De voorstellen van Moskou aan Parijs en Londen. De financieele zorgen van rijk en gemeenten. Meer schapenvleesch op het menu. Ik hèb gekozen Arkadi. Beurs van Amsterdam. Vraag c: Qf U berefd bent te bevorderen, dat voor dergel yke belangrijke effectenaankooptrans- act(es, in de eèrste plaats de opdrachten zullen worden gegeven aan de Goudsche bankiers- .en effectenkantoren als de fa. T. Gocdewaagen Zonen, Knox Dortland, van Mensch en M. J. Ogier Co.? (alpha- betischl). Antwoord: Het Gemeentebestuur is ingevolge de re kening-courant-overeenkomst, welke zij met de Incassobank gesloten heeft, verplcht om den aankoop van effecten e.d. over deze instelling te leiden. Het Gemeentebestuur laat echter niet na om by voorkomenda ge legenheden als emissies van leeningen, het afsluiten van verzekeringen, enz. van de diensten van Goudsche bankierskantoren gebruik te maken. Vraag d: Of U het niet in het algemeen belang wenschelyk acht den Raad spoedig bij een te roepen, o.m. ter behandeling mijner bereids aangevraagde interpellatie Antwoord: Nadat in een uitvoerige nota aan den Raad, welke ook openbaar is gemaakt, ons College van zyn zienswijze nopens de door U te berde gebrachte punten heeft doen blijken eh deze daardoor rechtgezet zyn, vindt ook ons College geen aanleiding, een bij eenroeping van den Raad op korten ter- mjj'n per behandeling van Uwe interpellatie te bevorderen. „Minimum-voorwaarden voor de or ganisatie van verdedigingsfront in Europa. Het regeeringsorgaan „Pravda" publiceert gisteren de jongste Russische voorstellen aan Engeland en Frankrijk, welke het blad de „minimum-voorwaarden voor de organi satie van een verdedigingsfront in Europa noemt.' De voorstellen zyn op 31 Mei j.l. onmid dellijk na de rede van Molotov aan den Hritschen en den Franschen ambassadeur te Moskou overhandigd. Volgens de „Pravda' eischt de Russische regeering thans: le. Het sluiten van een doeltreffend pact van wederzijdschen bijstand tegen iedere agressie tusschen Engeland, Frank rijk en Rusland. 2e. Een regeling,, waarbij Rusland op zich neemt bijstand te verleenen aan de vijf reeds door Londen en Parys gegarandeerde landen, t.w. België, Polen, Roemenië, Grie kenland en Turkije. 3e. Bijstand door Engeland, Frankryk en Rusland aan de Baltische landen, Let land, Estland en Finland, ingeval de neu traliteit van laatstgenoemde naties door een aanvaller of aanvallers mocht worden ge schonden. 4e. Het sluiten van een concrete over eenkomst, waarin de methoden, de vormen en den omvang van de te verleenen bijstand zullen worden omschreven. In den Rijksdag heeft de Fransche hn- nister van Buitenlandsche Zaken Erkko Dinsdag het volgende verklaard over den wensch van Rusland, dat er een gemeen schappelijke Britsch-Fransch-Russische ga rantie zou worden gegeven ook aan die lan den, die er niet om vroegen. Ik moet van deze gelegenheid gebruik maken u mede te deelen dat zulk een garantie niet kan wor den aanvaard. Zij is niet in overeenstemming met Fin- lands onafhankelijkheid en souvereine sta tus. Finland moet lederen staat die op grond van zulk een ongevraagde garantie voorne mens zöu zyn zoogenaamden steun te ver leenen wanneer hy willicht meent dat de „gegarandeerde" staat hulp noodig heeft, als een aanvaller behandelen. De minister voegde er aan toe, dat Fin land zijn neutraliteit tot liet einde zou ver dedigen. TWEE SPOORWEGONGELUKKEN OP E E N DAG. Bij Warschau en in Beieren. De expresstrein Rome—Weenen—'Praag— Warschau is gistermiddag om 3 uur nabij het station Pruszkow, op 10 k.m. ten Z.W. van Warschau, ontspoord. Er werden zes personen gedood en 30 gewond. De vier eerste rijtuigen zyn omgeslagen; zy kwa men dwars over de rails te liggen. De Poolsche minister van verkeer, UIrich, is met den onderminister Piasecki naar de plaats des onheils vertrokken om het onder zoek te leiden. De dooden zyn: een machinist, een stoker, een controleur van den slaapwagen, Stefan Stinhagen, een bekend Poolsch inrustrieel, een Poolsche dokter en een jonge vrouw. Het ongeluk heeft zich voorgedaan by een wissel. Op dat oogenblik reed te trein met een snelheid van 80 K.M. en het is hier aan dat de oorzaak van het ongeluk alge meen wordt toegeschreven. Ook in Duitschland is een spoorwegonge luk gebeurd. Naby Goeschwitz (Beieren) zyn gisteren vier wagons van een personen trein by het ryden over de groote Saale- brug ontspoord en tegen de ijzeren brug- pijlers geslingerd. Vier passagiers werden gedood en zeven zwaar gewond. Men ver moedt, dat de groote hitte de sporen ontzet heeft, hetgeen tot de ramp zou hebben ge leid. ROERENDE MOMENTEN BOVEN HET WRAK VAN DE THETIS". De slachtoffers op indrukwekkende wijze herdacht. Engeland heeft de slachtoffers van de „Thetis" herdacht. Aan boord van den mij nenveger „Hebe" werden de. vaders, moe ders, echtgenooten en andere nagelaten be trekkingen van de 99 slachtoffers naar de plek waar het vaartuig is gezonken ge bracht, terwijl anderen, die zich niet sterk genoeg achtten dezen dienst aan boord mee te maken, den herdenkingsdienst aan den wal by woonden. Boven de plaats waar het wrak ligt werd de herdenkingsdienst gehouden, welke be stond uit het zingen van een kerkelijk ge zang, het lossen van saluutschoten, het bla zen van de „Laatste post" en de reveille, en het zingen van het volkslied. Aan boord van de oorlogsschepen in de omgeving Nverd eveneens een herdenkingsdienst gehouden. Gedurende den dienst werden talrijke krao sen over boord geworpen. Een duizendtal employees van de Cammel Laird werf woonden een dienst by voor het gemeentehuis van Birkenhead. Op vele openbare gebouwen was gisteren de vlag halfstok geheschen. Jaai'Ujksche algemeene vergadering der Vereeniging van Nederlandsche j gemeenten te Amsterdam. In de te Amsterdam begonnen alge- meene jaarlijksche vergadering van de i Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten, heeft de burgemeester van Rotter dam, mr. P. J Oud, een inleiding gehou den over het onderwerp; „De gemeente- linanciën als onderdeel