Laat uw kinderen rustig ontbijten. De gemeenteraadsverkiezing in Boskoop. Nog steeds de slanke lijn,. Schoonmaken van sport schoenen. Filmnieuws. Mexico een natuurlijke apotheek. RECEPTEN. Bloemen met onaangenamen geur. Bloemen met bruinachtige en vuil- roode kleuren, die uitsluitend door aasvliegen worden bevrucht, zyn wel is waar niet geheel reukeloos, doch zij verspreiden geuren, die heel wei nig streelend zijn voor ons reukor gaan. Ontwikkelen bloemen zich on der zeer sterke zonbestraling, dan wordt daardoor de geur zeer sterk verhoogd, doch tevens doet dit af breuk aan de fijnheid van den geur. Daaraan is het toe te schrijven, dat de geuren van bloemen, die in Noor delijke streken groeien, dikwijls veel fijner zijn dan die van dezelfde bloo men uit het Zuiden. Voorbeelden hiervan zijn de bijzonder fijne geur van de in Engeland groeiende laven del en de Engelsche pepermunt, als ook van de in Zuid-Frankrijk groeien de rozen vergeleken bij de Bulgaar- sche en Turksche rozen, waaruit ro zenolie wordt gewonnen. Met den invloed der temperatuur op de ontwikkeling van den geur houdt het ook verband, dat rozen bij koel, vochtig weer veel fijner geuren dan bjj groote hitte; voor anjelieren bijvoorbeeld bedraagt de temperatuur waarbij zij den sterksten en fijnsten geur verspreiden, 18 tot 20 graden Celsius. Boven en beneden deze tem peratuur is de geur veel minder sterk ten ook minder aromatisch. De factor vocht. In voldoende vochtige lucht heeft het sterke zonlicht een minder ongun stige uitwerking op de ontwikkeling van den geur, omdat vochtigheid dei invloed van het sterke licht wat tem pert. Daarom geuren de bloeme^ in teen zonnig en tegelijk vochtig kli maat veel intensiever en fijner dan bloemen, die in warme, doch droge lucht tot ontwikkeling komen. Dit verschijnsel is vooral sterk waar te nemen bij gewassen met eeri hoog oliegenalte zooals munt-, marjolein- ten gamandersoorten, die op heete, droge plaatsen groeiende, een veel minder sterken geur verspreiden dari op een vochtige, ja zelfs schaduwrijke standplaats. Wisselende sterkte van geur. Uit al deze omstandigheden is het ook te verklaren, dat vele bloemen den eenen tijd van den dag veel ster ker geuren dan den anderen. Zoo ver spreidt bijv. de bekende Mirabilis, die overdag bijna reukeloos is, des nachtf ■een intensieven geur, een verschijnsel dat men ook bij de bloemen van den doornappel en de tabak kan waarne men; terwijl andere bloemen daaren tegen, zooals waterlelies, pompoenen en akkerwinden alleen overdag geur verspreiden. Ook bij versche viooltjes heeft men opgemerkt, dat zij regel matig op zekere tijden van den dag sterker of minder sterk geuren. Wat de geurstoffen van de bloemen betreft, de chemische samenstelling hiervan is nog niet geheel tot klaar heid gebracht. Zij bevinden zich in den regel in den vorm van aetherische dus vluchtige oliën in de cellen van de bloemkroonblaadjes en schijnen zon der hulp van speciale organen in de planter te worden gevormd. Hoewel vele bloemen een zeer sterken geur verspreiden, is de hoeveelheid olie, die zij bevatte, opmerkelijk gering, zoodat men bijv. 10.000 jasmijnbloe sems noodig heeft, om ongeveer 0.5 grain olie te winnen. Het eerste ontbijt is voor de klei nen, die pas naar school gaan, altijd een heel ding. Het naar school gaan is voor het kind een geheel nieuwe levensphase, die den geest en het zieleleven der kleinen, vooral in den 'beginne, geheel en al in beslag neemt. Zij slapen vaak onrustig en staan daardoor moe op, op het brood valt ook in den smaak er is zooveel, dat wij dagenlang varia tie in de belegging van het brood kun nen brengen. Wat de meeste kinderen voor af wisseling heerlijk vinden is een ge roosterde boterham met boter en sui ker of jam. Houden de kinderen van pap, dan is een bordje pap met een QP Woensdag 21 Juni hebben de verkie- .het bedrijf hebben ingewerkt, hetgeen zingen van den gemeenteraad in tallooze rigena niet wi,l zeggen, dat onder. EEN STOPNAALD ontbreekt op alle auto's: de naald van den snelheidsmeter ver- »lt u niet, dat uw rem weg verviervoudigt als uw snelheid verdubbelt I U pas goed autorijden, als u STOPPEN IS MOEILIJKER DAN RIJDEN! waarvan weer het gevolg is, dat zij I boterham ©en voldoend ontbijt, men geen trek hebben in het ontbijt, vaak wordt haastig slechts een half glas melk gedronken, waarna zy de deurv uit hollen, uit angst te laat te komen. De gevolgen van dit onvoldoende ont bijt blijven echter niet uit; meestal na een uur begint de leege maag zich te