De zaak-Oss opnieuw in de Tweede Kamer. Ik hèb gekozenArkadi. Hoog bezoek in N.O. Nederland. Na 43 jaren dienst bij de Waterstaat van R(jk en Provincie. Afscheid van den heer P. B. Sips, Bouwkundige bij den Prov. Waterstaat. Beurs van Amsterdam. Beleid van minister bekritiseerd. Nadat eenige kleine zaken waren afge daan is de Tweede Kamer in haar ver gadering van gistermiddag begonnen met de behandeling van de conclusiën van het verslag der commissie omtrent de nota van den minister van justitie betreffende de feiten en omstandigheden op grond waarvan op 1 April 1938 aan de brigade der Koninklijke Marechaus see te Oss is gelast zich tijdelijk van op sporingsdiensten te onthouden, en be treffende eenige daarmede samenhan gende aangelegenheden. De heer Wijnkoop (comm.) schetst de voorgeschiedenis van de kwestie. Bij de interpellatie-Drop heeft spr. reeds ver klaard, dat onverwijld optreden goed is, als de motleven maar juist zijn. Hij is van oordeel, dat het antwoord, dat de minister gaf op de interpellatie, heel wat leek, doch dat men niet de ge legenheid had dit antwoord op de juist heid te controleeren. Spr. Is van oordeel, dat de Kamer wel degelijk het recht en de plicht heeft om den Minister ter verantwoording te roe pen in zijn functie van hoofd van de op sporingsambtenaren. Er is een siechte samenwerking, zelfs tegenwerkihg tusschen justitie, bestuur en politie gebleken. De procureur-gene raal weigert met majoor Van Evcrdin- gen over dienstzaken te spreken De mo tiveering noemt spr. „een klassieke uit spraak". Deze procureur-generaal is ge bleken tie „aanvuurder" te zijn van den minister. Doch daardoor is de minister als „aanvoerder" niet vrijgepleit. Spr. vindt de opvattingen van den procureur-generaal op het punt van de samenwerking, willekeur. Het blijkt, dat de Bisschop en de Burgemeester achter den Précureur-Generaal staan. Spr wijst op een onwaarheid van den Procureur- Generaal, als deze zegt, dat er sinds de groote opruiming in Oss geen strafbare teiten zijn gebleken. En op zoo'n duide lijke onware mededeeling vertrouwt de Minister. Ook het langdurig verhoor van De Gier door den procureur-generaal laakt spr. Spr. kkn niet vinden, dat de minister zijn „volle medewerking" verleend heeft. Het onderzoek werd zooveel mogelijk on mogelijk gemaakt. De heer De Geer spreekt. De heer De Geer (c.h.) brengt hulde aan de commissie voor haar rapport. Vooral nu het rapport de laatste dagen in een blad is aangevallen, stelt spr. daar prijs op. Dit rapport kan als model dienen voor al deze soort gevallen. Spr. zal stemmed voor de corifclusie van de meerderheid. Spr. zal nog afwachten of de minister nog feiten of omstandighe den kan voorbrengen, die zijn standpunt kunnen herzien. Als de meerderheid „van de Kamer de conclusie aanvaardt, dan is dit naar spr.'s meerling allerminst een consilium abeundi. Er zijn vele voorbeelden, dat een conclusie werd aangenomen tegen den wil van de regeering. De regeering is nooit verplicht een aangenomen conclusie aan te nemen. Want zij is voor de uitvoering verant woordelijk. Natuurlijk kan de minister zich de vraag stellen, of het noodzake lijk zal zijn, af te treden, dit is echter niet de zaak van de Kamer. Hier kan echter niet van uitvoering van de conclusie worden gesproken. Het is de zaak van den minister, of hij sa menwerking met de Kamer nog moge lijk zal achten. Spr. zgu het in hooge mate betreuren, indien de minister meent te moeten aftreden. Ieder, die werkt, maakt fouten, deze kunnen een les zijn voor het leven. De heer v. d. Goes van Naters zegt, dat het de marechaussee zeer zwaar aan gerekend is, dat deze in de verbalen een .onwaarheid zouden hebben gezet, n.l. dat er contact zou zijn geweest met den of ficier ten aanzien van de staking van de vervolging der geestelijken. Het is echter gebleken, dat dit contact wel degelijk heeft plaats gehad. En bij het verhoor van 7£ uur laat men De Gier verklaren, dat er geen contact heeft plaats gehad. Van de betichting van on waarheid in processenverbaal kan niets De hoovaardigheid houdt zich tevre den met haar eigen oordeel; de IJdel heid doet beroep op het oordeel van an deren. FEUILLETON. Een roman uit het hooge Noorden door AGATHE POGNER. Nadruk verboden. 30 Ik borg het briefje als een kostbaar •document in mijn portefeuille. Maar op hetzelfde oogcnbltk bekroop nw oen soort voorgevoel, dat ik Wadim dit brief je ee»s met nog Inniger liank zou moe ten teruggeven. Gisteren Is Wadim den geheelen nacht opgeblovc-n. Toen de Kerstnacht over de aarde daalde, begaven wij ons op weg naar de kruisen, want waar dooden lagen, beweerde Ntkita, daar was net steeds een vreedzame plaats. Wij stonden bij de kruisen. Niemand sprak een woord, maar elk van ons dacht met weemoed aan de mannen, die hier rustten en die, zoo ver van hun. vader land den dood hadden gevonden. De wolkensluier boven, ons viel plotse ling uiteen; een kleine, fonkelende ster vertoonde zich voor onze bukken. zoo hebben we altijd Kerstmis ge- staande gehouden worden. Ook van de betichting van mishandeling door de marechaussee is niets overgebleven. Spr. is van oordeel, dat er niet veel goeds is gebleken van het beleid van den Bosschen P.G. Ook de verhouding van den P.G. tot de officieren der mare chaussee is af te keuren. Een ernstig feit noemt spr. het vervolgen is het wilde weg. Dit is het systeem van den P.G., dat hij de marechaussee verwijt. Er wordt in Brabant te veel geseponeerd. Daardoor is de verhoogde criminaliteit te verklaren. Het systeem-Speyart, waar van de minister het slachtoffer is ge worden, noemt spr. verderfelijk en Ne derland onwaardig. De meeste fouten van de brigade-Oss zijn geen fouten. De werkelijke fouten wettigen de genomen maatregelen niet. Daarom acht spr. de conclusie aanvaard baar. Er moet plaats hebben eerherstel van de (brlgade-Oss, opdracht tot onder zoek door de rijksrecherche van enkele zaken en overplaatsing of ontslag van den P.G. Ten aanzien van den minister trekt spr. geen conclusie, hij onderschrijft de opvattingen van den heer De Geer. Spr. 