I Miele /VI ei$ier voortreffelijke kwellteiten en toch verbdjend /ogi Gedé-Zalf A. Vingerling DE KLERK»zn: Gouda Kleiweg 23 GEUBELS Uw verhuring Het adres voor GOUDSCHB courant Vrijdag 12 Mei 1939 Tweede blad Huiduitslag, Jeuk, Eczeem Bekwame Strijksters MEY's Boorden, Fronts, Manchetten GERO ZILMETA SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK CASSETTE BAKKERS NOTEN BRECHCOKES SMEEKOLEN HOUTSKOOL VERHUIZINGEN J.HOOGENDOORN ROTTERDAM DUS UW VOORDEEL VAKKUNDIG Alom waardering in ons land... MAGGI' AROMA De schatten der Albertina te Weenen. Bali en Java in dans en schoonheid. De strijd tegen de nachtvorst. Krabben verergert de kwaal en maal t U on toonbaar. Bestrijdt do oorzaak van uw on dragelijke last en fol terende Jeuk, Neem direct D.D.D.. het re- copt van Dr.D.Dennla. Reeds de eerste drup- pela doen de ondrage lijke jeuk bedaren. D.D.D- dringt diep in de poriën door en doodt de ziektekie men. zoodat de huid zich kan herstellen. Flacons 76 ct., f. 1.50 en f. 2.50 bü Apot hekers en Drogisten. Qchttterendem smaakvolle O modellen GEVRAAGD. Katoenen confectie Vast werk. Reiskosten worden vei goed A. VAN DANTZIG, Rotterdar Ged.'Binnenrotte 67. vlochten bond schoentje. Prachtige flat teuze snit. In fijn rood rtief fleurig in zeer aparte combinatie wit blauw In een prach tige cederkleur met pastelrood of wit met klauw Zeer mooi en rijk bewerkt aparte n heerlijk luchtig uitvoering. In prachtig combinatje**rood/wit en blauw/wit tegen eelt en likdoorns, zal nimmer over troffen worden, door welk middel, ook. per doosje. Gedé Voetbadzout (6 cent. Gedé Ltkdoornplelster 46 cent en wit VOOR (alle maten en modellen) NAAR GOUWE 145 t/o de Turfmarkt. ^EVERKAAS 18 cent per ons A. J. OPSTELTEN, Echt leuk mo delletje in zeer fijne uitvoering. Heel apart, maat In London Tan en lak vanaf i|z. rraaie kinderschoentjes in de leukste modellen en maat 18 fijnste tinten. In lak v.a Teleph. 3082 Hoogstraat 8 Een prachtig model zeer chique bewerking. Iets aparts zwart- en blauw-suède en wit- leer Bijzonder elegant en sierlijk met schitterend bewer voorblad. Hoog chic. In wijnrood- en zwart-suède [5ër5Kzilmetaj= Buitengewoon collectie in als afbeelding Origineel handgevlochten voorblad. Een heerlijke, soepele en luchtig dracht. In zwart en bruin eerenschoenen. Zeer fijne uitvoering in zwart en oxblood. Het schitterende hand werksysteem 4.90 inhoud 41 stuks vanaf Geïll. Prijscourant gratis op aanvrage PLEIN 3 - DEN HAAG Verzending naar Indie onder garantie Alles prima. Deie (rsa ldreTe OP** ir. Anile" Ambtenaren tot maandinkomen zonder borg. Wettelijk tarief. N.V. NATIONALE VOLKSBANK GELDSCHIETBANK, Mauritsweg 3 Rotterdam (C.). Inlichtingen (postz. v. antw.) en afwikkeling schriftelijk. voorh. S. D. BOON Co. Stationsweg en Reg.pl. 67. Oud bekend adres. HOOGSTRAAT 208 - BEIJERLANDSCHELAAN 72 78 BODEN 23 tel, 2618 GOUDA Ihaaae omul Je geld of je leven!! T Aardig Is anders! Maar hij laat tenminste nog kiezen, terwijl iemand, die met slechte remmen rijdt, z'n mede- weg gebruikers rechtstreeks naar het leven staat In enkele uren klaar met voor Maggi'a Aroma! Hoe kan het ook anders voor een middel dat zo uitstekend voldoet, om vele gerech ten in een oogwenk smakelijker te maken. Een kleine toevoeging is reeds voldoende voor een verrassend resultaat Daardoor is Maggi'» Aroma ook voordelig in het gebruik Flacon Na 0 kost nagevuld 14 ct 1 - 27 Let op de geekode etiketten sn de fabrieksmerken: de naam MAGGI en de Kruisster die electrlsch woscht én wringt. Mlele electrische waichmaohines met fiouten of geëmailleerde kuip in de betere winkels. Thona verkrijgbaari met draaibaren krachtwringer vanaf f 7.70 par maand, tonder wringar vanaf f 6.15 per maand- Meesterwerken