f t •Havermout Ür* De Oleander. Je geld èf je leven! Onderhoud van vloeren. 1 FILMNIEUWS. Het wasscheruvan chintz. RECEPTEN. Vleesch-consumptie daalt verder. Een vierde deel la «er dan tien jaar geleden! En export daalde van HO op 30 millioen kilo! Het vleeschverbrulk in ons land blijkt - nog steeds te dalen! Vorig jaar werd per hoofd van de bevolking geconsumeerd .34.4 kilo dus l kilo blikvleesch (voor werkloozen en behoeftigen), dus ln totaal 35.4 kilo, tegen 37.4 ln het jaar daarvóór en 40.5 ln 1936 en 1935. Tot en met 1933 werd hier te lande 43 4 48 kilo per hoofd geconsumeerd, dus gemiddeld 45i kilo. Wat betreft de verdeeling diane, dat vorig Jaar gemiddeld werd verbruikt 14.3 kilo rund- en kalfsvleesch, 18.2 kilo var- kensvleesch, 1.9 kilo paarden- en scha- penvleesch en 1 kilo regeerlngs-bltk- vleesch. j De consumptie stond vorig jaar dus tien kilo per hoofd van de bevolking be neden het normale verbruik, dat Is 22 Tien jaar geleden bedroeg het vleesch- v. rbruik 47.2 kilo (ln 1928), thans 36 4 of precic s eqn vierde deel minder ondanks de blikvleesch-distributie (bijna 9 mil lioen kilo per jaar). Niet alleen echter, dat de consumptie met ongeveer een vierde deel is gedaald doch bovendien daalde in die zelfde tien jaren de export van rundvleesch van 15 millioen kilo tot nul; die van bacon van 55 millioen kilo tot 26; die van levende varkens van 10.000 op nul; die van versch varkcnsvleesch van 30 millloeon kilo op 2; die van spek van 10 millioen kilo op 2 Onze totale vleesch-export Is dus ge daald van 130 millioen kilo in 1928 tot 30 ln het afgeloopen jaar, terwijl de leven de uitvoer ineenzakte van 10.000 varkens en 10,000 stuks slachtvee tot nul varkens en 90 koelen. varxens Dit, tezamen met de zeer sterke con sumptie-daling slechts eenigermate getemperd door het bevolkingsaccres laat wel héél duidelijk zien, hoe het er voor staat met de veehouderij, doch óók met de slagers en exporteurs! Wat de slagers betreft, hun debiet daalde van 400 millioen kilo in 1931 en 1932 op 300 in het afgeloopen jaar (blik vleesch niet meegerekend). door WALTER DREY. Aardig Is anders! Maar hl1) laat tenminste nog kiezen, terwijl iemand, die met slechte remmen rijdt, z'n mede weggebruikers rechtstreeks het leven staat Aigemeene Ned. Bond van Bierhandelaren en Mineraalwater- fabrikanten. Op 25 April j.l. hield de Aigemeene Ke- derlandsche Bond van Bierhandelaren en Mineraalwaterfabrikanten zfn jaarljjksche aigemeene ledenvergadering in Café-Kest Tivoli te Rotterdam. De vergadering, die uitstekend bezocht was en een vlot verloop had, werd mede bijgewoond door Drs. II, W. C. Tupker, namens de Koninklijke Ne. derlandsche Middenstandsbond. Nadat de gebruikelijke agendapunten waren afgewerkt, kwamen eenige zeer ba. langrijke punten aan de orde. Mr. J. Ovaa bracht aan de vergadering rapport u& ory- trent de wenschelykheid de verhouding tul. schen brouweryen en brouwerij-agenten vasteren vorm te geven. Langdurig werd van gedachten gewisseld omtrent de afwijzende beschikking van den Minister van Economische Zaken op het verzoek tot verbindendverklaring van de ondernemersovereenkomst in de mineraal waterindustrie, van welke beschikking van. zelfsprekend met diepe teleurstelling was kennis genomen. Nadat de heer C. Ryka deze aangelegenheid namens het Hoofdbe stuur nog nader had toegelicht, werd be- slotén, de actie niet te staken en alle mid delen in het werk te stellen, om alsnog een beter resultaat te bereiken. Tenslotte kwamen nog aan de Urde he* nieuwe Jam- en Limonadebesluit en het Rijtijdenbesluit, beide voor de mineraalwa terindustrie van groot belang. Een geanimeerd diner, hield vele bezie- kers der vergadering daarna nog langen tyd byeen. De volgende jaarvergadering zal worden gehouden te Apeldoorn. Een duistere historie. Tal van lezingen over een geval van mishandeling ten huize van den burgemeester van Heesch. In het Alg. Hbld. kwam gisteren het relaas over een vreemde geschiedenis voor, welke zich Zondag ten huize van den heer J. W. Offermans, burgemeester van Heesch in Noord-Brabant, moet hebben afgespeeld, gedurende een, be zoek van den heer J. van Zuylen, ge meente-ontvanger van Halfweg, die vroe ger te Heesch is werkzaam geweest. Deze was gekomen op verzoek van den burge meester, die hem al eenigen tijd geleden telefonisch had gezegd, dat hij een be