Deze week alweer F.600.-AAN PRIJZEN! goudsche courant Aambeienzalf Br. Benedictus Maandag 27 Maart 1939 Tweede blad afwezig Crematie Transporten W. H.J. v. d. Toorn N.V. flink tweede Meisje Ni Plated Zilver Reclame Draagt Kleeding De Reeuwijksche en Sluipwijksche Plassen bedreigd. Een nieuw plan tot gedeeltelijke drooglegging. 1N De vierde man. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na langdurig lijden, onze lieve Vader, Behuwd en Grootvader de Heer D. S. DE JONG. in der. ouderdom van 77 jaar. Paterswolde, Villa Java, C. B BEEK—DE JONG. Dr. A. BEEK en Kinderen. Gouda, I<ange Tiendeweg 54. 26 Maart 1939. Dr. ARNOLD BEEK ARTS, DINSDAG en WOENSDAG 28 en 29 MAART Voor de vele bewijzen van deelne ming ontvangen bij het overlijden van onzen besten Broeder en Zwager den Heer J. A. P. MONTIJN te '.s-Gravenhage, betuigen wij onzen hartelijken dank. Gouda M. J. M. DE WOLF—MONTIJN. J. J. A. MONTIJN. A. S. MONTIJN—MOLENAAP,. Gheel (België) M. W. MONTIJN. 27 Maart 1939. Door geheel Nederland en daar buiten onmiddellijk te ontbieden BOEZEMSINGEL 164 Gevestigd 1867 Tel. 52578 ROTTERDAM I Tel. 716788 DEN HAAG. Mevrouw VAN WOERDEN, West haven 34, vraagt wegens ziekte voor direct een leeftijd i 18 jaar, P.G. OFFICIEELE CRISIS-PUBLICATIE. Steunverleening Zalmvïsscherij. De Nederlandsche Visscherycentraltf maakt bekend, dat ondernemers van kant- zalmzegen- en galgvisscherijen die voor steun, als omschreven in het persbericht van 25 Maart 1939, in aanmerking wen. schen te komen, een aanvrag.-» dienen te richten tot deze centrale, Juliana van Stol bergplein 34, 's-Gravenhage, waarna hun de noodige formulieren ter invulling zullen worden toegezonden. 's-Gravenhage, 25 Maart 1939. Naar de tropen 't Beste koopen! Dus dan luidt het: 'n Swelheim-uitzet SWELHEIM ALMELO loven prachtige huwelijksuitzetten van f. 137.02 af. (Ook v. Indië). Reclame-uitzetten f. 94.- en f. 121.-. Compleet en kastklaar. Schrijf naar Almelo om den monsterkoffer! Een week vrij op zicht! Of bezoek het filiaal te Den HttUg, Laan van Meerdervoort 154, tel. 391505. Koppig, knorrig, ellendig van de kiespijn Als Uw man zóó is, rust dan niet vóórdat U hem een Witte Kruis poeder hebt laten nemen. Den volgenden keer zal nij er U om vragen. Want dén weet hij hoe zéker zoo'n Witte Kruis poeder de ondraaglijkste tand pijn geneest. BovendienWitte Kruis poeders geven een gezonde opgewektheid. Prijs per poeder 5 ct. Per doos ven 12 poeders, tabletten of cachets 45 ct., per koker van 24 tabletten 80 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. NV. Houthandel enStoom- houtzagerij „DE HOOP" v h. H. J. Nederhorst, STOLWIJKERSLUIS bij Gouda. Algom«ene Vergadering van Aandeelhouders op ZATERDAG 8 April a.s. te 12 uur ten kantore der vennootschap te Stolwijkersluis. De AGENDA ligt vanaf heden ter inzage Aandelen aan Toonder moeten minstens i dagen voor de vergadering op genoPmd kantoor gedeponeerd worden. In kringen waar men tot oordeelen bevoegd ta. beschouwt men deze zalf ala het eenlgi afdoende mlddjel. Verkrügb. d(J Apotheker» en Drogisten k t. 1.— per pot. EEN MOOIE WITTE BOORD I TREKT STEEDS DE AANDACHT Draagt daarom de echte helderwitte MEY's BOORDEN. Is de boord niet meer schoon, dan neemt men 9 eenvoudig S een nieuwe V BOORDEN MEI PRIMA LINNEN OUTIM OEGStGEEST OP VEELVULDIG VERZOEK en vanwege enorm succes hebben wij tot 15 APRIL a.s. verlengd. Dus tot half April worden punten uitgereikt. Profiteert tevens van de I vele voordeelen welke onze HUISHOUD- WEEK U biedt. sGOUDA^c Gouda: A. A, Bisschop, Hoogstr. 