Die Robinson schoenen Jan van Dam FA. JAC. BULLE Jubileum-Verkoop met Cadeaux QMS' V A. Vingerling goudsche courant 'tenhaaG MASSALE KNIGGE's Ter gelegenheid van ons éénjarig bestaan in Gouda geven wij gedurende de maand Mei waardevolle cadeaux aan onze klanten. Voor elk kwartje, dat U bij ons besteedt krijgt U een cadeaupunt. Hoe grooter het aantal pun ten dat U heeft, hoe grooter het cadeau, Dus komt allen, onze verjaardag meevieren. Ziet Maandag onze speciale cadeau-etalage en U staat paf van de schitterende cadeaux Maandag 1 Mei 1939 Tweede blad 45 Jaren kwaliteit! Draagt Kleeding VERKOOPER. ACTIEF PERSOON, N aaimachinehandel J. BEY NAAIMACHINE vanaf 39. Gouda - Telef. 2254. op de RIJWIELHUIS BAKKERS NOTEN BRECHCOKES SMEEKOLEN HOUTSKOOL DAMESTASSEN ACTEN- MUZIEK- en xt SCHOOLTASSEN KOFFERS enz. KLEIWEGSTRAAT 6-8 BEKENDMAKING. BKANDSTOFFENZAAK heeft overgedaan Fa. J. C. BOKHOVEN Co. te Gouda H. DEN BOON, IJssellaan 35. Fa. J. C, BOKHOVEN Co., KEIZERSTRAAT - GOUDA en wanneer de zolen versleten zjjn laat ik ze daar repareeren ook. Kleiweg 17 Gouda •n depressie Van vrouwenpijn PORCELEIM <TjukvciAduluj De tentoonstelling te New-York geopend. Polen verwerpt unaniem de Duitsch eischen. Naar een slecht Duitsch voorbeeld. Er wordt weer Meibier gebrouwen De vierde man. L». Deze maand bestaat ons bedrijf 45 jaren IWij danken onze geachte clien- tèle voor het vertrouwen Ëgr gedurende deze jaren aan j ons geschonken Wij hebben gemeend U in de feestvreugde te laten deelen door U gedurende deze maand onze artikelen in alle afdeelingen extra voordeelig aan te bieden. Profiteert van onze Jubileum- prijzen. Dames-mantels en swaggers 13*5 17*5 22*5 «»*5 - 37*5 4775 55*5 en hooger Dames-japonnen f 3»5 - 5*5 - 7*5 11*5 157S 1«75 ƒ3 7*5-33*5 Dames-costuums 13*5 1775 23*5 37*5 - 33*6 4275 Dames-regenmantels 11*5 1375 1775 1»*5 - 33*5 27*5 ROTTERDAM HOOFDSTEE* Tot het verkoopen onzer Smeeroliën zoeken wij in bestaand rayon, die per fiets Gouda en omstreken wil bewerken. Brieven met referentiën onder No. 1769 bureau Goudsche Crt„ Markt 31. NU reeds een goed werkende van bekend fabrikaat. ZIE ONZE ETALAGE BLAUWSTRAAT 12. Reparaties spoedig, billijk en onder volle garantie. VERKOOP van Lange Tiendeweg 73 - Gouda Nergens beter Nergens goedkooper Xlles prima. voorh. S. D. BOON Co. Stationsweg en Reg.pl. 6—7. Oud bekend adres. voor HET MEEST GESORTEERD. PRIJZEN CONCURREREND. GOUDA TELEF. 2166. De ondergeteekende maakt hiermede, aan zijn Clientèle bekend, dat hü zijn met ingang van heden, aan de en dankt U allen voor het genoten vertrouwen in hem gesteld, terwijl" hij de nieuwe eigenares in Uw aller gunst kan aanbevelen. GOUDA, April 1939. Onder referte aan het bovenstaande beveelt ondergeteekende zich beleefd aan. BRANDSTOFFENHANDEL - GOUDA. Kantoor: Krugerlaan 169. Telef. 3760. Pakhuis: Adr. Viackstraat 12. kocht ik bij in de 4 lotvolkomen lichamelijk fit zijn, is één stap- Dia stap is: een Witte Kruit poeder, tablet of cachet. I. P. te O. schra«f ons: „Witte Kruis is het eenige middel dat mij van periodieke pijn afhelpt". Prijs per poeder 5 ct. Per doos van 12 poeders, tabletten of cachets 45 ct., per koker van 24 tabletten 80 ct Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. DUTIM 4 OBGSTGEEST VOOR INRICHUNGtN, CAH^RISVWIMNIS,» WIT EN 6EDEC0a.