wreken, het kind gevoelt zich on behagelijk, begint te geeuwen en heeft geeft aandacht bij zijn werk. Komt het vrije kwartier en heeft hij 'n boterham meegenomen, dan wordt deze vaak haastig naar binnen ge slikt, omdat hij honger heeft, hetgeen niet anders dan nadeelig op maag- en spijsverteringsorganen kan werken. I Men moet de kinderen echter van den beginne af, 4a* naar school gaan, gewennen aan rustig en vol- doende ontbijt. Hoofdzaak is, dat er tijd genoeg voor genomen wordt en het kind een kwartier vroeger op- staat om meer tijd te hebben voor z'n eten. Het moet geen haasten en vlie- i gin zijn, zooals dit jammer genoeg J in zoovele gezinnen voorkomt, maar moeder moet rustig met de kinderen aanzitten, waardoor zij zich vaak kal mer gevoelen. Moeder zal er toch wel voor zorgen, dat zij niet te laat ko men? Vooral op dit laatste moeten zij kunnen vertrouwen. Verder is afwisseling in het ontbijt noodig; houden de kinderen niet van melk, dan krijgen ze een kopje slappe thee met melk en suiker, „kinder thee", zooals zij het zelf vaak noemen met wit of bruin brood en als extra- tje een béschuit met boter en suiker. Het ontbijt kan afwisselend genoeg zijn, zonder luxueus te zijn; soberheid is een eerste vereischte, worst of vleesch is uitgesloten voor kinderont- bijt, maar witte, rose of chocolade ha- vinden zij heeVlijk, appel- kieze afwisselend havermout, maize- na, griesmeelpap enz. De meeste kin deren verveelt zoo'n bord pap iederen morgen al heel gauw en zij zitten er dan al met lange gezichten naar te I kijken, alvorens ze besluiten de in middels koud geworden pap op te le pelen. i Voor het speelkwartier geve men de kinderen een goed gewasschen ap pel of banaan mede, daar de boterham ^aak vergeten wordt en de kinderen gaarne fruit eten. Een gezamenlijke ontbijttafel is dus Voor kinderen aan te raden, maar men onthoude zich ervan, onder het eten aan de kinderen te vragen of zij b.v. het versje, dat zij moesten lee- ren, nog wel kennen. Men moet over het algemeen ook niet de grootere) aan het ontbijt lessen overhooren, dat behoort men den avond tevoren te doen. Heeft het kind goed en rustig ontbeten, dan zal het leeren hem min der moeilijk vallen, doordat zijn ge dachten zich beter kunnen concen- treeren en de resultaten zullen aan merkelijk verbeteren. U000 ton poeder voor schoonheids verzorging. Amerikaansche statitici hebben uitgerekend, dat de Amerikaansche vrouw gemiddeld 840 gulden per hoofd en per jaar aan schoonheids verzorging uitgeeft. De cosmetische industrie in Amerika heeft een jaar lij kschen omzet welke in de milliar- den loopt. Verdeeld over de verschil lende arikelen, welke deze industrie produceert, verbruiken de Ameri kaansche vrouwen jaarlijks vierdui zend ton poeder, 25.000 ton gezichts water, 19.000 ton' schoonheidszeep, 15.000 ton cold-cream, 6500 ton bad zout, 10.000 ton dagcrême en meer dan 50.000 ton nachtcrème. Van deze o„. i laatste alleen gebruikt ieder Ameri- stroop, zoete stroop, koek ot e pp j kaansche vrouw vier pond in het jaar. Heupmassage en gymnastische oefeningen), baten de lijn en de gezondheid. Door G. C. Meyer-Schwencke, J]en merkwaardig verschijnsel is, dat zelfs het vrouwenfiguur aan mo de onderhevig is. Decreteert de mode koningin, dat de omtrek van de taille niet meer dan 60 c.m. mag zijn, dan zullen de hulpmiddelen zich onmid dellijk hiernaar richten. Men denke slechts aan de jaren, dat de wespen- taiile als maatgevend gold en men de steunende onderlaag in casu cor set onmiddellijk zoo'n vorm wist te geven, dat de taillelijn geaccen tueerd werd. Is de slanke jongensfiguur mode, dan zullen vele vrouwen trachten deze lijn te benaderen. Hongerkuren wor den gevolgd, ten koste van de gezond heid en overtollige vetlagen verdwij nen al dan niet, totdat de lijn der mol- ligen eensklaps up-to-date blijkt te zijn. Menige zucht van verlichting wordt geslaakt, want de meeste vrou wen zullen toegeven, dat het een straf voor haar is om veel van ,alles wat zij gaarnfe eten, achterwege te moeten laten. Het is dan ook wel heel onaange naam voor de vrouwen, wier vormen wat veel ronding vertoonen, om in theesalons en op verjaardagen „zoo'n zalig gebakje of heerlijke bonbon" te moeten laten voorbijgaan. Even wordt geweifeld, doch neen, sterk zijn en offers brengen in het belang der slanke lijn! Hoevelen onder ons bezwijken niet telkens opnieuw, ondanks alle goede voornemens Alles bijeen genomen is het dan ook inderdaad niet gemakkelijk, steeds maar dieet te moeten houden en lan ge wandelingen