Zeeziekte. Emil Jannings vertolkt de rol van een genie. Ook de maag wil rust. „Leeringen wekken, voorbeelden strekken." RÈCEPTEN. F1LMNIEUWS. Een afdoend middel nog niet gevonden. Liggen of... dansen! Ademhalingsoefeningen kunnen vaak helpen, Nu het reisseizoen weer nadert, kan het voor menigeen van belang zijn, eenige raadgevingen te lezen ter genezing en liever nog ter voorko ming van ten ongemak, dat veler va- cantievreugde reeds heeft verstoord, de zeeziekte. De drie hoofdvormen, waarin zee ziekte gewoonlijk "optreedt, zijn dui zeligheid, onpasselijkheid en braken. Daarnaast gaat de zeeziekte in den regel nog met tal van andere kleine bezwaren gepaard. Een van de eenvoudigste en meest afdoende middelen om zeeziekte te voorkomen of te genezen is voor ve len te gaan liggen, en wel hoe eerder hoe beter. Voor degenen die dit niet kunnen of niet willen, bestaat er ech ter nog een ander, zeer doeltreffend middelhet dansen. Dansen leidt den mensch niet alleen af, maar het werkt er ook toe inede, den invloed van de bewegingen van het schip die de zee ziekte veroorzaken, op te heffen. Toen dit middel op een Middelland- sche Zeereis, waaraan toevallig veel doktoren en medische studenten deel namen, in April 1925 werd ontdekt, was een hausse in dansen er het ge volg van. Hoe heviger de storm, hoe hartstochtelijker er gedanst werd aan 'boord. Nooit vond een geneesmiddel zooveel aftrek en nooit had het naar de berichten te oordeelen meer succes. De reiziger, die niet kan dansen. Wie niet kan dansen, is daarom nog niet van alle middelen verstoken. Hij kan trachten evenals de danser dit onwillekeurig doet, zijn eigen bewe gingen aan die van het schip aan te passen. Men moet er dan evenwel op letten, dat de lichaamsbewegingen niet tegengesteld zijn aan de bewegin gen van het schip, noch dat zy er een overdrijving van zijn. Men moet langzaam en diep inademen, wanneer het schip zich verheft en langzaam uitademen, wanneer het daalt. Na eenige oefening zal men bemerken, dat dit ademhalingsrhythme automa tisch wordt. Een andere ademhalingstruc, die een uitstekende uitwerking heeft, is, dat men kort door den neus inademt en vervolgens langzaam door den mond uitademt, alsof men wilde pro- beeren een kaarsvlam om te blazen, zonder dat zij werkelijk uitgaat. Op dit geforceerde, langere uitademen volgt dan een automatisch krachtig inademen. Deze ademhalingsoefenin gen zijn vooral daarom van nut, om dat zij het middenrif in bedwang hou den, want juist het schokkende op en neer gaan van het middenrif is bij zeeziekte een element van gewicht. Wanneer men om het half uur zulke ademhalingsoefeningen uitvoert, zal men in vele gevallen zijn moeite be loond zien en voor zeeziekte bewaard blijven. De opvallende snelheid, waarmee braken bij zwangerschap soms alleen door het dragen van een stevigen gor del tot staan komt, heeft ertoe geleid dit middel ook bij zeeziekte te pro- beeren. En inderdaad heeft het velen baat gebracht, ook als voorbehoed' middel. Nu zal menigeen er misschien niet spoedig toe overgaan, alleen voor dit doel een specialen gordel mee te nemen, maar men kan in dat geval ook al heel wat bereiken, door eenige onderdeelen van de kleeding zoodanig te dragen dat het geheele lijf stevig gesteund wordt. De chemische toestand van het lichaam. Een van de nuttigste ontdekkingen van onzen tijd betreft de chemie van het lichaam bij zeeziekte. In 1925 ves tigde dr. Sidney Jones van de „Aqui- tania" de aandacht op de acidosis, waaraan zeezieken haast altijd lijden, De overzure toestand van de urjne en de aanwezigheid van aceton in de urine hebben den weg gewezen tot de moderne behandeling met alkaliën. Zeereizigers moeten voor zij aan boord gaan, niet alleen door doelma tige middelen voor een behoorlijke functionneering der darmen zorg dragen, maar ook in ruime mate drui ven, sinaasappelen en limonade ge bruiken. D rui vensuiker, waarmee acidoses bestreden kan worden, kan als drank worden ingenomen: een eetlepel druivensuiker op een glas ijs koud water, waarin een sinaasappel is uitgeperst. Het langzaam, bij klei ne teugjes opdrinken van dit middel heeft dikwijls een betere uitwerking dan een der tallooze tegen zeeziekte aangeprezen medicamenten. Rietsuiker is eveneens een nuttig middel. 