De vierde man. Beurs van Amsterdam 8tolw*k. Skoda, de wapenleveranties van Tsjecho- Slowakye aan China niet zal voortzetten AHqb wijst er op, <lat Japan terstond de annuleering heeft gevraagd van de bestel lingen voor China, welke nog niet zijn uit gevoerd. Duitsch strafrecht in Protectoraat. Dienstneming in het Duitsche leger. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal von Brauchitsch, heeft een verordening uitgevaardigd waarbij hef Duitsche strafrecht in Bohemen en Mora- vië voor alle personen van Duitsche natio naliteit wordt ingevoerd. Het Duitsche strafrecht zal eveneens van kracht zii'n voor Tsjechen, in geval van tegen Duitsoh- land of het Duitsche leger gerichte daden. Verder wordt bij dezelfde verordening het Duitsche strafrecht ingevoerd voor het geheele onder bescherming van het Duit sche leger geplaatste gebied. Een tweede verordening luidt, dat het commando van de bezettingstroepen in Bo hemen en Moravië bijzondere rechtbanken in kan stelten voor ernstige misdrijven te gen de veiligheid van het Duitsche Rijk en hot Duitsche leger. Verder beveelt het opperbevel van het Duitsche bezettingsleger in het protecto- aat Bohemen en Moravië dat alle jongelie den van Duitsch ras, die in het protecto raat wonen zich moeten opgeven als vrij williger in het Duitsche leger. Onderofficieren en soldaten van het vroegere Tsjechische leger, dje weldra vrij van dienst zullen zijn, of die reeds sinds den herfst van 1938 vrij van dienst zijn, en verder jongelieden van de lichtingen 1914 tot 1920, die nog niet gediend hebben kun nen zich als onderofficier of soldaat aan melden. Deze vrijwilligers zullen in den zomer of den herfst van 1939 worden inge deeld bij het Duitsche leger. Zy zyn vrij gesteld van den arbeidsdienst. Bij allerlei pijnen Hartjes van Mijnhardt maken U pynvry. Doos 80 en 50 ct. BINNENLAND. CHRISTELIJKE PATROONS ROEPEN DEN FISCUS EEN HALT TOE. Nieuwe belastingen veroordeeld. Het Christelijk "Werkgeversverbond heelt het vonnis geveld over de belas- tingplannen van. minister De Wilde. In een op 29 Maart a.s. te Utrecht te hou den buitengewone algemeene ledenver gadering zal in bespreking komen een rapport, dat een belastingcommissie aan het bestuur heeft uitgebracht over de linancieele voorstellen der regeering, neergelegd in de Millioenennota. Het rapport voert ernstige bezwaren tegen deze voorstellen aan. De rapporteurs zijn van meening, dat, waar de staatsuitgaven over een reeks van Jaren genomen, behoudens een en kele onderbreking, een voortdurende stij ging vertoonen .welke stijging de be volkingstoename in verhouding zeer be langrijk overtreft de belastingen in. ons land een redelijk peil reeds hebben overschreden en van een verdere belas ting verzwarJhg de meest noodlottige ge volgen voor ons bedrijfsleven en mits dien ook Voor de algemeene volkswel vaart zijn te vreezen, een drastische be zuiniging op de overheidsuitgaven nood zakelijk zal zijn, ten einde niet alleen het normale accres dier uitgaven op te vangen, doch, om zonder verzwaring van den algemeenen belastingdruk, ten spoe digste tot een sluitende begrooting te ge raken. De te nemen bezuinigingsmaartregelen welk, in verband met den ongunstigen toestand van 's Rijks financiën, stellig geen uitstel kunnen lijden tot volgende dienstjaren, zullen naar d<j meening der commissie in hoofdzaak moeten gaan in de richting van beperking der overheids bemoeiingen. De door de regeering voorgestelde be lastingverminderingen, welke ten deele ook ten goede komen aan het bedrijfs leven, kunnen in principe zeker dank baar worden aanvaard, waarbij de com missie echter uitdrukkelijk wenscht vast te stellen, dat hierdoor naai- haar mee ning nog allerminst is bereikt, wat als noodzakelijke kostenverlaging ter stimu- leering van het bedrijfsleven noodig is te achten. Afgezien nog van het standpunt dei- commissie In zake een verdere verzwa ring van den belastingdruk ih het alge meen, moeten tegen de door de regee ring voorgestelde nieuwe belastingen ernstige bezwaren worden aangevoerd als: 1. Het feit, dat deze belastingen, be houdens compensaerende factoren moe ten lelden tot: a. een verhooging van den kostprijs van producten en dien sten, met alle daaraan verbonden gevol gen; b. belemnfering van de uitbreiding van bestaande en de oprichting van nieuwe ondernemingen; c. vermeerdering der werkloosheid en stijging van de daaruit voor de publieke kassen voort vloeiende lasten; d. onvoldqpnde reser veeringen, meebrengende een geleidelijke verzwakking van de financieele positie der ondernemingen. 2. Voor een extra-winstbelasting, te heffen van rechtspersonen, naast de be staande dividend- en tantièmebelasting, heeft de commissie geen enkelen rechts- noch billijkheidsgrond kunnen vinden. 3. Het vorderen van rentebelasting over rentebedragen, welke reeds vallen onder de tegenwoordige couponbelasting, is als een ongemotiveerde dubbele hef fing aan te merken. 4. Aan de huizenexploitamten, die wel in bijzondere mate door de economische omstandigheden zijn gedupeerd en tot heden tevergeefs op wettelijke maatre gelen tot* verlaging der vaste lasten wachten, kan moeilijk een nieuwe druk, in den vorm van een huurbelasting, wor den opgelegd. 