NEDERLANDS Jici ta NEDERLANDS GROOTSTE SCHOENFABRIEKEN -JSeSt 125 FILIALEN DOOR GEHEEL NEDERLAND w MIDD. TECHN. SCHODLl ImmMeR H. v. d. POOL fa WMAV*0* BOUWKUNDIGE EN WATERB0UWKUNDI6E GOUnsCHE COURANT Woensdag 24 Mei 1939 Tweede blad v7 v. -; 95 GOUDA: Hoogstraat 14 N.V REEDERIJ DE IJSELI iaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders Goede Schoenreparatie f pak Q ,ot Ule(2u}u£ TE UTRECHT AANGIFTE VOOR 1 JULI A.S. Het pact van wederzijdsche bijstand Polen-Roemenië. Duikboot in nood onder water. Een matte of (gebruinde teint staat altijd oh »rmant Ik hèb gekozen Arkadi. f-V 36995/5141 Sporliel slr«ndicho*fll}« in moderne bruine kleur 22895'! 3" 46691 ƒ2164 Slrendichoentje dwtite kleuren ««rkrtiqbM Leuk lmnenb»nd«choenl|e voor de kmde div kleuren 27-30 65" 31 34 75 Linnen tendeelliet In bonte kleuren com- binetiei Heet .27 34 75*. 50 0965/11192 Sportlel Zomerschoentte in wit, bruin ol Kiempje! sendelette met moderne kru bendfluiting 22293 '115 Pasiend bij ieder lomertoilet W wit met ble Wendelichoentje voor jonge Dames Imlt de suède In leder 2.75. Zeer buigzaam Kinderiandelen met iterke lederen zolen In kindermaten va 1.50 - 2.25 4995/111b' 095/15124 5205/1115 ?s\ Elegante linnen hoentje met versterkte ru Voor iedere sport Zeilitboentje In rood Zeer apert Huaraches Meaicaansche gevloch ichoentjes Sensatie van d Een luchtige, elegante pump. Wit. blauw 1237 48052 9937/0944 Naturel beerenlinnen 2326/16132 Elegante Heeran Zomerschoen bruin boaceH Sportieve bruine heer en-wandelschoen cool 2.50; met lederen zool 2.95. kaansche stijl In wit met bruin, wij rood. blauw of zw 5925 94142 Zeer elegant lederen schoentje met hooge hak In blauw Wij repareeren al Uw schoenen VLUG - GOEDKOOP en STERK. De -K OL'SEN in de moderne Zomer-tinten zijn iets bijzonders Hoeren sandaal met sterke dubbele lederpn tooi Zeer 66995 1990 Modern Amerikaansch Zomerschoentje Zeer apart Ladders ophalen, stoppen, wasschen en vormen van kousen v.a. 10 ei ALPHEN a. d. RIJN, Mandersloostraat 96; LEIDEN, Haarlemmerstraat 67; ROTTERDAM, Korte Hoogstraat 30, Jonl-er Fransstraat 43, Beyerlandschelaan 65-67, Nieu* Linnen weg 291 A. Maashaven 0-Z. 8 a. Bocrgoenschestraat 124, Oude Binnenweg 77 A. v.h. C. G. VAN DER GARDEN I gevestigd te Gouda. krachtens artikel 21 der Statuten, te houden op VRIJDAG 9 JUNI 19.19, des namiddags 2 uur, ten kantore van de Koninklijke Stearine Kaarsen fabriek Gouda te Gouda, direct na afloop gevolgd door een BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERING VAN AANDEELHOUDERS ingevolge artikel 26 der Statuten. De Agenda's met bijbehoorende stukken liggen ten kantore der Ven nootschap voor de Aandeelhouders ter inzage. Op de Agenda voor de Buitenge wone Algemeene Vergadering van Aandeelhouders komt voor: Statu ten-wijziging. DE COMMISSARISSEN. Gouda, 24 Mei 1939. is voor U van groot belang. SCHOENMAKERIJ RAAM 107—109. 1 lt UC Havermout 1 P*k Vl,U9L,Pndmee! 38 voor A> samen van 1100 aanko°P FRANS MIKKENIE AMSTEROAM PRESENTEERT: GOUDA MARKT HEDEN. WOENSDAiG 2 GALA- Voorstellingen: 2 uur en 8 uur. HET ONOVERTROFFEN RECORDPROGRAMMA Voorverk. aan de circuscassa's, Tel. 3670, van 'a morgens 10 u. af. Bezoekt onze rijke menagerie en paardenstallen. Ook het ongekend interessante SOMALI NEGERDORP is alleszins een bezoek waard! Geopend vanaf 10 u. 's morgens. OPLEIDING VOOR TOELATINGSEXAMEN. 