voorjaar TONICUM NOURY ■Havermout rrfitfi Motten, de schrik der huisvrouw. De voorjaarszon en onze huid. M1CUM Gebruik het in den maanden regelmatig; het maakt U sterker, kalmer en opgewekter! verdubbelt Uw energie! Voedingsproblemen en hun oplossing. Best (N.-B.) DE MO NEDERLANDS GROOTSTE SCHOENFABRIEKEN filialen door het geheele land. GOUDA: Hoogstraat 14 Filmnieuws. RECEPTEN. Borstelen, kloppen en luchten noodzakelijk. leaer voorjaar ontvangen w(j tal rijke verzoeken van huisvrouwen om trent een of ander middel, dat inder daad afdoende werkt om motten te verdelgen. Niet alleen bindt de heden- daagsche Huisvrouw den strijd aan tegen deze schijnbaar onschuldig rondvliegende insecten, doch reeds in lang vervlogen tijden gaven zij acte de presence. Middelen om hen te verdelgen? On telbare preparaten worden aangepre zen",doch tot nog toe kan men niet zeggen, dat zij inderdaad afdoende blijken te zijn. Meent men, dat er geen mot meer in huis is, dan ziet men er op een gegeven oogenblik weer een rond vliegen of op een of ander klee- dingstuk zitten. De vliegende motten zijn echter niet het meest te duchten, zij hebben het kwaad reeds verricht door hun eitjes op de meest ongewenschte plaats te deponeeren. Eitjes, waaruit na verloop van tijd de kleine worm pjes komen, die zich aan de pluizerige Wol te goed doen. Bont is al evenmin veilig tegen de mottenen bij gebrek aan beter nes telen zij zich ook in kunstzijden weef- kloppen en luchten. De huisvrouw zal moeten trachten te voorkomen ,dat mevrouw Mot ge-, legenheid vindt haar eitjes in een of onder kleedingstuk te leggen en het voornaamste weermiddel bestaat uit kloppen, borstelen en luchten. Voor vloerkleeden zal herhaaldelijk stof zuigen vooral gewenscht zijn, al hoewel vilt randen, die vastgespijkerd langs de muren liggèn, veelal als slachtoffer der motten sneuvelen. Motten houden van een rustig bestaan op donkere plaatsen en daarom is het gewenscht, kleerkasten regelmatig uit te halen en de kleeren in de zon te hangen. Men moet winterkleren zoo mogelijk opbergen in een kast, die niet te vaak geopend behoef te worden en vooraf grondig schoonge maakt is. Eerst worden de naden meti een of ander preparaat ingespoten, daarna de geluchte of gereinigde klee ren op eenigen afstand bestoven, ge heel volgens de aanwijzingen, die op bus vermeld zijn. Groote stukken wor den bij vooikeur in mottenzakken be swaard of wel in cretonne zakken, ter wijl men deze eventueel zelf kan naaien van couranten, hetgeen echter minder fraai is. Bontmantels, die meestal een groote waarde vertegen woordigen, kan men beter bij een bontwerker in bewaring geven, om dat zij bijzondere zorg vereischen. Zulks brengt wel een kleine uitgave met zich, doch geld is een relatief be grip waarvan de uitgave in verhou ding moet staan tot de betreffende waarde, die eventueel verloren kan gaan. In vele gezinnen wordt de fout begaan, dat men winterkleeren in het voorjaar in een of andere kast hangt voor het geval ze, in verband met het grillige weer, nog eens noodig moch ten zijn. Deze gelegenheid neemt het motten wijf je gaarne waar om haar eitjes tusschen naden, in zakken of bontkraag te leggen. Zie naden en zakken goed na! Niet genpeg kan de nadruk gelegd worden op de noodzakelijkheid om al les goed gereinigd de zomerrust te doen ingaan. Kloppen en borstelen zal steeds het parool moeten zijn, zoowel aan binnen- als buitenkant na den en zakken niet te vergeten. Stoo- men van kleeren is zeer aan te be velen, evenals het eventueel verwij deren van vlekken, terwijl menige mantel of jas reeds opknapt, indien men dit kleedingstuk flink afborstelt met water en amoniak. De praktijk heeft geleerd, dat motten bij voorkeur haar eitjes leggen op plaatsen, die min of meer vettig zijn, doordat zij met de huid yi aanraking kwamen. Gestoomde en gewasschen kleeren ko