havermout 12000 'v De angstneurose. I Nieuwe Uitgaven. Asperges dateeren uit oude tijden. Filmnieuws. RECEPTEN. Roomijs met.likeur. IJs in de provisiekast. Angst Nerveuze toestanden kunnen genezen worden. Niet door willen, maar door ontspannen. Slechts menschen, die wel eens duur een onzettenden, verlam mende» angst overvallen werden, door een gevoel van vernietigd te 'Jiïk- len worden, weten hoe afschuwelijk deze toes tanden zyn. De neurologische wetenschap heeft zich reeds lang met het vraagstuk van de angstneurose bezig gehouden, teneinde de diepere oorzaken van dit psychische defect op te sporen, dat ook lichamelijke afwij kingen tengevolge kan hebben. Er z\|n verschillende vormen van 'angsttotstanden bekend. De meest voorkomende zijn de hartangst, de 'mor bewusteloosheid en de nder verklaarbare aanleiding angst angst zc of reder geschiedt een soort wonder. De we tenschap, dat in dé onmiddellijke na bijheid een mensch is, die helpen kan, heeft al een zekere kalmeerende uit werking. En komt de angstneurose daarna in de spreekkamer, waar hij gelegenheid heeft zijn hart uit te storten, dan verdwijnt de krampach tige aanval van angst haast altijd vanzelf en heel vaak is niet eens een kalmeei'end middel noodig. Genezing door ontspanning. Hoe is het nu mogelijk, dat alleen al het bewustzijn van de nabijheid van een dokter en het uitspreken van iemandrs moeilijkheden die oogen- schynlijk toch lichamelijke aandoe ning (hartbezwaren) zoo snel kunnen In dit feit is tegelijk de oor i de mogelijkheid om genezing ken, gelegen. De oorzaak moet reeds gezegcl, gezocht worden krampachtigen toestand van Het nen, den v ist, in overspannen van de ze en de spieren. De behandeling ook in de eerste plaats gericht geneze: zaak ei te bere zooals in eei den ge nu wen zal dai: zijn op ontspanning, dat wil zeggen in het wekken van de voorstelling, dat de toestand slechts van voorbij gaande n aard is en in geen enkel op zicht gevaarlijk, dat het een toestand is, die even snel verdwijnt als hij ge komen is en in dit verband is het noodzakelijk met nadruk te wijzen op een misverstand, dat ten aanzien van de behandeling van deze angst- neuros|e nog altijd heerscht. De wil vermag niets. is een absolute dwaling te mee- dat deze zielstoestanden door ril alleen overwonnen zouden kunnen worden. Integendeel: de wil vermag niets, hij maakt den toestand zelfs nog erger, doet de kramp toe nemen en belet de natuurlijke ont- Geestelijke kramptoestand. Al de se vormen zijn min of meer tot een t n hetzelfde psychische defect terug te voeren. Afgezien van een al gemeent nerveuze prikkelbaarheid, 'z^jn he; voorstellingen, geestelijke kramptc es tanden, bewust of onbe wust, die op een kwaden dag tot uit barsting komen in een aanval van angst. Om deze theoretische omschrij ving begrijpelijk te maken, is mis schien het volgende voorbeeld al vol doende. Iemand bevindt zich in een moeilijke situatie. Het behoeven niet eens de uiterlijke omstandigheden te zijn, ofschoon deze natuurlijk een be langrijk moment kunnen vormen. Ge woonlijk zijn hef conflicten, waarmee de patient geen raad weet. Hij heeft angst voor de oplossing, stelt deze oplossing van dag tot dag uit en ver geet op den duur de eigenlijke aan leiding. Tot op zekeren dag, als een bliksemstraal uit helderen hemel, een hevige angst hem overvalt, die zich kan uiten, hetzij in een hevige hart- kloppin y met gevoel van beklemming en ademnood, Hetzij in een vlaag van machteloosheid, die, wanneer het heel erg is, aan aangroeien tot het gevoel „dat men gek wordt". Natuurlijk heeft zoo'n acute aanval een verlammende uitwerking op het slachtoffer. Hij loopt naar den dok ter en daar, reeds in de wachtkamer, spanning. Van belang is vooral de kracht \4n het voorstellingsvermo gen, van de fantasie te hulp te roe pen. Dit is zoo te verstaanWanneer 111 onze voorstelling de gedachte ovcr- heerschend wordt, dat al deze ziels toestanden niets dan voorbijgaande spanningen zyn, wanneer in gymnastiekoefeningen of in sport, het is in de meeste gevallen al vol doende wanneer men weer of geen weer een flinke wandeling maakt. Tijdens deze wandeling moet men alle gedachten aan