Foto Daems ager Westhaven 20 STADSSPAAIMNK - filUDA Jgaserbstein STOFZUIGERS Filmt V nog niet? si Last van Uw zenuwen? Poolsch generaal over de militaire krachtsverhouding Verlenging van eersten oefentijd wordt geen regel. Autotocht ouden van dagen J 0 FLINKE DIENSTBODE, JONGSTE BEDIENDE 2 NETTE MEISJES Goed 2 spel Orgel 55.- 3% spel Orgel75.- Gemeub. Zit-Slaapkamer NETTE WONING, ONBREEKBARE HORLOGEGLAZEN A. A. DE MOL, DAGDIENSTBODE. E. SUUR - Makelaar Gebr. KAMPHUISEN N.V. Uw vrouw sleqht gehumeurd GEVRAAGD: een aankomendGlazuurder en eenige Jongens en Meisjes Kunstaardewerkfabriek „Regina", Oosthaven 37. EEN GROOTE SORTEERING G. A. BELONJE, Lange Tiendeweg 96, Telefoon 2235. RADIOCURSUS over de Smalfilm. Zeugest-, 64 jmaaJSt- Wanneer MoBkou voor toetreding tot een anti-agressiefront te hooge eischen stelt, '/ouden Londen eiv Parijs wel eens gedwon gen kunnen zijn, den weg naar Rome en Herlijn weer in te slaan... Voctfplsnogi valt daarover echter niets met zekerheid te zeg gen; de Sovjet-regeering houdt de onder handelingen nog sleepend, en beslissingen zijn nog niet gevallen. Het Russische antwoord overhandigd. Gistermiddag, zoo verluidt, zijn de Brit- sche en de Fransche ambassadeur op het Kremlin ontboden om het antwoord van de .Sovjet-Unie op de Britsch-Fransche voor stellen inzake een verdrag van drie in ont- vangst te nemen. Hoewel nog niets bekend is van den inhoud van dit antwoord neemt 'men te Moskou aan dat het de lijn van Molotof's rede volgt. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijjnhardtw Zenuwtabletten Buisje 75 ct. By Apoth. en Drogisten. Siegfried-linie volgens generaal Sikorski zwakker dan Maginot- linie. „Het Italiaansch-Duitsche bondgenoot schap heeft de vereeniging van de geheele wereld tegen Duitschland verhaast en de Westelijke democratieën in staat gesteld zich te verstaan" met Rusland, ondanks sommige hinderpalen, die nog uit den weg moeten worden geruimd. De Duitsche hoop op oneenigheden tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië of op binnenlandsche troebelen in Frankrijk is eenvoudig absurd. Op die wijze is een groote vreedzame kracht gevormd, die het complex, dat de wereld thans doet wankelen door de schuld van Duitschland, uit den weg zal ruimen". Al dus luidt in hoofdzaak de meening, die door den Poolschen oud-premier generaal Si korski* in het nationale orgaan Kurjer Warszawski tot uitdrukking wordt ge bracht. 1 Voortgaande bestudeert dé generaal, die denkt, dat Hitler en Mussolini slechts zullen afdeinzen, „wanneer de zekerheid van een nederlaag hen uit zichzelf tot rede doet komen", de kansen van de as-mogendheden in geval van een conflict. Hij vergelijkt de waarde der Fransche en Duitsche verster kingen en schrijft: „Hoewel ingenieur Todt, de boywer van de Siegfriedlinie, een opmerkelijk technicus is, had hij gebrek aan geld, materiaal en tijd. De Duitscher* hebben in twee jaar niet een zelfde linie kun nen bouwen, waaraan de Franpchen vyf- tien jaar hebben besteed*. Vervolgens schrijvende over de troepen van het Duitsche leger, wijst Sikorski op het gebrek aan oefening-dier troepen, de Voortdurende wijzigingen in de bewapening en uitrusting, evenals aan het gebrek aan grondstoffen. „Duitschland, zoo zegt hij, bezit op het oogenblik 4500 vliegtuigen der eerste linie. Maar Duitschland produceert 1.200.000 ton benzine per jaar, terwijl het in geval van een conflict ongeveer 20.000.000 ton noodig zou hebben. Op dit gebied, zooals op de andere, zoo besluit Sikorski, is de meerderheid der macht der democratieën in het oog sprin gend. Wanneer een oorlog mocht losbarsten, zou hij van korten duur zyn. De eerste weken reeds zouden den as-mogendheden groote teleurstellingen brengen tengevolge van haar gebrek aan grondstoffen en haar finaneieele zwakheid, die haar niet in staat zouden stellen een conflict te laten voort duren. De bliksemoorlog, die zoo zeer go- wenscht wordt door Duitschland, zou zich kunnen voordoen, maar resultatne met zich mede brengen, tegenovergesteld aan d'e, welke Duitschland verwacht". BINNENLAND. K COLORADOKEVER-GRENS VOOR EXPORT NAAR ENGELAND. Juist bezuiden het Westland, maai Rotterdam, Zuid-Hollandsehe Eilanden en Venlo vallen binnen de verboden zone. Wij vernemen, dat de z.g. „50 km- grens beeuiaen wence geen aardappelen vix vune giond-groenien naai' Engeland mogen wuicien geexporieera, ihans ueu- niwei tenzij nieuwe naarden meer" naar het nooruen ontstaan is vastge steld. zij loopt langs den Nieuwen, Wa terweg, uc zuiaeiij&e grens uer ge meenten De Lier, öclupluiaen, Pijnacker, öciKci lj.1 Roucnrijs, isergscnennoek en zevennuizcn, verder langs'de spoorlijn naar uouoa, de lioilanosene ïJssei, ver- voigtiia langs den klommen Kyn, den itijn lii dLn ïJssei tot uoesourg en ten slotte ioiigs den ouae ÏJssei en langs de weswnjKe grens der gemeenten Doe tin- ciiem, wisen en Dinxperlo. net Westiand vuit er aus buiten, doch üe Dciangnjke tuinbouw-centra nabij Kotteruain, op de Z.