1 Het ontwerp Kinderbijslag-verzekering-. Bekendmaking van den uitslag der Raadsverkiezing. Vergelijkend overzicht der Verkiezingen in 1935, 1937 en 1939. cn' "sport en wedstrijden. Beurs van Amsterdam. daan heeft om de boeren te helpen. De Hi tier Jeugd rapporteerde tn 19<§ een hoe- I veelheid vrij williger sarbcid gelijkstaande I met 1.5 millioen dagtaken, en in 1938 meer I dan 2 millioen. BINNENLAND. Minister Komme verdedigt het wetsontwerp. Invoering in voorjaar 1940? De beraadslagingen ovfer het wetsont werp in zake dc kinderbijslagregeling zijn gistermiddag door de Tweede Kamer voortgezet. heer Loerakker tr.k.) meent, dat het bedrijfsleven dezen nieuwen last best dragen kan. Wat de Ned Werkgever en andere organen daarover schreven neemt spr. niet ernstig, en hij vreest geen ver wijdering tusschen stad en land, integen deel. DWang uit den booze. De heer Zandt (staatk. ger.) had na tuurlijk groote bezwaren tegen het ont werp, hoewel hij het groote gezin zoo veel mogelijk wil steunen. Dwang is uit den booze, kindertoeslagen zijn slechts goed, als zij vrijwillig- worden toegekend. Dc geloofsbelijdenis maakt, dat spr. zich met 's ministers motieven niet kan ver- cenigen. Het ontwerp is volgens spreker- doortrokken van een Pelagiaanschen zuurdeesem", en hij heeft er prinoipieele bezwaren tegen. Er zijn ook menschen die gewetensbe zwaren hebben tegen iedere verzekering; zoo worden tal van loontrekkers bij voor baat uitgesloten. De heer Beaufort tr.k.) keerde zich, naar hij zeide verbijsterd, tegen dr. Vos, die zelfs gesproken had van het rede- looze dier, dat naar de wetten der na tuur niet naar de normen „der ethiek handelt". Er is echter voor den reëelen mensch ten deze geen tegenstelling. Minister Romrae aan het woord. Minister Romme besprak eerst den vorm van de regeling, waartegen dr. Vos cn de heer Joekes bezwaar hebben ge maakt. Of er al dan niet van een verzekering kan, worden gesproken, doet aan de zaak niet zoo veel toe, wat het karakter be treft is de regeling van de Ziektewet ge volgd, maar vrijstelling van premiebe taling kan spr niet geven, flier' komen wij ook trouwens op andere dan „ge- moeds"bezwaren. In de practijk is het beg|ip verzeko ring reeds lang uitgegroeid buiten dc grenzen van art. 246 W. v. K. Men houdt niet steeds meer vast aan het vereischte van „kwaad risico". Er behoeft geen verband te bestaan tusschei: de verzekerde en het bedrijf, zooals dr. Vos meent. Als men grondig van de encycliek Quadragesimo Anno kennis neemt, komt men tot de conclusie dat het centralisee- rend karakter van het ontwerp met die encycliek niet in strijd is. Natuurlijk heeft een gecentraliseerde regeling haar bezwaren, welke spr ech ter reeds in de Memorie van Antwoord heeft besproken. Gedecentraliseerde re- goling is ook practische bezwaarlijk. In elk geval is waarborg geschapen, dat tie vaders van groote gezinnen niet geweerd kunnen worden in het bedrijf. Als de kinderbijslag is ingeburgerd, kan op de basis daarvan met de wenschen van ver schillende bedrijfstakken rekening woiv den gehouden. Omvang van de regeling. Wat der. omvang van de regeling betreft, daarbij zijn vooral de kwesties van de zelfstandigen en de loongrens besproken. Spr. ziet geen wezenlijk onderscheid tusschen kleine zelfstandigen en loon- trekkenden. Doch practisch zijn er tal van moeilijkheden. Hetzelfde geldt van de werkgevers. Later zal dan wellicht een regeling voor kleine zelfstandigen kunnen worden gemaakt. Het belang van het misdeelde kind dit wat de grondslagen betreft moet voorop staan, daarom is er niets tegen een maximum loongrens van 8 per dag als grondslag voor de bijslag- berekening. Men moet er van uitgaan, dat het loon rekening houdt met het gezin in zijn gemiddelde samenstelling. Het ontwerp gaat ervan uit, dat het niet alleen naar prestatie moet worden toegekend. Het behoefte-element spreekt wel degelijk mee. Do speciale behoelR? van de gezins samenstelling rechtvaardigt den toeslag. De gemeenschap moet de omstandighe den scheppen, waarbij het individu aan zijn verantwoordelijkheid kan voldoen; anders dwingt zij het individu tot be perking van zijn gezin. De gemeenschap heeft belang bij een natuurlijke ordelijke gezinsontplooiing, waartoe een recht vaardig- loonverdeeling onmisbaar is. Het is echter geenszins de bedoeling vor ming van groote gezinnen te bevorderen. De financieele werking. Tot de financieele werking van de re geling komend, zei spr. dat niemand kan voorspellen of in de toekomst premiever- haal plaats zal hebben. Men kan ook niet uitmaken, wie uit eindelijk de invaliditeitspremie betaalt. Het bedrijfsleven ziet in elk geval de maatregel van te voren aankomen. Na tuurlijk moet men zéér voorzichtig zijn met het leggen van lasten op het be drijfsleven. Waar het den nieuwen last niet kan dragen, zal die wel verdiscon teerd worden Dit is nu eenmaal niet te ontgaan. Spr. weet niet hoe de tijd zal zijn.wan- necr deze wet in practijk komt: Het zal in het voorjaar 1940 zijn. Van een groo- ten last kan men niet spreken. Spreker heeft die op l pet. van het loon geschat. Er zijn bezwaren tegen het beginnen bij het derde kind; 2.18 is het rekenkun dige gemiddelde waarschijnlijk is dit al te hoog. doch buitendien vallen de kinderen boven 15 buiten deze regeling. De meeste particuliere regelingen, be ginnen ook bij het derde kind, of zelfs eerder. 