TONICUM NOURY HEROPENING P. HEIMANS 1 Anton Coops lllCID-SLIlPTtBLETTEII SANATOGEN Niele, Exposeert Bouwgrond te koop Deze Permutit- Installatie De Goudsche Fruithandel Francis Barneth JAN VAN DAM - «m yrspanniug jee,,. Mieie electrische wasch machines nu ver krijgbaar vanaf f. 6,15 per maand, of met draai baren krachtwringer vanaf f. 7,70 per maand. VePIJ" Ham* De vierde man. Diverse perceelen profiteer nu van de gelegenheid Mechanica Telef. 3378 - Westhaven 30 Wat zijn Uw voeten U waard Keizerstr. 62 45 - Gouda - Telef. 2376 met onze wetenschap pelijke controle zorgen er voor dat Uw wasch in De Modelwasscherij inderdaad behandeld wordt met bedrjjfswater ZOO ZACHT ALS REGENWATER. IDEAAL ook voor de wollen en gékleurde goederen. V°0rjaarsmoeheid. Gebruik bel in de\e maanden regelmatig; bet verdrijft moeheid $n slapte, versterkt Uw gebeele lichaam en schenkt Uw nu wen rust. verdubbelt Uw energie! Zuid-Hollandsche Vereen. „HET GROENE KRUIS". Lodon- vergadering op Dinsdag 28 Maart 1939, Zaterdagmiddag Rijwifllbandel Reparatie-Inrichting Firma Wed. A. RIETVELD, IN.V. IJZERHANDEL P. ROND Pz. - Gouda. Voor LIPS' Brandkasten en Slotenfabriek Schoonmaakartikelen Drogist - Wjjdstraat 31. Firma J. C. SPRUIT Zaterdag 25 Maart a.s. E. SUUR Makelaar J. H. RICKEN De boog kan niet altijd gespannen staan... Koopt een -p, die electrisch wascht én wringt. Verkrijgbaar in alle eerste klas zaken. dat hat aantal nieuwe woningen in onae stad weer aanzienlyk is toegenomen. Voor iedere vier personen één woning is stellig meer dan genoeg. Als men die maatstaf aanneemt, zyn er weer driehonderd wonin gen méér gebouwd dan noodig was. En toch is er altijd maar ntfpende werkloosheid in het bouwbedrijf! Heel goed verklaarbaar is dat niet, maar er z\jn meer onverklaarbare veschynselen in al deze interessante jaar cijfers. Als regel groeit alles wel geleidelijk mee; groote contrasten zyn er niet te constatee- ren; er is natuurlijk hier en daar een fluc tuatie, maar aan bizondere omstandigheden is dit dikwyls tijdelijk te wijten. Het valt bijvoorbeeld op, dat het verkeer per auto bus waarvan er zeven lijnen in de stad rij den, zeer toeneemt en van 7& bijna op 10 millioen passagiers is gestegen, terwijl daarnaast het vervoer op de zestien tram lijnen weer met negenhonderd duizend is gedaald. Hieruit blijkt toch zeker niet het dikwijls herhaald 'betoog, dat het publiek niet gediend zou zijn van de autobus. Mis schien ligt er een aanwijzing in om de om zetting in bussen nog sneller voort te zet ten. De totale opbrengst van dit gansche bedrijf is gestegen, al haalt het nog op geen stukken het vroeger bereikte toppunt. Uit den aard der zaak geven deze officieele cijlers niets over de toeneming van parti culier verkeerd Het is niet gemakkelijk conclusies te trek ken uit de cijfers, die eenig beeld ggven van de financieele welvaart. Het aantal gel den dat méér is ingelegd in de spaarbanken is dit jaar maar de helft geweest van dat in het daaraan voorafgaande jaar. Het aan tal faillissementen daalde en de vermake lijkheidsbelasting bracht iets meer op. Men moet nu maar uitzoeken wat dit alles be duiden kan en waarop dit zxm kunnen wij zen. We hebben al eens eerder betoogd, dat al deze officieele cijfers nu wel interessant zijn, maar toch geen beeld geven van het maatschappelijk en geestelijk leven in onze stad. Uit andere jaarverslagen van open bare diensten is nog wel het een en ander te puren wat daar een 'beeld van geven kan, maar dat ligt alles verspreid. Een overzicht van het museumbezoek, van de openbare leeszalen, van theaters, concerten, biosco pen, tentoonstellingen e.d. ontbreekt in deze jaarcijfers geheel en toch zouden die een merkwaardig licht kunnen werpen op de geestesgesteldheid van de bevolking. Of het mogelijk zou zijn daarvan geregeld gege vens te publiceeren, valt moeilijk te beoor- deelen. Uit de krant krijgen wij wel by stukjes en beetjes verslagen van al die par ticuliere gebeurtenissen, maar