dame eijn au! shtige ;hotel NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 20059 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen MOORDENDE SPANNING IN HET VERRE OOSTEN. Incidenten te Koelangsoe, Poetoeng en Tientsin. loffle 4 Koninklijk vaarwel. NIE GOUDA HET WEER Vrijdag 16 Juni 193978e Jaargang tiüllkSUIE COURANT. Wethouder De Miranda van ernstige beleidsfouten beticht, doch er is geen corruptie gebleken. Raadslid Gulden, die van bouwers en leveranciers leende, ongeschikt geacht voor raadslid. Handelingen van raadslid Matthüsen niet toelaatbaar bevonden. waar de i 25 cent) >ns TEL. 2855. (Nadruk verboden). is voor >er ons Strijd om de buitenlandsche concessies nadert zijn hoogtepunt. De groote vraag: Wat zal Amerika doen? Twintig nieuwe Poolsche douane-inspecteurs aangekomen „Provocatie” volgens officieele krin gen te Danzig. Naar van officieele zijde te Danzig wordt meegedeeld zijn gisteren op het centraal station aldaar 20 nieuwe Poolsche douane- inspecteurs aangekomen. Zooals bekend (aldus voegt het D.N.B.’ hieraan toe) werd onmiddellijk na het ver- PEN tal te’ 42- 59 Ct. 714-H .0-8 i/a- ak 22- »PER! LANGDURIGE BESPREKINGEN MET MOLOTOF. Naar Reuter meldt heeft Molotof gister avond 2H uur lang besprekingen gevoerd met den Britschen en den Franschen am bassadeur, waarby ook Strang tegenwoor dig was. Na de besprekingen ,die in het Kremlin werden gehouden, weigerde Strang zich over de conferentie, die de langste was se dert het begin der onderhandelingen met ie Sovjet-Unie, uit te laten. Wel verklaarde hij, dat de onderhandelingen werden voort gezet en dat spoedig een nieuwe bespre king met Molotof zou worden gehouden. De conferentie werd ook bygewoond door Po temkin, die als Fransche tolk fungeerde. 2 cent AG 22 JUNI. I 77 ct. 22 38-32- 29 15 10 r pond 29 ■G.-bUs 29 80-60- 49 7 7 16 i/a-15- 10 33-29- 25 p. 14 pd. 25 c» 16 1 uit de winkel ■1 pond 23 ct. n voor 20 fl 21 H TREINRAMP IN HET SUDETENGEBIED. Tien dooden en 20 gewonden. Een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad op de spoorlijn BerlijnDres denPraag, en wel bij Mittelgrund, in de nabijheid van Bodenbach in Sudetenland. De D-trein, die om 7.25 uur uit Berlijn vertrekt en om 2 uur ’s middags in Praag moest aankomen, is by het passeeren van het station Mittelgrund door onbekende corzaak ontspoord, waarby de locomotief en 3 wagons ontspoorden. Voorzoover thans bekend, zyn 10 perso nen gedood, 20 gewond, waarvan 3 ernstig. cratisch geregeerd wordt. Engeland en F rankryk kunnen niet meer steunen op een deel van het Duitsche volk. De minister zeide hun, die vragen; Wat zoudt gy ge daan hebben als Chamberlain niet naar München was gekomen, te antwoorden; Hij is wel naar München gekomen. Hij kwam riet voor zim genoegen, maar omdat hij geen ander»/oplossing had. Wij hadden hem !n een hoqk gedrukt en hij was schaakmat gezet. Göbbels maande vervolgens de journalis ten tot discipline aan en eischte voor de rogeering het recht op een deel van de waarheid te verbergen. Hij zeide in dit ver band: „Gelooft ge, dat ik, toen ik in de „VÖlkischer Beobachter” een artikel tegen Engeland schreef, alles zeide wat ik van de Engelschen wist of dat ik, als ik de re- lening met Polen vereffen, niet meer zob kunnen zeggen?” De minister betoogde, dat de Duitsche overwinningen meer met de pen dan met kanonnen behaald zijn. De nationaal-socia- listen verwerpen de formule, welke van de Duitschers een volk van denkers en dichters maakt, niet, doch Duitschland zal zijn ta: k eerst goed kunnen vervullen, wanneer het, m. een herverdeeling der wereld, is terug gekeerd in den kring der bezittende volken. In Sjanghai dreigt lederen dag een onweer. Poetoeng moet de eerate pagina der bladen reeds weer inruimen aan een an der incident: EEN REDE VAN MINISTER GÖBBELS. „Chamberlain in een hoek gedrukt en schaakmat gezet”. Minister Göbbels heeft in een rede voer de nationaal-socialistische studenten van den gouw Berlijn een aanval gedaan op hen die het Hitleriaansche stelsel critiseeren. Hy