faj/tnoefaidett sfafite...TONICUM NOURY C. JANSEN Enorme heidebrand teistert de Veluwe. Generaal Snijders' begrafenis. Ik hèb gekozenArkadi. r Beurs van Amsterdam. RUND- en VARKENSSLAGERIJ en FIJNE VLEESWAREN 300 H.A. in vlammen opgegaan. Ooi zaak: waarschijnlijk een wegge worpen brandende sigaret. Gistermiddag heeft op de Veluwe een geweldige brand gewoed. l»c 01 and werd het eerst ontdekt door militairen van het garnizoen te Arnhem, uie nabij Teriet aan het oefenen waren. Met man en macht probeerden zij het vuur te stuiten, doch de hevige Noord oostenwind dreef de vlammen steeds verder door de kurkdroge heide, welke op vele plaatsen tot kniehoogte staat, inmiddels arriveerden de boschbrand weren uit Arnhem, Oosterbeek, Velp en 'Ede, terwijl de militairen versterking ontvingen van het garnizoen te Arnhem. Toen het vuur op zijn hevigst woedde, werden een zeventigtal arbeiders van het werkloozenkamp de Kemperberg te Schaesbergen, alsmede alle beschikbare wakheden van den dienst van gemeen tewerken te Arnhem in vrachtauto's naar üe meest bedreigde plaatsen gedirigeerd. Aanvankelijk scheen het, alsof men machteloos stond tegenover de vlammen, welke soms tien meter hoog oplaaiden, doch omstreeks vijf uur bleek het groot ste gevaar geweken. Het vuur had inmiddels de Hooilaan, welke van T^eylet naar Deelen loopt, be reikt, do9h dboJt den straffen wind werd het vyut' o^erde laan heen gedreven in de richtln^Sw het landgoed Vrijland, dat geheel met bosschen is bedekt. Gelukkig draaide de wind iets, zood&t het vuur juist langs den boschrano van Vrijland in de richting van den Deelen- scheweg voortschreed. Hier wist men het vuur tot staan te brengen. De rook hing als mist op de wegen. Op den Deelenscheweg, tusschen Hoen- derloo en Arnhem, hingen de rooknevels over een afstand van bijna een km. zoo dicht, dat autobestuurders en motorrij ders hun koplampen moesten ontsteken. Onder leiding van den heer J. H. Mcme- llnk, rentmeester van het Nationale Park dc Hooge Veluwe, werd hier een tegen vuur aangelegd Omstreeks zes uur laai den hier en daar de vlammen nog op, doch gevaar voor uitbreiding bestond toen niet meer. De verbrande oppervlakte heide be draagt 2öo 300 ha., terwijl verder eenige dennenbosschen zijn vernield. De heide ten Noorden van de Hooilaan was eigendom van de Hooge Veluwe en ten Zuiden van deze laan van de ge meente Arnhem. De geweldige rookko lommen, welke boven de brandende hei de opstegen, trokken vele bezoekers naar Teriet, die het vlammenspel gadesloegen. Onder hen bevonden zich de commissa ris der Koningin in de provincie Gelder land, mr. S. baron van Heemstra en de heer H P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem. Uit de omstandigheid, dat het vuur vlak bij den Apeldóornschen straatweg is ontstaan, leidt men af, dat de oorzaak van den biand moet worden gezocht in het achteloos wegwerpen van een bran dende sigaret of sigaar. Tegen den avond konden degeneh, die zich met de bestrijding van het vuur hadden bezig gehouden, inrukken. Drie bosch- en heidebranden Kede van dr. Colijn. - I Onder de gemeente Mierlo hebben gis termiddag drie bosch- en heidebranden gewoed, welke in totaal 30 ha. hebben vernield. Het hevigst heeft het vuur huisgehouden in het gebied langs den Geldropscheweg. waar ongeveer 25 ha. bosch en heide door de vlammen werden weggevreten. De vrijwillige brandweer werd bijge staan door militairen en slaagde er eerst na veel moeite in door het aanleggen van een tegenvuur den brand tot staan te brengen. Langs het Eindhovensche kanaal heb ben verder nog twee branden gewoed, waardoor zeven ha. dennebosch verloren gingen. Nadat hier eerst een begin van brand was ontstaan, dat gebluscht kon worden, laaide het vuur na eenigen tijd opnieuw op. De oorzaak dezer branden is onbe kend. Dat goede daden meestal geroemd wor den, bewijst dat zy. tot onze schande, Uitzonderingen /Uw FEUILLETON. ■en reman uit het hooge Noorden door AGATHE POGNER. Nadruk verboden. 11 Toen ik aan het einde van onzen tocht eenzaam aan den oever stond, wist ik aanvankelijk niet, waarheen Ik mijn schreden zou richten. Het was me te moe de, alsof ik zwaren wijn had gedronken, alsof er vuur in mijn aderen brandde. Ik kocht bij een fruitvrouw, die met haar tentje langs het water stond, een groot stik meloen en at dit haastig op. Hierna liep ik naar den dichtstbijzijn- den, steiger om'mij door de, op geregel- ,de tijden afvarende stoomboot naar een mooi eiland in de omgeving te laten brengen. Daar dwaalde ik twee uur lang in het jonge bosch rond om er tegelijker tijd afscheid van te nemen. Wanneer zou ik weer een berk te zien krijgen? Over een jaai;? Over twee Jaar? Of mis schien nooit meer?... De boot gaf het sein voor vertrek. Ik moest fnij haasten om nog op tijd tc komen. Met moeite wist ik op het dek nog eèn vrij plaatsje te bemachtigen. Rondom mij zaten slechts vroolijk en opgewekt babbelende menschen, v/ten, bij de herinnering fcan de kostelijke uren In de aula van Oud Eik en Duinen heeft de minister-president dr. H. Colijn, aan de baar van het stoffelijk overschot van generaal Snijders gisteren een rede gehouden waarin hij zeide, ongetwijfeld de tolk te zijn van zoo menige organisa tie, waarmee generaal Snijders bij zijn leven verbonden is geweest. Het aantal j dezer organisaties, waaraan de generaal zijn belangstelling of zijn werkkracht schonk, gaat de 30 te boven en reeds daarom zult ge, zoo sprak dr. Colijn, be grijpen, dat ik er vooral naar streven zal 'de nationale beteekenis van den persoon en van zijn arbeid naar voren te bren gen. Intusschen staat de waardeering van die beteekenis niet los van de feiten, waardoor dit lange, arbeidzame leven gevierd is geworden. Het zegt nog wel niet veel, maar toch wel iets wijl heenwijzend naar meer dan gewone intellectueele begaafdheid dat de jonge Snijders op 17-jarigen leeftijd als no. l aan dc K M A. werd toe gelaten tot de opleiding voor officier bij het-wapen der genie. Het zegt reeds iets meer voor de toe komstige loopbaan van den jongen 2en luitenant dat hij, die nog geen jaar offi cier was, detacheering aanvraagt bij het Ned.