5. Het voornemen, om bij de bereke ning der netto-huur van vaste normen uit te gaan, geeft aanleiding tot groote onbillijkheden, welke nog van te ernsti ger aard worden, indien geen rekening zou worden gehouden met de noodzake lijke afschrijvingen op het verhuurde onroerend goed. 6. Belasting, geheven bij een per saldo negatief inkomen, kan geen inkomsten belasting worden genoemd, doch betee- kent in feite kap^taalsheffing en -ver nietiging. Indien ter compensatie van de belas tingvermindering de invoering van nieu we of de verhooging van bestaande be lastingen onvermijdelijk mocht blijken, meent de commissie, dat aan een pro- portioneele heffing van het belastbaar zuiver inkomen, berekend overeenkom stig de bepalingen van de wet op de in komstenbelasting, behoudens enkele ge- wenschte correcties, de voorkeur moet worden gegeven boven de door de regee ring voorgestelde nieuwe belastingen. Ned. Herv. Stichtingen voor zenuw- en geesteszieken. Bouw van een Inrichting te Leid- schendam. Het bestuur der vereeniging van Ned. Hervormde Stichtingen voor zenuw- en geesteszieken heeft in zijn gisteren ge houden vergadering besloten tot den bouw van een derde groote inrichting in de gemeente Leidschendam. Daartoe is aangekocht een perceel grond groot 6t) h.a., hetwelk zich uitstrekt langs den Veurschestraatweg van 't buiten „Scha penbosch" tot de grens der gemeente Voorschoten, waar het aan de achter zijde wordt begrensd door de spoorlijn Den Haag—Leiden. De bouw is opgedragen aan de gebrs. Mensink, architecten te Apeldoorn. Het is de bedoeling voor 1 Januari 1941 enkele paviljoens gereed te hebben voor de op neming van patiënten. De inrichting zal bestaan uit een hoofdgebouw en verschillende paviljoens waarvan de bouw zal worden gefinan cierd uit een leening. Sanatorium te Katwijk. Voorts besloot het bestuur tot den bouw van een sanatorium te Katwijk aan Zee voor 200 patiënten, waarvan de architectuur werd opgedragen aan den heer A. van Essen te Voorburg. Ook zijn plannen ln voorbereiding voor de stichting van een kindertehuis in Friesland. Van deze vereeniging gaan reeds twee stichtingen uit nl „Port Natal" en „Licht en kracht", beide te Assen gevestigd. i De Prins op de Jaarbeurs. Prins Bernhard heeft heden een bezoek aan de Jaarbeurs gebracht. De Prins werd verwelkomd door Dr. F. H Fentener van Vlissingen en WfcGraadt van Roggen. Na een kort verblijf in de administra tiegebouwen volgde een rondgang over alle afdeeUngen waarbij de stands van verschillende firma's bezocht werden. Prins Bernhard naar Zeeland. Bezichtiging van enkele bedrijven. Onze Zeeuwsche correspondent meldt, dat Prins Bernhard, die zooals bekend is Zaterdag a.s. te Vlissingen de doppplech- tigheid zal verrichten van het nieuwe motormailschip van de Stoomvaart Mij. Zeeland, de Prinses Beatrix, Vrijdag met den trein van 18 uur 7 te Middelburg zal aankomen Van het station zal hij zich begeven naar de ambtswoning van den j Commissaris der Konlnglti, waar hij zal dineeren en overnachten. Zaterdagochtend zal Prins Bernhard oen autotocht maken naar Zuid-Beve land. In Wilhelminadorp bij Goes zal hij het grootste Nederlandsche landbouwbe drijf. den Wilhelminepolder. bezichtigen, en vervolgens zal te Ierseke een bezoek worden gebracht aan een oester- en mossel enbedrijf. Omstreeks twaalf uur keert Prins Bernhard vla Goes naar Middelburg terug. Tegen één uur zal hij zich naar Vlissingen begeven voor de tewaterlating van de Prinses Beatrix. Vermoedelijk zal de Prins mede aanzitten aan de lunch, welke de directie van de Stoom vaalt Mij. Zeeland den genoodigden na de tewater lating in hotel Brittaimia aanbiedt. De vernieuwing van het it. Een aanbesteding. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed den aanleg van de aardebaan van een gedeelte van den weg no. 4a (Amster dam-) Burgerveen-Rijswijk (-Rotter dam), het omleggen van' een gedeelte van den weg no 12 (VGravenhage-) Utrecht-de Klomp (-Arnhem), met in begrip van het aanbrengen van de ver hardingen op dit weggedeelte, en het maken van vier kunstwerken van gewa pend beton in den weg no. 4a, onder do gemeente Leidschendam, met bijkomen de werken. De laagste inschrijving was van N V. Reef's Aanneming- en Handel Mij te Oldenzaal met 626.800. Nederland en Duitschland. Een misleidend gerucht. In diplomatieke kringen te Brussel gtng gistermorgen het gerucht, dat de Duitsche regeering te 's-Gravenhage 1 eenzelfde démarche zou hebben onder- nomen als te Boekarest. Berlijn zou Ne- i derland willen ^dwingen Duitsche indus trieproducten :te aanvaarden en als j tegenprestatie - zou Duitschland dan regelmatig Nederlandsche landbouwpro ducten afnemen. De Brusselse he middag bladen maaktep van dit gerucht reeds melding. Wij vernemen, echter, uit Den Haag, dat er niets bijzonders aan de hand is. Zooals bekend, zijn er reeds eenlgen tijd te Berlijn handelsbesprekingen gaande tusschen Nederlandsche en Duitsche ver tegenwoordigers, waarbij uiteraard wordt getracht een basis te vinden voor uit- breidfng van het ruilverkeer tusschèn i Nederland en Duitschland en daar Duitschland vooral zijn industrieproduc ten wil uitvoeren en Nederland een overschot van landbouwproducten heeft, zoekt men een overeenkomst te treffen voor den ruil van deze producten. Van eenigen politieken dwang is daarbij ech ter geen sprake. Die handelsbesprekin gen vormen intusschen de oorsprong van- het misleidend gerucht. ter beschikking komep, die, althans ge deeltelijk, wel benut gullen worden voor de treincontrole. Immers, het spreekt van zelf dat de afschaffing van de ingangs controle intens word*, uitgeoefend. Dit zal nog wel bezwaren opleveren wat aan gaat de rijtuigen in de stoomtreinen, voor zoover deze rijtuigen nog van het oude systeem zijn. Maar de uitgangscon trole is er nog en deze blijft natuurlijk, totdat dc controle geheel in alle treinen kan plaats hebben. Het zou ln het voor nemen liggen, op groote stations voor- loopig een man aan den ingang te plaat sen voor inlichtingen, toezicht, enz. en de toegangsdeuren zoo in te richten, dat men door die deuren wel in, doch niet kan uitgaan. GEMENGD NIEUWS. De ware piouier voelt zich aangespoord door een nederlaag. Hij wil geen gemak kelijk werkje, dat zonder tegenslag ver loopt. FEUILLETON. (Een geval uit de practijk van Inspecteur Sanders, lid der Oentrale Recherche), door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 13 Hm, meende de commissaris en Hel- llnger brak zich tevergeefs het hoofd over d vraag Of deze bitter weinig zeg gende twee letters in zijn voor- dan wel in zijn nadeel moesten worden uitgelegd. Na een korte pauze, waarin de aan dacht vah den commissaris geheel in be slag scheen te worden genomen door z'n „Eversharp", waarvan hij het potlood tergend langzaam geheel te voorschijn liet komen om het daarna weer even zorgvuldig in z'n normalen stand terug to brengen, zei deze: U ontving om 5 uur het telegram van den heer Goldschmldt, zooals u zei: Mag ik dan nog van u weten, wat u tus schen dat uur en het tijdstip, waarop u met den trein naar Hannover vertrok, gedaan hebt? Zeer zeker, antwoordde Hellingcr, maar plotseling scheen hem iets te bin nen te schieten, want met een wanhopig gezicht keek hij den commissaris aan, blijkbaar niet -ln staat verder een woord uit te brengen. Welnu? vroeg deze, ietwat onge duldig met zijn Eversharp op den tafel trommelend. 