19; C. J. J. Loeve, Gouwe 145; Haastrecht: W. Faay, Mag. „De Stfci"» Oudewater: O. E. de R/ejjtere, Wydstr. 16; Schoonhoven. M. J. Stekelenbung, Lopikerstr. 10; Woerden; J. H. Wayboer, VOorstr. 21; Alphen a. d. Rijn: D. Raaphorst Sr., v. Manderloostr. 43; Waddinxreeni: M. v. d. Zwaard, Neèstr. 7; Zoetermeer: J. v. d. Goes, Dorpstr. 77. Verder verkrii MEY's red injgbaai in alle Ver». J. W. Raeymakers, daa»sen h*k«ndg winkels met d Vrieselaan 12a, i Maakt met eigen woorden een korten tekst by nevenstaande carricatuur en Dol-fHn reep. Geen werkstukje ,of teekening inzenden, doch toepasselijken teket. Hierdoor wordt het verdienen vtfn hoofdprijzen voor iedereen bereikbaar Zendt ons dien tekat franco toe en doet er 3 Dol-fyn merkjes bij, geknipt uit onze 5 ct. Dol-f(jn reepen Vermeldt het adres er by van den winkelier waar U de Dol-fyn reepen kocht Ver geet niet Uw naam, straatadres en woonplaats op té geven. Uw inzending moet uiterlijk des Maandags met de eerste post bij ons binnen z^n. Eiken Maandagavond verschijnt in de bladen een nieuwe advertentie met een nieuwe carricatuur. De beste tekst van iedere week wordt beloond met een HOOFDPRIJS VAN F. 100.- Verder nog 1 prps van F 80.-. 1 prijs van F. 28.-, 5 prijzen van F 10.-. 10 prezen van F. 8 -, 20 prijzen van F. 2.80, 225 reiskoffers Alle inzendingen worden het eigendom van Kwatta Er is geen beroep op de beslissing der directie van Kwatta De namen van de winnaars der 3 hoofdprijzen worden elke week gepubliceerd. U kunt meerdere malen per week mee doen. Alle inzendingen franco te adreseeeren aan N V. Kwatta. Breda, afd. Prijsvraag De uitslag van de eerste Dol-ftyn prijsvraag verschijnt Maandag a.s. ie Degenen die bij hun inzending 2 niet afgestempelde postzegels van 5 cent bijsluiten ontvangen een „Saffite" portefeuille als extra verrassing Speciale afdeeling Damet-kleeding naar maat. Exclusieve stuffen. jJ\A Ome nieuwe etalages zijn gereed, geheel H - nieuwe! naar de laatste Pargsche ideeën. In dese 'U "il"™ omgeving toonen wtf U een verscheiden held van nieuwe modellen en exclusieve dessins, die zelfs den meest verwenden smaak nullen beviedigenL U moet beslist eens komen kjjkenl Onze prijzen zijn weer lager. Desondanks hand haion wjj ons systeem: „alleen beproefde goede kwaliteiten, uitsluitend prima kleermakerswerk!" Spei_aal sortiment voor corpulente figuren! EIGEN FABRIKAAT ONZE GROOTE KRACHT! DAMESMANTELS en SWAGGERS: I. 1»" - 17" - «8» 70» j,» 4J1, 551, DAMES-JAPONNEN: I. 8» - S» - 7" ji» ij» |0» 50i, DAMES-COSTUMES: I. 18" - 17" 88" 87" SS" 48" DAMES-REGENMANTELS: 1" - 18" 17" 18" 88" - 87" ROTTERDAM HOOFDSTEE ,N het begin van vorige week is in ver schillende bladen een bericht ge plaatst betreflende een nieuw plan tot gedeeltelijke droogmaking van de Reeu wijksche en Sluipwijksche Plassen, ont worpen door den Cultuurtechnischen Dienst te Utrecht, directeur Ir. F. p. Mesu. Laatstgenoemde was zoo welwil lend eenigen tijd geleden aan enkele leden van het Comité tot behoud van de Reeuwijksche en Sluipwijksche Plassen, op een daartoe door hen gedaan verzoek, inlichtingen omtrent dit plan te ver schaffen. Uit den aard der zaak vonden wij geen vrijheid