spreking met hem wilde hebben. De heer Van Zuylen maakte nu Zondag van de gelegenheid, dat hij bij zijn ouders te Nuland was, gebruik, om aan dit"verzoek te voldoen. Volgens de lezing van de familie Van Zuylen zou de burgemeester, aldus het Hbld., toen de ontvanger binnen was ge komen, hem hebben beschuldigd van het plegen van malversaties tijdens zijn ont vangerschap van Heesch. De heer Van Zuylen zou daarop verontwaardigd heb ben geantwoord, dat hij den burgemees ter had verzocht, hem te laten gaan. De burgemeester zou dat hebben geweigerd, zeggende: „Je bent mijn arrestant". Toen, de heer Van Zuylen daartegen pro testeerde en trachtte de woning te ver laten, zou de burgemeester hem met een stok hevig hebben afgeranseld, waarbij bloedende wonden en tal van kneuzin gen zijn ontstaan. Ten slotte slaagde de neer Van Zuylen er toch in, te ontko men, waarna hij zich heeft laten verbin den door dr. Bouman uit Nistelrode, die het aanvankelijk ongewenscht vond, dat hij naar Halfweg werd vervoerd, omdat hij den toestand van den gewonde vrij bedenkelijk achtte. Maandagmiddag ech ter had de geneesheer daar geen be zwaar- meer tegen; daarna Is de heer Van Zuylen naar Halfweg gebracht, waar hij thans thuis verpleegd wordt. De burgemeester van Heesch, naar dé toedracht van het gebeurde gevraagd, verklaarde daaromtrent geen mededee- lingen te kunnen doen. De heer Offer mans gaf toe, dat hij den heer Van Zuy len met een stok heeft geslagen. Dit mo tiveerde hij met te zeggen, dat de ont vanger zich tegen hem had verzet. De burgemeester merkte nog op, dat de ge meente Heesch nog steeds met een te kort zit, dateerende uit den tijd van het ontvangerschap van den heer Van Zuy len. Overigens wenschte de burgemeesj^er zich over hetgeen aan de slagen vooraf is gegaan, niet uit te laten. De correspondent van de N. R. Crt. te Haarlem heeft naar aanleiding van dit relaas een onderhoud met den heer Van Zuylen gehad. Deze was zeer verbaasd over het bericht. Drie feiten wilde hij vooropstellen, n.l. dat hij nooit onder burgemeester Offermans heeft gewerkt, dat hij in de gemeente Heesch nooit ont- vanger is gelest en verder, dat er van malversaties nooit sprake is geweest. De heer Van Zuylen is een jaar geleden in Heesch werkzaam geweest als klerk ter t secretarie onder wijlen burgemeester Wolters. Alle insinuaties over malversa ties en fraude met gemeentelijke finan ciën zijn volgens hem volkomen onwaar. Mijn bezoek, aldus de heej Van Zuylen, gold dan ook niet eventueele malversa ties, maar een eenvoudige dienstplicht kwestie. De burgemeester stelde mij ter stond vragen betreffende het beleid van burgemeester Wolters. Volgens den heer Offermans zou zijn voorganger vrijstel ling van dienstplicht hebben verleend aah iemand, die daarop geen recht had. Op zijn vragen antwoordde ik, dat ik niet voornemens was deze gegevens te verstrekken, omdat er .geen officieel on derzoek was gelast. Toen ik vertrekken whde, hield de burgemeester mij tegen, en toen ik toch wilde gaan, haalde hij een ploertendooder voor den dag en Sjneg mij hard op hoofd, lichaam en bee- npn. Hevig ontdaan en bloedend wist de lieer Van Zuylen de straatdeur te be reiken en buiten te komen. Nadat hij was overgebracht naar het raadhuis van Heesch, duurde het nog een uur, alvo-- rens hem geneeskundige hulp werd ver strekt. De heer Van Zuylen heeft bij de ma rechaussee een klacht tegen den burge meester ingediend. Een bericht van de correspondent van de N. R. Crt. te Oss geeft weer een an dere lezing. Toen de burgemeester met een dossier op de proppen kwam, waar van de inhoud voor v. Z. minder aange naam was, maakte de ontvanger zich zóó kwaad, aldus dit bericht, dat hij den burgemeester de grofste beleedigingen naar het hoofd slingerde, waarna de gastheer zijn dienstmeisje belde om de politie te waarschuwen. Toen ontstak v. Z. zoodanig in woede, dat hij den burge meester naar de keel vloog en hem trachtte te wurgen. De burgemeester slaagde er echter in zich aan den krach- Ugen greep te ontworstelen, doch v. Z. die veel sterker was, greep hem opnieuw beet en schopte hem met kracht tegen het onderlichaam. Toen v. Z. daarna wilde vluchten, greep de burgemeester zich aan hem vast. v. Z. drukte hem een brandende sigaar tegen de hand, zoodat de burgemeester genoodzaakt was v. Z. los te laten, waarna hij opnieuw