van de over- heidsfinancin". Spr. begon zijn rede met de opmer king, dat, wanneer men het heeft over 4e moeilijkheden van de gemeenteflnan- ciën, men niet de oogen mag sluiten voor de moeilijkheden, waarvoor de overheid steaat ten opzichte van haar financiën. Omgekeerd geldt precies hetzelfde. Rijk en gemeenten moeten eikaars moei lijkheden leeren begrijpen en er reke ning mee houden. Aan de hand van de laatste millioenen-nota toonde spr. aan dat ook de regeertng voor groote moei lijkheden staat. De rijksbegrootlng wijst een tekort aan van 25 millioen gulden, mair in werkelijkheid is dat nog veel grootèr. Defensiemaatregelen eischen uit gaven, die de moeilijkheden voor het rijk nog veel en veel grooter maken. Wat de moeilijkheden der gemeenten op financieel gebied betreft, ook deze zijn van niet geringen omvang. Rijk en gemeenten staan dus beide voor groote moeilijkheden Hoe is dat I gekomen? Voor rijk zoowel als voor de gemeenten zijn de oorzaken hetzelfde. Men zou ze kunnen samenvatten in het woord „crisistoestanden". De inkomsten zijn gedaald en de uitgaven gestegen. Voor rijk en gemeenten beide, maar vóór het rijk komen de defensie-uitgaven daar nog extra bovenop Hoe moeten we er uit komen? Door beslastingverhooging en bezuiniging Doch nu manifesteert zich het verschil tusschen rijk en gemeenten. Want het rijk heeft theoretisch een onbeperkt be lastinggebied, terwijl de gemeenten zijn gebonden. Gebonden aan bepaalde belas- tinscapaciteiten. Dat heeft de gemeen ten wel eens gegriefd, doch die grief is niet gerechtvaardigd. De oplossing van het* vraagstuk dér financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten is hetzelfde als het antwoord op de vraag op welke wijze kan de be lastingdruk billijk wcu'den verdeeld. In 1929 heeft men getracht om tot een goe de regeling te komen Men stelde de ge- meentefondsbclasting in en nam nog andere maatregelen. Ze zijn alle bekend. De grondgedachte was juist en spr. fs er van overtuigd, dat het systeem goed zou hebben gewerkt, wanneer er geen crisis zou zijn gekomen. Maar de crisis is wel gekomen en toen is het systeem vastgeloopen. Het gemeentefonds kon zich niet op het peil van 1929 handhaven enz. Toen heeft men getracht een bil lijke veraeellng der werkloosheidslasten te krijgen. Men stichtte het werkloos- heidssubsidlefonds, maar ook dat 'ging mis. Door redelijke normen dacht men een billijke verdeeling der lasten te krij gen, maar aldra bleek, dat de subjectieve bijdragen een veel te groote plaats in namen. Toen kwamen er tekorten. Het grondbeginsel ging uit van de gedachte, dat een noodlijdende gemeente uitzon dering is, maar er kwamen allengs meer dan 400 van deze gemeenten. De uitzon dering is als het ware regel geworden. In het vervolg van zijn rede zelde mr. Oud. dat de regeering, waarin hij des tijds een werkzaam aandeel had, een grens heeft getrokken tusschen loonar beiders en kleine zelfstandigen. De eer sten werden zoo noodig gerangschikt on der het begrip werkloosheidszorg. Het onbevredigende van den tegenwoordigen toestand aldus spr.is, dat het niet meer houdbaar- is een grens tusschen beide groepen te trekken. Spr. erkent dit gaarne en meent, dat een herziening van dezen regel dringend gewenscht is. Aan het slot van zijn inleiding stond spr.- nog in het kort stil bij de jongste belasting wetsontwerpen der regeering, n.l. die tot heffing van een nationale inkomsten- en winstbelasting, enz. Hij constateerde, dat deze van een ge heel ander beginsel uitgaan en betoogde voorts, dat de nieuw voorgestelde maat regelen ook. van invloed zullen zijn op de gemeentefinanciën. Spr. drong er op aan, dat rijk en gemeenten oog hebben voor eikaars moeilijkheden en dat zij eendrachtig zullen samenwerken om een bevredigende oplossing te vinden. Officieele ontvangst. De vergadering werd hierna geschorst waarna de circa vierhonderd deelnemers zich naar hét Amsterdamsche stadhuis begaven, waar zij door het gemëente- bestuur officieel werden ontvangen, in de rede, waarmede de burgemeester, dr. W. de Vlugt, het congres namehs het gemeentebestuur verwelkomde in do hoofdstad, herdacht spr. In den aanvang het overlijden van den voorzitter der vereeniging. mr. P. Droogleever Fortuyn en van den redacteur van het maand schrift „Gemeentebestuur" en van hel „Weekblad voor gemeentebelangen", mr. dr. H. Vos. Amsterdam stelt het lidmaatschap der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten op hoogen prijs Immers de ge meenten, niet enkel de groote, staan voor vele moeilijke en gewichtige vraag stukken. De moeilijkheden stapelen zich voor de gemeenten op. En ook al missen wij het recht, pessimist te zijn, groote zorg ver vult ons, wanneer wij het oog richten op het feit, dat het voortduren der ongun stige internationale omstandigheden schier elke verbetering van beteekenis in ons economisch leven belemmert. Waar vermindering van uitgaven uit budgetair oogpunt geboden is, stuit dit op practische bezwaren, temeer daar het toenemen der bevolking ons jaarlijks voor een bijna niet te overbruggen acares stelt. Daarbij komt, dat tal van gemeen ten in moeilijkheden verkeeren tenge volge van het feit, dat zij nog steeds van het rijk de rechtmatige bijdragen moe ten ontvangen in de lasten der Werkloos heid. De waarnemende voorzitter van de vereeniging, de heer A. Verdijk, burge meester van Eindhoven, heeft het ge meentebestuur vervolgens met enkele hartelijke woorden voor de vriendelijke ontvangst dank gebracht, waarna ver- verschingen werden rondgediend. Bestuursverkiezing Er rest ons nog te vermelden dat als bestuursleden werden herkozen de hee- ren M. Vrijenhoek, wethouder van Den Haag en H. Haitsma, secretaris van Bolsward, terwijl de heeren mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, H. Botterweg, wethouder van Utrecht en mr. R. M. van Dusseldorp. burgemeester van Goes, werden benoemd in de vaca tures, ontstaan door het overlijden van mr. P Droogleever Fortuyn, het bedan ken van den heer M. Fernhout en net