150 tot 450 gram rietsuiker siroop is bij opkomende zeeziekte me nigmaal opvallend werkzaam geble ken. Het nadeel van medicamenten te gen zeeziekte is niet'in de eerste plaats in den prys. De prys, dien men voor een voorraad geneesmiddelen toereikend voor een normale zeereis moet besteden, mag in verhouding tot de productiekosten hoog zijn, doch hyzal slechts een fractie uitmaken van de totale kosten der reis. Wat echter van meer gewicht is, is, dat de reiziger in zyn blinde vertrouwen op de uitwerking van de hem aangepre zen tabletjes of druppels elementaire voorzorgsmaatregelen verzuimt als 't innemen van afvoermiddelen, het be trachten van, matigheid bij het eten en het vermijden van vet. Een snel werkend, eenvoudig mid del ter voorkoming en genezing van zeeziekte bestaat er niet. Bezwaren van chemische midde len. De vele patentgeneesmiddelen te gen zeeziekte hebben nog een andere schaduwzijde. De chemicus, die ze samenstelt, heeft te bedenken, dat er nauwelijks een middel bestaat, waar voor hiet sommige menschen bijzon der gevoelig zijn. Dikwijls wordt de samensteller van een middel tegen zeeziekte door het schrikbeeld ge kweld, dat een of andere passagier, die een groote of zelfs maar een nor male dosis van zijn middel heeft in genomen, plotseling door den dood wordt overvallen. Ten einde dit ge vaar tot een minimum te beperken, doet de satnensteller zulke geringe hoeveelheden van de sterkst werken de medicamenten in zijn nyddel, dat het licht zijn uitwerking verliest. Belladonna en het leger van zijn deviraten zijn prachtige middelen te gen zeeziekte, omdat het een van de voornaamste oorzaken der zeeziekte bestrijdt, namelijk de overmatige werkzaamheid van den „nervus va gus", welks uiteinden in den maag en zekere andere organen door deze groep van geneesmiddelen worden verlamd. Het nadeel bij deze midde len is, dat zij veel gevaarlijker zijn dan de meeste middelen tegen zee ziekte. Vandaar het dilemma der che mici. Wanneer zij zich niet houden aan een doseering, die zoo gering is, dat zij op weinig gevoelige patiënten al gauw geen uitwerking meer heeft, zullen degenen, die toevallig bijzon der gevoelig voor bellodanna zijn ge vaar loopen van het middel meer hin der te ondervinden dan van de zee ziekte zelf, waartegen zij het inge nomen hebben. Diverse huismiddeltjes Het is merkwaardig hoe vele en velerlei middelen tegen zeeziekte door hen die veel gereisd hebben, worden aanbevolen, wanneer men over zijn ervaringen op dit gebied komt te spreken. Sommigen stoppen zich watten in de ooren, een middel dat in den wereldoorlog grooten op gang maakte, omdat verteld werd, dat tal van Amerikaansche soldaten bij den oceaanovertocht daardoor zee ziekte hadden weten te voorkomen. Robert Koch's leven door de film weergegeven. „De strijder tegen den dood. Nog slechts enkele weken zijn ver streken sinds Emil Jannings zyn vijf en twintig jarig film jubileum vierde en nu staat hij al weer in de studio's om zjjn nieuwe groote creafie te ma ken, welke hem weken en maanden in 1 nemen. j Rooert Koch, de strijder tegen den dood", zoo heet de nieuwe TobisfUm, waarin Jannings de hoofdrol speelt en het is dezen ouden rot, die reeds zoovele uitstekende rolprenten maak- te, gegeven een geheel nieuw experi ment-te ondernemen, want voor het eerst in de geschiedenis van de film 1 van die van Duitschland althans wordt het ondernomen een gefeer- i de te kiezen als middelpunt voor een speelfilm. Dezer dagen zijn in de Grünewal- der ateliers de eerste opnamen begon nen. Op dien eersten dag hadden wij gelegenheid in de studio aanwezig te zijn. Hoewel, toen kwam Jannings nog niet voor de camera van Frits Wagner. Van den eersten dag af zet Jannings zijn stempel op de werk zaamheden. Hij staat niet onmiddel lijk