bij de keel werd gegrepen. Hierop nam de bur gemeester een stok en sloeg daarmee v. Z. op het hoofd, die een weinig beteeke- nende wonde opliep. Toen kwamen er twee veldwachters, die v. Z. in arrest stelden. Nadat hij tot kalmte was geko men, werd hij aan een, verhoor onder open. Hij verklaarde in drift gehan deld te hebben en betuigde zijn spijt over het gebeurde. Nadat dr. Bouman uit Nis telrode het wondje had verbonden is v. Z. in vrijheid gesteld. Er is proces-ver baal tegen hem opgemaakt. KERKNIEUWS. Vereeniging van kerkvoogden in de Ned. Herv. Kerk. Vergadering der afd. Zuid-Holland, De afdeeling Zuid-Holland der Vereeni ging van Kerkvoogden in de Ned. Herv. Kerk heeft *e Rotterdam een vergadering gehouden .onder leiding van den voorzitter der afdeeling, mr. F. A. Nelemans. Ds. B. ter Haar Romeny, Ned. Herv. pre dikant te Ginneken, lid van den Lithurgi- schen Kring, heeft in deze vergadering een referaat gehouden over: „D.3 verhouding van den kerkvoogd tot de Inrichting van den eeredienst". Op dit referaat volgde een uitvoerige be spreking. Tot tastuursleden werden ln de plaats van de heeren H. Scheer te Hoheonhoven en S. Tom te Gouderak, die niet herkiesbaar waren, gekozen de heeren J. G. C. Kamp- hmsen te Gouda en J. Bos te Gouderak. De voorzitter, mr. P. A. Nelemons, werd bij enkele candidaatstelling lierkoy.en. Toen de jonge mevrouw Benetti haar verjaardag vierde, bracht haar buurvrouw, juffrouw Bartolo, haar een oleanderstekje in een flesch. U moot toch een oleander op uw balcon hebben, zei ze. Een oleander doet je vergeten, dat je geen tuin hebt, als hy eenmaal groot geworden is. Je hebt iets groens voor oogen, hij geeft schaduw en h| bloeit... bloeit... Dat kunt u van den zomer aan myn boom zien Meneer Benetti was al even blij als zijn vrouw met het geschenk, i Dat is een goed idee van die oude juffrouw geweest, zei hy. ik had me bezwaard gevoeld, als ze iets kostbaars had gegeven en dit is een stekje, van haar eigen boom. Ik zal er goed voor z|*rgen. Julfrouw Bartolo zal ook zoo nu en dan eens komen kijken! Dat mag ze voor myn part doen, maar niet meer dan één keer in de maand. Eerst moet het stekje wortel schieten, zoodat we het kunnen plan- j ten. De rest komt vanzelf, j Maar geloof je niet, dat juf frouw... Je moet niet meer vertrouwen in je buurvrouw dan in je man hebben, meisje! En na eenigen tyd plantte Benetti het stekje in een bloempot en zette dien op het balcon. j Hy moet goed in de zon staan, j Juffrouw Bartolo zei... j Laat juffrouw Bartolo voor haar j eigen oleander zorgen, j Maar juffrouw Bartolo heeft i toch ervaring! Een oleander moet zon hebben, veel zon! Niet teveel! Vertel jy dan maar eens, wat j uil rouw Bartolo heeft gezegd. Hoe veel zon mag hy hebben? Heeft ze een weegschaal, waarop ze de zon af weegt? Geeft ze hem eiken dag de zelfde portie zon? Zijn vrouw stond boos op en ging naar binnen. Maar op een morgen, toen meneer Benetti uit was, kwam juffrouw Bartolo naar het stekje kyken. 1 Maar mevrouwtje, zei ze ver schrikt, u laat dat boompje verdor sten. U moet hem veel water geven, heel veel! Hij heeft zon en vochtig heid noodig! 1 Myn mag zorgt voor de balcon- planten En hij laat zich zeker niets zeg gen, ja, dat ken ik. Maar ik heb u toch het stekje gegeven? Giet u nu maar! Toen goot het jonge vrouwtje. De aarde in den bloempot werd door en door nat. Toen meneer Benetti thuis kwam, zag hij het direct. Hoe kan je nu overdag gaan gieten en dan nog wel zooveelzei hij. Je begrijpt toch wel, dat de wortels dan gaan rotten Maar juffrouw Bartolo... Geef je meer om haar oordeel, dan om het my'ne? Nu overdrijf je, de oleander moet zon op vochtigheid hebben! En laatst gunde (je hem geen zon, omdat juffrouw Bartolo... Niet gunnen? Ik zei alleen niet teveel O, o! zuchtte hij, terwijl hij met allerbei zijn handen zijn hoofd pakte. Als je me niet gelooft! Ik heb met een tuinman gesproken en hij gaf me in alles gelijk en hij zei, dat de aarde bemest moest worden. Hoe sterker de aarde is, hoe beter de boom groeit Hij haalde een groot pak te voor schijn. Toen juffrouw Bartolo hoorde, dat meneer Benetti de aarde bemest had, zei zeIk houd niet van die kunst- mestmiddelen. Myn oleander is zon der dat ook mooi geworden. Toen mevrouw Benetti dit aan haar man vertelde, zei hyDan zal die van ons nog mooier dan die van haar