het is daar door niet overzichtelijk genoeg. Waar vindt men eens een overzicht van het aantal Kerkgenootschappen en het aan tal volgelingen daarvan? De fluctuaties daarin zullen ook niet gering zyn en een kijk geven op de gesteldheid der bevolking. Soms wordt gevraagd hoeveel huwelijken er wèl en hoeveel er niét in een kerk wor den „overgetrouwd"; hoeveel z.g. gemengde huwelijken er gesloten worden; hoe de leef tijden zijn van de huwenden. Zoo zijn er tal van andere gegevens die een beeld zou den geven van allerlei variaties in het resi dentieleven. Misschien zyn die gegevens er gens te vinden, maar dan toch wel moeilijk bereikbaar voor den belangstellende. In vroeger tyden bestond er in vele ste den een jaarboekje waarin dergelijke gege vens werden opgenomen. Het befaamde Am- sterdamsche „Heerenboekje" was daarvan een typisch voorbeeld. Thans is er wel een I adresboek waarin men het een en ander kan 1 vinden, maar dit boek is veel te kostbaar en niet altijd volledig. Juist aan een derge- lijke gids bestaat in een groote stad be- 'hoefte, maar het zullen wel de moeite en de kosten zijn, die van uitgifte deden afzien. Misschien was er hier juist een goede taak voor de overheid, om deze leemte aan te vullen. De gemeentelijke statistiek omvat reeds opgaven van particuliere instellingen maar zy bewegen zich juist alle op het meer materieele gebied en niet op Het algemeen cultureele. We vinden er de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting, maar hoe die verdeeld is over diverse soorten van verma kelijkheid theater, concerten, tentoonstel lingen enz. vinden wy helaas niet ver meld en reeds hier zou een interessant ge geven zyn te verkrijgen over een vorm van uitgave der burgerij. Of wil men liever niet laten zien hoe veel druk #r op cultureele uitingen wordt gelegd, om daardoor geen aanstoot te geven aan hen, die zich met deze belasting niet kunnen vereenigen? Het is moeilyk het openbare leven onder cijfers te brengen, maar 'het is toch van belang dat wy1 daaromtrent wat nader wor den ingelicht, hetgeen ook voor de overheid misschien niet geheel en al van belang ont bloot zou zyn. Of wil men ook dat liever niet? Het is niet onmogelijk. HAGENAAR. Tnd'n. vcw- MIJHHARDT f «r «tuk i ct, 12 «tukt 50 ct? Bij Apotheker* *n Orogiittn. Schuschnigg zou naar een sanatorium bij Wiesbaden worden overgebracht. De correspondent van de „Daily Tele graph" meldt dat Schuschnigg's vrouw er by Bürckel op heeft aangedrongen, dat men haar man naar een aangenamer en gerie felijker gelegen verblijf over zou brengen. De gezondheidstoestand van Schuschnigg, die pas influenza gehad heeft, maakt het absoluut noodzakelijk, dat hï 'n betere ver zorging geniet dan in zyn tegenwoordige verblijfplaats, het hoofdbureau der Gestapo, in het vroegere Metropole Hotel, mogelijk is. Hy heeft er twee kamers op de boven ste verdieping met tralies voor de ramen. Naar men verzekert is het niet waar schijnlijk dat Schuschnigg in Oostenrijk zal blyven. HyN zal waarschyrilyk aan het eind van de week worden overgebracht naar een sanatorium in de buurt van Wiesbaden. De bijzonderheden van deze overbrenging zyn nog niet geregeld. BINNENLAND. VLUCHTELINGENKAMP IN DRENTE. Besloten tot inrichting in gemeente Westerbork bij Beilen. Wegenaanleg en kerkbouw. Het staat thans vast, dat het vluchtelin genkamp, dat eerst op de Veluwe zou ko men, wordt ingericht in de gemeente Wes terbork bij Beilen in de provincie Drente. De keus is gevallen op een complex grond van het Staatsboschbeheer, gelegen tusschen Hooghalen, Amen en het Oranjeknaal in het Zwiggalterveld. Deze grond is reeds ten deele in cultuur. Het is de bedoeling, een weg naar het kamp aan te leggen van den weg Hoogha lenAmen af langs de bosch wachters wo ning achter de bezitting Oosthalen. Er zal zoo spoedig mogelijk worden be gonnen-met den bouw van ongeveer vijftig barakwoningen; ook de stichting van een katholieke kerk, een evangelische kerk en een