van alle kanstvoortbrenaende volken 'fot de belangrijkste kunstverzame lingen ter wereld behoort zonder eenigen twijfel de collectie teekenin- gen en prenten der Weensche Alber tina, die èn wat karakter èn wat ver scheidenheid en kostbaarheid betreft haar weerga niet vindt, daar zij de meesterwerken van alle kunstvoort- hreitgende volken omvat. De Albertina dankt haar naam aan hjar stichter, prins Albert van Sak- jen, een zoon van Friedrich August III en zijn gemalin, Maria Christine, Je lievelingsdochter van keizerin Maria Theresia. Ruime financieele middelen stelden prins Albert, dié één der grootste kunstkenners van zijn [jjd was, in staat om alles te koopen wat hij ontdekte. Het feit, dat er on der de Fransche revolutie onmetelijke schatten, die zich in kerkelijk bezit bevonden, door den staat genaast werden, bewees hem hierbij goede diensten. Prins Albert was stadhou der in Hongarije en later in de Ne derlanden en vooral in deze laatste positie kon hij zyn verzamelwoede botvieren. De Weensche Albertina is onderge bracht in het vroegere paleis van prins Albert, dicht bij de Hofburg. Hier heeft de prins vele jaren door gebracht met het rangschikken en bestudeeren zijner verzameling. Zijn adoptiefzoon en erfgenaam, aartsher tog Karei, de overwinnaar van As- pern, breidde de collectie niet onaan zienlijk uit. Vervolgens gingen de schatten over aan aartshertog Al- brecht en tenslotte aan aartshertog Friedrich, den Oostenrijkschen opper bevelhebber tijdens den wereldoorlog, die meestal op zijn slot in Hongarije resideerde en zich om de Albertina maar weinig bekommerde. In 1920 werd db verzameling dooi den staat genaast en vereenigd met de eveneens in staatsbezit overgegane collectie van prins Eugenius van Sa- voye. De veelzijdigheid der Albertina werd nog belangrijk vergroot door De Albertina met het standbeeld van wins Albrecht. rijke schenkingen uit het bezit van de „Nationalbibliothek" en de „Burg- hauptmannschaft". De verkoop van waardevolle doublettes maakte het tenslotte mogelijk, de prachtige tee- keningen van Cranach uit de collectie van graaf Salm aan de Albertina toe te voegen. De Albertina bezit de kostbaarste Duitsche houtsneden en koperdruk ken uit de vijftiende en de zestiende eeuw ;ook de grootste Dürer-collectie welke een wereldnaam geniet, is haar eigendom. Ontelbare reproducties dei- meesterwerken van Durer, die in de Albertina bewaard worden, vindt men in alle landen ter wereld; wij noemen hier slechts „de gevouwen handen", „de jonge haas", „het zelf portret van den knaap Diirer". De Dürer-collectie der Albertina omvat alles wat de Neurenbergsche meester bij zijn dood naliet, kunstschaten van onberekenbare waarde, waarvoor de groote maecenas keizer Rudolf II een heel graafschap in Moravië geboden moet hebben, vóór hjj ze ten koste van een geweldig bedrag verwierf. Pieter Brughel Sr. en ook Rubens zijn in de Albertina beter dan waar ook vertegenwoordigd; ook kan men er een groot aantal zeldzame teeke- ningen vap Rembrandt bewonderen; men vindt er voorts teekeningen van de meesters van alle Intaliaansche scholen, waaronder de „Madonna met den granaatappel" van Rafaël en de „badende soldaten" van Michelangelo wel het meest vermaard zijn. De tee keningen v$n Fransche meesters uit den tijd van de Rococo als Boucher en Fragonard vinden zelfs haar weer ga niet in Parijsche verzamelingen. Wat de meesters uit latere tijden be treft, is vooral de in 1905 gestorven aquarellist Rudolf von Alt goed ver tegenwoordigd. De Albertina is telkenjare het doel van vele kunstkenners en kunstlief hebbers uit alle landen der wereld. Oostersche dansers maken Europeesche tournee. De inheemsche dansen van het Oosten. Voor de eerste