A r* No. 20024 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Invoering van „huurzegels”. HEFFING VAN EEN NATIONALE INKOMSTEN EN WINSTBELASTING. I Roemenië weigert Britsche leening. Beck’s rede in het parlement. Ribbentrop naar Ciano. Litwinov van zijn functie ontheven. Donderdag 4 Mei 1939 78e Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, waar de i 4 TELEGRAFISCH WEERBERICHT. I Uit goede bron wordt vernomen dat de rede in «eer dlplomatleken vorm ge goten zal zijn, in krachtigen toon zal worden gehouden, doch niet zulke sen- sationeele onthullingen zal bevatten als men bij het lezen der Poolsche bladen van de laatste dagen zou kunnen mee nen. och toe welke functie hij in 1920 had hij sedert 1928 wegen ziekte de leiding van de fc zaken der Sovjet-Unie geh; Litwinov was na het uitbreken van de Octoberrevolutie van 1918 door de Sovjet- regeering als haar eerste gevolmachtigde vertegenwoordiger in Engeland benoemd. Hij werd nog geen jaar na zijn benoe ming als zoodanig te Londen als gijze laar gevangen genomen voor den in Rus land gearresteerden Engelschman Lock hart tegen wien hij in 1919 werd^uitge- wisseld. Litwinov was' in 1928 de leider van de Sovjet-delegatie ter conferentié te Den Haag; in 1927 stond hij aan het hoofd v.an de Russische delegatie bij de ontwa peningsonderhandelingen te Genève. In 1933 bracht hij als volkscommissaris van bultenlandsche zaken een bezoek aan Italië. Onder zijn bewind trad Rus land in 1935 tot den Volkenbond toe en werden de verdragen met Frankrijk en Tsjecho-Slowakije gesloten. Bij de begrafenis van Koning George V in Januari 1936 vertegenwoordigde Lit winov de Sovjet-Unle. Eveneens ver tegenwoordigde hij zijn land bij de kro ning van Koning George V in Mei 1937. Bij de besprekingen van de Negenmo gendhedenconferentie te Brussel in No vember 1937 trok hij de aandacht omdat hij tijdens de besprekingen ostentatief de eenige mogelijkheid is, in het bulten - vertrok. land een revolutie te veroorzaken. en Redactie Telef. van «en U;;ulg. ziin. behoeft Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 9 uur: Voor het Westen: Wind uit Zuidelijke richtingen; aanvankelijk zwak tot matig, later tijdelijk krachtig; morgen toenemen de bewolking; geen regen van beteekenis; iets warmer. Voor het Oosten: Dtoog weer, iets war mer, gedeeltelijk bewolkt; zwakke tot ma tigen wind uit Zuidelijke richtingen. Abonnementen worden dagelljkn aangenomen aan cr.. bfj oaw agenten en loopers, den boekhandel en de postkantooren. Onze bureaux sfin dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie tatere 2746. Postrekening 48400. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.26, per week 17 cent, overal bewrging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.16. Duitsche condities zijn gunstiger. De Britsch-Róeipeensche economische on- derhandelingen zouden, aldus United Press, op het doode punt gekomen zijn, aangezien Roemenië weigert, 'het Britsche aanbod van een leening van 5 millioen pon<4 voor den aankoop van Britsche wapenen te acceptee- ren tegen 6 procent en een termijn van 5 jaar voor terugbetaling. Roemenië beweert, dat het een grooter som tegen gunstiger condities van Duitsch- land kan krijgen. Lord Leith Ross zal in het weekeind naar Athene reizen en zal vandaar, zoo wordt veronderstelt, naar Londen terugkeeren om instructies te ontvangen. De moeilijkheden, die Roemenië echter ondervindt om van de vroegere Tsjechische Skoda-fabrieken wapenen te ontvangen, zul len er zeker toe bijdragen, de Britsche plan nen te ondersteunen. Ondertusschen is een afgezant naar Praag gezonden om de oorzaak te onderzoeken, waarom de wapenle verin gen, die door Woh- lat beloofd waren, stopgezet zijn. Als volkscommissaris van buite ilandsche zaken. Molotof neemt z\jn taak over. Ontheffing geschied op eigen verzoek. Het Russische telegraafagentschap Tass te Moskou