieruit moet men afleiden, dat de minister zich niet gehouden heeft aan den eisch van de volledige tand prothese. Er zijn 25 tandheelkundigen, die in 1913 in de tandheelkunde werkzaam waren en die niettemin niet toegelaten werden of niet geslaagd zijn. Spr. geeft den mi nister ip overweging deze menschen als nog een kans te geven. De heer Posthuma (c.d.u.) gaat gaarne met het ontwerp mede, daar hierdoor velen weer een kans geboden wordt. Dr. Vos (lib.) vreest, dat er aan deze zaak nooit een definitief einde zal ko men. Spr. is van meening, dat de minis ter met alle middelen de personen, die zich den laatsten tijd als tandheelkun dige hebben opgeworpen, had moeten bestrijden. Zoolang niet krachtdadig wordt opgetreden tegen deze onbevoeg den, zal er aan de zaak nooit een einae komen. Ook deze spr. acht de grens van 17 jaar onbillijk Aan de groep, die hier onder valt, behoort recht te geschieden. Doch de groep, die nagelaten heeft een visum te verkrijgen, is geen onrecht aangedaan. Spr. zal met dit wetsontwerp meegaan op gronden van billijkheid, doch is van meening, dat een definitieve opiossing niet mag uitblijven. De munster van Sociale Zaken, mr. Romme, ontkent, dat ai degenen, cUe zich sinds 1925 voor de tandheelkundigen hebben beijverd, particuliere belangen hebben bevorderd, en niet de belangen van de volksgezondheid. Van de aanvaarding van dit ontwerp verwacht spr. een einde van de mocllijk- heuen. Het onwerp beoogt het dienen van de volksgezondheid en het dienen van het recht. Het ontwerp wordt z.h.st. aangenomen, met aantekening, dat mevr. De Vries- Bruins wordt geacht te hebben tegen gestemd. Hooge Raad- Vei volgens is aan de orde hel opma ken van een voordracht ter vervulling van tie vacature in den HoogenRaad, ontstaan door het eervol ontslag aan dr. G. Kirberger, ai£ raadsheer. Bij de stemming voor de eerste plaats op üe voordracht weiden 78 stemmen uitgebracht, waarvan 84 op dr. G. van der Flier, raadsiieer in het gerechtshof te Arnhem. Voor de tweede plaats werden uitge bracht 74 stemmen, waarvan w> op prof. dr. P. A. J. Losecaat Vermeer, hoogleer aar aan de gemeentelijke universiteit en te Amster rechtsof EtTAmsterdam. Voor de derde plaats warden uitge bracht 72 stemmen, waarvan 56 op jhr. dr. A. K. C. de Brauw, advocaat en pro cureur te 's-Gravenhage. Aan de orde zijn vervolgens een aan tal kleine ontwerpen, wetswijzigingen en verslagen van commissies. Interpellatie-Wijnkoop. Vei volgens is aan de orde de interpol- latie-Wijnkoop over de al ol niet mede werking door Nederland aan de voorzie ning öi den nood van de Spaansche kin deren en andere Spaansche vluchtelin gen, dus ook speciaal over het toelaten van die kinderen in Nederland. De heer Wijnkoop (comm.) schetste den verschrikkelijken toestand der Spaansche vluchtelingen. Deze toestand vraagt onmiddellijk nulp. Erkend moet worden, dat het particulier initiatief alles doet. wat het kan, doch de regeeringen moeten een deel er van overnemen Rus land heeft dit het eerste aangevat. 15 millioen francs heeft de Russische regee ring beschikbaar gesteld voor de vluch telingen. Waarom is in Nederland nog niet ge schied, hetgeen in ondere landen ls ge schied? Andere landen nemen honder den kinderen op. Er moet nu een beslissing komen. Spr. is in staat geweest, van de Spaansche regeering en van de ouders, (voorzoover die er bij waren) vergunning te krijgen tot het toelaten van kinderen, doch de regeering houdt de grens dicht. De minister van algemeen zaken, dr. Colijn, zegt zich niet uit te laten over de maatregelen, door de Fransche regeering getroffen ten aanzien van de vluchtelin gen. Op 16 Februari waren Frankrijk bin nengekomen 160.000 burgers en .180.000 militairen. Van de 160.000 burgers heeft geregeld evacuatie plaats naar het na tionalistisch gebied met 4 60CO per dag. Inderdaad hebben de vluchtelingen aanleiding gegeven tot toestanden, die niet zonder ontroering kunnen worden beschouwd. Maar ligt hier een plicht voor de regeering? Het geval is niet hetzelfde als met de vluchtelingen uit een aangrenzend land. Iets dergelijks kan zich in den Balkan voordoen. Zouden wij dan ook verplicht zijn om bij te springen. De laatste Jaren heeft Nederland meer dan 25.000 vluchte lingen toegelaten. Er kan niet ongelimi- Niet juist is4 dat Nederland niets zou hebben gedaan. De minister merkt op, dat hem geen, voldoende gegevens bekend zijn om te beoordeelen, of een groot aantal Neder landers bereid is Spaansche vluchtelin gen op te nemen. Het is bekend geworden, dat cenige regeeringen geld hebben gezonden aan het Spaansche vluchtelingencomité te Genève. Ook Nederland heeft een deel bijgedragen De interpellatie wordt gesloten. De vergadering wordt verdaagd om 7.40 uur tot nadere bijeenroeping. organisatorische fusie ui den kaashandel. ..Feu „cuuperauei oordeel. liet orgaan van uen Alg. incü. Zuivel- boriü (cuop.j scnrijit over cio orgamsu- loirscne aaneensluiting in oen Kaasnan- uei net volgende: „Het is van oeiang, dat de coöpera tieve zuiveiDereiumg nota neemt van üeze aaneensluiting uer Kaasnanueiarea. Gok tot nu toe zal er Wei samenwerking lUSücnen ae nu icüeraCiei verbonden uigarusaues zijn geweest, noch het ves tigen vtin een bureau in Den Haag en oenoemen van een directeur daar van, is een vingerwijzing, dat er in nel vervoig meer op uu geoieu zal gebeuren. »vij