maal heeft de Neder- landsche regeering een groep Ba- lineesche en Javaansche tempeldan sers van de schoone eilanden Borneo, Java, Lombok, Bali, Celebes, Sumatra en Soembawa op tournee gezonden om Europa een levendiger beeld te geve» van de Javaansche en Balineesche danscultuur. Deze tournee van de (men trad op in China, Italië, Roemenië, Zuid-Slavië, Hon- Karjje en Duitschland) is tot nu toe een groot succes gebleken. De groep staat onder leiding van de 24-jarige Javaansche danseres Devi-Dja en den regisseur Ferry de Koek. De 28 dansers en danseressen, waaruit deze groep bestaat, begonnen hun gastvoorstellingen in het Oosten. Men gaf voorstellingen in China en oogstte er veel succes. Het was voor deze menschen een belangrijke ge beurtenis zulk een lange kunstreis te beginnen, want geen der leden, zelfs n'et de leidsters, had óóit meer van de groote wereld gezien dan zijn of baar eigen geboorteland. Overal waar de dansgroep kwam, moest men den ^tgestelden tjjd vóór het optreaen 'Plengen. De inheemsche dansen van het Oos ten. waarin, zooals men weet, de Oos- "ngen hun goden en vorsten eeren en huldigen, hebben overal in d® be gaafde wereld veel waardeering on- orvonden; de dansen zijn symbo- '8ch, zij prijzen de heldendaden en °°nen tevens de groote schoonheid het menschelijk lichaam dat danst 'i volkomen overgave en toch zoo be tracht blijft. Slechts de volksdan sen staan een vrijeren bewegingsvorm De danskunst is op de Indische den een spiegel des levens. Vier-vijf de der eilandbewoners danst1 Devi-Dja en Ferry de Koek hebben verteld van hun jonge leven en van het succes, dat hun dansgroep mocht ontmoeten. Reeds als kind van vijf jaar danste Devi-Dja. Thans is zij 24 jaar en staat op het toppunt van haar roem. Zooals bijna alle dansers op Java en Bali stamt zij uit epn dansersfami lie, di« kan terugzien op een roem rijke geschiedenis van eeuwen. Want de dans wordt op Java en meer nog op Bali, dat minder beïnvloed is door het Mohammedanisme dan Java, sinds duizend jaren van generatie op generatie „geërfd". Vier-vijfde van alle bewoners van Java en Bali dansen. De Hindoes kwamen in het jaar 75 voor Chr. van uit Britsch-Indië naar Java en brach ten hun danscultuur en hun religieuze zeden mee. Eerst rond 1300 trachtten de Mohammedanen de tradities dei- Hindoes op den achtergrond te schui ven. Bali echter verdedigde heldhaf tig zijn Boeddhistische» religie tegen de indringers. Boeddhistische tempels zijn thans nog overal op Bali plaat sen van de religieuze danskunst. Met "bloemen, gezang en dans huldigt men de goden. Dans is een uiting van de liefde tot de goden. De bevolking van Bali bestaat voornamelijk uit Hin does. Op Java, waar het Boeddhis me gedeeltelijk moest plaats maken voor het Mohammedaansche geloof, zijn échter vele namen van- Indische herkomst gebleven. Families met danstradities. Iedere Hindoe-kolonie op Bali heeft haar drie a vier tempels voor goden diensten en haar religieuze feesten. Daar dans godsdienst is, wordt zij ook niet beloond of betaald. De dan sers leven temidden van hun familie, welke in haar onderhoud voorziet door datgene, wat hun land opbrengt. I Dansers worden slechts zij, die kun nen bogen op een familie, die sinds jaren uit dansers bestond. De dans blijft op die manier een privilege voor diegenen, wier voorouders behoorden tot een gezegende familie. Reeds Me kinderen in deze gezinnen kunnen vaak nog voor zij behoorlijk kunnen loopen en spreken dansen. Zij lee- ren de liederen, die hun moeder zingt, zij leeren gamelan en worden reeds op den leeftijd van drie a vier jaar in de groote dansgroep opgenomen. De dansgroepen krijgen onderwijs op scholen, waar zij vele uren van den dag moeten doorbrengen. Zoolang