te maken, waarvoor in vele gevallen trouwens de tijd ont breekt. Hoezeer het figuur zich in den loop der tijden ook gewijzigd moge heb ben, dit is niet het geval ten «opzichte van de heupen, die zoo slank moge lijk gehouden moeten worden. Sedert jaren en jaren zijn heupen van meer dan normalen omvang „uit de mode' en waren nadien nimmer meer ge- wenscht. Doch... moeder Natuur schenkt geen aandacht aan modevoorschrif ten en daarom zal iedere vrouw, die de eerste jeugd gepasseerd is, bijzon dere aandacht aan haar heupen moe ten besteden. Dieet alleen helpt niet vol- zingen van den gemeenteraad gemeenten, waaronder ook Boskoop, plaats j gevonden. Wat door velen werd voorspeld, n.l. dat er in de samenstelling van den gemeente raad geen wijziging zou komen, is bewaar heid. Maar niet iedereen was die opvatting toegedaan. Volgens geruchten zouden de N. S.B.-erL die geen candidatenljjst hadden ingediend, op de Staatk. Geref. Partij stem men, waardoor deze partij een vertegen woordiger in den gemeenteraad zou krijgen, althans zoo goed als zeker. De vraag was nu ten koste van welke payty zou deze ze tel worden veroverd. De verkiezingsuitslag heeft echter aan getoond dat deze geruchten geheel onjuist waren en wellicht bedacht door een of an dere grappenmaker, om hierdoor de verkie zingsactie der verschillende partijen sterk te zien opgevoerd. Het heeft ditmaal dan ook niet aan de noodige activiteit by de verschillende kies verenigingen ontbroken. 'Zij hebben een ijver ontwikkeld, zooals anders by de ge meenteraadsverkiezingen niet voorkwam. Er namen zes partyen aan de verkiezin gen deel en van elke party vond ik een aan beveling harer candidaten in myn brieven bus. Gekozen werden 3 Liberalen, 2 S.D.A.P., i 3 A.R., 2 C.H. en 3 R.K., t.w. de heeren J. van Gelderen, W. C. van Kleef, W. de Ruy- ter (lib.), P. D. Noest, L. 't Hart (S.D.A. P.), D. Veerman, H. Haring, L. Groten dorst (A.R.), W. Kranenburg, Jac. van Wen- gerden (C.H.), A. Brands, H. A. Boekraad en G. van Capel (>R-K.). Nieuw gekozen leden,, die voor de eerste maal het gestoelte der eere zullen beklim men zy'n de heeren D. Veerman (A.R.), Jac. van Wengerden (C.H.) en G. van Ca pel In de kringen van de kleine boomkwee kers hecht men er veel waarde aan, dat de heeren D. Veerman en Jac. van Wenger den, resp. voorzitter en secretaris van den Christelyken Boeren- en Tuindersbond, af- i deeling Boskoop, tot lid van den raad zyn j gekozen. Het gaat de kleine boomkweekers niet erg naar den vleeze en verschillende kwee kers moesten om staande tekunnen blijven, de hulp welke 'het Ryk biedt, aangrijpen. Deze Rijkssteunregeling, welke voor den tuinbouw geldt, is bij de toepassing voor de boomkweekery een regeling vol onvol komenheden gebleken. Vandaar ook dat de kleine kweekers het toejuichen, dat twee bestuursleden eener boomkweekersorganisatie nu in den gemeen teraad zijn gekozen. Straks, wanneer het vraagstuk van den steun aan de boomkwee kery nog -eens in den gemeenteraad mocht worden aangesneden, weten zy" zich ver tegenwoordigd door twee by uitstek des kundigen, die krachtens hun kwaliteit zich in het vraagstuk der steunverleening aan wij zöggen, dat andere leden van tien gemeenteraad zich niet i„ dit moe" ltlke vraagstuk hebben ingewerkt Niet in den gemeenteraad zullen wede,, koeren de heeren E. Guldemond (Adn wethouder van publieke werken, P. S (CjH.I, de nestor van den Haad en P der .Staak (R.K.,, bet oud.te H. K. In de gemeente werd de gemeenteraad we eens spottenderwijze aangeduid als het College van de Grootvaders. Inderdaad waa het opmerkelijk hoeveel leden van den „ude„ raad het reeds tot grootvader hadden ve bracht. Van de 13 leden behoorden er 9 tot de klasse der grootvaders. Hetgeen op zichzelf niets zegt, want gaan wijsheid en ouderdom niet hand aan hand* I'.n is bezonnenheid geen deugd der oudere van dagen? Maar anderzyds is het ook zoo, dat zij die nog in het volle leven staan, meer voe len den polsslag van dezen tyd. Zy zyn het, die om vernieuwing vragen, die niet willen blyveu rusten by de bereikte resultaten, doch komen met nieuwe plannen, nieuwe ïueeen, helaas daardoor soms ook met nieu we lasten. Nu moet direct worden toege- geven, dat de wethouder van publieke wer ken, de heer C. Guldemond niet behoorde tot die groep, welke, by de bereikte resultaten wil blyven rusten. Onder zyn bestuurspe riode is, dank zy zyn persoonlyk initiatief, heèl wat tot stand gekomen. Twee zaken waren het, die de liefde van zyn hart had den gestolen, t.w. de wegen in Boskoop