doetje qoedj w EEN VERKLARING VAN BERLIJN: „Totalitaire staten zullen op omsingelingspolitiek antwoorden." Tweedaagsche militaire prestatietocht 1939. stadsnieuws. Beurs van Amsterdam. Ik hèb gekozenArkadi. Bodegraven. Welke was de „laatste uitnoodiging"? In een aan de buitenlandsche pers ver .strekte geïnspireerde verklaring omtrent dc Britsch-Fransche pogingen, een accoord met de Sovjet-Unie tot stand tei brengen, wordt gezegd, dat de totalitaire mogendhe den niet zullen nalaten, op deze nieuwe ori- singelingspoging op de juiste wyze te ant- woorden. De te Genève afgelegde verklaringen van de ministers van buitenlandsche zaken van Engeland en Frankrijk en de Britsch-Fran- sche pogingen, met alle middelen een pact met Moskou tot stand te brengen, worden, zoo wordt in de verklaring o.a. nog gezegd, in politieke kringen te Berlyn beschouwd als een bewys, dat de West-Europeesche mogendheden de laatste uitnoodiging van de asmogendheden aan de democratieën tot het gemeenschappelijk oplossen van de Europeesche vraagstukken v*n de hand hebben gewezen. Naar de diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, begrijpt men in Britsche officieels kringen niet wat bedoeld wordt met de in de zinsnede omtrent een „laatste uitnoodiging van de asmogendheden aan de democratieën tot gemeenschappelijke op lossing van de Europeesche vraagstukken". Het standpunt der Britsche regeering, zoo wordt uiteengezet, is, dat alle verplich tingen, die zij heeft aangegaan of nog op rich zal nemen, pas van kracht zullen wor den ingeval van een daad van agressie, die de onafhankelijkheid van een souvereiren staat bedreigt. Zoolang derhalve niet zulk een daad van agressie wordt gepleegd, kun. nen deze verplichtingen niet in werking treden en kan er dus ook geen sprake zyn van omsingeling. De Britsche regeer'ng heeft er integendeel voortdurend op zen, dat de hangende problemen door (ierhandeling behooren te worden geregeld en zy blijft te allen tyde bereid, tot dit doel haar medewerking te verleenen. Hoewel officieele Britsche kringen uiterst gereserveerd zijn over den aard en den vorm der jongste Britsche voorstellen aan de Sovjet-regeering, verneemt de diplo matieke correspondent van Reuter, dat men in welingelichte kringen gelooft, dat zij be trekking hebben op de volgende drie pun ten: 1. Een pact van wederzydsche bijstand, dat in werking zou treden in geval van een directe agressie op het grondgebied in Euro pa van een der drie verdragsluitende par tijen. 2. Overleg en zoo noodig optreden in geval van een directe agressie op het ge bied van een der staten welke door de drie verdragsluitende partijen worden gegaran- deerd. De vraag, welke staten onder dezen 'waarborg zullen vallen, is een der bijzon derheden, waarover nog niet gesproken is Ook wordt vernomen, dat een staat, welke het slachtoffer zou worden van een agres sie verzet moet bieden aleer de garantie zou in werking treden. 3.. Overleg tusschen de generale staven der drie partijen ter verzekering van een zoo efficient mogelijke samenwerking van de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht der drie staten indien op hen het be roep zou worden gedaan een agressie te weerstaan. Er schijnt goede reden te bestaan, dat de overeenkomst eventueel deze algemeene lijnen zal volgen. Hoewel zy niet volledig voldoening geven, aan het oorspronkelijke Russische voorstel inzake een volledig defensief bond genootschap, zouden zij feitelijk voorzien in ieder geval van een directe bedreig mg voor de drie groote mogendheden in. Euro pa en geen bedreiging vormen voor een staat, welke zijn politiek baseert op vreed zame samenwerking. De Britsche regeering heeft een cople van Chamberlains verklaring in het Lager huis doen toekomen aan de Russische am bassade, alsmede aan den Britschen ambas sadeur te Moskou, die de mededeeling te» kennis van de Russische regeering zal brengen. Tater zullen de nauwkeuritr »v- formuleerde Britsche voorstellen naar Mos kou worden overgebracht. Joden mogen niet meer in bepaalde wtfken van Berlijn wonen. Regeeringsdecreet gepubliceerd. De Duitsche overheid heeft, volgens Ha- vas, tot nu toe steeds gezegd niet van plan te zyn een „ghetto" in te stellen. Toch is gisteren te Berlyn een decreet gepubliceerd op grond", waarvan Joden voortaan formeel verboden is in de woonwijken der beterge situeerden te wonen, met name in de wijk van de Tiergarten, waar de diplomatieke vertegenwoordigers zijn gevestigd, in hoi Hansa-kwartier in de buurt der kazernes van Moabit, en op de groote lanen in het westen der stad. Joden die in deze buurten wonen, hebben order gekregen zich elders te vestigen in huizpn van Joodsche eige naars. Deze mededeeling is op alle open bare zuilen aangeplakt. Overtredingen worden met boete of ge vangenis gestraft. Z. K. H. Prins Bernhard maakt tweedaagsche prestatietocht der reserve-officieren mede. Onder buitengewoon fraaie weersom standigheden is gisteren de tweedaagsche militaire prestatietocht aangevangen, welke dit jaar voor de vierde maal onder de auspiciën van de Algemeene vereeni- ging van Nederlandsche reserve-officie ren is gehouden. De elschen, welke bij dezen tocht ge steld worden, zijn niet gemakkelijk; dit is waarschijnlijk een reden, waarom hij onder officieren en reserve-officieren in toenemend aanzien komt. Het aantal inschrijvingen, dat het vo rige jaar ongeveer 30 bedroeg, was thans tot 90 gestegen. Enkele inschrijvingen bleven niet gehandhaafd, zoodat 71 rui ters het terrein van de militaire rijschool te Amersfoort, het punt van vertrek en centrum van de echt sportieve