Amsterdam heeft een „ijzeren long". Een matte of nebpuinde teint staat altijd charmant Congres Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. ik hèb gekozenArkadi. l'L (ÏT11)1"1 10'20 "«'"mntioi Beurs van Amsterdam. Uitkomst voor patiënten met een gestoorde ademhaling. De eerste in ons land. De medische outillage van, de hoofd stad is dezer dagen verrijkt met een der nieuwste vindingen, waarover de weten schap de beschikking gekregen heeft, namelijk de z.g. ijzeren long. Dit is de populaire benaming van het toestel voor kunstmatige ademhaling, out in don korten tijd van zijn bestaan' alom zoo sterk de aandacht heeft ge trokken. Men herinnert zich. dat dit apparaat tot dusverre het leven heeft weten te be houden van een zoon van een Ameri- Kuanschen mlHlonnalr, wiens ademha lingsorganen niet meer functioneerden Vooral m Engeland, waar de „long - WOrdt gefabriceerd, heeft het toestel grooten opgang gemaakt, mede dank zij het be sluit van Lord Nuffield om het kosteloos aan alle ziekenhuizen van het Brltsche Koninkrijk te verstrekken. Gistermiddag heeft dr. H. Kinderman, onder-directeur van het Wilhelmlnagast- huia, de werking van den „ijzeren long" om deze niet fraaie en ook niet Juiste betiteling van het nieuwe toestel, dat oiticieel als „both cabinet respirator" wordt aangeduid, maar te gebruiken voor vertegenwoordigers van de pers ge demonstreerd. Het is ondergebracht in de isoleeratdeeling van het gebouw voor besmettelijke ziekten, omdat het naar men verwacht in de eerste plaats nuttige diensten zal kunnen bewijzen bij geval len van kinderverlamming. Ook hoopt men het apparaat met succes te gebrui ken in bepaalde gevallen van diphterie. verstikking of electrische schok en in andere gevallen, waarbij de ademhalings organen gestoord zijn Het toestel is eigenlijk een groote plat te kist ter lengte van een menschelijk lichaam dat de patient geheel omsluit. In dc kisu rust een bed, dat gemakkelijk in- en uitgeschoven kan worden. De pa tiënt wordt op het bed gelegd met het hoofd uitstekend door een gat in het einde daarvan. Vervolgens wordt het bed in de» kist geschoven, die luchtdicht gemaakt wordt. Een rubberkraag gaat om den nek van den patiënt, zoodat zijn geheele lichaam in een afgeioten kamer rust, terwijl zijn hoofd eruit steekt. Het einde van de „kist" is met een slang verbonden met een „pulsator", een blaasbalg welke door een electromotor in beweging wordt gebracht. Deze balg. die dus longdiensten verricht, trekt de lucht uit het cabinet, geeft daarmee de Ion- Ren van den patiënt gelegenheid uit te zetten en veroorzaakt, dat hij door neus en mond, die geheel vrij zijn, inademt. De ademhaling kan worden geregeld in tempo's van 18, 24 en 32 per minuut Af wisselend is de luchtdruk positief en negatief, zoodat de natuurlijke adem haling wordt geïmiteerd. Is de luchtdruk positief, dan wordt de borstkas van den patiënt ingedrukt, waarna hij lucht kan inademen, is de druk een oogenblik later negatief, dan heeft hij gelegenheid tot uitademing. Indien de motor mocht wei geren, kan de aandrijving onmiddellijk los gemaakt worden en kan de pulsatie geschieden door handbeweging. De ven tilatie van het cabinet en de drukgraad kunnen eveneens worden geregeld door middel van twee ventielen en dc patieënt kan tot op zekere hoogte verzorgd wor- den zonder het cabinet te openen, dank i zij twee armgaten die zich aan weers zijden bevinden, ongeveer ter hoogte van de schouders van den patiënt. Door middel hiervan kan ook de polslag van den patiëp*-worden gecontroleerd. In soijrinige gevallen bleek het bij het op gangj brengen der ademhaling mogc- lijk te zijn, dat deze gedurende een uur I zonder het toestel kon geschieden, zoo- I dat er gelegenheid was tot verzorging van den patiënt. j Overigens kan de patiënt gedurende zeer langen tijd in de cabine blijven, zoo noodig dagenlang. De ..iizeren Ions" is thans gereed om zijn diensten te bewijzen. Ook hier hoopt men er zegenrijke resultaten mee te be reiken. teruggaat naur zijn land propaganda make voor ons land. Maar ook moet onze propaganda zich naar het binnenland richten. Propaganda naar het buitenland moet men in drie deelen verdoelen. a. Nederland in druk. Wij moeten de menschen wat laten weten. b. We moeten Nederland in beeld laten zien (films,'*foto's, platen, affiches enz.). c. Buitenlanders moeten over ons land hooren (radio en voordrachten). Spreker gaf een overzicht over datgene watde A.N.V.V. doet voor die propagan da. waarbij nog werd opgemerkt, dat het materiaal der Verecnlging in het buiten land zeer goed wordt beoordeeld. Spreker vroeg met nadruk aan alle V.V.V.'s zich om practische redenen tc houden aan een zekere eenheid in de maten der pro- pagandabrochurcs. Hij behandelde de affiches welke in het buitenland worden verspreid en verder alle materiaal dat door de A.N.V.V. wordt gemaakt om Ne derland in het buitenland meer bekend heid te geven. Een overzicht van wat de verecnlging op het oogenblik in het buitenland doet gaf een goeden kijk op de activiteit der A.N.V.V. De vlotte voordracht werd met een hartelijk applaus beloond. Vreemdelingenverkeer en overheid. Na het gemeenschappelijk noenmaal hield des namiddags dé heer mr. J. A. Willingc Gratama lid/der Provinciale Staten van OverijsselÉjn aangekondig de voordracht over „oMfcrheid en Vreem delingenverkeer" Spr. betoogde, dat zonder daadwerke lijke en flnancieele medewerking der overheid een vruchtdragende bevorde ring van het vreemdelingenverkeer in Nederland niet mogelijk is. Det A.N.V.V. heeft wonderen verricht met haar weinige geldmiddelen. Wordt door het Rijk voor dit landsbelang oen behoorlijk bedrag bijgedragen dan is on getwijfeld de A.N.V.V. zooals zij thans is gereorganiseerd, het lichaam, waaraan de leiding van het V.V.V.