de„konittq té ïifk Kleiweg 23 KNAX goudsche courant GELD A. Vingerling In kringen STRIJKSTERS YOUWSTERS en NAAISTERS Huiduitslag, Jeuk, Eczeem jn prachtige, zeer aparte van Harens schoent,v„ en bijzondere keuze in jak en alle moderne chique tinten SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK bewandelt de gulden middenweg BRECHCOKES, IND. NOOTJES 4 en ANTHR. I kolenhandel UacAt niet iöt stkaac, Eet nu een pasvorm ca afwerking Draagt Klccdiiig Vrijdag 14 April 1939 Tweede blad De Lente onder de loupe. Anton de karper, door LIES PERKHOVEN. Invloed van kleuren op de stemming. Volstrekt tnmige en aSgemeene kennisgeving. Tot onze grootste smart overleed heden, na voorzien te jsijn van de H.H. Sacruinenten der Stervenden, onze allerbeste Man, Vader en Behuwd- vader, de Heer EVERT VAN STRAATEN, in den leeftyd van 51 jaar. Gouda: A. W. VAN STRAATEN— VRANGKEN. Alkmaar: BHRTUiS VAN STRAATEN. JO VAN STRAATEN— VA"N breukelen. Gouda: WIM. JEANNE. EVERT JE. GOUDA, 13 April 1939. Graaf Florisweg 113. Geen bezoek. V- Geen bloemen. Gaarne!] H. Missen. Rozenkransgebed Vrijdag-, Zater dag- en Zondagavond 8 uur in de St. Jozefkerk. De H. Uitvaartdiensten zuillen ge houden worden in de Parochiekerk van den H. Jozef (Gouwe) op Maan dag 17 April te 7^ en 8% uur de Stille H. Missen en <te 10 uur de Plechtige H. Mis van Requiem, waar na de begrafenis in het Familiegraf op het R. K. Kerkhof. Vertrek van het sterfhuis te kwart over elf. Met groot leedwezen geven wij ken nis van het overlijden van onzen patroon, den heer E. VAN STRAATEN. Hij was voor ons een goed en sym pathiek werkgever.en met dankbaar heid jegens hem vervuld, zal zyn na gedachtenis by ons steeds in hooge eere blijven. Personeel Modelwasschery VAN STRAATEN. Graaf Florisweg rll3. GOUDA, 13 April 1939. DIRECT BEKWAME GEVRAAGD, bekend met Overhem den en Jongensblouses. Hoog loon. Conf. fabriek JOH. v. d. WERFF en Co., Aert van Nesstraat 61, Rotterdam. «raar men tot oordeelen bevoegd is, be- st&ouwt men' Aambeienrmlf van Broeder BenedIctus als het meest afdoende middel. Prijs per pot f 1.—. 30-jarige reputatie. Ambtenaren tot maandinkomen zonder borg. Wettelijk tarief. N.V. NATIONALE VOLKSBANK- GELDSCHIETBANK, Mauritsweg 3 Rotterdam (C.). Inlichtingen (postz. v. antw.) en afwikkeling schriftelijk. Krabben verergert de kwaal en maakt U on toonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw on dragelijke last en fol terende jeuk. Neem direct D.D.D., het re ceptvan Dr.D.Dennis. Reeds de eerste drup- Buitengewoon mooie n Hielbond-schoentiesin Af Zeer leuk en geheel 1 keuze mlokschoentie,^^"^ prachtige modelletjes apart bewerkt. Een der voor jongens en mets- veje zeer mooie vele prachtige ultvoe- ^'b'ewerkit'ook m T00M8 Hnt.n en lok, moot 18 ringen. In cwar, lok maol bruin, wil en beige leer Parmantig, en bewust van hun heel mooie schoentjes, spelen de kleinen hun spel. Ze zijn de koning te rijk. Maar ook de ouders zijn voldaan. Ze kochten voor hun kleinen het mooiste wat te koop is, de Van Haren's kinderschoenen. in zeer chique snif en primo pasvorm. Zeer fijn. In zwart.en bruin, leer en zwart lak maat 18 Meisies schoen! jes in bijz. fraaie snitten en finten.Jüeer aoart. In rood-en bruin.leder en zwart lak maat 18 Bijzonder fi|n meisjes schoentje in prachtige aparte bewerking. In *w..en br.Jeer en lak moot 24 Een echte |ongens schoen. Die kan tegen een stootje. In bruin of zw. m. rubber onderw. maat 24 Verbazend leuk be- I werkt schoentje met schitterende pasvorm. In fijne kleur bruin maat ft Overal in Nederland gebruikt men graag MAGGI5 Justabletten Maggi's Jus is smakelijk, krachtig, geu rig engemakkelijk klaar te maken ln vijf minuten tijds hobt U