Bouw van slagschepen in ons land wordt overwogen. S^n6dlewSld^nawUr„Crne VOO, de «.fere wedt ve,Boed. HELPT onze onafhankelijkheid HANDHAVEN! Lucht Verdediqinqs Fonds De vierde man. I Beurs van Amsterdam. Kosten per schip ƒ7.) millioen. Wetsvoorstel te verwachten. De meer dan eens in verscheidene kringen uitgesproken meening, dat de bouw van een eskader .slagschepen voor de Ne<lerlandsche Marine meer en meer noodzakelijk wordt, begint thans, naar in parlementaire krin gen verluidt, coi.creter vormen aan te ne- ln September j.l. heeft de minister van Defensie reeds medegedeeld, dat de regee ring den bouw van slagschepen nog niet had overwogen, maar dat wel uitgewerkte plannen gereed lagen, zoodat, indien dit noodig mocht zyn, direct tot den bouw zou kunnen worden overgegaan. Aan de hand van deze plannen zyn in den laatsten tijd met de directies van werven te Rotterdam en Amsterdam informatori- eche besprekingen gevoerd over de moge lijkheid van den bouw op Nederlandsche werven. De ministerraad heeft zich reeds gerui- men tijd met dit vraagstuk bezig gehouden en ook over andere details van ihet slag- schipvraagstuk worden op het oogerfblik besprekingen gevoed. In dit verband kan met vry groote zeker heid worden aangenomen, dat binnenkort in het parlement een desbetreffend wetsvoor stel aanhangig zal worden gemaakt. Voorts verluidt, dat de plannen van de regeering het bouwen van twee slagschepen van ongeveer 30.000 ton zouden betreffen. Deze schepen zouden een groote snelheid krijgen. Meermalen is echter door deskun digen met klem betoogd, dat pas een es kader van vier snelle slagschepen, verge zeld van een betrekkelijk kleine aanvulling van het lichtere materiaal, een harmonische vloot zal vormen, die voorbereid kan zyn op alle gebeurlijkheden en een factor van groote tyjteekenis in het Verre Oosten kan worden. By den bouw van vier slagschepen zou, naar een voorloopige raming, elk schip een bedrag van ongeveer 75.000.000 vergen. Daar by den aanbouw van vlooteenheden ongeveer 70 procent van den kostprijs ar beidsloon is, zou een belangrijk bedrag bin nen onze grenzen blijven. Voorts zou de le vering van de noodige materialen een on derdeel vormen van zekere compensatie overeenkomsten in nog te sluiten handels verdragen met andere mogendheden. Dit be - teekent, dat een gedeelte van den materiaal- pry's eveneens in het land blijft. De zeer groote nieuwe uitgaven die den bouw van slagschepen zouden vergen, vor men thans de basis van besprekingen tus- schen de daarbij betrokken departementen. Verloving op Huize Doorn. Naar wij vernemen heeft de stiefzoon van don ex-Keizer (de oudste zoon van prinses Hermine), Hans Georg Prinz zu Schoenaich Carolath, zich dezer dagen op Huize Doorn verloofd met baronesse Slbylle von Zedlitz und Leipe. De bruid stamt uit een der oudste Duitsche adellijke geslachten; haai fa milie is sinds 1300 in Silezlë gevestigd en haar vaderlijk landgoed grenst aan de bezittingen van prins Carolath. Generaal Snijders maakt het goed. Tweede operatie vlot verloopen. Gisterochtend is generaal Snijders in het Diaconessenhuis te Hilversum voor de tweede maal geopereerd. De operatie is vlot verloopen. De geneesheeren zijn tevreden over den toestand van den be jaarden patiënt. Militairen kunnen bij volmacht stemmen. Spoedwetsontwerp te wachten. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, 1 dat een wetsontwerp strékkende om aan de militairen bij de zee- en landmacht, die buiten hun woonplaats in Werkelij- J ken dienst zijn', gelegenheid te geven bij de komende gemeenteraadsverkiezingen te stemmen bij volmacht, in een verge vorderd stadium van voorbereiding ver keert. Het ligt in de bedoeling het wetsont werp, indien mogelijk, nog deze week bij de Tweede Kamer in te dienen. GEMENGD NIEUWS. Geheimzinnige smokkelaffaire in Twente. Groot kapitaal uit Duitschland ge haald met ..een briefje van Goe- ring". i Een geheimzinnig geval van deviezen- smokkel en kapitaalvlucht uit Duitsch land. houdt in de Twentsche grensstreek vele gemoederen bezig. Er is een auto vol geld aan bankpapier en specie in verschillende valuta, en met talrijke voorwerpen van groote waarde over de grens gekomen. De wagen kwam van Gronau. stopte bij de Duitsche doorlaatpost, te Glaner- brug en de anders zoo minutieus-secure Duitsche ambtenaren keken den wagen nauwelijks na. De grensslagboom ging omhoog en een groot kapitaal was Duitschland uitgesmokkeld en op Neder- landsch gebied aangekomen, zonder dat de vervoerder, een Nederlander uit een onzer westelijke provinciën, er veel moei te mee had gehad De wagen is door de Nederlandsche ambtenaren, volgens voorschrift, aange houden en onderzocht en daarbij ont dekten zij de schat onder de kussens van de auto verborgen. Een deel van het gesmokkelde geld, bestaand uit fcllveren marken, moest in beslag genomen worden, omdat de In voer van dit geld. slechts tot een beperkt bedrag veroorloofd ls. Ook de auto werd 'in beslag genomen, doch na storting van de vereischte cautie vrijgegeven. Op de verwonderde vraag van de Ne derlandsche ambtenaren hoe hij dit ka pitaal over de grens had kunnen krijgen, zonder dat de Duitschers hem moeilijk heden in den weg hadden gelegd, ver klaarde de autobestuurder, dat hij regel recht van Goering kwam en hij had een paar papieren kunnen laten zien, waar door deze bewering schijnbaar gestaafd werd. Vermoed wordt, dat men hier met een ge Juffrouw Prins op de Lijnbaansgracht, gegaan en daar had hij samen met Klijn in de keuken het geld uitgeteld. Opoe Prins kreeg wat van. den buit, evenals een. broer van Frans, te weten Slmon Elders. Het bankpapier werd verder in een knip van de vermoorde- vrouw ver pakt, de knip in een rokzak en deze bun del in een schoorsteengat van dc keuken van opoe Prins verborgen. In totaal kreeg opoe Prins 100 van den bult en Frans Elders hield 200 bij zich. Later nam opoe Prins nog weer eens 100 van het geld" weg. Uit angst