'noemt enkele precedenten, die veel overeenstemming vertoonen met het onderhavige geval. Na een ^offelijke conclusie booci in 1882 de minister van koloniën zijn ontslag aan. De individueele vrijheid. De heer Van Maarseveen (r.k.) is van oordeel, dat er één kant aan de zaak is, die niet voldoende door het parlement in het oog wordt gehouden: de individu eele vrijheid. Te Oss was het regel ge worden allen met politie-onderzoek en politie-maatregelen te bedreigen door de ontplooiing van activiteit van de zijde der marechaussee. Bij de marechaussee bestond de neiging om futiele redenen rechtszaken te forceeren en sensatie te maken. In de zaak van den winkelier B zou van verduistering geen sprake ge weest zijn, indien het niet om een civiele zaak ging. Door nachtelijke opsluiting zouden zoo alle civiel-rechtelijke kwes ties kunnen worden geregeld. Deze maat regel ging allen proporties te bulten en was. onbehoorlijk. De vergadering werd hierna verdaagd tot heden. H. M. de Koningin inspecteerde de troepen te Stadskanaal, Veendam en Zuidlaren. Huldebetoon der bevolking. Gistermorgen om kwart over elf kwam H. M. de Koningin op haar inspectietocht van Tér-Apél in Stadskanaal aan. Dg bevolking was op het hooge bezoek voor bereid, doordat hèt nieuws in de och tendbladen aangekondigd was. Hare Majesteit begaf zich met Haar gevolg rechtstreeks naar het hoofdstation, waar Zij in het op het emplacement gesta- tioqfeerde salonrijtuig het noenmaal ge bruikte. Voor het hoofdstation had zich een groote menigte opgesteld, die Haar bij aankomst en vertrek geestdriftig toe juichte. Omstreeks half één verlieten Hare Ma jesteit en Haar gevolg het station, ten einde de troepen te inspecteeren, die in de nabijheid stonden opgesteld. Na een korte inspectie trok de stoet via Gieterveen over Wildervank naar Veen- dam, waar zij om 12.50 uur arriveerde. H. M. begaf zich toen naar Hotel Park zicht waar een paar honderd schoolkin deren stonden ppgesteld, die H. M. toe zongen.. Vervolgens ging de Vorstin naar binnen, waar Zij de 'legering in oogen- schouw nam. Hierna begaf Zij zich -naar het sport terrein, waar Zij de daar onder com mando van kapitein Kriegsman opge stelde militairen inspecteerde. Dan volg de een bezoek aan de Sociëteit „Veen- lust", waar eveneens militairen onderge bracht zijn. De Koningin onderhield zich daar met eenige hooge militaire autoriteiten en stelde eenige vragen over een in aan bouw zijnde kazemat. Nadat het onfc- spanningslokaal voor de militairen door Hare Majesteit was bezichtigd, vertrok Zij om 13.10 naar Zuidlaren hartelijk toe gejuicht door de vele belangstellenden. In Zuidlaren. Om ongeveer kwart voor twee kwam Hare Majesteit met Haar gevolg aldaar aan. De Hooge Bezoekster bezichtigde eerst de nieuwe kazerne, waarna Zij doorreed naar het dorp. Na inspectie van de troepen, die daar stonden opge steld, bezichtigde de Koningin de lege ring van de kwartieren o.a. in het hotel „De Gouden Leeuw", waar ook de mo tor-brigade Is ondergebracht. Hare Ma jesteit werd rondgeleid .door den garni zoenscommandant. kapitein J. H. Visser en don burgemeester v&n Zuidlaren, jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek. De moeilijkheden in het Kabinet. De financieele geschilpunten en de z&ak 0«s. Naar de N. R. C. ter oore komt, zal er deze week geen buitengewone minister raad meer gehouden worden over de financieele aangelegenheden, die in het kabinet tot mcenlngsverschil aanleiding hebben gegeven. Dc minister-president is in individueel overleg getreden met de ministers, met name die. van Sociale Zaken, Economische Zaken en Defensie, wier aanvankelijke voorstellen tot extra hooge- uitgaven zouden leiden. Dc kans, dat alsnog overeenstemming wordt bereikt, schijnt nog niet uitgeslo ten te zijn. De zaak zou dan Maandag in den gewonen ministerraad aaji de orde gesteld worden. Wat de zaak Oss betreft, acht men het in parlementairen kring nog mogelijk, dat er van Prot. Christel, zijde een brug zal worden gebouwd, die derf minister van Justitie tot aanblijven in staat stelt, ook al 'vereenfgt een meerderheid in de Tweede Kamer zich met de veroordee ling van zijn beleid in de conclusie der commissie Schouten. Dit zakelijk désa- veu zou dan niet als een motie van wan trouwen in het ministerieele beleid wor- den geïnterpreteerd. Een poging in die richting is reeds ge daan in het artikel van De (A.R.) Rot terdammer van Dinsdagavond, waarin den minister te kennen wordt gegeven, dat de moeilijkheden zich alleen zouden toespitsen, indien het zoo staat met den minister, „dat hij, bij een herhaling van de omstandigheden, met een gelijk rap port van den. procureur-generaal, in ge weten oordeelt, precies weer gelijk te zullen handelen", en waaraan nog wordt toegevoegd: „Voor het buigen in het leven is dikwijls meer veerkracht noodig, dan voor het star en stijf volhouden". I «nrUrtir* ''t De verjaardag van Dr. Colijn. Viering in intiemen kring. Hoewel minister Colijn bekend gemaakt had, dat hij geen recepte hield, zijn toch véle Vtiendeh en kenhfs^én den jubilaris gistermiddag ln zijn woning komen ge- lukwenschen. In de hall, de gangen en alle kamers prijkte een rijke schat van bloemen, waaronder een bloemstuk van H. M. de Koningin opviel. Voortdurend brachten telegrambestellers pakken telegrafische felicitaties uit alle aarden des lands, de overzeesche gewesten en het buitenland. Velen hadden ook den minister-presi dent met geschenken bedacht Zoo had de Bond van Westlandsche Tuinbouw- vereenigingen twee groote manden met de voortbrengselen van groentenkwee- kerij eij tuinbouw gezonden. Door een deputatie, bestaande uit mr. J. A. de Wilde, oud-minister van finan ciën en ds. M. van Grieken, Ned. Herv predikant .te Rotterdam, namens net centraal comité van anti-revolutionnaire kiesvereenigingen, dr. J. J. C. van Dij* minister van Defensie, en mr. J. Terp stra, oud-minister van Onderwijs, na mens den. Raad van Beheer van de dr. Abraham Kuyper-stichting, prof mr. Anne Anema, namens de antie-revolu- tionnaire fractie der'Eerste Kamer, lui tenant-generaal L. F. Duymaer v. Twist en mr. T. A. van Dijken, namens de anti- re v. fractie van de Tweede Kamer, mr. J. W. Noteboom, directeur van de dr. Abraham Kuyper-stichting, en R. A. den Ouden, adjunctc-secretaris van het ge noemde centrale comité, is aan dr. Colijn een schilderij met het portret van den minister aangeboden. Bij de aanbieding was ook de schilder, de heer Roeland Koning, aanwezig, öp het schilderij is dr. Colijn in, burger af gebeeld. Links op den achtergrond ziet men de beeltenis van Cylvijn. 