-werk kan en moet worden opgedragen. Met het Rijk is de samenwerking nu op genoemden grondslag opgezet Thans zal dit systeem Ils gecharterd, zullen ruim 540 deelnemers de reis meemaken. Bezocht worden tijdens deze zeven- daagsche reis Ulvik (Hardangerfjord), Eide, FJaerland (Sognefjord). Merok (Storfjord) en Bergen* Auto na botsing te water. Drie van de vlcr inzittenden ver dronken. Oistèrmlddag om half v^er is ter hoog te van dc stroocartonfabrlek „Dc Toe komst" te Helligerlee een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen. Een auto met vier personen is na bot sing met een andere auto in het Win- schoterdiop gereden. De wagen verdween een flink stuk van den wal geheel onder water. Drie der inzittenden konden zich mot geen mogelijkheid bevrijden. Alhoe wel van alle kanten onmiddellijk hulp kwam opdagen, mocht het niet gelukken hen te redden. Alleen de bestuurder van de auto, de heer Wjersma, landbouwer uit Wlttewie- rum (gom. Ten Boer), wist uit den wa gen tc komen en den wal te bereiken. De 33-Jarige mevrouw Wiersma, haar 5-jarig zoontje en haar moeder, de 60- Jarige mevr. A. O. Wiersma—Harding zijn verdronken. De inzittenden van de andere auto, een open wagen, werden allen gered. RECHTZAKEN. Amilda-crême, die teven, zoo goed j. y0or Jc huiA is yerfafebaar in to twe - begeerd,, «hrtw. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 et. ïenucrkiitg tuSsclien overheid en vreemdelingenverkeer. Woensdagochtend heeft C. R. T. baron Krayenhof te Leeuwarden de eerste bij eenkomst van het congres van do A.N. V.V. geopend; hij heette alien welkom, in het bijzonder den burgemeester van i Leeuwarden, jhr. mr. Van Beyma Bij de behandeling van het jaarverslag i vraagt de heer D, Klomp uit Bergen (N- 1 H.) of de regeering er wel rekening mede houdt, dat Duitschland door de deviezen den Duitschen toerist belet naar Neder land te komen; hij vraagt: wat staat daar tegenover? Hierover ontspint zich een debat. i Spr. vraagt of het jaarverslag niet wat t beter kan opgeven wat Nederlandsche j toeristen in den vreemde uitgeven. Voorts vraagt de heer Klomp of het gerucht waarheid bevat, dat de voorz., baron Krayenhoff. niet uit vrijen wil heengaat. Dat zou spr. zeer betreuren De heer Krayenhoff zegt kort en bon dig: „Ik ga uit vrijen wil weg; ik zal mij bovendien door niemand laten wegstu ren!" (Applaus). Leden van het hoofdbestuur De vergadering benoemt de heeren mr H. Vlug, Rotterdam, O. A. van Woelderen. burgemeester van Vlissingen en generaal L. C. A. van de KaVteele. Den Haag, tot leden van het hoofdbestuur voor de VV V. en den heer P. L. M. van Wayenburg te Nijmegen, L. J. p. N. A. Bouwman, Amsterdam en jhr. J. P. Six. Amsterdam, als vertegenwoordigers van stedelijke lichamen. Tot leden van de kas-commissie wor den benoemd de heeren H v. Alphen, burgemeester van Zandvoort. J Bleeker', burgemeester van Dordrecht en E. .G. Wat den allen goed. een betaamt, is niet voor FEUILLETON. Een roman uit het hooge Noorden door AGATHE POGNER. Nadruk verboden. Een heeft er nu toch aan moeten gelooven. Gisteren Is zijn levenslicht uit gegaan als een lamp zonder olie Wie? Semjon? Neen. dien gaat het iets beter. Zij het dan. dat hij er uitziet als de dood zelf. Ik heb voor Semjon een flesch wijn meegebracht. Katja kwam met haar zoontje aan de hand uit huls. Toen ze mij ontwaarde, stuurde zc het kind naar mij toe en zei: Vooruit. Fedja, zeg dien oom eens netjes goeden dag. Do jonge vrouw zag er afgetobd en verbitterd uit. Zij leek in niets op het frissche. levenslustige kind, dat tijdens den overtocht alle opvarenden met haar kwinkslagen cn haar aanstekelijken lach om zich heen had weten te verzamelen. Wil hij mij geen handje geven? wendde Ik mij tot haar. Met je man gaat het. naar ik hoor. Iets beter? i Het ging hem wat beter. Tot van- morgen. Toen heeft hij door het raam Wassenaar, Scheveningen. In 1940 naar Den Helder. Het congres besluit om in 1940 in Den Helder samen te komen, nadat tal van leden gedebatteerd hadden over de aan trekkelijkheid van deze erf andere steden. De V V V in Den Helder bestaat het volgende Jaar 50 jaar. Amsterdam, dat ook candidaat was voor 1940, trekt de candidatuur in ten gunste van Den Helder. Tenslotte ging het tusschen Roermond, Dordrecht en Den Helder maar de noordpunt van Noord-Holland won met vlag en wimpel. Causerie van den directeur i H. W. R. de Waal. Daarna hield, na een korte pauze, de directeur der AN.V.V. dc heer A. W. R. de Waal een praatje over propaganda- activiteit en propaganda-materiaal der A.N.V.V. Van de propadanda in het buitenland aldus spreker hangt zooveel af. Wist u dat Frankrijk per jaar 500 600 millioen uit vreemdelingenverkeer trekt? Dat Canada alleen uit Amerika 388 millioen heeft gehad en Zwitser land in, 1937 147 millioen? Kleinere lan den en steden verdienen eveneens veel geld aan vreemdelingenverkeer. In 1938 had Noorwegen b.v. f 34 millioen. de stad Boedapest 14.75 millioen uit vreemde lingenverkeer getrokken. Stel daartegenover Nederland, dat in 1938 slechts 10 millioen cit Vreemde lingenverkeer heeft ontvangen. Wij hebben dus wel een grooten ach terstand in te halen en daarom is pro paganda zoo noodig, daarom moeten wij den vreemdeling een meer en betere ser- vice geven opdat elke vreemdeling die die kist gezien en sindsdien heeft hij geen rust meer. Ik ging met Katja haar woning bin nen. Semjon weigerde echter een woord met me te spreken, ja. hij wilde me zelfs niet aanzien. Hardnekkig keerde hij zijn gezicht naar den muur. Het doet hem pijn, als hij gezonde menschen ziet, fluisterde Katja mij toe. Hij is zelf immers altijd een van de ge- zondsten en sterksten geweest ook in de provinciale en plaatselijke V.V. V. organisaties moeten worden ingevoerd. Noodig is dan in elke provincie een pro vinciale VVV-, waarbij groote invloed en groote flnancieele steun van de pro vinciale overheid vereischt zijn. Op deze wijze kunnen plannen in grooter verband worden opgemaakt tot het verkrijgen van vreemdelingenbezoek. Voorbeelden van goede plaatselijke samenwerking tusschen overhad en V.V.V. zijn te vin don te Amsterdam en Enschedé. Het V.V.V.-werk in' vele kleine plaatsen is eveuwet nog zoo echt liefhebberij en heeft dikwijls weinig zakelijks. Het V.V V.