zeide onder meer: „Natuurlijk hangt de politieke evolutie van de omstandigheden af cn het is mogelijk, dat men thans verder van het doel verwijderd is dan eenigen tijd geleden. Doch alleen die critiek is gerecht vaardigd, welke den toestand, waarin het rijk zich bevond, voor Hitler aan de macht kwam, vergelijkt met den tegenwoordigen toestand. Göbbels zeide voorts: „Indien er in de zeventiende eeuw een man geweest was, sterk genoeg om Duitschland te vereenigen, dan zon thans Duitschland over de wereld regeeren en niet Engeland, want wij zijn daartoe aangewezen. Wat Duitschland sedert eeuwen verzuimd heeft, moet thans in enkele jaren worden ingehaald. Er zijn menschen, die de volken verdeelen in be zittende en niet-bezittende. Dit standpunt is buitengewoon ergerlijk. Degenen, die alles bezitten wat zy noodig hebben, kun nen gemakkelijk moreel zyn. Als zy ona verwijten immoreel te zijn, dan doen zij dat, omdat zy hun historie achter zich hebben, terwijl wy de onze voor ons hebben. De jeugd is nu eenmaal een beetje immoreelcr Afscheidswoorden van Koning George en Koningin Elisabeth aan het einde van hun reis. Het Britsche koningspaar is eindelijk te Halifax aangekomen en heeft definitief den trein verlaten, waarin e(j achtduizend mijl door Canada en de Vereenigde Staten heb ben afgelegd. Alvorens zich In te «hopen aan boo.d von de „Empress of Britain” heeft de ho ning zich -in een afscheidsrede tot het Ca- nadeesche volk gericht. „Onze geesten en harten zyn vol,” zoo zei hy, „wy verlaten uw kusten na eenige van de meest bezielende en leerrijke weken van onze levens.” „Ik keer terug naar Engeland met ton nieuw begrip van de mogelijkheden en ver antwoordelijkheden van het Britsche Rjjk. Een andere gedachte waaruit ik troost en inspiratie put is het besef, dat zich van den Atlantischen tot den Stillen Oceaan en van de tropen tot het Poolgebied een groot d«el van de aarde uitstrekt, waar zich niet* de mogelijkheid voordoet van een oorlog tusschen buren, welks volken zich geheel wijden aan het streven naar vrede een voor beeld voor alle menschen, hoe beschaafde naties tezamen moeten leven. Het is goed te weten, dat er zulke streken zijn. Want wat de mensch eens kan doen, kan hy met God’s hulp nogmaals doen. Wellicht zult gij het voorbeeld geven, dat de geheele wereld zal volgen.” <la» 16 Lm. Dinmlz, ao ,unp. ikIc succes hoofdfllm. 2 aie paard deeper. CwK IHCK POWELL, l'IS ARMSTRONG, enaar op de trompet en LKN JENKINS Ln: OOK OP DE RACES? nieuwste lachfilm. >tate komische sensatie. hoofdfilm: KROLL en REED HOW.ES in: IEKENDE PILOOT itrée vanaf 25 ct. itis fietsenstalling. CHTEND om 10.30 uur de buitengewone film in imen van Filmland vertooning te Gouda liddag om 2 uur Matinee or lederen leeftijd iverende lachmiddag sok op de Race»? JiJEN storm van wederzydsche beschuldi gingen, incidenten, botsingen en opge wonden discussies over de „rechtspositie” woedt op het oogenblik tusschen Japan cn de Westersche mogendheden. Snel vol gen de sensationeele berichten elkaar op: Troepenlandingen van Japan, Engeland, Amerika en Frankrijk op Koelangsoe, het kleine eiland tusschen Amoy en het Chi neesche vasteland. Incident in Poetoeng! Incident voor Hongkong! En ten slotte -- incident in Tientsin! /Noodweer tegen daden van terreur”, zeggen de Japanners in het •geval Koe langsoe en wy'zen op de vermoording van den Chineebchen president van de Kamer van Koophandel van Amoy, Hoeng Li-tsoen. „Een ingrijpen in de rechten van de Inter nationale Nederzetting”, antwoorden de Britten. En zoo verzamelen zich ongeveer tien oorlogsschepen om het anderhalve vierkante mijl groote eiland, de Britsche kruisers „Kent” en ..Birmingham”, de Brit sche torpedojagers „Decoy” en „Scout”, de Amerikaansche kruiser „Marblehead”, de Amerikaansche torpedojager „Bulmer”, een Fransche torpedojager en Japansche een heden. De vier admiraals ontmoeten elkaar aan boord van de „Birmingham”, zonder tot overeenstemming te kunnen komen. Ja, relfs de Britsche ambassadeur in China, i’r Archibald Kerr, begeeft