Irijfswater jenwater ren ZEEPj (handel NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen zacht als Een nieuwe vuurhaard van conflict: Swatau in Zuid-China. ZAL JAPAN TEGEN DE VEREENIGDE STATEN OPTREDEN NT per rol. KLAVER 4 NSSINGEL 131 HEUVEL. ma aai Duitsche industriëlen naar Moskou. TENTOONSTELLING „HET LEGER” Britsch Koningspaar weer thuis. Moskou niet voldaan. Geen ultimatum maar een I verzoek No, 20065 Vrijdag 23 Juni 1939 78e Jaargang Ej Gouda ?n n Westfalen. door de Westfalen* :nte en het Munsterland. Bold. luchtwegen. oor- HOUTRUST TELEFOON 331«- ERKOMST Koningin Elisabeth als beeldhouwster. uurtljd. h. geh. Jaardoör. teland van s Bernhard pingspaar uitte. De Koning en de Koningin verschenen tweemaal op het balkon, een maal voor het diner en eenmaal daarna. IK EN GLAS NOTEN rMANDEN. curreerende prijzen Zij zouden omvangrijke transacties voorbereiden. Een crediet van 750 millioen Mark. Een groep belangrijke en invloedrijke Duitsche industriceien zal een delegatie naai’ Moskou zenden met het doel, de DuivschRussische handelsbetrekkingen te ontwikkelen. Reuter meent te weten, dat de dele gatie uit zeven deskundigen bestaat. En kelen zijn reeds vertrokken, terwijl an deren binnenkort zullen gaan Volgens berichten, die betrouwbaar schijnen te zijn, is de)Ldelegatie gemach tigd, Moskou een crediet van «tien jaar ten bedrage van 750 millioen Mark aan te bieden voor aankoopen in Duitsch- land, terwijl Duitschland bereid is, enor me hoeveelheden grondstoffen te koo- pen, voornamelijk hout, leder en olie. DEN HAAG Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantooren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend Van 96 uur. Administratie en Redactie Telef Interc 3745. Postrekening 48400. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per Week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.15. VERDRAG FRANKRIJK-TURKIJE WORDT SPOEDIG GESLOTEN. Bonnet stelt Kamercommissie op de hoogte van buitenlandsche politiek. In de commissie voor buitenlandsche zd- ken van de Fransche Kamer heeft de mi- mister van buitenlandsche zaken Bonnet, een uiteenzetting gegeven. Hij begon met de betrekkingen tusschen Frankrijk en Spanje. De regeering heeft bewerkt, dat het tempo van repatrieeren van de Spaansche vluchtelingen is versneld. Zij draagt thans nauwgezet zorg voor het uitvoeren van het verdrag Bérard-Jordana en zij heeft goede hoop, dat op grond van dit verdrag'met Spanje betrekkingen van goede nabuurschap zullen worden onder houden en dat ten aanzien van Marokko een politiek van eerlijke samenwerking en ver trouwen zal worden gievoerd. Wat het Verre Oosten betreft zeide Bon net dat Frankrijk solidair blijft met Groot- Erittannië. Hy verklaarde te hopen, dat het incident van Tientsin op' vriendschappelijke wijze wordt geregeld. Vervolgens behandelde de minister de be sprekingen te Moskou. Hij zeide, dat op verscheidene punten reeds een overeen stemming tot stand is gekomen tusschen de drie mogendheden, wel bestaan nog moei lijkheden tengevolge van het feit, dat ze kere mogendheden geen bijstand wenschen. De onderhandelingen worden evenwel op gunstige wy'ze voortgezet en de Fransche regeering wil geen poging nalaten om tot een overeenstemming te komen en een ver drag te sluiten dat een zoo uitgebreid mo- gely'ke wederkeerige garantie geeft in ge val van een aanval. De minister sprak ook over de onderhan delingen, welke met Turkije worden ge voerd, deze onderhandelingen hebben ten doel een definitieve regeling van den we- derkeerigen bijstand tusschen Frankrijk en Turkije tot stand te brengen te verkrijgen. Wat dit laatste betreft is men in beginsel tot overeenstemming gekomen en moeten nog enkele vragen van ondergeschikt be lang worden geregeld. Waarschijnlijk zal over enkele dagen een verdrag worden gesloten. Ook inzake den wederkeerigen bijstand zal men binnenkort tot overeenstemming fcomen. Minister Bonnet zeide hierna, dat de Fransche regeering alle