worden. Misschien bloeit hy dez« zomer al. Juffrouw Bartolo zegt, dat in het eerste jaar... Meneer Benetti ving met een nijdig gezicht een vlieg en gooide die toen op den grond. Maar het zag er met dat alles niet erg naar uit, alsof de oleanderboom hei eerste jaar zou bloeien. De plant schoot zelfs heel langzaam op. Het was geen gezond stekje, zei hy. Maar juffrouw Bartolo zal $ne toch niet expres iets slechts geven! Wie praat er over expres? Je kan aan een stekje niet zien, wat er uit zal komen. Ik zal eens informee- ren. Den volgenden dag wist hy het al. Je moet een oleander, vooral «als de lucht erg afkoelt, met kokend wa ter begieten. Een plant met kokend water be gieten? Dat heb je vast verkeerd ge hoord. Nee, dat heb ik niet en we zul len hem vanavond zyn eerste warme bad geven! Nee! Waarom niet? Ik laat mijn oleander niet met heet watev begieten! Wat zou juf frouw Bartolo daar wel van zeggen? Hij hoorde plotseling zacht huilen. Huil je...? Ja, waarom huil je nu... Zijn boosheid was opeens over. Jy klein, dom meisje! Hy trok haar tegen zich aan. Ik heb nog andere orders ge kregen. Als het koud wordt, moet je de oleander in den kelder zetten. Wat zou je ervan vinden, als we eens net deden, alsof het nu al koud was, heel erg koud en we zetten hem nu al in den kelder? Maar... Wat zal juffrouw Bartolo daar van zeggen Hy begon er nu zelf ,om te lachen. Ze zal je waarschijnlijk geen tweede stekje geven. Maar daar voor in de plaats mag jij iets moois van mij uitzoeken. Ze keek herrt zoo innig aan, dat hy er door ontroerd was. Dat wy niet meer kibbelen, zei ze toen. Hij sloot haar vast in zijn armen. Nu geloof ik, dat we den olean der zelfs op het balcon kunnen laten staan, want we hebben allerbei den zelfden wensch. Nu kan hij onze huis vrede niet meer in gevaar brengen. Maar het weer sloeg om en het dienstmeisje haalde voor alle zeker heid den oleander naar binnen en zette hem in de keuken op de ven sterbank. Niemand lette meer op hem ipaar sindsdien groeide hij als kool. Hij-heeft zelfs, en dat is veel te vroeg, knoppen en nieuwe takjes gekregen! Bezuiniging op werkmateriaal. Het ondei'houd der woning is een veel omvattend werk, waardoor me nige huisvrouw een groot deel van den dag in beslag genomen wordt. De aaneenschakeling van groote eji klei ne plichten kan slechts dan zoo' ecb- nomisch mogelijk worden uitgevoerd, indien de huisvrouw haar vak ver staat. Menigmaal blijkt, dat jonge huisvrouwen nog niet rekend zijn voor haar taak en aange zien ons vele vragen bereiken oo huishoudelijk gebied, hebben wit ge meend deze te moeten samenvatten in een artikeltje. Het is zeer verkeerd om te meenen dat de reinigings-preparaten, die men aanwendt voor verschillende doelein- den liet werk verrichten. Men kan menigmaal op al deze dingen zeer bo- zuinigen, want veel verdwijnt onge- bruikt in den gootsteen. By 't schoon, maken van pannen wordt vaak veel te veel van een of ander schuurmid del gebruikt, de rest wordt eenvou dig weggespoeld. Wordt zachte zeep voor het wassehen der vaten gebruik; dan klopt men de zeep veelal onvol doende op, zoodat het water weinig vet is ca een deel der zeep onopgelost door het gootsteengat verdwijnt. Wanneer men een poetsmiddel ge bruikt, dan behoeft men hiervan slechts enkele druppels op een lapje te doen, doch de krachtige druk moet het meeste werk verrichten, hetgeen ook voor het uitwrijven geldt. Voordeeliger is om by kopjes en vaten wassehen een weinig vlokken- zeep te gebruiken, die in minder dan geen tyd is opgelost. Het werkmateriaal verdient een goede behandeling, zeem en spons worden na het gebruik nagespoeld en krijgen af en toe een extra beurtJn water en ammoniak. Aan haken met lus ophangen (niet in de zon). Stof fers en zeilvegers worden op gezette - tijden in heet zeepsop, waaraan een scheut ammoniak is toegevoegd, schoongemaakt, daarna buiten in de zon gedroogd. De haren van borstels en stoffers, die slap geworden zijn, worden styf in een oplossing van wa ter en poeder aluin. Lange stoffers en zeilvegers worden aan den boven kant van de steel voorzien van een gummidop met ring en aan een haak opgehangen, waardoor de levensduur yerlengd wordt. Hygiëne in huis is van niet te on derschatten belang en vooral in ge zinnen met kinderen moet bijzondere zorg aan het onderhoud der vloeren besteed worden. Overdriving