zorgen en moeilijkhe- J den opzij zetten, want dit ontspan- ningsuurtje zou natuurlijk niets uit- halen, wanneer men het gebruikte om de balans van den al'geluopen dag op te maken of een programma voor den volgenden op te stellen. In dit uurtje f de patient van ontspanning moet de gedachten- weet, dat hij organisch volkomen ge zond is, wanneer hij de conflicten die hem kwellen in den loop van een psychiatrische behandeling tot hun 'juiste proporties heeft weten terug te j hygiëne" stil te staan, brengen, dan zal het hem niet moei- j lijk vallen, al dergelijke acute aanval- j gang stopgezet worden, worden de 1 hersenen uitgeschakeld. In djC ver- t band is het noodzakelijk, ook nog een oogenblik bij het hoofdstuk „slaap- 13ij na alle nervepze menschen kla- gen over slapeloosheid en beweren, lente overwinnen. En dat niet alleen, 1 dat 2Ü heele nachten wakker liggen. h« zal, eenmaal tot het inzicht geku- J Nu i8 dit natuurlijk maar ten deele men dat deze aanvallen ongevaarlijk j waar. want als men s nachts wak- ker ligt, lijkt iedere minuut al gauw een uur. Maar de nerveuze menschen hebben de neiging, om wanneer zij eeitmaal een oogenblik wakker zijn, te gaan „denken", te gaan piekeren, zijn, er geen vrees meer voor hebben, m.a.w. ongevoelig worden voor de I alarmeerende symptomen, hij zal niet meer zoo voortdurend op zijn eigen gevoelens en aandoeningen letten en daarmede reeds een heel eind op weg naar genezing zijn. Niet alles in zich opsluiten. J Een ander ding is ook nog van veel belang: onmiddellijk bij den eersten 1 aanval, bij de eerste symptomen van J dergelijke nerveuse storingen, moet men een bekwamen dokter raadple- gen, teneinde te voorkomen, dat deze 1 psychische defecten wortel schieten. Want dan gaan zulke angstvoorstei- lingen de ziel ondermijnen, dan blij ven de onopgeloste innerlijke conflic ten te lang onopgelost, dan kan het gebeuren, dat zulke nerveuze storin gen chronisch worden en den patient niet alleen het leven verbitteren, doch ook een ernstige rem voor hem wor den in de uitoefening van zijn beroep, i De zuiver psychische behandeling zal doorgaans gepaard gaan met een behandeling, welke werkt met kal meerende middelen en middelen, die ten doel hebben de constitutie te ver beteren. Er zij echter bij voorbaat op gewezen, dat men van deze middelen zoo min mogelijk gebruik moet ma ken, omdat het gevaar niet denkbeel dig is, «dat men er aan gewoon raakt en er niet meer buiten kan. Daarbij is de uitwerking van zenuwstillende middelen maar heel beperkt; zjj staat in geen verhouding tot het effect, dat met een uitsluitend psychische behan deling bereikt kan worden. Voor ner veuze menschen, die hoofdarbeid ver richten, is ruimschoots lichaamsbe weging in hun vrijen tijd noodzake lijk. Dit behoeft niet altijd te bestaan ■wikkelen, ziet, hiervoor worden de asperges niet gekweekt 1 Het schoonheidsbegeeren der men schen moet nu eenmaal als offer va'- len van de harde noodzakelijkheid, waar het om de broodwinning gaat; en de aspergeteelt is een handelszaak, die het noodig maakt den levensdraad van de asperge meedoogenloos af te snijden. Toch laat men asperges, die niet gestoken zijn, vóórdat hun kop jes nieuwsgierig boven het aardvlak uitkwamen, meermalen doorgroeien liet groen wordt door bloemisten ,o.a. voor tafelversieringen gebruikt en tusschen bloemen gestoken. In den schoot der aarde ontwikkelen de as- pesges zich, rekken zich langer en langer en worden voor dag en voor dauw gestoken, opdat het product de mooie witte kleur zal behouden, die' het door gebrek aan licht heeft ge kregen. t Verschil van kwaliteit. Zoodrk asperges iets te laat gesto ken zijn, verliezen de toppen hun roo- mige kleur en worden blauwachtig, waardoor zij niet meer onder de eer- ste soort gerekend worden, evenmin is maar een methode als die, met zeer dikke stengels, of die, welke kromgegroeid zijn. Tus schen asperges en asperges bestaat een groot verschil en de fijnproevers zullen dan ook bij voorkeur „de konin gin der groenten" van bekende adres sen betrekken. Grootte, kleur, smaak en aroma zijn verschillend en afhan kelijk van de. wijze van verbouwen en de gesteldheid van den