aftreden van den heer mr J. J. P. C. van Kuyk, die niet herkiesbaar was. Vergadering der Centrale Landbouworganisaties. Boter of margarine? De dagelij ksche besturen der drie cen trale landbouworganisaties, te weten de Christelijke boeren- en tuinderbond in Nederland, de Katholieke Nederlandsche boeren- en tuindersbond en het Konink lijk Nederlandsch Landbouw-comité, hebben in een vergadering alhier de vol gende besluiten genomen. Besloten werd om op verschillende wijze diverse recepten, welke het gebruik van schapenvleesch kunnen bevorderen, te doen verspreiden. In verband met de zeer lage prijzen voor de lammeren werd besloten, er bij het college van regeeringscommissaris- sen op aan te dringen meer lammeren tegen een hoogeren prijs uit de markt te nemen en tevens maatregelen te be ramen opdat bovendien aan de specifie ke fokbedrijven een uitkeering per ooi kan worlen gedaan. Daar In de vaste commissie, ex artikel 8 van do Wet op het algemeen verbin dend en onverbindend verklaren van on dernemersovereenkomsten, wel vertegen woordigers van de middenstands- en ar beidersorganisaties zitting hebben, doch niet van de landbouworganisaties, werd besloten den minister van Economische Zaken te verzoeken, in deze commissie ook eenige vertegenwoordigers van den georganiseerden landbouw te benoemen. Dit dringt te meer nu verbindend ver klaring wordt aangevraagd van verschil lende ondernemersovereenkomsten waar bij de landbouw ten nauwste betrokken is. Besloten werd om ln de eerstvolgende vergadering aan de hand van, door elk der centrale landbouworganisaties in te zenden. nota's zoo mogelijk het stand punt der gezamenlijke organisaties in zake de awernjime van landbouncrisis- maatregelen nader vast te stellen Gezien het geheel gewijzigd aspect der Internationale suikermarkt werd beslo ten te informeeren naar de mogelijkheid om.de suikerbietengarantie te verhoogen. Naast het door de drie centrale land bouworganisaties aan den minister van Economische Zaken gezonden telegram inzake de te lage varkensprijzen werd besloten ook bij het college van regee- ringscommissarissen op maatregelen tot verhooging van den prijs van zware var- De vrouw moet de kunst verstaan haar huis tot een prettig tehuis te maken; de zorg daarvoor is lang niet het geringste deel harer plichten. FEUILLETON. Een roman uit het hooge Noorden door AGATHE POÖNER Nadruk verboden. 17 Hij moet niet vergeten, dat we nu buren zijn. bracht Rodion er tegen in. Hij is altijd welkom. En als het heimwee hem eens te pakken krijgt, moet hij maar naar grootmoeder gaan. Die heeft daar een zelfgemaakt beproefd middeltje tegen. Waarheid. Wemjamin? Waarheid!, antwoordde deze en hij lachte wederom, want hij had den eer sten winter van het verblijf op 't eiland grootmoeder's troostbrengend „middel tje" meer dan eens te baat moeten nemen. Mijn vrouw, vertelde Rodion, zich nu alleen tot mij wendend, is in de vijf entwintig jaren, die wij hier zijn, nooit een enkelen keer meer op het vasteland geweest. Maar Stepanlda, die moet er alle twee. drie jaren eens heen, anders houdt ze het niet uit. Dan staat ze daar maar voor die mooie winkels en durft niet naar binnen te gaan. Later, als ze eenmaal binnen is, vergeet ze er weer uit te ko men. Al het mogelijke koopt ze soms bij elkaar. Mamoesja heeft eens een pop voor me meegebracht, mengde nu Pelka zich in het gesprek Maar die had vast een zieke maag; als je met je vinger op een vierkantje in haar bulk drukte, kreeg ze pijn en begon ze te schreeuwen. Het was zielig om te hooren en daarom heb ik haar maar weer gauw ingepakt. Maar ik heb nog twee andere poppen. De een, Wassilisa, is nog van mamoesja geweest. Vroeger was ze heel mooi, maar nu is ze scheel De andere is mijn lievelingspop. Die heb lk zelf gemaakt en er ook een naam voor bedacht. Zoo? En hoe heet dan wel die lieve lingspop? Daad a Daada? Wat Is dat dan voor een Een mooie naam! Grootmoeder zei zelfs: een uitstekende naam. En weet je, waar ik hem vandaan heb? Van het water! Pelka straalde van blijdschap. Ja, herhaalde ze, van het water. Als het heel stil is in de baai en het wa ter heel zachtjes op het zand spoelt, dan zegt het telkens: Daada. Ik heb groot moe gevraagd, waarom het water altijd „Daada" zegt. En ze vertelde me grootmoe weet alles, alles! dat „Daa da" beteekent: lk houd van je. Plotseling trad Pelka dicht op mij toe en terwijl ze vertrouwelijk haar handje op mijn knie legde, vroeg ze, of lk ook sprookjes kon vertellen? Van het b'osch en van bloemen? Van dieren, die konden praten? En van de engeltjes, die 's nachts op de aarde neerdaalden om kleine kin deren te beschermen? Toen ik niet direct antwoordde, ver telde ze, dat ze zoo graag eens een boom zou zien. Ze kon maar niet begrijpen, waarom een boom steeds op dezelfde plaats bleef staan Grootmoe had ge zegd. dat het was om de menschen niet in den weg te loopen. Maar als zij de lieve Heer was, zou ze allen boomen voe ten geven. En den bloemen ook! Nu wilde Rodion weten, hoe ik tot dus ver op het eiland had geslapen. Als de wind zoo vrij en onverdund onder je neus voorbijstreek, was het toch een heel andere slaap, meende hij. dan wanneer je in een kamer lag. waar je het gevoel had in een groote doodkist te liggen en slechts met moeite adem kon halen. Ik antwoordde, dat mijn nachtrust niets te wenschen overliet en dat lk dat gene, wat lk op het vasteland te kort was gekomen, al aardig Inhaalde. Toen ik daarop eenige uren later de honden vaster aan de lijn spande om den terugtocht te aanvaarden, stond plotseling Pelka naast me. Zij staarde me aan. of haar blik ln de meest ver borgen hoeken van mijn ziel trachtte door te dringen. Je moet heel lief voor me zijn, Ar kadi, zei ze. want ik mag jou ook graag Heel graag zelfs. Als ik je kom opzoeken, zal ik Daada ook meebrengen. Ik boog me voorover en kuste haar. Jij prachtige, Noordsche menschen- bloem,.dacht ik. Jou te zien en je lief te hebben, beteekent een en hetzelfde! Even later zat lk ln mijn slee en vlij tig, alsof