men doorgaans niet het eerst aan de beurt. v>;.vr Courantenmits versch bedrukt. Kleine wollen stukken kan men het best in versch bedrukte couranten met kamfer, rozemarijn of kruize munt verpakken en de pakjes in car- tonnen doozen bewaren, waarvan de deksels met courantenpapier dicht ge plakt worden. Kleine bontartikelen worden eerst tot op het huidje met een groote kam gekamd en uitge schud en daarna in couranten gewik keld, echter zóó, dat er geen opening in de pakjes zijn. Met peper be strooien is niet aan te raden, aange zien niet alle bontsoorten dit verdra gen; beter kan men kamfer gebrui ken. Meermalen wordep kasten uitge- zwaveld, voor men er de kleeren in opbergt. Men plaatst de zwavel op een blikken dekflel, steekt deze aan en laat de dampen inwerken ,op hout en naden gedurende 46 uur. Deu ren sluiten. Niet zelden gebeurt het, dat kleeden of meubels door de mot ten aangetast zijn en dan is het ver standig; deze vakkundig te laten zui veren van eitjes en wormpjes. Heeft men zooveel motten, dat 't een ware plaag wordt, dan kan men het best deskundig advies inwinnen, op welke wijze men het gebroed afdoende zal kunnpn verdelgen. Mottenfeest. Ten slotte halen wij een historische herinnering aan, waarover in oude kronieken geschreven wordt, n.l. dat in vroegere eeuwen de familie Mot in „hoog aanzien" stond bij lakenhande laren, kleermakers en bontwerkers. In Duitschland werd jaarlijks het „mot tenfeest" gevierd door deze drie gil den. Dit leest dateert reeds van de middeleeuwen. In Berlijn is het laat ste mottenfeest in 1848 gevierd ge worden een feest, waaraan door oud en jong werd deelgenomen, en dat in Noord-Duitschland een soort carna val was, hetwelk in het voorjaar ge houden werd. De leden der bovenge noemde gilden verzamelden zich met hun familie op een zeker punt, van waar af men een rondgang door de stad maakte. Vaandels werden mee gevoerd met geborduurde „reuzen" motten, terwijl spreuken hun lof ver kondigden. Vele mannen en vroirtven, meisjes, gezellen en leerlingen waren als motten verkleed, alles ter eere van deze simpele insecten, die „werk aan den winkel brachten". Van de groote populariteit getuigen nog ver schillende spreekwoorden, die in de volksmond gebruikelijk zijn, o.a. „Motten vreten aan de kleereri, zor gen aan het hart." Als spot bedoeld voor de hoogmoe- digen wordt gezegd: „Motten komen in het mooiste kleed." Na dit motten-praatje besluiten we met den wensch, dat dit laatste noch in werkelijken, noch in overdrachte- 1 \jken zin het geval moge zijn! De voorjaarszon is sterk en vaak onbarmhartig en ondanks dit feit, begroeten wy haar toch met groote vreugde en zullen al aanstonds begin nen om onze huid aan de inwerking der stralen te gewennen. De ultra violette stralen der voorjaarszon dringen .nog ongefiltreerd door de zui vere voorjaarslucht, die nog niet be zwangerd is met stofwolken, zooals het midden van den zomer. In- echter, dat ons, gelaat zich bruin kleurt door de lentezon, komen we eensklaps tot de ontdekking, dat onze neus eén sterk roode kleur heeft aangenomen. Het is daarom aan te bevelen deze met zachte crème soepel te houden, in de voorjaarsmaanden niet te overdrijven met zonnebaden. Wellicht zullen we binnen afzien- baren tijd een nieuwe mode beleven, n.l. de herleving der parasols, waar door het mogelijk is, dat de zon niet direct op het gelaat zal inwerken, doch dat de buitenlucht de huid toch donkerder kleurt. De groote breedgerande hoeden, do z.g. Florentijnsche modellen, die om streeks 1900 gedragen werden, zullen ook de komende zomermaanden weer veel gezien worden en vervangen wel licht de parasols weer, die dan alleen nog omdat het elegant staat worden meegenomen. Vooral in de meer Zuidelijke landen zullen pararols en breedgeran de hoeden met vreugde begroet wor den ,daar de vrouwen de voorkeur ge ven aan