zich naar Amoy. De Japanners eischen terugtrekking van het vreemde landingscorps, kondigen ster kere troepenzendingen aan en beklagen zich bitter ,dat doöt het ingrijpen der bui tenlanders het Chineesche terrorisme in het Settlement nog aan kracht wint. Dit alles geschiedt, terwijl Japan voort- durend eischt, dat het concessievraagstuk van Tientsin, Sjanghai en Koelangsoe op nieuw op het tapijt gebracht wordt. De buitenlandsche concessies in China zouden geen buitenlandsch gebied zyn. Zij zouden een integreerend bestanddeel van het Chi neesche rijk vormen. Japan zou trachten het geheele gebied van China onder zijn controle te brengen, aldus verklaart de «preker van het Saimoetsjo, het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio. En ter- vijl nog de eerste pagina’s van de in Sjang hai, Tientsin, Amoy en Hongkong verschij nende bladen zich met deze eischen be-zig houden en de Britten verklaren, dat de hui dige situatie in het Verre Oosten onder- handelingon over eer. totale regeling van het concessievraagstuk niet toelaat, is het nieuwe incident er reeds; ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.55. elke regel meer f 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnumme- 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den nrils. 15 regels 1.30, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den bezmrgkring: INGÊ7XJNDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels 2.25, elke regel meer 0,50. Op de voorpagina 50 hooger. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zÜn. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingea by contract tot zeer gereduceerden Prijs Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. kan vellen. Deze omstandigheden waren: le. Het besluit van Amstels Bouwver- eeniging, waarbij haar leden verboden werd te bouwen op de erfpachtsgronden in het z.g. plan-Landlust en de agitatie in Amstels Bouwvereeniglng, gevoerd tegen het bouwen in het z.g. plan-Bosch en Lommer; 2e De actie van directeuren van hy potheekbanken om geen hypotheek te nemen op huizen, te bouwen op erf pachtsgronden 3e. Het gebrek aan medewerking van 1 de regeering en van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland bij het verstrek ken van rijksvoorschoften en het ver- leenen van gemeentelijke garantie voor het bouwen van woningen door woning- bouwvereenigingen 4e. De langdurige onderhandelingen met betrekking tot de voorbereiding van de bebouwing van Bosch en Lommer; 5e. Dat naar het oordeel van den wet houder de afdeeling grondbedrijf van den dienst der publieke werken blijk baar niet wist te vatten alle mogelijk heden om zich aanmeldende gegadigden, die bouwen wilden en 'konden, goed te bedienen. Al deze omstandigheden tezamen wa ren volgens den wethouder oorzaak van een steeds verminderende activiteit in het bouwvak, in een periode van toch reeds abnormale werkloosheid. De commissie is'gekomen tot de mea ning, dat deze omstandigheden wel kun nen gelden als een verklaring voor een grootere persoonlijke activiteit van den wethouder, doch niet als een rechtvaar diging van de wijze, waarop hij in be doelde bijzondere gevallen zelfstandig is opgetreden, nocl) voor het niet volledig inlichten van het college van Burge meester en Wethouders en het onthou den van de waarheid aan den Raad. Voor 4e commissie is komen vast te staan, dat den wethouder ernstige be leidsfouten moeten worden aangetekend en dat de wethouder in meerdere geval len ernstig in verzuim is gebleven. De zaak-Gulden. Ten aanzien van den heer Gulden is de commissie gebleken, dat hij, met name in het geval van de N.V. Hoogbouw- Ranpura! Buiten de territoriale zóne van twaalf mijlen wordt de „Ranpura”, een Britsch koopvaardijschip, door een Japansch oor logsschip aangehouden.De papieren wor- den onderzocht. Hongkong laat onmiddel- ÏUk den torpedojager „Duchess” uitloopen. Daarna de stroom van verklaringen en tegenverklaringen. Japan maakt aanspraak op het recht, schepen naar Chineesche ha vena op zee aan te houden