Kunnen uiis uit streven naar nau- vv..c caii»u«werKuig voiKonien ocgiijpon cii ue coöperatieve zuivoiiabrieKcn, tae meeiiuen net tot nog toe wel buiten een sainenweriung met haai" zustervereeni- gingen te Kunnen stellen, mogen een voorbeeld aan de Kaashandelaren nemen te meer waar deze laatsten uit den aard van hun üeuriji niet zoo erg organisa- lunscn zijn aangelegd. Zij begrijpen cen ter bnjKöaar de teekenen ues tijds on aandelen daarnaar'.' De minister van Economische Zaken naai Duitschland. Bezoek aan dr. Funk en aan de Leipziger Messe. De Regeeringspersdienst moidt: Het bestuur van de Leipziger Messe neeft den minister van Economische Zaken uitgenoodigd de Messe tc bezoe ken. De minister heeft deze uitnoodiging aanvaard en zal van deze gelegenheid gebruik maken zijn Duitschen ambtge noot, dr. Funk, te Berlijn een bezoek brengen. De burgemeester van Ootmarsum. llij solliciteert naar zijn eigen vacature. Door den burgemeester van Ootmar sum, jhr. E. L. M. Th. J. van Bonning- hausen, wien met 1 Maart ontslag als burgemeester is verleend, ls In een adres aan de Koningin verzocht hem een audi ëntie te willen verleenen. Hij verklaart een slachtoifer te zijn van lalhurtige intrigue, gepaard aan politieke wraakneming. Verder zegt jhr. Von Bonninghausen, dat hij niet in staat werd gesteld, zich behoorlijk te verdedi gen, zoo meldt de Maasbode. Gelijktijdig heeft hij een adres gezon den, waarin hij solliciteert naar de thans vacante betrekking van burgemeester van Ootmarsum. Nederland-Amerika door de lucht. Besprekingen te Washington. Oud-gezant Van Rappard, die optreedt als vertegenwoordiger van de K.L.M. heeft aan United Prpss medegedeeld, dat hy tc Washington besprekingen zal voeren over de mogelijkheid van een transatlantische, luchtlijn naar Nederland en over het oude probleem, een luchtverbinding tusschen Ne- derlandsch-Indië en de Philippijnen tot stand te brengen. Hy sprak de verwachting uit, dat hy eenige weken in Amerika zal blijven om situatie te verkennen. Verblijf ontzegd. Holzmann moet land verlaten. Naar wij vernemen heeft de Regeering tegen medio Maart a s. aan M. Holzmann „industrieel", alhier het verblijf In Ne derland ontzegd, zoodat hij het land zal moeten verlaten. Men zal zich herinne ren dat H. verleden jaar op last van de Haagsche Justitie in zijn woning in het Alb. Hahnplantsoen, aldaar, gearresteerd werd daar vermoedens van meineed in een civiele proceduren en ook andere verdenkingen tegen hem gerezen waren. Hij moest toen echter weer in vrijheid worden gesteld, doch werd sindsdien aIa I ongewenschte vreemdeling beschouwd, terwijl thans zijn verblijf vergunning niet meer verlengd zal worden. F. H. de Hoog overleden, i Voorzitter van het Indo-Europeesch Verbond. j Aneta seint uit Batavia, dat de voor zitter van het Indo-Europeesch Verbond, de heer F H. de Hoog, in het ziekenhuis j te Bandoeng, waar hij, nadat hij door een beroerte was getroffen, werd opge- nomen, is overleden. Onbewaakte overwegen. Auto door een trein gegrepen, üe bestuurder ongedeerd. I Op den onbewaakten overweg te Zalk bij Zwolle ls gisteravond de auto van den heer v. d. Bent, uit Zwolle, door een trein gegrepen. De heer v. d. B. kwam uit Zwolle rijden en keek, toen hij den over weg naderde, naai- links Hij meende van dien kant een trein te zien naderen doch reed niettegenstaande dat langzaam den overweg op, niet bemerkend dat van de andere richting de sneltrein naar Gro- ?rst op het allerlaatste 54 ruime plaatsen zullen bevattenT^T verdeeld in zes coupé's voor acht- en Sn coupé voor zes personen. De banken en rugleuningeoi zullen met leder bekiSÜ zijn, terwijl in de-hoeken armleuningen - worden aangebracht. Ook de derde k£ toiletten zullen belangrijke verbeterSS ondergaan. Tot 15 Mei a.s. doen eenige dezer rii tuigen dienst in de bootsneltreinen tut schen Amsterdam en Enkhulzen. Daarna zuüen zij worden gebruikt vo.» den snel treindienst Vlisaingen-Leeuwar den v.v. over Arnhem. Naast de verbetering der derde klasse accomodatie ls de behoefte aan meer vier-assige rijtuigen derde klasse aanlei ding tot deze verbouwingen. Na afleve^ ring der tien rijtuigen zullen er nog veer tig worden veranderd in denzelfden geest als hierboven omschreven. Brug te Dordrecht eind Juni ooen Geen nieuwe stagnatie. In verband met vragen van het Tweede Kamerlid Van der Sleen over een vet onderstelde nieuwe stagnatie bij den i bouw van de brug over de Oude Maas te Dordrecht heeft het „Nieuwsblad" zich moment bemerkte hij den trein. Hij had toen nog zooveel tegenwoordigheid van geest uit den auto te springen en zich in veiligheid te stellen. Even later verpletterde de trein den auto, die over een afstand van 300 meter meegesleurd werd. De heer v. d. B. bleef ongedeerd, maar was zóó overstuur, dat hij naar een der Zwolsche ziekenhuizen gebracht moest worden om op verhaal te komen. GEMENGDE UKKH.HTKN. Vluchteling aangehouden. Gistermorgen is in, Amersfoort een Duitscher gearresteerd, die illegaal in ons land .vertoefde. Hij had bij een rij wielhandelaar daar ter stede een fiets te koop aangeboden Deze vertrouwde net zaakje niet heelemaal en waar schuwde de politie. Een inspecteur geleidde de man naar het bureau, doch daar aangekomen waagde de aangehoudene een ontvluch tingspoging. Hij had echter nog geen 50 meter geloopen, toen hij weer een hand op zijn schouder voelde. De arrestant werd aan een. verhoor onderworpen, en. bekende eergisteren clandestien de grens te hebben overschreden. Te Hengelo had hij zich de flets toegeëigend, waarvan de verkoopspoging in onze stad hem nood lottig zou worden. De arrestant zal ter beschikking van den commissaris van politie te Hengelo worden gesteld. Kous en Heymans op Tjililitan. Long voor zy verwacht werden. De sportvliegers Heymans en Rous zyn gistermiddag, geruimen tijd voor het ver- wachte tydstip, op het vliegveld Tjililitan j gearriveerd. Het gevolg was, dat slechts een gering aantal personen daar aanwezig was om hen te verwelkomen. De voorzitter van de Kon. Ned.