't Is... 't is u natuurlijk om een alibi te doen, stotterde Hellinger, en. ik... ik heb geen alibi, 't Is of alles tegen me samenspant. Enfin, ik zal u alles pre cies vertellen, besloot hij met een zucht. Toen ik om 5 uur het telegram kreeg, heb ik onmiddellijk het noodige bijeengepakt Ik had nog een dringende zaak af te handelen met een cliënt op den Honingerdijk, welke ik in ieder ge val nog vóór m'n vertrek wilde afdoen en daarom ging ik om half zes de deur uit. Voor dien had ik ook het telegram aan de Hollandsche Hypotheekbank klaar gemaakt. Op straat gaf Ik dit aan een jongen om me zelf een gang naar het Telegraafkantoor te besparen en ging met de tram naar den Honinger dijk, waar ik ongeveer kwart over zes aankwam. M'n cliënt bleek echter niet thuis. Op m'n herhaald bellen kreeg ik geen gehoor, zoodat ik onverrichter zake weer terug ging. Daar ik echter nog on geveer 1* uur den tijd had eer m'n trein van het Maasstation vertrok, besloot ik te loopen. En u hebt tijdens die wandeling niemand gezien, die zou kunnen getui gen, dat u op het tijdstip, waarop de moord plaats had, Inderdaad ln Rotter dam was...? Niemand, beaamde Hellinger, zicht baar terneergeslagen. Dat wordt bedenkelijk, meende de Ingangscontrole bij de N.S. wordt opgeheven. Naar wij vernemen staat thans wel vast dat, ingaande 15 Mei a.s., de in gangscontrole bij de N. S. zal worden opgeheven, een maatregel die door het publiek (vooral door de laatkomers) on getwijfeld zal worden toegejuicht. Hier door zullen een 80-tal controlebeambten Ontslag bij de „Arnoud". Een bitter getuigschrift- De directie van de Kunstzandsteenfa- brick „Arnoud" te Hillegom heeft Zater dag J.I., als gevolg vap de bekende be slissing, waarbij het haar onmogelijk ge maakt wordt het tweeploegenstelsel in haar onderneming toé te passen, aan zestig arbeiders ontslag moeten verlee- nen. De ontslagenen kregen, een door de directie geteekend getuigschrift mee van den volgenden inhoud: „Wij betreuren het Jn hooge mate tot ontslag te moeten overgaan. Er is hier volop werk. De Minister van Sociale Zaken heeft ons echter onrechtmatig gedwongen ons bedrijf in te krimpen en dat gij thans werkloos wordt, is hiervan een recht streeks gevolg en geschiedt dus op last van den minister, wiens taak net is de werkloosheid te verminderen." Zedenmisdrijf op Flakkee, Rijks- en gemeentepolitie te Dirksland op Flakkee zijn dc laatste dagen bezig met het verhooren van tientallen Jon gens van 13 tot 15 jaar, die verdacht wor den van het plegen van zedenmisdrijven. Eenige weken geleden is tegen vijf jon gens uit Melissant wegens een dergelijk delict proces-verbaal opgemaakt. Naai aanleiding hiervan stélde de politie een verder onderzoek in, waaruit bleek dat ongeveer zeventig jongens bij deze zaak betrokken waren. Enkele jongens uit Dirksland en Mells&ant zijn, te Rotter dam in voorloopige hechtenis gesteld. Assuradeur verduisterde ruim zeven mille. Politie te Alkmaar verzoekt opspo ring van den verdachte. De politie te Alkmaar heeft vanmor gen de opsporing verzocht van den 41- Jarigen assuradeur A. M. Hdie er van verdacht wordt een bedrag van 740C te hebben verduisterd. De man beheerde bij bijzondere vol macht de zaken van een 84-jarigen land bouwer te Assendelft. Hij is momenteel voortvluchtig, en in pet bezit van een gezinspaspoort, zoodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hij zal trachten naar het buitenland hit te wijken. Het onderzoek inzake deze verduiste ring, zoowel van de zijde van de politie, als van de justitie, is nog in vollen gang. Auto bij Seherpenzeel tegen een boom gebotst. Door rukwind van den weg geraakt- De heer J. A. van de Hoeff uit Scheveningen zwaar gewond. Op den Rijksweg Seherpenzeel—Rens- woude is gistermorgen om ongeveer half twaalf een auto door een hevlgen ruk wind van den #reg geraakt en tegen een boom gebotst, tengevolge waarvan de bestuurder, de vijftigjarige heer J. A. van de Hoeff uit Scheveningen, zware ver wondingen opliep De auto werd geheel vernield. Een juist passeerende geneesheer ver leende de eerste hulp en constateerde bij het slachtoffer een bloedende hoofd wonde, een hersenschudding en ernstige inwendige kneuzingen De man is per ambulance naar een ziekenhuis overgebracht Drie jaar spelen poch kijken. Heethoofdig supporter krijgt merk waardige straf. De Arnhemsche politierechter heeft een merkwaardig vonnis gegeven, dat als een goed lesje kan gelden voor al te heethoofdige sportmaniakken öm h, „enthousiasme" wat in toom te De 27-jarige landbouwer w r ,,h Beuningen was daar op 15 JanUari een voetbalwedstrijd gaan bijwonen was een Jongmcnsch met vuil» binnW blakend van sportliefde, zóó zelfs dï hij na korten tijd over een voetbalkwel tie ruzie kreeg en zékeren A H M f met de vuist een stomp tegen het hooici ^Deswege had hij zich te vcrantwoor- De substituut-officier van justiti* baron Speyart van Woerden, elscht maand gevangenisstraf voorwaarde® met een proeftijd van drie Jaar HU was van meening, dat daar de hen den tegen de sportverdwazlng nfet vol doende optreden, de rechterlijke mach; tegen zulke excessen krachtige maat» gelen heeft te nemen. Hij vorderde daarom bovendien verdachte gedurende drie Jaar niet'meer aan sport zou mogen deelnemen ta wei ken vorm ook Het vonnis luidde 14 dager, gevange nisstraf voorwaardelijk: met 3 Jaar Droef tijd en bovendien oplegging van een sportverbod voor don tijd van drie jaar en. onder toezicht stelling van de rk reclasseering De jongeman mag derhalve drie jaar lang noch zelf actief sport beoefenen noch naar sportwedstrijden gaan kijken (Maasbode). 