voor de camera, maar speelt eerst alsof hij op de planken staat; hij wil zich goed inleven in zijn rol voor de eerste opnamen gedraaid worden. Hartstochtelijk is zijn wil en weder om zal hij een topprestatie leveren. Geregeld wordt een scène onderbro ken en heeft Jannings met Steinhoff, den regisseur, korte besprekingen hij is in één woord absoluut gevangen in zijn intensieven arbeid die men ziet het reeds den eersten dag zich ten volle ontplooit. I)e ensceneering, welke wordt ver zorgd door Emil Hasler, laat ons Wollstein, een klein dorp in Poolsch- Silezië, zien de plaats, waar Ro bert Koch als plattelandsdokter zijn loopbaan is begonnen. Op een boer derij is een kind overleden, aan de tering, welke in deze streken veel slachtoffers maakt. Koch heeft het EMIL JANNINGS. 1 rind behandeld, maar is niet in staat geweest het te redden. Alles heeft hij er op gezet den oov- sprong vai^ deze duivelsche ziekte vast te stellen. Daartoe wil hij hét lijk van het kind ontleden. Maar de ouders, die onder den invloed staan van een secteleider, die predikt, d^t men genezing kan vinden alleen door bidden, zijn het huis uitgevlucht naai de plaats van samenkomst dezer seq- te. Geloofswaan en religieuze verdwa zing staan hier den onderzoekersgeeqt in den weg. Een kruis van ruw hoult aan den wand van de armelijke schuur en een graf als de sparre- stammen, waarvan het dak is vert- vaardigd, zijn de gezichten der bocj- ren, die in het séctehuis verzameld zijn. Onder hen bevindt zich het echt paar, dat deze zware beproeving moest ondergaan. De moeder, met he|t stroogele haar stijf4 achter op het hoofd samengebonden, zit daar en staart wezenloos voor zich uit. Aan de lange tafel op schragen, haar man, welke rol vertolkt wordt door Sieber. Een man uit het woud, met een ruwe baard; in zijn oogen leest men niet den overspannen geloofshartstocht, maar het reëele, dat is geschied of nog geschieden zal. Voor hen, bijna over hen heen gebogen, Bernard Mi- netti in de rol van den voorganger. Een bleek, fanatiek gelaat, dat af steekt bij het zwarte costuum, een dpor godsdienstwaanzin bezetene, die vermaant en bestraft, vooral het echt paar, wiens kind zooeven stierf en waarvan met het lijkje prijsgaf aan dien man, die hier het werk Gods had willen verbeteren, dokter Koch, zijn grootsten vijand. „Gij hadl bij ons moeten komen ons gebed zou uw kind'hebben gered roept hij'het echtpaar toe. Hier is het contrast zoo heel dui delijk De geloofswaan van den sec- tariër. contra het verlichte streven van den man der wetenschap, zelf een mensch met geloof en vertrouwen op God. Koch moet den strijd aanbin den met onbegrip en deze strijd zal niet snel zijn uitgestreden... De eerste dag in de studio's is aeh- 1 ter den rug en toch, bij een verde- ren rondgang door de overige ver- j trekken van het atelier ziet men hoe veel werk reeds van te voren gedaan is, voordat één zoo'n dag voorbij is! Daar staan b.v. de coulissen voor de volgende scènes. Koch's huis in j Wollstein, de eetkamer, het studeer vertrek/ het laboratorium, de keuken J met een oneindige liefde voor het - detail en bijna geheel getrouw aan de j origineelen. Gedeeltelijk hebben de bouwers slechts foto's ter beschikking gehad, maar in enkele gevallen kon I men direct naar het voorbeeld de mo dellen vervaardigen. De film „Koch" voert ons terug naar den tijd van Bismarck, Keizer Wilhelm I, Roon, Moltke en andere gropte politieke figuren. Virchow bo- venal Werner Kraus# speelt deze belangrijke rol komt ten tooneele J als de groote tegenspeler van Koch. De toenmalige Pruisische landdag, de Witte Zaal in het slot te Berlijn zijn plaatsen van een wisselende han deling. Spoedig zal dit alles tot leven worden gewekt... want Emil Janningfc stelt als acteur niet teleur! I De meeste vrouwen eten te veel. Geweldige eischen voor onze ingewanden. Qeen levenswijsheid heeft op de we reld zooveel kwaad gesticht als de mooie formule„Laat ons eten, drin ken en vroolyk zijn!" Door geen mot to zjjn meer ziekten in de wereld