grond. Be paalde streken leenen zich bijzonder en dan is de kans op slapen natuurlijk verkeken. Er hiertegen en dat is algeheele ont spanning, geestelijk, zoowel als licha- "meljjk. Wat de neuroticus zich altijd en onder alle omstandigheden voor oogen moet houden, hoe kwellend zijn moei lijkheden en zijn aandoeningen ook mogen zijn, dat is, dat al deze angst- toestanden altijd genezen, kunnen worden. Deze menschen behoeven niet de minste vrees voor blijvende orga nische (geestelijke) afwijkingen te hebben, integendeel, zij mogen er met groote stelligheid van overtuigd zijn, dat een doeltreffende behandeling hen van hun lijden zal verlossen. Juist in onzen tijd van groote span ningen, die zoo licht tot nerveuze stoornissen aanleiding geven, kan er niet genoeg op gewezen worden, dat volslagen genezing van al deze angst toestanden absluut mogelijk is. Niemand behoeft angst voor den angst te hebbpn! Uit een pan! door AMda Eeidln» loerares m koken en voeding, leei. Uitgave Het Zuivelbureaii te s-Gravenhage. Denk niet, huisvrouw, die haf ra eeptenbroekje met de twaalf ééT? pa,nagerechten" handen krijg dat het hier gaat om doodgewone Itlrnt potten die m de Hollandeche keukra overbekend zijn! stemppot neemt onder het twaalftal zfjn plaats in... zeker] Maar de kleine variaties, die Mej. A Rel ding in elk van do bekende gere'dhten heelt weten aan te brengen, drukken er een geheel eigen stempel op en ko men ten goede niet alleen aan den smaak maar ook aan de voedings waarde en zeer bepaald aan den priis van dp schotels. De hutspot bijv., de boerenkool, de zuurkool en de savoyekool steken in voedzaamheid door het gebruik van melk en kaas een heel eind uit boven dezelfde wintergerechten die op de oude manier zouden zijn klaar gemaakt, terwijl het kleine bedrag, dat voor de toegevoegde ingrediënten wordt uitgegeven, ruimschoots ver goed wordt door den toevoer van nut tige voedingsstoffen. Dat we de stamppotbereiding de éénpansbereiding dus ook in den zomer kunnen toepassen en dat we er dan op een drukken dag wer kelijk succes van kunnen verwachten, dat vertellen ons de „Westlandsche schotel" en de „moderne stamppot met spinazie"; trouwens, deze twee gerechten moeten we slechts als voor beelden beschouwen: de vindingrijke huisvrouw bereidt het aantal moge lijkheden allicht nog uit met de raap stelen, de postelein, de sla en de zo- merandijvie, door één van deze groen- deze cultuur. De Bergen-op-ten in de plaats te stellen voor de ii Zoomsche asperges o.a. zijn bekend en i worden in kleine kistjes met gras af gedekt, verzonden. Hoe verscher as perges zijn gestoken, höe smakelijker zij zijn. Uit oude kronieken. Of de oude Grieken het eten van asperges als groente bijzonder hoog schatten is niet bekend, doch wei staat in oude kronieken vermeld, dat zij de wortels in water trokken en het aftreksel gebruikten om gezicht en handen mede te wasschen, hetgeen het boekje genoemde spinazie. Dat we 's winters de peulvruchtei) ook wel eens anders op tafel kunnen brengen dan in den vorm van „bruine boonen met spek" of „raasdonders met kaantjes", dat leeren ons de „kloosterstoofpot" en de „pikante boonen", twee variaties die we al vast in onze gedachte knoopen -om er in den a.s. winter de proef mee te ne men. Datzelfde geldt trouwens voor de erwtensoep met haar lang niet alge meen bekende en toch zoo dood eenvoudige! toevoeging van melk: èn de smaak èn de voedingswaarde ALS DAGELIJKSCH ONTBIJT NIET TE OVERTREFFEN Bocotiërs kweekten de wilde plant?:* reeds. In het oude Griekenland leefde een krachtig en hardwerkend boerenvolk, de Bocotiërs, die bij hun landgenoo- ten niet zeer hoog aangeschreven stonden. Men vond hen minder be schaafd, lomp en ongemanierd, doch hieraan stoorden de boeren zich niet. Zij leefden hun eigen leven en aan de kusten van de Middellandsche Zee kweekten en veredelden zij de wilde asperges, die langs de zandige stroo- ken groeiden. Een eigenaardig ge bruik werd door hen gevolgd, n.l. om jonggehuwden te tooien met kransen van asperges, als wilden zij aandui den, wat cultuur vermag. Keeds in de vierde eeuw voor onze jaartelling kweekten de Egyptena- ren asperges, zooals de