militaire gebeurtenis, verlieten. Het was een hooge eer voor de Alge meene Vereeniging van reserve-officie ren, dat Prins Bernhard den wensch te kennen had gegeven, dezen tocht ook mede te maken Met zijn fraaien schim mel Bunny verscheen Z, K H. om half zes aan den start. De Prins reed in ge zelschap van eersten luitenant der hu zaren jhr. J J G. Beelaerts van Blok land. Het parcours van den tocht bestaat uit drie deelen. In totaal moeten eiken dag 120 km worden afgelegd, te weten 40 km te paard, 25 km te voet en 60 km per rijwiel. Het vertrek voor elk onderdeel van den todht heeft plaats van de rijschool te Amersfoort, waar de -deelnemers ook tel kens weey terugkeeren Öp de tlrie dee len moeten de deelnemers gedurende on geveer een half uur met gasmaskers rij den of loopen. Dat deze tocht inderdaad een pres tatie is, wordt duidelijk als men be denkt dat het vertrek om half zes in den morgen plaats heeft, terwijl de eerste deelnemers niet voor half zeven 's avonds terug worden verwacht. In het halve etntaal dat hiertusschen ligt, zijn na tuurlijk wel eenige rustpoozen inbegre pen (o.a. was er voor de ruiters een ver plichte rust van een half uur In het Ja- vierde devisle. die met een groot aantal 1 officieren van het garnivoen Amersfoort het ruiterparcours aflegde. Het parcours dat door den secretaris der regelings- commissie, reserve eerste luitenant A. R. Kleyn, met zorg was uitgekozen, liep langs de prachtigste plekjes van den schoonen omtrek van Amersfoort. In groote trekken ging het van Amersfoort over Woudenberg en Maarn, langs de pyramide van AuSterlits naar het Jagers- huis te Zeist, waar rust werd gehouden, en vervolgens langs den westrand van dc Leusderheide weer op Amersfoort aan. Het rijwielparcours van 60 K M. voer de over Leersum, Bunnik, de Bilt, den Dolder, Huis ter Heide, weder naar Amersfoort. Tusschen Woudenberg en Leersum heersebte gasgevaar. Drie deelnemers zijn uitgevallen. Dc overigen, o.w. Prins Bernhard, meldden zien gisteravond aan het afmeldbureau in de gymnastiekzaal van de rijschool. Prins Bernhard behoorde tot het midden I peloton en maakte een vlot parcours Om acht uur stapte de Prins, in goede conditie, voor een korte rust in het Thee huis Rhijnauwen af. j Even later verscheen aldaar Prinses Juliana per auto. De Prinses bleef in de 1 auto en onderhield zich ongeveer tien minuten met den Prins. Daarna ver trokken beiden, j Reeds tijdens het wandelpojcours ont- i moette Prinses Juliana bij Woudenburg Haar echtgenoot. De kleine Prinses Bea trix bevond zich eveneens in dc auto. 1 De stemming en de conditie der deel nemers was over het algemeen ultste- kerld, zoodat ook heden weder goede resultaten wordea» verwacht. De presta tietocht is ook jhejjen; totaal 135 K.M en. wederom .in 2, tfbr rrioeten worden volbracht. Hedenrötitend om half acht vertrokken de ruiwrs" van heb Jagerhuis te Zeist. Vandaar vertrokken zij-met gas- maskers op in de 'richting van de Pyra mide van Austerlitz en zij passeerden bij café Bergzicht den kunstweg Amersfoort I —Doorn. Het voetparcours gaat dan in omgekeerde richting over de Leusder heide en Woudenberg Gasgevaar heerscht weder bij Hamers veld. Het rij wielparcours zal voeren over Bavoort (gasgevaar), MdaJ?n, Doorn, Arnhemscrfc Bovenweg, Zeist, de Bilt, Lage- en Hooge Vuursche en Soestdijk. gershuis te Zeist), maar het grootste deel Vanavond omstreeks elf uur in den van den dag is' de man toch in beweging en worden elschen aan zijn energie en uithoudingsvermogen gesteld, waaraan slechts na conscientieuse training kan worden voldaan. Een der eersten, die na den Prins aan den start verscheen, was generaal-ma- Joor A R. v. d. Bent, commandant dei- avond worden de laatste deelnemers terugverwacht, waarna Ir. Wouter Cool, reserve majoor voor speciale diensten bij dèn Generalen Staf, voorzitter der alge meene vereeniging van Nederlandsche reserve officieren den beker van den commandant van het veldleger en dc verdere belooningen zal uitreiken. Generaal Snijders vaak bewusteloos. De toestand van generaal Snijders is vrywel hopeloos te achten. Door den groo ten weerstand van den generaal kan hot einde nog eenigen tijd: op zich doen wach ten. De patiën herkent alleen zijn vrouw en is vaak bewusteloos. Slagschepen voor Indië. Bijval in de Eerste Kamer. Vijf sprekers hebben gisteren in de Eer ste Kamer het woord gevoerd over de In dische begrooting voor 1939. De hëer Van Rappard (lib.) toonde zich een warm voorstander van drie of vier slagschepen; de heer Kranenburg (v.d.) kon zich zonder behoorlijk dekkingsplan niet met den bouw van deze schepen ver eenigen. De heer Briët (a.r.) zag in den aanbouw van veel klein materieel groote voordeelen boven dien van slagschepen of slagkruisers. Speciaal bepeitte hy uitbrei ding van het aantal onderzeebooten. Ook de heer Bruineman (r.k.) bepleitte een sterkp uitbreiding van de Indische vloot. De heer Van Rappard was van oordeel uat het niet te laat is om slagschepen te bouwen, daar wij deze juist na 1946, war neer de Vereenigde Staten zich uit de Phi- ii pp ij nen terugtrekken, hara noodig zullen hebben. GEMENGD NIEUWS. Ernstige botsing bij Soesterberg. Motorrijders zwaar gewond. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft op den Amersfoortsche-n straatweg hij Soesterberg een ernstige aanrijding plaats gehad. Een chauffeur van een taxi uit Bilt- hoven, die uit de richting Huis ter Heide naderde, wilde een voor hem uitrijdende trailer passeeren. Hy week daartoe naar links uit, doch hield daarbij niet voldoende rekening met het hem tegemoetkomende verkeer, waardoor hy in volle vaart tegen een motorrijwiel, dat uit de richting Amersfoort naderde, opreed. De motorrij der en diens vrouw, die op de duo meereed, werden over den weg geslingerd en zwaar 'gewónd opgenomen. De man had beide bee- r.en gebroken, terwijl de vrouw bovendien een hersenschuldding had opgeloopen. Zij zijn naar het ziekenhuis in Zeist overge bracht. Doodelijk ongeluk op een scheepswerf te Schiedam. Gisteren heeft op de werf De Nieuwe Waterweg een ernstig ongeluk plaats gehad. De 62-jarige H. P. uit Rotterdam was heiig met het monteeren van een leuning aan een doktrap. Toen hy daartoe een gloeiend stuk ijzer tusschen de trap en den dokwand klemde, schoot dit uit en verloor de man helj evenwicht. Hij viel in het dok en kreeg eey schedelbasisfractuur. Hy werd naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, waar hy na eenigen t\jd overleed. Nederlandsche auto in België verongelukt. Vier gewonden, van wie één ernstig. Tusschen Antwerpen en Brasschaet in België is vannacht een auto- afkomstig uit Princenhage door een defecte stuurinrich ting met groote vaart tegen een boom ge botst en tota.al vernield. De vier inzittenden, n.l. ir. d'Arnaud Ger- kens, met verlof uit Indië en tijdelijk ver toevend te Princenhage, mevrouw Henkes- Hagedoorn en Mej. Henkes, beiden wanen de te Princenhage, alsmede mej. B. v. d. Wall uit Ginneken, werden bij de botsing uit den auto geslingerd en bleven gewond op 'het wegdek liggen. De toestand van de eerste drie was zoo danig, dat zij naar het dichtstbijzijnde zie kenhuis te Kapelle moesten worden ver voerd. De toestand van ir. d'Arnaud Ger- kens, die een hersenschudding en een kaak- fractuur had opgeJoopen, is ernstig. Mevr. Henkes-Haagedoorn kreeg een hersenschud ding en verwondingen aan het hoofd, mej. Henkes brak de knieschijf en kreeg even eens verschillende wonden. Mej. v. d. Wall, die alleen vleeschwonden aafi hoofd en bee- nen opliep, kon met een tweeden auto van de familie Pot uit Princenhage naar Breda worden vervoerd, waar zy in het Diacones- senhuis is opgenomen. Haar toestand was, evenals van de dames Henkes vanmorgen bevredigend. RADIO-PROGRAMMA'g. Zaterdag 27 Mei. Hilversum I, 1875 en 415.5 M. KRO-Uit zending: 8—9.15 Gramofoon (om 8.15 Berichten), 10.— Gramofoon; 11.30 Godsdienstig half uur; 12.— Berichten; 12.15 KRO-orkest (1—1.20 Gramofoon, c.a. 1.15 Berichten); 2.— Voor de rijpere jeugd; 2.3&Gramofoon 2 45 Kinderuurtje; '4.— Gramofoon; 4.30 KRO-orkest en solist; 5.15 Filmpraat<e- 5.30 Gramofoon; 5.45 KRO-Nachtegaaltjes- 6.15 Gramofoon; 6.20 Journalistiek week overzicht; 6.45 Berichten, gramofoon; 7._ Berichten; 7.15 Causerie „Het Katholiek herstel na de Hervorming"; 7.35 Actueele aetherflitsen; 8.— Berichten ANP, mede. deelingen; 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting; 8.35 Gramofoon; 8.45 Gevarieerd programma; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Religieuze declamatie (met muzikale om lijsting); 11.1012 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. VARA-Uiizen- ding, 10—10.20 v.m. en 7.30—8 VPRO: '8.— Gramofoon (c.a. 8.16 Berichten); 10.— Morgenwijding; 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven; 12.— Gramofoon (c.a. 12.15 Berichten); 2.—Causerie „Hoog tij in het bijenleven"; 2.15 Gemengde arbei- derszangvereeniging „Herleving", Arnhrm. sche Orkestvereeniging en solisten (opn.)- 3Reportage; 3.80 VARA-orkest; 4.—' Gramofoon; 4.30 Esperanto-uitzendinp; 4 50 Gramofoon; 5.50 Mondaccordeomer- eeniging „De Nachtegaal" (opn.); 6.— Or gelspel (opn.); 6.28 Berichten; 6.30—7 Gronlngsche uitzending; 7.05 VARA-Kalen- der; 7.06 Felicitaties; 7.10 Politiek radio journaal; 7.30 Reportage; 8.Herhaling SOS-Berichten; 8.03 Berichten ANP, VA RA-Varia; 8.20 VARA-orkest en solisten; 9.Puzzle-uitzending; 9.15 En nu... Oké; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Radiotooneel; 10.55 Causerie over het Bondsfeest van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiekver- bond; 11.10 Souvenir-orkest; 11.4012 Gra mofoon. BEURSOVERZICHT. Nieuwe factoren, die voor den wisselhan del van belang konden worden geacht, heb ben zich niet voorgedaan en de markt had hedenmorgen dan ook een zeer kalm ver loop, waarbij geen groote veranderingen vielen waar te nemen. Hoewel ook morgeh-* ochtend de wisselmarkt geopend zal zijn, deden de naderende vacantiedagen hun in vloed reeds gevoelen en slechts de noodza kelijke transacties werden tot uitvoering gebracht. Voor koersschommelingen van beteekenis was tydens de ochtenduren geen ruimte. De prijzen, die werden vernomen, waren voor Britsche ponden 8.71 4 8.72, voor dollars 1.86% a 1.86%, voor Fransche francs 4.93% a 4.93%, voor belgas 31.08 a 31.72, voor Zwitser sche francs 41.91 41.95, voor Duitsche marken 74.65 a 74.75. Duitsch bankpapier en Duitsch zilvergeld waren goed prijshoudend en bedongen resp. 27% en circa 30. De Scandinavische devie zen Waren weinig veranderd. De effectenhandel was van kleine propor ties. De stemming was prijshoudend zonder groote veranderingen. Koninklijken waren vast gestemd. Amerikaansche fondsen wa ren eer aan den gedrukten kant. WISSELKOERSEN. Officieel. Londen Berlijn Parijs Brussel 1 Kopenhagen Zwitserland Stockholm j Oslo New-York 25 Mei. 26 Mei. 8.71% 8.72 74.70 74.70 4.93% 4.93% 31.70 31.71 38.90 38.96 41.92 41.93 44.92 44.95 43.89 43.82% 1.86'/.. 1.86% De groote denkbeelden komen niet uit het hoofd, maar uit het hart. feuilleton. f- Ben roman uit het hooge Noorden door AGATHE POGNER. Nadruk verboden. 