ge bracht. Want zulk een richtsnoer moet er natuurlijk toe verleiden, dat de maag en de ingewanden overbelast worden. lederen keer, dat wij eenvou digweg teveel eten, beteekent dit een geweldige inspanning voor onze in wendige organen. Bovendien wordt daardoor ook van het hart extra in spanning gevergd. De noodzakelijke spijsverteringssappen worden na tuurlijk slechts in normale hoeveel heid uitgescheiden. Wanneer er nu meer noodig is, moet ook het hart meer werk pres- teeren. Hoe meer wij eten, des te meer afvalstoffen er in het lichaam wor den achtergelaten, die later op de een of andere wijze moeten worden uit gescheiden. De uitscheiding en trou wens de geheele verwerking van het voedsel kunnen dan dikwijls slechts heel oppervlakkig plaats vinden. Dientengevolge wordt veel onnoodig weefsel, namelijk vet afgezet, dat op zijn beurt weer een extra belasting voor het hart beteekent. Juist de vrouw is het best in de ge legenheid waar te nemen, hoe weinig voedsel het lichaam noodig heeft, om gezond te blijven. Niet altijd is de eetlust van den mensch de eenig juis te maatstaf. Want de eetlust wordt door telkens den maag te overladen langzamerhand gfooter. Maar men verkrijgt zeer spoedig eenig inzicht in deh samenhang tusschen deze din gen, yanneer men niet op de hoeveel heid voedsel, maar op de kwaliteit er van, op het gehalte, let. Iedere vrouw, die een beroep heeft qn ook zy', die in eigen huisgezin werkzaam zijn, kan bij zichzelf waaï1- nemen, hos zeer het geheele lichaanji er onder te lijden heeft, wanneer de maag overbelast is. Men voelt zich {jan minder bekwaam om te werken, omdat het bloed van het lichaam oj) den maag, geconcentreerd wordt en zich uit het hoofd terugtrekt. Buitenr dien komt het zeer dikwijls voor, dat de maag, wanneer hij met de verweri- kihg van een bepaalde hoeveelheid voedsel nog niet gereed was, dus het spijsverteringsproces nog niet wai afgeloopen, eenvoudig dienst weiger; en geen hieuw voedsel meer wil op nemen. De gewoonte, om tusschen de maal tijden iets te gebruiken, een stukjé chocolade, een glas melk, een paaj koekjes of een kop koffie, is dan ook volkomen uit den booze. Hierdoor kan de geheele spijsvertering in de wai[ gestuurd worden, omdat de maag tel kens weer aan het werk gezet wordt, wanneer hij eigenlijk verlangt te rus ten. Het voedsel wordt dan in den maag onvolledig verwerkt en dien tengevolge wordt de taak van de in gewanden aanmerkelijk verzwaard Voor-den mensch in het algemeen, eq in het bijzonder voor de vrouw, is het) tusschentijds eten dan ook gevaarlijk.. Wat de mensch zelf op Zijn tijd ver langt rust en verpoozing mag men een van zijn belangrijkste inwen-1 dige organen, den maag, niet onthou- den. Citroenlimonade Zeer billijke citroenlimonade maakt men door eenige citroenen zeer dun te schillen en met kokend water te overgieten en daarin te laten staan, totdat het geheel is afgekoeld, daar na het gezeefde sap toevoegen en sui ker naar smaak. Liberaal Staatkundig Congres. De toekomst van het parlementaire Stelsel en de nationale oriënteerinf Het Liberaal Staatkundig Congres 1939, georganiseerd door de afdeelingen der Liberale StaatspartijRotterdam, Schie- dam, Wassenaar, Lelden, Delft, Voorburg, I Rijswijk en Den Haag, zal te Den Haag bijeenkomen op 29 en 30 September in vier vergaderingen ter behandeling van het onderwerp „De toekomst 'van het parlementaire stelsel en de nationale oriënteering'.'. Binnen dit algemeen kader zullen aan de orde worden gesteld vier onderwer pen: I I. De toekomst van de. verhouding pai- lenient en volk. Hier komt de mate vaft zelfstandigheid van den volksvertegen woordiger ter sprake. Wat is de beteeke- nis in de toekomst van het geheele ver tegenwoordigend stelsel? I II. Het probleem van de moderne, cen trale wetgeving tegenover de reglemen- teerende macht des Konings Hierbij t komt ter sprake de controleerende func tie van het parlement, naast de taak van het parlement om op te treden als „rpede"-wetgever in den Staat. De his torische centrale macht van het parle ment komt ter sprake Maar kan de# macht voortduren? III. De toekomst van de verhouding Regeering—parlement. De machtspositie van de „Regeering" in heden, verleden en toekomst Is er een blzondere positie: RegeeringGouverneur-Generaal? R«* geeringopperbevelhebber? Wat ia de toekomst der ministerieeele vearntwoor- delijkheid? Behandeling van het onder werp: de Koning is onschendbaar De minister is Verantwoordelijk aan de Kroon en aan het parlement. IV. De „nieuwe" organen (wetgeving voor bepaalde belangen) in het licht on zer nieuwe, nationale oriënteering. 