£Eft.P. KOFFIE KOP EN SCHOTII AIS AF0 VRAAGT OFFERTE president Roosevelt hoopt op ver nietiging van vele slagboomen die het verkeer tusschen de volken belemmeren. President Roosevelt heeft de wereldten toonstelling: te New-York geopend met eon rede, waarin hy onder meer zeide: „Ik loof, dat wij Amerikanen vaak een stil gi bed opzenden, dat op het vasteland van Europa, van waaruit het Amerikaanseho halfrond inf hoofdzaak gekoloniseerd is, de komende jaren vele slagboomen in het ver keer tusschen de volken zullen vernietigen". De president zeide verder, dat de AmerL kaansche wagen is bespannen met de ster van interrationale welwillendheid, de ster van vooruitgang voor de menschheid. do ster van grooter geluk en minder leed en bovenal de ster van den vrede. Hij dankte nlle landen voor hun algemeene en sponta ne deelneming aan de tentoonstelling. De opening der wereldtentoonstelling heeft aanleiding gegeven tot veel vreugde betoon. Honderdduizenden personen hebb'f* Zondag een bezoek aan de tentoonstellj?» gebracht. Ongeveer 400 personen betraden per minuut het tentoonstellingterrein, waar 5000 politiebeambten en rechercheurs toe zicht houden. Sir Louis Beale, de commissaris-generaal van het Britsche paviljoen, voerde namen" de commissarissen-generaal het woord. Hij bracht hulde aan de tentoonstelling en slier die tot den bouw er van hebben bijgedragen. „De wereldtentoonstelling kan niet nalaten een instrument te zyn van de hoogblo waarde, doordat zy geluk en de welvaart van de volken der wereld vergroot. Slet de hoogste achting brergen wij, commissaris sen-generaal, een saluut aan den president en het volk der Vereenigde Staten. Wij wenschen hun alle succes bij deze groote onderneming." Geen enkele concessie. Het Poolschc telegraafagentschap spreekt als volkomen ongegrond de berichten uit buitenlandsche bron tegen, volgens welke de Italiaansche regeering Warschau zou hebben doen weten, „dat het voor Polen ge vaarlijk zou zijn stellingen te willen ver dedigen, die als onhoudbaar beschouwd moe- bieden aan iedere gebeurlijkheid. Commentaar der Poolsche oers. De Poolsche pers houdt zich nog steeds bezig met de rede van Hitier, doch z(j plaatst thans de kwestie op het terrein der algemeene betrekkingen tusschen Duitsch land en Polen. De meening der bladen is eenstemmig. De Illoestrowany Koerjer Cod- zienny zegt, dat Hitier zonder het te wil len het Poolsch-fBritsche verdrag nog ver sterkt heeft door het viootverdrag op het zelfde plan als de overeenkomst met Polen te plaatsen. De rede van Hitier heeft haar tehad in dezen zin, dat zjj de noodza- heid van verdere wapening aantoont, alge taal, die in den toestand past. conservatieve Czas schrijft, dat het de hauding van Polen is geweest, die de vor- ming van een ideologisdh anti-Duitsch blok verhinderd heeft. Duitsohland vergist zich ernstig, als het denkt op Polen dezelfde me thode te kunnen toepassen, die in andere omstandigheden doelmatig is gebleken. De Dobry Wieczor zegt, dat Poolsch Pom- meren geen kunstmatige uitweg naar zee is, maar een provincie, die a|tjjd Poolsch ge weest is en die even onschendbaar is als welk ander Poolsch gebied ook. De laatste kans volgens Duitsche Bladen. De Duitsche pers noemt de voorstellen aan Polen, „die de atmosfeer der betrek kingen tusschen Berlijn en Warschau eens en vooral normaal willen maken", beschei den, eerlijk en edelmoedig. Men zwijgt over de breedte van de exterritoriale strook, die door Duitschland wordt geëisciht, en spreekt er ook niet over, dat het door Hitier en I'ilsdhdakl gesloten tienjarige verdrag van 19Q4 geen opzeggingsclausule