Morgen Mei Bier Kamer weigert gelden aan Minister van Dijk. Werkverschaffing en natuurschoon. De vierde man. Autosnelweg beoosten Leiden. «S 9048 3218 9278 0367 9373 9472 9688 Mussolini tegen een Duitsch-Poolsch conflict. Beurs van Amsterdam. Vooi- den bouw van een kantooi der Artillerie-inrichtingen, waarmede reeds begonnen was. De Tweede Kamer -heeft gistermiddag met 2 tegen 35 stemmen een amende- ment-Tllanus aangenomen, waardoor geschrapt is de post van 375.00C voor de stichting van een administratiegebouw met bijbehoorende dienstwoningen, ga rage enz. voor de artillerie-inrichtingen te 's-Gravenhage. i Met de stichting hiervan op het Ly- ceumplein was reeds een aanvang ge maakt. De heer Tilanus <c.h.) verklaarde bil ue debatten niet bereid te zijn, te soepel t* gaan denken. Deze zaak was heele- maal niet urgent, men heeft eenvoudig doorgezet. De heer Joekes iv.d.) wees erop, dat de minister twee maanden gewacht heeft met zijn, memorie van antwoord. Dat wijst niet op een groote urgentie van de zijde" der regeering. Dofensiebelang is hier niet aan de orde wei het budgetrecht van de Kamer, dat door de Regeering in acht genomen moet worden. De heer Wendelaar (lib.) zei dat ook ven staatsbedrijf niets mag en kan doen zonder goedkeuring van het Parlement. Juist, omdat de minister de* order niet heeft gegeven tot bouwen, wilde spr. liet amendement steunen; al juichte hij het toe, dat, als de defensie dit vordert, de minister wil vooruitloopen op de beslis singen van de Staten-Generaal. De heer Duymaer van Twist (ax) vond het jammer dat zoo groote kosten werden gemaakt, doch aan dezen minis ter moet veel worden vergeven. Hij moet voor een herhaling oppassen Spr. zou tegen het amendement stemmen. Minister Van Dijk zei, dat defensie al liet mogelijke doet om te bezuinigen: al waren het hier geen militaire, doch bur gerautoriteiten die den doorslag hebben gegeven (gelach). Spr. handhaafde het verschil tusschen zijn begrooting en die van een staatsbe drijf, waarvan spr. niet de dagelijksche leiding heeft. Wanneer de Kamer dit amendement aanneemt, wat moet er dan gebeuren? De gebouwen afbreken, de grond aan de gemeente teruggeven en een nieuwe sup- pletoire begrooting indienen, die dan na tuurlijk hooger zal moeten zijn, omdat de kosten van de afbraak er nog bij ko men. Het amendement werd aangenomen met 42 tegen 36 stemmen. Tegen de A.R., de R.K., behalve de heeren Steinmetz, Droesen, Ruyter, v. d. Brule, Moller, IJs- selmuiden, Hermans, de heer Rutgera van Rozenburg van de C.H. en de N.S B. De aldus gewijzigde suppletoire be grooting werd z.h.s. aangenomen. Het in aanbouw zijnde gebouw aan het Lyceumplein in Den Haag. De fundeering was reeds geheel gereed. Schuilkelder al afgedekt. Hoewel men het Vad. den toegang wei gerde op het terrein aan het Lyceum plein, waar reeds een aanvang is ge maakt met den bouw van het adminis tratiegebouw der Artillerie-inrichtingen, waarvoor de Tweede Kamer een crediet van 375.000 heeft geweigerd, viel er, zoo zegt het blad, van buiten de schutting toch reeds te constateeren, dat een groot gedeelte van het werk gereed is. Zoo is bijvoorbeeld de fundeering geheel ge reed. De onder het gebouw geprojecteer de schuilkelder was eveneens reeds af gebouwd en, gedekt met een zware l>e~ tonnen plaat. Voorts was men bezig met het aanbrengen van de bekisting voor den uit beton te storten bovenbouw, waarvan ook reeds enkele kleine stuk ken gereed zijn. Aangenomen mag dan ook worden, dat reeds een vrij aanzienlijk gedeelte van het geweigerde crediet aan deze werk zaamheden is besteed. Minder eenzijdige bestemming van woeste gronden dan het Rapport- Westhoff voorstond. Men meldt, dat de Commissie-wetsont werp-Natuurbescherming van den mi nister van Economische Zaken opdracht heeft om hem op korten termijn advies te geven met betrekking tot de belangetn van het natuurschoon, nu de werkver schaffing aan de hand van het rapport- Westhofi groote natuurterreinen op de woeste gronden zal gaan ontginnen. Wij vernemen thans, dat de commlssie- Van Steijn zoover met haar arbeid ge vorderd is, dat men zeer binnenkort kennis zal kunnen nemen van de voor stellen der commissie en van de maat regelen, welke de regeering in verband daarmede zal gaan nemen.. Op gronii van onze inlichtingen mee- nen wij te kunnen mededeelen, dat de voorzieningen, welke in het belang der natuurbescherming zullen worden ge troffen, van een zeer ruimen geest ge tuigen. Er zal bij de uitvoering der wer ken, voqr zoover deze in werkverschaf fing plaats hebben, volledig rekening worden gehouden met de verschillende belangen van het natuurschoon, zoowel wat bétreft de belangen der biologische wetenschap als die van de'recreatie, de volkshuisvesting en het toerisme. Nu door den werkverruimingsdienst een j aarlij ksch program van werken zal worden vastgesteld, is het mogelijk tijdig de instanties te raadplegen, welke In dit opzicht competent tot voorlichting zijn. Overigens hebben deze instanties de ge legenheid gekregen om haar standpunt ten aanzien van de te behartigen belan gen naar voren te brengen. Het ligt in de bedoeling om dat over leg ook in de toekomst voort te zetten, zij het dan in den vorm van een zelf standig orgaan waarin de verschillende belangen vertegenwoordigd zijn, zoodat men mag rekenen op deskundige advie zen. Men hoopt daardoor te komen tot een evenredige bestemming van de woeste gronden voor *de verschillende doeleinden. In hoeverre dc plassen en moerassen, die door Inpoldering worden bedreigd, in