in deze is echter nit-t gewenscht, want iedere vrouw mort haar werk beheerschen en zich geen slavin hiervan maken. De reiniging der vloeren vraagt'bij- zondere aandacht en overleg en hangt af van de bedekking. Geverfde vloeren komen veel min der voor dan vroeger, doch men treft ze toch nog aan. Dagelijks aanvegen en met een zeil veger na vegen is ge wenscht. Eenmaal per week met nat afnemen, af en toe met een doek met was opwrijven, waardoor het vocht minder in deelen trekt, die min of meer verveloos zyn. Voor eventueel opnieuw verven wordt de vloer met zeepsop en eventueel soda opgeboend. Verven als het hout volkomen droog is. Gebeitste vloeren worden met boenwas onderhouden, die men zeer voordeelig zelf kan maken van 1 ons geschaafde zuivere bijenwas en Va k witte terpentijn. In een jampot oplos sen niet op vuur, aangezien ter pentijn brandbaar is. Deze was wordt zeer dun, doch wrijft gemakkelijk uit, Deanne Durbin in „De Bakvladi". Schou wbu r g-Bioscoop Jackie Cooper, Deanne Durbin en Melvjn Douglas. Deanne Durbin in ,.DE BAKVISCH". 1 Schouw burg-Bioscoop. De Schouwburg-Bioscoop die met het po- nulaire filmsterretje Deanne Durbin in uondercl mannen en een meisje" zooveel succes heeft gehad, brengt deze week „De bakvisch", een aardige film. met de ze ventienjarige Deanne met haar gouden stem Het jonge meisje, dat' reeds zooveel I harten veroverde met £aar ongekunsteld- heid en jonge charme, is in deze film een ideale bakvisch, die haar hart verliest aan een beroemd jounalist. Deanne is ditmaal Alice Fullerton, die met haar jeugdvriend, troepleider van de padvinders, het plan ,heeft opgevat een benefice voorstelling te geven ten bate van de arme scouts. Alice is de dochter van een krantenkoning Ful lerton, een man, die zyn vele reporters met nimmer falende intuïtie steeds naar die plaatsen waar de copie voor het grypen ligt weet te dirigeeren. Zyn meest gewaar deerde kracht, de oorlogscorrespondent Vincent Bullitt, is zoo juist gewond van de Spaansche slagvelden teruggekeerd en Ful- lerton biedt, hem het tuinhuis van zijn bui tenverblijf aan om er enkele rustige we ken door te brengen alvorens hy weer naar China vertrekken moet. Aanvankelijk wei gert Bullitt, die de society-bevliegingen van mevrouw Fullerton kent en een reeks brid ge-, tennis- on holle conversatiedagen in 't verschiet ziet, dit aanbod te accepteeren, doch ten laatste stemt hy toe en tygt Ful- lertonwaarts, /naar het rustige tuinhuis, waar hy zyn intrek denkt te nemen, is in beslag genomen door Alice en haar vrien denkring om ongestoord te kunnen repetee- ren. Als de bedienden Alice duidelijk ma ken dat décors en interieur met spoed ver wijderd dienen te worden om plaats te ma ken voor een zekeren mynheer Bullitt neemt Alice haar moeder in den arm, maar als zy tevens verneemt, dat de gast absolute rust noodig heeft of anders linea recta de bee- nen zal nemen, smeedt zij, tezamen met de andere leden van het jeugdverbond, een snood plan, ten doel hebbende dit vertrek te bespoedigen. Maar Alice, ontvankelijk voor de roman- tische belevenissen van Bullitt, wordt ver liefd op den oorlogscorrespondent. Zij be denkt thans, de prettigste uitstapjes voor hem, vliegt op zyn geringste wenken, gaat kan echter dikker gemaakt worden door toevoeging van minder terpen tijn. Linoleum wordt af en toe met een vlokkensopje opgenomen om de neer slag te verwijderen, goed laten dro gen, daarna in de was zetten en flink uitwrijven. Geen was onder kleedjes, waardoor gevaar voor uitglijden ont staat. Parketvloeren worden op dezelfde manier onderhouden als linoleum, d. w. z. ingewreven met dunne was en nagewreven, zoodat alle was verdwe nen is. Voor dagelyksche beurt met stofzuiger en stofdoek. Parket wordt in tegenstelling met linoleum nooit met water schoonge maakt. By een extra beurt wordt het afgewreven met middelfyne staal wol waarmede de oude was verwijderd wordt. De eenige natte behandeling die men aan parket kan geven is met ter pentijn, die men met een stevig bor steltje over kleine vakken borstelt, daarna met een drogen doek onmid dellijk nawryven, om het vuil op te nemen. Indrogen van terpentijn geeft vlekken. Was steeds gelijkmatig in wrijven, niet hier en daar neergooien en later uitwrijven. Was moet na het uitwrijven op alle soorten vloeren een mooie glans ge ven, doch mag deze nooit