bevat. Anti-Joodsche maatregelen in Italië. Indeeling lm „verdienstelijke cn andere Joden". op grond van een door den Italioanschen ministerraad goedgekeurd wetsonfw#>m zuilen de Joden in Italië slechts zakelijke betrekkingen kunnen onderhouden met an- dere personen van het Joodsche ras. De officieele lijsten der advocated, gc- r.eesheeren, ingenieurs, e.d. zullen aan een algemeene herziening worden onderworpen. Zu zullen in drie groepen worden verdoe,tl: 1. arische burgers; 2. joden wier militaire of burgerverdiensten werden erkend en 3 Tenslotte zal het ambt van notaris ver boden zj(n voor iederen burger die niet van arisch ras is. Het wetsontwerp zal aan kamer en senaat ter goedkeuring worden voorgelegd en zes maanden na publicatie in ^iet Staatsblad van kracht worden. In een communiqué wordt medegedee.d, dat het aantal buitenlandsche Joden, dut vóór -12 Maart Italië heeft verlaten 372.) bedraagt. 933 Joden werd een vergunning verleend in Italië te blijven. 3190 personen hadden een verlenging van hun verblijf. - vergunning verzocht, idoch slechts op 128 aanvragen werd gunstig beschikt. JBL vartellen, hoe1 J\LLJV uur zijn wagen VjSJy weinigen weti >2^ ze wel noodt In Poolsche politieke kringen krijgt men volgens Havas den indruk, dat Polen meer dan ooit vastbesloten is zich nooit te laten meeslepen op een even noodlottig /hellend vlak als Tsjecho-Slowakye. De Poolsche openbare meening verwerpt unaniem de Duitsche eischen, niet alleen omdat zij" een inbreuk zouden vormen op het# erfdeel en de vitale rechten van Polen, maar omdat in de oogen der openbare meening, de gering ste concessies op dit oogenblik het voorspel zou vormen van andere, verdergaande eischen. Mien hoort dan ook njet gelden in de straten van Warschau een vergelijking trekken tusschen de huidige situatie en die van Mei j.l., toen de zeven punten van Karlsbad werden afgekondigd. Aan den anderen kant twijfelt niemand er aan, dat de Poolsche leiders bereid zijn met het grootste begrip de twee door Hitier ge stelde problemen te bestudeeren, n.l. Dant- iig en den autoweg, teneinde te pogen Sen billijke oplossing te vinden, welke 'in over eenstemming zou zyn met de belangen van beide landen. In dit verband wyst men er op, dat Beek na zyn terugkeer uit Rome verscheidene malen getracht heeft een on- deiihoud te krijgen met den vertegenwoor diger van Duitschland te Warschau, welke pogingen echter niet slaagden. Ten slotte beeft men in Warschau den indruk, dat Po len actief zijn krachtsinspanning tot oeco- nomisehe, industrieele en militaire voorbe reiding zal voortzetten, ten einde het hoofd Het nieuwe protectionisme in, Nederland. De jongste uitgave van de NederianJsche ereeniging voor Vrijhandel is gewijd aan de protectionistische tariefverhooging.. Het betoog verschijnt onder den titel „Van Hot naar Her!" De titel ia op zichzelf ce beetje duister. De schrijver herinnert e: aan, dat het zoogenaamde hot-money der gulden niet langer steun en dat de internationale waar de van onze valuta daardoor eenigszins ge daald is, wat ons verplicht den import hoo ger te betalen. Volgens sommigen is die daling van onze valuta echter een voor- el: men aal dan irr.mers bet»! kunnen ex .••.«.oren. Had minister Steenbevghe dus ty.