-lndische ersenigi'tg voor de luchtvaart, mr. Sami- ku.vl, sprak de vliegers toe. Beiden zyn bloemen aai.geboden; zij waren zeer opge wekt en enthousiast over het goede ver loop van den tocht, ondanks het feit, dal men zooveel slecht weer had getroffen al- men nog nimmer had meegemaakt. De heeren Rous en Heymans vlogen he den door naar Bandoeng. Verbetering bij de Ned. Spoorwegen. Meer comfort in derde klasse rijtuigen. Het ligt in de bedoeling van de directie der Nederlandsche Spoorwegen de acco- modatie der derde klasse rijtuigen aan- j merkelijk te verbeteren. De houten ban- i ken zullen worden, vervangen door ban- ken met leeren bekleedingen. In de cen trale werkplaatsen der Nederlandsche 1 Spoorwegen te Utrecht wordt hieraan op het oogenhlik intensief gewerkt. I Zoo zullen vóór 15 Mei a.s. reeds tien rijtuigen gereed zijn, die van eerste en tweede klasse tot derde klasse zijn ver bouwd Het zijn vierasslge rijtuigen, die tot de bevoegde instanties gewend Hier bij is gebleken, dat Dan een nieuwe be langrijke stagnatie geen sprake is en dat de brug eind Juni voor het verkeer zal worden opengesteld Urieksch stoomschip in de Spaansche wateren vergaan. Nederlandsche waarnemer ongedeerd. Naar ontvangen berichten van de „Board for non-intervention" te Londen, zou het Grieksche s.s. „Loulis" in de Spaansche wa teren vergaan zijn. De zich aan boord be vindende Nederlandsche „Observing offi cier", Van Echten, bleef ongedeerd. KADKM'KOGKAAiMA 8. V rijdag 3 Maart. Hilversum I, 1875 M. en 301-5 M. 8.— VARA, 10^~ VPRO, 10.20 VARA, 12.- AVRO, 4.— VARA, 7.30 VPRO. 9.— VARA 10.40 VPRO, 11—12 VARA: 8.Gramofoon (om 8.16 Berichten); 10.Morgenwijding; 10.20 Gramofoon; 10.45 Declamatie; 11.Zang, piano en gramofoon; 11.30 Esmeralda; 12.— AVR0- Aeolian-orkegt (opn.) (om 12.15 Berichten; 12.40 Gramofoon; 1.20 De Twilight Serena- ders; 2.05 Declamatie; 2.30 Viool en piano; 3.— AVRO-Amusementsorkest; 4.— Gra mofoon; 5.05 Kinderuurtje; 5.30 VARA- orkest en gramofoon; 6.28 Berichten; 6.30 Overzicht van beeldende kunsten; 6.50 Or gelspel; 7.VAR A-Kalender; 7.05 Cause-* rie „De gemeentebesturen en hun taak"; 7.23 Berichten ANP; 7.30 Berichten; 7.35 Causerie „levenswaarden in het heden"; 8.Cello en piano; 8.30 Causerie „De dienst aan het volk in de folklore"; 9.— 50-jarig bestaan van de Algemeene Neder landsche Metaalbewerkersbond; 9.30 Gra mofoon; 9.40 Causerie „Kent gy Uw land?' 10.Fragmenten uit de operette „Dor verlorene Waller"; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Avondwijding; 11.Viool en piano; 11.30 Jazzmuziek; 11.5012 Gramofoon. Hilversum II. 415.5 M. Algemeen Pro gramma. verzorgd door den KRO; 8—9.15 Gramofoon (c.a. 8.15 Berichten): 10.— Gramofoon; 11.30 Bijbelsche cause rie: 12.— Berichten; 12.15 Gramofoon; 12.45 Paul Wijnappel's strijkensemble (1.1* —1.30 Gramofoon); 2.— Orgelconcerten gramofoon; 3.Gramofoon; 5.15 KR0- orkest; 6.Land- en tuinbouwcauserie; 6.20 KRO-Melodisten en solist (c.a. 6.30 Be richten); 7.— Berichten; 7.15 Luchtvaart- causerie; 7-35 Gramofoon; 7-45 Causerie Internationale samenwerking van Jaar beurzen in de mraand Maart"; 8.Bericlr ten ANP: 8.15 De KRO-New-Style ArtisU en het pianoduo Bormioli en Semprird; 9.— Radiotooneel; 9.45 Vervolg concert; 10.15 Gramofoon; 10.30 Berichten ANP; 10.4» Bela Kiss en z(jn Hongaarsch orkest; 11.05 1? Gramofoon. Lang leven is veel overleven. FFUTT.LETON Humoristische; Roman van JOH BRAND. (Nadruk verboden). 35 Henry remde onmiddellijk. Wat is er aan de hand? Kijk daar eens, zei ze. naar cf*i zij straat wljgend, waarin voor een alleen staand huis een auto was geparkeerd. Het type en het bijzondere model van de luxe carosserie hadden haar de onbe heerd staande auto onmiddellijk doen herkennen als haar eigen wagen en het nummor I.A. 6792 vermocht deze herken ning slechts te bevestigen. ,Wat zou Josef daar te zoeken heb ben? Laten.wij er eens even heenrijden; misschien verkeert hij in moeilijkheden. Dit laatste was slechts een in den noodgeboren argument, dat niet mét haar gevoelens van dit oogenbllk over eenstemde. In werkelijkheid was het slechts vrouwelijke nieuwsgierigheid, welke er haar toe dreef, te gaan zien, wat Josef en toe bewogen kon hebben haar wagen in deze verlaten straat te parkeeren. Maar dat kon ze bezwaarlijk tegen Caroline, Alice en Henry zeggen. To^n zij den wagen genaderd waren. zij tot haar verwondering, dat het alleen staande huis van één verdie ping niets meer of minder was dan een politiepost. Zij stapten uit. Slechts mrs. Tweedy bleef in den wagen achter. Toen Rolf Mabel ontdekte, die hij over al eerder dan hier verwacht had, was hij met één sprong van zijn stoel overeind. De weg naar