332.000 kinderen komen voor bijslag in aanmerking, doch daarvan vallen er 32.000 ongeveer af. De kosten zullen ver moedelijk ruim 15 millioen zijn per jaar of l pet. van het loontotaal. Huwelijk tusschen zwager en schoonzuster. Algeheele afschaffing van het ver bod bepleit. Verslag der Kamer commissie over de voorgestelde wijziging van artikel 88 B. W- De vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer, in wier handen het wetsontwerp tot wijziging van artikel 88, eerste lid, van het Bur gerlijk Wetboek is gesteld, beschouwt blijkens het voorloopig verslag de voor gestelde wijziging als een verbetering. Verscheidene leden der commissie zou den echter verder willen gaan en dü ge- heele bepaling, voorkomende onder 1 van artikel 88, willen doen vervallen. De commissie herinnert er aan, dat dit vraagstuk ook ter sprake is gebracht in het. door haar uitgebrachte voorloopig verslag omtrent hét wetsontwerp tot herziening van het kinderrecht. Ook toen spraken verscheidene leden dor comipis- sie zich uit vóór geheele schrapping van het huwelijksverbod tusschen zwager en schoonzuster, terwijl andere leden zich hun oordeel voorbehielden en den Minis ter overlegging van gegevens verzochten omtrent het aantal verzoeken om dis pensatie, het aantal afwijzingen daar van en de motieven voor die afwijzingen. 1 Men zou het op prijs stellen, de des tijds verzochte gegevens thans te mogen ontvangen. De leden, die voor algeheele afschaf- iing van het huwelijksverbod tusschen zwager en schoonzuster pleiten, waren van oordeel, dat de weinige gevallen, waarin afwijzing plaats vindt op grond van een vaststaande of vermoede onge oorloofde verhouding, geen voldoenden grond opleveren om het verbod voor het geval van ontbinding van het vroegere huwelijk door echtscheiding te hand haven. Zij meenden, dat er geen reden is om alleen voor paren, bestaande uit een zwager en een schoonzuster, strengere eischen te stellen dan voor andere paren, die een huwelijk willen aangaan Voor ^nderen geldt immers, dat zij alleen dan niet met elkqndqp mogen huwen, indien zij bij rechterlijk vonnis van overspel met elkander zijn „overtuigd". Gevraag werd, of het geen aanbeveling zou verdienen, aan de officieren van justitie op te dragen, de verzoekers zelf te hooren en afwijzende beschikkingen met redenen te omkleeden, opdat de ver zoekers zich daartegen kunnen verweren ei een nieuw verzoek kunnen doen, in^ dien zij de onjuistheid van de opgegeven redenen kunnen aantoonen. Verder zou de minister, aldus verscheidene leden, wellicht ook het hooren van den Voogdij raad kunnen voorschrijven zoo vaak er kinderen zijn geboren uit de verhouding tusschen degenen, die dispensatie vra gen. BELANGRIJKE wijzigingen in LEIDING VAN PHILIPS. Dr. A. F. Philips treedt af als Pre sident der Directie en wordt opge volgd door ir. P. F. S. Otten. Blijkens het verslag van commissaris sen der N V. Philips' Gloeilampenfabrie ken aan de aandeelhouders over het per 30 April jl. afgesloten boekjaar, zullen er belangrijke wijzigingen in de leiding van het concern plaats vinden: De heer G. van Mesdag, dit jaar aan de beurt om af te treden als commissa ris, heeft medegedeeld om gezondheids redenen voor herbenoeming niet in aan merking te willen komen. De heeren dr. ir. G. L. F. Philips qfi mr. Aug. PhiHps hebben den wensch te kennen gegeven als commissaris te wil len aftreden. Aan de algemeene vergadering van aandeelhouders op 6 Juli a.s. zal worden voorgesteld te benoemen to£ commissa rissen de heeren mr. D. Crena de Iongh, president van de Nederlandsche Handel- Maatschappij, mr. L. A.. Nypels, raads heer* in den Hoogen Raad der Nederlan den, en mr. H. L. Woltersom, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging Tevens acht di A. F. Philips het oogen- blik gekomen zijn functie van president der Directie neer te leggen. Het is com missarissen een groote voldoening dat dr. A. F. Philips, die gedurende bijna 45 jaren, waarvan de eerste 27 jaren ge zamenlijk met dr. ir. G. L. F Philips en sedert eind 1936 bijgestaan door ir. P. F S. Otten, de directie heeft gevoerd, zich beschikbaar heeft gesteld tot hun college toe te treden. Het ligt in hun voornemen om hem het voorzitterschap van hun col lege op te dragen en hem tevens te be noemen tot gedelegeerd commissaris." In verband met het aftreden van dr. A. F Philips als president der direvtie wordt voorgesteld in zijn plaats te be noemen ir. P. F. S. Otten en tot direc teuren te benoemen de heeren mr. H. F. van Walsem. O. M. E. Loupart en ir. F. J. Philips. Met ingang van 1 November jl. is'ir. H. Hesselink tot onder-directeur be noemd. Gezien de uitbreiding, welke de werkingssfeer van het concern de laat ste jaren .heeft ondergaan, hebben direc tie en commissarissen het wenschelijk. geacht het college van onder-directeuren en secretarissen uit te breiden. Daarom hebben zij in hun vergadering van 18 Juni met ingang van 6 Juli a.s. benoemd mr. A J. Guépin tot secretaris; en tot onder-directeuren: N. Ammeraal (voor liscale zaken); P. van den Berg (voor radio-ontvangapparaten-verkoop); P. R. Dijksterhuis (voor radio-ontvangappara ten- fabric age)A. Noordzij (voor in koop); ir. P. J. Schoonenberg ivoor glas- iabrieken»; J. C. de Vries ivoor finan cieele zaken). Wat den gang van zaken in het afge- loopen boekjaar- betreft, blijkt, dat, on danks de ongunstige omstandigheden, het concern zijn positie heeft kunnen handhaven en in verschillende gevallen nog kon verbeteren. De omzetten waren quantitatiet en in de onderscheiden landsvaluta's hooger, in Holiandsch geld iets lager. Het batig saldo der exploi tatierekening bedraagt 8.038.591 tv. j. 9.015.307), waaruit 7 pet. op de pref. en li pet. op de gewone aandeelen wordt uitgekeerd, na ruime afschrijvingen en resorveering ten laste van de Exploitatie rekening. De liquide middelen stegen van 32.62 tot 51.41 millioen De Piet Hein. Het Prinselijk gezin te Veere. De Piet Hein is gisteravond te om streeks half 1 met Prinses Juliana, Prins Bernlwd. Prinses Beatrix en enkele gasten aan boord, te Veere aangekomen. De Piet Hein, die begeleid werd door politieboot R.P 10, heeft ligplaats ge kozen in de jachthaven Aanvankelijk drong het niet tot de bevolking van he: oude stille Veere doo.