|s geen de*a'uatle gevraagd ten eind? deii export te prikkelen? Maar nu men van die depreciatie van ons gfui voordeel zou kunnen hebben, gooit de Regeenng het roer om; zy wenscht nu niet meer zoozeer een middel ter bevordering van den export als een tarief tot afsluiting van de eigen markt, wat het kostenpeil moet doen sty gen. Her- l>ewapening van ons reeds driemaal ver hoogd zoogenaamd fiscaal tarief, is thans de leuze. Zoo wordt men geslingerd van „hot" naar „her". Na deze inleiding gaat de sChryver der brochure verder, j „Terwijl de koopkracht van belangrijke agrarisch georiënteerde landen, mede door te hooge bescherming dier producten hier te lande, zienderoogen afnam en de tarweprys in 1988 op de wereldmarkt van 7.Ö0 tot j 3j50 daalde, bleef in Nederland de richt prijs op 10 gesteld en werden de minis- terieele oogen „voor het overwegend belang 'van een concurreerend kostenpeil" maar "dicht gedaan. Daarbij bltfft het echter niet. Integendeel: dat kostenpeil moet een ver hooging ondergaan door de voorgestelde ta- riefverhoogingen, ten aanzien waarvan het nog zeer in twijfel moet worden getrokken of ze in de beschermde bedrijven werkver- ruimend zullen werken en die, zoo niet, dan in ieder geval een belastingverhooging met 5.000.000 beteekenen! Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een grafiek van prijzen en kosten van levensonderhoud gepubliceerd waarboven gevoegelijk: „mene mene tekel upharsin" geschreven zou mogen worden. Terwijl by .het uitbreken van de crisis in 1929.de kosten van levensonderhoud het al gemeen indexcijfer der groothandelspryzen snel volgen, valt na midden 1937 een diver gentie te constateeren, die tot een zoodanige dispariteit geleid heeft, dat van een natuur lijken samenhang dezer beide grootheden niets meer blijkt. Hiervoor is m.i. geen andere verklaring te vipden, dan dat met medewerking der regeering zoowel de veel geprezen orde ning (gedeeltelijk door bindendverklaringen wettig gesanctionneerd), voor zoover ze tot collectieve arbeidsovereenkomsten geleid heeft, als de bewapening een zoodanige Ver starring in ons „concurreerend prijspeil" te weeg hebben gebracht, dat wy alle voeling met het prijspeil der voortbrengers van de groothandelsproducten geheel hebben ver loren. En wat zal er gebeuren, indien die pryzen de zoo lang begeerde stijging zullen vertoonen Alle economen zyn het er nu vrijwel over eens, dat het de dipariteiten waren, die na 1929 de crisis hebben versterkt en ver lengd. De rekening van de zoo juist gerele veerde dispariteit ligt voor ons volk dus reeds onder in den zak. Maar, zooals gezegd, nog is de beker niet vol. Afgezien van deels onvermijdbaar hoo- gere belastingen (de dienst van de Staats schuld, die in 1925 niet meer dan 4.4 pet. van het belastingplichtige inkomen vorder de, eischt thans na de conversie reeds 6 pet.) wordt thans de niet-beschermde con sument genoodzaakt een groot deel van zyn nog resteerende koopkracht af te staan aan hen, die door hoogere pryzen voor hun pro ducten te verlangen, geen koopkracht in brengen; dus met geen ander gevolg dan aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid op een op den_duur geringere behoeftenbe- vrediging en weer afnemende werkgelegen heid. Met koopkrachtinspuitingen op ander- mahs rekening komen wy" er niet. In 1914 wisten wy ons en niet tot ons nadeel, bui ten den wereldoorlog te houden. In den eco- nomischen oorlog van thans, die de politieke spanningen reeds tot een ondraaglijke hoog te heeft opgevoerd, staan we, nadat het „exporteer of sterf" door den aether heeft gedreund, in het voorste gelidJ Als onerva ren tuinlieden laten de drie onderteekenaars