-Hoil. Eilanden en ondom venio vallen er binnen zooais men weet, loopt de voor den export naar Dultscnlano getrokken „la- tuic lijn aanmerkelijk noordelijker. Deze loopt van Noordwijk, over Sassen- neun, hooldvaart van de Haarlemmer meer, Haarlemmer Trekvaart, IJ, Zuider zee, zuidgrens gemeente Doornspijk, Ol- denbroek, Heerde, Qeldersche provincie grens tot Deventer, zuidgrens van Gora- sel, Warnsveld, Hengelo (G.), Zelhem, Doetinchem, Wisch, Dinxperlo. Eenig motief tot voorgestelde wijziging van de Uienstpuchtwet in hei latente oorlogsgevaar. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer nopens de wijzi ging van, de Dienstplichtwet beoogt de Kegeering met de voorgestelde wijziging van de Dienstplichtwet niet, onder normale omstandigheden, den eersten oelentijd te verlengen en daardoor een grootere vredessterkte in het leven te roepen. De eerste oelentijd, zooals die laatstelijk werd vastgesteld, wordt op zich zeil voor het Nederlandsche leger voldoende geacht. De eenige reden, waar om het onderhavige voorstel werd inge diend, ligt in het latente oorlogsgevaar, dat den laatsten tijd ons werelddeel be dreigt. Al is de regeering volkomen overtuigd, dut geen enkel naburig land tegenover Nederland zulk een plotselingen aanval beoogt bij het uitbreken van een oorlog tusscnen de groote mogendheden van West-Europa, kan er licht een situatie ontstaan, die ons dwingt onmiddellijk onze zelfstandigheidspolitiek met kracht van wapenen te steunen en de mobilisa tie van ons veldleger te verzekeren. Vooral omdat niemand voorzien kan hoe lang deze toestand van latent oor logsgevaar nog duren zal en hoe vaak dat gevaar in acuter vorm zpl optreden, zoodat opnieuw oproeping moet plaats vinden, is het onvermijdelijk geworden naar andere voorzieningen ter beveili ging van grens en kust om te zien. Sociaal gezien, is de beste vorm dan ongetwijfeld een noodige vergrooting der vredessterkte te verkrijgen door een be roep te doen op de jongeren, die in den regel nog niet zoo vast wortel hebben geschoten in het maatschappelijke leven. Daarbij komt nu nog het militaire ar gument. De oudere lichtingen, waaruit het overgroote deel der grens- en kust- troepen bestaat, zijn onvoldoende ge oefend om een eersten stoot te kunnen opvangen. Door een eventueel nadienen van hen, die in eersten oefentijd van elf maanden achter den rug hebben, wordt in dit op zicht een moeilijk te overschatten ver betering in de grens- en kustbeveiliging verkregen, telkenmale wanneer die noo dig mocht blijken. Dat beteekent, dat van den voorge stelden maatregel alleen gebruik zal worden gemaakt, indien zich omstandig heden voordoen, die anders aanleiding zouden moeten geven tot buitengewone oproeping van dienstplichtigen voor de grens- en kustbeveiliging. Zijn die omstandigheden er niet, dan blijft de voorgestelde machtiging tot het verlengen van den eersten oefentijd bui ten toepassing. Het gaat derhalve om niets anders dan om de vervanging van een maatregel, waaraan groote sociale en militaire bezwaren kipven, dpor een waaraan niet of in geringere mate bestaan en waarbij tevens het voordeel wordt verkregen, dat spoediger de»aan wezige sterkte kan woi]den opgevoerd. De nieuwe spoorwegtarieven. Werkloozenkorting gaat heden in Reductie voor gezelschappen va«» vijf personen op komst. Zooals men weet, hebben de Neder landsche Spoorwegen besloten om werk- loozen, als zij moeten reizen, tegemoet te komen, door hen in de gelegenheid te stellen dit te doen tegen betaling van den halven enkele-reisuprijs. Deze mogelijkheid is heden ingegaan Zij geldt voor werkloozen, die in de Rijks- of gemeentelijke steunregeling voor werkloozen zijn opgenomen, voor hen, die in van overheidsweg» gesubsi dieerde werkverschaffingen zijn ge plaatst, die in de steunregeling voor te werkgestelde kleingrondgebruikfcrs zijn opgenomen en voor hen, die uibkeering uit een van overheidswege gesubsidieerde werkloozenkas ontvangen. De werkloozen moeten voor elke reis een legitimatiebewijs bezitten, dat hun voor dit doel door het betrokken steun- verleenende orgaan wordt verstrekt. Het tarief geldt alleen voor de werkloozen zelf, dus niet voor gezinsleden Thans vernemen wij, dat maatregelen bij de Nederlandsche Spoorwegen in on derzoek zijn, waardoor het reizen van vijf personen aanzienlijk goedkooper zal worden. Tot dusver kende men slechts prijsver mindering bij z.g. gezelachapsreizen, die ten minste tien deelnemers omvatten. In de naaste toekomst zal het dus zoo worden, dat een gezin, bestaande uit an, vrouw en drie kinderen reductie geniet. T t NEDERLAND—AUSTRALIË. Door de K.N.I.L.M. gecharterde K.L.M.-vIiegtuigen mogen op Australië vliegen. De Australisch© minister van Buiten- landsche Zaken, Gullett, heeft medege deeld, dat de regeering van Australië heeft besloten toe te staa h, dat vliegtui gen van de K.L.M. op Australië vliegen, wanneer zij gecharterd zijn, door de K.N. I.L.M. Inzake het verzoek van »ïe Nederland sche regeering om de K.TIM, toestem ming te geven tot het ond erhouden van een directen dienst op Australië, waar door een verbinding zou orctetaan, die men als een directe concurrentie voor de Imperial Airways beschouwt», is1 nog geen beslissing genomen, doch het verzoek wordt in beraad gehouden. Hiermede Is dus de mogelijkheid voor de K.N.I.L M, om K.D.M.