deze regeling betrokken zijn, moet nog nader blijken. De voorgestelde regeling, waaromtrent spoedig een wets ontwerp bij de Tweede Kamer zou wor den ingediend, draagt'een noodkarakter. In elk geval beteekent zij een minder eenzijdige bestemming van de woeste gronden dan in het rapport-Westhoff tot uiting kwam. De te treffen maatregelen staan dus buiten het ontwerpen van de Natuur beschermingswet zelf. Deze arbeid eischt meer tijd, en zal de leden der commissie zeker nog enkele maanden bezig houden. De speciale regeling ten aanzien van de groote ontginningswerken moet echter zoodanige waarborgen bevatten tegen het schaden van de werkelijke natuur- schoonbelangen, dat er verder geen on gerustheid ten aanzien van het uitblij ven eeuft definitieve natuurbescher mingswetgeving gedurende nog eenige maanden behoeft te GEMENGD NIEUWS. Hoofdredacteur stond terecht. Dr. Van Rappard voelde zich be- leedigd. Twee kwartjes boete ge- eischt. De hoofdredacteur van een dèr Utrecht- sche bladen stond hedenmorgen terecht wegens beleediging van dr. Van Rappard, leider van de N.S.D.A.P. Deze had bij de rechtbank een aanklacht ingediend om dat in h<?t bewuste blad een versje was opgenomen, waarvan de inhoud voor hem beleedigend zou zijn geweest. De president vroeg den heer Van Rap pard of hij recht had den doctorstitel te voeren. Getuige antwoordde daarop, dat hij in Duitschland was gepromoveerd. Vervolgens informeerde de president bij getuige naar de al of niet juistheid van de berichten omtrent zijn opvatting, dat Nederland bij Duitschland behoorde te worden gevoegd. Getuige ontkende dat hij zulks zou beoogen. Hij had slechts in het licht gesteld, dat Nederland van Duitschen bloede was en van Duitsche afkomst. President: „Heeft niet geschreven, dat Nederland als westermark bij Duitschland hoort?" Getuige: „Neen, ik heb slechts gepu bliceerd, dat de Nederlanders van Duit schen bloede zijn en dat Utrecht een be langrijke historische Duitsche stad Is". De verdediger van beklaagde mr. B R. Wessellng stelde getuige den vraag ol hij niet geschreven heeft, dat de Neder landers rasechte Duitschers zijn? Getuige erkende dit. De officier van Justitie betreurde het, dat hij in dit geval een veroordeeling moest vragen omdat men nu eenmaal in ons land niet van iemand mag schrijven dat hij gek is, zooals in het onderhavige versje voorkwam. Dc officier kon zich echter uitpemend indenken, dat de betrokken hoofdredac teur over de publicaties en de actie van den heer Van. Rappard in toorn was ont stoken. Hij vroeg ten slotte de veroor deeling tot een boete van twee kwartjes of één dag hechtenis. Op de publieke tribune weerklonk op dat oogenblik ap plaus. De president zeide dat men zich van iedere goed- of afkeuring diende te onthouden. In zijn pleidooi merkte mr Wesseling op dat het streven van den heer Van Rappard staatsgevaarlijk moest worden geacht, omdat het een krankzinnig, uiterst gevaarlijk gedoe is, maatregelen zijn meer dan noodig De heer Van Rap pard heeft ook ergens geschreven, dat dr. Colijn Nederland aan. Engeland zou willen, verkwanselen. Aan dergelijke practijken dient radi caal een eind te komen. Zijn cliënt had slechts een publicatie verricht van het geen anderen in ons land denken. Uit de bloed-en-bodemtheorie van de N.S. N.A.P. blijkt, dat deze partij verder wil gaan dan alleen verheffing van ons na tionale bewustzijn, Mr. Wessellng drong tenslotte aan op vrijspraak op grond van de overweging, dat de heer Van Rappard en de zijnen zullen lachen om de veroor deeling van een vaderlander die niet an ders dan zijn plicht 'had gedaan. Uitspraak over 14 dagen. Kolendampvergiftiging op een schip. Twee personen om het leven gekomen. Aan boord van de vrachtboot „Hunze 3" uit Groningen, liggende in de Wijn haven te Rotterdam, heeft zich gister nacht een ernstig g^vai van kolen dampvergiftiging voorgedaan, waarvan twee Groningers het slachtoffer zijn geworden. In de kajuit van de boot slie pen twee personen, n.l. de stuurman P. H. Genega, en. de matroos M. Timmer, beiden uit Groningen. Toen het overige personeel van de „Hunze 3" zich heden morgen om zes uur aan boord begaf, misten zij den stuurman en den ma troos. Bij onderzoek bleek, dat belden in de kajuit ten gevolge van kolendamp vergiftiging gestikt waren. De Rotterdamsche politie heeft de lijken, in beslag genomen, terwijl de Gro- ningsche familieleden van do slachtof fers onmiddellijk telefonisch zijn ge waarschuwd. Nader vernemen wij, dat de slachtof fers der kolendampvergiftiging aan boord •van de „Hunze 3" zijn de 48-jarige stuur man F. Heininga en de 28-Jarige matroos M. Timmer. Beiden waren gehuwd. Willem de Zwijger-Stichting. Prijsvraag. Het bestuur van de Willem de Zwijger Stichting, welke stichting o.m, beoogt verdieping en versterking der reforma torische beginselen in ons volksleven, deelt mede dat zij een prijsvraag heeft uitgeschreven over het volgende onder werp: Kunnen de richtsnoeren, die van Roomsch-Katholieke zijde worden ge propageerd op het gebied van de inrich ting der maatschappij en, in verband hiermede, op het gebied van het econo mische handelen', worden aanvaard door die Protestanten, die willen leven uit dc beginselen der Kerkhervorming, aan gaande den inhoud van het christelijk geloof, zooals die in de 16e eeuw met be trekking tot de hoofdzaken daarvoor zijn. vastgesteld? Gedacht wordt hierbij aan de betref fende pauselijke encyclieken als Rerum Novarum en Quadragesimo Anno, zoo mede aan de gedachten en de literatuur, die in