WZoP****' r tiavemouti l/Zcc/cDftejub i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ammoniak bewijst vele goede diensten. RECEPTEN. Nieuwerkerk a. d. IJsnel No. 20053 Vrijdag 9 Juni 1939 78e Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRE WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. NIEUWERKERK, OÜDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJKCHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen „Engeland streeft nog steeds naar ACCOORD MET DUITSCHLAND". Op basis van wederzijdsch vertrouwen. Grootsche ontvangst te Washington van het Koninklijk paar. poli Tsjechië vermoord. Waarom geen verbond België-Nederland Van twee honden, die hetzelfde voedsel kregen, werd de een aan de ketting gelegd, terwijl de ander in vrijheid werd gelaten. Bij den eerste was de spijsvertering, toen de sectie werd verricht, pas begonnen, bij den tweede was zij reeds afgeloopen. Dit waren dus twee soortgelijke proevTïh, echter met geheel tegengestelde re sultaten, waaruit blijkt, dat hier nog geen algemeen geldende regel is op te stellen. Wat den een goed bekomt, is mi- deel ig voor den ander. lede? moet daarom voor zichzelf maar uitmaken, wat het best voor hem is. Voor me nigeen is eenige beweging of een klein wandelingetje na het eten nuttig, terwijl anderen een dutje beter be komt. Jonge menschen, bijv. school kinderen, loopen en springen en be wegen zich druk na het middageten zonder dat zij ei- eenig nadeel van on dervinden. Land- en fabrieksarbei ders daarentegen nemen een korte rust, waarbij zij dikwijls hun pijpje rookën en voelen zich daar eveneens behaaglijk by. Ieder moet naar gelang van zijn temperament, zyn werk en levens wijze, zijn leeftijd en zijn voedsel zelf uitmaken, wat voor hem het best is: ruston of niet. Overigens is het een feit, dat de behoefte na tafel te rus ten bij mensehen met een zittende le venswijze of Zonder lichaamsinspan ning dikwijls op een ziekelijken toe stand van «de spijsverteringsorganen wijst. Wie eenmaal de neus dicht by de opening van een flesch met ammoniak gehad heeft en de lucht hiervan op zijn reukzenuwen heeft laten inwer ken, zal dit niet gauw vergeten, even min als de tranende oogen, die het opsnuiven gaf. Het scherpe ammoniak-gas doet deze prikkeling ontstaan. In (Ie huis houding bewijst deze vloeistof, die voor het gebruik met water ierdund wordt, goede diensten. Men tkan ze lang in een goed afgesloten flesch be waren, liefst op een donkere plaats. Ammoniak onderscheidt?" zioh van andere alcalische, loogachtige ireini- gingsvloeistoffen daardoor, dat het op verschillende weefseldraden,\zelf3 op kunstzijde en kunstwol, niet scha delijk inwerkt. Op grond hiervaiikan men het steeds gebruiken om ftlee- dingstukken te reinigen. De gebrui kelijke oplossing van 1 op 10 heeft de waardevolle eigenschap om vetten olie op te lossen by lage temperatm Olie- en vetvlekken in wollen klee- dingstukken behoeven niet met warm water behandeld te worden, indien men ammoniak gebruikt, hetgeen on gunstig dp deze weefsels zou inwer ken. Aanbeveling verdient het om by het wasschen in zeepsop een scheut ammoniak toe te voegendaar dit het vuil oplost en by hoogere tempera tuur op gevoelige weefsels minder ongunstig inwerkt dan soda. Is waschgoed op onvoorzichtige wyze behandeld met zwavelzoutzuur en andere scherpe middelen, dan neemt men onmiddellijk ammoniak en wascht ,de ontstane vlekken hier mede uit, aangezien deze vloeistoiteii neutraliseert. Het doet de werking op het goed teniet en voorkomt, dat de weelseldraden afbreken. Men kan met ammoniak roest, gras en bloed vlekken verwijderen en een oplossing van 1 deel vermengd met 2 deelen spiritus leent zioh uitstekend voor 't uitmaken van alle mogelijke soorten inktvlekken. By gekleurde weefsels moet men zorg dragen, dat de behandeling vlug geschiedt, omdat de ammoniak alle „ojiechte" kleuren aantast. Ziet men by het uitmaken van vlekken, dat de kleur eenigszins verandert, dan zal men de bewuste plek onmiddelyk in een kom of schaal met azyn moeten dompelen, waardoor de oorspronke lijke kleur terugkomt. Japonnen-, heerencostumes, meu bels, tapijten worden als nieuw, in dien men ze in één richting afbor stelt met water en ammoniak, dat ook een desinfecteerende werking heeft. Regelmatig met qmmoniak behan delde stukken zullen minder door motten worden aangetast. Vette kra gen en vette plekken op kleeding- stukken worden behandeld met een kopje water en één eetlepel ammoniak terwyl men gebruik maakt van een harde borstel. Na het drogen worden de plekken gestoomd. Ammoniak is een beproefd middel tegen insectensteken, waarvan het gift, evenals van vlekken, die ont staan zyn door zuren geneutraliseerd wordt. GEEFT ENERGIE VOOR EEN GEHEELEN DAG UIT DEN OMTREK. Londonderry soep. 500 gram kalfsschenkel (met been), 1 L. water, 50 gram boter, zout, foelie, stukje Spaansche peper, kerry, 45 gram bloem, 1 d.L. room, 