480ste STAATSLOTERIJ. Ie klasse. Trekking van 22 Maart. Hooge prijzen: 400.—: 5566 15755 Prijzen van 20.—: 1372 1381 1499 1718 1768 1806 2239 2272 3307 3665 3703 4312 4589 5429 5463 5559 5586 5708 5897 6071 6731 6936 7322 7400 7727 f 7744 8369 8492 8729 8786 8893 8990 9211 9456 9741 9824 9875 9879 11027 Uil? 11269 11462 11454 11691 11855 12021 12183 12259 12334 12527 12683 13223 13476 1349J 13610 13624 13655 13729 13737 13917 13962 14007 14151 14238 15396 15923 16427 16638 16898 17053 17264 17319 17517 18213 18220 18514 18753 18883 19146 19332 19418 19687 19616 19628 19632 19763 19834 20006 20032 20074 20468 20878 20964 21083 21257 21421 21444 21675 »Ji RADIO-PROGRAMMA'». Donderdag 23 Maart. Hilversum I, 1875 «n 301.5 M. AVRO. Uitzending: 8.Gramofoon (om, 8.15 Berichten); 10.Morgenwijding; 10.15 Gewyde muziek (gr.); 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Omroep orkest en soliste (in de pauze Declamatie. 12.15 Be Jitenl; 12.30 Hit Renova-kwn tet; 1.15 Orgelspel; 1.30 AVRO-Aeolian- orkest; 3.— Cursussen voor de vrouw; 3 45 Gramofoon; 4.Voor zieken en thuiszi tenden; 4.30 Viool en piano; 5.— Vooi kinderen; 5.30 AVRO-Amusementsorlre«t, soliste en gramofoon (om 6.25 Berichten); 6.30 Sportpraatje; 7.— Voor de kinderen; -05 De AVRO-Dance-Band; 7-30 Engelsche les: 8.— Berichten ANP, radiojournaal, mededeelingen; 8.20 Concertgebouw-orkest en solist.(om 9.10 Causerie Cervantes en wy"); 10.20 Gramofoon xïiet inleiding; 11.- Bërichten ANP, hierna tot 12.populair solistenconcert. Hilversum II, 415.5 M. 8—9.15 KRO, 10.— NCRV, U.— KRO. 2.— NCRV, 7.10 VARA, 9—12 NCRV: 89.15 Gramufoon (om 8.15 Berichten;; 10.Gramofoon; 10.15 Morgendienst 10.45 Gramofoon; 11.30 Religieuze causerie; 12.Berichten; -12.15 Gramofoon; 12.30 Het KRO-orkest (1—1.15 Gramofoon); 2.— Handwerkuurtje; 2.55 Gramofoon; 3.— Voor de vrouw; 3.30 Gramofoon; 3.45 Bij bellezing; 4.45 Gramofoon; 5.— Cursus handenarbeid voor onze jeugd; 6.30 Al Round Sextet en gramofoon; 7.— Berich ten; 7.15 Gramofoon (om 8.Berichten A NP); 9.— „De Maastunnel in woCding", hoorbericht; 9.46 Apolio-ensemble; 10.— Berichten ANP, hierna actueele halfuur; 10.30 Vervolg concert; 10.45 Gymnastiek les; 11.Vervolg concert; 11.25 Gramo foon; 11.5012 Schriftlezing. commissaris, daarbij zoo'n ongeloovigen blik op zijn slachtoffer werpend, dat deze het hachelijke van zijn positie meer en meer begon, in te zien. Het spijt me, meneer Hellinger, maar u voelt zelf wel, dat deze verkil ringen allerminst in staat zijn om uw onschuld aan het licht te brengen. Denkt u eens goed na: ls er werkelijk niemand geweest, die u tusschen half zes en laat ons zeggen 8.53, het uur, waarop de D-trein naar Hannover vertrekt, in Rot terdam heeft gezien? Ik behoef u zeker niet op het groote gewicht van deze vraag te wijzen. Hellinger dacht zichtbaar ingespan nen na. Niemahd, zuchtte hij ten slotte. M'n hospita heeft me om half zes het huls zien verlaten en nadien heb ik geen enkele bekende meer gezien. Alleen Goldschmldt Wat Goldschmidt. Gistermorgen in Hannover Dat zegt natuurlijk niets. Het gaat er niet om of u werkelijk in Hannover geweest bent daaraan twijfel ik, eer lijk gezegd, geen moment maar of u om 7.45 dan wel om 8.53 uit'Rotterdam vertrokken bent. Om 7.45, zei Hellinger schuchter. Ja, dat beweert u Maar ik heb iemand noodig, die bereid is uw verkla ring onder eede te bevestigen. Het spijt me, dat ik u daarmede niet van dienst kan zijn Maar ik kan u verzekeren, dat het hjer slechts een on gelukkige samenloop van omstandig heden betreft en dat u een groote ver gissing begaat door mij van den moord te verdenken. Bedenkt u toch eens, dat ik mezelf bij de politie heb aangemeld, dat het toch veel gemakkelijker voor me zou zijn geweest in Duitschland te blij ven en vandaar eventueel verder te trekken, waar de politie me niet zoo ge makkelijk zou vinden Weer een korte pauze, die Hellinger een eeuw scheen. M'n waarde heer, hernam de com missaris eindelijk en het ongepast ami cale, dat in deze woorden lag opgesloten, schonk den wanhopigen handelsreiziger opnieuw de overtuiging, dat hij hier als verdachte zat, mijn waarde heer, dat allés heeft bij mij natuurlijk wol degelijk een punt van overweging uitgemaakt. Maar juist het feit, dat je daar zelf voortdurend de aandacht op vestigt, kan evengoed vóór als tegen Je pleiten. Je zult me moeten toegeven, dat deze gang naar de politie evengoed eern handige manoeuvre kan zijn geweest Het zou werkelijk niet voor de eerste maal zijn, dat een misdadiger, die zijn vak ver staat, op deze wijze de aandacht van zich trachtte af te leiden. Vergeet niet, dat het aantal personen, in deze affaire betrokken, slechts zeer gering is en dat wij den schuldige moeten zoeken in dien kleinen kring van menscheh, die met het doel van de reis van den heer Leuven- steyn op de hoogte zijn geweest, ik wei ger te geiooven, dat de heer Leuvensteyn het slachtoffer is geworden van een wil lekeuriger! misdadiger, die toevallig iemand zou hebben vermoord, die veel J geld bij zich had. Dergelijke gevallen van roofdmoord komen ln ons land ge lukkig zoo sporadisch voor en het risico, daaraan voor don dader verbonden l« zóó groot, dat we deze mogelijkheid ge rust kunnen uitschakelen. Neen, deze misdaad is gepleegd door iemand, die volkomen van den toestand op de hoogte was en meneer Hellinger de commis saris verviel nu weer in den ouden plech- tigen toon het spijt me dat ik het zeggen moet, maar zoolang u geen be hoorlijk alibi kunt opgeven, blijft de schijn tegen u. Daarbij komt nog, dat de dame, die eergisteravond eveneens in de coupé heeft gezeten, waarin de heer Leuven steyn had plaats genomen, mij zooeven verzekerd heeft ln u zoo goed als zeker den man te hebben herkend, die alA vierde passagier ln de bewuste