-. dat het Prinselijk gezin in de gemeente vertoefde, maar zoodra bekend wejti dat het mooie mo torjacht, dat gearriveerd was. de Piet Hein was, stroomden honderden belang stellenden naar de jachthaven. Prinses Juliana en Prins Bernhard, die enkele keeren op het dek verschenen, werden hartelijk toegejuicht Dq Prins maakte een korte wandeling over oen dijk en nam lachend dc begroeting in ontvangst. Later in den avond, toen de Piet Hein ook in de omliggende plaatsen bekend was geworden, kwamen velen uit. Mid delburg en Vlissingen het jacht zien. Vanmorgen omstreeks kwart voor tien is de Piet Hein met de Prinselijke familie aan boord Vlissingen binnengeloopen en heeft ligplaats genomen bij elk sluis. Tabak naar Duitschland. Betalingscontingenten niet verlaagd. Hoewel de betalingscontingenten voor het derde kwartaal in het goederenver keer met Duitschland voor verschillende artikelen zijn verlaagd, is zulks, naar wij hoorden, met tabak niet het gevai. Ook loopen er sinds eenigen tijd geruchten, dat er onderhandelingen worden gevoerd over een nieuw ruilobject, dat dan uit den aard der zaak buiten de clearing zal vallen en waardoor Duitschland 'meer tabak zal kunnen betrekken dan anders het geval zou zijn Wij hoorden, dat deze onderhandelin gen inderdaad worden gevoerd en dat men op een spoedig tot stand komen hoopt van 'van een dergelijk ruilobject, waarbij wederom sprake zou zijn van dc levering van schepen tegenover tabak. Gewezen Nederlander in een hoog ambt in de Ver. Staten. Prof. Harry D^vid Gideonse van de Columbia Universiteit te New York, is 1 benoemd tot president van Brooklyn college. j Hij volgt dr. William A. Boylay als zoo danig op. Uit tweehonderu bekende pae- dagogen is hij als zoodanig gekozen door de „Board of higher education". Dezo benoeming heeft zeer de aam- dacht getrokken, daar zij zevep maan den op zich heeft laten wachten. Prof. Gideonse ip in 1901 te Rotterdam geboren en is in 1910 tot burger der Ver- eenigde Staten genaturaliseerd. Rechtsherstel voor den particulieren handel. Minister Steenberghe trekt in de eenzijdige aanwijzing van den N. A. K. (landbouw) voor de afgifte van keuringscertificaten bij export naar Duitschland. Het Hbld verneemt, dat minister Steenberghe, die in den laatsten tijd herhaaldelijk verkeerde toestanden heeft geredresseerd, wederom een beslissing heeft genomen, welke een einde maakt aan een toestand, waarbij de landbouw werd bevoorrecht ètC het particuliere be drijfsleven benadeeld. Hij heeft n.l. be sloten tot intrekking van den brief, waar in de Ned. Alg. Keuringsdienst (land bouw) werd aangewezen als instituut voor afgifte van uitvoercertificaten bij den export van groentezaden naar Duitschland, met volkomen negatie van het keuringsinstitüut van de producten en handelaren (B. K. Z.). j i Nieuwe industrie in opkomst. „Dernie^s Cris" ook uit Nederland. In Bellevue in Amsterdam is gister middag onder groote belangstelling de nationale modeshow, georganiseerd door de Nederlandsche Japonnen- en mantel fabrikanten, teneinde te toonen hoe zeer zich in de laatste jaren de Nederland sche damesconfectie-industrie heeft ont plooid. officieel geopend namens het ge meentebestuur door den wethouder van financiën, Jac. Rustige. Er waren meer dan duizend bezoekers, velen uit tal vpn Europeesche hoofdste den doch ook uit Australië en Zuid- Afrika, aanwezig, die verwelkomd wer- .den door den voorzitter van het uitvoe rend comité, den heer L. Troeder. Deze dankte allen, die tot het slagen van deze show hadden medegewerkt, in de eerste plaats het Departement van economische zaken, den economlschen voorlichtingsdienst, het Centrale Bureau voor de Statistiek, het Departement van sociale zaken, het gemeentebestuur van Amsterdam en verschillende groote fir ma's, alsmede de afnemers, die uit ver schillende deelen van Europa en zelfs van buiten Europa hierheen waren ge komen Spreker schetste kort de ont wikkeling der industï-ie in Nederland en wees er op, dat voor zoover de capaci teit nog beperkt is, dit voornamelijk het gevolg is van het nog bestaande tekort aan arbeidskrachten. Öe heer Troeder herhaalde zijn weï- komst woord in het Engelsch en in het Duitsch. Hierna was het woord aan den heer Rustige. Met groote welwillendheid had liet gemeentebestuur van Amsterdam de uit- noodiging om hier aanwezig te zijn, ont vangen. Dat deze opening geschiedde door den wethouder van financiën, kon een dubbele beteekenis hebben: in de eerste plaats, dat men hem in deze voor de hoofdstad zoo moeilijke tijden eenigc aangename oogenblikken wilde hezorgen in deze omgeving van licht en kleur, in de tweede plaats dat licht en kleur sym bolen zijn van den toestand, waarin het bedrijf zich bevindt. B. en W. verheugen zich ten zeerste er over, dat de dames confectie-industrie een zoodanig peil heeft bereikt, dat deze show kon worden gehouden. Zij wenschen de industrie daarmede geluk en hopei-, dat de ont plooiing van dit bedrijf zich zoodanig zal voortzetten, dat deze nationale show de belangrijkste Europeesche internationale show zal worden en dat deze industrie belangrijk}zal mogen bijdragen tot ver mindering der werkloosheid, ook door herscholing van mannelijke krachten, die Voor deze industrie geschikt gemaakt kunnan worden. Hiermede verklaarde de wethouder dc show voor geopend. Er is werkgelegenheid in Twente De onlangs ingestelde commissie voor inventariseering van werkverschaffings objecten heeft in samenwerking met den inspecteur van den Rijksdienst voor WeAverruiming te Zwolle een overzicht samengesteld van de thans direct aan wijsbare werkobjecten, welke voor de ca. 4U00 Twentsche werklooze arbeiders, die daarvoor in aanmerking kpmen, een doorloopende werkgelegenheid zullen, bieden voor vier a vijf jaar. I De objecten, welke voor onmiddellijke uitvoering geschikt zijn, betreffen de verbetering van het landelijke wegennet, zandwegen dus, met daarlangs de rij