2 eierdooiers, bïikje cham pignons, 1 uitje. We zetten de gewasschen poulet op met koud water, zout, foelie en een stukje Spaansche peper, brengen het water tegen het kookpunt en laten het verder een uurtje trekken, zeven de vloeistof en moetaÜ» nu 1% L. bouillon hebben. We smelten de bo ter in een jjannetje en laten hierin*het zeer fijn gesnipperde uitje gaar smoren, voegen daürna kerry en bloem bij scheutjes tegelyk by' de bouillon, waarna we de soep heel zachtjes 10 minuten laten koken. De pan wordt van het vuur genomen en de inhoud van het blikje camfcignons erby" gevoegd. In de soepterrine worden beide dooiers met de room geklopt en met kleine scheut jes tegelyk wordt (steeds kloppende) de soep bygegoten. Vleesch bewaren voor Maandag. Macaroni met ham en kaas. 160 gram macaroni, 100 gram ham, 100 gram geraspte kaas (oude); 80 gram boter. We breken de pypjes of de linten maca roni in stukken >an ongeveer 5 h 6 c,m., zetten ze op met opgeveer 1 liter water en zout en laten ze daarin koken. Goede macaroni zal in ongeveer 20 25 min. gaar zijn. Daarna doen wy ze op een vergiet en laten het overtollige water weg- loopen. De boter wordt in een vuurvasten schotel gelegd en gesmolten, de macaroni erby' gevoegd .en terwyl w(j de schotel op een asbest laatje laten staan, op een kleine gaspit, zoodat alles goed en warm blijft, strooien wy de geraspte kaas er overheen en scheppen deze met twee lepels om en om door de macaroni. Zien we ddt de kaa3 draden vormt, dan wordt de fijngehakte ham erdoor geroerd en over het geheel een laagje paneermeel gestrooid, waarna de schotel nog 20 k 30 minuten in den «oven geplaatst wordt. er het laatste btf.en wordt met de andere j ingrediënten luchtig vermengd. Het beslag verdeelen wy over de 2 vormen en dit wordt ongeveer 15 minuten in een vry warmen oven gebakken, de beide helften worden op elkander gelegd, nadat één zyde bestreken is met jam. Vanülevla. 1 pakje vanillecustardpoeder, 6 d.L. melk, 3 kleine cakes, een paar lepels jam, een half glas witte of Meiwyn, 50 gram suiker, klein stukje boter. De kleine cakes worden doormidden ge sneden; met jam bestreken en op een gla zen schaal gelegd. Daarna worden ze be- goten met de wijn of, indien men een ander smaakje verliest met een of andere likeur. We brengen 6 d.L. melk aan de kook, los- j sen er de suiker in op én roeren er dakrna' het vanlllecustardpoeder bij, dat met het achtergehouden kopje melk is aangemengd, laten de vla even doorkoken, voegen het klontje boter by" en kloppen zoolang tot de i massa afgekoeld en luchtig is, gieten daar- na alles over de cakes en laten deze toespijs f geheel en al koud worden. Veelal is er bij de pakjes custardpoeder reeds suiker ge voegd, doch dan is toèh toevoeging van suiker (een opgehoopte lepel) wel aan te bevelen, ter verhooging vtm en smaak. I Rabarberschoteltje. 250 gram oud brood zonder korst, 100 gr. basterdsuiker, sap van citroen, 2 bekers gekookte rabarber, 75 gram boter, kaneel. Het oude brood wordt verdeeld in krui- meltjes en vermengd met de gesmolten bo- j ter, daarna wordt een laagje in een be- j boterd vuurvast schoteltje gedaan en hierop komt de helft van de rabarber en van de suiker, wat citroensap en kaneel en ten- 1 slotte de laatste broodkruimels, hier en daar een stukje boter. Daarna wordt het schoteltje, bedekt met beboterd papier ongeveer 40 minuten in den j oven geplaatst. WADDINXVEEN. T.B.C. -V ereeniging. De algemeene leden vergadering, welke aanvankelijk zou worden gehouden kort na de bazarweek, heeft op 1 dezer plaats gehad, in het hotel De Unie alhier. De vergadering was als gebruikelijk slechts matig bezocht. Na de opening en de voorlezing van de notulen, werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, waarvan wel het voornaamste was het schrijven van den Bond van boeririnen en andere plat telandsvrouwen, waarin de uitslag van de bazar werd medegedeeld. Op voorstel van het bestuur ls besloten het bedrag van bijna 2000 met grooten dank en erkentelijkheid jegens de afdee- llng Waddinxveen van genoemden Bond te accepteeren. De vergadering besloot eenparig de Bondsafdeeling hulde te brengen voor hetgeen zij nu en voorheen in het belang van de Vereenlging tot bestrijding der tuberculose heeft gedaan en meent dat op gepaste wijze te kunnen doen door aan de bekwame en energieke voorzit ster van de Bondsafdeellng, mevrouw F. T. van der Torren—Veendorp, het eere lidmaatschap van de T.B.C.-vereenigJng aan te bieden. De vereenlging meent hierdoor aan de vergetelheid te omrukken wat de Bond vrouwen voor de T.B.C.