-werk is vaak in handen van direct belanghebbenden, met gevolg: veel strijd en. tweedracht, en. soms komen zelfs twee V.V.V.'s in een plaats voor. er is een gemeente, wjar de post alles terug7 VUwnrrtt^eaAmen»nJeJ WBlke V V' 1 """"JS geievero acm. dat de verdacKte V._ wprpt bcdojsld Het ls de taak van da j wel eens het voornemen heeft gehad zijn actie voor deze semi- 1 vrouw van het leven te berooven. Deze overweging heeft hel Gerechtshof niet overgenomen, hiermede de smet wegnemende, die bij handhaving van het Alkmaarsche vonnis in zijn geheel toch nog op den verdachte zou zijn blijven rusten. RADIOPROGRAMMA^ Rotterdamse he rechtbank. Aanrijding te Ouderkerk. De rechtbank heelt veroordeeld J. T„ 38 jaar. melkrijder te Ouderkerk a. d. IJssel, wegens het aan zijn. onvoorzichtig lijden te wijten hebben, dat in de Dorps straat te Ouderkerk a. d. IJssel de 85- jarige C. Rek was aangereden, tengevol ge waarvan deze zoo ernstig verwond was geraakt, dat hij korten tijd later was overleden, wegens het veroorzaken van dood door schuld, tot een maand hech tenis. De elsch was veertien dagen hech tenis. met ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden. Het drama te Koedijk. De melkrijder vrijgesproken door het Amsterdamsche Hof. Het Amsterdamsche Hof heeft heden arrest wijzend tegen den melkrijder uit Bergen, die er van verdacht werd In Ja nuari 1038 opzettelijk met een auto te water te zijn gereden, met de bedoeling zich van zijn vrouw en kinderen te ont doen, het vonnis van de rechtbank te Alkmaar bevestigd en den verdachte vrijgesproken. Zoowel de officier van de rechtbank te Alkmaar als de procureur van het Hof hadden levenslang geëischt en den melkrijder schuldig verklaard aan moord op zijn drie kinderen. Het arrest van het Gerechtshof, dat de president, mr Jolles vanmorgen on der groote belangstelling voorlas de verdachte zelf was echter niet verschenen is gelijkluidend aan het vrijsprekende vonnis van de rechtbank, met uitzonde ring echter van de overweging, die de rechtbank aan haar vonnis heeft toege voegd en waarin zij zegt, dat zij wel het bewijs geleverd acht. dat de verdaclitc hierna: Voor tuinl lefhebbers; 7.— Rorich. ten; 7.15 Declamatie; 7.45—7.55 Gramo! foon; 8.— Berichten ANP, herhaling SOS. berichten; 8.15 Christ. Oratoriumverwjji. gin» van Haarlem en solist; 9.30 Cause»!® „De Unie van Zuid-Afrika"; 10.— Berieh. ten ANP, actueel halfuur; 10.30 De Ka landers; 11.25 Gramofoon, c.a. 11.5012 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 M. 8.— VARA. 10 VPRO, 10.20 VARA. 12— AVRO, 4.— RA. 7.30 VPRO. 9— VARA. 10.40 VPRO 11—12 VARA: 8.- Gramofoon (om 8.16 Berichten)- 10.40 Vlooi p„ piano; n.lo Declamsti,! 11.TO Esmeralda; 12.— De Palladia™12.» Gramofoon; 1*5 AVRO-Amusements-or- keati 2— Declamatie; 2.30 Het Lj-ra-trh 3 15 Populair solisteneoucert (c.a. 3.45 [p.' richten); 4.— Gramofoon; 4.30 Orgelspel 5— Voor de hinderen; 5.30 VARA-orkw- 6.2S Beriehten; 5.30 letterkundig nverricht' 5 50 Groninger Orkestvereniging (opa 7 VARA-Kalender; 7.05 Causerie .Naar de Ardennen en Luxemburg"; 7.23 p,.r[ ten ANP; 7.30 Berichten; 7.35 Cursus Be hi gii-Selverklaring van de Centrale Com missie voor het Vrijzinnig Protestantisme"- 8— Cello en piano; 8.3# Causerie „Bijbe.! s he kunst in het Rijksmusea ai"; 9.jac]{ ue Vries' Internationals en soliste; 9.30 Ka diotooneel; 9.45 VARA-orkest en solisten- 10.30 Berichten ANP; 10.40 Avondwijding! 11— Trio-concert; U.30 Jazzmuziek (gr.); 1.55—12 Gramofoon. A.N.V.tf. een Aooe actie voor deze sernï officieele orgakisatie, zoowel provinciaal als plaatselijk temperen. Men zal daarbij begrip moeten wekkSn voor de waarheid dat geen vreemdeling meer komt naar een bepaalde plaats alleen, maar naar het geheele land. of een bepaalde streek. Wil men dus vreemdelingen trekken dan moet men in de eerste plaats de buitenlanders op het oog hebben en daar naast Nederlanders uit andere deeien van het land. Onderlinge concurrentie moet daarbij voortaan uit den booze zijn en bovenal zijn noodig medewerking en steun van de overheid. GEMENGD NIEUWS. Nochtans trad ik ms'i nacht te hebben doorstaan en dan na e hand te drukke/HU kromn^n™ *an longontsteking - XXV Kjyj I1C1I1 tu do hand te drukken. Hij kromp ineen, als door een electrischen sehok getrof fen, maar uit het krampachtige trekken van het geweldige lichaam, begreep ik. dat de dood geen gemakkelijk werk zou nebben om dezen man er onder te krlj- gen En deze ontdekking deed in mijn hart nieuwe hoop ontwaken. hem dlrect van den wijn LLnfa "h rl0d 'k KatJa Misschien knapt hij daar wat van op. Buiten wachtte Rodion op me. Hij vroeg of Ik niet mee wilde gaan om den doode een der nieuwelingen, die tege lijk met mij op het eiland waren geko men de laatster te bewijzen. Ik antwoordde bevestigend Maar eerst wilde ik Pelka en de anderen nog even goedendag zeggen. Pelka zit daar bij den doode. Alle vrouwen zijn er trouwens. De mannen zijn weggegaan om een graf uit te hak ken. Zij kunnen elk oogenblik terug- N.R.V. kampeerreis met de Tarakan. Meer dan 540 deelnemers. Met het kampeerschlp Tarakan van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", dat dit jaar zijn eerste reis naar Noor wegen maakt op 1 Juli a.s. en daartoe door de Nederlandsche Relsverceniging zij nauwelijks op Alleen Pelka kwam mij tegemoet en gaf me een hand Stepanida en haar moeder begroeten mij slechts met haar oogen. Ik zocht een plaats, in. den donkersten hoek van het vertrek, maar mijn blik hing geboeid aan Tiet vreedzame gelaat van den overledene Van zoo ver te zijn gekomen, moedig alle gevaren en ont beringen van den langen, strengen Pool nacht te hebben doorstaan en dan na Vrijdag 30 Juni. Hilversum I, 1875 en 415.5 M. Algemee i Programma. vercorgd door de NCRV: 8Schriftlezing, meditatie; 8.15 Bi richten, gramofoon (9.30-9.45 Gelukwen schen); 10.30 Morgendienst; 11— Gramo foon; 11.15 Cello en piano en gramofoon; 12.— Berichten; 12.15 De Postillons (in de pauzes: Causerie „Een woord voor U" en gramofoon); 2.— Gramofoon; 2.30 Christ 1 lectuur; 3.— Zang en piano en gramofoon; 3.15 Gramofoon; 4.10 Haagsch trio en gra- mofoon; 5.30 Orgelspel; 6.30 Berichten WISSELKOERSEN. 