aansluiting daarvan ter concre tiseering en ter voorbereiding van een nieuwe maatschappelijke orde worden voorgedragen. De te leveren beschouwing drage zoo wel een principieel als historisch karak ter; zij stelle ?no zuiver mogelijk, welkte maatschappelijke consequenties voort vloeien resp. uit de Reformatorische en Roomsch-Katholieke houding tegenover' de aardsche werkelijkheid en hoe de on derscheiden zienswijze omtrent de con sequenties, welke in den loop der tijden van weerskanten zijn ontwikkeld, ten opzichte van elkander hebben gestaan en ten opzichte van elkander moeten worden begrepen en gewaardeerd. Als leden der Jury zullen optreden prof. mr. P. S. Gerbrandy te Amsterdam, dr. J. C. H de Pater te 's-Gravenahge en mr. J. J. Schokking te Wassenaar. Voor het bekroonde manuscript, waar van het auteursrecht aan de Stichting komt, wordt 500 uitgeloofd. De manuscripten onder vermelding van motto worden ingewacht vóór l April 1941, aan het bureau der Stichting: Pansierstraat 3 te 's-Gravenhage. De inzenders gelieven hun naam in een gesloten enveloppe te vermelden, welke enveloppe niet zal geopend worden alvorens de Jury uitspraak heeft gedaan. „Drie parket, portier". Politieman gaf er maar Een, dronken man, die Zondagavond waggelend door de Kleine Kattenburger straat in Amsterdam liep, aldus verhaalt de Tel., maakte een avontuur mee, waar van hij waarschijnlijk zelf weinig heeft begrepen. Hij sprak hier twee pelsjes van 14 en 15 jaar aan, die hij uitnoodigde met hem mee te gaan naar een bioscoop. De meisjes voelden daar niets voor, doch vonden zeer terecht, dat de oude baas beter in een politiebureau opgeborgen kon zitten. De vriendinnen overlegden mot elkaar, hoe zij den man het best daarheen konden krijgen. Zij vonden ten slotte de volgende list: „Goed", zei de een, „ga maar mee". „Top", zei de ander, „wij gaan samen naai' de bios". Glunderend van plezier stapte de be- schonkene mee met de meisjes naar. het politiebureau aan de Kattenburger- gracht. „Hier wordt de mooiste film gespeeld", verzekerde een der meisjes, en de dron ken man, die waarlijk meende, dat hij een bioscoop binnenstapte, haalde op den drempel reeds zijn portemonnaie voor den dag. „Neem maar drie parket", fluisterde een der listige meisjes hem toe. Dc dronken man zette zijn hoed wat rechter op, trok zijn dasje keurig aan en liep door tot voor de balie, die hij voor een bioscooploket aanzag. „Drie parket, portier", zei hij tegen den brigadier. „Voorloopig zal lk je er vast één geven" was het wederwoord van den wachtcom mandant. Weinige oogenblikkcn later verhuisde dc dronkaard naar een donkere cel, waar hij er zich herhaaldelijk over beklaagde, dat dc voorstelling maar niet begon... Auto gi'üpt motorfiets. Ernstige aanrijding in Doom. Op den hoek van den Amersfoortschen weg en den Kampweg te Doorn neeit hedenmiddag een vrij ernstige aanrijding plaats gehad Uit de richting Maarn kwam een auto en terzelfder tijd na derde van uit de Acacialaan een motor rijder, wonende te Driebergen. Met een lulden klap werd de motorrijder door de auto van achteren gegrepen en cenige meters meegesleurd, waarbij do motor rijder bleef liggen. Dr. ie Heux, die reeds na een paar minuten ter plaatse was, j verleende de eerste hulp, waarbij een beenbreuk werd geconstateerd, terwijl het slachtoffer ook over pijn in den rug kl&agde. Per ziekenauto werd hij naar de Rijksklinieken te Utrecht overge- bracht. Motor en auto waren zwaar bescha digd. De politie nam onmiddellijk het onderzoek naar de schuldvraag ter hand, hetgeen niet zoo gemakkelijk bleek, daar het slachtoffer niet verhoord kon wor den en de bestuurder van de auto zich niet wist te herinneren, waar hij den motor had gegrepen. De remsporen we zen evenwel op links van den weg, ter wijl hun lengte ernstig vermoeden van te groote snelheid opleverden Daar moet veel strijds gestreden zijn, Daar moet veel leeds geleden zijn, En veel ge beds gebeden zijn, Zal het hierbinnen vrede zijn. FEUILLETON. (Een geval uit de practljk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWÖUD. Hollanders? Hier in onze villa...? Mij niets van bekend! Ja, dat vreesde ik al, bekende de politieman op denzelfden effen toon als de ander. Maar deze gaf zich nog niet gewonnen. Introducties zijn in onze sociëteit niet toegestaan, weet u. We hebben al genoeg met ons zelf te doen. En. dan nog wel Hollanders.. Nee, zoover reiken onze relaties niet... De hoofdinspecteur vond, dat het on derhoud nu lang genoeg geduurd had. Breng de heeren maar weg, beval hij de aanwezige rechercheurs, die glim lachend hadden toegehoord. Meineer Sander en lk zullen intusschen eens zien of we zijn landgenooten kunnen ontdek ken. Het gezelschap vertrok naar de in een zijstraat gereedstaande politie-auto's, terwijl de beide inspecteurs hun onder zoek op dezelfde étage begonnen. Hier bleken zich nog een drietal ka mers te bevinden, welke echter alle ge sloten waren, zoodat de looper van den - I hoofdinspecteur er weer bij te pas moest komen. Een der vertrekken bleek inge richt als slaapkamer voor vier personen. Langs de muren stonden althans vier ouderwelsche ledikanten met groote dekbedden, doch nergens was een levend wezen te ontdekken. Op het portaal van de tweede étage bevonden zich eveneens vier deuren. Er heerschte hier een Egyp tische duisternis, daar het raam, dat op de straat uitzag, met een luik was ge blindeerd. Een electrische zaklantaarn wierp echter al spoedig een sterke licht bundel op het slot van de eerste der vier deuren