van één justablet circa '/i L. bruine jus gereéd. En U kunt er eo veel soorten jus mee maken bief- stukjus. pikante saus. spekjus, kortom Maggi's Let op de geel-rode etiketten en de fabrieks merken: de naam Maggi en de Kruisster MAGGI' JUS voor Centr. Verwarming. HOE DAN OOK, WAAR DAN OOK Anthraciet van „Bonne Kspé rance" te Herstal en van de mijn „Wilhelmina" (NederI Staatsmijnen). Stationsweg en Reg.pl. 67. Dat is juist de verdienste van dit nieuwe en populaire ..all round" worstje Het is voldoende gekruid voor de ouders en toch zacht genoeg voor de kinderen; groot genoeg voor warme schotels en toch klein genoeg voor borrel, bridge, souper en hors-d'oeuvre; zout genoeg bij apéritief of glas bier - en toch niet te zout om ..uit het vuistje te eten". Een warme KNAX tusschen een broodje levert een „BROODJE KNAX" op Probeer eens een van deze vele toepassingen, die aanleiding gaven tot dat bekende Oud-Holland- sche spreekwoord: WANNÉÉR DAN OOK: KNAX Het,.all round worstje LUtieAe Kiest hij den aankoop van Uw kleeding het beste, dat tip dit gebied geboden wordt. Uw costiium of jas moeien tot het einde toe den goeden pasvorm blijven behouden. Geen omkrullende revers-punten; geen kanten, die nploopep; geen natiën, die los laten. De binnenbewerlting moet van dien tvAi'd zijn, dat de elasticiteit hiervan het kleed in g^tuk te allen tijde weder in zijn normalen vorm doet terugspringen. De goede eigenschappen van ESDERS' 1n g waarborgen U U plezier fiebt. costiium. 22"-2q"-2«" 2 I" 2»" - Kleed waarvan Na éénmaal een proef genomen te hebben, zult U tegen Uw kennissen kunnen zeggen: DRAAGT ESDERS' KLEEDING! HKEREN-GOSTUM ES: f1 :i-12i« - 20" -34»- 39» 11 EER ËN-SPORTCX >STU M ES f. l5» |h JIJ: EREN-REGENJASSEN: r. io" JONUEllEEREN (.ÜSTLMES met culoUc f. r" - II" 13*» 13» - 185* en liooger JONG EII EER EN-CQSTUMES mei plusfour of lange pantalon: f.O.— IO". 12"-1.1,-.I7"-2I. en hooper JONGKlll.ERF.N-REGEN JASSEN: f.O.IOW. 12"-10.I0"-2.'I" en hooper l-IOOFDSTEEG Seüoenziekten. tyd van den „grooten wekroep" ge noemd en in groote trekken guut dit ook wel Wy gewone stervelingen verheu gen ons over de komst van de lente, de dichters bezingen haar, doch de geleerden beschouwen haar als een „probleem", zelfs als een van de be langrijkste en interessantste die er bestaan. Toch doet ook by den leek het voorjaar in zijn veelvuldige ver schijningsvormen menige vraag rij zen, waarvan wij er hier enkele eens wat nader willen beschouwen. Allereerst is daar dan de eenvou dige vraag: Wanneer begint de lente? een vraag, waarop het antwoord lang niet zoo eenvoudig is. Zeker, de ka lender zegt het ons heel precies: op 21 Maart, maar ieder weet, dat de natuur zich daaraan niets gelegen laat liggen. Ook al zy'n de weerom standigheden volkomen normaal te noemen, dan nog begint de lente b.v. in Zuid-Europa veel eerder dan bij ons. Wie de lente van Zuid-Frankrijk tot Zweden zou willen nareizen, zou daarvoor ongeveer 12 weken noodig hebben, van begin April tot einde Juni! Kwnstmatiy ontwaken Over het algemeen nemen wy aan, dat het ontwaken van de natuur in het voorjaar uitsluitend aan het ge leidelijk warmer worden van de aai de en de groote koude van den win ter is toe te schry ven. Een eenvoudig experiment leert ons echter, dat wij het met deze opvatting mis hebben. Wanneer men in October na het val len der bladeren een lindetak met knoppen afsnijdt en in een vaas in de warme kamer of in de broeikas zet, dan zal men vergeefs wachten op het uitkomen der knoppen. De tak is nog niet „bereid" voor het voorjaar. De meeste planteji van onze klimaatzone beschikken over een „inwendig rhyth me", dat overeenstemt met de wisse ling der jaargetijden. In