en inlichtingen U vragen. De Britten noemen dat blokkade. Engeland heeft het groote, opgiewonden debat over de in strijd met het volkeren recht zy'nde blokkade ontketend, hoewel Japan voorloopig slechts twee schepen bui ten de territoriale zóne aanhield, de Brit sche „Ranpura” en de Fransche .Aramis". Engeland tracht nu eens met krachtige protesten, dan weer met verklaringen in het lagerhuis en ten slotte zelfs met dr'l- pcmenten invloed op Japan uit te oefenen. De zeer machtige Britsche pers in het Verre Oosten wyst voortdurend op de na- deelen, die voor Japan uit een versterking van de „spil" zouden voortvloeien: Uitbrei ding van het Engelsch-Fransch-Russische militaire pact tot Oost-Azië, begeleiding der koopvaardijschepen door eenheden van do Britsche vloot, handelsboycott en mobi- liseering van den Britschen invloed in de Vereenigde Staten tegen Japan. Amerika’s voorzichtige houding. Terwyl uit Amerika na ieder incident het bericht komt, „dat nog geen nadere in formaties aanwezig zijn en derhalve een verklaring nog niet afgegeven kin wor den”, weten de' Britten steeds reetjs van te voren, dat de Vereenigde Staten dezen of genen stap van Japan „ten zeerste afkeu- i ren”. De Britten willen hier niet aan com promissen denken, wyl Amerika \hen bij Koelangsoe gesteund heeft. Daaruit trekken i zij snel de conclusie van „verderen Amen- kaanschen steun”. Want Amerika’s vloot h immers het eenige, wat in den Pacific naast Japan’s vloot een grooten machts factor vormt. Maar de Pacific is groot. En het besluit, via de Midway-Eilanden naar Azië’s kusten te1 stoomen, zal door de Ver eenigde Staten niet zoo gemakkelijk gen men worden, als Engeland het wel wenscht. Zorgen heeft Engeland hier in overvloed De stemming in Japan is waarlijk niet pio- Eagelsch. De Japansche pers heeft dat bij de laatste incidenten duidelijk laten blijken. Japan, zal zijn eischen ten aanzien van de buitenlandsche concessies niet opgeven. Het probleem van de controle van handels schepen voor Chineesche havens op hooge zee blijft een lastig iets zoowel voor de Engelsche navy als vopr de Engelsche di plomatie. In Sjanghai’s straten hebben de Engel schen een proef-mobilisatle georganisee-d. Op de Hoeangpoö ligt een Amerikaanse kruiser onbewegelijk voor anker. En bui ten, reeds aan de overzyde van de Garden Bridge, liggen de Japanners. „Look see!”, zegt men in Sjanghai, „afwachten, wat er van komt!” dan bejaarde lieden, dat ligt in der aard der dingen. Het is niet moeilijk een rege ring te steunen, die verstandig regeert, doch het is nuttiger een regeering te steu nen, als zy een fout maakt.” Göbbels verklaarde er zich over te ver beugen, dat de democratie in Duitschland is uitgeroeid, omdat, zooals hy zeide, een volk slechts opstandig is, als het geer krachtige hand op zich voelt wegen. Duitschland heeft zich nooit zoo sterk ge voeld als thans, nu het niet langer demo- Dieu vous benisse! Ook de Koningin, sprak een afscheids woord tot het Canadeesche volk. „Wat mijn hart verwarmd heeft op een wijze, die ik niet onder woorden kan bren gen,” zeide zy, „was het bewijs, dat gy ens overal gegeven hebt, dat gy bly waard over onze komst.” Tot het volk van Canada en tot alk n enschen'in de Vereenigde Staten, die om zoo hartelijk verwelkomd hebben, tot een ieder in dit groote vriendelyk werelddeel zeg ik: Ik dank U, God zy met U en God ?egen U. Au revoir et Dieu vous benisse.” Hedenavond om 7 uur gaan Hunne Majesteiten scheep naar St. Johns op New toundland. waarmee zij het eerste traject van hun terugreis aanvangen. Poetoeng’ Sjanghai, het van Chineezen wemelende, •doffigo en schreeuwende Sjanghai, is in Bjn kern, zyn city, een gedeeltelyk inter- nctionale, gedeeltelyk Fransche concessie. Op iederen Chineeschen feestdag worden nog steeds de vlaggen van de regeering van Tsjiang Kat-sjek geheschen. En Japansche militairen mogen het grootste deel van de concessie niet betreden. Schotsche soldaten ratrouilleeren met het geweer op den schou- oor door de straten en op den Bund, de breede