daaromtrent in hot openbaar mededeelingen te doen. Ik stel er dan ook prijs op te verklaren, dat be doelde publicatie buiten voorkennis en medewerking van het Comité is geschied. Het bericht schenkt mij evenwel een welkome gelegenheid over de merites van dit plan. voor zoover het door genoemd bericht openbaar is geworden, iets te- Zooals uit bedoelde publicatie is ge bleken. omvat het plan de drooglegging van de Noordelijke plassen: Ravensberg, Klein Vogelenzang en Gravekoop. Het is duidelijk, dat hierbij in de eerste plaats Is gelet op de belangen van den polder Vettenbroek en de Broekvelden. Door de voorgestelde gedeeltelijke drooglegging t deze belangen in hooge mate gc- d! Aan het kwelbezwaai- zal voor het Ddeel worden tegemoetgekomen, voor dijkdoorbraak *behoeft niet meer te worden gevreesd. Voor zoover ik kan na gaan zijn dit ook de eenige belangen, welke door dit plan worden gediend. Dc vraag is of deze belangen zoo zwaar mo gen wpgen, dat andere, oek gewichtige belangen daardoor ernstig zouden wor den geschaad. Het zal wel niemand, die eenigszins met het plassengebied bekend is. gezegd behoeven te worden dat het Comité tegen dit plan. dat kennelijk beoogt dc kool en de geit te sparen, zich evenzeer zal verzetten als tegen welk ander droog makingsplan ook. Na ampele besprekin gen is het Comité unaniem tot de con clusie gekomen, dat met geen enkele vermindering van het plassengebied ge noegen kan worden genomen. Ik wil daar met nadruk aan toevoegen, dat, voor zoover mij bekend, alle groepen van be langhebbenden, officieele en ttlet-offi- cieele, verklaarde voorstanders zijn van het ongerept behoud van de Reeuwijk sche en Sluipwijksche Plassen; ik maak daarbij natuurlijk een uitzondering voor de ingelanden van Vettenbroek, die van een drooglegging slechts voordeelen te wachten hebben; deze groep is echter zeer klein. Het nieuwe plan wekt den schijn vol doende water over te laten om in de be hoeften van de sportliefhebbers to blij ven voorzien en ook het natuurschoon te sparen. Het blijft evenwel bij den schijn. Er zai bij de voorgestelde droogmaking van de 368 ha 273 ha worden droogge legd. waarna nog 695 ha zal overblijven. Als men echter bedenkt, dat in minder dan 10 jaren de plassen Elfhoeven en 's-Gravenbroek geheel in beslag genomen zijn door de watersportvrienden, en men bedenkt daarbij, dat deze plassen samen een oppervlakte van 271 ha hebben, dan behoeft het wel geen nader betoog, dat reeds in de naaste toekomst getracht zal worden het recreatieve gedeelte van de plassen te vergrooten. Weliswaar verzet het door het Instituut Stad en Land schap van Zuid-Holland ontworpen uit breidingsplan zich voorloopig tegen ver grooting in Oostelijke richting, maar als de plas Ravensberg, die voor deze uit breiding bestemd was, zal worden droog gelegd, zal aan de steeds groeiende be hoefte in andere richting moeten wor den tegemoet gekomen. Dat beteekent evenwel een aanslag op het bestaande natuurschoon! Het lijdt geen twijfel, dat in de ko mende jaren de belangstelling voor de Reeuwijksche plassen nog steeds zjil toe nemen. De totstandkoming van de groote wpgen van Den Haag en Rotterdam naar Utrecht, die zeer dicht bij de plassen liggen, hebben de bereikbaarheid van dit gebied zeer belangrijk vergroot. De groote steden van Zuid-Holland. Rotter dam en Den Haag. hebben daardoor nog meer belang