den winter hebben zy een periode van rust, waar in zelfs de gunstigste ontwikkelings- condities, de grootste warmte hen niet aan het uitbotten kunnen krij gen. Door bepaalde kunstgrepen is het tegenwoordig mogelijk geworden in het „inwendige rhythme" verande ring te brengen. Het ligt voor de hand dat vooral de kweekers zich hiervoor interesseeren en reeds zijn deze po gingen om het kunstmatige rhythme in de natuur te overwinnen, tot een formoele wetenschap uitgegroeid. Zoo worden hyacinthenbollen gedroogd, om de rustperiode te verkorten. Ook wordt behandeling van planten met aether toegepast of het zoogenaamde warme bad, dat vooral voor seringen op groote schaal wordt gebruikt: de takken worden 9 tot 12 uur in water van ongeveer 30 graden Celsius ge baad. Hierdoor wordt het mogelijk de wringen in bloei te brengen. Hormonen en vitaminen zijn de schuld. Dichters hebben de lente wel de op, maar nu is het merk waardige, dat voor velen onzer de lente niet komt met een gevoel van opleving, van opgewektheid, doch in tegendeel met vermoeidheid. Deze minder aangename bijkomstigheid van de lente uit zich vooral in een sneller vermoeid worden bij de min ste of geringste inspanning, verder in Pijn in de scheenbeenderen zelfs al na een heel korte wandeling en in een algemeen gevoel van matheid. Deze dikwijls heel hinderlijke ver schijnselen verdwijnen meestal na een paar weken vanzelf weer. De oorzaak van deze eigenaardige „voorjaarsvermoeidheid", die by vele men8chen ook psychisch tot 'n „voor jaarscrisis" wordt, schynt thans ein delijk opgehelderd te zyn: de schuld ligt weer eens bij de tegenwoordig zoo dikwijls genoemde vitaminen en hormonen. In de voorjaarsmaanden zijn de vitaminenhoudende versche groenten schaarsch. Komen de ver sche groenten weer volop aan de markt, dan loopt het aantal gevallen van „voorjaarsmoeheid" snel terug. Wy hebben hier dus te doen met een in den regel zeer onschuldige „a-vita- minose" (ziekte ontstaan door gebrek aan vitaminen). Daarbij komen dan nog de veranderingen die ook in het menschelijk lichaam in het voorjaar optreden, welke aan den invloed van zekere hormonen zijn toe?te schrij ven. De Duitsche geleerde prof. De Rud der, die van deze verschijnselen een diepgaande studie heeft gemaakt, heeft geconstateerd, dat by het af scheid van den winter en het ontwa ken van de lente een algeheeie veran dering van alle mogelijke stofwisse lingsprocessen in het lichaam plaats gry'pt, die voor het grootste deel door de hormonenklieren en de vegetatieve (d. z. de „onwillekeurige") zenuwen gereguleerd worden. Men heeft daar om het voorpaar ook wel de „tijd van de interne secretie" genoemd en het is by tallooze onderzoekingen geble ken, dat juist de werkzaamheid van onze klieren met inwendige secretie aan periodieke schommelingen in overeenstemming met de wisseling der jaargetijden onderhevig is. Waar om deze klieren zich zoo gedragen, waarom zy na de winterrust in het voorjaar opeens een verhoogde werk zaamheid aan den dag leggen, dat is nog evenzéfer een raadsel en een bio logisch wonder als het jaarlyksche ontwaken van de plantenwereld en Jiet eindigen van den winterslaap bij vele dieren. De verhoogde activiteit der hormonen leidt bij vele gevoelige menschen tot lichaams- en zielsstoor- nissen, de z.g.n. „voorjaarscrisis", die echter anderzijds "ok een bij zon deren scheppingsdrang kan veroor zaken. Psychische matheid en opwin- Paul was gauw jarig en omdat hu ïooveel van karpers hield, besloot zün jonge vrouw om op zyn verjaardag züa lievelingsgerecht te eten. Ze ging daarom Vrijdag al naar de markt, hoewel Paul pas Zondag jarig was. Ze nam haar vriendin Joke mee en na lang aarzelen