voor de politie bracht zij korten tijd later het geld naar' een eveneens 72-Jarige vrien din, wonende ln de Bloemstraat, waar het nu verborgen werd. De politie heeft deze week zoowel op de Lijnbaansgracht als in de Bloemstraat huiszoeking gedaan, evenals ten huize van de ouders van Frans Elders, waar Simon inwoonde en. wel op de Palm- gracht. Slmon werd wegens heling ge arresteerd en in de woning van de oude vrouw in de Bloemstraat een bedrag van 1900 van het gestolen geld aangetrof fen en ln beslag genomen. Simon die 21 jaar oud is heeft bekend, dat hij wist, dat het geld gestolen was. Opoe Prins, die thans in het Wilhelminagast- huis verpleegd wordt, heeft eveneens een volledige bekentenis afgelegd en zelfs verklaard, dat zij van plan was na ver loop van tijd zich het geheele bedrag van 1900 toe te eigenen! Hoer vergiftigt zijn geheelen Veevoeder bleek loodacetaat te zij». Schade ruim 3000. Een landbouwer ln Baarle-Nassau, die een groote boerderij bezit met een aan zienlijken veestapel, heeft door onvoor zichtigheid al zijn vee vergiftigd, hetgeen een belangrijken schadepost beteekent. aldus de Tel. Bij het opruimen van een zolder vond hij een zak waarin naar hij meende veevoeder zat. Hij mengde dit met het gewone veevoer, doch enkele minuten nadat eenige dieren van het van zijn verbazing bekomen, of hu be merkte, dat ook ander vee dood was neergevallen. Het bleek, dat in het geheel vijf koeien zes kalveren, een paard, een veulen en twee varkens plotseling waren gestorven. Een dierenarts constateerde, dat de die ren vergiftigd waren. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de zak. welken geval van kapitaalvlucht uit Tsjecho- Slowakij' hierover niet bekend. Er hangt een ge heimzinnige waas over deze affaire, waar omtrent het Nederlandsche grenstoezicht geen nadere inlichtingen wenscht te doen, omdat het zeer uitgebreide onder zoek, hetwelk is ingesteld, nog niet is af- geloopen en het is te geheimzinniger, j omdat de Duitsche grensambtenaren 1 zich door een los gezegde en een paar papiertjes gewoonlijk niet laten beet- Merkwaardig is, dat personen, die con necties onderhouden met smokkelaars- de landbouwer op zolder had gevynd< geen veevoeder, doch loodacetaat bevat te. De schade bedraagt ruim 3000, welk bedrag slechts voor een klein gedeelte rneming over het gebeurde van thans even geslo ten zijn als de douane-ambtenaren en er. hun spijt over uitdrukken, dat het publiek toch lets van deze zaak verno- jnen heeft. Men mag hieruit afleiden, dat een goed georganiseerde bende de affaire ln handen heeft, dat zij een nieuwe me thode heeft gevonden om geld uit Duitschland te krijgen en dat zij nog kans ziet, ondanks den tegenslag, deze methode nog meermalen toe te passen. Negentienhonderd gulden in beslag genomen van vermoorde vrouw. Geld was bij andere vrouwen ver borgen. Moordzaak-Lindengracht geheel opgehelderd. Naar wij vernemen is de Amsterdam- sche politie er thans in geslaagd de moordzaak van de Lindengracht van 21 Jan. 1.1. geheel tot klaarheid te brengen en nog 1900 ln beslag te nemen, welke van de vermoorde weduwe op de Linden gracht werd gestolen. Men weet, dat tegen de beide van Militaire schildwacht schiet op auto. Passagier aan de oogen gewond. Signaal te laat gegeven om tijdig te slopfen. Dat automobilisten ln dezen tijd in het grensgebied niet voorzichtig genoeg kunnen zijn, heeft de heer Van Geel uit Breda, die mqt zijn echtgenoote en zwa ger van een familiebezoek in Belgrë terug keerde, onderbonden. Op het zg. Stuivesand onder de ge meente Zundert, sommeerde een mili taire schildwacht de auto te stoppen Volgens den autobestuurder had deze sommatie zoo op het allerlaatste oogen- blik plaats, dat de auto niet tijdig meer tot stilstand kon worden gebracht, waar door de schildwacht den indruk kreeg, dat de automobilist daaraan geen gevolg wilde geven. Teneinde de sommatie meer kracht bij te zetten, schoot de schild wacht daarop zonder verdere waarschu wing een kogel door de voorruit van den wagen, waardoor deze versplinterd werd en de drie inzittenden door rondsprin gende glasscherven vrij ernstig aan de moord en medeplichtigheid aan moord gewond. Zij hebben zich verdachte jongemannen, Frans Elders en °°g nnrnrtx jongemannen, Frans Leendert Klijn resp. 20 en 12 jaar gevan genisstraf geëischt is. En Maandag j.l. berichtten wij reeds, dat de politie naar aanleiding van een nadere bekentenis van Elders, tegenover commissaris Schreuder afgelegd, het onderzoek nog weer in nieuwe banen had geleid. Elders had n.l. nader bekend, dat hij in de woning van de vermoorde vrouw in totaal 2400 in bankbiljetten en eenig zilvergeld had gestolen. Van de Linden gracht was hij met al het geroofde geld naar zijn andere grootmoeder, de 72-jari- allen onder behandeling van een oogarts te Breda moeten stellen. De marechaussee en de militaire poli tie le Breda hebben de zaak in onder zoek. De auto Is in beslag genomen. Nederlandsche Middenstandsbank. Winstsuldo 175.984.92 (v. j. 200.012.73); 5 op de preferente (aandeelen. Aan het verslag over het He boekjaar (1938) van de Nederlandacne MnhUnstands- bank wordt het volgende ontleend: in den zorgelyken toestand van het mid- denstandsbedryfsleven kwam ook in dit jaar geen verbetering. De in 1937 aangenomen Vestigingswet Kleinbedrijf trad practises in 1938 in werking voor het slagers- en brood- bedrijf, terwqi de afkondiging van vesti- gingseischen voor enkele andere bedrijven in dat jaar werd voorbereid, welke aankon diging inmiddels in Februari 1989 plaats vond. Hoewei eenerzijds het vertrouwen mag worden gekoesterd, dat deze wet zegenrijke gevolgen voor den zelfstandigen midden stand zal hebben, moet anderzijds rekening worden gehouden met het gevaar, dat de vestiging van nieuwe filialen van groot winkelbedrijven uitbreiding zal te zien ge ven. In het totaal der toevertrouwde gelden kwam vrijwel geen wijziging, hoewel er eenige verschuiving plaats vond