6 Hij hield mc kennelijk voor krankzin nig en adviseerde 'me liever naar een sanatorium te gaan dan met zelfmoord plannen m'n kwartier in het hooge Noor den op te slaan. Ik lachte hem bijna'in zijn gezicht uit.' Toen ik de deur achter mij sloot, hoorde ik, hoe hij tegen zijn seqretaris de opmerking maakte: De dood van zijn vrouw heeft hem van zijn verstand beroofd Ze moesten hem eigen lijk met geweld terughouden. Toen moest ik werkelijk hardop lachen. Nu zit ik In mijn kamer en schrijf. Nu is ook de laatste stap ondernomen. De laatste draad, die mij nog aan mijn vroe ger leven bond, is doorgeknipt Van de rivier klinkt het doordringen de gefluit van het spoorwegveer Nu vaart het naar den anderen kant van de rivier om de reizigers van den trein te halen, zeg ik tot mezelf. On der die reizigers bevindt zich ook Maria. Maria fluister ik stil voor mij heen en ik voel, hoe een golf van blijdschap mijn hart doorstroomt Maria! Zij komt terug! Ze is er weer! Ik zie haar heerlijke bruine oogen en haar mooien, smallen mond. Ik hoor haar harde, spottende woorden zeggen, woorden, die mij pijn doen en me ver nederen. Maar desondanks verheug ik me. O, Maria- Maria! aj Juli. Ik ben eergisteren erbarmelijk laf ge weest. Ik heb mij zelf'bedrogen. Toen ik de veerpont hoorde terugkomen, rende ik, zoo snel als fnijn beenen mij konden dragen, naar den aanlegsteiger om Ma ria te zien aankomen. Maar toen het veer aanlegde, wachtte ik niet tot zij voet aan wal had gezet, maar maakte ik mij haastig uit de voeten. Ik was plotse ling bang geworden voor dit weerzien, en ik kon niet zeggen waarom. Daar ik mij echter in de omgeving van de scheeps werf bevond, meende ik van de gelegen heid gebruik te moeten maken eens naar mijn motorboot te gaan zien, die reeds lang klaar was en nog slechts op een naam wachtte De eigenaar van de werf ontving mij persoonlijk, maar dit voorrecht schreef ik minder aan mijn persoon toe dan wel aan de omstandigheid, dat ik zooals Potop beweerde de rijkste man ln de geheele omgeving ben. De boot was bijzonder mooi geworden: smal en toch sterk en stevig. Het moest een, genot zijn er in te zitten als zij met haar slanken boeg de golven van de IJs zee doorkliefde. De eigenaar vroeg me welke naam er op moest worden geschilderd. Vroeger zou ik natuurlijk slechts aan Taja heb ben gedacht. Nu zou ik haar het liefst Maria hebben genoemd. Maar aangezien Maria mij daarvoor geen toestemming had gegeven, noemde ik haar eenvoudig „Meeuw". Daarna gaf ik opdracht dc boot wit te schilderen. Het opschrift en de boordlijn echter maften in lichtrood worden gehouden. Van de werf ging ik weer naar de rivier. Vanzelfsprekend was *van Maria geen spoor meer te bekennen Die zat nu thuis bij haar ouders en trok over mij haar neus op, zooals ze dat van oudsher gewend was. Wat moest ik nu beginnen? Daar ik 'verzuimd had haar aan den aanlegstei ger te verwelkomen, kon ik er bezwaar lijk heen gaan. Het lepk me dus 't beste mijn bezoek voorloopig tot een der vol- I gende dagen uit te stellen. Aan den oever stond een visscher met zijn roeiboot, wachtend op een passagier Ik stapte in en verlangde naar de over zijde van de rivier te worden geroeid. Ik hield er van op den stroom te dobberen, als de zqe het water van dé rivier, die zich' daarin wilde uitstorten, met kracht 1 terugdrong. Ten tijde van den vloed ont- stond dan. eeft zware golfslag, alsof men zich in volle zee bevond Aanvankelijk nam ik plaats op de smalle voorbank, maar weldra nam ik den schipper de riemen uit de hand en, 1 zonder een oogenbllk uit te rusten, rpei- I de ik den langen afstand naar den. over kant van de rivier en weer terug. Ik was blij, dat ik mijn armen eens kon gebrul- j ken en lk verheugde er mij nog meer over, dat ik jong en sterk was. Dat zou me dezen winter nog van pas komen. Toen ik opgewekt en hongerig thuis kwam, deelde Klim mij mee, dat het met de honden niet meer was uit tc houden. Zij jankten en blaften, dat hooren en zien verging. Dan zal ik ze er maar eens uitlaten, antwoordde ik. Die dieren zijn aan fris- sche lucht gewend; in de schuur zijn ze natuurlijk een verstikkingsdood nabij. Argeloos opende ik de deur van de schuur. Het volgende oogenblik lag ik op den grond en stormde een horde uit gelaten honden over mij heen. DaarQp stoven zij den tuin in en het mocht wer- keiyk een wonder heeten, dat in de om geving van de schuur tenminste de hoo rnen nog overeind bleven. Ik liet de honden rohd rennen en draafde mee. Dit deed hun uitgelaten heid nog toenemen. Hun luidruchtig ge blaf en gehuil was tot ver in den omtrek hoorbaar. Na een poosje floot ik hen bij een met het signaal, dat hun vroegere eigenaar mij geleerd had. Ik stond wer kelijk verbaasd Binnen vijf minuten wa ren zij allen op hun plaats en keerden zij gehoorzaam in de schuur terug In ging zitten en verorberde met smaak de aardbeien, die Pascha voor mij had neergezet. Maar daarop kreeg ik van mijn goede, oude min onmiddellijk een verwijt te hooren. Jongeheer, berispte ze me, je hebt met de honden gestoeid en daarvan ver zuimd je handen te wasschen! Beste Pascha, verdedigde lk me, ik zal voortaan alleen nog maar met hon den samen zijn. Als ik dan telkens mijn handen moest wasschen, zou ik geen tya meer hebben om wat anders toe doen. Pascha zuchtte. Ze zag mij reeds r- gens op een eiland in den Poolcirkel, ze zag hoe ik alle uiterlijke beschaving af legde en verwaarloosde en zij zou me bij me kunnen zijn om mij van den on dergang te redden. Ik klopte haar be moedigend op den schouder en beioorae haar, dat ik. als lk eenmaal weg was minstens epns per dag mijn handen zou wasschen t Pascha keek me wantrouwend