synagoge is in de plannen opgenomen. Verblyfsbelasting in Italië. De verblyfsbelasting voor vreemdelingen in Italië, waartegen meermalen bedenkin gen zijn geuit men heeft zelfs gedacht, dat zy zou worden afgeschaft is, naar de persdienst van de N.R.V. meldt, dezer dagen opnieuw vastgesteld. Deze belasting wordt geheven in alle kuuroorden, bad- en andere plaatsen voor vreemdelingenver keer. Zy wordt van vreemdelingen, in hotels en pensions verblijf houdend, gedurende de eerste dertig dagen geheven en bedraagt naar gelang van de klasse van het hotel of pension van 0.50 tot 2.50 Lire per dag. De volgende 990 dagen zyn vrij. De verblyfsbelasting wordt ook geheven van vreemdelingen, die in particuliere wo ningen hun intrek nemen; zy" bedraagt dan 10, 20, 40 en 60 Lire en wordt geheven tot een maximum verblijf van 120 dagen. Van degenen, die in het bezit zyn van de Italiaansche hotelcoupons, wordt deze ver blyfsbelasting niet geheven. Het a.s. bezoek van H. M. de Koningin aan België. Nederlanders naar Brussel. In verband met het a.s. bezoek van H. M. de Koningin aan Brussel, ter beantwoording van het bezoek van Koning Leopold aan ons land, zal de Nederlandsche Reisvereeniging op 23 en 24 Mei a.s. een tweedaagsche reis naar de Belgische hoofdstad organiseeren. Het vertrekpunt van den extra-trein, wel ke de re izigers naar Brussel zal brengen, is Den Haag. Tijdens den eersten dag van het bezoek (23 Mei) zal den deelnemers de gelegen heid geboden worden, den Koninklijken stoet te zien, na de aankomst van H. M. de Koningin en de begroeting door Koning Leopold aan het Brusselsche. Noord-station. Voorts staat op het programma van deze reis een rondrit door de Belgische hoofd stad en een bezoek aan Laeken. Beleedigende dagblad-artikelen. Hoofdredacteur van het Nationale Dagblad staat terecht. Gisterochtend zijn voor de strafkamer van de Haagsche rechtbank drie beleedi- gingszaken tegen mr. M. M. Rost van Ton ningen, hoofdredacteur van het Nationale Dagblad, behandeld. Mr. Rost van Tonningen had zich te ver antwoorden wegens het publiceeren van ar tikelen over de zaak Oss, welke beleedigen 1 geacht werden voor den minister van Justi tie, mr. Goseling, den procureur-gieneranl by het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. E. L. M. M. baron Speyart van Woer den en van den Centralen Raad van Be- loep. Voor deze artikelen heeft indertijd de Leidsche politie de persen van het Natio nale Dagblad onklaar gemaakt, welke maatregel later, na een verzoekschrift van mr. A. J. van Vessem, ongedaan werd ge- 'Mr. Rost van Tonningen werd bijgestaan door mr. W. J. C. A. Nijgh te 's-Gravtr- hage. De drie zaken werden tegelijk behandeld. Na het stellen van de gebruikelijke for- meele vragen, waarbij mr. Rost van Ton ningen de aansprakelijkheid voor de artike len erkende, nam de officier van justitie requisitoir. Nadat hy het 'beleedigende karakter der drie artikelen had aangetoond, verklaarde de officier van justitie, dat de pers zich moet onthouden van beleedigende critick. Critifik die beleedigend is, heeft veel min. der effect dan rpéele critiek. Wegens overtreding van art. 137 a. Wet. boek van Strafreoht eischte de officier een boete van 900 subsidiair drie maanden hechtenis en bovendien een voorwaardelij ke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Hierna nam mr. Rost van Tonningen het woord om eerst zelf een uitvoerig verweer te Voeren. Mr. Nijgh zei vervolgens in zijn pleidooi, dat hetgeen verdachte geschreven heeft onschuldige' taal is, vergeleken by wat o.a. Marnix van St. Aldegonde, Bilder- dijk en Da Costa geschreven hebben. Uitspraak 6 April. Tsjechische dienstmeisjes naai- Nederland? Nog geen zekerheid omtrent de houding van Duitschland. In verband met den dienstbodennood heeft het Departement van Sociale Zaken onder handelingen geopend met de voormalige Tsjechische Regeering, teneinde uit dat land een paar honderd geschoolde meisjes naar Nederland over te brengen. De