tusschen de rubrieken onderling, zooals blijkt uit de vol gende opstelling: Crediteuren, deposito's en spaargelden 31 December 1938 van cliënten 21.3V5.tiOO (v. j. 20.592.100), van MiddenstandsbUnken 1.847.800 (v. j. 2.498.000). De Septembercrisis veroorzaakte eenige opvraging van spaargelden, doch in de daar op volgende maanden keerden de opge vraagde gelden weer terug. Ten aanzien van de credietuitzetting gaf het jaar 1938 een belangrijke verbetering te zien. De credietvraag zoowel voor onze eigen rekening ais voor rekening van het Rijk was omvangryk, zoodat het uitstaande crediet per 31 December 1.694.000 hooger was dan het jaar tevoren. Deze verhooging weeft uitsluitend betrekking op de categorie bedrijfscredieten, aangezien de effecten voorschotten nog iets zyn teruggeloopen. Uitstaand crediet per 31 December: Cliën ten: 19.091.000 (v. j. 17.281.000); Mid- denst. banken 1.995.000 (v.j. 2.111.000); totaal 21.086.000 (v. j. 19.392.000). In het verslagjaar werden credieten ver leend tot een gezamenlijk bedrag van 5.417.200 tegen 3.607.700 in 1937. In tegenstelling met de in de jaren 1936 en 1937 tot uitdrukking gekomen tendenz. liep in het verslagjaar de provisie-winst belangryk terug, terwyl de intrestbate een verbetering te zien gaf. De geringe provisie-winst is voornamelijk een gevolg van mindere activiteit in het effecten- en emissiebedryf. De hoogere ren tewinst houdt verband met de reeds bespro ken meerdere credietuitzetting. Het saldo der resultatenrekening is circa 38.000 lager dan over 1937. Het zal ge heel voor afschrijving en reserveering moe ten worden aangewend. Wy hebben helaas rekening te houden met een te duchten ver- Lies tengevolge van een ernstig geval van fraude bij een onzer bijkantoren, in ver band waarmede wy de reserve tegen be drijfsrisico's met 150.000 willen verhoo- gen. In aanmerking nemende, dat een be langrijk deel der schade vermoedelijk ver haalbaar zal blijken te zyn en dat in vorige jaren gemaakte reserves zijn vrijgekomen wegens vermindering van destijds getaxeer de risico's, vertrouwen wy met reservee ring van het bovengenoemde bedrag te kun nen volstaan. Het totaal der baten bedroeg 1.281.100 (v. j. 1.282.800); de onkosten en salaris sen beliepen 1.118.400 (v. j. 1.082.800); bruto winst 164.700 (v. j. 200.000); saldo Ao. Po. 11.300 (v. j. 13.400). Afgeschre ven werd op inventaris en safe-inrichtin gen 21.800. Gereserveerd tegen bedrijfs risico's 150.000. Voorgesteld wordt 3000 te bestqmmep voor uitkeering van 5 di vidend aan houders van preferente aandee- len, waarna 1153.39 op nieuwe rekening resteert. Wordt begunstiger van het LUCHTVERDEDIGINGSFONDS. Geeft een jaarlijksche bij drage op giro 320.000 van het Luchtverdedigingsfonds, t. n. v.d. Vereen, v. Nat. Veiligheid, den Haag, of schrijft aan het Centr. Prop. Comité, Heerengracht 78, Amsterdam. Wij oragen duizenden be gunstigers! MUZIEK. M eiMier 't Gebeurt zeer dikwijls, dat we iefo niet zien, omdat het te groot is. FEUILLETON. (Een geval uit de practijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche), door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden Wat zegt een naam? Toen Wils, na zijn collega's in de nachtredactlc verrast te hebben met het bericht van Adams' arrestatie, tegen 2 uur in de blauwe salon terugkeerde, vond hij daar Sanders, behaaglijk genes teld in een der groote fauteuils, welke in een gezellig hoekje onder een groote schemerlamp waren geplaatst. In den lichtkring onder den kap van deze lamp hing een wolk van rook, waaruit de re porter meende te mogen opmaken, dat de Inspecteur de eenzaamheid van dit vertrek, waarin zich slechts enkele uren geleden dc even sensationeele als onver wachte ontknooping van het raadsel- Lcuvensteyn had afgespeeld, geprefe reerd had boven het rumoer van de danszaal, waar de stemming inmiddels haar hoogtepunt bereikte en de aanwe zigen geheel onkundig waren gebleven van hetgeen als het ware boven hun hoofd had plaats gevonden. Die gedachte had voor Wils uit een beroepsoogpunt toch wat pikants. Waar schijnlijk zou het geen tweede maal in zijn leven voorkomen, dat hij temidden van eenige honderden collega's uit bin nen- en buitenland, erin slaagde beslag te leggen op een primeur, waarom de geheele courantenwereld hem zou be nijden. Maar tenslotte was hij van al die collega's den ook de eenige geweest, die meer dan gewone beroepsbelangstel ling voor deze duistere zaak had getoond en van het begin af aan in de oplossing van het raadsel een werkzaam aandeel had Sanders ontving hem met een ultnoo- digend gebaar op den stoel tegenóver hem plaats te nemen en nadat hij den Journalist een sigaar geoffreerd had, stak hij onmiddellijk van wal. Ik zou Je willen verzoeken, Miel, zoo begon hij, mij eerst rustig, zonder interrupties, het slot van de zaak te laten vertellen. Daarna zal ik je verkla ren op welke wijze het misdrijf heeft plaats gehad, terwijl je dan tenslotte, wanneer je nog iets niet duidelijk mocht zijn. vragen kunt stellen. Ik denk. dat vré op die manier het snelst aan een ei»d zullen komen, want, eerlijk 1 j blijkt de spanning, waarin ik vanavond i de verkeerd heb, haar uitwerking niet te missen en waar het morgen of liever gezegd straks weer een drukke dag voor me zal zijn, zullen eenige uren ge zonde slaap me waarschijnlijk geen kwaad doen I Wils knikte ten teeken van Instem- ming. In de eerste plaats dan, vervolgde Sanders, het antwoord op de vraag, hoe ik er achter ben gekomen, dat slechts Adams, die wij beiden toch wel ln de laatste plaats van medeplichtigheid ver dachten. aan de misdaad debet kon zijn. Wellicht, dat je dit zelf reeds hebt kun nen nagaan, nadat ik je in Dusseldorf zoo uitvoerig Inlichtte over m'n ontmoe ting met zuster Robert en wat daaraan vooraf ging. Wederom knikte Wils, doch Sanders scheen daarop geen acht te slaan. Toen Ik kennis had genomen van den inhoud van het telegram, dat de verpleegster, die we nu voor het