glad maken. Om een vloer goed te kunnen onder houden is het steeds noodig schoone doeken te gebruiken, zoowel voor in- als uitwrijven. met hem paardrijden en fietsen en ver trouwt zyn gedragingen en reacties uitvoe rig aan haar dagboek toe. Ken, de jeugdige vriend van Alice, voelt heel veel'voor haar en begrijpt haar gedragingen niet. Hy loopt Vincent tegen det lyf en gedurende het gesprek tusschen hen beiden wordt het den ouderen man duidelijk, dat Alice van hem houdt. Terstond-neemt hij haar ouders in den arm om tegenmaatregelen te bera men, en als alle listen falen wordt een vrouwelijke collega van Bullitt, Grace, te hulp geroepen. Geheel onverwachts maakt zij 'haar entree en wordt aan de stomver baasde Alice voorgesteld als „Mevrouw" Bullitt. Het meisje is eerst volkomen gedes- ïllusionneerd door deze wreede verstoring van haar kinderlijke verlangens-, doch de veerkracht der jeugd overwint spoedig en het einde van de film toont een stralende Alice, die voo.- een uitbundig publiek, staan de naast een glunderen Ken, „Romeo en Ju'ia" zingt. Zondagmorgen draait in de Schouwburg- Bioscoop de Groenland-film van Knud Ras mussen „Palo's huwelijksreis". In een al- lerboeiendsten vorm wordt het sympathieke natuurvolk der Eskimo's, zooals het leeft en werkt, onder de aandacht van de beschaaf de wereld gebracht. Beantwoordt u dus den oproep om getuige te zijn van „Palo's hu welijksreis", die meesleepend, avontuurlijk en leerrijk is, door u en uw kennissen aan de cassa van het theater waar deze film vertoond wordt als „Groenlandreiziger en bruiloftsgast qp te geven! DE TERUGKEER VAN DEN ROODEN PIMPERNEL. Thalla-Theater. 1789. Frankrijk gaat gebukt onder de terreur van Robespierre. Het verbond van den Rooden Pimpernel gaal voort met het helpen ontvluchten "van slacht offers der guillotine. Nog steeds maakt Frankrijk Jacht op den leider van dit verbond, maar deze, Sir Percy Blakeney, heeft zijn vrouw berooid, om gedurende ien Jaar niet naar Frankrijk te gaan. Dit is overigens geen reden voor de leden van het verbond om niet met hun moe dig werk voort te gaan. Robespierre heeft Chauvelin opdracht gegeven om den Rooden Pimpernel te vangen. Slaagt hij niet, dan zal ook hij naar de guillo tine worden gestuurd. Talhen, gematigd lid der Conventie, verafschuwt de moord zuchtige politiek van Robespierre, al durft hij hier niet openlijk voor uit ko men. Toch Is dit genoeg bekend om zijn teven in gevaar te brengen. Chauvelin heeft dan ook niet veel moeite om Tal- lien's vriendin, de actrice There&ia Ca barrus, over te halen voor hem te wer ken. Theresia gaat als vluchtelinge naar Engeland en roept de hulp in van Sir Percy om Talllen te helpen. Maar Percy wantrouwt haar en weigert om naar Frankrijk te gaan. Theresia heeft echter Lady Blakeney zoo jaloersch gemaakt, dat deze alle voorzichtigheid uit het oog verliest en Theresia volgt in de meening, dat deze zich naar haar man begeeft. Lady Blakeney wordt op deze tocht gevangen genomen en naar Frankrijk gebracht. Sir Percy begeeft zich nu on middellijk met zijn vriendin naar Frank rijk, waar hij, in één van zijn vele ver mommingen, een gesprek afluistert tus schen Chauvelin en Theresia. Hij hoort dan, dat zijn vrouw den volgenden dag voor de Revolutionaire Rechtbank zal worden gebracht, sir Percy maakt een ontsnappingsplan op, dat echter door een Franschen spion afgeluistert wordt. De ontsnapping verloopt prachtig... eigenlijk te mooi en spoedig blijkt dan ook, dat de herberg, waarheen Percy zijn vrouw bracht, omsingeld is door revolu tionairen. Een gedenkwaardige dag der Fransche Revolutie breekt aan en Robespierre, die zoovelen naar de guillotine heeft ge stuurd, delft ditmaal het onderspit. Ju- beyend klinkt het door de straten van Parijs: „Weg met Robespierre!" Een ontslagen gevangene wijdt zich aan zijn wraak Victor Mc. Laglen in de 20th Century-Foxfilm NANCY STEELE WORDT VERMIST! NANCY STEELE WORDT VERMIST. Reünie-Bioscoop. Dit is de geschiedenis van een man, Daniel O'Neill, die geheel eigen opvat tingen van rechtvaardigheid had en die meende, dat hijzelf als rechter mocht optreden en straffen, waar hij noodig vond. Hij was een dom en onontwikkeld man, een Ier, die in zijn jonge jaren vrijwillig dienst genomen had bij het leger en den oorlog "in Zuid-Afrika had had meegemaakt, wat hem bitter slecht bekomen