-Ind. leger op het tijdstip, dat dit leger gereed staat een aanvang te maken met het tot rede brengen van een weer barstig sultanaat in het noordelijk deel van Sumatra. Het bevestigt de beteekenis van den drang naar daden, die ons in dat ver zoek om naar Indië te gaan reeds op- j valt, dat deze jonge ondernemende oïfi- cier binnen drie maanden na zijn komst i/i Atjeh reeds werd voorgedragen voor de hoogste militaire belooning die onze krijgsmacht kent: het ridderkruis der Militaire Willemsorde. I Dat kruis gewaagt van moed, van be- leid en van trouw. Zal het goed zijn, d&n moeten die woorden voor den drager er 1 van tot levensdevies worden. Welnu, wie kan ook slechts den ge- ringsten twjjfel voelen opkomen bij de vraag, of het leven van generaal Snij ders de vervulling dier belofte heeft ge bracht. Of men hem volgt als leeraar aan rfe K.M.A. en later als hoofd van onderwijs bij die inrichting, of men hem aan het werk ziet bij het wapen der genie, dan wel bij opdrachten in het buitenland, altijd weer blijken kunde, doorzicht, werkkracht en karaktereigenschappen te j beantwoorden aan de hoogste eischen, die men aan de besten onder ons stellen mag. Niet weinig opvallend was zijrvbenoe- ming tot sous-chef en later tot chef van den generalen staf. Ware hiermee dc j militaire loopbaan afgesloten geworden, I dan had ze daarom alleen reeds gere- Jcend mogen, worden tot de zeer uitzon- derlijke, omdat Snijders tevoren nimmer bij den generalen staf had gediend en ook nimmer de hoogere krijgsschool had j bezocht. Spr. stond bij deze staf periode een oogenblik stil en dankte den ontslapene voor de toewijding in deze periode be- i toond. Het waren de schokkende gebeurtenis- sen van de Augustusmaand 1914, zoo ver- volgde spr., die generaal Snijders uit de afgeslotenheid van de bureaux van den generalen staf ineens in het volle licht van de algemeene volksaandacht plaat sten. Wel was de mobilisatie vlot verloopen, en wel schiep de kort te voren tot stand gekomen nieuwe legerorganisatie de ge legenheid om dadelijk met de concentra tie der opgekomen troepen een aanvang te maken, maar aan het apparaat, dat, zoo noodig, onze neutraliteit met kracht van wapenen zou moeten handhaven, ontbrak nog veel. In dit alles moest verbetering worden gebracht: de uitrusting moest voor zoo ver dit mogehjk bleek worden aange vuld; de geoefendheid der troepen ver hoogd. En dat alles moest geschieden terwijl tegelijkertijd telkens nieuwo scharen de bestaande legersterkte kwa- Voegt men daarbij dan de spanningen, die zich, ondanks onzen neutraliteitswil, van tijd tot tijd voordeden en de haast bovenmenscheiftke verantwoordelijkheid voor het krijgsbeleid, indien we met een onvoldoend uitgerust leger in den oorlog zouden worden betrokken, dan j komt de vraag op, hoe het mogelijk is, dat één man gedurende vier lange jaren, onder zulke ongunstige verhoudingen, dien last heeft kunnen torsen. Onbegrensde toewijding aan Vorstin, en vaderland vormde de motorische kracht voor de vervulling van een taak, waarvan men de zwaarte slechts bena deren kan Over het einde van deze vierjarige periode valt een schaduw, waaraan we hier niet mogen voorbijgaan. Buigend voor onredelijke critiek hebben de toen malige bewindslieden den opperbevel hebber tot heengaan genoopt. En wel werd voor die daad een jaar later ver zoening gedaan door de verleening van het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw, maar dat heengaan zelf en nog meer de wijze waarop dat heengaan plaatsgreep, doet nu nog zeer. Het was allerminst in overeenstemming met de ongemeen groote verdiensten, die gene raal Snijders aan volk en vaderland be wezen had. En toch is er één goede kant aan. Dat ongewone afscheid uit het ambt heeft de gelegenheid geschonken om aan heel het volk te toonen welk een gaafheid van karakter deze groote soldaat bezat. intellectueele begaafdheid, groote werkkracht, omvangrijke kennis, zijn eigenschappen, die in het leven veel be- teekenen. Maar ze worden alle overtrof fen door, wat de Engelschen plegen te noemen, het bezit van een „sterling char&cter". Zulk een karakter heeft de generaal getoond te bezitten door de wijze waarop hij zich gedroeg onder oe hem aangedane bejegening. Hier geen bittere polemiek, hier ook niet de 'geringste intrige. Integendeel: waardige berusting, geloovend, dat de tijd recht zal doen. En inmiddels zich aangordend om het leven niet als afge sloten te beschouwen, doch het ook ver der met ai zijn gaven en krachten te stellen in dienst van het nationaal be lang. r Alle arbeid die hem riep ter bevorde ring van de volkskracht en ter bestrij ding van eën futloos defaitisme kon ver zekerd zijn van zijn hartelijke Instem ming en van zijn krachtige medewer king. Zelfs hoon, die een enkele maal zijn deel was, hield hem van dien strijd niet terug. S Als voorzitter "van de vereeniging „Ons Leger", een functie, die hij zes jaar lang vervulde, is hij bllj\en werken voor de belangen van het leger dat hem lief was. De vereeniging „Onze Vloot" telde hem onder de warme belangstellenden. Er is, op het gebied van bevordering van 's lands weerbaarheid, nauwelijks «*én terrein te noemen waarnaar zijn diep gaande belangstelling niet uitging. Vroeger dan de meeste anderen onder kende hij de beteekenis van de lucht vaart zoowel van militair standpunt als op civiel terrein. Bij de manoeuvres in de Betuwe in 1911 vloog hij als chef van den staf mee in de toen nog uiterst gebrek kige vliegtuigen, die