Havermout NIEU No. 20064 De „Hammam”, het natte dameskransje. Duizenden bloemen ontluiken in Stuttgart. I Dit blad ver In Singap BERGAME NIEUWER Voorzichtige levenswijze. Schoonmaak met citroen, banaan en aardappel. Topprestaties van tuinarchitectuur. RECHTZAKEN. zeldzame schoonheid, gewrocht ingrypende wijzigingen moeten aan- de tentoonstelling van Stuvtgart. huid VERSTERKT UW KRACHTEN, VERHOOGT UW GEZONDHEID kan men zelfs in de verte de Zwabï- fcche Alpen op den horizon zien. Welk een bloemenpracht biedt de ten toonstelling thans reeds, nu nog lang worden, dat de patiënt er het bewust zijn door verliest. De aanval gaat ge- I paard met groote innerlijke onrust, I met misselijkheid of braken en duurt niet zelden enkele dagen. Natuurlijk Abonnementen i bü onze agenten e Onze bureaux zi Interc 2745. Posti ABONNEMENT bezorging per loo Tot de belangrijkste uitscheidings- organen van ons lichaam behoo/en de nieren! Alleen al uit het feit, dat bij besmettelijke ziekten zooals diphthe ric, roodvonk, angina enz. de nieren in vele gevallen ook aangetast wor den, blijkt, dat de nieren door uit scheiding van de ziekelijke stoffen in gevaar gebracht worden. Met den bloedomloop komen de ziektekiemen dikwijls in de nieren, soms ook komen de ziektekiemen vari een ontstoken urineblaas uit dóór den urineleider omhoog en veroorzaken een nierziekte. Wat zijn niersteenen? Wat verstaan wij nu onder nier steenen Het is neerslag van bestand- deelen uit de urine, die zich binnen in de nierkanaaltjes in het nierbekken vormen. Is deze neerslag nog poeder vormig, dan spreekt men van nier- zand; zetten zich echter reeds kleine korreltjes af, dan wordt het als nier gruis (urinegruis) aangeduid. De vol gende phase zijn de eigenlijke nier steenen, die dikwijls grooter dan een men op* de gedachte is gekomen dit terrein uit te kiezen als tentoonstel- Bij niergruis en niersteenen. Wat te doen bij nierkoliek? erwt zijh. Over het algemeen worden bestaat er urine-aandrang, die echter altijd slechts in één nier steenen ge constateerd. Zij bestaan meestal uit urinezure zouten en urinezuur; min der vaak komen ook exalaten of phos- phaten met koolzure kalk voor. Nierzand en niergruis veroor zaken nog weinig last. Zoolang het nog slechts tot de eer ste ontwikkelingsvormen van nier steenen, nierzand en niergruis is ge komen, wordt deze neerslag dikwijls met de urine weggespoeld, zonder dat men er al te veel last van ondervindt. Het kan echter heel licht gebeuren, dat een grootere niersteen in den urineleider vastgeklemd raakt, zoodat een verstopping in de urineloozing op treedt. Dit is het begin van de nier- koliek, die het voornaamste symp toom van de niersteenziekte is en die dikwijls met ondraaglijke pijnen ge paard gaat. De pijnen treden op van de nierstreek uit naar den rug toe en kunnen langs den urineleider naar beneden uitstralen tot in het boven dijbeen. Zoo ondraaglijk kan de pijn in dit geval zeer pijnlijk is. Glijden de niersteenen in het nierbekken terug of worden zy door den urineleider naar de blaas gevoerd, dan houden de pijnen op. Daar nierkoliek dikwijls zondere bijzondere voorteekens, veel al na schokkende oewegingen van het lichaam (dansen, rijden, springen, tillen enz.) pleegt op te treden, moe ten niersteenlijders dergelijke bezig heden zooveel mogelijk vermijden. Middelen ter verlichting. Niersteenaanvallen moet men nooit te licht inzien. Blijft de steen in den urinehüder steken, dan kan dit ge voelige orgaan soms zelfs doorboord worden, hetgeen buikvliesontsteking of nierabces ten gevolge kan hebben. Het is dan ook in ieders eigenbelang dringend aan te raden, bij niersteen aan vallen onmiddellijk een dokter te raadplegen en liever nog voor het tot zulk een aanval komt. Wat heeft