ze mijn gelijken waren, beant woordde ik het gewuif van de vier mij nakijkende menschen. Direct daarop echter, toen ik moederziel alleen over de schitterende sneeuwvelden gleed, moest ik hardop lachen. Wie was hier mijn ge lijke en wie niet? Allen en niemand! Hier was de een even veel als de ander. Er bestond geen uitzondering^ reeds daarom niet, omdat de natuur alle on derscheidende merkteekens als vanzelf sprekend uitwischte. De een leefde als de ander en allen volbrachten hetzelfde. Zonder onderscheid liepen allen in de zelfde rendiervellen en zij voedden zich met dezelfde spijzen. Als er een stierf, kreeg hij een houten kruis, niet beter en niet slechter dan alle anderen. Beschaving dat had ik bp den eer sten dag al bemerkt verlangde men hier niet Daarentegen waardeerde men temeer de kracht en het natuurlijke, heldere verstand. Ais iemand zich wilde onderscheiden, dan zou hij hoogstwaar schijnlijk wel iets buitengewoons moe ten presteeren, want moed en volhar ding behoorden hier tot de dagelij ksche dingen van het leven. Men moest zelfs alle krachten inspannen om niet bij de anderen achter te geraken Drie dagen later wij schepten juist het eerste water uit de bron kwamen Rorion en Pelka ons bezoeken. Trotsch als een pauw leidde lk mijn gasten overal rond hun wijzend, wat er maar te zien was. Zelfs de nalatenschap van de Ame rikanen werd niet vergeten. Bijzonder trotsch was ik op den grooten koperen kens aan te dringen. Besloten werd om bij het college van regeeringscommissarissen er nogmaals op aan te dringen, den denaturatietoe- slag voor de aan de eischen van de ru- brlea A. voldoende consumptieaardappe- 1 len vast te stellen op ƒ.2.— per 100 kg Door het langer bewaren en den thans zeer lagen voederprijs van de aardappe len, hebben de verbouwers van consump tieaardappelen groote schade geleden welke, in het raam van de regeling ver goed behoort te worden. In overleg met den Algemeenen Ne- derlandschen Zutvelbond werd besloten er bij de gebruikers van veevoeder op aan te dringen, meer dan tot nu toe on- dermelk, hetzij in verschen toestand het zij als melkpoeder of als bestanddeel van de mengvoeders, als veevoeder te gebrui ken. De drie centrale landbouworgasinatles zullen in samenwerking met den Alge meenen Nederlandschen Zuivelbond blij ven aandringen op bescherming van de boter en het botergebruik tegenover de margarine. Verschillende middelen welk daartoe dienstig kunnen zijn werden breedvoerig besproken. Orienteerende besprekingen werden ge houden over de eventueel te nemen maatregelen voor de rogge van den nieu wen oogst. Besproken werd de wensche- lijkheid om voor de rogge een wekelijks oploopenden garantieprijs vast te stel len, evenals dit reeds eenige jaren bij de tarwe geschiedt. Voorkomen dient te worden dat het grootste gedeelte van den roggeoost in den herfst wordt afge zet, waardoor de markt wordt overvoerd en de prijs daalt. Als garantieprijs werd genoemd 7.75 per 100 kg. met een pro gressie van 3 cent per week tot 8.75 per 100 kg. Besloten werd een en ander met het college van regeeringscommissarissen te bespreken. I VERBETERING DER LEERLINGENSCHALEN VOORGESTELD. Het beschamend misbruik van „Kweekelingen met acte". De heer Van Houten dient een wetsontwerp in. Ingediend is een voorstel van wet van den heer Van Houten tot wijziging van de artikelen 28 en 191 der Lager Qnder- wijswet 1920. j Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: De wenscheüjkheid, om door verlaging 1 der in artikel 28 van de Lager Ondervijs- wet 1920 vastgestelde getallen te komen tot verbetering der leerlingenschalen, behoeft nauwelijks meer aangetoond te worden i' De voorsteller meent, dat een einde gemaakt moet worden aan het euvel der te groote klassen en tegelijkertijd aan t den hoogst ongewenschten en met alle eischen van sociale rechtvaardigheid strijdenden toestand, dat meer dan 44üS* noodzakelijke leerkrachten, die, onder den naam „kweekeling met acte", de be voegdheid van een onderwijzer' hebben- de, het werk van een onderwijzer ver richten en de verantwoordelijkheid van een onderwijzer dragen, zonder nochtans de rechtspositie van een onderwijzer te I bezitten én een. salaris te ontvangen overeenkomstig dat van een onderwijzer. Deze figuur past niet in ons onderwijs systeem en dient daaruit te verdwijnen. Dit laatste zal slechts mogelijk zijn door een gelijktijdige belangrijke ver betering der in artikel 28 vastgelegde ge tallen. Het voorstel bedoelt dus zoowel liet paedagogische belang der scholen te die nen, als de sociale gerechtigheid te be vorderen. Deze belde motieven zijn vol doende om een meerdere uitgave van on geveer 6 millioen gulden te rechtvaardi gen Tenslotte heeft bij den voorsteller ook zwaar gewogen de overweging, dat het belang van ons onderwijs vordert, dat jaarlijks een behoorlijk quantum jong. frisch bloed aan het corps der leerkrach ten wordt toegevoegd, hetgeen geduren de de laatste 546 Jaar nagenoeg niet het geval ls geweest. Al deze overwegingen hebben hem doen besluiten zijn voorstel van wet in te dienen, nu tot zijn groote teleurstel ling van den minister van Onderwijs, K. en W. een voorstel tot verbetering der leerlingenschalen blijkbaar nog niet te verwachten is De artikelen. Van het voorgestelde wetsontwefp luidt art. l als volgt: De eerste vier leden van art 28 der Lager Onderwijswet 1920 worden gelezen als volgt: 1. Aan elke school voor gewoon Lager Onderwijs wordt het hoofd bijgestaan door tenminste één onderwijzer, zoodra het aantal leerlingen zes en dertig, door tenminste twee onderwijzers, zoodra het een en zeventig, door tenminste drie on derwijzers, zoodra het honderd zes, door tenminste vier onderwijzers, zoodra het honderd een en veertig bedraagt. 2. Voor elk vijf en veertigtal leerlingen boven de honderd een en veertig wordt een onderwijzer meer verelscht. 3. Aan elke school voor Uitgebreid La ger Onderwijs wordt het hoofd bijge staan door tenminste één onderwijzer, zoodra het aantal leerlingen negen twlrftig bedraagt. 