aan het leger waren toegevoegd. Zijn krachtige medewerking bij de tot standkoming van de E.L.T.A. te Amster dam blijft in dankbare herinnering, zijn medewerking bij de oprichting van de en de K.N.I.L.M. wordt nog dage lijks vermeld. Zijn krachtig initiatief bij de voorbereiding van den eersten vlieg tocht van Nederland naar Indië is de oorsprong geweéSf van onze wonderbare luchtvel-binding met Nederland overzee. Niet minder gaf hij zich aan de be vordering van de belangen, die door de beide vereenigingen voor luchtvaart bin nen het Koninkrijk en door de nationale luchtvaartschool weiden nagestreefd, lerwijl buiten den militairen cirkel het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, de Nationale Tuchiunie en de vaderland- sche scheepsbouw van tijd tot tijd zijne- aandacht opvorderden en die dan ook tot de volle maat verwierven. Het voorbeeld van dit rijke leven, zoo vol van gewichtigen arbeid, is dc waarde voor ons en voor de toekomst van ons volk. En nu is dit aardsche leven ten einde. Wij, die hiijr op den doodenakker aan wezig zijn en een groot deel van het Ne- derlandsche volk, dat in gedachte heden met ons is, buigen ontroerd het hoofd voor de majesteit van den Dood, die ook de besten niet spaart. En in ons hart klimt de bede op, dat de genade Gods ook zijn sterven met licht moge hebben omstraald. Minister Colijn eindigde zijn rede met woorden van troost tot de familie van den generaal. Universiteit van Amsterdam. Dr. J. Romein bulten de voordracht om tot buitengewoon hoogleeraar De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag buiten de voordracht van burgemeester en wethouders om met 21 van de 40 stemmen tot buitengewoon hoogleeraar in de Vaderlandsche geschie denis aan de gemeentelijke universiteit benoemd dr. J. M- Romein. Voorts benoemde de raad tot buitenge woon hoogleer aar in de artsenij bereid- kunde (receptuurleer en galenischc pharmacie) prof. P. v. d. Wielen, num mer een der voordracht, tot nu toe ge woon hoogleeraar, als hoedanig de raad hem op zijn verzoek eervol ontslag ver leende tot buitengewoon hoogleeraar in dc pharmaceutische scheikunde en het che misch onderzoek van plantaardige en dierlijke grondstoffen en de daaruit be relde praeparaten, mej dr. C. G. vsh Arkel, thans lector, eveneens nummer een der voordracht; tot gewoon hoogleeraar In het handels recht, het faillissementsrecht en het in ternationaal privaatrecht benoemde do raad prof. mr M. H. Bregstein te Rotter dam, nummer een der voordracht. Het administratiegebouw voor de artillerie-inrichtingen. Hoe is de stand van zaken? Het Tvfeede Kamerlid Duymaer van Twist heeft aan den Minister van De fensie de volgende vragen gesteld: 1. Kan de Minister reeds mededeelen, welke maatregelen na het votum van de Tweede Kamer van 2 Mei 1.1. getroffen •zijn geworden met betrekking tot het stichten van een administratiegebouw voor de Artillerie-inrichtingen in Den Haag? 2. Zoo ja, is de Minister dan oereid In een nota aan de Kamer al die inlichtin gen te verstrekken, die noodig zijn om den stand van zaken op dit oogenblik te kunnen beoordeelen? Een maand verlof voor een deel der grenstroepen? In het bijzonder voor zaken- menschen. Naar men ons meldt, zou weldra een nieuwe faciliteit voor de opgeroepen dienstplichtigen worden verwacht. Het zou in de bedoeling liggen, telkens aan een tiende deel der opgeroepenen een maand verlof te geven. Hiervoor zul len dan voornamelijk de zakenmenschen in aanmerking komen. Gebruik het in de%e maanden regelmatig; het maakt U sterker, kalmer en opgewekterI in de vrije natuur, de levenslust uit de oogen straalde. Reeds waren wij op het midden van de rivier, toeM plotseling een hevige wind opstak. De^fcetrekkelijk kleine boot werd op de witgekuifde golven danig heen en weer geslingerd. lichtelijk bang uitgevallen pas- begonnen te gillen en vluchtten naar beneden in de kajuit. Het jonge volk echter amuseerde zich kostelijk en viel elkaar bij eiken nieuwen stoot van het schip onder gejuich en gelach in. de armen. Een knap, jong meisje met twee dikke blonde vlechten en lachende oogen viel j half ovej mij heen. Ik ving haar op en 1 liety haar voorzichtig naast mij op de j bank glijden, waarbij het mij opviel, dat ze mij met glinsterende oogen aankeek. Onmiskenbaar duidelijk lag in haar blik de bekentenis, dat ik haar beviel. Haar oogen waren bruin en bijna even spre kend als Maria's oogen. Haar uitdagende mond herinnerde, als hij niet lachte, aan Maria's welgevormde lippen. Een oogen blik voelde ik de lust bij mij opkomen jongen, onschuldlgen mond te aar onmiddellijk 'daarop schaamde ik. me over deze opwelling. Toen de boot aanlegde, was ik de eerste, die aan wal ging. Ikj sloeg den weg naar het, aan de grens van de stad gelegen park in en het toeval wilde, dat het Jonge meisje dezelfde richting uitging. Wij liepen dicht naast elkaar. Op een eenzame, ver laten plaats bleven wij als bij afsprdak staan. De blik van het mel#?é, welke tot dusver den mijne met jeugdige onbevan genheid had beantwoord, kreeg plotse ling iets zachts en droomerigs. Toen nam ik haar in mijn armen en kuste haar. Direct daarop echter boog ik schuldbe wust zijn hodfd. Neem me niet kwalijk, stamelde ik verlegen, het. 