pyramiden- graven doen zien. Onder de offergaven aan hun go den bevonden zich steeds mooie, ge lijkmatig groote asperges, die eertijds evenals ook thans nog, in bosjes bij een gebundeld waren. Jammer ge noeg zijn er geen aanteekeningen in geschriften, die verdere gegevens zouden kunnen verstrekken omtrent de asperge-cultuur. Asperges als geneesmiddel. Wie ter wereld, zoo vraagt men zich onwillekeurig al, mag toch wel op de gedachte zijn gekomen om de vdunne, groene spruiten met hun zacht 'geschubden kop van wilde asperges te eten? Deze houterige stengels sma ken bitter als gal en naar dennenaal- den. Reeds in 78 na Chr. zette de in Klein-Azië levende Grieksche arts Dioskorides in zijn geschriften over geneesmiddelen de geneeskundige werking van gekookte asperges uit een. Thans nog wordt de asperge- jvortel bij de bereiding van bepaalde geneesmiddelen gebruikt. De werk- za.me stof van de asperge-spruiten, Asparagin, werd eerst in 1805 door Fransche scheikundigen ontdekt. Looffijn en aetherisch. Aan de spruiten des asperges ziet men op het eerste gezicht, dat zy pro ducten van een zandigen bodem zijn. De zachte schubben op den kop van den stengel maken het mogelijk dat zij zich door zand en leem naar om hoog werken. Liet men ze ongestoord verder groeien, dan zouden zich uit de gekleurde schubben al spoedig groene takjes ontwikkelen met een mooi groen loof, dat fijn en aetherisch tegen het blauwe hemelgewelf af steekt en 's zomers kleine roode bes jes draagt. Maar om dit natuurlijk geluk deelachtig te worden en zich in haar volle schoonheid te kunnen ont- booze geesten heette te verdrijven. In het oude Rome werden asperges gegeten, die men in Ravenna kweekte en welke meer dan drie ons per stuk wogen. Als hoöfdgroente werden zij door hen echter niet gebruikt, meer als aanvulling van schotels," bij gevogel te, als voorgerecht of als sla. Op een oud menu van een beroemden pries terlijken maaltijd, bij welken ook Caesar aanzat, kwam o.a. een gerecht Voor: „Lijsters in wijnsaus en asper ges". Toch neemt ook thans de asperge nog een eereplaats in op menigen disch en wordt zij vaak als voorge recht geserveerd. Verschillende wij zen van bereiding heeft men in den loop der tijden weten samen te stellen en zoo al niet ieder, dan zullen toch de meeste menschen smullen van een asperge-gerecht. Moeizame cultuur heeft de wilde stengels weten te veredelen en ze ge maakt tot een op hoogëïi prijs gestel de delicatesse, tot de „Koningin dei- groenten" ondervinden er voordeel van. Veel te weinig bekend is nog do gedeeltelijk met melk bereide aardap pelsoep, een prachtige volledige maal tijd, als we den raad uit het recept volgen en er ook nog een flinke hoe veelheid kaas aan toevoegen. Ik stel me voor, dat op een druk- kefi Zaterdag een dergelijke stevige soep, die binnen het uur op tafel kan staan, een ware uitkomst voor de huisvrouw zal zijn: met een paar sne den bruinbrood erbij en misschien wat vruchten is de maaltijd in al e opzichten compleet. Ook de koekenpan is een pan, die ons nu en dan aan een volledig mid dagmaal kan helpen, een feit, dat ons in verband met de bekende spekpan- nekoeken niet vreemd klinkt. Wat het nieuwe receptenboekje ons op dit gebied brengt, wijkt van die Oud-Hollandsche pannekoeken enigs zins af, maar smakelijkheid noen voedzaamheid komen daardoor in ne gedrang. Probeert U maar eens den „groentepannekoek" en de „api^ p°fjes" 1 rr'VT/N MARTINE WITTOP KONING. Verkrijgbaar bij het Zuivelbureau te 's-Gravenhage, Laan van Meerdervoort I GEZINNEN in de 15 gemeenten in de omgeving van Gouda kan men bereiken door de Weekbladen voor de Krimpener- waard, Heeuwijk, Waddinxveen, de Zuidpias en Boakoop. DE BESTE RECLAME TOT ZEER LAGEN PRIJS- VRAAG INLICHTINGEN AAN HET BUREAU: MARKT Don Joné en Carmen in ide Ufa-filta „Andalusiache nachten". ANDALl'SISCHE NACHTEN. Schouw burg-Bioscoop. De brigadier Don José wordt overge plaatst en ontmoet weldra de bekoorlijke zigeunerin Carmen. Hij raakt volkomen onder haar invloed en Carmen wordt door Jaloezie gekweld als zij ziet. dat een andere danseres Don José het hof maakt. Zij vliegt haar in de haren en er ontstaat een hevige