het aangrenzende vertrek werd door het binnentredende drietal versperd. Hij drukte zich daarom tegen den muur. zoodat zijn gezicht niet te De brigadier 1 •kte met voldoening de onrust, die zich van zijn arrestant meester maakte. Nu is de val dichtge- klapt, dacht hij en op geruststellende J toon voegde hij den binnentredenden toe: Alles is in orde, dames, meneer. Wij hebben hem alt Wie hebt u? vroeg Mabel, verbaasd. De man! Welke man? Die daar? antwoordde de brigadier, op Rolf wijzend, die nog steeds met den rug naar hen toestond en zich niet ver roerde. Wat is dat voob een man? De dief. Oh, hebt u een dief? informeerde Mabel, belangstellend. Dat ls prettig voor u. maar zeer onaangenaam voor hem. Waarom vertelt u ons dat? mengde Henry zich in. het gesprek. Komt het zoo zelden voor. dat u dieven vangt? De brigadier staarde hem verbluft aan. Maar hebt u dan geen r^anglfte ge daan? Wat voor aangifte? Van diefstal. Neen, wat ls er dan gestolen? De brigadier werd zenuwachtig. Verdraaid nog toe, uw auto natuur lijk! Oh. nu begrijp ik het, meende Ma- bel. Mijn auto staat buiten voor de deur, omdat men ze gestolen heeft. Zoo ongeveer bromde de brigadier, alleen staat die wagen niet voor de deur. omdat hij gestolen is. maar omdat wij hem weer teruggevonden hebben. Neemt u mij niet kwalijk, maar ik versta uw taal niet goed 't Is al in orde! Maar Ik vind liet toch zeer merkwaardig, dat u geen aan>- gifte hebt gedaan. Ik wist niet eens. dat de wagen ge stolen was Toevallig zag lk hem hier voor de deur sj^aan, daarom zijn we naar binnen gegaan. Ik vind het bijzonder vriendelijk van u. dat u hem hierheen hebt gebracht, zei Henry. Wat kost dat? Dat kost niets Dat ls onze plicht. Overigens heb lk den wagen niet hier heen. gebracht, maar wij hebben den dief gedwongen dat persoonlijk te doen. Hij wendde zich nu tot Rolf. Hé daar. komt u eens even hier! Verstaat u me niet? Rolf begreep, dat er niets anders opzat dan aan dit bevel gevolg te geven. Tegen over dezen politieman stond hij op dit oogenbllk machteloos. Schoorvoetend, met gebogen hoofd, kwam hij naderbij. Hij vond het uiterst pijnlijk in een zoo desolaten toestand voor Mabel te moeten verschijnen. Goeden middag, miss Wilkins, groet te hij verlegen. Josef! riep deze verbaasd Kent u dezen man? vroeg de briga dier. -r- Natuurlijk. hij is Immers mijn chauffeur! Hij heeft dus uw auto niet gestolen? Ik heb u toch immers direct ge zegd. brigadier, mengde Rolf zich in het gesprek, dat alles op een misverstand berustte en dat u uw tijd nutteloos ver loren liet gaan Maar u wilde mij nu een maal niet gelooven. De brlgadlej keerde hem den rug toe. Hij wist niet goed welke houding hij nu moest aannemen. Er was aangifte ge daan van diefstal van een auto. Uit den politiepost aan de autorenbaan was deze aangifte telefonisch aan hem doorge geven en hij had gehandeld, zooals zijn instructies hem dat voorschreven Dat alles stond vast. maar desondanks was er nog veel dat een nadere verklaring behoefde. Maar wat zie je er uit Josef! zet Mabel, verschrikt, op hem toetredend. Ik ben in de modder gevallen. Je hebt je toch, hoop ik, geen pijn gedaan? Dat was geen onverschillige vraag. Er lag ernstige bezorgdheid in haar stem en Rolf voelde dat. Hij las ook in den blik. waarmee zij hem aankeek en dat deed hem goed. Neen. dank u. miss Mabel, zei hij glimlachend, lk heb me geen ptf*1 8*" daan. integendeel Zij bemerkte niet. dat hij haar bij de11 voornaam genoemd had Ik ben alleen danig bespat en ik zou het daarom zeer op prijs stellen, als lk me ergens kon wasschen Hij keek radeloos om zien heen Brigadier, vroeg Mabel, hebt u mis schien een borstel en wat zeep Daar is een kleine waschgelegen- heid. antwoordde deze. min of meer on willig Hij kon een dame echter nien weigeren zonder onbeleefd te schijnen. Dank u. zei Rolf Tot uw dienst, bromde de ander Plotseling sloeg hij zich voor het voor hoofd. Hij had zoowaar den graaf ver geten. die nog steeds in het aangreM^- de vertrek zat. Haastig ging hij er heen en opende de deur. Emil was zich intusschen steeds mjj- der op zijn gemak gaan voelen. Waaro duurde dat verhoor zoo lang? Zou ja» Jongen daarbinnen ten slotte toch zij mond niet hebben kunnen houden? W» de toestand, waarin hij zich bevond die zich aanvankelijk zoo guratlg aanzien, tocji nog veranderd? Toa» stemmen in het andere vertrek sw* luider werden. legde hij zijn oor W de deur. maar hij vermocht slecnta kele onsamenhangede vangen en onmiddellijk daarna wera weer stil. Hij hoorde niets dan een GOUDA, 2 Maart 1939. Candidaa^tellinfil voor de Provinciale Staten. De Burgemeester van Gouty brengt het volgende ter openbare kennis. Dinsdag 14 Maart aanstaande, zal 1 ts hebben de candidaatstelling voor de Provinciale Staten. Op dien dag kunnen, van des voormid- Hags neg*n uUr tot des namiddaS8 vier uur- den voorzitter van hgt hoofdstembureau den kieskring, ter secretarie der ge- meente Gouda, worden ingeleverd lijsten van candidaten als bedoeld in artikel 3 der kieswet. Op dezelfde lyst mogen ten hoogste twin tig candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zyn voor de Provinciale Staten binnen den kieskring. ^chter den naam van ieder der onder teekenaars moet de gemeente -worden ver meld OP welker kiezerslijst hy voorkomt. Tenzij een onderteckenaar voorkomt t>p d ktezarslijst der gemeente