vervolg maar eenvoudig Robert zullen noemen, in Hotel Zwelbruckenhof ontving, was het slechts een kwestie van tijd om ach ter de identiteit te komen van den man, die dit telegram had verzonden en daar door zelfs als de vermoedelijke dader in aanmerking kwam. Je herinnert je, dat Robert verzocht werd omgaand aan het adres van, Staverman. telegraaf restante Amsterdam, terug te seinen, of alles nog ln orde was. Dit was op zichzelf natuur lijk een groote domheid, welke alleen verklaard kan worden door het feit. dat afzender in Amsterdam vreesde zich niet tijdig ln veiligheid te kunnen stel len. Welnu. Robert voldeed natuurlijk aan dit verzoek. Toen zij ongeveer een uur, nadat ik als de bejaarde heer Fe- dorra van de Internationale vereeniglng tot bescherming van Jonge vrouwen en meisjes afscheid van haar had genomen, het hotel verliet stond er een mannetje klaar om haar te volgen. Ze begaf zich, Kerkconcert Gemengd Kooi Toonkunst Caecilia. Het gemengd koor „Caecilia", van de Mij- tot bevordering der Toonkunst, afd. Gouda en omstreken, gaf gisteravond, met medewerking van mevr. S. Both— Haas, sopraan, en de heeren F Menning, tenor, O. Couperus, bas-bariton. C Holt- haus, piano, en voorts een aantal leden van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, onder leiding van den heer Henrl Blokbergen. in de St. Janskerk een uit voering van C. H. Grauns oratorium „Der Tod Jesu'\ Toonkunst heeft daarbij getoond vol komen in staat te zijn iets beters, iets machtigers te brengen dan datgene wat gewoonlijk in uitvoeringen ten gehóbre wordt gebracht. De koorzang was reeds in den aanvang voortreffelijk, doch naar mate de uitvoering vorderde, werd vrijer en met meer overgave gezongen en werd het een steeds grooter genot het te be luisteren. Mede dank zij de bekwame lei ding. wogen de partijen steeds goed tegen elkaar op. zoodat. bij algemeenen zang, geen daarvan domineerde Op machtige wijze vormden ook soms, als dat geboden was, de zwaardere klanken een stemmigen achtergrond aan de schallende hoogere stemmen. Een belangrijke plaats was ln dit ora torium Ingeruimd voor de solisten. Vooral de sopraan, mevr. Both—Haas. heeft de aanwezigen veel doen genieten met name in de aria's „Felnde, die ihr mich be- trtibt" en „Eln Gebet um neue Starke" Zij kweet zich op uitmuntende wijze van haar taak; zij beschikt over een zeer iraai en helder geluid en demonstreerde een bewonderenswaardige technische vaardigheid. Jammer was evenwel,' dat de instrumentale klanken, een enkele maal. in het eerste gedeelt wat al te sterk contrasteerden met het teere vocale gt luid. l.t oi kast was zeer g«ocd, doch zou on getwijfeld in een zaal nog beter tot zijn recht zijn gekomen dan in een zoo'n sterken nagalm gevend kerkgebouw. De partij van de 2e sopraan werd ge zongen door jkvr Bowler van Oudewater, werkend lid van Toonkunst. Dc bassoli, van den heer Otto Couperus met name: ..So stehet cin Berg Gottes" en de tenor-, soli van den heer Menslng. waren zeer goed. terwijl cie instrumentale begelei ding en aanvulling behoudens dan het bovenbedoelde, eveneens alle lef verdient Over het geheel was het een uitvoering die op hoog peil stond en waarvan de zeer talrijke aanwezigen stellig volop hebben genoten. Er waren ruim 800 hoor ders! Dat Toonkunst een zoo zware opgave, als ..Grauns Oratorium", op een derge lijke voortreffelijke wijze kon volbren gen, dankt zij zeer zeker, naast serieuze oefening en kwaliteit van de zangers en zangeressen, voor een belangrijk deel. aan de uiterst bekwame leiding van haar directeur. zooals ik verwacht had. allereerst naar het telegraafkantoor, waar zij een tele gram verzond aan het opgegeven adres in Amsterdam. De rechercheur was zoo vrij van den inhoud van dit telegram kennis te nemen, doch waar het niets anders bevatte dan de woorden „Alles ln orde. Verwacht nader bericht te Berlijn" bestond tegen de verzending onzerzijds geen enkel bezwaar Onmiddellijk drar- op vertrok zij naar Berlijn, waar aan het station Friedrichstrasse alweer een man netje gereed stond om na te gaan of zij Inderdaad aan het, in het telegram op gegeven adres. Kurfurstenstrasse 12, haar Intrek nam. Ook hierin bleek zij echter precies overeenkomstig de door den man ln Amsterdam' gegeven aan wijzingen te handelen. Inmiddels had Ik me echter reeds telefonisch met het hoofdbureau te Amsterdam in verbin ding gesteld. Daar had men niets anders te doen dan een oogje te houden op het loket in het postkantoor, waar als telc- graaf-restante verzonden stukken ln ontvangst kunnen worden genomen en daarbij meer in het bijzonder te letten op den man. die zich onder den naam Staverman zou aandienen. Het spreekt vanzelf, dat hierbij de noodige voorzlchij tlgheid betracht werd. Een onzer re chercheurs werd door den directeur van het telegraafkantoor Ln de gelegenheid gesteld een plaatsje aan de andere zijde van het loket ln te nemen en Inderdaad vervoegde zich daar Zaterdagmorgen, toen jij nog rustig op één oor lag, iemand die het voor Staverman bestemde tele gram ln ontvangst kwam nemen Meu bleek daarop althans In zooverre wat voorzichtiger te zijn geworden, dat me« een gewone Amsterdamsche straatjongen deze boodschad had laten verrichten De jongen werd echter nagegaan en aez begaf zich naar het Centraal Statlo waar hij in de 2e klas wachtkamer nei telegram overhandigde aan. Han Adams, interrumpeerde Wils ui strijd met de afspraak. .Uitstekend gecombineerd, ant woordde Sanders glimlachend. Maw daarmee, vervolgde hij. nu weer ernsus- stond slechts zijn medeplichtigheid a de misdaad vast. De vraag door wienw moord gepleegd was. bleef nog te beant woorden over en al rees dan ook omnia dellij k het vermoeden, dat Adams dader was. zekerheid daaromtrent nao- den wij nog geenszins. Zaterdagm?J?ln werd ik telefonisch van een en ander" kennis gesteld In overleg met den nooxu commissaris werd besloten Adams voor loopig streng te bewaken en op eik gram. dat hij