van ter zijde aan Mijn opgewektheid scheen haar gerust te stellen. En ln werkelijk heid was ik niet alleen - was innerlijk blij, zoo blij, dat'kdeou^ Paicha het liefst om de halsH>a W» gevlogen. Maria was immers weer tem,. I M"'Waarom sta Je zoo geheimzinnig te lachen? vroeg Pascha eindelijk, mij vol argwaan aanstarend. Lachte Ik? Dat wist ik werkelijk niet! Maar als het zoo was. dan kwam het, omdat het eindelijk lavomkheett opgehouden te regenen zoodat Ie j behoorlijk van de nachten kunt genie I '"lit nam mijn pet. - wowdd? ze" ae verwijtend: HetJjegW krijgen! (Wordt vervolgd). GOUDA, 26 Mei 1939. Aannemer in staking. Alle in werkverschaffing geplaat.de arbeiders ontslagen. Het werk in de werkverschaffing voor den aanleg van een nieuwe algemeene be graafplaats ligt zoo goed als stil. Is het bij conflicten meestal zoo, dat de arbeiders de voorwaaiden onaanvaardbaar achten, hieT heeft zich het merkwaardige feit voorge daan, dat d eaannemer het werk heeft stil gelegd. Aan alle 210 tewerkgestelden heeft hü ontslag gegeven, doch een veertig zyn er momenteel nog aan den gang om de loopende werkzaamheden te beëindigen. De betrokkenen komen weer gewoon ln d° steunregeling. De aannemer verlangt verandering van de bestekvoorwaarden ten aanzien var. do tarieven. Nadat aanvankelijk de loonen zeer slecht waren, zyn, nu de arbeiders zijn In gewerkt, de verdiensten verbeterd en voor een aantal arbeiders gaan zij boven het vigtgestelde maximum uurloon uit.- Hier tegen richt zich het bezwaar van den aan nemer, die door dezen gang van zaken zijn eigen uitkomsten nadeelig beïnvloed acht, De officieele instanties hebben de kwes tie in bespreking. O.a. heeft vandaag do B wethouder van Sociale Zaken, de heer C Koemans, op het departement geconfel i»erd. Over den te verwachten gang van zaken valt momenteel nog niets te zegger Intusschen heeft de Directie van gemeen Jewerken den aannemer schriftelijk gesom meerd het werk te hervatten. Antwoord is nog niet ontvangen. Goudsche zeilweek gedurende de Pinksterdagen. Reeds zestig deelnemers. De roei- en zeilvereeniging „Gouda", aan gesloten by de Koninklijke Verbonden Ne (ierlandsche Watersport-Vereenigingen (K V.N.W.V.), heeft gedurende de Pinkstezda gen nationale zeilwedsrtjjden goorggni- mrd. Ondanks het feit, dat nog altijd zeer vele watersportliefhebbers van buiten, voor de reis naar de Reeuwyksche Plassen terug schrikken door de omslachtige verbinding met de plassen via de Goudsche grachten en het veel te kleine sluisje van het Reeu- wijksche Verlaat, is het geluk,t, dit jaar een belangrijk grooter aantal zeilers van elders tot de reis naar Gouda en de plassen te be- wegen. Zaterdag in den loop van den ochtend komen drie sleepen jachten uit de richtin- gen Rotterdam, de Kaag en Amsterdam- Aalsmeer naar Gouda, terwijl de adel- borsten uit Den Helder met een eigen sloep trriveeren. Alle scheepjes worden via de Karnemelksloot en Breevaart naar de plas sen gebracht, waar Zaterdagmiddag half vier de eerste start begint. In totaal wor den vier wedstrijden gehouden, waarvan de laatste op Maandagochtend. Zaterdagavond en Zondagavond zyn er feestelijkheden in het clubgebouw van de .,Roei en Zgil" en Maandagmiddag wordt het Wilfeeft met een thó-dansant beëindigd. Tot op dit oogenblik zijn, met inbegrip der nagekomen inschrijvingen, reeds een zestigtal deelnemers geboekt. Met inbegrip der bemanningen en leden van zusterver enigingen mag dus reeds op een bezoek van eenige honderden personen van elders worden 'gerekend. Promotie Dr. H. F. Wessels. 0p een proefschrift, getiteld „Gouda", proeve eener stadsmonographie, promoveev- x heden tot doctor in de Letteren en Wijs begeerte aan de Ryks-Universiteit te Utrecht, de heer Dr. H. F. Wessels te i-Gravenhage. Het typografisch uitnemend verzorgde proefschrift, dat gedrukt werd bij de fir ma Kemink e7i Zoon te Utrecht, is voorzien van een groot aantel uitstekende foto's en Pafieken en bevat voorts een drietal inte ressante kaarten, n.l. betreffende de stads uitbreiding van 1560—1938, een wijk- indeelhig en verspreiding van het kruide- niersbedrijf te Gouda en een betreffende d" verapniding van de industriebedryven 1? Good* in 1936. 'n zjjn voorwoord brengt de schr(jver "aaat dank aan hen, die medewerkten tot ZP wetenschappelijke vorming, aan den ^Cretan's der Kamer van Koophandel en abrieken voor Gouda en Omstreken en aan Burgemeester E. G. Gaarlandt, die «n bjj de samenstelling van dit proef- '"rift hebben terzijde gestaan. Aanschaffing glohalisatie-methode leerjaar Bijzondere Neutraio Het bestuur der Schoolvereenigirtg voo* wonder neutraal onderwiis voor Goada t ««streken heeft d.d. 25 April j.j. eeji an"- ^fltot den Raad gericht om meoewer- mg krachtens artikel 72 der Lager Onder- w*t 1920 voor de aanschaffing van ruT taal'50e'ten voor het 3e leerjaar der obafe methode „Van Kindertaal totl Moe- ^rtaal" door F. Evers, 'R. Kuitert eh I v. eWe en teveng voor de aanschaffing .toeken als aanvulling voor het 2e ^,aar en A wandplaten. merken op, dat by beslissing s Ged. staten d,d. 16 November 1|87 G. ^no. 201, medewerking werd verleend voor l aanschaffing der boekjes voof het le L, j.r en hij raadsbesluit van 23 Mei 1.038 die van het 2e leerjaar. het dat *eg:en aanvra8p van '4 ^'hestuur om medewerking voor He t in mln- rt, z^^A tiJM aanschaffing van boekjes enz. voor hét Se leerjaar geen bezwaren kunnen worden op geworpen. Deze aanvrage is de consequen tie van de beide vorige; z(( dient te worden' ingewilligd. De kosten worden op f 56.60 geraamd. Gemeentelijke Arbeidsbeurs Gouda. Werkloosheid blijft dalen. Huidige toestand gunstiger dan in vier jaar. De laatst opgegeven stand van het aan. tal gere gistree «ie werkzoekenden bit d t arbeidsheurs bedroeg 1847, waarvan 1822 personen geheel werkloos waren. Zooals de totalen van onderstaatid staat je aangegeven, z(jn deze aantallen thans iespectievelyk 1821 en 1796. De daling zet zich dus y- zij het in min- der sterke mate nog steeds voort, momenteel reeds een aantal bereikt stiger dan op hetzelfde tyistip de 1935, 1936, 1937 en 1938. Het aantal dergenen, die in werkver schaffing zyn geplaatst bedroeg op Zater dag 20 Mei 1939: 487. 