Wijnen Lijst DE KWARTJES RUBRIEK 1 BALT. A. DE JONG fit •f: 3 6 8 3 J. HOEKSEL, OVIKAL sf *sir I fCT s GOUDSCaE COURANT HERFST Zaterdag 10 Juni 1939 Tweede blad Telefonisch aangesloten is op Ontharingsplaatje 35 ct. Odorono 40 ct. Tranosan 94 ct. NI VE A-OLIE Oosthaven 29 - Telef. 3364 'iffoer Stazelh fftijcoielen 2>. cfff. van tffCoorn ©oetestraat 12 cffelefoon 2652^^paratu-%3nrioRting „DENICOTEA 1" 1 I s I H I BCD n s fI 3 Voor alle Vrijzinnigen geldtIn Hoofdzaken eenheid In Bijzaken vrijheid In alles verdraagzaamheid ELKEN ZATERDAG KWARTJES-RUBRIEK W andelaars sters) ENGELS. Muziekschool DE BEUN, koolplanten Voor de oméeviné van Unndn 5 we^,M^en, De ®rimEf"eTr^aar?Lj,e Zuidpias, Weekblad voor Reeuwtjk, Weekblad voor de POSITIE DER GEMEENTE-SPAARBANK IS VOLKOMEN ZEKER. De kritiek van den heer Van Triet met beslistheid door B. en W. afgewezen. Feiten geheel onjtiist voorgesteld. GOED WERK meubileering Brieven uit de Hofstad. POOLSCHE VRIJAGE. Ondergeteekende maakt bekend dat hg VANAF HEDEN Timmer- en Metselbedrijf, BOELEKADE 128 - TELEF. 3683. Concurreerende prijzen. tegen transpireeren Het ideaal gezondheidspijpje voor Sigaar, Sigaret of Cigarillos met vooht en nicotine absor berende patronen. Vraagt U eens bij fa. D. G. VAN VREUMINGEN, Wijdstraat 20 en G. BAKKER, Spoorstraat 1. PS Tf> W cc X O* n 9 CS g 3 a 3 Gezamanlllka ll|st van Liberalen an Vrijzinnig Democraten ■*4 plaatsen w^j in de kleine advertenties tegen een tarief van 18 smalle tekst regels f 0.26, elke regel meer 10 cent bij vooruitbetaling. Voor advertenties onder nummer aan het Bureau 10 ct, verbooging. Brieven kunnen ALLEEN worden- afgehaald eiken dag van 96 uur, Zaterdags van 91 uur. Indien U uw planten met va- cantie in bewaring geeft voor- ziet ze dan van Uw adreskaartje fa. G. L. Meisje gevr. voor d. en tv, goed kunn. werken en k8ken. Adres: Martenssingel 41. Dagdietnstbode gevraagd, in klein gezin, zelfstandig kunn. werken en koken. Aanmelden 's avonds na 7 u. Gouwe 236. Gevraagd tegen eind Juni flinke zelfstandige Dienstbode, v. d. en n., hulp van werk vrouw, hoog loon. Zich aan te melden Mevr. J. Mogendorff, Bleekerssingel 51. Biedt zich aan Chauffeur, 23 j. ongeh. v. a. voork. werkz.h. Br. no. 3963 bur. v. d. blad Jongen gevraagd voor spuiter!]. Aanm. W. Tombergstraat 48. Voor verschilt. LIMONADES UIT HET IJS naar VAN ZOOMERENS EETHUIS Stoofsteeg 16 Tel. 3663. Dagmeisje gevraagd niet beneden 18 jaar, zelfst. kunnende werken. M Snel, Blauwstraat 7. Nette Jongen gevraagd voor loop- en winkel- werk. W. Schuld, Schoenhan- del. Wijdstraat. Mevrouw Klaarenbeek, Kiu- gerlaan 30, vraagt een nette Dagdienstbode. P.G. niet onder de 18 jaar. Gevraagd flinke Jongen. Loon en verval 7. Stations Boekhandel, Perron. Gevraagd een Gieter-Afwerker. Aanm. Aardewerkfabr. Vest 81. Jongen gevraagd, leeftijd 14 jaar, voor de Siroopwafelbak- kerij en een Meisje voor de huishouding, 14-15 jaar, van 8—12 uur. Adres v. d. Kind Siroopwa- felfabriek, Straatweg 49-51. Gevraagd Naaisters, aanko mende Naaisters en Leerlingen en een net Meisje voor de con trolekamer. S. L. Cats, Zeugestraat 2. Biedt zich aan nette Dienst bode v. Gouda en omstr. v. d. en n. Zelfst. kunn. werken en koken, gioede beh. gew. Br. no. 3964 bur. v. d. bind. Eenv. jong meisje zoekt Vriendin 23-25 j. Liefst in bez. v. fiets. Br. no. 3965 bur. blad. Net meisje, 18 j. P.G. zoekt een dito Vriendin met fiets. Br. no. 3966 bur. v. d. blad B. z. a. net Meisje, 16 j. nog in betr. liefst van 83 u. Br. no. 3967 bur. v. d. blad. Flinke Jongen, 14 j. met 3 j. M.U.L.O. en kunn. mach.schr zag zich gaarne tot. einde Aug op kantoor geplaatst. Br. no. 3968 bur. v. d. blad. Net Meisje b. z. a. voor schoonb. v. kant. of iets derg. Br. no. 3969 bur. v. d. blad. Gevraagd net Dagmeisje. Nieuwe Markt 25. Gevr. nette Kostganger mot buisel. verk. en vrye slaapk Sophiastraat 44. Meisje gevr. v. h. d. Vrijdag geb. dag, niet ouder dan 16 j. Kleiweg 16. Gevraagd net Dagmeisje. Adres: Centraal-Garage T. P. van Loon, N. Markt 27. Ter overname gevraagd 1 of 2 Bureaux Ministre. Schr. of ferte no. 80 Adv.