en juist wilde de hoofdinspecteur zijn looper hierin steken, toen vanuit de tegenover liggende kamer een licht gerucht tot hem doordrong. Ik geloof, dat we daar moeten zijn, zei Sanders, die zich bij het vernemen van het geluid onmiddellijk had omge draaid. De hoofdinspecteur scheen er ook zoo over te denken en een minuut later speelde het licht van de zaklan taarn langs de muren van een ongemeu bileerd vertrek tot het bleef rusten op den verst verwijderden hoek, waarin I twee gedaanten op een matras lagen uit gestrekt. Twee paar oogen, die niets ver mochten te onderscheiden, knipperden in het felle licht van de lantaarn. Hallo, Miel, zei Sanders, die in een der belde mannen onmiddellijk den re porter herkende en nu snel op dezen toetrad. Goeden avond, meneer Evert- sen; 't was me een lief ding waard ge- weest, onder gunstiger omstandigheden met u kennis te maken. Hoe is 't? Alle bei nog gezond? Als je me hier die touwtjes nu eens los maakt, zal ik me zeker heel wat be haaglijker voelen, antwoordde Wils met een pijnlijk verwrongen gezicht. De hoofdinspecteur was ,nu ook na- derbij gekomen en een oogenblik later I waren beiden van de touwen, die hen j om beenen en armen waren gebonden, bevrijd. Wils trachtte overeind te krabbelen, maar de chloroform bleek nog niet ge- heel te zijn uitgewerkt en een gevoel van duizeligheid noodzaakte hem weer te gaan zitten. Rechercheur Evertsen was er beter aan toe. Hij maakte zooveel die pe kniebuigingen en zwaaide zoo ver vaarlijk met zijn armen, dat het leek, alsof hij zich oefende voor een of andere turndemonstratie, Ziezoo, zei hij eindelijk, zich tot Sanders wendend en dezen de hand rei kend, nu ben ik weer geheel tot uw dienst. Rechercheur Evertsen uit Arn- Ook de inspecteur maakte zich nu be kend, maar voegde er lachend aan toe,- dat de ander hem, door zich te laten opsluiten, voorloopig den laatsten dienst had bewezen Overigens hebt u het aan uzelf te danken, dat we u weer zoo spoedig konden bevrijden, zoo besloot hij, want als we uw briefje in. hotel Zwei- bruckenhof niet hadden ontvangen, zou den we waarschijnlijk nu nog niet van het bestaan van het perceel Alte Jakob- strasse 13 op de hoogte zijn geweest. Het was elndelljksde hoofdinspecteur, die er de heeren op wfcttMrct er in Dus- seldorf comfortabeler inrichtingen te vinden waren om het onderhoud voort te zetten dan een leeg vertrek van. een nu onbewoond huls in een beruchte wijk. Wils voélde zich nu.in zooverre her steld, dat hij, gesteund door Sanders, althans In staat was de beide trappen van het perceel af te strompelen. Buit|n wachtte een politieauto, welke de drie Hollanders fn snelle vaart naar Hotel Eden bracht. Hier namen zij voorloopig afscheid van den hoofdinspecteur, die toezegde hun er onmiddellijk van in kennis te zullen stellen, wanneer met het verhoor van de arrestanten zou wor den begonnen. Een kwartier later had Sanders een lang telefoongesprek met het hoofdbu reau van politie te Amsterdam, terwijl Wils en Evertsen in een verkwikkende slaap vergetelheid trachtten, te vinden van de, In het pand aan de Alte Jakob- strasse doorgestane emoties. Toen Wils den volgenden ochtend op een uur, dat hem onder normale om standigheden reeds aan de lunch zou hebben herinnerd, de ontbijtzaal bin nentrad, vond hij hier slechts één tafel tje bezet en wel door inspecteur San ders, die hem vanachter het ochtendblad der „Dusserdorfer Nachrichten" een „Frissche morgen wenschte. Wel, hoe is 't, Miel? Weer geheel de oude? En zonder antwoord af te wach ten, liet hij er op volgen: Tjonge, kerel, je ziet er heel wat beter uit dan gister avond, toen ik Je daar zoo broederlijk met Evertsen op één matras in dat on gezellige kamertjè vond Het spijt me werkelijk, dat je door mijn schuld in die Impasse geraakt bent. Ik had je in Zwei- bruckenhoi niet alleen achter moeten laten ja, goed beschouwd, had ik aelis heel wat verstandiger gedaan de uitnoo- diging om me naar Dusseldorf te ver gezellen vóór me te houden, maar Je in quisitive geest kennende... ...Deed je nog verstandiger en liet je me zelfs in het onzekere waar de rel» hoon ZOU gaan. Interrumpeerde de re porter lachend. Beste kerel, spaar me |e excuses. Ik heb een flinke Les gehad en daarvoor moet lk jou eigenlijk dankbaar zijn. In het vervolg hoop lk me tijdig herinneren, dat vooral bij expedities als deze voorzichtigheid nog steeds de moe der van^le porceleinkast ls. Maar vertel me nu eerst eens oven Jouw wedervaren gedurende mijn verblijf in die vrooIijK kouken aan de Alte Jakobstrasse. Sanders voldeed aan dit verzoek en terwijl do-reporter zich te goed deed aan een welvoorzien ontbijt, dat lnm ddel» was geserveerd, gaf hij een uitvoerig re laas van zijn avonturen in de bede hotels, de ontmoeting met Josephine Marie Portelle, alias „zuster Robert en den inval in het perceel, waar de ze» handlangers van de laatste konden w den gearresteerd. (Wordt vervolgd.) STADSNIEUWS. hoornbri/b VUtiVtLb UKNim In aansluiting aan het enkele maan den geleden over dezen weg gepubli ceerde bericht, deelt dc A.NW.B ons nader mede, dat op 16 Mei a.s. door den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage zal worden aanbesteed, het maken van een verkeersplein met bijkomende werken in. den Rijksweg 's-Gravenhage—Rotterdam nabij het vliegveld Ypenburg, ter plaat se waar de autosnelweg beoosten Leiden van dezen weg zal aftakken. Dit verkeerspunt zal zoodanig worden Ingericht, dat het verkeer over de langs den Rijksweg 's-Gravenhage—Rotterdam gelegen parallelwegen