een matte tint, boven een sterk gebruinde gelaatskleur, die trouwens minder by haar donkere kapsels en oogen past. De zon zal de wintermoeheid langzaam helpen over winnen en de door kamerlucht min of meer slap geworden huid weer elas tisch maken. Een middel, dat in de vorige eeuw veel toepassing vond was een aftreksel van witte leliën en al- éohol, dat men gedurende acht dagen in een afgesloten flesch liet staan; daarna gebruikte men deze vloeistof om de huid te masseeren. Men be weert dat het een goed middel tegen zonnesproeten was. Soortgelijke mid delen hebben we thans niet meer noo dig, omdat ons zeer vele goede crè mes en lotions ten dienste staan, de laatste zelfs uit zeer eenvoudige mid delen bestaande, als o.a. tomaten- en komkommersap, karnemelk enz., die een uitstekende werking op de huid hebben. Verschillende crèmes, die chi- nine bevatten zullen zich in het by- zonder leenen voor een gevoelige huid en apothekers en drogisten kunnen in dit opzicht het best adviseeren. Om te voorkomen, dat het voorjaarszon netje wat al te krachtig op de huid zal inwerken, zal men de huid eerst verschijnselen helpt Tonicum Noury. Dit In deze overgangsmaanden bemerkt men de reactie op den langen winter: nu zijn veerkracht en weerstandsvermogen op het laagste punt. Deze z.g. voorjaars moeheid uit zich in loomheid, lusteloos heid, duizeligheid, slapte. Vaak voelt men zich bij het opstaan al moe in de lede maten. Bij deze Pienter krachtig versterkende, opwekkende en tegelijk zoo weldadig kalmeerende middel verdrijft moeheid en loomheid in korten tijd Schenkt de verslapte zenuwen nieuwe krachten Geeft den vermoeiden geest nieuwe energie! Gebnyk het eens een tijdlang regelmatig, het zal U goed doen! 1.50 per flacon. Dubbele flacon 2.25. Familieverpakking f 8.40. met een dezer crèmes moeten invet ten, waardoor men voorkomt, dat ze droog en strak wordt. De oplossing in de practijk. Voor het samenstellen van een doel matig dagrantsoen zoo luidt de raad van Prof. Mottram doen we het verstandigst met eerst een ver langlijstje op te maken en daarbij een eereplaats te geven aan wat we den vorigen keer als „beschermend voedsel" hebben leeren kennen. Dat lystje zou er dan voor den vol wassene ongeveer zóó uitzien. Beschermend voedsel per dag. Pl.m. 1/2 L. melk, 30 a 50 gram bo ter, 1 ei, 30 a 50 gram kaas, 1 portie vruchten of groente (van de soorten, die in het, vorige artikel zijn opge somd). Beschermend voedsel per week. 2 maal een portie vette visch, b.v. haring (zie weer het desbetreffend lijstje bij het vorige artikel). Weefselvormend voedsel per dag. pl.m. 100 gram vleesch of een daar mee gelijkstaande portie visch, n»l. 200 a 250 gram met graat gewogen. Energieleverend voedsel per dag. Brood en andere graanproducten, jam, zoete nagerechten (pap, schotel tjes, pudding), peulvruchten (erwten en boonen), gebak; wat de hoeveel heden betreft zooveel, als de normale eetlust vraagt. Hoe moet dat voedsel over den dag worden verdeeld? Prof Mottram ver telt, dat nauwkeurige proeven met laboratorium-personeel, onderwijzers, kinderen, arbeiders in een schoenen fabriek den indruk hebben geves tigd, dat vijf maaltijden per dag (drie hoofd- en 2 tusschenmaaltyden) het best aan de eischen voldoen. Deze regeling klopt met de gewone Engelsche gebruiken, en ze is dus ze ker te aanvaarden... mits de beide tusschenmaaltyden (halverwege den ochtend en den middag), bestaan uit melk en/of vruchten, die een goeden kans -geven aan de „beschermende stoffen" en die ook gemakkelijk naar school of werkplaats zijn mee te ne men. Het is juist daarom zoo goed, de „kleine" maaltijden uit beschermend voedsel samen te stellen, omdat an ders de ietwat kleinere portie van den hoofdmaaltijd als gevolg van het voörafgaande extraatje licht een te gering totaalbedrag aan bescher mende stoffen zou vertoonen. Melk