't kwam zoozoo on verwacht. Dacht je aan een ander? vroeg het meisje en in haar oogen glinsterden nauw bedwongen tranen. Ik knikte. Ze zei, dat ze het gevoeld had, Daarop echter boog zij diep haar blozend gezichtje. Ik geloof, dat ik je heel, heel., goed zou kunnen lijden. Dat verhoede de hemel! Vindt u het goed, dat ik morgen hier terugkom? Het kind besefte niet, hoe ze mij In haar deemoed folterde en beschaamd maakte! Ik bood opnieuw mijn veront schuldigingen aan. Daarop keek ze mij lang pn ernstig aan om tenslotte lang zaam haaf weg te vervolgen. Ik keek haar na töt haar slank figuurtje zich achter struikgewas aan mijn blik ont trok. Had ik die kus nu gedroomd of werkelijk beleefd? Wat had dat alles te be teekenen? Ik dwaalde nog lang in het park rond. Pas toen mijn voeten mij niet meer kon den dragen, keerde ik huiswaarts. In het vale schemerlicht maakte mijn woning den indruk van een betooverd slot, dat slechts op de verlossende tooverformule wachtté om in zijn oorspronkelijken staat te worden hersteld. In de hall zat Dobrez en keek mij met zijn trouwe hondenoogen ernstig en ver wonderd aan Ik trad op hem toe en streelde zijn kop, maar het dier verroer de zich niet; zelfs zijn oogen bleven star. Toen begreep ik. dat hij naar zijn meesteres verlangde. In deze minuut werd Dobrez rriij dierbaar, want hoe on stuimig mijn hart naar zijn meesteres uitging, zou ik niemand kunnen vertel len Zelfs dit papier kan ik het niet toe- Het schijnt in de bedoeling te liggen dezen maatregel ten spoedigste, mogelijk nog deze week, van kracht te doen wor den. Vooral zij, die zwaar in hun zaken belangen getroffen zijn door de buiten gewone grensbpveiligingsmaatregelen zullen van het bovenstaande met blijd schap kennis nemen. Typhus in een schippersgezin te Groningen. Drie dooden, twee ernstig zieken Ongeveer veertien dagen geleden werd aan boord van een schip, liggende in het Buitendamsterdiep te Groningen bij leden van het gezin van de familie H typhus geconstateerd. Onmiddellijk werd een onderzoek inge steld door den directeur van de volks gezondheid, dr. P. Muntendam, waarbij kwam vast te staan, dat de oorzaak moest worden gezocht in het gebruik van water uit het kanaal, v/aailn een ma tras dreei. afkomstig van een t*ph\s- lijder. De leden van het gezin werden ter observatie naar het academisch zieken huis overgebracht, waar een dag later de 17-jarige dochter aan de gevolgen overleed. Thans zijn ook de 15-jarige en de 18-Jarige dochter aan deze ziekte over- leden. De toestand van het l2-1arig zoontli. ls hopeloos. De moeder is'er eveneens ernstig aan toe. terwijl de vader minder 480ste STAATSI.OTEH1J. 5e klasse. Trekking van 1 Juni. Hooge prijzen: 1000: 5565 5944 16321 40(1: 3216 5609 6203 7332 7470 10141 14629 15768 19791 200: 6563 17997 20749 100 2454 3480 4157 5031 9347 10719 11374 12410 12436 12572 14356 15427 15667 16997 17412 19524 20099 20689 21498 Prijzen van 70. 1110*4178 1239 1357 1371 1421 1458 1534 1545 1561 1655 1689 1807 1980 2063 2231 2266 2285 2479 2506 2606 2657 2841 2863 2885 2939 3020 3028 3047 3049 3160 3169 3209 3556 3610 3736'3954 3991 4010 4121 4271 4409 4491 4509 4576 4688 4794 483a 4979 5087 5113 5160 5246 6277 6442 5496 5517 5551 5688 5754 6b20 6023 6037 6221 6308 6310 6351 6673 6717 6766 6861 69.10 7068 7119 7204 7356 7477 7547 '/if, 7653 7720 7769 7894 7916 7958 8208fi205 8309 6321 8342 8345 8406 8525 852788627 8690 8820 89te 9048 9112 9159 9672 9899 99»? 10011 10023 10038 10054 10065 10170 10198 20268 10272 10287 10299 10321 10340 10376 10390 10406 10503 10704 10745 10816 10903 11067 11205 11234 11137 11253 11431 11441 11538 11593 11650 11686 11733 11784 11807 11913 12017 12049 12208 12370 12416 12446 12878 13043 13053 1.3076 18145 13162 1S742 13836 13988 14023 14040 14177 14373 14592 14672 14936 15203 15204 15255 15284 15887 15574 15590 15767 15838 15873 15931 15950 15965 16041 16104 16207 16355 16457 16528 1654? 16692 16738 16765 16787 16807 16870 •7170 17289 17328 17342 17372 17422 17458 17461 17490 17708 18033 18147 18179 18241 18329 18449 18520 18603 18756 18764 18828 18841 18907 18913 18989 19170 19398 19429 19510 19714 19765 19859 19930 20036 20U3 *>0398 20416 20607 20744 20805 208 <3 20958 21098 21345 21506 21565^644 21666 21733 21739 21807 NIctfBi 1025 1097 3884 1119 1125 1140 1148 1174 1252 1378 1379 1519 1550 1630 1672 1682. 1692 1735 1836 1846 1912 1935 1938 2076 2084 2102 2114 2141 2196 2204 2215 2313 2350 2578 2615 2625 2634" 2656 2750 2761 2825 2870 2941 3072 3104 3155 3204 3214 3237 3251 3283 3291 3314 3453 3493 3541 3576 3585 3718 3754 3764 3830 3866 3922 3984 4011 4020 4044 4096 4109 4120 4127 4195 4275 4286 4351 4352 4353 4459 1486 4499 4510 4584 4705 4715 4737 4757 4,87 4905 4917 5042 5051 ?052 's Nachts heb ik van Maria gedroomd. Het was geen verkwikkende droom. Maria had zich van mij afgekeerd en wilde niets meer van mij weten. 7 Augustus. Maria is vandaag niet gekomen. Ze is nu al begonnen de oude vrouwen bij el kaar te trommelen, die straks de boven verdieping zullen bewonen. Om het haar wat gezelliger te maken, heb ik haar ook i nog de beschikking gegeven over een deel j. van het benedenhuis, n.l. het gedeelte rond den hoofdingang en. de groote, vriendelijke hall. Klim en, Pascha moe ten dan van den kleinen zij-ingang ge bruik maken, maar dat is voor hen geen bezwaar. Vanmorgen heb ik! den timmer man besteld, die een kleinen scheids muur zal moeterf aanbrengen. Of Maria nu tevreden is? Vanmiddag heb ik mijn geweren eens bij elkaar gezocht om in den tuin schiet oefeningen te houden. Het was ongeloof lijk, zooals de honden daarbij te keer gir^en. Zij dachten natuurlijk, dat we nu eindelijk op jacht gingen en ten- 3648 3877 slottfi zag Ik me dan ook wel genood- zaakt met die schieterfj op te houden. Toen de a wind vlet. ben lk weer naar het stadspark gegaan. Ik houd van dit plantsoen met zijn hooge boomen, dl heerschzuchtig al het zonlicht m hun takken opvangen en alle paden in een geheimzinnig, vreedzaam half duls;®r hullen. Ik was nog niet ver Bikomen, toon lk een Jong meisje met eei| slank tlguurtje en twee blonde vlechten wach tend op en n^er zag loopen. Het was het meisje van de boot. Ik wachtte niet, tot ze mij gezien had, maar maakte haastig, dat lk weg kwam. Bij het hek liep Ut tegen Tlt op. Hij kwam me direct onder den arm en verzekerde me. dat het z«n kanjer een genoegen zou doen mij eens te zien. Ik verzekerde hem hetzelfde met betrekking tot mijn kamer en «3 gingen naar mijn huls. We beleefden e van die mooie uren. waarin menschen, die goed met elkander kunnen opscnie ten, slechts een hall woord noodig heb ben om elkaar het beste te zeggen. Voor Tlt vertrok, wilde hij persé weten ol lk mijn moeder nog ging opzoeken. Waarom? vroeg lk bijna grof. MUn moeder en ik hebben elkaar nooit bijzo der na aan het hart gelegen. Sinds zu voor de tweede maal getrouwd is, bes a ze voor mij niet meer. j Misschien zal dat dan nu weer an ders worden. Daarvoor is het nu te laat (Wordt vervolgd.) ^u-J-1 rflg 06084 5177 5196 5338 5350 5375 U79 64 88. 