diplomatieke en militaire maatregelen zal nemen om aan alle krachtmetingen het hoofd te bieden. Dit is het bhste middel om den vrede te bewaren. Op een vraag van Delbos antwoordde de minister, dat Joego-Slavië geen nieuwe po litieke overeenkomst met de ^’’-mogend heden heeft geteekend. Pézet vroeg of de regeering overweegt een organisme voor inlichtingen en propa ganda in het leven te roepen Bonnet ant woordde hierop, dat de regeering dit onder werp bestudeert. De commissie gaf den wensch te kennen, dat zonder verwijl hier toe zal worden besloten. In antwoord op een vraag van Flandin zeide de minister tenslotte dat de commis sie op de hoogte zal worden gehouden van 4e onderteekening van alle garantieverdra- gen in Oost-Europa. 1 TOT EN MET 16 JULI 1939 K. Geopend 10-22 u 's Zondags 13 17 u. Toegangsprijs 1.0.30 (m«»inb»aripv.«ted.b*i.) DOORLOOPEND SCHIETWEDSTRIJDEN PER SPOOR NAAR DEN HAAG MET QOEDKOOPE RE T O URKAARTIN Verkrijgbaar aan alle «tatlona. Enthousiaste verwelkoming door het Engelsche publiek. Konigin Mary, de Hertog en de Hertogin van Gloucester, de Hertog en de Hertogin van Kent, de Princess IRoyall en de Graaf van Harewood zijn met een specialen trein naar Southampton vertrokken om den Ko ning eri de Koningin die omstreeks 15 uur verwacht werden, te begroeten. De straten van Southampton zijn versierd en een dichte menigte verdringt zich in de stad. Te 15.20 uur gistermiddag is het Britsche koningspaar te Southampton aan land ge gaan. Op de kade werden de vorsten door een ontelbare menigte toegejuicht. Toen de Koning en de Koningin aan land gingen, werden zij gevolgd door de prinses jes, die hun ouders aan boord van een tor pedojager tegemoet gegaan waren. Zoowel de Koning als de Koningin zagen er zeer goed uit. De Koning was gekleed in de ad- miraalsuniform en de Koningin droeg een blauw costuum. Het Koningspaar is bm 17.24 Britschen zomertijd te Londen aangekomen. Na de begroeting door de autoriteiten en de diplomaten reed het vorstenpaar met de Koninklijke familie in vier open landauers van Waterloo Station naar Buckingham Pa leae. De Koning en de Koningin werden door een groote menigte verwelkomd. Bij hen in den eersten landauer zaten ook de beide prinsesjes. Voor Buckingham Palace had zich een ge weldige menigte verzameld, die luide haar vreugde over den terugkeer van het Ko- ADVERTENT1EPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55. elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prös. INGEZONDEN MED EDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingex by contract tot zeer gereduceerden 'prijs Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. chouwburgsfad, m monumentaal stad- uhrdal met de burchten hten in het ftuhrgeblcd. nde en tochtjes. samt, Rathaus, Tel. 394!. LD De eisch van Danzig. £)E drie steden, die de laatste dagen in het centrum van de wereldbelangstelhng staan, zijn Danzig, Moskou en Tientsin, thans, abrupt, vervangen door Swatau! Danzig en Tientsin, omdat zij vuurhaarden zijn, die de wereld in onrust houden. Mos kou, wijl hier een vredespolitiek wordt ge volgd, die evenzeer kwade kansen bergt. Het vuur in Danzig wordt ijverig warm gehouden Nadat den 28en April Hitler in diens Ryksdagrede onbewimpeld had uitge sproken,, dat Danzig bij het Duitsche Rijk behoort, zijn de bekende Duitsche eischen aan Polen gevolgd met het bekende afwij zende antwoord van Beek. Sindsdien werd er van officieele Duitsche zijde gezwegen, maar werden de schermutselingen in Polen en Danzig zelf en in de kolommen van de pers des te feller gevoerd. De vorige week is in Danzig een kultuur. week gehouden en deze gelegenheid heeft Goebbels aangegrepen om de wereld duide lijk te maken, dat het Duitsche Rijk er niet aan denkt Danzig van de agenda af te voe ren. Zijn eigenlijke taak was een' rede te houden over de Duitsche cultuur, en hy heeft niet nagelaten de moderne verrichtin gen op dit gebied te verheerlijken, en de gedachte post te doen