en de aanleg van plantsoen. Wy willen hierover niet verder uitwei den. Enkel willen wy vaststellen, dat drie der oudste leden van den raad door leden van een jongere generatie zullen worden vervangen. Hieronder volgen eenige cijfers. In totaal werden 3800 stemmen uitge bracht. De kiesdeeler bedroeg 202 4/13. Stemdistrict II III IV V Tot. 200 72 154 236 828, 159 144 37 III Liberalen Anti-Rev. R. K. St. Geref. Chr. Hist. S.D.A.P. I 166 182 79 3b 129 161 72 136 127 31 114 136 805 172 613 513 Vergeleken met de gemeenteraadsverkie zing in 1985 komen wy tot de volgende per centages: Liberalen 1935: 19.86, 1939: 21.79, winst 1.93; A.R. 1935: 23.31, 1939: 22.87, verlies 0.44; R.K. 1935: 20.61, 1939: 21.18, winst 0.67; Staatk. Geref. 1935: 5.13, 1939: 4.63, verlies 0.60; Chr. Hist. 1935: 15.69, 1939: 16.13, winst 0.44; S.D.A.P. 1935: 15.40, 1939: 13.50, verlies 1.90. Het is aan den lezer om aan de hand xpn deze cyfers zich nog eens aan bespiegelin gen van de plaats gevonden hebbende ver kiezing over te geven Dieet houden is natuurlijk uitste kend en vooral is het noodig om snoe pen te laten. Aangezien het meerma len voorkomt, dat zich alleen, onge- wenschte vetlaagjes op enkele deeleir van het lichaam vormen, helpt dieet alleen niet steeds afdoende om deze te doen verdwijnen. Lichaamsbeweging in den vorm van kamergymnastiek en ademha lingsoefeningen werken zeer gunstig ten opzichte van de lijn en houden de spieren lenig. Heupoefeningen Wij laten eenige heupoefeningen volgen, die regelmatig iederen mor gen voor het opstaan of 's avonds vóór het naar bed gaan uitgevoerd moeten worden. De eerste, die wij noemen, is zeker wel de belangrijkste. Hiervoor gaat men op den rug op den grond liggen met de handen onder het hoofd en de ellebogen op den grond. Knieën eenigszins opgetrokken en hielen te gen elkander. Langzaam rolt men -het ondergedeelte van het lichaam van de eene zijde naar de andere. Men moet bij deze rol beweging vooral opletten, dat de bovenhelft ge spannen blijft, want de draaibewe- ging en de massage tegen den grond doen den heupomvang verminderen. Volhouden is de boodschap. Men behoeft bij deze rolbewegingen het aantal keeren niet te tellen en het heeft ook geen zin om een bepaald aantal minuten voor deze oefening aan te geven. Indien men na eenige minuten- ge voelt dat men moe is, eindig men, en zoo niet, dan gaat men nog even door. Zoodra men Iets gedwongen moet doen, gaat de aardigheid er af en houdt men er mede op, hetgeen niet de bedoeling is, wanneer men zich ernstig voorstelt iets te bereiken, het geen slechts mogelijk is, indien men over de noodige energie blijkt te be schikken. Alhoewel deze oefening verreweg de beste is, kan men desgewenscht af wisseling aanbrengen. Men gaat naast een stoel staan, waarvan men de rug met de linkerhand vasthoudt; daarna heft men het gestrekte rech terbeen zoo ver mogelijk omhoog en tracht dit bij iederen volgenden keer nog hooger te brengen. Acht maal herhalen, daarna op dezelfde wijze liet linkerbeen opheffen. Het is een zeer eenvoudige oefe ning, die niet alleen de heupen in om vang doet verminderen, doch de spie ren tevens soepel maakt. Meermalen heeft heupmassage reeds succes en hiertoe bestrooit men de binnenkant van de hand met talkpoeder en mas seert krachtig vanaf de heupen tot de knieën. Veertig maal aan iederen kant herhalen. Men kan de eerste beweging b.v. 's morgens doen en de beide laatste vóór het naar bed gaan. Massage heeft vooral veel succes, nadat men een bad genomen heeft, wanneer de huid nog vochtig is. De dagelijksche wandeling mag: niet achterwege blijven en moet even eens als hulpoefening beschouwd wor den. Men wandele in flinke pas onge veer een half uur, zoo mogelijk lan ger, terwijl het bovenlichaam strak gehouden wordt ent de heupen min of imeer bewegen. Bij tennissen, zeilen, roeien, gym nastiek en andere sport zijn speciale, voor deze doeleinden gemaakte schoe nen, veelal met gummizolen onmis baar. Heel veel worden witte schoe nen gekozen en deze moeten regel matig schoongemaakt worden, willen zij geen te groote tegenstelling vor men met de lichte sportkleeding. Heel goed kan men dit doen door de 'schoe nen af te wrijven met een brij van magnesia en een weinig benzine, maar ongevaarlijk is deze behande ling niet en zy moet ook absoluut bui tenshuis plaats vinden. Men kan in den handel ook speciale steenen koo- pen voor het reinigen van deze schoe nen. Deze hebben echter het nadeel, dat de witte krijtachtige massa gauw loslaat en overal strepen