4. Voor elke acht en twintig leerlingen boven negen en twintig wordt een on derwijzer meer verelscht." Van art. 2 ls de bedoeling de mogelijk heid om zoogenaamde „kweekellngen met akte", als zelfstandige leerkracht ketel, want ik had hem met mijn eigen handen weer glimmend weten te scnu- ren i_j (Wordt vervolgd) ^scholen te gebruiken, te doen verval en artikel 3 is de inwerkingtreding van de wet bepaald op l Januari 1940. GEMENGDE BERK HTEN. poortershaven ki uitopslagplaats. Het eerste kruitschip aangekomen. Het bunkerstation Poortershaven is verdwenen om o.m. plaats te maken voor een nieuwe en moderne kruitopslag- olaats. teneinde schepen, welke met kruit ïen Waterweg opstoomen, tijdelijk van deze gevaarlijke stof te ontdoen. Cateren liep het Duitschc s.s. Vlgo den Waterweg binnen om „even" in de Vul- caanhaven te bunkeren De Hamburger moest echter het krult, dat hij aan boord had, ook „even" afgeven aan het nieuwe station en zoo werd dit schip het eerste dat van deze nieuwe opslagplaats ge bruik maakte. Nederlandsche duikboot O 10 jn aanvaring niet kruiser Sumatra. De marinestaf meldt: Gistermiddag is tijdens oefeningen de onderzeeboot O 10 in lichte aanvaring geweest met Hr Ms. Sumatra. Van do onderzeeboot werd de bovenbouw licht beschadigd Do duikboot is op eigen kracht ln Nieuwedlep teruggekeerd. Dc Sumatra had j:een beschadiging Op geen van beide schepen kwam per soonlijk letsel voor. Van andere zijde vernemen wij, dat do 0 10 gistermiddag omstreeks kwart over vijf te Nieuwedlep werd binnengesleept door de sleepboot Amsterdam van het Bureau Wijsmuller en direct naar het bassin werd vervoerd voor onderzoek, na afloop waarvan zij naar de werf zal wor den vervoerd. Een van de machnes ls nogal gehavend evenals de bovenbouw en de romp zit met deuken en builen. De Sumatra, die ln verband met hqt Fransche vlootbe- zoek te Rotterdam vertoefde, was eer gisteren gelijk met de O 10 naar zee ver trokken voor het houden van een oefe ning en de schepen werden pas Zaterdag ln Nieuwedlep verwacht. Zes boerderijen afgebrand in de Langstraat. Schade 100.00 Vanmorgen zijn te Vlijmen-Nieuwkuik bij Den Bosch zes boerderijen in vlam men opgegaan Het«vuur ontstond om tien uur in de boerderij van de familie Van Son. waar niemand thuis was On middellijk sloeg het vuur over naar de aangrenzende boerderij van den land bouwer De Wijs en tastte vervolgens de kapitale boerderijen met schuren aan van De Gouw en Mostermans. De Nleuwkuikensche brandweer stond machteloos tegen deze vuurzee en vroeg aan Den Bosch en Vlijmen assistentie Toen de Bossche brandweer tegen elf uur aankwam, was het vuur over den groo ten verkeersweg geslagen en had de boer derijen van Bergmans en Loef aange tast. Men moest zich toen bepalen tot het verhoeden van verdere uitbreiding van het vuur In totaal zijn zes boerderijen in vlam men opgegaan De schade wordt op min stens 100.000 geschat. De vermoedelijke oorzaak is hooibroei bij de boerderij Van San. Weinig Hollandsche Nieuwe. Volgens de berichten der haringsche pen uit zee wordt den laatsten tijd wei nig haring gevangen. De hoogste vanger van gisterochtend was de Kw 151 met 10 kantjes. Van Vlaardlngen en Schevenin- gen zijn twee jagers onderweg met te zamen 220 kantjes haring aan boord, zijnde de vangsten van 17 schepen. Hier uit blijkt dus, dat de schepen weinig haring aan boord hadden en de visschc- rij schaarsch is. Ten gevolge van den geringen aanvoer zijn de prijzen sterk opgeloopen en komt er gebrek aan Hollandsche Nieuwe Wan neer de geringe vangsten blijven voort duren, ls het mogelijk, dat er een tijde lijk tekort aan nieuwe haring zal komen telegrafisch weerbericht Iets koeler. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Iets koeler, ge deeltelijk bewolkt, droog weer. matige, tijdelijk krachtige noordoostelijke tot noordwestelijken wind. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 8 Juni. Aangevoerd in totaal 991 stuk1 waarvan 50 slachtvarkens. Vette 2223 ct. per pond levend met 2 korting; 248 ma gere varkens 2233, 511 biggen 10—13, Geldersche 13—17, 3 runderen 160—200, !05 nuchtere kalveren 57.50, 62 lamme ren 58, 12 bokken en geiten 25 per stuk. Handel stug. Kaasmarkt Gouda. 8 Juni. Aanvoer 467 partijen. Prijzen: kw. met r.m. 22—24, idem 2e kw. 29 —21, zware tot 25.50. Handel matig. Cri sisaftrek 8.2 cent. EIEREN: Aanvoer 148000 stuks. Prijzen: Kipeieren 3.10^—3.40, eendeieren 2.60 2-90 per 100 stuks. Handel willig. BOTER: Aanvoer 280 ponden. Prijzen: Goeboter 70—75, weiboter 65—70 ct. per pond. Handel vlug. C«>P. Zuid-Hollandsche Eierveiling G.A. te Gouda. 8 Juni. Aanvoer 192500 kipeieren. Prij- ze": 56-58 K.G. 3.10—3.15, 58-60 K.G. 3.15—3.20, 60-62 K.G. 3.20—3.30. 62-70 K G. 3.3(1—-3.80, bruine 58-70 K.G. 8.1.» 4.00, kleine eieren 3—3.05 per 100 st. Eendfeieren: Aanvoer1 1000 stuks. Prijzen: 2.40—2.80 per 100 stuks. Commiasienoteering Nederl. boter. De Nederlandsche boternoteering is heden vastgesteld op 78 cent per K.G. STADSNIEUWS. GOUDA, 8 Juni 1939. Burgemeester James acht een Raadsvergadering voorshands niet noodig Antwoord aan den heer H. M. van Met. Burgemeester James heeft den heer H. van Triet, naar aanleiding van diens of 2 Juni tot den burgemeester gerichte vra gen medegedeeld dat deze vragen, behou- dens die betreffende het bijeenroepen v» ('en Gemeenteraad, door hem aan B. en W. ter beantwoording zijn doorgezonden, aan gezien de burgemeester niet verplicht is vragen van individueels raadsleden te bu. antwoorden. De vraag of de burgemeester geen aan leiding vindt den Gemeenteraad op korten termijn bijeen te roepen, ter behandeling van de door den heer Van Triet aange vraagde interpellatie wordt door den bur gemeester ontkennend beantwoord, nu B. en W. in een uitvoerige nota van hun ziens, wijze hebben doen blijken. Deze noty vindt men op de voorpagina in dit blad. Rabatbrug drie dagen afgesloten Verkeer via de binnenstad. Naar aanleiding van een bekendmaking an den Hoofdingenieur-Directeur van don R