eventueel naar Berlijn*? verzenden, beslag te leggen. Overt*»* bleek vooral deze laatste maatregel me, want reeds Maandagmorgen werd Jo^ phine Marie Portelle telegrafisch op dracht gegeven zoo spoedig m g naar Brussel te vertrekken, daar aaneen opgegeven adres haar l^ek te ve en het geld op naam van een meneer Jambeau te deponeeren u Nationale Bank. Je begrijpt, da gram nooit zijn bestemming ber (Wordt tot volg®/' STADSNIEUWS. GOUDA, 10 Mei 1939. De a.s. Raadsverkiezing. Voor elke lijst tenminste de volle kiesdeeler vereischt. jjy de verwyzing naar den stembus- uitslag van 1985 hebben wy gisteren mede gedeeld dat, na de toewyzing van het aan tal zetels aan elke lyst door deeling van den kiesdeeler op het totaal der geldige stem men op elke lyst, voor de dan nog beschik bare plaatsen in aanmerking komen da lysten die tenminste 75% van het aanta. stemmen van den kiesdeeler behalen. By deze mededeeling is onzerzijds niet pjet op de wijziging van de Kieswet in 1933. welke voor de gemeenten boven 20.000 inwoners die meer dan 19 zetels in den Raad hebben een andere wyze van toewy- zing heeft vastgesteld. Daartoe behoort Gouda. Voor die gemeenten boven 20.000 inwoners geldt het huidige artikel 100b der Kieswet dat inhoudt dat na de toewyzing van het aantal zetels dat verkregen worat door deeling van den kiesdeeler op het jtemcyfer van ieder der lysten, de nog t< vervullen plaatsen achtereenvolgens woi den toegekend aan de lyst, die na toeken ning der plaats het grootste gemiddelde aantal stemmen per toegekende plaats zou aanwijzen. Indiep twee of meer van deze gemiddelden gelijk zyn, beslist zoo noodig het lot. Deze wyziging, die reeds in 1935 b(j de raadsverkiezing zich heeft doen gelden, be teekent dus dat elke lyst tenminste de kies deeler moet halen, om in aanmerking voor een «tel te kannen komen. Volgens de C(j- fers der jongste Statenverkiezing zal de kiesdeeler rond 770 bedragen. De kans tot verkiezing is dus voor de kleine groepen door de wyziging van 1933 hier ter stede kleiner geworden. Auto tegen paard gebotst. Bestuurder en paard gedood; pas sagier zwaar gewond. Vannacht omstreeks half één is op den provincialen wj;g Rotterdam—Gouda onder de gemeente Capelle a. d. IJssel een auto tegen een losloopend paard gebotst. De autobestuurder en het paard werden ge dood. Een mede-inzittende van de auio werd zwaar gewond. Het ongeluk is veroorzaakt door het paard van den landbouwer J. v. d. Dussen. Het dier was uit de weide gebroken en lici op den provincialen weg. De accountant J. Enklaar uit Utrecht botste met zyn auto tegen het (iaard, waarby het paard op slag werd gedood en de auto vernield werd. De heer Enklaar werd zoo zwaar gewond dat hy vanmorgen in een ziekenhuis te Rotter dam is overleden. Een inwoner van Bilthoven, die naast de heer Enklaar in de auto zat, is met zware verwondingen in een ziekenhuis te Rotter dam opgenomen. Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. Bestuurswijziging. In de jongste vergadering van het be stuur der Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer zyn de door het uittreden van d? heeren G. J. J. Pot en H. Harms, resp. jl- voorzitter en penningmeester opengevallen functies wederom bezet. De heer C. H. Ha- Rtdorn heeft zich bereid verklaard, voor loopig voor een jaar het voorzitterschap up ïich te nemen, terwyl de heer A. C. Coster- Majoie de functie van penningmeester op rich heeft genomen. Als vice-voorzitter treedt thans op de heer D. A. Goedewaa- gen. Laagste inschrijver. Bouw postkantoor te Woerden. De Rijksgebouwendienst heeft aanbesteed vet bouwen van eegi post- en telegraafge- Spuw te Woerden. De laagste inschryvci de heer A. den Ouden te Gouda voor 4\875. R.H.B.S. Data enlgecommitteerdeu. Het mondeling gedeeld, van het eind examen der R.H.B. alhier zal dit jaar wor- (.en afgenomen 'oor de A-afdeeling op 23, 24, 26 en 27 «ni- Deskundigen: mevr. W. de Vrees- Van de Poll, oud-leerares by het middel- war onderwijs te Voorschoten; mr. dr. Iv Tekebroek, accountant te Wassenaar; J. P. ftina, redacteur van het dagblad De R?t- wrdammer, te Schiedam; 'oor de B-afdeelingf op 6, 7, 8. 10, 11, 12, 'o. 14 en 15 Juli. Deskundigen: ir. M. G van Overveldt, oud-directeur eener middel- re technische school te 's-Gravenhage; r D. de Lange, directeur van het Em bryologisch Instituut (Hiibrecht -laborat.i- te Utrecht; ds. G. W. Oldeman, pre- «kant te Delft. Benoeming. Chr. onderwijs, unze oud-stadgenoot, de heer G. N. var Graaf, die vanaf Jan. 1938 wachtgelder on van Juni 1938—Jan. 1939 als tydc- M onderwijzer aan de Chr. U.L.O.-school oenendaal werkzaam was. is benoemd vakleeraar aan de Chr. U.L.O.-school te Arnhem. Sjwldjeadag van de E.H.B.O. a>)6 a'^ee"nK Goiida van de Nederland- -'teeniging „Eerate Hulp bö Onge- *«en" organiaeert Zaterdag 13 Mei a.a. n speldjes—collecte, welke zij by het pu- "kekten zeerste aanbeveelt. Spoorwegwerkci- op de lijn den Haag—Gouda nabij Zoeternieer door den trein gegrepen en gedood. Hedenmorgen is door den Dieseltrein 315 die te 10.48 van den Haag naar Utrecht en Oldenzaal vertrok, onder de gemeente Zoe- termeer een spoorwegweden, aangereden die op de spoorbaan werkzaamheden ve3 richtte. De spoorwegwerker, de 48-jarige J. Bouma, wonende te Zoetermeer, die bij zijn werkzaamheden met zpn rug naar de aan komende trein gekeerd stond, had daardoor den trein niet zien aankomen en had blijk- baar ook het fluitsignaal, dat de wagen- Voerder gaf, niet gehoord. De man kreeg door de aanrijding een zware beenfractuur en is naar het Ziekenhuis Sint Antonius- hove te Voorburg overgebracht. Bjj zijn aankomst aldaar bleek het slachtoffer reeds overleden. Hy was gehuwd en vader van eén kind. De trein kwam door dit ongeval met 9 minuten vertraging te Gduda aan. Daders van inbraak in Ridder van Catsweg reeds aangehouden. Twee Goudsche jongemannen. De politie heeft de daders van de giste ren op klaarlichten dag in een leegstaande woning aan den Ridder