bij het ongerept behoud van het plassengebied gekregen dan tot nu toe het geval wdk Reeds nu bezoeken jaarlijks tal van Rotterdammers en Hagenaars de plassen, velen hebben er zelfs een huisje of optrekje. Er is geen enkele reden om te veronderstellen dat zulks zal veranderen. Bij het ontwerpen van het Reeuwijk sche uitbreidingsplan is met nadruk vastgesteld, dat hierbij de bedoeling voorzat zoowel de belangen van de wa tersport in ajle vormen te behartigen als het behoud van het natuurschoon te be vorderen. Tot dusverre zijn beide belan gen (die uiteindelijk in 't geheel niet met elkaar In strijd zijn, maar onver brekelijk samenhangen i op uitstekende wijze gediend geweest. Ik vrees, dat zulk3 bij een eventueele gedeeltelijke droogleg ging niet moer het geval zal kunnen zijn. Reeds in. de naaste toekomst zal blijken, dat.de plassen Elfhoeven en 's-Graven broek voor recreatieve doeleindon te klein zijn. De Reeuwijksche plassen vor men immers het eenige gemakkelijk be reikbare groote recreatie-gebied In het centrum van het dichtbevolkte Zuid- Holland! Uitbreiding van recreatie-ge bied beteekent hier verlies aan natuur schoon. Zou het gedeelte, dat bestemd is om als natuurschoon gespaard te worden .echter te klein worden ten opzichte van het recreatieve deel, dan is te vreezen, dat de aantrekkelijkheid van de plassen voor een belangrijk deel der sportlief hebbers, die immers ook natuurvrienden zijn. zou verminderen. Er moet hier een behoorlijk piassen- complex overblijven, waar de planten en dierenwereld zich ongestoord kan ontwikkelen. Ons land mag niet onbe woonbaar worden gemaakt! Ik kan dit plan niet anders zien dan als een aan slag op het bezit van dit natuurschoon. De watersportgenoegens zullen immers wel praevaleeren boven het behoud van na tuurschoon. Niet alleen indirect brengt dit plan scha de toe aan het natuur schoon, maar ook direct door de voorgenomen drooglegging van een dor mooiste van alle plassenRavensberg Met zijn vele door riet omzoomde eilandjes en veenakkers vormt deze plas landschappelijk een zeer bekoorlijk ge heel. Bovendien is het een belangrijke broed plaats voor vogels, spe ciaal voor de wouwaap jes, die nergens in West Europa zoo talrijk broe den als in dit plassen gebied. Resumeerende stel ik vast, dat dit plan direct en indirect groote schade, zal toe brengen aan het natuurschoon en daar door ten slotte ook aan de watersport. Voordcelen levert het alleen op voor Vettenbroek. dat echter ook op andere wijze te helpen is. Het plan is daarom onnoodig en strijdig met de gerechtvaar digde behoeften aan ontspanning en natuurgenot van de bevolking in Zuid- Holland! Dr. A. SCHEYGROND. Secretaris van het Comité tot behoud van de Reeu wijksche en Sluipwijksche Plassen. STADSNIEUWS De plas Ravensberg met het kerkje van Sluipwijk od den achterirrond. Foto B. Swanenburg. GOUDA. 27 Maart 1939. Jaarvergadering Openbare Leeszaal. Op Donderdag 23 Maart 1939 werd de jaarlij ksche ledenvergadering gehouden. De voorzitter wijdde eenige woorden aan de veranderingen in het bestuur. Hy be treurde het, dat deneer de Blouw, die vele jare» bestuurslid is geweest, om gezond heidsredenen heeft moeten bedanken. De neer de Blouw was eenprettigbestuurslld, die zeer veel belangstelling had voor de I<eeszaal en steeds klaar en onomwonden L«n meening uitsprak. Vervolgiens besprak ds voorzitter