-vliegtuigen te charteren voor haar dlienst op Australië, waaromtrent in den laatsten tijd zooveel tegenstrijdige berichten zijn verschenen, voor het. eerst geopend. Het is^ waarsc.hijn JÜk, dat de K.N.I.L.M. van deze mogelijk^ held binnen korten tijd gebruik zal ma ken. Een beslissing hieromtrent is nog niet gevallen, doch men verwacht, dat de besprekingen, welke daarvoor nog noodig zijn, geen moeilijkheden zullen opleveren. Koninklijk bezoek uit Engeland aan België. In den a.s. herfst verwacht. Koning Leopold heeft den Koning en de Koningin van Engeland uitgenoodigd In den herfst een bezoek aan België te brengen ter beantwoording van het be zoek, dat de Koning der Belgen aan Londen heeft gebracht. Als tijdstip voor het bezoek is, naar te Londen werd vernomen, voorgesteld van 24 tot 28 October. De ultnoodiging is thans naar Canada onderweg. -"t-'i'l Duizend vierkante meter grond in brand in de Boschjes van Poot. Oorzaak: ook hier de sigaret zan der einde! Ook de Residentie wordt geen brand gespaardBosch- en heidebranden woed den elders in Nederland, België en an dere landen,0 maar in de omgeving van de Residentie waren er nog geen kwade gevolgen geweest van weggeworperi brandende sigaretteneindjes. Het leek wel of het niet goed mocht gaan. Of Den Haag ook zijn deel moest hebben. Want gisteren, omstreeks twaalf uur ontdekte de piantsoenwachter in de Boschjes van Poot, achter het vroegere restaurant, tegenwoordig Instituut voor Individueel Onderwijs, Laan van Poot 91, dat terzijde van dén wandelweg brand ontstaan was. Het mag een groot geluk genoemd wor den, dat het zulk een kalme dag was. Had er een sterke wind gestaan, dan was het leed en de schade niet te over zien geweest. Dank zij het windstille weer wist de brandweer, onder leiding van brand- mapster De Groot, het vuur allereerst te beperken om het daarna volledig te blusschen met twee stralen. Hiervoor waren drie kwartier noodig, men wist gelukkig de schade tot een uiterste te beperken. Boomen waren niet geheel verbrand, maar volkomen zwartgebla kerd. Over een oppervlakte van duizend vierkante meter is de grond, die bedekt was met dennennaalden, afgebrand, zwart, zwart, zwart En de oorzaak? Ach, zoo werd neer slachtig gezegd, dat zal wel weer een brandend sigaretteneindje geweest zijn. Wat kan het anders geweest zijn? Ja, wat kan het anders geweest zijn, een brand ontstaat toch niet uit zichzelf. Maar is het dan niet ongelooflijk, dat er nog van die onver an woordelijke wande laars rondloopen, die nog niet weten, wat een achteloos weggeworpen sigaret teneindje Voor gevolgen kan hebben! STADSNIEUWS. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Programma voor Zorïdag. Kon. Ned. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. AjaxD.W.S.; N.E.C.—Eindhoven. AFDEELING II. Promotiecompetitie 2e klasse. U.V.W—S.V.V. Promotiecompetitie 3e klasse. B.E.C.V.I.O.S.; R.D.M.—Martinit. Promotiecompetitie 4e klasse. Wassenaar—De Ooievaars; V.D.S.— Schoonhoven; CromvlieL—De Jagers; Woer den—Steeds Hoog$r; I.F.C.—E.B.O.II. Promotiecompetitie reserve 3e klasse. Laakkwartier 3—U.V.S. 2; S.V.V. 4- Neptunus 4. AFDEELING III. Promotiecoropetitie 2e klasse. Enschedesche Boys—S.C.H. AFDEELING IV. Promotiecompetitie 2e klasse. Limburgia—(Helmond; Middelburg Eeyerheide. AFDEELING V. Promotiecompetitie 2e klasse. Beslissingswedstrijd. G.R.C.—W.V.V., terrein H.S.C. Nog drie juniores.elftallen. Voor de juniorescompetitie van den Goud pchen Voetbalbond hebben nog ingeschie ven in groep A: Woerden A, Woerden B er< Ammerstol A. I Goudsche politie wint beker. De Goudsche Politie Sportvereeniglng heeft deelgenomen aan Donderdag ge houden seriewedstrijden van do Dordt- sche politie. De Gouwenaars wonnen den eersten prijs, den Van Hal-wisselbeke^ Zij wonnen eerst met 5—1 van Herman dad (Rotterdam) en klopten in de finale Leiden met '5—2. KORFBAL. Kon. Ned. Korfbalbond. Promotiecompetitie 5c klasse: Achilles 2Velox. 5e klasse C: Deetos 5—O.S.C.R. 2. Rotterdamsche Korfbalbond. Ie klasse: T.H.O.R—Ter Gouw 2, ter- 1 rein Het Zuiden, 10.45—11.45 uur; Ter Gouw 2T H.O.R., terrein Het Zuiden, 12.10—1.10 uur. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Droog zonnig weer. De weer verwachting voor heden luidt: Voor het Noorden droog, zonnig en vrij warm weer, matige tot zwakke meest Noord-Oostelijke wind. Voor het Zuiden: droog, zonnig en warm weer, meest matige wind uit Oos- telijke richtingen. GOUDA, 3 Juni 1939. Naar Scheveningen. Dezer dagen vergaderde het comité voor den autotocht voor ouden van dagen. Met algemeene stemmen werd besloten dit jaar weer een autotocht te organiseeren en wel op een Woensdag in de maand Juni. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag den datum van 21 of 28 Juni daarvoor te kiezen, bleek dit niet goed mogolijk, aangezien *>p 21 Juni de raadsverkiezingen vallen, terwijl op 28 Juni een middenstands- dag gehouden wordt. Beide gebeurtenissen zouden aanleiding kunnen geven tot vele verhinderingen, om welke reden dan ook achteraf besloten is den autorit reeds op Woensdagmiddag, den 14den Juni te houden Doel van den tocht zal zijn: Scheveningen. De leden van het comité zijn reeds met hun werkzaamheden begonnen, welke be staan in het opwekken van autobezitters, zichzelf, met hun wagen voor dezen middag disponibel te stellen en verder in het trach tengiften in geld en versnaperingen te ver krijgen. Door de gastvrijheid van de Goudsche pers is het mogelijk de namen of initialen van hen, die op eenigerlei wijze ertoe mede werken deze tocht te doen slagen, te pu- bliceeren. Het comité hoopt in het tijdvak van heden tot en met 13 Juni a.s. door mid. del van enkele publicaties in de Goudsche pers de lijst regelmatig te kunnen aanvul len. Deze eerste publicatie besluit met een opwekking aan allen, die kunnen medewer ken, aan onze Goudsche oudjes een genoe glijken middag te bezorgen, dit toch voor al niet achterwege te laten. Auto's met be stuurders, giften in geld, versnaperingen en sigaren zijn hartelijk welkoth. Toezeggingen voor auto's worden gaarne ingewacht bij Mevrouw Vroman-Vromen, Krugerlaan 87, Telef. 3198, terwijl de heer J lteneman, penningmeester van dit comi té, Kattensingel 33, postgiro 119531 gaarne giften in geld en toezeggingen voor versna peringen in ontvangst neemt. Aanvragen van ouden van dagen van 65 jaar en ouder, die aan den tocht willen deelnemen, kunnen vanaf a.s. Maandag ge schieden aan het rusthuis Juliana, Ko ninginneweg, of aan het kantoor van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Regentesse- plantsoen 9. De volgende stadgenooten stelden reeds hun auto beschikbaar: P. Bokhoven, J. Re- neman, F. H. Sixma, Mr. C. Jonker, A. J. IJsselsteyn, C. Teekens, H. Kool, Ir. G. C. J. J. de Vries, P. Bik, Mevr. van Eyk-Nib- bering, H..G. W. van Aardenne, E. J. Jas pers en Gebr. Zevenhoven. GOUWE 2 hoek WIJDSTRAAT Meer dan 5000 spsiarders. DUS OOK UW SPAARBANK. Extra-trein naar Alphen voor drie passagiers. Service op het station Gouda. Men heeft het staaltje van service vpn de Nederlandsche Spoorwegen gelezen, die in den nacht van Maandag op Dinsdag voor zes reizigers een extra-trein van 's-Hertogenbosch naar Oss lieten loopen. Het geval staat niet alleen, want ook uit Gouda heeft in den nacht na Tweeden Pink. sterdag voor gestrande passagiers een extra-trein gereden. Er is hierbij zelfs sprake van baas boven baas, want de spe ciale trein, die van hier naar Alphen a. d Ryn heeft geloopen ging voor drie reizi gers. Door de zeer groote drukte op Tweeden Pinksterdag, ontstonden des avonds ver tragingen en zoo kwam de trein, die hier om 23.53 uit Utrecht moet arriveeren, e' n uur te laat te Gouda binnen. Deze trein is do aansluiting op den laatsten trein van 23.02 naar Alphen a. d. Ryn, die op den gewonen tyd was vertrokken, on^jt men moeilyk de vele reizigers een uur kon laten wachten. De vertraagde trein van 23.63 uit Utrecht bracht drie reizigers voor de richting Bos koop, die alzoo geen verbinding meer had den. Het waren twee reizigers voor Bos koop en één voor Alphen a. d. Rijn. De stationschef schafte snel raad. Daui het hier een geval betrof, dat de reizigers buiten hun schuld de aansluiting hadden gemist, werd een extra trein naar Alplien ingelegd, die te ruim middernacht jnet liet drietal vertrok. De Alphensche passagier had na Boskoop de bijzondere ervaring, dat de trein alleen voor hem reed. Prompt wer den de reizigers op de plaats van bestem ming gebracht, waarna de trein naar Goo- da terugkeerde, waar hij over eenen aan kwam. Een keurige bediening alzoo, want voo* de drie passagiers moest niet alleen een extra-trBifi loopen, maar tevens onderweg al het personeel in dienst blijven. Men ziet, de Spoorwegen doen alles om hun reizigers ten gerieve te zyn. Uiteraard heeft het in leggen van den extra-trein bij de betrokke- ren groote waardeering ondervonden. 1 Overigens is het al meer gebeurd, dat een extra, toen een Diesel, ten behoeve van gc- strande reizigers naar Boskoop heeft ge reden. Voorts zyn al eenige malen voor de richting Schoonhoven bestemde passagiers, die hun aansluiting gemist hadden, per fiuto naar huis gebracht. Deze feiten b«- wijzen, dat men ook op het Goudsche sta tion steeds klaar staat om het publiek ton gerieve te zijn. Schouwburg-Bioscoop. Imperio Argentina in „Andalusische Nachten". Waarom de hoofdfilm eigenlijk de boven- vermelde naam draagt, is ons eigenlijk een raadsel. De eigenlijke titel moest immer" luiden: Carmen, want het scenario is be werkt naar het beroemde gelijknamige werk van Prosper Merimée. Deze titel is trou wens ook veel juister, want, zooals in het bekende verhaal ia