9et congresbestuur bestaat uit mr J J. Pokma, voorzitter; ir. H. H. Dressel- huys, penningmeester; J Heringa, ir. C Houtman, F P. G. van Loenen Martinet, ir. P. Stempels, mr G. C. J. Varenkamp en prof. mr. C. W. de Vries, secretary De partijvoorzitter prof mr B. M "el ders is eerevoorzitter. cuits opgestapeld, zoo dat het bergje naar boven toe puntig wordt. De melk wordt op een kopje na aan de kook gebracht, de sui ker wordt erin opgelost en de custardpoeder die met ae poederchocolade is vermengd, wordt aangemaakt met het achtergehouden kopje meik, daarna met een dun straaltje by de melk gegoten, waarna wy" de vla roe rende nog evan laten doorkoken. We nemen de pan van het vuur, kloppen de massa met de garde flink op, doen het stukje* boter er by en kloppen zoolang, tot de vla afgekoeld is. Deze wordt nu voorzichtig over de opge stapelde biscuits gegoten en koud opge diend; Inplaats van 6 d.L. melk kunnen we ook 5 d.L. en 1 kopje koffie nemen, waarmede de custard wordt aangemaakt. We krygen hierdoor een pittig smaakje aan de vla. Pikante macaroni-nierschotel. 500 gram nieren, twee groote uien, 20 gram bloem, 200 gram macaroni, zout en peper naar smaak, 50 gram boter of een blikje delf rite, 2 d.L. water, 1 Maggi bouil lonblokje. De macaroni wordt aan stukjes gebroken eri opgezet met ongeveer 1 L. kokend water en een theelepeltje zout, gedurende 10 min. gekookt en daarna in de hooikist gezet om verder gaar te worden. By gebrek aan een hooikist wikkelen „wy de pan in minstens zes couranten. Na een goed uur is de ma caroni gaar. De nieren worden in water gezet, daarna gewasschen en aan smalle reepjes gesne den; de uien worden schoongemaakt en gaar gesmoord in de boter met stukje# nier, pe per en 'zout. We zetten de pan op een kleine pit omdat door vlug ga.ir worden de uien te bruin en de nier te hard wordt; in het warme water wordt het bdtóflonblokjes opgelost, de bloem met dit vocht vermengd en roerende by het vleesch en de uien gevoegd, waarna we alles nog een minuut of tien laten door koken. Even vóór het aan tafel gaan -halen we de pan rnet> macaroni uit de hooikist, gieten het overtollige watfer af en schudden een stukje boter door de macaroni, die we waarna in een rand op een verwarmden schotel leggen, met de niertjes en saus in het midden. Deze schotel is bijzonder sma- -» keiyk en zeer voedzahm en heel gemakkelijk klaar te maken op drukke dagen. Gevaar van alcohol en nicotine voor de jeugd. Iedere moeder is overtuigd, dat zij alles in het werk stelt om hel welzijn van hare kinderen te bevorderen. Maar... door onnadenkendheid wordt helaas nog rifenlfce fout begaan ten opzichte van de jeugd, waaronder wy niet slechts de jongere kinderen ver staan, maar ditmaal meer in het bij zonder jonge menschen in de' teitsjaren. Wanneer wy' het vraagstuk alcohol s&n jeugd behandelen, gaan onze ge dachten terug naar een grensplaatsje waar wy jaren terug vertoefden. Wanneer wy van tijd tot tyd in het dorpscafé onze maalty'd gebruikten, dan ontmoetten wy daar steeds een klein ventje, -dat ons aanvankelijk niet ouder voorkwam dan een jaar of vier. In werkelijkheid was de kleine Schorschl "zoo heéte hij reeds, acht jaar geweest. De kleine jongen, een kleinzoon vaan den caféhouder, was vrijwel altijd bij zyn grootvader thuis en bewoog zich altijd tusschen de gasten. My had zijn eigen kleine „stamglas" en bestelde heel wijs met een hoog stemmetje zyn bier, wan neer