'Aangezien de in werkverschaffing ge plaatsten, met het oog op eventueele be middeling, .by de arbeidsbeurs ingeschreven behooren te blyven, ia dit aantal ii* de boven aangegeven cijfers vervat. De specificatie naar de diverse beroeps groepen luidt als volgt: X (Het eerste cijfer geeft het totiufl inge schrevënen, het tweede dat der gehe»l werkloozen aan). aardewerkindustrie 76 74 typografie 34 3? bouwbedrijven 368 366 chemische nijverheid 30 30 houtbewerking 96 06 kledingindustrie 39 39 lederbewerking 13 13 metaaln., scheeps- en rijtuigb. 116 115 papierfabricage o 16 16 textielnijverheid 54 54 her. voedings- en gen.middelen 112 110 sigarenindustrie 103 102 landbouwbedrijven 79 72 handelsvertegenwoordigers 55 55 pakhuis- en schippersknecht, koetsiers en chauffeurs 217 216 transportarbeiders 7§ 78 verzekeringswezen 1 \rye beroepen 5 5 kantoorbedienden 28 26 onderwijspersoneel 2 2 huiselijke diensten 14 14 ongeschoolde fabrieks- en andere arbeiders 286 282 Totaal 1821 1790 Trein ver!raging Den Haag—Gouda. Diesel bleef steken. Gisteravond omstreeks kwart voor acht is een van Den Haag naar Utrecht op weg zynde ledige Dieseltrein tusschen Voorburg er, Zoetermeer defect geraakt, waardoor de trein niet verder kpn. Met een van Den Haag gezonden locomotief is de Diesel te ruggesleept. Gedurende dien tijd kon er op <ie lijn Den HaagGouda geen enkele trein passeeren, waardoor tusschen acht en negen uur de treinenloop verA-aging kreeg. De grootste vertraging bedroeg twintig minu ten, welke de D-trein .van even voor half negen naar Utrecht kreeg. Om kwart over negen was de dienst weer normaal. Het euvel aan den Diesel* was intusschen niet van ernstigen aard en spoedig verholpen, een uur later is de trein doorgekomen. Voeren rechtsgeding. Schade veroorzaakt door aanrijding. De heer A. de Jong te Polsbroek is aan geschreven tot betaling van een bedrag ad 8.64 wegens vergoeding van schade, door aanrijding veroorzaakt aan een op de Markt staand parkeerbord. Ondanks de' tusachenkomst van den rechtskundige, Mr. R. Rensma alhier, is be taling van gemeld bedrag achterwege ge bleven. B. en W. stellen den raad daarom voor terzake een rechtsgeding in eersten aanleg en zoo noodig in hooger beroep en/of,cas satie jegens debiteur te voeren. Zeilcursus „Elfhoeven". Het bestuur der G.W.V. „Elfhoeven" heeft het besluit genomen, dat ook ouder" personen, die het zeilen willen leeren, zich bij de Jeugdgroep kunnen aansluiten. D" zeillessen blijven echter afzonderlijk voor a ie der jeugdleden. Voor personen, die niet in het, bezit zyn van een zeiljachtje. bestaat dus thans ge legenheid toch het zeilen te leeren en te be oefenen. Het secretariaat der vereenigin; is gevestigd, Punt 17, waar schriftelyk» aanvragen tot deelname kunnen worden in gezonden. Winkeliers, en middenstands- glasverzekering. Verlaging der tarieven. Onder voorzitterschap van den heer G. J van Burk heeft Woensdagavond de Onder linge Goudsche winkeliers- en midden stands-glasverzekering haar jaarvergad" ring gehouden. Uit het uitgebracht verslag bleek, dat df vereeniging een gunstig jaar achter den rug heeft. Er is een batig saldo geboekt van 355.11. Het kapitaal is thans gestepen tot 2273.02. De vergadering besloot dit jaar geen entreegeld van nieuwe leden te heffen. Aangenomen werd het voorstel van het bestuur om de tarieven dit jaar met 10^ t< verlagen. De heeren H. J. A. van Bohemen en J. van Wingerden zijn als bestuursleden her kozen. Pinksterretours van de Spoorweg-en. Naar wij vernemen zyn in verband met de Pinksterdagen de retours van de Spoor wegen, welke genomen worden op Zater dag 27, Zondag 28 en Maandag 29 Mei, voor de terugreis geldig tot en met Dinsdag 30 Mei. Overname stoep. De heer C. Verhart, wonende alhier, Nieuwehaven 195, heeft de gemeente ter overname aangeboden een vóór zyn pak huis Lange Dwarsstraat 10, gelegen ge deelte stoep deel uitmakende van gemeld kadastraal nummer groot 2 M2. B. en W. stellen den raad voor tot aan koop van bedoeld perceelsgedeelte te be sluiten. AGBNDA. Thalia-Theater: Vrouwen van 1988. Réunie-Bioscoop: De krachtpatser en In stormenden galop. Zondag 10.30 uur: De vrouw van den staatsvijand. Maandag 10.30 uur: Voor de eer van z'n moeder. Woensdag 2 uur matinee; Voor de eer van z'n moeder. Schouwburg-Bioscoop: Concert in Tirol en Ryk en geen geld. 1 Juni, 8.15 uur. Ons Genoegen. Bridge- drivp leden societei) 26 Mei, 2.45 uur. Kantoor N.V. Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek „Gouda". Jaar- lyksche algemeene en buitengewone alge meene vergadering van aandeelhouders. 27 Mei 3 uur Plas 's-Gravenbroek. Drie- daagsche zeilwedstrijden roei- en zeilver eeniging Gouda. 27 Mei Bloempjesdag Sanatoriumfonda Goudsche Ziekenkas. 30 Mei 5 uur De Zalm. Algemeene vergade ring van aandeelhouders N.V. tot aanne ming van werken voorheen H. J. Neder- horst. 30 Mei 10 uur Stadhuis. Aaitbesteding her stellen wal muren. 31 Mei, 2—4 uur. Ryks Hoogere Burger school. Aangifte van leerlingen. 