en rijwielpaden dóór een drietal viaducten onder dezen weg en onder den autosnelweg zal wor den geleid. Tijdens dc werkzaamheden zal het ver keer 's-Gravenhage—Rotterdam plaats hebben over een aldaar aan de westzijde tijdelijk aan te leggen weg. Het geheele' werk zal 70 weken na den datum van aanvang moeten zijn vol tooid. K.N.A.O. Handboek 19.39. Wij ontvingen het' nieuwe Handboek van de Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club, dat een goede oude traditie getrouw, elk jaar omstreeks dezen tijd pleegt te verschijnen. Do nieuwe uitgave, welke meer dan 500 pagina's telt, is ditmaal in een groen omslag gestoken en bevat weer een on telbaar aantal nuttige gegevens het automobilisme betreffende. Hoewel wij telkenjare do indruk krij gen dat-de volledigheid zooveel mogelijk werd benaderd, blijkt bij elke nieuwe publicatie opnieuw, dat er talrijke en veelal ingrijpende wijzigingen zijn aan gebracht, welke de waarde van deze vraagbaak voor den automobilist kunnen verhoogen. Ook dit jaar ls het Handboek omgewerkt en zoo mogelijk verbeterd. De voornaamste aanvullingen betreffen de uitbreiding van de Technische woorden lijst In negen talen, een overzichtelijke indeeling van de rubriek Buitenland en een voUedigc lijst van de K.N.A.C.-Club- hotels in België. Nieuw zijn tevens de kaart van Scandinavië met dc belang rijkste bootdiensten, een. omrekentabel van seconden in km.h en vele nuttige gegevens voor hen, die met een kampeer auto op reis gaan. De kaarten van Euro-' pa zijn practischer en duidelijker gewor den, vooral doordat het Alpengebied pp grootere. schaal en alle kaarten in meer kleuren zijn gedrukt. Verder is de af standstabel geheel herzien en uitgebreid en ln de lijst* van landgoederen ls een opgave te vinden van buitenplaatsen, waarvoor op vertoon van de K.N.A.C.- Hdmaatschapskaart, vrije toegang wordt verleend. Zooals wel vanzelf spreekt zijn aUe verdere rubrieken tot het laatst toe bijgewerkt: o.m. zijn de nieuwste ver- keersbepalingen en alle nieuwe verkeers borden opgenomen. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of het Handboek 1939, dat oen leden kosteloos wordt toegezonden, zal evenals zijn voorgangers een trouwe 2 veel geraadpleegde gids voor het toe name in binnen- en buitenland zijn. Aantal radioluisteraars in Nederland. Meer flan 1.131.000. nn Maart Jl. bedroeg het aantal radio-ontvanginrlchtingen a Nederland 747.053. Het aantal oangc- aotenen op radio-distributie-inrichtin- bedroeg op dien datum 384.084. 480ste STAATSLOTERIJ Ie klasse. Trekking van 3 Mei. Hooge prijzen, I 200 21696 Prijzen van 65 ij? 1206 3523 2571 2795 3037 3089 ,3297 3597 3663 3664 4042 4133 4821 48SG «241 6307 6718 6874 6040 6076 6352 *11 6969 7178 7246 7277 7691 7650 8539 «7 19309 10519 10636 10700 10835 11018 imu U3W 11688 11727 11914 12321 12M'5 IMs» 12682 12666 12747 12906 12994 131)71 18130 13334 13846 13937 14473 14606 14768 M885 16061 15448 16097 16163 18607 16560 17047 I7474 l7679 17654 18926 18211 18524 18933 18964 19314 «78 19669 20034 20590 20881 20949 2119', 21377 21636 2 1 647 telegrafisch weerbericht. De Bilt seint: verwachting geldig van hedenavond tot "^genavond ongeveer 19 uur: S voor het geheele land: Droog weer; kou- 8 bwht met lichte nachtvorst; overdag ge- ^'telyTc bewolkt en iets zachter; matige D zwakken veranderlijken wind. GOUDA, 3 Mei 1939. WERKGELEGENHEID VOOR NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND. By weigering door werkloozen volgt uitsluiting van allen steun van overheidswege. Mededeeiing van Minister aan Gemeentebesturen. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat in verhoogde mate werkgelegenheid hostaal voor Nederlandsche landarbeiders in Duitschland. Behalve in Rijnland en West. falen kunnen landarbeiders geplaatst wor den ln de streek tusschen Bremen en Ol- denburg. Geplaatst kunnen worden ongehuwde melkknechten, melkersgezinnen, landarbei dersgezinnen en inwonende knechten voor allerhande landbonwwerk. Deze groepen arbeiders behooren tot het vaste personeel, dat het geheele jaar door kan werken. Ongehuwde melkknechten, die 10 S 12 koeien kunnen melken genieten kost en in woning, benevens 50 A 60 R.ST. per maand. In grootere stallen kan gerekend worden op een loon van 5 Mark per koe per maand boven kost en Inwoning, zoodat melkers, die meer koeien kunnen melker, en verzor gen, komen tot een loon van 70 A 90 R.M. en meer per maand, boven kost en inwo ning. Volwassen inwonende knechten verdienen ten minste 50 R.M. per maand, benevens kost en inwoning. In de grensstreken zijn de loonen voor alle categorieën landarbeiders iets lager. Ingevolge met de Duitsche regeering ge floten overeenkomst kunnen de loonovcr- schotten of besparingen van Nederlandsche werknemers, die in Duitschland wonen (tot 859f via den Nederlandschen Rijksconsulent voor Sociale Zaken te Oberhausen (Rhld.) naar Nederland worden overgemaakt. Ar beiders, die in de grensstreken wonen, mo- gen tot 2/3 van hun loonoverschotten naai Nederland overmaken, met dien verstande dat gehuwde landarbeiders maximum 29 R.M., ongehuwde melkers 75 R.M. pei maand en melkers^amilies 60 R.M per maand voor elk medewerkend familielid kunnen overmaken. De minister acht den aangeboden ar. beid zeer geschikt en de plaatsing van arbeiders in Duitschland van zeer groot belang ter bestrijding der werklonflfioF ten plattelande. De arbeiders verbinden zich tot bet ver- richten van arbeid bij een bepaalden werk gever. Doen zich moeilijkheden voor, dan kunnen z'ü zich wenden