18-21 JULI VRIJSTELLING HIERVAN MOGELIJK INLICHTINGEN ENZ. VERSTREKT DE DIR DER SCHOOL VONDELLAAN 2 veiligen en zijn plan tot het annexeeren van ee<n deel van West-Polen uitvoerbaar der te doen worden. Het plan zou niet eerder dan midden Augustus door Duitsch- land tot uitvoering worden gebracht, daar Berlijn niet vóór dien datum een Euro- peesch conflict wil riskeeren. De diplomatieke medewerker van het blad wijst er op dat de overeenkomst tus- schen Londen en Ankara nog niet is getee- kend; hy heeft goede reden te gelooven dat de onderteekening voor onbepaalden tijd zou worden uitgesteld indien het Britseh- Russische pact niet tot stand zou komen Voortaan niet meer uitsluitend tegen- Rusland gericht. Besprekingen tusschen generale staven te Warschau. Naar Reuter in buitenlandsche kringen te Londen verneemt, jjyn Polen en Roeme nië overeengekomen het sedert jaren tus schen hen bestaande pact van wederzyd- schen bijstand, dat oorspronkelijk tegen de Sovjet-Unie gericht was, uit te breiden zoodat het ook van toepassing is op aan vallen van andere zyde. Naar verluidt zijn te Warschau bespre kingen tusschen de generale staven gehou den tot regeling van de technische bijzon derheden der samenwerking. In dezelfde kringen wordt gezegd, dat de twee landen gunstig staan tegenover de plannen inzake een Britsch-Fransch-Rus- sisch bondgenootschap, mits dit niet mede brengt, dat zij zelf een overeenkomst met de Sovjet-Unie moeten aangaan, hetgeen als een vijandige daad jegens Duitschland zou worden uitgelegd. Polen heeft reeds een non-agressie-pact met de Sovjet-Unie, dat van 1932 dateert en dat in 1938, na de eerste Tsjecho-Slo- waaksche crisis is bekrachtigd. Polen, zoo j zegt men ,acht dit voldoende, tenzy er e^n j regeling tot stand'zou kunnen worden ge- bracht, waarbij het van de Sovjet-Unie wapens kan verkrijgen en zich kan veria- ten op de verbindingen door de Sovjet-Unie in oorlogstijd. I Amerikaansche onderzeeër kwam niet weer boven na duik. Twee-en-zestig man aan boord. De Amerikaansche duikboot „Squalus" is met een bemanning van 62 personen aan j boord ter hoogte van White-Island op on- geveer honderd k.m. ten noorden van Bos ton na een oefenduik niet weer boven wa- I ter gekomen. L I De „Squalus", die duikoefeningen hield, was na een uur, den gewonen maximum tijdsduur van een duik onder zulke omstan- j digheden, nog niet boven gekomen. Ter plaatse staat 72 meter water. De duikboot „Sculpin", die naar de plaats van het gebeurde is gezonden, heeft zich telefonisch met de „Squalus" in verbinding kunnen stellen en vernomen, dat tijdens een diepen duik een, inlaatklep niet was geslo- j ten, zoodat het water de manschapsverbly- j ven binnendrong. Een sleepboot van de marine en een ber gingsvaartuig voor duikbooten zijn op weg om hulp te bieden. Ook de kruiser „Brook lyn" is op volle kracht uit New-York vee trokken om zoo mogelijk hulp te verlee- nen. De marine-autoriteiten hebben verklaard, dat een duiker zou trachten de inlaatklep te sluiten. Mocht dit lukken, dan zal het mogelyk zij" de „Squalus" te lichten. Een later bericht meldt, dat het wat-r thans ook is binnengedrongen in de achter ste machinekamer. Volgens de marine-autoriteiten kan de Squalus 24 uur onder water blyven, daar zy uitgerust is met de nieuwste veiligheids- .nrich tingen. Plantenziektenkundigen Dienst Wagemingen. De coloradokever. Zooals reeds In een radiobericht is medegedeeld, is het seizoen voor het op treden