waar het hoi/d- gtembureau is gevestigd, wordt bij de in levering der lijst een verklaring overge legd van den burgemeester der gemeente, dat de onderteekenaar voorkomt op de kie zerslijst in die gemeente. Dezelfde kk*zer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters cn woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde \rouw of weduwe, wordt zij op de lijst ver meld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot onder toevoeging' van baar eigen naam, voorafgegaan door hel woord: „geboren" of een afkorting van dit woord. By de vermelding van een candidaat mo gen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de ly'sten, ingeleverd in denzelfden kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd do in art. 4 van het Koninklijk besluit van 12 December 1917 (staatsblad no. 692) be loeide schriftelijke verklaring van iedoier. daarop voorkomenden candidaat, dat hij be willigt in zyn candidaatstelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten he' r(jk in Europa bevindt, kan de hier bedoel de verklaring telegraphisch worden gedaan en is zij niet aan het officieele formuliei ^De inlevering der lyst moet geschieden persoonlijk door één der onderteekenaal De candidaten kunnen daarbij tegenwoor dig zyn. De voorzitter van het hoofdstem- bureau geeft een bewijs van ontvangst af. Formulieren, voor de lijsten en voor dc schriftelijke verklaring van bewilliging, hierboven vermeld, zyn tc-r secretarie uezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tol on met den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der kieswet, luidende als volgt: Hy die eene lyst, als bedoeld in artike. 35 inlevert, wetende dat zy voorzien is van handteekeningen van personen, die niet be voegd zyn tot deelneming aan de verkie zing. waarvoor de inlevering geschiedt, ter wijl zonder die handteekeningen geen vol doend aantal voor eene geldige ly'Bt zou overblijven, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende dat hy niet bevoegd is tot deelne ming aan de verkiezing, eene voor die in levering bestemde lyst, als bedoéld' bij arti kel 35, heeft onderteekend. Nieuwe groentenveiling gereed. Opening op 15 Maart. Naar wy vernemen is de officieele inge bruikstelling van de nieuwe gebouwen met terrein van de Coöperatieve Tuiniersver eeniging „Gouda en omstreken" aan den Bodegraafschen straatweg bepaald op Woensdag 15 Maart, des middag» 3 uur. Verbetering van den Hollandsehen IJssel- Aanbesteding. De Rijkswaterstaat heeft gisteren aan- hesteed het uitvoeren van verbeteringswer- Mn in den Hollandschen IJssel tusschen M. 8.500 en K.M. 9.600 in de gemeenten ™>ordrecht, Gouderak, Nieuwerkerk a. d. 88el en Ouderkerk a. d. IJssel. Laagste 'Mchryver was A. Prins Ph.z. te Sliedrecht v°or 166.900. Geslaagd. Uity. stadgenoot, de heer P. Weyer Jr. jaagde gisteren aan de Universiteit te msterdam voor het candidaats-examcn natuurkunde. onderafdeeling wis. artsenij bereidkunde 'St. Joseph Weeshuis Spaarbank 25 jaar. v Voorzitter jubileert mede. andaag i8 het 25 jaar geleden dat de toon 6 rgaderinS 8ehouden werd van het lm; o bestuur der St- Joseph Wees- ^'8 Spaarbank. eheer F. j. Busch die desty"ds meehielp steod a k op te richten, maakt m>g nu, van het bestuur. Reeds tal- Jaren i8 hy' vooraitber. l)e K.L.M, op het witte doek in den Nieuwen Schouwburg. j De K.L.iu.-uirectie is op het goeue uenk- beeld gt tonnen om aan heel Neuerland haar ueüryr eens te toonen, zooa.s dat er ach ter ue scnermeii uitziet, leuer staal ver baasd over de regelmaat en de snelheid waarmede de K.L.M.-vliegtuigen de lucht uoorKlteven om de verbindingen tot stand te brengen tusschen ons land, de Luropee- scne landen en onze koloniën en daarmede de mogeiyKhetd bieden doodde iuent a.le wereldueelen te bezoeken, maar van dat ge- we. dige bedryi zelf, van den techniscnen dienst, van de opleiding en voorbereiding voor den vliegdienst, op Waalhaven, op Schiphol, op Soesterberg en meerdere in stituten, daarvan weet net publiek toch maar weinig. En toch is dat noodig, omdat de K.L.M. een onderneming is niet alleen van nationale en internationale beteekenis, maar een groot Nederiandsch belang is, een eerbied wenkende onderneming, waarin tal- loozen een succesvolle werkkring vinden. De wyze waarop dit bedryf werkt en in al haar onderdeelen velen tot zich trekt, geeft de directie het recht te verwachten dat in Steeds meerdere mate de K.L.M. grootere belangstelling in Nederland en daarbuiten tiekKen zal. Ue K.L.JVI. heeft een documentaire film van naar bedryl gemaakt, waarbij nan het ieuen per vliegtuig, aan de tecnmsche ver zorging van den dienst tot in a.le kleinig heden kraentens haar devies „V eiligheid voor alles", aan de opleiding van de a.s. vnegers en marconisten alle aandacht is ge schonken. Gisteravond is deze film in de Schouw burg vertoond en de heer Peeren, vertegen woordiger van de K.L.JVI., heeft daar een causerie by gehouden, die een duideiyk in zicht gaf van het ontstaan van de vliegery, de oprichting van de K.L.M., de ontwikke ling van haar verschillende diensten en de mogelijkheden en de service, die de K.L.M. kans biedt, waardoor "het vliegtuig een onmisbare schakel is geworden in het za ken- en toeristenverkeer. Een welgekozen inleiding voor de film vormden de beelden van Schiphol by avond, een fantastisch schouwspel, maar