besloten ze een groo ten, levenden spiegelkarper mee te nemen. Hy werd met veel moeite naar huis getransporteerd en zwom toen vroo^yk in het bad rond. Een alleraardigst dier, zei Els, je eens kijken, hoe levenslustig hl) nog rondzwemt na alle avonturen van het laatste uur. Kijk, als hy zoo zljn kop ophoudt, lijkt hij precies op Anton Alsof de visch begrepen had, dat het gesprek over hem ging, sprong - "w" 6*"oi "fo 1) Plotseling op uit het water, dook n loodrecht weer naar beneden en ,Wom daarna als een circuspaardje kalm in een kring in het rond. an toen af heette het dier Anton. Hij is werkelijk alleraardigst, zei Joke en dat vond Paul ook, toen hy hem zag. Eigenlijk moesten we een aqua rium hebben, zei hy. Een collega van me beweert dat zijn visschen hem kennen. Visschen schijnen trouwens over het algemeen erg verstandig te zijn. Vast en zeker, zei Joke. En je hebt ze in soorten ook. Ik denk, dat Anton een filosoof is. Als we hem ge regeld te eten geven, wordt hy vast nog tam! Zondag moeten we hem eten, zei Els somber en ze keek in het op gewekte karpergezicht. Er ontstond een kleine pauze, waarin ieder na dacht over wat dit vroolijke dier te wachten stond. Anton zelf werd door de belangstelling steeds vroolyker. Toen Paul met een snelle beweging een vlieg ving, sprong hy bijna uit hbt bad van plezier. Joke beweerde, dat hij zichtbaar grijnsde. Daarna ging ze weg en zei, dat ze de uitnoo- diging om te komen eten aan haar 1 man zou overbrengen. ding zijn namelijk in werkelijkheid in het geheel geen tegenstrijdigheid: het zyn slechts verschillende kanten van deze „overgangsperiode", die de wetenschap voorloopig nog voor tal van onopgeloste vragen stelt. Zoo weten wij sedert lang, dat som mige ziekten in bepaalde jaargetijden veelvuldiger optreden en nu zyn juist de „voorjaarsziekten" bijzonder tal rijk en verscheiden. Langen tyd kon men er geen verklaring voor vinden, waarom bepaalde soorten huiduitslag, eczeem enz. juist in de voorjaars maanden zoo veel voorkomen. Basedow in het voorjaar. Ook nu zyn de oorzaken van deze „seizoenziekten" nog niet precies be kend; wy weten slechts, dat de ver andering in de stofwisseling, waar van wy hierboven gewag maakten, in vele gevallen een verhoogde vatbaar heid voor allerlei ziekten veroorzaakt. De vatbaarheid voor bepaalde catar rhal aandoeningen, voor spierkramp, voor allerlei soort infectieziekten be-/ reikt om dezen tijd een hoogtepunt/ De Basedowsche ziekte en de zooge naamde serumziekte, die op overge voeligheid voor vreemd eiwit berust, maar. ook Üt. Vitusdans en longont steking breken by voorkeur in het voorjaar uit. Het lijkt haast, of deze ziekten als een trouwe metgezel, ja als een onafscheidelijke „negatieve kant" van het leven ter zelf der tijd toenemen, als alle gezonde levens krachten der natuur ontwaken en zich met hernieuwde activiteit ontplooien. Eigenaardig is ook het feit, dat nacht blindheid in het voorjaar veel meer voorkomt dan in andere jaargetijden. Zooals men weet, berust deze voor- jaars-nachtblindheid op een tekort aan bepaalde onmisbare voedingsstof fen, en wel een vitamine A. Door vi- „SCHOONHEID OP BESTELLING". Dit ia Frieda Inescort, die een rol vervult in de RKO Radio film „Beauty for the As king", een intrigue die zich afspeelt rond een schoonheidsinstituut. Zy draagt het haar niet losse krullen uit het gezicht ge borsteld; dit flatteert haar schoonheid als brunette zeer. Deze haardracht maakt in de film deel uit van een gedaanteverwisseling, die tot doel heeft haar onsolieden echtge noot opnieuw voor zich te winnen. Dien Zaterdagavond nam Paul, om Anton niet te storen, geen bad, zoo als hij anders altijd deed. Els had stil