1 3 Juni 3 uur Houtmansplantsoen. Verfek afstandsmarsch belangenvereniging Do- wano. 5 Juni 7.30 uur De Zalm. Verkooping nota ris K. Zeevat. F Juri 24 uur Huishoudschool. Inschrij ving van leerlingen. 7 Juni 79 uur Huishoudschool. Inschrij ving van leerlingen. Juni 1012 uur 'Huishoudschool. Inschrij ving van leerlingen. 9 Juni 2 uur Kaarsenfabriek. Jaarlijksjhe algemeene en buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders N.V. Reedery De IJssel v.h. C. G. v. d. Gar den. 'iJIT den omtrek, moordrecht. Laagste inschrijver. De heer C. J. Ver?neer, alhier, was voor t 26.105 laagwte inschrijver voor het zet ten van gebouwtjes betreffende automati'- seering telefoon in de plaatsen Rhoon, Oudverlaat, Nieuwerkerk, Moordrecht, Waddinxveer Berkenwoude en Haastrecht. WADDINXVEEN. Koninklijke onderscheidisg. Bij koninklijk besluit is aan den heer T. Mantel, meubelmaker bij de N.V. Meubel fabriek voorheen A. van der Loo én Zonen alhier, toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in brons. Oude man overreden. Doodelijk ongeluk. Donderdagavond is bij het passeeren van twee auto's, waarbij een. vrachtauto te ver naar links uithaalde, de 8l-jarige .J Spaargaren alhier, overreden en zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later aan zijn verwondingen is overleden. Om kwart over zes reden op den Goudschen Straatweg, vlak bij Bodegra ven, een personenauto en een vrachtwa gen in de richting Gouda. Uit tegenover gestelde richting kwam de heer Spaar garen, die uiterst rechte van den rijweg vlak langs den grasberm liep. Bij het passeeren van de beide auto's werd de oude man door de linker voor zijde van de vrachtauto gegrepen en mei. een hevigen smak tegen den grónd ge slingerd. Hij bekwam ernstige verwon dingen aan het onderlichaam en een der armen. Na door twee dokters ter plaatse te zijn verbanden, is het slachtoffer.naar een der ziekenhuizen in Gouda gebracht, waar hij eenige uren na aankomst is overleden In «rband met deze aanrijding ver zoekt ae burgemeester van Bodegraven den bestuurder van eeh klein model per sonenauto met opengesohoven dak, die in den avond van 23 Mei te ongeveer 6.15 uur op den Goudschen Straatweg nabij het dorp Bodegraven werd ingehaald door een vrachtauto, waarbij toen het ongeluk geschiedde, zich bij hem te mel den of wel zijn adres bekend te maken. Even voor het ongeluk hebbèn beide auto's eenige oogenblikken moeten wach ten voor de afgesloten spoorwegovergang BOSKOOP. Provinciale weg Gouda—Aiphen. In het plan voor den provincialen weg door Boskoop begint meer teekenlng te komen. De directie voor het aan te leggen ge deelte van de Biezen naar de Groeneweg (het Reyneveld) zal binnenkort hat pand KANTONGERECHT GOUDA. Uitspraken van 24 Mei. Veroordeeld werden wegens overtreding van; Art. 453 W. ,v. S.: F. B. te den Haag, J. K. te Gouda en Tj. W. te Utrecht 5. tubs. 2 d. h. Art. 460 W. v. S.: J. L. S. te Hilversum en A. M. te Schoonhoven f 2.subs. 1 d. h. Art. 5 M. fn R.Regl.: H. P. B. S. te Lek- kfrkerk ƒ1.subs. 1 d. h. Art. 3 M. en R.Regl.: M. J. H. te Gouda 6.subs. 2 d. h.; T. N. te Gouderak 2.subs. 1 d. h. Art. 4 M. en R.R.: J. H. te Gouda 1.50 subs. 1 d. h.; J. W. en H. L. v. S. te Gouda 2.subs. 1 d. h. Art. 11 M. en R.R.: H. A., K. G. T., A. de W., J. W. M. en I. B. te Gouda, M. 11. te Waddinxveen, W. T. te Boskoop en W. v. d. B. te Nieuwerkerk 2.subs. 1 d. h. Art. 59 M. en R.Regl.: C. J. B. te Wad dinxveen, J. P. B. te 's-Gravenzande, B. v. /D. te Krimpen a. d. IJssel en A. K. te Gou da 2subs. 1 d. h. Art. 37 Alg. Pol. Verord. Gouda; H. V. te Moordrecht en J. F. te Gouda 1.50 subs. 1 d. h. Art. 87 Alg. Pol. Verord. Gouda: D. v. V. te Gouda 2.subs. 1 d. h. Art. 1 Ventverord. Ouderkerk a. d. IJssol: H. D. te Muntendam 2.-r- subs. 1 d. h. Art. 58 M. en R.Regl.: M. den H. te Gouda, J. K. en B. K. te Arkel 1.50 subs. 1 d. h. Art. 27 M.jen R.wet; A. O. te Groot- Ammers 2.-L subs. 1 d* h. SPORT EN WEDSTRIJDEN. aan de Biezen 22 over de Nieuwstraat, gaan verlaten en wordt ondergebracht in op een na het laatste pand aan de Oostzijde van de Nieuwstraat. De betonweg van Reijerskoop naar Bie zen wordt doorgetrokken tot de Groene weg en gaat daar met een viaduct over den bestaanden weg heen. Helaas blijft de Biezen een gevaarlijk kruispunt. In het Reijneveld wordt een sluis met een haventje gebouwd, waar de nieuwe weg ook overheen gevoerd wordt. De plannen zijn nu zoover gevorderd, dat binnen eenige weken tot aanbeste ding wordt overgegaan. Het wordt een mooi stuk werk, dat weer aan verscheidene onzer inwoners arbeid zal geven. Nummering der lijsten. De nummering van de candidatenlijs- ten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing is als volgt: 1. Lib. St.partij, 2. Anti-Rev. partij, 3. r.k. St. partij, 4. staatk. aeref. Partij, 5. Chr. Hist. Unie, 6. S.D.A.P. Burgerlijke Stand van 17 t.m. 24 Mei. GEBOREN: Eleonora Tine, d. v. M. Er- kelens en M. H. Oostenrijk. WiUy Lize, d. v. P. H. Koojj en C. J. van der Willik. Henricus Josephus Antonius, z. v, H. J. A. Vermeulen en M. Blom. Margare- fcha Johanna Agatha, d. v. E. E. Harmsen en A. J. E. Scheygrond. Klaas Jan, z. v. T. Klootwyk en L. Tamminga. Cornelia Jacobus Maria, z. v. H. M. Bosman en M A. Kromme. Leonardus Johannes, z. v. H. J. van Jaarsvelt en P. C. Straver. Wolfgang Alljertus, z. v. J. Nanninga en A. H. Jacques. OVERLEDEN: Geene. ONDERTROUWD: Johannes van Vliet, 30 jaar en Adriana Johanna van Ryn, 23 j, QETROUWD: Geene. Coop. Vereen. „De Boekoopsche Veiling". Veilingpryzen van 19—24 Mei 1939. Pechtold per bos (20) 116—71, Wendland 118—81, Hadley 121—50, Duisburg 90, Briarcliff 70—36, Butterfly 75—35, Steward 101—24, Wilh. Kordes 40, Roselandia 65— 38, Florex 115—10, Vierlanden 110—40, Edith Helen 110—52, August Noack 55—24, Else Poulsen 57—25, Gloria Mundi 105—78, Ellen Poulsen'47—35, Rosa Mundi 116—103, Mevr. v. Straaten v. Nes 70—46, Ingar Ols- son 58—52, Queen Mary 60—30, Rhododen dron 27—20, Azalea 90, Gouden Regen 140, Acerblad 30—13, Lathyrus 18—10, Violie ren 4625, Pioenen 34-r-25, Beukenblad 20, Cerbera 21, Clematis -Prins Hendrik 200— 140, Clematis Durandii 32, Clematis le Coul- tre 220170, Hortensia 8035, Azalea 25, Rhododendron 51. «LUCHTVAART. K.L.M. en de dienst op Australië. K.N.I.L.M. zal K.L.M.