Carmen ook in de film de hoofdpersoon. Dat Carmefi reeds eerder werd verfilmd, en ook in dit theater ver- toond, zullen vermoedelijk nog slecht* weinigen zich herinneren. Hoe die film precies was weten wij ook niet meer, maar stellig kan hy niet beter zyn geweest dan die er nu draait. Imperio Argentina is een charmante verschijning als Carmen, maar bovenal een uitstekende danseres. In dt dansscènes is zij verreweg het best. Friedrich Benfer speelde de rol van Don José en hij deed dat goed. Behalve don,- uitstekend spel is deze film vermeldens waard om de fraaie opnamen en de goede muziek. Ondanks het tragisch verloop zal deze film stellig veel bezoek trekken. Tn het voorprogramma draaide een cul tuurfilmpje van de Ufa, waarin ons tal van interessante bijzonderheden van de fabri cage van potlood werden vertoond. Er wa* verder het gebruikelijke vermakelijke voor. filmpje, dat inderdaad zeer goed was en de wekelijkfjche journaals. Profilti toonde ons o.a. de N.J.V.-marsch en het défilé dtr deelnemers voor H. M. de Koningin en II. K. H. Prinses Juliana. In het Paramoynt- journaal waren opnamen var. de Engelscho prinsesjes in de Londensche Zoo, waar zij de reuzen panda bewonderden. Voor volgende week staat, zooals wij reeds vermelden, op het programma de be kende film „De pasloor van Kirchfeld'', welke overal elders een langdurige attrac tie vormde. Men verzekere zich tijdig van een goede plaats. Réunie-Bioscoop. De aanhouder wint en De Helden- brigade. Een genoegelyke comedie is „De aanhou der wint", Réunie's eerste hoofdfilm, die optimisme en energie als factoren van go", de strekking heeft. Die komen Dick Powel' in zijn rol ook goed te pas, in de eerste plaats om het hoofd tt bieden aan de lis ten, die een avontuurlijke jongedamp voor hem in een goedmoedige revanche uitdenkt en niet in het minst ook om twee directeu ren van groote bedrijven voor zijn bouw kundige plannen te winnen. Deze directeu ren zijn ondernemende heeren, als ze een maal overtuigd zijn, maar zdolang dit niet het geval is, bUiken ze zoo hard als metaal Het is een heele toer alleen al om hun kantoren binnen te komen, maar Dick Po well is een even vasthoudende als vinding rijke jongeman en dus lukt het hem, zoo als alles hem lukt en zooals hy ook de wispelturige jongedame, die Olivia de Ha- viiland speelt, temt. De manier waarop dit alles geschiedt, is de clou van de film, die vol js van komische situaties en vlotte fiv beurtenissen en bygevolp ee-n amusant en onderhoudend werk, met veel vaart en flai" gespeeld. De rolprent is te meer aantrek kelijk, omdat de bijrollen zoo' uitstekend zijn verzorgd. Daar zijn prachtige types bij, die al evenzeer op dreef ziin als de twe'- hoofdpersonen, waardoor elke scène la boring heeft. Het tweede hoofdnummer is „De helden- brigade", een in kleuren opgenomen werk \an de Canadeesche politie, waarin de fil mische inslag een sterk avontuurlijk er sensationeel karakter heeft. De hoofd figuur is Dick Foran, ditmaal niet als zin gende cowboy, maar evenzeer in een kra nige rol, wharin hij druk werk heeft bü de ,achtervolging en de aanhouding van een stelletje boeven, dat er met een geroofden goudschat vandoor is. Op de wateren en ir de bergen van het mooie Canadeesche land, waar de brigade» in haar prachtige roode uniformen/die in de gekleurde opnamen fraai uitkomen, haar moeilijke taak ver richt, spelen zich vele spannaage feiten af. die voortdurend de aandacht geboeid hou den. Het journaal, dat het programma com pleteert, is zeer goed en brengt tal van actueele gebeurtenissen in beeld. In de Zondagochtendvoorstelling wor.h vertoond „Yosiwara, de stad der misdaad Thalia-Theater. Twee hoofdfilms. „Onder Cassidy's Banier" is de titel van het eerste hoofdnummer uit het program ma dat Thalia deze week brengt. Cassidy en zyn vrienden trachten hulp te bieden aan een door hongersnood geteisterde streek, door een kudde vee bijeen te brengen en er heen te drijven. Een bende schurken pro beert dat te beletten, daar deze van den nood van anderen misbruik willen maken en voor hun vee abnormale prijzen bedingen. Het wordt Cassidy uiterst moeilijk gemaakt, doch geholpen door zyn vrienden, onder wie Johnny Nelson en Windy, oude bekenden voor de trouwe bezoekers van Cassidy-nlms, slaagt hij er in al de moeilijkheden te over winnen. Het is een film waarin ontzagge lijk veel gebeurt, waarbij men van de eene spanning in de andere valt, maar toch o ruimte gelaten is voor aardige tafereeltje rond het kampvuur, zoodat men behalve v spannende gevechten, hinderlagen en aa slagen, ook genieten kan van goed gezon gen cowboy-songs en geestige plagerij ®^^Kffelijke wild-weat-film, die men het' begin tot het eind met gespannen ^icht volgt. f7 tweede hoofdnummer is „Zes uur Een troepentransportschip is op *°naar Engeland. Vijf jaar hebben de 4 .uappen die het meevoert in Indië ge- "Jfen eindelijk zullen ze hun vaderland, dierbaren weerzien. Ieder verheugt zich 10 en maakt zich, terwyl een glimlacn