van de voorgestelde tariefwyzigingen dep liguster de sappen der vruohtboomen naar zich toetrekken, zich diets makende, dat die sappen geen merkbaren invloed op den groei der vruchtboomen zullen hebben. De geschiedenis herfiaalt zich. Na de crisis van 1870 werd in 1879 over gegaan tot een „dauernde Sdhutz". En ook toen dacht niemand er over deze bescher ming te zijner tjjd ongedaan te maken! Ii» Nitzsche lezen we: „Es soli mehr Arbeit geschaffen werden, ganz gleich^ob wir sie nicht vorteilhafter vom Auslande besorgen lassen." Het had voor vandaag geschreven kun nen zyn. Maar laten we er niet by verge ten, dat het ook toen nadien anders werd! Het door den toenemenden nood rijpende inzicht zal ook nu een kentering helpen voorbereiden. Het „vrede vraagt vrijhan del" zal als ware leuze de valsche doen verstommen en men zal zich afvragen onder welke invloeden ook wij Nederlanders van de 20e eeuw zóó kortzichtig konden zijn. De nationale-liberale .historicus Gneist schreef in 1879 in zijn „Rechtstaat" „Kaum ist der sozialistischen Propaganda Ruhe ge- boten, so erscheint in den besitzenden Klas sen ein Wetteifer in der Bestatigung ver- wandter Gesinnung, welche die Erhöhung des eigenen Einkommens auf "Kosten des Gesamswohls als patriotische Realpolitik Eerherstel van een traditioneelen Meidrank. De populariteit van het De maand Mei wordt door de men- schen verlangend tegemoet gezien, het groen zit nu goed en wel op de boomen, April, de wispelturige maand, die „doet wat zij wil", is achter den rug, de kachels kunnen worden weggezet, de centrale verwarmingen afgesloten De zon wint met den dag aan kracht, de hoop in, de menschelijke harten herleeft, nieuwe plannen worden gesmeed, en niet alleen in verband met het rels-selzoen, dat nu weer voor den deur staat. Bij de oude Romeinen was Mei de der de maand van het jaar, waarin initiatief werd ontplooid, en nieuwe ondernemin gen op stapel werden gezet. Deze maand immers, ontleende haar naam aan Maia, en Maia was de moeder van Mercurlus, de god van den handel: aan haar in vloed was het te danken dat de men- schen zich flink voelden, en tot daden bereid. Goden en godinnen regelen niet langer het doen en laten der aardbewo ners, die verleerd hebben voor alles een poëtische verklaring te bedenken, zooals zij zooveel hebben verleerd, wat goed voor hen was, maar zoo prozaïsch kan de mensch niet zijn, of hij ondergaat nog altijd de bekoring van de maand Mei. Hij voelt zich jonger, flinker, levenslus tiger, hij heeft de poort van het winter- kasteel achter zich dichtgegooid. En zoo waar toont hij tegenwoordig weer meer belangstelling voor veel, wat de harten onzer voorouders verheugde, waardoor hier en daar schuchtere pogingen wor den gedaan oude gebruiken In eere te herstellen. Daaronder vallen die der Ne- derlandsche bierbrouwers om het fris- sChe, heerlijke Meibier opnieuw te brou wen naar het oud recept, waaraan dit bier zijn verkwikkende hoedanigheden dankt, en verbeterd, dank zij de moderne brouwtechniek. De actie om het Meibier opnieuw te populariseeren, kan men echter niet rekenen onder de „schuch tere pogingen" tot eerherstel van tradi- tioneele gewoonten, maanden lang is men in onze groote brouwerijen aan het experimenteeren geweest, groote kapi talen zijn uitgelegd om het Meibier In voldoende hoeveelheid in het land te brengen, brouwmeesters hebben hun be vindingen uitgewisseld, en wanneer thans het publiek wordt verzocht het aloude Meibier