van de coloradokever wederom aangebroken en moet dus nu met de op sporing en bestrijding van dit insect weer een aanvang gemaakt worden. Het is nu wel voldoende bekend, welke gevolgen aan de aanwezigheid van het Insect voor ons land verbonden zijn en daarom wordt van rijkswege alles ge daan wat noodig is, om tot volledige uit roeiing ervan te geraken. Maar dit kan alleen bereikt worden, indien van alle zijden daaraan volstrekte medewerking verleend wordt. Door allerlei van rijkswege te nemen maatregelen, zoomede door de algemeen voor te schrijven bespuiting met lood- arscnaat van alle aardappelvelden en veldjes in het gedeelte van ons land ten Zuiden van den Rijn. de Lek en de Nieu we Maas. wordt getracht de vestiging van den coloradokever dit jaar in onze velden te voorkomen. Door een zeer zorg vuldige uitvoering dezer bespuitingen kan zeer veel bereikt worden, want als alle bladeren der aardappelplanten met de giftige stof bedekt zijn, moeten de kevers en larven, die zich met deze bla deren willen voeden, daardoor gedood Een nauwkeurig toezicht op alle aard appelvelden mag daardoor echter niet achterwege gelaten worden, want als het insect of zijn larven toch nog ergens blijken aanwezig te zijn. zijn nog andere en zeer krachtige maatregelen noodig, om zekerheid te geven voor een volledige uitroeiing ter plaatse. Daarom wofdt door den Plantenziek tenkundigen Dienst een beroep gedaan op de geheele bevolking van ons land, ln de eerste plaats van hen, die ln de pro vincies Limburg, Noord-Brabant en Zee land en in de Zuidelijke gedeelten van Zuid-Holland en Gelderland wonen, haar ook van degenen in het Oostelijke en Noordelijke deel van Gelderland, in Utrecht en in de andere provincies om, als zij zich op het land of in hun tuin bevinden, toe te zien of zij daarin den coloradokever of zijn larven kunnen op merken. Dit toeziqht moet natuurlijk voor het allergrootste deel op de aardappelplan ten uitgeoefend worden, omdat dit het gewas is. waarop de kever in ons land kan voorkomen, maar hij kan ook toe- vallLg ln. een ander gewas neergestreken zijn en met enkele onkruiden, die in ons land voorkomen, n.l. de zwarto-nacht- schade en het bitterzoet, kan de colora dokever zich ook voeden. Vooral ook aan velden, waar het vorige jaar aardappels gestaan hebben, mag aandacht worden gewijd. Er zijn reeds wederom eenige kevers in het Zuiden van ons land gevonden. De mogelijkheid bestaat, dat ervop meer plaatsen, waar zij in den grond "overwin terd hebben, voorkomen en straks zijn ook weer door de lucht kevers uit het Zuiden te verwachten. Laat iedereen zijn uitersten best doen om alle kevers en later wellicht larven te ontdekken. De kevers moeten dan on middellijk gevangen en gedood worden, omdat deze zich naar andere plaatsen zouden kunnen begeven. Van elke vondst moet dadelijk mede- deeling gedaan worden aan het Gemeen tehuis (b v. door bemiddeling van de po litie) vanwaar de Plantenziektenkundige Dienst gewaarschuwd wordt, die dan alle verdere maatregelen voor volledige uit roeiing ter plaatse zal nemen. Dit ge schiedt geheel voor rekening van het Rijk. Alleen met de medewerking van allen kan het gestelde doel bereikt worden. Men lette dus op: le. den kever; deze is 1 cm long, rond van vorm als een (groot) lievenheers beestje. met gele dekschilden waarop 10 zwarte, overlangsche strepen; 2e. de larven; deze zijn rood van kleur, met sterk