1 De lezers en lezeressen van het dag- 1 blad „De Standaard" hebben dr. Colijn eveneens met een schilderij vereerd, een werk van den 17-eeuwschen meester Jan van Goyen. Dit geschenk werd aange- j boden door den directeur van dit blad. don heer C. G. de Vlugt, vergezeld van een deputatie van elf Standaard-lezers, uit iedere provincie één. Ook mevrouw De Vlugt»' was bij deze aanbieding aan wezig. Onder de geschenken die de jubilaris op zijn verjaardag ontving, was ook een I album met Duitsch noodgeld uit de in- llatie-periode, vergezeld van een brief, j waarin de bede werd uitgesprokerf dat Nederland gespaard moge blijven voor zulk een ramp. Baron C. R. T. Krayenhoff Commandeur in Orde Oranje-Nassau. Afscheid als voorzitter van de A.N.V V. Gisterochtend is een vergadering ge houden van het Dagelijksch Bestuur der Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de laatste welke door den scheidenden voorzitter, baron Krayenhoff, werd geleld. De minister van Economische Zaken, mr. M P. - L. Steenberghe, heeft er prijs op gesteld persoonlijk in dejze vergade ring te verschijnen om den heer Krayen hoff namens de Regeering grooten dank te betuigen voor al datgene, wat hij in de lange reeks van jaren voor het Ne derlandsche Vreemdelingenverkeer *eeft gedaan, de laatste elf jaren als voorzit ter der A.N.V.V. In aansluiting hierop deelde Zijne Excellentie mede, dat het Hare Majes teit de Koningin heeft behaagd baron Krayenhoff als voorzitter der A.N.V.V. te bevorderen tot Conmmandeur in de Orde van Oranje-Nassau. In, erkenning van zijn groote verdiensten in de vergade ring van 't dagelijksch bestuur, wensch- te de Minister tevens te doen blijken van de groote belangstelling die de Re geering koestert voor het Nederlandsche vreemdelingenverkeer en in het werk der Vereeniging. Goedkoope trein naar Luik. Iijl verband met de groote belangstelling, welke er blijkt te bestaan voor de groote Water tentoonstelling te Luik, laat de N.R.V., in samenwerking met de Nederl. Spoorwegen, op Zondag 16 Juli een extra trein naar Luik en terug loopen. Tea gerieve van de reizigers zal deze trein te Luik eindigen aan een in de on middellijke nabijheid van de tentoon stellingsingang gelegen station. GEMENGDE BERICHTEN. 13 Bosch branden in 1.4 dagen tijd te Groesbeek In totaal ruim tien ha jong hout vernield. Kwaadwilligheid het spel? Gisteravond is een hevige brand uit gebroken in de bosschen vanhet kasteel de Mookerheide te Groesbeek, eigendom van den heer Vroeg. Dit is reedé de der tiende maal in veertien dagen tijd, dat hier in de omgeving een boschbrand is ontstaan. Wederom woedde het vuur in jong hout. De brand sloeg over naar de aangrenzende staatsbosschen Door de activiteit van militairen uit Heumen en Groesbeek én het talrijke personeel van de Staatsbosschen konden de vlammen, vrij spoedig worden gestuit. In totaal werden r.ulm 2 ha*vernield. Na dezen brand is in de afgeloopen veertien dagen een oppervlakte van meer dan tien ha bosch verwoest. Zooals men weet, is de boschwacht versterkt omdat men vermoedt, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. RECHTZAKEN. Sybrigje gestraft met anderhalf jaar. De Amsterdamsche Rechtbank heeft vonnis gewezen in de strafzaak tegen de 32-jarige Sybrigje, wonende te Gronin gen, die terecht heeft gestaan wegens diefstal, subs, verduistering van 45.000 ten nadeele van een bejaarden landbou- Zij zou het geld hebben weggei uit een safe-loket in een groote bank instelling te Amsterdam, ten tijde dat zij met dezen man, met wien zij een ver houding had, te Amsterdam verbleef. De oude man had ongeveer ïoo.ooo aan bankpapier en effecten mee naar Am sterdam genomen en had dit kapitaal in een safe gedeponeerd, waartoe ook Sy brigje toegang had. Een paar dagen na aankomst van het paar in de hoofdstad verliet Sybrigje haar bejaarde cavalier, nam uit de safe 45.000 en vertrok met een jongen vriend naar Groningen Sybrigje en haar vriend wedden kort daarna gearresteerd. Het O. M. eischte tegen de vrouw drie jaar en tegen haar jongen vriend twee jaar gevangenisstraf wegens Vervoeren van gestolen geld met het oogmerk om daaruit voordeel te trekken. Op verzoek van den verdediger mr. F. Kokosky stelde de rechtbank den man in vrijheid. Vohnis wijzende veroordeelde de recht bank Sybrigje, wegens diefstal, tot an derhalf jaar gevangenisstraf en gelastte teruggave van de bankbiljetten aan den landbouwer in rustte. De vriend van Sybrigje werd vrijge sproken van het eerste ten laste gelegde; het vervoeren van dc gastolen bankbil jetten Ten aanzierF van het subsidiair ten laste gelegde, heMn bewaring geven of verbergen van de bankbiljetten, ver klaarde de rechtbank zich onbevoegd omdat dit feit buiten het yrrondisse- ment Amsterdam, namelijk te Oude Pekel a, is gebeurd. Automobilist uit Reeuw Uk dooi medei'Udster bestolen. De „dames" Voor de rechtbank. Op 11 April reed de 23-jarïge autohan delaar D. Smit uit Reeuwijk met zijn two-seater van Rotterdam naar zijn woonplaats. Onder Nieuwerkerk a. d. IJssel had hij twee meisjes,' die langs den kant van den weg