28 Juni. 29 Juni. Officieel. Londen 8.81% 8.81* Berlgn 75.S3 75.00 Bnrjjn 4.99% 4.98% Brussel 32.03 32.03 Zwitserland 42.46 42.46 Kopenhagen 39.37 39.37 Stockholm 45.45 45.42% Oslo 44.65 44.62% New-York 1.887,* 1.88% BKURSOVERZrOHT. De wisselmarkt gaf heden geen enkel teeken van opleving. Dat het hier te lande niet tot een kabinetscrisis zal komen, werd gunstig opgevat, doch men wacht thans up nadere gegevens inzake de manier waarop de hangende problemen zullen worden op gelost. Over de berichten omtrent de monetaire kwestie in de Vereenigde Staten maakte men zich niet oyster ongerust, aangezien naar het scheen de opvatting bestond, dat president Roosevelt niet onverhoeds nog ge bruik zal maken van z(jn nog bestaande be voegdheid, den dollar te devalueeren. Dp handel was van geringe proporties en droeg een zuiver commercieel karakter. In de koersen van de vreemde deviezen was vrijwel geen verandering gekomen. De Ame- rikaansche dollars 'bewogen zich juist even beneden 1.88%, zoodat het Nederlandsche egalisatiefonds voor zoover te bemerken was, geheel buiten de markt bleef. De prys van het Amerikaansche devies bewoog zien echter zoo dicht by het niveau, waarop het controlefonds nog altyd dollars wil verkoo- pen, dat er niet veel behoeft te geschieden om afgifte van de Amerikaansche munteen heid mogelyk te maken, zooals gistermid dag op bescheiden voet wederom het geval was. De prjjzen, die werden vernomen, waren voor Britsche ponden 8.81% a 8.82, voor Fransche francs 4.98% 4.09%, voor bei- gas 32.01 32.06, voor Zwitsersche francs 42.45 a 42.47, voor Duitsche marken 75.53 k 75.57. De marge tusschen het Duitsche zilvfrgeld en het Duitsche bankpapier is de laatste dagen aan het inkrimpen. De prtfs voor zilver was hedenmorgen circa 28%. Voor Duitsch bankpapier circa 26%. Do Scandinavische deviezen werden tegen de prijzen van gisteren geadviseerd. De stemming op de beurs was overigens aan dén zwakken kant, hetgeen voorname lijk verband hield met de reactie in Wall- street. De Amerikaansche aandeelen werden over de geheele linie lager afgedaan, voor zoover tenminste zaken werden gedaan. Zwijgend zaten de zeven kolonisten- vrouwen en Pelka bij den doode Als een eerewacht. Toen wij binnentraden, keken te bezwijken— het was wel hard du, traan welde in mijrl oog Het was voor het eerst in mijn leven, dat ik om een vreemde schreide. Na korten tijd keerden de mannen, die het graf hadden uitgehakt, van hun moeilijk werk terug. Nu werd de doode in de kist gelegd. De eenige bloem, die hij in de hand hield, was van wit pa pier. Ik herkende er Polka's werk in. Je hebt onder ons gewoond als een broeder, nam nu Rodion het woord, ter wijl hij den doode een kruis op voor hoofd. mond en borst sloeg En het eeni- ge onrecht, dat Je ons hebt aangedaan, 1 is, dat Je te vroeg van ons bent heen- I gegaan. Maar daarmee heb je gehoor gegeven aan een hoogeren wil. Dien wil j moest Je vervullen Je kon niet anders. I Daarop legde hij den doode een hand vol zand op de borst want stof zijt i gij en tot stof zult gij wederkeeren!. De kist werd dichtgespijkerd. Buiten wachtte reeds de door honden bespannen slee. Nadat de kist hierop wa» vastgebonden, zette de droeve stoet zich ln beweging. Ik liep hand in hand met Pelka Wij spraken zeer weinig, maar hot was mij genoeg, dat zij naast me liep cn dat ik haar kleine, stevige hand in de mijne voelde. Hoe langer ik naast dit zeldzame kind voortschreed, des te meer besefte ik. welke groote plaats het ln mijn hart had weten te veroveren. De weg naar de begraafplaats was niet lang. slechts een paar kilometer. Maar de tocht was zeer vermoeiend. Wij slaakten een zucht van verlichting, toen wij den grooten heuvel met de vele krui sen voor ons zagen opdoemen voor deze kleine nederzetting eigenlijk ver schrikkelijk veel kruisen!... Ltmgzaam kwamen wij naderbij. De kist werd van de slede genomen en in het graf neergelaten. Daar dit zich echter intusschen met helder dooiwater had gevuld, spatte het klaterend naar alle zijden, waarbij de druppels zich op onze kleeren en gezicht vastzetten. Het was dc droevigste begrafenis, die Ik ooit had meegemaakt. Meer met de oogen dan met de lippen riep men den overledene een laatst „Rust zacht!" toe. Daarna werden de schoppen ter hand genomen. Weldra was het graf met zand en steenen opgevuld en het binnen ge drongen water verdwenen. Naast hot graf werd vervolgens nog het gebruike- I lijke houten kruis zonder naam in den grond geslagen Tot twee maal toe viel i het om. De derde maal bleef het staan Zoo langzaam als wij den heuvel op gegaan waren, zoo haastig liepen wij er af. Ieder onzer wist, dat hij dezen heu vel pas dan weer zou bezoeken, wanneer I het Die de dood opnieuw een offer zou elsceen. Wie echter dit volgende offer zou zijn ja, dat lag in God's hand. Hoeveel heb ik er in de vijf en twin tig jaar. dat ik hier op het eiland woon, reeds de laatst-e eer moeten bewijzen, zei Rodion, toen wij den heuvel achter ons hadden. En van velen staat zelfs vandaag aan den dag het kruis er niet meer De wind en de koude hebber totaal opgevreten. Vooral de wind - zuigt desnoods het merg uit je botten. De mannen spraken over den gestor ven kameraad. Hij had op heel de wijde wereld geen enkel familielid. Hij was naar het hooge noorden gokomen, om-, dat hij geld wilde verdienen, teneinde zich later in zijn geboorteland een stuk land te kunnen koopen. De honden mochten hem alle zoo graag, vertelde Pelka. Hij sprak altijd tegen hen, alsof het menschen waren: dan gingen ze voor hem op den grond zitten om naar hem te luisteren. Sem jon heeft hem vaak uitgelachen. Lees ze liever een verhaaltje voor. zei hij dan, dat zullen ze nog aardiger vinden. Ja. meende Rodion. Ik vrees, dat Semjon ons ook weldra een verhaaltje zal voorlezen, maar dan een verhaaltje met een zeer droevig slot. Zal hij ook sterven? vroeg Pelka haastig. In haar groote oogen lagen angst en onfzetting. Natuurlijk zal hij sterven, antwoord de Rodion barsch. Hij en ik en wij alle maal Daarvoor worden we inmmers voornamelijk geboren! (Wordt vervolgd). STADSNIEUWS GOUDA, 29 Juni 1939. Afscheid van mr. T. de Jon»: Tzn. als kantonrechter. Groote waardeering en vriendschap voor dezen gaven mensch. De zitting van het kantongerecht van