van Catsweg ge pleegde inbraak, waarbij #e inbrekers tij dens het sloopen van oude metalen werden overloopen en met wegwerping van hun buit de vlucht namen, reeds gevat. Het zyn een 2'2-jarige los-werkman, recidivist, en gen 27-jarige schippersknecht, beiden' te dezer stede woonachtig. De betrokkenen, die werkloos zün, hebben bekend. Zy zUi voorloopig op het politiebureau Ingesloten. Geslaagd Milpoma Ziekenverpleging. Ou 9 Mei zyn in het ziekenhuis van de Wykverpleging voor het diploma Zieken verpleging geslaagd cfe zusters Adri v. d. Bunt ea Tir.y in 't Wout. Wedvlucht postduiven. Zondag 7 Mei hield „Het Westen" een wedvlucht vanuit Mons (België). Afstanu 186 K.M. In concours stonden 178 duiven, gelost 8.10 bereikten de vogels de hokken als volgt: J. Schouten 1, 2, 7, 13, 14 33; W. J. Erberveld 3, 38; W. J. de Haan 4, 3, 15, 21; P. Tom 6, 20, 30, 42; C. P. J. Boer 8, 19, 25, 28, 34, 35, 36. 40, 47, 52, 53, 57; J- v. Roon 9, 11, 51, 58; Rapis en Versteeg 10, 12, 32, 41, 60; J. v. d- Meer 16, 18. 31. 39; P. Prevoo 17; H. J. Buursma 22, -24; W. C. Luynenburg 23. 37; Herm. Tom 26, 43; H. G. 27, 45; D. de Bruin 29; Th. J. Itavenstein 44, 49; W. Molenaar 46, 48, 56; P. Broekhuizen 50; C. J. v. Gils 54; H. L Lakerveld 55, 59. Aankomst eerste duif 11.18.02, laatste duif 12.09.46. Goen voorrang verleend. Wielrijdster aa., Op den hoek Van Stryenstraat-Katten- singel is gisteren een 30-jarige wielrydster aangereden door een motorrijder uit Bos koop, die geen voorrang verleende. De aan- geredene werd aan de knieën gewond, de fiets had ernstige schade. De politie heeft tegen den motorrijder proces-verbaal opge makt. Uit gezondheidsfond terug. 33 jongens gesterkt. Opgewekt en gezond zyn heden de 33 jongens van de tweede uitgezonden groep uit het kolonieihuis „De Bysterbosch" te Epe van d, Goudsche Vereeniging voor Gezond heidskoloniën teruggekeerd. Ook deze groep is vyf weken in het gezondheidsoord in het prachtige Veluwsche land verpleegd. De re- sultaten waren-hun goed aan te zien. AGENDA. Thalia-Theater: Eva en Co. en De stille verklikker van Scotland Yard. Schouwburg-Bioscoop: De vrouw met de blauwvos. Ter Gouw. Elke Zaterdagavond 8—11 uur Dancing. T.m. 12 Mei Collecte voor Centrale voor werkloozenzorg. 10 Mei 7.30 uur Oud-Geref. gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 10 Mei 8 uur Réunie. Spreekbeurt ds. J. Borger voor Logos-verband. 11 Mei 8 uur Voorm. kazerne. Cursus transportcolonne Roode Krujs. 11 Mei 8 uur Vrye Evangelische gemeente. Bijbellezing en bidstond. 13 Mei. Speldjesdag E.H.B.O. 13 Mei 8 uur Kunstmin. Clubavond voetbul- i-ereeniging Gouda. 15 Mei 7.30 uur De Zalm. Verkoopingi nota ris K. Zeevat. UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Candidaatstelling Gemeenteraad. By den voorzitter van het hoofdstembu reau zijn ingeleverd de volgende candida- tenlijsten: Lyst V.B.: 1. P. C. Hooft; 2: P. van der Linde; 3. A. Bakker Az.; 4. N. Koolwijk; 5. T. Brouwer de Koning: 6. T. D. Both. Lijst S.G.P.: 1. G. den Hartog; 2. J. Rij laarsdam; 3. J. Verburg. Lyst R.K.S.P.: 1. H. van den Berg; 2. Th. A. van Dijk; 3. C. Straver; 4. Th. W. van Doorn; 5. G. Vreeswijk; 6. W. C- Steen kamer. Lijst S.D.A.P.: 1. G. J- Broere; 2. M. Kortleven; 3. J- Stout; 4. C. C. Heijnder- mans; 5. J. D. Oosterling. Lijst A.R.: 1. H. Kraan; 2. K. Grave- land Azn.; 3. L. Olde; 4. K. Graveland Mi,.; 5. B. C. Smit; 6. J. van der Vliat; 7. M. T Hagjen Sr. GOUDERAK. Slachtoffer van den moord 1 in Duitschland, teraardebesteld. Velen woonden plechtigheid bij. Het stoffelijk overschot van den 38-jan- gen melkknecht Jacobus van Dam, uit deze gemeente, die in Duitschland door twee fondgenooten is vermoord, is hedenochtend te dezer plaatse teraardebesteld. Geheel in overeenstemming met den aard van de bevolking en het leven in deze lan delijke gemeente, was de plechtigheid van grooten eenvoud. Langs de drie kilometer lange route van de ouderlyke woning naar de begraafplaats over den IJsseldyk stonden de bewoners van de langs den dijk gelegen woningen om een laatsten groet te brengen. Onder net gelul van de kerkklok bereikte de stoet het kleine kerkhof, waar vele dorpsbewoners ach hadden verzameld. Onder de aanwezi gen bevond zioh o.m. de heer G. Mouw, hoofd van de bijzondere school. Aan de groeve heeft de heer G. de Pa ter, Ned. Hervormd godsdienstonderwijzer te Haastrecht, het woord gevoerd. Hy schet ste de droefheid van dit oogenblik voor de ouders en de familieleden en hy wenschte hun toe, dat de Heer hen de kracht Zijner vertroosting zal doen ervaren. Een zwager, de heer L. van Tilburg, sprak namens de familie dank uit voor de groote medewerking, die ln deze dagen van burgemeester Bergman en veldwachter Huisman, is ondervonden en voorts bedankte hy de aanwezigen voor de betoonde belang stelling. De plechtigheid was hiermede geëindiga. De toedracht van het misdrijf. liet stoffelyk overschot was gistermiddag uit het ziekenhuis te Berkum in Westfalen in Gouderak aangekomen. De vader en de broer van den verslagene hebben het droeve transport begeleid. Zy zyn, naar zy ons vertelden, in Duitschland zeer welwillend ontvangen en hadden van de zijde van de politie alle mogelyke mede werking voor het treffen van de noodige regelingen en het in orde brengen der pa pieren ondervonden. Tevens zyn de familieleden op de hoogte gesteld van de toedracht van het misdrijf en daaruit is gebleken, dat Van Dam door twee Nederlanders is vermoord en dat roof de drijfveer van den uit voorbedachten rade gepleegden moord is gu-weest. Twee in een naby gelegen plaats werkzame Nederland sche landarbeiders, de 22-jarige P. Kuyper en de 24-jarige P. Bos, (hadden Van Dam, dien zy kenden, op Zondagavond 23 April uitgenoodigd om naar hun kamer te komen, um daar wat te praten. Hier is 't slachtoffe volgens een te voren opgesteld plan op beestachtige wyze met een byl vermoord. De daders beroofden hun slachtoffer van de 22 mark, die hy by zich