letjes vischvoer gekocht en zat bij 't bad, terwijl ze naar de sprongen van den karper keek. Marie, het dienst meisje, stond er misprijzend bij en zei mopperendlk maak dat beest niet dood! We zullen wel zien, zei Els, die de zware beslissing graag nog een beetje uitstelde. Zondagmorgen namen noch Paul noch Els hun gewone bad. We zullen Anton's laatste uren niet vergallen, zei Els. Bovendien ben ik verkouden! Het ontbijt verliep in alle stilte. Het was alsof er een druk over de familie lag. De eenige, die zich ner gens iets van scheen aan te trekken, was Bob, de zwarte kater. Hy speelde in volle overgave met zijn propje pa pier. Den heelen dag bleef die druk hangen en de tyd ging snel. Om 7 uur zouden Joke en Hans komen. Marie had de aardappelen al geschild en Anton leefde nog steeds. taminenrijke voeding (levertraan, boter, enz.) kan men nachtblindheid in den regel spoedig doen verdwijnen. Nu wordt dit vitaminengebrek niet alleen veroorzaakt doqr een tekort aan i deze stoffen in de voeding, maar ook, naar verschillende proeven op dieren hebben bewezen, doordat het organis me in het voorjaar overmatig groote hoeveelheden vitaminen verbruikt en dientengevolge in weerwil van nor malen vitaminentoevoer, ziek wordt. Vrouwen houden van kleuren en dragen deze maar al te gaarne, indien de mode dit mogelijk maakt. Het kleurige kleed, waarmede de lente straks getooid zal zijn, doet haar ver langen naar kleuren des te sterker uitkomen. De vrouw van smaak weet precies aan te voelen, welke kleuren het best bij haar temperament pas sen, welke haar goed staan en zoo veel mogelijk flatteeren. Ook de kleuren van haar woning zullen haar niet onverschillig zyn, want zy weet, dat deze in hooge mate op de stemming inwerken. De aangenaamste kleur is voor vele menschen rood, omdat hiervan een zekere warmte uitgaat eri vroe ger placht men deze kleur dan ook zeer veel toe te passen op de meubi leering van woon- en eetkamers. Tegenwoordig heeft de smaak zich gewijzigd en geeft men de voorkeur althans voor moderne woningin richtingen aan. lichte kleuren. Be hang, vloer- en ra&mbekleeding, als mede die der meubels maken een le- vendigen, prettigen indruk, die alle somberheid verjaagt. Opvallend is, hoe groote donkere meubels eensklaps veel beter uitko men, indien zy geplaatst worden in een kamer, waar veel licht is en ook het behang in lichten toon gehouden is. „Zyn het wel dezelfde meubels?" vraagt men zich soms onwillekeurig af. Geel is een goede kleur voor ka mers, die ietwat somber aandoen, evenals voor donkere gangen en trap pen, waardoor men het gevoel krijgt, alsof het zonlicht rijkelijk binnen- schynt. Diep geel, groen, oranje, ter- ra-cotta, goudbruin zyn kleuren, die voor kussens zeer geschikt zy'n en ons op sombere regendagen den moed niet doen verliezen. Oranje uit warm rood en geel ontstaan, is een kleur, die men nog lang niet algemeen durft toe te passen en die door Goethe hon derd jaar geleden in zy'n kleurenleer beschouwd werd als irriteerend en niet voordeelig werkend. Zacht geel geverfde kamers atimuleeren tot ar beiden, terwyl groen veel voor hoe renkamers gekozen werd en wordt. „De groene tafel" is schier in alle landen bekend als de belangrijke plaats, waar vele beslissende beslui ten genomen worden. Groen werkt kalmeerend, werkt aangenaam op de oogen en rustig op de zenuwen in, terwyl blauw daarentegen voor een woning weinig prettig werkt en aan kamers een kouden indruk verleent en tevens iets onpersoonlijks. Blauw speelt daarentegen een groo te rol op het gebied der heeren- en dameskleeding en vooral voor de laat ste heeft men schier oneindige varia ties. Slechts zelden zullen donker bruin en grijs aangenaam