de kinderen zoowel jongens als meis jes, hun kinderlijke liefde voor de go den gevoelen, mogen zij blijven dan sen in de tempels. Zoodra zij echter een aardsche liefde in zich voelen op bloeien, zijn zij verplicht den tempel- dans op te geven. Meestal huwen deze kinderen op 14-jarigen leeftijd. Talrijk zijn de soorten van dans, welke deze Oosterlingen kennen. Het Nieuwjaarsfeest is het' grootsche volksfeest; het wordt gevierd met vele feest- en volksdansen, waaraan iedereen mag deelnemen. De verbranding8feesten. Het grootste „feest" is eigenlijk dat der verbranding, het terugkeeren tot de goden. Onder vele ceremoniën wel ke zes h zeven dagen duren, wordt de gestorvene verbrand. Dikwijls komt het voor, dat iemand drie jaar op zijn begrafenis moet wachten, omdat de familie geen geld heeft om het feest van de verbranding te vieren! Wie niet verbrand wordt, komt Gods ko ninkrijk niet binnen. Het lijk blijft dus in huis, wordt gebalsemd en wordt eerst naar buiten gedragen als het feest van de verbranding kan plaats vinden. In het voorjaar de grootste vijand vc,c den boer. Jn deze weken en nog tot begin Juni toe kunnen er nachten komen, waarin de temperatuur plotseling on der het vriespunt daalt, zoodat het voor vorst gevoelige gewas groote schade lijdt. Vandaar dan ook het be lang van de middelen die wetenschap en techniek hebben uitgedacht om het nachtvorstgevaar te bestrijden. Een van de grootste gevaren, die den landbouw in het voorjaar bedrei gen, is de vaak plotseling intredende nachtelijke koude. Een nachtvorst kan de kansen op een goeden oogst voor een heel jaar vernietigen en daarmede de geheele volksgemeen schap groote schade toebrengen. De fruitteelt in vrijwej geheel Midden- en West-Europa heeft dit verleden jaar tot haar schade moeten onder vinden. En nu nog zijn wij daarvan de gevolgen niet te boven. Immers, nog zeer onlangs moest de invoer van buitenlandsche appelen worden ver hoogd, wilde de fruithandel niet in de grootste moeilijkheden geraken. Daar wij nog niet in staat zijn, het weer naar onze hand te zetten, blijft ons niets anders over dan langs indi- recten weg voorzorgen te treffen en fn dit opzicht zijn ook reeds zeer goe de resultaten bereikt, die evenwel nog lang niet algemeen bekend zijn en toch verdient elke bruikbare maat regel op dit gebied in den ruimsten kring bekend te zijn. Op grond van de goede resultaten, die in het grootste fruitteeltgebied van de aarde, in Californië, met rechtstreeksche verwarming van de lucht zijn verkregen, heeft men ook in Europa tot een soortgelijke metho de zijn toevlucht gezocht. Doch ter wijl in Californië de plantages met petroleumkachels worden gestookt, probeerde men het hier, met name in de bruinkooldistricten, met luchtver- warming door "bruinkoolbriketten- vuren. Hiervoor worden gewone bri ketten gebruikt, die in stapeltjes van vier tot zes stuks om de twee meter tusschen de bedden worden gelegd en in brand worden gestoken. Briketten geven niet alleen groote hitte, doch zij hebben daarenboven het voordeel, dat zij geruimen tijd branden, zoodat met opvallend geringe middelen groo te oppervlakten tegen de nachtvorst kunnen worden beschermd. Volgens de uitkomsten van de proeven, dooi de proefstations in Duitschland op dit gebied genomen, bedragen de kosten voor 100 vierkante meter verwarming gedurende één vorstnacht met inbe grip van arbeidsloon en andere bij komstige uitgaven slechts 2 mark. Nauwkeurig werd op de proefvel den de temperatuur gecontroleerd en daarbij bleek de lucht tot 10 iqpter boven het gewas drie graden te zijn verwarmd, hetgeen dus in de meeste gevallen wel voldoende is, daar de nachtvorst in April en Mei zelden meer dan 3 graden bedraagt. Verwarming