de beteekenis en het werk van de O.L.B. naar buiten. In den raad is eeni gen tijd geleden door een katholiek lid, de heer Middelweerd, kritiek uitgeoefend op de Goudsche Leeszaal. Deze critiek was bljjkbaar ontleend aan een rapport van het R.K. Comité van de „Actie voor God", dat samengesteld was, zonder dat men het be stuur of de R.K, bestuursleden hierover raadpleegde, en dat ten opzichte van de O. L.B. te Gouda veel onjuistheden bleek ta bevatten. De heer Hoonhout, gedelegeerde van de gemeente in het Leeszaalbestuur, heeft bovengenoemd comité een rectificatie van de onjuistheden over Gouda toegezon den, en stelde tevens vast dat de Katholie ke tijdschriften en periodieken zeer goed vertegenwoordigd zijn in de Goudsche O.L. B. Tenslotte bespreekt de voorzitter de waarde van de O.L.B.die als algemccne instelling, een peilschaal is van de daad werkelijke samenwerking van de verschil lende geestelijke richtingen van onzen tijd. Door de goeae samenwerking is dit in Gou da mogelijk. In dit verband herinnerde de voorzitter aan de treffende woorden, die H. M. de Koningin eenigen tijd geleden door de radio tot het Nederlandsche volk richtte over geestelijke herbewapening. In deze geest moet de Leeszaal nog steeds meer werkzaam zijn efi ij veten voor samenwer king en aaneensluiting van alle groepen der bevolking. Nadat de secretaresse de notulen van de vorige jaarvergadering had voorgelezen, die onveranderd werdengoedgekeurd, wer den de drie verschillende jaarverslagen, dat van de secretaresse over de aangelegenheden, dat van de directrice over de inwendige dienst en dat van den penningmeester over de financieelezaken, voorgelezen en onder dank aan den voorzit ter aanvaard. De begrooting voor 1939 werd vervolgens vastgesteld. Bij de daarna volgende bestuursverkie zing, werden de periodiek aftredende led;n. de heeren H. A. M. Eykman, H. de Groot, A. R. v. d. Putte en mr. Rensma, herkozen Tot nieuwe leden werden gtekozen mr. J. A. van Bronkhorst en de heer O. van Dijk. Eén van de aanwezige leden stelde ver schillende vragen, waarover de noodige In lichtingen werden verstrekt. Na de aanwezige leden bedankt te heb ben voor hun belangstelling en medeleven sloot de voorzitter de vergadering. "•ft dc jaarverslagen zullen we dezer da gen nog een en ander publlceeren. Bescherming kunstwerken tegen oorlogsgevaar. Instelling van contactcommissie van regeeringswege. Eenige maanden geleden is van de hand van dr. J. Kalf, de inmiddels afgetreden directeur van het» Rijksbureau voor de Mo numentenzorg, een, reeds door ons bespro ken, rapport verschenen, waarin de bescher ming van kunstwerken tegen oorlogsgeva ren wordt behandeld. Als gevolg van dit rapport is thans, naar wy vernemen, uit een overleg tusscben de Ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Binnenlandsche Zakpn en van Defensie een contactcommissie in gesteld, die tot taak heeft richtlijnen aan te geven voor de uitvoering van maatrege len ter bescherming van kunstwerken tegen oorlogsgevaren. In deze commissie hebben zitting luit ;- nant-generaal buiten dienst P. H. A. de Ridder, inspecteur voor de Bescherming van de bevolking tegen Luchtaanvallen, de heer P. Visser, chef van de afdeeling kun sten en wetenschappen van het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de majoor van den generalen staf G. J. Sas en dr. J. Kalf. Vereeniging