coupé dB reis meemaakte Ik zal haaj straks ngg eens met u confronteeren en wanneer zij dan bij haar verklaring blijft, zal er wel niets anders opzitten dan u toorloo- pig ln arrest te houden. Hellinger maakte een moedeloos ge baar en staarde eenlgen tijd zwijgend voor zich uit. Eindelijk echter scheen hij zich te vermannen en zich tot den com missaris wendend, zei hij op een toon, welke men van iemand ln zUn pa»»e zeker geenszins zou hebben verwacht. - 't Is goed U kent de wet het recht toe elkeen in een cel te doen opslu ten. die verdacht wordt direct of indirect W een misdaad betrokken te zijn en ik ben niet in staat mij daar tegen te verzen*»- (Wordt vervolgd.) STADSNIEUWS. GOUDA, 22 Maart 1939. Verkiezing van leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Ingevolge artikel 49< van de kieswet is 21 Maart 1939 door den Voorzitter van Zt Centraal Stembureau voor de vericlc- ■njr van de leden van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland, door plaatsing, in do Staatscourant, ter openbare ktennvs ge bracht, dat van de hoofdstembureaux vun He kieskringen, waarin de provincie Zuid- Holland voor bovengenoemde verkiezing ia verdeeld een opgave ia ontvangen van de b)j deze bureaux ingeleverde geldige lijsten van candidaten. De aafidacht van belanghebbenden woult er op gevestigd, dut var. 22 Maart tot en met 25 Maart 1939 gelegenheid bestaat tot het verbinden van lypten van candidaten tot een groep en het aanbevelen voor een voorkeurnummer van een groep van lystcn, eer. stel gelijkluidende lijsten, of een op ïichzelf staande lijst door inlevering vun de in artikel 50, le en 5e alinea van d» kieswet bedoeld*» verklaringen by voormeld eentraal stembureau, adres Stadhuis te 's-Gravenhage, en dat de bij artikel 50. 8e, 9e en 10e alinea van genoemde wet be doelde nummering en eventueele loting zul len plaats, vinden op 27 Maart 1939, om 9M, uur, ten Stadhuize te 's-Gravenhago. Vrijdom tolbetalins brug Stolwijkeraluis voor inwoners van de Krimpenerwaard. Een adres aan het gemeentebestuur. Het bestuur van de afdeeling Gouda °n omstreken van de Holl. My. van Landbouw heeft zich met een adres gewend tot het gemeentebestuur, waarin ter kennis wordt gebracht, dat in een der laatstgehouden ledenvergaderingen der afdeeling Gouda en omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw, breedvoerige besprekingen zyn gewijd aan de kwestie der tolheffing op de brug te Stolwijkersluis, welke besprekingen ten slotte hebben geleid tot aanneming van de volgende motie, aan welke motie het be stuur verzoekt wel alle aandacht te wille' schenken. De motie luidt als volgt; De leden van de afdeeling Gouda en om streken van de Holl. Mij. van Landbouw in vergadering byee-n, veroorloven zich do aandacht van het gemeentebestuur vin Gouda te vestigen op het huns inziens mo reel kwalyk te rechtvaardigen feit, dat de inwoners der Krimpenerwaard, ondanks sterk gewijzigde omstandigheden in het al gemeen, ondanks ook de omstandigheid, dat zy1 met de inwoners der stad Gouda steeds meer een economische eenheid zijn gaan vormen, waardoor de bestaansmoge lijkheden van het genoemde plattelandsdeel met die der stad meer en meer in elkaar grijpen, nog altijd verplicht zijn tot beta- tog van tolgelden voor de brug te Stolwij kersluis; er. verder daarop, dat deze tolheffing in het algemeen om allerlei redenen verdedigbaar moge zyn doek dat deze redenen huns inzien» zeker niet opgaan t.a.v. de inwoners van de Krimpenerwaard; dat bestendiging dier tolheffing twijfe- loos moet leiden en inderdaad ook ree-lh leidt tot volkomen overbodige en onge- wenachte verwijdering tusschen de beide bedoelde bevolkingsgroepen; dat deze verwijdering zich eerst recht mu kunnen uiten, zoodra door verbeterde communicatiemiddelen de inwoners d< i Krimpenerwaard minder op Gouda zullen ïjjn aangewezen dan thans nog het geval is en dat hel daarom tactisch zal z(jn vóór dien al het mogelijk te doen om zoodanigm van zaken te voorkomen; dat het verkeer, voortspruitend uit het leven in de Krimpenerwaard, ten slotte •en vermoedelijk bescheiden percentage oo- levert van de totale inkomsten der ge wraakte tol en het diensvolgens om rede nen yan louter financieel belang niet op overwegend bezwaar zal behoeven te stui ten om te voldoen aan het bij dezen ken baar gemaakte verlangen om aan de inwo ners van den Krimpenerwaard vrijdom vnn de bewuste, ir. dit geval uitermate onsym pathieke, tolbetaling te verleenen. Afkondiging Strafverordening. Burgemeester en Wethouders maken be- kend, dat gedurende drie maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter 'e,'ng is nedergelegd en tegen betaling der bosten algemeen verkrijgbaar is gesteld d<" verordening tot wijziging der Algemeene olitieverordening voor de gemeente Gou da. met betrekking tot het uitstallen of ten verkoop opstellen van koopwaar c.a„ het opbokken van vee, etc. binnen de bebouw de kom der gemeente en het verstrekken rookartikelen aan personen beneden Mjftien jaren, vastgesteld by raadsbesluit v«n 27 Februari 1939, medegedeeld aaP tod. Staten dezer Provincie blijkens hun bericht van 14/18 Maart 1939, B no. 647/22 {2e afd.) G. S. no. 215. Deze verordening treedt in werking on- oiiddellijk na afkondiging. Uitvoering Jeugdkoor St. Janskerk. Zondag 26 Maart a.s. hoopt het JeugJ- aatkoor „Vrede" van de Ned. Herv. kerk r leiding van den heer Ph. J. Isann, •h 5 uur tot 5.40 n.m. vanuit de St. Jans- gewjjde muziek voor de N.C.R.V.