gezwollen achterlijf. Kever en larven voeden zich met de bladeren van aardappelplanten, waarin zij gaten vreten. Als men dus gaten in aardappclbladeren vindt, moet op die planten en in de naaste omgeving naar dc kevers en larven. worden gezocht. Grijze vlekken op de bladeren kunnen veroorzaakt zijn door uitwerpselen van den kever en dus een aanwijzing zijn voor zijn aanwezigheid ter plaatse. Let ook op of er vreterij aan het blad van de hierbovengenoemde onkruiden, zwarte nachtschade en bitterzoet (^treedt. Dit wijst ook op de aanwezigheid van den coloradokever. De Plantenziektenkundige Dienst heeft voor scholen, vereenigingen, tuinbouw veilingen enz. plaatjes met modellen van den coloradokever en zijn larve beschik baar gesteld en ook een vlugschrift met een gekleurde afbeelding op ruime ^schaal verspreid, zoodat in alle gemeenten ma teriaal aanwezig is, dat voor de herken ning van het insect gebruikt kan wor den. Het is gewenscht dat thans van dit materiaal een zoo ruim mogelijk gebruik gemaakt wordt. Aardappeltelers weest op uw hoede: Let op den coloradokever. Burgemeester De Vlugt herbenoemd. De Staatscourant van gisteravonii' bt- i Kon. beslui lult van 22 Mei, waarbij dr. W. de Vlugt met ingang van 20 Juni ais burgemeester dezer gemeente is her- Wat Amsterdam in de komende maanden biedt. j Van 1 t.m. 5 Juni zullen de Fordfa- j brieken te Amsterdam in Beilevue een Zomer-exposltie houden. De aantrekke lijkheid van deze auto-technische ten toonstelling zal hierin gelegen zijn, dat men chassis in gedeeltelijke doorsnede zal kunnen bewonderen, zoodat alle be wegende doelen duidelijk In werking ge zien kunnen worden. De Olympische Dag op 11 Juni wordt te Amsterdam georganiseerd door het N O C. Het is, gelijk het in spo tkringen heet „de mooiste sportdag in het jaar", met de gymnastiek, athletiek, wielren- j nen en een belangrijken internationalen 1 voetbalwedstrijd. i Op de Boschbaan worden op 17 en 18 Juni internationale roeiwedstrijden ge houden, georganiseerd door de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereenigingen. Deze jaar- lijksche wedstrijden, welke vroeger steeds op den Amstel doch sedert het vorige jaar op de Boschbaan gehouden worden, behooren tot de hoofdnummers van het nationale roeiprogramma. Wedstrijden in alle boottypes, senioren en junioren, dames en heeren komen op het pro gramma voor. Het internationale concours hippique van 29 Juni5 Juli in het Olympisch Stadion te Amsterdam is de grootste ge beurtenis des jaars op hippisch gebied ln Nederland. Voortreffelijke buitenland sche deelneming, een exacte organisatie in een model omgeving maken dit jaar- lijksche concours hippique tot een bij zondere sportieve gebeurtenis. Op 15 Juli, eveneens op de Boschbaan, zijn de jaarlijksche Nederlandse he roei- kampioenschappen in de 7 internationale race-nummers (acht, gestuurde en stuur- manlooze vier, gestuurde en stuurman- looze twee, dubbel ckiff). Zij zijn tevens te beschouwen als de selectie-wedstrij den voor de Europeesche kampioenschap pen, welke in de eerste Septemberdagen op dezelfde baaii onder de auspiciën van de F.I.S.A. gehouden worden. Een interessante tentoonstelling be looft „Het Bijbelsch Onderwerp in de Nederlandsche Kunst" te worden, welke van JuliOctober 1939 in het Rijksmu seum te Amsterdam zal plaats vinden. In het bijzonder wordt er naar gestreefd in deze tentoonstelling de invloed te doen zien van den bijbel op de Nederlandsche meesters, die tusschen het midden der XVe en de XVHIe eeuw leefden Regeering koopt lammeren. 