stonden, op hun verzoek lat^n meerijden. Tijdens den rit hadden zij oip geld gevraagd, waarop Smit zijn passagiers verzocht had maar liever uit te stappen. Aan. dit verzoek was niet zoo grif gevolg gegeven, zoodat het van Smit eenige krachtsinspanning gevergd had de meisjes weer op den weg te krijgen. Toen hij weer wilde wegrij den, miste hij uit den borstzak van zijn colbert zijn, horloge. Als verdacht van dezen diefstal heb ben voor <^e Rotterdamsche rechtbank terechtgestaan de 16-jarige Johanna de V. en haar 18-jarige fcuster Aaltje, bei den gedetineerd. A,an beiden was dief stal in verpeniging ten laste gelegd en aan Johanfta subsidiair medeplichtigheid aan diefstal. Als eerste getuig^ werd gehoord de veldwachter uit Reeuwijk J Wondergem, volgens wiens verklaring Smit in de ge meente Reeuwijk zeer gunstig bekend staat. Toeni de politie door Smit was in gelicht omtlrent hetgeen er geschied was, is getuige met hem teruggereden in de richting Rotterdam én niet ver van, de plaats, waar Smit zegt de beide meisjes in zijn ^agen te hebben genomen, zijn zij toen weer opgemerkt. Zij zijn aange houden, baarbij op Johanna het aan Smit toebehoorende horloge is gevonden. De autohandelaar Smit verklaarde, dat hij omstreeks half zeven, op weg naar zijn woonplaats, Nieuwerkerk a. d. IJssel was gepassèerd Aan den kant van den Jweg stond ^ie grootste der beide ver dachten, Aaitje, die haar hand opstak. Getuige had in de veronderstelling ver keerd hier te doen te hebben met een jonge vrouw, die den autobus gemist had en die nu wilde trachten op die manier naar huis te komen. Toen zij hem vroeg te mogen meerijden naar Reeuwijk, waar zij zeide te wonen, had getuige geen be swaar gemaakt Voordat zij instapte vroeg zij nog of ook haar zuster mee mocht rijdein. Getuige had die tevoren hiet gezien, maar tijdens l}et onderhoud was deze te voorschijn gekomen Met ge- (ulge's toestemming waren de beide meis jes ingestapt. Aaltje zat naast verdachte en Johanna zat naast haar zuster On derweg had Aaltje aan getuige gevraagd Of zij niet een paar scheermesjes aan hem mocht verkoopen, maar getuige'had dit dadelijk geweigerd. Aaltje had daar op het versnellingshandle teruggeduwd, waardoor dp motor niet langer op de wielen werkte eij feegelijkhertijd had zij het stuurrad vastgegrepen. Het was ge vierd, zei Nikita zacht, terwijl hij naar boven wees. Telkens is zij gekomen Geen enkele maal heeft zij ons in den steek gelaten. Lang staarde ik omhoog; desondanks kon ik echter niet met zekerheid zeggen: was het werkelijk een ster, wat daar boven flonkerde? Of was het ons geloof? Maar misschien was het toch een ster... Want zij straalde ons alle vier uit de oogen. 1 Januari. Dertig graden vorst. Windstilte. Duis ternis. De wolken hangen laag en dicht op een gepakt aan den hemel. Het scheelt niet veel, of zij raken de aarde. Vandaag, op Nieuwjaarsdag, heb ik weer een gedicht geschreven. Ik weet niet goed meer, hoe het gebeurde; maar het stond plotseling op papier. Het was uit de duisternis geboren. Ik denk, dat ik het daarom „Verlangen naar het licht" noemde Vroeger heb ik af en toe voor Taja wel eens een paar verzen gemaakt. Dat was eigenlijk vanzelfsprekend, want men beweert, dat elkeen, die lief heeft aan het dichten slaat. Waarom denk ik, sinds ik hier ben, zoo zelden aan Taja? Heeft mijn licha melijke vermoeidheid daaraan schuld? Of hebben de wateren van den onmete- lijken oceaan werkelijk alle herinnerin gen vervaagd en uitgewlscht? Nochtans dwalen m...n gedachten van tijd tot tijd nog wel eens naar het vaste land, naar Maria, n*ar Tit, naar Pascha en mijn kleinen broer, dien ik nooit ge zien heb. Maar nu begrijp ik ook, waar om zoovele gezinnen uiteen vallen, wan neer geen sterke, innerlijke bahd hen samen bindt. Neen, men mag dan den mensch als individu nog zoo hoog aanslaan, de ze gen en de kracht liggen slechts in het gezin. 1 Februari. De eerste tien dagen van het nieuwe jaar zijn wij het huis vrijwel niet uit geweest. Sneeuw, sneeuw en nog eens sneeuw! Waar zij vandaan kwam en waar zij bleef, zal wel altijd een raadsel blijven! Het grootste raadsel echter vormde wel het feit, dat wij onder de ongelooflijke massa nog niet bedolven waren. i Later brak een mooiere tijd aan, waar in de maan dag en nacht aan den hemel stond en het Noorderlicht zijn stralende wonderen aan het firmament tooverde. I Natuurlijk gingen wij toen direct op pad en op tal van kleinere en, grootere tochten wisten wij een dijken buit te ver zamelen. 1 Een vap deze tochten had ons bijna j het leven gekdst! Wij waren niet ver ge gaan, slechts een paar kilometer en vier prachtige rendierherten lagen aan onze voeten. Opgewekt en hoogst voldaan keerden we met onzen '•bult naar huis j terug. Vap de vier huiden, die wij reeds gelooid hadden, zouden we nieuwe bont- Jassen kunnen maken, zoodat we ten minste iets behoorlijks konden aantrek ken, als de zon, van haar winterreis terugkeerend, weer bij ons haar opwach ting zou komen maken. Opgewekt vervolgden wij onze weg. Wij hadden nog maar twee of drie kilo meter af te leggen, toen eensklaps een geweldige storm opstak. Hij speelde met ons of we poppen waren. Nu eens wierp hij ons op den rug, dan weer voorover zoodat we met onze neuzen in de sneeuw terecht kwamen en een volgende maal tilde hij ons als een veertje hoog in de lucht. r Langzaam krópen we op' handen en voeten over de hard bevroren sneeuw, maar ook hier liet hij ons niet met rust. Steeds weer sleurde hij den een of den ander van ons weg. De'honden huilden en jankten. Zij weigerden verder te gaan of, zooals wij, op hun buik over den grond te kruipen. Tenslotte wisten wij geen anderen uit weg meer dan ons in te graven. Zes uren achtereen zaten we bij elkaar in het nau we gat. Toen ging de wind liggen. Wij konden weer verder. Met de honden omfhet hardst renden we over den laatsten heuvel. Wij waren uitgelaten als schooljongens, die