-Bur. Verkaaik, L. Tiendeweg 35. Net Meisje, in klein gezin gevraagd, voor halve dagen. Crabeths^raat 42. Terst. gevr. halfwas Retou- cheur of leerling by „Het Por tret der kunst", Dubb. Buurt 7. Voor dir. gevr. nette Meisjes v. d. inpakafd. Hoog loon. Gebr. Ravenstein, Spieringstraat 87. Voor direct gevr. een flinke R. K. Dagdienstbode, v.geg.v. Wachtelstraat 50. Gevraagd net Meisje voor de morgenuren, ong. 16 jaar. Krugerlaan 183. Leerling Kapster gevraagd. M. J, de Jong, Groenendaal 8. Voor dir. gevraagd een flinke Jongen van 1416 j. Gebr. Melkert, Metaalwerk- fabriek, Gr. v. Bloisstraat 24a. Net Meisje gevr. voor halve dagen, P.G., leeft. ong. 16 jaar. Gouwe 2. Gevr. zelfstandig Dagmeisje niet beneden 16 jaar. Aanm. Bleekerssingel 56. Ambtenaar vr. 150 ter leen behoorlijke rente, maand. afl. Br. no. 3962 bur. v-, d, blad. Huis te huur m. voortu'n 5.90, Kon. Wilhm. weg O. de •Boompjes. Wijdstraat 8. In het Crabethpark staat een Huis te huur. Voor Glas en Verf speciaal adres Retzema, Stoofsteeg 1. Te huur Burgerwoning m. grooten tuin 5.50 per week. Te bevr. Turfmarkt 113. Een Huis te huur, Lethmaet- straat 48. Te bevr. Nieuwehaven 225. Twee Dames zoeken Woning met 2 zit- en 2 slaapk. en 1 keu ken. Br. lett D.W. Boekhandel Verschoor, Dubbelebuurt 3. Verhuur van Auto's met en zonder chauffeur. Garage van Hoorn, Jeruzalemstraat 8, Tel. 2673 Te huur of te koop kleine Woning, Raam 18 gesch. voor 1 of 2 pers., huur 2.p. w. Te bevr. Winterdijk 7. Huis te huur m. vr. poort en tuin 3.25 p. w. Karnemelks'. 19 Bevr. Burgvlietkade 15. Te huur een Burgerwoonhuis bill, pry's, Bleekerssingel 81 Te bevr. Jaagpad 45. Te huur: Robaarsteeg 21. 2.90 per week. Te huur: Houtmansplantsoen 5 (bjj d» Doelebrug). Uit zicht op de Fluweelensingel. Huurprijs 2.45. Voor bruiloften en partijen VEEMARKTRESTAURANT Gebr. v. d. Hondel, N. Markt. C. J. A. Bredie, Middelant- straat 19. Te huur flinke Woning, Nooth. v. Goorstraat 15 hoek 2e Kade, bev. ben. 3 fl. kamers, keuken, W.C., hal en tuin, bo ven 3 groote slaapkamers. Te bevragen P. Rond, Fluw. Singel 91. Bloemkool-, Roode-, Savoye- en Witte Koolpl. 30 ct. per 100 st. Voorwillens 30. Te koop Comode en Ledikant. Burgvlietkade 33. Te koop: Kinderwagen, nieuw model, weinig gebruikt. Peperstraat 48. Te koop een partij geijkte Gewichten, 25," 20, 10 K.G. Paradijs 8, Telef. 3661. Te koop aangeb. een Invalide Wandelwagen, 4 maanden ge bruikt. Te bevragen Oranje laan 8, Waddinxveen. Te koop een Kinderwagen in goeden staat 7.50. F. W. Reitzstraat 22. Overjarig Telefunken Radio, zeer lage prijs. Bodegr. Straatweg 115. Aangeboden: 1 Race-, jon gens- en kinderfiets. D. M. v. Hoorn, Doelestraat 12. Wegens omstandigh. te koop prachtige draadh. Fox-terrier, lief v. kind., zeer waakscb, m. off. stamb. 10. Adres: Boekh. K. Domburg, Bodegr., Tel. 85. Gevraagd: Glazen Vischbak (aquarium) flinke maat. Peperstraat 48. Naaimachinemonteur P. G. Wiezer, L. Tiendeweg 71, repareert elk merk Schoenmakers. Patent Elas tic machine, als nieuw. Peperstraat 48. Te koop eenige prima Auto- banden, maat 600 x 20, 700 x 20 Paradijs 8, Telef. 3661. Jongensrijwiel naaf, 12 gulden. Kleiweg 101. met torpedo- Damesrijwiel met torpedo naaf en nieuwe kast 13.50. Kleiweg 101. Autotoeren met 6-pers., per dag k 1 cent per kilometer per persoon. Kleiweg 101. Heerenrijwiel, z. g. a. nieuw, merk „Publica" (goedkoop). Kleiweg 101. Damesfiets te koop, naaf, prima staat, 5. Jan Philipsweg 99. torp. Damesrijwiel, 1 maand ge bruikt, voor billijke prijs. Kleiweg 101. Te koop: Auping matras ledikant en prima damesfiets. Const. Huygensstr. 