oeverstraat, staan de Franschen naast hun pantserwagens. Poetoeng echëor aan de overz'yde van de Roeangpoe, luiten de internationale zóne. Poetoeng Is een stadsdeel van Sjanghai, dat reeds op Ckineesch gebied Hgt, dat Japan veroverd loeft. Thans gaat het snel. Staking der Cnlneeschiv arbeiders in de Engelsche spin nerijen. Revolverschoten der Engelschen. Nachtelijke zending van Engelsche solda- ter bescherming der fabrieken. Ja- Pnnsch protest. Daarna aftocht der Britten tegen de belofte der Japanners, die bescher- ’ning der spinnerijen op zich te nemen. Waren de Britten niet vertrokken, aldus Japansch correspondent, dan zou "et tot een ernstig incident hebben a-oeten komen. Het rapport van de Amsterdamsche raadscommissie, 11 Januari j.l. benoemd voor het instellen van een onderzoek omtrent de geuite beschuldigingen tegen den Amsterdamschen wethouder S. Ro drigues de Mirahda en de Amsterdam sche gemeenteraadsleden J. W. Matthij- sen en Z. W. J. W. Gulden, en omtrent alles wat met de uitgifte van gemeente lijke erfpachtsgronden in den ruimsten zin verband houdt, is gisteravond ver schenen. Het stuk, onder voorzitterschap van den heer Walrave Boissevain samen gesteld, beslaat 107 bladzijden van het Gemeenteblad. Over de drie genoemde i personen en over den Gemeentelijken dienst van Publieke Werken bevat het rapport, naar aanleiding van het opder- zock van verschillende bij de commissie aangebrachte gevallen, een aantal alge- meene conclusies, welke wij hier laten volgen. Voor de Commissie is komen vast te staan, dat den Wethouder ernstige be leidsfouten moeten worden aangerekend en dat de Wethouder in meerdere geval len ernstig in verzuim is gebleven. Het is de Commissie niet gebleken, dat over wegingen van corruptieven aard den I Wethbuder hebben geleid bij zijn doe en laten. De wijze, waarop de heer Gulden in opspraak is gekomen en de sfeer, die er om hem is geschapen, hebben hem voor de uitoefening van het raadslidmaat schap ongeschikt gemaakt. De handelingen van den heer Matthij- sen moesten leiden tot bevoordeeling en hebben geleid tot bevoorrechting van den heer C Elderenbos, waardoor het /belang der gemeente niet is gediend. De j Commissie achtte deze handelingen voor een raadslid niet toelaatbaar. Ten aanzien van den flenst der Pu blieke Werken wenscht de Commissie er de aandacht op te vestigen, dat zij geen enkele aanwijzing heeft gekregen van eenige corruptie bij dezen Dienst. De zaak-De Miranda. Door wethouder De Miranda zijn aan de commissie een aantal omstandig- 1 heden medegedeeld, die hem aanleiding hebben gegeven tot zijn optreden in de bijzondere gevallen, waarin de commis- 1 sie over zijn beleid geen gunstig oordeel i Abonnementen worden dagelüka aangenomen aan one Bureau: MARKT 31. GOUDA bü onze agenten en loopere, den boekhandel en de postkantooren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef tnterc 2745. Postrekening 48400. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f 2.25, per week 17 cent, overal bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.15 moorden van partygenoot Griibnau door ambtenaren van de diplomatieke vertegen, ■woordiging van Polen een uitbreiding van het aantal Poolsche douane-inspecteurs op gebied van Danzig met 31 a an gek or- digd. In kringen te Danzig wordt naar aanlei ding hiervan verklaard dSt het provoratori- sche doel van dit optreden van gevolmach tigden van het Poolsche leger op den bodem van Danzig voor de geheele wereld de ver antwoordelijkheid duidelijk maakt. Van bevoegde zy’de te Danzig wordt zoo vervolgt het D.N.B. geconstateerd, dat de Polen volkomen bewust de spanning tusschen Danzig en Polen vergrooten door het aandragen van nieuwe brandstof en door het zenden van verkapte militairen naar Danzig den status quo eenzijdig schenden. De bevolking van Danzig zoo besluit het D.N.B. zal zich door deze nieuwe uit daging niet laten provoceeren, doch laat men van Poolsche zijde deze terughoudend heid niet misverstaan.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 1