niette min volkomen natuurgetrouw. Men maakte kennis met hetgeen de zeshonderd stille werkers op Schiphol verrichten vobr de veiligheid van de bemanningen en passa giers der K.L.M. Doet het vaak beklemmend aan als men zich realiseert welk een groote verantwoordelijkheid er rust op de techni sche staf, zeer overtuigend laat de film zien hoe die zorg en die verantwoordelijk heid in alleszins vertrouwde handen zijn en dat aan de vliegveiligheid de uiterste zorg 'wordt besteed. De radio heeft de aandacht als een der belangrijkste hulpmiddelen van de moderne Viiegery. In hangar D op Schiphol leerden de toeschouwers alle geheimen kennen van de;en dienst. Hier worden met pynlyke nauwkeurigheid en periodiek alle instru menten gekeurd en gecontroleerd, meters geykt, wielen, vleugels en schroeven zeer minutieus onderzocht en beproefd. Elk schroefblad wordt afzonderlijk onderzocht, evenals elke cylinder der motoren, geen on derdeel wordt overgeslagen. De toeschou wer ziet in de film een Indisch vliegtuig op Schiphol landen, jn revisie gaan, gedeel- telyk uiteengenomen, men wordt ingewijd in de geheimen van de bediening van het vliegtuig en ziet het weer starten naar Oost-Indië, bedrijfsklaar en bedryfszeker. De prachtige film, waarin men ook ken nis maakte met de Douglas D.S.Z., waarin 21 passagiers de reis naar Indië kunnen maken, was muzikaal zeer goed geïllus treerd. Zij werd gevolgd door een evenzeer geslaagde film van Rotterdam. Verkiezing Provinciale Staten? A.R-Iijst. De candidaten]ijst van de A R. Party voor de stemming ter verkiezing van de Provinciale Staten is voor de centrale Gouda als volgt samengesteld: 1. C. J. Hoo gendijk te Ouderkerk a. d. IJssel; 2. Th. Heukels, Rotterdam; 3. jhr. mr. J. M. M. v Asch van Wyck, den Haag; 4. Krijn Ver hoeven, Rotterdam; 5- mr. P. B. Bouwman Rotterdam; 6. mr. J. W. Noteboom, den Haag; 7. dr. O. Beekenkamp, Leiden; 8. P. v. d. Bas, Moordrecht; 9. mr. G. van Barer. Delft; 10. J. A. Jansen, Zwijndrecht; 1L J. C. Diepenhorst. Stryen; 12. mr. E. J. E. G Vonkenberg, Gorcum; 13. mr. T. de Jong Tzn., Rotterdam; 14. V. Ph. Valstar, Naald wyk; 15. G. v. Andel, Zuidland; 16. Jac Biemond, Blej^wijk; 17. B. Offeringa, Ha- zerswoude; 18. Alb. van Wijk, Gouda; 19. A. den Ouden, Alphen a. d. Rijn; 20. mr. v. I.anghout te Voorburg. V.D.'candidaten voor de Prov. Staten. Kieskring Leiden-Gouda. Na gehouden referendum zyn de candi- datenljjsten van den Vrijzinnig Democra- tischen Bond voor de a.s. Provinciale Sta tenverkiezing voor den Kieskring Leiden- Gouda als volgt samengesteld: 1. Mr. P. J. Oud, Rotterdam; 2. mr. G. J. C. Schilfchuis, Rotterdam; 3. P. Varekamp, 's-Gravenzande4. mr. J. Slager, Schoon hoven; 5. mr. C. J. Goudsmit, Oegstgeest; dr. E. J. Tobi, 's-Gravenhage; 7. mevr. F. J. van Gelder-Dros te, 's-Gravenhage; 8. G. C. in 't Veld, Sohoonhoven; 9. ir. S. A. Posthumus, 's-Gravenhage; 10. K. de Boer, Hardingsveld. De heer J. Schenk heeft zich weer in Gouda gevestigd. De heer J. Schenk, mede-oprichter, eer ste voorzitter en eere-lid van de Goudsche Winkeliersvereeniging, die vroeger vele jaren een zaak aan de Markt voerde en daarna naar Den Haag vertrok, is in Gouda teruggekeerd. Hij heeft zich in het rusthuis „Huize Juliana" gevestigd. FILM NIEUWS. Thalia-Theater. ,,'t Begon in China". Het Thalia-Theater zal vanaf Vrijdag vertoonen ,,'t Begon in China", een rlleg- tilm met Clark Gable en Myrna Loy in de hoofdrollen. De film vertelt van het leven van twee piloten en een camera- man die in dienst zijn van het Uiüon Wereldnieuws, en dag aan dag op jacht zijn naar primeurs. Het is een zeer in- toressante film, een echte rolprent van dezen tijd. Een uitgebreid 'programma gaat aan deze film vooraf. Schouwburg-Bioscoop. De Schouwburg-Bioscoop brengt de kamende dagen twee hoofdfilms. Aller eerst „Kinderen uit het volk" met Victor Mac Laglen, de tweede hoofdfilm la ge titeld „De reis naar Budapest". Zondagmorgen draait „Verlamde vleu gels" met Mathias Wiemann, en Lida Baar over. Volgende week komt de buitengewoon mooie film „Als ik Koning was" Réunie-Bjoscoop. Twee hoofdfilms. De Reünie-Bioscoop zal vanaf morgen tol en met Dinsdag 7 Maart vertoonen „De vallei der Reuzen" een Warner Bros-film, geheel in kleuren opgenomen en „De Piloot van den Ambulancedienst". Zondagmorgen wordt gedraaid „Het nachtcafé van San Francisco", voorafge gaan door Brand-alarm, de nieuwste film van de Amsterdamsche brandweer. Woensdagmiddag is et matinee met de circusfilm „Circus Buffalo Bill" en Brand alarm. Men zie verder do betreffend© adver tenties. V.A.R.A.-voorzitter afgetreden. De heer W. Meilof heeft zijn functie als voorzitter van de afdeeling Gouda van de V.A.R.A. neergelegd. Bfj. inbraak armband ontvreemd. Dader spoedig aangehouden. In een woning aan de Van Beverningh- laan is ingebroken, waarbij een armband is ontvreemd. Korten tyd later had de politie den dader reeds aangehouden. Het was een alhier wonende 22-jarige granietschuurder. die in het bezit was van den armband en bovendien eenige loopers en sleutels als in braakmateriaal by zich had. Mallegatsluis. Vorige maand kwamen door de Mallegat sluis 1082 vaartuigen met een inhoud van 71.797 M3. Gaarkeuken. In Februari zyn in de Gaarkeuken genut tigd 793 en afgehaald 314 porties, totaal 1107 porties. Julianasluis. In Februari zyn door de Julianasluis ge schut 2846 vaartuigen met een laadvermo gen van 306.824 M3. Examen costumière. Voor het te Utrecht gehouden examen der Modevakschool .ZN.S.A.I.D." slaags den mej. Anni^ Spruijt voor costumière en de dames J. Körs, G. Post en S. Bruijniks voor coupeuse. Allen werden opgeleid door Mevr. Brenkman-Binnendyk, alhier. Nieuwe brievenbusseit De directeur van het postkantoor te Gouda maakt bekend, dat dezer dagen d<_ brievenbus aan het Raadhuis vandaar zal worden verwijderd. In de plaats daarvan worden bussen geplaatst: 1. tegen het perceel van den heer B. A- Verzyl, Stoofsteeg-K. Tiendeweg. 