te proeven, weet men in de brouwerijen dat een ware delicatesse wordt geboden, waarover terecht de lof trompet wordt gestoken. Alleen door Meibier te brouwen naar oude voor schriften, die het zoo krachtig,^ opwek - kend en verfrisschend maken, kon men hopen op blijvende populariteit van dezen drank. De intrede van de Meimaand wordt wellicht in afgelegen plaatsen nog ge vierd met dansen om den Meiboom, het inhalen van de Meikoningin, en soortge lijk vreugdebetoon; in de groote steden heeft men daarvoor tegenwoordig geen tijd cn goen gelegenheid Het is het voor recht der plattelandsgemeenten zulke vermaken in eere te kunnen houden, maar desondanks ontkomt ook de bezige stedeling niet aan de bekoring, die van de Meimaand uitgaat. Hij komt in zijn zomercostuum op straat, hij ontvlucht per auto of bus het stadsgewoel, als hij een vrijen dag heeft, en hij zit op café- Meibier in vroeger dagen. terrassen, die zooveel maanden lang een naargeestigen aanblik boden, maar die nu weer bevolkt zijn door menschen, die aan de tafeltjes plaats nemen om te zien en te worden gezien. De stedeling zal er in dit voorjiar voor het eerst weer Mei bier kunnen bestellen, en het is welbe schouwd raadselachtig waarom hij dezen drank zoolang heeft moeten ontberen. Als het „bokbier" in het land komt, is de liefhebber van een goed glas bier ver heugd, het spijt hem alleen dat de bok- bier-periode slechts kort kan duren; het zeker even fijne en smakelijke Meibier werd hun onthouden... het was een ver geten tractatie In handel en industrie geeft sleur dikwijls al te zeer den toon aan om meer variatie in bier-soorten heeft niemand zich in onze eeuw bekom merd, de kwaliteit van „pilsener" en „lager", van licht en donker bier, was goed en dat werd voldoende geacht. Maar er bestaan dozijnen in onbruik ge raakte bier-soorten, Baby,loniërs en Egyptenaren kenden er meer dan wij of beter, zij maakten meer. gebruik van de recepten, soms wonderlijk van samen stelling. Kennen doen wij ze ook, in de archieven der brouwerijen is op dit punt allerlei merkwaardigs te vinden, en de eerste schrede op den weg naar eerher stel van aloude bruischende dranken, is gezet, nu de brouwerijen opnieuw Mei- bier zijn gaan maken. In den loop der eeuwen is in ons land het Mei-, oogst-, of hooi-bier in verschil lende variëteiten gebrouwen, zooals de naam reeds aanduidt, werd "net oor spronkelijk vooral gedronken door de boeren, die bij hun arbeid onder de bla kende zonnestralen best een glas dun verfrisschend bier konden gebruiken. Op sommige groote boerderijen werd het Mei-bier door de huisgenooten van, den boer zelf gemaakt, het bier-brouwen was eenmaal een huis-industrie, maar al lengs liet men de bereiding over aan de brouwerijen, die voorheen in dé kleinste gemeenten werden gevonden. De naam „Mei-bier" was vooral in Limburg in zwang, in de andere provinlies sprak men meer van „oogst"- of „hooi"-bier; de brouwerijen stelden zich tijdig in op de groote leveranties van dezen drank, drie of vier weken voor den maaitijd werd het in fusten van ongeveer veertig liter inhoud verzonden, en het was voor de landslieden een. lekkernij. N A 9 IIT Driehoek op rt. punt (rood. rand, g.u i V! teekening erin) wil i*g- gen„pas op, gij nad.n Vierkant op rijn V* punt (oranje met wit- ten rand) vindt U lange de voorrangswegen, 7^ ^>5 waar voorts de af- ^4' etandepaaltjes oranje koppen hebben, De Liefde is het grootste gebod, omdat gei>od de groote en