Moen doet krullen, voorstellingen van -je weerzien en de prettige wijze het lange verlof zal worden door bracht. Kort voor men de Engelsche kust ikt beveelt echter de generale staf, dut «hip slechts zes uur aan wal zal bly- en daarna onmiddellijk met de man- jppen terugkeeren naar het Verre Oos- De teleurstelling is ontzaggelyk. Ieder U zijn eigen leed. Op buitengewoon aan- pende manier wordt dit in deze film, als ïware geval voor geval uitgebeeld. Het nde spel van de vele artisten doet jhouwer al dat leed mee doorleven jicii, als de film ten einde is, gelukkig voelen dat voor hem of haar de werkelyk- anders is. Een uitermate ontroerend a boeiend filmwerk, origineel van gegeven a zeer knap geregisseerd. Leslie Banks en flora Robson spelen de voornaamste rollen. Volgende week "brengt Thalia wederom rts bijzonders; een opwindende sportfilm ^n branie in Oxford", rtlet Robert Taylor u de hoofdrol. Zonnestraal Collecte. 0e Zonnestraal-collecte zal dit jaar ge bonden worden op Zaterdag 17 Juni a.s. Het welslagen dezer collecte hangt in d* allereerste plaats af van de weldadigheid der burgerij doch valt of staat met het aan tal der welwillende collectanten en collet- trices. Zij, die met het mooie doel sympathi seren en aan de collecte willen medewer- )en worden verzocht zich op te geven bij de leden van het Comité of aan het Secre tariaat Ridder van Catsweg 87. Ned. Herv. Jongelingsvereeniging. Woensdag 7 Juni zal in gebouw Daniël, een openbare ringvergadering van den ring Gouda en omstreken der Ned.'Herv. Jonge, lingsvereeniging op G.G. gehouden worden, raar de zeer J. J. Teeuwen zal spreken over „De burgelijkheid der kerk". [Collecte voor de zending. De Pink'stercollecte in de Ned. Hervormde kerken voor de zending hééft 705.53 (vorig jaar 475) opgebracht. Examen Roode Kruis. Op het Donderdag 1 Juni door Dr. A. Mor.tagne en Dr. A. Kettler afgenomen «amen voor het Roodo Kruis-diploma helpster 3e klasse, is ano do volgende da iries het diploma uitgereikt: T. Arends-vun Hoff, R. E. van Bekkem A. A. Boer, L. M. H. Leefsma, J. W. Leendertse, C. IT. r, Leeuwen, L. A. M. kollfs of Roelofs, A. M. C. Runge, M. D. J. Snnt, A. van Soest, J. Verwaal en C. H. Viiet. Zy werden opgeleid iocr Dr. A. Kettler, Mevr. Horneman-Jansen cn Zr. Schoonder- woerd. Diefstal van zand en steenen. Vannacht heeft een surveilleerende agev.t ran politie op den Koninginneweg een 3$- jarigen melkhandelaar alhier, aangehou den, die een bakfiets met zand en eeirig" baksteenen vervoerde. Hij verklaarde ou nu vraag naar de herkomst het zand U hebben opgeschept van een voorraad, die bjj eenige in aanbouw zijnde huizen ligt en •p deie plaats ook de steenen te hebben weggenomen. Hy hhd geen verlof van d-n eigenaar. De man is naar het bureau vai, politie overgebracht, waar procesverbaal tegen hem is opgemaakt. Het zand en d.j steenen zijn in beslag genomen. Radio-cursus over de Smalfilm. De moderen liefhebberij, het zelf-opnc men van films is reeds zeer populair, docifl leien weten nog niet, hoe men deze lief- hebberij op de juiste wyze moet beoefenen, °m daardoor het meeste plezier ervan hebben. De heer Dick Boer, schrijver van meerdere boeken over het smalfilmen en ledacteur van tijdschriften op dit gebied leeft een radio-cursus in 6 lessen over de smalfilm. In een advertentie van foto Daems "Ut nummer vindt men „meerdere bijzonder heden hieromtrent. Verpachting grasgewas. Blijkens advertentie in dit blad zal op •M a.s. wederom de verpachting van het Ssssgewas van den polder Stein by Haas trecht worden gehoude®. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 30 Mei: Willem Johannes, **n W. J. Dercksen en W. H. Hemmes, '°ubertstraat 126. 81 Mei: Pieter Jacobus, z. van E. de Roon 'n A. van der Ree, Turfmarkt 69. Hen- Wkus Mattheus, z. van D. F. Vos en P. wmenburg St. Josephstraat 18. Louis Antoine, z. van F. J. Vergeer en L. our> Peperstraat 104. Hendrikje ^•n. W. Beekman en J. Bossenbroek, "ergonlaan 19. ONDERTROUWD: 1 Juni: A. J. PiJperf J A. Flux. P. Schoordijk en J. W. - I. Meijer en P. Boom. C. J. J. JW» Rijsinge en C. Both. J. W. Sirre W. J, Schoonderwoerd. C. van Geelep 0. G. Castelein. J. J. A. de Mol A. W. van der Sluys. J. A. Verbeek c- S. van der Graaf. OVERLEDEN: 31 Mei: Pieter van Eijek 82 jaar. 2 Juni: Jacomy'na Roepers, wed. A. J. "erschut, 78 J, Geneeskundige dienst op Zondag. Vanaf Zaterdagmiddag 3 uut* tot Zondag avond 12 uur vervoege men zich bij afwe zigheid van den huisarts by de doktoren: P. de Boer, Gouwe 115, Tel. 2273. P. den Duyn, Gr. Florisweg 30a, Tel. 3550. Apotheek. Van Zaterdag tot en met volgende ween Vrijdag zal de avond-, nacht- en Zondags dienst worden waargenomen door apothees Weijer, Gouwe 135. UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. t Gemeenteraad. De raad dezer gemeente kwam Woensdag in vergadering bijeen. Afwezig wds Wet houder de Bruyn. Na enkele mededeelingen over een verschil van meening met het Dep. van Sociale Zaken inzake de steunregeling, zou