Zorg voor geestelijk iiusaeeiden. Het jaarverslag. Aan het jaarverslag over 1938 vart de Vereeniging „Zorg voor geestelijk misderi- den", ontleenen wij het volgende: Mochten we het vorig jaar het jaarver slag aanvangen met de mededeeling var de voor onze vereeniging zoo verheugenue ge beurtenis van de uiteindelijke oprichting der werkinrichting, dit jaar moeten we be ginnen het droeve feit te gedenken, dat onze Voorzitter an het laatst van Augustus plotseling is overleden. Tien jaren is burgemeester Gaarlandt onze voorzitter geweest en het is ongetwij feld in belangrijke mate aan zijn groote liefde voor het sociale werk onzer vereeni ging te danken geweest, dat na eenige jaren van voorbereiding de werkinrichting is tot stand gekomen. Bij de officieele opening in Februari 1937 hield hij een treffende rede, die getuigde van zijn warm gevoel voor de misdeelden, die „Zorg" toen onder haar hoede ging nemen. Met groote dankbaarheid wil ik hier lr dit verslag gewagen van de groote belang stelling, die onze overledén burgemeestér steeds toonde voor de leerlingen en oue- leerlingen der school voor Buitengewoon Lager Onderwijs. Deze taak van sociale zorg moet hem wel héél na aan het hart hebben gelegen. Een persoonlijk woord van diepgevoelde erkentelijkheid voor alles, wat wijlen bur gemeester Gaarlandt voor de Vereeniging „Zorg" heeft gedaan wil ik hier ten slotte tot uiting brengen. Na deze droeve woorden ga ik over tot d© bespreking van de lotgevallen onzer vereeniging. Het uitzendingswerk. In 1938 werden 4 kinderen, jiaar het ko loniehuis „Zonneoord" te Ede uitgezonden. Eén kind bleef drie maanden. We werden hiertoe in staat gesteld door een bijdrage in de kosten door het T.B.C.-fonds van den Gentralen Bond van Transportarbeiders. De Goudsche Vereeniging voor Gezondheids koloniën hielp ons by de uitzending van twee kinderen. Voor de bydrage van deze beide vereenigingen en van. de Ver. „Tot steun van hulpbehoevende kinderen" bren gen wy gaarne onzen dank. De werkinrichting. Wat de werkinrichting betreft mogien wij, gezien de weinig rooskleurige maatschap pelijke omstandigheden, niet ontevreden zijn. Dit vindt zyn oorzaak in het feit, dat vele onzer ingezetenen ons steunen door onze producten te koopen. In dit tweede jaar van het bestaan der werkinrichting is de verkoop met 50% gestegen. De totale verkoop bedroeg 3155.34. Gemaakt wer den: alle soorten cocosmatten, gaatjesstoe- lenmatten, bezems, borstels, luiwagens, stoffers, zeilzwabbers, kopjes, en vaten kwasten, raagbollen, closetborstels, kleer-, schoen- en meubelborstels, enz. Het is verheugend, dat velen den weg naar de werkinrichting aan het ParadyV weter. te vinden, maar toch weten zéér vele nog niet, dat ze daar eiken dag van 8 toe 5 uur vry binnen loopen om te komen kij ken, koopen of bestellen, al is het ook nog zoo'n kleinigheid. Véél wordt voorts verkocht door één onzer jongens die langs de ruizen gaat met e<n handkar. De dames kunnen nu uit een .?ioot aantal matten met zéér verschillende dessins een keuze doen. Dit heeft de ver koop sterk gestimuleerd. De geest onder de jonge mannen blijft uitstekend. Moeilijkheden deden' zich hoe genaamd niet voor daar de menschen zich geheel aan den arbeid hebben gewend. Deze regelmatige rustige arbeid heeft ken nelijk een gunstige invloed op de psyche der tewerkgestelden. Klaarblijkelijk