men nu te doen bij nier koliek In de allereerste plaats is rust geboden, het best is volslagen bed- nisatoren van de expositie het hebben beschouwd, mag ten volle geslaagd heeten ’Op het ongeveer vijftig hect aren omvattende land moesten ge- heele ^euvels worden afgegraven* ter wijl sleuven van dertig meter diepte aangevuld dienden te worden, wilde het terrein bruikbaar zijn. Hoeveel hoofdbrekens heeft niet de* irrigatie gekost? Het gebied rond en op den Killesberg is herboren. Stuttgart heeft daarmede niet alleen een ideaal en onvergelijkelijk terrein voor bloem festijnen in het leven geroepen, maar tevens het voorbeeld gegeven hoe van afvalhoopen, iets bijzonder fraais ge maakt kan worden! Dat voorbeeld verdient navolging. Nu wij een kijkje hebben kunnen ne men, is het waarlijk niet te veel ge zegd, dat menschenhand en het men- schelijk vernuft hier een paradijsach tig wonder hebben getooverd. Topprestaties van tuinarchitec tuur. Het zijn waarlijk topprestaties van architectuur en van kweekkunst, wel- Wateronttrekking aan particuliere terreinen. Gemeente Den Haag moet 67.000 betalen. De heeren jhr. dr. J. Loudon, jhr. ir. H. Loudon en W. J. Jochems hetyben de gemeente 's-Gravenhage aangesproken tot vergoeding der schade, veroorzaakt door de uitdroging hunner te Wassenaar gelegen terreinen tengevolge van de wa- teronttrekking door de Gemeentelijke duinwaterleiding. De rechtbank alhier besliste bij von nis van 14 November 1935, dat, zoo dé stellingen van eischers juist mochten blijken, de Gemeente zich aan onrecht matige daad te hunnen opzichte heeft schuldig gemaakt, daar zij het reent mist om door aantasting van den zich in de gronden van eischers bevindenden watervoorraad aan eischers schade toe te brengen. Zij benoemde bij dit vonnis tot deskundigen, ter beoordeeling van de vraag of en in hoeverre de intensieve exploitatie van de zgn. sprank A. watei aan de terreinen van eischers onttrekt, dan wel slechts aan de vroegere toe- strooming van duinwater van de terrei nen der gemeente nèar die van eischers tengevolge van de maatregelen der Ge meentelijke Duinwaterleiding een einde is gekomen en ter voorlichting omtrent het schadebedrag, prof. dr. I. Jeswiet, hoogleeraar aan de Landbouwhooge- school te Wagenlngen. prof. dr. L. M. R. Rutten, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht en ir. I. G. Bijl, hoofd ingenieur aan den Haarlemmermeerpol- der te Hoofddorp. Nadat deze deskundi gen in een omvangrijk rapport hun be vindingen hadden neergelegd en nader door de rechtbank gestelde vragen mon deling hadden beantwoord, heeft de rechtbank thans bij vonnis van heden de Gemeente veroordeeld tot betaling der door eischers -gevorderde bedragen in totaal beloopende ongeveer 67.000, met de wettelijke rente sedert 15 December 1932. De gemeente ’s-Gravenhage werd in de proceskosten verwezen met inbe grip van die van het deskundigenrap port tot aan de uitspraak aan zijde tan eischers begroot op 14 833.12. Voor de eischers trad in deze zaak op mr. F. M. Westerouen van Meeteren en voor de Gemeente, jhr. mr. A. K. O. de Brauw. De ver! Still JN Singapore, een gen van de ai vertegenwoordigers sche strijdmachten men, teneinde b< waarvan de strekki heim gehouden wo: heiir. om aan te net dc coördinatie van in het Verre Oost 7.oo goed als in Eu: samenwerking tuss geland tot stand ii duidelijkst tot uitir shg opperbevelhebl over de legers van 1 zal ook een soortgt zocht worden in he beurtenissen in Tiei van deze samenwer De Duitsche blad van te vertellen: e gingsstelsel zal ges gfheele Westzijde moet bestrijken, en de rol van machtigs zal. Niets voor niet woorigers van Austi handeling; in dit d< alleen aan de Britte langrijke oorlogsind die niet alleen de met kanonnen en maar