hij dit verkoos. „Maria, mij een bier", klonk het dan, hetgeen den lachlust van velen der aanwezigen opwekte. Schorschl vond zichzelf een heel gewichtig mannetje, omdat hij met de groote mannen mee mocht drinken!... Na jaren hebben wij dit zelfde dorp nogmaals bezocht en de kleine jongen was opgegroeid tot een man, .die in lichamelijk en geestelijk opzicht verre achtergebleven was en thans niet meer den lachlust, doch diep medelijden opwekte. Onze ge dachten gingen terug naar den tyd, topn ieder glaasje bier, dat Maria hem uitreikte, er toe bydioeg zijn ge zondheid meer en meer te verwoesten. Gaarne geven we toe, dat dit een van die gevallen is, welke men geluk kig niet dagelijks' aantreft; doch wel zy n er moeders en vaders, die het niet érg vinden om hun kinderen kleine proefjes van alcoholische dranken te geven. Wanneer vader op warme da gen een glas bier drinkt, vindt hy het niet erg als Pietje of Marietje even mee proeft en vaak ziet men, dat kin deren, die moeder op een verjaardag een glaasje advocaat of likeur zien drinken, niet ophouden voor en aleer zjj ook een beetje mee krijgen. Gaat het niet héél dikwijls zoo, moeder? Denkt men er by het geven van bonbons- wel aan, dat er behalve de crèmevullingen, ook sóórten zyn, die alcohol bevatten? Ons zyn gevallen bekend van grootere meisjes, die re gelmatig rumboonen kochten, omdat zoo'n „chocolade-rum" borrel, zooals zij het noemden, zoo pittig smaakte! Alcohol is een gevaarlijk gift, dat het weerstandsvermogen verzwakt en de ontwikkeling tegenhoudt. Ouders heb ben het in hun macht, om hun kinde ren tegen deze gevaarlijke vijand te beschermen en zullen moeten begin nen met in huis het voorbeeld te ge ven. Een spreekwoord zegt; „Leerin gen wekken en voorbeelden strekken" en ook dit bevat, zooals zoovele an dere gezegden, die van generatie op generatie overgaan, een grpote waar heid. Heel veel, dat in het ouderlijk huis door de kinderen ervaren wordt, zal hun ten goede of ten kwade kun nen komen in hun latere leven. Het offer is niet zoo groot om al cohol uit huis te verbannen en zeer zeker niet, indien men bedenkt, dat het zooveel leed in het latere leven dei kinderen kan brengen. Alleen melk, karnemelk, vruchtensappen e.d. zyn dranken, die door kinderen gedron ken moeten worden. Wftnneer in een gezin regelmatig alcoholische dran ken geschonken worden, zullen de Alleen ouders kunnen hierop hun invloed doen gelden en moeten den jongen menschen ook op avondfeest jes geen alcoholische dranken te drin ken geven.' Indien deze moeten bij dragen tot verhooging der feestvreug de, dan is dit al heel treurig en pleit het niet voor het peil van het gezel schap. Ook zonder alcohol kan de jeugd genieten en wel op veel zuiver der wijze dan wanneer het pleizier kunstmatig opgeschroefd wordt. „Maar", vragen vele moeders zich Kaf, „wat moeten wij dan op avondjes aan de jongelui schenken Is het fei telijk wel noodig een nadere omschrij ving te geven van de vele alcoholvrij dranken, die thans in den handel zijn? Tomatensap, vruchtensappen, most, alcohol-vrije wijn en dan... een' heerlijke vruchtenbowl zal zeker niet te versmaden zijn, wordt zelfs door volwassenen naa^ waarde geschat. Doet nooit iets, moeders, omdat ook anderen, waar Uwe kinderen komen, op avondjes alcohol schenken, doch geeft den jongen menschen slechts datgene, wat in hun belang is, onver schillig of het Uw eigen of andere kinderen betreft. Het gebruik van al cohol en het gift der nicotine ver zwakken het organisme en verminde ren het weerstandsvermogen tegen allerlei ziekten. Vroegtijdige ouder- domsverschijnselen, verminderde le vens- en werkkracht zijn het gevolgd van rooken en drinken. Wij moeders moeten er toe medewerken, dat een krachtige jeugd gevormd wordt, die doordrongen is van het feit, dat al cohol en rooken niet de ware levens vreugde schenken. De jeugd van he den is het volk der toekomst en toe gerust met een gezond lichaam en sterken geest, zullen zij als volwasse nen slechts op krachtige wyze hun taak kunnen vervullen, indien zy' bei de ,'ergiften hebben leeren kennen als zijnde ongewenscht en schadelijk voor het organisme. Aardappelen met roomsaus. 