5656 5561 5583 5636 5645 ^8 5687 5724 5730 5749 5758 5771 ag 5872 5918 5923 5946 5988 5993 6095 6113 6143 6168 6225 6264 L 6298 6332 63^8 6362 6476 6488 6644 6546 6573 6588 6596 6624 «29 6739 6759 6841 6853 6924 696l 'M2 7096 7116 7176 7221 7239 7283 'm 7375 7420 7549 7552 7566 7651 -679 7684 7711 7752 7778 7781 7782 '843 7860 7895 7966 7974 7986 8079 6102 8134 8245 8339 8347 8376 8419 6467 8478 8499 8560 8562 8569 8576 6565 8600 8623 8656 8692 8711 8717 6784 8808 8835 8946 9060 9123 9126 9228 9237 9249 9254 9336 9343 9353 9443 9456 9492 9537 9581 9589 9616 9682 9727 9728 9762 9825 9881 9936 9944 9946 9978 10026 10029 10091 ,0183 10293 10375 10378 10385 10424 ,0481 10432 10438 10444 10473 10489 10511 10535 10550 10582 10644 10664 ,0675 10723 10741 10748 10771 10831 10915 10964 10983 11019 11062 11064 11088 1U19 11122 11130 11187 11212 11251 11278 11279 11295 11332 11335 ,1398 11429 11437 11466 11470 11485 11599 11625 11629 11639 11755 11786 11893 11906 11967 12005 12036 12135 12277 12284 12362 12423 12477 12501 ,2592 12629 12632 12698 12727 12737 12725 12773 12776 12818 12820 12832 12885 12910 12917 12951 12957 12961 13097 13110 13229 13296 13329 13435 13475 13553 13604 13613 13625 13628 18719 13744 13784 13835 13895 13941 13954 f3972 14008 14050 14100 14101 14129 14158 14181 14189 14196 14343 14387 14393 14412 14431 14514 14535 14730 14754 14788 14804 14811 14881 14941 14947 14973 14983 15008 15038 15079 15109 15149 15151 15222 15294 15374 15379 15464 15473 15482 15487 15517 15518 15541 15543 15547 15571 T5597 15635 15658 15675 15687 15734 15775 15786 15857 15863 15878 15935 15956 15977 15996 16002 16012 16030 16066 16089 16092 16102 16143 16249 i6283 16286 16289 16314 16331 16379 16417 16438 16449 16452 16460 16485 16562 16565 16568 16653 16690 16704 16773 16776 16800 16801 16839 16861 16875 17015 17020 17087 17101 17112 17131 17187 17190 17204 17238 17247 17290 17365 17377 17385 17S98 17414 17448 17459 17516 17577 17587 17598 17641 17647 17672 17696 17697 17698 17728 17762 17768 17786 17899 17937 18012 18015 18025 18078 18079 18143 18174 18182 18225 18245 18253 182 Tl 18311 18336 18393 18399 18481 18495 18511 18534 18579 18598 18634 18635 18676 18685 18714 18749 18785 18808 18854 18870 18897 18938 18951 18961 18998 19016 19021 19049 19061 19071 19161 19180 19182 19259 19276 19289 19361 19362 19399 19409 19419 19459 19465 19532 19557 19602 19681 19739 19784 19804 19806 19811 19822 19920 1 9992 20057 20094 20193 20218 20323 20342 20359 20460 20478 20564 20578 20684 20698 20712 20715 20721 20769 20947 21027 21060 21177 21249 21270 21298 21308 21315 21361 21398 21510 21525 21532 21551 21632 21652 21780 21795 2 1 825 21826 21886 21909 RADIO-NIEUWS. 5377 5674 5806 6015 6268 6512 6644 7024 *7298 76.13 7803 8093 842* 8578 8781 9221 9405 9659 9940 löiCi 10428 10504 10673 10854 11083 11221 11394 11554 11868 12101 12518 12751 12836 12980 1347' 1865'» 13953 14121 14301 14669 14927 15052 15355 15500 15572 15746 1593. 16059 1626- 16413 16497 16755 16861 17127 172.8 17427 17629 1??26 17975 18154 18311 18501 18665 188 32 18982 19127 19307 19453 19716 19909 20253 20577 20723 21251 21427 21-42 21981 STADSNIEUWS. Vrijdag 2 Juni. Hilversum I. 1875 en 415.5 M. Algemeen Piogramma, verzorgd door de NGRV: 8/— Schriftlezing, meditatie; 8.15 Be richten, gramofoon (9.309.45 Gelukwcn- Bchen); 10.30 Morgendienst; 11.Gramo foon; 11.15 Cellovoordracht mei pianobege leiding en gramofoon; Berichten; 12.15 Quintolia en gramoföon; 2.— Gramo foon; 2.35 Christ, lectuur; 3.— Vocale duetten met pianobegeleiding en gramo foon; 3.45 Gramofoon; 4.15 Rotterdamsch Pianokwartet en gramofoon; 5.30 Gramo foon; 6.30 Berichten, hierna: Voor tuinlief- hebbers; 7.— Berichten; 7.15 Literair half uur; 7.457.55 Gramofoon; 8.Berichten 'ANP, herhaling SOS-Berichten; 8.15 Gra mofoon; 9.— Causerie „Zelfbescherming der burgerbevolking tegen Ipchtaanvallen"; 930 Arnhemsche Orkest vereeniging; 10.— Berichten ANP, actueel halfuur; 10.30 Ver volg concert; 11.— Gramofoon; C.a. 11.50 -12 Schriftlezing. Hilversum II, 30i.5 M. 8.— VARA, 10.- VPRO, 10.20 VARA. 12.— AVRO, 4.— VA KA, 7.30 VPRO, 9.— VARA. 10.40 VPRO, '1-12 VARA: 8.— Gramofoon (om 8.16 Berichten); 10.— Morgenwijding; 10.20 Declamatie; 10.40 Gramofoon; 11.10 Declamatie; 11.30 Gramofoon; 12.— AVRO-Aeolianorkest en wlist (opn.) (om 12.15 Berichten); 12.45 AVRO-Amusementsorkest1.30 Populair Bolistenconcert; 2.— Modepraatje; 2.20 Pianoduetten; 2.50 Variété-programma (tr-); 3.30 AVRO-Dance-Band (c.a. 3.45 Berichten); 4.Gramofoon; 4.30 Fantasia; 5.— Voor de kinderen; 5.30 Orgelspel en mmofoon; 6.28 Berichten; 6.30 Causerie ..Eenige Rotterdamsche schilders"; 6.50 Gramofoon; 7.— VARA-Kalender; 7.0o Cyclus „Reizen en trekken"; 7.23 Berichten ANP; 7.S0 Berichten; 7.85 Cursus „De be ginselverklaring van de Centrale Commis sie voor het Vry zinnig Protestantisme"; 8.— Pianovoordracht; 8.30 Causerie „Vrij zinnige Protestanten in Zwitserland"; 9.- ABC-Cabaret; 9.30 Gramofoon; 10Ver korte operette „Melodie der Nacht"; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Avondw\jding; 11.