had en wierpen het lichaam, na dit met een steep van twintig kilogram te hebben verzwaard, in een na bijgelegen vijver. Vmr 200 M«rk. Van Dam was op zyn motof nfiar zyn on- menschelyke fondgenooten gegaan. Deze hehben na de misdaad het motorrijwiel voor 200 markt verkocht en dit geld er doorge jaagd. Toen het slachtoffer na enkele dagen ver mist werd, leidde het spoor als vanzelf naar het tweetal, omdat de patroon van Van Dam wist, dat deze naar zyn landgenooten was gegaan. De patroon had zyn knecht nog voor het tweetal, dat hy niet vertrouwde, gewaarschuwd en hem aangeraden niet te gaan. De inmiddels bekend geworden verkoop van de motor was een zeer bezwarende om standigheid. Wel gaven de daders voor, dat Van Dam het in Duitschland zat geworden en met achterlating van de motor naar Ne derland vertrokken was, maar deze bewering bleek niet houdbaar. Naarmate het onder zoek vorderde rees ernstige verdenking te gen de twee Nederlanders, die werden ge- aarresteerd en ten slotte het misdrijf be kenden. Beiden zyn in de gevangenis te Munster opgesloten. Het lichaam van den vermoorde is op hun aanwijzing op 5 Mei, Vrydag j.l., dus twaalf dagen na den moord, uit den vyver opgehaald. Naar de politie aan de familieleden van het slachtoffer mededeelde, had het mis dadige tweetal ook bekend vtfa plan te zyn geweest nog twee Hollanders te vermoor den. Behalve de 22 mark en de motor hadden de daders van het slachtoffer ook nog een ring en een goud horloge gestolen en dit tegen een polshorloge en een klok ingeruild. Alle by de misdaad ontvreemde voorwerpen zyn in beslag genomen. De familieleden hebben de ring en het horloge medegehad, de andere eigendommen van het slachtoffer zullen worden nagezonden. De vraag, waarom de familie te Goude. rak geen bericht van de vermissing en den moord heeft ontvangen, en het gebeurde uit de krant moesten lezen, welk feit verras sing Weeft gewekt, werd by de bespreking met Duitsche justitie niet opgehelderd. De vader en de broer zyn eenvoudige men- schen, die geen woord Duitsch spreken of verstaan, de byzonderheden middels den hun vergezellenden chauffeur hebben ver nomen. Naar zy ons vertelden, hebben zy er niet aan gedacht nader te informeeren, waarom hun geen bericht was gestuurd. Dat men hun van het feit, dat (het slacht offer sinds 23 April vermist werd, niet op de hoogte heeft gesteld, blyft verwonder lijk, doch dat zy Zaterdag, toen zy van <le buitenwacht van het gebeurde vernamen, nog niets van den moord wisten, is eenigs- zins begrypeljjk geworden, nu gebleken is, dat het lichaam eerst Vrydag is gevonden. Voor beroep bedankt. Ds. R. W. Steur te Oud-Alblas heeft be dankt voor het beroep naar de Ned. Her vormde gemeente alhier. MOORDRECHT. Meisje verdronken. Dinsdagmiddag is de 2%-jarige Annie Segers by de ouderlyke woning in de wete ring gevallen. Niemand heeft het ongeluk, opgemerkt. Een voorbijganger, de he.: Plak, heeft de kleine uit het water gehaald. Dr. Van Westendorp, die spoedig kunstma tige ademhaling toepaste, kon het kind niet tot het leven terugbrengen. VLIST. Candidaatstelling Gemeenteraad. Bij den voorzitter van het hoofdstembu reau zyn ingeleverd de volgende candida- tenlysten: Lyst V.B.: 1. B. Slingerland; 2. J. P. van Spengen; 3. P. van Dam; 4. A. Stuurma.i; 5. J. Oskam; 6. W. C. Both; 7. G. Oskam. Lijst R.K.S.P.: 1. J. A. Uyttewaal; 2. J. Boere; 3. A. P. van Diemen; 4. J. C. van Leeuwen; 5-. M Verkleij. Lyst A.R.: 1. T. Boer; 2. J. van der Stok; 3. H. de Pater; 4. L. van Zeideren; 5. G. van der Neut; 6. P. den Boer; 7. H. Schep RADIO-PROGRAMMA's. Donderdag 11 Mei. Hilversum. I, 1875 eti 415.5 M. 8—- KRO, 10.— NCRV, 11^- KRO, 2—12 NCRV: 8.Gramofoon (om c.a. 8.15 Berichten); 9.— Hoogmis; 10.— Gramofoon; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Gramofoon; 11.30 God0- dienstig halfuurtje; 12.Berichten; 12.15 Gramofoon; 12.30 Het KRO-orkest; 1.— Gramofoon; 1.15 Vervolg concert; 2.— Handwerkuurtje; 3.Pianovoordracht en gramofoon; 3.45 Bijbellezing; 4.45 Gramo- fooiï; 5.— Handenarbeid voor de jeugd, 5.30 Ensemble „Marcandp" en gramofoon (c.a. 6.25 Berichten); 6.40—6.55 CNV- kwartiertje; 7.— Berichten; 7.15 Boekbe spreking; 7.45 Gramofoon; 8.Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten; 8.15 Sa menkomst van het Leger des Heils; 9.15 Het NCRV-Salonorkest; 10.Berichten A NP, actueel halfuur; 10.30 De Eemlanders; 10.45 Gymnastiekles; 11.— Vervolg de Eemlanders; 11.25 Gramofoon; C.a. 11.50— 12 Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 M. AVRO-Uitzen- ding: 8.Gramofoon (c.a. 8.15 Berichten); 10.Morgenwijding; 10.15 Gewijde muziek (gr.); 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Het Ora- roepstrykorkest en solisten; 11.— Voor de uw; 11.10 Omroeporkest en soliste; 12.15 Berichten; 12.17 Gramofoon; 12.45 AVRO-Amusementsorkest; 1.30 Gramo foon; 1.45 Orgelspel; 2.— Voor de vrouw; 2.30 Pianovoordracht; 3.Cursussen voor de vrouw; 3.45 Gramofoon; 4.Voor zie ken en thuiszittenden; 4.30 Viool en piano; 5.— Voor de jeugd; 5.25 Gelukwenschen 5.30 AVRO-Salonorkest6.28 Berichten; 6.30 Sportpraatje; 7.Orgel en zang; 7.40 Causerie „Zonnestelsel en atomen"; 8.— Berichten ANP, Radiojournaal, mededeelin- gen; 8.20 Concertgebouw-orkest en soliste (c.a. 9.— Boekbespreking); 10.20 Het Rc- nova-septet en solist; 11.— Berichten ANP smuziek (gr.); 11.4012 Pianovoor dracht. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 10 Mei. Aangevoerd 17 partyen. Prij zen le kw. m. r.m. 20J5021.50; 2e kw m. r.m. 18.50—19.50. LAATSTE BERICHTEN. Het beroep van den A. van Yperen bij de Kroon. De R.A.P-commissie heeft in September aan A. van Yperen te Schoonhoven ver gunning geweigerd, voor de uitoefening van een dagelykschen autobusdienst tusschen Schoonhoven en Gouda en zy heeft de Algemeene Transport Onderneming (A.T.O.) de dochteronderneming van <Ie Ned. Spoorwegen een vergunning voor uo uitoefening van een autobusdienst tussche" genoemde plaatsen verleend. Tegen deze beslissing is de heer v. Yperen bij de Kroon in beroep gekomen en heden heeft de Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur, dit beroep behandeld. De heer Kraak Steemann, secretaris van den Ned. Bond van Autobusondernemers betoogde dat de R.A.P.