Ijkswaterstaat, dat de Rabatbrug van 12 tot 36 Juni a.s. voor alle rijvetkeer zal zyn afgesloten, deelt de commissaris van poli tie thede, diat het verkeer uit de richting Rotterdam in de richting Den Haag gedu rende deze dagen over het Veerstal, West haven, Oosthaven, Dubbele Buurt, Wijd- straat, Markt. Hoogstraat, Kleiweg, Kal- tensingel zal woiden omgeleid. Het verkeer, komende van de richting Den Haag in de richting Rotterdam, zal deze route in omgekeerde volgorde moeten \olgon Fluweelensingel wordt bestraat. Omlegging van verkeer. In verband met werkzaamheden aan het wegdek van den Fluweelensingel voor het gedeelte tusschen de Burgemeester Mar- tensstraat en de Tiendewegbrug, aanvan gende 12 Juni a.s. deelt de commissaris van politie mede, dat het verkeer Utrecht- Den Haag via de Burgemeester Martens- straat, IJssellaan, Karnemelksloot zal wor den omgelegd. Dit geldt echter alleen vooi het verkeer met een maximum hoogite van 3 M. in verband met de over de Burg. Mar- tensstraat gelegen viaduct. De motorrijtui gen die een grootere hoogte dan 3 M. heb ben, zullen worden omgeleid over de route Veerstal, Oosthaven, Wijdstraat, Dubbele Buurt, Markt, Hoogstraat, Kleiweg, Klei- wegbrug, Kattensingel, Nieuwe Gouwe O.Z. Het congres van de buitenlandsche reisbureaux. Bezoek aan Gouda. Ter gelegenheid van de Assemblee géné rale van de Association des grandes orga nisations nationales de tourisme die dit jaar in ons land wordt gehouden, heeft de minister van oeconomische zaken gister middag aan de deelnemers van dit congres een thee aangeboden in het gebouw van het departement van oeconomische zaken in Den Haag. In een kort welkomstwoord deed de mi nister o.a. uitkomen, dat, naai hij meende er geer. betere propaganda voor toeristisch verkeer naar Nederland kan zijn dan dit bezoek van de leiders van buitenlandsche organisaties van toerisme. Spr. wenschfo oen deelnemers dan ook een aangenaam verblijf in ons land toe. Het gezelschap heeft gisteren in den loop van den dug een bezoek gebracht aan de St. Janskerk en was in vervoering over de schoonheid der gebrandschilderde glazen Bezoek van Zwitsersche waschindustrieelen. Gisteren werd ome stad bezocht door een i 4-tal ZwitserSche industrieelen uit de waschindustrie, die onder leiding van 'net bestuur van den Bond van Waschlndustrfc- len in Nederland een vijfdaagsche excusie maken. Nadat Dinsdag het wasscherij-proefsta- t!on te Delft, de Machinefabriek Reineveld cn De Zwitsersche Wasscherij te Rijswijk waren bezocht, werd gisteren een bezoek gebracht aan het Instituut voor Weefsel- onderzoek (T, P. Viruly A Co.'s Stoomzeep ziederü „De Hamer") en het bedriif .der N.V. De Goudsche Stoombleekerij. Verder staan voor deze week nog eer, li- zoek aan een tweetal andere belangrijke wasscherij-bedrijven «e Zeist en te Amster dam, benevens een tocht naar Marken en Volendam op het programma. Voorzoover de rijd toeliet, werd de Goud -che excursie onderbroken voor de bczichti ging van enkele bezienswaardigheden »n •oor een lunch in het restaurant „Elfhoe ven" aan de Keeuwijksche plassen. De bezoekers waren vol lof over ailev wat zij te Gouda gezien en genoten hadden. Goed afgcloopen. Op het rijwielpad langs den Graaf Floris- weg is gistermiddag e«n 26-jarige wietriid- ster over een steentje gereden, waardoor ri de macht over haar stuur verloor en tegen een 14-jarig meisje botste. Het kind viel en verloor bet bewustzijn. Men bracht haar naar het Sint Jozef paviljoen, doch zij had gelukkig geen verwondingen van ernstlgen aard gekregen. Nadat zij bü kennis was gekomen, is zy per taxi naar huls gegaai-.. Bezoek van den Commandant van het Fransche eskader en eenige hoofd officieren aan Gouda. Door Burgemeester en Mevrouw James ontvangen. Dinsdag en Woensdag hebben de com mandant van het in de Rotterdamsche haven liggende Fransche eskader, admiraal Dou- val, en eenige zyner hoofdofficieren een be zoek aan Gouda gebracht, waarbij zij ondei geleide van burgemeester en mevrouw Ja mes de kerkglazen in de St. Janskerk, het Pijpen- en Aardewerkmuseum en 'het Stad huis hebben bezichtigd. Hedenmiddag zyn burgemeester en me vrouw James de gasten van den admiraal aan boord van het viaggeschip van het es kader. Verassching van den heer J. W. Roskes. Velen toonden waardeering en vriend- In het crematorium te Westerveld is he denochtend het stoffelyk overschot van den heer J. W. Roskes, inspecteur der direct.? belastingen te dezer stede, verascht. By het vertrek uit Gouda heeft de stoet een oogenblik stilgehouden voor het ryks- administratiegebouw op de Karnemelksloot, waar het voltallig personeel van alle tak ken van dienst zich had opgesteld om den betreurden inspecteur een laatstea groet te brengen. Op Westerveld bestond groote belangstel ling, waaruit de sympathie bleek die in zoo breeden kring voor den heer Roskes gekoes terd werd. Onder orgelspel werd de baar in de aula geplaatst, waar zich vele ambtge- nooten en vrienden verzajneld hadden." In zeer waardeerende bewoordingen heb ben achtereenvolgens een broer van den overledene, de heer D. Roskes uit Den Haag, de directeur van de directe belastingen te Utrecht, waaronder de inspectie Gouda res sorteert, de heer E. C. v. d. Bovenkamp, de heer B. Moolenburgh uit Oegstgeest, inspec teur der directe belastingen te Leiden, na mens de Vereeniging van inspecteurs, de heer Dicke, inspecteur te Rotterdam, de vroegere standplaats van den gestorvene, dr. J. P. Cannegieter, HeTvormd predikant te Oudshoorn, vroeger te Middelburg, waai de heer Roskes eveneens werkzaam is ge weest, en ten slotte ds. J. Nienhuis, Remon- strantsch predikant te dezer stede, den heer Roskes herdacht. De p'echtigheid woonden verder bij vele co'lega's en oud-collega's en uit Gouda o.m. de heer J. J. Luikinga, ontvanger der direc te belastingen, mr. J. H. Lourens, adjunct inspecteur, de heer H. de Groot, ontvanger d. r registratie en domeinen, de heer G. J. v. d. Zwart, inspecteur der registratie en domeinen, de heer P. G.