en vlekken geeft. Een ander heej eenvoudig mid del is, om de schoenen eerst goed schoon te borstelen, ze daarna in Warm zeepwater te leggen, met lauw sodawatej- naspoelen en in de scha duw laten drogen, nadat men de schoenen eerst stevig met papier of andere lappen heeft opgevuld, opdat ze in den vorm blijven; door te snel drogen in de zon zou de bovenstof licht krimpen. Zijn de schoenen droog, dan worden ze met gips of fijn krijt bestrooid, dat voor het aantrekken met een zachten borstel wordt afge- veegd. w René Deltgen, een der hoofdpersonen in de l fa-film „In den greep der Wildernis". IN DEN GREEP DER WILDERNIS). Schouwburg-Bioscoop. Deze boeiende avonturenfilm, waarin de opnamen in het Braziliaansche oerwoud met zijn overal onverwacht opduikende gevaren, voor wel zéér sensationeele spanning zorg dragen, geeft de geschiedenis van den on verschrokken Engelschman Henry Wick- ham, die uit Brazilië rubberzaad weet te smokkelen ten behoeve van zy'n vaderland. De film schetst den strijd tusschen Wick- man en Don Alonzo om het zaad. De piaats waarin zich deze stryd afspeelt, is het oer woud. Dit donkere oerwoud van Brazilië nu wordt on« in al zyn lugubere wildheid en i»et al zyn gevaren getoond. Want men ziet he wildernis, zooals een Duitsche expeditie naar Brazilië ze op den filmband heeft we ten vast te leggen, donker en dreigend als een geheimzinnige wereld vol angstwekken de gevaren, en zoo boeiend, dat men in zyn gemakkelijken fauteuil gezeten ook in' den greep der wildernis komt, d.w.z. met sterk gespannen aandacht deze boeiende opnamen volgt. Om deze expeditiefilm heen is een speelfilm gebouwwd en beide zyn op zoo ge lukkige wijze gecombineerd, dat het geheel een zeer onderhoudende, zeer boeiende rol prent" is geworden. René Deltgen en Gustav Diessl geven hierin resp. als Henry Wick- ha men Don Olonzo de Ribeira, een paar buitengewoon knappe rollen te zien.. Vol van heftige emotie zijn vooral de opnamen van het gevecht met den reuzenslang en van den strijd tegen eenige tientallen krokodillen, bij hun aanval op een roeiboot. „VIER DOCHTERS". Reünie-Bioscoop. Felix Deitz, een jong en vroolijk com ponist, betrekt kamers in het huls van den musicus en conservatoriumleeraar, Adam Lemp, een weduwnaar, die samen woont met zijn vier lieftallige dochters: Ann, Kay, Thea, Emma en zijn onge trouwde zuster, tante Etta. Het duurt niet lang, of alle vier meis jes worden verliefd op den jongen man. Hij schenkt zijn liefde aan Ann, de jong ste van de vier ->n spoedig zijn beiden verloofd. Dit is een zware slag voor Kay en Thea en ook voor den cynischen Mickey Borden, die de muziek van Felix orkestreert en die een diepe liefde hèeft opgevat voor Ann Als Kay bemerkt, dat haar gevoelens niet worden beantwoord, vertrekt zij naar Philadelphia om haar studie voor zan geres voort te zetten, teHytfl Thea, die nogal weeldelievend is van natuur, het huwelijksvoorstel aanneemt van den rij ken Ben Crowley. Als Ann op het punt staat met Felix te trouwen, ontdekt zij, dat haar zuster Emma van. haar aan staanden man houdt en dat Mickey Bor den haaf oprecht bemint. Zij heeft mede lijden met den stuurloozen en begaafden man en zij besluit met Mickey te trou wen, om hem, zoowel als haar ztister Emma, gelhkklg te maken. Zeer teleurgesteld vertrekt Felix. Em ma, aanvankelijk onder den indruk van het gebeurde, wordt getroffen door'het energiek optreden van Ernst, den bloe menhandelaar, die haar al geruimen tijd het hof maakt. Het duurt niet lang, of Ken Maynard in de Reünie-Bioscoop. zij komt tot de overtuiging, dat zij van Ernst en niet van Felix houdt. Ook Ann ziet er het verkeerde van In, dat zij Felix heeft prijsgegeven en zij voelt zich zeer ongelukkig. Maar alles komt goed in orde. pe film werd gemaakt naar een roman van. Fannie Hurst. De drie zusjes Princilla, Rosemary en Lola Lane treden ditmaal dus in één film op, zij hebben Gale Page als zusje geadopteerd. In de tweede hoofdfilm „Het wrekende water" 1-an men nog eens genieten van het spel van Ken Maynard en zijn paard Tarzan, deft bioscoopbezoekers wel be kend. Zondagmorgen draait een zeer bijzon dere film „Een zekere vrouw" met Bette Davis en Henry Fonda in de hoofdrollen. Het is een Warner Bross-film, waarin Amerika's beste actrice, Bette Davis, de grootste karakterspeelster al haar vo- i rige creaties in de schaduw stelt. 