vechtpartij. Don José krijgt opdracht van zijn superieuren, Carmen te arresteóren Hij doet dit echter nipt, wordt derhalve gedegradeerd en tot ves tingstraf veroordeeld. Als hij op trans port gesteld wordt, overvalt eed troep smokkelaars, op Carmen's instigatie, het transport. Men ontvoert José en brengt hem bij Carmen en maakt hem tot smokkelaar, opdat hij steeds bij zijn ge liefde Carmen kan blijven. Hij wordt ge wond en daarbij gekweld door gewetens bezwaren. In z'n koorts roept hij om zijn uniform Carmen raadpleegt een waar zegster, die zegt, dat iedereen, die van Carmen houdt, zal moeten sterven. Zij verlaat daarop José, omdat zij weet, dat hij innerlijk, toch altijd soldaat geble ven is. Carmen komt weer in contact met den beroemden toreador Antonio, een vroe gere geliefde van haar, die door een vechtpartij, waartoe Carmen ook weer de aanleiding was geweest, eeiiigen tijd in de gevangenis had moeten doorbren gen. Ze belooft, evenals de Carmen uit Bizet's opera, op een van zijn groote stier- gevechten te komen. Den toreador ver- gaat het echter heel slecht want wordt door een stier gedood. Argentina is feen prachtige Carmen. Frlédrich Benfer speelt de rol van Don José. „ZES UUR VERLOF". Thalia-Thenter. Het troepenschip „Somersetshire" zal volgende week in Engeland aankomen! Dit eenvoudige bericht beteekende een werejd van geluk voor mannen en vrouwen over ge heel Engelend. familie van de mannen van het 23ste regiment der Koninklijke Lan ders. Voor de Lancier^ zelf beteekende Sout hampton: thuiskomsthereeniging met vrouw en kinderen met vaders en moe- dèrs... voor anderen een huwelijksceremo nie. na vijf jaren van hitte en stof in het Oosten. Voor de vrouw van kolonel Blair betee kende het, dat de specialisten misschien dokter Pearson's diagnose zouden bevesti gen een diagnose, die vaststelde, dat haar hartkwaal ongeneeslijk was, iets, dat zij tot dat oogenblik toe geheim had gehouden voor haar echtgenoot. Kapiteis Reed komt in Gibraltar by zijn regiment terug. Voor hem beteekent Enge land een huweiyk met zijn veloofde, Lady Joan; voor zyn adjudant Carter een einde aan de vrees en jaloezie, dat zyn meisje El sie hem niet trouw zou zijn geweest. Vry williger Smith, die in zUn vryen tyd Grieksch leest, hoopt heimelijk op een ver zoening met zyn ouders korporaal Edrich hoort de huwelyksklokken luiden. Alleen soldaat Bulger kan het niets schelen. „Hy is niet getrouwd", pocht hy vroolyk, maar hy weet niet, dat zyn vergeten vrohw vast besloten is hem een warme ontvangst te be reiden. Vier dagen nog... drie twee De radio brengt het bericht: Moeilykheden in het Oosten Het 23ste regiment der Konink- lyke Lanciers wordt naar Aden gedirigeerd. Zes nur verlof... en dan weer terug... De autoriteiten doen alles om de teleur stelling *te verzachten. Speciale post, spe ciale treinen met extra verlaagde pry zen voor de familieleden der mannen, zoodat op de kade toch nog een kort weerzien gevierd kan worden. Maar zes uur is niet veel. Dat voelden allen, zy, die thuis wachten en de mannen en vrouwen aan boordivan het srhip. Jiw. „ONDER CA SSI D Y's BANIER". ThulinTheuler. Het Noordeiyk gedeelte van Araerika's Westen heeft van een groote droogte te lyden. Pluinsville is het centrum van do geteisterde streik, waur de oogsten verdor ren, het vee in het veld sterft en de men- aehen honger beginnen te lyden. Een comité, opgericht om den nood te lenigen, tracht in het Zuiden kudden op te koopen om het Noorden van voedsel te voorzien, maar di verse ranchers probeeren van de nood pro- fyt te trekken door zeer hooge pryzen voor Tiun vee te vragen, die het comité niet be talen kan. By Hopalong Caasidy, die teza men met Johnny Nelson en Windy Halliday een kléine kudde heeft, vinden de opkoo- p?rs echter een gewillig oor. Cassidy weet wat honger beteekent, en verklaart zich be reid zyn kudde in Flainsville af te leveren. Nog beter: hy trommelt al zyn vrienden in den omtrek op zy voegen allen hun kud den samen en met een flinke kudde trekt het stel dan Noordwaarts, onder aanvoering van Cassidy. Vanzelfsprekend is deze onderneming een doorn in het oog van de ranchers, die hooge pryzen willen maken. Zy