voor bereidingen hiertoe waren in een vergevor derd stadium. Het Departement van Sociale Zaken wachtte juist dezer dagen een bericht van de Tsjechische Regeering, dat er een con tingent meisjes bereid zou zyn gevonden 0m naar Nederland te trekken. Na ontvangst van dit bericht zou dan een ambtenares van Sociale Zaken, een van de arbeidsbemidde- laarsters, naar Praag zyn getrokken, om daar een voorloopige selectie toe te passen. In totaal beschikt men in Tsjecho-Slowakye over een teveel van minstens 1000 k '1400 geschoolde krachten voor de huishouding. Thans is het echter een open vraag ge worden, of de gewijzigde politieke omstan digheden in Midden-Europa, en zoo ja in hoeverre, op deze onderhandelingen him in vloed zullen doen gelden. Op het Departe ment van Social* Zaken is naar de secreta ris-generaal mr. dr. A. L. Scholtens ons me dedeelde, hieromtrent op dit oogenblik nog niets bekend. De groote vraag is natuurlijk in hoeverre de Duitsche regeering zich met deze ma terie zal inlaten. Zal Duitschland toestem ming verleenen aan de Tsjechische meisjes om naar Nederland te trekken, of moet worden aangenomen, dat deze meisjes even eens "te werk zullen worden gesteld in de Duitsche industrie? Op deze vraag valt op dit moment nog geen antwoord te geven, en op het Departement van Sociale Zaken wacht men dan ook rustig af, tot er eenig bericht uit Praag over deze aangelegenheid komt. TE ZWARE LASTEN DRUKKEN DEN MIDDENSTAND. Adres van den Kon. Ned. Middenstandsbond inzake de kinderbijslagverzekering. Het hoofdbestuur van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend met eenige opmerkingen .over het ontwerp van wet, houdende wettelijke rege len inzake kinderbijslagverzekering. Hier bij maakt het hoofdbestuur zich los van de principieele vragen van bevolkings- en loon- politieken aard, welke aan dit wetsontwerp mede ten grondslag liggen, omdat vooral de eerstbedoelde beginselen vallen buiten het terrein der werkzaamheden van een alge- meene middenstandsorganisatie. Uitgaande van het standpunt dat een wet telijke regeling inzake kinderbijslagen dient tot stand te komen, ryst onmiddellijk de vraag, waarom het wetsontwerp zich daar bij beperkt tot de arbeiders, in dienst van een onderneming. Met name wordt het in middenstandskringen als een onbillijkheid gevoeld, dat wederom belangrijke sociale voorzieningen ten behoeve van.de loonar beiders worden getroffen, terwijl er t.a.v. de kleine werkgevers en alleenwerkende on dernemers nog een grootere achterstand op dit gebied bestaat. Een tweede hoofdbezwaar is gelegen in de omstandigheid, dat de beperkte opzet van het ontwerp er toe leidt, dat het be drijfsleven en met name de werkgevers, de lasten van deze kinderbijslag moet dragen. In aanmerking genomen, dat daarnevens een wettelijke regeling der werkeloosheids verzekering in voorbereiding is, welke we derom een zwaren last op het bedrijfsleven dreigt te leggen, wordt groote bezorgdheid over de doorvoering van dergelijke maatre gelen in dezen tyd, nu vooral het midden- standsbedryf met ernstige moeilijkheen te kampen heeft, uitgesproken. In het adres wordt daarom gevraagd, doorvoering van dergelijke maatregelen naar een later, gunstiger tijdstip te ver schuiven, waartegen met betrekking tot de kinderbijslagregeling des te minder bezwaar behoeft te bestaan, omdat deze, gezien de beperkte toepassing welke ztf tot heden in het particuliere bedrijfsleven heeft gevon den, minder urgent is, terwijl bovendien dan de gelegenheid bestaat om haar een bree- dere strekking te geven. Een andere belangrijke vraag houdt ver band met het voorschrift, dat de werkgever de door hem krachtens deze wet betaalde of verschuldigde premie geheel noch gedeel telijk op den arbeider mag verhalen. Hier tegen worden bezwaren ontwikkeld, omdat het belang dat de werknemers bij deze voor ziening hebben, ten minste even groot, zoo niet grooter is, dan dat van de werkgevers. Juist omdat hier feitelijk geen sprake is van het verzekeren van een bedrijfsrisico, past het uitsluitend op den werkgever leggen van de premielasten slecht in het bader van deze regeling. RADIO-NIEUWS. s.