133. Eenige Penningen-Automaten te koop. Te bevr. v. Duylstr. 87 A, Rotterdam-W., Winkel. Te koop 4 Zeilboten en eenige Roeiboten en Cano's. Gevraagd een Zeiljol. Scheepswerf „De Wrterlelie" Reeuwijk. Te koop Heerenfiets ƒ5. en beste Meisjesfiets met Torp. naaf. Pretoriaplein 2. Ter overname aangeb .een Brandkast. Bevr. v. Swietenstraat 9. Zeilboot te koop. 's-Graven'broeksche- weg F 40, Reeuwyk. Te koop Heerenrijwiel met Torpedo, voor- en achterlicht Heerenstraat 73. Te koop een Jongensrijwiel, leeftyd 10-12 jaar en een kle'- ne maat Heerenrijwiel. H. Sprayt, Spieringstr. 53. Te koop pracht Gramofoon, voor 5. Br. no. 3960 bur. v. d. blid. Ter overname aangeboden Sigarenwinkel, ruime bijverdienste. Br. no. 3961 bur. v. d. blad Radio. Door omst. nog niet gebruikt toestel ter overname Moet weg. jaar gar. Weth. Venteweg H 85. De laatste Red Star Aard appelen van Braat, Maandag, Woensdag en Vrydags van 2— 4.30 uur, .pakhuis Nieuwe Markt 18, Gouda. Prijs vrij blijvend per half mud 1.10, by grootere hoeveelheid ver minderde prijzen. Bonken 1.80 per mud. Te koop klein snelvarend Motorbootje, zuinig in 't verbr. Keizerstraat 66. Waschkuipen, Regentonnen enz. Aanbevelend, G. van Leeuwen, Groeneweg 79 Tel. 2876. Oud en vertrouwd adres. Reformhuis „Natura" is weer in de gelegenheid Zwarte Rietsuiker te leveren. Reformhuis Kleiweg 14. Autorijles 1.50 per uur Tel. 2986 N. Markt '^7. Nieuwe 5 en 7 pers. Auto's v. binnen- en buitenl. m. en z. chauff. Tel. 2986, N. Markt 27. Weggevlogen Kanarievogel, tegen belooning te bezorgen: Gouwe 130. Voor de Marschen op 8 Juü te Nieuwpoort kunt U ook in- scjpijven tot 30 Juni bij den heer G. Roelofs, Walestraat 2 te Gouda. De Alg. Leider: C. Looyaard, Haven 14, Nieuwpoort. Baden is /"^ezond ADHUIS Vrfroenendaal Kuipbaden 25 ct. Sproeibaden 16 ct. Baddoek en zeep 6 ct. Dinsdagsavonds van 58 en Woensdags van 25 uur Sproeibaden k IQ CENT. Voor alle voork. Timmer werken en huish. artikelen is Uw adres Jac. Boot, Woudstr. 41. Scherp concurreerend. Schoenwit voor gekleurd schoenwerk by Joh. Muurling, Groenendaal 75. Plet Bakker, Bockenbergstr. 99 Colbertcostuums naar maat 34.-, 36-, 39.- en hooger. Levende Zeelt te koop 16 ct per K.G. bij A. Schilt, Beier- scheweg B 159, Gouderak. VERFWAREN en GLAS 't Goedkoopst bij PIET, Gouwe 100. In de Tunnel. Puikbeste Rood Star mud 1.35, mud 1.25. Pracht bloeiende Salvia's 12 ct. p. st. Ridder v. Catsweg bij de Gr. Floriswfeg. Het beste adres voor Hout en Triplex ia Wilhelminastraat 18, Tel. 3664. Tafels 100 cent Stoelen 125 cent Wilhelminastraat 18. Eén adres voor Uw loodgieters- werk en Electriciteit Jan Sper, Walestr. 12, Tel. 2826. Baden, Geysers enz. M. Woerlee v.h. T. Verkaaik, Naaierstraat Tel. 3382. Tuinslang 20-26 ct. p. M. Voor kenners en Fijnproevers Merito 6 ct. en 8 ct. ouderw. handw. fabrikaat, Unieke Mé- lainge, fa. D. G. v. Vreumingen, Tel. 3217 Wijdstraat 20. Geperste Auto-nummerplaten 2.per stel. Garage van Hoorn, Jeruzalemstraat 8, lel. 2673 Voor warme dagen neemt U natuurlijk Limonade. Mevrouw neem dan voor een paar centen meer Vruchten- Limonade zonder kleurstof, zuiver vruchten met Rietsuikei bereid, verkrijgbaar in het Reformhuis Kleiweg 14 Telef. 3602, Gouda. Het is nu de tijd om een zeilboot of kano te bestellen. Pracht kano 20, kleur naar wensch. Gaat hiervoor naar Jac. Boot, Woudstraat 41. Hebt U last van vliegen of muggen, gaat dan naar Jac. Boot, Woudstr. 41 en wy maken voor weinig geld raamhorren op maat. Laat Uw auto doorsmeren met de nieuwste doorsmeer-instal- latie. Gedurende 14 dagien smeren wy Uw auto door voor halve prys. Garage van Hoorn, Jeruzalemstraat 8, Tel. 2673 O! O! O! Dat is goedkoop! Vanaf Maandag 10 k. puike Rood Ster 45 ct, 10 k. Eigenh. 35 ct. met spaarbon. Tuisbez. 