dryven ook snel hun kudden tezamen en gaan eveneens op weg naar Plainsville. Zy willen trachten daar vóór Cassidy te arriveeren ongetwy- feld zullen zy dan mooie pryzen kunnen maken. Onderweg hopen zy Cassidy's kud de te kunnen ophouden en om te beginnen nemen vast twee van hun menschen by Cassidy dienst als cowboy, met de bedoeling sabotage te plegen. Dat zyn Tex en Wilson. Door troostelooze droge streken trek Cas sidy's kudde voorwaarts. De karavaan is voortdurend in een gryze stofwolk gehuld. En of dat de tocht nog niet zwaar genoeg maakt, worden de dappere mannen al spoe dig op allerlei wy'zen op hun weg gehin derd. Maar dit alles kan Cassidy's troepje ni t ontmoedigen. „DE HELDENBRIGADE". Reünie-Bioscoop- De geheel ln kleuren opgenomen War ner Bros film „De Hcldenbrigade", geeft een levendige beschrijving van het baan brekende werk verricht door het beroem de politiekorps „De Koninklijke Cana- decsche Bereden Politie" in het hooge Noorden. Fort „Endurance", een ver afgelegen post van „De Koninklijke Bereden Poli tie", waar tevens een handelspost van pelsjagers en gouddelvers gevestigd is, verscheept een groote lading bont en stofgoud op< een oude rader boot, „The Queen Arctic". Aan boord bevindt zich een vijfjarig kind, Judy Montgomery, haar pleegvader Jim Montgomery en Elisabeth Spaulding, die Juist sergeant Alan Baker verteld heeft, dat zij, zoolang hij zijn betrekking niet opgeeft, niet met hem wil trouwen. Daar Baker ook veel sympathie voor Joyce MacMillan koestert, Js dit niet zoo'n ergon slag voor hem. Veel erger trekt hij zich het feit aan, dat hij na 10 dienstjaren gepasseerd werd voor de be noeming van inspecteur. In zijn plaats is inspecteur Stephen Gorer een dienstklop per benoemd. Blijkbaar ingelicht door een handlan ger op Fort „Endurance", overvallen een bende roovers de boot en stelen de kost bare lading. Zij maken de machines on klaar, zoodat de passagiers hun toevlucht tot de reddingsbooten moeten nemen; zij worden bijgestaan»doo^- korporaal Bill Hardsock en een Jongen onervaren poli- Linzen met aardappelpurée en ham 100 gram ham, 260 gram linzen,' 1 groote ui, 1 k.g. aardappelen, 75 gram bloem, bs liter kookwater linzen, 50 gram boter, peper «J» zout, 75 gram boter, 3 4 kopjes melk, nootmuscaat. linzen wasschen en 24 uur weeken en met het weekwater gaar koken. Intusschen ui f\jn snipperen en in 50 gram boter gaar «moren, daarna bloem toevoegen en Va L. kookwater der linzen, sausje laten door koken nwt de fyn gesneden ham toegevoegd en daarna ook de uitgelekte linzen. Zout en - Het geheel moet niet te vochtig zyn, doch goed gebonden zijn en overgebracht worden in een grooten vuurvasten schotel, daarna afdekken met de puree, waarvoor aardappelen fyngemalen zy'n met boter en warme melk, met zout en noot vermengd «ijn en luchtig opgeklopt worden en boven °P de linzenbry komen, waarna de schotel ongeveer een half uur in den oven wordt geplaatst. Aardappelsla (i -pers.). 500 gram koude gekookte aardappelen, 3 Mtlepels slaolie, eetlepel azijn of ci troensap, 1 theelepel Maggi's aroma, theelepel fijngeschrapte ui( of een geanlp- W'd preitje), wat gehakte peterselie. Klop de olie met den azjfn (of het ci troensap), de Maggi's aroma en de ui (of gesnipperde prei) door elkaar. Meng dit sausje door de in plakjes gesneden aard appelen en bestrooi dan de aardappelsla met de gehakte peterselie. Sla van tomaten en kropsla. 1 krop sla, 4 middelmatig groote tomaten, eetlepela alaolie, 2 eetlepels azijn, snuifje 'out en peper, 1 theelepel Maggi's aroma, "at geljakte peterselie of bieslook. Klop de slaoli* met den azyn, de Maggi's aroma, h.et zout en de peper tot een ge bonden sausje. Gebruik daarvan de helft om door de schoongemaakte, goed droog uitgeslagen sla te mengen en besprenkel met de rest de in plakken gesneden tomaten. Schik vaks- gewys de beide slaatjes op een schotel of in een slabak en bestrooi de vakjes tomaat met de peterselie of de bieslook. Garneer, voor een feestelyke gelegenheid, de vakjes groene sla met een in plakjes of partjes verdeeld hardgekookt ei. Sla van gevulde tomaten (k pers.). 