onver wachts een dag vrij krijgen. En ik ge loof, dat ik een der vroolijksten was... 25 Februari. Sinds tien dagen is de zofc er weer! Maar fik heb haar nog niet gezien; zij houdtizich trots schuil achter de wolken. Nochtans is haar aanwezigheid merk baar. De dag is reeds tot twee uur en drie kwartier uitgegroeid, zoodat we ons tenminste omstreeks het middaguur zon der licht te maken in huis kunnen be wegen. Met de zon is echter ook nog iets an ders gekomen: een schier ongelooflijke koude en een ontzettende wind. Om het brandhout uit de bergplaats te sleepen, moesten we ons zelf soms met touwen aan het huis vastbinden. Daarbij bracht de storm een zoo helsch concert tem gehoore, dat het ons door merg een beën ging. Het hielp niets, of we onze ooren al met watten dicht stop ten of er «en dikken doek om heen bon- dpn de snerpende wind drong overal doorheen, toti zelfs in ons hart en in ons bjoed. Vandaag heb ik een verhaaltje vol tooid, een sprookje voor volwassen kin- dëren. Merkwaardig... hoe toch alles in het leven van kleine toevalligheden afhangt Om Pelka een plezier te doen, ben ik met schrijven begonnen. Nu zou ik nooit ipeer willen ophouden. Alleen zou ik graag iets gróotsch willen schrijven, iets goeds, iets, dat vrij is van alle aartache zorgen en al het mooie op de wereld in zich draagt. Maar zal ik ook de kracht hebben, dat, wat in mij gist en woelt en naar ont- plboiing en vorm snakt, onder woorden te brengen? 2fal ik niet, zooals reeds zoo vaak gebeurde, halfweg blijven steken? Als ik mij niet sterk yergis, weet ik nu, wat mijn beroep zal worden en wat mijn herstel en sterking. (Wordt vervolgd.) tjige gelukt, om zonder ongelukken, den jagen aan den kant van den weg tot jtilstand te brengen. Hij had er nu ge noeg van gekregen en hij verzocht zijn 'passagiers te willen uitstappen. p- rst moet ik een sjoof van je hebben, Aaltje gezegd, die op het onbegrij pelijk kijken van getuige had uitgelegd, dat een sjoof in hun taaltje een guidfen beteekende. Getuige was als gevolg van zulk aan matigend optreden boos geworden. Hij had aan de linkerzijde den auto ver laten, was er om heen geloopen, had het rechterportier geopend en Johanna uit den auto getrokken. Aaltje was in dien tijd wat naar links opgeschoven en hgd het contactsleuteltje weten te bemach tigen. Dat hield ze in haar hand omhoog en ze dreigde dat in het water te zullen gooien, indien getuige niet voldeed aan haar verlangen om een gulden te geven. Getuige had den arm van het meisje beetgepakt en deze zoo gebogen, dat zij verplicht was geworden het sleuteltje te laten vallen. Dat kwam op de mat in auto terecht en getuige had het toen ,u«nen oprapen. Terwijl hij vervolgens bezig was met ook het oudste meisje uit den auto te trekken, was Johanna hem van achteren genaderd en over zijn schouder heen had zij toen het koordje gegrepen, waaraan getuige zijn spbrt- horloge in den borstzak van zijn colbert jasje droeg, zij had daaraan zoo hard getrokken, dat het horloge haar in han den was gevallen. Kom maar mee, had zij toen tegen haar zuster gezegd, ik hem nu toch wat van hem. De tuinders G. Groenendijk en G. Roo- ker hadden ieder een deel van de scher mutseling met de meisjes gezien en zij bevestigden, dat zij bij de verwijdering uit den auto hadden tegengestribbeld. De vertegenwoordiger van het O. M., mr. F. M. Wilbrcuninck, zeide in zijn re quisitoir, dat het de aandacht getrokken had, dat het euvel van de meerijdende vrouwen, dat aanvankelijk alleen in het Gooi en naVü Ede voorkwam, zich tot de omgeving van Rotterdam had uitge breid. Gebleken was, dat alleilei ongure vrouwen zich op de wegen ophielden, die aan automobilisten, die haar in hun wagens meenamen, minder oirbare voor stellen deden. Sjjjeker overwoog reeds, wat hiertegen te doen zou zijn, toen dit voorviel. Een heel net jongmensch is nu het slachtoffer geworden van dit soort vrouwen. Dat zijn verhaal de waarheid weergeeft is spr.'s overtuiging en het blijkt ook hieruit, dat hij spreekt van een sjoof, een woord dat hem geheel on bekend is en dat thuis hoort in het voca bulaire van menschen van het slag als deze verdachten. Dat de schermutseling plaats gehad heeft op de wijze, zooals Smit dat voorstelt, wordt bevestigd door de verklaringen der tuinders, die ieder een deel daarvan hebben gezien Spr. raagt zich af of men hier te doen heeft met diefstal in vereeniging, dan wel dat Aaltje wegens diefstal en Johanna wc- medeplichtigheid daaraan zal moe- worden veroordeeld. Spr. helt over tot den diefstal in vereeniging. Hij wijst er verder op, dat over de jongste een rapport is binnengekomen van Pro Ju- ventute, dat plaatsing in een rijksopvoe- t dlngsgesticht tot dc meerderjarigheid adviseert. Spr. is echter van meenin? dat 'n korte vrijheidsstraf hier beter op haar plaats is en. hij eischt tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf voor tijd van 4 maanden. De vader der verdachten, die de zit ing had bijgewoond, keerde zich, nadat de eisch gesteld was, tot getuige Smit met de woorden: Wij rekenen nog wel ai- De verdedigsters pleitten vrijspraak. De rechtbank weigerde de gevraagde in 'rijheid stelling van Aaltje Uitspraken 30 Juni. STADSNIEUWS. RADIO-PROGRAMMA'S. Zaterdag 21 Juni. i I, 1875 en 415.5 M. KRO-Uit- lenaing; -Ff M.15 Gramofoon (om 8.15 Berichten); 10'~ Gramofoon; 11.30 Godsdienstig half- UUr: 12.— Berichten; 12.15^0-orkest U-1.20 Gramofoon e.i c.a. 1.15 MlBhten): Voor de rypere jeugd; 2.^Gramo- 2.45 Kinderuur; 4.Gramofoon; 4,15 KRO-orkest; 5.— Gramofoon; 5.15 Film jwatje; 5.30 Gramofoon; 5.45 De KKO- Nachtegaaltjes; 6.15 Gramofoon; 6.20 Jaui- Wliitiek weekoverzicht; 6.45/ Berichten, rramofoon.- 7.— Berichten; 7.15 Causerie »Werklohze jeugd Herboren jeugd"; '35 Actueele aetherflitsen; 8..