- Zondag 26 Maart. Hilversum I, 1675 en 301.5 M.: 8.55 VA RA, 10.— VPRO, 12.AVRO, 5— VPRO, 5.30 VARA, 8—12 AVRO. 8.55 Gramofoon; 9.— Berichten; 9.05 Tuinbouwpraatje; 9.30 Gramofoon; 9.45 Causerie „Van Staat en Maatschappij"; 9.59 Berichten; 10.— Zondagsschool; 10.30 Re- monstrantsche Kerkdienst; 11.50 Causerie „Een Vrijzinnig Protestantseh Internaat voor opleiding in de huishoudelijke beroe pen"; 12.— Causerie „Weg met jje staket- selen"; 12.20 Berichten, gramofoon; .1. Het Hawaiian-orkest „The KilaueaV» solist; 1.80 Causerie „Wat er in India beurt"; 1.50 Gramofoon; 2— Eoehl»! king; 2J30 Leden van .yMusica Anti™"' 8.30 Filmpraatje; 4— Omroeporkest' na! Berichten ANP; 5— Gesprekken met 1 ,f teraars; 6.80 Voor de kinderen; 6—VA». Kinderkoor „De Merels"; 0.80 SportprS 6.46 Berichten ANP, gramofoon; 6 5S VA RA-Kalender; 7— Schuldig of onschuld^ 7.25 Noviteiten-orkest en solisten; 8— richten ANP, Radiojournaal, mededeeiin gen; 8.20 AVJlO-Aumesementsorkest ld,,, ricke-Trio en solisten; 9.36 Radio0»)n«.l^ 10.10 Omroeporkest en pianoduo; 11JS richten ANP; gramofoon; 11.30-12 AVRO Dance Band. Hilversum II, 415A M.-. 8.30 NCRV - 9 so KRO, 5.NCRV, 7.45-11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding; 9.30 Hoogmis; 11 - Gramofoon; 12.— Causerie „Gesloten eelP. deren; 12.20 Rit. Harmonie „St. Cecilia"- 12.35 Wy vullen onzp lotkaarten in; 12.45 Vervolg concert; 1Boekbespreking; 4 20 KRO-orkest; 2.— Godsdienstonderricht voor ouderen; 2.30 Vervolg concert; 3Radio- tooneel; 3.50 Gramofoon; 4.30 Ziekenhalf- uur; 4.55 Berichten; 5Jeugddienstkoor „Vrede" en Orgelconcert; 5.40 Gewijde mu-" ziek (gr.pl.); 5.50 Nederlandsch Hervormde Jeugddienst. Na afloop: Gewijde muziek (grpl.); 7.45 Berichten; 7.50 Gramofoon; 8.— Berichten ANP, mededeelingen; 8.15 KRO-koor en K)RO-Symphonie-orkest; 9.15 Gramofoon; 9.30 KRO-Symphonie-orkest; 10.— Spaansch programma; 10.30 Berich ten ANP; 10.40 Epiloog; 11—11.30 Espe- ranto-lezing. Droüwich, 1500 M. 12.20 Kalkman en zyn Apache-orkest en soliste; 1.— Cellovoordracht; 1.20 Het Lu- ton orkest; 1.50 Harold Sandler en zyn Weensch octet en solist; 2.20 Voor tuinlief- 'hebbers; 2.40 BBO-orkest; 3.40 Harry Eng- leman's kwintet en solist; 4.20 Religieuze causerie; 4.40 BBC-Harmonie-orkest; 5.20 Radiotooneel; 5.50 Gramofoon; 6.20 BBC- Theaterorkest, mannenkoor en solisten; 7.10 Het Orchestre Raymonde; 7.50 Orgelspel; 8.15 Kerkdienst; 9.05 Liefdqdigheidsoproep; 9.10 Berichten; 9.26 Radiotooneel; 9.55 Het Grand Hotel Eastbourne-orkest; 10.30 De clamatie; 10.50 Epiloog. Radio-Paris, 1648 M. 9.en 10.Gramofoon; 11.20 Locatelli- orkest; 12.— Zang; 12.30 Orgelconcert; 12.50 Zang; 1.30 Gramofoon% l.{tf Jean Granger's orkest; 2.35 Gramofoon; 3i20 Chansons; 3.35 Accordeonsoli; 3.50 Duet- ten; 6B0 Radiobooneel; 7.20 Visciano-orkest; 8.60 Symphonieconcert m.mv.. solist; 10.50 Gramofoon; 11.2012.50 Jo Bouillon en zyn orkest. Maandag 27 Maart. Hilversum I, 1875 en 301.5 M.: Algemeen Programma, verzorgd door de VARA; 10— 10.20 v.m. VPRO. 8.— Gramofoon (om 8.16 berichten); 10.- Morgenwyding; 10.20 Declamatie; 10.40 Cello en piano; dl. 10 Vervolg declamatie; 11.30 Zang, piano en gramofoon; 12.— Gra mofoon (om 12.15 berichten); 12.30 „Es meralda"; 1.151.45 Orgelspel; 2«—Gra mofoon; 4.30—5.00 Voor de kinderen; 5.05 VARA-Orkést; 6.— De Ramblers; 6.28 Be richten; 6.30 Muzikale causerie; 7.— VARA kalender; 7.05 Voor pluimveehouders; 7.20 Gramofoon; 7.30 Reportage; 8.— Herhaling SOS-berichten, berichten ANP; 8.10 „De Stem des Volks", de Haarlemsche Orkest- vereeniging en solisten; 9.10 Reportage; 10 Berichten ANP; 10.10 VAiRA-Orkest; 11.- „Fantasia"; 11.3012 Gramofoon. Hilversum II, 415.5 M.: NCRV-uitzen- ding. 8.— Schriftlezing, meditatie; 8d5 Berich ten, gramofoon (9-30—9.46 gelukwenschen) 10.30 Morgendienst; 11.