- "ucrofoon te verzorgen. Gedeelte van IJsseldijk Groot gat in Nieuwe Veerstal. Op de ïtyeuwe Veerstal tegenover den molen ,,'t Slot" is hedenmiddag omstreeks half één een gedeelte van den IJsseldijk aan de rivierzijde met alles wat er op stond in gestort, waardoor in den dijk een groot en diep gat is ontstaan. Hedenmorgen werd in den dijk werking bespeurd, die om elf uur dergelijke afme tingen aannam, dat de politie uit veilig heidsoverwegingen besloot h,et verkeer om 1 hoi Explosie in drogrfetereü aan Lange Tiendeweg. Eigenaar raakte in brand en kreeg ernstige wonden. Achtergedeelte van zaak uitgebrand. Hedenmiddag is in den winkel van den heer A. Kenipkes, drogist en opticien, aan den Lange Tiendeweg, een explosie geschied tengevolge waarvan brand is ontstaan, waarbij het achtergedeelte van de zaak vernield en groote schade aan gericht ds. De eigenaar is met ernstige brandwonden in de Wijkverpleging opge- KANTONGERECHT GOUDA. te leiden, een maatregel, die zeer nuttig is geweest. Anderhalf uur later begaf de dijk het over ongeveer een derde gedeelte van zUn bfeedte. Er ontstond een gat van circa twintig meter lengte en vier a vijf meter breedte er. met een diepte van vier tot zes meter. Niet alleen de yalmuur is verzakt, maar ook het dyklichaam. De verzakking geeft een fantastisch beeld en wekt den indruk alBof er een rardbeving is geschied. Er is als het ware een ravyn ontstaan en daarin ligt in gol vingen net dyklichaam. De groene berm ligt plat en er op staan een vijftiental boompjes en een ducdalf, die langs den dyk stonden en mede in de diepte zijn ver dwenen. Vermoedelijk heeft het rivierwater cl^n dijk oi dermijnd en is bet buitengedeelte door de trillingen van het drukke verkeer hoe langer hoe losser komen te zitten. De Nieuwe Veerstal, die in de route RotterdamUtrecht ligt, is voor het ver keer, behalve voor wielryders, afgesloten. Het verkeer tusschen Haven en Goejanver- welledyk wordt via Markt, Tiende-veg en Fluweelensingel omgeleid. Bij het gat is een politiepost geplaatst, mede voor het geval, als de dyk nog verder mocht gaar. werken. Het herBtel van den dijk zal een omvang rijk werk zyn, dat wel eenige weken zal duren. Tot zoolang blyft de Nieuwe Veer stal voor het verkeer afgesloten. Moeilijkheden in werkverschaffing opgelost. Arbeiders hebben werk hervat. De gisteren bij de werkverschaffing ge rezen moeilijkheden, waarbij 109 van dc 230 tewerkgestelde personen, die zich niet konden vereenigen met een verandering in de regeling van den werktijd, het werk heb ben neergelegd, zyn reeds opgelost. Naer aanleiding van gisteravond tusschen de lei ding van den betrokken gemeentelijken dienst, wethouder Koem&ns en de heeren Van As en De Korte, met de besturen van t'c vakorganisaties gehouden besprekingen, hebben de centrales de betrokkenen op het verkeerde van hun houding gewezen en aangespoord gebruik te maken van de tot hedenochtend geboden gelegenheid het werk te hervatten. Vanmorgen zijn alle personen om 7 uur, het in de nieuwe regeling van de werkwijze vastgestelde tijdstip van aanvang, aan den rrbeid Kapelaan van Alphen tot pastoor De weleerwaarde heer W. C. C. M. van Alphen, kapelaan van de St. Hildegardis- kerk te Rotterdam, vroeger te Gouda, is benoemd tot pastoor te Badhoevedorp in de Haarlemmermeer. De hulpkerk van de H.H. Engelbewaarders aldaar is tot pa rochiekerk verheven en kapelaan van A'- phen is tot eersten pastoor van deze nieu we parochie benoemd. Toon eel- em variété-avond Dowano. De winkeliersvereeniging Dowano, uit de Doele-, Wale- en Noodgodsteeg organiseert op 19 April a.s. in „Concordia" een gratis tooneel- en variété-avond, waarop den be- zokers een uitgebreid programma zal wor- den geboden. Cement bak op het hoofd gekregen. Heler ernstig gewond. By werkzaamheden te Aarlandervecn, heeft de 53-jarige heier J. M. de Jong uit de Reigerstraat alhier, een cemer.tblok, die door een vrachtauto werd getrokken en door het losschieten van een haak omviel, Wat er precies gebeurd is, is nog niet met volledige zekerheid te zeggen, daar de eige naar nog niet gehoord kon worden, maar uit de korte verklaring, die hy aan de po litie heeft afgelegd en uit de situatie, die ter plaatse in aangetroffen, is de toedracht toch met groote waarsöhynlykheid vastge steld kunnen worden. De 25-jarige heer Kempkes, lid alleen in de zaak was, bevond zich omstreek* twee uur in het aefhterste gedeelte van den win kel, dat is ingericht als sljjpery voor de op- ticiensafdeeling en tevens dient als maga zijn voor de drogisterij. In kasten zyn che micaliën en allerlei artikelen opgeslagen. De eigenaar was bezig met het smelten van was. Op een fel brandende kachel stond een blikken bus met was, waarbij terpen tijn was gedaan. Een mengsel van terpen tij ndampen en lucht is door het luchtroos ter in de kachel gezogen en met het vuur in aanraking gekomen, waardoor een ont ploffing ontstond. Omwonenden hebben een knal gehoord. De bus werd weggeslingerd en later buiten op een plaatsje teruggevon den, Een groote steekvlam schoot omihoog en enkele oogenblikken later stond de slij perij in brand. Op het moment van de ontploffing stond de heer Kempes in een hoek van de slij perij op twee meter afstand mt zyn rug naar de kachel. Zijn kleeren vatten vlam en toen hy zich omdraaide kreeg hij ook brand wonden aan het gelaat, terwijl zijn haar schroeide. Of hy nog geprobeerd heeft iets te redden, is niet bekend, maar in elk geval vertoonden ook zyn handen brandwonden. Door de vlammen heen vluchtte de win kelier naar het plaatsje achter den winkel, waar hy zich op den grond omrolde om zijn brandende kleeren te dooven. Dit is hem gelukt. Daarop is hy over een twee meter hooge schutting geklommen en door het naastliggende huis naar buiten gekomen om zich daarop direct naar dr. Arn. Beek op den Langen Tiendeweg te begeven, die hem voorloopig verbonden en daarop met zijn auto naar de Wijkverpleging gebracht heeft, waar de heer Kempkes verder behan deld en opgenomen is. Inmiddels was de brandweer gealarmeerd, die met een motorspuit uitrukte en met een slang op de waterleiding de blussching be gon. Het brandde fel in de slypery, maar door de geringe oppervlakte van deze af deeling had de brandweer, die ondér lei ding van waarnemend opperbrandmeester J. C. den Boer stond, ihet vuur in korten tijd onder de knie. Hoewel de brand slechts korten tyd ge duurd heeft, is toch een groote verwoesting aangericht. De slypery is voor het grootste gedeelte geheel uitgebrand en voor het an dere