tot bet betrokken Arbeitsamt en zoo noodig tot den Neder landschen rük8Con8ulent voor Sociale Za ken te Oberhausen. Hangende het onderzeek mogen de arbeiders hun betrekking niet verlaten. Voortdurend wisselen van werk gever zal trouwens worden tegengegaan. Wel zullen de ArbeitsÜmter medewerken om arbeiders, die niet op hun plaats zyn by een bepaalden werkgever, by een and"- ren werkgever onder te brengen. De minister geeft voorts te kennen, dat bü weigering tot het aanvaarden van dezen arbeid, de betrokken arbei ders, die steun ontvangen of by een werkverschaffing zijn geplaatst, voer dergelijke overheidszorg voorloopig niet meer in aanmerking dienen te komen, terwijl tegen uitkeering uit een weik- loozenkas bezwaar behoort te worder, gemaakt, tenzy de minister anders be. slist. Voor zoover de zgn. B-boeren betre/t, geldt het voren staande alleen voor inwonen de zoons niet-kostwinners. Voor de B-boe- ren zelf of yoor de voor ben in de plaats tredende zoons-kostwinners geldt een en mder niet. N.V. DONKER's SIGARENFABRIEKEN AAN DEFENSIE VERKOCHT. De voorgenomen verkoop van de siga renfabrieken van de N V J. A. Donker aan den Graaf F|orisweg en van de mede aan de familie Donker toebehoorende villa „Nelly" aan den Graaf Florisweg tegenover de P. C. Bothstraat, een en ander met bij behoorenden grond, aan den Staat der Nederlanden ten behoeve van de Defensie, heeft thans zijn beslag gekregen. Heden ls de koop officieel ge sloten. JuUunasluis. In April zyn door de Julianasiuis geschut 3260 schepen met een laadvermogen van 283031 M3. FINANCIEELS BERICHTEN. N.V. Assurantie-Mij. „De Nederlanden" van 1845. In de algemeene vergadering van aan deelhouders werden in overeenstemming met het advies van commissarissen de door den hoofddirecteur overgelegde balans per 81 December 1938 en winst- en verliesreke ning over 1938 goedgekeurd en zy'ne ve r stellen omtrent de winst verdeeling aange nomen. Mitsdien werd het dividend bepaald op 90.per aandeel. Aan het „Reservefonds" werd 150.343.76, aan de „Reserve geld- belegging" 694.851.40 en aan de „Reserve Voor buiteftgew. gebeurtenissen 81.653 lö toegevoegd, terwyl 100.000.— bestemd werd tot vorming van een reserve voor ver hooging van het op de aandeelen der maat- schappU gestort bedrag. De aftredende commissarissen, de heeren Mr. W. A. Telders en Mr. Th. G. van Eek, werden KANTONGERECHT GOUDA. Kortheid-record. De zitting van hedenmorgen had al zeer weinig om het lyf, slechts vyf man stonden terecht, zoodat een record werd gevestigd wat bescheidenheid van de rol en korten duur van de behandeling betreft. Het waren een Guudsche automo bilist, die zonder een deugdelyke handrem en zonder ry- en nummerbewys, die hy' in een ander pak had laten zitten, gereden had en 2.50 subs. 1 dag en tweemaal 0.50 subs, tweemaal 1 dag kreeg, een inwoner van Gouda, die zoo maar voor de aardigheid een motor had bestuurd zonder een ry be wys te bezitten, wat hem 2.50 subs. 1 dag kostte, een Nieuwerkerker, die was bekeurd wegens het fietsen zonder brandend achter licht en die de politie een beetje voor den gek had gehouden, hetgeen met d subs, i dag werd verrekend, een Goudsche arbeider, die zich voor de vyfde maal wegens dron kenschap had te verantwoorden en zijh uit putte in schoone beloften «ver een toekom stig onberispelyk gedrag, zulks teneinde hechtenisstraf dan wel opzending naar Veenhuizen te voorkomen, en te wiens op zichte werd uitgesproken 10 subs. 4 dager voorwaardelijk een week hechtenis en bo vendien ondertoezichtstelling gelast en tot besluit een Goudsdie fabrikant, in wiens bedryf zeven personeelleden te laat hadden gewerkt, hetgeen op zevenmaal 0.50 subs, zeven maal een dag kwam te staan. RADIO-NIEUWS. De Stedelijke Zweminrichting wordt op 15 Mei geopend. De Stedelijke Zweminrichting op de Hout mansgracht wordt Maandag 115 Mei a.s. opengesteld. 25 jaar bü de P.T.T. De heer J. J. Engelbregt, adjunct-com mies ten postkantore alhier, hoopt op 6 Mei 25 jaar by de P.T.T. werkzaam te zyn. Pater Kiaan naar Missie terug. Onze stadgenoot pater W. Kraan is, na een jaar vacantie te hebben genoten, giste ren naar zyn Missiepost in den Belgischen Congo teruggekeerd. R.K. Harmonie „St. CaecUia" opgeheven. De R. K. ha-rmonie „St. Caecilia" is we gens financieele moeilykheden opgeheven. De vereeniging heeft 31 jaar bestaan. Gouden huwelyksfeest. Het echtpaar Joh. Koppendraaier.v d. Zee, wonende Snoystraat 2c, hoopt op Maan dag 8 Mei zyn 50-jarige echtvereeniging te herdenken. Niet ver genoeg uitgehaald. Op de Kleiwegsbrug is gisteravond eên wielrydster aangereden door een auto, waar van de bestuurder by het inhalen niet ver genoeg naar links uitweek. Op den ba gagedrager zat een 12-jarig meisje, dat met haar voet tusschen het achterwjfel kwam, waardoor de voet licht werd gekneusd. Geen voorrang verleend. Vanochtend is op de noodbrug over de Karnemelksloot een 12-jarig meisje, dat geen voorrang verleende, met haar fiets te gen het rywiel van een 60-jarige metselaar uit -Reeuwijk gereden. Het achterwiel van de fiets van het meisje werd geheel ver bogen. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie zyn de vol gende als gevonden aangegeven voorwerpen te bevragen: Zadeldek, 3 regenjassen, 4 mutsen, 2 huissleutels, kussensloop, kinder jasje, schort, broche, stempel, pakje inh. vleeschwarén, gereedschaptasch voor fiet3, handschoen, 2 ringen, afsluitdop voor ra diator, rywiel, 2 portemonnaies, 3 porte- monnaies met inh., schoen, R.K. gebeden boek, kindertasch, 2 brillen, jongensjas, paar handschoenen, rozenkrans, ceintuur, actetasch, contract, portefeuille, leeren zak, 2 vulpennen, pypenschrapper, tasch, taal boekje, actentasch, schroevendraaier, 3 handschoenen, duif, rozenkrans, collier, nummerbord, 3 sleutels, rywiel. AGENDA. Schouwburg-Bioscoop: De bakvisch. Thalia-Theater: De geheimzinnige bedre - j ger en'De terugkeer van den Roodrn i Pimpernel. Ter Gouw. Elke Zaterdagavond 8-711 uur Dancing. T.m, 9 Mei 4 uuf Openbare scholen 1, 2, 4. 7, 8, B en C. Inschrijving nieuwe leerlin- j 3 Mei, 810 uur. R.K. Volksbond. Tentoon stelling Katholieke Grafische Studieclub. 3 Mei 7—8.30 uur Joh. Calvynschool. Aan- gifte nieuwe leerlingen. 3 Mei, 8 uur n.m. Bovenzaal Ter Gouw. Kon. My. voor Tuinbouw ey Plantkunde afd. Gouda. Lezing met lichtbeelden. 3 Mei 7.30 uur Oud^Geref. gemeen te. Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 3 Mei 8 uur Réunie. Spreekbeurt"ds. J. Bor ger voor Logos-verband. 3 Mei 8 uur Kleino/£.erk. Vertooning kleu- renlichtbeelden /sSudsche glazen. 3 Mei 7 uur Spaardersbad. Diploma-zwem- I UIT DEN OMTREK. WADDINXVEEN. Rijksveldwachter v. d. Hoef thuis. De ryksveldwachter C. v. d. Hoef, op wien vorig-jaar een strooper, dien hy des nachts in het jachtveld op heeterdaad betrapte een schot loste, waardoor de politieman ernstig aan den arm werd getroffen, is uit het zie kenhuis te Gouda, waar hy sinds den aan slag verpleegd werd, ontslagen en naai huis teruggekeerd. Helaas is de normale func- tionneering van den arm niet teruggekeerd, de veldwachter draagt het lichaamsdeel op een beugel en hy kan het niet gebruiken. Een professor zal hem thans nog behande len om te trachten het herstel van den arm te bevorderen. Donderdag 4 Mei. Hilversum I, 1875 en 415.5 M. 8—9.15 KRO, 10— NCRV, 11.— KRO, 2—12 NCRV: 89.15 Gramofoon (om 8.15 Berichten); 10.Gramofoon; 10.15 Morgendienst; 10.46 Gramofoon; 11.30 Godsdienstig half uurtje; 12.— Berichten; 12.15 Het KRÜ- orkest; i.— Gramofoon; 1.20 Vervolg con cert; 2.Handwerkuurtje; 2.55 Gramo foon; 3.Causerie „Vrouwen-vredesgang in het jaar 1939"; 3.15 Gramofoon; 5.45 Bybéllezing; 4.45 Gramofoon; 5.Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.30'6.55 De Eemlanders (in de pauze gramofoon); 7.-- Berichten; 7.15 Journalistiek weekoverzicht 7.45 Gramofoon; 7.50 Causerie „Arbeids vreugde"; 8.— Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten; 8.15 Het Christelyk A-Ca- pella-koor „Sursum Corda" (in de pauze's gramofoon); 9.Causerie „Willem Fatel als mensch en reformator"; 9.30 Solisten concert (opn.); 10.Berichten ANP, ac tueel halfuur; 10.30 De Vedelaars; 10.45 Gymnastiekles; 11.Vervolg de Vedelaars; 11.25 Gramofoon; c.a. 11.5012 Schrift lezing. Hilversum II, 301.5 M. AVRO.Uitzen- ding: 8.Orgelspel; 8.15 Berichten, gramo foon; 10.Morgenwijding; 10.15 Gewijde muziek (gr.X; 10.30 Voor de vrouw; 10 35 Omroeporkest; 11,Voor de vrouw; 11,10 Omroeporkest en solist (c.a. 12.15 Berich ten); 12.IS Gramofoon; 1.15 AVRO- Aeolian-orkest; 2.Voor de vrouw; 2.S0 Piano en viool; 3.De Palladians (om 3.45 Berichten); 4.Voor zieken en thuiszitten den; 4.30 De Twilight Serenaders (opn.); 5.Voor de jeugd; 5.30 AVRiO-Amube- ments-orkest en solist; 6.28 Berichten; 6.30 Sporthalfuur; 7.Trio-concert; 7.35 Cau serie over de reuzen-telescoop van Mourt- Palomar; 8.Berichten ANP; 8.15 Con certgebouw-orkest (c.a. 9.55 Filmpvaatje) 10.20 Disco-nieuws; 11.Berichten ANP, AVRO-Danee-Band en solist; 11.40—12 Pianovoordracht. LAATSTE BERICHTEN. Hij wil persoonlijk tusschenbeide Een bericht in Mussolini's orgaan, liet „Giornale d'Italia", volgens hetwelk Frankrijk en Engeland Warschau tot onverzettelijkheid aansporen, wordt in bevoegde Fransche kringen zoo beslist mogelijk tegengesproken. Zoowel de Quai d'Orsay als het Foreign Office hebben integendeel kolonel Beek aangeraden met Berlijn te onderhandelen om zich te vergewissen of een redelijke oplossing mogelijk is. Te Rome is men zeer ongerust ten aan zien van een mogelijke spanning tus schen Duitschland en Polen. Mussolini zou Maandagavond aan graaf Ciano op dracht hebben gegeven een lange nota naar Warschau te zenden, waarin hij aanbiedt persoonlijk tusschenbeide te komen. Rome stelt voor, Danzig aan Duitschland terug te geven Langs den „Corridor" zou een autoweg aangelegd worden, niet 25 m. breed, zooals Duitsch land verlangt, doch 10 m. De weg zou door gemengde politie bewaakt worden, in plaats van door Duitsche alleen. Mussolini en Ciano vreezen niets zoo zeer als een Duitsch—Poolsch conflict. In dit 'geval zou Italië beroofd zijn van de Duitsche hulp in de Mlddellandsche "Zee en Noord-Afrika. LONDEN BESLIST OVER LITWINOFS VOORSTELLEN. Men wordt ongeduldig. Het Britsche kabinet zal, naar men verwacht, vandaag een beslissing nemen met betrekking tot de Russische voor stellen. Het hoofdpunt van de Russische voorstellen is een Britsch—Fransch— Russisch drievoudig verbond, waarbij Rusland met Frankrijk en Engeland sa men, de veiligheid van de landen zoowel ten oosten als ten westen van Duitsch land zou garandeeren De Russische opvatting is, dat zonder zulk een verband het stelsel van collec tieve veiligheid, dat men zoekt te vesti gen, niet doeltreffend zal zijn. Aan Engelschen kant schijnt, de nei ging te heerschen, een te nauwe samen werking met Rusland te ontwijken en zoekt men een vergelijk, waarbij de Rus-' sische medewerking beperkt blijft tot een garantie voor de staten, die ten oosten van Duitschland en tusschen de Oostzee en de Zwarte Zee liggen, waarmede de garanties, die