komen zij gaarne. Dit moge blijken uit het zéér geringe aantal absenties. Met groote toewijding doet geheel be langeloos de heer I. Pierot de administratie Verstand zonder geluk gelijkt een on geslepen edelsteen. FEUILLETON. (Eea geval* uit de practijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche), door UDO VAN EWOUD Nadruk verboden 17 Hij hield het blad met het bewuste artikel in de hand en liep met groote stappen het vertrek op en neer. Etndcl- lUk echter scheen hij tot een besluit te Zich plotseling omkeerende. liep hij naar zijn schrijfbureau, liet zich in den daarachter geplaatsten stoel vallen en terwijl hij met den linkerhand driemaal kort achtereen op de contactknop van de hulstelefoon drukte, zocht hij met den rechter in een haastig opengetrokken lade van den schrijftafel, waaruit hij jnet een nerveus grabbelen van zijn dik ke vingers een blauwe map opdiepte. Er werd geklopt* een inspecteur in uniform trad binnen en bleef, nadat hij de deur achter zich gesloten had. In eer biedige houding staan. Hoofdinspecteur Dammering dwong zichzelf tot kalmte Knoop, ga eens zitten De Inspecteur, die naar dezen naam Week te luisteren, voldeed aan de Invi- tetle, die als een bevel klonk. Knoop, Je moet vanmorgen de pers eens aan mij overlaten Als de heeren straks komen, meld je mij, dat ze er zijn. Je kunt ze eerst het gewone nieuws geven maar geen woord met betrekking tot de 2aak-Leuvensteyn Dat laat je aan mij over. Apropos, heb je het ochtenblad van ..De Hoofdstad" gelezen? U bedoelt den aanval op de justitie, chef?, antwoordde de inspecteur, die reeds begreep, waar de ander heen wilde Ja, dat heb ik gelezen. Wat denk Je ervan? Tja. wat zal ik er van denken, meende de inspecteur voorzichtig Het was op het oogenblik waarlijk niet aan het gezicht van den heer Dammering te zien. of hij zich verheugde, dat zijn supe rieuren ook eens een veeg uit de pan hadden, gekregen of dat hij bevreesd was. dat een deel van de ontstemming, welke door het bewuste artikel ongetwij feld bij de superieuren was gewekt, op hem zou terugvallen. Je hoeft niet te denken, verbrak de hoofdinspecteur de pijnlijke stilte, die even was ingetreden. Laat dat maar aan mij over. Ik denk. dat we vandaag de heeren eens netjes in het zonnetje zul len zetten, althans die meneer van „Dc Hoofdstad", die de pretentie heeft te veronderstellen, dat aan hem een gQede Commissaris der recherche verloren is gegaan. u bedoelt dat briefje van Hellinger? Juist; ik moet zeggen, dat Je niet slecht combineert. Knoop Ik vermoed, dat de heeren daarvan zullen opkijken, want tenslotte is het toch niet alleen „De Hoofdstad", die zich met de voor- looplge arrestatie van Hellinger niet ver- eenigen kan. Vandaag of morgen zouden de anderen dit voorbeelcfe van ongemoti veerde critiek hebben nagevolgd, al was het alleen maar terwille van een bepaal de categorie abonné's, die in dezen tijd van justltieele vergissingen eiken aanval op het recht met gejuich begroeten. Maar nu zal dat heer van „De Hdbfd- stad" zijn misplaatste reprimande toch moeten herroepen. De inspecteur, min of meer vervuld door de waardeerende woorden van zijn chef. die zich gewoonlijk slechts zelden tot lofuitingen op zijn ondergeschikten liet verleiden, knikte ijverig. Inderdaad, er zal wel geen anderen uitweg overblijven. Als Hellinger dit briefje ziet. zal ontkennen hem niet lan ger baten en daarmee zal dan ook deze sensatie weer tot het verleden behooren. 