1 „DE LAATSTE DER MOHICANEN". Thalia-Theater. De film speelt in het jaar 1759. Het Engelsche fort William Henry, gelegen aan 't meer van George, wordt door de Fransche troepen en de Huron-Indianen onder bevel van den Markies van Mont- 1 calm belegerd. Alice en Cora Munro, de knappe dochters van den Engelschen fort-commandant kolonel Munro, ver trekken van Albany om naar hun vader in het fort te gaan. Zij worden vergezeld van majoor Duncan Heyward, die al langen tijd verliefd is op Alice. Een ver raderlijke Huron, Magua, dient het ge zelschap ,tQt gids, maar hij brengt hen van den goeden weg af. Het is zijn be doeling de meisjes uit te leveren aan een troep zwervende Hurons. Maar zijn booze opzet wordt verijdeld door Haviksoog, een kolonialen verkenner, wiens bewon dering voor Alice wordt opgewekt wan neer hij, met zijn kameraden Chingach- gook en diens zoon Uncas, Mohicaansche dapperen, het kleine gezelschap van het scalpeermes weet te redden en het veilig in het fort brengt. Spoedig daarna geeft kolonel Munro het fort over op eervolle voorwaarden en Montcalm staat hem toe met slaande trom en vliegende vaandels het fort te verlaten Munro wordt echter doodelijk gewond door den valschen Ma gua tijdens een massamoord, die de Franschgezinde Indianen op de Engel schen plegen, als zij op het punt staan het fort te verlaten. Door de komst van nieuwe Engelsche troepen kunnen Allee, majoor Heyward en Haviksoog zich in veiligheid stellen. En zoo ziet men den dapperen verken ner met de Britsche troepen, opmarchee- ren, doch niet dan nadat Alice hem )|s- loofd heeft óp hem te zullen wachten. Cor Steyn componeert de muziek voor „Boefje". Cor Steyn, de bekende organist van het City-Theater te Amsterdam, bekend ook door zijn radio-uitzendingen, zal de muziek componeeren voor de nieuwp Nederland sche film „Boefje',' naar den roman van M. J. Brusse. N.V. „City-Film", de producente, heeft Cor Steyn tevens belast met de geheele mu zikale leiding. Cor Lemaire zal de arrange menten schryven. Aan de staf van technici werden deze week nog toegevoegd den architect A. H. Wegerif, voor de décors, Arkos Farkas, ca mera, Rita Roland, cutterin en Noll van E3, als assistent van den regisseur Detlef Sierck. Verbluffende kruidenkennis der bevolking. Honderden oude geneesmiddelen in Europa onbekend. Nierommelet. 4 eieren, 4 lepels melk, 1 opgehoopte lepel bloem, 1 kopje heet water met 1 bouillon blokje of een kopje water en jus, klein uitje, 1 kalfsnier, 25 gram boter, peper en zout. De nier wordt opgezet met koud water, j dat afgegoten wordt als het even gekookt heeft, daarna nogmaals opgezet en in wei- nig water gaar gekookt, desnoods gehet- veerd; daarna in kleine stukjes snyden. De ui in boter fruiten, bloem toevoegen en de j bouillon, waarna de stukjes vleesch met pe- per en zout naar smaak nog ongeveer 7 minuten zadhtjea blijven stoven. De eieren worden met het zout en de melk,flink geklapt en daarna wordt er in de koekepan met een stukje gesmolten bo- ter een ommelet van gebakken, die op een j verwarmden schotel wordt overgebracht met de nier in het midden. Ommelet in drieën vouwen en warm opdienen. Aardbeien charlotte. 1 ons biscuits (bonne mère), 250 gram aardbien, 100 gram suiker (basterd), 2^ <LL. slagroom, 1 eiwit, 10 gram gelatine (rood). Aardbeien wasset ?n en met het aanhan gende water even verwarmen, daarna door paardeharen zeef wryven. In dit moes lost men al roerende de suiker op, waarvoor lichte basterd wordt gebruikt, omdat deze vlug smelt. Gelatine in koud water weeken, uitknypen en in een half kopje heet water opJossen. Het' eiwit en de room worden apart styf geklopt, daarna luchtig met el kander vermengd en als het aardbeienmoes volkomen koud is, mengt men de room er door. In een Charlotte-vorm, met opstaande kanten plaMst men de biscuits langs de zijkanten stevig naast elkander en vult het f binnengedeelte met de pudding. Als deze volkomen styf is, worden de overstekende randjes afgesneden en stort men de pud ding, die vooral 's zomers liefst daags te voren gemaakt wordt. Geruide kalfsborst. 