wielpaden. Behalve deze wegenverbeteringen to rnen in het overzicht deze objecten voor: de ontginning van de gronden tusschen Wierden en Nijverdal, ongeveer 1500 ha., de verbetering vait de Dinkel, de Gele' Beek en de Hollander graven, alsmede diverse groote ruilverkavelingen, voor namelijk in dc gemeenten Weerselo, Cub- bergen en Losser. Daarbij ligt het in haar voornemen zich tot de verschillende gemeentebestu ren te wenden tot het verkrijgen van een regeling, waarbij financieele moeilijk heden. welke de uitvoering zouden kun nen verhinderen, ondervangen kunnen worden. Engelsch fortuin van Sir Henri Deterding. Nalatenschap van ruim 3j mil lioen gulden. i Wijlen Sh" Henri Deterding, die 4 Fe- bruari jl. in den leeftijd van 72 jaar in St. Moritz is overleden, heeft in Enge land een fortuin van 570.401 nagelaten of ruim 3.259.500. De 986.000 aan suc cessierechten zijn hiervan reeds afgetrok ken Na aftrek van een som voor de twee executeurs testamentair, zal het fortuin tusschen zijn weduwe en kinderen wor den verdeeld. dat voortaan alleen een gratis paapuuri mag worden verstrekt aan de werkloo zen, die door middel van de gemeente lijke districtsarbeidsbeurs naar Duitsch land gaan. Het arbeidsbureau Muiskool heeft thans telegrafisch instructies aan zijn Duit- sche opdrachtgevers gevraagd. GEMENGD NIEUWS. Twee drenkelingen door korporaal gered. Zondagavond geraakte te Nijmegen het b-jarig dochtertje van den heer J. van den Bosch, toen zij met haar fiets vah een hoogtè afreed, te water. Op den bagagedrager zat haai- 3-jarig broertje, dat eveneens in 't water terecht kwty De korporaal-ziekenverpleger F gers uit Tilburg, die te Weurt ini nizocn ligt. zag het ongeluk gebeü! Hij sprong te water en slaagde er in lipt meisje op het droge te brengen. Het jon getje, dat met de fiets in de diepte was verdwenen, kwam even later bovendrij ven, waarna de heer Seegers ook dezen drqnkeling aan den kant bracht. Op het knaapje, dat bewusteloos was. we^d kunstmatige ademhaling toegepast, waar door het mocht gelukken, het bewustzijn na eenigen tijd te doen terugkeeren. Op medisch advies werd het kind naar het St. Canisius-ziekenhuis te Nijmegen over gebracht, waar het ter verpleging werd opgenomen. dooi meisje Duitschland vniagt arbeiders. Gedrang in Breda- Te Breda doet zich thans het merk waardige feit voor, dat er twee arbeids beurzen bestaan, een gemeentelijke en een particuliere, die beiden arbeids krachten voor Duitschland aanwerven, waarbij zij elkaar sterk beconcurrecren in het stellen van gunstige voorwaarden. De gemeentelijke arbeidsbeurs heeft Jhans echter roet in het eten van de particuliere onderneming gegooid door de vanwege dit bureau uitgezonden werk loozen een gratis paspoofrt te wèigeren. In één der plaatselijke bladen kon men gisteren de volgende advertentie aan treffen: Arbeiders gevraagd voor Duitsch rand. Hoog loon. Liefst ongehuwd. Reis wordt vergoed. Aanmelden 's avonds na 7 uur, Generaal van Hamsingel lla, Breda Op het in de advertentie genoemde adres bleek te wonen zekere Muiskool, die gedurende eenige maanden heeft ge werkt bij Duitsche aannemers, die voor de stad Bielefeld verschillende werken uitvoeren. Daar er echter bij deze wer- j ken een groot tekort aan arbeiders was voor wegenaanleg en grondwerk, kreeg Muiskool opdracht naar Breda terug te keeren en daar zoo mogelijk 500 werkloo- zen aan te werven voor de stad Biele feld. Tezelfdertijd is echter de gemeentelijke districtsarbeidsbeurs te Breda bezig 800 ongehuwde arbeiders aan te werven voor de Hermann Goeringwerken in Bruns- wijk. Daar de particuliere arbèidsbeurs van Muiskool echter een hooger loon in het uitzicht stelt dan de districtsarbeids beurs. en bovendien de Herman Goering- werken onder de werkloozen, die reeds eenigen tijd in Duitschland werkten, een niet al te besten naam hebben, komen er slechts weinig aanmeldingen bij de districtsarbeidsbeurs te Breda binnen, terwijl de onderneming Muiskool een grooten toeloop van gegadigden voor Bielefeld heeft. Volgens zijn eigen zeg gen heeft hij reeds 80 Nederlandsche werkloozen naar Duitschland uitgezon den. Totnutoe ging alles goed, maar giste ren kreeg Muiskool moeilijkheden, daar den tegen Dinsdag a.s aangeworyen werkloozen een gratis paspoort werd ge weigerd, omdat de gemeentelijke auto riteiten zich op het standpunt stellen, Kranige redding van 17 jaar. Kind uit het water gehapid. Zaterdag had de 5-Jarige Willy Brtlns, te Weesp, het ongeluk, al spelende van de Pleinbrug te water te geraken. Dit werd gezien door de 17-jarige All Oosten ga. die aan het collecteeren was voor een liefdadig doel. Het jonge meisje bedacht zich geen oogenblik. maar sprong geheel gekleed van de brugleuning te water, waar zij er in slaagde da kleine meid, die al 'n paar maal kopje onder was gegaan, te grij pen. Zij slaagde erin het meisje al zwem mende naar den walkant te brengen. Daar deed zich echter de moeilijkheid voor, dat de redster niet op den bodem küh staan, doordat de dikke baggerlaag geen voldqend houvast bood. zoodat zij telkens wegzakte. Maar toen waren reeds genoeg handen in de nabijheid om zoo- j wel de kranige redster als de kleine kleu- ter aan den wal te brengen. Het auto-ongeluk op de Muiderstraatweg. Commission»air veroordeeld t«i twee maanden en een jaar in trekking rijbewijs. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen een commissionnair in effecten uit Hil versum, die in den nacht van l op 2 Oct van het vorige jaar op den Rijksstraat weg tusschen Diemen en Muiden met een auto in volle vaart tegen een aan de rechterzijde van den weg stilstaande vrachtauto met trailer gebotst is. Een der inzittende^, de heer Schöl- vinck uit Baarn, kwam om het leven en twee dames werden vrij zwaar gewond. Hét Hof veroordeelde verdachte tot twee maanden gevangenisstraf en in trekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Het Hof overwoog, dat bij de strafzaak aard en ernst van het feit in aanmer king genomen moeten worden, dat an derzijds rekening gehouden moet worden met de omstandigheden, waaronder het ongeluk gebeurde, namelijk dat deze om standigheden ongewoon waren. RAPfO-NTEUWK Donderdag 22 Juni. Hilversum I, 1875 en 415.5 M. 39.15 1 KRO, HL- NCRV, 11.