eenige voorwaarde atidrukt, waarop het /leven zyn /doel vindt. FEUILLETON. teen geval uit de practijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche). door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. Ook in Dusseldorf, juffrouw Portelle het spijt me, dat ik het van m'n eigen stad zeggen moet daalt het zedelyk peil °p bedenkelijke wyze en talloos zyn de ge- (^e.onze vrouwen en meisjes dage- Uks bedreigen. De statistiek op dit gebied heeft ons overtuigd van de noodzakelijkheid om onze werkzaamheden te verdubbelen en waar -wy vroeger met het bekende stations- werk meenden te kunnen volstaan, daar is hu gebleken, dat er andere maatregelen ge- offeh moeten worden om het steeds voort woekerende kwaad te bestrijden. Vooral ge urende den carnavalstyd die zedenbeder vende periode, waarin het menschdom alle hogrippen vaii moraal en fatsoen uit het °og verliest en slechts behagen schept in njenschonteerende tydpasseeringen, die in k beschaafd land van hoogerhand moes- fn worden verboden, vooral nu juffrouw rortelle, treedt het bestaansrecht van een »g als de onze eerst reoht aan het Wif bezoeken de hotels om de daarin, "der mannelijke bescherming verblijven- de jonge vrouwen en meisjes te waarschu wen voor de gevaren van de groote stad. Onze plaatselijke afdeeling, juffrouw Por telle... Maar juffrouw Portelle vond, dat ze haar bezoeker nu voldoende gehoor had geschon ken. 'Haar tyd was beperkt en wanneer ze den ouden heer het woord niet eenvoudig ontnam, zou deze vanavond waarschijnlijk neg bezig zijn haar het doel en het nut van zijn vereeniging uiteen te zetten. Meneer-ezij wierp een blik op het kaartje, dat ze nog steeds in de hand hield en waarmee ze, tijdens het .betoog van den vreemden bezoeker eenigszins ner veus op 5\aar welverzorgde nagels had ge trommeld meneer Fedorra, ik ben u zeer erkentelijk voor de geboden steun, maar tot m|jn spijt zal ik daarvan geen gebruik kun- De heer Fedorra trok een gezicht, alsof dat antwoord wel het laatste was, dat hy verwacht had. Ons tehuis biedt alles, wat een jonge dame als u slechts verlangen kan, zei hy, min of meer beleedigd. Daaraan twijfel ik geen moment, ant woordde de verpleegster, maar uw vriende lijk aanbod komt in diU geval helaas te laat... De oude heer schrok. Te laat Er lag werkelijk iets van oprecht medelijden en zelfverwijt in den blik, waarmee hy de verpleegster aanstaar- de. Dooh deze hielp hem met een spottend glimlachje uit den droom. Ja, ik denk namelijk over een uur Düs- seldorf te verlaten. Ah zoo, zei hij. Maar mag ik u dan misschien vragen waar u heen denkte te gaan, opdat ik u het adres van ons tehuis in die plaats kan verschaffen? - Ook daarmee kunt u my helaas niet van dienst zyn, meneer Fedorra, want ik keer terug naar myn woonplaats, Brussel, waar het tehuis van uw vereeniging myn ©uderlyke woning zeker niet zal kunnen ver vangen. De oude heer stond glimlachend op. 'Zóó ver strekt de hulp van onze ver eeniging zich niet uit, zei hy. Waar ouder lijke zorg de jeugd omringt, is onze steun overbodig. Maar belooft u mij, zoo besloot hy, haar de hand ten afscheid reikend, dat u by een volgend bezoek aan Düsaeldorf onze vereeniging niet zult vergeten. Dat beloof ik u gaarne, meneer Fe dorra, antwoordde de verpleegster plechtig en terwijl ze den ouden heer naar de deur vergezelde, voegde ze er, niet zonder ironie aan toe: al meen ik dan ook, dat er waarschijnlijk vele anderen zyn, die uw hulp meer van noode