-bestrijding ln onze gemeente heeft gedaan. Op voorstel van het bestuur wordt voorts besloten om het saldo van de bazar aan te wenden en te administree- ren als een „Fonds voor bijzondere doel einden", waarvan jaarlijks in en bij de rekening verantwoording zal plaats heb ben. Na afhandeling van de Ingekomen stukken werden door den secretaris en de penningmeester de Jaarverslagen uit gebracht. Deze getuigen van de groote soberheid waarmede den laatsten tijd moest worden en ook is geleefd door het bestuur. De rekening van het bestuur over het jaar 1938 is door een commissie, bestaan de uit de heeren C. P. Broer en H. M. de Wilde, onderzocht en in orde bevonden, weshalve geadviseerd ls tot goedkeuring met een batig saldo van 237.—. Tot leden van de commissie om het volgend jaar de rekening met de daarbij behoorende bescheiden na te zien, en daaromtrent verslag uit te brengen, wor den benoemd de heeren H. Dijs en C. P. Broer, terwijl als plaatsvervangers wor den aangewezen de heeren W. J. Ph. Buijs en H. M. de Wilde, die zich voor zoover tegenwoordig deze benoeming hebben laten welgevallen. Als bestuursleden werden herxozen de heeren H. Glasbeek en A. Kreupeling, die belden deze benoeming weder aannamen. In plaats van den heer G. F Haspels, die wegens drukke werkzaajnheden heeft bedankt, werd met algemeene stemmen gekozen de heer D. B. van der Most, oie deze benoeming heeft aangenomen. Tenslotte deelde de waarnemend voor zitter nog mode, dat ln navolging van alhdere jaren ook nu het zonnekampje in gebruik ls gesteld. Hij noodlgde de leden tot een bezoek uit. Verder beval hij aan het koopen van zomerpostzegels omdat een deel van de netto-opbrengst ook ten goede komt aan de T.B.C.-be strijding en noemde eindelijk als een steun te verleenen aan den strijd tegen' eenvoudig middel om daadwerkelijken de tuberculose, het verzamelen van ge bruikte postzegels van allerlei soort. Na "rondvraag volgde sluiting. REEUWIJK. Middenstandsdiploma. Onze plaaUgenooten de heeren J. Blom en Q de Bruin slaagden te 's-Graven- hage bij het gehouden examen voor het middenstandsdiploma. Verpachting grasgewa». Op Donderdag 8 Juni a.s. des avonds te 8 uur zal door het bestuur van polder Stein, gemeente Reeuwijk, ln het café van den heer M J. van Zuijlen te Reeu wijk in het openbaar de verpachting plaats hebben van het grasgewas van het Steinsche polderland ln elf percee- len. De luchtbeschermingsdienst. Door Gedep Staten ls aan B. en W. machtiging verleend om tot aanschaf fing te kunnen overgaan van materialen ten behoeve van den luchtbeschermings dienst begrooting 1939 te weten: 20 zak lantaarns, 24 gasmaskers A I-III, 6 alar- meeringstoeters, rlchtlampen, afscher- mlngsmaterlaal voor autolampen, af- schermingsmaterlaal ramen openbare gebouwen, 6 paar rubberhandschoenen, 2 groote verbandtrommels, 6 kleine ver- banddoozen, katoen voor aanmaak van armbanden, kosten voor oefening en op leiding personeel, een hoeveelheid chloor kalk, 6 brancards (pl. aan te maken) en aanlg verbandmateriaal, voor de totale son) van 391,60. Wielrijder in de sloot. Doordat een der damps van een fiets club met het stuur in aanraking ,kwam met een andere fietsrijder, duikelde de juffrouw kopje onder in de diepe sloot op het dorp Reeuwijk tegenover de wo ning van den broodbakker Blom Mei vereende krachten werd zij behouden op het droge gebracht. Het houden van eenden. Het is van oudsher een gewoonte van eendenhouders wonende in de afdeeling Sluipwijk, dat door hen eendenbroedsels worden uitgezet in wateren van polder Reeuwijk en Sluipwijk. De Jonge eenden groeien dan onder bescherming van moe der eend in het wild op en bereiken dan zoodoende zonder voedseltoedlening hun wasdom, kosten dus voor de eendenhou ders niets. Wanneer ze groot zijn worden ze ge vangen en verkocht, zoodat hiermede een winstje wordt behaald om ln de winter maanden een en ander extra te kunnen aanschaifen. Op zichzelf is deze manier van doen wel aanlokkelijk, maar er zijn ook groote schaduwzijden, die uitloopen op schade voor anderen De eenden worden uitgezet in polder- slooten en komen ook in het hooiland van de boeren en trappen het gras plat, zoodat de groei wordt ondermijnt. Het gevolg is hiervan schade voor de boeren en de boeren hebben het toch al hard te verantwoorden in dezen tijd, zoodat vele klachten over schade van eenden bij de politie worden ingebracht. De politie zal dan ook aan de hand van de voorschrif ten vervat in de algemeene politiever ordening handelend optreden, en de die- ren hetzij opvangen of dooden, want zonder vergunning van B. en W. is het verboden eenden te houden, anders dan in zijn water op zijn erf. J Men zij dus gewaarschuwd. Schade aan hooiland of grasgewas. De politie heeft thans weer handelend moeten optreden inzake het loopen of zitten in oenig hooiland op de eilandjes gelegen in de plassen. Velen denken er niet bij na, dat zoodanig neervallen op hooiland schade toebrengt aan het grae- gewas. Veelal wordt ook vernomen, dat gekeken is naar een bordje, waarop de verbodsbepaling staat aangeduid, en dat niet te hebben aangetroffen, ergo, zoo wordt veronderstelt, er dan ook geen verbodsbepaling bestaat. Het is daarom dat er bij deze op wordt gewezen,, dat geen