— KRO, 2-12 I NCRV: t 89.15 Gramofoon (om 8.15 Berichten); 10.Gramofoon; 10.15 Morgendienst; j 16.45 Gramofoon; 11.30 Godsdienstig half- uur; 12.— Berichten; 12.15 Gramofoon; I '.2.30 KRO-arkest (1—1.15 Gramofoon); 2.Handwerkcursus; 3.Viool» en orgel, in de pauze gramofoon; 3.45 Bijbellezing; 1 4.45 Gramofoon; 5— Handenarbeid voor j dc jeugd; 5.30 All Round sextet en gramo- I foon; 6.46 Causerie „Voor onze jonge a.s. reelieden"; 7.Berichten; 7.15 Boekbespre king; 7.45—7.55 Causerie „Vacantie met de A M.V.J. -naar bosch en zee"; 8.— Berich ten ANP, herhaling SOS-Berichten; 8.1o Christ. Harmonie „Het Geklank des Ko- r.ings" en gramofoon; 9.— Causerie „Idea lisme en opvoeding"; 9.30 Utrechtsch Ste delijk orkest (opr.); 10.— Berichten ANP, ectueel halfuur; 10.30 Gramofoon; 10.45 Gymnastiekles; 11— Gramofoon; 11.50-12 Schriftlezing. Hilversum II. 301 J", M. AVltO-UitzewlinK: 8i Gramofoon. (c.a. 8.1Ö Berichten); 10.Morgenwijding; 10.15 Gewijde muziek (gr.); 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Orgel spel; 11.— Voorde vrouw; 11.10 AVRO- Amusementsorkest; 1.45 Zang met Pi»n'be' I geleiding en het gitaarduo Ligtvoet; 3.3 Karolyi Arpad's ensemble; 3.- Decla™''' 3.20 Gramofoon met toelichting; 4.— voo zieken en thuiszittenden; 4.30 AVKO- Amusementsorkest (opn.5. 00r ieugd; 5.30 De Twilight Sorenaders, n pcuze: Pianoduetten; 6.28 Berichten; 6.30 Sporthalfuur; V- Cabaretprogramma. 7.50 Dialoog „Hoe breng ik mijn vaca c!oor?"; 8.- Berichten ANP. rad.ojournaal i n.ededeelingen; 8.20 Verkorte opera ,,I- forza del destino"; 9.20 Reportage; ltan AVRO-Amusementsorkest en 11.— Berichten ANP, Dansmuziek (gr-) 11.40—12 Orgelspel. 1 den kapitaaldienst der begrooting vo:r het jaar 1939. BIJEENKOMST der VRIJZINNIGEN Bovenzaal „HET SCHAAKBORD" Kleiweg HEDENAVOND HALF ACHT. STADSNIEUWS. GOUDA, 21 Juni 1939. De uitslagen der verschillende Slem bureaux van de heden gehouden Raadsverkiezing worden hedenavond vanaf half zeven aan ons Bureau bekend gemaakt. Aanschaffing nieuwe ontsmettings oven door het Van Iterson- Ziekenhuis. B. en W. berichten den Raad, dat het College van Regenten var. het Van Itevson- Ziekenhuis, overeenkomstig de bepalingen van het Reglement dezer Instelling de goed./ keuring van den Raad gevraagd heeft op '7(jr besluit tot aanschaffing van een nieu wen ontsmettingsoven, alsmede machtiging om de daaruit voortvloeiende kosten hij aanvullings-begrooting ten laste van he' dienstjaar 1939 te brengen. Uit het ter inzage gelegde schrijven van Regenten blijkt, dat het systeem van dei tegenwoordigen oven geheel verouderd en niet meer voldoet aan redelijke eisch -n Jlij het ontsmetten van goederen te ste'',on Weliswaar is getracht door de inbedrijf- stelling van een z.g. formaline-kast d" ont smettingen naar behooren te doen geschie den, doch de lm pectie van de Volksgezond heid blijkt, met het oog op de uitvoering van de Besmettelijke Ziektewet, zich niet meer te kunnen vereenigen met deze be trekkelijk primitieve wijze van ontsmetten Mede als gevolg van den eisch van de Inspectie van de Volksgezondheid, hebb" Regenten zich beraden over de wijze, wao* op het Van Iterson-Ziekenhuis vjeder in liet bezit zou kunnen komen van een deugdeli- ke ontsmettings-inrichting. Ombouw van den bestaanden oven t »t een met een meer moderne werkwijze werd door de deskundigen te kostbaar 'geacht Derhalve werd het oog gericht op aanschaf werk snakken, verkeeren, een nood, die fing van een geheel nieuwen oven, waarvan de kosten enkele voorzieningen in de badcel van de tegenwoordige inrichting in begrepen 4000 zullen bedragen. Deze uitgave is reeds daarom verart- woord imdat het Van Iterson Ziekenhuis door het bezit van een behoorlijk geoutil leerde ontsmettingsinrichtingf ook op dit punt den toets der critiek met andere zie- keninrichtingen zal kunnen doorstaan. Bovendien zal de nieuwe inrichting meer dan tot dusverre gebruikt kunnen worden r den gemeentelijken ontsmettings- ilienat, waardoor het tevens mógelijk zal rijn de afschrijving van den oven zeer ruin» te Btellen in verband met de verhooging «Ier inkomsten als vergoeding voor het gebruil van den oven. B. en W. kunnen zich met het voorste' van Regenten van het Van Person Zieken huis vireenigen. Tegen de dqor Regenter overwogen en in de stukken weergegevcr regeling voor de financiering van den ar.n koop van den oven, hebben zij evenmin be zwaar, omdat deze voor de normale exploi tatie van het ziekenhuis geen verzwaring \en lasten medebrengt, f, Soc. „Ons Genoegen". Ledenvergadering. Het bestuur van de 5>oc. „Ons Genoegen" heeft de leden opgeroepen Lot een algemee ne vergadering op Maandag 26 Juni te 8 uur. In behandeling komen de volgende pun- verar.twoording van den over het Societeitajaar Rekening en penningmeester 1938/39. Benoeming van 3 bestuursleden wegens: a. periodieke aftreding van de heeren P. B Sips en JE. Steenama; de aftredende leden zijn herkiesbaar; b. het bedanken van d°r beer A. Mogendorff. De door de Leden^Commissie gecontro leerde en accoord bevonden rekening van den penningmeester der Sociëteit over het boekjaar 1938/39 ligt in het Societeitsge - bouw voor de leden ter inzage vanaf 10 Juni. Kerkconcert van „De I ofatem". ritstekenjdc uitvoering. Maandagavond caf het Goudsch Ohr Man nenkoor „De T.ofstem" met medewerking van de heeren J. Dinkla, viool en G. Nievw- Idhd, orgel een concert in de Evaag. Lu- thersche Kerk. De onbrenest van dit con cert was geheel bestemd voor het comit» „.Tong Holland