5 ct. hooger. Alleen by Blok, Raam 178. Het juiste adres voor Reparaties aan Naaimachines en Uurwerken is Joh. Wiezer, Mosstraat 33, Gouda. Naar de Plassen. Zondag 10 u., 2 u., 4 u. vanaf de Karnemelksl. A.s. Woensdag 3 u. vanaf de Kleiwegbrug. Bootdienst Rondvaart, Tel. 3195. Duits. Alle examens, Han- delscorr. Frans, Engels. Jaren lange ervaring. Zeer billijk. W. J. D. S. van Eyk, leraar Duits M.O. A en B Krugerl. 31. Auto Rijles Garage van Hoorn, Jeruzalemstraat 8, Tel. 2673 Stoppage in Kleeding, Gordij nen, Tapijten enz. Gouwe 130, 3e huis vanaf Groenendaal. Dekens overtrekken, geheel mach. doorgestikt vanaf 2.23. Dekenfabriek, Gouwe 130. Heeft U last van pijnlijke voeten, eksteroogen, eelt of kalknagels Hpt wordt pijnloos verwijderd door Zr. van As, Gouwe 138, Tel. 3281. Uw cogtuum ontvlekken en modelpersen voor 1. G. Roelofs, Walestraat 2. Uw adres voor vuren-, tx ken- en eikenhout, Jan Poetmua, Raam 142. Bruine Padvindersmol. 28-31 1.50, 32-35 1.75, 36-39 1.95 v. Maaren's Schoenhandel Vijverstraat 10. PIRASTRO SNAREN JAGER, Westhaven 20. Te koop 2 pers. Zeilboot 23 en 2 pers. Zeilcano. Bevr. Cafe v. Dam, Reeuwyk E 128. Voor Reparatie, Timmerwerk of Verbouwen is Uw goedkoopste adres W. v. d. Laak, Walvisstraat 1, Timmer, en Bouwbedrijf. Kippenvoeders. Gemengd graan, speciaal ge zuiverd per pond 6 ct. per 10 pd. 48 ct. Legmeel 5 ct. p. pd.. 10 pd. 60 ct. Keizerstraat 16 Telef. 2769. E. J. Wlemtjes. G. Z. C. DONDERDAG 15 JUNI GJ5.C. 2U.Z.C., Utrecht. G.Z.C. 4A.Z.C. 3, Alphen. Entrée 10 cent. Leden en Donateurs vrij. A. J. WEMPE, Leraar M. U. Joubertstraat 142, Voor Tuinmeubelen in diverse kleuren Je adres Nieuwe Markt 28. Voor Rietmeubelen Je adres Nieuwe Markt 28. Ie Goudsche Kunstatoppag*, Ussellaan 84. stopt alle scheu ren, mot. en brandgaten. WESTHAVEN 39. Boekbinderij D. v. Leeuwen Turfsingel 23 SMAAKVOL BINDWERK. Gabardine DAMESMANTELS Blauw, Bruin, Beige en ve\e andere tinten j 12.75, 14.50, 15.—, 16.75 j MEISJES-MANTELS i Wol gabardine, leuke modellen 7.50, 8.—: H. BLOM, Groenendaal 6 Gouda. Wie helpt mij aan 500.— tegen hoog© rente en vl. afi. Br. no. 4087 bur. v. d. blad Prima Motor te koop ('belas tingvrij met fabrieksgarantie C. Reebeen, Keizerstraat 57. Huis te huur, goed onderhou den, Ridder v. Catsweg 186. Sleutel op no. 188. Net Meisje gevroogd voor halve dagen. Aanmelden tusscheh 5 en 6 u. Mevr. Jaring, Nieuwevaart 30. Jongens gevraagd. Joh. de Gruyl Zn., Metaalwaren!»- briek, Nieuwehaven 185. Gevr. nette Werkster voor Vryd. 's morgens 81 uur. firma Zaal, Markt 32. Weggeloopen: een klein wit Keesje, 6 weken oud. Tegen be looning terug te bezorgen L. Tiendeweg 88. Jongensfiets te koop. Julianastraat 38, Boi Een nette Wasch gevraagd. #Zyde 380, Boskoop. Te koop goede Piano (Bech- stein) w. pl.gebr. Adr. te bevr. Bur. „De Bosk.", Berkenw. 41. Te koop alle soorten bjj A. van Leeuwe, Noordel. Dwarsweg 21» Zevenhuiven Z.H. ,US "UUUUUUU Waddinxveen en D* Boskooper het EENIGE AFDOENDE en GOEDKOOPSTE PUBLICITEITSMIDDEI» Zend Uw opdrachten aan het Bnrean MARKT 31. GOUDA, Telef. 2745. Te koop 4 Clubfauteuil, en salontafel. Adres bevr. Bur. De Boskooper, Berkenweg 41 Te koop wegens vertrek: Bchouw, kruiwagen, brandhout, staken, planken enz. enz. oU fornuis en huisraad. Lexdyk I 18, Sluipwijk. Kippenlobds, Landhok. eiker ONDERDAG jl. hebben wij het uitvoe- 1) rig antwoord opgenomen dat B. en W. hebben gegeven op vragen van het lid van den Raad, den heer H. M. van Triet, ten aanzien vaat het beheer van de Ge meente-spaarbank. en van den stortinga- en ophaaldienst. Eenige weken geleden hebben wij er melding van gemaakt, dat de vragen waren gesteld. Om een goed Inzicht in deze voor buitenstaanders altijd moeilijke aangelegenheid mogelijk te maken, hebben wij met de publicatie van de vragen zelf gewacht tot de beant