is voor zoo'n extra-maaltijd je als aan gewezen Prof Mottram komt door z'n waar nemingen tot de conclusie, dat ter be strijding van de kosten voor een der gelijke goed gekozen voeding min stens per hoofd en per week 10 sh. (pl.m. 4.25) moet worden besteed, wat dus zou neerkomen op pl.m. 60 ct. per persoon per dag (in Engelsche enquetes op voedingsgebied worden gewoonlijk de gezinsleden niet her leid- tot „volwassen mannen"elk ge zinslid geldt als „persoon"). Volgens den schrijver kan de helft van de En gelsche bevolking zich deze uitgave aan voedsel veroorloven wat nog niet zeggen wil, dat de welgestelden zich dan ook in alle opzichten goed voeden. Zelfs de rijken verschaffen zich niet de hoeveelheid melk, die op voedingsleergronden noodig zou zijn hoewel natuurlijk over het alge meen de voeding van de zeer gegoe de klasse gunstig afsteekt by die der minder welgestelden. In de z.g. middelklasse worden zeer zeker voedingsfouten aangetroffen: in groote lynen vertoont daar" de voe ding een normaal beeld, behalve dat de beschermende stoffen er niet vol doende in voorkomen. „Melkdrinken" is in de opvoeding verwaarloosdkaas en haring lyken misschien niet „voor naam" genoeg! Men houdt zich bij voorkeur aan wat de gefortuneerden gebruiken met dit verschil, dat er wordt beknibbeld op de duurdere in grediënten en er dus al licht een te kort zal ontstaan aan melk, boter, vruchten en groene groenten. De voe ding van de middelklasse zou abso luut voldoende kunnen zyn, als de be schermende stoffen werden toege voegd op de wyze en in de hoeveelhe den, die we reeds hebben leeren ken nen. Het dagrantsoen van de arbeiders- klasse is vaak in een of ander opzicht onvoldoende. Bij de allerarmsten die voor de voeding per week per per soon moeten toekomen met 4 sh. (pl.m. 1.70) en dus per dag slechts pl.m. 0.25 hebben te besteden laat ze op alle punten te wenschen over: zoowel de energie als de weefselvorming en de „bescherming" worden in onvoldoende mate ver zorgd. Volgens Prof. Mottram zou in Engeland eerst met een wekelyksche uitgave van per persoon 7 sh. 6 d. (pl.m. 3.20) per dag met pl.m- 0.45 een doelmatige voeding te bereiken zijn (dergelijke berekenin gen ,in Nederland" uitgevoerd, leiden tot een bedrag van pl.m. 0.35). Tot slot geeft Prof. Mottram zijn meening weer in de volgende samen vatting: bezuinigen op de bescher mende stoffen is geen zuinigheid: in tegendeel, men moet die stoffen bo venaan de lijst van noodzakelijke le vensmiddelen plaatsen." GEEFT ARBEIDSKRACHT EN HOUDT U FIT Ritz Brothers in de 20th Century-Foxf.lm .DRIE RAZENDE JOCKEY'S" (.Straight Place and Show") Prima Wandelschoen bruin ol iwart, met Uitstekende pasvorm 1526/96285 205/1564 4945/64998 av°rm 'ec Huaraches, mexicaansche gevlochten lederen schoentjes Passen zich volkomen aan de voet Aparte Zomersandalette mei een prettige pas Een prettige pump In blauw, wit en wijnrood aan Buitengew soepel en luchtig Heerlijke leder geheel wit ol In wit met boxcalf Met vlotte, stijlè hak en luchtige dracht De groote mode van dit senoen In Vooi met rood gecombineerd fomer pertoratie diverse kleuren voorradig wandelingen In blauw, bruin en wijn- Voor gevoelige voeten orthopaedisch en rood chevreau Aparte combinaties 'toch elegant Prima uitv In blauw suède Wij repareeren al Uwe schoenen vlug - goedkoop en sterk. De Bata kousen in de moderne zomertinten zijn iets bijzonders! Ladders ophalen, stoppen, wasschen en vormen van kousen v.a. 10 ct. ma!ud!rnê«!i«,'!r ,Chi5*nJn na,Mre":nnen Voor het dagelijksch gebruik, om te gaan n Luchtige Zomerschoen Geheel v leder ver Voor ronnige wandelingen mei ieder gegarneerd, in blaUW en roestbruin winkelen Lage. gemakkelijke hak vaardigd In w,t m blauw en wit m rood comb perloree-d In wit en blau. uit gabardi ine in roest- mooie lederversiering ALPHEN a. d. RIJN, Mandersloostraat 