-"Schutz, inspec teur der invoerrechten en accijnzen, de heer Van Duin, adjunct-inspecteur der invoer- r:chten en accynzen, vertegenwoordigers van het personeel van alle afdee- lingen, en voorts als vrienden dr. N. J. J. de Voogd en mevr. Voogd-Efraïm, mevr. N. Soeters-van Balen Blanken, ir. G. F. v. d. Want en notaris G. W. Nagtgla> Boot. Ook waren aanwezig de heeren C. A. Klinkenberg, oud-inspecteur van de directo belastingen alhier en de heer W. H. Gas telaars, oud-directeur van het postkantoor te dezer stede. Op verzoek waren geen bloemen gezon den. Een krans van de familie dekte de baar. Een schoonzoon, de heer H. D. Eisink uit Arnhem, heeft voor de belangstelling dank gezegd. Onder plechtig orgelspel daalde langzaam de baar. Wedvlucht postduiven. Zondag 4 Juni hield „Het Westen" een wedvlucht vanuit I.aroche Migennes, af stand 460 K.M. In concours 171 duiven. Ge lost 6.40. De uitslag luidt als volgt: J. Schouten 1. 4, 5, 11; W. J. de Haan"- •2, 12. 22. 27, 38, 44, 50, 57; Rapis en Ver steeg 3, 17. 18, 19, 26, 33, 43, 52, 53; H. J. Buursma 6; Herm. Tom 7, 30; C. P. J. Bonr 8, 13, 20, 32, 37; W. J. Erberveld 9. 34, 36; H. I- Tom 10, 21. 28 39, 45, 47; H. Goed hart 14, 23: J. v. d. Meec.15, 29, 40, 42. 48; H. L. Lakerveld 16, 24; D. de Bruin 25; W. Molenaar 31, 49, 51; W. C. Luynenburg 35; J. v. Roon 36, 41, 55, 56; Th. J. Ravenstem 54. Aankomst eerste ^uif 3.17.17. laatst» duif 5.14.05. Middenstandsdiplon» a. Bij de te Rotterdam gehouden examens middenstandsdiploma algemeene handels kennis zyn geslaagd de dames G. Th. >an Burk en A. S. van Camp en de heeren E. Binnendijk, D. Broer. A. Raaymakers on M. S. W. Rond alhier, mej. M. D. Scheer en de heeren P. G. de Weerd en S. v. d. Berg te Bergambacht, de heeren J. Aseh- man, H. v. d. Linde en J. Roggeveen tc Waddinxveen, J. v. d. Wees en O. van Wijn gaarden te Nieuwerkerk a. d. TJssel, A. d. Berg te Gouderak, J. van Dam te Vllst, de dames J. van Buren, I.. M. van Meijeren en J. G. Nieuwpoort te Stolwijk en de hee» F. de Pater te Haastrecht By het heden te Rotterdam afgenonnv examen voor het Middenstandsdiploma zi»o voor examen A (Handelskennis) geslaagd mej. G. Wie-ntjes en de heeren A. A. Ver schut en H. A. v. d. Weiden. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 6 Juni: Gerardus Johannes z. van G. Vreeswijk en B. J. van Vliet, T -1- lenstraat 127. GETROUWD: 7 Juni: G. Kooy en J. Graafland. J- J- M. Kouwer en W. M Melkert. P. 3- Spieringshoek en M. C. Schouten. C. J- Wabbyn en M. J. van der Meide. F. Buys en Th. N. van Doorn. W. van Wijk en J. C. M. Bloot. J. W. Langeraar en J. A. Kramer. N. Geever. ding en M. B. S. de Jong. OVERLEDEN: Geen. Filmnieuws. Schouwburg-Bioscoop. De pastoor van Kirchfeld. De Schouwburg-Bioscoop zal vanaf Vrijdag vertoonen „De pastoor van Kirch leid" met Hans Jaray ln de hoofdrol, verder treden in deze film op de Wiener Sangerknaben. Deze mooie film, de laat ste groote film uit het voormalig Oos tenrijk, vertelt de geschiedenis van een jonge geestelijke die zijn priesterlijke roeping boven de lasterpraat van het dorp stelde De film wordt opgeluisterd door den weiluidenden zang van de Wie ner Skngerknaben en door mooie natuur opnamen uit het bergland. In het voorprogramma wordt gedraaid no. 2 van „De loop der tijden", bevatten de valsche munters, hoe zij werken en ontmaskerd worden, Kanker het groote medische probleem en Finland's strijd om zijn bestaan. Thalia-Theater. „Een branie van Oxford". Vanaf Vrijdag wordt in het Thalia- Theater gebracht „Een branie van Ox ford", een Metro Goldwyn Mayer-film met Robert Taylor, de bekende en popu laire filmacteur, in de hoofdrol. Met Ro bert Taylor spelen in deze film Lionel Barrymore, Mauree O'Sullivan, Vivien Leigh en vele anderen. Deze aardige film had overal veel succes. Reünie-Bioscoop. Circus. Op het programma van Reünie-Bioscoop van deze week staat als hoofdnummer „Cir cus een imponeerende film, waarin een circusvoorstelling in optima forma wordt gegeven en waarin Harry Piel als duivels kunstenaar van het circus Sarasani de hoofdrol speelt en acrobaat en dierentem mer tegelyk is. Wat hier aan staaltjes van dressuur vertoont wordt, grenst aan het wonderbaarlijke en dan de sensaties, de acrobatiek, de samendryving van de losge broken tijgers, het zyn alle hoogtepunten in een romantische geschiedenis uit het cir cusleven. Harry Piel heeft de film ook ge regisseerd. Als tweede hoofdnummer gaat het lach succes „Hoe ouder hoe gekker" met de ko miek 4nny Glyde. Zondagochtend wordt een reprise gegeven van de zoo byzondere en mooie Fransche film .^larm in de Middeilandsche Zee". Woensdag is er een vroolyk matinee. AGENDA. 8 Juni, 8 uur, Vrye Evangelische gemeente. Bijbellezing en bidstond. b Juni 8 uur Voorm. Kazerne. Cursus Transportcolonne Roode Kruis. 9 Juni 2 uur Kaarsenfabriek. Jaarlyki.-hc algemeene en buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders N.V. Reedery De IJssel v.h. C. G. v. d. Gar den. 12 Juni Collecte voor Fonds tot aanmoed'- ging en ondersteuning van den gewaper.- den dienst in de Nederlanden. 13 juni 3 uur Kaarsenfabriek. Buitenge wone algemeene vergadering van aan deelhouders. 14 Juni 1 uur Markt. Vertrek autotocht ouden van dagen. 17 Juni Zonnestraal-collecte. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Kampioenswedstrijd op Jodan Boys-terrein. Zaterdag 10 Juni wordt op het Jodan Boys-terrein aan de Bloemendaal (oud- Gouda-terreln) eep, voorwedstrijd ge speeld om het kampioenschap van Ne derland van de Chr. Ned Voetbal Bond tusschen Desto I uit Utrecht en 8.O.S. I uit Amsterdam. De wedstrijd vangt aan om 5 uur. WATERPOLO. Polotournooi Zwemkring. G.Z.C. winnaar- De Zwemkring Gouda heeft gister avond te Schoonhoven zijn jaarlijksch polotournooi gehouden. In de K.N.Z.B.-afdeeling werd G.Z.C. winnaar. De uitslagen waren: S.Z. en P C —Boskoop 2—0. A.Z.C —G.Z.C. 0—3, eind strijd S.Z. en P C G.Z.C. 0—3. In de Krlng-afdeellng namen alleen deel een S.Z. en P.C.