snakt daar werk". Ds. J. J. Simon sprak een kort openings woord, waarin hij aan de liaird van vroege re resultaten, betoogde dat de medewerking van „de Lofstem" steeds voordeelig voor het comité .Jong Holland snakt naar werk" is geweest, waarom hij ife verwachting uit- 8pïak, dat dit ook thans het geval z.al zijn. Vervolgens ging ds. Simon voor in geTied. De heer G. Nieuwland speelde daarna Praeludium en Fuga in C van J. S. Bach op het orgel, waarop ,'de Lofstem" achter eenvolgens „Troost" van Fr. bt en „de Redine" van A. Mosmans ten gehoore bracht. Belde liederen werden voortreffelijk gezongen, fNiet minder uitstekend was da wijze waaróp vervolgens de heer J. Dibkla, hegjeleid door het orgel, het eerste deel van de viool-sonate van J. S. Bach uitvoerde Ook de vertolking van de muzikale bewer king van gezang 17 van C. de Wolf, hierna dqor den heer Nieuwland op het orgel ge geven, was hdel goed. De Lofstem zong daarop „Hymne aan de N^fht" van Beet hoven en „Vreugdedag" van Mozart. Nadat vervolgens de heer Dinkla opnieuw van z(jn uitmuntend vioolspel had laten genieten met Adagio, uit het vioolconcert in G dur \an Mozart, hield'de heer J. Kaptein, voor zitter van de Jongelingsvereenigiing „Da niël" een toespraak. Daarin schilderde hij de nood, waarin jonge menschen, die naar niet nlleen een materieele maar ook een geeste. lijke is. De heer Kaptein noemde het een goedkoope hulp hen tot berusting te ma nen. Vervolgens gaf hij een uitvoerige uit jeenzetting van den nuttigen invloed, die cr uitgaat van de werkkampen door de Cen trale voor Werkloozenzorg georganiseerd. Hy besloot met een opwekking de collecU voor „Jong Holland snakt naar werk" tc steunen. Begeleid door het orgel, speelde de lieer Dinkla hierna Praeludium ven Ant. Veraldi, waarop de Lofstem „Zonnezang" van A. Zwijssig uitvoerde, terwijl het muzikale ge deeite van den avo*d door het orgel mot „Marche Triomphale" van Jac. Bonset, be- slote.n werd. Daar ds. G. Elzenga verhinderd was, s'oot d» heer J. Kaptein met een kort woord en dankgebed den avond. Drankwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat op 14 Juni 1939 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van W. Leeflang, wonende' te Gouda, Vierde I\ade, no. 9 om een verlof B ingevolge de Drankwet voor den winkel in voormeld per ceel. Binnen twee weken na de djigteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen hel trieenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren by Burgemeester en Wethouders in brengen. Rijks Hoogere BurgerschooL Toelatingsexamen. In ons bericht betreffende de toelating na grhriftelijk examen tot de eerste klasse van de R.H.B.S. is uitgevallen le naam van G. C. van Eyk. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Elck wat wils". Alice Berend: Ria's Amerikaansche tour nee. Hoe op £en kwade dag, door de liefde van haar echtgenoot, in de reeds ouder wor dende Ria, goedig-burgerlijke huisvrouw "n moeder, de jeugddroom der jonge onstuimi ge zangeres van roem en rjjkdom her leeft... om door de meedoogenlooze werke lijkheid weer te worder. vernietigd, wordt n.et humor in dit eenvoudige boek beiichre- Joan Grant: Gevleugeld Pharao. Dit bock over een Egyptische koningsdochter, leven de duizenden jaren voor onze jaartelling, geeft een boeiende beschrijving vju de w°- rolder Egyptenaren. Anne de Vries: Hilde. De mooie blonde Hilde is een jong Drentsch meisje uit een afgelegen hoek van het oude gewest, waar het moderne leven nog niet is doorgedron gen, waar het leven van den enkeling nog wordt beheerscht door de oer-oude onge schreven wetten van de Saksische gemeen schap, waartegen niemand zondigen mag op straffe van alleen te staan. Hilde, zelf standiger dan de meeste dorpsmeisjes komt met die gemeenschap nog al eens in bot sing. A. Schweitzer: S#hweitser vertelt. De schrijver haalt hier herinneringen op aan Trader Hom, de beroemde handelpionier, die een tijd lang verbleef in dezelfde plaats, waar Schweitzer nu woont. L. de Wachter: De waarachtige reis an Marco Polo. Voor jong en oud wordt hier naverteld de groote reis, die de wereld ont dekkingsreiziger in de dertiende eeuw, vnl. Tioor Europa en Azië gemaakt heeft. Benoeming tot gemeente-artlbtenaar te Waddinxveen. De heer J. G. Warmenhoven alhier, is be noemd tot adjunct-commies ter gemeente- fccretarie van Waddinxveen. Reizen. Meestal zijn onze medemenschen te ve: deelen in hokvaste individuen en in lieden, die graag elk voorwendsel gebruiken ore de voordeur achter zich dicht te trekken en opstap te gaan. Voor deze laatsten, die ge woonlijk een minderheid vormen echter niet „verdrukt" doet het er eigenlijk niet toe waarheen zij gaan, naar Reeuwyk, Rot terdam of de Riviera, al voelen zij wel heel sterk de bekoring van het volkomen nieuwe en vreemde. De anderen willen drie kwart van de tijd alleen maar naar een plaats, waar het tenminste behoorlijk weer is. Maar in het allemooiste deel van het jaar dat we nu bëïever., is het ras der hokvasten els uitgestorven. In bijna iedereen kriebelt thans de treklust, zelfs in de talloozen, die dc nuttige instelling „Het Nederlandsche Zomerexamen" met woord en daad steunen, als examinator, bezorgde vade/ of als slachtoffer. Voor velen radert nu het uur der bevrijding; er worden plannen gemaakt en weer veranderd en de uitverkoren plaats, die cieze keer het doel van de reis zal zijn, wordt met zorg bepaald; zelfs door de zor- geloozen, die overal wel heen willen, omdat zü weten dat de belangrijkste bijdrage tot het welslagen van een reis is de gesteldheid van den mensch, die zoo gelukkig is op reis te kunnen g>aan. Voor allen, die er op uit zullen trekker al is 't voor een week-end aan zee of voui een maand naar Noorwegen, ligt in de Openbare Leeszaal tot 15 Juli een kleino uitstalling van boeken en reisgidsen klaar, die lectuur er» inlichtingen over allerlei plaatsen en landen bevatten en een hulp vóór of tijdens de reis kunnen zijn. Kunstliefhebbers kunnen met Huib Luns door Rome of Brugge wandelen, de En- gelschman Priestley vertelt allerlei aardigs over zijn vaderland en zy, die heel dicht bij huis blijven, zullen graag eens bladereu, la ten we hopen ook lezen, in „Zuid-Holland in beeld" van Loosjes en het boekje van Gem.raad Tw. Kamer Prov. Staten 1935 1937 1939 Kasgeldleening. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor te besluiten tot het opne men van kasgelden gedurende het derde hfartaal 1939, alsook in verband daarmede 1 tot het zoo noodig verpanden van het effec- tenbezit der gemeente, onder de voorwaar den, welke aangegeven zyn in een ontwerp besluit, dat den raadsleden ter vaststelling is aangeboden. In dit concept-besluit wordt vastgelegd dat de rente niet meet zal bedragen dan *1jf ten honderd 's jaars; dat het bedrag der opgenomen en nog riet afgeloste sommen uit krachte van dit btsluit op te nernen, gedurende het derde Vwartaal 1939, met inbegrip van het debet- j saldo der Rekening-courant, bedoeld in le krachtens raadsbesluiten van 7 Maart 1919, "o- 275 en 24 Februari 1920, no. 16, goed gekeurd door Ged. Staten van de provincie Zuid-Holland., resp. 18 Maart 1919 en 1 Maart 1920, met de Ipcassobank N.V. ge sloten overeenkomst ten hoogste 700.000 zal mogen bedragen; dat de aflossing moet worden verant- woord op den post „Aflossing van tijdelijk ter voorziening in -!e behoefte aan kasgeld j opgenomen gelden" van hoofdstuk XIV van S. D. A. P R. K. Staatspartij Prot. Christelijke Groep A. R. en C. H. Unie N. B- Vrijzinnige Groep Liberale Staatsparty en V. D Communisten Economische Groep Rev. Soc. Arb. Partij Christ. Dem. Unie v Staatk. Geref. Party Herv. Geref. Staatsparty 1 Andere partyen Totaal aantal geldige stemmen Van onwaarde en blanco Totaal uitgebrachte stemmen 4448 3016 2800 4967 3474 3574 5155 3703 3256 368 535 1219 1558 1957 184 356 355 999 103 77 404 461 405 422 596 723 58 25 109 56 16247 652 16899 Bii de hierboven genoemde cijfers bestaan de stemmenc«fers van de Prote8tantoch-ChristeUj ke groepen uit die welke bp de KANTONGERECHT GOUDA. Betaling, die voordeelig was. Vandaag diende de laat3te acte van het aardappelfeest, dat zeven jongelieden in de Stoofsteeg hadden gevierd, waar op het middernachtelijk uur de piepers door de lucht suisden en dat een abrupt einde had gevonden, toen kletterend de scherven van ëen lichtbak op de steenen vielen. Zorg, dat de schade betaald is, had de kantonrechter-plaatsvervanger, mr. C. Jon ker den vorigen keer gezegd, toen hij na een eisch van 15 subs. 10 dagen de zaken aanhield om gelegenheid te geven de I kosten aan den eigenaar van den lichtbak te vergoeden. En, vroeg h;j vanochtend, is de zaak in orde T 1 Het was niet zoo. De betrokkenen had<V:n koo geredeneerd: met z'n zevenen zes gul den, dat is de man 86 ct. en toen zijn er vyf dit bedrag gaan brengen, maar de eigenaar wilde het geld niet aannemen, want hy moest zes gulden hebben en niet vijfmaal 8< cent. De onvolledigheid vond haar oor zaak in het feit, dat twee deelnemers aan het aardappelfeest in gebreke waren bleven. I We hadden afgesproken, dat jullie zes guldén zoudt betalen, repliceerde de kan- i tonrechter, en hoe jullie dat regelen wilt, is jullie zaak, maar er zou zes gulden betaald worden. Enfin er dreigde storm en vermoedelijk had men de bui zien aankomen, want op het laatste oogenblik klonk het uit een der monden: we kunnen het nog doen. Doe het dan gauw, aldus het antwoord. Er ontstond een algemeen gegrabbel in de zakken, e~* der betrokkenen schoot het tekort voor en toen de verzameling centen, dubbeltjes en kwartjes geteld werd, bleek er 6.20 te liggen, zoodat men nog twin tig cent terug kreeg. Maar de eigenaar van den lichtbak had z'n zes gulden. De vijf betalingswilligen kregen elk 7 3 subs. 1 dag. De twee anderen werden by verstek tot de gevraagde 15 subs. 10 da gen veroordeeld, zoodat het betalen ver .\oordeeliger was. Hoffman en Dr. Scheygrond „Wij trekken door Zuid-Holland". Ook voor kampeerders, tiekkers en natuurliefhebbers is er. iets te vinden. En alle weggebruikers behooren „Het A. B. C. van de wegenverkeerswet" toch wel eens bekeken te hebben, teneinde een meestal vrij kostbare aanraking met de arm der wet te voorkomen. Tenslotte zal ieder, die wel eens een voet buiten zijn woonplaats gezet heeft, oogen heeft om te zien en van zyn land houdt, genieten van „Ik zie, ik zie wat gij ntet ziet" door Werumeus Buning. Dat nq ook velen deze kleine tentoon stelling zullen bezoeken w er iets vinden, dat zy nog niet gezien hebben. Defecte auto stremt verkeer. Op den oprit van de IJssellaan r.aar dc Karnemelksloot is een zeswielige vracht auto uit Nijkerk defect geraakt. De wagen kwam dwars over den wej& te staan, waar door het verkeer geheel was gestremd. Hel is tijdelijk door de Lange van Wyngaarde- straat geleid. De auto is ter plaatse gere pareerd. Opbrengst collecten. Collecte's voor Gouda's katholieke armen hebben opgebracht in de St. Jozefkerk op de Gouwe 278.19 en in de H. Sacraments kerk Korte Akkeren 82.34. AGENDA. Thalia-Theater: Verdachte sta op en Ge vaar in de tunnel. Schouwburg-Bioscoop: Kunstzyde. 21 Juni 7.30 uur Oud.Geref. gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 21 Juni 8 uur Réunie. Spreekbeurt ds. J. Borger voor Logos-verband. 2S Juni 10 uur Stadhuis. School 2 Elisabeth Wolffstraat en School 7 Eerste School straat. Openbare vergaderingen hoofd stembureau kieskringen I, II en III vooi vaststelling uitkomst. 