4 middelmatig groofce tomaten, 1 niet te groote komkommer, eenige bladen kropsla, 3 eetlepels slaolie, 1V6 eetlepel azyn, snuifje peper en zout, 1 theelepel Maggi's aroma. Snyd de tomaten doormidden en hol ze wat uit. Snyd de geschilde komkommer in de lengte in vieren, verwyder het zaad en schaaf de stukken in fijne snippers; meng ze aan met de door elkaar geklopte olie, azyn en Maggi's aronja met het zout en de peper. Vul de tomatenhelften met de komkom mersla en schik ze op een schotel, .waarop eerst eenige slabladeren zyn gespreid. Vruchtensla met gelei. 1 pakje citroenpudding voor gelei, 1 eet lepel citroensap, 1 klein blikje kersen, 2 ba nanen, ongeveer 3 3'i d.L. water, 1 d.L. room. Het pakje geleipudding wordt opgelost met V/a d.L. water, daarna het 8ap van het blikje kersen toegevoegd en aangevuld met kokend water, totdat men één halve liter in totaal heeft. Kleine één persoons pudding vormen of kopjes worden omgespoeld met koud water en voor gevuld met citroen- oplossing, waarna deze koud en volkomen styf moet worden. Bananen in stukjes verdeelen en met het citroensap besprenkelen, daarna op de laag citroengelei de kersen en stukjes bananen verdeelen en de nest van de gelei. Vormpjes wegzetten totdat de massa vol komen styf is, daarna storten en garnee- ren met de styfgeklopte room. Dick Powell en Olivia de Havilland in „De aanhouder wint". Reünie-Bioscoop. tleman, Arthur Gardner. Baker en inspecteur Gore zijn het on eens over de te nemen maatregelen. De Inspecteur weigert halsstarrig naar reden te luisteren; hiervan wordt Arthur Gardner de dupe, die bij hot daarop vol gende gevecht met de bende bandieten het leven laat. Er komen dan vele moeilijkheden maar i het wordt een blij einde „DE AANHOUDER WINT". De tweede Reunie-film brengt Olivia do Havilland en Dick Powell voor het eerst samen in een hoogst-amusante Warner Bros. film „De aanhouder wint". Charles Winniger en Melville Cooper zijn onbetaalbaar ln hun rollen van mlllion- nair en butler. Cocosnootrotsjes (voor de thee). 225 gram zoete chocolade, z.g. couver ture, 125 gram gemalen cocosnoot. De chocolade, waarvoor men couverture of vanillereepen neemt geen melk of noot wordt in stukjes verdeeld en in een pannetje gedaan, dat men in een pan met kokend water plaatst en roert, totdat de chocolade gesmolten is. Men kan dit het best doen met een roestvry mes of een zilveren dessertlepel. Het water mag niet te hard koken, opdat de stoom niet met de chocolade in aanraking komt, waardoor de kleur zou veranderen. Cocosnoot toevoegen en met de gesmolten chocolade vermengen, daarna met een theelepeltje kleine hoopjes uitscheppen en op boterhampapier leggen en het mengsel volkomen koud en styf laten worden. Men kan de rotsjes op een glazen scho teltje leggen, waarop een papieren kleedje ligt, of wel ieder afzonderlyk in kleine cai- ses (papieren bakjes). Ja, waarom niet? Het idee is zoo eenvoudig, dat men van het ij (s) van Colombus zqu kunnen spreken, om roomijs ter afwisseling eens een keer in geheel anderen vorm te kunnen bieden. Uit Amerika komt het be richt, dat men daar als dessert „li- quorized ice cream" is gaan servee ren. Misschien klinkt djt wat vreemd voor wie zich niet graag op glad ijs waagt of over één nacht ijs durft loo- pen, maar nogmaals: waarom niet voor een keer. De combinatie van melk met een sterkeren drank was al bekend toen er nog in ouderwet- sche winters zoo dik qs lag dat je er „met 'n paard op kon rijden", melk met wat cognac of brandewijn. En kent men ook in ons land niet de kan deel of sorbets en puddingen met ma rasquin, triplesec of kirsch? Eerste afslag nieuwe haring te Scheveningen. Ruim .KW kantjes binnengebracht, Van de haringvisschei'ij zijn, te Sche veningen binnengekomen de loggers Sch. 57, schipper A Roeleveld van de reederlj S. Taal en de Sch. 102, schipper J. Taal van de reederij v.h. F. Vrolijk. De Sch. 57 heeft een korte reis gemaakt van. 10 da gen en bracht 81 kantjes haring eigen vangst mede. De Sch. 102 had 239 kantjes, waarvan 32 kantjes eigen vangst en de rest op zee overgenomen van de Sch. 361 28 kantjes, Sch 101: 53 k., Sch. 342 52 k., Sch. 353 43 k. en de Shr. 89: 31 k. Hedenmiddag om vief uur zal dus te Scheveningen