woording van B. en W. Thans heelt men zoowel de vragen als het antwoord kun nen lezen, waardoor men in staat is zich een Juist oordeel te vormen. De vragen hebben eenige bevreemding gewekt. Bij het lezen er van zou de in druk kunnen optstaan, dat er iets bij deze gemeente-instellingen niet in orde ia, te meer, omdat de vragensteller in zijn naderen brief aan den burgemeester zelfs spreekt van gewraakte manipula ties. Iemand, die in. het maatschappelijk leven het beroep van accountant uit oefent en van Jrien men op grond van deze kwaliteit een inzicht in financieele zaken mag verwachten, kan met derge lijke uitdrukkingen en door den vorm, waarin de vragen gesteld waren, naar buiten twijfel over de Juistheid van het gevoerde beleid doen ontstaan, hetgeen voor een bank, die zoozeer een ver trou wensinstituut is, ongewenschte gevolgen zou kunnen hebben. Dat er twijfel be staat wekt al direct verwondering, ge zien het voorzichtige beleid, dat van den wethouder van financiën en het hoofd van den betrokken dienst bekend is, voorts omdat alle belangrijke zaken ten aanzien van het beheer door den Raad zijn gesanctionneerd en er nog nimmer gegronde critiek op het beheer is ver nomen. Bovendien worden regelmatig de cijfers van het instituut openbaar ge maakt. Ondanks al deze waarborgen zouden er manipulaties hebben plaats gehad? B. en W. hebben in hun antwoord de in de vragen opgesloten critiek met be slistheid afgewezen. Zij hadden zonder meer de vragen onbeantwoord kunnen laten, omdat de heer Van Triet formeel verschlllènde fouten heeft gemaakt met de wijze van het stellen der vragen, maar zij hebben den breeden weg gekozen en precies de zaken uiteengezet. Uit het antwoord blijkt wel zeer duidelijk, dat de vragen niet gelukkig zijn geweest, omdat de vragensteller, toen deze aangelegenheid in den Raad ter sprake kwam, na de gegeven uiteenzetting heeft gezwegen, maar bovenal, en daarover zal het publiek zich het meest verheugen, omdat de positie van de spaarbank volkomen Begrippen verward. EEN zeer markante fout heeft de heer Van Triet gemaakt met zijn vraag of onder de verplichtingen van de ge meente Gouda niet dient te worden op genomen de schuld van de gemeente aan den stortings- en ophaaldienst, op 1 Ja nuari 1939 bedragende 1.113.387 en met zijn aansluitende vraag welk bedrag van dei vorengenoemde schuld aan den stor tings- en ophaaldienst is begrepen In de vlottende schuld op 1 Januari 1939. De heer Van Triet heeft hier twee be grippen verward en natuurlijk hebben B. en W. hem geantwoord, dat de ver plichtingen van de gemeente aan den dienst en de dekking vati de vlottende schuld twee geheel verschillende dingen zijn. Vlottende schuld betreffen uitgaven over den kapltaaldlenst, uitgaven, die door geldleening dienen te worden ge dekt. Zoodra er een gunstige gelegenheid is, wordt daartoe overgegaan en daar mede is dan de 'vlottende schuld gecon- Het spreekt vanzelf, dat de gemeente van bij den stortings- en ophaaldienst opgenomen tijdelijke gelden niet gaat leenen en dit sluit tevens in, dat deze verplichtingen met vlottende schuld niets te maken hebben. Men heeft hier te doen j met z.g. tijdelijke kasuitgaven De ge meente doet dikwijls uitgaven in voor schot voor het Rijk. Deze gelden komen dan later van het Rijk terug, vandaar het begrip tijdelijke kas uitgaven. Schulden zijn uitgaven, die als een blijvende last op de gemeente druk ken en daar de bewuste uitgaven door het rijk worden terugbetaald, zijn het geen schulden. Het is daarom een per tinente onjuistheid het idee te opperen deze tijdelijke kasuitgaven onder de schulden van de gemeente te brengen. De uiteeneetting ter zake van B. en W. laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Mei de vlottende schuld van de ge- I meente valt het overigens aueszuis tneae. I dij ae aanbieding der begrooung was zy I op 588.4y9 geraamd, maai- bujaens natter I bekend geworden gegevens is net bedrag I bijna twee ton lager, inmiddels is er ai I 70.