— Gramofoon; 11.30 Jazzmuziek (gr.); 11.55 --12 Gramofoon. GOUDA, 1 Jui.i 1939. Hulpbruggen b(j tunnelwerk worden gelegd. Alle noodige panden thans gesloopt. By de werkzaamheden aan de spoorbaan by den overweg in verband met den tun nelbouw is men thans gevorderd tot het leggen van de bruggen, die over den bouw- püt zullen worden gemaakt. Voor den bouw van de tunnel moet itf. de grond onder de spoorbaan worden weggegraven en over dit gat komen ten behoeve van het treinver keer hulpbruggen te liggen. In de toekomst zal de spoorbaan op den bovenkant van de tunnel rusten. Gerekend wordt, dat over een paar weken de bruggen gereed zullen zyn, waarna het werk voor den eigenlijken tunnelbouw kan beginnen. In de Spoorstraat is thans ook het pand, waarin de slagery van den heer Jansen was gevestigd, afgebroken. Dit is heel vlug ge gaan, in één dag was het perceel gesloopt. Alle op voor het tunnelwerk noodige ;i grond staande perceelen zyn nu afgebro ken, zoodat thans over alle ruimte beschikt wordt en Het werk regelmatig kan worden voortgezet. Momenteel worden als laatste sloopwerk ook nog eenige vooraan in den Ridder van Catsweg staapde panden geamoveerd. Deze grond is noodig voor den in aanleg 'zynden toegangsweg van de Gouwe naar den Rid der van Catsweg, waar de weg op het te plein zal uitkomen. G. Wientjes. f Plotseling is overleden de heer G. Wifcn- tjes, graanhandelaar en winkelier, die ja renlang de aan den Langen Tiendeweg ge vestigde zauk in granen, koloniale en grutterswarei. gevoerd heeft. De heer Wientjes was met zyn echtge- noote op familiebezoek te Arnhem gewee.t en „keerde Dinsdagavond huiswaarts. Kori nadat hij in den trein was gestapt en deze op het punt van vertrek stond, is hy onwel geworden. Dadelijk ingeroepen medische hulp mocht niet meer baten, de heor Wientjes was vrijwel terstond overlei°n. Een hartaandoening had hem getroffen. De overledene was 63 jaar oud. De heer Wientjes heeft verschillende functies in den kring van de Gereformeerde kerk ver vuld. Vele jaren heeft hij de Gereformeer de kerk als ouderling gediend en voorts maakte hy meer dan 25 jaar als 'secretaris deel uit van het bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van vrije scholen op Geref. grondslag, van welke ver eeniging de Johannes Caivynschool uitgaat. Thans nog was hij, van de oprichting af, secretaris van het bestuur van het Rust huisfonds der Geref. kerk. In al deze func ties was de heer Wientjes om zijn ecnvouü, oprechtheid en trouw een gezien en ge waardeerd medewerker. De teraardebestelling van het stoffelijk .overschot is bepaald op Vrijdagmiddag op dc Algemeene Begraafplaats, om 2 uur van de woning. Benoeming tot ambtenaar ter secretarie van Boskoop. Onze stadgenoot, de heer P. R. de Man, ambtenaar ter genieente-secreturie te Ber- kenwoude, is met ingang van 16 Juni als zoodanig benoemd ter gemeente-secretario te Boskoop. Mallegatsluis. t Voiige maand kwamen door de Mallegat sluis 1143 schepen met een inhoud van 76740 M3. Voorts passeerden 2 houtvlotten, me tende 72 M3. Gaarkeuken. In Mei zyn in de Gaarkeuken genuttigd 1053 en afgehaald 363 porties, totaal 1416 porties. Middenstandsdiploma. By de gisteren te Rotterdam gehouden i»s Middenstandsdiploma Handelskeir- slaagden de dames G. P. M. van Hof- eh M. J. de Jong en de heeren C. Gravesteyn, J. C- Gravesteyn, W. de Groot, H. Gij zen ij, P. D. de Jong en A. J. S. Brou wer de Koning. Prettige middag voor Joodse he jongens. Beker gewonnen in voetbalmatch. Woensdag was het een vreugdedag voor de Joodsche vluchtelingen, die onderge bracht zijn in het weeshuis. Het was een pracht idee van het bestuur der voetbaiver- eeniging „OjN.A." -om hun een prettige middag te bezorgen door een wedstryd te organiseeren tegen de juniores van deze vereeniging en een mooien beker voor'de winnende partij beschikbaar te stellen. Bar Kochba, zooals de naam luidt van de ver eeniging der Joodsche jongens, won met 6—1. Na afloop heeft de vice-voorzitter van O.N.A. met. hartelyke woordén den beker aan den captain overhandigd. Hy verklaarde dat het de vereeniging zoo aangenaam was om ook eens iets vooi; de vluchtelinge,i te mogen doen. Nadat de beker in ontvangst genomen was, bedankte de heer v. d. Hoe den, leeraar van de Israëlitische Gemeente, de vereeniging O-N.A. en wees er op welk een vreugde het -niet alleen voor de kinde ren, doch ook voor allen was hier zoo'ir aan- genamen middag mede te maken. Met vreugdevolle gezichten en dankbaar voor het gebodene, keerden de c.a 90 jongens en meisjes weer naar hun voor- loopige Heimat terug. Het is een fijne middag gewelkt. jGouden huwelijksfeest. Het echtpaar K. Davids en H. de Heer, wonende Turfmarkt 29, hoopt op 7 Juni zijn 50-jarig huwelijksfeest te herdenken. Benoeming J. Marees tot directeur P.T.T.-kantoor, De benoeming van der. niéuwen directeur van het postkantoor te dezer stede is thans officieel afgekomen. Met ingang van 1 Juii 1939 is op verzoek aangewezen als direc teur van het P.T.T.-kantoor te Gouda de referendaris J. Marces, thans directeur van het P.T.T.-kantoor te Berger, op Zoom. De heer Marees werd op 16 September 1898 surnumerair te Purmerend. Op 16 September 1900 werd hij tot commies bn- noemd en overgeplaatst naar Rotterdam. In 1901 volgde zijn overplaatsing in dezelfde rang naar Haarlem en op 1 Februari 19Ó2 naar Purmerend terwijl hij 3 Juni 1903 wederom werd overgeplaatst en wel naar Amsterdam, waar hy tot Augustus 1915 bleef. Op 4 Aug. 1915 werd hij overge plaatst r.aar IJmuiden waar hij op 1 Jan. 1918 werd .bevorderd tot commies le klasse en op 1 Juni 1920 tot hoofdcommies. 'Op 16 Augustus 1925 volgde zyn benoe ming tot directeur van het P.T.T.-kantoor te Kampen. Op 1 November 1928 werd h:j tot referendaris aangesteld, terwijl hy ep 1 Februari 1934 werd benoemd tot directeur van het P.T.T.