voor het eerst afslag van de nieuwe haring plaats vinden, welke direct uit zee is aangevoerd. Een gedeel te van de aangevoerde haring is naar Vlaardingen doorgezonden. Twee fandlie-elftallen bekampen elkaar. Curieuze wedstrijd in Amsterdam. Elf stoere Frieze*!, allen loten van den familie-stam Poiesz uit Sneek hebben, naar de Telegraaf meldt, op den middag van den Tweeden Pinksterdag op het be langeloos beschikbaar gestelde Zeeburgia terrein hun familie-voetbalkrachten ge meten met elf representanten van het hoofdstedelijk geslacht Kroonenberg. Om genealogisch geheel nauwkeurig te zijn, zij vermeld, dat het Sneeker .team uit zeven broers en daarvan weer vier zoons was geformeerd, terwijl het „Kroonen- berg-elftal" ditmaal uit zes broers ei. vijf neven bestond Met opzet zeggen wij ditmaal, omdat de familie-uitgebreid heid der Amsterdammers nog vele andere formaties mogelijk maakt. De Kroonen- bergen, die natuurlijk na een ernstig gehouden familie-raad dezen middag niet binnen de lijnen optraden,-maakten zich nu verdienstelijk als controleur of lokettist! De tropee, waar in dezen vreedzamen familiekamp om gestreden werd, bestond uit een fraaien zilveren beker, beschik baar gesteld door den heer J. Kroonen berg, directeur van de Universal Film Booking Office, aan welken prijs voorts nog een beker was toegevoegd door de firma t Lubbe en Rouwelaer, bestemd voor het elftal, dat het laatste doelpunt zou scoren. i De familie Poiesz bleek over een ploeg te beschikken, welke het menige eerste klasse A.V.B.-club nog danig lastig zon maken en de è-^-overwinning op net team der Kroonenbergcn behaald, was dan ook ruim verdiend. Het pleitte voor de voetbalcapaciteiten van beide fami lies, dat er slechts bij uitzondering wat gelach uit het nog vrij talrijke publiek opsteeg... Wederzijds vielen er zoete attenties in ontvangst te nemen. De familie Poiesz overhandigde voor den wedstrijd aan de elf Kroonenbergcn bussen met de ver maarde Sneeker Drabbelkoek en bij de korte plechtigheid aan het eind van de ontmoeting, waarbij de heeren J Kroo nenberg en S. J. Mendes da Costa, voor zitter van „Liefdadigheid naar Vermo gen", enkele woorden spraken, werd het Poiesz-elftal, behalve met een vaantje ook met Amsterdamsche Koggetjes be dacht. Zoo was een ieder tevreden en zeker niet het minst zullen dit de pen ningmeester van „Liefdadigheid naar Vermogen" aan welke Instelling een aardige recette kon worden afgedragen en grootmoeder Poiesz in Sneek zijn, welke laatste met trots de zilveren bekers en het vaantje een eereplaats in de prij- zenkast zal geven! De moderne electrische en gaskoel- kasten ontheffen de huisvrouw van veel zorg in de warme zomermaanden. Jammer genoeg blijven deze practi- sche kasten, die feitelijk in geen huis zouden moeten ontbreken, buiten het bereik van velen, omdat de kosten van aanschaffing zeer hoog zijn. In Amerika, waar alles zoozeer op ver eenvoudlging in de huishouding is in gelicht, ontbreekt in geen enkele keu ken een ijskast. In woningen, waar men geen koele bewaarplaats heeft, zal het gemis van een koelkast zich dubbel doen gevoe len en zal men zich met een eenvou diger hulpmiddel moeten behelpen. Een gewone, kleine ijskast zal in ge bruik gesteld dienen te worden en om den levensduur van het ijs te verlen gen, maakt men gebruik van wollen doeken, die uitstekende warmte-iso- latoren zijn. Men strooit eerst grof zout over het ijs en wikkelt de brok ken vervolgens in stukken van een oude deken. De plaats va<n de jjskast moet donker gekozen worden, want ook deze heeft invloed op het ijs. Het onhangen van linnen zakjes, gevuld met (js, dat aan kleine stukjes verdeeld en vermengd is met grof' zout en zaagsel brengt koelte in een provisiekast. Men schroeft aan den onderkant der planken b.v. een haak je, waaraan men een ijszakje hangt, terwijl men er voor het wegdruppe- len van het water een kommetje on der plaatst. Het is een eenvoudig hulpmiddel, dat echter uitstekend werkt bij gebrek aan kelder of ijskast en verdient ongetwijfeld toepassing. Dick Foran, eet» der lieden van de „Heldenbrigade". Reünie-Bioscoop. I

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4