— Berichten mededeelingen; 8.15 Overpeinzing muzikale omlijsting; 8.35 Gramofoon; 45 Gevarieerd programma; 10.30 Berich- ®ANP; 10.40 Causerie „Hét onvërganke 'v® Rjjk" (met gr.); 11.10—12 Gramo foon. Hilversum II, 301.5 M. VARA Uitzen- •»l. 10—10.20 v.m. en 7.30—8 VPRO: Gramofoon (C.a. 8.16 Berichten); Morgenwijding; 10.20 Voor arbeiders de continubedrijven; 12.Gramofoon 12.15 Berichten); 2.C'auserie „Door a"na- langs onbekende wegen"; 2.20 Es- "raida; 3.Reportage; 3.30 V ARA-o rkest ten; 4.20 Gramofoon; 4.30 Eapevnn ["•uitzending; 4.50 Gramofoon5.30 Film- Ito' Orgelspel (opn.); 6.28 Berichten- JW Gramofoon; 7.— VARA-Kalender; 7.05 [^citaties; 7.10 Politiek radiojournaal; j r"8 Een half uur met ouders; 8.05 Her- a'nK SOS-Berichten8.07 Berichten AN VARA.Varia; 8.20 VARA-orkcst; 8.40 ^"icralda en soliste; 9.Puzzle-uit7«n- 9.15 VARA-orkest; 9.45 Esmeralda en liBte; io._ Berichten ANP; 10.10 VARA- ke8t; 10.30 Radiotooneel10.45 Commu '-Singing (opn.); 11,Orgelspel; 11.20 rarnofoop11.SC—12 Jack de Vries' Inter Wals en De heer P. B. Sips in zijn werkkamer. .j\,JQRlG!EN heemt de Prov. Waterstaat af scheid van zyn verdienstelnken hoofd ambtenaar in Gouda, den heer P. B. Sips, Bouwkundige bij,den Prov. Waterstaat, die na 43 jarep dienst b(j den Waterstaat van Rijk en Provincie zyn ambtelijke functie wegens het overschrijden van de daarvoor gestelde leeftijdsgrens, gaat neerleggen. Zooals de Waterstaat afscheid zal nemen van den heer Sips, zoo zal de heer Sips morgen afscheid, nemen Van zyn werk by den Waterstaat, waaraan hy zyn cjeheele leven, zyn denk- en arbeidskracht heeft ge- wyd. Een ^fscheid ais dit geeft een moment van triestheid voor den Prov. Waterstaat, flvyl deze een zeer bekwaam en ambitieus werker op een v«rantwoordelyken post moet ïhissen en voor den heer Sips, die zich moet onttrekken aan zyn arbeid, die hem voldoe ning en levensvreugde heeft geschonken, aan den dagelyksohen kring van hen, die met hem arbeidden en voor wie hy de altyd montere opgewekte figuur was, van wie be zielende kracht-'is Uitgegaan. Maar dit afscheid is ook een blij* moment voor <len Prov. Waterstaat moet het een vreugde zyn dat een harer hoofdambtenaren een zoo lange reeks van jaren met kennis en bekwaamheid zich met zoo groote ener gie aan het zoo belangryke werk der Wa terstaatsaangelegenheden heeft gewijd, waarvoor hem alle erkenning en waardee ring toekomt; voor d<jn heer Sips is dit af scheid de kroon op zyn veeljarigen arbeid, die hem meermalen hoogtepunten in zyn leven heeft geschonken. Het afsluiten van zyn arbeidsperiode beteekent de aanvang van een tydvak, van een volkomen vry leven, dat hem dank zy zyn groote vitali teit, de gelegenheid kan bieden zich te wy- den aan datgene, waarvoor hij tydens zyn werkzaam leven reeds veel belangstelling heeft getoond. Drie en veertig jaren in dienst van de Waterstaat, het is geen kleinigheid. In Juni 1896 is de heer Sips als buiten gewoon opzichter in dienst getreden by" den Rijkswaterstaat. Zyn eerste arbeidsveld was by het kanaal dat het eiland Voorne en Put ten doorsnydt. Na een jaar werd zyn werk zaamheid gevorderd by het graven van de spoorweghaven op Feijenoord-Rotterdam, waar hij tot 1899 werkzaam bleef. In 1900 werd hy overgeplaatst naar Numansdorp, waar een haven ten behoeve van de rijks- tramweg werd gegraven. In de jaren daarop volgende 19011908 was de heer Sips in Vianen gestationneerd in verhand met de groote weraen voor het Merwedekanaal. In die periode is de heer Sipè in vasten dienst getreden van den Rijkswaterstaat'. Na de totstandkoming van dit grootsche werk werd de heer Sips naar Hengelo overge plaatst voor den wegenbouw in die streek. Daar bracht de heet- Sips de eerste wals op den weg, wat toen bijzonder de aandacht trok. Na 5 jaren ging de heer Sfps^van de Rijks Waterstaat over naar den frov. Waterstaat, Op 1 Juni 1913 werd-bif^enoemd tot hoofd opzichter in tydelyken dienst met stand plaats Alfen a. d. Rijn, in verband met de belangryke werken tot verbetering van het Aarkanaal. Op den len Januari 1917 volgde zyn benoeming tot hoofdopzichterin vasten dienst, in welke functie de heer sips naai Gouda kwam als opvolger van den heer P. J. Huibers, die de onderhoudswerken aan de Gouwe onder zyn beheer had. 'Op 1 Juli 1918 werd de heer Sips be noemd tot Bouwkundige bij den Prov. \Va terstaat. Meer dan 22 jaar is de heer Sips thans in Gouda werkzaam. Zyn arbeidsveld is in die jaren aanzienlijk vergroot. De we genbouw langs Gouwe, de Kanaaldijk en de Nieuwerkerksche dyk, alsook de voor bereidende werkzaamheden voor de onteige ningen in verband met den sluis- en brug genbouw in Gouda, Waddinxveen. en Bos koop, welke onder leiding van Ir. W. J. de Koek van Leeuwen is tot stand gekomen, heeft iy'n taak beduidend verzwaard en hem geheel en al in beslag genomen. Dat neemt niet weg dat de heer Sips nog tyd en ge legenheid kon vinden om aan zijn arbeid zeer interessante artikelen by bijzondere gelegenheden in ons blad te wijden. Te zwaar is zijn taak hem zeker niet geweest. Zyn lust tot den arbeid, zyn opgewektheid, zy"n zin voor humor, hebben hem by ai zyn ernstigeft en verantwoordelijken arbeid zyn levensblijheid doen behouden, die hem op den dag van zyn scheiden nog de zon in het gelaat doet schijnen. Dat moge zoo blyven, ook in de komende jaren, In de 22 jaren zijner ambtelijke werk zaamheid in Gouda is de heer Sips uiter aard in aanraking gekomen met vele auto- riteiten in Gouda en talrijke gemeenten tot in den verren omtrek, waar de zorg voor en het onderhoud der provinciale land- en wa terwegen aan hem is opgedragen. Het is niet de bedoeling het afbeheid van den heer Sips tot een plechtigheid te ma ken, maar toch zal er naar wij vernamen, aan iedei- die van den heer Sips afscheid wil komen nemen, daartoe gaarhe de .ge legenheid worden geboden. De heer Sips zal belangstellenden gaarne aan het bureau van dt.j Prov. Waterstaat Gou.we 137 ontvangen op morgen Zater dag 24 Juni van 1012 uur. Verkiezing gemeenteraad. Uitslag officieel vastgestelde De stembureaux