geblakerd. De gordijnen, die voor de kasten met chemicaliën hingen, verbrand den eveneens, doch zy voorkwamen, dat de voorraad werd aangetast. De steekvlam is ook door den winkel geschoten, het plafond was geblakerd. Aan de achterzijde van de zaak zyn de deuren verbrand en de ruiten vernield, aan de voorzijde sprongen door de groote hitte de bovenruiten. Voorts is op het plaatsje een gedeelte van de schutting zwaar .geblakerd. Alles wat op de slöpbank en in de omgeving daarvan stond, is verló ren gegaan. Er is in totaal door vupr en water heel wat schade aangericht. Zy Wordt door verzekelng ge'dekt. De politie, die onder leiding van commis saris C. Hess aanwezig was, heeft een on derzoek, dat geleid werd door inspecteur W. C. Byl de Vroe, ingesteld, waarby' zy op grond van de aangetroffen situatie en stille getuigen tot de hierboven vermelde vast stelling van de feiten kwam. Verschillende voorwerpen zyn ten dienste van het onder zoek in beslag genomen. Naar wy bij informatie aan (ie Wijkver pleging vernamen, is de heer Kempkes, al 1 heeft hij ernstige brandwonden, er nog goed I afgekomen en maakt hy het wel. Levensge- vaar'wordt gelukkig niet aanwezig geacht. In den namiddag zal de politie hem kunnen hooren. Nog wat te goed. De politie heeft in een volkslogement een 27-jarigen lompenkoopman, een woonwa- Demonstratie. De inwoner van Zevenhuizen, die heden morgen terecht stond was het gansch niet met detenlastelegging eens, dat hy een kalf op noodeloos kwellende wijze had ver voerd. Ter staving van zyn mededeeling torste hy een mand voor de groene tafel en de poneerde er een zak bij als stukken van overtuiging, dat het toch niet zoo erg wis geweest. Het waren een flinke mand en een nog grootere zak. Meet u die nu eens na, noodigde hij vriendelijk de kantonrechter uit. Dank je wel, zeide de rechter, mr. T. de Jong Tzn., doe het zelf maar. Ik ben geen kantonrechter, aldus de koop man, die ^ich zelf niet officieel genoeg scheen te achten. Volgens het procesverbaal had het kalf tevergeefs pogingen gedaan van houding te veranderen, doch de vervoerder was juist van meening, dat het dier ruim gezeten had. Zeg u nu zelf eens, vroeg hy den rechter is dit geen nieuwe zak. Was het echter geen andere zak, waarin het kalf vervoerd werd, vroeg de kanton- rechter. Neen hoor, luidde het antwoord, ik heb denzelfden zak medegebracht, wanh men heeft mij gezegd, dat ik met geen vuile spulletjes moest aankomen. Trouwens, voegde de man er aan toe, ik ben bij de dierenbescherming geweest en daar heeft men my gezegd zeer tevreden te zullen zijn, els ieder zooals ik vervoerde. Vind u hot te kleir. voor een kalf, vroeg weer, die blykbaar het oordeel van den kantonrechter zeer op prijs stelde. Doch deze verklaarde zich daarover niet uit te laten. De ambtenaar van het O.M. hield ziih aan het procesverbaal en vorderde 2 subs 1 dag. Ik neem het niet, waar kan ik hooger beroep aanteekenen, dan kemt de mand weer op de proppen, liep de koopman al op de uitspraak vooruit. Hij behoefde echter niet in appèl, want de kantonrechter sprak hem vrij- Ik kan me begrijpen, zeide hy, dat het kalf pogin gen deed er uit te komen, want als ik kalf was, bleef ik er ook niet inzitten, maar er is niet gebleken, dat het vervoer kwellend was. U UIT DEN OMTREK. Paard en wagen te water. Doordat het paard van den koopman Nat. zyl voor een schaap schrok, kwam wagen en paard in de diepe wetering. De zoon van den heer N., welke op den wagen zat wist zich nog in veiligheid te stellen. Het paard A-erd levenloos opgehaald en de wagen w<ir geheel vernield, wat voor den eigenaar een groote ramp is. RECHTZAKEN. Vind u *3» man: Rotterdamsche rechtbank. Uitspraken. De rechtbank te Rotterdam heeft veroor deeld G. N., 25 jaar, speelgoedmaker te Wad- dinxveen, gedetineerd, "wegens poging tot doodslag op zyn vader by een twist in de ouderlijke woning, die ontstaan was, door dat de vader aanmerking maakte op de ma nier, waarop verdachte een vogelkooitje op hing, had verdachte met een mes in de rich ting van zyn vader, die op korten afstand van hem stond, gestoken, doch deze had zyn hand vastgegrepen tot 1 jaar gevange nisstraf, met aftrek van den tyd in voor loopige hechtenis doorgebracht en met de bepaling, dat 8 maanden van de straf voor waardelijk worden* opgelegd, met een proef tijd van 3 jaar en met de bijzondere voor waarde, dat verdachte buiten het huis van zyn vader zal blijven. De eisch was een jaar en zes maanden gevangenisstraf, door te brengen in d« bij zondere strafgevangenis te Scheveningen. B. W. v. K., 26 jaar, te Moordrecht, we gens meineed verdachte had voor den politierechter te Rotterdam in strijd met de waarheid verklaard dat zijn vriend v. d. H., die terecht moest staan ter zake van ver nieling, de ruit in kwestie niet had inge gooid tot 6 maanden gevangenisstraf (eisch negen maanden). BOSKOOP. Huldiging J. Zwartendijk. Wij vernemen, dat zich alhier met vol ledige sympathie van alle corporaties op land- en tuinbouwgebied, zoowel in Bos koop als omgeving, een comité heeft ge vormd, teneinde den heer J. Zwartendijk op 17 APr'l a-8- t€r gelegenheid van zyn zil veren jubileum als technisch ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst, alhier, te huldigen. De heer Mr. E. P. Verkerk, burgemeester onzer gemeente, heeft het eere-voorzitter- schap van dit comité wel willen aanvaar- terwyl de heeren J. Dijkhuis en C, Plaats man, resp. als voorzitter en secr.-penning- LAATSTE BERICHTEN- Carbid-ontploffing te Schiedam. Vanmorgen .omstreeks 8 uur is een ont ploffing geschied in de N.V. Metaalbuizen- fabriek Excelsior aan den Buitenhavenweg 5(2 te Schiedam. Twee vergassingsinstalla ties sloegen uit elkaar, muren werden ont zet en een arbeider werd licht gewond. Minister van Dijk in Den Helder. DEN HELDER, 22 Maart. Vandaag heeft de Minister van Defensie, Dr. J. J. C. van Dyk, een bezoek gebracht aan het Kon. Instituut van Marine en aan de Marine- Directie te Willemsoord. De Minister werd ontvangen door com mandant Kap. van Asbeclr. De ochtend werd besteed aan een rond gang door het gebouw. De lunch werd ge bruikt ten huize van den Schout by Nacht. Vanmiddag werden verschillende bespre kingen gevoerd. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 22 Maart. Aangevoerd 24 partijen m. r.m. Pryzen: le kw. m. r.m. 2123.50. Handel traag. WISSELKOERSEN. door het losschieten van een naax omviei, //-jarigen r-- op het hoofd gekregen. Ernstig gewond is genreiziger, aangehouden, die in het A g - hij raar het Academisch ziekenhuis te Lei- p«Hti«hlaH tresienaleerd stond vo. W U' keft de tkn vervoerd. Gevonden voorwerpen. Omtrent de volgende gevonden voorwer pen kunnen aan het bureau van politie in lichtingen worden verkregen op alle yerk- dagen van 9 tot 12 en 2 tot 5 uur; bruine rozenkrans, bruine handwarmer, rijwielbe- lastingmerk, achterlicht, grjjze heerenhoH, gezichtsbeschermer voor motorrijders, kos teloos rijwiel me rh, bruin kinderhandschoen tje, grijs kinderhandschoentje, parkiet, Plymouth-wieldop, vulpen, sleutel, heeren- rywiel, witte overall, grijze damespara- pluie, zwarte portemonnale, wit schort, een paar gymschoenen, schaartje, bril, 2 school schriften, blauwe regenkap, rood fluwee- len kindermutsje, schroevendraaier, vulpot lood, deurknop van auto, padvindershoed, witte badhanddoek, zwarte glacé dames handschoen, rol lood, 2 nikkelen gordijn- steunen. ineen Politieblad gesignaleerd stond een maar.d gevangenisstraf en voor 9 boete subs. 3 dagen hechtenis. De man ls naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. agenda. Schouwburg-Bioscoop: Meisjes «chter tr«- liee. Thalia-Theater: Marie Antoinette. 22 Maart, 8.16 uur. Concordia. Vergadering Vereeniging Veilig Verkeer en Unie van chauffeurs, inleiding C. G. T. Sormani. 28 Maart, 8 uur. Vergaderlokaal Geref. ge meente. Openbare vergadering Staatsk. Geref. Party, spreker D. van Leeuwen. 28 Maart, 8K uur. Nieuwe Schouwburg. De Nederl. Tooneelgroep „Een sdhoon avontuur". 23 Maart 9 uur. Leeszaalgebouw. Jaarlyk- sche Alg. Ledenvergadering. 25 Maart, 2.30 uur. Nieuwe Schouwburg Promotie leerlingen Ambachtsschool en uitreiking diploma's leerlingen Ambaehts- en Avondnyverheidaschool. Het ligt in de bedoeling op den jubileum- dag een receptie te houden in de raadzaal te Boskoop, welke zaal daartoe door het ge meentebestuur spontaan werd aangeboden. Het zal den sympathieken jubilaris op dien dag zeker niet aan belangstelling ont- 1 breken. WOERDEN. Auto-ongeluk. Gistermiddag is een auto, die uit de j richting Utrecht naar Woerden reed, onge- 1 veer ter hoogte van het woonwagenkamp, door tot nu toe onbekende oorzaak tegen pen boom gevlogen. De wagen werd totaal vernield. Van de drie inzittenden werd er een zeer ernst'c gewond. De andere twee liepen eveneens kwetsuren op, doch van minder ernstiger uard. Allen zyn naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd. Vergadering Groene Kruis. Maandagavond had in de zaal van dc Wed. Zuidervliet een bijzondere gecombi neerde vergadering plaats van de afd. Groene Kruis en Ziekenhuisverpleging Stol wyk en Berkenwoude. Deze vergadering was een gevolg van de in de vergadering gedane* voorstellen tot het komen van een uniforme regeling by begrafenissen. - Als voorzitter trad op den heer de Groot uit Berkenwoude, die meedeelde, dat de grondgedachte door een kleine contributie heffing een gelijkheid bij begrafenissen te krygen geen medewerking van de besturen zou vinden. Spr. wees op de gewoonte dat buren het als een plicht rekenden een over ledene grafwaarts te dragen. Ook wees hij er op dat verschillende een verzekering hadden en zich geen nieuwe offers konden getroosten, terwijl andere zich uit geloofs overtuiging er zich buiten zouden houden. Nadat nog een circulaire van de Co&p. Begrafenisonderneming was besproken, kwam het bestuursvoorstel ter tafel n.l. uitbreiding van het bestaande contract met de Grevd te Gouda, welk voorstel met groote meerderheid werd aangenomen. Nadat de voorzitter van het Groene Krui!- de heer Paul, zijn dank had gebracht vte" deze vergadering door den voorzitter ge- sloten. 21 Maart 22 Maart. Officieel. Londen 8.82% 8.827 Berlijn 75.50 75.32% Parijs 4.99 4.99 Brussel 31.70 31.70 Zwitserland 42.45 42.65 Stockholm 45.47% 45.47% Kopenhagen 39.40 39.40 Oslo 44.66 44.65 New-York 1.887., 1.887,, Beursoverzicht. De wisselmarkt te Amsterdam had, heden een kalm verloop. Het gaat er in derdaad op gelijken, alsof dc markt lang zamerhand vertrouwd geraakt met be richten van onrustbarenden aard Het geen omtrent de ontwikkeling van de po litieke situatie hedenmorgen werd ver nomen, werd rustig opgevat, en de stem ming was kalm. Van opwinding kon in geen enkel opzicht gesproken worden. De prijzen, waartegen de toonaangevende vreemde munteenheden werden verhan deld, verschilden weinig bij die van gis teren. De Amerikaansche dollar bewoog zich in de onmiddellijke nabijheid van 1.881 en ook thans was het Nedèrlandsche egalisatiefonds bereid om tot dien prijs materiaal af te geven. Voor zoover kon worden nagegaaav, werden met het fonds geen omvangrijke transacties afgesloten Fransche francs waren zoo goed Als onveranderd. Duitsche marken waren 75.45 a 75.50. Duitsch bankpapier en Duitsch zilvergeld waren aangeboden en werden verhan deld tegen resp 21J en 24J. De effectenhandel was van beperkte afmetingen. De stemming was gedrukt, in verband met de politieke situatie De locale aandeelen werden meercndeels beneden de vorige slotprijzen verhandeld tenminste voor zoover zaken werden ge daan. Dc Amerikaansche Shares namen geen verbetering van Wallstreet niet over, integendeel kwamen de koersen over het algemeen op een lager peil. TELEGRAFISCH WEERBERIC HT. Verwachting geltiig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land Zwaar bawolkt met opklaringen; plaatselijk enkele lich te buien; matige, tijdelijk krachtige, meest westelijke wind; weinig verande ring in temperatuur.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2