1 k.g, kalfsborst, 4 ons kalfsgehakt, 1 ei, een snee oud brood, peper, zout en noot, 100 gram kalfsvet, 50 gram boter. Het vleesdh wordt tusschen de vliezen opengesneddh en Ingewreven met zout, daarna vult men het met het gehakt, dat men op de gewone wijze aangemaakt heeft en naait het vleesoh dicht. Vet uitbraden, de kanen uit de pan ne men en het vleesch rondom bruin braden, boter mee laten bruinen; af en toe wat wa fer toevoegen. Broedtijd ongeveer 40 minu ten. Koud kalfsvleesch dient men op met de styfgeworden jus, die men zeeft en op kookt .waarna men er ongeveer 1H blaadje gelatine in oplost. Af laten koelen in een konje, vet afscheppen en aan stukjes «er- deelen als het geheel koud en drillerig is^ in een rand om het vit Tomaten met roerei en ham. 6 tomaten, 4 eieren, 4 eetlepels water, stukje ui, 50 gram ham, 50 gram boter, peper, zout, paneermeel. De tomaten worden gewasschen, daarna snijdt men er het bovenste kapje af en schept met een lepeltje het vruchtenmoes uit. Moes met een weinig water opkoken en zeven. De eieren worden los geklopt met het water en wat zout. In een pannetje wordt ruim de helft van de boter gesmolten, waarin men het uitje en de ham even fruit, daarna het ei toevoegen en roeren tot een geleiachtige massa laten vormen, die niet te nat noch te droog mag zijn. De massa wordt over de uitgeholde to maten verdeeld, waarna men het kapje er bovenop legt en de vruchten in een vuur- vast schoteltje plaatst, waarin het tomaten- vocht, zoo noodig met een weinig water komt. Bovenkant bestrooien met paneer meel en de rest van de boter er op ver- deelen. Ongeveer 16 minuten in don oven plaatsen. Tomatenjus (i personen). 1 Maggi'" justablet, 40 gram boter, 2 flinke tomaten, 4 d.L. water, naar verkie- zing een stukje fyn gehakte ui. Laat in een braadpan de in stukjes ge sneden tomaten met de boter (en naar ver kiezing ook de gehakte ui) zachtjes gaar smoren Wryf intusschen het justablet fijn en roer er met 'het in kleine scheutjes toege voegde water een glad mengsel van. Giet dit by de gesmoorde tomaten in de pan, laat alles dicht gedekt nog vjjf minuten zachtjes doorkoken en giet dan de jus al of niet door een zeef in de sauskom. "Sinaasappel en citroenen. Sinaasappelen en citroenen, die men gebruikt bij de bereiding van zoete spijzen, moeten zorgvuldig van ontdaan worden, daar deze in bitteren smaak aan het gerecht kunnen geven. Nadat de vruchten goed gewasschen zijn, wrijft men met een klontje suiker eerst over de schil, waardoor het „smaakje" zich aan de suiker geeft, daarna worden de vruch ten uitgeperst en de pitten verwij derd. Indien men alleen het sap in een of ander gerecht moet gebruiken, ver dient het aanbeveling deze eerst nog even door een haarzeef te zeven. Bruine saus (k personen). 1 Mlaggi's justablet, 40 gram boter, 1 kleine ui, 4 d.L. water. (Bak of snijd het uitje fijn en laat het in een braadpan met de boter zachtjes gaar en lichtbruin worden. Maak intusschen het justablet fyn en meng het geleidelijk aan met het water; giet het mengsel roerende in de pan bij de gefruite ui, leg er een deksel op en laat de saus zachtjes nog vyf minuten doorkoken. Giet deze saus b.v. over een aantal ge kookte eieren, die op een vleeschschotel zyn geschikt; strooi er naar verkiezing wat fijn gehakte perterselie over. In onderstaand artikel geeft een medewerker zijn indrukken en erva- 'ringen weer, die hij opdeed op een 'reis door Zuid-Amerika, met name Mexico, waar de natuurgeneeskunde 'een ongewoon hoogen graad van ont wikkeling heeft bereikt. „Remedios" is een woord, dat men in Mexico telkens tegenkomt. Het be- teekent geneesmiddel en zoo vaak men 'dit woord ontmoet, zoo vaat is men beland bij een natuurgeneeskundige, doch niet zoo iemand, die met sym- 'pathische, homoeopathische, magne tische of siderische middelen, zijn zieke medemenschen trachte te gene zen, doch een echte „kruidenkundige" die zyn kennis van de geneeskundige werking van bepaalde planten van ge slachten her heeft overgenomen. Wan neer men over de markten in de Me- xicaansche steden slentert, ziet men daar een menigte vruchten, bloemen en kruiden, die een overdadige kleu renpracht ten toon spreiden en dé lucht met hun geuren vervullen. In de kruidenapotheek. In Hermosillo, een stad aan de Rio Sonora, kwam ik eens in een eenvou dige hut. Een wolk van alle mogelijke geuren kwam mij tegemoet, kruiden lagen er opgestapeld, gebundeld of- I hingen van de zoldering neer naast doode kikkers en hagedissen, slangen- huiden en rattenbeenderen. Alles was gedroogd of bezig te drogen. Ik zag er ratten- en muizentanden, zeemos sels, tot poeder gestampte visschen, kortom, de heele fauna en flora van het land scheen hier bijeen te zijn. Een dikke, niet al te zindelijke senora vroeg wat ik verlangde. Met een stortvloed van woorden somde zij mij ongeveer haar heelen inventaris op. Gelukkig kwam ik toen op het goede idee, uit eep naburig café'tje een flin ke voorraad „pulqueria", de nationale dank, te laten halen en daarmede wist ik het vertrouwen der senora te win nen sen kwam ik dingen te weten, die anders geen Mexicaan aan een „grin