2. tegen het autobusstation Nieuwe Markt. 3! Gouwe, tegenover het kantoor van den Gemeente-Ontvanger. Voorts zal de standaardbus aan de Prins Hendrikstraat worden vervangen door een hang-brievenbus. Twee wielrijders aangereden en licht gewond. Op den hoek Kattensingel-Kleiwegsbiug is gistermiddag een 14-jarig meisje, dat op de fiets was, aangereden door ee.i vrachtauto. Zij kreeg schaafwondje.s aan rechtervoet en linkerhand. Het rijwiel werd "rnstig beschadigd. Voorts heeft op den hoek MarktKorte Tiendeweg een vrachtauto uit Ammerzoden, die voor een geparkeerden wagen moest uithalen en daardoor geheel aan den linker kant van den weg kwam, een 19-jarigen wielrijder aangereden. De jongen had een wond aan zyn rechterknie. Van de fiets werd het voorwiel geheel verbogen. Rijwiel ontvreemd. Ten nadeele van een leeraar 13 een rij wiel, dat eenigen tyd onbeheerd voor zyn woning aan de Krugerlaan stond, ont vreemd. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 27 Febr.: Adriatius Fran- ciscus, z. van A. Boom en Th. H. Versteeg, Reg. Plantsoen 4. Adrianus, z. van Th. J. van Woerkom en J. Breedijk, Vondel- straat 45. Hermanus, z. van A. van der Graaff en D. van Aalst, Sophiastr. 58. GETROUWD: 1 Maart: P. A. Wabbyn en A. A. Hogenelst. L. J. de Vroom er. H. J. Cornelisse. C. Walraven en G. J. den" Hertog. OVERLEDEN: 27 Febr.: Jan Key. 64 j. 28 Febr.: Anthonius Oosterling, 74 j. AGENDA. Eiken Zaterdagavond 8—11 uur Café Ter Gouw dancing. "2 Maart 8.15 uur Kunstmin. Film- en zang avond Ned. G'hr. Reisvereeniglng en Chr- zangvereeniging Hosanna. 4 Maart 8 uur Kunstmin. Feestavond Néd. Padvindersvereeniging. 8 en 9 Maart 8 uur Nieuwe Schouwburg. Opvoering Schakels door arbeiderstoo- ne^lvereeniging Door en voor het volk. 9 Maart 8 uur Het Schaakboni. Lezing dr. J. F. van Moorsel over regels voetbalspel. 15 Maart 3 uur Bodegraafsche straatweg. Officieele ingebruikstelling nieuwe groen- tenveiling Coöperatieve Tuiniersvereeni- ging Gouda en omstreken. UIT OEN OMTREK. REEUWT JK. Tegenwoordigheid van geest! Auto onder water. Woensdagmiddag geraakte van een per sonenauto, waarmede de 50-jarige houthan delaar L. Spreij uit Zwammerdam over den N ieuwdorperweg reed, de stuurinrichting defect, met het gevolg dat de auto in volle vaart in de wetering reed en spoedig geheel onder water verdween. De heer Bprey had de tegenwoordigheid van geest in de auto te blyven zitten totdat deze bijna geheel met water was gevuld. Hij kon toen het portier openen en daar hij een goed zwemmer is, wist hij zwemmende den wal te bereiken. Toegeschoten hulp bracht hem door handreiking op het droge, waarna hij bij den tuinder J. Hofland van droge klee- ren werd voorzien. De auto is gelicht en weggesleept. HAASTRECHT. Jaarvergadering Groene Kuis. in calé „Huis den Hoek" hield de afd. Haastrecht der Zuid- HoUaiulsche Vereem- ging „Het Groene Kruis haar jaarvergade ring. Aanwezig waren 25 leden. Goedge keurd werden achtereenvolgens de notulen der vorige vergadering en het jaarverslag 1938. De rekening 1938 sluit in ontvangsten op 2424.19, uitgaven 2246.33, batig slot J li7.86; de rekening van de T.B.C.-dien sten ui ontvangsten op 1049.68, uitgaven f898.23, batig slot 151.15. De rekeningen waren geverifieerd en in orde bevonden, o.a. door een Ryksaccountant in opdracht van den Minister van Sociale Zaken. De begroo tingen van beide diensten werden vastge steld resp. in ontvangsten en uitgaven op j 2402.86 en j 891.45. De aftredende be stuursleden Dr. Hakkenberg, P. Luteyn en P. C'. Hooft werden met vrywel algemeene stemmen herkozen. Uitgebracht werd het verslag van de jaarvergadering te Rotter dam, terwyl tot afgevaardigden daarheen werden aangewezen de heeren A. Bakker en C. C. Heyndermans. Aanbesteding. De aannemers L. en L. H- Reichard al hier waren by de aanbesteding voor den bouw van 4 sluiswachterswoningen te Jut- phaas laagste inschrijvers voor 25.500.—. Goedkoope levensmiddelen. De distributie van vleesch in blik ge schiedt gedurende de maand Maart door den slager P. Goudkade, die van margarine en vet door Gez. de Lange. Gemeente-begroot mg 1939. De gemeente-begrooting, dienst 1939, is door Ged. Staten goedgekeurd. tifiXJUT KN WKDbTKUDUN Programma voor Zondag Goudsche Voetbalbond. le klasse Bergambacht 1ONA 3; Groeneweg 1 —Groot-Ammers 1; Moerca- pelle l—Stolwijk 1; Gouda 4Nieuwer kerk l, 11 uur. Overgangsklasse: ONA 4Zwervers 2, 11 uur: Lekkerkerk 2Nieuwerkerk 2. 2e klasse A Nieuwveen 2—Waddinx- veen 2; Haastrecht 2Olympia 4, 12 uur; Woerden 2—ONA 5. 