ook de bezett: oorlogstuig moet „v val van een langdui den op het schiereili mochten raken. .mor Dat theeblaren en koffiedik, aldus de Vrouw en haar Huis, nuttige hulp middelen zijn bij den schoonmaak, weet iedereeh, maar dat ook aardap pelen en bananen handig in de huis houding zijn is misschien minder be kend. Citroensap is kostelijk om handen schoon te krijgen, maar wist men, dat ■bruine schoenen er ook zoo prachtig mee kunnen worden opgeknapt? Een paar druppels op een doek, stevig wrijven en goed nawrijven met een wollen lap. Ook voor leeren geen suède tasschen is het ideaal. Heeft men geen citroen bij de hand, dan kan een bananenschil ook dienen. Vuile plekken op leeren handschoe nen, of tasschen wrijft men voorzich tig in met den binnenkant van een bananenschil; eventueele schilfertjes veegt men met een zachten doek weg. Nauwe flesschen en vazen zijn moeilijk schoon te maken; niet steeds is koffiedik by de hand, maar in de meeste keukens is altijd wel een aard appel te vinden. Snijd die in dunne sinppers, strooi ze in de flesch, voeg er water bij en schud flink. Het voor werp wordt „glashelder”. Maar om andere redenen ook is het goed aardappelen voor het grijpen te heblien. Bloedstelpende watten heeft niet iedereen in huis; een schijf rau we aardappel zonder schil natuur lijk en versCh af gesneden op een bloedende wond, stelpt het bloeden on middellijk en bewijst dus goede dien sten. beschouwing i ’"owe wat sterk gekle n AchiHeshiel van he Bovendien heeft Japa concrete gegevens Iaatste jaren koor» Qn vl°ot *e scheppen van de (zonder veel omslag en kosten ver krijgbare) intersationale bewijzen toch is aan te hevelen, daar er aan de grenzen her haaldelijk naar gevraagd wordt en de douane niet algemeen op re hoogte schijnt te zijn van deze vrystellingsbepaling, terwijl men bovenien tijen» de reis het reisplan kan wij zigen en andere landen, waarvoor deze do cumenten wel noodig zyn, zou willen be zoeken. 2e. carnet de passages en douanes (gel dig voor vrijwel alle landen van Europa en vele daarbuiten) of triptiek (geldig vooj één land). 3e. het nationaliteitsbewys van het mo torrijtuig. 4e. de NL-plaat en het metalen plaatje met de gegevens van het motorrijtuig er op aangebracht. binnen enkele weken een hoogtepunt terende zal bereiken. Op dezen zoogenaamden Dat alles tegen een achtergrond van -TZ.-ii—.1i._x ii i j..„ UnJ De Duitsche bladf dat in het plan om Ceylon en de Christi pore een net van ve brieken te spannen, vullen en steunen, e (lachte ligt, en dat dige en moeilijk uit *t Britsche Imperiun de Frankf. Zeitung, méér, n.l. de wondt Rijk, waarin de zon biinp onneembare ve: is te weinig wann ontbreken, om deze j dienstbaar te make Singapore zou voor dik in het Verre O< worden, indien het d' een Britsche vloot, t om van deze zijde i gangswegen te versp Edoch, zoo gaat h( deze vloot is er niet. Verre Oosten bezitte eis het nog net op “ing van de kustbat Nimmer zal het in e- richzelf kunnen rekei enkele dagen hulp ui ter. eischen. En zal wenschte hulp kunne ^he blad beantwoon bekende manier: Er Europa zelf op veel 1 legd, om de meerder) combinatie met de F de Stille Zuidzee te jaar ware dit nog dp sterke wapen ir bet dat niet meer. He de Britten in 1941 ki ’kot. die de helft mei d< huidige toch it deze strijdmac sterkt. Wat menschenhand en menschelyke geest vermogen, dat kan men on der meer zien te Stuttgart, de bloe menstad bij uitnemendheid in Euro pa dit jaar. Immers, hier wordt de derde groote jaarlijksche bloemen tentoonstelling gehouden en reeds thans, nu nog maar een gedeelte van deze pracht ontloken is, kan de lief hebber zijn hart ophalen. Stuttgart ligt, gelijk men weet, tusschen bergruggen in, welke de stad geheel omsluiten. In het Noordoosten