meldt, dat Litwinov op zijn eigen verzoek ontheven is van zijn functie van volkscommissaris van Bul tenlandsche Zaken. De taak van Litwinov wordt o ver ge nomen door Molotov, voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen. Litwinov heeft de functie van volks commissaris van bultenlandsche zaken, van welke hij thans op eigen verzoek ont heven is, bijna 9 jaar, nl. sedert Juli 1930 bekleed, als opvolgers van Tsjitsjerin, die wegens ziekte zijn ontslag had .ge nomen. Als plaatsvervangend volkscom missaris van bultenlandsche zaken, tot wpikp- fnnct.il» hii in 1920 was benoemd, Tsjitsjerin’s iltenlandsche Vrijdagmiddag te twaalf uur. Volgens de bladen in Warschau zal de minister van bultenlandsche zaken, Beek, Vrijdag te twaalf uur In het parlement zijn rede houden na de behandeling van de agenda. Hij zou twintig tot dertig mi nuten spreken. Zijn rede zal worden uitgezonden door talrijke bultenlandsche zenders, ‘onder welke de Engelsche. De Poolsche omroep zal na de rede een Engelsche, Fransche en Duitschb vertaling uitzenden. De onderminister van bultenlandsche zaken heeft den Brltschen ambassadeur ontvangen en hem, naar men gelooft, mededeeling gedaan van de groote lijnen sche minister van buitenlandsche zaken, Beek, zal antwborden op de rede van Hit ler, zoodat weinig tijd verloren zal gaan voor de as om een besluit te nemen-. Zonder twijfel zal iedere eisch van Polen inzake Danzig met kracht worden verworpen en rekent Duitschland hierbij op zyn asgenoot. In een commentaar op de aanstaande ont moeting schrijft de „Deutsche Aligemeine Zeitung” dat het in de eerste plaats de be doeling van Von Ribbentrop is, „in een per soonlijk onderhoud met Ciano een definitief denkbeeld te krijgen van het contact mei de si aten in zuid-oost-Europa, dat in den laat- sten tijd zoo veelvuldig is geweest. Verre van een sensationeel karakter té hebben, zal'het onderhoud aan het Como-meer eens te meer de wereld het bewijs leveren van de nauwe en om zoo te zeggen dagelijksche samenwerking tusschen het nationaal-socia- lisme en het fascisme”. Een onderhoud nabij het Como-meer. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, zal Donderdag uit Berlijn vertrekken om een bezoek van eeni ge dagen aan Italië te brengen. In buitenlandsche politieke kringen ge boft men, dat de as-mogendheden een ge- meenschappelijken stap overwegen als ant woord op de zoogenaamde omsingeling. Omtrent de reis van Von Ribbentrop van Beck’s rede, wordt nader gemeld, dat hij nabij het Como- 1 meer een ontmoeting zal hebben met zijn Italiaanschen collega, graaf Giano. Men veronderstelt, dat het voornaamste onderwerp van gesprek Danzig en Polen zal zjjn. Misschien zullen Von Ribbentrop en Ciano samen luisteren, wanneer de Pool- In den loop van zijn ambtstijd hebben er herhaaldelijk geruchten geloopenJ5at hij In ongenade zou gevallen zijn, deze geruchten ten spijt is hij tot n] In functie gebleven. -Te Genève was Litwinov een der be kendste figuren; hij gold als een der knapste staatslieden van Rusland en had door zijn groote talenkennis vaak een voorsprong op vele anderen. Toch, wie hem beter kenden, waarschuwden tegen zijn geslepenheid en gladheid: achter den zoo hoffelijken en beleefden diplo maat verborg zich steeds de rasechte re- volutlonnalr. Molotof de linksche koers. Welke beteekenis het optreden van Molotof als leider der Russische bulten landsche politiek zal hebben, Is op het ©ogenblik nog niet te zeggen. De Rus sische medewerker van het Alg. Han- delsblad gaf indertijd een .overzicht van een artikel, door den lakenden, niet naar Rusland teruggekeeWen Sovjet-ambas- sadeur Dmltrlejewsky, in de „Roelj”, aan Molotof gewijd Wij ^ontleen en daaraan de volgende karakterschets: Molotof Is een man met éen ijzeren wil, na Stalin de Invloedrijkste bolsje wistische leider, die als tacticus 't dichtst van allen bij Lenln