door middel van bri- kettenvuren is een betrekkelijk pri mitieve methode en het is dan ook geen wonder, dat men voortging, on danks de gunstige resultaten met deze verwarming verkregen ,naar een an dere wijze van kunstmatige verwar ming te zoeken. De techniek wierp zich op dit vraagstuk en weldra bracht de industrie formeele „vorst- beschermingskachels" aan de markt, Daar de verbranding het hoogste feest is, wordt van het eerste levens jaar af ieder geldstukje voor deze groote gebeurtenis apart gelegd. De eilandbewoners zijn niet veel- eischend. Rijst als voedsel en katoen, liefst kleurig gebatikt, als kleeding, zijn voldoende om deze menschen ge lukkig althans tevreden te ma ken. De danscostuums worden dooi de familie van de dansers vervaardigd en moeten zoo rijk mogelijk zijn. De dood van een Balineeschen of Javaanschen prins is een belangrijke gebeurtenis. De overheid zorgt er voor, dat alle vreemdelingenbureaux ter wereld het bericht van overlijden ontvangen en tevens wordt dan ge meld, waar en wanneer het feest van de verbranding van den vorst zal plaats vinden. Bij duizenden stroo men de menschen dan tezamen en wo nen de uitgebreide ceremoniën bij, die aan de verbranding zelf vooraf gaan. „En hoe bevalt Europa?" Deze vraag hebben de zonnekinde ren van den dans reeds zoovele malen moeten hooren. „Wel", antwoordt men, „de klas sieke architectuur van het oude Euro pa heeft op ons den diepsten indruk gemaakt." Van Duitschland wist men dat er eens Goethe had geleefd, „die dokter Faust schreef". Het intellect der Javanen en Bali- neezen staat ongetwijfeld op hoog peil. Onder de bewoners van Java (45 millioen) bevinden zich 5 millioen Europeanen en 6 millioen op Java ge boren blanken, onder wie ook kleur lingen. De overige 34 millioen zijn voor 80 aanhangers van den Islam en 20 zijn Christenen. De invloed van de Europeesche cultuur, in het bijzonder merkbaar op Java, heeft er toe geleid, dat de bevolking de talen der Westersche landen spreekt. met een zoo groot verwarmingsver mogen, dat de temperatuur op de hiermede verwarmde velden, niet minder dan 5 graden steeg. Deze vorstbeschermingskachels worden in lange rijen rondom het veld geplaatst. Voor een akker van 100 vierkante me ter zijn 36 kachels noodig, die, wan neer zij op twee meter afstand van elkander worden geplaatst, 3.5 toe 3.80 mark kosten .zoodat ook hier de afweerkosten verre beneden het ver lies door vorstschade liggen. De hier boven genoemde kosten hebben be trekking op proefnemingen in vlakke streken, namelijk in het bekende groenteteeltdistrict Vierlanden bij Hamburg. In bergachtig terrein bleken de kosten iets hooger te komen, daar ten gevolge van de onregelmatigheid van het terrein eenzelfde graad van ver warming der lucht slechts verkregen kon worden door gebruikmaking van een grooter aantal stookapparaten. In heldere vriesnachten in den win ter is het een bekend verschijnsel dat de temperatuur plotseling aanmerke lijk kan stijgen, wanneer de lucht be wolkt wordt. Dit verschijnsel kan men zich in het klein ten nutte maken door over de voor vorst gevoelige gewassen hetzjj akkers of boomgaarden in nachten dat nachtvorst verwacht kan worden een kunstmatig nevel gordijn te spreiden. Het spreiden van een nevelgordijn is voor de moderne chemische industrie eep klein kunst je. Er zijn verschillende apparaten geconstrueerd, die in enkele minuten tijds over uitgestrekte landerijen een dichte nevellaag leggen. Ook met deze methode worden buitengewoon gunstige resultaten verkregen. In West-Duitschland heeft men er op groote schaal proeven mee genomen, waarvan de resultaten weinig minder dan verbluffend waren.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 3