600 stuks aan het eind van de Tesselsche markt opgekocht. Bij het einde van de tweede groote lammerenmarkt tc Texel, waarop ruim 6300 lammeren waren aangevoerd, gaven de Regeeringscommissarissen plotseling opdracht om 600 650 dieren, aan te koo- pen voor den prijs, die gedurende het verloop van de markt had gegolden, n.1. gemiddeld 6.25 per stuk. De regeering greep was aan het einde der markt in, waarschijnlijk om de handelaren ln de gelegenheid te stellen de benoodlgde die ren normaal aan te koopen, daar bij vroeger ingrijpen de handel wellicht een geheel ander verloop had gehad. Het vleeseh der aangekochte lammeren is be stemd voor inblikken. Mutaties in Revuewereld. Lou Bandy bij Bouwmeester-revue. Gaat Buziau het tooneel verlaten? Lou Bandy, die sinds acht jaar is op getreden bij de Nationale Revue, heeft zijn contract met deze onderneming niet verder verlengd en zal reeds in het zo merseizoen, gedurende welken tijd een speciale tournee door dit gezelschap zal worden gemaakt, worden vervangen dpor Kees Pruis. De Nationale Revue heeft voorts voor de samenstelling van. het zomerensemble Octave van Aerschot ge ëngageerd. Van andere zijde wordt beweerd, dat men dit jaar niet met een eigen nieuwe revue zal komen, doch voor het Uni- leverconcern niet minder dan 200 avon den zal spelen Naar verluidt Zijn er onderhandelingen gaande tusschen mevrouw Bouwmeester, leidster van de Bouwmeester-revue en Lou Bandy, welke er reeds toe zouden hebben geleld, dat voor het volgend sei zoen een engagement van Lou Bandy bij dit gezelschap verzekerd is, dan wél dat een gezelschap, waarin Lou Bandy de hoofdpersoon is, zal worden gevormd en optreden onder auspiciën van de directie dei? Bouwmeester-revue. Niet onwaarschijnlijk is het, dat Lou Bandy dit contact met de Bouwmeester revue heeft verkregen, omdat men daar reeds gerulmen tijd heeft uitgezien naar een kracht, die Buziau zou kunnen ver vangen, indien deze revuespeler het voornemen te kennen zou geven het too neel vaarwel te zeggen en van zijn rust te gaan genieten. In dit verband wordt het zelfs aannemelijker dat juist is, het geen reeds verluidt, dat Buziau voorne mens zou zijn voor het komend seizoen niet meer te contracteeren en zich reeds na het thans ten einde gekomen speel seizoen terug te trekken in de rust, wel ke ook om gezondheidsredenen wensche- lijk heet te zijn. Luchtkarteering in de West. Belangrijke opdrachten voor de Belangrijke opdrachten voor het lucht - karteeringsbedrijf der K.L.M. in West- Indië zijn voor de. naaste toekomst weg gelegd. Bij de behandeling van de be grooting van Suriname, JJ. Donderdag in de Eerste Kamer, is ter sprake geko men het voteeren indien mogelijk van gelden voor de verdere luchtkartee ring van Suriname zulks in verband met de exploitatie van olie en bauxiet. Er is, naar wij van parlementaire zijde ver nemen, een goede kans, dat inderdaad de benoodlgde gelden zullen worden be schikbaar gesteld, zoodat de K.L.M. in West-Indië over niet te langen tijd eeni ge belangrijke luchtkarteeringsopdrach- ten tegemoet kan zien. Aangenomen mag worden, dat inleidende besprekingen over deze aangelegenheid reeds spoedig zul len aanvangen. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 24 Mei. Aangevoerd 283 partijen niet r.m. Pry zen le kw. m. r.m. 2224 2e kw. m. r.m. 1921. Handel matig. Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrygbaar in deze twee begeerde tcinten, Mat of Bruin. Doos 50 en 25 et Auto van Koning Mary van Engeland over den kop geslagen. H. M. licht gewond. Koningin Mary heeft een auto-ongeluk gehad in een van de Londensche voorsteden, haar auto is volkomen over den kop gesla gen. "Hare Majesteit is ernstig geschrokken, doch zy is ongedeerd. Omtrent het ongeluk wordt nader ge- meld, dat de auto, waarin H. M. gezeten was, op een kruispunt in de Londensche voorstad Putney, in botsing is gekomen met een vrachtauto, tehgevolge waarvan de wagen volkomen ondersteboven kwam te Uggen. De Koningin en de haar begeleiden de dames werden door een schilder met een ladder uit de auto geholpen. Nadat de Koningin, die zeer bleek zag, ln de woning van een plaatselyken doktar was geholpen, werd zy, na eenigen tijd ge rust te hebben, in een andere koninklijke auto naar Marlborough House terug ge tracht. Koningin Mary was vergezeld door Lord Claud haar thesaurier, die snywonden aan de hand opliep en door een hofdame, wier arm ontveld werd. Deze beiden, alsmede de chauffeur, waren door den schrik zeer ont daan. Na terugkeer in Marlborough trok de Koningin zich in haar particuliere vertrek ken terug, waar zy door een dokter werd eeholpen. In een bulletin, gisteravond uitgegjeven vanuit Marlborough House, werd medeg - deeld dat Koningin Mary een nerveuze echok heeft gehad en kneuzingen heeft op- geloopen. Hoewel de kneuzingen vrfl ern stig van omvang zijn en enkele dagen vol strekte rust noodzakelijk maken, was de algeheele toestand van Hare Majesteit gis teravond bevredigend. RUSLAND'S VRIENDSCHAP ALS ZET OP HET SCHAAKBORD Ook Duitschland is bezig te trachten de Sovjet-Unie voor zich te winnen. Een deel der Britsche pers maakt ln be richten uit Genève melding van een minder vlot verloop der Britsch-Russische onder handelingen. Het heet dat Duitschland op het oogenblik ernstige pdgingen doet het tot stand komen eener overeenstemming tusschen Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie te verhinderen en deze laatste naar zich toe te halen. Zoo weet de „Manchester Guardian" te vertellen dat de propaganda-diensten te Berlijn berichten verspreiden volgens welke Duitschland een aantrekkelijk voorstel aan Moskou heeft gedaan. De Duitsche mili taire leiders zouden de politieke leiders er van willen overtuigen dat het huidige oogenblik moet worden gebruikt om het met Rusland eens te worden. Het oude, vroeger reeds door de Duitsche legerleiding voorgestane denkbeeld van een Duitsch- Russisch bondgenootschap herleeft. De Duitsche pogdngen om de Britsch-Rus sische onderhandelingen te doen mislukken, zjjn evenwel volgens de „Manchester Guar dian" moedlyk in overeenstemming te bren gen met de Duitsche pogingen om de Britsch-Turksche onderhandelingen te doen mislukken. Vérstrekkende Duitsche voor stellen zijn te Ankara gedaan met het doel Turkije van de westelijke mogendheden los te maken. Volgens de „Daily Herald" legt men er te Londen den nadruk op dat er geen kink in den kabel is gekomen ten opzichte van de onderhandelingen, doch men toont zich minder optimist. Het heet dat Engeland na het onderhoud van Halifax met Maiski het Sovjet-voorstel inzake het sluiten van een drievoudig pact veel nader is gekomen. Ook de „Daily Telegraph" meldt uit Ge nève dat Duitschland door middel van zyn leger, en industrieele leiders hard werkt aan een overeenkomst met de Sovjet-regee ring. Het doel daarvan zou zyn Duitschland tegen eiken aanval ;uit het Oosten te be- 't Oog omhoog, het hart naar boven. FEUILLETON. roman uit het hooge Noorden door AGATHE POGNER. Nadruk verboden. 