— Christelijke Lec tuur; 11BO Gramofoon; 12— Berichten; 12.15 Orgelspel; 1.15 Instrumentaal trio en gramofoon;*2.Voor de scholen; 2.35 Ver volg concert; 3,Causerie over vruchtboo- men; 3.40 Gramofoon; 3.45 Bijbellezing; 4.45 Gramofoon; 5.15 Kinderuur; 6.15 Gra mofoon; 6.30 Berichten, vragenuurtje (7— 7.15 Berichten); 7.45 Gramofoon; 8— Be richten ANP, herhaling SOS-berichten; 815- Het kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en f-o isten (9—9.30 IJjdensoverdenking); 10-* Berichten ANP, acteueel halfuur; 10-80 Gramofoon; 10.45 Gymnastiekles; H-— Pianovoordracht en gramofoon; HBO Gra mofoon; 11.5012 Schriftlezing. voegd, mag o.l. reeds worden weerd, dat hij er niet aan dacht zich w veiligheid te stellen. De Justitie had hierin een gunstige gelegenheid moeten zien om meer bewijsmateriaal bijeen te brengen. In plaats van tot een over haaste arrestatie over te gaan, had het veeleer op haar weg gelegen de gangen van dezen man, tegen wien wij geven het gaarne toe inderdaad ernstige verdenkingen bestaan te laten na gaan. Weliswaar zou daarmee de lijkheid geschapen zijn, dat bij het ui blijven van een arrestatie, de politie van een gebrek aan activiteit zou worden beschuldigd, maar een dergelijke onve - diende blaam, door eenige onverstanoi- gen op het politiecorps geworpen, is ten slotte van heel wat minder belang dan een rechtscollege, dat straks zal trachten het noodlge bewijsmateruuu bijeen te brengen en daarmee een taax op zich neemt, welke alleen bij de politie in goede handen la Hoewel hoofdinspecteur Dammering den inhoud van dit artikel gevoegenj* langs zich heen had kunnen laten «aan omdat het hierin gelegen verwijt yeeiee de justitie dan de politie trof, voelde hu het, met de aangeboren vrees van cw» man, die kruipt voor allen, aan www> rechtstreeks of zijdelings verantwoording verschuldigd is, toch als een aantijging van sta peraonoltlke capaciteit^ en zijn sympathie voor de pers, die toen niet bijster groot waa, «ou zeWr nos meer gedaald zijn, wanneer hij oox w deze zijde geen gevaar had Beducht. (Wordt vervolgd-I Het licht, dat ge in u zelf ontsteekt, schijnt ook voor anderen. FEUILLETON. (Een geval uit de practijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche), door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 16 Dat de moord, volgens den dokter, die de sectie op het lijk verricht heeft, onmogelijk door een vrouw kan zijn ge pleegd èn dat de geheimzinnige vierde man nog in de coupé aanwezig was, toen de verpleegster deze reeds, volgens haar verklaringen, moet hebben verlaten. Nee, beste jongen, deze belde punten heb ik, zooals je hoort, van het begin af aan, wel degelijk goed in 't oog gehouden, maar wie bewijst mij, dat de groote on bekende, toen hij op het station in Den Haag dat korte gesprek met den conduc teur voerde, inderdaad alleen met den vermoorde in de coupé was? Tenslotte heeft niemand de verpleegster zien uit stappen. Hieruit volgt dan ook, dat zij nog niet de daderes behoeft te zijn, doch hoogstens van medeplichtigheid kan worden verdacht. Ook deze laatste ver- denkihg zou lk echter nog niet eens graag in het openbaar uitspreken, zoo den gehouden. Adams nam een lange teug uit zijn glas, terwijl hij nadenkend voor zich uit staarde. Ik weet het niet, Miel, zei hij ten slotte, hoewel je redeneering niet direct onlogisch is, kan ik toch de gedachte niet van me afzetten, dat je met deze verdenking op den verkeerden weg bent. Een verpleegster als medeplichtige bij een moordaanslag... ik denk dat ze Je zouden uitlachen als Je er mee bij de politie kwam! Mogelijk, antwoordde Wils schou derophalend. Maar voorloopig ben ik dan ook niet van plan de politie van de zoo even door mij geopperde mogelijkheid in kennis te stellen. Eerst dien ik zeker te weten, wat die zuster Robert heeft doen besluiten in een le klas coupé naar Den Haag te reizen. Daarnaast is er trouwens nog iets, wat me bijzonder interesseert, maar waarover