verbodsbepaling be hoeft aanwezig te zijn. BU een desbetrel fend artikel in het Wetb. v. Str. ls be paald, dat het vanaf 1 Mei tot en l Octo ber verboden ls over eenlg hooi- of wel land té loopen, zonder daartoe gerech tigd te zijn. Dit wil dus zeggen dat vooraf vergunning aan den eigenaar moet wor- 1 den gevraagd en KERKNIEUWS. De Gemeen tendag Vryz. Ned. Hervormden. Uit de Krimpenerwaard. Zondagmiddag kwamen vele Vrijzinnig Ned. Hervormden uit de Krimpenerwaard in de Ned. Herv. Kerk te Haastrecht le- Burgerlljke Stand. GEBOREN: Cornelia Elizabeth, d. v. W. H. J. Hooft en L. C. de Vos. Williel- mina Maria, d. v. G. A. Ndbel en van M. Mastop. OVERLEDEN; Maria Schieveen, 37 jaar wed. van C. Fluijt. ONDERTROUWD: A. van Bodegraven 29 jaar en M. Schlingmann 26 Jaar. C. J. Broer 26 ja$r te Haastrecht en H. van der Wolf 22 Jaar. MOORDRECHT. Verlaging van drinkwater voor vee. B. en W. stellen den gemeenteraad voor een wijziging te brengen in de verordening, regelende de voorwaarden en tarieven, waarop water zal worden geleverd door de Gemeente-Waterleiding. Deze wijziging omvat een verlaging van het tarief voor verbruik van water uitsluitend ten behoeve van in veestallen ingerichte drinkwater installaties voor vee. Voorgesteld wordt het tarief van 0.25 tot 0.12 per M3. te velagen. Volksonderwijs. In de Maandagavond gehouden vergade ring van de afd. Moordrecht van Volks onderwijs is wederom gekozen tot voorzit ter de heer J. L. de .Tongi, wethouder, en tot secretaris de heer P. van den Heuvel. Besloten werd o.a. om te zorgen, dat het schoolreisje voor de kinderen van de open bare school niet alleen een uitgangsdagje, maar ook in elk opzicht leerzaajn zal zyr. By acclamatie werd aangenomen het voor stel van het bestuur om een propagana- commissie in te stellen. Jaarverslag van den secretaris en de re kening van den penningmeester over 1938 werden goedgekeurd. Het aantal leden blijkt stijgende te zijn en is bijna tot 150 geklommen. Oranjevereeniging. In de in de vorige week gehouden alwe- meene vergadering van de Oranjeveeeni ging „Moordrecht" zijn het jaarverslag en de rekening over 1938 goedgekeurd. De be stuursleden, de heeren J. A. de Jong en J. Janssen, werden herbenoemd, terwijl in de plaats van den heer N. Dirkzwager Dzn die zich niet herkiesbaar stelde, werd be- Toen ds. W. de Voogd van der Straaten j de kansel betrad, was schier geen plaats I onbezet In zijn openingswoord heette hij allen welkom, in het bijzonder de j predikanten uit de streek, ds. B. J. Arls i uit Amsterdam, ds. Van Dijk uit Lekker- kerk, die het provinciaal bestuur van Zuid-Holland vertegenwoordigde. Spr. zeide het dameskoor „Nieuw Leven", on der leiding van den, heer N. D. Sloof (tevens organist), dank voor de mede werking. Deze samenkomst beoogde on derlinge banden te leggen en te verster ken. Gemeenschappelijk werd gezongen ge zang 3:1 en 2, waarop het gebed werd uitgesproken. Ds. De Vroogd van der Straaten sprak een wijdingsavond, dat met groote aan dacht werd gevolgd. Het dameskoor „Nieuw Leven" bracht op verdienstelijke wijze de Ambrosiaansche lofzang en „Houdt gij mijn handen beide", ten ge- hoore. I De bekende predikant ds. B. J. Arls sprak over „Geestelijke en moreele her- j bewapening" en wees op het misbruik en gebruik dat hiervan in de zakenwereld I wordt gemaakt Hij stelde daartegenover de waardevolle Inhoud en de omschrij ving die geen misverstand toelaat, zoo als die werd uitgesproken door de Ko ningin. Na ds. Arls was het woord aan ds. Van Dijk van Lekkerkerk. Mevr. Van Dantzig—Nelle uit Gouda stelde ds. Arls de vraag hoe het komt, dat bij voldoen de geld en overvloed van levensmiddelen, toch zooveel armoede wordt geleden en waarom deze nooden niet gelenigd kun nen worden. Ds Ai-is gaf in antwoord op deze vraag eenige richtlijnen aan, die volgens hem gevolgd dienen te worden Met zang van het koor en een slot woord van ds. De Voogd van der Straa ten werd het samenzijn gesloten. noemd de heer J. Dirkzwager Nzn. Het be stuur werd uitgebreid met drie leden en als zoodanig werden benoemd de heeren J. v. d. Gaag, J. de Joode en W. A. Vis. Uitvoerig werd gesproken over de vie ring van den a.s. Koninginnedag. Er waren verschillende wenschen, die nogal uiteen liepen. Over het algemeen was de vergade ring van meening, dat getracht moet wor den een Oranjefeest voor allen te organi- seeren, waarby ook de rypere jeugd ruim schoots haar deel ontvangt. Toegezegd werd dat het bestuur zal overwegen een etalage-wedstrijd te houden, alBmede zal pogen in het programma een nummer voor paardensport op te nemen. Om by elven sloot de voorzitter, burgemeester Brandt, de opgewekte vergadering. Aanbesteding. Door den heer J. Fijan Czn., bouwkun dige te Nieuwerkerk a. d. IJssel, ls voor rekening van polder Esse, Gans en Blaar- dorp aanbesteed een woonhuis. Laagste inschrijver de heer W.- van Vlanen voor 4981.