ÜUU door een geldleening geueki, J waardoor momenteel een vlottende I schuld, die dus te zijner lijd door geld- I leening dient te worden gedekt, van I Ó24.UU0 bestaat, een bearag, dat voor I een gemeente als Gouda stellig niet I hoog is. De heer Van Triet heeft verder in zijn I vragen ter sprake gebracht net feit, aat J de Raad heelt besloten een deel van de I reserve van de gemeente-spaarbank te I gebruiken voor het sluitend maken van I ae begrooting 1939. Dit is ongetwijfeld I geen fraaie maatregel, maar men moet I niet meenen, dat hiermede nu plotseling I iets nieuws voor den dag treedt. By de I begrootingsbehandeling in den raad toch I heeft de wethouder van Jinanclen uit- I voerig hét beleid op dit punt uiteengezet I en de onderhavige beschikking genoemd j de minst aangename post van de begroo- I ting. Er is toen onmiddellijk bij gezegd, I dat B. en W. het voornemen hadden om, I indien de ontwikkeling van de spaar- I bank bij het verlaagde rentetype meer te overzien zou zijn, bij suppletoire be- I grooting hierop terug te komen om zoo- I veel mogelyk deze beschikking over do I reserve ongedaan te maken. De wethou- I der vertelde er bij, dat door den aankoop I van eflêcten voor de spaarbank de ge- I meente voor de voorziening in haai1 kas- I behoeiten njinder bij de bank, en meer I op kasgeldleenlngen zou zijn aange- I wezen, met het gevolg, dat de post rente I van bij het bedrijf opgenomen tijdelijke I gelden zou dalen. De verwachting werd I uitgesproken, dat op di# manier de bo- I schikking over eext deel van de reserve I gedekt kon worden. Vragensteller ging accoord. I Wat zeide nu de heer, Van Triet ln zijn I repliek? Blijkens het analytisch verslag I van de raadsvergadering dit: „Met de I liguur, die de heer De Witt Wijnen den I Raad voorstelde, dat de rentepost met I een aanzienlijk bedrag zou verminderen I cn dat daarmede gepaard zou gaan een j vermindering van de reserve van de I spaarbank aan de gemeente, kan spr. I zich volkomen vereenigen." Volkomen vereenigen, zeide dc heer Van Triet en nu komt hij over een zaak, waarmede hij accoord ging, vragen stellen en het zelfs nog voorstellen, dat Gouda noodlijdend zou moeten worden verklaard en dat er struisvogelpolitiek wordt gevoerd. Wie de struisvogelpolitiek voert is nu wel duidelijk. In het antwoord van B. en W. kan men lezen hoe het college den in het glas water gewekten storm tot bedaren brengt. In een rustig en helder en juist daarom zoo scherp betoog worden de be zwaren ontzenuwd en ten slotte volgt de scherpe conclusie: „Resumeerende is ons College van oordeel, dat de vragen van den heer Van Triet een geheel onjuist beeld geven van den toestand onzer ge- I meentelijke financiën en van dfc bedrij ven spaarbank en stortings- en ophaal dienst, terwijl voorts de door hem te berde gebrachte zaken wel verre van bij zonder urgent zijn, wijl zij reeds maan den geleden een onderwerp van discussie in Uwen Raad hebben uitgemaakt, waar bij genoemd raadslid na een uiteenzet ting van den betrokken wethouder heeft gezwegen. Voorts hebben wij door het voren- I staande in herinnering gebracht, dat door ons reeds geruimen tijd geleden maatregelen zijn genomen om deze be- drijven aan te passen aan de veranderde omstandigheden op de kapitaalmarkt.;1 Inlagen volkomen gedekt. Op één punt willen wij nog nader de aandacht vestigen. Als het publiek zijn gelden aan een bank toevertrouwt, dan ls de alles overheerschende vraag, die het zich stelt: welke waarborgen hebben wij? Met andere woorden, ls de bank, en ln dit geval de gemeente spaarbank ln staat, zoo dit noodig mocht zijn, aan al zijn verplichtingen te vol- d°In'de