staat. Molotof dat is de 11 n k s frh e koers. Hij is het symbool van de uiter ste inspanning van alle krachten des volks, ter bereiking van het „socialisme in één land”. Het meest voelt hij voor het systeem van het militaire commu nisme. voor het systeem van het hard handig doorgevoerd centralisme. Molotof is In staat het groote risico te aanvaar den, een spel „va banque” te spelen, als hij maar daardoor de kans krijgt ’"et „socialisme In één land” te verwezenlij ken. De benoeming van Molotof (zoo beslaat Dmltrlejewsky zijn artikel dat In 1931 Is geschreven) zal van veel beteekenis zijn zoowel in de blnnenlandschc als In de bultenlandsche politiek. In het binnen land zal hij naar links sturen; de collec tivisatie van den landbouw zal conse quent doorgevoerd worden, de industria lisatie zal doorgaan. In de bultenlandsche politiek zal Mo lotof een meer Kagressieve houding aan nemen. Het valt te vreezen, aldus Dml trlejewsky, dat Molotof doelbewust, naar een oorlog zal sturen, omdat een oorlog Verlaging van den belastingdruk op groote gezinnen. gij de Tweede Kamer is ingediend het reeds eerder aangekondigdc wetsontwerp inzake de heffing van een Nationale Inkomsten- en Winst belasting. Onder dezen gemeenschap- pelyken naam worden de volgende belastingen geheven: Huurbelasting, Rentebelasting, Loonbelasting, Winstbelasting, Ven nootschapsbelasting. Voorgesteld wordt de Huurbelas ting 1.6 per cent te doen bedragen, d* Rentebelasting 2 per cent, de Loon belasting eveneens 2 per cent, de Winstbelasting 2 per cent en de Ven nootschapsbelasting 8 per cent van de winst. Voorts wordt o.a. voorgesteld: af schaffing van de grondslagen paar den, motorrijtuigen, pleiziervaartui- gen en biljarten van de personeele belasting, afschaffing van den accijns op het geslacht, afschaffing van de verdedigingsbelasting I, heffing van 121/2 opcenten op de motorrijtuigen belasting, wijziging van de opcenten op de vermogensbelasting, verlaging van het aantal Rijksopcenten op de hoofdsom van de inkomstenbelasting met 10, verlaging van de belastingen op de thee en benzine verlaging van den accijns op gedistilleerd en bier, vennindering van belastingdruk op het groote gezin. Aan de Memorie volgende ontleend: ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouden omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 150, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55. elke regel meer f 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prils. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingei» bij contract tot zeer gereduceerden prfls Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. van Toelichting i8 het Uitgangspunt by het beschouwen van de voorgestelde nieuwe heffingen dient te zyn omstandigheid, dat het ^estaapde tekort op de Ryksbegrooting voor een keer bc- 'angrjjk gedeelte zyn oorsprong vindt in de byzondere uitgaven ter bestrijding van de werkloosheid en ten behoeve van de de- ensie. Deze belangen, die de enorme stij- der uitgaven veroorzaken, raken zoo danig het geheele volk, dat er naar moet W.? en gestreefd, dot ook iedereen naar vermogen in die uitgaven- bijdraagt. t 1. Systeem van heffing W het ontwerp wordt een poging gedaar, lande het ook elders reeds met suc- oegepaste stelsel van heffing van de as ng by de bron in te voeren. dJ?e?d,e evenwel ook hier te bereiken, e belasting wordt voldaan dadelyk ©P oogenblik waarop de opbrengst wordt ««noten is de keuze gevallen op tót systeem anzegeling: de huurbelasting wordt in neginsel geheven door middel van zegels, door den verhuurder op de door hem af geven kwitantie moeten worden geplakt n vervolgens onbruikbaar gemaakt. a *en s^°^e ook bij de winstbelasting heffing by de bron geen sprake U] hshoêit geen betoog. Hier zal de ing hy wy'ze van aanslag moeten 0 .en geheven; door het opleggen van «orloopige aanslagen kan worden voorko- wH* 