lag tot voor kort een gebied, dat ge heel verwilderd was, en niet veel meer was dan een stortplaats voor af val. Oogenschynljjk was dit land ten eenenmale ongeschikt om in cultuur te worden gebracht. Wie dit gebied eens zag en nu opnieuw daar een kijk je gaat nemen, zal de handen ineen slaan over de resultaten, welke daar in betrekkelijk korten tijd zijn be reikt. Want hier heeft de uitgestrekte bloemententoonstelling haar plaats gevonden. Het terrein was sterk ge accidenteerd hoogteverschillen van maximaal zestig meter waren geen j ke men hier te aanschouwen krijgt, zeldzaamheid en het is begrijpelijk, ten dat van deze omstandigheid dank baar profijt is getrokken. Met goeden niet alles in bloei staat? Temeer wil en vakmanschap heeft men deze afval die gedoemd scheen tot eeuwige onvruchtbaarheid her- gunstig waren. Bloemen, bloesems, schapen in een bloemen paradijs, dat De Marokkaansche vrouw ondergaat een verjongingskuur. 1 en de rijken hebben een „Hammam” thuis.. Wij waren in de gelegenheid, dit Oostersche bad te bezichtigen en be vonden ons in een groote, donkere ruimte, nadat wij eerst vijftig treden waren afgedaald. Van de hooge mu ren steeg een mist van damp op en we moesten eerst eenige oogenblik- ken gewennen aan de atmosfeer, het gekrysch van stemmen en het gewir war van blanke en bruine gestalten. Een deel der vrouwen loopt af en aan met de koperen wateremmers, die blinken in het Schemerige licht. An deren liggen op den grond en worden afwisselend met koud en warm water begoten. Vóór het bad gaan de vrouwen op plankjes zitten om uitglijden te voor komen, dan worden zij door haar be dienden gemasseerd met een stuk kurk, dat in een doek gewikkeld is en de zeep vervangt. Als reinigingsmethode niet bepaald aan te bevelen, doch uitstekend om den bloedsomloop te stimuleeren, ter wijl massage het lichaam soepel en lenig houdt. De vrouwen, die geen bediende hebben, worden door haar dochters bijgestaan; zoo zagen We een klein meisje van een jaar of zes, dat bezig was haar moeder heel handig +e mas seeren. Meermalen helpen de vrou wen elkander bij deze massage, want indien deze niet aan het zweetbad voorafgaat, trekt men van dit laatste niet ten volle profijt. Onder het masseeren wordt druk geconverseerd; en niets schijnt zoo bevorderlijk te zijn aan het opheffen van het standsverschil, als „een Ma- rokkaansch stoombad”. Men ziet al thans dat de meesteres op haar beurt haar vrouwejjjke bediende masseert! Na het masseeren en baden, dat geruimen tijd in beslag neemt, wordt toilet gemaakt. Men begin het geheele lichaam met een vette leemsoort (Rassoel) in te wrijven. Men maakt leem in den regel aan met gewoon water; de elegante vrouwen geven echter de voorkeur aan rozen- of oranjebloesemwater. „Rassoel” houdt de huid soepel en zacht en verleent aan die der donker getinte vrouwen een fluweelachtig aanzien. Langzaam en zorgvuldig worden de haren met dezelfde vette substantie ingewreven en daarna maakt men het kapsel op, om vervolgens de hooge trappen te bestijgen en zich naar de groote hal te begeven. Het lichaam moet langzaam aan den overgang van het warme bad naar de buitenlucht gewennen; en wanneer de bedienden haar meeste ressen de behulpzame hand hebben geboden bij het kleeden, wordt eerst nog een warme drank gedronken en wat gebak gegeten. Eerst als zij zich van het hoofd tot de voeten onherkenbaar hebben ge maakt voor vreemde mannen, verla ten de vrouwen het badhuis en nemen afscheid van elkander met een: »»8e' zegend zij Uw bad”. rust. Heete omslagen in de nierstreek, een waón bad, heete thee zijn aan te bevelen. De dokter zal ook pijnstil lende middelen voorschrijven. Ten einde den neerslag van urinebestand- deelen, waaruit zooals gezegd de niei- steenen