1 K.G. aardappelen, 2% 8 d.L. ïjjelk, 25 gram boter, 1 eetlepel bloem, zout, peter selie, d.L. room. Men schilt de aardappelen en snijdt ze aan'plakken, die men in water met zout 20 1 minuten kookt, daaran afgiet en gaar laat stoomen op een zeer lage pit of een hoekje van het fornuis met het deksel op de pan. Inmiddels maakt men een sausje van de boter, wat bloem en roert alles goed door een, verder nog wat melk byvoegen. Eenige minuten laten doorkoken. De aardappels worden in een verwarmde dekschaal gelegd en bedekt met de saus, waardoor even vóór het opdoen nog Vz d.L. rt>om is geroerd, j Over de saus strooit men zeer fyn ge- hakte peterselie. Chocolade met biscuits. d.L. melk, 40 gram custardpoeder, 75 gram suiker, 1 flinke eetlepel poederchoco lade, stukje boter, Mi ons bonne mère (zo lange vingers). In een vlaschotel (glazen) worden de bis- Drie van de hoofdrolspelers ii John Payne, Margare ASSlDY's OFFER Thalia-Theater. De gebieden aan weerszijden van de grens tusschen de Vereenigde Staten en Mexico worden weer eens geteisterd door de ban dieten van den „Vos". Reeds eenige malen is de bende van dat heerschap uitgeroeid, maar telkens weer hervat hy zyn duistere handwerk, berooft transporten in het eene land en vlucht dan snel over de grens naar het andere. De Mexicaansohe bevolking vindt dat het Amerikaansche gouvernement aan deze noodtoestand een eind moet ma ken en, de Amerikanen zyn van meening, dat de Mexicaansche overheid ook wel wat meer kon doen. Zoo dreigt tusschen de beide buurvolken een vijandige stemming te ont staan en om erger te voorkomen steken ko lonel Gonzales van Mexico's geheime re cherche en Majoor Stafford van het politie corps der Texas Rangers de koppen tesa- de film „De tuin der vreugde", Lindsay jen Joe Venuti. men. De „Vos* schijnt by El Rio te huizen, j en om hem te ontmaskeren willen de beide I politiemannen iemand daarheen sturen, die I de streek van jongsaf kent, die niet by de politie is en die bovendien in schyn zyn naam en zijn eer verloren heeft door be trapt te zyn op het helen van vee. Zoo iemand zal Kans hebben met den „Vos" in contact te kon^n, zonder dat het argwaan wekt. De aangewezen man voor dit karwei is Hopalong Cassidy en deswegen laat Ma joor Stafford Cassidy alvast onder arrest naar zy"n bureau bengen. Het is natuurlijk wel zeer veel wat hy van den onkreukbaren Cassidy vraagt: vrywillig schande op zich te laden eiyals een onteerd man naar zyn geboorteplaats te trekken, maar ten slotte vindt hy Hopalong bereid dit voor de goede zaak te «oen. En nu begint de comedie, die alle vriemden van Cassidy danig in verwar- ring brengt. ouders het,, ook niet zoo heel erg vin den, indien kinderen af en toe mee drinken. In landen, waar veel la,nd- wyn of bier gedronken wordt, be schouwt men het als iets heel gewoons dat ook de grootere en menigmaal ook kleinere kindefen hun aandeel krijgen, hetgeen echter niet anders dan slecht op hen kan inwerken. Met rooken is het al niet anders gesteld; doch hoe kan men dit aan grootere jongens en meisjes verbie den, wanneer de moeder zelf steeds in rookwolken gehuld is? Men kan toch niet Rijzen op het ongezonde van iets dat men zelf ook doet? De grootere jongen of de bakvisch zullen dan ongetwijfeld den wensch voelep opkomen om hun eerste siga ret te rooken en al zal alles hun na de eerste proef groen en geel voor de oogen woraen, toch zullen zy het niet opgeven, want het staat zoo flink om te rooken! Zal leder weldenkend mensch het (een onaangenaam gezicht vin de hier of daar groepjes jonge menschen (jongens en meisjes, die feitelijk nog niet volwassen zijn) te zienzitteii roo ken en drinken? Cary Cooper en Sigrid Gurie in de film „Marco Polo". Schouwburg-Bioacoop. GARY COOPER ALS EEN VROOLIJKE EN MOEDIGE AVONTURIER. Schouwburg-Bioscoop. Er is in den laatsten tijd op de inter nationale filmüiarkt een