1 degene die in de winstbelasting boven de andere belastingplichtigen n ongemotiveerd voordeel, voortspruiten- uit een langdurig uitstel van betaling, geniet. oiw^Or tööver n°odig wordt reeds thans P«emerkt. dat met de omstandigheid, dat benaalde gedeelten van de winst van n onderneming bereids huuibelasting of belasting is geheven, btf het vaststel- van den aanslao- in de winstbelasting Teruggaaf van belasting wegens renten van schulden. U« rentebelasting neemt in het stelsel de twee-percents heffingen een bijzon- 1 °ere Plaats jn. kennend te beantwoorden. Aan den vennoot schapsvorm zyn 'zoodanige voordeelen ver bonden, dat ook de vennootschapsbelasting de vestiging of uitbreiding van naamlooze vennootschappen niet zal verhinderen. Doch ook naar het oordeel van de minis ters kunnen de voorgestelde Vennootschaps belasting en de reeds bestaande Dividend en Tantièmebelasting niet duurzaam na 1st elkander worden gehandhaafd. Afschaffing van de dividend- en tan- tièmebelasting reeds op het huidige oogen blik is niet mogelyk, al ware het slechts, omdat het in stryd met de bedoeling van de wet op de dividend- en tantièmebelasting 1917 ®ou zijn, de reserves, welke in den loop der jaren zijn gekweekt, vry van deze belasting te stellen. Naar het den ministers wil voorkomen, komt de belastingdruk op yleesch in de eerste plaats voor verlaging in aanmerking. Behoorer met name varkensvleesch, paar, denvleesch. schapenvleesch en geitenvleesch tot de noodzakelijke dagelijksche levensbe hoeften, ook rundvleesch wordt door groote groepen van de bevolking dagelijks ge bruikt. De artikelen 98,.99 en 10^, sub 2, van het ontwerp, behelzende de afschaffing van den accijns op geslacht rundvee en vóórts af- schaffingen en verminderingen met betrek king tot de heffing van de invoerrechten en de omzetbelasting, strekken tot verwe zenlijking van bedoelde verlaging van be lastingdruk. Personeele belasting auto’s. Blijkens de gegevens, waarover de mi nisters beschikken n\et betrekking tot het rantal automobielen per 1000 inwoners in een aantal landen, neemt Nederland van de Europeesche staten in dit opzicht eerst de elfde plaats in. Vergeleken met België, De nemarken, Duitschland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Ierland, Luxemburg en Zweden komt Nederland op de laatste plaats. j 1 Zonder te willen beweren, dat de druk van de personeele belasting hiervan de be langrijkste oorzaak is, zyn de ministers van oordeel, dat in de verlichting van druk, dien de afschaffing van de personeele be lasting naar den grondslag motorrijtuigen met zich zou brengen, voor menigeen een krachtige aansporing zou zijn gelegen een eigen auto aan te schaffen. Kon indertyd worden betoogd, dat het bezit van een motorrijtuig op een zekeren welstand duidde, in den tegenwoordigen tijd is een motorrijtuig voor zeer velen een noodzakelijk vervoermiddel geworden. Gemeenten. aan de gemeenten Nu de nationale inkomsten- en winstbe lasting bedoelt het zuivere inkomen te tref fen, zooals dit ook tot grondslag strekt voor de heffing van de inkomstenbelasting, is het r.oodzakelyk, dat mede met de nega tieve factoren van het inkomen, te weten met de niet met een bepaalde bron van in komen in verband staande, doch op het in komen als geheel drukkende renten en uit- keeringen. rekening wordt gehouden. By de uitbetaling van de doorhem ver. schuldigde rente of periodieke uitkeering heeft de schuldenaar daarvan n± ingehou den, heeft hy althans behooren in te houden, 2 pet. rentebelasting, die in beginsel be* stemd is pm aan den fiscus te worden af gedragen. Aangezien nu de binnen het rijk wonende of gevestigde belastingplichtige 2 pct. na tional^,' inkomsten- en winstbelasting heeft betaald over zyn onAiiver inkomen, ter. wijl hy naar de bedoeling der wet slechts behoeft te betalen .2 pct. over zijn zuiver inkomen, bedraagt de teruggaaf, waarop