in de drie kieskringen hebben hedenmorgen openbtre zittingen gehouden om de uitkomst vast te stellen van de Woensdag gehouden stemming ter verkiezing van de leden van den gemeente- laad. In) deze vergaderingen is var. de stem- mencyfers mededeeling gedaan. Er werden in geen der kieskringen bezwaren kenbaar gemaakt, waarom het procesverbaal over eenkomstig de voorlezing werd vastgesteld. De uitkomst is gelijk aan die, welke reed* is gepubliceerd. Laa,gste inschrijver. Het gemeentebestuur van 's-Gravenhagc heeft gisteren aanbesteed het mfcken van opritten en het uitvoeren van verschillende werken voor de viaduct Weteringkade-" Scherkkade. Laagste inschrijver was de heer E. Sanders en Co. te Gouda vooi 161.500. Zeilboot met 4 personen op de Elfhoevenplas omgeslagen. Donderdagmiddag omstreeks half zes is de boot van den heer D. Furrer Sr., lid van .Elfhoeven, die daar met «y'n vrouw\en twee kennissen aan het zeilen was, plotseling omgeslagen. Dit gebeurde ter hoogte van het Restau rant, „Elfhoeven". De vier personen wisten zich aan het om geslagen vaartuig vast te klampen. Spoedig naderde redding, twee jeugdige leden van de Roei- en Zeilverv „Gouda", Jan H. en Wim Z., die in de nabijheid aan het zeilen waren, kwamen heel vlug ter plaatse en wisten de drenkelinggp aan boord te trekken. De omgeslagen boot is later door hen naar den kant gesleept. Dit ongeval is, ge zien de sterke wind èn het woelige water, gelukkig goed afgeloopen. Werkloozencijfer beneden 1800. Daling duurt vöort. De daling van de werkloosheid blijft voortduren. Thans is het cyfer beneden 1800 gekomen, n.l. op 1785, zoodat het aan tal werkloozen sinds de vorige opgave met 28 is verminderd. Van deze 1785 ingeschrevenen, 1755 man nelijke en 30 vrouwelijke, zyn er 1750.ge heel werkloos, terwijl er 435 in werkver schaffing zyn geplaatst. Ingeschreven staan; aardewerkindustrie 74, typografie 36, bouwbedrijven 358, che mische nijverheid 30, houtbewerking 87. kleedingindustrie 37, lederbewerking l'S, metaalnijverheid, scheeps- en rijtuigbouw 120, papierfabricage 16, textielnijverheid 52. bereiding voedings- en genotmiddelen 109, sigarenindustrie 99, landbouwbedrijven 68, handelsvertegenwoordgiers 53, pakhuis- en schippersknechts, koetsiers en chauf feurs 217, transportarbeiders 79, verzeke ringswezen 1, vrije beroepen 9, kantoorbe- dienden 28, onderwijspersoneel 3, huiselijke diensten 13, ongeschoolde fabrieks- en an. dere arbeiders 283. Spoedomteigening. Tot onteigening zal worden overgegaan I van verschillende perceelen grond en water aan den Goejanverwelledijk. welke de ge meente noodig heeft voor den aanleg der begraafülaats aldaar. Samenkomstan Leger des Heils. Men meldt ons van het Leger des He'ls afd. Turfmarkt 111, Gouda, dat Brigadier M. Huyg, leider van het Jeugdwerk van het Leger des Heils in Nederland, onze stad zal bezoeken, op Zonditg 25 Juni n.s., \oor het leiden van een serie samenko5*ilen voor jonge menschen, waarvan de bijeen komst van 5 uyr n.m. toegankelijk zal zijn vpor alle belangstellenden tot den leeftijd van 18 jaar. Ook voor volwassenen zullen een tweetal bijzondere bijeenkomsten worden geWd door den Brigadier en wel om 10 uur v.rp en 8 uur n.m. Motorrijder ernstig gewond. Door omkijken tegen auto gereden. Op Schieland s Hoogen Zee-dijk ter hoog te van het Buurtje is gistermiddag een mo torrijder uit Rotterdam tegen een vracht auto gereden, welkey hij niet zag, doordat hij omkeek. De berijder kreeg ee» gecom pliceerde knieschfffractuur. Nadat dr. Kroondijk eerste hulp had verteend, is de motorrijder per auto van den G.G.D. naa- het Van ïterson ziekenhuis overgebracht. De motor werd ernstig beschadigd. Artsexamen eerste deel. De heer J. A. R. van Bruggen is aan de Rijksuniversiteit te Groningen geslaagd voor het artsexamen eerst/deel. Loop der bevolking. Gevestigds A. C. van Mourik, kin derjuffrouw, van 's-Gravenhrge, Wasse- naarscheweg 12, in Boelekade 185; C. L. Berretty, onderwijzer, van 's-Gravenhage, Laan van Meerdervoort 294, in van ïterson laan 30; J. Middelkoop, off. Legar des Heils, van Amsterdam, Resedastraat 361i3„ in Turfmarkt 111; C. Meijer, van Uithoorn, Amstelstraat 14. jn-P. C. Bothstraat 102; A. Breider, grondwerker, van Zwyndrceht, Nieuwstraat 16, in Pretoriaplein 7; M. F. Dohle, winkelchef, van Meppel, Zui.leinde 1, in Nieuwe Gouwe O.Z. 1; A. C. Koning, student, van 's-Gravenhage, Hugo de Groot straat 24, in Goejanverwelledijk 55; J. T. Ra-Pis g«b. van Bemmel, van Boskoop, Rid. derbuurt in Fluweelensingel 93; J. A. Bron, dienstbode, van Monster, Choorstraat 105, in P% C. Bothstraat 90; H. Telkamp, los arbeider, van Delfzijl, woonwagen, in woonwagen; N. Karreman, van Zevenhui zen, Groeneweg 20, in Graaf van Blois- straat 83; C. H. Spee, inspecteur ziektever zekering, van Reeuwijk, Aohterwillens H 3, in Joubertstraat 100; J. L. Borst geb. de Jo/igh, van Roosendaal (N.B.), Oude Vughtstraat 7, in Lethmaetotraat 54; A. Kulik, fabr.arb., van 's-Gravenhage, Capa- dosestraat 18, in Nieuwehaven 280; *G. Eruckmann, dienstbode, van Noordwijk Bee«hovenweg li, in Nieuw# Veerstal 7; J. 0. Kok, vertegenwoordiger, van Venlo, O. L. Vrouweplein 10, in Vossenburchkade 28, A. J. van Ryn, van Boskoop, Oranjestraat 1, in Tollensstraat 121; L. de Vries, tim merman, v*n Rotterdam, Pendrichtstraat 17a, in Willens 103; M. H. de Hoog geb. Vermeulen, van Reeuwyk, Twaalf morgen I 48, in Willens 55; L. M. Warmes, ver pleegster, van Huizen, Craileescheweg 116, in Krugerlaan 130; N, C. J. Fransen, com mies P.T.T. van Oegstgeest, Emmalaan 11, in Doelestraat 14a; A. J. Vaatstia geb. Bakker, van Groningen, Korre-weg 102, in Krugerlaan 72; H. E. van Kekem, dienst bode, van Ameide, Achterweg A 206, in Westhaven 42; W. Nrvelstijn geb. de Joi g, van Goudedpk, Dorpsstraat 82, in Const. Huygensstraat 78; P. Hofman, dienstbode, van Waddinxveen, Henegouwerweg 79, in Markt 25; W. de Vroom, van Tilburg, Nieu we