96; LEIDEN, Haarlemmerstraat'67; ROTTERDAM, Korte Hoogstraat Binnenweg 291A, Maashaven O.Z. 8 a, Boergoenschestraat 124, Oude Binnenweg TT A. Jonl-er Fransstraat 48, Beyerlandschelaan 66-67, Nieuwe Paul Robeson in „Zijn groote kameraad". {Schouwburg „THE GANG SHOW". Schouw burg-Bioscoop. De Schouwburg-Bioscoop brengt vanaf hedenavond een padvindersrevue, vol geest en humor, met jongens die spelen en zin gen dat het een lust is. Ralph Reader is de ziel van deze knappe film, die vol aardige vondsten is, heel ori gineel en filmisch zeer' geslaagd. De hopman van een troep padvinders, die door deze jongens Skipper wordt genoemd, is een kantoorbediende, wiens ambities veel verder reiken dan een kantoorbetrekking. Hy beweert beter te kunnen zingen dan Bing Crosby en een grootere revue-koning te zjjn dan Ziegfeld, maar wanneer hy zijn diensten aanbiedt wordt hem de deur gewe zen door de diverse theaterdirecties. Eenige van zifn padvinders vragen den Skipper een revue voor hen te maken en hij gaat op ihet denkbeeld in. Hij uoodigt Marie, de secretaresse van Mr. Mc Cullougli een beroemd impressario en theater-direc teur uit om een repetitie by te wonen en zij iB enthousiast over het talent en de ori ginaliteit van deze jeugdige amateurs. Zij raakt tevens verliefd op den Skipper, doch deze merkt hiervan schyn/baar niet veel, daar zijn gedachten steeds zijn by zyn re vue, waar h(j al zyn ideeën en aspiraties heeft ingestoken. „Zyn groote kameraad". De frissche en origineele opzet verovert het publiek. Mr. Me Cullough ie buitenge woon verheugd en eenigszins verwonderd ■ook over het enthousiasme van ihet publiek. De tweede hoofdfilm „Zifn groote kame- raad", is'het verhaal van een gelukkige ne- ger. die overdag te vinden is in de haven van Marseille en 's avonds met zyn vrien den in de café's en dancings van deze stad. Op een dag is alles in rep en roer, doordat de politie op zoek is naar een verdwenen Engelsch jongetje, Gerald Olyphant, die weggeloopen is van zyn ouders, die op éér. 't groote luxe booten Marseille zyn komen tuurlyk jongetje, dat niet meer terug wil haar de boot en hy „chanteert" Joe, dat als deze hem terug brengt hif zal zeggen dat Joe hem geknidnapt heeft. Joe vindt dit 'n kostelijke grap en hy vindt Gerald zoo aar dig, dat hy hem graag by zioh houdt. Paul Robeson is de groote kameraad. Zondagmorgen draait een interessante j Universal-film „Het dubbele paspoort", met de bekende filmacteur Edward G. Robinson in een dubbelrol. DIPLOMATIEKE ZENDING met Merle Oberon en Brian Aherne. In het Thalia-Theater draait vanaf hedenavond „Diplomatieke zending" met de bekende Merle Oberon ln een prachtige rol. Het is een aangrijpend verhaal van twee jonge menschen, die verward raakten in een conflict tenge volge van haat en partijtwist. De film brengt de 'toeschouwers te midden van I Iersche rebellen, die "al jaren lang strij- I den voor hun onafhankelijkheid j De gespannen verhouding tusschen En geland en Ierland, ontstaan door de wensch van de Ieren om onafhankelij- 1 ker te zijn en zichzelf te mogen regee- ren, bereikte in 1921 haar hoogtepunt, j De Iersche rebellen probeeren elk middel tot bloedig verzet. Zij vernietigen muni tietransporten, blazen treinen op en ple gen aanslag na aanslag, men weet het, ook nu gaan zij nog voort zich op deze manier te buiten. Lord Athleigh wordt door de Engel sche regeering naar Dublin gezonden om de situatie te onderzoeken Hij wordt vergezeld door zijn dochter, Helen, en zijn adjudant, Gerald Preston, die Helen liefheeft. De politie laat Joe roepen, daar deze alle verdachte lieden in Marseille kent, die iede- avond in de café's bij de haven komen, waar men ook Joe en zyn vriendinnetje Manda iederen avond vinden kan, waqr z(j en volksliedjes zingen. De politie heeft gevraagd of Joe een oogje in het zeil wil houden, ofschoon hy de *ele verdachte Personen in Marseille niet mag laten mer ken dat hij de politie helpt. Daar Joe ech ter ieder klein jongetje aanspreekt, dat zien in de buurt van het café waagt, wekt dit het wantrouwen op van zyn rivaal Spike, als deze hoort dat er een belooning van 50.000 francs op het terugbrengen van het Jongetje gesold is, wordt hy zeer geïnte resseerd in deze zaak. Joe ontdekt Gerald echter onder een troep straatjongens en neemt hem dan mee naar «anda's kamer. Gerald is een zeer avon- De Iersche aanvoerders worden uitge- noodigd naar Londen te komen, maar de besprekingen leiden tot niets, daar de Ieren een vrije republiek of niets willen hebben. De Engelschen bereiden echter een formeelen oorlog voor, voor het ge val de Ieren niet op de aanbiedingen van gedeeltelijke vrijheid ingaan. Helen komt deze plannen te weten en waar schuwt Dennis, een-Ier, met wie zij in contact is gekomen en die veel indruk op haar heeft gemaakt," dat hij Ierland in rouw zal dompelen als hij de overeen komst niet teekent. De Ier wil niets lie ver dan in vrede verder leven maar en kele van Dennis' partijgenooten zijn on verzoenlijk: „Dan maar oorlog" is hun devies en zij schrijven zijn vredelievende houding toe aan dé liefde voor een En- j gelsche vrouw. Maar Dennis teekent de overeenkomst toch, al weet hij, dat hij daarmee zijn eigen doodvonnis teekept. Hij neemt afscheid van Helen, die over- gelukkig is, omdat zij nu meent haar ge luk tegemoet te gaan, en vertrekt naar Ierland, dat hem enthousiast ontvangt als nationale bevrijder. Maar de vurige patriotten zijn niet tevreden. Zij beschouwen Dennis als een verrader en verraad behoort met den dood te worden gestraft Helen is inmiddels te weten gekomen welk een gevaar Dennis bedreigt Ze reist hem achterna, ze smeekt den rebellen leiders om medelijden, zonder succes echter ze zoekt Dennis op, die voor een enthousiaste menigte een politieke rede houdt. Helaas, voordat zij hem kan be reiken, heeft reeds een doodelijk schot hem getroffen en het eenige geluk, dat hem deelachtig werd was, dat hij nog in haar armen kon sterven. DRIE JAGENDE JOCKEY'S. Reünie-Bioscoop. -Barbara Drake, een bekende figuur uit de Amerikaansche Society, is de eige nares van het renpaard Playboy, waar van zij groote verwachtingen heeft. Zóó zeer is zij vervuld van dit paard en zijn kansen op een overwinning, dat zij eigen lijk meer geeft om Playboy, dan om haar verloofde, de heer Dennis Paige. In werkelijkheid is Playboy echter maar een middelmatigen renner, be stemd, om bij races als derden of vierden aan te komen, maar dat weet Barbara niet, die houdt haar dier voor een levend snelheidsrecord. Het is dan ook een strop voor drie doodarme broeders, eigenaars van een klein hippodrome, die hun geld willen zetten op den favoriet van de races (No 11), dat door een misverstand de weddenschap wordt afgesloten op Playboy (No. 7) en ze hun geld dus ver moedelijk kwijt zullen zijn. Maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit! De favoriet wordt uitgeschakeld en de winnaar van den tweeden prijs wordt gediskwalificeerd en door dit toe val wint "Playboy, die als derde aangeko men was de* race en de Ritz-brothers, die zoo bitter arm waren, zijn schatrijk... Na dit voorval is Barbara Drake trou wens Barbara Drake meer dan ooit over tuigd, dat Playboy een wonderpaard is. Maar Denny verliest eindelijk zijn geduld en zegt, dat zijn meisje nu moet kiezen tusschen dat paard en hem! In hun twistgesprek komt het tot een wedden schap. waarin wordt bepaald, dat indien Playboy in drie maanden tijds geen en kele overwinning boekt, Barbara afstand van het paard zal doen en met Denny in het huwelijk zal treden, inderdaad verliest Barbara deze weddenschap en Denny komt in het bezit van het paard. Verheugd, nu eindelijk van zijn vierbee- I nigen medeminnaar verlost te zijn, be