hij ter zake van hem verschuldigde renten en periodieke uitkeeringen aanspraak kan ma- ken, precies evenveel als hetgeen hij van zyn schuldeischers aan rentebelasting heeft ingehouden. De tentggaaf kan derhalve op eenvoudige wijze worden verleend door deze beide posten tegen elkander te laten wegvallen, dat wil dus zeggen, door deu schuldenaar van de rente of uitkeering b' ontheffen van de verplichting, de door hem ingehouden rentebelasting aan de fiscus af te dragen. Medewerking van derden. De regeering heeft er naar gestreefd, 1< verplichte medewerking van derden in het ontwerp zooveel mogelijk te beperken. meent er in geslaagd te zjjn, een zoodanige oplossing te vinden, dat voor inderdaad redelijke klachten over noodeloozen over last geen plaats meer is. Aan den werkgever wordt de verplichting opgelegd, de belasting in mindering te brengen bij de uitbetaling van de door hem verschuldigde loonen, salarissen, enz., en de ingehouden bedragen aan den fiscus af te dragen. Dit laatste kan geschieden dooi het inleveren van een formulier of aangifte, waarop tot het verschuldigde bedrag loon- belastingzegels worden geplakt, dan wel een bewijs, dat het verschuldigde bedrag aan den ontvanger is afgedragen. Wellicht zal het aanbeveling verdienen een bijzondere wijze van heffing in het la ven te roepen ten aanzien van bepaalde groepen van werknemers, b.v. ten aanzier van dienstboden en ander huispersoneel Artikel 75 van het ontwerp opent daartoe de mogelijkheid. In het stelsel van heffing, zooals dit voor de nationale inkomsten- en winstbe lasting is gekozen, kan bezwaarlijk recht streeks een plaats worden ingeruimd asn een kinderaftrek. By een loonbelasting zou men desnoods nog rekening kunnen houden met de samenstelling van het gezin van den belastingplichtige, al maakt zulks de zaak èn voor den fiscus èn voor de werkgevers zeer ingewikkeld en ook wel bij eén winst, belasting, bij een huurbelasting en bij een ïentebelasting stuit men echter op onover. komenlijke bezwaren. De opzet van de regeering is intusschen om, ondanks toepassing van proportioneels tarieven, een zekeren progressieven dnih te verkrijgen, samenhangende met draagkracht van de belastingplichtigen, en in dezen opzet kan een kinderaftrek in geen geval worden gemist. Na gezette overwe ging Is de regeering ten slotte tot de over- tuiging gekomen, dat de meest juiste op lossing van dit vraagstuk wordt verkregen, indien de kinderaftrek op indirecte wijze wordt verleend, te weten door een terug gaaf van betaalde belasting na afloop van het kalenderjaar. De vraag of de druk van de dividend- en tantièmebelasting en van de vennootschaps belasting te zamen niet te zwaar wordt om door het bedrijfsleven te worden gedragen, is de regeering aanvankelijk geneigd onb- Voorgesteld wordt over te dragen; a. 25 pct. van de hoofdsom van de ge- Sta^wde en ongebouwde' eigendommen van grondbelasting, welke 25 pet., opbrtn- gende ongeveer 6.6 millioen, thans ten goede komen aan den gewonen dienst vaif het Rijk; b. 20 opcenten, welke het Ryk ten be hoeve van zyn gewonen dienst thans op de hoofdsom van de gebouwde eigendommen van de grondbelasting heft; hiermede is. een bedrag van ruim 4 millioen gemoeid. Daarnaast wordt voorgesteld aan de ge meenten de bevoegdheid te geven tot het vergrooten van het aantal te haren behoeve geheven opcenten op de hoofdsom van de gemeentefondsbelasting, waardoor een op brengst kan worden verkregen van naar raming 6.300.000. De verzwaring van den belastingdruk, die daaruit voor de belastingplichtigen voort vloeit, wordt vrijwel opgeheven door de voorgestelde verlaging van het aantal ryksopcenten op de hoofdsom van de in komstenbelasting met 10. Tn totaal zullen derhalve de nieuwe in- komstnjogelijkheden voor de gemeenten kunnen worden gesteld op ongeveer 16.900.000.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2