vatten, dat de eigen lijke Duitsche cultuur zoo ongeveer bij de nationaal-socialisten begint. Dat hoort nu eenmaal bij het bekende propaganda-arse- naal. Aan het slot beleed hij met bijna reli gieuze wijding, dat in de hand van den Führer Groot-Duitschland zich waarlijk in veilige hoede bevindt. „Geen macht ter we reld behoeven wij meer te vreezen, want Vóór -ms staat, groot, sterk en machtig het Rijk achter ons het volk en b o v e n_ons de Führer”... In den schouwburg hield Goebbels /an af het balkon een politieke rede, die wel iswaar het karakter had yan een „improvi satie”, maar die niettemin èn door de be woordingen èn door de ontvarfgst plus het commentaar in de Duitsche pers als de officieele meening van het Duitsche Rijk mag worden beschouwd. Deze rede vertoonde sterke ironische trek ken en men moet toegeven dat Goebbels het spitse wapen der schampere ironie niet zonder meesterschap hanteert Wanneer, zoo zei hy o.m., Polen beweert dat de steden aan den,mond van den Weichsel behooren bij het land waar de ri vier doorheen stroomt, konden de Duit- schers evengoed volhouden- dat Rotterdam een Duitsche stad behoort te zijn. Plausi bel klinkt dit argument inderdaad, tenmin ste voor een schare gelijkgestemde luiste raars, maar de spreker vergat er iets by te zeggen, met name dat Danzig voor Po len de óénige haven van beteekenis is, dat het practisch zonder Danzig de verbinding jnet de zee verliest, ja, dat volgens het woord van Frederik den Groote: hij die Danzig plüs de monding van den Weichsel bezit, méér meester is over Polen dan hij die het land regeert... „Heim ins Reich” de bekend leuze moge hier nog zoo logisch klinken, wyl Danzig in wezen een Duitsche stad is, zy krijgt niettemin een gevaarlijk accent, wanneer men de politieke conse- - quenties in ’t oog neemt. Helaas krijgen de Duitschers die niet te zien, evenmin als het aanbod van Lord Halifax tot vriendschap pelijke besprekingen ernstig wordt beant- wodrd. Goebbels noemde dit aanbod wel, waar verwees terstond naar de omsinge- Jingspolitiek en naar de Duitsche krijgs macht, de „imponeerendste der wereld”. Nog scherper wellicht dan in Danzig beeft Goebbels het in Berlijn by.het Zonne wendefeest geformuleerd: „wij willen her overen wat in de geschiedenis Duitsch ge bied geweest is”. Van onderhandelen wordt hier niet meer gesproken, vredig klonk het °P dit vredige feest allerminst. En inmid dels wordt èn aan de Poolsche èn aan de Slowaaksche grens koortsachtig gewerkt aan een Oostelijke ..Siegfriedlinie”, die Amerikaanschen kant is geweigerd. Wij staan hier voor een conflict, dat nog acuter vormen schijnt aan te nemen dan de blok kade te Tientsin. Dat Japan in zyn haat tegen Engeland tot daden komt als in Tient sin, laat zich ook psychologisch heel goer, verklaren, maar de laatste jaren heeft Japan alles gedaan om Amerika juist te vriend te houden. Wordt deze politiek, die ook doo- economische motieven wordt gedicteerd, n - plotseling verlaten? In waarlijk angstig*» spanning wacht de wereld... Driezijdige besprekingen in een impasse. Rapporteur vliegt naar Londen. Gistermiddag te vijf uur hebben de am bassadeurs van Frankrijk en Engeland te Moskou, Naggiar en Seeds, alsmede gtrang, zich naar het Krei»l begeven, waar Molotof hun het officieele antwoord van de Sovjet unie op de nieuwe Fransch-Britsche voor stellen hééft overhandigd. De bespreking duurde ongeveer uur. gisterochtend per vliegtuig naar Amerikaansche en Britsche schepen blijven in de haven van Swatau. De Britsche autoriteiten hebben het Japansche verzoek tot terugtrekking van de schepen en staatsburgers uit Swatau verworpen en verklaard, dat zij het vol ste recht hebben, daar te blijven. In het Britsche antwoord wordt nog GOIDSCHE (IIUILVL Luditkuur- er9 ür- »Jl«»jMt.l.rw.»ib.l.Bult..hl nburg; -jnugJhorb.Inl-Vorkditaamt. 