-combinatie en G.Z.C. 4, welke gelijk de finale speelden. S.Z. en P C. won met 5—0. RADIO-NIEUW** Vrijdag 9 Juni. Hilversum I. 1875 en 415.5 M. Algemeen Programma, verzorg door den KRO: 89.15 Gramofoon (om 8.15 Berichten); 10.— Gramofoon; 11.30 Bijbelsche causerie; 12.— Berichten; 12.15 KRO-orkest (1—1.20 üramofoonl; 2.Orgelconcert; 3.KRO- orkest; 3.45 Gramofoon; 4.Pianovoor dracht; 4.30 Gramofoon; 6.— Land- eu tuinbouwcauserie; 6.20 KRO-Melodisten en solisten (p.a. 6.30 Berichten); 7.— Berich ten; 7.15 Causerie „Het KRO-Luchtnet", 7.35 Gramofoon; 7.50 Causerie „Noord-Bra- bantsche Schilderkunst"; 8.Berichten A NP; 8.15 Gramofoon.; 9.30 Declamatie; 9.45 Gramofoon; 10.30 Berichten ANP; 10.40 KRO-Boys en solist (10.55—11.05 Gramo foon); 11.20—12 Gramofoon. Hilversum II. 301.5 M. VARA. 10 VPRO. 10.20 VARA. 12.— AVRO. 4.— VA RA, 7.30 VPRO, 9.— VARA, 10.40 VPRO. 11—12 VARA: 8.Gramofoon (c.a. 8.16 Berichten); 10.— Morgenwying; 10.20 Viool en piano; 10.50 Declamatie; 11.10 Gramofoon; 11.30 Esmerdda; 12.— AVRO-Amusementsorkest (c.a. 12.15 Berichten); 12.45 Grmaofoon; 1.Orgelspel; 1.20 Gramofoon; 1.30 Om roeporkest; 2.10 Voor de vrouw; 2.30 Om roeporkest en soliste; 3.30 AVRO-Dance- Band en soliste (om 3.45 Berichten) 4.— Gramofoon; 5.— Voorde kinderen; 5 30 Orgelspel, zang en gramofoon; 6.30 Letter kundig overzicht; 6.50 Gramofoon; 7.VA RA-Kalender; 7.05 Cyclus „Reizen en trek ken"; 7.23 Berichten ANP; 7.30 Berichten; 7J45 Cyclus „De beginselverklaring van de Centrale Comissie voor het Vrijzinnig IV- testantisme"; 8.— Viool en piano; 8.30 Cau serie „Vrijzinnige Protestanten in Bohc- men"; 9.— Gramofoon; 9.30 Radiotooneel 9.45 VARA-orkest en soliste; 10.30 Berich ten ANP; 10.40 Avonuwijding; li.Fan tasia; 11.30' Jazzmuziek (gr.); 11.5512 Gramofoon. 480ste STAATSLOTERIJ 5e klasse. Trekking van 8 Juni. Hooge prijzen: 10.000: 17434 1000: 8049 11572 13976 16771 19393 20151 1000 mri premie van 30.000: 17851 400; 5624 16408 18521 200: 1022 3544 16213 163021576 f 100: 3990 4022 5943 6229 7524 11555 11850 14261 15344 16596 17274 17345 19950 Prijzen van 70— 1149 1244 1315 142 8158 61598 1856 2081 2098 2249 2300 2611 2631 3048 3136 3189 3207 3246 3341 3399 3452 3455 3483 3504 3550 3555 3599 36:4 622 3645 3752 3859 5881 3904 3024 3942 3948 4049 4069 40ft4 4141 4216 4276 4277 4337 4367 4425 4681 4693 4798 4808 4819 5039 5170 5316 5569 5779 5794 5861 5930 5947 6028 6134 6146 6162 6242 6257 6302 6326 6336 6434 6443 6808 0849 6926 6931 952 7073 7078 7216 7348 7371 7408 7414 7439 7630 7844 7365 7871 7947 8014 8180 8186 8411 8473 8518 8547 8588 8766 8772 8779 9003 9097 9136 9151 9351 9410 9437 9469 9499 9622 9677 9709 9909 9964 9992 10104 10143 10150 10199 10331 10337 10455 10611 10849 1088: 10946 11066 11131 11262 11270 11401 11407 11411 11522 11623 11704 11778 11822 12071 12255 12286 12441 12475 12517 12542 12620 12741 12846 12889 12936 12956 12969 13007 13141 13238 13290 13305 13312 13438 13439 13485 13550 13586 13626 13675 13676 13697 13776 13934 13959 14084 14086 14149 14248 14423 14486 14498 14554 14738 14749 14819 14869 14873 14883 15046 15082 15159 15327 !5623 15630 15645 15665 156«8 15736 1603Ï 16054 16087 16121 16322 16352 16494 16574 16583 16658 16671 16701 16803 16806 16818 16845 16908 17019 17033 17175 17223 17262 1735 217524 U606 17612 17656 17680 17684 17862 18103 18116 18382 18477 18567 18790 18911 18917 18977 19010 19091 19103 19142 19317 19476 19535 19576 19577 19630 19650 19720 19755 19948 19989 20142 20144 20212 20297 20308 20370 20424 20453 20517 20544 20601 20621 20735 20820 20866 21006 21010 21109 21186 21192 21216 21239 21443 21475 21552 21592 21866 WISSELKOERSEN. 7 Juni 8 Juni. Officieel. Londen 8.80% 8.79% Berlyn 75.45 75.65 Parijs 4.9814 4.97% Brussel 32.01 31.97 Kopenhagen 39J32 li 39.60 Zwitserland 42.44 42.67 Stockholm 45.40 45.62% Oslo 44.37% 44.22% New-York 1.88 1.87% BEU RSÜ V ERZICHT. Koersen practisch op vorig niveau. Affaire uiterst gering. Suiker waarden aantrekkend. Amerikanen vaster. Beleggingen verdeeld. ln weerwil van de vastere houding van Wallstreet was de stemming hier niet veel veranderd. Er schijnt meer te moeten ge beuren, wil er eenige verbetering komen ir. de apathische houding, die de beurs aan den dag legt. Het wachten is in eerste instantie op Amerika en hoewel er eenige meer op timistische berichten zyn uit het Ameri- kaansche bedrijfsleven, is de stimulans nog verre van voldoende. De omzetten in Wall street zyn uitermate klein en geven een dui delijk beeld van de beperkte belangstelling. Niet te verwonderen, dat het hier ook niet vril. Het ontbreken van definitief politiek nieuws droeg er toe by de koopers voor zichtig te stemmen en zoo bood de markt een by na verlaten aanblik en kwamen ar slechts sporadisch eenige affaires tot stand. Het koerspeil viel nog mede, groote ver schillen waren er niet, maar het vorige peil werd gued gehandhaafd zonder dat zich be langrijke schommelingen voordeden. De Amerikaansche afdeeling was in over eenstemming met Wallstreet aan den vas ten kant, maar de vraag ontbrak bijna vol komen. Ook in Bethlehem Steels, Anacon da's, Shells en andere fondsen vielen bijna geen affairees waar te nemen. Op de locale markt was het niet veel be ter en zelfs Kon. Olie bood een verlaten aanb'ik. Ook van het hoofdfonds was het verloop vrij onbeteekend, waarbij de koers gedurende de geheele beursperiode bijna niet van het peil van 319 afweek. In suikerfondsei) was iets meer beweging op een lichtelijk verhoogd koersniveau. Dit gold in het bijzonder voor aandeelen Vor stenlanden, die op circa 93 kwamen. H.V.A. was goed prijshoudend en bleef op 435 ge handhaafd. Scheepvaartwaarden trokken slechts ge ringe belangstelling op onveranderd koers- peil. De beleggingsmarkt had een rustig ver loop en de noteeringen, hoewel slechts wei nig afwijkend van die van gisteren, ver toonden een eenigszins onregelmatig beeld. De spoorwegleening was een fractie aange boden, de gestaffelde leening was prijshou dend en de integralen een fractie beter op 7314.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2