-vliegtuigen charteren. In verband met de moeilijkheden, zoowel van financieelen als van materieelen aard welke een langdurige exploitatie van den dienst op Australië voor de K.N.I.L.M. op levert, bestaat het voornemen, dat tegen het einde van deze maand, behoudens on- voorziene omstandigheden, vliegtuigen var de K.L.M. door de K.N.I.L.M. gecharterd zullen worden om althans eens per week in den dienst tusschen Nederlandsch-Indië en Australië te voorzien, in welk geval dus de K.N.I.L.M. met eigen vliegtuigen in dt overige behoeften van den dienst zal blij- \en voorzien. Aneta seint dat men in bevoegde krin gen twijfelt aan de wenschelykheid om doortrekking van de K.L.M.-lijn naar Australië te forceeren. Hierbij wijst men er op, dat ook Imperial Airways ermede vol staat om Singapore als eindpunt aan te wij zen, de verzorging van den dienst naar Australië aan de Quantas overlatend. Overigens wyst men er op, dat een be slissing met ingang van 1 Juni wel zeer poedig is. VOETBAL. Programma voor Maandag (Tweeden Pinksterdag). Kampioenschap van Nederland. N.E.C.D.W.S.EindhovenAchilles. AFDEELING I. Promotiecompetitie 2e klasse. E.D.Q.Hilversum. AFDEEMNG 11. Promotiecompetitie 2e klasse. S.V.V,-DF.C. (Zondag). Promotiecompetitie 3e klasse. A.S.C.—B.E.C.; R.D.M.—D.C.L. Promotiecompetitie 4e klasse. Wassenaar—SchoonhovenL.F.C.- De Jagers (Zondag); Oud-Be\jeriandWoer- aenfc E.B.O.H.Dilettant (Zondag). PTomotiecompetitie reserve 2e klasse. C.V.V. 2—R.F.C. 2 (Zondag). Promotiecompetitie reserve 3e klasse. B.M.T. 2Alphen 2 (Zondag); Xerxes 3 S.V.V. 4. AFDEELING IV. Promotiecompetitie 2e klasse. BleyerheideHelmond; Middelburg Limburgia. AFDEELING V. Promotiecompetitie 2e klasse. G.R.C.F.V.C. (Zondag). Goudsche Voetbalbond. le klasse; G.S.V. 3Bergambacht l (Zon dag). G.V.B.-juniores starten 3 Juni. 22 elftallen schreven in. Voor de juniorescompetitie 'van den Goudscher. Voetbalbond hebben de volgen elftallen ingeschreven: Afdeelingi A, tot 17 jaar: G#uda A, Gou da B, l>ekkerkerk A, G.S.V. A, Moordrecht A, Oudewater A, Zwervers A, O.N.A. A, C.N.A. B, Haastrecht A, Olympia A. Afdeeling B, tot 15 jaar; Gouda C, Gou da D, Bergambacht A, Dilettant A, Niau- verkerk A, O.N.A. C. Afdeeling C, tot 13 jaar: Gouda E,.G.K V. B, O.N.A. D, O.N.A. E, Olympia B. Op Zaterdag 3 Juni zal met de wedstrij den een aanvang worden gemaakt. WIELRENNEN. Hofstede naar Zweden. De Goudsche renner J. Hofstede, Neder landsch kampioen amateurs op den weg, heeft een uitnoodiging ontvangen om deel te nemen aan te Stockholm te houden weg wedstrijden over 100 K.M." Hofstede heeft de uitnoodiging aangenomen. WATERPOLO. Polotournooi Zwemkring Gouda. Op 7 Juni in Schoonhove"1. De Zwemkrmg „Gouda" organiseert zijn jaarlijksch polotournooi op Woens- dag t Juni, des avonds 7.45 uur in de zweminrichting te Schoonhoven* onder leiden van de S.Z. en P.C. Het programma luidt: Afdeeling A: S.Z. en P.C.—Boskoop, AVZ.C.—G.Z.C., Winnaar 1—Winnaar 2. Afdeeling BElthoeven 2—G.Z.C. 4. Olympische dag. Een grooteche opening. Precies om haft twee begint de Olym- pische Dag den U Juni a.s. met een gym- nastiek-uitvoering onder de persoonlijke leiding van den technischen voorman van het K.N.G.V., den heer J. H. F. Som- -mer. Deze uitvoering zal bestaan uit een snellen, massalen opmarsch, gezamen- lijke vrije oefeningen en 'n slot-apothese. Het eigenaardige van de vrije oefenin- gen zal zijn, dat gelijktijdig twee ver schillende groepen van vrije oefeningen uitgevoerd zullen worden door jongere en oudere turners onder begeleiding van 1 dezelfde muziek. Reeds een jaar geleden werd deze mu ziek, geheel in overeenstemming met de 1 algemeene opvatting en bedoeling der oefeningen, door den heer C. J. Sommer speciaal gecomponeerd, uitgevoerd door het AVRO-orkest en vastgelegd op gra- mofoonplaten. Deze oefeningen dienen ten deele ook voor het 27e Bondsfeest te Arnhem gedurende de Pinksterdagen. 1 Uit de deelnemers, aan. dat 27e Bonds- feest te Arnhem worden de ca. 1200 tur- ners van 32 vereenigingen zorgvuldig uit gekozen voor den Olympischen Dag. Vier tandems op de wielerbaan- Behalve de Italiaan Astolfi zal ook de Chineesche sprintkampioen Wing deel nemen aan de sprintwedstrijden op den Olympischen Dag. Van de Nederlandsche Olympische ploeg zullen vier tandems gevormd wor den. In de eerste plaats noemen we het tandempaar Leene—Ooms, dat in 1936 te Berlijn den tweeden prijs won en voorts een sterke nieuwe combinatie Smits- Pronk. MARKTBERICHTEN. De Boterheffiug. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 25 Mei tot 1 Juni vastgesteld op 60 cent per k.g. onveranderd) TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Bilt seint: Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond 19 uur. Voor het geheele land: Gedeeltelijk be wolkt; droog weer; zelfde temperatuur; meest matige wind uit Noordelijke rich tingen.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2