hausse in films, die het leven van een of anderen beken den hlstorlschen figuur uitbeelden. Wei nige van deze figuren zuilen echter zoo'n kleurrijk en avontuurlijk leven hebben geleld als Marco Polo, de li-eeuwscho ontdekkingsreiziger, wiens leven even eens vol romantiek was. Wie kon er beter voor deze sterke, manlijke figuur gekozen worden dan. Gary Cooper? Samuel Goldwyn voelde zwh sterk tot dit thema aangetrokken en vooral tot Marco Polo's gevaarlijke en romantische avonturen in China. Het doel van Marco Polo's reis naar het hyf van den grooten Kublai Khan in Peking was om handelsbetrekkingen aan te knoopen voor de gebroeders Polo, kooplieden in Venetië. En zoo trok Marco Polo als de eerste reizende handelsman drie jaar lang door woestijnen en ge bergten, waarvan elke kilometer nieuwe gevaren bracht. Marco Polo was toen 21 jaar oud, een jonge, zelfbewuste man, die uitstekend met wapens en paarden om kon gaan, een athleet, die onbevreesd en hardnek kig zijn doel nastreefde, wat dit ook.was: avontuur, handel oï liefde. Zeventien lange jaren diendeMarco den machtigen Kublai Khan, jaren van voortdurend dreigend gevaar tussch'en do barbaarsche afstammelingen van Ghen- gis Khan, die de grootste en wreedste heerscher van alle wereld veroveraars was. Eindelijk verliet hij het hof van den Khan als diens gezant en met de opdracht de Tartaarsche prinses Kega- tin te begeleiden naar haar„ bruidegom, den Shah van. Perzlë en Indië. Deze laatste en meest romantische episode uit het leven van den grooten avonturier vormt ook in de Goldwyn- fllm „De avonturen van Marco Polo" een der hoogtepunten. Het probleem van, de rol verdeeling, wat betreft prinses Kegatin, (in de film heet zij Kukachin) loste Goldwyn gedecideerd op door hiervoor een zijner nieuwste ontdekkingen Sigrid Gurie aan te wij zen. Een jaar geleden plaatste hij dit Scandinavische meisje onder contract en verbood haar itv het publiek, te ver schijnen Hij gaf haar een woning in de heuvels rondom Hollywood, liet haar noch fotografeeren, noch interviewen en gaf haar 10 maanden later, voordat zij nog ooit in ejjji film opgetreden was, de hoofdrol tegencfrm^Gary Cooper in „De avonturen van«ffco Polo" Andere be langrijke rolleif werden toevertrouwd aan Basil Rathbonc, Ernest Truex, Geor- Barbier, Alan Hale en Binnie Barnes Dat kosten noch moeite gespaard zijn om deze productie te doen slagen, blijkt uit den eersten oogopslag reeds uit de machtige décors, waarvan leder op zich zelf een klein fortuin gekost heeft en die ontworpen werden door Richard Day „De avonturen van Marco Polo" werd geregisseerd door Archie Mayo naar een scenario van Robert E. Sherwood. Pal O'Brien. DE TUIN I)ER VREUGDE. Reünie-Bioscoop. „De tuin der vreugde is een super-mu sical Warner Brpss film, waaraan mede werkt de violist Joe Venuti and bis swing- cats. In deze amusementsfilm treden op Pat O'Brien, Margaret Lindsay en John Payne. Pat O'Brien is de directeur van „De tuin der vreugde",^n beroemd Californisch ca baret, die meent dat hy zyn persagente, de bekwame en lieftallige Toni Blake slechts voor het vragen heeft, maar de komst van Don Vincente, een betrekkelijk onbekenden bandleader, brengt een radicale verandering in de verhouding Quinn-Blake, een verhou ding trouwens, welke van haar kant toen al nooit erg romantisch was. Vincente en zyn band fungeeren als plaatsvervangers voor Rudy Vallee en zyn Connecticut Yan kees, die wegens een auto-ongeval niet in staat waren hun engagement na te komen. Quinn behandelt Vincente dan ook eoht als plaatsvervanger en laat hem duidelyk merken, dat hy hen slechts als artisten van den tweeden rang beschouwt. Al direct staan deze twee op voet van oorlog. Toni tracht te bemiddelen; zy voelt zicli voor de situatie verantwoordelijk, daar zy het was, die Quinn op het idee bracht Vincente voor „De tuin der vreugde" te en- gageeren. Of het haar gelukt, de film vertelt het u wel. Een apeelscène uit de film „Marco Polo". i

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4