een bedrag van 3000 ten onrechte zyn uitbetaald, deelde de Voorzitter mede, dat in verbapd met het feit dat Wethouder de Bruijn reeds meer dan zes maai de ver gadering van den raad niet heeft bijge woond, deze wethouder volgetns art. 95 van de Gemeentewet van zijn functie moet wor den ontheven. Aldus werd besloten. Tot wethouder werd gekozen de heer J. van der Vlist, na een herstemming met den heer M. van Dam. Een aanvraag van de School met den Bijbel, om de jaarlyksehe subsidie toe te taan. werd aanvaard. Ged. Staten konden zich niet vere'enigen met de begrooting van het G.W.B. Bezwaar werd gemaakt tegen de te groote winst van f 315.14, welke overgebracht dient te wor den. Ook konden Ged.'Stateo zich niet ver eenigen met de tegenwoordige Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetooft, waarvoor een volledige dienst, beheerd door een commis- ie, bestaande uit den burgemeester, een lid van den raad en een van de diaconie, moet worden ingesteld. Aan de orde kwam vervolgens het onder houdswerk van de dokterswoning. Een be drag van 150 is hiervoor op de begrooting uitgetrokken. Wanneer alles wat gevraagd v ordt echter ingewilligd zou worden, moet deze post verhodgd worden tot 300 a 450 Driehonderd gulden zal waarschijnlijk wel gevonden kunnen worden, de rest zou dan tot een volgend jaar moetein wachten. Wethouder Huisman heeft een onderzoek ter plaatse ingesteld en is tot de overtui ging gekomen, dat niets overbodigs is ge vraagd. Met algemeene stemmen werd een oorstel-Vleggeert, om het gevraagde toe te staan waardoor de gereserveerde post van 150 in de eerste jaren overbodig wordt, aangenomen. P. van der Neut werd belast met het op halen van huisvuil te Stolwijkersluis. tegen een vergoeding van 50 per jaar. Eveneens werd goedgekeurd, om een bedrag van 5.78 per werklooze voor crisissteun B be schikbaar tr stellen; hiervan vergoedt het Dep. 3. De heer Bomhof werd benóemd tot amb tenaar van de Burgerlijke Stand. In de vacature Jac. de Bruijn werd in de commissie van toezicht op het L.O. de heer De Jong benoemd. HAASTRECHT. Polder Groot-Keulevaart. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Groot-Keule vaart alhier werd de rekening over 1938 vastgesteld in ontvangsten og, 224.48, uit gaven 213 65, batig slot 10.83. De be grooting voor 1939 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 239.94, en de om slag per H.A. bepaald op 1.50 (v.j. 1.50). In de vacature G. Smit werd als voorzitter gekozen de heer B. C. Smit. Reclasseermgs-collecte. De ten behoeve van de samenwerkende Reclas.ieenngevereenig r.gen gehouden col lecte heeft opgebracht J 85.07. Opdracht van werk. Door dén t« nmerman P. Luteyn alhier zal op het geineenteiyk bouwterrein een viertal woonhuizen worden gebouwd. Het metselwer kis opgedragen aan den metse laar Chr. van Delft alhier. WADDINXVEEN. Baron Sloet als burgemeester van Duiven geïnstalleerd. Reeds dadelijk onderzoek te leiden. De heer W J A. F. R. v. d. Clooster baron Sloet tot Everlo, ambtenaar ter .secretarie dezer gemeente, Is Donderdag geïnstalleerd als burgemeester van Dui ven .De bevolking heeft hem hartelijk ontvangen. De feestvreugde, die ter gelegenheid van het inhalen van den nieuwen bur gemeester heerschte, is tegen 12 uur des avonds door een droevige gebeurtenis verstoord. Een kapitein der grensbewa king te Wester voort, controleerde ver schillende café's om na te gaan of er nog militairen waren achtergebleven en daar bij is een incident ontstaan tusschen den kapitein en eenige feestvierende dorps bewoners. De kapitein werd driftig en trok een revolver en toen de Duivenaren probeerden hem het wapen uit de hand te wringen, ging een schot af, dat een 24-Jarlgen ongehuwden jongeman trof. Zwaar gewond Is deze naar het zieken huis te Zevenaar vervoerd en daar on middellijk geopereerd. In zijn toestand Is thans een lichte verbetering: gekomen. Burgemeester Sloet werd natuurlijk dadelijk gewaarschuwd voor het instel len van een onderzoek en zoo kreeg hij al op den eersten dag van zijn ambts- I vervulling direct werk. De miliftüre poli- tie is mede in het onderzoek betrokken. BOSKOOP. Burgemeester Verkerk promoveert. Gisteren is aan de Vrye Universiteit te Amsterdam tot doctor in de rechtsweten schap gepromoveerd onze burgemeester, mr. E. P. Verkerk, op een dissertatie getiteld: „Toelatingseischen voor lidmaatschap van Volkenbond". Als promotor trad op prof. mr. A. Anemd. PREDIKBEURTEN. Zondag 4 Juni. GOUDA. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. Ds. J. Nien- huis. Woensdag 7 Juni, Half 2.Huwelijksvol trekking. Kleine Kerk, Peperstraat 128, Ver. v. Vryz. Herv. 10% u. v.m. Ds. J. F. Kruyt van Zwolle. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon Oud-Katholieke Kerk, 10% u. v.m. en 6 u. n.m. Past. G. P. Giskes. Soc. De Réunie, Logos-verband, Woensdag 7 Juni 8 u. n.m. Ds. J. Borger. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% j. n.m. Ds. J. P. C. ten Brink. Geref. Gemeente, Stationslaan, 10 u. v.m. en 5%,u. n.m. Leesdienst. Chr. Geref. Gemeente, Gouwe, 10 V v.m. en 5 u. n.m. Ds. J. Molenaar van Rotter dam. Vrye Evangelische Gemeente, 10 u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. H. C. Leep. In de ochtenddienst bed. H. A. Donderdag 8 Juni 8 u. n.mApijbellezinr' en Bidstond. Ver. Calvijn, Turfmarkt; 10 u. v!m. Ds. W. Rijnsburger van Oud-Beyerland. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. D. J. v. d. Graaf van Schoonhoven. 7 u. p.m. Ds. H. Bont van Delfshaven. HAASTRECHT Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. W. de Voogd v. d. Straaten. Geref. Kerk, 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. J. F. W. Erdman. MOORDRECHT Ned. Henr. Kerk, 10 u. v.m. Dr. M. C. van Mourik Broekmui. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatie, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. De heer v. d. Hoeven. BERKENWOUDE. Ned, Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. M. J. v. Zevenboom. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Dr. D. Jacobs. In de ochtendd. Doopen. Rem. Kerk, 10 u. v.m. voor de Ver. v. Vrijz. Herv. Ds. C. P. Thomsen. ADVERTENTIEN. Heden behaagde het den Heere van onze zyde weg te nemen, onze be minde en zorgzame Moedeé, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster eiy Tante JACOMIJNA ROEPERS, Wed. van A. J. VERSCHUT, in de ouderdom van 78 jaar. C. A. VERSCHUT. A. M. VERSOHUT—FOKKERS. H. M. J. VERSCHUT. - J. A. VERSCHUT. J. C. VERSCHUT—v. d. KIST. E. VERSCHUT en Kleinkinderen GOUDA, 2 Juni 1939. Boelekade 243. Geen bloemen. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben Maandag 5 Juni a.s. Vertrek vanaf 't sterfhuis des namid dags 2 uur. De Heer en Mevrouw SOLLEWIJN GELPKE—GEEST zullen gaarne ontvangen. Zondag 4 Juni en Zondag 11 Juni van 3 u.J5u. van Swietenstraat GEVRAAGD in Woerden tegen 1 Juli of eerder een zelfstandig kunnende werken en genegen ook in groenten- en fruitzaak te helpen. Hoog loon. Brieven onder no. 2360 bureau Goudsche Courant, Markt 31. GEVRAAGD voor lichte kantoorwerkzaamheden. Br. onder No. 2340 bur. Goudsche Courant, Markt 31. GEVRAAGD, niet ouder dan 16 jaar. Zich aan te melden Maandag 5 Juni avonds tusschen 7 en 8 uur aan de Stoomzuivelfabriek ZUID-HOLLAND Bleekerssingel 40. Vakkundig stemmen en schoonmaken. HEER zoekt tegen 1 Juli met volledig pension, behalve Zon- Br. onder No. 2325 bur. Goudsche Courant, Markt 31. TE HUUR: gelegen" Turfsingel, huurprijs 4.75, Te bevragen: TURFSINGEL 18. OFFICIEELE CRISIS-PUBLICATIE. Steunvergoeding erwten en veldboom De Nederlandsche Akkerbou«<i?entrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd van 30 Mei tot en met 3 Juni 1939, zal be dragen 1.60 per 100 K.G. voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C en 1.10 per 100 K.G. voor voedererwten, gedenatureerd door telera, die deze erwten zelf hebben geteeld. Met ingang vain 5 Juni 1939 zullen han delaren in de gelegenheid worden gesteld, ook groene erwten van de kwaliteitsklassen A en B te denatureeren tegen de daarvoor nader vast te stellen denaturatievergoeding. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, van 30 Mei t.m. 3 Juni door telers of handelaren gedenatureerd en voldoende aan de kwaliteitseischen, bedraag 1.50 per 100 K.G. Het ligt voorts in de bedoeling, voor het laatst een denaturatievergoeding vast te stellen voor groene erwten en veldboonen, welke'worden gedenatureerd in de week van 26 Juni t.m. 1 Juli 1909. Na 1 Juli 1939 zal de denaturatie van groene erwten en veld boonen, met recht op vergoeding, niet meer mogelyk zijn. 's-Gravenhage, 2 Juni 1939. met 1 jaar garantie tegen uitvallen en stof doorlaten bij iOUWE 147, t.o. de Turfmarkt. GEVRAAGD: LUNCHROOM „RONA", Achter de Waag. Zondags vrij. KRUGERLAAN No. 167 Ie GOUDA lelast zich gaarne met het doen van alle Taxatie'», Aasurantie'a, opmaken van Con tracten, plaataen van Hypotheken, Koop- en Verkoop, Huur- en Verhuur, tegen billijke conditiea. TELEFOON No. 2575. Alle soorten BOTER- en BANKETKOEKJES KLETSKOPPEN GANGMAKERS SIROOPWAFELEN Geen wonder: een slecht functioneerende NAAIMACHINE is in staat het beste humeur te bederven! Geef haar een en ze zal opgetogen zyn over de werk wijze en de resultaten. SIERLIJKE MODELLEN VOORDEELIGE PRIJZEN. KLEIWEG 88 GOUDA, vindt U bü ZIE ETALAGE. DICK BOER, schrijver van „Zelf filmen", behandelt in 6 lessen voor de radio alles wat U van de Smalfilm moet weten. WOENSDAG 7 JUNI, 6 u. 10 op golflengte 415 en 1875 M. eerste les „HÓE WORD IK AMATEUR FILMER?" De waarde van deze liefhebbei'ü en het ontstaan van het levende beeld. Alles wat U noodig heeft voor 't filmen vindt U bij ons. Verzuimt niet te luisteren naar de 2e les op Woensdag 14 Juni 6 uur 10! Söe laat haar bijen graég voor Hille werken. Want Hille vraagt slechts de fijnste honingsoorten, die in overvloed verwerkt worden in Hille's Ontbijtkoek Daarom geurt ze zoo fijn en smaakt zoo heerlijk!

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4