vragen wordt gesteld, dat de bank een direct vervreemdbaar effecten bezit zou hebben van slechts 4950 tegen over een tegoed aan spaarders van f 1208 600 Dit is inderdaad het geval ge weest maar op 1 Januari JA, dus voor over de spaarbank bij de begrootingsbe- handellng ln den raad ls gesproken, toen al effectenaankoopen aan den gang wa ren. Momenteel bedraagt het effecten bezit reeds meer dan loo.ooo. Wat was de reden, dat het zoo laag is geweest? De bank had oorspronkelijk een l effectenbezit van I 280.000, maar door de conversies liep de rente er van terug, wat de gemeente noopte, in verband met het rentetype, dat aan inleggers4 van de ge meente-spaarbank werd vergoed, het effectenbezit te realiseeren. Tweemaal is daarop de rente aan spaarders verlaagd I en toen kon weer worden overgegaan tot I aankoop van fondsen om daarin het aan I de bank toevertrouwde kapitaal te beleg- I gen. Dit was een gezonde politiek, waar- I mede het belang van de spaarbank werd I gediend. De aankoopen van effecten, welke I thans weer geschieden, zijn gedaan I tegen een gunstigen koers. Alle fond- I sen zijn beheden pari gekocht en I het tijdstip daartoe blijkt wel zeer ge- I lukkig gekozen te zijn, want de spaar- I bank bezit effecten, waarvan do aan- I koopkoers niet minder dan 6 pet. ligt be- I neden de hoogste koers, die dit jaar ge noteerd werd. De aankoopen zullen regelmatig wor den voortgezet, waarbij evenwel door de aan leder bekende groote gevoeligheid van de markt zeer voorzichtig dient te worden tewerkgegaan. Het ls de bedoe ling langzamerhand weer tot het oude effectenbezit terug te keeren en dit zelfs belangrijk uit te breiden om op den duur I de bezittingen van spaarders grooten- I deels door effecten te dekken. Op een I dergelijk beleid valt zeker geen critiek I te leveren. Maar zelfs toen het effectenbezit I slechts circa 6000 bedroeg, bestond er I voor de Inleggers geen enkel bezwaar. I immers de gemeente heeft hij de banken I ook nog een belangrijk te goed, zij kan I bij haar bankier Ingevolge de rekenlng- I courant overeenkomst een crediet tot een I zeer hoog bedrag opnemen en ten slotte I heeft zij nog groote voorschotten van het rijk voor reeds gedane uitgaven, waarvoor van het rijk subsidie wordt ontvangen, tegoed. Door dit alles is het mogelijk ondanks een gering effectenbezit in minder dan geen tijd aan aUe verplichtingen ten aanzien van inleggers bij de spaarbank en den stortings- en ophaaldienst te voldoen en een aanzienlijk bedrag ln contanten op tafel te brengen. Men ziet, het is bij de gemeentelijke bank zoo safe als wat Geen cent opgevraagd 1 TEN slotte hebben wij geïnformeerd naar de reactie van het publiek naar aanleiding van de vragen. Elders zijn ze wel gepubliceerd, zoodat het mo- gelijk geweest zou zijn, dat het publiek zijn gelden ging opvragen als het de zaak niet vertrouwde. Het is ons gebleken, dat er één spaar- der, zegge en schrijve één, is geweest, j die zijn geld heeft opgevraagd. Maar reeds den volgenden dag heeft de be trokkene na een onderhoud met den ad ministrateur medegedeeld, dat hij zijn aanvraag introk. Het publiek heeft dus ten aanzien van zijn inlagen totaal niet gereageerd, wel het sprekendste bewijs, dat het een groot vertrouwen in de ge meente-spaarbank stelt en dat de vra gen van het raadslid niet den ministen indruk hebben gemaakt. Het antwoord van B. en W. bevestigt ten overvloede, dat dit vertrouwen vol komen op zijn plaats ls. Ten slotte laat het ruimte voor de conclusie, dat het allesbehalve fijn. en gelukkig is geweest de gemeente-spaarbank als een object voor verkiezingsreclame te bezigen. Als het beleid bij de spaarbank onjuist geweest zou zijn, had de heer Van Triet de gemeenschap een dienst bewezen daarop te wijzen. Alvorens dat te doen had hij zich echter op de hoogte