Goirlescheweg 50, in P. C. Bothstraat 43; J. N. B. van dpr Grient, arts, van Zeist, Lommerlust 23, in Krugerlaan 130; J. de V aal, smid, van OuJewater, Ouden Singel D 16, in van der Palmstraat 104; E. Bosnia, kellner, van Middelburg, Lange Noord straat 2, in Oosthaven 69; C. J. Brouwer, mach. bankwerker, van Rotterdam, Korte Kade 84a, in Vierde Kade 30; Th. N. van Doorn, van 's-Graveland, no. 495, in Nieu wehaven 2; J. J. P. Hensbroek geb. Schou ten, van Schoonhoven, Lopikerweg 18, in Graaf Florisweg 77; M. Westdyk, naaister, van Woubrugge A 18% in Tollensstraat 76; jD. Stubbe, kaaspakhuisknecht, van Stol wijk, H 6, in Raam 37c; A. Koole, schilder, van 's-Gravenhage, Hoenderjostraat 57, in Winterdijk 6; W. Th. E. Walrée, diens bode, van Bussum, Iepenlaam 30, in Graaf Florisweg 77; A. M. Behling ^eb. Dammer man, vah Schiedam. Singel 4, in Vossen burchkade 30; D. de Jong, koopman, van Reeuwyk, Weth. Venteweg H 157a, in Koe koekstraat 52; G. Köoy, kantoorbediende, van Reeuwyk, Achterwillens H 8, in Gou we 54; Wed. D. Brouwer geb. A. de Jong, van Amsterdam, van Tuyll van Seroosker- kenweg 451, in Kleiweg 52; J. Steenbergen, monteur, van Reeuwyk, Reewal D 76, in* Fluweelensingel 89; W. M. Compeer, van Waddinxveen, Zuidkade 166, in Fluweelen singel 89; J. A. Kramer, van Gouderak B 290, in Sophiastraat 96; K. Kops, grossier, *van Leiden, Jan Vossensteeg 52, in Dubbele Buurt 2; H. Vryenhoef, mach. houtbewer ker, van Nijmegen, Waalstraat 15, in Oost haven 23. Rdunie-Bioscoop: Lachend door 't leven en Moeders jongen. Zondag 10.30 uur: My old Kentucky home. Woensdag 2 uur matinee: De schrik van het garnizoen. Schouwburg-Bioscoop: Het monster van Frankenstein en Kerels der zee. Thalia-Theater: Helden der tropen en Ge heime inlichtingen. 23 Juni 8.30 uur Schaakbord. Vergaderiug van deelhebbers Onderlinge Brandverze kering-Maatschappij Gouda. 24 Juni Collecte Stichting Steunfonds van de Vereeniging tot bevordering de* be langen van tuberculose-patiënten in Ne derland. 25 Juni 4 uur Houtmansplantsoen. Twegde volksconcert Stedelyk Muziekkorps. UIT DSN OMTREK. WADDINXVEEN. Faillissement geëindigd. Het faillissement van A. de Heer, heiei alhier, is geëindigd. 4 SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. G.Z.C.. reserves verliezen. Voor de polo-competitie heeft G.Z.C. 2 gisteravond te Amsterdam tegen IJ 3 ge speeld. De uitslag was 51 voor Het IJ. MARKTBERICHTEN. De Boterheffing. De heffing en steunuitkeering op boter, is behoudens tusschentydsche wyziging, voor de week van 22 tot 29 Juni vastgesteld op 60 cent per k.g. (onveranderd). Boterprys Kopenhagen. De officieele Deensche boternoteering iq heden vastgesteld op 217 kronen af 85 ct. per k.g. LAATSTE BERICHTEN. Buitenlandsche Joodsche dienst boden worden niet meer toegelaten. De regeering heeft enkele maanden geleden aan aantal werkvergunningen voor buitenlandsche Joodsche dienstbo den ter beschikking van den Joodschen Vfouwenraad in Nederland gesteld. Hon derden aanvragen werden brtiandeld en het aantal toegestane plaatsen was in enkele weken bezet. Daar gébleken was, dat voor een veel grooter aantal gegadigden huishoudelijke betrekkingen ln Joodsche gezinnen in Nederland openstonden, heeft de Jood sche Vrouwenraad onlangs de regeering gevraagd een tweede quotum te willen toestaan. Dit verzoek is thans geweigerd. Twee dooden bij auto-ongeluk te Eist. Vanmorgen is een tractor met oplegger, op den weg Arnhem—Nymegen, ter hoogte van Eist, in eöh sloot gereden. De lading van den oplegger schoot door de cabine. Omstanders trokken den chauffeur uit den wagen. Nadat, hem ter plaatse geneeskun dige hulp was verleend, werd het s^fcht- offer naar het ziekenhuis te Arnhem over gebracht, waar hy kort na aankomst over leed. Bij de opruimingswerkzaamheden van de auto vond men nog èen tweede slacht offer, de schoonmoeder van den chauffeur. De vrouw was echter overleden. De slacht- •iwoopiady «iqsuiooye uftz sjojjo WISSELKOERSEN. 22 Juni. 23 Juni. Officieel. jonden 8.84% 8.84% Berlyn 75.58 75.58 Parys 4.99 4.99% Brussel 32.04 32.04 Zwitserland 42.47% 42.47 Kopenhagen 39.35 39.35 Stockholm 45.42% 45.42 '.Oslo 44.32% 44.30 New-York 1.88% 1.88% BEURSOVERZICHT. Op de overweging, dat de Kamerdebatten over het rapport-Oss tot dusver niet den indruk hebben gevestigd, dat een kabinets crisis Sbor de deur staat, was d« Ameri- kaansche dollar op de Amsterdamsche wis selmarkt heden iets zwakker gedisponeerd, in zooverre, dat de koers neiging vertoonde af te gly^en van den koers van afgifte van liet Nederlandsche egalisatiefonds en zich Iets oQder het niveau van 1.88% te bewe gen op 1,88%. A 1.88%. Er* was dientengevolge voor het egalisa tiefonds geen aanleiding meor op te treden,' zoodat in dit opzicht een lichtelyk gewijzig de situatie tegenover gisteren aan den dag trad. Overigens was de toestand Vry wel r«- Jyk en deden zich geen wijzigingen van eenige beteekenis voor. De zwakke stemming, die het pond ster ling te Londen vertoont, komt ingevolge de interventie van het Britsche egalisatiefonds niet tot uiting en het Britsche devies bleef zich bewegen op 8.81"/,* k 8.81'Vu. De markt droeg een zeer kalm karakter en de affaire bad weinig te beteekenen. Pa rijs werd vernomen op 4.99, Brussel op 32.02 k 32.04, Zwitserland op 42.46 k 42.48 er, Berlyn op 75.55 k 75.60. Het effectenverkeer was tffo mogelijk nog stiller dan de vorige dagen, en de koer sen weken meerendeels maar weinig af van 'de slotkoersen van gisteren. Zoowel in lo cale als in Amerikaansdhe fondsen was de stemming uiterst rustig en onbewogen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Rilt seint: Verwachting van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Half tot zwaar bewolkt of betrokken; regen met kans op onweer; koeler; zwakke tot matigen wind, aanvankelijk verander lijk, later uit Noordelijke richtingen.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2