vandaag gold den kantonrechter zelve, mr. T. de Jong Tzn., die met ingang van 1 Juli a.a. zijn ambt neerlegt wegens zyn benoe ming tot directeur van de N.V. Groninger Hypotheek/bank te Groningen. In het afscheid ia tot uitdrukking geko men de groote sympathie, die mr. De Jong zich te dezer stede in de vyf jaren, dat hy hier de rechtspraak heeft uitgeoefend, heeft verworven. Maar ook bleek, dat men het vertrek van den zeer geachten en gezienen magistraat naar de stad, waar h(j vroeger advocaat en procureur en wethouder van financiën was, oprecht betreurt. Dat is be grijpelijk, want mr. de Jong is een man van zeer bijzondere kwaliteiten Hy is niet alleen een bekwaam rechter, hy is ook een mensch en een persoonlijkheid, een humaan man, geestig en slagvaardig. Zyn uitspraken bevestigden steeds in zeer hooge mate het rechtsgevoel en daarbij wist hy alty'd met een rake opmerking een bijzon dere sfeer te scheppen, die de kilheid van de sobere rechtszaal verdreef. Allen, die met mr. De Jong in aanraking zijn geko men, zyn de vrienden van dezen fynen, wij zen en geestigen mensch geworden en deze vrienden hebben vanmorgen in het afscheid groote hartelijkheid gebracht. Mjet den griffier, mr. J. A. van Broi*ck- horst, waren aanwezig de lbco-burgemees- ter, mr. H. P. C. M. de Witt Wynen, ook in zyn kwaliteit van advocaat en procureur, van de balie verder alle pléatselyke advo caten. dc heeren C. Jonker, J. L. J var Mechelen, R. Rensma, A. A. J. Ryksen, dr. J. Smit en S. H. Smit en mr. O. G. W. Schiy\er uit Schoonhoven, de noinrissMi tr r. II. C J. M Franken, J. v. Kranenburg tn G. W. Nagtglas Boot te dezer tsede, R. Gallas te Zevenhuizen, L. van Lange te Moordrecht en D. B. v. d. Most te Waddinxveen, de substituut-grif fier, mej. mr. L. Wiersma, de commissaris van politie, de heer C. Hess, met den hoofd inspecteur W. Beekman en den inspecteur W. C. Byl de Vroe, de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken, de heer C. H. Hage- dorn, de leden van de Pachtkamer, de bri gade-commandant van de Ryksveldwacht, de heer N. C. van Eyk, de deurwaarders, het griffiepersoneel, de kantongerechtsge machtigden van de leden van de balie en van het Bureau voor Arbeidsrecht en de concierge. Ook mevr. De Jong en mevr. Van Bronckhorst woonden de zitting by. Woord van Mr. de Jong. Mr. de Jong her ft allereerst zelf gespro ken en hetgeen hy zeide teekende zyn per soon. Hij schetste op geestige wyze hoe zyn eerste schreden in dit roemruchte gebouw in de meest Hollandsche stad van ons land dateerden van 1934, toen hy met zyn be treurden ambtsvoorganger, wijlen mr. Tie- leman, die hier kantonrechter was gewor den, térwyl mr. De Jong naar Schoonhoven ging, op de Markt naar het kantongerecht zocht en slechts een museum van oudheden vond. Na het overlijden van mr. Tieieman, dien hy als een onkreukbaar en zeer be kwaam kantonrechter herdacht, kwam mr. De Jong te Gouda. De vijf jaren dat hy hier de rechtspraak uitoefende, zijn een van de meest aangename perioden van zijn le ven geweest, die h(f niet gaarne had ge mist. Het verkeer met allen, met wie hy in aanraking kwam, heeft zyn leven hier :n zoo hooge mate aangenaam gemaakt. Het prettige verkeer, de hartelijke toon maak ten, dat mr. De Jong steeds met zooveel op gewektheid naar Gouda kwam. Steeds heeft mr. De Jong, zoo vervolgde hy, er naar gestreefd de taal van heel het volk te verstaan, dat wellicht wel het ge heim van de rechtspraak is. Allen hebben geholpen het hem gemakkelijk te maken. De kantonrechter is zeer dankbaar voor deze prettige sfeer. Allen zegde hy dank en in het bijzonder noemde hy den grif fier, die niet alleen zyn rechterhand, maar ook zyn vriend is. Was wijlen mr. Van Eeten als griffier terecht bemind, in mr. Van Bronckhorst heeft men een griffier terug gekregen van een vriendelijke persoonlijk heid en uitnemende kennis. Ten slotte dankte de kantonrechter de justiabelen, de klanten van het gerecht, zooals hij zeide, en de acquisiteurs tevens, die hem de eer hebben aangedaan dit ge recht te zoeken. Zy hebben zijn kennis in de vrije menschen in niet onbelangrijke ma te verrijkt en hem een blik gegund in de ziel van den mensch. Ik sluit nu een bladzijde van mijn levens boek af. Ik ben in de practijk opgegroeid en gevormd, nu keer ik uit den ambtelijke» kring in de practyk van het leven terug, ik leg den toga af*en vat de wapenen weer op, besloot mr. De Jong, die eindigde met te zeggen: Het ga u allen zeer wel. „Rechter van ongewoon formaat." De griffier, mr. J. A. van Bronckhorst, richtte zich vervólgens tot mr. De Jong met een toespraak, waarin hy wel treffend «le fyne besnaring en de veelzijdigheid van den kantonrechter schetste. Tegen weinig -ogenblikken heb ik zoo opgezien, aldus de griffier, die er op wees dat mr. De Jong niet alleen een bekwaam, humaan en wel willend mensch is, maar tevens een uitge sproken persoonlijkheid, die hem tot een rechter van ongewoon formaat stempelde. De kantonrechter verstond de kunst juist te begrijpen en zich zelf verstaanbaar te ma ken. De terechtzittingen onder leiding van mr. De Jong ademden een waarachtig leven en waren niet bedekt met een dikke laag stof van de ambtelijke sfeer. Dat komt, om dat de kantonrechter een mensch is. Zijn *in voor het leven deed hem den humor zien, •r bleef ruimte over voor een glimlach en het wus een voorrecht en een genoegen de zittingen by te wonen. De vonnissen stem pelden de peraooniykheid van mr. De Jong, zy waren een jurisprudentie op zich zelf. Ook buiten het kantongerecht werd mr. De J'»ng geëerbiedigd, de in Jn^ongelyk ge stelden waren tevreden en^W teekent wel welk e-r. goed rechter hy was. Er bestond een ideale samenwerking. Het bericht van het heengaan is daarom als een jobstyding ontvangen, al is men Jjiy voor mr. De Jong «lat hy een eervolle benoeming heeft ont vangen. Het is zeker niet alledaagsch, dat ven rechter geroepen wordt tot bankdirec teur, een feit, dat op zyn groote veelzydig- hoid wyat. Groningen is geluk te wer.schen met den terugkeer van zyn verloren zoon, /../o zoide de griffier, die ten slotte een per- soonlyk woord van dank sprak