ik nu toch maar liever zal zwijgen. Laten we het voorloopig hierbij laten. Vermoedelijk zullen we de eerstvolgende dagen nog gelegenheid ge noeg hebben om deze, inderdaad zeer geheimzinnige misdaad wat nader te be kijken. Nog één ding, zei Adams. Heb je nog andere redenen om de goede bedoe lingen van die verpleegster in twijfel te trekken, of berust Je wantrouwen uit sluitend op het feit, dat ze zich de weel de veroorloofde ie klas te reizen? lang er geen enkel concreet bgwljs Is, y o^n wlls maaute een afwerende be lt nog niet weg, da» BjjS weging. bij een zoo duistere zaak als deze met alle mogelijkheden rekening moet wor- Oeen woord meer, Han. Misschien later, als ik zelf wat meer weet. En als om zijn woorden kracht bij te zetten, riep hij den kellnér om af te Een bezwarend epistel. Hoofdinspecteur Dammerlng, lid der Centrale Recherche aan het hoofdbu reau van politie te Amsterdam, voelde zich nerveus. Op zichzelf was dat niets bijzonders. Bij het corps toch stond Dammerlng, wiens bekwaamheden als speurder door zijn superieuren overigens niet in twijfel werden getrokken, bekend als een neu- rasthenicus, wiens, zich vooral in de ochtenduren openbarend onaangenaam humeur, reeds menlgen rechercheur den dag totaal had bedorven. In hooge mate prikkelbaar en licht geraakt, twee eigenschappen, welke hem in den loop der Jaren voor den gewonen straatdienst absoluut ongeschikt had den gemaakt en tenslotte dan ook zijn overplaatsing naar de recherche tenge volge hadden gehad, waren het gewoon lijk zijn ondergeschikten, die daarvan in de eerste plaats het slachtoffer werden en menige jonge inspecteur, die van jeugdigen beroepsijver vervuld, zijn in trede ln den politiedienst had gedaan, was onder het alle Initiatief en zelfver trouwen dbodende regime van dezen chef geworden tot een der velen, die geen hoogere Idealen kennen dan hun superieuren naar de oogen te zien. Dezen morgen echter, volgende op den dag, waarop het in het vorig hoofdstuk beschreven gesprek tusschen Adams en Wils plaats had, bleek hoofdinspecteur Dammering's stemming echter nog ver beneden het peil, waarop het gewoonlijk door het personeel van het hoofdbureau I getaxeerd werd. In een der ochtendbladen was een vrij scherp gesteld stukje verschenen, waarin de houding van de Justitie in verband met de arrestatie van den Rotterdam- 1 schen handelsreiziger Hellinger ernstig J werd gelaakt. De schrijver wees er, niet j geheel ten onrechte op, dat over het al- gemeen hier te lande al te snel een be vel tot inhechtenisneming van een ver- dachte wordt uitgevaardigd, hetgeen niet J alleen aanleiding geeft tot onschuldige veroordeelingen, doch bovendien het werk van de Justitie zelf bemoeilijkt, doordat men dan later bij de behande ling van de strafzaak niet over voldoen de bewijsmateriaal blijkt te beschikken om tot een veroordeeling te kunnen overgaan. Op deze wijze werd, aldus de schrijver, weliswaar de schijn gewekt, dat het Nederlandsche politiecorps vol komen voor zijn taak berekend was, maar ln werkelijkheid kwam het er op neer, dat een misdadiger, van wien men vrij wel zeker wist, dat hij schuldig was aan het hem ten laste gelegde, wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten moest wor den gesteld. Ook in deze kwestie, zoo besloot de schrijver, is dit overijld Ingrijpen wel weer zeer duidelijk aan het licht getre den. Waarom, zoo vragen wij ons af, moest Hellinger, die zichzelf bij de po litie aanmeldde, onmiddellijk worden ge arresteerd? Uit het feit, dat hij zich uit vrije beweging aan het hoofdbureau ver- 2.per M2. af, gelegen aan den Straatweg GoudaReeuwijk, mooi j«ht op de Reeuw ij ksche plassen. Hieronder een perceel geschikt voor duhbel pand, tegen gereduceerden prys. Te bevragen LANGE TIENDEWEG 49, Telefoon 2094. Ieder die vour 15 MEI een (onder de 60 K.G.) koopt heeft 2 kansen van GRATIS MOTORRIJDEN. Vraagt nadere inlichtingen bij Dat bedrag is niet uit te spreken. In alle gevallen zyn Uw