24 Juni Collecte Stichting Steunfonds van de Vereeniging tot bevordering de. be langen van tuberculuse-patiënten in Ne derland. WATERPOLO. Nqderlaag van G.Z.C. Het eerste zevental van G.Z.C. heeft gis teravond te Bilthoven een competitie-wed. etry'd gespeeld teger. Brandenburg. De uit- slag was 62 voor Brandenburg. Ook Elfhoeven verliest. Elfhoeven speelde gisteravond te Rotter dam voor de competitie tegen Z.'P.C. De Rotterdammers wonnen met 51. LAA TSTÉ BERICHTEN Kabinetscrisis lijkt onvermijdelijk. Willen de R K. regeeren met tekorten? Het lijkt wel haast onvermijdelijk, da: Nederland deze maand toe is aan een openlijke kabinetscrisis. Uit alles wat tot nuvtoe bekend is geworden van de ver bolgen kabinetscrisis heelt men den in druk gekregen, dat voornamelijk de R.K. ministers niet langer accoord gaan met het werkprogram van den kabinetsior- mateur dr. Colijn en een hooidartikel in het Amsterdamsche blad De^Tijk (r.k.) van gisteravond vestigt nu de verwach ting, dat een kabinetscrisis onvermijde lijk is. Het blad memoreert de mededeeling van dr. Colijn in de Tweede Kamer dat hij niet bereid is een politiek van voort durend regeeren met tekorten op den gewonen dienst te voeren en met zijn verantwoordelijkheid te dekken, en dat, indien niet alle ministers het eens wor den over de noodzakelijkheid van het be reiken van een budgetair evenwicht en de daartoe noodige middelen willen toe passen een kabinetscrisis onvermijdelijk wordt. De Tijd schrijft dan: „Hoe begeerenswaardig in het alge meen een dergelijk evenwicht ook moge zijn, onder bepaalde omstandigheden kan het terwille van het stoffelijk en geestelijk welzijn van de thans levende generatie gebiedend noodzakelijk zijn een deel van de abnormaal hooge lasten af te wentelen op de komende geslach ten, en te berusten in tijdelijke budgetaire tekorten. Dit behoeft nog geen luchthartige financieele politiek te heeten, integen deel, want het lijkt ons luchthartiger de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor een financieele politiek die den mensch aan het budget opoffert, dan v.oor een financieele politiek, die het belang van het budgetaire evenwicht ondergeschikt maakt aan de meest directe stoffelijke en geestelijke belangen van den mensch." De Limburger Koerier (r.k.) schrijft, dat de Roomsch-Katholieken niet afwij zend zouden behoeven te staan tegen de vorming van een nieuw kabinet op zéér breede basis, waarin ook de S.D.A.F. ver tegenwoordigd zou zijn. De Blijde Gebeurtenis in het Prinselyk Gezin niet op Het Loo. Naar wij van bevoegde zijde vernpmen, missen de geruchten, volgens welke de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin op Het Loo afgewacht zou worden, allen grond. De plaatsing van een uitneem- baar hek voor het paleis Het Loo is een gewone ordemaatregel Evenals met de geboorte van Prinses Beatrix zal Prinses Juliana, behoudens bijzondere omstandigheden, ook nu vooi' de blijde gebeurtenis in haar eigen huis blijven. Als haar gezondheidstoestand het toelaat, zal Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard. omstreeks dezen tijd intrek in het paleis Soestdijk nemen. H. M de Koningin zal er haar eigen vleugel bewonen. WISSELKOERSEN. RECHTZAKEN. ae Jjioenue - VT> 344 93Akn'de Gemeento^lvertoing 1939 wordt niet N.S.B., Communistische Partii, Rev. Soc. Arb. Party en Herv. Ger. Staats party. Onjuiste belastingaangifte berecht. Tegen Haagsch advotaat zes maan den geëischt. Konden wij onlangs berichten, dat een Haagsche arts zich schuldig had ge maakt aan het doen van een onjuiste be lastingaangifte, ook een Haagsche advo caat had zich hieraan bezondigd We gens het doen van onjuiste aangifte voor de vermogens- en inkomstenbelasting beeft hij zich dan ook voor de Haagsche rechtbank moeten verantwoorden. De verdachte was niet verschenen Als getuige werd gehoord de inspecteur der directe belastingen te 's-Gravenhage, de heer W. F Caron. Uit zijn verklarin gen bleek, dat de aangiften over een aantal jaren te laag waren gesteld. In de dagvaaring was gesteld dat over de laatste drie jaren de aangifte onjuist was geweest. Voorts bleek dat verdachte een volledige bekentenis heeft afgelegd. De officier van justitie, jhr. mr. Van Asch van Wijck, verwees naar zijn requi- 11 sitolr in een dergelijke, reeds eerder be handelde zaak. waarbij hü de positie van den verdachte als bezwarende omstan digheid had aangerekend Daartegenover staat dat deze verdachte reeds door de vervolging zwaar is gestraft Spr elschte zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 29 Juni. 20 Juni. 2l Juni.; Officieel. Londen 8.81% 8.82 Berlijn 75.58 75.60 Parijs 4.94 4.99% Brussel 32.03 32.03% Zwitserland 42.47 42.47% Kopenhagen 39.37 39.37% Stockholm 45.42 45.45 Oslo 44.32 44.32% •New-York 1.887- 1.88% it. In afwachting yan de behandeling van het rapport-Oss in de Tweede Kamer, bleven de buitenlandsfche wisselkoersen zich op hetzelfde, meerendeels hoogste niveau bewegen en viel er weinig onder nemingslust te bespeuren. Nieuwe aspec ten hebben zich In de algemeene situatie niet voorgedaan, zoodat de markt een volkomen afwachtend Standpunt in neemt en de stemming dientengevolge zeer rustig en onbewogen is De dollar beweegt zich een fractie be neden den koers van afgite van het ega lisatiefonds. op i.88A(. Fluctuaties blijven volkomen achterwege, ook in den koers van het Britsche devies, dat heden ver nomen werd op 8.81J a 8.82. Ook de overige deviezen boden weinig stof tot bespreking er. werden meeren deels vernomen op de vorige koersen. Zoo gold Parijs 4.99 i. Brussel 32.03 04. Zwitserland 42.45 47. en de rijksmark 75.52j 571 Ook de termijnmarkt bleef practisch ongewijzigd, alleen wist het disagio voqr den belga een kleinigheid uit te loopen op resp 5 cents en. 18 cents voor de l en 3 maandsch noteering. Het effectenverkeer kenmerkte zilh door een lichtelijk vastere houding met iets opgewekter ondertoon. Groote koers verschillen deden zich niet voor en de stemming was kalm. Iets meer belang stelling ondervonden aandeelen Philips Amerikanen lagen goed prijshoudend. 1 i

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2