was. Een kogel had diepe lid- teekens ln zijn borst achtergelaten en in zijn hart was een hevige woede achter gebleven tegen al wat oorlog heet. We zouden hem dus een „pacifist" kunnen noemen, maar dan was deze Danny O'Neill toch wel de wonderlijkste paci fist, die men denken kan! Want zijn wrok ging zoo ver dat hij het. kind stal van den schatrijken munitiefabrikant Michael Steele (die wapens leverde aan Europa, dat zich in den wereldoorlog had gestort) opdat die „ook eens wat zou En in de cel leerde hij een Duitscher kennen, „Professor" Sturm genaamd, die een grooten gevangenisopstand voorbe reidt, om te kunnen vluchten. Zonder te beseffen^ waartoe hij gebruikt wordt, laat Da»y zich op sleeptouw nemen en wordt hij zelfs door do justitie als den belhamel beschouwd. Als gevolg daarvan wordt hij tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. En middelerwijl groeit Sheila (alias Nancy Sfeele) op tot een lief jong rrifeis- je in het huis van de Flaherty's, zonder te vermoeden, wie haar werkelijke vader is. CHINA IN VLAMMEN Het Aziatisch treurspel beleeft zijn hoogtepunt. Japanners en Chineezen bekampen elkander op leven en dood, de oorlogshel dreigt van alle kanten, het Verre Oosten staat in vlammen. Ameri- kaansche en Europeesche schepen zet ten hun passagiers niet langer zonder meer aan land, maar waarschuwen iedei en elkeen, dat men op eigen risico voet aan wal zet op China's bodem. Ondanks hebben"Hij bracht het hulpelooze deze ernstige waarschuwing zijn er velen kleine kind bij vrienden, ver buiten New- York, het echtpaar Flaherty en zei, dat het zijn eigen kind was en dat het Sheila heette. Michael Steele was ontroostbaar en loofde een enorme belooning uit voor wie het kind zou terugbrengen. Maar elkenasporing was vergeefsch, de kleine Nancy werd niet weergevonden Deson danks belandde Danny O'Neill spoedig in de gevangenis. Omdat hij zijn handen niet kon thuishouden en er altijd maar op sloeg, als iets of iemand hem niet I beviel... die zich haasten, om deze afgrijselijke hel te bereiken Er zijn er, die dit doen uit onnoozel- heid, zooals de kleine Joyce Parker, die denkt „dat het zoo'n vaart niet loopt", anderen, die aan gevaar gewend zijn, zooals de avonturier Del Forbes, die reeds ln vijf werelden den dood voor oogen heeft gehad en die thans als vlieg- instructeur in dienst zal treden. Hoe het hem vergaat, de film zal het u vertellen. Zondagmorgen wordt vertoond: Vrou wen en soldaten. George Sanders"*ontsnapt aan den dood Een beeld uit de 20th Century-Foxfilm .DUISTER SHANGHAI International Settlement") GEZOND EN VOEDZAAM VOOR JpNG EN OUD Behalve cretonne neemt chintz een groote plaats in de moderne huishou ding in, her verschil is slechts, dat de oppervlakte glimmend is. Aardige bloemenmotieven maken chintz bij zonder geschikt voor het maken van serre- en tuingarnituren, theewar- mers, necessaires, badtasschen, goi- dijnen enz. De gladde bovenkant maakt dat chintz niet gauw vuil wordt, doch eens komt de tijd, dat het toch eens een kleine opfrissching be hoeft. Men reinigt chintz artikelen' best met een, in koud vlokkensop vochtig gemaakten borstel. De be drukte motieven en eveneens het ge kleurde fond zijn van dit materiaal in den regel kleurecht, zoodat men voor doorloopen geen vrees behoeft te hebben. Voorzichtigheidshalve kan men eerst een klein plekje probeeren, dat weinig of niet in het gezicht valt. Losse overtrekken, kleedjes enz. kan men in koud vlokkensop was sehen, doch dit materiaal mag in geen geval gewrongen worden. Het meeste zeepsop uit laten lekken, daarna en kele malen spoelen en met knijpers aan een lijn in de schaduw laten dro gen laatste spoelsel met een scheut azijn. Wassehen en spoelen moet vlug ge schieden. De stof wordt gestreken als zij nog een weinffe vochtig is en wel op den goeden kant, zoodat zij weer glanzend wordt. Voordat men gaat strijken, moet men zich vergewissen, dat de onderkant van het ijzer volko men glad en schoon is, terwijl het overtrek van de strijkplank goed strak moet liggen. Vlekken mogen niet met benzine, tetra of andere chemische middelen verwijderd wérden, omdat chintz met BIJ DE EERSTE JONGE WORTELTJES. Er zyn van die traditioneele gebruiken, die hier en day"1fts*/>rden in stand ge houden,r maajymie over het algemeen ver drongen zyn/geworden door den stroom van nieuwighedi Zoo