-kantoor t'e Bergen op Zoom. Vorig jaar herdacht de heer Marees zijn 40-jarig dienstjubileum. Filmnieuws. Thalia-Theater Twee hoofdfilms. Het Thalia-Theater brengt vanaf Vrij dag a.s. twee hoofdfilms. Allereerst „On der Cassidy's banier" een geweldig avon tuur in het Wilde Westen. Deze Cassidy- film brengt op het doek Cassldy en zijn kameraden in hun strijd op leven en dood tegen de gewetenlooze schurken, die Cassldy willen beletten hulp te bren gen aan door aanhoudende droogte in nood verkeerdende farms. William Boyd en Jimmy Ellison spelen de vqprnaamste rollen in deze cowboy-film. „Zes uur verlof" is de tweede hoofd film waarin Leslie Banks en Flora Rob- son de hoofdrollen vervullen. Het is een film, die het soldatenleven met al zijn lief en leed, zijn humor en tragedie, levenswaar weergeeft. Schouwburg-Bioscoop. AndalusiHche nachten. De Schouwburg-Bioscoop zal vanaf Vrijdag vertoonen „Andalusische nach ten" n^t de beroemde Spaansche zan geres 4i danseres Imperio Argentina in de hoofdrol. Het is een vlotte Ufa-film vol zuidelijke romantiek en betooverend spel van liefde in de meest exotische omgeving. De Reunie-iBioscoop heeft voor haar nieuwe programma gekozen de geheel in kleuren opgenomen Warner Bross-film „De Heidenbrigade" een greep uit het leven van de Kon. bereden Canadeesche politie. Dick Foran, Gale Page en Gloria Dickson ver tolken de hoofdrollen. Als tweede film draalt „De aanhouder wint", een vroolyke Rolprent met Dick Po well en Olivia de Havilland. Zondagmorgen wordt gédraaid „Yosiwara de wijk der misdaad", Woensdag in de ma tinee „De aanhouder wint". Men zie voor meerdere bijzonderheden de betreffende advertenties Hinderwet. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders brengen ingevolge artikel 8 der Hinderwet ter alge meene kennis, dat zy vergunning hebben verleend aan de Standard Amerikaansohe Petroleum Compagnie N.V. te 's-Graven- hage en hare rechtverkrijgenden tot het oprichten van een ondergrondsche benzine bewaarplaats met electrisch gtedreven pomp in het perceel Spoorwegstraat no. 11 en in het perceel aan de Goudkade. Aan J. Hombrink en zijne rechtverkrij genden tot het uitbreiden oder banketbak kerij met een gasoven, alsmede het plaat sen van 2 electromotoren van Ya P.K. voor het drijven van een ijsmachine in den win kel van het perceel Markt €5. en aan N.V. tot Aannemingi van Werken v.h. H. J. Nederhorst, en hare rechtverkrij genden tot het oprichten van een opslag plaats van 4 vaten petroleum ad 190 L. in het perceel aan de Goudkade, kadistraal bekend gemeente Gouda, voor al deze behoudens het recht van belanghebbende(n) tot het. instellen van beroep binnen 14 da- Ken bij H. M .de Koningin, ingevolge arti kel 15 der Hinderwet. agenda. 1 Juni 8 uur Vrije Evangelische gemeente. Bijbellezing en bidstond. 3 Juni S.uur'Houtmansplantsoen. Vert'eV afstandsmarsch belangenvereemging Do- wano. 3 Juni 8 uur Nieuwe Markt. Openlucht samenkomst Vrije Evangelische gemeente 5 Juni 7.30 uur De Zalm. Verkooping nota ris K. Zeevat, e Jut i 2—4 uur Huishoudschool. Inschrij ving van leerlingen. 7 Juni 7—9 uur Huishoudschool. ïnschrji. ving van leerlingen. 8 Juni 10—12 uur Huishoudschool. Inschrij ving van leerlingen. 13 Juni 3 uur Kaarsenfabriek. Buitenge wone algemeene vergadering van aan deelhouders. UIT PEN OMTREK. ge jongens de gevreesde insecten zouden hebben gevangen, maar het blijkt, dat aan de kinderen op school plaatjes met den be doelden kever zyn uitgereikt. Van de aan wezigheid van den Colorhdo-kfever in deze gemeente is niets gebleken. Seriewedstrijden Gouderak. De voetbalvereeniging „Gouderak" orga niseert seriewedstrijden van 18 Juni tot en met 9 Juli a.s. gouoerak. Geen Colorado-kever. Te dezer plaatse loopen geruchten als zou hier ter plaatse de Colorado-kever zijn waargenomen. Het verhaal gaat, dat eeni- SPORT EN WEPSTRIJDEN. Athletiekcompetitie Turnkring. De Turnkring Gouda en Omstreken zal a.s. Zaterdagmiddag 5 uur en Zondagmor gen 10 uur zyn tweede en laatste athletiek- competitiewedstryden houden op het G.S.V. - terrein aan den Graaf Florisweg te Gouda, waarvan het programma als volgt- is sa mengesteld: Heeren: 100 M. hardloopen; hoogspringen met aanloop; kogelötootenspeerwerpen en 4 x 100 M. estafette. Dames: 100 M. hardloopen; kogelstooten; hoogspringen met ganloop en balwerpen. Adspiranten: 100 M. hardloopen; kogel^ stooten; hoogspringen en balwerpen. WATERPOLO. A.s. Zondag starten G.Z.C.-teams. A.s. Zondag begint voor de Goudsche Zwemclub de competitie van den Kon. Ned. Zwembond met uitwedstrijden voor alle teventallen tegen Zwemlust. Het volledig wedstrijdrooster luidt: 4 Juni: Zwemlust—G.Z.C., Zwemlust 2— G.Z.C. 2, Zwemlust 3—G.Z.C. 3. 8 Juni: G.Z.C.—Star, G.Z.C. 3— Star 3. U Juni: P.C.G. 2—G.Z.C. 3. 15 Juni: G.Z.C. 2—U.Z.C. 4. 20 Juni: BrandenburgG.Z.C. 21 Juni: S.Z. en PjC. 2-4G.Z.C. 3. 22 Juni: IJ 3—G.Z.C. 2. 26 Juni: D.K.R.—G.Z.C. 29 Juni: G.Z.C.—Otter, GjZ.C. 2—Otter 2. 6 Juli; G.Z.C.—iZwemlust, G.Z.C. 2— Zwemlust 2, G.Z.C. 3—Zwemlust 3. 11 Juli: StarO.Z.C., Star 3G.Z.C. 3. 13 Juli: Otter—G.Z.C., Otter 2—O.Z.C. 2, G.Z.C. 3P.C.G. 2. 20 Juli: G.Z JC.Branden burgG.Z.C. 3- S.Z. en P.C. 2. 21 Juli: U.Z.C. 4—-GJZjC. 2. 27 Juli: G.Z.C.—D.K.R., G.Z.C. 2—IJ 3. Elfhoeven's programma Voor Elfhoeven luidt het programma: 6 Juni: MerwedeElfhoeven. 14 Juni: ElfhoevenP.C.G. 17 Juni: ElfhoevenGouwe. 25 Juni: Z.PjC.Elfhoeven. 28 Juhi: Elfhoeven—Merwede. 5 Juli: P.C.G.—Elfhoeven. 14 Juli: GouweElfheoven. 