aandoen, aangezien beide kleuren min of meer deprimeeren, hetgeen ook geldt voor zwarte tapijten, die men gelukkig hoogst zelden ziet. Het inwendige van ons huis, moet evenals ons leven helder en klaar zyn, eenvoudig van vorm en lyn, weinig pretentieus van kleur. Gezondheid en humeur zijn veel meer afhankelijk van de huiselijke omgeving dan men oppervlakkig wel denkt. Het gezinsleven kan er slechts bij winnen, indien men sombere verf en kleurloos behang door lichte kleuren vervangt, want eensklaps zal alles er veel aangenamer uitzien, hetgeen niet nalaat op de stemming te werken. Men kan soms in kamers komen, waar men zich eensklaps thuis voelt, terwijl andere, hoe kostbaar zij wel licht gemeubileerd zyn, beklemmend en drukkend werken. Laten heldere, frissche kleuren onze kamers dan ook mogen verlevendigen om de somber heid, die het leven soms brengt, moe diger te kunnen doorstaanj Ik maak hem njet dood, hield Marie koppig vol. Maar Marie, je komt toch van het land. Bij jullie vindt niemand het toch erg om een visch dood te ma ken? zei Els vermanend. Marie scheen zich niet erg druk te maken over de woorden van haar mevrouw. Ze vertrok haar gezicht en zeiik kan geen visch doodmakenZe huilde nu bijna. Els was geroerd door het goede hart van haar meisje. Ze legde kal meerend een hand op haar schouder en zeiJe vindt het natuurlijk ook een beetje zielig, hè Marie? Met groote verbaasde oogen, keek Marie haar aan. Zielig? vroeg ze toen zoo verwon derd, alsof ze niet begreep wat dat beteekende, zielig, welnee! Maar het dier is zoo glibberig! Paul verborg zich achter zyn krant die verdacht Jieen en weer schokte. De aardappels kookten, alles was klaar, alleen de visch zwom nog steeds in het bad rond. Direct zullen onze gasten wel komen, constateerde het feestvarken, met moeite een grijnslach verber gend. Paul, wil jü hem niet...? vroeg Els aarzelend. Nee, hoor eens even, ik ben ten slotte... dokter en geen slager! ant woordde haar echtgenoot verontwaar digd en ging naar zy'n studeerkamer. Toen werd er gebeld en achter een geweldig grooten pot met bloemen dook het echtpaar Bakman op. Anton leeft nog, was het eerste wat Els haaf vriendin influisterde. Hans, kom eens kijken, zei Joke en ze trok haftr man mee naar de badkamer. Hoe kah je nu ook zoo'n aardig dier doodenDat zou toch een schande zijn? Maar hefc water kookt al, zei Els. Anton dook aan den rand van het bad en keek naar het wanhopige ge zelschap daar voor hem. Weet je wat, zei Paul en zijn oogen vonkten van het lachen, ik noo dig jullie uit om in de stad te gaan. eten"! En Anton? Die laten we los in den vijver in den tuin Els en Joke zuchtten diep van op luchting, alsof een onschuldig veroor deelde op het laatste nippertje van de galg werd gered. Het dinertje in de stad verliep bui tengewoon gezellig. Eerst dronken ze een borrel op Anton, den karper en later een flesch champagne op den jarige. Na afloop gingen ze nog er gens een kopje koffie drinken en ten slotte gingen ze in de beste stemming uit elkaar. Zoo bereikten Els en Paul in een buitengewoon goed humeur hun huis. E(s' ging naar de badkamer - en on middellijk daarna hoorde Paul een doordringende gil. Hij vloog naar de badkamer en zag daar den kater, op gezet als een kogel van het vele eten, naast het bad zitten. Voor hem lagen de laatste resten van Anton, den kar per. Eindelijk kwam Els weer tot zich zelf en toen greep ze de lange borstel om den kater te lijf te gaan. Maar Paul hield haar tegen en zei, nauwe lijks verstaanbaar door zijn lachtra- nen heenLaat hem maar. Waar om zou je hem straffen? Alleen om dat hij verstandiger was dan wij

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 3