11, Amsterdam-C., elk erhsverband Westfalen, een half De secretaris van Seeds, Robert, is -t Londen vertrokken om het Foreign Office rapport uit te brengen. De correspondent van Reuter te Moskou heeft reden om te vermoeden dat in den loop van de heden gehouden bespreking, Molotof heeft verklaard, dat de Britsch- Fransche «Foorstellen nog steeds onaan vaardbaar zyn voor de Sovjet-regeering. Dat hefc Kreml nog meer verlangt, was he denochtend vroeg reeds onthuld. In niet-officieele kringen gelooft men dat de Sovjet-regeering staat op ondubbel zinnige garanties voor de Oostzeestaten en dat de nieuwe Britsch-Fransche formule in dit opzicht niet ver genoeg ging. Dit beteekent geen afbreken der onder handelingen, doch’ het besprokene wordt thans ter kennis gebracht van Londen en Parijs en waarschijnlijk zullen geen nieuwe ^ssprekingen met Molotof worden gevoerd, Alvorens nieuwe instructies zijn ontvangen. Te Londen is nog geen officieele bevesti ging ontvangen van het bericht uit Moskou, dat Molotof de jongste Britsche voorstellen heeft verworpen en eerst zal thans bericht van Seeds moeten worden afgewacht, alvo rens de Britsche regeering een nieuw initia tief zal nemen. In diplomatieke kringen heeft men, naar de diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, den indruk, dat achter de hou ding der Sovjet-Unie een diepere oorzaak schuilt dan alleen de kwestie der ,/or- mule", doch het Is nog te vroeg om uleh een oordeel te vormen omtrent de verlrla ring die men aan dere houding moet geven. blijkbaar even onneembaar moet worden als de „Westwall”. Hoe schoon en «.ereen deze zomer zich in de natuur voltrekt, zoo somber en schok kend moet hy blijkbaar in de politiek vtr- loopen. Nog is de blokkade van Tientsin in Noord-China geenszins opgeJost, of de Ja panners forceeren de haven van Swatau in het Zuiden. De hooge temperaturen die in het Verre Oosten op ’t oogenblik heerschen, schijnen de Japansche activiteit allerminst te „bekoelen”. Het feit zelf is een „norma le” étappe in het „incident” met China. Het is den Japanners duidelijk geworden, dal deze havenstad een belangrijke basis is voor de materiaalvoorziening van Chinee- sche guerillabenden in het binnenland. Zij willen dezen aanvoer coute que coutc be letten. In de stad die ongeveer 100.000 in woners telt, woonden bij het uitbreken van het Japansch-Chineesche oonflict ongeveer 1000 buitenlanders. Lagen ter hunner M scherming Engelsche en Amerikaansche oorlogsbodems in de haven van “Swatau? Scw<*vupvlu Hoe het zij Japan verzocht dat deze oor- j bezetting van Swatau door de Japanners logsbodems terstond de reede zouden veria- j beteekent een ernstige belemmering ten, hetgeen zoowel van Engelschen als van voor de levensmiddelonvoorzienlng van -4 wi! Hongkong, aangezien een groot deel van de aan bederf onderhevige levensmidde len over Swatau wordt aangevoerd. Hul! neemt het. kalm op. Huil heeft in de persconferentie van heden getoond, den toestand te Swatau kalm op te nemen. Hij zeide, dat het de partement van buitenlandsche zaken niet voornemens was, de zaak met Tokio op te nemen, aldus Repter uit Washing ton. Whitny Young, de Amerlkaanschc consul in Swatau, heeft het Staatsdepar tement er van in kennis gesteld, dat de 48 Amerikaansche burgers, onder wie zich vier kinderen bevinden, die te Swa tau wonen, gezond en wel zijn. Hij voeg de aan deze mededeeling toe, dat de be zetting der stad gepaard is gegaan met kort''1 gevechten. John Caldwell, de consul-generaal der Vereenigde Staten in Tientsin, heeft aan zijn regeering geseind, dat de ravitail- leeringstoestand in de stad een weinig beter is gegord?n, maar dat in de Brit sche concessie de vleeschvoorraad ge daald is tot een v.. tde van normaal, en dat de groentenvoorraad, twee derden van normaal bedraagt. De levensmidae- lenvoorziening der Fransche concessie is bevredigend. «g 23 t.e.m. insdag 27 Juni U...H IICE CHEVALIER i gaat met hem D DOOR TLEVEN groote film: OS en DICKIE MOORf; in: IERS JONGEN rée vanaf 25 ct. is Fietsenstalling. El lag populaire voorstelUnj ieder; 25.40 en 60 Cert. «TEND 