is>€t o.a. gegaan met de goede oude gewoonte, die de huisvrouw in Mei de com binatie deed kiezen van: nieuwe zoutevisch, jonge worteltjes en nieuwe aardappelen. Dat was een^oede keus; immers de pas ge zouten visch speciaal de beroemde „keel tjes en lipjes" daarbij de geurige jonge groente, die steeds zoo gewaardeerde nieu we aardappelen en ten slotte de saus, die in dezen tijd van het jaar weer met echte grasboter kan worden bereid... die alle af zonderlijk, maar niet minder in de hier ge noemde samenvoeging, vormen een maal tijd, die een geschikte afwisseling is met onze anders gebruikelijke „vischdagen". De keeltjes en lipjes worden reeds een dag van te voren besteld en 's avonds of 's ochtends vroeg in ruim water gezet; een uur vóór het begin van den maaltijd zetten we ze op met versch kokend water zonder zout en we laten ze op een zoo zacht mo gelijk vuur meer „tegen ihet kookpunt aan" dan bepaald kokende gaar worden (ongeveer 1 uur). Halverwege keuren we de visch op het zoutgehalte; blykt ze te zout, dan gieten we hot water nog eens af en vervangen het door nieuw kokend water; zou daarentegen de visch te flauw blijken, dan voegen we er nog wat zout by. dienzelfden tijd als dus Je een washoudend preparaat is gappre- teerd en dit door bovengenoemde vloeistoffen op zou lóssen. De glans van dit materiaal geeft er juist zooiets bijzonders aan en het zou jammer zijn, indien deze door on deskundige behandeling zou verdwij nen. visch Vfe uur zachtjes heeft gekookt zet ten we onze worteltjes en onze nieuwe aard appelen op, beide maar vooral de wor teltjes met weinig water, n.l. zoo, dat na een half uurtje koken het water is ver dwenen: de gare worteltjes worden dan in de pan even doorgeschud met een flink klontje boter en wat fijngehakte peterselie, de aardappelen worden hoven het vuur en kel droog geschud. Als we den tyd, die voor 't gaar maken van groente, aardappelen en visch noodig is, gebruiken voor het hakken van de pe terselie en het bereiden van de saus, dan komt alles tegelijk warm op tafel en er is geen twijfel aan, of het valt bij iedereen in den emaak. Als saus maken we klaar een peterselie- of een botersaus, waarvoor hier een paar bijzonder smakelijke recepten volgen, die trou\yens ook bij andere gekookte visch goed. op hun plaats zullen zijh. Peterseliesaus (4 personen). 1 Vt L. kokend water met 2 Maggi's bouil lonblokjes, 40 gram bloem, 80 gram boter, 1 volle eetlepel fijngehakte peterselie. Los de Maggi's bouillonblokjes op in het kokende water. Verwarm op een zacht vuur, itqi, de bloem met de helft van de boter; giet daarbij steeds roerende geleidelijk den bouillon en laat de saus even dookoken, tot ze de vereischte dikte iheeft gekregen. Neem de pan van het vuur en roer er klontje voor klontje de nog lovergehouden boter door, die met de peterselie i? vermengd. Laat vooral de peterselie niet' meekoken; èn de geur èn de kleur zouden daaronder te lijden hebben. Botersaus (4 personen). 1M) L. kokend water met 2 Maggi's boul- lonblokjes, 40 kram bloem, 80 gram boter. Los de Maggi's bouillonblokjes in het ko kende water op. Verwarm op een zacht vuur roerende de bloem met de helft van de bo ter (2 afgestreken eetlepels dus), giet er onder voortdurend roeren geleidelijk den bouillon by en laat de saus even doorkoken, t>t ze mooi glad en gebonden is. Neem de pan van het vuur en roer er klontje voor klontje de rest van de boter door; de saus wordt op deze wyze „roomig" van uiterlijk en byzonder geurig van smaak, omdat de laatst toegevoegde boter niets door het koken heeft verloren. Aardappelkoekjes. 500 gram gekookte aardappelen, 2 eet lepels bloem, 1 ei, zout, gehakte peterselie, 50 gram ger. kaas, 50 gram kruim van oud brood, 2 a 3 eet!, melk, 30 gram boter en boter of slaolie om te bakken. Aardappelen op ^en zeef raspen erf daar na vermengen met de gezeefde bloem, zout en geraspte kaas. Het ei wordt geklopt en vermengd met de melk, daarna met de ge smolten bote a bij de bloem gevoegd en van dit alles wordt een deeg gekneed, waaraan tenslotte ook de gehakte peterselie wordt toegevoegd. Het deeg wordt daarna uitge rold op 1 c.M. dikte, waarna men er ronde koekjes van bakt, die in boter of slaolie aan beide kanten goudbruin gebakken worden. Warm opdienen bestrooid met geraspte kaas.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 3