2e klasse B: Gouderak 3—Ouderkerk 1, 11.30 uur; Olympia 5ONA 6, 11 uur; Schoonhoven 3GSV 4, 12 uur; Lekker kerk 3Dilettant 3, 11.30 uur. 3e klasse A: Oudewater 3Groeneweg 2, 11.30 uur. 2e klasse B Groeneweg 3—Groot-Am mers 2, 12 uur; GSV b—Ouderkerk 2, 11 u. 3e klasse C: Stolwijk 3Bodegraven 3; Bosk. Boys 4ONA 7, 12 uur; Nieuwkoop 2—Gouda 7. Lezing dr. J. F. van Moorsel over de spelregels. De Scheidsrechtersvereeniging Gouda en Omstreken organiseert in samenwerking met den Goudschen Voetbalbond op Donder dag 9 Maart, des avonds 8 uur in „Het Schaakbord", een lezing. Dr. J. F. van Moorsel te 's-Gravenhage heeft zich bereid verklaard een causerie over de spelregels en hun practische toepassing te houden. De bijeenkomst is vry toegankelijk. ZWEMMEN. Smitshuyzen verbetert Europeesch record. Ook nieuwe Nederlandsche records. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Nederlandsche zwemsport is een landgenoot er in geslaagd een Eqropeesoh record te vestigen. Herman Smitshuyzen van de Amsterdamsche Zwemclub 1870 heeft den 500 meter schoolslag tijdens wed strijden te Amsterdam afgelegd in den tijd van 7 min. 21.4 sec., waarmee het Europee- sche record van den Duitscher Joachim Balke, gemaakt op 6 Dec. 1938 te Aarhus, met 1.9 sec. verbeterd werd. Het spreekt vanzelf, dat het Nederiandsch record tege lijkertijd een flink stuk naar beneden ge haald werd, n.l. van 7 min. 41.8 sec., ge vestigd op 28 Maart 1935 te Rotterdam door P. Kruithof van de R.Z.C, op 7 min. 21.4 sec., een verschil van meer dan 20 sec. En passant heeft Smitshuyzen het op zijn naam staand, op 9 Mei 1937 te Rotterdam geves tigd Nederiandsch record 400 M. schoolslag gebracht van 5 min. 58 sec. op 5 min. 52.3 sec. Aan het slot van den avond stond het nummer 500 meter schoolslag voor dames op het programma. Jo Waalberg zou trach ten het Nederiandsch record op dezen af stand, staande ten name van Jennie Kas- tein (H.D.Z.) met een tyd van 8 min. 12 sec., gevestigd op 19 November 1932 te Amsterdam, te verbeteren. Jo Waalberg is in haar poging geslaagd. Zjj noteerde 8 min. 2.2 sec., waarmede zij dus 9.3 sec. on der het oude record bleef. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 2 Maart. Aangevoerd in totaal 1408 stuks, waarvan: 42 slachtvarkens. Vette 2223 ct. per pond levend met 2% korting; 460 magere varkens 2232; 426 biggen 713; 2 runderen 175220; 471 nuch tere kalveren 35.10; 1 schaap; 6 bokken en geiten 25, alles per stuk. Handel matig. j^ijU Kaasmarkt Gouda. 2 Maart. Aangevoerd 66 partyen kaas. Prijzen le kw. m. r.m. 2525.50; 2e kw. m. r.m. 23.5024.50. Crisisaftrek 8.2 cent. Handel matig. EIEREN. Aangevoerd 187.000 stuks. Kipeieren 3—3.20; Eendeieren 2.90— 3.25, per 100 stuks. Handel matig. BOTER. Aangevoerd 162 ponden bo ter. Goe boter 0.750.80; Weiboter 0.70 0.75, per pond. Handel vlug. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiliatg G.A. (C.Z.H.E.) te Gouda. 2 Maart. Aanvoer 148.500 kipeieren. Pryzen: 56—58 K.G. 3—3.05; 58—60 K.G. 3.05—3.10; 60—62 K.G. 3.10—3.20; 62—70 K.G. 3.203.70; Bruine 58—772 K.G. 34.05; Kleine eieren 2.953.00, alles per 100 stuks. Aanvoer 1200 eendeierren. Pryzen 2.20 2.90 per 100 stuks. Ganzeneieren 8. Graanmarkt Gouda. 2 Maart. Rogge 7.758, gerst 7.50 8.25, haver 6.257, erwten f 910.50, bruine boonen 32.en hooger per 100 K.G. Boternoteering Kopenhagen. De Deensche boternoteering is heden vastgesteld op 258 kr. is 1.03. Nederlandsche boternoteering. De commissienoteering van Nederland sche boter ia heden vastgesteld op 81 cent WISSELKOERSEN. 1 Maart. 2 Maart. Officieel. Londen 8.82% 8.82% Berlijn 75.55 75.57% Parys 4.99% 4.99% Brussel 31.62 31.68 Zwitserland 42.74% 42.77% Kopenhagen 39.41% v 39.42% Stockholm 45.47% 45.49 Oslo 44.35 44.35 New-York 1.88 1.88% BEURSOVERZKHT. De wisselmarkt bewoog zich heden by gebrek aan eenigen stimulans, op weinig opvallende wijze. De koersen der vooraan staande deviezen vertoonden geen of nau welijks verschillen ten opzichte van giste ren en voor zoover zich fluctuaties voor deden, waren deze alleen voor de beroeps markt van beteekenis. De dollar werd vernomen op 1.88'/w a 1.88%. Het Nederiandsche egalisatiefonds was bereid op laatstgenoemden koers dol lars af te geven, doch daarna kwam de Amerikaansche valuta beneden dit niveau. Het pond sterling lag met 8.83% a 8.83% iets beneden de officieel noteering van gis teren. Het Britsche devies bleef zich hierop den geheelen morgen onveranderd bewegen. Hetzelfde was met de andere deviezen het geval. Parys werd vernomen op 4.99 a 4.99%, Brussel op 31.68 a 31.70, Zwitser land op 42.78 a 42.80 en Berlyn op 75.50 a 75.60. De omzetten waren normaal. Een vry vaste stemming heerschte voor eenige mar kensoorten. De Re gistermarken waren hooger op 31%, de Scheine kwamen op 27% cn het zilvergeld op 23%. Op de termijn- markt was het disagio voor den Franschen franc met resp. en 1% practisch onge wijzigd, dat voor de Belga daarentegen kromp eerder iets in met resp. 17 en 45 ets. j Het voorbeurs-effectenverkeer stond in het teeken van de ongeanimeerde stem ming in Wallstreet. Zonder dat zich koersverliezen van be teekenis voordeden was de grondtoon des ondanks gedrukt en de handel ongeani meerd. Er werd nog weinig gedaan en zoo wel voor de Amerikaansche als de locale waarden was de markt nog zonder betee kenis. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele \and Overwegend droog, meest zwaar bewolkt; zwakke tot matigen zuidelijken wind; Iets zachter des nachts; overdag weinig verandering in temperatuur.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2