10.30 bre^ tengewone pracht film- ste vertooning te Gouda Kentucky Home voor iederen leeftijd, ^h_30_en_40 cent, ddag om 2 uur .Matinee leeftijd. Hoofdfilm: van het Garnizoen verende lachmijddag. SLOWAKIJE ZUIVERT” HET LEGER. Alle Joden worden er uit verwijderd.4 De nieuwe grondwet. Sanp Mach heeft een „zuivering van het Slowaaksche leger” aangekondigd. Alle Jo den en allen, die hun oude wereldopvattin gen niet hebben prijsgegeven, zullen uit het leger.verwijderd worden. Volgens de verordening op het Staats secretariaat der Duitsche volksgroep wordt de staatssecretaris voor de belangen van de Duitsche volksgroep in Slowakije door den Minister-president benoemd op voorstel van den leider der Duitsche volksgroep. De staatssecretaris kan ook; de leider van dc Duitsche volksgroep zijn. De Slowaaksche Staat draagt de kosten voor het onderhoud van het staatssecretariaat. De ministerraad heeft zyn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp op het staats burgerschap en het regeeringsontwerp op de organisatie der openbare binnenlandsche besturen. Hjj hechtte goedkeuring aan de verordening betreffende het ontslag der Jo den uit het leger en de conscriptie van het landbouwbezit, voor zoover dat in handen van Joden is en in handen van buitenlan ders. De Slowaaksche propagandachef Sano Mach heeft de beginselen van de nieuwe grondwet, die 26 Juni in stemming zal woi- den gebracht, uiteengezet. De Sliwaaksche Staat zal een republiek zijn. De 'president zal voor zeven jaar gekozen en met autori taire macht bekleed zy'fi. Hij zal terzijde worden gestaan door een Staatsraad, bestaande uit de vertegenwoor digers van de Slowaaksche Volkspartij,’van de nationale minderheden en van de vijf corporaties die in Slowakije zullen worden gevormd. Een der artikelen voorziet in sanc ties tegen de nationalisatie van minderhe den! Terwijl echter de positie van de Hon- gaarsche minderheid in de grondwet is vast gelegd, zal die van de Duitsche minderheid worden bepaald door een accoord tusschen Slowakije en Duitschland. Haar werk bekroond op Parijschen Salon. Men wist, dat de Koningin-Moeder Elisa beth van België zeer muzikaal is en o.a voortreffelijk viool speelt, maar men wi?t tot dusver niet, dat H M. ook op andèr ge bied meer dan gewone artistieke gaven bezit. Met eenige verrassing heeft de open bare meening in België kennis genomen van het bericht uit Partfs, waaruit blijkt, dat Koningin Elisabeth ook als beeldhouw ster haar sporen heeft verdiend. In de lijst van de bekroonden van den Parijschen Sa lon der Fransche kunstenaars komt de naam voor van Koningin Elisabeth, die voor de teerste maal drie borstbeelden ten toon heeft gesteld: dat van haar kleinzoontje, prins Albert van Luik, dat van haar broe der, den hertog Ludwig van Beieren en dat van den hoofdtuinier van het kasteel van Laeken. De jury van den Salon heeft aan Koningin Elisabeth de bronzen medaille voor dit werk toegekend. gezegd, dat Tokio op de hoogte is van het standpunt der Britsche regeering in j een dergelijke aangelegenheid Het Amerikaansche ministerie van marine bevestigt, dat admiraal Yarnell de Japansche vlootautoritelten heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche oor logsschepen in de Chlneesche haven zul len blijven, „zoolang de Amerikaansche burgers bescherming en hulp noodig hebben. Het ministerie heeft hieraan toegevoegd, dat niet alleen de Ameri kaansche torpedojager „Pillsbury” Swa tau niet zal verlaten, doch dat een an dere torpedojager, de „Pope” eveneens in deze haven voor anker is gegaan. Havas meldt uit Hongkong dat te Swatau de-Japanners zich aan Ameri kaansche eigendommen hebben vergre pen. Japansche troepen hebben de entre pots en kaden van de maatschappij „William Hunt” bezet Zeventig vrouwen van Britsche en Amerikaansche nationaliteit zijn uit Swatau naar Hongkong geëvacueerd. De logsbodems terstond de reede zouden veria- beteekent

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 1