-. Sportavond. Zaterdagavond 10 Juni zal op het ter rein van de v.v. „Nieuwerkerk a. d. IJs sel" een sportavond worden gehouden met medewerking van: v.v. Nieuwerkerk, v.v. C.K.C. Kralingsche Veer, gymnas- tiekvereen. C.G.V. te Capelle a. d. IJssel en muziekvereen. Kunst na Arbeid te Moordrecht. Wedvlucht postduiven. Zaterdag hield de postdulvenvereeni- glng ,De Reisduil" een wedvlucht vanuit Kustrln, afstand 768 K.M. Losgelaten 4.» uur. Aankomst: 1 J. den Toom; 2 Nde Man, 3 A. de Groot, 4 E. D. v. Vliet, 6 B. Raderaaker, 6 P Verhoef. Eerste duif 2.60 n.m., laatste duif 0.67.18 n.m. Zondag hield „De Reisduif" een wed vlucht van Vilvoorden, afstand 110 K.M. Losgelaten 7.30. Aankomst: 1, 4,17, 31 Joh. de Toom; 2, 7, 25, 28 B. Rademaker; 3 J. v Vlanen; 6, 20 S. Hazenbroek; 6, 8 J. Schel; 9, 27 s. J. Visser; 10, 18 J. v. Rijs wijk; 11 D. Heuvelman; 12, 13, 22. 32 A. Groenendijk; 14, 2A H. sterk; 16 J- A Kauffeld; 16 E. D. v. Vliet; 19 P. P. Hei koop; 21 C. A. de Koning; 23, 29 P. Ver hoef- 26, 33 J. Streef; 30 A. de Groot. Eer ste duif 9.33.03, laatste duif 9.64.28. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: B. Hordijk 27 Jaai te Bennekom en J. Karreman 24 jaar. - S. H. V. Weelde 25 jaar en A. M Tops 19 '"geboren: Dirkje Aria, d. v. A. O. Baas en D. van Woudt. Helena Cor nelia, d. x. J. A, Hulsman an H. Kool. liOUkSWE COURANT. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantooren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—5 uur. Administratie en Redactie Telef. In tere 2745. Postrekening 48400. ABONNEMENTSPRIJSper kwartaal 2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.15. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda* en omstreken (behoorende tot den bezorgkringj 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: l__5 regels 1.55. elke regel meer f 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den Drifs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Gewone advertentiën en ingezonden modedeelingeK bij contract tot zeer gereduceerden prys Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. JJet is Voor den patrioittischen Duitscher geen groote stap, de hem naarstig in geprente leerstelling te aanvaarden, dat de Britsche politiek bestaat uit het blokkeeren van alle Duitsche aspiraties, zoowel op po litiek, economisch en rasgebied. Er schuilt een werkelijk gevaarlijk element in den te- genwoordigen toestand, namelyk dat het Duitsche volk gaat overhellen naar de con clusie, dat Engeland ieder verlangen om tot een goede verstandhouding te komen, heeft laten varen en dat van nieuwe pogingen, als zijnde hopeloos, moet worden afgezien, aldus minister Halifax in zyn rede ter be antwoording van de debatten over de bui- tenlandsche politiek in het Hoogerhuis. Het Britsche volk heeft voortdurend er naar gestreefd, en zou nog steeds gaarne wenschen, als het mogelyk is, tot een over eenstemming met Duitschland te geraken, niet slechts bestaande uit een regeling van bijzondere kwesties, doch waardoor tevens de betrekkingen tusschen de beide landen op een hechte basis van weerzydsch ver trouwen worden geplaatst. Er is echter geen tragischer vergissing dan te denken dat, omdat het Britsche en het Fransche volk duldzaam zijn en ge neigd, geschillen door onderhandeling to regelen, zij minder vastberaden zyn dan an dere volken. Ook dient het duidelijk te zijn, dat het volk van dit land niet minder be reid en vastbesloten is dan zijn vrienden aan de overzijde van het Kanaal, iedere bijdrage te leveren, die noodzakelijk is om zijn levenswijze* in stand te houden en zijn positie in de wereld te verdedigen. Als het inderdaad waar is, dat in géén land de lei ders het duistere voornemen koesteren, re gelingen op te leggen onder den druk van overweldigende machtsmiddelen, dan zal geen onzer verplichtingen ooit in werking treden. Goede wiJ aan beide zijden! De weg is open voor nieuwe kansen, waarvan allen kunnen profiteeren en de naties kunnen snel de atmosfeer van twij fel, onzekerheid en vrees, waarin zij de laatste paar maaiden hebben moeten Ie\en. te boven komen. Ik put moed uit de rede, welke Mussolini op 14 Mei te Turijn heeft gehouden, waarin hij zeide, dat millioentn de vraag stelden, of wy op weg waren naar oorlog of naar vrede, en verklaarde, dat er geen vraagstukken waren, die een oorlog rechtvaardigden Doch, zoo verklaarde Halifax als déze problemen door onderhandeling moeten "worden opgelost, moet er aan beide zijden goede wil zyn en bereidheid, rekening te houden met het standpunt van den ander en te geven zoowel als te nemen. Er moet van beide kanten de overtuiging heerschen, dat het woord van den ander zal worden ►agekomen. Is het teveel, te hopen, dat in deze twintigste eeuw, het den volken van Europa en hun leiders mogelyk zal zijn, deze vrije omstandigheden tot stand te krengen en qjdus het woord „agressie" uit het woordenboek van Europa te schrap pen? Halifax merkte