't Zal de heeren niet meevallen, dat de zaak zoo spoedig opgelost ls en vooral „De Mercuur", die zich, naar ik hoor, weer levendig voor het geval interes seert, zal het zeker betreuren, dat de eer der ontknooping ditmaal niet aan haar eersten reporter ten deel is gevallen. Hoofdinspecteur Dammering, die zich tijdens het gesprek behaaglijk in zijn stoel had gevleid, maakte een afwerende beweging. f Laten we daar over zwijgen, Knoop 't Is me steeds een raadsel geweest, wat den hoofdcommissaris aanleding heeft gegeven in dezen dilettant een nuttig medewerker van de recherche te zien en dat zal het ook wel altijd voor me blij ven. Maar om op ons punt van uit gang terug te keeren 't is zoo elf uur De Koningin der aarde zal beneden wel haar opwachting maken Stuur de hee ren naar boven en als je lust hebt dit blijspel mee te maken, noodig ik je bij deze uit van het onderhoud getuige te zijn. De inspecteur maakte zich reeds ge reed om het vertrek te verlaten, toen een kort signaal van de huistelefoon hem deed aarzelen. Dammering nam de hoorn van de haak. Ja...?! Inspecteur Knoop, die is hier, ja. Hij hief zijn hand op, ten tee- ken, dat de vertrekkende inspecteur nog even moest blijven De pers? Laat de heeren maar boven komen. En zich tot den inspecteur wendend, die zijn plaats bij 't schrijfbureau weer had ingenomen, zei hij. zich vergenoegd in de handen wrijvend: Nu opgepast, heer Knoop Het spel gaat beginnen! Een agent in uniform opende de deur voor zes verslaggevers, die. lichtelijk ver baasd over de ongewone ontvangst bij hun dagelijks terugkeerend bezoek aan het hoofdbureau, de kamer van den hoofdinspecteur binnentraden. Deze laatste was onmiddellijk uit zijn stoel opgesprongen en trad de heeren nu joviaal glimlachend en. handenreikend tegemoet, terwijl Inspecteur Knoop zich bescheiden op den achtergrond hield. Mijne Heeren, begon de hoofdin specteur officieel, nadat hij door een agent nog eenige stoelen had laten aan rukken, ik ben u een explicatie schuldig voor de ongewone ontvangst van dezen ochtend. Als goede journalisten popelt u natuurlijk van ongeduld om de reden van uw bezoek hier te weten te komen. Wanneer de heeren inderdaad popel den. dan was daarvan toch niets op hun gezicht te lezen Schijnbaar volkomen ongevoelig voor de wijze, waarop de hoofdinspecteur hun nieuwsgierigheid meende te moeten prikkelen, wachtten zij geduldig tot deze de moeite zou nemen zijn inleiding te vervolgen Eindelijk scheen de heer Dammering den tijd daartoe gekomen te achten. Hoewel een snel/opkomend gevoel van teleurstelling over de onverschilligheid, waarmee het auditorium zijn eerste woorden ontvangen had, in zijn stem een klank bracht, welke Inspecteur Knoop een schuwen blik in de richting van zijn chef deed werpen, vervolgde hij, zijn ge laat in dezelfde minzame plooi houdend: Welnu, mijne heerei*. ik zal u niet te lang in het onzekere laten: het be treft hier de zaak-Leuvensteyn. Bij deze woorden kwam er toch eenige beweging onder de journalisten. Enkelen haalden een bloc-note te voorschijn, waarin de hoofdinspecteur een blijk van snel stijgende belangstelling meende te mogen zien, hetgeen zijn goed humeur geleidelijk deed terugkeeren. (Wgrdt vervtlgd).

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 3