go", zooals de buitenlanders jiiet be paald vleiend genoemd worden, zal vertellen. Deze hut was de apotheek van de inheemsche bevolking, een van de velen, die in Mexico te vinden zyn. Hun geneesmiddelenvoorraad is in den loop der eeuwen weinig gewij zigd, ofschoon wegen, architectuur, handel en bedrijf zich in dit land ove rigens verwonderlijk snel aan den mo dernen tijd aanpassen. Ook neemt men wel met wat plechtige nadrukke lijkheid de vorderingen der medische wetenschap, met name van chirurgie en hygiëne ter harte. En toch slagen de moderrnte middelen er niet in de oude, van geslacht op geslacht Over geleverde geneeswijzen te verdrin gen. Ze worden nog precies zoo toe gepast, als in den tijd, toen men de gevleugelde slang vereerde en de cul tuur der Maya's op haar hoogtepunt stond. En als een Mexicaan naar het buitenland gaat, neemt hij zijn „re medios" mee. Een officieel kruidenboek. De Mcxicaansche regeering heeft enkele jaren geleden een werk het licht doen zien, waarin niet minder dan 1400 verschillende geneeskrach tige kruiden uit het land worden be schreven. Slechts enkele honderden daarvan zijn ook bij ons bekend. Het is moeilijk in Mexico een plant te vin den, waaraan ae bevolking niet een of andere geneeskrachtige werking toe kent. Iedere Indio, man, vrouw of kind, is een geboren botanicus. Iedere plaats heeft zijn kruidenkundige, die haar kennis weer aan een opvolgster doorgeeft. Ofschoon deze kennis wel vaak met bijgeloof is vermengd, mag men de behandeling door een Mexi- caansche kruidenvrouw toch niet zon der meer als kwakzalverij betitelen. De kruidenkundige weet werkelijk veel van de geneeskundige werking der planten af, daarvan heb ik mij persoonlijk kunnen overtuigen. De Mexicaansche regeering heeft een groot deel van de van oudsher onder het volk toegepaste kruiden ex perimenteel op hun geneeskrachtige werking laten onderzoeken. Nog on langs heeft men een onderzoek inge steld naar de werking van een plant, dien de inboorlingen als geneesmid del tegen de beet van de ratelslang en den steek van de niet minder gevaar lijke schorpioen toepassen. En inder daad bleek men in deze plant een nieuw en zeker werkend tegengif te bezitten. Hoeveel cultuurplanten dan ken wij trouwens niet aan de Mexi canen ,over wier rijkdom aan kruiden de conquistadores al verbaasd ston den! Denken wij slechts aan vanille, mais, katoen, aardappelen,' cacao, boonen, pompoenen, zonnebloemen, rubber enz. Ook het gebruik van co caïne van de cocaplant als genees middel, zonder hetwelk ik zelf waar schijnlijk in de Braziliaansche Setao zou zijn omgekomen, van kinine en taj van andere bekende geneesmiddelen, hebben wij van de Mexicanen overge nomen. Hoe de inheemsche bevolking aah haar rijke kennis van de flora en fauna van haar land is gekomen, is niet met zekerheid te zeggen. Nauw keurige observatie der dieren moet er zeker toe hebben bijgedragen. Zoo "kent men hier en daar in Mexico een gedroogde plant „huaco", die als mid del tegen beet van den ratelslang ge bruikt wordt. De werking van deze plant ontdekten de Indianen, doordat zij opmerkten, dat een zekere loop vogel, de „paisano", die bekend staat als verdelger van de ratelslang, steeds deze plant vrat, wanneer hij door een ratelslang was gebeten. In 1842 bericht Madame Calderon de la Barca Indianen' te hebben waar genomen, die hun kinderen met slan gengif inentten, om hen daardoor im muun te maken voor den beet van de Tatelslang. Zij beschrijft, hoe de in- geënte kinderen met de giftand van een slang in den tong, den arm of an dere lichaamsdeelen werden gestoken, waarna op de behandelde plaats een hevige uitslag verscheen, die dagen aanhield en ten slotte weer verdween. De aldus behandelde kinderen konden in het vervolg zonder eenig bezwaar een adder in de hand nemen. Hetzelf de is bekend van de medicijnmannen der Kiekapoo-Indianen uit Noord-Me- xico. Vermoedelijk werd een groot deel der geneesmiddelen toevallig of door intuïtie ontdekt. Een hond, die zich door te vet eten den maag bedorven heeft, gaat zich aan gras te goed doen en inderdaad bleek tegen maagstoor- nissen geen beter middel te bestaan dan thee van de „manzanillo". Be roemd is die geneeskrachtige werking van de stekel of cactuspeer, de „pric kly pear", zooals de Amerikanen haar noemen, by breuken, steken en ern stige vleeschwonden. Neen, als een auto naar linke uitwijkt om 'n anderen wagen voorbij te komen, dan moogt u dat voertuigen •aar niet inhalen I

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2