op, dat het veelbeteeke- nend was, dat onder.de eerste betuigingen yan deelneming aan den Koning naméns de bevolking van andere landen toen de Thetis was gezonken, zich boodschappen bevonden van Hitler en Mussolini. Kan men, zoo vroeg spr., hierin ook niet een uiting zien van de bereidheid der groote volken, hoe feer -zy ook ln politiek opzicht verschillen, nader tot elkander te komen op de gemqen- tchappelyke hasis der menschelykheid Vastberaden tegenstand. Onze eenige wensch, zoo vervolgde Ha lifax, is al ons gewicht in de schaal van vreedzame regeling te werpen. Doch de tijd is voorby, waarin de onafhankeiykheid van Europeesche naties kan worden vernietigd door eonzydfg optreden en het is duidelijk, dat iedere poging, dit toch te doen, op uit breiden en vastberaden tegenstand zal stuiten. Doch mits de onafhankeiykheid der naties erkend wordt, is de Britsche regee- ringjniet alleen bereid, doch ook verlan gend, het geheele vraagstuk van de econo mische levensruimte onder de oogen te LORD HALIFAX. zien, niet slechts voor Duitschland, doch voor alle Europeesche naties. De menschen zyn in deze dagen geneigd te Zeggen, dat een oorlog onvermydelyk is. Jk deel dit standpunt niet (toejuichingen). Als het er ooit toe mocht komen, heb ik niet den minsten twyfel omtrent het eind resultaat, doch ik kan moeilyk gelooven dat in het bewustzyn van de vreeselijkc gevolgen en by het verlangen van alle vol- Ken naar vrede zy die zich geneigd moeh t ten voelen een beslissing door een oerlog te riskeeren, zoo zy zich eens wilden ver. gewissen van de goede trouw van hen, met wie zy te doen hebben,, niet van oordeel zouden zyn dat het verstandiger en voor- deeliger is door onderhandeling de moei lijkheden op te Ontmoeting tusschen Roosevelt en den Koning „als van twee oude vrienden". Zooals reeds in het kort gemeld, zyn de Koning en de Koningin van Engeland tegen het middaguur op het „Union-Station" tc Washington aangekomen, waar zy werden verwelkomd door President en mevrouw Roosevelt. De ontvangkamer van den President in het Stationsgebouw was rfk met bloemen versierd Men had hiertoe bloemen in de kleuren van de „Union Jack" gekozen, blauwe irissen, wit vingerhoedskruid en roo- de gladiolen. Reeds vroeg in den ochtend hadden maik schappen van zee- en landmacht hun pet,! op het station ingenomen. Straatveger? in hagelwitte uniformen reinigden voor hel laatst den weg waarlangs de stoet zou gaan. Het zakenleven stond in geheel Washington volkomen stil. Ook vele parti culiere en overheidsinrichtingen waren ge. sloten. De omroeper, die een ooggetuigeversjag van de aankomst op het station gaf, sprak bij de begroeting van den Koning door Pre sident Roosevelt va* een ontmoeting „als tusschen twee oude vrienden". Een stralende glimlach trok over het ge laat van den President, terwyl hij de hand van eten Koning in zyn hand hield. Vervol gens stelde de Britsche ambassadeur in de Vereenigde Staten mevrouw Roosevelt, die een azuurblauw gewaad droeg, aan de Ko ningin voor. Het geheele kabinet der Vereenigde Sta ten en hooggeplaatste leger- en marine officieren werden aan de twee Majesteiten voorgesteld, zonder buigingen of révéren ces, doch alleen onder het wisselen van vriendschappelyke woorden van begroeting. Terwyl het gezelschap de stationstrappen efdaalde naar de wachtende auto's stond de eerewacht in de houding, terwyl een mili taire kapel de Britsche en Amerikaansche volksliederen speelde. By het spelen van het volkslied salueerde de Koning die de uniform van admiraal droeg, terwyl President Roosevelt op dtn arm van zyn adjudant geleund stond. De Koningin droeg een grfo's gewaad. De Ko- jiing was, in de eerste auto, aan den rech terhand van den President gezeten, terwyl in de tweede auto de Koningin, links van mevrouw Roosevelt, had plaats genomen. Van het station reed het gezelschap in een triomphalen stoet, allerwegen luide toe gejuicht door de meer dan enthousiaste in woners van Washington, langs een onge veer 3 k.m. lange route naar het Witte Huis, waar een dicht opeengepakte menigte de vorstelyke gasten stormachtig begroet te. Het weer te Washington is by zonder fraai, de zon schynt en de temperatuur be draagt ongeveer 9o graden Fahrenheit. La ter op den middag zou het Britsche Konink- lyke Paar een tuinfeest bywonen, waar zij, pit naam van anderhalf millioen Ameri kaansche padvinders een padvindersdasring, die vervaardigd is uit een fossiele haaient tand en een perkamenten begroetings-oor- konde in ontvangst te nemen zullen hebben. Het D. N. B. meldt uit Praag: De ryksprotector in Bohemen en Moravië maakt bekend: „In den nacht van 7 op 8 Juni 1939 is voor het Realgymnasium in Kladno de hoofdwachtmeester der Duitsche politie, Wilhelm Kniest, het slachtoffer geworden van een sluipmoord. De dader is niet ge grepen. De ryksprotector heeft daarop be vel gegeven tot de volgende, onmiddeliyk van kracht wordende maatregelen voor het politiedistrict Kladno, welke maatregelen tot nader order van kracht blyven: 1. Verbod van alle samenscholingen in de open lucht. 