voor de on dervonden medewerking en vriendschap. Vele hartelijke woorden. Ook anderen hebben hun sympathie uit gesproken. Mr. It. Rensma, die nameiiB de bali het woord voerde, wees er op, hoe mr. De Jong met zyn scherts, zyn humor en ook wel lichte ironie aan de hardheid van de wet veel weggenomen en een persoonlyk humaan element in de rechtspraak heeft gebracht. Notaris It. Gallas vertolkte de waardee ring van het notariaat voor de voortreffe lijke medewerking, die steeds ondervonden ia. De heer B. Akkersdyk wees er op hoe het voor de deurwaarders een byzonder groot genoegen was juridisch en psychologisch van mr. De Jong te leeren. Namen» de deur-, wuarder8, het griffiepersoneel en de kan tongerechts-gemachtigden, bood hy den kan tonrechter als aandenken een fraaie klok aan. Ook uit de woorden, die hierna de heer N. C. van Eyk, brigade-commandant van de ry'kaveldwacht, de heer F. Stalenberg namens de kuntongerechtsgemachtigden en de heer H. Maaskant namens de pers, spra ken, klonk groote achting en sympathie voor den nobelen magistraat. De beste wenschen, die alle sprekers voor mr. De Jong en de zynen uitspraken, zyn nog eens herhaald by het persoonlyk af scheid, dat allen, nadat de kantonrechter voor de waardeerende en vriendeiyke woor den hartelyk dank had gezegd, met een handdruk van den heer en mevr. De Jong namen. Mr. A. J. M. Oonincx Kantonrechter te Gouda. By Kon. besluit is aan mr. T. de Jong Tzn. op zyn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend als Kantonrechte: te Rotterdam tevens belast met de waar neming van de werkzaamheden van het Kan tongerecht te Gouda en is aan mr. A. J. M. Oonincx, Kantonrechter tc Rotterdam op- gedragei| de werkzaamheden van Kanton rechter te Gouda waar te nemen. Brug; over Mallegatsluis een week afgesloten. Westhaven wordt hersteld De commissaris van politie deelt mede, dat de brug over de Mallegatsluis in ver band met reparatie van deze brug alsmede vernieuwing van het wegdek van een ge deelte van de Westhaven ven a.s. Maandag af gedurende ongeveer een week zal zyn gesloten. "•we"'* Het verkeer van Rotterdam naar Utrecht kal worden omgeleid via Boschwe», Vorst manstraat. Prins Hendrikstraat. Wachtel straat, Bolwerk Kattensingel, Bleekerssln- gel en Fluweelensingel. Het verkeer van Utrecht naar Rotterdam 7al uitsluitend kunnen geschieden via Flu weelensingel, Bleekerssingel, KatU-nslngel en Nieuwe Gouwe. Candidaatsexamen rechten. Aan de Universiteit te Utrecht is ge slaagd voor het candidaatsexamen rechten de heer G A.'de Bóde. Concert in het Ziekenhuis. Het mannenkoor „Apollo*- onder leiding vna den heer Pascal Jansen, geeft heden avond 8 uur in den tuin van het Van Iter- són ziekenhuis een concert. FILMNIEUWS. Schouwburg-Bioscoop. „In den greep der wildernis" In de Schouwburg-Bioscoop draait vanaf Vrijdag de Ufa-film „In den greep der wildernis" een grootsch filmwerk, waarin romantiek en sensatie op mees terlijke wijze zijn vereenigd. De film speelt zich af in de Brazlliaansche wil dernis. waarin een moedig Engelschman tracht rubberzaden te bemachtigen voor zijn land. De hoofdrollen worden ver vuld door René Detgen. Gustav Diesel. Vera von Langen en vele anderen Thalia-Theater. „De laatste der Mohicanen" Het Thalia-Theater zal vanaf Vrijdag op het witte doek vertoonen „De laatste der „Mohicanen" met Randolph Scott, Blnnie Barnes en Henry Wilcoxorn ln de hoofdrollen De film werd gemaakt naar de roman van James Fenlmore Cooper en speelt ten tijde van 1750 in de beginperiode van Amerika's historie. Het is een rolprent vol romantiek in het Wil de Westen Een uitgebreid programma gaat aan deze film vooraf Reünie-Bioscoop. Twee hoofdfilms- De Reunle-Bloscoop zal vanaf Vrijdag vertoonen de alleraardigste lllm „Vier doehters" met de zusters Lane en Claude Rains in de hoofdrollen. Als tweede film draait „Het wrekend water" met Ken Maynard en zijn paard Tarzan, een spannende film vol sensatie. Zondagochtend wordt vertoond Bette Davids ln ..Een zekere vrouw". Het ls een film vol romantiek Woensdag ls er als steeds matinee. Men zie voor meerdere bijzonderheden de betreffende advertenties ln dit num- KANTONGERECHT GOUDA. (Vervolg). Is een afdak een loods? Ook in de zaak tegen een Goudnchen winkelier, juist op dezen dag jarig, werd d" dagvaarding bestreden, die sprak va» het houwen van een loods zonder vergun ning en waarvoor het O.M. 10 subs. 4 da gen eischte. De verdediger, dr. mr. J. Smit, bestreed dat het gebouwde een loods was. Er is een schuin afdak gesteund door een paar ijzeren palen, een ruimte, die aan de zijkanten ge heel open is, gebouwd. De raadsman was \an meening, dat dit afdak niet tc beschou wen ls als een gebouw in den zin van de Woningwet en hy achtte er geen vergun ning voor noodig. Overigens vroeg hij den kantonrechter ter plaatse te gaan kyke.., een verzoek, dat werd ingewilligd. In af wachting van het bezoek werd de uitspraak aangehouden. De pleiter had een volgenden verdachte wakker gemaakt, een landbouwer uit Wad dinxveen, die terecht stond wegens het op richten van een schuur zonder vergunning en die prompt de vraag stelde of een schuur* wel een gebouw is. De vlieger gibg niet op, maar toch kreeg de zaak een bl'j slot, want het bleek, dat de betrokkene f heel te goeder trouw geweest was en di rect, nadat hy er op geattendeerd was, een vergunning gevraagd en gekregen had. Ir. verband hiermede werd hy schuldig ver klaard zonder toepassing van straf. „Dank u heeren" zeide hij verheugd. Te hard gereden. De zitting was ditmaal zeer gevarieerd. Een kapitein van een sleepboot uit Amster dam was opgeroepen, omdat hy in de Gou we by het passeeren van woonschepen geer vaart had geminderd, waardoor in een der schepen door de deining in het water een en ander was omgevallen en gebroken. Bij verstek werd de kapitein veroordeeld tot 40 subs. 5 dagen met toewyzing van de civiele vordering ad 5. Tegen een veehouder in Lange Rirge Weide werd 100 subs. 40 dagen geëischt wegens het niet doen van aangifte, dat zyn varkens lydende waren aan mond- en klauwzeer. De man was het er niet mede eens, want hy verklaarde niet