Engeland en Frankrijk daar hebben gegeven, zouden worden versterkt. In Britsche kringen zegt men dat En- gelsche voorstellen, hoewel zij niet zoo ver gaan als het plah van Litwinof, een heel eind aan de wenschen van de Sov jets tegemoet komen. Men voorspelt dat Moskou ze „moeilijk zal kunnen verwer pen". Engeland heeft ernaar gestreefd, dat de gevoelens van Polen en Roemenië, die zich niet van tevoren wenschen te verbinden om Russischcn steun te aan vaarden, ontzien worden. Engeland wijst steeds meer Duitschers uit. Vermoedelijk nog vijftig. Er is reden te veronderstellen, dat de uitwijzing van 9 Duitschers, door ce«n vijftigtal nieuwe zal worden gevolgd. Er zijn Duitsche Journalisten bij, maar Scot land Yard en het Home Office maken geen bezwaar tegen hun journalistieke werkzaamheid, maar tegen hun activi teit ln verband met de nazi-organisaties in Engeland. De Duitschers, die thans voor deportatie in aanmerking komen, houden in eenige gevallen kantoor ui de buitenwijken van Londen, waar zij >x»k bijeenkomsten organiseeren en tifit ka rakter van deze bijeenkomsten heeft den rnuchtingendienst van het ministerie van oorlog tot uitwijzing aanleiding ge geven. Pers-Exces. President Koose\elt belcedigd. Het Tweede Kamerlid, de ;neer Wynkoup, heeft aan den minister van Justitie de vol gende vragen gesteld: ls het den minister bekend, dat in htt numnur van zif April van de üeutscne VYo- c.henzeitung für die Niedenande, uitgege ven by de N.V. Hat Tijdschrift het Deutsche weekblad voor Nederland'te Scheveningen en onder directie en redactie van H."Preil, Scheveningen, in een hoofdartikel ondt r meer letterlijk gesproken wordt van „Reo- sevelts Falschmünzertrick" (Roosevelts valsche-muntersstreek1 Acht de minister geen termen aanwezig, strenge maatregelen hiertegen te nemen, waardoor aan dergelyke sehryvery een wordt gemaakt? Zog en Geraldine te Stamboel. Ex-koning Zog van Albanië is vannacht om halfvier met zyn gemalin Geraldine, den baby-prins, zyn zusters en een uit ze ventig personen bestaand gevolg te Stam boel aangekomen. De extra-trein bestond uit tien wagons .waaronder drie bagage- ry tuigen. In twee wagons bevonden zidh vroegere Albaneesche ministers en politici. Het sta tion van Stamboel en de omgeving werden door de politie ontruimd en afgezet. Voer den ex-koning, zyn familieleden en eenige personen uit zijn gevolg waren drie ver diepingen van het grootste hotel, het Pera Palace, gereed gemaakt. De auto-colonne bestaat uit dertig wagens, waaronder eeni ge vrachtauto's, welke de omvangryke ba gage en kostbaarheden vervoeren. Dank zij de maatregelen der politie had de intocht der ALbaneeüche emigranten een rusjdg en onopgemerkt verloop. De Turksche regee ring heeft hun voor on bepaalden tyd richt van verblyf verleend. Men neemt aan, jat Zog zich voorloopig te Stamboel zal ves tigen. Dezer dagen zal hy naar Ankari reizen, om met de Turksche regeering hier over de noodige besprekingen te voeren. Vliegtuig verongelukt in Marokko Negen dooden. Gisteravond, 7 uur is m ihet district Chi- cahoua, ten zuiden vnn Marakesj, hec wrak van het toestel van den geregelde n dienst DakarToulouse gevonden, waarvan men sedert eenige uren niets had vernomen. Het toestel was geheel vernield; de uit drie kop pen bestaande bemanning en zes passagiers vvareu omgekomen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. LAWNTENNIS. „Be Quick" wint. Voor de competitie der Nederl. Laun- Terfnis Bond werd j.l. Zondag gespeeld de wedstrijd Nomen Nescio-Be Quick, welku door Be Quick met 62 werd gewonnen. I)e gedetailleerde uitslagen luiden: Lemm verliest van Keunen: 2—6; 2—6. Lemmens wint van 'ter Meulen: 46; 9—7; 10—8. Mej. Lemm wint vaf mej. de Jong: 6--"; 6—4. Mej. Jansen verliest van mej. Muller: 5—7; 7—5; 4—6. Lemm en Lemmens verliezen van Keunen en Termeulen: 4-6; 46. Mej. Lemm en mej. Jansen verliezen van mej. dc Jong en mej. v. d. Boogaard: 26; 6—1; 6—8. Mej. Lemm en Lemm verliezen van mej. v. d. Boogaard en Keunen: C4; 26; 6. Mej. Jansen en Lemmens verliezen van mej. Muller en Termeulen: 26; 6—2; 1—6. WISSELKOERSEN. 2 Mei. 3 Mei. Officieel. Londen 8.78% 8.77 Berlyn 75.30 73.22% Pary's 4.97 4.96% Brussel 31.94% 31.91 Zwitserland 42.12% 42.11% Kopenhagen 39.22 39.17 Stockholm 45.30 45 20 Oslo 44.15 44.10 New-cork 1.87'; i« 1.87% BE11RSOVF.R7.1CHT. Het gevoel van onrust waardoor de wis selmarkt zich de laatste weken herhaalde- lyk heeft gekenmerkt, begint te verdw'ynen. De deviezenhandel heeft desniettemin een zeer kalm karakter. Te Amsterdam werden hedenmorgen io den valutahandel slechts de zaken gedaan, welke gedaan moesten wor den en groote transacties kwamen daarby niet voor. De koersen van de vreemde munteenhe den waren ten opzichte van den Nederland schen gulden niet veel veranderd, waai/iij echter kon worden geconstateerd, dat ons nationale devies zich ruimschoots kon hand haven. Het pond sterling bewoog zich tus schen 8.77 en 8.77%. De Amerikaansche dollars golden 1.87% k 1.877,,. Fransche francs sloten zich geheel by het Britsche pond aan en werden vernomen te gen 4.96% a 4.96%, waarby voor termyn- francs een disagio werd genoemd van Va cent voor 1 maand en 2 cents voor 3 maan den. Belga's waren 31.88 a 31.92. Het di sagio voor teimynbelga's bedroeg circa 22 cents voor 1 maand en 57 cents vcor 3 maanden. De prijs van Zwitsersche franis was 42.10 a 42.14. Van Duitsche marken 75.15 h 75.20. De Scandinavisdhe deviezen algemeen iets lager vernomen.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2