6 Potop staarde mij stom verbaasd aan en hl] trok daarbij niet bepaald oen In telligent geatcht. Wil Jij daarheen? vroeg hij einde lijk. JIJ, de gefortuneerdste man van de geheele stad en omgeving? Ik negeerde zijn opmerking over mijn rijkdom en antwoordde gedecideerd: 'a, dat ligt inderdaad In m"n bedoeling! Heb Je dan misschien al Je geld ver loren? Ik heb niets verloren. Mijn geld ls goed belegd bij Engelsche bankinstellin gen en levert een behoorlijke rente op. Dan ben je zeker Je baantje kwijt? Ook dat niet. Mijn betrekking kan Ik zoo lang houden als lk zelf wil. Potop scheen het steeds raadselach tiger te gaan vinden. Een oogenblik ver gat hij van louter verbazing zijn mond sluiten, tot hij er eindelijk wat hak kelend uitbracht: Dan heb Je zeker wat anders ver loren. je. je eer, bijvoorbeeld! Ook mijn eer heb lk nog, als men ze mij tenminste niet in een onbewaakt oogenblik heeft ontnomen. Maar om je niet langer in het onzekere te laten, beste Potop: ik heb mezelf verloren! En ik ga naar het hooge Noorden ln de hoop, dat ik mezelf daar zal terugvin den. Potop trok een gezicht, of hij zich ver ongelijkt voelde. Hij dacht waarschijn lijk. dat ik hem voor den gek hield. Zijn houding veranderde althans geheel, hij zei plotseling „u" tegen me en schoof me een stapel papieren toe. dien ik thuis maai eens rustig moest doorlezen. Tegen dat voorstel verzette ik mij ech ter hardnekkig. Ik verlangde, dat hij mij mondeling en liefst zoo kort mogelijk zou inlichten. Zoo vernam ik dan ten slotte, dat er kosteloos een huis voor me zou worden opgetrokken met een opper vlakte van zeven maal zeven vlerkante meter en dat lk kon rekenen op vrij ver voer van levensmiddelen cn diverse ge reedschappen, welke lk en mijn helpers daar noodig zouden hebben Hier onderbrak ik den spreker met een korte handbeweging. Mijn helpers? vroeg ik. Die heb ik toch niet! Dan zul Je er een paar moeten zoe ken. Want zonder ervaren helpers en goed gedresseerde honden ga je een wis sen dood tegemoet Vergeet alsjeblieft niet, dat het daar in Januari en. Februari tegen de vijftig graden vriest, om van de ijzige stormen nog maar niet te spre ken! Wind en koude boezemden me geen vrees in. Daar kon Je Je tegen beschut ten. Maar de honden en de helpers! Waar moest ik die in 's hemelsnaam vandaan halen? Potop wist raad. Hij kende drie maft- nen, die reeds vele Jaren ln het hooge Noorden jaagden. Dit jaar hadden zij op de terugreis pech gehad. Hun schip was in botsing gekomen met een drijvenden ijsberg, waarbij zij er slechts ternauwer nood het leven hadden afgebracht. Als je die drie mannen kunt krijgen, dan zou je goed af zijn, besloot Potop zijn uiteenzettingen. Zij zijn niet alleen zeer bedreven op het gebied van jacht en visscherij. maar bovendien kun je er op rekenen ln elk opzicht met eerlijke en fatsoenlijke menschen te doen te hebben Ik verwacht ze vandaag of morgen hier, omdat ze werk zoeken Dan zal ik ze wel naar je toe sturen. Ik dank Je zeer. Geen dank. Dat behoort er bij. Maar hoe staat het eigenlijk met je booten en wapens? Als je die niet hebt. wordt daar