geweten te hebben, dat de dieren ziek waren. De vee arts had dit toegegeven, een mededeelinp die de kantonrechter met het oog op de strafmaat van voldoende belang achtte om de zaak veertien dagen aan te houden ten einde den veearts te hooren. Aan een veehouder te Snelrewaard was ten laste gelegd het afleveren van melk. waarin zich een aanzienlijke hoeveelh°'d streptococcen bevond, wat er op wijst dat dc koe een uierziekte had. De man ypr- klaarde op de eisch van 50 subs 10 dagen te goeder trouw geweest te zyn en de koe dadelijk verkocht te hebben, wat voor hem een schade van 65 beteekende, maar de kantonrechter stelde daartegenover, dat de melk toch maar aan het publiek web voor gezet en dat de uierontsteking en aan het 'dier en aan het product wel te constateeren was geweest. De uitspraak luidHe 25 subs. 5 dagen. Ter waarschuwing zij ten slottq vermeld de boete van 6 subs. 2 dagen, opgelegd aan een fietser, die geen voorrang had ver leend bij het oversteken van een voorrangs- weg. Geslaagd. Onze stadgenoot, de heer Ernst Rüng*. slaagde hij het te 's-Grnvenbage deor de Vereeniging van Leeraren in "Fhlen en Han delBcorrespondentie gehouden examen voor T'ngelsche Handelscorrespondentie. Burgerlijke ''tand. GiEBORiEN: 25 Juni: Adriana Martina Frederika, d. van F. J. van Brederode en M. de Weeger, F. W. Reitzstiaat 47. 26 Juni: Ebbelina Wijnanda, d. van J. Th. de Jong en P. W. van Oosten, van der Palmstraat 139. 27 Juni: Johannes Antonius, z. van G. L. A. H. Maarschalkerweerd en A- C. Gro^s, Heerenstraat 3. GETROUWD: 28 Juni: A. Roedolf en A Rietveld. J. C. Verkaik en M. van Gro- Tingen. N. G. Burger en G. Olieroek. J. A. Kaars en A. Rozendal. OVERLEDEN: 26 Juni: Abel Kuizlnga, 50 j. Jacob van Reenen. 40 j. 27 Juni: Jan Britsemmer, 2d. Wilhel onina Maria Noordegraaf, wed. J. Noöel, 80 «jaar. AGENDA. 29 Juni 8% uur Nieuwe Schouwburg. Con cert Goudsche Orkestvereeniging. Na af loop bal in de Kunstminzanl. 29 Juni 8 uur Van Iterson zjekenhuis. Con cert mannenkoor „Apollo". 29 Juni 9 uur Central. Ledenvergadering Ned. Kappersbomi. 29 Juni 11.30 uur Kantongerecht. Afscheid kantonrechter mr. T. de Jong Tzn. 30 Juni Collecte Vereeniging tot versprei ding der Heilige Schrift. 1 Juli. Bloemendag Vereeniging tot bevor dering der gezondheid in de grafische vakken. REEUWT JK. B. en W. tegen gedeeltelijke droogmaking der Pla&sen. Op het verzoek van de afdeeling Reeu- wyk van den Ned. R.K. Volksbond aan den raad om adhaesie te betuigen aan het adres aan den minister van Sociale Zaken om tot droogmaking van de drie achterste Plassen over te gaan, hebben B. en W. een afwij zend prae-advies uitgebracht. Het advies van B. en W. luidt: „Gezien de uitgebrachte rapporten eenige jaren geleden inzake de droogmaking dei- plassen, waaruit bleek, dat zoowel technisch als financieel de droogmaking der plassen een strop zou worden, kunnen tfWlj niet in zien, dat deze bij gedeeltelijke droogmaking niet zou kunnen ontstaan. Al wordt de droogmaking een object van werkverschaffing genoemd, toch zijn we er alle drie niet voor. Er zijn in onze ge meente werkobjecten genoeg, waarvan nog niet bewezen is, dat die nadeelen geven NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Gei iteraad. UIT DEN OMTREK. BODEGRAVEN. «Ongeluk door een mug. Doordat hij een mug in het oog kreeg verloor de motorrijder Brouwer uit Breuki- ler de macht over het stuur en reed met goote snelheid tegen den zygevel van de gasfabriek. Met ernstige verwondingen is hy naar de Rijksklinieken te Utrecht ver voerd. Woensdagmiddag kwam de ge meenterand onder voorzitterschap van burgemeester F. Jas, in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heeren D. van Houweling en P. de Man, vacature W. van Waasbergen. Een aantal ingekomen stukken passeeren als hamerstukken. Van Ged. Staten is be richt ingekomen dat de beslissing, op de goedkeuring, van het ontworpen uitbrei dingsplan met 6 mnd. is verdaagd. De voorzitter deelt echter mede, dat dit slechts formeel js, de goedkeuring kan ook eerder afkomen. Het verslag van de Keuringsdienst van waren kring Rotterdam, alsmede het ver slag van den schoolartsendienst Lek en IJssel zal ter visie worden gelegd. Verder is ingekomen een schryven van den heer W. van Waasbergen, waarin d9zo ontslag neemt als raadslid e. ambtenaar der burgerlijke sthnd. B. en W. stellen voor het laatste, op de meest eervolle wyze te verleenen onder dankzegging voor de be wezen diensten. Naar aanleiding van de ontslagname als raadslid releveerdenie voorzitter hoe de heer vsn Waasbergen gedurende de periode 2 November 1900 tot 2 September 1919 en vanaf 4 September 1923 tot heden deel heeft uitgemaakt van den raad dezer ge meente, vanaf 27 Juni 1906 tot 2 September 1919 en vanaf 4 September 1919 tot heden als wethouder. Spr. memoreerde hoe van Waasbergen gedurende 35 jaar de gemeen tehuishouding tot in bijzonderheden beeft leeren kennen. Moge het afscheid nemen oen heer v. Waasbergen zwaar vallen maai hiernaast staat ook de voldoening over den arbeid van vele jaren in de gefceente. Spr. wees vervolgens op de bijzondere kwalitei ten van den raadsnestor n.l. trouw, ijver, toewijding, nauwgezet geweten, eenvoud en gemoedelijkheid. Verder dankte de voorzit ter ook namens <fen raad, voor wat de heer v. Waasbergen in het belang der ge meente heeft gedaan. De raad betoonde levendig haar instemming met het gespro kene. In verband met de stijging van het aantal leerlingen aan de O. L. School I, hoofd de heer P. I. van der Weelde, wordt een be drag gevoteerd voor eventueele aanvulling van leermiddelen, en voor bestrijding der kesten van handwerkonderwys. Verder wordt besloten om 13 nieuwe schoolbanken \oor de O. L. School aan de 's-Gravenv. eg aan te schaffen. Vervolgens is ingekomen een bezwaar schrift van den heer C. Twlgt te Capelle a. d. IJssel inzake een dooF B .en W. gewei gerde vergunning vopr den verbouw van een 3-tal woningen aan Kortenoord. Het betreft hier verbetering aan woningen wel- k" zijn voorgedragen voor onbewoonbaar- verklaring. In het adres wordt er op ge wezen, dat de positie van de gemeente-op zichter