te stellen en daarvoor was een andere weg aange wezen dan de thans gevolgde. Want de wijze, waarop de vragen zijn gedaan, kunnen een onjuisten indruk wekken en daarmede het crediet van de gemeente schaden. Het is een belang van de eerste orde, dat het crediet van de gemeente onaan tastbaar is. Daarom is de manier, waarop de heer Van Triet deze zaak te berde heeft gebracht, zoo volkomen verkeerd geweest. Terecht zeggen B. en W., dat de kwalificatie „struisvogelpolitiek" in strijd is met het welbegrepen gemeente-belang, daar een dergelijke uitdrukking de mo gelijkheid .opent, dat het crediet van de gemeente geschaad wordt. Het antwoord van B. ep W. en de hou ding van het publiek hebben Inmiddels den vragensteller een koude douche ge geven, die hem hopelijk zal hebben teruggebracht van de meening, dat deze aangelegenheid zoo gewichtig is, dat het geboden zou zijn daarvoor spoedig den Raad bijeen te roepen! VOOR IN ALLE OPZICHTEN MCDIXXXII. Het buitengoed Zorgvliet. Men zal zich herinneren, dat vele jaren geleden de Staat der Nederlanden het Schit terende buitengoed Zorgvliet van de eige naresse, de familie Goekoop ten geschenke kreeg. Er werd echter bij bepaald dat bin nen tien jaar op het terrein een monumen taal gebouw zon worden gesticht. Het ter rein is zóó geweldig groot, dat daarvoor slechts een fractie van de oppervlakte noo dig zou zjjn. Juist bij1 den aanvang van die termijn van tien jaar kwam de algemee.te malaise over ons land en de Regeering had geen geld voor den bouw van een dergelijke kostbare instelling. De familie van de ge vers was aanstonds bereid dien termijn te verlengen. Thans echter begint de nood zakelijkheid te dwingen en dezer dagen be- richtten de dagbladen, dat althans de keuze van den aard van het gebouw wei is vast- gesteld. Het zal zijn een representatief gebouw, een soort congres-centrale, die zoowel voor regeeringsdoeleinden als voor particulieren beschikbaar zal zijn. Over die keuze kunnen wij zeer verheugd zijn, want een dergelijk gebouw mist den Haag en heeft het juist dringend noodig. Wanneer de Regeering eens een groot aantal personen wil reci- pieeren dan moet men zijn toevlucht nemen tot de Ridderzaal, die wel heel fraai is, maar toch eigenlijk veel comfort mist voor een dergelijke ontvangst. Er is om te beginnen altijd te weinig ruimte en dan is het gemis aan een park stellig belangrijk. Van een avondfeest in de open lucht kan nooiit eens sprake zijn. Nn is het wel waar dat ons Holland zich weinig leent voor dergelijke openluchtfeesten, omdat het weer met al zijn grilligheid zeer gemakkelijk alle plan nen zelfs op het laatste moment in de war kan sturen, maar het gelukt ook een enke len keer wel eens, Voorloopig is er nog niet meer dan een plan voor de stichting van een dergelijk ge bouw, doch het is te verwachten dat er nu wel voortgang gemaakt zal worden en dat binnen afzienbaren tijd aan den wensch der milde gevers van het groote landgoed zal worden voldaan. Wanneer dit het geval is en de Regeering zal gemakkelijk zijn in het verieenen van allerlei faciliteiten voor het gebruik van het gebouw, dan zal dit een attractie te meer zijn voor den Haag. Mis schien had het nog eer op den weg der ge meente gelegen om een dergelijk congres gebouw te stichten, doch daarover zullen wij niet meer napraten nu het Rijk door bizondere omstandigheden gedwongen is tot de stichting over te gaan. Kort geleden hebben wij nog eens nage gaan welke nieuwe gebouwen er in den loop der laatste kwart-eeuw in den Haag van regeerings- en gemeentewege zijn gesticht. Ons land is in dit opzicht niet voorop en niet vooruit met zijn stichtingen. In den regel duurt de voorbereiding te lang en Michel: 't Schijnt dat John Buil méér bij htuir in de «maak valt dan ik

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 3