2. Sluiting van alle bioscopen, schouw burgen en openbare lokalen. 3. Sluiting van alle scholen wegens op ruiend optreden van een groot deel van het onderwyzend personeel. 4. Van acht uur des avonds tot vyf uur des morgens moeten huisdeuren en vensters gesloten gehouden worden. Op openstaande vensters wordt geschoten. 5. De burgemeester en de stedelyke ver tegenwoordiging van Kladno worden afge zet. 6. Er wordt een regeeringscommissaris aangesteld. 7. De bevoegde Tsjechische staatspolitie wordit wegens het niet vervullen van haar dienstplicht ontwapend en geschorst. Mochten de daders vóór 9 Juni, des avonds om 8 uur niet gegrepen zyn, dan zullen ver dere maatregelen worden genomen. SPANNING TUSSCHEN BERLIJN EN PRAAG. Tsjechische vertegenwoordiger te Berlijn zou zijn functie neerlegden. De Berlynsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat gedurende de laatste paar dagen op het Duitsche Ministe rie van Buitenlandsche Zaken besprekingen zyn gevoerd tusschen Chwalkowski, den 'fsjechischen vertegenwoordiger te Berly'n en vooraanstaande Duitsche ambtenaren, waarvan de toestand te Praag het onder werp is geweest. De verhouding tusschen de Tsjechen en de Duitsche autoriteiten wordt met den dag meer gespannen en door ambtenaren van het Ryk gegeven instructies worden herhaaldelijk genegeerd. Het wordt waarschynlyk geacht, dat Chwalkowski binnenkort naar Praag zal gaan teneinde den itoestand met Baron von Neurath, den protector van Bohemen en Moravië, te bespreken. In politieke krin gen te Berly'n doet het gerucht de ronde, dat Chwalkowski gedreigd heeft zyn func tie te zullen neerleggen. Aan geruchten, dat Baron von Neurath in ee n gesprek met Hitier eveneens over aftreden zou hebben gesproken, wordt geen geloof gehecht. De correspondent van de „Times" te Praag maakt eveneens melding van animo siteit in Bohemen en Moravië-. De Tsjechi sche pers wydt veel aandacht aan de rede, dezer dagen door staatssecretaris Hermann Frank, den Sudetenduitscher, die thans de voornaamste politieke persoonlykheid in Bohemen en Moravië is, te Budeveis ge houden, waarin hy (zooals wy gemeld heb ben) de Tsjechen waarschuwde tegen ieder verlangen naar de methoden van ex-presi dent Benesj. Van Tsjechische zyde wenscht men opheldering ten aanzien van bestaan de duistere factoren in d« constitutiöneele positie van het protectoraat en wordt te verstaan gegeven dat het aam den toestand ten goede zou komen als het verbod van openbare vergaderingen werd opgeheven. Het Tsjechische volk (aldus de conserva tieve .Narodni Novimy") hoort veel spre ken over autonomie maar wordt er voort durend aan herinnerd dat het volledig moet cpgèan in den Duitschen „Lebensraum". Er dient volgens het blad eens vooral duideliik te worden gemaakt welke rechten en welke plichten de Tsjechen hebben. Het ware, aldus het blad verder, een groote fout te denken dat degenen die voor hun natio nale rechten opkomen volgelingen zijn van dr. Benesj. Als dat zoo ware zou de heele natie als schuldig moeten worden be schouwd. Een van de grootste grieven van de Tsje chen is volgens den correspondent van de „Times", dat alle Tsieehische steden met een duidelyke Duitsche minderheid door Duitsche commissarissen worden beheerd Politieke waarnemers te Praag vergelij ken,* zoo meldt de correspondent fhn de „Times" ten slotte nog, de huidige spanning met die welke heerschte enkele weken vóór de bezetting van Praag en schrijven haar voomameHik toe aan de Sfinx-achtige hou ding van Beriyn. Deze Sfinx heeft echter tweehoofden; het eene glimlacht welwil- 'end hoewel op een afstand, en het andere draagt een dreigende uitdrukking. De „Prager Zeitungsdienst" meldt, dat de Tsjechische autoriteiten opnieuw zouden overwegen een enquête-commissie inzake ex-president Benesj in het leven te roepen. Deze commissie zou gebruik maken van in lichtingen van Chwalkowski, den huidigen vertegenwoordiger te Berly'n en oud-minis ter van buitenlandsche zaken, die gezant t* Rome was vóór hy minister v#erd. (Men herinnert zich dat er al eens vroe ger sprake was van een enquête tegen Be nesj, toenmaals op aandringen van den Tsjecho-Slowaakschen gezant te Parijs. Red.). Waardeering voor standpunt van Nederland. Onafhankelijkheid, niet neutraliteit België's doel. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in de Kamer heeft de minister-president tevens minister van bui tenlandsche zaken Pierlot een rede gehou den, waarin hy duidelijk de buitenlandsche politiek van België, die niet een neutral: teitspolitiek, doch een politiek van onaf hankeiykheid is. uiteenzette. België, dat bezield is met den vasten wil den vrede te bewaren, aldus Pierlot, Is vastbesloten slechts de wapens op te nemen ty een aantal, die rechtstreeks zyn levens belangen bedreigt. Wy' zyn vastbesloten, al onze grenzen zonder uitzondering en zonder voorbehoud te verdedigen, zoowel in Euio- pa als in Afrika. Het is voor my, zoo zeide de Minister, een moeilyke taak in het openbaar enkele van de grootste gevaren, die de toekomst misschien voor ons bergt, aan te roeren. Ik kan deze taak niet als beëindigd be schouwen zoolang ik niet heb gesproken over een zekere bezorgdheid, die sedert eenigen tyd in België is waar te nemen. Ik bedoel de bezorgdheid over een mogelijken inval in Nederland. Indachtig aan de overeenkomst tusschen onze landen wat betreft de gevaren en do nationale belangen, zouden sommigen on zer medeburgers gaarne hebben gezien dat wij" een militair verbond met onze noor derburen sloten, in dier voege, dat, zoo een der beide landen wordt aangevallen, het andere te hulp zou moeten komen. Ook zou men willen, dat de regeering zou ver klaren, dat zy in een dergelyk geval door tocht over Belgisch grondgebied zou ver leenen aan buitenlandsche troepen, die dezen doortocht zouden verlangen om Ne derland te hulp te komen. Deze voorstellen worden niet alleen in gegeven door de zorg voor de belangen van België. De g^estelyke vaders ervan worden ook geleid door de groote sympathie, die be staat tusschen de twee volken, welke ge schapen zijn om elkaar te begrypen en die £oor een groote gemeenschap van aspira ties, zoowel als door de vriendschap, die hun dynastieën verbindt, steeds meer tot samenwerking neigen. Tk ken .de kracht dezer gevoelens. Dc regeering deelt ze. Hun levendigheid is eenige dagen geleden op indrukwekkende wil ze aan den dag getreden ter gelegen heid van het bezoek van H. M. de Koningin der Nederlanden. Wij wenschen dat in de «oo gunstige omstandigheden, welke aldus geschapen zyn, steeds naar een gelegen heid tot toenadering tusschen Nederland en België gezocht wordt en dat de twee broedervolken steeds meer bydragen tot de werken van den vrede: op economisch ge bied, op dat der cultureele betrekkingen, bil de verdediging van de juridische en mo reele beginselen, waaraan zij ten zeerste verknocht zijn en in het verdwijnen waar van uit de internationale betrekkingen zij niet zouden kunnen berusten. Wat een militair verbond aangaat, ant woord ik in de eerste plaats dat er, om het te sluiten, twee partyen noodig zyn en bij deze gelegenheid herinner ik aan de ver-^ klaringen, die de heer Patijn in Februari" j.l. heeft afgelegd. De houding van de regeering van Neder land is verstandig en zij wordt ingegeven .door dezelfde zorgen als die welke ons bezighouden. Laten wy ook hier niet voor uit loopen op de toekomst en de kansen om in een conflict te worden betrokken, niet vergrooten. Wat tenslotte den doortocht van hulp legers door België betreft, laten wij ons ervoor wachten, onze verlangens voor wer- kelykheden te houden, en ons door wille keurige veronderstellingen te laten mee- bleepen op een weg, waarvan wy slechts- gevaren kunnen verwachten, zonder eenig nuttig tegenwicht, voor ons noch voor onze buren. Tot slot verklaarde Pierlot, dat België met al zyn buren correcte en vreedzame betrekkingen wil onderhouden en zeide hy enkele woorden over het groote belang voor de onafhankelykheidspdïitiek van een goede voorbereiding van het leger. BINNENLANJ). Vervanging- van grenswachters. Reeds tegen de 10.000 is met verlof naar huis. Circa 20.000 verzoeken. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het onder de wapenen blijven en ln werkelijken dienst houden van dienstplichtigen, doet de minister eenige mededeelingen over de vervanging. Wij stippen daaruit aan: a. Doordat nog talrijke verzoeken in onderzoek zijn bij de voor het uitbrengen van advies in aanmerking komende bur ger-autoriteiten, en er bovendien nog dagelijks verzoeken binnenkomen, kan bij benadering niet worden opgegeven hoe groot het aantal van hen is, die wer kelijk voor vervanging in aanmerking komen. Wel kan worden gezegd, dat het aantal binnengekomen verzoeken ver over de 20.000 bedraagt; vele verzoeken bevatten echter geenszins een afdoende reden om het gevraagde verlof te ver leenen. b. Als werklooze dienstplichtigen, die voor oproeping in aanmerking komen, stonden op 1 Juni bij het vervangings bureau ingeschreven pl.m. 19.000 dienst plichtigen. Echter worden dagelijks mededeelin gen ontvangen, waaruit blijkt, dat een belangrijk aantal niet meer als werkloos kan worden beschouwd. Dit heeft tenge volge, dat de verrichte vervangingswerk zaamheden ten aanzien van deze dienst plichtigen opnieuw moeten worden ver richt. c. Ter vervanging van dienstplichtigen hebben zich tot 1 Juni vrijwillig aange meld pl.m. 2750 dienstplichtigen. d. Thans zijn pl.m. 2580 buitengewoon opgeroepen dienstplichtigen vervangen. Dit getal geeft echter geen beeld van het aantal dienstpjllchtigen, dat reeds met verlof is vertrokken. Door de 10 pet.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2