welke, -olgens adressant niet zu've: is, n.l. controleur, opzichter en concurrent, verder worden verschillende bezwaren geuit, w.o. het bestaan van verbeteringen aan wo ningen welke slechter waren, als die thans in geding zyn enz. Door alle leden wordt hierover nog het woord gevoerd, algemeen is het oordeel dat de conclusies neergelegd in de rapporten van gemeente-opzichter en Inspecteur dienen te worden aanvaard. De voorzitter geeft hierna nog een'ge uiteenzetting, waarna het voorstel van B. en W. z. h. st. wordt aangenomen. Hierna volgde de rondvraag, waarin de heer Earlier verzoekt nadere inlichtingen omtrent de in een vorige vergadering doo' den heer Dekker geuitte beschuldigingen als zou door nalatigheid van het gemeenteb"- 8tuur schade zyn ontstaan. De voorzitter leest voor het u:*7oerige rapport, opgemaakt door het verificatie bureau van Neerlandschr gemeenten, waar uit blijkt dat wel sprake kan zijn van even tueele verschillen van boekhoudkundige^ aard doch van direct nadeel kan volgens deze mededeeling geen sprake zijn. Na afhandeling van enkele af- en over schrijvingen alsmede vaststelling van de lijst van oninbare en nog te verhalen pos ten. sloot de voorzitter de vergadering. WADDINXVEEN. Examen gemeente-administratie. De heer A. Kwaak is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen gemeente-admi- mstratie. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Programma Juniorencompetitie. Zaterdag 1 Juli. AFDEELING A. Groep 1Oudewater A—Olympla A. 4 uur; Gouda AHaastrecht A. 4.15 uur; ONA A—Woerden A, 4 uur. Groep 2: Moordrecht A—Zwervers A, 4 uur; Lekkerkerk A—GSV A, 5.15 uur; Gouda B—Bosk. Boys A. 6 uur. AFDÉELING B Groep l: Woerden BGouda C, 4 uur; Gouda DGSV B, 3 uur; Bodegraven B —Waddinxveen A, 4 uur. Groep 2: Bergambacht A—Nleuwerkerk A, 4 uur; ONA CDilettant A, 5.15 uur; Oroeneweg AAmmerstol A, 4 uur. AFDEELING C Groep 1: GSV C—ONA D. 3 uur; ONA E—Olympla B, 3 uur. StolwijkSlageraélftal. Het slagerselftal speelt hedenavond 8 uur in Stolwyk eefl^wedstrijd tegen een Stol- vyksche conjfbinatie. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 29 Juni. Aangevoerd in totaal 1052 stuks, waarvan 56 slachtvarkens. Vette 24 --25 ct. per pond; 451 magere varkens 2535; 442 biggen 10-152 rundei en 150—200; 51 nuchtere kalveren 5—9; 34 lammeren 57; 16 bokken en geiten 2—6, alles per stuk. Handel redelijk. Kaasmarkt Gouda. 29 Juni. «Aangevoerd 470 partyen kaa^ Prijzen le kw. m. r.m. 2426; 2e kw. m. r.m. 21—23; zware tot 29. Handel goed. Crisisaftrek 8,2 cent. EIEREN. Aangevoerd 162.00Q stuks. Kipeieren 3.15—3.45; Eendeieren 2.50— 2.80 per 100 stuks. Handel matig. BOTER. Aangevoerd 398 ponden bo ter. Goeboter 0.700.75; Weiboter 0.65 0.70 per pond. Handel vlug. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling G.A. (C.Z.H.E.) te Gouda. 29 Juni. Aanvoer 168.500 kipeieren. Prijzen: 56—58 K.G. 3.15—3.20; 58—60 K.G. 3.20—3.30; 60-62 K.G. 3.30—3.40; -68 K.G. 3.40—3.80; Bruine 58—72 K.G. 3.26—4.10; Kleine eieren 3.05— 3.15. Aanvoer 1000 eendeieren. Prijzen 2.40— 2.70, alles per 100 stuks. Boternoteering Leeuwarden. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden onveranderd vastgp- steld op 75 ct. per K.G. Deemsche Boternoteering. De boternoteering Kopenhagen is heden vastgesteld op 220 kr. ig 87 cent per K.G. LAATSTE BERICHTEN. De „Oranje" hedenavond voor Scheveningen. Het vlaggeschip der Stoomvaart Maat- schappij „Nederland", de Oranje", is Dins, dag met honderden gasten aan boord uit gevaren voor een 3-daagschen proeftocht. Hedenavond zal, r.aar het A.N.P. meldt, het verlichte schip voor de kust van Scheve r.lngen verschijnen, waar het tydens het vuurwerk,'dat heden ter eere van de ver jaardag van Prins Bernhard een byzonder karakter zal dragen, ligplaats zal nemen Typisch beeld van berichtgeving in dagen van spanning. Van de zyde van hooggeplaatste Duitsche functionarissen is tegenover United Press voorzichtig toegegeven, dat Danzig zyn strijdkrachten versterkt, doch dat „duizen den Duitschers" het gebied binnendringen en zich by de vrijcorpsen voegen, sprak men daarbij «evens tegen. Vnn vel ingelichte neutra'e zyde te Dan zig zeide men telefonisch, dat wel degelyk een belangryk aantal jeugdige ryks-Duit- schers in de laatste dagen in Danzig zy'n binnengekomen. De berichten uit Parys, dat Duitschland een „coup" tegen Zaterdag in den zin heeft, verwierp men in Duitsche kringen met stel ligheid, men spreekt echter het geloof uit, dat Danzig binnenkort ,,zal terugkeeren". Ter ministerie van oorlog te Parys heeft Daladier op den dag dat het twintig jaar geleden was dat het verdrag van Versailles onderteekend werd, zich met een groep po litieke en parlementaire leiders onderhouden over den politieken toestand en daarby als zijn meening gegeven dat de situatie op dit oogenblik ernstiger is dan ooit in de afge- loopen 20 jaar. Daladier maakte er geen geheim van, dat de Fransche regeering reden heeft te ge looven dat een nieuwe „coup" van Duitsch land voor de deur staat. Onofficieele zegslieden noemden aanstaan den Zaterdag als het tydstip, waarop Hit- Ier opnieuw actief in de Europeesche poli tiek zal ingrijpen, een meenirig die men in Londen overigens niet bevestigt en die ook nalaat duidelyk te maken, wat men eronder verstaat. De Fransche generale staf wordt geacht niet onbekend te zyn met de Duitsche troe penbewegingen. De Fransche autoriteiten stellen alles in het werk om bevestiging te krijgen van de onofficieele berichten, vol gens welke Duitsche troepen, en vooral of ficieren, in het geheim in het gebied van Danzig binnendringen. Gemeld wordt, dat te Danzig wederom convooien auto's zyn aangekomen uit Oost- Pruisen met verscheiden honderden jong* „touristen", die bestemd zyn voor het vrij willigerskorps. Deze jongelieden zyn ver deeld over barakken in Matzkau, iWchen en Laffuhr. De News Chronicle zegt, dat de natio- naal-socialisten zich ernstig vergissen, als z(j denken, (lat hun poging om Danzig met geweld te nemen, Polen en daardoor Enge land niet tot militaire maatregelen zou brengen.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2