voeten een paai PRIMA en GEMAKKELIJKE SCHOENEN waard. Bederf Uw voe ten niet met prullen waar geen stand of pasvorm in zit, want dat is slecht voor Uw voeten en voor Uw porte- monnaie. f- KOOPT PRIMA SCHOENEN MET w GOEDEN PASVORM bij kV lusteloosheid. Het bijzondere van Tonicum Noury »8, dat het een drievoudige werking op het Ofraniame uitoefent. Want het ia niet i ,~r?cHig versterkend voor het ge- heele lichaam, maar tevens weldadig kal- dat U zich in korten tijd zooveel krach tiger, flinker en opgewekter gaat voelen! Duizenden hebben reeds baat gevonden bij Tonicum Noury; sommigen voorzenuw achtigheid en overspanning, anderen voor meerend voor de zenuwen, en pittig op- ^moeheid en slapte, weer anderen voor bekkend voor den geest. Drie belang- neerslachtigheid en moedeloosheid. Ook njke eigenschappen in één middel ver- U kan Tonicum Noury helpen! 17» I ver- eenigd. Dét is de reden, dat het U naar lichaam en geest zoo goed doet; Neem eens een tijdlang regelmatig één theelepeltje voor de maaltijden, het zal U zeker goed doen! a dres. verf* \ct. O»" K0; sldvon VwkrüdMM bij all* *poth*k*r* u *rk*.4* drogi.Ua A f LS0 par flacon. Dabbal. flacon f 2i5. Afdeeling GOUDA. des avonds 8.30 in de Sociëteit „DE REÜNIE", Oosthaven, GOUDA. AGENDA: Opening Notulen. Jaarverslagen. HET BESTUUR. GOUWE 248, hoek Regentesseplantsoen. TELEF. 2580 Zie nu onze prijzen RIJWIELEN - KINDERRIJWIELBN AUTOPEDS. Wij rijn extra goedkoop. BUITENBAND r.a. 59 BINNENBAND 29 nz. BLAUWE DRUIVEN CITROENEN KAAPSCHE PRUIMEN GRAPE FRUIT TAFELPEREN BANANEN TAFELAPPELEN VRUCHTEN IN BLIK EN GLAS MANDARIJNEN DIVERSE SOORTEN NOTEN SINAASAPPELEN OUDSTE ADRES voor OPGEMAAKTE FRUITMANDEN. BLIKGROENTEN van prima kwaliteit tegen scherp concurreerende prijaen LANGE TIENDEWEG 27 TELEFOON 3318- bij L. NOODGODSTRAAT 5 GOUDA xijn het allerbeste slaap- en kalmeerende middel. Helpen vlug, zijn be^t onschadelijk, tevens niet bitter. Veel beter dan de dure buiteidandMhe merken. Zelfs bij dagelijksch gebruik raakt men er met aan verslaafd en ontwaakt frisch en opgewekt. Bevat geen barbituurzmir. Niet te veiwis- selen met gewone broomtabletten, welke vaak als slaap- en 'ienuvmuddeltjes worden aangeprezen doch zeer weinig helpen en uitslag veroorzaken. U kunt Diacid-tabletten gerust probeeren of U jong of oud bent, daar indien Diacid-Slaaptabletten niet aan Uw hoogste eischen voldoen zoo geven wij U Uw geld onherroepelijk en omgaand terug. Alleen bij apothekers en erkende drogisten verkrijgbaar. Indien niet voorradig, vraagt hen bet v°oi U te bestellen bij de officieele groothandel. Buisje 85 ct. Monster 10 at. H.H. Medici gratis monsters. DIACID FABRIEK - AMbTERDAM met de nieuwste creatie's op het gebied van DAMESHOEDEN. Beleefd aanbevelend, I GEZ. VAN TREIJEN. KRUGERLAAN No. 187 te GOUDA belast ach gaarne met het doen ran alle Taxatie'», Assurantie'», opmaken van Con tracten, plaatsen ran Hypotheken, Koop- en Verkoop, Huur- en Verhuur, tegen billijke conditiën. TELEFOON No. 2676. ADLER HUISHOUD, en INDUSTRIE- MACHINES Onderdeden voor Adler en Singer. Zakstopmachine» uit voorraad leverbaar. Reparatie» vlug en goedk. ZOUTMANSTRAAT 4 GOUDA !Méér inspanning - minder rust. Uw krachten kwistig gebruiken en niet zorgen voor extra versterking? Dat móet spaak loopen. Verminderd concentratievermogen - vergeetachtigheid - fouten - ziehier de „dure" gevol gen, behalve dan nog dat onbehaaglijke gevoel en die prikkelbaarheid. Hoe anders zou het kunnen zijn... Want wie Sanatogen gebruikt, kan inderdaad vèèl van zichzelf vergen. Hij kan putten uit extra reserves aan kracht en energie. Hij krijgt geen last van zijn zenuwen en tobt niet met gebrek aan eetlust en andere klachten. Hij blijft meester van zich zelf. Sanatogen voorkomt niet alleen uitput ting, het verhoogt zelfs Uw uithoudings vermogen en versterkt Uw geheugen- U moest ook eens met Sanatogen beginnen Het Zenuwsterkend Voedsel het

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4