zullen hebben... Het perceel in de oude stad. De avond was reeds gevallen, toen inspec teur Sanders, nu weer in zyn gewone ge daante, hotel Eden verliet en even aan den uitgang toefde om den man, die tot taak had zijn gangen na te gaan, gelegenheid te geven zich van zijn vertrek te overtuigen. Hij zag zijn achtervolger niet, maar noch tans voelde hy, dat in zijn onmiddellijke omgeving een paar oogen hem scherp ob serveerde en hun geen enkele zyner bewe gingen ontging. Na het onderhoud dat hy als de oude heer Fedorra met Josephine Portelle in „Zweibrückenhof" had gehad, had hy zich naar het hoofdbureau begeven, waar in een kort gesprek met den commissaris het plan was opgebouwd, aan welks uitvoering nu door hem de eerste hand werd gelegd. Met den vastberaden tred van den man, i die recht op zyn doel afgaat en met het j ernstige voornemen zioh daarbij daar niets i te laten weerhouden, liep hy" de Schadow- strasse uit en daarna de Corneliusplats dwars overstekend, bevond hy zich al spoe dig in de oude stad, waar het op dit uur zoo levendig toeging, dat hij zich slechts met moeite een weg door de menigte kon banen. By het warenhuis „Hartog", dat juist een groote uitverkoop annonceerde, J verdrongen zich honderden mannen en vrouwen voor den ingang en de etalages zóó begeerig naar de koopjes, die er te ha- ylen waren, dat de veiligheid van het ver- 'keer er door in gevaar werd gebracht. Tram ■en autosignalen waren niet van de lucht en Sanders was dan ook bly, toen. by de zij straat ontdekte, welke toegang gaf tot een warnet van slopjes en steegjes, welke aan het oriënteeringsvermogen van een vreem deling hooge eischen stelden. Dat was een deel van Diisseldorf, dat door de bezoekers gewoonlijk zorgvuldig vermeden wordt. 'Hier en daar klonken kijvende vrouwen stemmen, vermengd met het geschrei van kinderen die wel in zeer grooten getale in de bouwvallige, van ontucht en misdaad sprekende huizen, schenen te hokken. De spaarzame verlichting, hier en daar ver sterkt door het schijnsel van een lamp, dat door een geopende deur of het sleohts ten .deele door een rolgordijn bedekte raam van een kroegje naar buiten viel, vermocht'het armzalige, sinistre karakter van deze om geving slechts te accentyeeren. Sanders had ook hier zijn stap vertraagd. Het ongelijke plaveisel, dat op sommige plaatsen door groote plassen geheel aan het oog onttrokken werd, maakte het trouwens onmogelyk snel te loopen. Hy had eenige straatjes doorkruist, toen een nauwelijks waarneembaar fluitsignaal hem plotseling op zyn schreden deed terugkeeren. Tot dus ver had hy niet de nïoeite genomen zich te overtuigen, of hy gevolgd werd, dooh nu ontdekte hy op ongeveer vijftig meter af stand een man, die in zijn richting kwam. Het was te donker in het straatje om op dezen afstand de gelaatstrekken van den man te onderscheiden en eerst toen zy el kaar wat meer genaderd waren, zag hy, dat het niet dezelfde persoon was, die hem 's middags zoo hardnekkig had achtervolgd en zich tenslotte tegenover Hotel Eden had opgesteld. Nugpasseerde de man een steeg je; nog slecht enkele schreden en ze zou den elkaar voorbij gaan, doch plotseling zag Sanders uit het duister van dit slop twee andere gedaanten te voorschijn komen, die zich, zonder een oogenblik te bedenken, op zyn achtervolger wierpen en dezen voordat hy" van den eersten schrik was bekomen, de handboeien hadden aangelegd. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 3