ontstaan, zooveel mogelijk te beletten, moet de voeding zoodanig gekozen worden, dat de vorming van urinezuur verhinderd wordt. Fruit en groente moeten bij de voeding de hoofdschotel vormen; vleesch komt op de tweede plaats, kalfsnier, herse nen, lever, alcohol en zure spijzen zyn af te keuren. Rijkelijk vloeistof is noodzakelijk, waarbij de bekende mi neraal watersoorten goede diensten kunnen bewijzen. Ook dubbelkoolzure soda kan nuttig zijn. Bereikt men met drinkkuren en dieet geen resultaat, en herhalen zich de aanvallen met korter tusschenpoo- zen, dan moet de geneesheer tot radi caler middelen zijn toevlucht nemen. ■Killesberg, waarover het terrein zich uitstrekt, heeft men bovendien een prachtig Hèrgezicht op den Neckar, daarachter verheffen zich de bergen van het Zwarte Woud en wanneer de noemd. weersomstandigheden gunstig zijn, De grootste verdienste van deze tentoonstelling is, dat men niet alleen veel te zien krijgt, maar dat men er Een jparadijsachtig wonder. xx>k veel kan leeren en dat op een aan- Het is vermoedelijk juist die by- gename en gemakkelijke wijze. Spe- zondere situatie geweest, waardoor, lenderwijze worden wij, leeken, bin nengeleid in de geheimen van de flo ra. Maar niet alleen de leek, ook de lingsterrein. Wel heeft men daarvoor vakman zal zich in dit paradijsje te goed kunnen doen aan de vele novi- brengen, zooals die in andere geval- teiten, welke worden uitgebracht op len welhaast ondenkbaar zouden zijn. Maar het experiment, zooals de orga- Wanneer men in Rabat ronddwaalt door de warme straten en de bedomp te nauwe steegjes komt men talrijke Marokkaansche vrouwen tegen, wier kleeding onderling vaak verschilt. Is deze ook aan mode onderhevig of wel licht afhankelijk van bepaalde plaat sen waar deze vrouwen wonen? Het laatste is inderdaad het geval, want j in Casablanca ziet men de in witte gewaden gekleede vrouwen met dub bele hoofdsluiers, terwijl deze laatste in Rabat de oogen althans vry laten. In Mogador daarentegen wordt het hoofd nagenoeg geheel ingewikkeld en de vrouwen in Marakesj dragen ondanks de groote hitte wollen gewaden. In den aanvang van ons verblijf viel het ons óp, dat zoovele vrouwen op den rug boven de heupen een min of meer grooten uitwas hadden. Al spoedig bleek ons, dat zy in een doek, die strak over de borst gespannen is, haar kinderen met zich mee dragen op den rug. Aangezien de moeder ge sluierd is, ziet de kleine niets en zal zijn tijd slapende of droomende moe ten doorbrengen, alhoewel hij zijn ontevredenheid ook meermalen door een klagelijk huilen uit. Vrouwen uit de hoogere standen worden steeds begeleid door haar vrouwelijke bediende, die, evenals zij gesluierd is. Aan de zwarte, met rin gen versierde handen voeren zy de aan haar zorgen toevertrouwde kin deren mede. Het nuttige en het aangename vereenigd. Het meerendeel der Marokkaansche vrouwen brengt dagelijks uren door in het bad de Hammam, deels uit .een oogpunt van hygiëne, deels ook omdat dit een groote afwisseling brengt in haar eentonig bestaan. De toegangsprijs is zeer laag gesteld, terwijl men tevens een geldstukje offert aan de vrouwen, die de baad sters onophoudelijk koud en heet Wa ter moeten brengen, ’s Morgens is het bad toegankelijk voor mannen en in den namiddag liaden de vrouwende gegoeden huren een eigen afdeeling] wanneer men bedenkt, dat de weers- I omstandigheden tot dusverre niet geuren en kleuren allerwege en schit- binnen enkele weken een hoogtepunt terende waterterrassen, fonteinen, val Kavviilran Hn rmneranonmrlan TVn4- nllac tarrnvi anKfara’l-ZMlzI VflTl steile bergwanden. Een stukje land onkziAnhaifl n'zitx/l door een architect, die een kunste naar in zijn vak mag worden ge-

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4