20 Juli: ElfhoevenZ.P.C. rechtzaken. liet drama te Waddinxveen. Strooper schoot op veldwachter. Tien jaar gevangenisstraf geéischt. Gisteren heeit het Haagsche gerechts- hol de behandeling voortgezet van de staalzaak tegen den 35-jarigen strooper H. R.. die in den nacht van 4 op 5 Octo ber 1S3S te Waddinxveen op den rijks veldwachter C. van der Hoef, die hem en zijn patroon bij het stroopen op hee- terdaad betrapte, geschoten heelt, met het gevolg, dat de veldwachter ernstig aan zijn arm werd gewond. R. is door de Rotterdamsche rechtbank tot een gevangenisstraf van acht jaar veroordeeld, van welk vonnis hij hooger beroep bij het Haagsche Gerechtshot aanteekende. Dit college behandelde de zaak op 15 Mei J.I.. toen een groot aantal getuigen werd gehoord. Na dit verhoor werd de zaak voor re quisitoir en pleidooi tot gisteren ver daagd. Op verzoek van den verdediger waren inmiddels nog twee deskundigen-rappor ten uitgebracht, n.l. door dr. C. J. van Ledden Hulsebosch te Amsterdam en dr. C. A. P. Beek, psycholoog te 's-Graven- hage. Het stapdpunt van de verdediging was, dat verdachte zich snel omgedraaid heeft toen de veldwachter halt, politie riep en dat door die bruuske beweging het schot per ongeluk is afgegaan. Het rapport van dr. Van Ledden Hul sebosch versterkte in zijn conclusie dit standpunt. De samensteller acht het zeer aannemelijk, dat de strooper, zijn geweer- op buikhoogte tegen het lichaam gedrukt houdende, zich omgewend heeft en, door een onbewuste beweging aan loop ol trekker te maken, het noodlottig schot onwillens deed afgaan. De advocaat-generaal, mr. J. U. Pol man kwam in zijn requisitoir tot geen andere conclusie, dan waartoe de Rot terdamsche rechtbank gekomen is. Al leen achtte hij het gevaar, dat in zulke gevallen voor de politiemannen ontstaat, zöó groot, dat hij niet tevreden kan zijn met de opgelegde straf. De advocaat-generaal vorderde, dat het hof met. eenparigheid van stemmen de opgelegde straf zal verhoogen tot tien jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. B. F. J Simon te Utrecht, was van meening dat de zaak in de instructie geheel verkeerd is be handeld, daar men van het begin af aan het schuldig over den verdachte 'heeft willen uitspreken. Het wettig en overtui gend bewijs achtte pleiter geenszins ge leverd en met klem drong hij op vrij spraak aan en vroeg onmiddellijke in vrijheidstelling van verdathte. Bij repliek zeide de advocaat-generaal nog, dat hij door den woordenvloed van den verdediger, noch door diens insinu aties, overtuigd was van verdachte's on schuld. Er klopt iets niet in het pleidooi van# den verdediger, waardoor spr. niet in vol vertrouwen diens bewering kan aanvaar den. Na dupliek van den verdediger heeft het hof na In de raadkamer gegaan te zijn, de gevraagde invrijheidstelling ge weigerd. Uitspraak 14 Juni. MARKTBERICHTEN. 1 Veemarkt Gouda. 1 Juni. Aanvoer in totaal 1157 stuks, waarvan 51 slachtvarkens. Vette 2223 ct. per pond levend met 2 korting. 232 ma gere varkens 2535, 590 biggen 1215, Geldersche 1518, 4 runderen f 150 240, 119 nuchtere kalveren 7—11, 125! lammeren 5—7, 24 bokken en geiten 2 5, 12 paarden 150225 per stuk. Han del matig. Kaasmarkt Gouda. - 1 Juni. Aanvoer 467 partyen. Pry zen: le kw. met r.m. 22'24, idem 2e kw. 20 —21. Handel matig. Crisisaftrek 8.2 cent. EIEREN: Aanvoer 152500 stuks. Prijzen Kipeieren 3—3.30, eendeieren 2.50—3 per 100 stuks. Hqpdel willig. BOTER. Aanvoer 408 ponden. Prijzen: Goeboter 6570 ct., weihoter 6065 ct. per pond. Handel vlug. Coop. Zuid-Hollandsche Eierveiiing G.A. te Gouda. 1 Juni. Aanvoer 195000 kipeieran. Pryzen: 56-58 K.G. 3.05—3.10, 58-60 K.G. 3.10—3.15, 60-62 K.G. 3.15—3.20, 62-70 K.G. 3.26—-3.70, bruine 58-70 K.G. 3.10 —4.00, kleine eieren 2.95—3.00 per 100 stuks. Eendeieren: 'Aanvoer 1000 stuks. Pryzen: 2.40—2.80 per 100 stuks. Commisaienoteering Nederl. boter. De Nederlandeche boternoteering is he den vastgesteld op 74 cent per K.G. LAATSTE BERICHTEN. Waarschijnlijk deze week kabinetscrisis. In Haagsche parlementaire kringen ver luidt, dat nog deze week een kabinetscrisis waarschijnlijk is. Het geheele ministerie zal ontslag nemen om den weg vrij te maken voor een onder leiding van dr. Colijn te vormen zaken-kabinet op breede basis. WISSELKOERSEN. 31 Mei. 1 Juni. Officieel. Londen 8.71% 8.747» Berlyn 74.70 74.90 Paryp 4.93% 4.95 Brussel 31.69 31.80 Kopenhagen 38.70 39.05 Zwitserland 41.95 42.05% Stockholm 44.87% 45.05 Oslo 43.82% 43.9§ ^lew-York 1.86% 1.86% BEURSOVERZICHT. Het zakenverkeer op de Amsterdamsche wisselmarkt was heden van rustigen aard. Voor de buitênlandsche deviezen bestond een vaste stemming. Hoewel dit niet tot uitdrukking kwam in groote prijsverschil len, liepen de noteeringen toch meeren- deels naar boven en ten opzichte van gis teren kon een kleine sty ging worden waar genomen. Klaarblykelyk hield dit verband met de door Molotov gehouden rede en het feit, dat het pact tusschen Rusland, Frank rijk en, Engeland nog niet is afgesloten. Het Britsche pond bewoog zich tusschen 8.72% h 8.73%. Ameriltaansche dollars gol den 1.867* A 1.867*, Fransche francs wa ren 4.93$ a 4.94%, belga's 31.72 h 31.76, Zwitsersche francs 41.96 a 42.00. De Scan dinavische deviezen werden iets hooger ge adviseerd. Duitsche marken golden 74.70 a 74.75. Het prijsverschil tusschen Duitsch bankpapier en Duitsch zilvergeld was iets grooter geworden en hedenmorgen waren •deze pryzen resp. circa 23% en circa 29. Overigens ging op de-beurs weinig op- De stémming was aan dep gedrukten kant. De Amerikaansche aandeekn kwamen iets lager te liggen. De toonaangevende locale fondsen werden beneden de vorige slot- koersen verhandeld. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Bilt seint: Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur; Voor het geheele laftd: Droog, vrjj wan., weer; half bewerkt tot helder; méést mati ge Noordoostelijke tot Oostelyken wind. Opgericht 1896 KLEIWEG 61 voorheen Spoorwegstraat '9 Alle WORSTSOORTEN steeds vers verkrijgbaar. Alles eigen fabrikaat. Steeds prima kwaliteit.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2