-commissie blijkbaar de opvatting huldigt dat dergelijke vergun ningen automatisch aan de A.T.O. toeko men. Deze opvatting kan spreker niet aan vaarden. De heer v. Yperen, die reeds 16 jaar autobusdiensten exploiteert, heeft in deze streek zijn sporen verdient en de be woners geven in alle opzichten er de voor keur aan van diens autobussen gebruik te maken, terwyl bovendien Groot-Ammers in h"t verkeer zal worden opgenomen, indien den heer v. Yperen de vergunning wordt verleend, hetgeen niet het geval is indien de A.T.O. den dienst exploiteert. Ook prin cipieel is deze za-ak van beteekenis. In vele utreken waar de A.T.O. niet komt bestaat samenwerking tusschen de Spoorwegen en de particuliere busdiensten. De pres-direc teur der Ned. Spoorwegen, Prof. Goudriaan, heeft onlangs voor de Kamer van Koop handel te Rotterdam te kennen gegeven dat tusschen particulier initiatief en overheid geen strijd behoeft te worden gevoerd en dat de A.T.O. zich met vreugde zal terug trekken indien zij de zekerheid heeft dat de op het spoorwegverkeer parasiteerende bus sen radicaal verdwenen zyn. Welnu, van eenig parasitair opzet is hier geen sprake, gezien het gevraagde traject. Spreker concludeerde, dat het in het al gemeen belang is dat de door den heer v. Yperen gevraagde vergunning wordt ver leend. Daarna hebben vertegenwoordigers van 'tGouda, Schoonhoven, Langerak en omlig gende gemeenten op het lielang van een goede autobusverbinding gewezen. t Mr. Bierman zette namens de Spooi we gen uiteen, dat de A.T.O. in elk (^/zicht de streek naar wensch zal bedienen, al moet worden toegegeven, dat de heer v. Yperen meer biedt. De A.T.O. zal gaarne ook Am- merstol in haar lyn opnemen. De Kroon zal later beslissen. Verdacht van spionnage. Te Schagen in Noord-Holland is gisteren aangehouden de 64-jarige Noor O. B., die verdacht wordt van spionnage. De man logeerde sinds eenige dagen in een hotel te Schagen. Hy had zich op ver dachte wyze uit Schagen naar Den Helder en Wieringen begeven, waar hy door zyn gedragingen de aandacht trok van de mili taire rautroiteiten. Deze waarschuwden de rijkspolitie in Schagen, die den man gister avond opwachtte en arresteerde. De man is naar Wieringen overgebracht en ter beschikking van de militaire autori teiten gesteld. Brusselsche wissellooper doodgeslagen. Vanochtend is een wissellooperi van een financieele instelling te Brussel op het oogenblik, dat hy het gebouw van de Na tionale Bank verliet, door twee personen aangevallen en met een ijzeren staaf dood geslagen. De moordenaars maakten zich meester van de tasch van hun slachtoffer, welke 775.000 francs bevatte en (hebben de vlucht genomen in een auto, welke twee da gen geleden gestolen was. WISSELKOERSEN. 9 Mei. 10 Mei. Officiéél. Londen 8.73% 8.71% Berlijn 74.90 74.70 Parys 4.94% 4.93% Brussel 31.77 31.69 Zwitserland 41.92 41.87 Kopenhagen 39.— 38.90 Stockholm 45.05 44.97 Oslo 43.92 43.80 New-York 1.867» 11.86% BEURSOVERZ1CHT. De wisselhandel op de Amsterdamsche markt droeg heden een kalm karakter. Er vielen regelmatig omzetten op te merken, vooral in Britsche ponden en Amerikaan- sche dollars, waarby echter niets bijzon ders viel te constateeren. Het terugkeeren van rustiger inzichten omtrent de interna tionale politieke situatie bleek ook heden niet zonder invloed op de houding van den Nederlandsche gulen, die wederom vastge- stemd was. De effectenhandel was van rustigen aard. De tendenz was vast, zonder dat dit aan leiding gaf tot groote koersverschuivingen. De Amerikaansche waarden trokken een kleinigheid aan ten opzichte van de vorige slotpryzen. De Philipsaandeelen boekten een avance van enkele procenten, waarby de omzetten echter zeer klein waren. Van de suikerfondsen waren het in het byzonder enkele incourante soorten, die eenige attentie trokken, speciaal Java Cul tures en N.I^.U.'s, hetgeen gepaard ging met een voortgezette koersstijging. H.V.A.'? werden op bescheiden voet verhandeld, maar lagen gedecideerd vast in de markt, zoodat een koerswinst van c.a. 5 punten kon worden opgeteekend. De affaire in scheepvaartfondsen was van geringen omvang. De stemming was echter vast, in het bijzonder blijkende uit de no teering van Koninklijke Booten en Scheep- vaartunïes. De tabaksafdeeling was zeer stil, maar prijshoudend, speciaal voor Oude Deli's. De affaire in rubberfondsen bepaalde zich voornamelijk tot Amsterdam Rubbers, die overigens ook nog op kleine schaal wer den verhandeld. De koers kwam iets hooger te liggen. De noteeringen voor de incou rante soorten kwamen op stelsellooze wijze tot stand. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. Overwinning van G.Z.C. Ook veteranen in actie. G.£.C. heeft gisteravond de winter competitie van den Zwemkring Den Haag beëindigd met een in het Spaardersbad te dezer stede gespeelden wedstrijd tegen Z.I.A.N. Onze stadgenooten wonnen met fr-2. Voorts ontmoetten de veteranen van G.Z.C. en H.Z. en PC. uit Den Haag elkaar voor den jaarlijkschen wedstrijd. Als steeds stonden een estafette en een polo-match op het programma. De esta fette wonnen de Gouwenaars met hand slag. De poló-wedstrijd eindigde ln 0—0. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Bilt seint: Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor hst Westen en midden: Licht tot half bewolkt, droog weer, kou de nacht, overdag zelfde temperatuui meest matige Noordoostelijke tot Noorde lijken of Noordwestelyken wind. Voor het Oosten: Half tot zwaar tewolkt of betrokken: weinig of geen regen; koude nacht; over dag zelfde temperatuur; matige tot zwak ken, Noordoostelijken tfct Noordelijken wind.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2