sluit Denny het paard aan den vilder te verkoopen, maar üjdens het transport daarheen, weet Playboy tu ontsnappen en zoekt het stomme dier zijn heil bij de poneys van het Hippodrome der Ritz- Brothers, om dan nog meer succes te hebben. Maar daarom heen is een gan- sehe roman gewezen. Het verraad van den halfbloed met Gene Auty. Dit is de hoofdfilm die vanaf Hemel vaartsdag in de Reünie-Bioscoop wordt vertoond. In d^ze rolprent speelt de hoofdrol Gene Auty, de cowboy met zijn mooie stem, die in de meest sensatio nele avonturen wordt gewikkeld met een groep Indianen. .DRIE RAZENDE (.Straight Place Mickey Rooney in de film „Manke Jimmy". Reunie-Bioeooop. Ossenstaartsoep. 1 ossenstaart, 60 gram boter, 1 groote ui, 50 g-ram bloem, 1 bosje peterselie, 1 bosje selderij, enkele worteltjes, zout, 2 L. water. Ossenstaart wasschen en in stukken snij den, daarna een uur in water wegzetten. Ui fijn snipperen, peterselie en selderij was schen en zeer fijn hakken. Boter warm la ten worden en stukfeen vleesch rondom bruin laten worden, daarna uien en kruiden mee laten fruiten en tenslotte ook de bloem. Zout naar smaak. Water toevoegen en (Te bouillon zoolang zachtjes laten koken, tot dat ihet vleesch gaar is en uit de soep ne men, die daarna gezeefd en weer even aan de kook gebracht wordt. Vleesch van de beentjes afhalen en by de< soep voegen. Opdienen met blokjes geroos terd brood. Quark met vruchten. 2% ons quark, Ï4 L. melk, 75 gram sui ker (lichte basterd), citroensap, 6 bladen witte gelatine. Quark wordt door een niet te fijne zeef gewreven en daarna met suiker en melk vermengd, ook een eetlepel citroensap toe voegen. De gelatine, die ongeveer 10 min. in koud water geweekt heeft, wordt uitgeknepen en in een half kopje water opgelost, daarna door het quarkmengsel geroerd, dat over eenige kopjes verdeeld wordt en gedurende een uur of zes op een koude plaats wordt weggezet. Opdienen na het storten met de gestoofd^ vruchten, jamsaus of vruchten sap, dat met een weinig maizena gebonden is. Sinaasappelgelei met slagroom. 150 gram suiker, sap van 2 sinaasappelen, sap van 1 citroen, geraspte sinaasappel schil, 6 bladen witte gelatine, 1 d.L. kokend water, 1 d.L. room, 1 eiwit. Sap van sinaasappels en citroen eerst uit persen en daarna zeven en er roerende de basterdsuiker in oplossen; geraspte schil van 1 sinaasappel door mengen. Gelatine 15 minuten in koud water weken, uitknij pen en oplossen in 1 theekopje kokend wa ter, daarna door het vruchtensap mengen. Af en toe roeren om te voorkomen, dat de gelatine zakt. Wordt dé" massa drillerig. dan verdeelen over vier éénpersoons glazen. Schaaltjes en de massa volkomen koud laten worden. Eiwit met een tikje zout zéér stijf klop pen, daarna de room, beiden eerst door mengen wanneer de room en eiwit stijf zyn. Een weinig suiker toevoegen en verdeelen over de gelei. Visch-spinazieschotel. 1% K.G. spinazie, 1 K.G. schelvisdh, 3 uien, zout, geraspte kaas, boter, paneer meel, olie om visch te bakken. Spinazie wasschen en gaar koken in een weinig water, dat later afgegoten en op- gevangeh wordt om als soep dienst te doen. Hiervoor smelt men 35 gram boter en mengt er 40 gram bloem door, voegt het spinaziewater bij, dat met water aangevuld is tot 1 L. en laat de soep ongeveer^ 10 mi nuten zachtjes kokèn. Opdienen met blokjes gebakken brood. Spinazie hakken. Schelvisch in filets ver deelen, die gezouten en in slaolie gebakken worden, evenals de uien, die niet te bruin mogen zyn. Vuurvaste vorm invetten en laag om laag vullen met spinazie,, visch en uien. Bovenste laag moet uit spinazie bestaan ep wordt met geraspte kaas bedekt, daarna bestrooien met paneermeel en hier en daar klontjes boter leggen. Schotel ongeveer 20 minuten in voorge- warmden oven plaatsen met bovenhitte. 3i5 881

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4