door ons voor gezorgd. Ik zou Je adviseeren alleen de booten van het Rijk te nemen, die zijn werkelijk uitstekend. Geweren en patronen kan Je beter voor eigen rekening inslaan. En neem vooral niet te weinig. In de eerste plaats moet je er een heel Jaar mee toe en ln de tweede plaats dien Je niet te vergeten, dat niet elke kogel een stuk wild treft. Als je maar één keer gezien hebt hoe hard zoo'n rendier loopt, zul Je er Je later oververwonderen. als er werkelijk een voor je geweer komt. En dan dit nog. beste Arkadi, wees bij het inkoopen van levensmiddelen vooral niet te zuinig; %p vijftig of honderd blikjes Qonserven zal het bij Jou wel niet aankomen, j Daarmee was voorloopig de zaak af- gehandeld. Ik betuigde Potop nogmaals mijn dank en drukte hem hartelijk de hand. Toen ik reeds in het trappenhuis stond, kwam hij me nog haastig achter na en zei: Als ambtenaar moet ik je deze inlichtingen verschaffen en je aan- moedigen er heen te gaan, maar als oude schoolkameraad raad ik Je eerlijk: Laat dat dwaze plan varen- Ga niet! Je zult de lente niet meer beleven en daarmee zou je niet de eerste en evenmin de laat ste zijn. Overigens kan ik je nog wel zeg- zen, dat je de eenige bent. die zich tot dusver heeft aangemeld en over een paar dagen sluit de termijn reeds. I Ik bedankte hem nogmaals, güig de I trap af en verliet het gebouw. Op straat had lk voor niets oog. Ik keek niet op of om en herhaalde slechts telkens weer opnieuw, alsof lk het van buiten moest leeren: Helpers, honden, geweren pa tronen. levensmiddelen! En daarna in omgekeerde volgorde: Levensmidde len, patronen, geweren, honden, helpers! Plotselink botste lk tegen iemand op. Het was Tit. Hij was werkelijk blij mij zoo onverwacht te zien en verwonderde er zich slechts over. dat ik in dit deel van de stad verdwaald was. Ik kom van het Kolonisatiebureau, antwoordde ik trotsch. Ik ga mijn ten ten in den poolcirkel opslaan! Even keek Tlt mij verbaasd aan; toen greep hij mijn hand en mijn pols Ter wijl hij met een ernstig gezicht de slagen telde, herhaalde ik opnieuw: Helpers, honden, geweren, patronen, levensmid delen! Je hebt ze toch, hoop ik, nog wel allen bij elkaar? Voorloopig nog wel, ja. Maar Juist om te voorkomen, dat er een op de loop gaat, heb ik besloten te vertrekken. Met een nijdig gebaar liet Tit mijn hand los. Je bent stapel gek! Een reden te ma»r om veeleischende menschen uit den weg te gaan. Marina zal je danig uitlachen, als ze van dien waanzin hoort. Maria is in Schotland. Ze zal er voorloopig dus niets van hooren. Als ze terugkomt, ben Ik allang verdwenen. Maria is niet meer in Schotland. Op het oo'genblik is ze In Parijs; over een paar dagen zal ze hier zijn. Wij hebben tenminste bericht ontvangen, dat ze den negentienden hoopt te arriveeren. Ik deinsde achteruit. Was het schrik of blijdschap, die me beheerschte? Komt ze 19 Juli terug? vroeg ik, mij zoo goed mogelijk herstellend. Binnen vier dagen? Dan blijft me niet veel tijd over. Haast Je maar niet! zei Tlt met een Ietwat sarcastisch lachje. Het zal toch wel op niets uitloopen. Je raakt natuur lijk, net als bij al Je vroegere plannen, een hoop geld kwijt en tenslotte blijft alles bij het oude. Ook wanneer niet alles bij het oude mocht blijven, beste Tit, ben ik er va*v overtuigd, dat onze vriendschap niets van haar oude hartelijkheid zal Inboe ten. (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 3